Page 1

JAK VYLEPŠIT  VLASTNÍ KATALOGY  A PROSPEKTY?


5

5 PRAKTICKÝCH  KROKŮ Rozhodujete se, u koho necháte vytvořit Vaše reklamní tiskoviny, nebo chystáte redesign? Nepouštějte se rovnou do tvorby grafických návrhů. Věnujte chvilku následujícímu textu.


Krok 1.

Grafika Máte design Vašich tiskovin hotový? Plní správně své funkce? Nebo má jednoduše zastaralý či nepoužitelný vzhled? Takové a mnohé další mohou být důvody pro redesign. Čistá a přehledná grafika formuje u zákazníků první dojem. Rozhodnou se podle ní, jestli chtějí Vaše produkty či služby lépe prozkoumat. Vždy je třeba usilovat nejen o atraktivní vzhled tiskoviny, ale také o to, aby zákazníci snadno a efektivně vstřebali publikované informace. Vyvarujte se samoúčelné kreativě, méně bývá více. Disponujete-li grafickým manuálem, trvejte na jeho používání. Nezapomínejte na značku, ale nepřeceňujte její roli v celkovém grafickém pojetí. Dodržujte souvislosti mezi grafickým návrhem tiskoviny a firemním vizuálním stylem. Máte-li pochybnosti nad výsledkem, svěřte tuto práci specialistům.


Krok 2.

Písmo a sazba Nebudeme Vám nic nalhávat, sazba a práce s písmem představuje spolu s fotografiemi klíčovou fázi tvorby tiskoviny. Provedení sazby velmi často rozhoduje o úspěšném přijetí obsahu u zákazníků. Pokud se přesto rozhodnete formátovat text svépomocí, dodržujte základní typografická pravidla. Neřídí-li se užití písma Vaším grafickým manuálem, vždy se vyhněte experimentům! Používejte ověřená písma s dobrou čitelností. Vždy volte přiměřenou velikost písma. Nemáte-li dostatek zkušeností, nesázejte text na rastrovaná pozadí (fotografie). Nepodceňujte tabulky. Nepoužívejte systémová písma a vždy mějte na paměti, že s Vámi připraveným souborem si musí poradit také tiskárna.


Krok 3.

Fotografie Fotografujete? Zdaleka nemáte výhráno! Úsporu financí za práci fotografa pečlivě zvažte. Kvalitní fotografie prodává. U tiskovin jste ve velké nevýhodě ve srovnání s internetem, na kterém si můžete vypomoci videem. Nic nezkazí kvalitně zpracovaný katalog spolehlivěji, než nekvalitní fotografie. U menších produktů si pohlídejte vykreslení detailů. Nedostatečné rozlišení použitých fotografií se projeví rozmazáním nebo „rozpixelováním“ obrázku. Prodáváte-li produkty v několika barevných mutacích, vždy trvejte na věrném podání barev při tisku. I když dnes již existují technologie umožňující tisk obrázků v prostoru RGB, v drtivé většině Vašich zakázek bude nutné použité obrázky převést do barevnosti CMYK.


Krok 4.

Tisk

Kontaktují Vás pravidelně tiskárny s nabídkou na zaručeně nejlepší možnosti tisku? Konkurence na trhu je obrovská. Využijte této skutečnosti při jednání o cenách. Ne každá tiskárna je však schopna realizovat konkrétní zakázku v požadované kvalitě a termínu. Vždy si ujasněte preference. Zda požadujete kvalitu, termín nebo cenu.  Pro zadání bude potřeba specifikovat požadovaný formát, barevnost, vazbu, materiál, povrchovou úpravu a množství (náklad). Většina tiskáren dnes již také poskytuje dopravu realizovaných tiskovin k zákazníkovi. Z naší praxe máme nejlepší zkušenosti s kontrolou prvního výjezdu přímo v tiskárně, kterou doporučujeme i zdatnějším zadavatelům.


Krok 5.

On-line publikování Používáte pro své obchodní aktivity internet? A používají internet také vaši zákazníci? Ukažte jim Vaše tiskoviny online. Internetová populace stále roste neuvěřitelnou rychlostí*. I když klasickou tiskovinu internet v dohledné době nenahradí, online publikování může představovat pro Váš business zajímavou a efektivní alternativu. Počet projektů, jež umožňují publikování elektronických verzí tiskovin, neustále roste. Nebojte se internetu. Oslovte více potenciálních zákazníků. Publikujte online. Máte-li zájem o tuto službu a potřebujete odbornou pomoc, rádi Vám vyjdeme vstříc.

* 5,511 mil. českých uživatelů populace 10+ navštěvuje internet aspoň 1x měsíčně ( Mediaresearch a.s., 2/2010)


Časté otázky Nejsme spokojeni s kvalitou našich tiskovin, co musíme udělat pro jejich vylepšení? INUA: Viditelného posunu byste měli dosáhnout aplikací pravidel, uváděných v tomto letáku. Kdy bychom měli uvažovat o pořízení kvalitních tiskových materiálů? INUA: Především jste-li distributorem zahraniční značky, vyrábíte vlastní produkty, poskytujete servisní služby, nebo vystavujete na veletrzích! Neprodáváme, ani nevyrábíme. Dají se použít reklamní tiskoviny i ve službách? INUA: Zcela určitě ano. Na rozdíl od produktových tiskovin, především katalogů, bude Vaše tiskovina vyžadovat citlivější přístup. Tiskoviny věnované službám bývají více emotivní. Nabízená služba musí vzbudit u zákazníka dobrý dojem a navodit příjemný pocit. Významný faktor představuje důvěryhodnost sdělení. Typickými klienty bývají státní instituce, cestovní kanceláře, apod. Spolupracujeme s grafikem a nepřemýšlíme o změně. Můžeme tuto nabídku konzultovat s naším grafickým studiem? INUA: Rozhodně! Nám zřejmě cashflow nevylepšíte, optimalizujte tedy své vlastní. Zmínka o tlaku konkurence může být pádný argument při jednání o cenách a kvalitě grafických služeb. Máme již hotový design, který s úspěchem používáme a nehodláme jej měnit. Můžeme využít nabídku i v tomto případě? INUA: Ano. Vaši tiskovinu můžeme produkovat, tj. zajistit její výrobu u našich smluvních partnerů. Nabídka zahrnuje dopravu na smluvené místo, kterým může být Vaše společnost nebo přímo zákazník. Mimo to rádi poskytneme bezplatnou konzultaci stávajícího stavu Vašich tiskových materiálů. Umíte realizovat zakázku i na větší vzdálenost? INUA: Ano. Spolupracujeme především s českými firmami, ale realizujeme zakázky také klientů ze zahraničí (GB, PL, aj.). Co se stane, když nevyužijeme tuto nabídku? INUA: Nezaregistrujete žádnou změnu. Co nám tedy nabízíte? INUA: Nabízíme trvalou spolupráci. Práce na tvorbě tiskovin málokdy končí jejich vytvořením, většinu tištěných aplikací je i poté třeba dále rozvíjet v souladu s vývojem produktů. Potenciál naší společnosti nejlépe využijete, budete-li s námi spolupracovat i po dokončení projektu.


Pokud pro Vás tvorba kvalitních tiskovin představuje velké sousto, nabízíme Vám tyto služby: > Analýzu stávajícího stavu tiskových materiálů a možnosti řešení. > Tvorbu grafických návrhů s důrazem na použitelnost a pravidla CI. > Vytvoření dílčích grafických aplikací jako jsou produktová loga, tabulky, piktogramy, aj. > Odbornou sazbu textů, tabulek, včetně nákupu písem. > Otevření účtu u fotobank a následný nákup fotografií. > Zajištění profesionálního fotografa pro outdoor i ateliérové focení. > Přípravu tiskovin pro tisk včetně provedení korektur. > Tiskovou produkci s osobním dohledem v tiskárně. > Online publikování na internetu.

Zákazníky nejčastěji poptávané tiskoviny:

Katalogy

Prospekty

Ceníky

Spojte se s námi: +420 571 459 459

Návody

www.inua.cz | www.inuaprint.cz

Jak vylepsit vlastni katalogy a prospekty  

Užitečný rádce pro tvorbu a produkci firemních tiskovin.

Advertisement