Page 1

inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 1

09/2010

Foto: archiv Velryba

Programový měsíčník pro všechny, co nechtějí sedět doma

MICHAL HORÁČEK PŘEDSTAVÍ KONCERTNÍ VERZI PROJEKTU „OHROŽENÝ DRUH“ V NOVÉM ZLÍNSKÉM KULTURNÍM CENTRU více na str. 8


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 2


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 3

z obsahu 09/2010

KONGRESOVÉ CENTRUM - str.4

MICHAL HORÁČEK - str.8

ZÁŘÍ ZLÍN - str.16

Příjem inzerce:

Šeklin - str. 20

Uzávěrka dalšího čísla 15. ZÁŘÍ 2010!!! hudba

film

divadlo

poskytovatel internetového připojení webdesign

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info

Vydává: Ing. Zbyněk Trvaj, reg. č. MK: ČR E 14351

akce

výstavy

relax

inZlin září 2010 >3


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 4

Foto: archiv Velryba

KONGRESOVÉ CENTRUM

Kongresové centrum otevřeno veřejnosti

O nové dominantě Zlína se už mnohé napsalo a řeklo. Budova Kongresového centra vyvolala vášnivé reakce a zcela jistě oprávněný rozruch ještě před svým otevřením. Byť začne fungovat jako zázemí pro Filharmonii Bohuslava Martinů oficiálně až od ledna, veřejnosti se otevře už koncem září. Program týdne otevřených dveří je nabitý. Ať už patříte mezi obdivovatele nadčasové a moderní stavby architektky Evy Jiřičné, nebo vaše sympatie zůstávají zatím v povzdálí, stojí zato vzhlédnout několik unikátů, které budova přináší. Dějiště koncertů, plesů, kongresů a dalších událostí nabízí jen v hlavním sále kapacitu přibližně osm set padesát míst. Nahrávací studio, salonky, či restaurace jsou taktéž propracovány do posledního detailu. Vizáž budovy i její zhotovení podléhá účelu. Skutečným oříškem bylo vytvořit perfektně odhlučněnou stavbu vedle jedné z nejfrekventovanějších dopravních tepen v centru města. Samotná vnější vizáž centra je perličkou. Inspirace mořským živočichem, elipsovitý tvar železobetonové konstrukce, speciální střecha, netradiční řešení oken, několik vrstev stropu, či skleněné bloky, které rozptylují noční osvětlení, to je namátkou jen několik zajímavostí, které stavba za více než šest set milionů korun nabízí. Do tajů stavby vás v rozhovoru zasvětí světově uznávaná architektka Eva Jiřičná. O důležitosti existence této moderní budovy pro Filharmonii Bohuslava Martinů pak mluvil její ředitel Josef Němý.

Program "Opening týdne" Kongresového centra Zlín St 29. 9. SLAVNOSTNÍ VEČER U PŘÍLEŽITOSTI OTEVŘENÍ KONGRESOVÉHO CENTRA ZLÍN Čt 30. 9. MÓDNÍ SHOW 2010 aneb Vyhraj si své Audi Pá 1. 10. Ondřej Soukup - JOHANKA Z ARKU koncert Filharmonie Bohuslava Martinů s hosty: Bára Basiková, Kamil Střihavka, Ondřej Ruml a další... So 2. 10. DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KC ZLÍN Ne 3. 10. SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ GRANTŮ ŠKOLSKÉ A ZÁJMOVÉ ČINNOSTI - Nadace Děti-kultura-sport Po 4. 10. DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ KC ZLÍN Út 5. 10 OHROŽENÝ DRUH MICHALA HORÁČKA koncert, v němž účinkují: Michal Horáček, František Segrado, Naďa Válová, Lenka Nová, Ondřej Brzobohatý... a další

www.kc-zlin.cz , www.filharmonie-zlin.cz

4

> inZlin zaří 2010


Foto: archiv Velryba

inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

Zlínská rodačka Eva Jiřičná přijala nabídku změnit tvář Zlína s nadšením a pokorou člověka ošlehaného mnohdy nelehkými životními zkušenostmi. Někdejší partnerka Jana Kaplického má na svém kontě řadu úspěchů, dokončených architektonických skvostů a ocenění. S respektem k historii místa se pustila do jedné z nejvýznamnějších staveb ve Zlíně. Už teď je jasné, že díky některým skutečně netradičním prvkům se Kongresové centrum zapíše do dějin.

Nervozita před dokončením Ono to vypadá, že je to už skoro hotové, ale ono to není hotové. Stavba bude hotová až v lednu, a těch posledních pár měsíců je vždycky velice dlouhá doba. Takže teď nervozita vrcholí. Ale už to vypadá jako na těch našich původních výkresech. Stále to potřebuje velké množství doladění. Už potřetí jsme zkoušeli noční osvětlení a budeme ho zkoušet ještě jednou a možná i dvakrát. Při každé příležitosti když něco zkoušíme, najdeme ještě něco, co je potřeba upravit. Tím že se to v září otevře provizorně, tak budeme muset některé další testy udělat až potom. To jistě také ukáže nějaké problémy, které budeme muset řešit před tím opravdovým otevřením. Samozřejmě, jsem nervozní ode dne jedna a budu nervózní do dne posledního a ještě několik let potom. Já mám sice neprospané noci, ale tady jsou ti hoši zase na stavbě v prachu a řeší problémy každý den, každou minutu. Zaslouží si úctu za to co dělají, jak jsou tomu projektu oddaní.

Kongresové centrum jako výzva Nechci si tady stavět pomník, ale to základní řešení bylo strašně komplikované v tom smyslu, že tam původně stály dvě Masarykovy školy. To byly dvě obdélníkové budovy, které měly chodbu uprostřed a učebny na obou stranách. My jsme ale potřebovali daleko víc místa a museli jsme půdorys původních škol nafouknout. Tak jsme zvolili dva takové elipsovité tvary. S větší budovou Kongresového centra jsme měli před sebou k řešení inzerce

11:23

Stránka 5

velký problém akustiky, hlavně s hlučnou hlavní ulicí, kterou musíme dobře izolovat. Stavba má proto několik vrstev. Je jako cibule s koncertní síní uprostřed. Pak tam jsou všechny chodby, pak zkušebny, kanceláře, fasáda a ještě jedna stěna ze skelných tvárnic, která odráží další zvuky. To opravdu bylo všecko nutné, abychom ve vnitřních stěnách mohli udělat okna. Takže oříšek spočíval v tom, že jsme tam museli dostat všecko, co bylo potřeba. Nemohli jsme jít ani příliš vysoko, protože výška byla limitovaná.

Specifika hudebního sálu Náš sál je oválný. Nejlepší tvar pro koncertní halu je takzvaná „krabice od bot“. My jsme tu krabici od bot ale nemohli udělat, protože ona by bývala byla příliš dlouhá. Museli jsme z úspornosti zvolit tvar elipsy a tu akusticky ztvárnit tak, aby z každého sedadla bylo slyšet. Může tam být filharmonie, ale může tam přijít i rocker se svou kapelou. Samozřejmě pracujeme s odborníky. Já už teď vím jak funguje elektrika, vzduchotechnika, vím o betonu, všem možném, ale akustika je pořád ta černá krabice, kterou vidíme z venku, ale stále nevíte jak to všechno nakonec funguje. Experti to sice nějak spočítají, nakreslí různé obrázky, vy to podle nich děláte, ale nervozita je i tak veliká. Také jsme vymysleli hezké tvary … ale najít někoho, kdo to dokáže vyrobit, to je taky otázka. Kvůli akustice je tam několik vrstev stropů, které jsou pohltivé, odrazné. U sedadel, co tam je problémů! Když na nich někdo bude sedět, nebo nebude sedět, když bude zaplněný sál jenom na půl, nebo když tam bude ples a sedadla se musí schovat. Je to jako běžící jelen, kterého se člověk snaží zachytit v běhu, on se může zastavit, nebo běžet rychleji, pomaleji.


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 6

KONGRESOVÉ CENTRUM

Nikdy nebudu spokojená

Od Bethowena po Stones

Nejradši mám začátek, protože to člověk ještě nic nezkazil. Čím víc se blíží k cíli, říká si: “Tohle jsme mohli udělat jinak, tohle jsme mohli jinak,“ a to je proces, který se nedá změnit. A musím říct, že často myslím na větu Tomáše Garriguea Masaryka, kterou mi paní učitelka napsala do památníku když mi bylo šest let, a která se myslím na tuto stavbu velice vztahuje: „Největší dar člověčenstva jsou věčné touhy, věčný žal a nedostižné ideály. Není již ideálem splněný ideál.“ A je to tak, ta věčná nespokojenost je víceméně asi to, co lidi táhne dopředu. Proto asi nikdy spokojená nebudu, kdybych byla, tak to můžu zabalit.

Hrála jsem ve velice mladém věku na piáno. Moje teta hudebnice říkala, že jsem nehrála špatně. Ale zlomila jsem si zápěstí když mi bylo asi patnáct let a musela jsem přestat hrát. Potom ani rodiče neměli peníze na paní učitelku hudby a od té doby jsem se už k tomu nedostala. Ale moc ráda si dobrou hudbu poslechnu. Mám škálu, která jde od klasické hudby, až po pop, moderní věci. Hudba je emocionální. Někdy si člověk zahraje Bethowena, někdy Mozarta a někdy si opravdu pustím Rolling Stones.

Kongresové centrum změní nejenom tvář Zlína, ale především ovlivní chod jednoho významného hudebního tělesa. Ona, pro někoho kontroverzní, budova bude sídlem Filharmonie Bohuslava Martinů. Co to bude pro instituci, která je nedílnou součástí podnikatelského města přes šedesát let znamenat, osvětlí její ředitel Josef Němý. Koncertní sál i vlastní prostory budou úchvatné. Zázemí pro orchestr je také úžasné. Nyní je našich téměř devadesát hráčů ve třech šatnách, v Kongresovém centru počítáme s osmi šatnami a navíc budeme mít k dispozici i tři zkušebny. Takže zázemí bude opravdu na špičkové světové úrovni. V posledních letech je znát zvyšující se úroveň orchestru, máme velmi dobré ohlasy. Nové prostory jsou pro hráče velkou motivací, já proto věřím, že zmíněný růst kvality bude pokračovat. Také vidím jako velmi pozitivní to, že tam můžeme zvát skutečně světové umělce. Někteří významní sólisté nepovažovali naše stávající zázemí v Domě umění za přijatelné.

Po zářijovém týdnu otevřených dveří čekají budovu ještě tři měsíce dolaďování Budou se vybavovat nové prostory a také dolaďovat akustika. Počítám, že budeme mít v novém sále i krátké zkoušky právě kvůli dotažení akustiky.

Nová budova přináší i novinky pro posluchače V novém Kongresovém centru je v podzemí sto pět parkovacích míst pro návštěvníky koncertů, další parkoviště je nedaleko, místo je přehledné a dostupné. V budově bude příjemná restaurace. Přínosem budou i salónky, které můžeme využít k setkávání s hosty, sólisty, či sponzory. Další věcí je výhoda nového malého sálu. Rádi

6

> inZlin zaří 2010

bychom zde od příští sezóny umístili zcela novou abonentní řadu, kde by vystupovala tria, dua, sólisté, či kvarteta. Chceme dát příležitost zajímavým komorním formacím, což nám současný prostor ani časové možnosti neumožňují.

Sezóna, která změní zlínskou filharmonii Uvědomujeme si, že podmínky, které si v této chvíli filharmonie nastaví, budou velmi důležité. Musíme dbát, aby tam bylo z hlediska zázemí vše, co být má. Je to skoro až historická úloha. Dodatečně se bude těžko něco měnit. Stejně tak je potřeba nastavit kvalitně a přesně chod filharmonie v novém působišti. Z toho pohledu je to velká zodpovědnost a zároveň do určité míry i euforie. Jsem rád, že budeme mít takové zázemí, zvláště když slyším kolegy ředitele jiných filharmonií, kteří nekonečně bojují o nový sál. Někde je to jen sen a není zatím ani šance na realizaci.

Posluchači na prvním místě Nové kongresové centrum je především pro lidi, jeho hosty. Samozřejmě si uvědomuji, že doba není ekonomicky jednoduchá, proto chceme posluchače lákat kvalitou, nabízet jim skutečně neobyčejné zážitky. Pro filharmonii bude nejdůležitější kvalitu i zájem, který jistě nastoupí po otevření centra, udržet. -JB-


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 7


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 8

LIVE!MUSIC PROJEKT

OHROŽENÝ DRUH MICHALA HORÁČKA V NOVÉM ZLÍNSKÉM KONCERTNÍM SÁLE! V úterý pátého října 2010 připravujeme první koncert v novém zlínském koncertním sále - budově Kongresového centra Zlín. Diváci se mohou těšit nejen na vyjímečný projekt Michala Horáčka – OHROŽENÝ DRUH, ale také na první návštěvu právě otevřeného zlínského koncertního sálu od architektky Evy Jiřičné. Unikátní hudební projekt Michala Horáčka „Ohrožený druh“ v koncertním provedení vstupuje do své třetí sezóny. Tentokrát s novou scénou, novou dramaturgíí a hlavně s Michalem Horáčkem osobně - v roli průvodce večera. Textař Michal Horáček vypráví rád své obyčejně neobyčejné příběhy prostřednictvím výjimečných hlasů a osobností a pro tento účel zároveň s oblibou vyhledává nevšední a „neokoukané“ talenty. Při přípravách alba „Ohrožený druh“ tomu nebylo jinak – Michal Horáček pro něj „objevil“ sedm talentovaných zpěvaček a šanzoniérek, které zcela nevšedním a osobitým způsobem „vyprávějí své životní příběhy“ a dávají tak jedinečným způsobem nahlédnout do tajů ženské duše. Album „Ohrožený druh“ se během krátké doby stalo skutečným hudebním fenoménem! Vzápětí po svém vydání se dostalo na první místo prodejní hitparády a stalo se nejprodávanějším albem závěru roku 2008. Zároveň získalo nejprestižnější hudební ceny: Deska roku pro nejprodávanější album roku 2008 (kategorie Skupina) a Album roku 2008 v rámci udílení hudebních cen Anděl 2008. Inspirováni skvělými ohlasy na album „Ohrožený druh“ se jeho tvůrci rozhodli představit tento jedinečný projekt ve formě živých vystoupení. Od podzimu 2009 do současnosti proběhlo již 18 koncertů napříč Českou republikou a na závě-

8

> inZlin zaří 2010

h ZLÍN . 19.00 Út 5. 10 NTRUM SOVÉ CE KONGRE

rečné měsíce roku 2010 jsou plánována další vystoupení. Oproti již odehraným představením přichází podzimní série s novou scénou, rozšířenou kapelou s pianistou a kapelníkem Ondřejem Brzobohatým a hlavně s Michalem Horáčkem v netradičně pojaté roli průvodce večera. Během večera tak zazní skladby nejen z alba Ohrožený druh, ale i z lyrikálu Kudykam a další známé písně s texty Michala Horáčka. V tomto projektu známého textaře účinkují: Naďa Válová, Lenka Nová, Věra Nerušilová, Tereza Nekudová, Hana Robinson, František Segrado, Ondřej Brzobohatý a další… OHROŽENÝ DRUH Michala Horáčka 5. 10.2010 OD 19 HOD. – ZLÍN KONGRESOVÉ CENTRUM

Dále připravujeme: pátek 3. 9. 2010 Hana Zagorová a Petr Rezek Koncert za doprovodu Orchestru Miloše Noppa. 29.11. TOMÁŠ KLUS A JANA KIRSCHNER 6. 12. ONDŘEJ HAVELKA A MELODY MAKERS – vánoční koncert 8. 12. ČECHOMOR – vánoční koncert 15. 12. HRADIŠŤAN a FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ – vánoční koncert Podrobné informace na

www.velryba.cz -PR-


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 9

inZlin září 2010 >9


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 10

LIVE!MUSIC

É CK C AF S OF RO R E ÍN T L S Z A M 0h 0. 20.0 Pá 15.1

TOTÁLNÍ NASAZENÍ KONFLIKT (SK) , DOCTOR P.P.

V pátek 15.10. 2010 se v klubu Masters of Rock Café ve Zlíně na Čepkově bude slavit! Legendy českého a slovenského punku, Totální nasazení a Konflikt, se „dožívají“ kulatých dvaceti let! „Totáči“ si pro fanoušky připravili mix starých a nových hitů, ale i Konflit přispějí svou troškou do pomyslného punkového mlýna. Tak se točte, pankáčové! Totální nasazení vzniklo z punk-metalové skupiny Dehöt, kterou tvořili čtyři spolužáci ze slánského gymnázia. Dehöt existoval asi půl roku a po odchodu zpěváka Viktora zanikl. Zbylá trojice v obsazení Martin - kytara, zpěv; Sváťa - baskytara, zpěv a Pípa - bicí se rozhodla pokračovat dál, ovšem pod jiným názvem. Založení Totálního nasazení se datuje na přelom listopadu a prosince roku 1990. V prosinci roku 2000 oslavila skupina 10 let od svého vzniku. Po osmi letech, během kterých došlo k vydání několika alb a změnám v sestavě kapely, začínají Sváťa (baskytara, zpěv), P.P.Cvok (kytara, zpěv) a Franky (bicí) po dvouměsíční pauze od února 2009 opět koncertovat. Přestože chtějí hrát po maratónu roku 2008 méně, nabídky se jen hrnou a již začátkem března mají plno na celý rok. Na jaře pak vychází očekávané DVD "Charóne, ty si nás převez", jehož audioverze (materiál pro live CD) je dán volně ke stažení na webové stránky. Kromě toho se připravuje volné pokračování úspěšného "Best of" a skupina se chystá do nahrávacího studia. Kapela Konflikt byla původně založena v dubnu roku 1990 pod názvem "Azyl". Známější začala být až v roce 1992, kdy se přejmenovala na "Konflikt A". Do povědomí se dostali po vydání prvního alba "Takí sme". Toto album proslavilo

10 > inZlin zaří 2010

kapelu po celé slovenské republice a dalo jim příležitost vystupovat v "některých" médiích (skladba "ANTI NAZI" dvakrát po sobě vyhrála ČeskoSlovenskou hitparádu). V roce 1998 skupina vypustila z názvu písmeno „A“, funguje již jen pod názvem "Konflikt" a hraje svůj tvrdý punk-rock s mnoha prvky jiných stylů (př. metal, HC, folk, Ska). Jako host na koncertu vystoupí známý Doctor P.P. Za dobu své existence Petr Pečený s kapelou stvořili a nahráli kolem osmdesáti písniček. Jistě nám z nich představí skvělý „výcuc“ a přidá i pár pecek z aktuálního alba „Rock'n'Roll Zombie“. -PR-

Předprodej vstupenek Vstupenky jsou k dostání přímo v Masters of Rock Café ve Zlíně na Čepkově, ve všech obvyklých zlínských předprodejích – CPV ve Velkém kině, Infoservis v podchodě, a také v okolí Zlína – IC Kroměříž, Record Music UH, Galerie Panský dům v Uherském Brodě. Vstupenky můžete pořídit na webu www.mastersofrock.cz, v předprodejních sítích Tickerpro, Ticketportal a Ticket-Art a ve všech obvyklých předprodejích.


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 11


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 12

Foto: archiv Pragokoncert

LIVE!MUSIC

Folkmetalový večírek

É CK C AF S OF RO ZLÍN MASTER h 0 .0 0 0. 2 Ne 17.1

KORPIKLAANI a ELUVEITIE bude ve ZLÍNĚ!

Finský folkmetalový klan u nás nemůže dlouho chybět, bylo by nám smutno! A tak se tato veleoblíbená parta veselých muzikantů z Lahti vrací do ČR, do svého druhého domova, do ZLÍNA, aby zde opět neúnavně šířila energii, skočné lesní hudby a především dobré nálady. Správně rozjařenou pohodu mohou jejich posluchači po celém světě čerpat z již 8. řadové desky, která v loňském roce vtrhla na pulty silou osvěžujícího finského lijáku – „Karkelo“! Nekonečně pozitivní hudbě KORPIKLAANI nelze nepodlehnout, zvláště v případě živého vystoupení... Divoký metal zahalen do omamné vůně dřeva a finského folkloru, to je spolehlivý recept, který přiměje každého pustit se do divokého tance, zpěvu a oslavy zlatavého nápoje, který máme všichni tak rádi. Charismatická kapela kolem neméně charismatického frontmana Jonne Järvely jistě do svého koncertního playlistu pro ZLÍN zařadí také lesem vonící hity z poslední desky! Ze země malebných pohledů a horských štítů zas přichází osmero muzikantů, s folkmetalem v krvi! ELUVEITIE! Švýcarsko má své temné metalové krále CELTIC FROST. Trůn folk metalu však v zemi neutrality patří právě ELUVEITIE! Metal této nesmírně oblíbené formace je silně ovlivněn keltskou lidovou hudbou. Svědčí o tom zajímavé zapojení nástrojů jako irské dudy, flétna, mandolína, housle či flašinet. Mimo aktuální stu-

12 > inZlin zaří 2010

diové desky „Everything Remains As it Never Was“ nabízejí ELUVEITIE také ochutnávku toho nejlepšího ze své tvorby, která vyšla v loňském roce – „Slania/Evocation I - The Arcane Metal Hammer-Edition“. Nuže, 17.10. budeme ve ZLÍNĚ, MOR Café opět naslouchat veselému šamanovi, promlouvajícímu hlasem divočiny a čiré vody a vodky a magickým tónům starých keltů v podání charismatických obyvatel hor. -PR-

Předprodej vstupenek byl zahájen! Můžete je pořídit na webu www.mastersofrock.cz, či na tel: 577 432 580, 224 235 267 na dobírku, v předprodejních sítích Tickerpro, Ticketportal a Ticket-Art a ve všech obvyklých předprodejích.


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 13

Foto: archiv Pragokoncert

LIVE!MUSIC

Foto: archiv Pragokoncert

É CK C AF S OF RO ZLÍN MASTER h 0 .0 0. 20 Po 25.1

TAROT

Temní powermetalisté v rámci turné „Gravity of Light Tour 2010“ poprvé ve Zlíně! Special Guest: The Man - Eating Tree (Fin)

Černé vrány již zmizely daleko za obzor... Nyní je čas nechat se okouzlit gravitací dopadajících světelných paprsků v podání TAROT Marca Hietaly (NIGHTWISH)! Ve Finsku je jasné sluneční světlo poměrně vzácné a tak není divu, že seveřané tento svit vkládají do svých nahrávek jako symbolickou protiváhu. Právě takto je obohacena i nová deska „The Gravity Of Light“, která je „venku“ teprve několik málo jarních dní! Jde již o 8. zásek v dosavadní tvorbě melodicky vytříbených Finů. Skladby na této desce většinou neuhání v rychlejších tempech jako by se dalo očekávat například u kolegů z NIGHTWISH, kde Marco také působí. TAROT častěji rozvážně kráčí těžkými kroky metalového proroka. Do svižného běhu se však pustit rozhodně umí. Potvrzují to rychlejší songy napříč celou diskografií již od první desky „Spell Of Iron“ z roku 1986 (rok po založení kapely). Mezi poznávací znamení „vykladačů tarotu“ patří charakteristické skladatelské postupy a aranže, typicky těžká basa a především nezaměnitelná barva Marcova hlasu. TAROT si zkrátka nespletete... Desetiskladbová novinka je momentálně ještě horká z lisovny a buďte si jisti, že do října rozhodně nevychladne! Marco Hietala jako pilot, který váš let nasměruje cestou snů. Nechte si vyložit karty od tohoto metalového proroka a jeho bandu! S TAROT si jistě „vytáhnete“ tu šťastnou! „Gravity Of Light Tour 2010“ zasáhne i ČR! TAROT Marca Hietaly poprvé míří do zlínského Masters of Rock Café! Již nyní se můžete těšit na datum 25. 10. 2010, což je rovněž úplně nejlepší doba pro zjevení zvané THE MAN - EATING TREE, speciálního hosta koncertů TAROT! Hned debutový singl této kapely "Out Of The Wind" obsadil 3. místo ve finské hitparádě. Debutové album "Vine" je netrpělivě očekáváno v září! Konec října, nejlepší čas! Stromy zlátnou a rudnou, dny se krátí a vy se cítíte, jako byste stáli u příjemně rozžhaveného krbu, zatímco venku se pomalu stahují první stíny zimy - nejlepší čas, aby se objevili THE MAN - EATING TREE a jejich krásně atmosférický metal. -PR-

É CK C AF S OF RO LÍN Z MASTER h 0 0. 20.0 Pá 22.1

W.A.S.P. Legendární američané na jediném koncertě v ČR! "The Return To Babylon Tour 2010"

POZOR! Díky agentuře Pragokoncert se světově proslulá glam-rocková kapela W.A.S.P. vrací do ČR! Tentokrát si jejich absolutně monstrózní megashow vychutná samotná metalová Mekka ZLÍN, a její super klub Masters Of Rock Café! Kdy? V pátek 22.10. Samozřejmě to bude opět jejich jediné živé vystoupení pro ČR letos! W.A.S.P, jsou živoucí legendou a nenajde se snad nikdo, kdo by je neznal. W.A.S.P. se řadí vedle slavných KISS k těm kultovním kapelám, na kterých vyrostly a stále ještě rostou celé generace rockerů a které dokazují, že duch klasického rocku nikdy nezemře! W.A.S.P. vznikli v roce 1982 jako jedna z nejtvrdších kapel, které se v té době na americké metalové scéně objevovaly a díky své šokující image, textům a zejména proslulým živým vystoupením se velmi rychle dostali do světového povědomí. Zakladatel a frontman kapely Blackie Lawless (zpěv/kytara) byl už rockovým veteránem v době, kdy zakládal W.A.S.P. Kapela se záhy prezentovala svými zuřivě živými koncerty, při kterých Laweless svazuje a týrá polonahé modelky a hází syrové kusy masa do diváků. Ale nejen těmito zvláštními kousky se W.A.S.P. zapisují mezi slavné kapely. Už jejich debutový singl „Animal“ (původně I Fuck Like A Beast) zaznamenal velký hudební úspěch. V kapele se neustále mění obsazení, ale i tak mají všechny vydané desky neustále vzestupnou tendenci v prodeji. W.A.S.P. není možné jakkoli ignorovat, neboť jsou opravdovým a co je skoro až k neuvěření, stále aktivním kultem! -PR-

inZlin září 2010 >13


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 14

Foto: archiv Pragokoncert

LIVE!MUSIC

É CK C AF S OF RO LÍN Z MASTER h 0 0. 20.0 So 23.1

The Plastic People Of the Universe Nehasnoucí hvězda českého rocku opět na scéně! Poprvé ve Zlínském MOR Café!

Jedinečný koncert s nádechem legendárního undergroundu let minulých! The Plastic People Of the Universe proplouvají éterem už neuvěřitelných 42 let. Nezastavil je režim, nezastavily je hranice a nic jim nezabrání přijet k nám do Zlína! The Plastic People Of the Universe vznikli v roce 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů. Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77. Tak se stala rock´n´rollová skupina podnětem k semknutí demokratické opozice všech směrů, jaké nemělo v tehdejších komunistických zemích obdoby. Hudebníci se sbližují s Václavem Havlem, natáčejí na jeho chalupě na Hrádečku dvě ze svých poloprofesionálních ilegálních nahrávek, na jednu z nich vůdce disentu a budoucí prezident vybírá texty. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, kam se jejich nahrávky často dobrodružnými konspiračními cestami dostávají. Část členů souboru so získává na začátku devadesátých let renomé po Evropě a v USA jako Půlnoc - kapela, která měla v základu východiska The Plastic People Of the Universe. Proto neváhejte a přijďte se 23.10.2010 ve 20:00 do klubu Masters of Rock Café podívat na to, jak to téhle legendární kapele i po mnoha -PRletech spolupráce výborně šlape!

14 > inZlin zaří 2010

S ZLÍN URONIC HALA E 0h .0 3 1 . 1 So 27.1

ZIMNÍ MASTERS OF ROCK 2010 HELLOWEEN, STRATOVARIUS, PRETTY MAIDS, PAUL GILBERT, FREEDOM CALL,VARG...a další.

6. ročník jednodenní zimní mutace největšího mezinárodního rockového open-air festivalu u nás už se chystá! Máme vynikající zprávy! První potvrzené kapely pro letošní Zimní Masters Of Rock festival! Jde o hodně velká jména světového rockmetalového pole, takže se máme na co těšit! Své světové turné k nové desce zde zahájí populární HELLOWEEN, kteří si s sebou vezou přímo luxusního hosta - finské krále melodického metalu STRATOVARIUS! Po neuvěřitelně dlouhých 18 letech se do ČR vrací legendární kapela PRETTY MAIDS, představí se vám kytarový mág kapely MR. BIG - PAUL GILBERT, zaskáčete a zazpíváte si s veselými FREEDOM CALL, své koncertní show chystají také němečtí krvaví vikingové VARG. Na dalších účinkujících se dále intenzivně pracuje! -PR-

Předprodej vstupenek byl zahájen! Vstupenky jsou k dostání v pořádající agentuře Pragokoncert na tel: 577 432 580, 224 235 267 na e-mailu: mikeskova@pragokoncert.com, na na webu www.mastersofrock.cz v předprodejních sítích Tickerpro, Ticketportal a Ticket-Art.


Foto: archiv Pragokoncert

inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 15


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 16

LIVE PROJEKT

ZÁŘÍ ZLÍN

. ZLÍN 8. + 10.9

ojedinělý projekt v industriálním prostoru továrního areálu uvádí Hucot o. s. ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění Zlín v rámci trienále PROSTOR Z(I)LIN(A)

OSMÉHO ZÁŘÍ ZLÍN 8. 9. 2010 - Prostranství u 92. budovy

Opuka Elektroakustická performance v živém doprovodu industriálních rytmů výrobního provozu kovárny. Začátek ve 20 hodin.

DESÁTÉHO ZÁŘÍ ZLÍN 10. 9. 2010 - 15. budova, 1. etáž

Osvit_10, Petr Horák, Dušan Tománek Instalace umělců v industriálním prostoru. Vernisáž v 18 hodin. Prostranství u 15. budovy

(CZ): Vilda Novák, Vava, SHQ, (SK): Bios,Betakaroten, Hallogenator Velkoplošná videoprojekce a videomapping fasády, interaktivní instalace a audiovizuální projekty. Začátek ve 20 hodin. Vstup zdarma

16 > inZlin zaří 2010

ZÁŘÍ ZLÍN je doprovodný program trienále PROSTOR Z(I)LIN(A). Jedná se o poslední kulturní akci odehrávající se uvnitř a v prostranství 15. a 14. budovy před kompletní rekonstrukcí. Zároveň jsou elektroakustická performance u kovárny a velkoplošná mappingová projekce na fasádu první produkce svého druhu ve Zlíně. Máte tak možnost zažít zcela jedinečný okamžik kulturního vývoje. Ve středu od 20. hodin večer se vám představí zlínské sdružení Opuka se svou elektroakustickou performance rozprostřenou v okolí 92. budovy. Půjde o unikátní koncept kdy se budou členové Opuky postupně přidávavat k rytmu industriálního výrobního prostoru kovárny, která je již naladěna a "hraje" nonstop. Jednotliví interpreti budou navíc rozmístěni v prostoru tak, že bude zvuk opravdu všude kolem vás. Stroje, lidé a zvuky. Můžete se těšit na neopakovatelný akustický zážitek. V pátek od 18. hodin začne výstava domácích umělců Dušana Tománka a Petra Horáka v 15. budově. Bude se jednat o dvojprojekci reflektující současné zlínské dění. Od 20. hodin pak


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

začne v okolním prostranství produkce složená z českých a slovenských interpretů audiovizuální scény. Na velkoplošné projekci promítané na fasádu o rozměru 30x25 metrů se tak ve svých vystoupeních vystřídají češi SHQ, Vava, Vilda Novák a slovenští Bios, Betakaroten a Hallogenerator. Namapování fasády umožnuje v projekci využít jednotlivé architektonické prvky jako okna, sloupy, rohy atd. a tedy pracovat s plochou zcela jinak než na klasickém plátně. Poprvé ve Zlíně a naposledy v areálu tak jej známe do dnes. Neváhejte a přijďte poznat zlínský veřejný prostor z jiného úhlu. Akce se konají za každého počasí a vstup je zdarma. Více informací najdete na

www.hucot.cz a www.kgvu.zlin.cz. inzerce

11:23

Stránka 17

Opuka Sdružení Opuka spatřilo světlo světa kolem roku 2000 ve funkcionalisticko-industriálním Zlíně, kde pod vlivem širokého spektra hudebních stylů začalo pociťovat bytostnou potřebu zjistit, co mu zvuk nabízí, jaké jsou možnosti jeho uchopení a manipulace s ním, a v neposlední řadě jaká může být jeho samotná výpověď a přesah. V hudbě Opuky můžeme například slyšet click¨n¨cutové postupy, kombinaci elektroniky s akustickými nástroji, abstraktní soundscapes, atd... V roce 2005 Opuka rozšířila svou tvorbu o obrazovou část a začala experimentovat a hledat určité paraely mezi obrazem a zvukem, a možnosti jejich vzájemné komunikace. Pro Opuku je důležitý samotný tvůrčí proces, kouzlo hledání, náhoda a věčná inspirace v proměnách a změně úhlu pohledu.


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 18

INFO

DJ Tommy Rogers (Adam Stříteský) ze Zlína dostal pozvání do nejlepšího klubu na světě do Amnesie na Ibize! Pro Tommyho Rogerse to znamenalo, že se zařadil mezi světovou djskou elitu, která pravidelně v Amnesii hrává jako je například Armin Van Buren, Paul Van Dyk, Sven Vath, Roger Sanchez, Sander Van Doorn, Markus Schulz, Gareth Emery, Ferry Corsten, Eddie Halliwell, Laidback Luke, Calvin Harris, Laurent Garnier, Les Schmitz a mnoho dalších. Pozvání od klubu Amnesia na Ibize, který dostal 3x nejlepší ocenění podle nejprestižnější hudební konference na světě, která se pořádá každý rok v americkém Miami v kategorii ”The Best Global Club on the World” je opravdu dosažení té nejvyšší mety pro dje! Dj Tommy Rogers vystoupil v neděli 15.8.2010 v Amnesii na party Espuma. Je již nepsaným pravidlem, že téměř všichni, kteří jsou v neděli na Ibize, jejich cesty vedou do Amnesie na Espuma party a ta je pravidelně zaplněná až po strop tohoto věhlasného klubu. Dj Tommy Rogers tím jen potvrdil svou stoupající popularitu za hranicemi naší země. Již před rokem začal pravidelně jezdit do kolébky house music – hlavního města Anglie, kde vystupuje na uznávané párty Miami Calling v klubu “The White

18 > inZlin zaří 2010

House” a nebo na velmi prestižní party LookBetterNaked v klubu “Fire”. Při poslední návštěvě party LookBetterNaked v klubu Fire byl klub beznadějně vyprodaný a majitel byl natolik nadšený, že si party se stejným obsazením djů objednal znovu. Tommy Rogers je v současnosti jedním z nejžádanějších českých dj´s a není se čemu divit. Promotéři si tohoto charismatického dje zvou na parties, kde vystupuje po boku nejlepších světových es jako jsou David Guetta, Tiesto, Bob Sinclair, Roger Sanchez, Layo & Buswacka, X-Press 2, Antoine Clamaran, Chris Cox, Daren Emerson (Underworld), Lee Dagger nebo Felix Da House Cat. Pravidelně se objevuje na nejprestižnějších domácích festivalech jako jsou například Creamfields, Pleasure Island nebo Macháč a již 3x si zahrál na jedné z nejlepší party na světě (podle MixMag UK) - La Troya. V České republice bourá přední příčky se svou party Dirty Dancing, která v prestižní hudební soutěži Dance Music Awards vyzobla nejlepší pozice. V roce 2006 druhé místo, 2007 třetí místo a v roce 2008 dosáhla na první pozici jako nejlepší klubová party v ČR a proto si beze sporu právem zaslouží ocenění dlohuhodobě nejlepší klubové party u nás. Tohle vše jistě napomohlo k pozvání nejvyššímu a to přímo na legendární ostrov Ibiza do klubu Amnesia. Pro dje je to nejvyšší ocenění, které se mu může v jeho djské kariéře dostat! A právě za to Tommy Rogersovi GRATULUJEME! Česká hudební scéna má dalšího zástupce mezi světovou elitou! -redx-


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 19

Hororová pohádka českého studenta Mistr strachu, bestsellerový spisovatel Stephen King prodal za symbolický jeden dolar práva na zfilmování své povídky „Jsem brána“ teprve čtyřiadvacetiletému režisérovi Robinu Kašpaříkovi. Ten se tak stal prvním Čechem, který bude točit film podle díla tohoto světoznámého spisovatele. Hororová povídka Jsem brána je příběh bývalého astronauta, který po návratu z mise zjistí, že se nakazil podivným mimozemským virem, který ho začne ovládat. Ke Kingovi se Kašpařík dostal přes známého spisovatele hororů a thrillerů Jacka Ketchuma, který pomáhal Kašpaříkovi jako konzultant se scénářem. "Je to úžasný pocit a zároveň zodpovědnost. Kingovy knihy jsem vždy miloval a jsou pro mě velká inspirace," prohlašuje začínající režisér, student UTB ve Zlíně. Na snímek o rozpočtu přibližně 600 tisíc teď Kašpařík shání sponzory společně s hercem Pavlem Novým, který hrál v jeho snímku Seance. Tento Kašpaříkův horor získal cenu za nejlepší krátký film na mezinárodních filmových festivalech v USA, Jižní Africe a České republice. Seance byla uvedena také v Hollywoodu na prestižním hororovém festivalu Screamfest. -redx-

Kdo letos získá největší aplaus? Už se odpočítává jen posledních pár dnů, které mohou rozhodnout o tom, kdo si podle diváků zaslouží největší ocenění. Tedy cenu, jež si odnese divácky nejoblíbenější herec, herečka (s největším počtem hlasů získaných za roli v jedné inscenaci), nebo inscenace MD Zlín. Soutěžní hlasování je ukončeno 8. září. Pokud jste se rozhodli zamíchat s pořadím, pak můžete i na webových stránkách Městského divadla Zlín. Deset hlasujících navíc obdrží i dárek. Vyhlášení výsledků ankety Aplaus 2010 se uskuteční 18. září 2010 při slavnostním zahájení sezony 2010/2011. www.divadlo.zlin.cz

Po 40 letech kino Hvězda zavřelo Tedy neděste se, jen na dobu nezbytnou pro kompletní rekonstrukci prostor již značně opotřebovaných. Poprvé ve své čtyřicetileté historii. Opravy vnitřních prostor potrvají přibližně jedenáct měsíců (srpen 2010 – květen 2011). Od poloviny září najdou milovníci stříbrného plátna své kino v alternativních prostorách. Náhradní provozy budou v kině Reduta a kině Mír.

inZlin září 2010 >19


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 20

MAGICFEST 2010

Šeklin

0 EST 201 MAGIC F 2010 .9 6 2 .– Zlín 25

Ahoj Luke, s potěšením jsem zjistil, že chystáš další kouzelnickou show Magic Fest 2010, což mi připomíná sérii neuvěřitelných triků equibliristických kousků, které lze na takové akci vidět, a to na vlastní oči. Co jsi letos pro nás, Ty a tvůj tým, připravil? Ano, přesně tak jak říkáš, bude to opravdu výjimečná akce tady ve Zlíně. Připravili jsme pro vás kulturní vyžití od těch nejmenších ratolestí, přes studenty až po ty nejstarší občany. Můžete zde shlédnout kouzelnická vystoupení pro děti, balónkovou show, jevištní magii, mikromagii (což jsou kouzla u stolu nebo s malými předměty). Program bude k vidění v Masters Of Rock Café, na náměstí a slavnostní MAGIC GALA SHOW bude v univerzitní aule na Mostní ulici, kde bude to hlavní gró. Zorganizovat takovou akci jistě znamená zkušenosti a přehled, jak vnímáš českou kouzelnickou produkci v porovnání se zahraničními přehlídkami. Vystupoval jsi nedávno někde „venku“? Ano vystupoval jsem mnohokrát v zahraničí a nedávno jsme byli, jak jsem již zmiňoval, ve Spojených Arabských Emirátech, ale ne na kouzelnickém festivalu. Přesně jak říkáš, znamená to zkušenosti a mít přehled. Zkušenosti stále sbírám, těch není nikdy dost. A co se týče přehledu, tak ten beru dá se říci z internetu. Dívám se na zahraniční přehlídky, festivaly, weby známých kouzelníků, kdo dělá semináře na těchto akcích atp. Jak jsem zmínil semináře, tak při takových akcích máme nějakého seminaristu, ten má připravené kouzlo(a), které předvede a v zápětí prozradí. Zahraniční festivaly jsou na jiné úrovni než ty naše a pokusím se o to, abychom se jim pomalinku, ale jistě přibližovali.

www.svetmagie.com 20 > inZlin zaří 2010

Zdravím všechny čtenáře inZlinu. Jmenuji se Lukáš Jašek a jsem kouzelník s uměleckým jménem Šeklin. Většina lidí se mne ptá, jak jsem na to přišel, a má odpověď je: z mého jména. JaŠEK a to LIN jsem si nějakým způsobem překopal z Lukin tak, aby to vyznělo. Jinak kouzlení se věnuji třináct let a už tomu bude rok, co jsem potkal svou půvabnou asistentku Jiřinku Pecháčkovou alias Claudií, se kterou vystupuji. S mou asistentkou cestujeme po celé republice sem tam i do zahraničí a zavítali jsme také do Arabských emirátů a to přímo do Kataru. Naše nové vystoupení s novými kostýmy, rekvizitami můžete vidět na kouzelnickém festivalu s názvem Magic fest 2010.

Máš ve své branži nějakého guru, který tě vyučuje a inspiruje nebo jsi samouk a improvizátor? Nikoho takového ve svém okolí nemám a ani jsem neměl. Od malička se připravuji sám, sem tam si nechám poradit, jak vypadá mé vystoupení nebo jednotlivé kouzlo. Inspirovat se nechávám tak nahodile, když uvidím nějaké vystoupení a líbí se mi, tak mě třeba inspiruje k další myšlence atp. Je mnoho až nespočet triků, láká Tě nějaké konkrétní kouzlo?..to jako jestli se dají vykouzlit peníze? .. ha ha.. Vlastně v čem se nachází podle tebe podstata takové show? Ano, měl jsem velkou přípravu na jedno kouzlo a na září bude již připraveno. Nyní probíhají drobné přípravy. Je to kouzlo s kostýmy, rychlé převlékání, které je otázkou pár vteřin. Někteří jste mohli podobné kouzlo vidět na internetu na Got talentu, kde je vystoupení pouze s těmito kostýmy. Co je podstata kouzelnické show? Zaujmout diváka % Každý kouzelník by měl mít určité charisma, jestli vystupuje na jevišti, tak mít poutavý kostým, připravenou chorografii a diváci mají rádi, když mohou být zapojeni. A když se vrátím k festivalu Magic Fest 2010, na co se Ty osobně těšíš nejvíc? Odpovědí by bylo několik, ale bude zde velká balónková dekorace. To jsem ještě na českém festivalu neviděl, tak to chci realizovat. Bude zde více než 10 tisíc balónků, takže se jak kouzelníci, tak i návštěvníci mají na co těšit. S magickým pozdravem Lukáš Jašek – ředitel festivalu Dik za odpovědi -redx-

www.magicfest.eu


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 21


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 22


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 23


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 24

KNIHY

PopCo PopCo je britská hračkářská korporace, třetí největší firma v tomto odvětví na světě. Devětadvacetiletá Alice Butlerová pracuje v oddělení designu a inovací a má za úkol vytvářet sady detektivních pomůcek pro děti. Je specialistkou na křížovky a kryptografii a právě dostala úkol vymyslet produkt, po kterém by šílely puberťačky. Do hry vstupují tajemné šifry od neznámého odesilatele... Alice se snaží záhadu rozlousknout a čím dál víc cítí rozčarování nad světem, ve kterém vládne všudypřítomná reklama jejího zaměstnavatele a manipulace s dětskými zákazníky. Knihu Scarlet Thomasové vydalo nakladatelství Host a stojí 329,- korun.

Úsvit nových časů Průměrný herec Jiří Musil je neúspěšný v osobním životě i ve své profesi. Je však přesvědčený, že svůj osud může změnit. Má mnoho přátel a velkou zálibu v hudbě. V souladu se svou ctižádostí rozehrává velkou hru, vrtkavá štěstěna si však vybírá svou daň... Nový román českého autora Miloše Vondry vydává Plejáda publishing a přečíst si jej můžete za 289,korun.

Bratrstvo neohrožených Americký historik Stephen E. Ambrose představuje pozoruhodnou rotu armády USA. Kniha líčí nejen bojové úspěchů například při invazi v Normandii nebo v Holandsku, je také sondou do mezilidských vztahů elitních vojáků, popisem vzniku řady přátelství „na život a na smrt“ a v neposlední řadě také pohledem na západní frontu druhé světové války očima řadového amerického vojáka. Předloha stejnojmenného televizního seriálu Bratrstvo neohrožených nyní v novém vydání vychází v nakladatelství Jota, pořídíte ji za 298,- korun.

Bohové a hrdinové antických mýtů Byla Trójská válka? Založili Řím uprchlí Trójané? Co skrývá pověst o Daidalovi a Ikarovi? Se základním okruhem antických mýtů seznamuje nenáročnou a zábavnou formou kniha Karla Kopše a Ireny Linhartové. Novinka může být užitečným čtením pro děti i dospělé. Od poloviny září až do Vánoc ji bude vysílat Česká televize, v knižní verzi vychází v nakladatelství Olympia a koupíte ji za 239,- korun.

24 > inZlin zaří 2010

Logika života Pokud jsou lidé skutečně tak chytří, jak se soudí, proč kouří a berou drogy, podléhají hazardu anebo se bezhlavě zamilovávají? Je to racionální chování? A jak je možné, že váš neschopný šéf dostává tak přemrštěný plat? Ve skutečnosti i zdánlivě iracionální chování může mít racionální základy. Vtipná, chytrá a hluboká kniha Tima Harforda vám pomůže pochopit mnohé z lidského chování. Vydává ji nakladatelství Práh a stojí 269,- korun.

Jaká barva mi sluší? Nejste nadšená ze svého vzhledu? Nemůžete po libosti utrácet za oblečení? Už celé roky používáte jednu rtěnku? Vždycky skončíte u černé barvy? Pro jistotu... Tato kniha vám ukáže, jak opustit starý styl a provést jednoduché změny, díky nimž se budete cítit jako úplně nová žena. Novinku vydalo nakladatelství Vašut a prodává se za 349,- korun.


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 25


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 26


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 27


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 28


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 29


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 30


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 31


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Stránka 32

LIVE MUSIC&CLUBBING 21 Úterý KALENDÁŘ

1

Středa

ZL Club Bamboo: Funkadalic & Swingrama 20:00 VALMEZ M-KLUB: MAKO! MAKO + PUB ANIMALS 20:00 ZL MAL U Tetoura:BLOODY PHOENIX, BLUES FOR THE REDSUN

3 16:00 19:30 20:00 20:00 20:00 21:00

4

Pátek ZL Club Bamboo: Beatbox Freestyle vol. II OTR park před hotelem Baťov:Hudba v parku - hraje Pass, SBJ, Prázdné obaly... UB DK:Karel Kahovec + Viktor Sodoma HOL zámecká zahrada: Hana Zagorová + Petr Rezek UH klub Mír: KIDZ IN DA STREETZ vol.3 ZL MAL U Tetoura: MERTOVO POKUŠENÍ, DIRTY TALKING, MIDCLASS CRISIS ZL Golem Gambrinus klub: Oldies party Vaška Vymětalíka

Sobota

20:00 ZL MAL U Tetoura: HRANDĚNÍ 2010 - multižánrový festival 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: System of a Down revival

6

Pondělí

19:00 KM Arcibiskupský zámek: Hudební přátelství - Virtuosi di Praga

8

Středa

21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Big Rock Dance Vaška Vymětalíka

9

Čtvrtek

19:00 KM Arcibiskupský zámek:Wihanovo kvarteto

10 Pátek

19:00 20:00 20:00 20:30 21 21:00

VS DK: Valašské záření aneb Čas lásek džínových - 12. ročník festivalu LU MěDK Elektra: MFF Písní a tancem 2010 ZL Club Bamboo: Elekro Lolek “Love Party” VALMEZ Amfiteátr v zámeckém parku: Hana a Petr Ulrychovi & Javory HOL New Drive Club - zámek: Rockové rodeo -Nibiru, XIII. století revival, Tojs ZL MAL U Tetoura: METAL NIGHT v.o.3 VALMEZ M-KLUB: DAY OF TERROR vol. 2 ZL Golem Gambrinus klub: UŽ JSME DOMA, afterparty - rockotéka UH klub Mír: STINKIN PARTY: Attack of the Bags

11 Sobota VS DK: Valašské záření aneb Čas lásek džínových - 12. ročník festivalu LU MěDK Elektra: MFF Písní a tancem 2010 18:30 Štípa - Chrám Narození Panny Marie:Schola Gregoriana Pragensis - koncert duchovní hudby 20:00 HOL New Drive Club - zámek: Agnes Compadres 20:00 UH klub Mír: Boom bác party vol. 9

20:00 ZL MAL U Tetoura: ATTACK OF THE MAD AXEMAN, DISFIGURED CORPSE... 20:30 RPR Harcovna:UŽ JSME DOMA 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Dj Sayko - guests

12 Neděle VS DK: Valašské záření aneb Čas lásek džínových - 12. ročník festivalu LU MěDK Elektra: MFF Písní a tancem 2010 15:00 RPR Hudební altán v parku: Kytarové trio - koncert žáků ZUŠ

ZL Zelenáčova Šopa: Lanugo a Markéta Foukalová 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Busfest Helium Party (soutěž v karaoke)

22 Středa

19:00 KM Arcibiskupský zámek:Václav Hudeček + Jaroslava Pěchočová

ZL Club Bamboo: Studentská Coctail Party 19:00 VS DK:Klára Blažková a Broln 19:30 UH Klub kultury:Pavel J. Ryba & The Fish Man & Michal David 19:30 HOL Čajírna u Pythona: Vladimír Václavek 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Kormidlo 2010 - Criminal Colection + DJ Mira

14 Úterý

23 Čtvrtek

16:45 KM Kavárna Slavia: Jazz Club KM na vernisáži Hani Grino 19:30 UB DK:Jiří Zmožek 19:30 UH Reduta:Komorní orchestr Quattro - I. abonentní koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Jack Synch Experience vol.1: The Jesus Shining

HOL Zámek: Pavel Šporcl a Karel Košárek ZL Zelenáčova Šopa: Devítka - jihočeský folk 19:00 KM Arcibiskupský zámek: Koncert studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského

13 Pondělí

15 Středa ZL Club Bamboo:Mama Africa Workshop Afrických rytmů 19:00 OTR Společenský dům: Houslový recitál Václava Hudečka 19:30 UB DK:F-DUR JAZZBAND 19:30 VALMEZ S-Klub: Wihanovo kvarteto

16 Čtvrtek ZL Zelenáčova Šopa: Jazz Mistake 19:00 ZL Dům umění:Slavnostní zahájení festivalu Harmonia Moraviae 2010 19:00 KM Arcibiskupský zámek: Moravská filharmonie Olomouc

17 Pátek ZL Club Bamboo: Kapela She´s guys´ (sweet hard rock Zlín) 19:30 LU MěDK Elektra: Nestárnoucí operetní melodie 20:00 HOL New Drive Club - zámek: Big Band Holešov 20:00 UH klub Mír:Klubová scéna č.18 CROSSCHECK, BARRICADE... 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Tekknica vol.3 / Protoss

18 Sobota

19:30 20:00 20:00 20:00 21:00

ZL Masters of Rock Café: Rockotéka /metalotéka Vaška Vymětalíka ZL Club Bamboo: Jazzzubs extravagantní dixielandová kapela OTR Beseda:Taneční diskotéka J. Huslíka a K. Ševčíka VALMEZ M-KLUB:POST-IT UH klub Mír: WARP NIGHT - party ke kulatinám Ninja Tune ZL MAL U Tetoura: NEXT UNDER, HELLSTRIKE ZL Golem Gambrinus klub: HIP-HOP 4 HANDICAP# 2

19 Neděle 15:00 RPR Hudební altán v parku:Staré gatě - koncert cimbálové muziky 18:30 KM Restaurace Oskol:Jazz Salon Kroměříž - Průběžný festival

20 Pondělí 19:00 KM DK: 45 let skupiny George & Beatovens

24 Pátek

20:00 20:00 20:00 20:00 21:00

HOL Zámek: Pavel Šporcl a Karel Košárek ZL Club Bamboo: Noc vědců Cimbálová kapela Rováš VALMEZ M-KLUB: SUNSHINE + BOUNCE BOUNCE HOL New Drive Club - zámek: Devítka - jihočeský folk UH klub Mír: DUB-O-NET-live, reggae afterparty ZL MAL U Tetoura: Zlínfest 2010 festival zlínských kapel ZL Golem Gambrinus klub: Magic Fest Afterparty 2010

25 Sobota ZL Club Bamboo:Bamboo Harvest Fest (ska & reggae festival) 20:00 VS DK:Symbióza a Mirek Kovařík 20:00 HOL Zámek:Festival Musica Holešov - jazzový koncert 20:00 ZL MAL U Tetoura:Zlínfest 2010 festival zlínských kapel 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: UDG & O5 a Radeček

26 Neděle 15:00 RPR Hudební altán v parku: Javořina - vystoupení folklorního souboru

28 Úterý ZL Zelenáčova Šopa:Symbióza a Mirek Kovařík - hudba a poezie 16:00 ZL Club Bamboo:Turnaj Petanque 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Blue Party

29 Středa ZL Club Bamboo: Zahajovací Texas Hold´em Poker Turnaj 19:30 LU MěDK Elektra: Travesti show Hanky Panky

30 Čtvrtek 19:30 UB DK:Kamelot Příjem inzerce:

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info Uzávěrka dalšího čísla 15. ZÁŘÍ 2010!!!

redakce@inzlin.info

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:23

Strรกnka 33


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Stránka 34

LIVE MUSIC

HARMONIE MORAVIAE 2010 Čt 16.09. ZL Dům umění

BAMBOO HARVEST FEST

So 25.09. 17:00h ZL Club Bamboo

Zlínský Krušovický pivní SKA & REGGAE FESTIVAL. Velký Bamboo se rozhodl přivítat přicházející podzim 2010 po svém. Na místo pouštění jednoho draka se jich rozhodl vypustit mnohem víc v podobě návštěvníků a účinkujících na podzimním ska-punk-reggae festivalu. K tomu aby se vypuštění povedlo, v co nejvyšší míře přispějí také hlavní partneři akce. Díky nim si Velký Bamboo mohl dovolit snížit ceny lahodných moků. Co se kulturní stránky týče, vystoupí kapely především z oblasti Moravy od severu až na jih. Třešinkou jsou na tomto festiválku zkušení a dreadama posázení rasta kapři HomeBwoyRasta z Olomouce. Dále vystoupí: Ne! budeme (punk-rock, Nový Jičín), Reggay (roots reggae, Zlín), Allskapones. Po celý den hraje Djs NOL. Po celý den pétanque a jeden stůlfotbálek zdarma.

TIPY NA KONCERTY

GREGORIÁNSKÝ CHORÁL So 11.09. 18:30h Štípa - Chrám Narození Panny Marie

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS. Benefiční koncert duchovní hudby. Na programu je Gregoriánský chorál od počátků až k ranému vícehlasu, a to v podání předního světového interpreta středověké duchovní hudby. Vstupné dobrovolné. www.zlin.charita.cz

VINCENZO BELLINI: PURITÁNI So 11.09. 18:45h ZL Velké kino

Záznam opery z Metropolitní opery v New Yorku v italském znění s českými titulky. Belliniho poslední opera Puritáni je mistrovským dílem první poloviny 19. století, překypujícím nádhernými melodiemi. Romantické drama vyvstává na pozadí Anglické občanské války v 17. století. V hlavní ženské roli – Elvíry Walton vystupuje hvězda Metropolitní opery, vynikající Anna Netrebko, jež skvěle ztvárnila slavnou „šílenou scénu“ za vydatné dirigentské podpory Patricka Summerse v režii Sharon Thomasové.

hudba

film

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční šestnáctého září. Filharmonie Bohuslava Martinů L. van Beethoven: Egmont, op. 84, J. Brahms: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77 a F. Mendelssohn – Bartholdy: Symfonie č. 3 a moll, op. 56 „Skotská“. Diriguje Stanislav Vavřínek. Jako sólista se představí Ivan Ženatý (housle). V další dnech posluchači uslyší i Václava Hudečka, uměleckého patrona festivalu. Koncert duchovní hudby se uskuteční s dirigentem Romanem Válkem, ale můžeme se těšit i na další dirigenty jako je Mirosław Jack Błaszczyka z Polska, už zmíněný Stanislav Vavřínek a Vojtěch Spurný. Mimo rámec klasické hudby se dostává slovenský jazzový sextet Radovana Tarišky. K nevšedním událostem bude určitě patřit i vystoupení orchestru, který budou tvořit hráči z pěti evropských zemí, a koncert věnovaný nezapomenutelnému cestovateli Jiřímu Hanzelkovi. Závěr festivalu vyvrcholí scénickým provedením kantáty Kytice od Bohuslava Martinů. www.filharmonie-zlin.cz

angličtině a tyto počátky se dají charakterizovat jako doba střídání a změn: Střídali se zkušebny, muzikanti, žánry a nakonec se změnil i název, který se zkrátil na UDG. Pokud se dnes „údégéček“ zeptáte, co ta tři písmena znamenají, odpoví Vám, že vlastně vůbec nic a že si můžete vymyslet něco svého. Tak podle fantazie. Jejich hosty je skvělá formace 05 A RADEČEK.

“OPENING TÝDEN” V KONGRESOVÉM CENTRU ZLÍN 29.09.-5.10. ZL Kongresové centrum

Slavnostní večer u příležitosti otevření jedné z nejvýznamnějších novodobých staveb ve Zlíně se uskuteční ve středu 29. září. O den později prověří prostory nové stavby Módní show. V pátek rozezvučí moderní sál budovy Filharmonie Bohuslava Martinů „Johankou z Arku“. Hosty budou Bára Basiková, Kamil Střihavka, Ondřej Ruml a další... (www.filharmonie-zlin.cz). Můžete se těšit i na dny otevřených dveří – a to v sobotu 2. října a v pondělí čtvrtého října. Mezi tím se zde v neděli 3. 10. uskuteční Slavnostní předávání grantů školské a zájmové činnosti. Posledním KLÁRA BLAŽKOVÁ dnem Opening týdne je 5. říjen, kdy v novém Kongresovém centru vystoupí A BROLN s programem Ohrožený druh Michal St 22.09. 19:00h VS DK Horáček, František Segrado, Naďa Koncert při příležitosti vydání nového Válová, Lenka Nová, Ondřej CD „BROLN uvádí Kláru Blažkovou a její Brzobohatý... a další. www.kc-zlin.cz přátele“. Mladá talentovaná zpěvačka a vsetínská rodačka Klára Blažková je sólistkou BROLNu od roku 2007. Za PETER KOSORÍN sebou má už jedno sólové CD Laštověnka lítá. Folklorní legenda - MARIMBA Jarmila Šuláková ji hrdě prohlašuje za Út 5.10. 19:00h RPR ZUŠ svoji nástupkyni. Na repertoáru má Klára Peter Kosorín je jedním z mála sólových tentokrát písně z rodného Valašska,ale hráčů na marimbu (melodický bicí nástroj na principu xylofonu) v našich také své oblíbené slovenské písně. končinách. Jeho interpretační umění je oceňováno jak profesionály, tak širokou SUNSHINE veřejností. Kosorín se narodil v Žiaru nad Hronom. Po absolvování ZUŠ v oboru hra / BOUNCE BOUNCE na klavír byl přijat na Štátne konzervatóPá 24.09. 20:00h VALMEZ M-KLUB rium v Bratislavě, kde vystudoval hru na Trash-indie kapela, která projela půlku bicí nástroje. Ještě jako student konzersvěta, patří k tomu nejzajímavějšímu, co vatoře v roce 1999 úspěšně účinkoval může současná hudební scéna nabíd- na Mezinárodním hudebním festivalu Melos-Étos. V roce 2001 začal spolupracovat jako tympánista s komorním orchestrem města Bratislavy CAPPELLA ISTROPOLITANA, s kterým dodnes vystupuje na pódiích v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Španělsku, stejně jako na Slovensku. V roce 2004 se zúčastnil Mezinárodní marimbové soutěže v Saint-Truiden v Belgii, kde postoupil mezi čtyřicet nejlepších marimbistů z celého světa. Absolvoval několik mistrovských kurzů a seminářů ve hře na marimbu.

nout. Stage diving stejně jako divoká show je samozřejmostí. BOUNCE BOUNCE - rezidenční noc dua Kay a Tvzex, členů skupiny Sunshine.

UDG + HOST: 05 A RADEČEK So 25.09. 20:30h ZL Golem club

Kapela UDG vznikla roku 1998 v Ústí nad Labem. Tehdy si říkala ale ještě Useless demi-gods, zpívala částečně i v

divadlto

akce

Příjem inzerce:

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info

výstavy

relax


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 35


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

FILM KINA ZLÍN ZL Golden Apple Cinema, Velké kino, kino Květen

Čt Čt Čt St St Čt Čt Čt Čt Čt Čt Čt Čt Čt

Týdenní program kin ve Zlíně od ČT do ST na plakátech, letácích www.gacinema.cz, www.velkekino.cz. FKS -Filmový klub seniorů Můžete vidět následující nové filmy od uvedeného dne dle aktual. programu: 2 Let´s dance 3 (digital 3D) 2 Unaveni sluncem 2: Odpor 2 Ondine 8 Všichni jsou v pohodě (FKS) 10:00 8 Všichni jsou v pohodě (FKS) 14:00 9 (K)Lamač srdcí 9 22 Výstřelů 9 Sammyho dobrodružství (digital 3D) 16 Karate Kid 16 Dál než se zdálo 16 Tajemství mumie 23 Wall street 2: Peníze nikdy nespí 23 Román pro muže 23 Resident Evil: Afterlife 4 (digital 3D)

ZL kino Květen Pá 24

Souboj titánů (FKS)

17:00

ZL Velké kino St 1 St 1 So 11

Robin Hood (FKS) Robin Hood (FKS) Vincenzo Bellini: Puritáni - záznam z Metropol.opery St 15 Kuky se vrací (FKS) St 15 Kuky se vrací (FKS) Čt 16 Dáma s kaméliemi- záznam baletního představení z Pařížské opery

10:00 14:00 18:45 10:00 14:00 19:30

FILMY V KINĚ

(K)LAMAČ SRDCÍ ZL GAC

Alex se svou sestrou provozuje společnost, která poskytuje vskutku „speciální“ služby: rozbíjí partnerské vztahy na objednávku! Jednoho dne si je najme bohatý muž, jenž není spokojen s ženichem své dcery. Dvojice „obchodníků se štěstím“ má ovšem na svůj úkol jenom týden. Hra o čas a lásku může začít. Romain Duris a Vanessa Paradis v romantické komedii o tom, že každá životní jistota je relativní a láska si nedá poroučet. Francie/ Monako/ 2010/titulky/komedie/romance/ režie: Pascal Chaumeil

11:24

Stránka 36

Day, Jason Sudeikis, Jim Gaffigan a Christina Applegate. USA/2010 /titulky/romantická komedie/režie: Nanette Burstein

TIP

RESIDENT EVIL: AFTERLIFE 4 (DIGITAL 3D) ZL GAC

Ve světě, který je zamořen virovou infekcí, která mění své oběti na Nemrtvé, pokračuje Alice na své cestě, aby našla ty, kteří přežili, a dovedla je do bezpečí. Její smrtelná bitva s Umbrella Corporation dosahuje nových vrcholů, ale Alice získá nečekanou pomoc od starého přítele. Nové vodítko, které slibuje bezpečné nebe od Nemrtvých, je zavede do Los Angeles, ale když přijíždějí, město je zamořeno tisíci Nemrtvých - Alice a její společníci se dostanou do smrtící pasti. Hrají: Milla Jovovich, Ali Larter, Eva Mendes, Jason O´Mara, Wentworth Miller. USA/2010/titulky/horor/sci-fi/režie: Paul W. S. Anderson

ROMÁN PRO MUŽE ZL GAC

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání – včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů. Hrají: Miroslav Donutil, Miroslav Vladyka, Vanda Hybnerová, Táňa Pauhofová, Jan Budař, Filip Čapka, Agi Gubíková, Pavel Řezníček. ČR/2010/ Bontonfilm/ komedie/režie: Tomáš Bařina

VŠICHNI JSOU V POHODĚ St 8.09. 10:00h, 14.00 h ZL GAC

Frank Goode strávil celý svůj život prací v místní továrně na výrobu drátů a sna-

EMSEKO BIKE RALLY TRNAVA 18.9. 2010 Do startu pátého závodu Meatfly Wood Bike Series (WBS) na Trnavě zbývá necelý měsíc a tak přípravy tratí a celého závodu bikerally jsou již v plném proudu. Ten se pojede v sobotu 18. září 2010 pod názvem Emseko Bike Rally Trnava. Pořadatelé ze Speedbike teamu Fryšták ve spolupráci se SKI areálem Trnava pro všechny připravují dvě tratě, na kterých se pojede celkem 5 RZ.

Upravené tratě Zejména levá z nich doznala podstatných změn ve spodní části, vynucených výstavbou nového hřiště v areálu rekreačního střediska. V loňském roce musela být tato erzeta v prudkém lijáku právě kvůli této spodní části zkrácena. Letos jezdci z SBT Fryšták během několika brigád připravili novou velkou klopenku „za roh“ a terénní úpravy kolem nového hřiště si přímo řekly o vybudování cílového dropu, jehož hlavním zadáním bylo, aby byl přijatelný pro všechny. Přesto bude pro úplné začátečníky nachystána možnost objezdu. Pravou trať jsme o pár desítek metrů prodloužili, s novým startem na palouku u chodníku na start levé erzety.

Zpestření Dualem

DÁL NEŽ SE ZDÁLO ZL GAC

Erinina otevřenost a ironický smysl pro humor naprosto okouzlil Garretta. A to všechno u piva a u snídaně druhý den ráno. Jiskra přeskočila a byla z toho plnohodnotná letní láska. Nikdo nečekal, že potrvá, až se Erin bude muset vrátit do San Francisca a Garrett zůstane kvůli práci v New Yorku. Jenže když se šest týdnů radovánek nenápadně změní v něco hlubšího, ani jeden z nich si není jistý, že to chce ukončit. A i když si Garrettovi kamarádi Box a Dan dělají legraci z jeho vztahu s telefonem, nechtějí svého „kámoše“ ztratit kvůli úletu s nejistým koncem. Stejně tak Erinina upjatá a až příliš ochraňující vdaná sestra Corrine chce zabránit tomu, aby se Erin vydala na tu neslavně známou cestu za zklamáním… Hrají: Drew Barrymore, Justin Long, Charlie

RELAX

žil se ze všech sil, aby svou rodinu dokázal co nejlépe uživit. Jako čerstvý důchodce si začíná uvědomovat, že se svými čtyřmi dětmi nestrávil do této chvíle tolik času, kolik by býval chtěl, a usoudí, že je načase to napravit. Prostředníkem v jeho vztahu s dětmi byla vždy jeho manželka. Ta ale před časem zemřela a Frank je přesvědčen, že nyní je na něm, aby na jejich děti dohlížel. Navzdory varování svého lékaře si Frank sbalí tašky a vydá se na pouť po Spojených státech s úmyslem překvapit všechny své děti a radovat se z jejich úspěchu a štěstí. Hrají: Robert De Niro, Drew Barrymore,... USA/Itálie/2009/titulky/dramatická komedie/režie: Kirk Jones

Start hlavního závodu je v 10 hodin. Jako doplňkový závod po skončení bikerally se pojede na místní travnaté sjezdovce Dual slalom, který bude zpestřen několika umělými skoky. Díky středisku SKI areálu Trnava poskytuje tato lokalita jako jediná z celého seriálu všem sjezdařům vlek a možnost vývozu.

Více info včetně propozic závodu na stránce seriálu bikegeneration.cz nebo na týmových stránkách fryštackých bikerů sbt.estranky.cz

Uzávěrka dalšího čísla 15. ZÁŘÍ 2010!!!

redakce@inzlin.info

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 37


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Stránka 38

DALŠÍ AKCE

19:00 RPR T klub:Nový Zéland na kole i pěšky - beseda K. Stýbla

DALŠÍ AKCE

4

17 Pátek

Sobota

RPR VMP Valašská dědina: Za robotů na dědinu 15:00 OTR park před hotelem Baťov:Folklorní setkání tří regionů

5

Neděle

RPR VMP Valašská dědina: Za robotů na dědinu 14:00 RPR VMP Dřevěné městečko: Z druhé strany Radhoště - ozvěny frenštátského festivalu 15:00 Hluk - tvrz:Dolňácko poznaj Horňácko - folklorní vystoupení

7

Úterý

19:00 ZL Academia centrum UTB: 3100 mílový běh (4988 km) - beseda s promítáním

8

Středa

UB:Dny evropského dědictví 18:30 KM DK:Fashion Show 2010 módní přehlídka

18 Sobota UB:Dny evropského dědictví ZL Masters of Rock Café:Hobby/ Exotika - prodejní výstava RPR VMP Dřevěné městečko:Běh rodným krajem Emila Zátopka RPR VMP Valašská dědina:Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex Trnava:Emseko Bike Rally ZL Zelenáčova Šopa:Divadlo Pásovec a spol. uvádí... Ranč Kostelany: Poslední výstřel sezóny 20:00 HOL Čajírna u Pythona:Japonská kaligrafie - beseda s R. Skupým

16:00 VS Galerie Stará radnice: Já, ty, my a vy všichni - vernisáž výstavy prací klientů Naděje 17:00 VS - Výstavní síň MěÚ: Jana Walterová - Vzpomínky z cest (vernisáž výstavy) 17:00 ZL Galerie Kabinet T. - 32. budova areálu Svit: Svět bez místa - vernisáž výstavy

HOL Náměstí Beneše:Evropský den bez aut - akce s programem 19:00 RPR Spol. dům:Banánová velryba aneb show Haliny Pawlowské

9

23 Čtvrtek

Čtvrtek

17:00 ZL Muzeum JVM:Klášťov - Hora čarodějů (vernisáž výstavy) 18:00 ZL Hvězdárna:Krásy bulharského vnitrození - přednáška MUDr. Coufala

10 Pátek Holešov:Dny evropského dědictví otevření památek 19:00 ZL Hvězdárna:Kosmonautika včera, dnes a zítra - přednáška

19 Neděle UB:Dny evropského dědictví

22 Středa

17:00 ZL Muzeum JVM:Putování po Indii - Hledání jógy (přednáška) 17:00 ZL Alternativa:Renata Švecová “Barvy snů” - vernisáž výstavy 19:00 RPR T klub:JIří Černý - Peter, Paul and Mary (hudební pořad)

24 Pátek

11 Sobota

16:00

UH:Slavnosti vína a otevřených památek Holešov:Dny evropského dědictví otevření památek HOL zámecká zahrada:Parkurové závody o pohár města Holešova 11:00 VALMEZ Amfiteátr v zámeckém parku:Babí léto 2010 - vystoupení folklorních souborů 9:00 Březolupy:Rednecks Bowl - turnaj v americkém fotbalu

18:30 19:00 19:30 20:00

25 Sobota

12 Neděle RPR VMP Dřevěné městečko:Muzicírování se Soláněm UH:Slavnosti vína a otevřených památek Holešov:Dny evropského dědictví otevření památek

13 Pondělí 19:00 ZL MD Divadélko v klubu: Pink Floyd - hudební večer s Jiřím Černým 19:00 ZL Hvězdárna:Nebe nad Zlínem 1 - září, říjen (přednáška)

14 Úterý 18:00 ZL Malá scéna:Druhý život dřeva projekce filmu + beseda s tvůrci

ZL Masters of Rock Café:Magic Fest 2010 -1. ročník kouzelnického festivalu UB Hvězdárna:Noc vědců 2010 prohlídka hvězdárny RPR Masarykovo nám.:Podzimní putování s broučky Valašským královstvím UH Klub kultury:Hvězdy a móda módní přehlídka UB Hvězdárna:Slunce a člověk přednáška ing. Rajchla ZL Hvězdárna:Noc vědců 2010 prohlídka hvězdárny

9:00

ZL Masters of Rock Café:Magic Fest 2010 -1. ročník kouzelnického festivalu KM DK:Taneční festival Kroměříž 2010

26 Neděle HOL Zámek:Dopolední matiné Karel Košárek - klavír 10:00 OTR park před hotelem Baťov:Michalská pouť

28 Úterý RPR VMP Dřevěné městečko:Koncert dechové hudby ke státnímu svátku

30 Čtvrtek 17:00 ZL Muzeum JVM:Yukon Rivers 2009 - beseda s Mgr. Schmidtem

16 Čtvrtek 14:00 KM Cafe v Kovářské ulici :Jsme tu 20 let - Jazz Clubu KM 17:00 ZL Muzeum JVM:Výstava fotografií J. Štreita - vernisáž

hudba

film

divadlo

akce

TIPY NA AKCE

VALAŠSKÉ ZÁŘENÍ ANEB ČAS LÁSEK DŽÍNOVÝCH 10.09.-11.09. Rožnov p. R.

12. ročník multikulturního festivalu pro všechny generace. Michal David, Geeorge & Beatovens a Karel Kahovec, Backwards, Turbo a další zábava. Galánečka, Moravská veselka, lidoví vypravěči, rybářský den, zářijová noc. Pro děti je připraveno divadlo, film, kolotoče. Nebude chybět ani letní kino, punková scéna, country scéna, taneční zábava, rukodělné, sportovní a další aktivity pro děti a mládež, graffiti jam, a výstavy.

SLAVNOSTI VÍNA So 11.-12.09. Uherské Hradiště

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí, kde se po dva zářijové dny snoubí temperament lidových tradic, kultury, pestrost slováckých krojů, muziky, živelnosti a spontánní atmosféry. V sobotu je na programu například jarmark na Masarykově náměstí, slavnostní průvod s podtitulem "Na hody do Hradišťa", prezentace lidových řemesel, historický kolotoč, rytířský turnaj, loutkové divadlo, Muzikantské lodě - Plavba lodí po řece Moravě a Baťově kanále, hrát budou country, folk a jazzové skupiny, přehlídka dechových hudeb, koncert skupiny AG Flek, v neděli je zmíněný program obohacený ještě o několik zajímavostí. Například výstavů přibližně tří set vzorků vín v Redutě, nebo večerní koncert kapely Cimbaliband. Po oba dny můžete navštívit památky někdejšího královského města.

TURNAJ V AMERICKÉM FOTBALU So 11.09. 9:00 h Březolupy

Letošní ročník zaznamená největší účast a budou to: OLD BOYS, PRAGUE PANTERS, BRNO ALLIGATORS, BÍLOVICE SÍGRS, BUDWEIS HELLBOYS, MÍLOVICE WOLVES, OSTRAVA STEELERS, PARDUBICE STALLIONS, PILSEN PATRIOTS, PRAGUE MUSTANGS. Po skočení turnaje zahrají tři kapelky. Zahájí Hysteria, pokračují From Beyond a nakonec X-left To Die. Následuje After party a ohňostroj.

MEDOVÉ SLAVNOSTI Ne 12.09. 10:00h ZL ZOO

Oslavy 90. výročí založení Českého svazu včelařů ve Zlíně. Čeká vás bohatý program, ve kterém nebude chybět ani výstava a ochutnávka včelařských produktů.

DÁMA S KAMÉLIEMI Čt 16.09. 19:30h ZL Velké kino

Záznam baletního představení z Pařížské opery, Libreto podle románu Alexandra Dumase ml.. Sólisté a sbor Baletu Pařížské opery; Orchestr Pařížské opery. Nechte se strhnout tragickým dramatem lásky pařížské kurtizány a muže z vyšší společnosti. Balet na motivy románu Alexandra Dumase mladšího, který dal vzniknout i slavné opeře La traviata! John Neumeier, jeden

výstavy

relax


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 39


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

DIVADLO

AKCE

STÁLÉ DIVADELNÍ SCÉNY

TIPY NA AKCE z nejvýznamnějších choreografů současnosti, rozkrývá hlubokou psychologii postav v jednom ze svých nejúspěšnějších titulů. Melancholickou atmosféru marné lásky umocňuje klavírní hudba Fryderyka Chopina.

Zahájení sezony MDZ

St 15

So 18.09. h ZL MD velký sál

So 18

Klevetivá středa - beseda o komedii Věc Makropulos 17:00 Věc Makropulos - premiéra (zahájení sezony) 19:00 Věc Makropulos 19:00 Ženitba 19:00 Věc Makropulos 19:00 Armagedon na Grbu 19:00 Julie,ty jsi kouzelná!-divadlo na Fidlovačce Praha 19:00

BĚH RODNÝM KRAJEM EMILA ZÁTOPKA So 18.09. RPR VMP Dřevěné městečko

ZL MD Divadélko v klubu

FASHION SHOW 2010 – MÓDNÍ PŘEHLÍDKA Pá 17.09. 18:30h KM DK

Oděvní originály IN-SPIRACE návrhářky IRENY ŠIKULOVÉ. Kolekce návrhářky HELENY BEDRNOVÉ a další

HVĚZDY A MÓDA Pá 24.09. 19:00h UH Klub kultury

Jedinečná charitativní módní přehlídka v podání známých osobností (Ladislav Ondřej, známý jako syn doktora Mázla ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, ředitel Městských kin UH, oblíbený hradišťský kouzelník, tisková mluvčí Městského úřadu UH, regionální novinář, folklorní muzikant, MISS EUROPE JUNIOR 2003, modelka XXL a mnozí další). Moderuje Roman Fojta. Veškerý výtěžek akce obdrží Diakonie ČCE – středisko CESTA UH.

MISTROVSTVÍ ČR VE WESTERNOVÉM JEŽDĚNÍ Pá 24.09. 9:00h Koryčany Hipocentrum

Největší svátek westernových jezdců Western Riding Clubu ČR. Ve více než tříhodinovém programu vystoupí lasa, biče. Připraveno je i lasování a práskání bičem v sedlech koní – umění maďarských čikošů, členové jezdeckého oddílu předvedou čtverylku, ukázky anglického ježdění i drezury koní. Vložena bude i soutěž pro děti. Těšte se i na půlnoční ohňové vystoupení. V neděli se pak bude soutěžit o mistrovské tituly ve všech westernových disciplínách. Odpoledne nastoupí koně k slavnostnímu pozdravu divákům.

Čt 23 Pá 24

19:00 19:00

Po stopách Casanovy Madam Piaf

ZL MD Studio Z Čt 23 Čt 30

Ruské loto Když už člověk jednou je...

19:00 19:00

So 25.09. 18:30h RPR hřiště ZŠ Pod Skalkou

Přehlídka ohňové show. Rok se s rokem sešel a již popáté se do Rožnova pod Radhoštěm sjíždějí ohňové skupiny z celé republiky i ze Slovenska, aby se předvedly na akci, která patří ke zcela ojedinělým nejen v našem regionu. Na celovečerní slavnosti ohně uvidíte výběr ohňových představení všech druhů, namátkou: hořící řetězy, lana, vějíře, tyče, plivání ohně, speciální ohňové a pyrotechnické efekty a mnoho a mnoho dalšího. Průběh večera zpestří speciální hudební a taneční vsuvky a jako vždy je pro rožnovské diváky nachystáno i pár dalších překvapení. Na všechny ohněmilce se těší pořádající Divadelní a šermířská společnost HISTORIKA. www.historika.cz

film

V Městském divadle Zlín začíná nová sezóna. Zahájení bude spojeno s vernisáží výstavy Josefa Ruszeláka, vyhlášením výsledků divácké ankety Aplaus (hlasování končí 8. září) a premiérou inscenace Věc Makropulos v režii uměleckého šéfa Petra Veselého. Geraldine Aron:

Můj báječný rozvod Út 21.09. 19:00h ZL Academia centrum UTB

Můj báječný rozvod je velice laskavá a velice vtipná komedie. Irská autorka ji věnovala všem, kteří nikoli vlastní vinou

ZL Malá scéna Ne 12 Čt 16 Ne 19 St 22 Čt 23 Ne 26 Čt 30

Ferda mravenec - premiéra Tři v tom Křemílek a Vochomůrka Nebezpečné vztahy Mezi nebem a ženou Ferda mravenec Výročí

15:30 19:30 15:30 19:30 19:30 15:30 19:30

UH Slovácké divadlo St 1 Čt 2 Pá 3 So 4 Čt 9 So 11 Ne 12 St 15 Čt 16 Pá 17 So 18 Ne 19 Čt 23 So 25 Ne 26

Harold a Maude Očištění Adéla ještě nevečeřela Očištění Očištění Očištění Bambiland Tenor na roztrhání Očištění Donaha ! Očištění Očištění Očištění Očištění Fialové květy štěstí - Divadlo Rokoko Po 27 Naši furianti St 29 Obchodník s deštěm Čt 30 Očištění

19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 19:00 17:00 19:00

DALŠÍ MÍSTA KM DK Út 14 Ne 19

Harold a Maude - Slovácké divadlo UH 18:00 Dlouhý, Široký a Bystrozraký divadlo Koráb Brno 14:30

LU MěDK Elektra Po 6

5. ROŽNOVSKÉ OHŇOVÁNÍ 2010

DIVADELNÍ TIPY

ZL MD velký sál

St 22 So 25 Út 28 St 29 Čt 30

hudba

Stránka 40

Rychlé šípy - Slovácké divadlo 19:30 Ne 19 Tetička z Radějova -veselohra Ochotnického divadla 15:00

OTR Beseda Ne 19

Káťa a Škubánek - divadlo Věž Brno

15:00

RPR Spol. dům Čt 30

Nejkrásnější válka - Ochotnické divadlo Šalamoun 19:00

zůstali sami. Všech 18 postav vytváří skvělá Eliška Balzerová. Když Geraldine Aron navštívila premiéru ve Viole, nešetřila na adresu české protagonistky slovy chvály. Nyní se s velkým úspěchem hraje na Komorní scéně Divadla na Fidlovačce. Autorka Geraldine Aron se narodila v Irsku a její nejúspěšnější hra Můj báječný rozvod měl světovou premiéru v Town Hall Theatre v autorčině rodném městě Galway. V současné době je na repertoáru mnoha světových scén a stala se doslova divadelním hitem.

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁLKA Čt 30.09. 19:00h RPR Spol. dům

Veselou komedii Nejkrásnější válka napsal V. Renčín na motivy antické Lysistraty. Jde o nesmrtelný příběh athénských žen, které se rozhodly ukončit věčnou mužskou touhu válčit, pod vedením mladé Lysistraty se vzbouřily a obsadily mužům hrad. Válečníkům tak zůstaly na krku děti a běžné domácí práce. Jak si se vzniklou situací mužové poradí? Jak jinak, než válečnou lstí… Hru pro rožnovské publikum uvede ve svém upraveném pojetí ochotnický soubor Šalamoun z Ostravy.

ZL Academia centrum UTB Út 21

Můj báječný rozvod - komedie s Eliškou Balzerovou 19:00

ZL Masters of Rock Café Pá 10

Rychlé šípy - Slovácké divadlo

19:00

ZL Náměstí Míru Čt 16

Příjem inzerce:

Výročí - situační komedie Divadla 16:00 Malá scéna Zlín

divadlto

akce

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info

výstavy

relax


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 41


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

VÝSTAVY TIP NA VÝSTAVU

11:24

Stránka 42

plakátů k filmům francouzské kinematografie. Diváci se tak budou moci seznámit s plakáty ke kultovním francouzským filmům režisérů Jen Luca Godarda, Francoise Truffauta či René Claira (Bláznivý Petříček, U konce s dechem, Čtyři pravdy, atd). Do 12. 9., Galerie SM, UH

MERKUR

HRY A KLAMY Dotýkat se exponátů je nutností !!! 17.9. - 7.11. 2010 9. patro 32. budovy Svit

Znáte rychlost své reakce, umíte provést kuličku složitým labyrintem nebo prolnout svůj obličej s obličejem svého partnera? Už jste si s někým šeptali na dálku několika metrů? Chcete vytvořit otisk jakékoliv části svého těla? To nejsou čáry a kouzla, ale malá část toho, co nabízí výstava Hry a klamy! Novodobá škola hrou a výstava, která spolehlivě dokáže zamotat hlavu malým i velkým. Unikátní výstava HRY A KLAMY představí na cca 400 metrech čtverečních na 70 interaktivních exponátů, které návštěvníkům nenásilnou formou přibližují přírodní vědy. Jedinečnost výstavy spočívá v tom, že na rozdíl od běžných výstav či muzeí, kde jsou exponáty doslova „nedotknutelné“, zde je zapotřebí s vystavenými objekty pracovat a takříkajíc jim „přijít na kloub“. Každý hrací stůl, interaktivní panel či závěsná tabule přibližuje jiný poznatek z oblasti fyziky nebo biologie, nicméně každý exponát v sobě skrývá prvek pobavení, hry a objevitelského vzrušení. Celkový dojem z výstavy lze shrnout do věty: Poznání je zábava.

ČESKOSLOVENSKÝ FILMOVÝ PLAKÁT 1959–1989 Výstava autorských výtvarných plakátů, které vytvořili přední českoslovenští výtvarníci v rozmezí let 1959–1989 pro Ústřední půjčovnu filmů. Návrhům filmových plakátů se od počátku 60. let věnovali významní malíři a grafici jako Milan Grygar, Karel Vaca, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler ad. Československý filmový plakát spolu s plakátem polským se stal legendou na poli užitého umění v celoevropském měřítku. Vystavené plakáty jsou součástí sbírky filmových plakátů „Terryho ponožky“ v Praze. Do 12. 9., Slovácké muzeum UH

FRANCOUZSKÁ KINEMATOGRAFIE Výstava Francouzská kinematografie v československém filmovém plakátu představí nejzdařilejší návrhy filmových

hudba

film

Ve Vsetíně bude představena výběrová kolekce zapůjčená z Muzea Merkur v Polici nad Metují. Merkur je ryze česká stavebnice, která se úspěšně prodává po celém světě již od poloviny dvacátých let minulého století. Základem stavebnice jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, se sítí předvrtaných otvorů. Tyto dílky se spojují šroubky a matičkami. Stavebnice obsahuje i další součástky, různé hřídele, ozubená a neozubená kola. V některých sadách stavebnice je možné se setkat s kladkami, buldozerovými pásy a dokonce i elektromotorky. Umožňuje tak stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů. Díky své dostupnosti a variabilitě – a nedostupnosti jiných možností, jako profesionální výroby technických modelů a prototypů – byla tato stavebnice používána i ve vážném výzkumu – například Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček, stejně stavebnice v době nástupu osobních počítačů sloužila i k amatérské výrobě jednoduchých plotterů.

u Vysokého Pole. Téměř tisíc železných předmětů zahrnujících nejrůznější typy nástrojů či součásti výstroje jezdce a koně, především však nález více než deseti hromadných skladů – tzv. depotů, obsahujících často unikátní výrobky z železa, zařadily tuto valašskou horu mezi nejvýznamnější, ale zároveň i nejvíce záhadné lokality z období Velké Moravy na území střední Evropy. 9. 9. – 14. 11., MJVM ve Zlíně 9. 9. - vernisáž, 17:00

VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ JINDŘICHA ŠTREITA Výstava fotografií významného českého fotografa, profesora Jindřicha Štreita z let sedmdesátých a osmdesátých nese název (AB) NORMALIZACE. Je dokumentem doby, kterou historikové nazvali „husákovské normalizace“, která zasáhla do dějin českého národa svou dusivou a šedou atmosférou s absurditou sobě vlastní. Tyto nezveřejněné fotografie jsou sugestivním dokladem on abnormálnosti a zrůdnosti. Štreit je fotografem okamžiku, kdy zachycuje typické výjevy doby - schůzování, manifestace oslavující budování socialismu, brigády a akce „Z“ tak typické pro danou dobu, ale i samotný život nejen na venkově, ale i ve městech. Štreit ve svém cyklu fotografií ukázal schopnost naslouchat, pozorovat, sdílet a pak zobrazit živou skutečnost. 16. 9. – 14. 11, MJVM Zlíně 16. 9. - vernisáž, 17:00

8.- 23. 9., DK Vsetín

JAN VANĚK: CIVILIZOVANÉ BYDLENÍ PRO KAŽDÉHO Ve zlínském Domě umění můžete navštívit reprízu úspěšného výstavního pro-

IDA SAUDKOVÁ: SPRÁVNÁ VOLBA Kroměřížská výstava „Správná volba“ představí 57 děl Idy Saudkové z let 1999 – 2009. Převážně jsou to její černobílé aranžované fotografie z několika cyklů doplněné kolorovanými fotografiemi a osmi „komixy“ a také čtyři keramické talíře. Do 19. 9., Galerie v podloubí, KM

PRAVĚK POČÍTAČŮ jektu, který poprvé mapuje životní i tvůrčí cestu návrháře nábytku, architekta, urbanisty, ale také teoretika, publicisty, pedagoga a podnikatele, třebíčského rodáka Jana Vaňka. Výrazně se podílel na zrodu moderního designu v interiérové tvorbě v meziválečném období. Na výstavě bude prezentována řada jeho kompletních nábytkových souborů i solitérů, včetně bytových doplňků a dobových reklam a publikací. Prezentace tvorby tohoto výrazného designéra není ve Zlíně náhodou. V letech 1939 – 1944 přednášel na Škole umění ve Zlíně a řešil architektonické pojetí a koncepci Zlínských salonů. 14. 9. – 14. 11., Dům umění ZL

Na výstavě „Pravěk počítačů“ bude představeno přes sto kusů 8 a 16 bitových počítačů, desítky monitorů, tiskáren, joysticků a myší ze soukromé sbírky Ing. Bronislava Zaorala. Budou vystaveny i vzácné časopisy počítačových spolků, počítačové časopisy a návody. Ke každému vystavenému počítači bude k dispozici i technická dokumentace. 30. 9. – 21. 11., Galerie v podloubí, KM

DALŠÍ VÝSTAVY GALERIE KABINET T, ZL SVĚT BEZ MÍSTA

UNIKÁTNÍ ARCHEOLOGICKÉ OBJEVY Z DOBY STARÝCH SLOVANŮ

Habima Fuchs, Erwin Kneihsl, Markus Selg 8. 9. - 22. 10., 8. 9. vernisáž, 17:00

Klášťov – Hora čarodějů. Poprvé budou široké veřejnosti prezentovány nálezy objevené při nedávných archeologických výzkumech na nejvyšší hoře Vizovických vrchů - Klášťově

do 12.9.

divadlo

akce

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA, KM Stará Kroměříž ve fotografiích Soumrak zemské hotovosti

výzbroj a výstroj žoldnérských vojsk 16. - 17. století , do 30.9. v zámku Chropyně

výstavy

relax


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 43


inZlin 09-2010:tisk

30.8.2010

11:24

Strรกnka 44

inZlin 09/2010  

InZlin - Váš průvodce volným časem | Film - Hudba - Divadlo - Výstavy - Inspirace | Pro všechny co nechtějí sedět doma

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you