Page 1

PĚTKA

Informační měsíčník pro občany Prahy 5 • číslo 3/2012

ZDARMA

pro vás www.ipetka.cz

Zpěvák Ondřej Havelka: „Retrostyl je mi vlastní“ Aktuálně: Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2012

Aktuálně: Praha 5 má plán prevence kriminality

Sport: Lyžařské závody po 70 letech opět v Praze

strana 4

strana 6

strana 11


inzerce

NOVINKY V NOVÉM SMÍCHOVĚ DATART ZAHÁJIL REKONSTRUKCI V PŘÍMÉM PŘENOSU Bylo vám někdy líto, když jste šli kolem svého oblíbeného obchodu, který byl obalen papíry s nápisem „v rekonstrukci“, a nikde ani škvírka k nahlédnutí? Přemýšleli jste někdy, jak vlastně taková rekonstrukce vypadá? Nyní vše můžete vidět na vlastní oči! Prodejna Datart v Novém Smíchově se přestavuje a vy máte možnost sledovat všechny prováděné změny v přímém přenosu. V nově zmodernizované prodejně Datart pro vás bude nákup těch nejnovějších trendů zcela jistě příjemnější a pohodlnější.

DOPŘEJTE PÉČI SVÝM ODĚVŮM Rádi bychom vám představili úplnou novinku v čištění vašich oděvů. Jedná se o čištění vodou, tzv. AQUA čištění, které nabízí čistírna Bel & Blanc v Novém Smíchově vedle standardního chemického čištění. Tento způsob čištění je vhodný pro oděvy, které nemohou být čištěny chemicky z důvodu materiálového složení, nebo pro oděvy s dekorativními prvky, jako jsou například společenské či svatební šaty. Kromě těchto služeb zde nabízí i úpravy či opravy oděvů, čištění kožešin a kůží. V zimním období je také důležitá apretace nebo impregnace lyžařských bund, kalhot či kombinéz. S tím vším si v čistírně Bel & Blanc v Obchodním centru Nový Smíchov poradí.

Parkování pro rezidenty, nové obchody, modernější prodejny, vybrané speciality pro gurmány, to vše nabízí svým zákazníkům Obchodní centrum Nový Smíchov. BAŤA MĚNÍ DESIGN PRODEJNY SMLUVNÍ PARKOVÁNÍ V OBCHODNÍM CENTRU NOVÝ SMÍCHOV Bydlíte na Smíchově a v okolí a chcete parkovací stání, které pro vás bude vždy volné? Od ledna 2012 obyvatelům i firmám pronajímáme konkrétní parkovací stání v 3. podzemním podlaží Obchodního centra Nový Smíchov, kde vzniklo téměř 700 nových rezidenčních parkovacích míst. Přístup na parkoviště je zajištěn 24 hodin denně. Ač se jedná o nehlídané parkoviště, je zde nový funkční kamerový systém a kontrola vstupu. Úklid je samozřejmostí. Nabízíme i nadstandardní parkovací stání pro velká auta. Máte-li zájem, napište na e-mailovou adresu parking@segece.cz a dozvíte se podrobnosti.

Prodejna Baťa rozhodně nezahálí, ba naopak! Během února změnila svůj design. Nákupy nové kolekce i s novým, moderním interiérem si budou moci zákazníci užívat již od začátku března. Novinkou bude i jednodušší orientace mezi produkty, které budou přehledněji rozdělené. Těšte se s námi na nový rozměr v nakupování.

TIP! Máte rádi chutné speciality a považujete se za gurmány? Pokud ano, pak přijďte ochutnat ze širokého výběru sýrů, ať kravských, kozích, či ovčích, do prodejny Velvet Delicates v Novém Smíchově ve Štefánikově pasáži. Můžete si zde vybrat i delikátní šunky či jiné masové speciality, jako jsou salámy, klobásy nebo paštiky. Samozřejmostí je i nabídka doplňkového sortimentu spojeného s konzumací sýra, ať už se jedná o speciální nože a škrabky na sýr, feferonky, olivy, olivový olej a balsamica, sušená rajčátka, marmelády (tzv. chutney – čatní), či širokou nabídku těstovin. www.novysmichov.eu

ZÁKLADNÍ CENÍK: - rezidenti od 1 900 Kč bez DPH/měsíc - ostatní od 3 500 Kč bez DPH/měsíc - množstevní slevy

APPLE KONEČNĚ V NOVÉM SMÍCHOVĚ Všichni milovníci nakousnutých jablíček, pozor! Již 30. 3. 2012 se můžete těšit na novou prodejnu iComfor, autorizovaného Apple Premium Reseller. Čeká na vás kompletní sortiment populární značky Apple zahrnující počítače Mac, MacBooky, iPady i iPody a mnoho příslušenství za skvělé ceny. Přijďte i vy na oslavu otevření, která proběhne dne 30. 3. 2012 v prodejně iComfor Nový Smíchov. Pro všechny zákazníky, kteří si zakoupí MacBook nebo MacBook Air, bude odměnou příjemná 10% sleva.

SLEVOVÉ KUPONY Vystřihněte si kupon s akční nabídkou obchodů v Novém Smíchově. Nabídka je platná jen po předložení kuponu v Obchodním centru Nový Smíchov.NOVÝ SMÍCHOV

NOVÝ SMÍCHOV

NOVÝ SMÍCHOV

NOVÝ SMÍCHOV

NOVÝ SMÍCHOV

SALATERIE MANGALOO

ČEDOK

GURMETUM

PET CENTER

Slevový šek 1 000 Kč z katalogové ceny pobytových zájezdů Letadlem k moři a Egypt – léto 2012.

V březnu ke každé zakoupené irské whisky Jameson 0,75 l miniatura Jameson ZDARMA.

VELVET DELICATES Sleva 10 % na celý sortiment.

Sleva 10 % na vybrané 15kg pytle granulí Royal Canin pro velká a malá plemena.

Platnost do 31. 3. 2012.

Platnost do 31. 3. 2012.

Platnost do 31. 3. 2012.

Sleva 50 % na zeleninové tyčinky s pažitkovým dipem ke každému zeleninovému salátu. Platnost do 31. 3. 2012.

Platí pro nově zakoupené pobytové zájezdy. Pro zájezd dvou a více společně cestujících osob lze využít nejvýše jeden slevový šek.

Platnost do 31. 3. 2012.

velvet DELICATES

SC-311730/02

2


editorial

Očima zastupitelů Vážení spoluobčané, v souvislosti s koalicí prosazeným roz p o č tem na tento rok je třeba říci, že nezačneme-li opravdu šetřit, v průběhu několika málo let bude na radnici jako u snědeného krámu. To není sci-fi ani hudba daleké budoucnosti, tato situace může nastat zhruba za 5 let. Koalice totiž prosadila rozpočet, který počítá s tím, že nedostatečné příjmy dorovná 350 miliony z privatizace a více než 100 miliony z rezervy. Opozice k sestavování rozpočtu opětovně nebyla přizvána. Snad alespoň trochu napomůže práce kontrolního výboru. Ten na svém posledním zasedání zjistil závady zejména u zakázek malého rozsahu a opětovně vyzval Radu MČ Praha 5 k vypracování závazných pravidel pro jejich vypisování, včetně zveřejňování na úřední desce a k vytvoření transparentního seznamu oslovovaných firem. Čitelnějším a tím také levnějším výběrovým řízením by měl napomoci i nový zákon o veřejných zakázkách, který vstoupí v platnost v dubnu tohoto roku. Stejně tak kontrolní výbor opakovaně doporučuje radě, aby se efektivněji začaly vymáhat dluhy, které za nového vedení výrazně vzrostly. Šetřit se musí začít opravdu všude. Bc. Lukáš Herold, předseda Kontrolního výboru ZMČ

Vážení občané naší městské části, minulý měsíc pro nás nebyl jednoduchý, protože jsme se museli potýkat s řešením problému vyrovnaného rozpočtu. Zásadní potíže vznikly kvůli snížení příjmů z rozpočtu hlavního města Prahy. Ačkoliv jsme přišli o pětinu z plánovaných příjmů do našeho rozpočtu, podařilo se nám jej nakonec sestavit tak, abychom nesnížili standard vás, našich občanů. Provedli jsme reorganizaci úřadu, aby fungoval opravdu efektivně a transparentně. I díky ní jsme ušetřili dost na to, aby běžný občan nepocítil snížení příjmů do rozpočtu městské části. Zachovali jsme grantové programy i veškeré sociální služby. Tradičně největší objem peněz směřuje do školství, dále do ochrany životního prostředí a městské zeleně. Konkrétní čísla si můžete přečíst například v článku o rozpočtu v tomto vydání Pětky pro vás, popřípadě na www.praha5.cz. Uplynulý měsíc jsem měl mimo jiné záštitu nad běžeckým závodem na lyžích. Jsem velice rád, že v Praze, kde možností pro zimní sportovní vyžití příliš není, vzniklo něco takového, jako je okruh v Chuchli. Rád budu v tomto trendu pokračovat a snažit se co nejvíce podporovat sportovní vyžití v Praze 5 i v jejím okolí. Z oblasti kultury musím znovu zmínit prostory vily Portheimka, kde se střídají výstavy, které jsou velice zajímavé, a já věřím, že mnoho z vás si už tento výstavní prostor zamilovalo a jste častými návštěvníky. V druhé, menší výstavní síni, která se nachází v budově radnice, se tento měsíc vystřídají dokonce dvě výstavy. První bude zajímavá nejen pro vás, ale i pro vaše děti. Vystavovat se zde bude sbírka panenek, se kterými si hrály možná už naše babičky. Druhá výstava představuje práce studentů ČVUT, kteří zpracovali své vize na možnou změnu podoby naší městské části. Budu velice rád,

Čtenářská anketa Zajímáte se o tvorbu rozpočtu městské části? • Ano, zajímám. • Ne, nezajímám.

Hlasujte na www.praha5.cz do 22. 3. 2012.

Pokud si najdete čas, podívejte se prosím na naše internetové stránky, kde najdete aktualizovaný seznam všech akcí, které jsme pro vás na tento měsíc připravili. Vážení spoluobčané, doufám, že zimní mrazy jsou již pryč a že jaro už čeká „za dveřmi“. Přeji vám, aby byl pro vás měsíc březen úspěšný a prost všech nepříjemností, ať už jde o ledovou námrazu, rozbředlé silnice či nepříjemná nachlazení.

S úctou váš starosta MUDr. Radek Klíma

V únorové Pětce pro vás byla vyhlášena anketní otázka: „Jaký je váš postoj k loteriím a problematice hazardních her v Praze 5?“ 1. Negativní, preferuji Prahu 5 bez loterií i ostatních forem hazardu. 135 (51,53 %)

17,94 %

2. Neutrální, loterie mi nevadí, preferuji ale snižování výskytu výherních automatů a ostatního hazardu v Praze 5. 47 (17,94 %) 3. Neutrální, stávající situaci považuji za stabilní. 26 (9,92 %)

Vedení radnice záleží na názorech občanů. V pravidelné rubrice se můžete vyjadřovat k aktuálnímu dění v Praze 5. Výsledky ankety budou publikovány na www.praha5.cz a v časopise Pětka pro vás.

když se na ně přijdete podívat a do návštěvní knihy nám napíšete, jak tyto studentské projekty vnímáte. Je možné, že společně zde najdeme i budoucnost Prahy 5.

9,92 % 9,92 %

51,53 %

10,69 %

4. Pozitivní, nevadilo by mi ani zvýšení výskytu hazardu v městské části. 26 (9,92 %) 5. Nevím, tato problematika mě nezajímá. 28 (10,69 %) Od 2. 2. do 21. 2. 2012 hlasovalo 262 čtenářů.

3


aktuálně

Zastupitelé schválili letošní rozpočet městské části Vedení Prahy 5 - tedy koalici TOP 09, ČSSD a Věcí veřejných - se podařilo ve srovnání s loňským rokem nalézt úspory ve výši 78 milionů korun. Praha 5 tak dokázala pomocí šetření a rezervních finančních prostředků rozpočet vyrovnat. Městská část díky tomu zachová standard služeb poskytovaných občanům. Například se podařilo i přes nutné úspory výdajů zachovat grantové programy, na které městská část vyčlenila v rozpočtu částku ve výši téměř 8,5 milionu korun. I když magistrát snížil Praze 5 příjmy, standard služeb pro občany zůstane nezměněn. Letošní rozpočet počítá s příjmy ve výši 557 120 600 Kč, což je zhruba o 111,5 milionu Kč méně než v roce 2011 (meziroční pokles téměř o 20 %). Velký vliv na toto snížení měl celostátní pokles inkasa zejména daňových příjmů, což nepříznivě ovlivnilo celkový objem dotačních prostředků pro městskou část z rozpočtu hl. m. Prahy (propad o 57 milionů Kč oproti roku 2011).

Srovnání rozpočtů 2011 a 2012

Struktura příjmů – rozpočet 2012 vlastní příjmy 20 %

zdaňovaná činnost 33 %

transfery ze stát. rozpočtu 10 % transfery od hl. města 37 %

Plánované výdaje: 2012: 670 mil. Kč/2011: 748 mil. Kč Celkové příjmy: 2012: 557 mil. Kč/2011: 669 mil. Kč Prostředky na granty: 2012: 8,5 mil. Kč/2011: 9,5 mil. Kč

„Občané se ale nemusejí obávat. I přes pětinový pokles plánovaných příjmů městské části oproti roku 2011 jsme se rozhodli sestavit rozpočet tak, abychom udrželi pro občany Prahy 5 standard, na který jsou zvyklí. Cestou bylo především zefektivnění chodu úřadu, s čímž souvisela i reorganizace odborů a zprůhlednění některých procesů. Vedení Prahy 5 rozhodně nebude šetřit způsobem, že veškeré úspory odnáší pouze občan,“ potvrdil starosta MUDr. Radek Klíma. Se zapojením fi nančních rezerv z minulých let rozpočet počítá s prostředky v objemu 669 609 100 Kč. Stejnou částku tvoří plánované výdaje městské části.

Vedení Prahy 5 dokázalo i přes propad příjmů zachovat granty Celkové výdaje v roce 2012 jsou navrženy ve výši téměř 670 mil. Kč, z toho investiční výdaje představují v návrhu rozpočtu částku ve výši zhruba 78,5 mil. Kč. Vedení Prahy 5 se rozhodlo i přes nutné úspory výdajů z důvodu poklesu příjmů zachovat grantové programy, na které v rozpočtu vyčlenilo částku 4

ve výši téměř 8,5 milionu korun. I přes snižování rozpočtů jednotlivých kapitol zvýšilo vedení radnice hodnotu prostředků pro granty v oblasti sociální problematiky a prevence kriminality ve srovnání s předchozím rokem o 800 tisíc korun. „Úspory nesmí jít na úkor zvyšování bezpečnosti v Praze 5, což je jeden z našich dlouhodobých cílů,“ doplnil starosta MUDr. Radek Klíma. Granty pro oblast kultury jsou plánovány ve výši 905 tisíc Kč (z toho 100 tisíc Kč na obnovu kulturních památek a 805 tisíc korun na zájmovou činnost podpora dětských souborů, neziskových, poloprofesionálních a profesionálních kulturních akcí). Stranou zájmu nezůstala ani oblast sportu, pro kterou městská část vyčlení na granty přes 2,3 milionu korun. Ve výdajích se promítají zejména plánované fi nanční prostředky na zabezpečení povinných výdajů a dalších prioritních úkolů městské části. „Zaměřujeme se i nadále na rozvoj městské infrastruktury a zlepšení životních podmínek obyvatel Prahy 5. To zahrnuje například péči o městskou zeleň, údržbu veřejných ploch a dětských hřišť, ale také zvyšování bezpečnosti v městské části,“ přiblížil pohled na výdajovou stránku rozpočtu 1. zástupce starosty Ing. Miroslav Zelený.

Klíčové je investovat do rozvoje Nejvíce investic v navrhovaném rozpočtu směřuje tradičně do školství (investice v hodnotě zhruba 35 mil. Kč), následuje oblastí ochrany životního prostředí a městské zeleně (zhruba 25 mil. Kč).

Přehled plánovaných investičních výdajů (v mil. Kč): Městská zeleň a ochrana životního prostředí 24,68 Školství

34,91

Sociální věci a zdrav.

9,41

Kultura

0,50

Bytové hospodářství

2,72

Místní správa CELKEM

6,32 78,55

Mezi nejzajímavější investice, které jsou v rozpočtu zahrnuty, patří například rekonstrukce centrální části parku Sady Na Skalce v památkové zóně Smíchov, kde je plánována obnova jezírka včetně vybudování vodovodní přípojky a obnovy vodopádů, revitalizace smíchovské náplavky jako sportovně-kulturního centra pro krátkodobou relaxaci nebo zahájení revitalizace sportovních ploch na Barrandově. Návrh

rozpočtu reflektuje mimo jiné potřeby školství – navržené investice směřují do úprav zahrad a hřišť v mateřských školách (MŠ Peškova, MŠ Kurandové, MŠ Beníškové, MŠ Tréglova, MŠ Nad Palatou), stavební úpravy fasády a oken v ZŠ Kořenského, rekonstrukce MŠ V Úvalu, MŠ Korálek, rekonstrukce střechy pavilonu a vybudování haly na squash ve FZŠ Barrandov II – V Remízku. Dále se počítá například s umístěním dalších podzemních kontejnerů. Fungovat bude i v letošním roce Informační centrum Praha 5, o. p. s., sídlící ve Štefánikově ulici, městská část bude vydávat měsíčník Pětka pro vás, v provozu zůstane i radniční televize TVP5. Z tradičních akcí se mohou občané i návštěvníci těšit na mnoho kulturních akcí. V rámci sociální problematiky a prevence kriminality budou i v letošním roce pořádány soutěže a turnaje pro děti a preventivně-bezpečnostní akce ve spolupráci s městskou policií.

Výhled do budoucnosti Městská část plánuje v dalších letech prohloubit investice například do revitalizace městské zeleně (budování Smíchovské promenády a cyklostezky na náplavce, výstavba dětských hřišť, rozvoj pěší zóny na Barrandově, lanová centra v Jinonicích a Hlubočepech nebo revitalizace sportovních ploch na Barrandově), do dopravy (v roce 2013 je plánována investice do obnovy chodníků), školství (rozvoj MŠ a ZŠ – výměny oken, zateplení budov nebo vybudování sportovního hřiště v objektu Holečkova 38). Stranou nezůstane ani zdravotnictví – v plánu investice je pamatováno například na Zdravotní zařízení Kartouzská. Mezi další dlouhodobé cíle vedení Prahy 5 patří stavební úpravy historických objektů Prahy 5 a jejich obnova, a to i přes pokračování úsporných opatření. Odsouhlasený rozpočet totiž pravděpodobně bude dle předloženého výhledu klesat i v dalších letech. V roce 2016 by mohl dosahovat pouze 74 % objemu roku 2011. (red)


aktuálně

Program březnových a dubnových akcí v Praze 5 3. března 8.30 hod. Šachový turnaj „Kosmonautů“ 14. ročník mezinárodního turnaje mládeže čtyřčlenných družstev o putovní pohár dvojice kosmonautů Alexeje Gubareva a Vladimíra Remka pod záštitou starosty MUDr. Radka Klímy. Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15.

5. března 16.00 hod. Vernisáž výstavy porcel. panenek Pod záštitou radního Marka Kukrleho, Galerie ÚMČ Štefánikova 15.

6. března 18.30 hod. Koncert k 258. výročí narození Josefíny Duškové Kulturní program v kostele sv. Václava uctí památku známé české pěvkyně a hostitelky W. A. Mozarta v Praze. Spojeno s odpoledním položením věnce u hrobu manželů Duškových na Malostranském hřbitově.

7. března 14.00 hod. Setkání Českého svazu žen Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15.

8. března 14.00 hod. Charitativní akce na pěší zóně Anděl Pod záštitou radního Marka Kukrleho, více informací na str. 20.

14. března 17.00 hod. Veřejná diskuze o území Knížecí – Lihovar O revitalizaci rozvojového území Smíchov Jih – Lihovar za účasti zástupci developerů i odborné veřejnosti. Sál zastupitelstva, Štefánikova 13.

17. března Začátek velikonočních trhů u Anděla Info na str. 21

19. března - 27. dubna Studenti pro Prahu 5 Výstava druhé části studentských architektonických prací. Galerie UMČ Štefánikova 15.

20. března 13.00 hod. Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5 Sál ZMČ Praha 5, Štefánikova 13-15.

Nečekejte zbytečně! Praktické informace k vydávání občanských průkazů Úřad městské části Praha 5 upravil od 2. ledna, po spuštění vydávání elektronických občanských průkazů, úřední dobu oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel. V pondělí a ve středu je úřední doba 08.0018.00 hod., výdej pořadových čísel končí v 17.00 hod. V úterý a ve čtvrtek došlo k prodloužení na 08.00-14.30 hod, resp. v pátek 08.00-12.00 hod. bez omezení výdeje pořadových čísel. V návaznosti na velký nápor žadatelů o vyřizování dokladů v pondělí a ve středu odbor občansko-správní klientům doporučuje, aby více využívali úředních dob v úterý, ve čtvrtek a pátek.

Digitální snímek zašle fotograf I když již občané nemusí při podávání žádosti o elektronický občanský průkaz s sebou nosit fotografii (ta je pořízena přímo úředníkem), mohou použít digitální snímek od profesionálního fotografa. Ten však musí být bezodkladně po pořízení zaslán příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan žádá o vydání průkazu. Postup je jednoduchý a spočívá ve vyplnění Formulá-

ře pro zasílání fotografii pro OP, který je dostupný na webových stránkách ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz. Odeslání formuláře provádí fotograf prostřednictvím speciální datové schránky. Formulář i návod lze nalézt i na www.praha5.cz (formuláře ke stažení).

Jak zajistit občanku pro/za imobilní občany? Máte-li dlouhodobě nemocného rodinného příslušníka či pacienta v ústavním zařízení, žádost o vydání občanského průkazu i jeho vydání vyřídí příslušný úředník přímo v místě pobytu imobilního občana. Žádost o tento úkon však musí podat buď rodinný příslušník nebo sociální pracovník na Úřadu MČ Praha 5, Štefánikova 13-15, na oddělení osobních dokladů a evidence obyvatel. K ověření je nutné předložit doklad totožnosti občana, včetně dokladů týkajících se změn údajů jeho osoby. Nezbytné je předložit i doklad totožnosti osoby, která žádost za imobilního občana podává. Úředníci zajišťují tuto službu pouze pro imobilní občany, a to zejména v pátek od 8.00 do 12.00 hodin. (red)

22. - 30. března Mezinárodní filmový festival Febiofest 2012 Hlavním promítacím prostorem bude kino Cinestar Anděl. Info na str. 7.

25. - 27. března Konference na téma Ochrana evropského kulturního dědictví Za mezinárodní účasti partnerských měst Prahy 5 a pod záštitou starosty MUDr. Radka Klímy. Akce je zaměřena na výměnu osvědčených postupů a zkušeností vztahujících se k propagaci a ochraně kulturního dědictví a o důležitosti aktivního zapojení veřejnosti do těchto aktivit. Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Galerie Portheimka a další.

31. března 8.30 hod. Šachový turnaj Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15.

31. března 10.00 hod.

31. března Hervis ½maraton Část závodu omezí dopravní provoz v Praze 5 (např. v ulicích Lidická, Svornosti ad.). Podrobné informace najdete v den závodu na www.pim.cz, či na dopravně-informační lince 800 165 102.

2. dubna 18.00 hod. Vernisáž výstavy N. Djapiče a J. Kašpara Zahájení výstavy maleb a soch v Galerii Portheimka.

4. dubna 14.00 hod. Setkání Svazu žen Sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15.

12. dubna 14.00 hod. Kulatý stůl o sociálních službách Pod záštitou zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita, sál Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15. Info na str. 7.

12. – 15. dubna

Vítání jara – Velikonoce Kulturní program, ukázky velikonočních tradic na Trnkově náměstí na Barrandově pod záštitou radního Marka Kukrleho. Info na str. 8.

Lodě na vodě Závod lodí na Vltavě s doprovodným zábavným programem pod záštitou radního Michala Šestáka. Smíchovská pláž + Rašínovo nábřeží. Více informací na www.praha5.cz a www.ipetka.cz

Knihovna na Cibulce zůstává Počátkem ledna Městská knihovna v Praze (MKP) informovala o nutnosti úsporných opatření z důvodu sníženého příspěvku na rok 2012. Jednou ze zavřených poboček měla být i Cibulka. V oblasti Prahy 5 provozuje MKP celkem čtyři pobočky – Smíchov v bývalé Smíchovské tržnici, Ostrovského, Barrandov a Cibulku. Ta fungovala na dvou adresách v ulici Musílkova – oddělení pro dospělé v čísle 68 a oddělení pro děti v čísle 62. MKP nakonec zrušila oddělení pro dospělé, ale čtenáři o služby knihovny nepřišli. Ve stávajícím prostoru oddělení pro děti je nově umístěn výběr knih pro dospělé, a pokud

zájemce žádaný výtisk nenalezne, může si objednat jeho převoz z jiné pobočky. Praha 5 již několik let spolufi nancuje ze svého rozpočtu pobočku v Ostrovského ulici a knihovnu na Smíchově podporuje symbolickou výší nájmu. „Finančně jsme nyní podpořili provoz pobočky Cibulka, a tím se mohla rozšířit její provozní doba,“ informuje Michal Šesták, radní pro školství, kulturu a sport MČ Praha 5. (md)

Provozní doby poboček MKP od 1. 3. 2012: Barrandov, Wassermannova 16/926 PO 13–19, ÚT 9–16, ST, ČT 12–19, PÁ 9–16 Cibulka, Musílkova 62/335 ÚT 9–18, ST, ČT 12–18 Ostrovského, Ostrovského 29/972 ÚT 9–16, ST, ČT 12–19 Smíchov, nám. 14. října 15/83 (Smíchovská tržnice) PO 13–19, ÚT, ST, ČT, PÁ 9–19, SO 9–13

PROVOZ POBOČKY MKP Ostrovského spolufi nancuje Praha 5 ze svého rozpočtu. Foto: Martin Dudek 5


aktuálně

Radní představili plán prevence kriminality Rada Prahy 5 schválila plán prevence kriminality a program preventivních opatření pro letošní rok. Vedení radnice tak deklaruje odhodlání vytvářet bezpečné prostředí pro život občanů Prahy 5 a chránit je před protiprávními jevy.

V roce 2012 se prevence kriminality zaměří na těchto pět cílů: Cíl 1: Snížení majetkové kriminality „V roce 2011 bylo na území Prahy 5 spácháno 4890 majetkových trestných činů. To je méně než v roce 2010, ale přesto tvoří majetková kriminalita téměř 75 % všech trestných činů spáchaných v Praze 5,“ zdůvodnil prioritu prvního cíle starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma. Vedení Prahy 5 proto navrhlo tři zásadní opatření: První z nich je zaměřené na omezení a zabránění krádežím věcí z automobilů, jejichž zvýšený výskyt byl zaznamenán v centrální části Smíchova. V rámci tohoto opatření bude rozšířen městský kamerový systém (MKS) na nejvíce ohrožené lokality. Opatření zahrnuje také zvýšení informovanosti občanů i návštěvníků instalováním cedulí „Auto není trezor“. Druhé opatření se týká snižování počtu kapesních krádeží (zhruba 17 % všech krádeží). Kromě posílení hlídek Policie ČR a městské policie se opatření zaměří na efektivnější využívání kamerového systému a informační kampaň k zamezení kapesních krádeží. V posledních letech dochází stále častěji k tomu, že se podvodníci zaměřují na jednu z rizikových skupin – seniory. Třetí opatření se proto zaměří právě na tyto rizikové skupiny seniorů, lidí se zdravotním postižením a majitele bytů. Představovat jej bude informační kampaň s využitím radničního časopisu Pětka pro vás a pořadem v radniční televizi TVP5, který upozorní právě na nebezpečí vpouštění cizích osob do obydlí. Součástí opatření je také distribuce letáků, rozdávání bezpečnostních řetízků a kukátek na besedách se seniory.

Cíl 2: Omezení negativních dopadů přítomnosti sociálně nepřizpůsobivých a drogově závislých osob „Praha 5 je na druhém místě v počtu osob bez přístřeší a počtu uživatelů návykových látek na otevřené drogové scéně, což přináší bezpečností rizika a nemalou zátěž,“ informoval starosta páté městské části MUDr. Radek Klíma. K problematickým lokalitám patří oblast pěší zóny Anděl a Obchodního centra Nový Smíchov, dále Smíchovské nádraží a přilehlé autobusové nádraží, oblast Na Knížecí včetně vestibulu metra a Ženské domovy. Praha 5 disponuje velkým množstvím parků a městské zeleně, což bohužel přináší zvýšený výskyt toxikomanů, kteří se do parků uchylují. Výskyt nepřizpůsobivých osob je monitorován také na Barrandově, především v oblasti základních škol – Chaplinovo náměstí, podchod v ul. V Remízku, na Trnkově a Tilleho náměstí. Prvním opatřením je proto důsledné vyžadování zabezpečení opuštěných a nevyužívaných objektů ze strany jejich majitelů, které slouží pro nepřizpůsobivé a narkomany jako útočiště. Strážníci a policisté tyto objekty budou oznamovat stavebnímu úřadu, který vyzve majitele k nápravě, a případně je bude pokutovat. Podobný problém je i s neudržovanými pozemky. Majitelé těchto pozemků budou vyzváni k jejich údržbě a zabezpečení. To se týká například kolejiště ve správě Českých drah. Třetím opatřením je zvýšení počtu kontrolních hlídek Policie ČR a MP ve výše uvedených problematických lokalitách. Útočiště nepřizpůsobivým obyvatelům skýtají také veřejná prostranství. Městská část proto pomocí vhodných zásahů do veřejné zeleně a úklidem prostor vytvoří přehledné a bezpečné prostředí. Rada Prahy 5 tedy v návaznosti na prevenci kriminality schválila také prořez vybrané veřejné zeleně – například v parcích Na Skalce, Santoška, Mrázovka, ale také průchod od metra Radlická k plaveckému stadionu, kde často chodí děti samy bez rodičů. Úřad městské části přijme také opatření na posílení terénních sociálních služeb ve spolupráci s neziskovými organizacemi a specializovanými institucemi.

CÍLŮ CÍL Ů

prevence kriminality

Cíl 3: Prevence rizikového chování dětí a mládeže Věková hranice pachatelů trestných činů se celospolečensky pohybuje směrem dolů. V roce 2011 bylo v Praze 5 evidováno 35 pachatelů trestných činů mladších 18 let. Cestou ke splnění vytyčeného cíle je zabránění působení negativních vlivů na dospívající mládež, zvyšování informovanosti o riziku užívání drog a směřování dětí a mládeže k aktivnímu využívání volného času. „Mezi navrhovaná opatření patří například vytvoření nízkoprahového centra pro děti a mládež, které v Praze 5 v současnosti chybí. Doporučené lokality pro vznik takového centra jsou Smíchov a také Barrandov,“ přiblížil kroky radnice zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit. Druhým opatřením je přímá práce s dětmi a dospívající mládeží ve školách formou besed a přednášek, které povedou ke zvýšení právního vědomí dětí a zlepšení komunikace mezi nimi a například i se zástupci zákona. Třetím opatřením je podpora zapojování dětí a mládeže do volnočasových aktivit a jejich motivace. Praha 5 uspořádá proto celou řadu akcí – Dětský den s policií, Fotbalový turnaj O pohár starosty Prahy 5, tábory a výjezdy pro znevýhodněné skupiny dětí a mládeže, Sportovní den v Aquaparku Barrandov, Pochod Prokopským údolím a mnohé další akce.

Cíl 4: Posílení organizačního a personálního zabezpečení agendy prevence kriminality MČ Praha 5 Vedení radnice Prahy 5 navrhlo sloučení dosud do jednotlivých odborů roztříštěných agend prevence kriminality. „V rámci Odboru sociální problematiky a prevence kriminality vzniklo Oddělení sociální péče a rozvoje sociálních služeb a další oddělení, včetně funkcí manažera prevence kriminality, protidrogového koordinátora, poradce pro menšiny a etnika apod.,“ upřesnil kroky vedoucí k zefektivnění chodu úřadu zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit. Nově vzniklá pracovní skupina Prevence kriminality bude úzce spolupracovat s protidrogovou komisí MČ Praha 5.

Cíl 5: Zvýšit povědomí o možnostech ochrany osobního zdraví a majetku Povědomí veřejnosti o tom, jak se bránit, není velké. Městská část se proto zaměří na systém zvyšování informovanosti především seniorů a rizikových skupin obyvatel v oblasti aktivní ochrany života, zdraví a majetku. Jde například o formu článků v měsíčníku Pětka pro vás nebo informace dostupné na webu, ale také o prohloubení poradenské činnosti.

6


aktuálně

Úřad Prahy 5 zve zástupce neziskových organizací, poskytovatele sociálních služeb a zástupce organizací sdružujících zdravotně postižené osoby z Prahy 5 k diskusi o komunitním plánování sociálních služeb na území Prahy 5. Akce se uskuteční pod záštitou JUDr. Petra Lachnita, zástupce starosty pro oblast sociální problematiky. Setkání proběhne ve čtvrtek 12. 4. od 14.00 hod. v zasedací místnosti Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13-15, 6. patro. Účastníci budou mít možnost zapojit se do plánování sociálních služeb pro další období v některé z pracovních skupin: 1) senioři a osoby se zdravotním postižením,

2) děti, rodina a mládež, 3) sociální prevence, osoby v krizi a národnostní menšiny. Prosíme o potvrzení účasti nejpozději do 2. dubna 2012 na e-mail: ivana.kosova@praha5. cz nebo na telefonním čísle 257 000 660. (red)

Nový romský poradce pro Prahu 5 Od února začal v naší městské části opět pracovat romský poradce. Je jím Bc. Igor Surmaj, který má na starosti nejen romskou problematiku, ale také otázky týkající se dalších národnostních a etnických menšin. Co konkrétně zajišťuje? Komunikaci a další vztahy romských komunit a návrhy na opatření

směřující k začleňování romské menšiny do sociálních vazeb na území Prahy 5. Řeší problémy romských komunit v oblasti občanského soužití, zaměstnanosti, vzdělávání, sociálních věcí a provádí potřebné poradenské a konzultační služby. Spolupracuje také s pražským magistrátem, městskou i státní policií,

školami a neziskovými organizacemi. K této práci ještě přibyla agenda dalších národnostních menšin na našem území. Bc. Igora Surmaje lze kontaktovat osobně každé pondělí a středu na Odboru sociální problematiky a prevence kriminality na Úřadu MČ Praha 5, nám. 14. října 4, telefonicky na č. 257 000 646, nebo na e-mailu: igor.surmaj@praha5.cz. (red)

Filmový Febiofest odstartuje u Anděla Již 19. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2012 – proběhne 22. až 30. března ve 12 sálech Cinestar Anděl a v kinu Konvikt - Ponrepo, v dubnu bude pokračovat v šesti krajských městech. Festival přináší velký portrét současné turecké kinematografie a rovněž představí filmy navrhované na Oscary; například Superclásico, Tady to musí být, Bouřlivé výšiny a Musíme si pro-

mluvit o Kevinovi. Událostí pro fajnšmekry bude česká premiéra restaurované verze legendárního francouzského filmu Bitva o Alžír. Pontecorvův film s hudbou Ennia Morriconeho, oceněný Zlatým Lvem na MFF v Benátkách, neztrácí ani po více než čtyřiceti letech na aktuálnosti. Retrospektiva v kině Konvikt bude patřit nejstaršímu žijícímu českému režisérovi Jiřímu Krejčíkovi a jako hosté festivalu

se představí významní filmaři Nanni Moretti, Sandrine Bonnaire a Lech Majewski Ani letos nebude chybět na Febiofestu, který podpořila i Praha 5, music festival v podzemních garážích u Anděla. Letos se lze těšit na kapely Toxique, Please The Trees, Basta Fidel, Dub-o-net, Discoballs a na řadu DJs. Vstup je zdarma. Podrobné informace na www. febiofest.cz. (md)

Povolení tomboly zlevnilo Začátkem února rozhodl ministr financí Miroslav Kalousek o plošném prominutí větší části správního poplatku za přijetí žádosti o vydání a změnu povolení tomboly. Správní poplatek se tak fakticky snížil na desetinu: přijetí žádosti o povolení tomboly stojí 500 Kč, změna povolení 300 Kč. Výše uvedené se vztahuje na všechny případy od 1. ledna do 31. prosince 2012. V případě, že správní poplatek byl uhrazen v původní výši, vznikne poplatníkovi přeplatek, který mu je správce poplatku povinen vrátit. (red) INZERCE

Gymnázium Na Zatlance v Praze 5 zve své absolventy a bývalé učitele na společné setkání. Den otevřených dveří se koná v pátek 23. března od 11 do 20 hodin, v sobotu 24. března od 9 do 14 hodin.

SC-320401/01

Kulatý stůl o sociálních službách

Více na www. zatlanka.cz

PR

V restauraci Plachta najdete ráj gurmán Prahy 5 Na začátku února byla v centru Smíchova otevřena nová restaurace Plachta, sídlící na adrese Jindřicha Plachty 27. Podnik má ambici stát se gurmánským rájem Prahy 5, což je bezesporu zajímavá a odvážná myšlenka. Na dosavadní zkušenosti s poskytováním gurmánských služeb v restauraci Plachta jsme se zeptali šéfkuchaře restaurace Jana Valtera. Restaurace Plachta je otevřena přesně měsíc. Jak jste spokojen a  hlavně jak jsou spokojeni hosté? Jsem příjemně překvapen. Do  Plachty chodí lidé doslova od  prvního dne a  jejich počet stále stoupá. Již druhý týden provozu jsme měli dva večery plné všechny stoly a tato situace se stále opakuje. Denně roste i počet lidí, kteří chodí na obědy. Nejde nám ale jen o kvantitu, ale hlavně o  kvalitu. Velmi mě těší sledovat, jak lidem u  nás v  restauraci chutná. Troufám si říci, že za první měsíc provozu jsme

uspokojili mlsné jazýčky několika stovek gurmánů. Mám radost, že sázka na kvalitní českou a  světovou gastronomii za  příznivé ceny vychází. Co vašim hostům nejvíce chutná? Co byste doporučil? Velikým hitem je gulášová polévka v chlebu, který pečeme přímo u nás v restauraci. Za opravdový gurmánský zážitek pak naši hosté považují bok z mladého sele-

te připravovaný ve vakuu a opečený na  grilu, podávaný s  gratinovaným bramborem. Nebo králíka připravovaného dvěma způsoby (stehno zabalené v  panchetě, vařené ve  vakuu a  hřbet pečený v rýžovém těstě) s domácími bramborovými noky a  mladým špenátkem.

přeci také dobré něco vypít. Jak je v tomto směru postaráno o hosty v Plachtě? Na baru najdete nejširší nabídku destilátů v  lokalitě se specializací na karibské a jihoamerické rumy. Vinotéka nabízí více než čtyřicet druhů vín jak z Evropy, tak i  z  Jižní Ameriky. Samozřejmostí je mimořádná péče o vyhlášené pivní ležáky. U nás čepujeme dvanáctistupňový Staropramen, exkluzivní Stellu Artois i vyhlášený Hoegaarden.

Kuchyně je základem každé restaurace. K jídlu je ale

Více informací na www.plachta.cz SC-320115/03

7


aktuálně

Barrandovské slavnosti Vítání jara a Velikonoc Druhé představení řemesel a farmářů se zábavným programem. V sobotu 31. 3. 2012 od 10.00 hod. do 16.00 hod., Trnkovo náměstí, Praha 5-Barrandov Pořádá občanské sdružení Čas pro Tebe a Kulturní a mateřské centrum Barrandov pod záštitou pana radního Marka Kukrleho a s fi nančním přispěním MČ Praha 5. Přijďte si nejen nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce a jiné zemědělské produkty, ale i pobavit se, podívat se na ukázky různých řemesel s jarní a velikonoční tematikou. Celým programem vás bude doprovázet: Živá hudba a moderátor, který vám představí vše, co je zajímavé, a to jak na prodej, tak i pro zábavu. Můžete se těšit na divadélko pro děti, výtvarné dílny, kde si vytvoříte dekoraci k Velikonocům a jarní soutěže pro děti. Nebude chybět ani oblíbený trdelník a dokonalá kávička. Máme pro vás připraveny také zajímavé ceny do tomboly, která bude slosovaná na závěr akce.

PŘIJĎTE SE POBAVIT A UŽÍT SI S NÁMI ZÁBAVY A ODPOČINKU!

INZERCE

Na portále Kudy z nudy

esku, v á n e l Dovo

to letí!

najdete tipy pro každý den v roce, pro každé počasí a pro každý věk, ať už hledáte dobrodružství a adrenalin, relaxaci v lázních, skvělou restauraci, zajímavý cíl cyklistického nebo pěšího výletu anebo cokoliv jiného.

www.kudyznudy.cz

SC-320380/04

8

0367_12_3_CzechTourism_inz 188x130mm_To leti.indd 1

22.2.2012 15:45:47


radnice

PĹ™edstavujeme transparentnĂ­ úřad: odbor dopravy PovolenĂ­ zĂĄboru veĹ™ejnĂŠho prostranstvĂ­, novĂŠho vjezdu na komunikaci Ä?i instalace dopravnĂ­ch znaÄ?ek. To je jen vĂ˝sek Ä?innostĂ­ spadajĂ­cĂ­ch do kompetence odboru dopravy Prahy 5, jehoĹž vedoucĂ­ho Ivana RĹŻĹžiÄ?ku PÄ›tka pro vĂĄs vyzpovĂ­dala. KdyĹž se Ĺ™ekne odbor dopravy, laika ihned napadne, Ĺže řídĂ­te celou dopravu v Praze 5... „To samozĹ™ejmÄ› nenĂ­ pravda. Odbor dopravy Prahy 5 vykonĂĄvĂĄ pĹ™enesenou pĹŻsobnost silniÄ?nĂ­ho sprĂĄvnĂ­ho úřadu na zĂĄkladÄ› přísluĹĄnĂ˝ch ustanovenĂ­ platnĂ˝ch zĂĄkonĹŻ a Statutu hlavnĂ­ho mÄ›sta Prahy, na ĂşzemĂ­ celĂŠho sprĂĄvnĂ­ho obvodu Prahy 5 a mÄ›stskĂŠ Ä?ĂĄsti Praha-Slivenec. ObÄ?anĂŠ by vĹĄak mÄ›li vÄ›dÄ›t, Ĺže ne vĹĄechny komunikace v Praze 5 jsou v naĹĄĂ­ pĹŻsobnosti. PĂĄteĹ™nĂ­ komunikace jsou v kompetenci Odboru dopravy MagistrĂĄtu hl. m. Prahy, podřízenĂĄ komunikaÄ?nĂ­ sĂ­ĹĽ v kompetenci naĹĄĂ­ (viz rĂĄmeÄ?ek).“

redukce poÄ?tu dopravnĂ­ho znaÄ?enĂ­. Ĺ˜idiÄ?i musĂ­ reagovat na aktuĂĄlnĂ­ dopravnĂ­ provoz a zĂĄroveĹˆ jsou pĹ™ehlceni zmÄ›tĂ­ dopravnĂ­ch znaÄ?ek. DopravnĂ­ znaÄ?enĂ­ by proto mÄ›lo bĂ˝t jen v mĂ­stech, kde chceme Ĺ™idiÄ?e skuteÄ?nÄ› na nÄ›co upozornit.“

vat, maximĂĄlnĂ­ pokuta zatĂ­m padla ve výťi nÄ›kolika desĂ­tek tisĂ­c korun. Chceme, aby lidĂŠ chĂĄpali, Ĺže veĹ™ejnĂŠ prostranstvĂ­ je sice přístupnĂŠ vĹĄem, ale jĂĄ jako osoba si tam nemĹŻĹžu dÄ›lat, co chci pouze jĂĄ.“

Povolujete takĂŠ vyhrazenĂĄ parkovacĂ­ stĂĄnĂ­ pro osoby zdravotnÄ› postiĹženĂŠ? „Ano. V souÄ?asnĂŠ dobÄ›, byĹĽ na vyhrazenĂŠ parkovacĂ­ mĂ­sto pro osoby zdravotnÄ› postiĹženĂŠ nenĂ­ ze zĂĄkona nĂĄrok, jej povolujeme osobĂĄm s II. a III. stupnÄ›m postiĹženĂ­. VĂ­me o tom, Ĺže jsou nÄ›kdy tato mĂ­sta zneuŞívĂĄna lidmi, na kterĂ˝ch je podle jejich sdÄ›lenĂ­ osoba zdravotnÄ› postiĹženĂĄ zĂĄvislĂĄ. Proto se nynĂ­ snaŞíme vydeďŹ novat kritĂŠria, kterĂĄ budeme uplatĹˆovat ve vznikajĂ­cĂ­ch zĂłnĂĄch placenĂŠho stĂĄnĂ­. Pak - doufejme - budou vyuŞívat vyhrazenĂĄ parkovacĂ­ mĂ­sta skuteÄ?nÄ› pouze ti, kteří je potĹ™ebujĂ­.“

ObÄ?anĂŠ se na vĂĄs obracejĂ­ i s prosbami o Ĺ™eĹĄenĂ­ dopravnĂ­ch situacĂ­, aĹĽ uĹž jde o zřízenĂ­ kruhovĂŠho objezdu nebo novĂŠho pĹ™echodu pro chodce. PlnĂ­te Ä?asto jejich přånĂ­? „Od obÄ?anĹŻ dostĂĄvĂĄme velkĂŠ mnoĹžstvĂ­ podnÄ›tĹŻ, jak Ĺ™eĹĄit dopravnĂ­ situace. Ve spoluprĂĄci s PoliciĂ­ ÄŒR jsme v tĂŠto zĂĄleĹžitosti kompetentnĂ­, ale Ä?asto naråŞíme na nerealizovatelnĂŠ nĂĄvrhy. Například pĹ™echod pro chodce nelze zřídit kdekoliv. NemĹŻĹže bĂ˝t v zatĂĄÄ?ce a nemĹŻĹže bĂ˝t tam, kde intenzita pĹ™echĂĄzenĂ­ je mizivĂĄ. LidĂŠ by si mÄ›li tĂŠĹž uvÄ›domit, Ĺže je-li pĹ™echod pro chodce ve vzdĂĄlenosti do 50 metrĹŻ, majĂ­ jej vyuŞít, jinak se dopouĹĄtÄ›jĂ­ pĹ™estupku, za kterĂ˝ mohou bĂ˝t pokutovĂĄni. Co se tĂ˝Ä?e dopravnĂ­ho znaÄ?enĂ­ – domnĂ­vĂĄm se, Ĺže bychom mÄ›li jĂ­t spĂ­ĹĄe cestou

S jakĂ˝mi Şådostmi se obÄ?anĂŠ na vĂĄs zbyteÄ?nÄ› obracejĂ­, protoĹže nejsou ve vaĹĄĂ­ kompetenci? „PĹ™edevĹĄĂ­m jde o agendu motorovĂ˝ch vozidel a Ĺ™idiÄ?skĂ˝ch prĹŻkazĹŻ. PĹ™estupky, evidence motorovĂ˝ch vozidel a vydĂĄvĂĄnĂ­ Ĺ™idiÄ?skĂ˝ch prĹŻkazĹŻ vyĹ™izujĂ­ přísluĹĄnĂŠ magistrĂĄtnĂ­ odbory. Pak se lidĂŠ Ä?asto ptajĂ­, co dÄ›lat, kdyĹž jim nÄ›kdo parkuje pĹ™ed jejich vjezdem. MoĹžnostĂ­ je kontaktovat mÄ›stskou policii. My mĹŻĹžeme pouze povolit Ĺžadateli vyznaÄ?enĂ­ ĹžlutĂŠ klikatĂŠ Ä?ĂĄry pĹ™ed jeho vjezdem, na kterĂŠ je zakĂĄzĂĄno stĂĄnĂ­. O stanovenĂ­ tohoto dopravnĂ­ho znaÄ?enĂ­ je nutno poŞådat pĂ­semnÄ› nĂĄĹĄ odbor a po vyjĂĄdĹ™enĂ­ přísluĹĄnĂŠho policejnĂ­ho orgĂĄnu si jej Ĺžadatel vyznaÄ?Ă­ v souladu s přísluĹĄnĂ˝m prĂĄvnĂ­m pĹ™edpisem a udrĹžuje na vlastnĂ­ nĂĄklady.“ (md)

Ĺ˜IDIÄŒE by v dopravnĂ­m provozu nemÄ›lo rozptylovat příliĹĄ dopravnĂ­ch znaÄ?ek. Foto: OD lehlou komunikaÄ?nĂ­ sĂ­ĹĽ, tedy jejĂ­ dopravnĂ­ Ĺ™eĹĄenĂ­, poÄ?ty parkovacĂ­ch mĂ­st a podobnÄ›.“ VraĹĽme se jeĹĄtÄ› k zĂĄborĹŻm veĹ™ejnĂŠho prostranstvĂ­. Co kdyĹž si například zřídĂ­m restauraÄ?nĂ­ zahrĂĄdku a s nikĂ˝m to neprojednĂĄm? „Tak riskujete postih od naĹĄeho odboru, jelikoĹž v naĹĄĂ­ kompetenci je i sprĂĄvnĂ­ řízenĂ­ za nepovolenĂ˝ zĂĄbor. Sankce je od napomenutĂ­ aĹž po pokutu ve výťi pĹŻl milionu korun! JelikoĹž naĹĄĂ­m cĂ­lem nenĂ­ likvidovat podnikatele a spoleÄ?nosti, ale spĂ­ĹĄe je vychovĂĄ-

O co se starĂĄ praĹžskĂ˝ magistrĂĄt? Nad nÄ›kterĂ˝mi komunikacemi (mimo chodnĂ­kĹŻ), vykonĂĄvĂĄ sprĂĄvu odbor dopravy MHMP, a tudĂ­Ĺž nespadajĂ­ do pĹŻsobnosti odboru dopravy Prahy 5. JmenovitÄ› jde o: BarrandovskĂ˝ most Bucharova (PlzeĹˆskĂĄ – RozvadovskĂĄ spojka) Dienzenhoferovy sady DobříťskĂĄ DuĹĄkova HoĹ™ejĹĄĂ­ nĂĄbĹ™eŞí JanĂĄÄ?kovo nĂĄbĹ™. (JirĂĄskĹŻv most - VĂ­tÄ›znĂĄ) JirĂĄskĹŻv most K Barrandovu KartouzskĂĄ KříŞovĂĄ (bez obsluĹžnĂŠ vozovky) Kukulova LidickĂĄ (PalackĂŠho most - Svornosti) MoulĂ­kova Mozartova (DuĹĄkova PlzeĹˆskĂĄ)

Na ZlĂ­chovÄ› (NĂĄdraĹžnĂ­ KříŞovĂĄ) NĂĄbĹ™eĹžnĂ­ NĂĄdraĹžnĂ­ (VltavskĂĄ StrakonickĂĄ) nĂĄm. KinskĂ˝ch (prĹŻběŞnĂĄ vozovka Ăšjezd – Ĺ tefĂĄnikova) OstrovskĂŠho (RadlickĂĄ NĂĄdraĹžnĂ­) PalackĂŠho most PlzeĹˆskĂĄ (RadlickĂĄ – hranice MÄŒ Praha 13) Pod Lochkovem Pod Stadiony PodbÄ›lohorskĂĄ Prachnerova PraĹžskĂ˝ okruh 1 RadlickĂĄ (bez obsluĹžnĂŠ vozovky) StrahovskĂ˝ tunel

StrakonickĂĄ Svornosti Ĺ tefĂĄnikova (v Ăşseku KartouzskĂĄ - nĂĄm. KinskĂ˝ch) TomĂĄĹĄkova tunely pod MrĂĄzovkou (vÄ?etnÄ› propojenĂ­ na StrahovskĂ˝ tunel) U KrĂĄlovskĂŠ louky Ăšjezd V Botanice VanĂ­Ä?kova VĂ­tÄ›znĂĄ (bez obsluĹžnĂ˝ch vozovek) VltavskĂĄ VrchlickĂŠho (PlzeĹˆskĂĄ – DuĹĄkova) ZborovskĂĄ ZlĂ­chovskĂ˝ tunel

INZERCE

B+B VĂ?FUKY KATALYZĂ TORY

s e r v i c e s. r. o.

%5='<7/80,Ă˝(

6(59,6./,0$7,=$&( VĂ?FUKY

3Ä&#x153;tSUDYDYR]ĤD]DMLĂŁWÄ&#x152;Qt67. U\FKOpRGVWUDQÄ&#x152;Qt]MLĂŁWÄ&#x152;QĂŞFK]iYDG

3UDKD3O]HÄ&#x2013;VNi% DUHiO67.0RWRO

SC-310682/10

Co tedy konkrĂŠtnÄ&#x203A; vykonĂĄvĂĄ vĂĄĹĄ odbor? â&#x20AC;&#x17E;Odbor dopravy pĹ&#x2122;ednÄ&#x203A; povoluje zvlĂĄĹĄtnĂ­ uŞívĂĄnĂ­ komunikacĂ­. Povolujeme zĂĄbory veĹ&#x2122;ejnĂŠho prostranstvĂ­ pro potĹ&#x2122;eby stavebnĂ­ Ä?innosti (napĹ&#x2122;. vĂ˝kopy) a uzavĂ­rky komunikacĂ­ z toho plynoucĂ­, zĂĄbory reklamnĂ­ a prodejnĂ­ atd. DalĹĄĂ­ naĹĄĂ­ Ä?innostĂ­ je schvalovĂĄnĂ­ pĹ&#x2122;ipojenĂ­ pozemku na pozemnĂ­ komunikaci. Z hlediska dopravy se takĂŠ vyjadĹ&#x2122;ujeme k projektovĂ˝m dokumentacĂ­m, jak ve stavebnĂ­m, tak i v ĂşzemnĂ­m Ĺ&#x2122;Ă­zenĂ­. HodnotĂ­me, jakĂ˝ dopad bude mĂ­t navrhovanĂĄ stavba na pĹ&#x2122;i-

7HO 3RýW3i

9


školství

Zápisy do mateřských škol jsou v březnu Zápis do všech dvaceti mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 5 proběhne v termínu od 27. do 28. března 2012.

webové stránky školy

1 2 3 4 5 6

7

8

Ilustrační foto: archiv

Zápisové formuláře si lze vyzvednout v mateřských školách 13. 3. od 9.00 do 17.00 hodin (přestávka od 12.00 do 14.00 hod.) a 14. 3. od 14.00 do 17.00 hod. (MŠ U Krtečka vydá formuláře ve dnech 14. a 15. 3. 2012). Pro lepší orientaci v nabídce jednotlivých mateřských škol je dobré navštívit dny otevřených dveří MŠ. (red)

Do škol nastoupí téměř 700 prvňáčků Ve školním roce 2012/13 se poprvé objeví ve 12 základních školách Prahy 5 s taškou či batohem na zádech 696 dětí, otevřeno bude 26 prvních tříd. Nejvíce prvňáčků – 114 – by mělo nastoupit do ZŠ Barrandov II., naopak nejméně jich zavítá do ZŠ Grafická (20). (md)

DATUM

15:00–17:00

9:00–11:00

15:00–17:00

251 816 721

8:30–12:00

14:00–17:00

251 816 732 775 305 205, 774 305 204

-

15:30–17:00

251 810 593

9:00–11:00

15:00–17:00

251 816 171

www.zsbarr.cz 9:00–12:00

KOŠÍŘE - SMÍCHOV Mateřská škola, Praha 5 – Košíře, Peroutkova 1004 www.msperoutkova.cz Mateřská škola, Praha 5 – Smíchov, Nad Palatou 613 13 součástí MŠ Nad Palatou je MŠ Pod Lipkami 3183/5 www.msnadpalatou.wz.cz MOTOL 12

Mateřská škola „U Krtečka“ Praha 5 – Motol, Kudrnova 235 www.msukrtecka.benjamin.cz

proběhl

251 815 315

www.tyrsova.cz

SMÍCHOV Základní škola a mateřská škola Praha 5 - Smíchov, Grafi cká 13/1060 součástí ZŠ a MŠ Grafická je MŠ Holečkova 668/38 Mateřská škola, Praha 5 – Smíchov, Náměstí 14. října 2994 16 www.materska-skola.cz/uAndela Mateřská škola, Praha 5–Smíchov, U Železničního mostu 2629 17 www.mszelmost.cz Základní škola a mateřská škola Praha 5 – Smíchov, U Santošky 1/1007 18 součástí ZŠ a MŠ U Santošky je MŠ U Santošky 178

9:30–11:00

15:00–17:00

257 220 167

6. 3. 2012

9:00–11:00

14:00–16:00

257 218 179

6. 3. 2012

10:00–11:30

15:00–17:00

Beníškové 257 215 756 Naskové 257 215 683

1. 3. 2012

9:00–11:00

14:00–17:00

257 221 196

K přihlášce uchazeč doloží: ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdě-

Nad Palatou - 257 216 865

proběhl

7. 3. 2012

Pod Lipkami - 257 215 858

10:30–11:30 hraní 15:00-16:00 ve třídě hraní ve třídě v 9:45 40ti min ve 14:45 a v 16:15 257 221 565 prohlídka MŠ 40ti min. prohlí. MŠ

www.zsgrafi cka.cz proběhl 13. 3. 2012

8:00–12:00

13:00–17:30

6. 3. 2012

9:00–12:00

14:00–17:00

www.santoska.cz 6. 3. 2012

SMÍCHOV – RADLICE Mateřská škola, Praha 5 – Smíchov, Kroupova 2775 19 www.volny.cz/mskroupova2275 Základní škola a mateřská škola Praha 5 – Radlice, Radlická 104/115 20 součástí ZŠ a MŠ Radlická je MŠ Nad Laurovou 1983

Požadavky: odborná a pedagogická způsobilost a délka odborné praxe podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v platném znění; znalost problematiky řízení školství; odborné, řídící a organizační schopnosti; znalost školských předpisů; občanská a morální bezúhonnost a dobrý zdravotní stav.

ZŠ 235 510 253

7. 3. 2012

15

Konkurzní řízení se týká těchto ZŠ a MŠ: ZŠ a MŠ Barrandov, Hlubočepy, Chaplinovo nám. 1/615; ZŠ a MŠ Smíchov, Grafická 13/1060; ZŠ Košíře, Nepomucká 1/139; ZŠ Smíchov, Podbělohorská 26/720; ZŠ a MŠ Radlice, Radlická 140/115; ZŠ a MŠ Smíchov, U Santošky 1/1007; ZŠ Košíře, Weberova 1/1090; MŠ, Hlubočepy, Hlubočepská 90; MŠ, Barrandov, Kurandové 669; MŠ, Barrandov, Lohniského 851; MŠ, Barrandov, Peškova 963; MŠ, Barrandov, Tréglova 780; MŠ, Smíchov, Kroupova 2775; MŠ, Smíchov, Náměstí 14. října 2994; MŠ „U Krtečka“, Motol, Kudrnova 235; MŠ, Košíře, Podbělohorská 2185; MŠ se speciálními třídami DUHA, Košíře, Trojdílná 1117.

ZŠ 251 816 720 MŠ 605 354 943

14:00–17:00

kdykoliv po dohodě v MŠ na tel. č. 739 355 269

Mateřská škola „Slunéčko“ Praha 5-Košíře, Beníškové 988 11 součástí MŠ Beníškové je OP Naskové 1214 a OP Nepomucká 1253 www.skolkaslunecko.cz

Rada MČ Praha 5 v souladu se zákonem č.561/2004 Sb. v platném znění, vyhlásila konkurzní řízení na ředitelská místa ZŠ a MŠ v Praze 5.

251 819 468 724 341 771

-

Tyršova základní škola a mateřská škola Praha 5 – Jinonice, U Tyršovy školy 1/430 součástí Tyršovy ZŠ a MŠ je Tyršova MŠ

KOŠÍŘE Mateřská škola, Praha 5 – Košíře, Podbělohorská 2185 9 www.msklamovka.cz Mateřská škola se speciál. třídami DUHA Praha 5 – Košíře, Trojdílná 1117 10 www.skolkaduha.cz

14

Tel. pevná linka mobilní

ČASOVÝ ROZSAH

HLUBOČEPY - BARRANDOV Mateřská škola, Praha 5 – Barrandov, Kurandové 669 1. 3. 2012 www.mskurandove.cz Mateřská škola, Praha 5 – Barrandov, Lohniského 830 6. 3. 2012 www.skolka-barrandov.estranky.cz Mateřská škola, Praha 5 – Barrandov, Lohniského 851 7. 3. 2012 www.skolka-pohoda.cz Mateřská škola, Praha 5 – Barrandov, Peškova 963 8. 3. 2012 www.ms-peskova.pcsa.cz Mateřská škola, Praha 5 - Barrandov, Tréglova 780 1. 3. 2012 www.ms-treglova.cz Základní škola a mateřská škola Barrandov, Praha 5 - Hlubočepy, Chaplinovo nám. 1/615 1.3. a 8.3. součástí ZŠ a MŠ Barrandov je MŠ Renoirova 648 a 18.3. 2012 HLUBOČEPY - ZLÍCHOV Mateřská škola, Praha 5 – Hlubočepy, Hlubočepská 90 www.skolka-hlubocepy.cz JINONICE

Vyhlášení konkurzů na ředitelská místa ZŠ a MŠ

10

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

NÁZEV ŠKOLY PODLE ZŘIZOVACÍ LISTINY

10:00–11:30

15:00–17:00

proběhl www.zsradlicka.cz proběhl

ZŠ 257 329 382 MŠ 257 314 807 257 329 607 257 317 686 ZŠ 251 564 126 MŠ 251 563 240 MŠ 777 788 276 251 555 724 ZŠ 251 550 501 MŠ 251 555 624 MŠ 774 100 307

lání včetně dokladů o dalším vzdělávání; doklady o průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzené posledním zaměstnavatelem; strukturovaný profesní životopis; koncepci rozvoje školy na období 6 let (max. rozsah 5 stran strojopisu formátu A4); výpis z evidence rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců) nebo doklad o jeho vyžádání a čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona č. 451/1991 Sb., v platném znění; originál lékařského potvrzení o způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele(ky) (ne starší 2 měsíců) a písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkurzního řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění. Předpokládaný nástup: 1. 8. 2012 Přihlášku s požadovanými doklady zašlete nejpozději do 23. března 2012 (včetně) na adresu: ÚMČ Praha 5, Odbor školství, kultury a sportu, nám. 14. října 4, 150 22 Praha 5 nebo předejte osobně na informační středisko ÚMČ Praha 5, Štefánikova 13-15, Praha 5. Obálku označte heslem „Konkurz ZŠ (nebo MŠ) ….název školy (tj. ulice a číslo) – neotevírat“. Kontakt: tel.: 257000460, e-mail: dagmar.drmotova@ praha5.cz Do konkurzního řízení budou zařazeny pouze přihlášky s kompletními doklady včetně ověřených kopií dokumentů a vlastnoručním podpisem. (red)


sport

Velké ceny Prahy 5 se zúčastnilo více než 130 běžkařů Pětiletý malý lyžař i 87letý zkušený veterán. Takové věkové rozpětí figurovalo ve startovní listině prvního ročníku lyžařského běžeckého závodu Velké ceny Prahy 5 ve Velké Chuchli, který proběhl v únoru pod záštitou starosty MUDr. Radka Klímy.

SKIPARK VE VELKÉ CHUCHLI je bezplatně přístupný každému, kdo si chce pořádně protáhnout tělo. Foto: Karel Novotný

ING. KAREL VOJTA prokázal, že i v 87 letech může mít člověk výbornou fyzičku. Foto: Michal Fairaizl

Akce, které se zúčastnilo 136 startujících žen a mužů, navázala na tradici pražského poháru v běhu na lyžích, jehož poslední ročník se konal v Krčském lese v roce 1942. Pátá městská část tak obnovila přesně po 70 letech pohárové klání v hlavním městě. „Na přípravu okruhu byla potřeba zhruba 4 000 m3 sněhu. Pořadatel závodu SK DNF připravil pro případ nedostatku sněhové pokrývky umělé zasněžování, díky kterému se podařilo zajistit pro závodníky optimální podmínky. Výroba technického sněhu ale závisí především na počasí, a proto se zasněžovalo hlavně v noci. Sníh se musel také nechat nějakou dobu odležet, než jej bylo možné rozhrnout rolbami,“ přiblížil náročnost příprav závodu starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma. Úsilí se vyplatilo a účastníci si sněhovou stopu i organizaci velice pochvalovali.

dosáhl na stejném okruhu Jiří Ročárek (29) ze SK Nové Město na Moravě, nejrychlejší běžkyní na nejdelší trase byla Tereza Poláková (26) z klubu Žižkovští tygři – 14:04 min. Na tříkilometrové trase zvítězila časem 7:39 min. Karolína Bicová (34) ze Salomon racing teamu, na nejkratší stopě o délce 770 metrů byl nejrychlejším lyžařem Ondřej Černý (13) z USK Plzeň – 2:38 min. Ceny vítězům jednotlivých kategorií předali radní Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit a Jaroslav Nedvěd, kompletní výsledky závodu si můžete stáhnout na http://www. sportovniservis.cz/velka-cena-prahy-v-lyzovani-2012/. (red)

Zalyžujte si zdarma

87letý závodník doporučuje pohyb Závodilo se ve 14 kategoriích a jako úplně první se na start postavil 12letý Martin Šamberger ze Sokola Stachy. Zvláštní pozornost a obdiv věnovali přítomní diváci nejstaršímu účastníkovi, 87letému Ing. Karlu Vojtovi. Ten vyhrál v roce 1942 jako mladší dorostenec přebor protektorátu Böhmen und Mähren a také poslední pražský lyžařský závod v Krčském lese. „Je to tu pro Pražáky skvělé, už kvůli lyžování nemusí například do Krkonoš. Já na běžky jezdím často na Mísečky

Běžecký okruh ve Velké Chuchli zůstane přístupný veřejnosti tak dlouho, jak to počasí dovolí, a to denně od 13 do 21 hod. SkiPark nabízí plně vybavený areál včetně parkování pro 600 vozidel, šatny, občerstvení v místní restauraci a pronájem lyžařského vybavení.

PO 70 LETECH se v Praze opět bojovalo o běžkařské medaile. Ocenění nejlepším závodníkům a závodnicím předávali radní Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit (nahoře) a Jaroslav Nedvěd. Foto: Michal Fairaizl a Karel Novotný a v létě hraji tenis. A můžu vám říci, že nejím žádné brufeny ani nepotřebuji injekce. Jsem zdravý a všem vzkazuji – důležitý je pohyb. Klidně pomalý, ale pohyb,“ řekl vitální muž, který jako první Čech

běžel legendární švédský Vasův běh na 90 kilometrů a podle vlastních slov asi dvacetkrát Jizerskou padesátku. Ve Velké Chuchli zaběhl 5 kilometrů za necelých 29 minut. Nejrychlejšího času 10:01 min.

„Ve spolupráci s pražským magistrátem a projektem ‚Praha sportovní‘ je zájem ve Velké Chuchli nabízet dráhu lyžařům po celou zimu. Informace o projektu SkiParku Velká Chuchle můžete nalézt na www.skiparkchuchle.cz. Občany i návštěvníky jistě potěší, že lyžovat lze zdarma,“ doplnil starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma.

11


rozhovor

Zpěvák Ondřej Havelka: „Ve škole jsem Zpěvák, režisér, herec a popularizátor časů první republiky Ondřej Havelka se na pódiu i v televizi mění v šoumena, zatímco jeho civilní projev je daleko méně nápadný. Odpovídá spíše filmu Saturnin a hlavní roli, kterou v tomto úspěšném snímku ztvárnil. Martin Dudek

V Praze 5 žijete již patnáct let. Jaká je naše městská část vašima očima? Bydlím na Smíchově, což je už podle názvu nejveselejší čtvrť Prahy. Mám to tady rád, bydlíme v krásném místě, Anděl a okolí vzkvétají a stávají se dalším centrem Prahy. A navíc je to odsud opravdu blízko do skutečného centra. V Praze 5 jsem moc spokojený. Při jaké příležitosti jste se naposledy srdečně zasmál? Nedávno, kdy v televizi u příležitosti životního jubilea režiséra Miloše Formana běžely jeho filmy. Obdivuji jeho režisérský styl. Třeba v Amadeovi jsou naprosto okouzlující všechny scény s císařem Josefem II. Nejraději bych si je z filmu vysekal a pouštěl jako klipy. Jsou dokonale vymyšlené, vypracované a neuvěřitelně vtipné. Jako dítě, zlobil jste vaši maminku, herečku Libuši Havelkovou, nebo jste si doma někde v koutě v klidu četl? Myslím si, že jsem byl poměrně klidné dítě. Jen škola mě moc nebavila a ani nezajímala. K soustředění mě přinutili jen zajímaví pedagogové nebo autoritativní kantoři. Ostatní měli smůlu a já jsem si při hodinách myslel na své věci. Předpokládám, že jste musel dostávat poznámky? To ano, dostával jsem jich poměrně hodně. Buď za to, že nedávám pozor, nebo naopak že vyrušuji. To bylo především v období raně pubertálního věku, kdy jsem chtěl na sebe upozornit spolužačky. A povedlo se? Hrdě musím prozradit, že jeden čas o mě opravdu děvčata usilovala. Ale to už dávno odvál čas. Tehdy jsem nosil lennonky, měl dlouhý vlas a při vyučování vyrušoval docela vtipnými poznámkami. Ale jinak jsem si vystačil se svými aktivitami. V 8. třídě jsem se spolužáky založil loutkové divadlo, o něco později svoje první bigbeatové trio s jepičí životností. Mnohé 12

mě bavilo a škola byla opravdu vedlejší. Jste čtyřnásobný otec. Máte pro své potomky v tomto ohledu pochopení, nebo jste přísný? Jsem příliš hodný. Mým největším problémem je, že mám málo času a jsem neustále zaujatý prací. Na rodinu mi moc času nezbývá, v tomto směru mám hodně špatné svědomí. Mnozí čtenáři si vás vybaví i jako člena populárního televizního Malého dětského kabaretu. Jak se vám tenkrát pro děti točilo? V té době to bylo naprosto úžasné. Pronikl jsem v Československé televizi do prostředí dětské tvorby a hrál i v dalších pořadech a pohádkách. Mnozí moji vrstevníci byli obsazováni do inscenací či pořadů pro dospělé, které byly poplatné své době. Tohle se mě dotklo minimálně. Příprava kabaretů byla příjemná práce a měli jsme v ní trochu autorské svobody. Způsob, jakým jsme ho dělali, byl na svou dobu mimořádný. Já jsem se například scházel se skladatelem Jaromírem Klempířem a vymýšleli jsme, v jakém žánru jednotlivé písničky natočíme. Snažili jsme se o hudební čísla, ne o tuctové popěvky. A o bezvadné

PŘI VYSTOUPENÍ Ondřej Havelka nešetří pohybem a dobrou náladou. Foto: archiv OH krásné noblesní dámy, jakou Zita rozhodně byla. Takové ty typy ženských diblíků mě naopak moc neoslovovaly.

Připravuji film, který bych měl režírovat, a překvapivě se nebude vázat na jazzovou muziku. partě lidí, která v kabaretu hrála (například Josef Dvořák, Jitka Molavcová, Ladislav Gerendáš - pozn. red.), bych mohl vyprávět hodiny. Vy jste ale známý především jako popularizátor 30. let dvacátého století. Pokud byste se v té době vyskytoval, jaký typ ženy by vás upoutal? Otázku vztáhnu na český fi lm, kde se vyskytovala řada okouzlujících žen. Hlavně Adina Mandlová byla velmi sexy. Ale musím říci, že se mi velmi líbila Zita Kabátová (čímž ji touto cestou pozdravuji). Vždycky mě braly

Již 17 let vedete vlastní swingový big-band Melody Makers, unikátní svou dokonalou evokací období první republiky. S čím aktuálně vystupujete? Pro letošní rok jsem připravil program věnovaný Jiřímu Traxlerovi s názvem Potkal jsem svůj sen. Chystal jsem ho k jeho 100. výročí, ale bohužel se ho nedožil, vloni v létě odešel do jazzového nebe. Velkou akci máme 14. dubna, kdy pořádáme již pošesté Taneční večer ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupí čeští a hlavně evropští swingaři. Bude to mimořádný hudební, taneční i estetický

zážitek. Tanečníci si dávají na kostýmech záležet, budou dobově zcela přesně oblečeni. A na příští sezonu chystám žhavou swingovou show, k jejíž přípravě jsem přizval mimořádného slovenského trumpetistu a aranžéra Juraje Bartoše. A v nějakém televizním filmu se neobjevíte? Saturnin II. nebude? To opravdu těžko. Společně s producentem Čestmírem Kopeckým ale připravuji fi lm, který bych měl režírovat. Teď píšeme scénář. K překvapení mnohých se fi lm nebude vázat na jazzovou muziku, i když hudba v něm bude mít výraznou úlohu. Námět je podle jedné knížky, jde o historické téma a ve fi nále se týká i současnosti. Více zatím nechci prozradit. Vracíte se tedy částečně ke svému původnímu oboru?


rozhovor

vyrušoval vtipnými poznámkami“ měř čtyři roky pauzu. Naštěstí jsem z nejhoršího venku, už jsem golf lehce zkoušel, a na jaře to zase rozjedu. Mám doma pozoruhodnou trofej z turnaje Karlštejnská kavka. Tuto hlavní cenu obdržel nejhorší hráč dne. Bylo to přesně v momentě, kdy jsem měl pocit, že jsem na vrcholu svého hráčského umění. Týden předtím jsem dosáhl na handicap 11,9, což znamenalo, že na Karlštejně jsem musel hrát z mistrovských odpališť. Tím se mi prodloužily dráhy o 50 i více metrů a to mě úplně psychicky rozhodilo. Hodně jsem kazil a duševně zcela rozložen jsem turnaj došel s naprosto tristním výsledkem... Letos je kromě mistrovství světa v hokeji i evropský fotbalový šampionát a olympijské hry. Jste vášnivý sportovní fanoušek? Na fotbal se dívám jen na přenosy Ligy mistrů a na velké turnaje, tuzemská liga mě nebaví. U hokeje je to něco jiného, extraliga má pořád vysokou úroveň. A když se hraje play-off, je to docela zábavné. Komu držíte palce? Jsem slávista.

Málokdo o vás asi ví, že jste vzděláním operní režisér... Do televizních či fi lmových rolí se moc neženu, teď mě nejvíc baví režie. Pár docela solidních zářezů na pažbě už mám, a věřím, že dostanu další příležitosti – ať už to budou opery, divadelní představení či zmíněný fi lm.

štěstí pryč. Pro mě je svoboda klíčová, každý má dnes šanci uspět. Prosazují se alternativní žánry a umělci, kteří se v nich pohybují. Pokud jsou skutečně dobří, mohou se dostat až na výsluní. A já říkám, zaplaťpánbůh, protože dříve alternativní žánry byla vlastně podloudná činnost.

V tuzemském showbyznysu se pohybujete 36 let. Jak se v něm za posledních dvacet let změnily vztahy? V mnoha věcech je to samozřejmě lepší než před rokem 1989, na druhou stranu se objevují nové aspekty, které vztahy komplikují. Ale nebudu zabředat, protože se jakýchkoliv řevnivostí nemíním účastnit. Dřív panoval lehce zatuchlý klídek, rušený pouze těmi, kteří měli vůli vésti boj proti podlým a krvelačným komančům. Ti stateční vykopali a pozvedli tomahawk, jiní toliko kladli jemné, rafi nované pasti. Ale to je na-

Není vám líto, že jste v anketě Český slavík nikdy nebyl v první desítce? Vůbec ne, tam se ocitají představitelé mainstreamu, a mezi ně jsme nikdy nepatřili. Občas se v anketě nečekaně zaskví někdo, kdo tam vyloženě nepatří – to si říkám hurá, alespoň nějaké záchvěvy vkusu Češi projevují. Jsou to ale čestné výjimky. Když už jsme u stupňů vítězů, o vás se ví, že jste vášnivý golfista. Vyhrál jste nějaký turnaj? Vyhrál jsem pár amatérských turnajů, ale teď jsem měl kvůli zdravotním problémům té-

To si letos moc radosti v hokeji ani ve fotbale neužijete... To jsou jen výsledkové sinusoidy, příští rok ligy vyhrajeme. (úsměv) Vy vlastně na pódiu podáváte také sportovní výkony, zvláště stepování musí být namáhavé. Máte nějaký rekord v počtu úderů za minutu? To je velký blud, step není o rychlosti. Jistě, virtuózní stepaři, ke kterým se já nepočítám, dokážou být rytmicky precizní a navíc hustota jejich

úderů je vysoká. Ale zásadní na stepu je rytmus a vůbec ideálem je dosáhnout stavu, že stepem člověk vytváří šlapající muziku. To dokázali jen velcí stepaři, například Fred Astaire. Byl vynikající muzikant, skvělý pianista a bubeník, a jeho stepařská čísla proto měla muzikantské frázování a rytmus. Když stepujete, máte na hlavě brýle upevněné gumičkou? Člověk nesmí při stepu mrskat hlavou. Od pasu nahoru má být správný stepař v klidu, jenom nohy kmitají a pracují. Kdyby mi odlétávaly brýle, byl by to důkaz, že to dělám blbě. Patří brýle k vaší image, nebo nemáte důvěru k očním čočkám? Je pravda, že hodně lidí chodí na laserové korekce očí. Já to neudělám. Nosím brýle od pěti let a z operace mám obavu. Už jsem poznal několik případů, kdy se zákrok ne zcela podařil. Závěrečná otázka – prý lehce vyznáváte myšlenku reinkarnace. Co si myslíte, že jste byl v minulém životě a v co naopak doufáte, že budete v budoucím? Kdysi jsem, já rodilý Pražák, zcela podlehl kouzlu horňácké muziky. Z toho hluboce emocionálního splynutí jsem nabyl dojmu, že jsem na Horňácku musel v některém z minulých životů žít. Tak mi je ta hudba blízká. A budoucnost? Nebylo by špatné narodit se znovu jako člověk. Ale je to trochu riskantní. Možná by byl bezpečnější nějaký chráněný druh. Svým charakterem je mi třeba velmi blízký lenochod. Ano, lenochod tříprstý, to je ono. Ale při troše skromnosti by mi stačil i dvouprstý...

Ondřej Havelka narozen 10. října 1954 v Praze

Grammy titul Jazzman roku

absolvent pražské DAMU a brněnské JAMU

hrál ve více než 20 českých filmech, největší popularitu mu přinesla role Jiřího Oulického ve filmové verzi Saturnina

šest let v angažmá Studia Ypsilon od r. 1976 zpěvák a konferenciér Originálního pražského synkopického orchestru r. 1995 zakládá vlastní kapelu Ondřej Havelka a jeho Melody Makers r. 1996 získává od Akademie Czech

režisér dokumentů například o Vl. Brodském, M. Kožené, J. Traxlerovi inscenace v jeho režii se hrají v Národním divadle Praha, Národním divadle Brno, v divadlech ABC a Kalich

13


stalo se V Galerii Portheimka se představil malíř Valdemar Sokol Autor, jenž styl svého umění sám nazývá „introvertismem“ se m a l í ř ské tvorbě věnuje od roku 1967. Foto: Karel Novotný Od sedmdesátých let minulého století představují jeho díla především deskové obrazy, vytvářené technikou, kterou sám během doby vyvinul. Do reliéfních podkladů komponuje i dřevo a jiné materiály. Pracuje nejprve technikou perokresby a teprve v poslední fázi používá lazurní barvy. Tím dochází k propojení malířského, grafického i sochařského umění. Důležitým prvkem Sokolových obrazů je světlo, které často vychází z jeho obrazů a také práce s prostorem. „Maluji své vlastní představy prostorů, pocitů i vizí vyvolaných hudbou. Jsou to většinou imaginární krajiny. Myslím, že nejdůležitější je, aby moje obrazy nepůsobily depresivně a zle!“ uvedl autor. (red)

Na Cibulkách se bruslilo

Hudební soutěž Talent Prahy 5 dospěla do finále Ve smíchovském Národním domě se sešli finalisté 5. ročníku soutěže Talent Prahy 5. Nadaní žáci si zahráli s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou dirigenta Leoše Svárovského a zaplněnému sálu předvedli díla nejznámějších hudebních skladatelů, jako jsou A.Dvořák, J. S. Bach, W. A. Mozart nebo L. van Beethoven. „Vybraní studenti se prezentovali profesionální výkony a všech sedm zvládlo souhru s orchestrem velmi dobře,“ zhodnotila vystoupení zastupitelka PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová. „Jejich výkony od prosincové přehrávky vyzrály, a to především v technice hry.“ Zajímavostí bylo, že tři tuzemští účastníci – houslista Jakub Hlávka, klarinetistka Tereza Kurimaiová a zpěvák Matěj Slezák - mají již nastartovánu jinou profesní dráhu a hraní na hudební nástroj a zpěv si zvolili jako koníčka. O to pozoruhodnější byla hodnota jejich vystoupení. Miláčkem publika se stal nejmladší účastník, devítiletý Eduard Kollert, který zahrál dokonce na dva nástroje. „Na závěr první poloviny večera hrál na housličky první větu z koncertu pro housle a orchestr J. S. Bacha a druhou polovinu otevřel třetí větou z koncertu pro klavír a orchestr L. van Beethovena. Držme mu palce, ať jeho píle vytrvá a zúročí se i v dospělosti,“ přeje si PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová.

FINALISTY HUDEBNÍ SOUTĚŽE pozdravili zastupitelka PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová a zástupce starosty JUDr. Petr Lachnit (zleva). Foto: Michal Fairaizl

Koncerty budou pokračovat Uznání zaslouží i zahraniční účastníci z partnerského města Prahy 5. Oba maďarští zástupci, patnáctiletý Martin Dajka, juniorská světová jednička ve hře na trubku, i sedmnáctiletý Márk Marton, přesvědčili o dokonalém vedení i o správně zvolené cestě a nasměrování. Celý večer uzavřela absol-

ZAPLNĚNÉ HLEDIŠTĚ nešetřilo uznalým potleskem. Foto: Michal Fairaizl ventka ZUŠ Na Popelce, nyní již posluchačka Pražské konzervatoře Kateřina Javůrková, výrazný talent ve hře na lesní roh. „Ve Villanelle pro lesní

Foto: Tenis Cibulka

Sportovní areál Tenis Cibulka žije v zimních měsících nejen tenisem. Správci využili rekordní mrazy a z tenisového kurtu udělali kluziště, a tak se na Cibulkách stejně jako již za první republiky bruslilo a hrál hokej. Veřejné bruslení navíc probíhalo pod umělým osvětlením a připraven byl také stánek s občerstvením. Ledovou plochu využily desítky dětí a jejich rodičů z okolí areálu. Nyní se na Cibulkách pomalu připravují na letní sezonu, která začíná v druhé polovině dubna. Současně soustavně probíhá nábor do tenisové školičky. Více informací najdete na www.teniscibulka.cz. (red) 14

NEJMLADŠÍM ÚČASTNÍKEM byl devítiletý Eduard Kollert. Foto: Michal Fairaizl

roh a orchestr Paula Dukase předvedla bravurní hru a její skromné vystupování ještě pozvedlo celkový dojem a vyznění koncertu,“ uzavírá zastupitelka PhDr. Marie Ulrichová-Hakenová. K lesku celé akce přispěli díky citlivému a motivujícímu přístupu k mladým talentům dirigent Leoš Svárovský i celý orchestr. Z jejich společného účinkování na pódiu vznikla živá nahrávka a každý mladý finalista si může svůj výkon připomenout na originálním CD. Koncert, který se konal pod záštitou radního Prahy 5 Michala Šestáka, nebyl posledním. S obdobnými hudebními vystoupeními Praha 5 počítá i v příštím roce a v roce 2014. (md)


představujeme

Loutky v nemocnici baví malé pacienty Rozesmát děti, zlepšit náladu a alespoň na pár minut jim zpestřit monotónní nemocniční život. Takový je hlavní cíl občanského sdružení Loutky v nemocnici, které již osm let baví malé i dospívající pacienty. Prostřednictvím písniček, her a divadelních představení se snaží rozveselit nemocné tak, aby na chvíli zapomněli na svá zdravotní trápení. „Loutka je velice blízká hračce a často daleko rychleji naváže s malými pacienty kontakt než dospělý člověk v bílém plášti,“ říká Jakub Matějka z občanského sdružení. „Snažíme se proto rodičům a nemocničnímu personálu nabídnout spolupráci, aby se prostřednictvím našich vystoupení pomohlo v procesu léčby.“ Na loutky samozřejmě nejví-

ce „slyší“ předškoláci a žáci prvního stupně základních škol. Ale i 15letý pacient ocení, když na pokoji nastane nějaké „vzrůšo“. „Zakladatelka našeho občanského sdružení Marka Míková je současně zpěvačka kapely Zuby nehty. Disponuje širokým repertoárem písní a dokáže si získat respekt i staršího publika. Zvláště když naše vystoupení nezačne dětskou klasikou typu Skákal pes, ale něčím rychlejším a údernějším,“ prozrazuje Jakub Matějka.

Většinou se improvizuje V loňském roce Loutky v nemocnici odehrály během 151 dnů více než 500 malých představení a zazpívaly na 3000 písniček v 6 pražských a 14 mimopražských nemocnicích. „Někdy se hraje v hernách pro více dětí, jindy chodíme od postýlky k po-

PŘI PŘEDSTAVENÍ se nezřídka improvizuje dle potřeby. Foto: Loutky v nemocnici

DĚTI Z PRVNÍHO STUPNĚ základní školy nejrychleji navazují s loutkami bezprostřední kontakt. Foto: Loutky v nemocnici stýlce. Snažíme se reagovat na aktuální psychický a fyzický stav dítěte. Buď se zeptáme, jakou by chtěl pohádku, nebo víme od maminky, na co malý pacient pozitivně reaguje. Většinou to necháváme hodně na improvizaci,“ říká Marka Míková. Dlouhodobě nemocné děti herci znají již jmény, a proto si předávají informace, co kdo viděl a co by bylo dobré zahrát příště. „Pravidelně navštěvujeme například onkologické oddělení motolské nemocnice. Motol je jednou z našich domovských nemocnic a naše vztahy s místním personálem jsou na vysoké úrovni. Ale nezastírám, že to s námi někdy psychicky nezamává, když se po čase vrátíme na stejný po-

koj a klučina s leukemií, kterého jsme už důvěrně znali, je pryč,“ přiznává smutnou stránku nemocničního hraní Marka Míková. S Loutkami v nemocnici se nyní můžete setkat prostřednictvím putovní fotografické výstavy. Jejím cílem je přiblížit záslužnou práci i těm, kteří se za zavřené dveře pokoje či herny, ve kterých se hraje, nedostanou. Vernisáž bude 20. března v Motole, kdy Loutky v nemocnici současně představí premiéru hry o lenochodech. Více informací na www.loutkyvnemocnici. cz. A pokud máte chuť tento projekt podpořit, můžete zaslat dárcovskou sms ve tvaru DMS Loutky na číslo 87777. (md)

INZERCE

Jaro v občanském sdružení PETRKLÍČ bude plné nových zážitků oveček, což je skvělá p ř í l e ž i to s t pro děti – mohou se zapojit do  příprav vhodného prostředí, naučit se vše co ovečky potřebují k životu. Myslíme i na naše KAMARÁDy PETRKLÍČE, pět integrovaných dětí a jeden dospělý se zdravotním znevýhodněním, kterým chceme nabídnout canisterapii pod odborným vedením, využít

pozitivního vlivu psa na člověka. Smyslem je podpořit integrovaného člověka a  pomoci mu zvýšit sebedůvěru, pocit jistoty a  zlepšit kvalitu života jemu samotnému a celé jeho rodině. V  neposlední řadě hledáme i  příležitost pro naše babičky a  dědečky! AKTIVNÍ SENIOŘI se mohou zapojit do  jednotlivých projektů: „Trnkova zahrada“ (sá-

zení rostlinek, práce na zahradě, příprava na  víkendové akce pro celou rodinu), „Kamarádi Petrklíče“ (pomoc dětem), „Babičko, dědo vyprávej…“ (během tvůrčí dílničky předávání zkušenosti mladším generacím). Je toho hodně co bychom rádi realizovali a díky Vaší pomoci (nejen finanční) to můžeme uskutečnit, přijďte se podívat. Dům a zahrada U Petrklíče Nám. Osvoboditelů 6/19 Praha Radotín www.petrklic.net centrum@petrklic.net

SC-311927/02

S jarem je spojeno probouzení přírody a  právě touto dobou chceme s Petrklíčem oživit úžasné prostory přímo v  centru Radotína. Cílem projektu TRNKOVA ZAHRADA je otevření 1  500 m2 zeleně pro děti, ale i jejich rodiny a  veřejnost. Chceme nabídnout alternativu ke klasickým dětským hřištím, kde děti budou moci zkoumat, objevovat, pracovat se vším co nám příroda nabízí. Zapojením rodiny během víkendových akcí se prohloubí mezilidské vztahy a  upevní se vazba mezi rodičem, dítětem a  přírodou. V plánu máme také pořízení

15


inzerce

Obkladové desky 122 x 244 cm v provedení jako obkladačky - vhodnější než keramika. t e Cena obložení koupelny již od 29 tis. Kč. l 20 pondělí 10 - 18 hod. spol. s r.o. A PRA úterý - čtvrtek 10 - 16 hod. V Olšinách 61, pátek 10 - 14 hod. P-10 (“M” Strašnická) N OS T

X

E

ŠE

Í

ZKU

BYDLENÍ & REALITY LINEA

www.koupelnyza3dny.cz

tel.: 274 810 848

SC-311981/02

Vomastek

SC-311876/02

SC-311850/03

16


SC-310186/18

inzerce BYDLENĂ?& REALITY

BydlenĂ­ VQDGQRD}U\FKOH

3RG ]QDÄŚNRX '805($/,7&= Y} ORNDOLWÄľ 3UDKD YHOPL Ă&#x2014;VSÄľxQÄľ SUDFXMH NDQFHOžŌ SDQD 5DGND +DMWROD 7DWR UHODWLYQÄľ PODGž SR ERÄŚND]YROLODVWUDWHJLLVH]DPľŌHQĂ&#x160;P QD} SRSWžYDMĂ&#x160;FĂ&#x160; NOLHQWHOX eÄ&#x2020;Ă&#x160;GĂ&#x160;PH VH}KHVOHPeQžx]žND]QĂ&#x160;NQžxSžQq SURWR VH VQD{Ă&#x160;PH VSHFLDOL]RYDW QDxH SRUDGHQVNĂ&#x2020; VOX{E\ QHMHQ QD} NOLHQW\ SURGžYDMĂ&#x160;FĂ&#x160; DOH ]HMPĂ&#x2020;QD FKFHPH Y\MĂ&#x160;W YVWĹŚĂ&#x160;F SRWHQFLžOQĂ&#x160;P NXSFĆ&#x20AC;PNWHĹŚĂ&#x160;VHQHVQDGQRRULHQWXMĂ&#x160; Y} QHVEÄľUQĂ&#x2020; QDEĂ&#x160;GFH QHPRYLWRVWĂ&#x160;q ĹŚĂ&#x160;Nž PDMLWHO SRERÄŚN\ V} SĹŚĂ&#x160;YODVWNHP )8// 6(59,&( 5DGHN +DMWRO 7DWR VWUDWHJLHVHRVYÄľGÄŚLODMDNRĂ&#x2014;VSÄľxQĂ&#x161; REFKRGQĂ&#x160; PRGHO R} ÄŚHP{ VYÄľGÄŚĂ&#x160; L} RFHQÄľQĂ&#x160; NDQFHOžŌH GLYL]H NWHUĂ&#x2020; MVPH SĹŚHGDOL SDQX +DMWRORYL PLQXOĂ&#x161; PÄľVĂ&#x160;F GRGžYž REFKRGQĂ&#x160; ĹŚHGLWHO VSROHÄŚQRVWL,QJ}3HWU}9OžxHN

Kontaktujte profesionĂĄly ve svĂŠm oboru

oHQĂ&#x201D;NoHUQġN

FrantiĹĄek Vicany

0Ă&#x20AC;GOH9ODGLPġU

Radek Hajtol

736 485 575

722 929 411

734 699 991

775 455 455

c.cernik@dumrealit.cz

f.vicany@dumrealit.cz

madle@dumrealit.cz

hajtol@dumrealit.cz

www.dumrealit.cz/terra

www.dumrealit.cz/vip

www.dumrealit.cz/top_praha_5 www.dumrealit.cz/fullservice

SC-320092/03

17


inzerce Bytová jádra / Modernizace bytů 10 let na trhu

více než 1350 zákazníků

Váš inzertní

studio na ploše 250 m2

poradce pro časopis

PĚTKA Kuchyňské linky, vestavěné skříně, dveře, podlahy – grafické návrhy, cenová kalkulace, zaměření, poradenství zdarma, cena včetně montáže a dopravy, široká škála povrchových materiálů.

Pavel

Naši práci vám rádi ukážeme PANELREKO s.r.o. Pobočka: Křejpského 1523, Praha 4 zelená linka: 800 112 278 praha@panelreko.cz www.panelreko.cz

Bendík

SC-311705/08

Rekonstrukce bytů, koupelen, bytových jader, kompletní servis – projekt, stavební povolení, dozor, kolaudace.

pro vás

SC-320318/01

tel.: 777 956 858

VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ, ŠATNY A NÁBYTEK NA MÍRU

PŘEDVÁDĚCÍ STUDIA STAKO

Stako_188x63_4.indd 1

PRAHA 5 – KOŠÍŘE, PLZEŇSKÁ 255/163, TEL.: 257 212 414 PRAHA 3 – ŽIŽKOV, SEIFERTOVA 14, TEL.: 222 712 037 PRAHA 7 – HOLEŠOVICE, ARGENTINSKÁ 6, TEL.: 220 876 807

• Rodinná firma s 13letou tradicí • Krátké dodací lhůty díky vlastní výrobě • Grafický návrh + kalkulace zdarma • Jednoduchý 3D on-line návrhář na stránkách

www.stako.cz stako@stako.cz

SC-310828/10

OBLÍBENÁ AKCE JE ZPĚT!!! V BŘEZNU VÁM POSK YTNEME SLEVU 10 % + DĚLE NÍ DVEŘÍ V ALU RÁMECH ZD ARMA

22.2.12 15:11

SC-320087/03

18 188x130 konsolidace.indd

1

2/2/12 5:04 PM


bezpečnost

Problémů dětí s on-line světem přibývá Odborníci Linky bezpečí se stále častěji setkávají s problémy, které děti a dospívající zažívají ve virtuálním prostoru, a to prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů. Téma světa on-line jako původce dětských potíží konzultanti Linky bezpečí poprvé zaznamenali v roce 2007. Tehdy se na ně s žádostí o pomoc obrátilo 25 klientů. Loni řešili na toto téma 231 telefonátů. Za uplynulých pět let jde tedy o téměř desetinásobný nárůst. „Děti a dospívající se na nás obrací především kvůli tomu, že je někdo cizí obtěžuje či je láká na schůzku, anebo protože se stali obětí kyberšikany,“ uvedl vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. Kyberšikana přitom může dětskou psychiku ohrozit více než ta z reálného života. Násilí je ve virtuálním světě stále přítomno a dítě je pak traumatizujícímu zážitku vystavováno nepřetržitě. „Důležité je zbavit děti pocitu viny, kterým v takových případech často trpí. Je třeba pomoci jim uvědomit si, že problémy, se kterými se setkaly, si samy nezavinily,“ upozorňuje Barbora Krčmářová, odborná garantka publikace Děti a problémy on-line, kterou v průběhu letošního roku Sdružení Linka bezpečí vydá.

Nebát se svěřit Odborníci poukazují na dodržování zásad bezpečného internetu. Mezi základní pravidla patří opatrnost při poskytování osobních údajů včetně fotografií, informování někoho dalšího o schůzce sjednané přes internet anebo prosté odmítnutí nevyžádané komunikace. Děti by se rovněž neměly obávat svěřit se

Opilce vozí již pět let Speciální vozidlo pro odvoz opilých osob funguje 24 hodin denně každý den v roce a strážníci, kteří tuto službu vykonávají, jsou prakticky stoprocentně vytížení. Působnost hlídky s tímto speciálním vozidlem zasahuje celé území metropole. Osádku vozidla tvoří dva strážníci a jeden příslušník Policie ČR. Jen za rok 2011 strážníci tímto vozidlem přepravili na záchytnou stanici 2 803 opilých lidí, to je o 6 % více než v roce 2010. Z těchto téměř tří tisíc osob bylo 82 % mužů (celkem 2298) a 18 % žen (celkem 505). Za celých pět let existence tohoto speciálního vozidla a hlídek určených k přepravě opilců na záchytku, jich strážníci odvezli 17 339. Strážníci v těchto hlídkách se přitom často musejí potýkat s agresivitou převážených osob, s jejich snahou o sebepoškození a také s osobami znečištěnými zvratky, močí či exkrementy. (red)

Ilustrační foto: archiv

rodičům anebo odborníkům. Sdružení Linka bezpečí pro takové případy nabízí na telefonním čísle 1116 111 Helpline, což je bezplatná anonymní linka pro děti a dospívající. Odbornou pomoc poskytuje rovněž prostřednictvím internetu, v provozu je chat (chat.linkabezpeci.cz) a e-mailová po-

Z protokolů Městské policie Praha 5 Strážníci poskytli první pomoc v tramvaji V deset hodin dopoledne strážníci prováděli kontrolní činnost v tramvaji č. 9 směřující do zastávky Anděl. V jednom z vozů se náhle k zemi zhroutil mladík. Hlídka muži, který nedýchal, ihned přispěchala na pomoc. Po uvolnění zapadlého jazyka začal mladík dýchat a následně byl převezen do nemocnice.

Poničil zaparkovaný automobil Před čtvrtou hodinou ráno projížděla autohlídka strážníků Zborovskou ulicí, kde si všimla vrávorajícího muže. K překvapení strážníků náhle opilec přistoupil k jednomu ze zaparkovaných automobilů, utrhl boční zrcátko a začal kopat do dveří. Hlídka mu ihned zabránila v dalším ničení vozidla a předala jej policii.

Kradl v obchodě a napadl ochranku Na autobusovém nádraží Smíchov byl zraněn pracovník bezpečnostní agentury. Přispěchal na pomoc kolegovi - strážnému z obchodu na Smíchově a byl napaden pachatelem krádeže. Strážný hlídce sdělil, že násilník naskočil do tramvaje č. 12 a odjel směrem

radna Linky bezpečí (pom o c @l i n k a b e z p e c i . c z ). K dispozici je také Rodičovská linka a její e-mailová poradna (840 111 234, 606 021 021, pomoc@rodicovskalinka.cz, www.rodicovskalinka.cz), která slouží rodičům, vychovatelům a pedagogům. Info na www.linkabezpeci.cz. (red)

VOZIDLO pro odvoz opilých osob je vybaveno omyvatelnými sedačkami a interiérem, strážníci mají také k dispozici dezinfekční a úklidové prostředky. Foto: MP Praha

na Barrandov. Strážníci tramvaj dostihli, zastavili, a když v tramvaji našli muže odpovídajícího popisu, ten se pokusil o útěk. Nakonec strážníky rovněž fyzicky napadl. Byl zklidněn až po použití donucovacích prostředků a předán policii. Zraněný pracovník bezpečnostní agentury byl odvezen do nemocnice.

Strážníci zabránili pokusu o sebevraždu V půl deváté večer přijala hlídka strážníků oznámení, že v autobusu mířícím na Smíchovské nádraží je muž, který vyhrožuje sebevraždou. Na místo byly ihned vyslány dvě hlídky strážníků. Jedna z nich po krátkém pátrání nalezla muže odpovídajícího popisu. Ten jí sdělil, že má osobní problémy a že chce skočit pod soupravu metra. Po zjištění totožnosti byl převezen do psychiatrické léčebny.

Znečišťoval depo metra Pracovník bezpečnostní agentury oznámil, že se v prostorách depa Zličín nachází opilý muž, který odmítá odejít. Opilec seděl v zaparkované soupravě metra a ve voze kouřil a močil. Strážníci muže z prostor, kam je vstup nepovolaným zakázán, vykázali, ten se je však pokusil napadnout. Zkrotl až po použití donucovacích prostředků. Muž se bude ze svého chování zodpovídat před příslušným správním úřadem, kterému byla celá věc postoupena. 19


rodina Turnaj mladých basketbalových nadějí

NA TURNAJI se urputně bojovalo o každý míč. Foto: HB BASKET HB Basket, nový basketbalový klub zaměřený na práci s dětmi a mládeží, partner USK Praha, uspořádal pro své nejmladší naděje turnaj, kde hráčky a hráči měli možnost vyzkoušet si svoje dovednosti. Turnaj proběhl v ZŠ V Remízku na Barrandově, zúčastnilo se ho všech 6 přípravek HB Basketu, tedy přes 80 dětí. Více informací na www.hbbasket.cz.

Výstava o památných stromech

Výstava originálních knih v Portheimce Praha 5 zve občany na výstavu Knihy Aulos, pořádanou k 20 letům vzniku stejnojmenného nakladatelství, která probíhá v Galerii Portheimka od 28. února do 30. března 2012. Expozice má za úkol zprostředkovat, nejen jak krásná kniha vypadá, ale jak vzniká včetně ilustrací, volných grafických listů a originálních grafi k. K vidění budou knižní umělecká díla, která předvádějí nevšední spojení textu a obrazu. Každá kniha je osobitým celkem tvořeným týmovou spoluprací typografa, autora ilustrací, nakladatele, uměleckých řemeslníků a autora textu. Všechny tituly mají limitovaný počet v maximálním nákladu 100 výtis-

ků, jsou číslované, signované výtvarníkem. Nakladatelství Aulos vzniklo v roce 1992 z iniciativy nakladatele Zdenka Křenka, který trvale žije v Praze 5 na Hřebenkách. Od počátku bylo jeho snahou vydávat krásné knihy - bibliofilie, kte-

ré by měly být literárně-výtvarným artefaktem současné doby, vynikat uměleckou úrovní, grafickou úpravou a kvalitním technickým zpracováním. Aulos vydává také grafické listy v rámci jednotlivých knižních titulů. Dosud spolupracoval s nejlepšími českými výtvarníky a ilustrátory, například Václavem Boštíkem, Zdeňkem Sýkorou, Adrienou Šimotovou, Stanislavem Kolíbalem, Milanem Grygarem, Květou Pacovskou, Jiřím Sopkem a dalšími. (red)

Přijďte se pobavit na charitativní akci Pod záštitou radního Prahy 5 Marka Kukrleho se 8. března uskuteční na pěší zóně Anděl zábavné odpoledne s charitativním zaměřením. Akci pořádá pobočka realitní sítě EVROPA, která nedávno zahájila svoji činnost na Arbesově náměstí 7. Pro dospělé i děti je připraven zajímavý program plný soutěží, her a překvapení, který moderuje herečka Bára Štěpánová.

PROGRAM: 14.00–14.10 hod. zahájení programu – představení zástupců pobočky, radnice a Školy pro sluchově postižené Holečkova, Praha 5 14.15–14.30 hod. vystoupení saxofonového orchestru ZUŠ Štefánkova, Praha 5 14.30–15.10 hod. dětské soutěže 15.10–15.30 hod. Pavlína Senić + pantomima dětí Holečkova 15.30–15.45 hod. umělci LA PUTYKA + studenti Holečkova

DUB LETNÍ v Dienzenhoferových sadech. Foto: archiv

Památným stromům Prahy 5 a i všem dalším v celé metropoli se věnuje výstava Památné stromy Prahy se představují, která proběhne od 3. do 25. března v Botanické zahradě v Troji. Množství fotografií a řadu dalších informací a inspirací, kam se za nejstaršími dřevinami metropole podívat, doplní soutěž o nově vydanou knihu Památné stromy Prahy. (red)

15.45–16.00 hod. BÁRA ŠTĚPÁNOVÁ 16.00–16.40 hod. hudební skupina ZRNÍ 16.40–17.00 hod. vyhlášení soutěže a předání sponzorského daru

MODERÁTORKA akce Bára Štěpánová. Foto: archiv

KMC Barrandov – Program březen so 3., 10. a 17. března, 9.00–17.00 hod.: KURZ EFEKTIVNÍHO RODIČOVSTVÍ rodiče se seznámí s problematikou výchovy svých dětí, pod vedením lektora si osvojí užitečné a praktické metody a techniky, získají nové podněty pro výchovu. Cena 1300 Kč (komplet za všechna 3 sezení). V případě zájmu je možné zajistit hlídání dětí. Přihlášky a informace na: info@kmcbarrandov.cz, nebo 605 471 840. po 12. března, 9.00–11.00 hod.: KURZ PRVNÍ POMOCI vhodný pro rodiče a pracovníky mateřských center, zaměřený na první pomoc u dětí, na požádání je možné vystavit certifikát o absolvování. Cena 200 Kč, hlídání dětí 40 Kč. Přihlášky a informace na: info@kmcbarrandov.cz nebo 605 471 840.

20

17.00–17.15 hod.

vystoupení hudebního/tanečního ZUŠ PRAHA 5

17.15–17.30 hod.

rozloučení

so 17. března, 10.00 hod: RODINNÝ VÝLET – KUNRATICKÝ LES A STOPY VÁCLAVA IV. výlet pro celou rodinu v rámci projektu Zelenou Prahou s dětmi. Sraz v 10.00 hod na stanici metra Roztyly (východ směr Kunratický les). S sebou pastelky, sešit A4 s tvrdými deskami nebo jen pevnou podložku, šátek, svačinu, pití. Návrat kolem 16.00 hod. Účastnický poplatek 20 Kč/rodina. Přihlášky a informace na: zuzulaj@centrum.cz, nebo 606 675 339.

st 28. března, 19.00 hod.: VELIKONOČNÍ ZAJÍČEK večerní tvořivá dílna pro dospělé, kde budeme vyrábět velikonoční dekoraci, figurku z ovčího rouna a vajíčko ozdobíme technikou patchwork. Vstup 50 Kč + materiál. Přihlášky a informace info@kmcbarrandov.cz nebo 739 658 324.

čt 22. března, 9.00 – 18.00 hod.: BURZA JARO/LÉTO 2012 – možnost pro všechny prodat či nakoupit levné oblečení 0 - 99 let. Přihlášky k prodeji na: info@ kmcbarrandov.cz, počet prodejních míst je omezen.

út 10. a 17. dubna, 17.30 – 21.00 hod.: RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN – kurz výchovných metod a postupů pořádaný Společností pro mozkově kompatibilní vzdělávání, kurz probíhá v 7 lekcích (10. 4., 17. 4., 10. 5., 24. 5., 5., 12. a 19. 6.), cena celého kurzu je 2600 Kč. Závazná registrace do 31. 3. Přihlášky na: info@kmcbarrandov.cz, nebo 605 471 840.

st 28. března, 16.00 hod.: O ČTYŘECH FLÉTNIČKÁCH hudební pohádku pro děti od 2, 5 roku věku zahraje rodina Flétničkových. Představení se koná v sále FZŠ V Remízku, Praha 5. Předprodej vstupenek od 19. 3. v kanceláři KMC Barrandov.

Připravuje se:

AKTUÁLNÍ PŘEHLED AKCÍ A DALŠÍ INFORMACE NA WWW.KMCBARRANDOV.CZ.


rodina

Přihlaste se do vytrvalostního štafetového závodu! 1,9 km plavání - 100 km cyklistika - 21,1 km běh. Takovou porci kilometrů musí zvládnout účastníci otevřeného mezinárodního Pražského metropolitního štafetového závodu 3–5členných štafet (bez rozdílu pohlaví). Sportovní podnik se uskuteční 6. července 2012, termín řádných přihlášek je do 30. června. Startovné činí 4 000 Kč bez ohledu na počet členů ve štafetě. Na ty pak čeká plavání – 1,9 km ve Vltavě (3 okruhy), mírný proud, průměrná teplota vody za posledních 6 let naměřená v 7 hod. ráno byla 18,61°C. Cyklistika - 100 km na zcela uzavřené dálniční komunikaci Strakonická (5

okruhů) po hladkém asfaltu. Běh – 21,1 km podél Vltavy a zpět pod Barrandovskou skálou do loděnice ČVUT Praha (4 okruhy), přírodní stezka, asfaltový povrch, téměř rovinatá trať. Závodníci se libovolně střídají ve vymezeném prostoru po dokončení celého okruhu, nejlepší štafety získají poháry a věcné ceny. Bližší informace na www.czechbigman.cz, www.worldtriathlete1.cz. (md)

Ilustrační foto: archiv

Zúčastněte se sportovní chůze s kočárkem! V neděli 18. března se od 15 hodin uskuteční asi na dvaceti místech po celé republice závod dětských kočárků poháněných sportovní chůzí, takzvaný strollering. Akce je určena pro rodiny s dětmi i pro sólo maminky a tatínky s kočárky. Principem strolleringu není běh, ale sportovní chůze, při které se jede s kočárkem i s dítětem. Sportovní chůze je jedním z nejideálnějších sportů, při kterém dochází k celkovému zpevnění těla a ke spalování tuků. Organizátoři celorepublikových závodů vyzývají k

uspořádání místního sportovního klání všechny akční maminky, babičky i dědečky. V případě zájmu pište na e-mail strollering@strollering. cz, nebo volejte 725 310 005. Podrobnější informace najdete na www.strollering.cz nebo na www.facebook.com/ STROLLERING. (red)

DO STARTU závodu zbývá už jen pár minut... Foto: www.strollering.cz

Koncerty Základní umělecké školy, Štefánikova 19 DATUM

ČAS

AKCE

MÍSTO

7.3.

18:00

Žákovský koncert

Koncertní sál

12.3.

18:00

Tátové a mámy hrají dneska s námi

Koncertní sál

14.3.

18:00

Žákovský koncert

Koncertní sál

21.3.

18:00

Koncert učitelů

Koncertní sál

26.3.

18:00

Třídní koncert

Koncertní sál

POZNÁMKA

Koncert rodičů s dětmi

žáci S. Kotkové

Velikonoční trhy budou opět u Anděla Oblíbené velikonoční trhy se uskuteční od soboty 17. března do Velikonočního pondělí 9. dubna na pěší zóně Anděl. Každý den od 10 do 19 hodin bude otevřeno téměř 30 stánků s jarním a tradičním velikonočním zbožím, jako jsou pomlázky, kraslice, svíčky a další velikonoční dekorace včetně květinových aranží, krajek, velikonočních ubrusů, proutěného zboží, forem a formiček na pečení. Trh obohatí také několik farmářských stánků, ve kterých najdete zaručeně české a čerstvé potraviny a rovněž slovenské ovčí sýry, slaninu a klobásy. Vzhledem k českému velikonočnímu jídelníčku doporučujeme poctivé uzeniny a pečivo, především chléb pečený z tradičního chlebového kvásku. (red)

INZERCE

Vyhrajte kurz bezpečné jízdy Bezstarostná jízda Českého rozhlasu Regina 92,6 FM přináší nejen prvotřídní dopravní informace, ale během března mohou posluchači Reginy jejím prostřednictvím i nadále získat poukaz na kurz bezpečné jízdy v hodnotě téměř 3000 Kč. Poslouchejte Český rozhlas Regina 92,6 FM a vyhrajte! Bezstarostnou jízdu si můžete naladit každý všední den ráno od 6.00 do 10.00 hod. a odpoledne od 15.00 do 19.00 hod. Každou neděli probíhá Bezstarostná jízda – návrat domů od 14.00 hod. do 19.00

hod. Své postřehy z pražské dopravy mohou posluchači volat na bezplatnou linku 800 900 500. Špičkové dopravní zpravodajství zajišťují motohlídky v terénu a přímé vstupy redaktora, který sleduje pražský kamerový systém. (red)

Zveme Vás k návštěvě anglické školky, určené pro děti od 2 do 6 let

Den otevřených dveří v Nessie 14. 3. 2012 10:00–11:30 Nad Bertramkou 10, Praha 5 info@nessie.cz, +420 251 560 531, +420 603 883 355 www.nessie.cz SC-320311/01

21


kultura ČESKÝ KALENDÁŘ Michal Horáček inscenovaný koncert

Březnové tipy ze Švandova divadla INSCENACE

V(Ý)CHOD Hana Lehečková premiéra Druhý díl cyklu Teď přichází Zákon, tentokrát na téma Mojžíš. Každý chce občas začít nový život, vystoupit z toho dosavadního, dostat druhou šanci. Ale co když je ono zajetí naší dávnou volbou a vykročit jinam už nelze? Nevytváříme sami sobě vězení? Tragikomický příběh, v němž se nerozestupuje moře… jen pár vyděděnců zasedne v hospodě. Hrají: Kamil Halbich, Filip Čapka, Jaroslav Šmíd a Markéta Frösslová j.h. Režie: David Šiktanc.

pokud vás čeká rekonstrukce a komunikace s řemeslníky se mění v boj o přežití… Nová dánská komedie vskutku ze života! Hrají: Klára Cibulková, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Daniela Bakerová j.h., Marek Pospíchal, Robert Jašków, Zuzana Onufráková, Jaroslav Šmíd, Tomáš Kobr j.h. a Miroslav Hruška. Režie: Daniel Hrbek. pá 2|so 10|po 26|Velký sál|115 min.

GOTTLAND /Masky tragické bezradnosti/ Mariusz Szczygieł

KAZETY

po 5 | pá 16 | so 24 | Studio

ZPOVĚĎ MASOCHISTY Roman Sikora

CRASH U POTOKA Dodo Gombár premiéra Do současné doby zasazená adaptace klasického románu Karoliny Světlé Kříž u potoka. Svatební hostina kdesi mimo hlavní město. Noc, ve které se posouvá čas. Mladí a krásní novomanželé Eva a Štěpán se vzali z lásky. Ale pod povrchem bujaré oslavy číhají nepromlčené hříchy; nad ránem chce leckdo říkat velké pravdy. Je svatba začátek, anebo konec? Variace na téma láska, doprovázená živě na harmoniku. Tak trochu trapná komedie. Hrají: Martina Krátká, Patrik Děrgel, Miroslav Hruška, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková, David Punčochář, Marek Pospíchal, Tomáš Pavelka, Stanislav Šárský, Kristýna Frejová, Zuzana Onufráková, Jana Bezpalcová j.h., František Segrado j.h. Režie: Dodo Gombár. Veřejná generálka pá 16 od 11 hod. st 21 | so 24 a po 2. 4 | Velký sál

ŘEMESLNÍCI Line Knutzon Stačí jen doufat, že budeme šťastní! Můj dům, můj hrad platí dvojnásob, zvláště

V neděli 18. března máte jedinečnou možnost shlédnout třetí díl nového projektu Švandova divadla Český Kalendář. Cyklus tvoří pásmo villonských balad, jejichž autorem je Michal Horáček. Kromě Michala Horáčka se vám představí plejáda vynikajících zpěváků, šansoniérů a muzikantů za doprovodu živého orchestru pod vedením Matěje Benka. Opět se můžete těšit na Petru Hřebíčkovou, Františka Segrada, Lenku Novou a Ondřeje Rumla. Speciálním březnovým hostem bude herec Jan Sklenář. Režie a tvorba konceptu Dodo Gombár. ne 18 | Velký sál | 100 min.

Česká povaha pod drobnohledem – dva prolínající se fenomény, bestseller polského novináře Mariusze Szczygieła a internetová sociální síť. Hrají: Martina Krátká, Patrik Děrgel, Zuzana Onufráková, Miroslav Hruška, Filip Čapka, Stanislav Šárský, Kristýna Frejová, Robert Jašków, Tomáš Pavelka, Kamil Halbich, Apolena Veldová, Petra Hřebíčková. Režie: Petr Štindl. út 6|pá 30|Velký sál|150 min.

NAKRM HADA NA SVÉ HRUDI Eduard Kudláč Ať už jste dospívající mladík nebo protřelá manažerka, chcete v tomto světě přežít. Pokud se vám to má podařit a máte zůstat sami sebou, je nutné naučit se správně pičungovat! Hrají: Klára Cibulková a Filip Čapka. Režie: Eduard Kudláč.

Pan M. je nadšený, když může pracovat, dostává mizerný plat a všichni ho šikanují. Pan M. je totiž Masochista. Politicky nekorektní kabaret, který vzbudil nadšený ohlas u diváků a byl s úspěchem uveden i v Berlíně a Paříži. Hrají: Zuzana Onufráková, Tomáš Kobr j.h., Richard Fiala j.h. a Tomáš Jeřábek j.h. Režie: Martina Schlegelová.

Kapela, jež byla nominována na cenu Anděl v kategorii alternativní hudba. Kazety se daly dohromady po rozpuštění kapely Undo na konci roku 2007. Začátkem roku 2008 odehráli svoje první vystoupení, ještě jako Cassete. Od té doby stihli změnit název a odehrát několik koncertů. Po letní, intenzivní spolupráci s berlínským producentem Jayrope jim v roce vyšlo 2009 stejnojmenné CD u brněnského labelu X Production. út 6 | Velký sál

SCÉNICKÉ ROZHOVORY

út 13|čt 22|Studio|100 min.

KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ Bård Breien Když vám do domu vnikne parta pozitivně myslících vozíčkářů, nezbývá než rozjet mejdan, na kterém nechybí sex, drogy a rock´n´roll. Sarkasticky černá komedie. Divadelní adaptace úspěšného norského filmu. V hlavní roli Michal Dlouhý j.h. Režie: Daniel Hrbek. čt 8|pá 23|so 31|Velký sál|100 min.

po 19|Studio|50 min.

koncert

VLADIMÍR HANZEL Speciál Poprvé v historii uvedeme Speciál, věnovaný osobnosti Václava Havla. Hostem bude jeho dlouholetý tajemník a hudební publicista Vladimír Hanzel. V publiku zasednou další osobností, jež s Václavem Havlem pojilo letité přátelství, a které se v průběhu programu připojí k hlavnímu hostovi. Ani další překvapení nejsou vyloučena. Rozhovor budou provázet dosud nezveřejněné filmové záběry a fotografie s Václavem Havlem. Otázky spolu s diváky bude klást jako vždy David Hrbek. čt 29|Studio|90 min. (Není-li uvedeno jinak, začátky představení v 19 hod.)

Plzeňská 76, www.orfeus.cz; spojení: metrem k Andělu, pak tramvají č. 6, 9, 10 a 16 směr Motol, stanice U Zvonu; začátky představení: v 19 hod., otevřeno od 18 hodin. pá. 2. 3. - Budete se divit, až vám uši upadnou a oči vylezou z důlků

načernalým, ale odrážejícím dobu s přesností téměř neuvěřitelnou. Grant Hl. m. Prahy.

Pořad romských „pohádek“, pozůstalých z dob, kdy si lidé dovedli spolu sednout, vyprávět si a nejen se poslouchat, ale i slyšet.

pá. 16. 3. - J. Prévert: Není čeho se bát aneb Ten bláznivý dětský svět nedělního rána

st. 7. 3. - Vladimír Holan – Dva příběhy (Návrat a Martin z Orle, řečený Suchoruký) Dva z nejkrásnějších Holanových Příběhů v sugestivní odmythologizované interpretaci Radima Vašinky. pá. 9. 3. - Pierre-Henri Cami: To nejlepší z Camiho Skeče z dílny dramatického autora. st. 14. 3. - Roland Topor: Dítě pana Vavřince Formou telezáznamu se zúčastní i sám autor (1938– 1997). Představení hýřící humorem, pravda, poněkud

22

Jde o hravé, humorem jiskřící divadelní představení. Prévertovy vzpomínky na dětství se střídají s jeho Pohádkami pro nehodné děti a rozvernými básněmi. Pestrá podívaná, doplněná i útržky dobových francouzských hitů. Grant Hl. m. Prahy. st. 21. 3. - Radim Vašinka: Jinošství, mužství, kreténství Scénická férie poezie autenticky interpretované osamělým principálem ve stavu tvůrčího pominutí a v ledabylém převleku za autora! Grant Hl. m. Prahy. pá. 23. 3. - Vrať mi moje játra Inscenace, dožívající se již 8. roku svého věku – jedno

z nejoriginálnějších představení zdejšího podpovrchového spolku, inspirované „Strnadovými pohádkami“ Václava Tilleho. Grant Hl.m. Prahy. st. 28. 3. – Čan: Jako když otvíráte dlouhý dlouhý zip na jejích černých šatech večerních Inscenace Čanovy osobité, křehké poezie, vycházející převážně z jeho Zpěvů skoro sokolských, doplněná nově zařazenými baladami a rozměrnou Rozpravou o lásce. Účinkují: Irena Hýsková, Lucie Vašinková a Radim Vašinka, zvaný též Rychlý Jelen, který má na svědomí i režii představení. Grant MK ČR. pá. 30. 3. - Krytové kozy na trati Orfeovské rozverné poskakování po fejetonových pastvinách Ludvíka Vaculíka, značně se zaobírající existencí ženského pokolení v knížce Kozy na trati.


kultura

Studenti ČVUT představili architektonické projekty a vize Prahy 5 Ve výstavních prostorách Prahy 5 ve Štefánikově ulici proběhla výstava s názvem Studenti pro Prahu 5, na které byly představeny projekty studentů ČVUT týkající se území Prahy 5. Vysokoškoláci pracovali na svých vizích celý semestr a zájemcům představili například kulturní centrum u železničního mostu, novou sportovní halu v Radlicích, bytový dům na rohu ulic Plzeňská a Holečkova či studii Nového Smíchova. „Domnívám se, že práce mladých studentů jsou pro naši městskou část vždy inspirativní. Nápad na pořádání této výstavy není nový, podobné prezentace probíhaly

NĚKTEŘÍ AUTOŘI osobně představili svoje vize. Foto: Michal Fairaizl již dříve a my jsme na ně chtěli historicky navázat,“ uvedl na vernisáži předseda Komise územního rozvoje JUDr. Tomáš Homola. (md)

NA VÝSTAVĚ se prezentovaly zajímavé architektonické projekty. Foto: Michal Fairaizl

Handicapovaní lidé jsou také krásní Školáci malovali sci-fi obrázky

Březnový program MeetFactory Ne 4. 3. 20.00 hod. PARAZIT Více než dvě století stará politická komedie německého klasika, napsaná podle starší francouzské předlohy, se na první pohled vyznačuje až úsměvnou starosvětskou naivitou. Do té doby, než si položíme otázku: Kdo je tady parazit? Rezervace nutná. 150/100 Kč. Út 6. 3. 20.00 hod. dEUS (BE) Ke svému letošnímu 20. výročí si nejznámější belgická kapela dEUS nadělila vynikající nové album Keep You Close, které osobně představí právě v MeetFactory. 615 Kč. 8. 3. - 18. 5. Antoinette Nausikaa - 1+(1+1)+1 Holandská umělkyně, rezidentka MeetFactory, představí se svými hosty svou současnou uměleckou tvorbu a nechá návštěvníky nahlédnout pod pokličku svých uměleckých experimentů. Vstup zdarma, galerie. Pá 16. 3. 20.00 hod. Monkey Business & PSH

Monkey Business nastudovali hudební materiál PSH a čeká vás nezapomenutelný dvouhodinový koncert, kde se budou navzájem prolínat repertoáry obou kapel. 300/400 Kč. So 17. 3. 16.00 hod. Cakebreak Jestli jste si oblíbili blešáky, zbystřete - Cakebreak jsou zpátky, tentokrát s vytříbeným programem – móda, hudba, umění! Vstup zdarma. Po a Pá 19. 3. a 23. 3. 20.00 hod. BUZNÍ KŘÍŽ Divadelní zpověď homosexuálního páru, reliktu osmdesátých let polské normalizace. Rezervace nutná. 150/100 Kč. St 21. 3. 20.30 hod. Bohemian Like You: Prinzhorn Dance School (UK) + Prince of Tennis (CZ) Koncertní premiéra dua Prince of Tennis, tj. Davida Volence a Jana Čechtického. Společně s nimi vystoupí britská postpunková dvojice Prinzhorn Dance School. 250/350 Kč. Mezinárodní centrum současného umění • Otevřeno denně 13–20 hod. + podle programu • www.meetfactory.cz

NEJLEPŠÍ KRESLÍŘI převzali na slavnostním vyhlášení zajímavé ceny a diplomy. Foto: Michal Fairaizl

Zástupci osmi základních škol zřizovaných Prahou 5 se přihlásili do druhého ročníku výtvarné soutěže Filmová fantazie, kterou uspořádala FZŠ Barrandov II. při PedFUK, V Remízku 7/919, ve spolupráci s Prahou 5. O přízeň tříčlenné odborné poroty i veřejnosti se nakonec ucházelo 46 obrázků na téma sci-fi, a to ve dvou věkových kategoriích – do 10 a do 15 let. Vyhlášení výsledků proběhlo v polovině února v Galerii Barrandov v objektu

základní školy, kde si v každý všední den (15-17 hod.) až do 23. března můžete soutěžní díla prohlédnout. V kategorii do 10 let zvítězil Jakub Kašpar s prací pojmenovanou Drak, do 15 let Kateřina Masopustová s Mimozemšťankou. Jména dalších oceněných a bližší informace najdete na www.fi lmovafantazie.cz. (red)

INZERCE

SC-310641/9

Ve smíchovské Pitomé kavárně najdete výstavu 12 ateliérových fotografií klientů

z Vyššího Hrádku, organizace z Brandýsa nad Labem, která poskytuje sociální služby lidem s mentálním, případně i kombinovaným postižením. „Na snímcích chceme ukázat, že i lidé s postižením jsou hezcí a dokážou si udělat legraci sami ze sebe,“ uvedli k výstavě organizátoři. Info www.pitomakavarna.cz. Foto: Vyšší Hrádek (red)

23


zdraví

Studenti potěšili nemocné seniory v motolské nemocnici V duchu letošního Evropského roku Aktivního stárnutí a mezigenerační spolupráce nastartoval dobrovolnický program v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v motolské nemocnici. V lednu si připravili program studenti Mezinárodní školy v Praze a hned první únorový den na ně navázal pěvecký soubor Besharmonie pod taktovkou profesora Sládka. Se svými klasickými i lidovými písničkami přicházejí studenti gymnázia J. Heyrovského potěšit pacienty každým rokem. Spokojení senioři si tentokrát vytleskali i malý přídavek. Na propojení starší a mladší generace se zaměří Dobrovolnické centrum ve FN v Moto-

Nová metoda léčby astmatu K léčbě těžkého průduškového astmatu (astma bronchiale) začali lékaři Nemocnice Na Homolce, jako zatím na jediném pracovišti ve střední Evropě, používat novou metodu, takzvanou bronchiální termoplastiku. Pomocí speciálního katetru ohřívají sliznici v průduškách, a oslabují tak jejich schopnost se smršťovat. Díky tomu nemocný po léčbě pociťuje úlevu, protože právě smršťování (spasmus) průdušek je základem astmatu. „Slibujeme si od této léčby, že přinese profit zejména těžkým nebo špatně léčitelným astmatikům. Očekáváme, že se jim bude po absolvování tohoto léčení lépe dýchat, poklesnou počty či tíže jejich záchvatů a spotřebují méně antiastmatických léků,“ říká vedoucí lékař Centra plicní endoskopie Nemocnice Na Homolce MUDr. Jiří Votruba. (red)

VYSTOUPENÍ pěveckého souboru Besharmonie se seniorům velice líbilo. Foto: DC Motol

le po celý rok 2012: „V únoru jsme uvítali v LDN hudební duo VelebenD s Janou Bezpalcovou a Michalem Plachtou, proběhlo odpoledne s canisterpeutickými pejsky a začátkem jara bude koncert pěveckého souboru Arytmie.“ Díky těmto dobrovolníkům hospitalizovaní senioři vědí, že se na ně nezapomíná, a mladí lidé zase nacházejí vděčné posluchače. Patříte-li k těm, kdo rádi muzicírují, a chcete-li se podělit o své potěšení z hudby s nevelkým publikem, staňte se také dobrovolníkem. Info na www.dcmotol.cz. (rd)

Mrazivé počasí ohrožuje kardiaky Teploty pod nulou představují pro lidi s nemocným srdcem zvýšené riziko vzniku srdečních příhod nejrůznějších typů. „Chlad a mráz ohrožují tyto pacienty ještě více než extrémní teplo. I lidé, kteří mají skryté srdeční vady, mohou zaznamenat obtíže právě v mrazivých dnech,“ upozorňuje vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D. Kardiaci pak mohou v extrémní zimě pociťovat například větší bolesti na hrudi, dušnost, zhoršení arytmie či jiné projevy srdeční choroby. Příčinou problémů je to, že se tepny chladem zužují, a pokud nejsou ani v běžných teplotách dobře průchodné, hrozí v chladu větší riziko jejich

ucpání. Srdce potom nedostává potřebný přísun kyslíku a nemůže správně fungovat. „Z dlouhodobého sledování vyplývá, že extrémní zima je pro kardiaky rizikovější než vysoké teploty. Na Homolku přijímáme nejvíce pacientů se srdečními příhodami právě v prvních měsících roku,“ říká doc. Ošťádal.

Dýchat hlavně nosem Lékaři tedy doporučují, aby lidé, kteří mají srdeční obtíže, byli na sebe v mrazech opatrní. Venku je vhodné v extrémních mrazech pobývat co nejkratší dobu a na minimum omezit větší fyzickou námahu. Samozřejmostí je teple se obléci v několika vrstvách, nasadit si vhodnou pokrývku hlavy, chránit si obličej šálou či šátkem. Důležitou zásadou pro ochranu celého dýchacího ústrojí je dýchání nosem,

Foto: archiv

aby se vzduch dostatečně ohřál a zvlhčil. Nedoporučuje se nadměrné požívání alkoholu. Alkohol totiž pouze přechodně vyvolává iluzi zahřátí, ale v konečném důsledku zhoršuje celkové tělesné ochlazení. „Kardiaci by si také měli dávat pozor na onemocnění chřipkou – je pro ně rizikovější a mohou na ni i umřít,“ dodává doc. Ošťádal. (red)

INZERCE

Dentální hygiena Prevence je heslem těch, kteří jsou o krok napřed

24

Průběh návštěvy dentální hygienistky

Návštěvy dentální hygienistky se určitě nemusíte obávat. Probíhá v příjemném prostředí, je absolutně bezbolestná a trvá zpravidla 60 minut. Každý pacient má své individuální charakteristiky tvorby zubního kamene a plaku, ke  kterým v  průběhu dentální hygieny přihlížíme, ovšem základní principy jsou podobné. Nabízíme Vám vysoce profesionální a kvalitní péči o  Vaše zuby, jak po  zdravotní, tak estetické stránce. Dentální hygiena i bělení zubů

jsou za příznivé ceny a  snadno dostupné – ordinace sídlí v  budově Ženských domovů na Smíchově - Praha 5. Kontakt: Soukromá stomatologická ordinace MUDr. Lubomír Drábek Ostrovského 3, Praha 5- Smíchov, Ženské domovy 4. patro Tel.: 603 311 143 www.hygiena-dentalni.cz iva@hygiena-dentalni.cz

SC-320375/01

Dentální, čili zubní hygiena je základem pro dlouhodobé zdraví Vašich zubů a jejich odolnost vůči škodlivým vlivům, které nás potkávají každý den. Dentální hygienistka Vám pomůže s prevencí paradentózy, citlivých zubů, zubních kazů a dalších potíží v ústní dutině, případně je vhodnou a individuální péčí dokáže vyléčit. Speciální pozornost je věnována těhotným ženám a lidem s rovnátky. Kvalitní a  profesionální dentální hygiena Vám dokáže ušetřit nemalé peníze za  léčení rozvinutých ústních onemocnění, nemluvě o bolesti a možné ztrátě zubů, která neléčená onemocnění provází.


inzerce

Dietplus® na Andlu: Nejen redukce nadváhy a vyváženost stravy, většinou ani netuší, jaký by měl být poměr jednotlivých živin. Dalším problémem je pitný režim, jehož zásady lidé nedodržují. V centru dietplus® propojujeme nutriční poradenství s nabídkou přírodních bylinných potravinových doplňků na hubnutí

Centrum na Andělu přivítala 16. ledna první návštěvníky.

o redukci váhy našich klientů, ale o celkovou změnu jejich životního stylu. I proto sázíme na individuální přístup ke každému klientovi.

REKONSTRUKCE BYTOVÁ JÁDRA, KOUPELNY zdz͕<E>\

Hledám byt ke koupi (pro rodinného příslušníka)

Platba v hotovosti – rychlé jednání

VYKUP

731 310 061

www.promm.cz , info@promm.cz

ŠIROKÉHO SORTIMENTU ZBOŽÍ:

Stačí prozvonit, zavolám zpět

Tel.:312 525 440, 736 486 386

od hodinek, zlata, stříbra, elektroniky, nářadí a .... antikva-dalekohledy, mikroskopy, fotoaparáty...

SC-320225/01

Malování od 20,- Kč m2 M+J

SC-320030/02

VYKUPUJEME ZA HOTOVÉ I DO KOMISE! SC-311490/61

štukování panelu – stěrkování, lakování oken, dveří, pokládka lina, čištění koberců, úklid, maskování ploch folií, sestěhování nabytku, vše za rozumné ceny, tel. 272 734 264, 607 719 394

Stačí k redukci váhy pouze úprava stravovacích návyků? Jen samotná úprava jídelníčku nefunguje. Je nutná i určitá pohybová aktivita a psychická terapie. V centru dietplus® se snažíme nejen

SC-310706/10

Apolena Stellarová

Z jakých největších chyb pramení nadváha? Lidé nejvíce podceňují prav idel no s t stravování

z Francie. Významným benefitem je široká doplňková nabídka sortimentu nutričně vyvážených sterilovaných jídel dietplus®, speciálně vyvinutých ve spolupráci s odborníky na výživu a lékaři.

SC-311960/06

Nadváha nebo přímo obezita trápí až příliš vysoké procento populace. Pomoci s redukcí váhy jim může nové centrum dietplus® v Praze na Andělu na adrese Radlická 1d, kde jsme se ptali nutriční terapeutky Apoleny Stellarové.

Po - Pá 10-17,45 hod. SC-311977/01

Tel. 721 256 750

SC-311953/03

Mytí fasád Čištění povrchů

Ochranné

Antigraffiti nátěry

Opravy fasád Fasádní nátěry

A2KroCkyE ITI

274 811 433

F Í GRAF ČIŠTĚgNraffiti nátěru z anti A

ZDARM

SC-310604/41

LQ]B$56B[BILQDOLQGGprovádí technické, evidenční, dovozové a přestavbové prohlídky pro osobní a nákladní automobily, přívěsy (do 3,5t)

www.STKMOTOL.cz

STK tel.: 257 210 963 Emise tel.: 257 216 489

SC-310750/9

Úřední hodiny: Po, St 7 - 17; Út, Čt 7 - 15,30 hod. Plzeňská 215b, Praha 5

SC-312011/08

25


ohlédnutí

„Na Smíchově jsem kdysi sportoval a teď mě tu baví žít,“ říká úspěšný knižní vydavatel Otakar Božejovský Když se Otakar Božejovský před více než 40 lety potkal v italských Benátkách s výtvarníkem Štěpánem Zavřelem, těžko mohli oba mladí muži tušit, že jejich setkání bude mít osudový nádech. Společně totiž během několika let založili knižní nakladatelství, které si rychle vydobylo celosvětový respekt. Martin Dudek

Štěpán Zavřel krátce působil v trikovém filmu u Jiřího Trnky a emigroval v 50. letech dvacátého století. V roce 1968 se rozhodl za českými hranicemi natrvalo usadit i Otakar Božejovský. Oba měli společnou lásku – výtvarnictví. „Já jsem si chtěl v Curychu založit galerii moderního umění a Štěpán byl již známý ilustrátor. Tak dlouho mě přemlouval, ať společně založíme knižní nakladatelství pro děti, až jsem nakonec souhlasil. Galerii jsem si nakonec pořídil asi za dvacet let,“ vzpomíná na začátky podnikání Otakar Božejovský.

Ekologické téma zabodovalo Nakladatelství Bohem Press vzniklo v Curychu v roce 1972 a již o rok později vystavovalo na mezinárodním knižním veletrhu v Bologni. Zatímco ostatní vydavatelství se prezentovala desítkami titulů, v pronajatém stánku Bohem Pressu se krčily pouze dvě knížky. „Neměli jsme v té době ještě široký okruh autorů, museli jsme si tedy vystačit s málem,“ říká Otakar Božejovský, který měl ve firmě na starosti obchodní stránku věci, zatímco jeho společník byl kreativním ředitelem. „Prvním naším titulem byl Císařův slavík od H. Ch. Andersena a druhou knihu jsem napsal já. Jmenovala se Jakob a Líza a jejím obsahem byl boj proti znečišťování přírody.“ Jak se vzápětí ukázalo, byla to trefa do černého. Končilo období hippies a západní Evropa slyšela na ekologické téma.

„Zřejmě to navíc byla první dětská knížka, která přibližovala ekologii malým čtenářům,“ myslí si Otakar Božejovský. Kniha slavila úspěch a byla prodána do 12 zemí. „Ještě teď, když se do ní podívám, tak vidím moderní ilustrace. Tehdejší dětské knížky doprovázely téměř unifikované obrázky, jak od Ondřeje Sekory. Sice byly fajn a hezké, ale již z módy. A my jsme nabídli něco nového, dynamického.“

10 knižních „Oscarů“ Nakladatelství oslavilo první úspěch a vzápětí sklízelo další. To když najelo na nový obchodní model, dnes již naprosto samozřejmý, v době před 40 lety téměř nevídaný. „Velká nakladatelství představila na veletrhu vždy jednu jazykovou mutaci knihy a druhý rok zase v dalším jazyce. My jsme stejný titul nabídli rovnou v několika jazycích, čímž jsme si později ušetřili velké peníze za tisk. Všechny knihy jsme tiskli najednou a docílili tak množstevní slevy.“ Postupem doby se nakladatelství vedené dvěma Čechy vypracovalo mezi nejrespektovanější firmy svého oboru. Za dobu své existence vydalo přibližně 500 titulů v 56 jazycích včetně afrických či italských nářečí. „Počet titulů není vysoký, ale chtěli jsme tisknout angažované texty s krásnými ilustracemi. Museli jsme proto shánět jak dobré autory, tak i kreslíře. Odvážím se tvrdit, že 90 % našich ilustrátorů jsme si v podstatě sami vychovali. Na druhou stra-

NĚKTERÉ Z TITULŮ vydavatelství Bohem Press. Foto: archiv Otakar Božejovský 26

PODNIKATEL OTAKAR BOŽEJOVSKÝ drží prestižní ocenění Zlatý lev města Benátek za kulturní zásluhy. Foto: Martin Dudek nu to pro nás znamenalo neustálou práci včetně víkendů,“ říká Otakar Božejovský. Nakladatelství za své vydavatelské počiny sklízelo úspěchy. Na boloňském veletrhu desetkrát získalo hlavní cenu, a to v každoroční konkurenci přibližně 12 500 titulů! „To je cena, které má pro mě největší hodnotu. Přirovnal bych ji k fi lmovému Oscaru. O ocenění každý rok rozhodovala tajná porota, která především hodnotila ilustrace a grafi ku, vazbu i tisk knihy.“ Po smrti svého společníka Otakar Božejovský vedl nakladatelství sám a před třemi lety se jej rozhodl prodat. „S výhledem na budoucnost jsem nechtěl ještě v 80 letech sedět na šéfredaktorské židli. Bohem Press koupilo německé nakladatelství, které si tak doplnilo své portfolio.“

Žena rozhodla o bytě Úspěšný podnikatel přesídlil na Smíchov, kde žije společně se svou švýcarskou manželkou. „Já jsem původně z Vinohrad, ale za VK Smíchov

jsem jako dorostenec vesloval. Moje žena bydlela u curyšského jezera a pak u místní řeky, a když jsme jednou byli v Praze na návštěvě, řekla, že chce žít blízko Vltavy. Povedlo se nám sehnat pěkný byt a jsme tu rádi,“ říká Otakar Božejovský. „Do Starého Města to mám asi deset minut pěšky, je tu málo turistů a ve Štefánikově ulici je ještě plno malých krámků, kde se mi nakupuje mnohem lépe než v obchodních centrech.“ Ruce v klíně však statný muž a vášnivý kuřák nemá. Pracuje jako poradce pro jedno pražské nakladatelství a jezdí přednášet na italské univerzity v Maceratě a ve Florencii. „Vyučuji to, co jsem celý život dělal – jak se připravuje pěkná knížka. Moc mě to baví, často doprovázím mladé ilustrátory od jejich začátků až do finále, kdy se vytvořenou knihu snažím prodat zavedeným vydavatelstvím. Spolupráce s mladými lidmi z celého světa má pro mě ještě jeden efekt – zajímají mě jejich názory a pohled na věc, i já se od nich učím.“


historie

Procházka po našich starých usedlostech – II. Jednou z nejznámějších, bohužel dnes již neexistujících staveb na území Prahy 5 byla vila Božínka. Patřila cestovateli, botanikovi a spisovateli Albertu Vojtěchu Fričovi, jehož 130. výročí narození si připomeneme letos v září. Vila stála na pozemku někdejšího vinohradu, „boží vinice“ z období vlády Karla IV. Některé historické prameny však název pozemku odvozují od zkomoleného jména Itala Dominika di Bossiho, který se v roce 1666 stal jeho majitelem. V roce 1911 si cestovatel Frič nechal na tomto

místě postavit podle vlastního návrhu vilu. Při výstavbě však pobýval v Jižní Americe, a až po návratu zjistil, nakolik se jeho představa rozchází s realitou. Vila se přesto stala centrem společenského života. V jejím interiéru, sklenících a přilehlé aklimatizační zahradě

se potkávali lidé různého sociálního zařazení, od místní galerky až po spisovatele, vědce či prezidenta Masaryka. Cestovatel Frič ve vile instaloval i svoje etnografické sbírky, o které tuzemská muzea neprojevila zájem. Navíc na přilehlém pozemku byla soustředěna největší světo-

vá sbírka kaktusů. A. V. Frič byl vášnivý kaktusář a jeho sbírka, která v zimě 1939 bohužel zmrzla, čítala až 40 000 exemplářů! V roce 1944 však umírá na tetanus a s Božínkou to jde z kopce. Vdova po Fričovi ji kvůli dluhům prodává a nikdo z nových majitelů do vily neinvestuje. Zchátralý dům je v roce 2005 zbourán a na jeho místě má vyrůst pětipatrová rezidence Božínka. (md)

POHLED NA VILU BOŽÍNKU a na skleníky plné kaktusů. Foto: archiv A. V. Friče

VILA BOŽÍNKA v roce 1935. Foto: archiv

Hřebenka č. p. 107 (1922) PO 1. SVĚTOVÉ VÁLCE se cestovatel Frič dostal do politického sporu s tehdejším ministrem zahraničí Dr. Edvardem Benešem. To, co si o něm myslel, neváhal napsat velkými písmeny na zeď. Foto: archiv A. V. Friče

Popelka č. p. 215 (1923)

JMÉNO ODVOZENO JE PO POPELÍCH. Bydlíval tu často Zdeněk Popel z Lobkovic, manžel Polyxeny z Pernštejna. Zachovala se tu kaple, památka po českých bratřích, kteří prý se tu ukrývali před pronásledováním. Kaple je z velké části pod zemí, přední část její jest přístupná. Sloužila za útulek nebydlících, později za stáj, nyní je v ní skladiště. Jednalo se o její opravě, nedošlo k tomu. Foto: archiv

TENTO DVŮR a bývalá samota stával do roku 1923 při Švédské ulici na Smíchově v místě, kde se s touto ulicí sbíhá ulice Zapova. Na obrázku je vidět přední část bývalého druhého stavení ve druhém dvoře. Zajímavá jest bývalá pavlač, jaké se dříve s oblibou stavěly, vše zděné. Foto: archiv 27


životní prostředí Program Stanice přírodovědců pá 23. 3. od 16.00 hod. Rumunské hory a delta Dunaje Přírodovědně-cestopisná přednáška s promítáním. Více informací: http://krouzek.webnode.cz, vstup volný. so 31. 3. 9.00 – 16.00 hod. Prodejní výstava minerálů

Výstava fotografií Geologického kroužku, máme otevřeno také ve skleníku a tropickém teráriu, vstupné: děti 10 Kč, dospělí 20 Kč. so 31. 3. 14.00 – 15.00 hod. Odpoledne s poníky

Jak je to s lanovkou Barrandov-Nové Butovice? V posledních týdnech se v některých celostátních médiích objevila informace, že MČ Praha 5 již schválila projekt lanovky spojující Barrandov a Nové Butovice. Tato zpráva je však mylná a Pětka pro vás zjistila aktuální situaci okolo tohoto stavebního záměru. Na základě výběrového řízení byla pro Prahu 5 zpracována Studie Park Barrandov, jako podklad pro změnu územního plánu. Ze studie z roku 2010 vyšel námět na propojení zmiňovaných území na obou stranách Prokopského údolí, zpracovaný ve studii Prokopská lanovka. Propojením Barrandova a Nových Butovic se již v minulosti zabývalo několik jiných studií, převážně bylo navrhováno mostní propojení s vyhledáním vhodné polohy s napojením na dopravní síť. Takové řešení ale přináší velký zásah do krajiny. „Projekt lanovky jako do krajiny neinvazivního řešení spojení Prahy 5 a Prahy 13 proto podporujeme, nicméně Rada městské části Praha 5 zatím neprojednala ani případný projektový záměr. Vše je zatím ve fázi návrhu a předmětem budoucích jednání. Jisté je, že v tuto chvíli nemáme ani přebytečné prostředky k vybudování lanov-

LANOVKA by byla nejkratším dopravním spojením mezi Novými Butovicemi a Barrandovem. ky na vlastní náklady,“ říká starosta MUDr. Radek Klíma. „Praha 5 má především zájem na obnově Barrandovského parku, což je v této chvíli naší prioritou.“ V případě budoucí výstavby lanovky, kterou zatím podpo-

řila jen Rada MČ Praha 13, může být problematické usazení prostředního sloupu. Ten v návrhu zasahuje do přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí a mohl by narušit přírodní ráz krajiny. To se nelíbí například zástupcům Strany zelených. (md)

Čísla o lanovce Délka trasy: 2062 metrů Převýšení: 28 metrů Tři nosné sloupy vysoké 32-45 metrů

Za příznivého počasí povozíme děti na ponících. Vstup volný. Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy, Drtinova 1a, Smíchov www.ddmpraha.cz, tel. 257 321 336, 222 333 860

Dvě kabiny pro 60 osob Délka jízdy Barandov-N. Butovice: 5 minut

KONEČNÁ STANICE na Barrandově je situována hned vedle tramvajové tratě.

Náklady na vybudování: cca 500 milionů Kč

Vizualizace: archiv

Program vlastivědných vycházek 11. 3. ne. ŠVANDOVO DIVADLO Společně se podíváme tam, kam je obvykle návštěvníkům zakázáno vkročit - do magického zákulisí divadla. Seznámíme se s historií divadla, s divadelními profesemi a divadelní terminologií. Čeká nás hravá prohlídka divadla, během které se projdeme po jevišti, navštívíme herecké šatny, maskérnu či kulisárnu. Počet účastníků omezen na 40 osob. Začátek akce v 11 hod. před vchodem do Švandova divadla (ul. Štefánikova čp. 57, zastávka tram. č. 6, 9, 12, 20 Švandovo divadlo). Cena 100/70 Kč. Hana Vrbová 23. 3. pá. PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ NA MOTOLSKÉM HŘBITOVĚ Kdysi odlehlá vesnička, dnes místo rušného silničního provozu, ještě stále skrývá stinná a tichá zákoutí. Jsou jimi i skalní vyvýšenina zvaná Kalvárie a pod ní motolský lesní hřbitov. Čeká nás nejen vyprávění o proměnách krajiny a zajímavosti spojené s jedním z nejmladších pražských hřbitovů, ale také zastavení u nedávno objeveného místa

tajného uložení ostatků politických vězňů komunistického režimu. U památníku nás bude očekávat odborný pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů historik Ph. Dr. Petr Blažek Ph. D. a přiblíží nám nejen okolnosti tohoto nálezu a příběhy s ním spojené. Začátek akce v 15 hod. před branou motolského hřbitova (spojení: tram č. 9, 10, 16 zastávka Krematorium Motol). Cena 100/70 Kč (%). Markéta Gausová Zörnerová 24. 3. so. OD HORNÍ PALATY NA KLAMOVKU Vycházka příjemnou částí Smíchova a Košíř, v jejímž rámci poznáme několik místních usedlostí, projdeme se přírodním anglickým parkem, v němž šlechtický rod Clam-Gallasů vybudoval pozoruhodné drobné stavby, a skončíme u ruiny někdejší dělnické kolonie Na Buďánkách. Začátek akce ve 14 hod. na zastávce autobusu č. 176 U Palaty (spojení: bus č.176 z Karlova nám., možno přistoupit na stanici Švandovo divadlo). Cena 100/70 Kč (%). Eva Sokolová 28. 3. st. POZORUHODNÉ INTERIÉRY PRAŽSKÝCH HOTELŮ II Tentokrát se pomocí počítačové prezentace podíváme do nejzajímavějších interiérů pražských hotelů, které často vznikají ve starých středověkých domech. Nahlédneme např. do hotelu Arie, který byl vyhlášen také za nejkrásnější hotel světa! Začátek akce v 17 hod. v sále PIS, Arbesovo nám. 4, Praha 5, v přízemí. Kapacita sálu omezena na 30 osob. Cena 100/70 Kč. Milada Racková

Vlastivědný útvar Pražské informační služby, Arbesovo nám. 4, tel.: 221 714 714, 221 714 161, e-mail: vlastiveda@pis.cz. www.praguewelcome.cz

28


politikum

Jaký je váš názor na rozpočet městské části Praha 5 pro letošní rok? Marie Kolovratová Na první pohled má schválený rozpočet daleko k ideálu. A je mi jasné, že kolegové z opozice nebudou váhat s kritikou, ostatně, je to jejich náplň práce. Ale při sestavování rozpočtu bylo potřeba se vypořádat s některými negativními aspekty, aniž by došlo k zadlužování do příštích let, což je rozpočtová priorita TOP 09. Velkou ranou při plánování příjmů a výdajů bylo snížení dotace ze strany Magistrátu hl. města Prahy v řádu desítek milionů korun. A to souvisí s dalším problémem, a to s rozpočtovým určením daní, kdy MČ Praha 5 musí zajišťovat ze zákona čím dál víc potřeb občanů, ale v rámci rozpočtového určení daní na to dostává čím dál míň prostředků, jejichž nedostatek lze krýt pouze prodejem svěřeného majetku. Tato situace vede k začarovanému kruhu, protože méně majetku znamená méně příjmů atd. A schválený rozpočet se s tímto snaží vypořádat jedním z nejlepších možných způsobů.

Zastupitelský klub a regionální organizace TOP 09 Praha 5 Regionální organizace TOP 09 Praha 5 Štefánikova 28, 150 00 Praha 5 e-mail: vybor@top09praha5.cz www.top09praha5.cz

Ing. Martin Frélich Rozpočet na rok 2012 byl hlasy koaličních zastupitelů schválen, aniž by kdokoliv z členů koalice, kromě samotného předkladatele, měl potřebu se k rozpočtu na jednání ZMČ vyjádřit. Nechtěli, či nemohli? Těžké období si žádá odvážné činy. Tahle koalice odvahu nenašla a předložila rozpočet postavený na nejistých příjmech z privatizace, na očekávání investičních transferů z hubnoucího rozpočtu hlavního města či z rezervního fondu. Koalice měla příležitost pro budoucnost Prahy 5 sestavit rozpočet, který reflektuje reálný stav příjmů a k tomu přizpůsobit výdaje (43 % výdajů jde na chod radnice!). Přímo na ZMČ jsem vyzval k diskuzi o snižování výdajů zvláště v nákladech na provoz středisek, snižování agendy úřadu, snížení placených funkcionářů, snižování počtu členů ZMČ, o připravené privatizaci a o změně systému financování městských částí.

Ing. Vlasta Váchová Rok 2012 bude v MČ Praha 5 rokem úspor. Schválený rozpočet je o 57 milionů Kč nižší než rozpočet v letech předchozích. Důvodem je snížení dotace od Magistrátu hl. m. Praha. Tento fakt musela vzít radnice při sestavování rozpočtu na vědomí, ale respektovala to, aby se úsporná opatření nedotkla rozsahu a úrovně poskytovaných služeb občanům MČ Praha 5. Například na granty v sociální oblasti byla vyčleněna částka o 200 000 Kč vyšší, než tomu bylo v roce minulém. A právě tyto finanční prostředky jsou určeny pro podporu činností především neziskových organizací, které v MČ Praha 5 poskytují sociální služby pro děti, dospělé, zdravotně handicapované i pro seniory. Nedostatek finančních prostředků se promítne především do oblasti investic, takže ani v letošním roce nebude zahájena výstavba sociálních bytů a ani výstavba domova pro seniory, který by MČ Praha 5 velice potřebovala.

Oblastní sdružení ODS Praha 5

OVV ČSSD Praha 5

Janáčkovo nábřeží 11/1211 (vchod z ulice Lesnická), 150 00 Praha 5 tel./fax:257 312 295 e-mail: odspraha5@odspraha5.cz www.odspraha5.cz

Preslova 5, 150 00 Praha 5 tel.: 602 459 152, e-mail: ovv.praha5@cssd.cz www.socdempraha5.cz

Marek Kukrle

RNDr. Jan Martinec, CSc.

RNDr. Milan Macek, CSc.

Letošní rozpočet se musel vypořádat především s prudkým poklesem na straně příjmů, které budou dle odhadů o téměř 20 % nižší než v loňském roce. To, že na tom má velký podíl propad transferů o 57 milionů korun z rozpočtu hl. m. Prahy, není podstatné. Důležité je, že se díky schválení rozpočtu podařilo udržet pro občany vysoký standard služeb, které městská část Praha 5 nabízí.

Radnici Prahy 5 chybí příjmy (hlavní město Praha snížilo dotaci o 57 milionů) a bez vynucené privatizace našich bytů a domů by rozpočet na rok 2012 byl opět deficitní a neudržitelný. Radnice musí škrtat výdaje a zelení navrhovali na zasedání finančního výboru úspory odložením zbytných investic a studií.

Rozpočet je důležitý nástroj pro hospodaření, naznačuje, kam budou prostředky směrovány, bohužel ale nic nevypovídá o efektivitě hospodaření. Rozpočet mohu pochválit aspoň za to, že je přehledný. Konečně z něj zmizely statisícové dary různým subjektům, které se jim až do minulého roku v rozpočtu schvalovaly pravděpodobně jen proto, že by v otevřené grantové soutěží nemohly obstát. Snad se začíná i blýskat na lepší časy; sociální byty nebo dům s pečovatelskou službou se stále ještě stavět nebudou, ale aspoň se plánují ne zrovna levné analýzy…

Jsem rád, že rozpočet obsahuje investice do oblasti vzdělávání, kultury, sportu, ale také do prevence kriminality a sociální problematiky. Pro rozvoj Prahy 5 je důležitá spolupráce se soukromým sektorem a neziskovými organizacemi, a proto mě těší, že se podařilo pro rok 2012 zachovat granty. Opozice argumentuje pouze tím, že je rozpočet deficitní, což ale není úplně přesné. Městská část si na vyrovnání rozdílu ve výši příjmů a výdajů nemusela půjčit u třetích stran, tak jak dnes vidíme například u hospodaření států, jako je Řecko. Městská část je schopna rozpočet vyrovnat z finančních prostředků vytvořených v minulých letech právě za účelem budoucího investování do rozvoje Prahy 5 dle potřeb jejích obyvatel. Klub zastupitelů VV Praha 5 Štefánikova 23, 150 00 Praha 5 tel.: 236 075 086 e-mail: Praha5@veciverejne.cz

Po naší loňské intervenci zmizely z rozpočtu 2012 dříve Jančíkovou radnicí oblíbené dary na akce vybraných organizací. Škrtaly se však také výdaje na granty a relativně nejvíce byly kráceny prostředky na ekologické projekty (na zeleň, ochranu zvířat, ekologickou výchovu, pěší a cyklistickou dopravu). Úspěchem je, že na náš návrh Rada Prahy 5 přislíbila lepší veřejnou kontrolu nad financemi například zveřejněním všech výdajů radnice na internetu a veřejným soutěžením všech zakázek radnice. Zelení také pomohou s urychleným rozběhem grantů s lepšími pravidly a na podzim s účastí veřejnosti v přípravě rozpočtu na další rok 2013.

Zastupitelský klub SZ Diskuze klubu SZ s veřejností jsou (po dohodě) každé pondělí od 19.00 h v místnosti 330 ÚMČ, nám. 14. října 4, Praha 5, tel.: 604 334 424 e-mail: ondrej.velek@praha5.cz www.praha5.zeleni.cz, skype: ondrej55

Bohužel, rozpočet i letos počítá s masivním rozprodejem obecního majetku, který se označuje jako privatizace, a efektivní využití těchto prostředku je stále ještě v nedohlednu. Náš opoziční zastupitelský klub pro tento rozpočet nehlasoval, a porovnám-li rozpočet s Programovým prohlášením Rady MČ, divím se, jak pro něj mohli hlasovat koaliční zastupitelé.

Sekretariát OV Praha 5 Zborovská 44, 150 00 Praha 5 tel.: 257 211 963 e-mail: ov.praha5@kscm.cz www.praha5.kscm.cz

29


zábava KŘÍŽOVKA O CENY POZORUHODNOU STAVBU NAJDETE V ULICI … (1. TAJENKA). JDE O VILU, KTEROU SI POSTAVIL V ROCE 1903 SNAD PODLE VLASTNÍHO NÁVRHU SMÍCHOVSKÝ STAVITEL … (2. TAJENKA).

PROVÁDĚT SPOJENÍ

KLADNÁ ELEKTRODA

SILNÉ PROVAZY

SPZ OSTRAVY

DĚTSKÝ POZDRAV

ZNAČKA NOTEBOOKŮ

ZVÍŘECÍ ÚSTA

SVOJE

ŘÍMSKÝCH 99

CELKOVÝ ÚTVAR

SICE ODBORNÍK V ALOPACII

ZNAČKA MOUKY

KAMARÁDOVA

ZÁSOBNÍKY OBILÍ

ŘÍMSKÁ BOHYNĚ ÚRODY

STŘEDOMOŘ. LÁZNĚ

1. TAJENKA

KOMONI

CUKRÁŘSKÝ VÝROBEK

SLOVENSKY „JINAM“

ŠPANĚLSKÁ ŠLECHTIČNA

ŠPINAVÁ (DĚTSKY)

ŘÍMSKÝCH 51

SLOVENSKY „JÍL“

JAPONSKÁ SEBEVRAŽDA

SARMAT

CHEMICKÝ PRVEK

SYSTÉM V BRIDŽI

VOJENSKÁ PRODEJNA

OSIDLA

DRUH NEROSTU

HOODOVA ZBRAŇ

SHODNOST

JUVIOVÉ OŘECHY

POUŽITÍ

KVĚTENSTVÍ

MILION MILIONŮ

VÝTAŽEK Z LÉČIVÝCH BYLIN

VELKÝ KORÝŠ

ZÁMEZÍ

FYZIKÁLNÍ JEDNOTKY

VAJÍČKO

NORICKÝ KŮŇ

VÍC NEŽ VLHKO

PRACOVIŠTĚ V DOLE

NĚMECKÝ SOUHLAS

ZNAČKA HLINÍKU

PATŘÍCÍ OLINĚ

NA JAKÉ MÍSTO

OBDĚLÁVAT PLUHEM

HLUBOKÝ HLAS

SEVERSKÝ PAROHÁČ KUS LÁTKY

TENISOVÝ ÚDER

BÁJNÝ PTÁK

PRKENNÉ STROPY

STYL HUDBY

ZN. VOLTAMPÉRU

OKOUT

CHOROBOPLODNÝ ZÁRODEK

ZNAČKA POHONNÝCH HMOT

POPRAVČÍ

SÍŤ NA PTÁKY

KÁLET (DĚTSKY)

ZNAČKA ASTATU

RUSKÁ ŘEKA

2. TAJENKA

HORA V ETIOPII

POMŮCKY:

OBRNĚNÉ VOZIDLO

ČESKÝ SOCHAŘ

Tajenku křížovky zasílejte do 26. 3. 2012 buď e-mailem na: redakce@praha5.cz s předmětem zprávy „Křížovka“, nebo písemně na adresu: MČ Praha 5, Pětka pro vás, nám. 14. října 1381/4, 150 22 Praha 5 (na obálku uveďte „Křížovka“). Tajenka z únorového čísla: František Ringhoffer, šlechtický stav. Kalendáře vyhrávají: Zdeněk Voborský, Hana Vojtová, Ivan Havlínek, Pavla Šedivá a Petr Štern. Gratulujeme!

Luštěte a vyhrajte čajové konvičky! Vyluštěte správně tajenku křížovky a vyhrajte jednu ze tří stylových čajových konviček označených logem naší městské části.

UPOZORNĚNÍ: Výhry jsou připraveny k převzetí (po prokázání totožnosti) v Informačním středisku a podatelně v budově úřadu ve Štefánikově ulici 13-15.

INZERCE

NOVĚ OTEVŘENÉ AMBULANCE PRAKTICKÝCH LÉKAŘŮ PRO DOSPĚLÉ U Vojenské nemocnice 1200, 169 00 Praha 6, areál ÚVN, pavilon B1, přízemí vlevo

Možnost registrace nových pacientů! MUDr. Aleš Ducháček tel.: 233 901 352, 353 Ordinační hodiny: Pondělí: 7.00–12.00 hod. Úterý: 7.00–14.00 hod. Středa: 7.00–13.00 hod. Čtvrtek: 12.00–18.00 hod. Pátek: 7.00–13.00 hod.

MUDr. Milada Typltová tel.: 233 901 358 Ordinační hodiny: Pondělí: 13.00–17.00 hod. Čtvrtek: 7.00–13.00 hod.

SC-320405/01

30

Acol, Amort, Anapa, arit


servis

Sběrné dvory hl. m. Prahy Klikatá 1238/90c Praha 5-Košíře tel.: 731 66 35 82 provozovatel: Pražské služby, a. s.

do 1 m3 zdarma, dřevěný odpad, odpad z údržby zeleně, kovový odpad, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, nebezpečné složky komunálního odpadu, pneumatiky (25 Kč za kus), vyřazená elektrozařízení (lednice, pračky, televize, rádia, sporáky, počítače, videa…)

Provozní doba: Po–Pá 8.30–18.00 hod. (v zimním období do 17.00 hod.), So 8.30–15.00 hod.

Nelze odevzdávat: nebezpečné složky staveb. odpadu (např. asfaltová lepenka obsahující dehet, azbest apod.)

Odebíraný odpad: objemný odpad (nábytek, zařízení domácnosti), suť z bytových úprav v množství

Omezení jednorázového návozu: možný vjezd vozidel max. do 3,5 t

Puchmajerova Praha 5-Jinonice tel.: 251 61 23 43 provozovatel: Pražské služby, a. s.

Důležité kontakty pro případ nouze Policie Hasiči Městská policie Záchranná služba Evropské tísňové číslo

158 150 156 155 112

Stanoviště VOK 1. 3.–4. 3.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

Nádražní - proti č. 68 V Cibulkách x Na Výši

8. 3.–11. 3.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

U Hrušky - parkoviště Prachnerova - nad č. 3

14. 3.–16. 3.

PS, a. s. PS, a. s.

1. 2.

Janáčkovo nábř., chodník proti č. 19 Holečkova, souběh s Plzeňskou

15. 3.–18. 3.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

Na Hřebenkách - u č. 13 Na Farkáně x Od Vysoké - proti č. 11

19. 3.–21. 3.

PS, a. s. PS, a. s.

1. 2.

Borského, parkoviště u supermarketu Kováků x Na Zatlance - dle situace

21. 3.–23. 3.

PS, a. s. PS, a. s.

1. 2.

Ke Kotlářce č. 14 Werichova, proti č. 954

22. 3.–25. 3.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

Musílkova x Schodová Mrázovka x Nad Bertramkou

26. 3.–28. 3.

PS, a. s. PS, a. s.

1. 2.

Butovická x Mezi Lány V Bokách x Slivenecká

28. 3.–30. 3.

PS, a. s. PS, a. s.

1. 2.

Hlubočepská x Na Srpečku Geologická , záliv mezi domy č. 13 - 15

29. 3.–1. 4.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

Pod Kavalírkou x Pod Klamovkou Butovická - proti č. 74 - 76

2. 4.–4. 4.

PS, a.s. PS, a.s.

1. 2.

Holubova x Pechlátova U Malvazinky č. 24 – vedle separace

4. 4.–6. 4.

PS, a.s. PS, a.s.

1. 2.

Nám. 14. října x Preslova – vedle domu č. 9 Pražského – vedle domu č. 608

5. 4.–8. 4.

Regios, a.s. Regios, a.s.

1. 2.

Nádražní - proti č. 68 Donátova - u hřiště

Lékařská služba první pomoci pro obyvatele Prahy 5 a 16 Fakultní nemocnice v Motole, V Úvalu 84, Praha 5 Ordinační hodiny: od 19.00 do 7.00 hodin Ordinace LSPP pro dospělé pacienty je umístěna v hlavní budově (modré – část nemocnice pro dospělé pacienty) tel. 224 438 590 Ordinace LSPP pro dětské pacienty je umístěna v budově Dětské polikliniky FNM (komplex Dětské fakultní nemocnice) tel. 224 433 654

Kontejnery přistavované společností Pražské služby (PS), a. s., jsou hrazeny z rozpočtu hl. m. Prahy. Tyto kontejnery jsou přistavovány první den svozu do 14 hodin. Odvoz kontejnerů probíhá poslední den již v ranních hodinách. Kontejnery přistavované společností Regios, a. s., jsou hrazeny z rozpočtu MČ Praha 5. Tyto kontejnery jsou přistavovány první den do 16 hod. a následně jsou podle potřeby měněny. Bližší informace na tel. čísle 257 000 307.

Pohotovostní lékárna v Praze 5 Fakultní nemocnice v Motole, V Úvalu 84, Praha 5 Provozní doba pro veřejnost: nonstop tel. 224 435 736 (výdej léčiv, pohotovostní služba). Lékárnu najdete ve vstupním bloku nemocnice (budova ředitelství).

Městská policie Praha 5 a 16 Obvodní ředitelství: Smíchov, Holečkova 31a tel. 257 014 209/210

Radotín, U Starého stadionu 3/1379 tel. 257 911 780 Detašovaná pracoviště: Barrandov, Krškova 807 tel. 251 550 905

Měsíčník městské části Praha 5 • Registrační číslo: MK ČR E 20262 • pro vás Městská část Praha 5, nám. 14. října 1381/4, PSČ 150 22 Praha 5 • Tel.: 234 378 111, 257 000 111 • Bezplatná telefonní linka pro občany: 800 800 005 • Fax: 257 325 132 • E-mail: redakce@praha 5.cz • www.praha5.cz

PĚTKA

Redakční rada: MUDr. Radek Klíma, Mgr. Jana Skalová, Jaroslav Knap, Michal Šesták, Aleš Martínek.

Velká Chuchle, U Skály 262 tel. 721 329 184

Pro MČ Praha 5 zpracovává: Strategic Consulting, s. r. o., Na Poříčí 8, 110 00 Praha 1, tel.: 224 816 821 • Redakce: Bc. Luděk Sefzig, Martin Dudek • Za věcnou správnost textové části odpovídají autoři. Zveřejněné příspěvky nemusejí vyjadřovat názor redakce. Nevyžádané příspěvky se nevracejí VYDAVATEL ČASOPISU • Pokud není uvedeno jinak, jsou fotografie ilustrační. JE DRŽITELEM

Slivenec, K Lochkovu 6 tel. 251 811 153

Přestupky: tel. 257 014 207/208

Náklad: 47 000 výtisků • Uzávěrka čísla: 22. února 2012 • Datum vydání: 29.února 2012 • Elektronická verze měsíčníku na: www.ipetka.cz

Lochkov, Cementářská tel. 257 912 851

V případě, že se nedovoláte na detašovaná pracoviště, volejte přímo na obvodní ředitelství.

Distribuci zajišťuje Česká pošta, s. p., Politických vězňů 909/4, 115 00 Praha 1 • Linka kontroly distribuce: 257 000 834 (uveďte své jméno, ulici, číslo domu, aktuální datum a urgované číslo měsíčníku).

Okrskové služebny: Košíře, Jinonická 1226 tel. 257 225 843

INZERCE

Místní oddělení Policie ČR MOP Smíchov Na Bělidle 5, tel. 974 855 700 MOP Košíře Běhounkova 19, tel. 974 855 710 MOP Stodůlky

Mukařovského 1985, tel. 974 855 740 MOP Barrandov Werichova 981, tel. 974 855 720 MOP Radotín Výpadová 1335, tel. 974 855 730 MOP Zličín Strojírenská 386, tel. 974 855 770 SC-320179/06

31


Radost z cestování.

Jarní servis Volkswagen 2012. Radost z cestování si užijete s jarním servisem Volkswagen pro vozy starší 5 let. Aktuální nabídka Economy dílů, výhodných servisních úkonů, letních pneumatik a jarní servisní prohlídka v našem autorizovaném servisu vám určitě udělá radost. Nabídka platí 1. 3. - 5. 5. 2012!

Aby Váš Volkswagen zůstal Volkswagen. Volkswagen Service®

Váš servisní partner Volkswagen Autosalon Klokočka Centrum a.s. Karlovarská 660, Praha 6 – Řepy, tel.: 222 197 301, 302, 303, e-mail: servis_vw@klokocka.cz Borského 876, Praha 5 – Barrandov, tel.: 251 005 119, 120, e-mail: servis_P5@klokocka.cz www.klokocka.cz SC-311831/03

SC-311843/02

Pětka pro vás - březen 2012  

Březnové číslo měsíčníku Prahy 5 - Pětka pro vás

Pětka pro vás - březen 2012  

Březnové číslo měsíčníku Prahy 5 - Pětka pro vás

Advertisement