Page 1

inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:35

Stránka 1

01/2010

Programový měsíčník pro všechny, co nechtějí sedět doma

Pá 5.3.2010 Masters Of Rock Café Zlín více str. 8


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:35

Strรกnka 2


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Stránka 3

3

Obsah 01/2010 inZlin>rozhovor y

Groupe Swing des Gitans Blancs vzdá hold Djangovi

4 Swing des Gitans Blancs - str.4

Závišlost na jadrnosti Vstupte do hlavy RADIMA HANKEHO

6

14

inZlin> hudební tipy RAGE 8 UDO 10 Stradovarius 12 KATAKLYSM 12 EUROPE 12

Záviš - rozhovor na str.6

ComercTipy

Knižní tipy

16

Adresář Mapa Zlína Kalendář +tipy LIVE! koncer t y Kalendář + tipy DALŠÍ akce KINO + tipy DIVADLO + tipy VÝS TAVY + tipy

28 29 Radim Hanke - rozhovor na str.14

30-41 32 32 33 34

Příjem inzerce:

webdesign

poskytovatel internetového připojení

Vydává: Ing. Zbyněk Trvaj, reg. č. MK: ČR E 14351

hudba

film

divadlo

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info Uzávěrka dalšího čísla PÁTEK 15. LEDNA 2010!!! akce

výstavy

relax


inZlin 01-2010:tisk

4

29.12.2009

9:36

Stránka 4

rozhovor

., 19.00 e 24. 1 So 23.,N Zlín a p o š ova Zelenáč

Groupe

Swing des Gitans Blancs vzdá hold Djangovi 23. ledna 1910 se v Liverchies v Belgii narodil nejlepší jazzový kytarista všech dob Jean Baptiste Reinhardt. Vzdát hold tomuto hudebníkovi můžete i vy! Jste zváni do Zelenáčovy šopy na dvojkoncert na počest stého výročí narození „Django“ Reinhardta. Vystoupí zlínská kapela s mezinárodním složením - Gitans Blancs. Těšte se na svižný a kreativní swing manouche s občasným vlivem beebopu a flamenca. Skupina hraje v sestavě Jan Janík – sólová kytara, Jan Včelař – kytara, Vojtěch Szabó – akordeon, Ján Babič – bicí, Andrej Šebo – kontrabas. A pozor, prý se můžeme těšit i na další vynikající zahraniční hosty. O hudbě, o swingu a Djangovi jsme se bavili s hudebníkem par excellence – už zmíněným Andrejem Šebo. Djangova cesta ke kytaře vedla i přes jiné nástroje – housle, nebo šestistrunné banjo. I Váš výčet hudebních nástrojů nekončí jen u jednoho, je to tak? Neprozretelne som sa rozhodol študovať lesný roh, pri jednej prechádzke lesom. Bola to relatívne nepremyslená prechádzka. Vrátil som sa z nej predčasne. Znalosti som predsa len využil pri hraní na piestový trombón. Hra na ty dva nástroje, které jste studoval, mi přijde velmi odlišná.. Je něco, v čem Vám lesní roh při hře na kontrabas pomohl? Nie je. Lesný roh je ťažký nástroj a mám ho rád dodnes. Mám ho zavesený zlisovaný na stene. Slyšela jsem o tom, jak jste se jako kapela Gitans Blancs dali dohromady. Jaká je spolupráce se zlínskými hudebníky? Pochopil som po veľmi krátkej spoločnej komunikácii, že chlapci zo Zlína sú ideálni kolegovia, majú zmysel pre humor (kombinácia Švejka s Aristotelom) a sú výborní hráči, posadnutí muzikou, ktorú hrajú. Generačný rozdiel je len optický

efekt. Tiež som pochopil, že je fajn, že sa nevolám Honza. Tento malý orientačný problém nesie na svojich mužných pleciach aj môj starý (pardón, Janko) priateľ a spoluhráč Jano Babič, tretí Honza v poradí. Swing manouche není zas až tak obvyklý žánr, tedy v Česku určitě ne, čím vás zaujal? Hľadali sme s Jankom nejaké obohatenie a inšpiráciu a žáner, ktorý je trocha iný, ako sme hrávali doteraz. A okrem toho som asi pred desiatimi rokmi počul na nejakom festivale v Německu Gipsy swing v takom úžasnom podaní, s takým úžasným basistom, že som si dal v záchvate depresie po návrate inzerát na predaj kontrabasu. Nikto ho nekúpil. Odvtedy som podvedome dúfal, že sa s touto hudbou ešte stretnem. Jak se dá podle Vás Swing manouche naučit? Tedy.. dá se vůbec naučit? Jedným z prvých predpokladov je narodiť sa ako gypsy. Kedže splniť túto podmienku nie je jednoduché (viď názov kapely), Swing manouche treba počúvať. Pomáha to! A mne aj to, že som v podstate swingový hráč, (dúfam) a z pohľadu basistu


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Stránka 5

5 je rozdiel v spôsobe doprovodu minimálny. Ale určite treba čo najlepšie ovládať svoj nástroj (tiež to nie je jednoduché). Ale to je nutnosť pri všetkých žánroch. Jak vnímáte Django Reinhardta, jeho styl a jeho hudbu? Mám ho naozaj veľmi rád. Je jedinečný a na prvé počutie identifikovateľný, vkusne virtuózny, muzikálny. Manouche swing je veľmi dravý, rytmika výrazná, podporovaná rytmickou gitarou šlape ako hodinky. Jazz hrajete už dlouhá léta, teď mimo jiné v kapele Jazz Quartet Vlada Vizára. Nedošla Vám někdy za tu dobu inspirace? Došla. Ale hráči ako Honza Janík, Honza Včelař, Jano Babič či najnovší prírastok, výborný akordeonista Vojto Szabó (jeden z menšiny nehonzov v tejto kapele), ma dosť inšpirujú. Když už jsem nakousla tu spolupráci se špičkovým jazzovým tělesem, je třeba říct, že na svém kontě máte takových sestav více. Hrál jste například s Petrem Lipou.. Spolupráca s Petrom Lipom bola veľmi príjemná a vlastne sporadicky pokračuje už asi tricať rokov. Zažil som s ním a s kapelou veľa veselých príhod, monohé nie sú publikovateľné a na tie druhé si neviem v rýchlosti spomenúť.

Hrál jste nejenom na Slovensku a v České republice. Máte možnost srovnat přístup organizátorů i publika k alternativním žánrům.. Prístup publika a organizátorov k alternatívnym žánrom sa mi najviac páčil v Mexiku. Boli sme tam so sextetom P. Lipu, pri príležitosti Dní Slovenska v Mexiko City. Najhlbšie na mňa zapôsobila Tequilla a prístup publika a organizátorov k alternatívnym žánrom. Bol dosť hrejivý. Aj tequilla. Jakou posloucháte hudbu? Okrem Československej Superstar, počúvam najčastejšie Milesa Daviesa - obdobie Blue Note, ďalej Hard Bop-Jazz Messengers Art Blakeyho, Ch. Mingus, Donald Byrd, Theleonius Monk. Ray Brownove triá, a samozrejme Djanga, Grapelliho. Patitucciho nepočúvam, lebo keď ho počúvam (rozpor!), tak neviem zahrať ani to, čo viem, a uvažujem o inzeráte. Rád počúvam aj žblnkanie potôčikov v krásnej slovenskej prírode, temné hučanie Niagary, bzučanie včiel na jar, bučanie kravičiek na rozkvitajúcich lúkach, chrochtanie prasiatok, tichý dupot žiráf, rev levov a trúbenie slonov.. To všetko najradšej z okienka útulnej kaviarne v Bratislave, ale aj v Zlíne. -JB-

Django Reinhardt Andrej Šebo Andrej Šebo studoval kontrabas a lesní roh na Konzervatoři v Bratislavě. V současnosti je hráčem známého seskupení Jazz Quartet Vlada Vizára. Je členem Traditional & Revival Band, působil ve skupině Peter Lipa & Band, Quintete Dušana Húščavu, Quartete Petra Cardarelliho a Triu Pavla Bodnára. Řadu let hrál v klubech západní Evropy.

Jean "Django" Reinhardt (23. 1. 1910 – 16. 5. 1953) byl belgický gypsy-jazzový kytarista, jeden z prvních evropských jazzových kytaristů, kteří prorazili ve světě. Reinhardtovy nejznámější skladby se staly jazzovými klasikami. Cikánská přezdívka "Django" znamená "bdím". Jako kytarista si začal vydělávat už ve dvanácti letech. O šest let později mu ale požár paralyzoval pravou nohu a stejně tak třetí a čtvrtý prst jeho levé ruky. Bolestivou rehabilitací a cvičením si Django znovu osvojil své dovednosti v docela novém směru. Od té doby hrál všechna svá sóla dvěma prsty, ty ostatní používal pouze při tvorbě akordů. Tak v podstatě vytvořil zcela unikátní styl prstokladu. Reinhardtovy skladby dnes patří k nejobtížnějším i pro kytaristy, kteří mohou používat všechny prsty levé ruky. V průběhu své hudební kariéry nahrál neuvěřitelných 870 hudebních titulů.


inZlin 01-2010:tisk

6

29.12.2009

9:36

Stránka 6

rozhovor

So 23. 1. 21.00 Zlín - MAL klub U Tetoura,

Závišlost na jadrnosti? Jadrnost a naturalistická nadsázka jako výrazový prostředek. Kontroverzní texty, poutnická vizáž a zvuk španělky. To vše tvoří image svérázného hudebníka, který je znám pod pseudonymem Záviš. Jeho tvorba vzbuzuje celou řadu mnohdy protichůdných názorů a emocí. Nekompromisní pohled na vlastní tvorbu, na její výklad a něco o umělci samotném, to byla náplň rozhovoru s tímto originálním umělcem. Pokud jste ještě neměli možnost Záviše shlédnout a poslechnout na koncertě, máte příležitost si rozšířit obzory 23. 1. v malenovickém klubu U Tetoura. Otec tuzemského Weird-folku s nezaměnitelným zabarvením se vrací do Zlína. Jméno Vašeho projektu okamžitě zaujme… Lehce evokuje středověké bardy. Jak bylo jméno vybráno? Proč právě „Záviš“? Záviš byl Hašlerovým souputníkem. Je pravda, že ho málokdo zná, ale já jsem ho od prvního poznání obdivoval. Hrál milostné romance. Já jsem od svých patnácti let vystupoval se skupinou Minesengři na hodokvasech pořádaných na znojemském hradě a tam jsem právě dostal přezdívku Záviš, což mi už asi zůstane do smrti.

Můžete zmínit jednu pozitivní a jednu negativní reakci na Vaši tvorbu? Pozitivní je stále větší a větší poptávka a zájem o mé koncerty. Negativní je to, že je nelze ani při dobré vůli a největším nasazení pokrýt.

Kdy Vás poprvé napadlo se začít vyjadřovat hudebně a jaké impulsy Vás k tomu vedly? V deseti letech mě očaroval zvuk kytary. Moc jsem po ní toužil a tak když jsem ji dostal, věděl jsem, že je to láska na celý život. V té době začala i má prvopočáteční tvorba.

Plánujete do budoucna svou tvorbu výrazně změnit? Ne, budu pokračovat tak, jak to je.

Není tajemstvím, že k Vašemu hudebnímu projevu neoddělitelně patří jadrné až provokativní texty. Co je účelem této stylizace? Poukázání na problémy života, probuzení z letargie provokací, humornost, nadhled či jiné důvody? Jediný a směrodatný důvod je – vše sdělovat bez přetvářky a s humorem. Kdo vašim textům a hudbě podle Vás nejlépe porozumí? Nejde o to, kdo nejlépe. Každý si z mé tvorby vybírá sám pro sebe to, co ho nejvíce oslovuje. Podle toho co sleduji v publiku, jsou to lidé všech věkových kategorií i inteligence.

Letos vyšla deska nazvaná „Závišova devátá“. Je v tom určitá symbolika nebo se prostě jedná o „devátou desku“? Jedná se o devátou řadovou desku.

Co si představujete pod živým hraním? Co si představíte pod „povedeným koncertem“? To je to, co mne naplňuje, baví a mám z toho radost. Povedený koncert je ten, kde se lidé smějou, baví a jsou šťastní, že jsou, a takových je 99%. Hraje se Vám dobře ve Zlíně? Jak už jsem uvedl, hraje se mi dobře tam, kde se lidé baví a tak věřím, že se mé koncerty líbí i ve Zlíně. Nezáleží na názvu města nebo vesnice, vše je o lidech. 23. 1. hraji u vás v klubu U Tetoura, takže tímto všechny své příznivce srdečně zvu a do nového roku vám všem i všem čtenářům přeji ze srdce všechno jen to nejlepší. Děkuji za rozhovor -VH-

www.starykokot.cz


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 7


inZlin 01-2010:tisk

9:36

Stránka 8

agentura Pragokoncer t připravuje

Foto: archiv Pragokoncert

8

29.12.2009

RAGE

.00 h Pá 5.3. 2010 20 Rock Café Of s er ZLÍN, Mast

Německá metalová ikona na světovém turné k nové desce „Strings To A Web“ V únoru 2010 spatří světlo světa další hudební dílo neúnavné metalové trojice RAGE s názvem „Strings To A Web“. Deska vzniká opět pod dohledem producentského mistra Charlie Bauerfeinda a kytarista Victor Smolski z nové desky přímo hýří nadšením! Už dnes je jasné, že RAGE přináší světu opět něco nového, bombastického, máme se na co těšit! Limitovaná edice nového CD bude obsahovat také DVD s 15 videoklipy! Hlavní část tvoří „Best of“ z festivalu Wacken 2009, vč. songů nazpívaných hosty Hansi Kürchem (Blind Guardian),

Schmierem (Destruction) nebo zpěvačkou Jen Majura, ale objeví se zde také dvě písničky nahrané live na festivalu Masters Of Rock 2009! Speciálními hosty koncertů je německá rock-metalová banda JADED HEART, která zde rovněž představí svou novou desku „Perfect Insanity“ a čeští přátelé kapely Rage – banda SEVEN!

RAGE Chyceni v pavučině

Kapelník Peavy, bez kterého si RAGE dnes již lze jen sotva představit, si dlouhověkost formace uvědomuje. Na metalový důchod však nepomýšlí ani náhodou. „Tohle všechno mám na paměti. Na druhou stranu těch pětadvacet let uběhlo hodně rychle. Všechno mi to připadá jako jedna divoká jízda, která se zatím nezastavila. Je pozoruhodné, že i po tolika letech mám stále stejnou chuť tvořit. Rozhodně se neohlížím do minulosti, ale naopak hledím pořád vpřed.“ Novinku nemůže než chválit a ohromný zápal prokazují i zbylí dva členové kapely. „Ta deska má mnoho tváří. Považuju

Němečtí RAGE jsou dnes již metalovým monolitem. Letošním rokem vstupují do druhého čtvrtletí své existence a pomalu zakulacují také svoji studiovou diskografii. Novinka „Strings to a Web“ je počinem číslo devatenáct.


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 9


inZlin 01-2010:tisk

10

29.12.2009

9:36

Stránka 10

agentura Pragokoncer t připravuje

ji za nejmasivnější a nejrozmanitější album, na kterém jsem se kdy podílel,“ říká stále ještě nováček v sestavě RAGE, bubeník André Hilgers, jehož zkušenosti z desítky dalších kapel nelze brát na lehkou váhu. „Jako kapela jsme objevili množství nových možností a prvků, ať už jde o Peavyho vokály, moji hru na kytaru nebo způsob aranžování Andrého bicích,“ popisuje novinky Victor Smolski.

Bonusy Stejně jako v případě předchozí desky „Carved in Stone“, i tentokrát kapela k limitované edici přiloží DVD s kompletním vystoupením z německého Wacken Open Airu. Pro českého fanouška však bude limitka výjimečná nejen kvůli záznamu z Wackenu. Krom něj a jednoho klipu ze Sofie

U.D.O.

bude obsahovat ještě skladby „Set This World on Fire“ a „All I Want“, tak jak je mohli slyšet návštěvníci loňského Masters of Rock. „Ve Vizovicích jsme si to velmi oblíbili a cítíme tu téměř rodinnou atmosféru. Myslím, že čeští fanoušci jsou zcela mimořádní a opravdu zapálení pro naši hudbu. Neumím si to vysvětlit, ale i po těch letech, co u vás hrajeme, máme stále bouřlivý ohlas. Chovám proto k českým fanouškům velkou úctu a vážím si každého pozvání na koncert,“ uzavírá pochvalně Peavy. Na další povídání s tímto hromotlukem se můžete těšit v příštím Sparku, recenzi na „Strings to a Web“ však najdete už o pár stránek dále…

20.00 t 19. 1. rmín: Ú n lí Z fé a Nový te C Of Rock Masters

+ SALAMANDRA (CZ) a SEVEN (CZ) Koncerty německé metalové legendy přesunuty! Německá metalová ikona U.D.O. v čele s legendárním „dominátorem“ s nezamenitelným hlasem Udo Dirkschneiderem musela z rodinných důvodů v kapele změnit své koncertní plány. Dochází tak k přesunutí 1. části plánovaného evropského turné, kam spadají i koncerty v ČR! Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti i na nové termíny!

Speciálními hosty koncertů budou české metalové špičky, kapely SALAMANDRA a SEVEN. Co si vůbec dneska představíte

pod pojmem „Dominator“? Dříve by to byl asi skvělý, bezchybný, neporazitelný a energický hokejový brankář Dominik Hašek. Dnes si vybavíme další vývojový stupeň strašidelného maníka z obalu desky klasiků U.D.O. „Mastercutor“, který se na nové desce této německé heavy-metalové legendy přerodil právě v Dominátora! Ano, přesně, „Dominator“, to je název zbrusu nové desky mistra UDO Dirkschneidera a jeho bandy, která ihned po svém vydání letos

Václav Tesař rockmagazín Spark

v srpnu výrazně okupuje přední příčky světových charts! „Dominator“ je opět klasickou heavy-metalovou deskou, opět s nadčasovým zvukem a je jakýmsi průřezem Udovy hudební kariéry s klasickými riffy a charismatickými chorály z dob Accept, s epickými orchestrálními kousky, s dravými a přímými, silnými melodiemi, s energií sršícími heavy songy. Opět jde o vynikající sdělení světu excelentního Uda. Nová deska byla nahrána a zkompletována opět Udovým dlouholetým přítelem z kapely Accept a nyní kytaristou jeho kapely U.D.O, Stefanem Kaufmannem, takže se máte zase na co těšit! Připravte se na dominanci a accept the boss!:)

Vstupenky jsou k dostání ve Zlíně v klubu Masters of Rock Café na Čepkově, v pořádající agentuře Pragokoncert na tel: 577 432 580 , či 777 701 591, na e-mailu: dupalova@pragokoncert.com, přes stránky www.mastersofrock.cz na dobírku, v předprodejních sítích Ticket-Art, Ticketstream a Ticketportal a ve všech obvyklých předprodejích.


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 11


inZlin 01-2010:tisk

12

29.12.2009

9:36

Stránka 12

agentura Pragokoncer t připravuje

STRATOVARIUS STRATOVARIUS jsou zpět! Dokázali to na letošním Masters Of Rock festivalu, kde představili nejen nového kytaristu Matiase Kupiainena, ale také zbrusu nové album s názvem „Polaris“! Kapela si i po odchodu Tima Tolkkiho udržela svůj specifický melodicky metalový zvuk plný přímých a chytlavých melodií. Nové CD „Polaris“ vyšlo na konci května 2009 a jde o klasický, melodický, čerstvě power metalový počin kapely, která takto oslavuje své znovuzrození. Jejich tvorba je velmi

. 19:00 Ne 17.1 Of Rock rs e st Ma n lí Z fé Ca

KATAKLYSM jediný exklusivní koncert v ČR Kanadští králové death-metalu KATAKLYSM konečně oznamují evropské turné ke své aktuální desce „Prevail“. Doprovázet je budou další 4 skvělé kapely. Satanističtí Rakušané BELPHEGOR, staří strašidelní kámoši Kataklysm kapela DARKEST HOUR (USA), řecká vycházející hvězda na nebi thrash metalu SUICIDE ANGELS a Belgičané RESISTANCE, kteří celou brutal párty odstartují. Všichni do jednoho jsou na turné velmi nažhavení. Čeká nás mega dávka zloby a agrese v té nejryzejší podobě! Samotní členové kanadsko-americké bandy KATAKLYSM nazývají trefně svůj metalový styl „Northern hyperblast“. Svým posledním albem „Prevail“ opět jednoznačně potvrdili, že se řadí k absolutní death metalové špičce. KATAKLYSM chystají předvést naprosto zdrcující show plnou agrese a zběsilé přímočarosti. Ukažte Mauriziovi Iaconovi a jeho šílené smečce, jak umí čeští fanoušci vařit v pekelném kotli pod pódiem v Masters Of Rock Café!

. 20:00 Pá 29.1 Of Rock Masters n Café Zlí

jediný koncert v ČR! positivní, silná, plná energie a radosti ze hry. „Polaris“ je nově zrozenou, zářivou hvězdou na metalovém nebi severu. Nová deska se povedla, v rodném Finsku již nyní okupuje 2. příčku v prodejních hitparádách, a tak je na čase dooslavovat velký comeback a vyrazit s ní v plné síle do světa! Přijďte se pobavit a zarelaxovat s mistry melodic metalu do Masters Of Rock Café ve ZLÍNĚ, 29. ledna!

EUROPE

20:00 Út 5. 2. Of Rock rs e st Ma n lí Z fé Ca

Fenomenální švédové na evropském turné k nové desce „Last Look At Eden“ Speciální hosté: Dying Passion (CZ) a Memoria (CZ)

Legendární banda EUROPE nezahálí. Již za začátku loňského léta vydala první ochutnávku z připravovaného alba „Last Look At Eden“ v podobě stejnojmenného singlu, který obsahuje i novinkovou píseň „U Devil U“ a stihla rozproudit svou neskonalou energií davy fanoušků těch největších festivalů po celé Evropě! Asi málokdo si nechal ujít jejich famózní „The Final Coundown“ na závěr loňského Masters Of Rock! EUROPE jsou v rozkvětu, v plné síle, při chutí a plni rockového nadšení. Jsou tvrdí a jsou v kondici jak snad nikdy před tím! Kamkoli zavítají, potvrzují svou vynikající reputaci živých koncertů, a tak si můžeme být jisti, že nás čeká další nezapomenutelný, unikátní hudební zážitek! Speciálním hostem obou koncertů bude známá česká rocková kapela DYING PASSION, jejíž silný, originální a velmi atmosférický rock podbarvený působivým hlasem Zuzany Jelínkové patří k těm nejpříjemnějším na domácí hudební scéně. Kapela zde představí svoji novou desku „Absorb“. Dále vystoupí ještě mladá, dravá kapela s živlem Andreou Baselovou v čele – MEMORIA Foto: archiv Pragokoncert


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 13


inZlin 01-2010:tisk

14

29.12.2009

9:36

Stránka 14

rozhovor

VSTUPTE DO HLAVY

9. 1. do Pá 2 t T., Zlín Kabine

RADIMA HANKEHO Výstava s názvem „HLAVYVHLAVĚ“ mapuje aktuální volnou tvorbu Radima Hankeho, autora pomníku J. A. Bati naproti 21. budovy ve Zlíně, kde na čtverhranné ploše zatím trochu opuštěně stojí bronzový Jan Antonín Baťa. V původním návrhu jde totiž o sousoší, kde je spolu s nevlastním bratrem Tomášem. Pokud Vás zaujalo toto dílo, pak využijte možnost poznat tvorbu zmíněného autora i z jiné stránky. Prostory galerie Kabinet T. ve Zlíně totiž nyní okupují zhmotněné niterné pocity z jeho hlavy. Kdy bude stát vedle sochy Jana Antonína Bati i socha Tomáše Bati? Socha Tomáše je nyní u bronzaře a odhalena bude 2. dubna. Jakým způsobem jste došel k výrazu a postoji soch bratrů? Hodně jsem toho o nich přečetl a prohlédl jsem v archívu spousty fotek. Jejich vztah byl dramatický a pracovní, ale zároveň mezi nimi existovala velká důvěra. Postoje, ve kterých jsou znázorněni, jsem našel na dobových fotografiích a vybral jsem ty, které mi připadaly nejvýstižnější pro jejich cha-

Radim Hanke Radim Hanke se narodil v Třinci. Absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a poté sochařský ateliér Josefa Malejovského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po dokončení studia na vysoké škole se usadil ve Zlíně, kde žije dodnes. Pedagogicky působil na Střední průmyslové škole v Hodoníně, kde vedl keramický obor. Dnes vede sochařský ateliér na Zlínské soukromé vyšší odborné škole umění. Svá díla vystavuje od roku 1989.

rakter a osobnost. Zároveň jsem se chtěl vyhnout pozicím, v jakých už je znázornili jiní sochaři. Je pravda, že Baťova rodina s tímto pomníkem nesouhlasí? Tam byl problém, že loni zesnulý Tomáš Baťa to cítil tak, že Jan Antonín a Tomáš by neměli stát na stejné úrovni. Pro něho byl prostě tím hlavním zakladatelem Tomáš, Jan Antonín už jen jedním z ředitelů. Dnes ale cítím ze všech stran snahu, aby byl pomník dokončen. Jak vznikla myšlenka na Vaši výstavu v Kabinetu T.? Potěšilo mě, když mě paní Tutschová asi před rokem oslovila, abych tu výstavu udělal. Motivovalo mě to spoustu rozdělaných věcí dotáhnout do konce. Navíc jsem mohl pracovat s konkrétním prostorem, který jsem dobře znal, takže tam nejde o žádné náhodné rozmístění. Vaše tvorba se pozvolna od abstrakce vrací k reálnějšímu zobrazování. Čím to je? Mě portrét vždycky hodně bavil a je mi jedno, jestli to, co dělám, bude někomu sedět do nějaké ška-


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Stránka 15

15

tulky. V portrétní tvorbě se cítím nejpevnější v kramflecích a mám pocit, že se skrze ni dokážu nejlépe vyjadřovat. Tato výstava vystihuje mou nejsoučasnější polohu. Nemáte někdy pocity marnosti při práci sochaře v dnešním světě? Podle mě sochař má ve společnosti své nezastupitelné místo. Naopak spousta úřednické práce podle mě ten smysl postrádá, a přesto jí spousta lidí vykonává. Sochy, pokud se povedou, tak zůstanou. Ta lejstra se většinou spálí. Myslíte si, že umění může vést k egoismu? Umělecká tvorba potřebuje enormní množství času, takže určitě je to luxus, když si dovolíte věnovat se tak dlouho svému výtvoru a tak dlouho se zaobírat sám sebou.

A kde se ve Vás bere nutkání tvořit? Je to touha po komunikaci? Komunikace určitě ano, ale v sochařství je to hlavně, řekl bych, euforická radost z formy, fascinace tvarem. Není to trochu materialistické? Ne, to vůbec. Jde o to, že já mám radost, když se mi podaří do formy vrazit tu ideu. Vyjádřit ideu tvarem. Soustředěnou činností oživit materiál. A co rád čtete? Rád čtu vzpomínky sochařů a umělců vůbec, třeba Josefa Mařatky. Výpověď o osobním nasazení kohokoli mě velmi motivuje. -KN-


inZlin 01-2010:tisk

16

29.12.2009

9:36

Stránka 16

knižní tipy

Slepota se šíří... Na semaforu v jakémsi bezejmenném městě naskočí zelená. Jedno auto přesto zůstává na křižovatce stát, jeho řidič totiž znenadání oslepne. Ale namísto aby upadl do temnoty, vidí najednou vše bílé, jakoby byl v mlze nebo spadl do mléčného jezera. Laskavého pomocníka, který jej doveze domů a poté mu ukradne jeho auto, stihne tentýž osud. Během jediného dne oslepne nejen manželka prvního slepého, ale i taxikář, který pár vezl k lékaři, onen lékař, jeho pacienti i zloděj auta. Slepota se šíří jako epidemie a stát bezcitně zareaguje ve snaze zabránit panice... Dech beroucí a dramatický román Slepota slavného portugalského spisovatele a nositele Nobelovy ceny, Josého Saramaga předloni zfilmoval Fernando Meirelles, nyní jej vydává Plus a stojí 359,- korun.

Případ Levá ruka boží Svatyně vykupitelů na roztěkané rusovlásky „Poslouchejte. Střelecké stráni je zatraceně lživý Detektiv Perry Mason v Případu roztěkané rusovlásky svou šlechetností obdařuje hned dvě postavy najednou. Evelyna Bagbyová, rudovlasá dívka bez prostředků, s níž se osud příliš nemazlil, čelí obvinění z krádeže šperků dvěma ženám z hollywoodské smetánky. Mason pomůže jejímu obhájci Neelymu odvrátit obvinění a uvede ho do velkého světa právničiny tím, že se společně pokusí vymáhat pro Evelynu odškodnění za křivé nařčení. Pár záhadných okolností ale celý případ zkomplikuje a navíc je nalezena mrtvola… Losangaleská policie považuje Masonovu klientku za hlavní podezřelou. Krimiromán, který napsal Erle Stanley Gardner, vydává Mladá fronta a stojí 249,- korun.

název, protože tam nikdo vykoupení nedojde a o svatyni už vůbec nelze mluvit,“ varuje upoutávka k lednové novince Knižního klubu. Svatyně vykupitelů je ve skutečnosti bezútěšné místo, kde není vítána naděje ani radost. Většina jejích, téměř výlučně mužských, obyvatel tam byla přivedena v raném dětství proti vlastní vůli, kterou snad kdysi měli. Hlavním vypravěčem je čtrnáctiletý chlapec Cale, jehož očima autor Paul Hoffman vypráví příběh o životě a hledání víry ve světě, jejž postihla blíže nespecifikovaná katastrofa. Kniha Levá ruka boží je první částí trilogie, která vychází v celosvětové premiéře a která má všechny předpoklady stát se mezinárodním bestsellerem. Koupíte ji za 349,- korun.

Srdce v písku

Sňatky z rozumu

Osudy pilota Petra Hartmana a Sandry Koutné se protnou v Dominikánské republice, kde tráví se svými přáteli a rodinami dovolenou. Oba jsou si od prvního setkání sympatičtí a bezstarostně si spolu s ostatními turisty užívají chvíle oddechu v nádherném, exotickém prostředí. Nikdo z nich netuší, že se jejich pobyt záhy změní v noční můru a boj o přežití. Na letovisko Juan Dolio se totiž žene nebezpečný hurikán.... Román Kláry Janečkové Srdce v písku vychází v Ikaru a stojí 249,- korun.

V lednu se na knihkupeckých pultech objeví slavný román Vladimíra Neffa, vstupní svazek autorovy pětidílné rodové ságy Bornů a Nedobylů. Je znamenitým reliéfem Prahy padesátých let devatenáctého století, Prahy ztuha střežené Vídní, jejíž světáckost výrazně kontrastuje s ospalostí českého provinčního města, vegetujícího ještě v závětří středověkých hradeb, které teprve nedávno prolomila největší událost té doby – železnice. Praha, vyřazena z účasti na politickém dění, ožívá vlivem technického pokroku a rozvojem průmyslu hospodářsky. Knihu vydává BB art a stojí 199,- korun.

Na moři čeká nebezpečí! Tři přátelé, kteří objevili tajné schodiště do kouzelné říše, Eric, Julie a Neal se tentokrát plaví s princeznou Kíou po moři. Náhle je uprostřed kouzelného oceánu přepadne bouře. Přátelé ztroskotají na ostrově, který patří jedné z čarodějnic zlého knížete Spára. Eric, Julie, Neal a princezna Kía musí z ostrova uprchnout dříve, než je černokněžník Spár chytí! Knížku Tonyho Abbotta Tajemná říše Drúún pro děti od osmi let vydalo nakladatelství Mladá fronta, koupíte ji za pouhých 189,- korun.


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 17


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 18


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 19


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 20


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 21


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 22


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 23


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 24


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 25


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 26


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 27


inZlin 01-2010:tisk

28

29.12.2009

9:36

Stránka 28

adresář

KINA

KULTURNÍ DOMY

GOLDEN APPLE CINEMA Zlín

KD ELEKTRA Luhačovice

tel.: 571 817 255, www.gacinema.cz

tel.: 577 131 104, www.mdkelektra.cz

VELKÉ KINO Zlín

DŮM KULTURY Uh. Brod

tel.: 577 432 936 , www.velkekino.cz

tel.: 572 633 460, www.ub.cz/dk

KINO KVĚTEN Zlín - Malenovice

OTROKOVICKÁ BESEDA

tel.: 577 10 32 84

tel.: 577 934 441, www.besedaotrokovice.cz

FIL. CLUB CHARLIE Malá scéna Zlín

DŮM KULTURY Kroměříž

tel.: 577 432 079, aerobik.e-zlin.info

tel.: 573 337 422, www.dk-kromeriz.cz

KINO HVĚZDA Uherské Hradiště

KLUB KULTURY Uh. Hradiště

tel.: 572 553 617, www.mkuh.cz

Tel.: 572 551 249, www.kkuh.cz

KINO BESEDA Otrokovice

DŮM KULTURY Vsetín

tel. : 577934441, www.besedaotrokovice.cz

tel.: 571 417 993, www.dkvsetin.cz

KINO MÁJ - Uherský Brod tel.: 572 633 785, www.ub.cz/kino

tel.: 571 757 149, Rožnov p.R., www.vmp.cz GALERIE

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ tel: 577 210 662, www.kgvu.zlin.cz

Galerie KABINET T, Zlín Areál Svit, bud. 12, www.kabinett.cz

MINIGALERIE 6.15, Zlín Filmová 174, Zlín, tel.: 577 592 376

FOTOGALERIE DIOS, Zlín Na výsluní 252, Tel.: 577 210 375

HOLEŠOVSKÁ GALERIE DALŠÍ POŘADATELÉ

KINO ELEKTRA Luhačovice

ZOO Lešná

tel.: 577 131 104, www.mdkelektra.cz

Tel.: 577 914 180, www.zoozlin.eu

KINO VATRA Vsetín

HVĚZDÁRNA Zlín

tel.: 571 417 994, www.dkvsetin.cz

tel.: 732 804 937, www. zas.cz

KINO SVĚT Holešov

Zlínský hudební klub

tel.: 573 397 701, www.mks.holesov.cz

www.hklub.cz

KINO Napajedla

ALTERNATIVA Zlín

tel. 577 944 247, www.napajedla.cz

tel.: 577 018 162, www.mestozlin.cz

KINO KLUB SUŠIL Bystřice p. H.

KRAJSKÁ KNIHOVNA F.B. Zlín

tel.: 573 380 566, www.mubph.cz

tel.: 577 210 018, www.kfbz.cz

KINO NADSKLEPÍ Kroměříž

IZAP

tel.:573 339 280, mujweb.cz/www/kinoatheny

II. Morysův dům, tel.:577 434602

CLUBING, KONCERTY ...

DIVADLO

GOLEM GAMBRINUS KLUB Zlín

MĚSTSKÉ DIVADLO Zlín

tel.: 577 596 111, www.golemclub.info

tel.: 577 636 207, divadlo.zlin.cz

MASTERS OF ROCK CAFÉ Zlín

SLOVÁCKÉ DIVADLO UH

Čepkov, tel.: 577 001 122

tel.: 572 557 720, www.slovackedivadlo.cz

LOFT 577 Zlín

MALÁ SCÉNA ZLín

tel. 739 357 622, www.loft577.cz

tel: 776 575 307, www.malascenazlin.cz

ZELENÁČOVA ŠOPA Zlín

DIVADLO MANDRAGORA Zlín

tel.:603 240 882, ww.sopa.cz

tel: 777 198 400, www.skolaumeni.cz

MUSICLAND Zlín

AGENTURY

www.music-land.cz

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ

tel.:573395344, www.mksholesov.cz PRODEJNÍ GALERIE

GALERIE POD RADNICÍ GALERIE KAFÍRNA, Zlín Bartošova, www.galerieatelier.cz

GALERIE ATELIÉR, Zlín Santražiny 3061, www.galerieatelier.cz

GALERIE KINCOVÁ, Zlín tel.: 577 221 708, www.galeriekincova.cz

GALERIE K +P ŠKŘIVÁNKOVI, Zlín tel: 577 437 651,mob: 603 463 673 PLAVÁNÍ & RELAX

Lázně Zlín tel.: 577 599 911, www.laznezlin.cz,

Centrum pohybových aktivit Delfín - Uh. Brod tel.: 572 630 710, www.delfinub.cz

Krytý bazén Uherské Hradiště tel.572551332,www.sportoviste-uh.cz

Sport centrum Holešov tel.:573398434,www.sport-centrum.info

Aqua Centrum a posilovna Hotel Synot - Staré město u UH Nad Hřištem 1891, tel.: 572 471 745

U TETOURA Zlín - Malenovice

AGENTURA PRAGOKONCERT Zlín

tel.: 739 032 883, www.utetoura.com

tel.: 577 432 420, www.pragokoncert.com

KLUB MÍR Uherské Hradiště

AGENTURA VELRYBA Zlín

tel.: 572 553 617, www.mir.uh.cz

tel.: 577 218 849, www.velryba.cz

MUSIC CLUB SLADY Kroměříž

AGENTURA SEPTEMBER Zlín

www.mcslady.cz

tel.: 576 114 529, www.september.cz

JAZZ KLUB Kroměříž

AGENTURA MALÁ SCÉNA Zlín

tel.: 773 616 363, jazzkm.blog.cz

tel.: 776 575 307, www.malascenazlin.cz

VALAŠSKÝ ŠENK OGAR Pozlovice

AGENTURA VICHR UH

tel.: (+420) 577 131 650, www.ogar.cz

tel.: 572 551 851, www.vichr.cz

DRIVE CLUB Holešov

AGENTURA ATLANTIC UH

Tel.: 573 397 701, www.mks.holesov.cz

tel.: 608 123 455, www.angelbrezolupy.cz

Tenis + badminton, Zlín

M-KLUB Valašské Meziříčí

MUZEA

Squash Kvítková, Zlín

www.kzvalmez.cz/mklub , tel. 571 684 222

TKA Rožnov p. Radhoštěm tel. 571 651 233, www.tka.cz

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

MUSIC BAR TŘI OPICE Vsetín

tel. 577 004 635, www.muzeum-zlin.cz

www.triopice.cz

OBUVNICKÉ MUZEUM Zlín

ANGEL Březolupy

průmyslový areál Svit , tel. 577 522 225

tel.: 608 123 455, www.angelbrezolupy.cz

HRAD MALENOVICE

TROPIC DISCO UH. Brod

tel.: 577 103 379

tel. 608 767 644, tropic.wz.cz

SLOVÁCKÉ MUZEUM UH

VÁŽNÁ HUDBA

tel.: 572 556 556, www.slovackemuzeum.cz

FILHARMONIE B.M., Zlín

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA

tel. 577 005 742, www.fbmzlin.cz

KM tel. 573 338 388 www.muzeum-km.cz

TENIS & SQUASH

Tenis Vršava Zlín Vršava, tel.: 577 215 496

Tenisová hala Zlín - Mladcová tel.: 577 240 179

Tenis. hala - Otrokovice Kvítkovice (u penzionu Lípa), tel.: 577 591 111

Tenis a squash centrum Hvozdná tel.: 577 901 575 Růmy, tel.: 604 770 770 Kvítková 5279, tel.: 577 434 112

Squash Club Malenovice Masarykova, tel.: 571 117 633

Sport centrum Morava - UH tel.: 572 540 408

Tenis. hala Mařatice Východ - UH tel.: 572577 312, 607 561 856

Nafukovací tenisová hala - UH Města Mayen 1525, tel.: 774 525 354

Městská sportovní hala - UH tel.: 572 540 492, 731 064 422

MUZEUM REGIONU VALAŠSKO Příjem inzerce:

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info

tel. 571 411 690, www.muzeumvalassko.cz

MUZEUM J. A. K. - Uh.Brod tel. 572 632 288,wwww.mjakub.cz

Uzávěrka dalšího čísla 15. LEDNA 2010!!!

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 01-2010:tisk

hudba

film

29.12.2009

divadlo

9:36

akce

StrĂĄnka 29

výstavy

relax


inZlin 01-2010:tisk

30

Sobota

15:00 KM Kostel sv. Mořice:Vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru Kroměříž 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Metalotéka Vaška Vymětalíka

3

Neděle

17:00 OTR kostel Sv. Vojtěcha: koncert “Spáči vstávejte”

4

Pondělí

18:00 RPR Kostel Všech svatých:CM Soláň: Budem zpívati, koledovati... 19:30 UH Reduta:Musica Bohemica Novoroční koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Cool Mondays - skaparáda

5

9:36

Stránka 30

kalendář - LIVE! koncer t y, pár t y ...

KONCERTY, PÁRTY ...

2

29.12.2009

Úterý

21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Projection ! Get some experiences ! dokum. filmy

14 Čtvrtek

23 Sobota

19:00 VALMEZ M-KLUB:Bigbítový mejdlo: Chupa Cabra, Re-generation ... 19:00 OTR Společenský dům: Alice Rajnohová-Flajšingrová - klavírní koncert 19:00 ZL Filharmonie BM: Koncert z operních árií - A.Dvořák, P. Mascagni... 19:30 UH Reduta:Josef Vejvoda trio IV. abonentní jazz 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Urban Thursdays - Digi-Dub, Dubstep, Roots, Electro

ZL Zelenáčova Šopa: 100 let narození Django Reinhardtavýroční koncert ZL Club Bamboo: Skaparáda s Dr. Bostonem 20:00 UH klub Mír:Swallow the Sorrow Bethrayer, Gate of Sorrow... 20:00 ZL MAL U Tetoura: Návratníček + Záviš - alternative folk 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Big Rock Dance - dj Vašek Vymětalík

15 Pátek

ZL Zelenáčova Šopa: 100 let narození Django Reinhardtavýroční koncert 15:00 UH Klub kultury: Nedělní čaj s UHSB 17:00 VS DK:Koncert k zahájení roku účinkuje FBM Zlín

ZL Club Bamboo:Dvoj Koncert Reggay (root reggae) + Něco Mezi 20:00 UH klub Mír: Boom bác party vol. 3 20:00 ZL MAL U Tetoura:Psychoradio, Clown Army ... metal - rock koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:REWIND - drum & bass / electro - DJ Katcha

24 Neděle

25 Pondělí 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Cool Mondays - Hip-Hop, Electronica

16 Sobota

26 Úterý

19:30 UH Klub kultury: Čechomor a Svatý Pluk - benefiční koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Večer žízní a canců - rockotéka Martina Königa

ZL Club Bamboo: Kapela Babolam - koncert 20:00 ZL MAL U Tetoura:HOW LONG, EX LEX, ŠKODA 120 ... HC + punk 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Just Punk ! SPS + Punk Floid

21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Projection ! Get some experiences ! dokum. filmy

7

17 Neděle

6

Středa

Čtvrtek

21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Urban Thursdays - Digi-Dub, Dubstep, Roots,Electro

8 18:00 20:00 20:00 21:00

9

Pátek ZL Club Bamboo:Bass Trip Djs & Sound by Lords sound systém UH klub Mír:Klubová scéna č.13: Krajní nouze,Mentalita lidstva VALMEZ M-KLUB:Exploit, Carcharia, The Syrup ZL MAL U Tetoura: Music Jam pro všechny ZL Golem Gambrinus klub: Noc živých kapel: Ine Kafe revival, Agnes Compadres

Sobota

BŘE Angel club: Argema + Operace Artaban, host: Neutral 18:00 HOL Zámek:Slavnostní novoroční koncert města 20:00 ZL MAL U Tetoura:ROCKMATCH celorepubliková soutěž rockových kapel 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: 80´s party - dj Petr Došek

10 Neděle 15:00 UH Klub kultury: Nedělní čaj s UHSB 18:00 UH kino Hvězda: Tříkrálový koncert s Hradišťanem

11 Pondělí 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Cool Mondays - Hip-Hop, Reggae, Dub

12 Úterý 19:00 RPR ZUŠ:M. Ambroš - housle, Z. Ambrošová- klavír (koncert) 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Projection ! Get some experiences ! dokum. filmy

13 Středa 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Big Rock Dance - dj Vašek Vymětalík

ZL Masters of Rock Café: Kataklysm (CAN) 19:00 ZL Zelenáčova Šopa: BlueGate - bluegrass z Plzně 19:30 KU Sportovní hala: Hana Zagorová + Petr Rezek

18 Pondělí 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Cool Mondays - Downtempo - DJ Radar

19 Úterý ZL Masters of Rock Café: U.D.O. (GER) - koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Projection ! Get some experiences ! dokum. filmy

20 Středa ZL Club Bamboo:Chillout Planet live djs performance 19:00 ZL Zelenáčova Šopa: Poutníci - 40 let kapely 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: 80´s party - dj Petr Došek

21 Čtvrtek 19:00 ZL Zelenáčova Šopa: Kačes a New Rumpál 19:00 RPR T klub: J. Černý Kate Bush (hudební pořad) 19:00 ZL Filharmonie BM:Ze světa operety - J. Strauss, L.Fall, K.Komzák... 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Urban Thursdays - Digi-Dub, Dubstep, Roots,Electro

22 Pátek ZL Club Bamboo: HomeBwoyRasta-olomoucké reggae 20:00 VALMEZ M-KLUB:KOFE-IN alternativ & electronic rock 20:00 UH klub Mír:Záviš koncert z cyklu Hudební sklepy 20:00 RPR Harcovna: Václav Koubek - koncert 20:00 ZL MAL U Tetoura: JAZZBOOK nu jazz live koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: TAFROB & DJ MAZTAH

27 Středa 19:00 ZL Zelenáčova Šopa:Míša Leicht sólo - leader plzeňského COPu 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: Večer žízní a canců - rockotéka Martina Königa

28 Čtvrtek 18:00 ZL Hvězdárna: Koncert Jana Buriana 19:00 ZL Zelenáčova Šopa: Funny Fellows - old time music 19:00 ZL Filharmonie BM:Vídenští skladatelé- F. Schubert, J. Haydn ... 19:00 VS DK: Luboš Pospíšil & 5P - koncert 20:00 ZL Loft 577:Jazzgang - koncert 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: 80´party - Dj Tomáš Vanduch

29 Pátek UH klub Mír:STROBE ! party 20:00 ZL Masters of Rock Café:Stratovarius (FIN) - koncert ZL Club Bamboo:NUJazz - live Djs 20:00 VALMEZ M-KLUB:PSYCHO TOUR: Psycho Radio, The Pant, Irokez... 20:00 UH MKZ Míkovice:Rock & Punk párty: Quarantine Suite, Utero, ZG... 20:00 ZL MAL U Tetoura:RETRAKT SOUND SYSTEM 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:BASS TERROR vol. 7

30 Sobota 20:00 UH Klub kultury: IX. Tefegrafní country bál 20:00 ZL MAL U Tetoura: ROCKMATCH - celorepubliková soutěž rockových kapel 21:00 ZL Golem Gambrinus klub: TRIBUTE TO WASTED - Live !

Uzávěrka dalšího čísla 15. LEDNA 2010!!!

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Stránka 31

kalendář - LIVE! koncer t y, pár t y ...

31

TIPY NA KONCERTY

ČECHOMOR A SVATÝ PLUK St 6. 1., Klub kultury UH, 19.30

Známá kapela, která nedávno oslavila už deset let existence a i letos se umístila v první desítce nejlepších kapel v anketě Slavík, vystoupí v Uherském Hradišti společně se sborem Svatý pluk. Přijďte podpořit Benefiční tříkrálový koncert Diakonie ČCE - STŘEDISKO CESTA!

DJ KATCHA Pá 15. 1., Golem club Zlín

TAFROB

DJka Katcha, jedna z předních osobností českého drum´n´bassu, své mixážní umění piluje už více než devět let. Pravidelně hraje na prestižních klubo- Pá 22. 1., Golem club Zlín vých parties, stejně tak jako obřích Brněnský rapper s mnohaletou kariérou a vynikající reputací neustále dokazuje, že tanečních festivalech. Dlouhý je i seznam se kvalitní hiphopová muzika dá dělat i mimo zaslíbené hlavní město. První úspězahraničních drum´n´bassových djs, po chy slavil už coby člen kapely Zlomenej waz, se kterou navštívil velký kus republijejichž boku Katcha také vystupovala ky a pod jejímž jménem šel také poprvé do lisu. Důležitým bodem jeho umělecké(Grooverider, Roni Size, Dillinja, Lemon ho působení je bezpočet vyhraných freestyle battlů, které mu vynesly status D, Ed Rush, Simon Bassline Smith, neoficiálního krále v této oblasti. I když o jeho freestylových schopnostech netřeba Jumping Jack Frost a další). V roce pochybovat, v současnosti se Tafrob věnuje především psaní a nahrávání vlastního 2006 absolvovala jedenáctidenní djský materiálu a samozřejmě regulérním koncertům. Na těch mu kryje záda dlouholetý workshop v čínském Pekingu. Hrála na kolega DJ Maztah, jeden z nejpovolanějších na poli tuzemského DJingu, a společSlovensku, v Polsku, Německu, ně vytvářejí unikátní propracovanou show, jež patří u nás mezi nejžádanější vůbec. Holandsku, Švýcarsku, Francii, Izraeli, Itálii a v Číně. s křehkostí a citlivostí textů. Jeho písně progresivní rock-metalisté PRAETORIAN voněly hospodou, zkušenostmi věčného z Uherského Brodu. Jak je vidět, na fesJUST PUNK: S.P.S tuláka a rozevlátého šansoniéra. Své tivalu je zastoupena celá řada metalových subžánrů, které v podání známých A PUNK FLOID jmen i nastupující generace jistě okouzlí So 16. 1., Golem club Zlín široké spektrum příznivců především S.P.S. vznikla v Praze v roce 1988 atmosférické větve metalu. z bývalých členů skupiny Defekt. Texty S.P.S. vycházejí z místních, českých proFUNNY FELLOWS blémů a reagují na momentální situaci, jsou zpravidla politicky angažované. Čt 28. 1., Zelenáčova šopa ZL, 19.00 Hudba vychází z klasických punkových Old time ve Zlíně. Funny Fellows je styvzorů jako je Clash, Dead Kennedys nebo lová, hudebně na úrovni, velmi aktivní a Exploited. Časem se do ní dostaly publikem naprosto zbožňovaná skupina. i některé metalové prvky. Jejich nejzná- názory o potřebě svobody nebo ztrátě Pomalu ale jistě se stávají stálicí na slomější písní je pravděpodobně píseň orientace („topíme se v pitomostech, to Ruská, jedná se o cover verzi ruské lido- velký se nám ztrácí“ – Příběhy) Koubek vé písně Priamurskije partizany, u nás vkládá do písní nenápadně. Kdo se známé jako Skal a stepí divočinou, nechce soustředit na výjimečné texty, původně pojednávající o sovětských par- může se nechat nést rozmanitou muzityzánech; verze SPS naráží na sovětskou kou. Avšak přísloví „každej pes jiná ves“ okupaci Československa v roce 1968. zde neplatí. Koubek je natolik přesvědčiPunk Floid je česká punková hudební vá osobnost, že si mohl vybírat stylové skupina, která vznikla v roce 1999 v barvy a dolaďovat s nimi potřebné nálaZábřehu na Moravě. Stejného roku vyšlo dy písní. demo "...a tak my si tady žijem". Poslední album nese název "Tvůj boj" SWALLOW THE SORROW (Cecek Rec. 2007). So 23.1. Klub Mír, UH

VÁCLAV KOUBEK Pá 22. 1., 20.00 Restaurace Harcovna, RPR,

Václavu Koubkovi jde věřit každé slovo i notu. Vedle Radůzy by se nemělo ztratit umění harmonikáře a písničkáře Václava Koubka. Muzikant, divadelník i soukromý filmař Koubek vyrůstal s písničkářskou vlnou osmdesátých let. Vymykal se jí od počátku, fyzicky i hudebně. Koubkova živočišná harmonika si rozuměla

hudba

film

Klub Mír opět přichází se stylově pestrou akcí. 23. ledna se zde v rámci festivalu Swallow The Sorrow představí hned šest tuzemských kapel. Každá z nich je jiného vyznění, s odlišným přístupem a zaměřením. Na festivalu vystoupí trashcoroví BETHRAYER z Kojetína, doom-deathoví melancholici GATE OF SORROW z Uherského Ostrohu, atmosféričtí metalisté EVERLASTING DARK z Olomouce, doomově symfoničtí DOOMAS z Nové Bani, crossoveroví ENDLESS z Ostravy a

divadlo

akce

venské i české hudební scéně. Být na jejich koncertě, zvláště pak v intimním prostředí Zelenáčovy šopy, znamená, vrátit se o necelé století nazpět. Pomůže vám k tomu nejenom old timový profil seskupení ale i perfektně padnoucí dobové oblečení. Kapelníkem, zpěvákem, konferenciérem, kornetistou, houslistou, skladatelem a textařem je Romanem Féderem. Mimochodem je také hercem Trnavského divadla. Příjemný poslech!

výstavy

relax


inZlin 01-2010:tisk

32

29.12.2009

Stránka 32

kalendář akcí - přednášky, besedy ... + FILM

KALENDÁŘ AKCÍ

9

9:36

Sobota

14:00 VS DK:Tříkrálový karneval Tentokrát s Harrym Potterem 18:45 ZL Velké kino:Růžový kavalír přímý přenos z Metropol. opery NY 19:30 UH Klub kultury: XIX. Reprezentační ples města Uherské Hradiště

15 Pátek

26 Úterý

19:30 HOL Kino Svět:Kabaret Hvizd hudebně zábavný pořad

18:00 ZL Loft 577: Burza nechtěných vánočních dárků

16 Sobota

28 Čtvrtek

18:45 ZL Velké kino:Carmen - přímý přenos z Metropol. opery NY

17:00 UH Přednáškové centrum Slov. muzea - areál kasáren:Prehistorické Řecko - přednáška PhDr. T. Alušíka 19:00 RPR T klub:NORDKAPP - cestovatelská beseda M. Ondráška

19 Úterý 17:00 ZL Alternativa:Vernisáž výstavy designérů “Talent 2009”

10 Neděle

20 Středa

17:00 UH kino Hvězda:Ohlédnutí 2009 kolektivní fotografická výstava 18:00 KM DK:Štěstí Květy Fialové - povídání herecké legendy

20:00 ZL Loft 577:Párty: Loft 577 (oslava prvních narozenin)

11 Pondělí

19:00 VALMEZ M-KLUB:Večer outdoorových filmů a fotografií “Na východ”

18:00 ZL Loft 577: Roman Januška - obrazy (výstava)

12 Úterý 20:00 ZL Loft 577:Severský minivečer Dánsko (koncert + film)

13 Středa

TIPY NA DALŠÍ AKCE

21 Čtvrtek 22 Pátek 20:00 ZL Loft 577:Mgr.M.Fojtíková “V sedmém patře nebe” křest knihy

23 Sobota

16:30 OTR Beseda:Vernisáž výstavy “Otrokovice očima našich dětí”

14:00 LU Galerie Elektra:Vernisáž výstavy loutek a loutkových divadel 19:30 OTR Beseda:Otrokovický ples St. Hložek, Bobr a Pexeso

14 Čtvrtek

25 Pondělí

17:00 VS kino Vatra:Josef Stelibský vzpomínkový pořad 18:00 ZL Loft 577: Beseda: aArchitektura 18:00 ZL Hvězdárna:Cestopisná přednáška CK Kudrna Brno: Rhodos

16:00 VS kino Vatra: Transport do ráje - film ke Dni holocaustu 19:00 ZL Hvězdárna: Nebe nad Zlínem 3 - leden, únor (přednáška)

KINA ZLÍN ZL Golden Apple Cinema, Velké kino, kino Květen Týdenní program kin ve Zlíně od ČT do ST na plakátech, letácích www.gacinema.cz, www.velkekino.cz. FKS -Filmový klub seniorů Můžete vidět následující filmy Bratři Pevné pouto Imaginárium Dr. Parnasse Nějak se to komplikuje Trable v ráji Planeta 51 Galimatyáš Stínu neutečeš Dvojka Fame - Cesta za slávou Zombieland Sherlock Holmes Čtvrtý druh Kawasakiho růže ZL Golden Apple Cinema So 2 Ne 3 So 9 Ne 10 St 13 So 16 Ne 17 So 23 Ne 24 So 30 Ne 31

Jak stařeček měnil 10:00 Jak stařeček měnil 10:00 O hloupém Peciválovi 10:00 O hloupém Peciválovi 10:00 Pamětnice 10:00, 14.00 Krtek a weekend 10:00 Krtek a weekend 10:00 Babička vypráví pohádku 10:00 Babička vypráví pohádku 10:00 Krakonošovy pohádky I. 10:00 Krakonošovy pohádky I. 10:00

ZL kino Květen Ne 3 Ne 10 Ne 17 Ne 24 Pá 29 Ne 31

Povídání o pejskovi a kočičce15:00 Čarodějné pohádky I. 15:00 Kytice pohádek III. 15:00 Cvrček a spol. 15:00 Chceš mě, chci tě 17:00 O Malence 15:00

Tak trochu jiná služebka, aneb se skládačkami na Rhodos Čt 14. 1., Hvězdárna Zlín, 18.00

Cestopisná přednáška Honzy Galla. Když se Aleš Zemánek a Honza Galla dozvěděli, že se konference o skládacích kolech (obor ve kterém pracují) se bude konat na řeckém ostrově Rhodos, rozhodli se, že se tam dopraví naprosto stylově. A to s využitím vlaků, autobusů, lodí, tramvají, stopování a samozřejmě i skládacích kol. Jejich „služební“ cesta vedla přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Řecko. Na závěr si pak ještě střihli cyklo přejezd z vídeňského letiště Schwechat na vídeňské vlakové nádraží.

ZL Velké kino So 2 St 6 St 6 St 20 St 20

Myší kočičiny 2Bobule 2Bobule Můj život v ruinách Můj život v ruinách

15:00 10:00 14:00 10:00 14:00

ZL Film. klub Charlie St 13 Pá 15 St 20 St 27

Hranice ovládání Lady a Tramp P100 - Harold a Maude P100 - Fish Tank

19:30 13:30 19:30 19:30

FILMOVÉ TIPY

Transport do ráje Po 25. 1., Vatra Vsetín, 16.00

Působivý filmový snímek z prostředí terezínského ghetta podle filmové povídky Arnošta Lustiga Noc a naděje. Film je promítán ke Dni holocaustu.

Hranice ovládání St 13. 1., Film klub Charlie Malá scéna Zlín, 19.30

V pořadí desátý hraný film slavného nezávislého tvůrce v sobě míchá nejenom jeho klasické tradiční filmové postupy, ale také příměs kriminálních příběhů Donalda Westlaka, které vycházejí pod pseudonymem Richard Stark. Jarmusch se i v tomto žánru cítí dobře, což je patrné z pozitivních ohlasů na Hranice Ovládání. Španělsko/USA/Japonsko 2009, 116min., titulky. Scénář a režie Jim Jarmusch

Uzávěrka dalšího čísla 15. LEDNA 2010!!!

Projekt 100 14.1. – 21.5. 2010

Putovní přehlídka letos představí kolekci filmů věnovaných tradičnímu žánru světové kinematografie, filmu noir. Pavel Bednařík, umělecký ředitel AČFK, o Projektu 100 – 2010 říká: „Letošní Projekt 100 je zaměřen na temné stránky duše i života hlavních hrdinů. Hrdinové bez minulosti a budoucnosti jsou pak doplněni postavami plnými vzdoru (Fish Tank, Harold a Maude), vzdoru proti konvencím, společenským zásadám i rodinným pravidlům a pořádkům. Vedle klasických titulů, mimo jiné milníku československé kinematografie (Vtáčkovia, siroty a blázni), jsme se rozhodli představit také snímek oceněný v Cannes – svíravou Bílou stuhu Michaela Hanekeho. Souvisí se samovolně se rodícím zlem v člověku, tématem, kterého se dotýkají i ostatní snímky. A na závěr jednu odlehčenou lahůdku, allenovskou komedii Zahraj to znovu, Same.“ www.projekt100.cz

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Stránka 33

M

DIVADLO STÁLÉ DIVADELNÍ SCÉNY ZL MD velký sál Út 5 St 6 Čt 7 Čt 7 Pá 8 So 9 Út 12 Út 12 St 13 Čt 14 Pá 15 So 16 Út 19 Út 19 St 20 Čt 21 Pá 22 So 23 Ne 24 Út 26 St 27 Čt 28 Pá 29 So 30

Kdo je tady ředitel ? 19:00 Maryša 10:00 Jak šlo vejce na vandr 14:30 Sluha dvou pánů 19:00 Sluha dvou pánů 19:00 Balada pro banditu - derniéra19:00 Policejní pohádka - hraje Divadlo Šumperk 10:00 Policejní pohádka - hraje Divadlo Šumperk 14:30 Cyrano z Bergeracu 17:00 Sluha dvou pánů 19:00 Kdo je tady ředitel ? 19:00 Kdo je tady ředitel ? 19:00 Sněhurka - Těšínské divadlo Český Těšín 10:30 Sněhurka - Těšínské divadlo Český Těšín 14:30 Švejk 10:00 Sluha dvou pánů 19:00 Jak šlo vejce na vandr 10:00 2x Woody Allen - Divadlo Bez zábradlí Praha 19:00 Jak šlo vejce na vandr 14:30 Eva tropí hlouposti 10:00 Cyrano z Bergeracu 14:30 Švejk 10:00 Eva tropí hlouposti 19:00 Rok na vsi 19:00

ZL MD Divadélko v klubu Út 5 Út 12 So 16 Pá 22 So 23

So 9 Ne 10 Út 12 Čt 14 Pá 15 So 16 Ne 17

Srdce krásné slivovice plné ! 19:00 Madam Piaf 19:00 Srdce krásné slivovice plné ! 19:00 Srdce krásné slivovice plné ! 19:00 Madam Piaf 19:00 Když už člověk jednou je... Když už člověk jednou je...

19:00 19:00

Poslední ze žhavých milenců divadelní komedie 19:30 Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka 19:30 Křemílek a Vochomůrka - premiéra 15:30 Neidentifikovatelné lidské ostatky a skutečná ... 19:30 Mezi nebem a ženou 19:30 Neidentifikovatelné lidské ostatky a skutečná ... 19:30 Výročí - situační komedie 19:30 Pejsek a Kočička trochu jinak,

St Čt Út Čt

13 14 19 28

Nebezpečné vztahy 19:30 Nebezpečné vztahy 19:30 Spalovač mrtvol aneb Kabaret u Leoparda 19:30 Ne 24 Spalovač mrtvol aneb Kabaret u Leoparda 19:30 Čt 28 Výročí - situační komedie 19:30 Ne 31 Křemílek a Vochomůrka 15:30 UH Slovácké divadlo

So 9 St 13 Čt 14 Pá 15 So 16 Po 18 Út 19 St 20 Čt 21 Pá 22 St 27

Agatománie Agatománie Agatománie Agatománie

18:00 18:00 18:00 18:00

Colin Higgins

HOL Kino Svět Ne 17

Pohádka o Sněhové Královně 15:00

KM DK Út 5

Obchodník s deštěm Slovácké divadlo Uh. Hradiště18:00

LU Kino Elektra Pá 22 So 23

Ať žijí rytíři ! - rodinná komedie 16:00 Sávitrí - Divadlo Líšeň Brno (stínová loutkohra) 15:00

OTR Beseda Ne 10

Kůzlátka a vlk - Divadlo Špílberg Brno (pohádka) 15:00

RPR Spol. dům St 13

Bačova dcera - divadlo Chaos19:00

O Smolíčkovi - loutková pohádka Divadla Brod 14:30,16.00 Malostranská zimní pohádka loutková pohádka 9:30 St 27 Limonádový Joe - Hoffmannovo divadlo Uh. Hradiště 9:00

Ne 17

Po 25

UH MKZ Vésky Pá 22

Limonádový Joe - Hoffmannovo divadlo Uh. Hradiště 19:00

UH Reduta Ne 10

O pejskovi a kočičce - divadel. soubor Říše loutek 15:00

VALMEZ M-KLUB St 27

Divadlo Schod: “Nech broučka žít !”

19:00

VS DK Ne 10

Mauglí - Divadlo Polárka Brno16:00

ZL Loft 577 Ne 31

So 16. 1., 19.00 - premiéra Slovácké divadlo, UH,

"Dnes jste tady a zítra tu nebudete." To je životní heslo jedné z titulních postav hry - Mathildy Chardinové, zvané Maude, která vám stejně jako Haroldovi možná zcela změní pohled na svět kolem vás. V titulní roli Maude uvidíte Květu Fialovou. Harold a Maud se seznámí na pohřbu, oba je totiž pravidelně navštěvují, každý však za jiným účelem. Zatímco on je nenapravitelný pesimista a „sériový sebevrah“, ona je obdařena překypující radostí ze života, vírou, že každý konec je jen začátek něčeho nového, lepšího. Ve společnosti Maude jsme spolu s Haroldem postupně okouzleni plností a hloubkou života, prostřednictvím jejího krásně nekonvenčního pohledu na svět uvěříme, že budeme-li chtít, můžeme opravdu všechno. Příběh bizarní dvojice osmnáctiletého mladíka a osmdesátnice napsal americký herec, režisér a scénárista Colin Higgins původně jako součást své diplomové práce na filmové akademii v Los Angeles. Zprvu pouhý dvacetiminutový scénář byl vzápětí úspěšně zfilmován a autor námět poté zpracoval jako román a nakonec i jako divadelní hru.Režie: Igor Stránský. ožebračování rodin. Byla to těžká doba našich staříčků a prastaříčků. Ale pro nás má stále svoje nepopsatelné kouzlo. Nejen příběh, ale i krásné dobové kroje a malebné valašské nářečí je pro diváky v dnešní době možná ještě zajímavější než v době jejího vzniku před 100 lety. Divadlo Bez zábradlí Praha

Výročí - situační komedie Divadla Malá scéna Zlín 19:00

ZL Zelenáčova Šopa So 30

Harold a Maude

2X WOODY ALLEN (Riverside Drive a Old Saybrook) So 23.1. 19.00 MD Zlín

Divadlo Pásovec a spol.: Čardáš

19:00

TIPY

ŠTĚSTÍ KVĚTY FIALOVÉ

Láska a nevěra: dvě sexy komedie na jedno téma. Představení není vhodné pro děti (ale měly by ho vidět). Hrají: K. Heřmánek, J. Carda, D. Morávková, J. Švandová, K. Janečková, Z. Žák a P. Pospíchal Režie: Karel Heřmánek

Ne 10. 1. DK Kroměříž, 18.00

1+2=6 (Jeden a dvě je šest) 19:00 Donaha ! 19:00 Cikáni ( Hotel U Kostničího kamene) 19:00 Cikáni ( Hotel U Kostničího kamene) 19:00 Obchodník s deštěm 18:00 Obchodník s deštěm 19:00 Harold a Maude - veřejná generální zkouška 10:00 Harold a Maude - premiéra 19:00 Harold a Maude 10:00 Naši furianti 18:00 Carmen 17:00 Harold a Maude 19:00 Harold a Maude 19:00 Carmen 17:00

hudba

PREEMIÉRA SD, UH

DALŠÍ MÍSTA

15:30 Čt 21 Pá 22 So 23

So 2 Ne 3 Čt 7

19:00 19:00 19:00 19:00

UH Slov.div. - Malá scéna

ZL Malá scéna Čt 7

Harold a Maude Harold a Maude Harold a Maude Naši furianti

UB DK

ZL MD Studio Z Po 4 Út 12

Čt 28 Pá 29 So 30 Ne 31

33

film

Povídání herecké legendy s Josefem SÁVITRÍ Kubáníkem - hercem Slováckého divadla So 23.1. 15.00 Kino Elektra LU Uherského Hradiště. www.dk-kromeriz.cz Magická stínová loutkohra na motivy staroindické báje. Pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí. + Výstava loutek divadlo Chaos a loutkových divadel - 23. 1. ve 14.00 BAČOVA DCERA vernisáž v Galerii Elektra, do 14. 2. St 13. 1., Spol. dům, RPR, 19.00

Hra Miloše Kulišťáka Bačova dcera nás zavede na valašský venkov konce devatenáctého století. Vypráví osudový příběh dvou mladých lidí, ve kterém se prolíná nejen láska, umocněna rodinným neštěstím, ale i drobné střípky radosti, lásky a dobráckého škádlení obyčejných lidí. Jako neblahý jev zde Miloš Kulišťák připomíná alkoholismus a s ním spojené

divadlo

akce

LIMONÁDOVÝ JOE St 27. 1. DK, Uherský Brod

Kabaretní divadelní show volně zpracovaná. Podle oblíbené hry Jiřího Brdečky se spoustou známých písniček. Hraje Hoffmannovo divadlo Uherské Hradiště.

výstavy

relax


inZlin 01-2010:tisk

34

29.12.2009

9:36

Stránka 34

VÝS TAVY

VÝSTAVY KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ, ZL Dům umění Architektonická soutěž o návrh na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně

do 24.1. 2010 Zlínský zámek Exotismy v architektuře XX. století v Čechách a na Moravě

do 24.1.

KABINET T, ZL Radim Hanke „HLAVYVHLAVĚ“

do 29.1.

ALTERNATIVA, ZL DOMÁCÍ ÚKOLY - ŽENA

do 16.1. TALENT 2009

Jan Merta do 31.01.ve Wannieck gallery, Brno

Jan Merta absolvoval v letech 1981-7 pražskou AVU. Patřil mezi vůdčí osobnosti české malby generace 80. let 20. století. Od počátku své zralé tvorby postupně řešil výtvarné otázky spojené s vlastním usilováním o dokonalé „uchopení reality“ a její zobrazení. V této souvislosti je nutno zmínit jeho obraz Schránka v červeném poli z roku 1987, který představuje pravděpodobně jeden z vrcholů tvorby 80. let. Po roce 1990 postupně opouští tematiku „solitérních předmětů“ a přechází k širšímu zachycení a zpracování „reálného světa“. V lednu máte poslední šanci navštívit Vaňkovu galerii, která hostí retrospektivní pohled do tvorby tohoto významného českého umělce. Přehlídku Mertových děl doplňuje soubor velkoformátových negativů dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák nazvaný jednoduše - Jan Merta.

vernisáž 19.1. 17.00, do 2.2.

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA, KM JINDŘICH ŠTREIT - (AB) NORMALIZACE

do 28.2.2010

TIPY NA VÝSTAVY

EXOTISMY V ARCHITEKTUŘE XX. STOLETÍ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ KGVU - zámek ZL, do 24. 1. 2010

Exotismy měly v dějinách 20. století mnoho podob, které spoluurčovalo jejich

sociálně a kulturně historické zázemí. Vynořovaly se v dobových vlnách. Na přelomu 19. a 20. století v době secese a symbolismu vykazovaly řadu rysů, charakteristických pro vytváření výtvarného stylu či životního slohu. Zasahovaly do sféry architektury, volného i užitého umění, do celého způsobu života, včetně způsobu odívání. Díla významných i polozapomenutých osobností české architektury 20. století (například Dušana Jurkoviče, Pavla Janáka, Josefa Gočára, Martina Roubíka, Jana Letzela nebo Antonína Raymonda) představuje tato výstava pohromadě právě díky tomuto společnému prvku. Objeví se zde projekty a fotografie pravoslavných kostelů, synagog, ale i restaurací nebo obytných domů.

REVITALIZACE 14. A 15. BUDOVY BÝVALÉ TOVÁRNY FIRMY BAŤA do 24. 1., KGVU - Dům umění, Zlín

Znovuvyužití opuštěných průmyslových budov ke kulturním účelům se stalo trendem nejprve v západních zemích Evropy a postupně se rozšířilo i u nás. Genius loci starých továrních budov z roku 1948 navržených architektem Jiřím Voženílkem o revitalizaci přímo prosil. Vyslyšen byl v podobě vypsání architektonické soutě-

být normální a zatím to zavádělo do života šeď a kýčovité rituály. Na výstavě budou k vidění doposud nevystavované a nepublikované fotografie, které umělecky dokumentují dobu – průvody, manifestace, schůze, všudypřítomná hesla, život na vesnici i ve městě. K výstavě vychází i stejnojmenná kniha s texty Ludvíka Vaculíka a Antonína Dufka. Výstava je jednak připomenutím a jednak že na návrh Krajského kulturního a vzdě- mementem - jak se živořilo v kulisách lávacího centra.Tento komplex by měl obsáhnout knihovnu, galerii a muzeum. V Domě umění uvidíte všech 36 soutěžních projektů včetně vítězného projekt pražské architektonické kanceláře A.D.N.S., který citlivě reaguje na nutnost propojení dvou domů a tří funkcí v jeden celek. Zároveň respektuje 14. a 15. budovu jako součást svého okolí a přistupuje k jejich podobě jako ke kulturní památce. normalizační doby a je příspěvkem ke 20. výročí událostí v listopadu 1989. DOMÁCÍ ÚKOLY – ŽENA Snad odpovídá na otázku, zda i při současných potížích by bylo moudré vracet Alternativa Zlín, do 16. 1. 2010 Na výstavě budete moci vidět obrazy, se husákovského ráje. pro něž byly inspirací ženy. Jedná se

"T A L E N T 2009" VÝSTAVA DESIGNÉRŮ

Alternativa Zlín Út 19. 1., 17.00 - vernisáž, do 2.2.

o díla z různých Domácích úkolů minulých let, mnoho z nich bude zapůjčeno ze soukromých sbírek. Domácích úkolů se v minulosti zúčastnilo kolem stovky umělců, většina z nich se účastní pravidelně.

Na výstavě budou prezentovány oceněné a vybrané soutěžní návrhy celostátní studentské soutěže vysokoškolských designérů TALENT 2009. V roce 2009 oslavila Zlínská škola umění 70 let od svého vzniku a Ateliér průmyslového designu ve Zlíně 50 let od svého založení. Tato výstava chce ideově navázat na odborníky z minulosti při podpoře designérů budoucnosti. Předmětem soutěže TALENT 2009 je, ocenit výjimečné studentské práce z oblasti designu průmyslového, produktového (rovněž oděv, obuv, šperk apod.), interiérového i grafického designu.

JINDŘICH ŠTREIT (AB) NORMALIZACE

Výstava loutek a loutkových divadel

Muzeum KM, do 28.2.2010

23. 1. - 14. 2., Galerie Elektra, LU

Rozsáhlá výstava ( 80 velkoformátových fotografií) dnes již světově proslulého fotografa prof. Jindřicha Štreita. Název (AB)NORMALIZACE vymyslel spisovatel Ludvík Vaculík a charakterizuje jednak dobu husákovská normalizace a jednak absurditu a abnormálnost toho, co mělo

23. 1. ve 14.00 vernisáž výstavy v Galerii Elektra, od 15.00 pak v Kině Elektra pak představení Sávitrí. Magická stínová loutkohra na motivy staroindické báje. Pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí. Určeno všem věkovým kategoriím.

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 35


inZlin 01-2010:tisk

29.12.2009

9:36

Strรกnka 36

http://www.inzlin.info/pdf/inzlin-01-2010  

http://www.inzlin.info/pdf/inzlin-01-2010.pdf