__MAIN_TEXT__

Page 1

2017 Nr. 3 (63)

Interviu su Algirdu Kaušpėdu ĮKVĖPIMAS ATEINA BEDIRBANT

Kaip išsirinkti būstą? DERINIAI: PARKETAS IR TAPETAS

Patarimai apie baldus

Nuotraukoje LAUFEN kolekcija „Val“, diz. K. Gricic


Daugiau informacijos:


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

8/

24/

Trys nauji interjerai

Geros vasaros linkintis Vytautas

Redaktorius ir projekto vadovas Vytautas Gurevičius info@interjeras.lt Kalbos redaktorė Rasa Lajienė info@interjeras.lt Mob. tel. 8 699 83 242 Žurnalistė Žydrė Dargužytė

Meno redaktorė Rasa Labutienė ipmaketas@interjeras.lt Fotografas Darius Gumbrevičius Reklama info@interjeras.lt Mob. tel. 8 699 77 192 Pozityvai ir spauda UAB „Spaudos praktika“ Viršelis Nuotrauka ant viršelio – „Laufen“.

Patarimai

Dizaineris Lukas Ruškys

Fotografijų autoriai Leonas Garbačauskas, Norbert Tukaj.

31/

Interjeras.lt rekomenduoja

Žurnalas leidžiamas nuo 2007 m. Redakcija už reklamos turinį neatsako. Perspausdinti straipsnius, reprodukuoti nuotraukas be leidėjo sutikimo yra draudžiama. ISSN 1822-8186 Leidėjas VšĮ „Aplink tave“, Konstitucijos pr. 23, Vilnius Tiražas 8 000 egz.

3

Rekomenduoja

Redaktoriaus žodis Dvi kūrybiškos asmenybės, atstovaujančios dviem skirtingoms kartoms, – architektas Algirdas Kaušpėdas ir interjero dizainerė Gintarė Jarmalavičiūtė – pasakoja apie savo veiklą, gyvenimą, tarsi kaladėles dėsto asmeninius patyrimus. Architektūros, skirtos gyvenimui, ir interjero, skirto konkrečiam žmogui, kūryba – atsakingas ir nelengvas, bet vienareikšmiškai įdomus užsiėmimas, pavaldus tik išskirtinėms asmenybėms. Trys įdomūs interjerai sudomins idėjų ieškančius, naujus butus iš mūsų partnerių žadančius įsigyti pirkėjus. Naujakuriams svarbu viskas – funkciniai, estetiniai, technologiniai sprendimai. Klaidų, padarytų įsirengiant būstą, taisymas vėliau kainuoja daug brangiau. Kaip yra sakoma: „Šykštus moka du kartus.“ Patarimai šį kartą liečia daugelį temų: nuo mūsų draugų iš Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) patarimų, kaip išsirinki butą, iki parketo ir tapetų derinimo. Naujos medžiagos, technologijos taip sparčiai veržiasi į mūsų gyvenimą, kad neįvertinti naujų galimybių būtų neapdairu. Gegužę praūžusioje dizaino savaitėje buvo išrinkti ir ženklu „Interjeras.lt rekomenduoja“ pažymėti kokybiškiausi ir inovatyviausi interjerų sprendimai, namų dekoro detalės, baldai. Jūsų dėmesiui keletas nugalėjusių pavyzdžių, kurie galėtų rasti savo vietą ir jūsų interjeruose.

Patarimai

Interjeras

12/

Svečiuose

Atvirai

Įkvėpimas ateina dirbant

Įdomybės

4/

Architektas, kasdien atiduodantis duoklę visuomenei


Atvirai

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Įkvėpimas ateina dirbant Tekstą parengė Žydrė Dargužytė Nuotraukos iš dizainerės asmeninio albumo

4


Atvirai

2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Dizainerės kurtos erdvės – jaukios, harmoningos ir atveriančios nišą svajoti.

Gintarei Jarmalavičiūtei prireikė ne vienų metų, kad tvirtai stovėtų ant kojų interjero dizainerių žemėje. Užauginti pasitikėjimą savimi ir užsitarnauti vertinamos specialistės vardą buvo nelengva: reikėjo kantriai triūsti, rasti būdą, kaip suderinti darbą ir šeimą, pasirinkti kūrybos kryptį. Šiandien Gintarė džiaugiasi ne tik nuosava studija Vilniaus senamiestyje, bet ir ją įkvepiančiais užsakymais, patenkintais užsakovais. Ji tvirtai žino, jog svarbiausia – dirbti, o įkvėpimas, kaip pati sako, „prisijungia bedirbant“. Gintare, kiek laiko praėjo, kol drąsiai ėmėte save vadinti interjero dizainere? Prireikė kelerių intensyvaus darbo metų, kad pati patikėčiau savo jėgomis. Siekiau sukaupti patirties. Neskubėjau ir dėl lietuviško kuklumo. Dabartiniai studentai po dizaino studijų kur kas drąsiau ir netgi agresyviau pradeda veiklą. Aš judėjau savo tempu, tad dabar tvirtai žinau, kas esu ir ko noriu. Išmušti mane iš vėžių gana sunku. Nuo ko prasidėjo Jūsų kaip kūrėjos kelias? Kur mokėtės, dirbote, kaip tobulėjote? Dar mokykloje visi pastebėjo, kad esu „prie meno“. Apipavidalindavau visas mokyklos šventes, buvau menininkė-entuziastė. Taigi ir man pačiai greitai tapo aišku, kad specialybė siesis su menais. Pradžioje stojau į Aukštesniąją Stepo Žuko meno mokyklą. Rinkausi tarp dailiojo apipavidalinimo ir drabužių modeliavimo. Tuomet kurti erdves pasirodė įdomiau. Įgijusi dailiojo apipavidalinimo specialybę įstojau į Dailės akademiją ir ten krimtau dizaino mokslus. Studijavau ilgiau nei pakankamai  – septynerius metus. Jau studijų metais pradėjau kurti interjerus. Nuo tada ir dirbu šį darbą.

Darbuojatės viena ar su kolegomis? Pastaruoju metu turiu kolegą, padedantį įgyvendinti interjerų projektus. Iki tol visada dirbau viena. Kaip atrodo Jūsų kūrybinė erdvė? Mano studija tokia, apie kokią visada svajojau. Tai, sakyčiau, labai nestandartinė erdvė per du aukštus. Ji yra senamiestyje, su vidiniu kiemeliu. Kaimynystėje statomas Modernaus meno muziejus. Vieta tikrai nuteikia pakiliai ir kūrybiškai. Kokius interjerus kuriate? Mano interjerai šiuolaikiniai, bet jaukūs. Kurdama stengiuosi išlaikyti harmoniją tarp interjero ir eksterjero. Man pačiai patinka erdvės, laisvės ir švaros pojūtis, todėl nenoriu savo rengiamų būstų apkrauti nereikalingomis detalėmis. Siekiu, kad viskas būtų reikalinga ir apgalvota. Pakalbėkime apie interjero dizaino tendencijas. Kas vyksta rinkoje? Šiuo metu interjerus užkariauja pilka ir juoda spalvos. Žmonės daug drąsiau tamsina tiek privačias, tiek visuomenines erdves. Vonios

kambariuose karaliauja marmuras. Lietuvoje dažnai atsitinka taip, kad tendencijos vienodai įsiveržia į visus lietuvių dizainerių darbus. Aklai jomis nesivadovaučiau, nes jos kinta kas metai, o interjeras turi tarnauti daug ilgiau. Ar lietuviai linkę visapusiškai pasitikėti dizaineriu, ar akylai jį stebi, kartu dalyvauja procese? Lietuviai tikrai nelinkę aklai pasikliauti dizaineriu. Jie nori įkūnyti savo svajonę, tad dažniausiai dalyvauja procese. Manau, tai nėra blogai. Kita vertus, geriausius darbus sukūriau tada, kai užsakovai visiškai pasitikėjo manimi ir, pasiteiravus jų nuomonės, atsakydavo: „Tu dizainerė, tu ir spręsk.“ Kas interjero dizaino srityje Jus džiugina labiausiai? Daugiausia džiaugsmo suteikia kūryba ir apčiuopiamas darbo rezultatas. Dar tai, kai žmonės jaučiasi laimingi mano įrengtoje erdvėje. Manau, tai yra prasminga. Kaip sekasi suderinti darbą, kūrybą ir asmeninį gyvenimą? Esu dviejų vaikučių mama, todėl galiu pasakyti, jog sunku suderinti karjerą ir motinystę. Taip norisi kuo daugiau pabūti su šeima, bet tuomet apninka baimė, kad atsidursiu karjeros užribyje ir bus sunku sugrįžti. Kokius didžiausius iššūkius prisimenate? Kiekvienas naujas projektas – iššūkis. Interjero dizainerio darbas sunkus psichologiškai: reikia mokėti suprasti žmones, suvokti, ko jie iš tiesų nori, ir nenuvilti. Kartais nepavyksta dėl to, kad užsakovai neatsiskleidžia. Vienas naujausių iššūkių – Nacionalinio interjero

5


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

konkursas. Kiekvienam dizaineriui buvo duota tiksli pinigų suma, maždaug tokia, kokią interjerui gali skirti statistinis lietuvis. Mes turėjome per trumpą laiką paruošti ir įgyvendinti projektą. Labai lengva dirbti, kai užsakovas daug sau leidžia, ir iš tiesų sunku sukurti kokybišką dizainą turint ribotą biudžetą. Konkursas jau tuoj baigsis. Džiaugiuosi, kad su terminais ir biudžetu susitvarkiau puikiai. Kas yra Jūsų mokytojai, gal turite sėkmės receptą? Paauglystėje perskaičiau visas impresionistų biografijas. Tas laikmetis ir kūrėjų drąsa mane įkvepia nuo jaunų dienų. Stengiuosi laužyti nusistovėjusias normas, būti savimi ir išgyventi šią akimirką. O sėkmės receptas paprastas – tiesiog dirbu tai, kas tikrai patinka.

Atvirai

Kaip susitvarkote su konkurencija? Apie konkurenciją nelabai galvoju, nes turiu laukiančių užsakymų. Jaučiu, kad mano veik­ la vertinama, todėl konkurencija man neturi jokios įtakos. Darau tai, ką geriausiai moku, ir kaip manau esant teisinga. Ne konkuruoju, o stebiu lietuvių dizainerių darbus. Gintarės Jarmalavičiūtės studija įsikūrusi senamiestyje. Mažas vidinis kiemelis kas rytą pasveikina jos žingsnius.

Interjero dizaino studijos viduje – natūralios medžiagos ir daug šviesos.

Kas Jus įkvepia kurti? Ar būna dienų, kai negalite to daryti? Esu įsitikinusi, kad įkvėpimo laukti nereikia. Svarbu pradėti dirbti, o įkvėpimas dažniausiai prisijungia bedirbant. Kaip pavyksta nuolat rasti inovatyvių idėjų ir stebinti klientus? Stebiu pasaulį, juk dabartiniais globalizacijos laikais tai tikrai paprasta, tereikia noro. Kokius projektus įgyvendinate šiuo metu? Baigiu rengti butą, pristatytą Nacionalinio interjero konkursui. Taip pat turiu kelis naujus užsakymus. Visi jie man brangūs, nes įdėjau daug pastangų, minčių, laiko. Nuolat sulaukiu prašymų patarti vienu ar kitu klausimu. Žmonėms ne visada reikia dizainerio visam projektui, kartais jie nori pasikonsultuoti su specialistu dėl konkrečių interjero detalių.

Dizainerė daug dėmesio skiria spalvoms ir jų kuriamai nuotaikai interjere.

Tinkamas šiuolaikiškos apšvietimo įrangos pasirinkimas interjere lemia būsto jaukumą.

6


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Pavyzdžiui, nežino, kokį baldą geriau išsirinkti, kokia spalva dažyti sienas. Tokios užklausos dažnos, kai žmonės patys kuria savo namų jaukumą, tačiau įpusėję darbus pastebi, kad kažko trūksta. Būtent tokiems klientams sukūriau mokamą paslaugą klauskdizainerio.lt, kur konsultuoju internetu. Tai – tarsi greitoji pagalba interjero klausimais. Kokie darbai kelia didžiausią pasitenkinimą ir pasididžiavimą? Labiausiai didžiuojuosi tais darbais, kurie suteikia galimybę užsakovams be jokių pastangų jau pačią pirmą dieną po įkurtuvių drąsiai pasakyti: „Tai  – mano namai.“ Tokiais atvejais mano darbas yra ne tik piniginis įvertinimas už kokybiškas paslaugas, bet ir ilgametė prasmė man bei klientams.

Atvirai

Kokią veiklos viziją turite? Aš toliau dirbsiu savo darbą ir eisiu savo keliu. Tik kiekvienais metais būsiu stipresnė ir laisvesnė. Kaip mokotės naujų dalykų? Mokytis reikia visą gyvenimą, nes kitaip gali kelmu pavirsti. Būtina skaityti knygas. Aš mokausi lėtai ir atsargiai, niekur nepuolu stačia galva. Kaip leidžiate dienas, kai nedirbate? Dirbu beveik visada, net laisvomis valandomis galvoje sukasi mintys apie vykdomus projektus. Juokauju, kad mintyse aš visada anksčiau už užsakovus apsigyvenu jų namuose. Kai nedirbu, su malonumu leidžiu laiką su šeima. Ji yra mano įkvėpimo ir stiprybės šaltinis. Labiausiai patinka, kai kartu keliaujame: tuomet visus projektus palieku Lietuvoje ir visiškai atsipalaiduoju.

Baldai Gintarės kuriamuose interjeruose parenkami itin atsakingai, mąstant apie tai, kiek jie tarnaus ir kokią funkciją atliks.

Kaip išvengiate monotonijos ir rutinos darbe? Mano profesijoje monotonijos beveik nėra, todėl ji taip ir patinka. Nebūna nei vienos tokios pačios dienos.

Harmonijos būste pojūtis leidžia mėgautis erdve taip, kad dėmesio neblaškytų nereikalingos detalės.

7


Svečiuose

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Architektas, kasdien atiduodantis duoklę visuomenei Tekstą parengė Žydrė Dargužytė Nuotraukos Dariaus Gumbrevičiaus

8


Algirdas Kaušpėdas visuomenėje žinomas ne tik kaip architektas, bet ir roko atlikėjas, aktyvus Sąjūdžio laikotarpio veikėjas. Šiandien jis kartu su žmona vadovauja penkiolikos architektų komandai, nuolat domisi architektūriniais virsmais Lietuvoje ir pasaulyje. Jis įsitikinęs, jog architektūra – tai kolektyvinė kūryba, todėl stengiasi viskuo domėtis ir neskirstyti darbų kolegoms pagal principą „čia mano – čia tavo“. Kasdien į ofisą sostinės centre Algirdas atvyksta apie dešimtą ryto ir čia praleidžia maždaug dešimt valandų per dieną. Kaip pats sako, nustojus dirbti, teliktų pradėti lėtai mirti. Savo darbotvarkę architektas planuoja preciziškai, įprastai darbai surikiuoti taip, kad į juos „uodas nosies neįkištų“. Kalbamės apie atsidavimą veiklai, įkvėpimą kurti gražesnę vilniečių aplinką ir dienas, paženklintas tikėjimu, kad po dvidešimties metų Vilnius taps gražiausiu Europos miestu. Esate patyręs, pripažintas architektas, tačiau viešojoje erdvėje apie Jus daugiau informacijos kaip apie atlikėją ir visuomenės veikėją. Kaip tai pats vertinate? Tai man suprantama. Scena, Sąjūdis atliko savo populiarinimo darbą. Architektūra  – mano žemiškoji profesija. Čia nėra tiek daug intrigos – tiesiog dirbu savo darbą. Kaip prabėga Jūsų, kaip architekto, diena? Gyvenu 30 kilometrų nuo „JP Architektūros“ biuro, todėl, vengdamas transporto spūsčių, į darbą atvykstu dešimtą ryto. Atsakau į laiškus. Po to dirbu pagal darbotvarkę, kurią esu susiplanavęs prieš savaitę. Įprastai darbuojuosi iki 19–20 valandos.

Už ką esate atsakingas savo susitelkę: vienas kitam padėdami įmonėje? Kiek žmonių sudaro judame į priekį, keičiamės, augame, priimame iššūkius. DidžiauJūsų komandą? Bendrauju su klientais, esu įmonės sia atrama – mano žmona Vilikūrybos vadovas. Mūsų biure plu- ja, su kuria drauge vadovaujame ša penkiolika architektų. Šiuo me- įmonei. Vilija  – puiki architektė, tu projektuojame trylika objektų, įvaldžiusi BIM trimačio projektavidaugiausia daugiabučių gyvena- mo gudrybes. mųjų namų, ir teikiame viešbučio, muziejaus, biurų pastatų archi- Kokiais savo darbais labiausiai tektūrinius sprendimus. Domiuo- didžiuojatės? si visais projektais. Bandau padė- Sostinės gyvenamuoju kvartalu ti architektams rasti autentišką ir „Antakalnio terasos“ ir Valstybės teisingą architektūrinę koncepciją. saugumo departamento adminisKai ją suformuluojame, stebiu pro- traciniu kompleksu Pilaitėje, Viljekto vykdymo eigą, padedu, kai iš- niuje. Šiuos skirtingus objektus vienija tai, kad juose gyvenantys ir kyla klausimų ar problemų. dirbantys žmonės mus mini geru Kaip Jums pavyko tiek metų žodžiu. Tai architektui yra didžiausia malonė. Žinoma, stengiamės sėk­mingai dirbti architektu? Mano galva, architektūra – kolek- visus objektus projektuoti puikiai, tyvinė kūryba. Tad viską darome bet šie buvo ypač sudėtingi.

Ar yra dalykų, kuriuos savo profesinėje veikloje norėtumėte pakeisti? Didžiausias pokytis turi įvykti kūrėjo viduje. Noriu keistis, tobulėti, daugiau suprasti ir greičiau dirbti. Prie kokių projektų triūsiate šiuo metu? Baigiame paskutinį „Antakalnio terasų“ etapą – „Ąžuolų terasas“. Kvartale gyvens apie tris tūkstančius vilniečių. Žavinga vaikščioti po savo komandos sukurtas architektūrines erdves ir matyti ten gyvenančius laimingus žmones. Kitas svarbus darbas – „Aprangos grupės“ naujasis administracinis centras Ukmergės plente, Vilniuje. Čia pavyko rasti darnų architektūrinį sprendimą, kuris, esu įsitikinęs, papuoš sostinės šiaurinį įvažiavimą. Trečias labai įdomus darbas – „Double Tree by Hilton“ viešbutis ir šalia esančio Energetikos muziejaus rekonstrukcija. Puiki ir labai svarbi vieta – šalia Mindaugo tilto. Projektas juda lėtai, bet užtikrintai. Vilniaus svečių laukia nuostabi senamiesčio panorama pro viešbučio langus. Kaip vertinate architektūrinius virsmus sostinėje  – ar patinka tendencijos, kurias pastebite savo srityje? Vilniuje dirba daug gerų architektų, jis gražėja, pilnėja, taisosi. Esu ramus dėl sostinės. Po

9

Svečiuose

2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

dvidešimties metų Vilnius bus vienas gražiausių Europos miestų. Kaip manote, kodėl šiuo metu taip kritikuojama privačių būstų architektūra? Lietuviai mėgsta išradinėti, eksperimentuoti, žaisti, žodžiu, – sureikšminti individualų būstą. Tai sukuria labai margą privačių namų kvartalų architektūrinę įvairovę. Žinoma, čia irgi laikinas reiškinys. Jau dabar namai mažėja, o architektūros kokybė auga. Kokie šiuolaikinės architektūros elementai Jums patinka? Man patinka šiuolaikiška architektūra  – „švari“, darni ir kartu konceptuali.

Kaip vertinate jaunuosius architektus? Mūsų įmonėje dauguma darbuotojų – jauni architektai. Jie greiti, sumanūs ir savarankiški. Malonu  dirbti kartu. Kaip keitėsi suvokimas apie architektūrą pastaraisiais metais (jei lygintumėte pasaulines ir vietines tendencijas)? Subrendo įsitikinimas, kad architektai gali daug, bet turėtų padaryti dar daugiau. Mums derėtų prisiimti didesnius įsipareigojimus visuomenei. Nereikia užsidaryti savo komfortiškose studijose. Privalome siūlyti miestui idėjas, padėti bendruomenėms kurti gražesnį ir patogesnį miestą. Tai ir vyksta Europoje.

Svečiuose

Iš ko mokotės? Kokius savo gyvenimo mokytojus architektū- Kas pasikeistų, jei vieną dieną nuspręstumėte nebedirbti? ros srityje išskirtumėte? Nuo jaunystės žaviuosi amerikie- Tiesą pasakius, esu jau solidaus čių architektu Louisu Kahnu. Dau- amžiaus ir dažnai pagalvoju, kiek giausia išmokau iš savo mokytojų galima gyventi su nesibaigianLietuvos architektų Vytauto Di- čiais architektūros iššūkiais. Bet apsisuku, pažvelgiu į šį klausimą čiaus ir Boleslovo Zabulionio.

10

architektūra, jei man taip patinka muzika? Man daug kas patinka. Šiuo metu žaviuosi poezija, korėjiečių kūno ir dvasios ugdymo sistema „Kouk Sun Do“, kraštovaizdžio architektūra, pažintinėmis kelionėmis. Kas Jūsų gyvenime buvo svar- „Antis“ išliks mano gyvenime kaip biau – grupė „Antis“ ar vis nerealus sapnas. Ji gerokai viršijo dėlto architektūra? Ar bu- mano populiarumo lūkesčius, tad vo tokių akimirkų gyvenime, dabar galiu ir ramiai gyventi. kai pagalvojote: kam man ta filosofiškai ir atsakau sau: kai tik nustosiu dirbti, pradėsiu mirti. Nereikia bėgti nuo gyvenimo, nuo kūrybos. Priimkime visą stresą kaip nuotykį ir tada paaiškės, kad darbuotis verta.


Svečiuose

2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

11


Dėkojame konkurso rėmėjams:

Interjero autorė Akiko Tutlys Nuotraukų autorius Leonas Garbačauskas Tekstą parengė Ingrida Kaliukevičiūtė

Mada, Vilnius ir saviraiška 2015 m. Chanel kolekcijos ir nepakartojamos Vilniaus senamiesčio panoramos įkvėpta interjero stilistinė idėja žavi savo darna ir įvairove. Architektė, interjero dizainerė Akiko Tutlys 190 m2 butą pavertė elegantišku ir moderniu verslininkų poros kampeliu, skirtu pailsėti po varginančios darbo dienos.


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

01

„Kesoninių lubų ir pagrindinio kambario apšvietimui išrinkau šviestuvus su skaidriu stiklo gaubtu. Stiklai nesudarko lubų struktūros harmonijos. Valgomojo sieninio šviestuvo dizaino idėja primena senovines žvakides su variniu reflektoriumi, o virtuvėje puikuojasi Tom Dixon šveistuvai, kurie šviesdami meta žaismingus šešėlius“, – A. Tutlys.

Interjeras

Užsakovai – šiuolaikiški, madingi verslo žmonės, kurių vaikai jau suaugę ir gyvena atskirai, todėl būstas sukurtas kasdieniam gyvenimui. Iki šiol užmiesčio name gyvenusi pora nutarė leisti jame tik savaitgalius, o šiokiadieniais nešvaistyti laiko kelionėms iki darbo ir atgal bei lūkuriavimui spūstyse. Daugiau nei 10 metų butas buvo nuomojamas. Jis nebeatitiko šeimininkų gyvenimo stiliaus bei dabartinių interjero tendencijų, tad teko imtis kardinalių pokyčių. „Kuriant interjero stilių, man buvo suteikta visiška laisvė. Tai – retas atvejis“,  –  teigia architektė. Pagrindine Akiko užduotimi tapo susieti tris dalykus: madą, kurios svarbą ir gilų supratimą įžvelgė užsakovės aprangoje, Vilnių, kurio panorama skverbėsi pro didelius bendrosios erdvės langus, ir gyventojų asmenybes. Bendrojoje erdvėje natūralumą ir autentiką atspindinčios alyvuotos ąžuolo parketlentės tampa tvirtu viso interjero bei modernių klasikinės stilistikos interpretacijų pagrindu. Šiltas ir su kitomis interjero detalėmis nekontrastuojantis grindų tonas suteikia lengvumo bei jaukumo jausmą ir švelniai pabrėžia solidžių formų baldus. Gaivios pastelinės, o kai kur ir tamsios, rafinuotos spalvos atranda savo vietas, tad tarp jų išnyksta ryškus kontrastas. „Visos akcentinės spalvos yra atitinkamose vietose. Mados industrija mus moko derinti skirtingus atspalvius ir faktūras. Jei vilkite vienspalvį ansamblį, jį reikia papildyti derančiu akcentu: kitos spalvos rankine, diržu ar batais. Lygiai taip pat ir su šio projekto stilistika: pagrindinis koloritas gan neutralus – balintas ąžuolas, baltai dažytos sienos, baltos durys, baltos lubos. Vėliau neutrali paletė pagyvinama išraiškingais atspalviais“, – aiškina dizainerė. Interjero koloritas ne tik pasakoja apie prabangą, bet ir atranda sąsajų su Vilniaus senamiesčio aura. Čia dominuoja auksinės detalės, juoda spalva ir vadinamieji intelektualų tonai: violetiniai, tamsiai žali ar mėlyni. Parinktas spalvynas ir moderni kesoninių lubų interpretacija mus priartina prie senosios miesto dalies istorijos bei kultūros – į

13


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

03

Interjeras

02

01

ją galime žvelgti pro didelius vitrininius langus jaukiai įsitaisę ant šalia įrengtos sėdėjimo vietos, po kuria slepiasi radiatoriai. Pastelinės spalvos ir ryškesni akcentai – rausvi, vandenyno mėlyni, geltoni, žalsvi ar margi ir dryžuoti – suteikia interjerui gaivos, laisvės ir vasariško džiaugsmo pojūtį  – atrodo, lyg stebėtume 2015 m. Chanel kolekcijos pristatymą. Virtuvė bute tarsi išnyksta. Joje neatsiranda jokių papildomų faktūrų, medžiagų ar interpretacijų. Visa buitinė technika įmontuojama, gartraukis paslepiamas ir tampa lubų dalimi. Spalvos taikomos prie bendro interjero kolorito, dalis korpusinių baldų derinami su grindimis ar sienomis, o daiktų laikymo sistemų siena primena dar vieną ramų akcentą. Šeimininkų miegamieji – charakterių atspindžiai, jaukūs, solidūs ir neperkrauti. Vonios kambarys neutralus: vyrauja monochrominės spalvos, jaukumo suteikia sieniniai šviestuvai ir sienos dekorui pasirinkti tapetai, imituojantys majolikos* stiliaus plyteles. * Majolikos stiliaus plytelės  – mozaikinės, raštuotos ir glazūruotos  – paplitusios Pietų Europos šalyse, ypač Ispanijoje ir Portugalijoje. Daugiausia įtakos šiam stiliui turėjo iš Maroko atklydusi maurų kultūra.

14


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

04 05

03

Interjeras

03

„Šeimininkės kambaryje vėsūs žalsvi, melsvi ir pilkšvi atspalviai derinami su šiltais džiovintų rožių ir slyvų tonais. Lovūgalio idėja – rombais siuvinėta ikoninė Chanel 2.55 rankinė (1929 m.). Siekiant pabrėžti miegamojo funkciją, buvo prisimintas ir kitas klasikinis elementas – alkova**. Šeimininko kambariui įkvėpimo ieškota britų džentelmenų klubo estetikoje. Rusvi, mėlyni, sodriai raudoni tonai buvo kaip tik: jie suteikė patalpai ramybės, o rudas, minkšta oda aptrauktas lovūgalis – solidumo“, – pasakoja projekto autorė.

01. barselonaliving.lt 02. skandinaviskiinterjerai.lt 03. dubingiai.lt 04. aparici.lt 05. korgas.lt

**Alkova – nišos pavidalo kambarėlis, dažniausiai miegamasis, romėnų, arabų namuose; XVII–XVIII a. paplito visoje Europoje.

15


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Interjero autorius Rimantas Špokas Nuotraukų autorius Andrius Stepankevičius Tekstą parengė Gabrielė Šermukšnytė

Grafiški 124 m Venecijos kvartale 2

Interjeras

Jaunos, veiklios, mažylį auginančios poros pageidavimai interjero dizaineriui Rimantui Špokui buvo tokie:  juodos, baltos ir pilkos spalvos koloritas, jaukumas bei patogumas ir neperkrautos erdvės – minimalizmas ir aiškus ribų apibrėžimas. 124 m2 ploto butas, esantis Venecijos kvartale Vilniuje, išties dvelkia jaukumu, ramybe ir šeimine idile, tačiau yra itin šiuolaikiškas, stilingas ir traukiantis akį.

Galima teigti, kad achromatinis koloritas nuobodus ir pavojingas dideliu kontrastu, tačiau interjero dizaineris jį pagyvina įpindamas medienos motyvų. Tai – puikūs spalviniai ir teks­ tūriniai akcentai, nes medis skleidžia šilumą, jaukumą ir kuria natūralumo bei gyvumo atmosferą. Interjeras labai saikingas, visame būste išlaikomas stilistinis vientisumas. Pasak projekto autoriaus, baltame fone išryškėja pagrindiniai interjero tūriai ir elementai: baldai, laiptai, apšvietimo detalės. Vyrauja asimetrinė kompozicija, nesudėtingos formos, aiškus linijų ritmas. Spalvų nedaug, todėl žaidžiama proporcijomis, kontrastų bei medžiagų deriniais. Vengta nefunkcionalių puošybos elementų – jais tapo baldų, laiptų detalės bei apšvietimas. Svetainėje kaba paties Rimanto Špoko tapytas paveikslas.

16

Pirmame aukšte į bendrą erdvę integruotas prieškambaris, svetainės ir virtuvės zona, vonios kambarys, miegamasis. Čia daugiau kontrastų, daugiau juodos ir pilkos spalvos tūrių bei detalių. Antrame aukšte, prie išėjimo į balkoną-terasą, įrengtas jaukus poilsio kampelis, du šviesūs vaikų kambariai ir lengva šviesi dušo patalpa. Svetainei (kaip ir visam būstui) suprojektuoti korpusiniai baldai maksimaliai pritaikyti prie esamų erdvių derinant tarpusavio proporcijas. Baldai funkcionalūs, kampuotų formų, paprasti, bet patogūs. Svetainėje ir virtuvėje, kur verda gyvenimas, nevengta daugiau juodų tonų, nes jie padeda sukurti stipresnį emocinį krūvį.


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

01

Interjeras

02

03

17


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Interjeras

02

05

01

06 04

18


Interjeras

2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

07

01. vitukodurys.lt 02. barselonaliving.lt 03. sofa-lova.lt 04. skandiamo.lt 05. magre.lt 06. puskupusku.lt 07. kapri.lt

19


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

01

02

Interjeras

Lengvumas. Praktiškumas. Žaismingumas Jaunos vilniečių šeimos interesas – šviesus, šiuolaikiškas būstas, gausus tylių spalvų. 67 m2 ploto butas įsikūręs 8-ojo dešimt­mečio daugiabutyje, todėl architektei Ainei Bunikytei teko užduotis rasti sąsajų tarp tuometinio dizaino bei šiuolaikinių tendencijų ir sukurti vientisą, prie pastato architektūros derantį interjerą.

Interjero autorė Ainė Bunikytė Nuotraukų autorius Leonas Garbačauskas Tekstą parengė Ingrida Kaliukevičiūtė

20

Atsigręžę į 9-ojo dešimtmečio pasaulines interjero tendencijas, pastebime pastelinių atspalvių, geometrinių linijų ir abstrakcijų įsigalėjimą. Tai primena šiuo metu daugelio pamėgtą skandinavišką interjerą, neretai kupiną vaiskių spalvų, subtilių grafinių dekoro elementų bei geometrinių formų. „Skirtingų laikotarpių ir stilių panašumai bei inspiruojanti detalė – neįprasta trikampė plytelė  – virto kuriamo interjero stiliaus įkvėpimo šaltiniu. Matote, kartais tereikia visai nedaug...“ – pasakoja A. Bunikytė. Plytelės geometrija – lygiakraštis trikampis – tapo kertiniu kūrybinio proceso atspirties tašku. Jo nuožulnios kraštinės atsikartoja bute įvairiu masteliu, skirtingomis spalvomis bei tekstūromis. „Nors figūros motyvas kartojamas visose patalpose, dėl skirtingo jo panaudojimo būstas neatrodo nuobodžiai – jis yra žaismingas, šiuolaikiškas, jaukus, galbūt primenantis vaikystę“, – teigia architektė. Bene žaismingiausia namų vieta yra virtuvė. Jos sienas ir grindis puošia jau minėtos skirtingų pastelinių atspalvių trikampės plytelės. Žvelgiant į sieną, išgaubtas blizgus paviršius sukuria minkštumo ir bangavimo įspūdį, o grindų keramika, turinti horizontalų sendinimo efektą, puikiai dera prie aiškios struktūros ąžuolinių grindų. Korpusiniai virtuvės baldai – minimalizmo


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

03

ir modernumo pavyzdys: aiškios, tiesios linijos, slaptos stalčių bei lentynų rankenėlės, kruopščiai sumontuotos daiktų laikymo sistemos, paslėptas gartraukis, lieto akmens (Corian) stalviršis ir, žinoma, įmontuoti šviestuvai. Spalvingomis plytelėmis sukurta virtuvės mozaika pereina į ramų svetainės kampelį: jame savo vietą atrado aiškių formų, lengvų proporcijų baldai. Pilka sofa atlieka ne tik minkštosios dalies vaidmenį, bet ir tampa papildoma miego vieta apsilankius svečiams. Pagal įstrižinę sienos dekoro liniją žaismingai išdėstytos daiktų lentynos neardo sienos plokštumoje kuriamos dinamikos. Kambaryje esantys korpusiniai baldai ir valgomojo komplektas su išskleidžiamuoju stalu – baltų tonų. Šviesi spalva suvienija skirtingos paskirties baldus ir neleidžia jiems išsiskirti. „Tamsinto ąžuolo grindys – atsvara spalvingoms sienų plokštumoms“, – aiškina projekto autorė. Šeimininkų miegamasis  – bendros stilistikos tęsinys. Spalvingas juostinis dekoras tampa pagrindiniu kambario akcentu. Nedidelė erdvė optiškai plečiama ir neapsunkinama: veidrodinės spintos durys, nuo grindų pakelti baldai, vyraujanti balta spalva, nedideli, lankstūs šviestuvai. Minimalistinių proporcijų lovos galvūgalio plokštė bei neutralių tonų tekstilė suteikia lengvumo didžiausiam miegamojo baldui – lovai. Geometrijos ir spalvų kupinas jaunų žmonių butas – teigiamos nuotaikos bei energijos šaltinis. Būsto interjeras skatina bendrauti, veikti, kurti, o šaltomis ar niūriomis dienomis jame smagu leisti laiką. Lengvumas, praktiškumas, žaismingumas  – interjero derinys, atspindintis ne tik dviejų laikotarpių stilių dermę, bet ir originalias autorės ir gyventojų idėjas.

21

Interjeras

04


Interjeras

INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

04

22


Interjeras

2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

01. ekoliumenas.lt 02. berrybaldai.lt 03. sofa-lova.lt 04. skandinaviskiinterjerai.lt

23


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Interjero puošmena – kompaktinės plokštės

Pastaruoju metu sparčiai populiarėja kompaktinės plokštės – jas galima naudoti ne tik klasikiniuose, bet ir moderniuose interjeruose. Ši medžiaga leis įgyvendinti nestandartines kūrybines idėjas. Ar įsivaizduojate, kaip atrodo 12 mm įspūdingo dekoro stalviršis modernioje virtuvėje? Interjero dizainerė Gintautė Kisieliūtė konsultuoja, kaip tinkamai panaudoti Compact HPL plokštes interjere, o UAB „Trukmė“, užsiimančios baldinių medžiagų prekyba, atstovai pateikia plokščių technines savybes ir pristato naujausius dekoro pavyzdžius.

Patarimai

Compact HPL plokštės – tai daugybė dėmėms, karščiui, drėgmei ir garams, sluoksnių fenolio dervose išmirkyto po- be to, jas lengva valyti. Šiuo metu „Trupieriaus, suspausto panaudojus aukštą kmė“ tiekia kompaktines plokštes iš šių slėgį ir didelę temperatūrą. Taip gauna- italų gamintojų  – „SM’art“ ir „Arpa Inmas labai tvirtas vientisas plokštės ga- dustriale“. „Asortimente  – 12  mm stobalas. Pritaikius modernias gamybos rio plokštės, 13  naujų dekorų, 4 iš jų technologijas pagaminamas produk- dengti unikalia FENIX NTM danga, sutas, kurio panaudojimo galimybės šiuo- kurta pritaikius nanotechnologijas. Ji laikiškame interjere yra labai plačios. neleidžia kauptis bakterijoms, yra higiDizaineriai vis dažniau kompaktines eniška, ypač matinė, atspari pirštų atplokštes renkasi tada, kai reikia plono spaudams ir mikroįbrėžimams, todėl ir elegantiško virtuvės stalviršio ar itin puikiai tinka virtuvei“,  – pristato UAB atsparaus ir išskirtinai atrodančio sta- „Trukmė“ atstovai. „Mano, kaip dizainerės, vienas mėgslų, kėdžių, virtuvės spintelių paviršiaus. tamiausių interjero projektavimo etaIš šios medžiagos kuriamos netgi kampų – parinkti korpusinių baldų plokštes, barių pertvaros namų bei viešosioms jas suderinti ir sukurti originalias komerdvėms, ji puikiai tinka ir interjero pozicijas. Juk kiekvienas baldas, kurį apdailai. galime susikurti patys, jau yra unikalus, „Ypač grakščiai atrodo ploni virtuvių tačiau kai baldams galime suteikti pastalviršiai  – jie po truputį išstumia stogeidaujamą išskirtinį dekorą, jie tampa ruosius, nes atrodo kur kas elegantišdar artimesne namų aplinkos detale“, – kiau. Dėl mažo plokštės storio galimi itin patrauklūs kompoziciniai deriniai. apie neribotas kompaktinių plokščių Vienas didžiausių šių plokščių privalu- dekoro galimybes kalba G. Kisieliūtė. Apgalvotai parinkti interjero elemenmų – plati paviršių įvairovė ir galimybė visiems reikalingiems baldams pritaiky- tai, pagaminti iš kompaktinių plokščių, ti tą pačią apdailą. Taip galima sukurti tampa praktišku ir stilingu akcentu, efektingą interjero stilių“,  – pasakoja džiuginančiu kiekvieną dieną. G. Kisieliūtė. Kompaktinės plokštės yra labai patvarios ir praktiškos: atsparios trinčiai,  trukme.lt , etrukme.lt

24


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Svarbiausia balduose tai, kas nematoma akimis

Skandinavai jau seniai pamėgo iš ąžuolo masyvo pagamintus baldus, nes vertina natūralumą ir ilgaamžiškumą. Šį medį mylėjo nuo seno ir lietuviai, tačiau platus medžiagų pasirinkimas kartais nepelnytai priverčia pamiršti šią tvarią žaliavą renkantis baldus. Keturios priežastys, kurias verta prisiminti perkant baldus iš ąžuolo masyvo:

1. Lengva prižiūrėti ir valyti. Nėra jokių abejonių, kad iš medžio masyvo pagamintų baldų ilgaamžiškumo priežastis – nuolatinė galimybė juos atnaujinti. Ąžuolo mediena – tvirta medžiaga, todėl tinkamai prižiūrima ilgai nepraranda pirminės savo išvaizdos. O priežiūra nesudėtinga – svarbu medžio masyvo baldus valyti drėgna šluoste ir nenaudoti jokių cheminių valymo priemonių. Rekomenduojame rinktis

baldus, padengtus natūraliu aliejumi, nes jis ne tik padeda išlaikyti medžio natūralumą ir gyvybę, bet ir leidžia lengvai atnaujinti baldus namų sąlygomis.

2. Tvirtas ir ilgalaikis.

Jei ąžuolo masyvo baldams nepašykštėsite meilės ir rūpestingai juos prižiūrėsite, galėsite padovanoti ir ateities kartoms. Tačiau šis tvirtas medis baldų gamybai turi būti tinkamai paruoštas, nes

natūrali medžiaga linkusi riestis, skilti ir keisti formą, ypač jeigu yra laikoma netinkamomis sąlygomis: per arti šilumos šaltinių, drėgnoje ar sausoje patalpoje. Siūlome rinktis profesionalių baldų gamintojų produktus iš natūralaus medžio masyvo. Patyrę specialistai moka suvaldyti šią tvirtą medžiagą.

3. Vertė.

Nors ąžuolo masyvo baldai yra brangesni už pagamintus iš pigesnių alternatyvų, visada verta pasvarstyti, ar esame tokie turtingi, kad galėtume sau leisti pirkti baldus iš nekokybiškų ir kartais net toksiškų medžiagų. Galimas daiktas, jau po poros metų juos norėsime pakeisti dėl susidėvėjimo. Taip pat svarbu neapsirinkti – dažnai pigesnės ir tokių kokybės specifikacijų kaip ąžuolo masyvas neturinčios alternatyvos irgi gali būti vadinamos medžiu – nors tai tėra medžio faneruotė, medžio drožlių ar dulkių plokštė, pušies masyvas.

4. Išskirtinumas ir charakteris. Nors renkantis baldus pirmiausia patariame atsižvelgti į tai, kas nematoma akimis, ąžuolo masyvo gaminiai išsyk sužavės išskirtine estetika. Kaip miške nerasite dviejų vienodų medžių, taip nerasite dviejų identiškų baldų iš ąžuolo masyvo.

Patarimai

Renkantis baldus, dizainas – svarbus, o grožis – subjektyvus dalykas. Ilgainiui imi vertinti baldų patogumą ir funkcionalumą. Tai neišvengiamai susiję su natūraliomis kokybiškomis medžiagomis. Ąžuolo masyvas – viena iš jų.

Vytenio g. 20, Vilnius tel. + 370 5 219 4836 info@easebaldai.lt  easebaldai.lt

25


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Renkuosi būstą – renku/ kaupiu informaciją Šiuolaikiniai pirkėjai žino, kokio būsto ieško. Atlikę šeimos poreikių, savo asmenybės ir finansų analizę, peržvelgia rinkoje esančius projektus. Radę svajonių namus, ieško kuo daugiau naudingos informacijos. Vystomi projektai išsamiai pristatomi specialiose svetainėse, tačiau yra informacijos šaltinių, padėsiančių įvertinti ne tik pasirinktą vietą, bet ir jos potencialą ateityje. Drauge apžvelkime kelis tokius pirkėjo pagalbininkus.

Patarimai

Savivaldybės planai

„Vieta, vieta ir dar kartą vieta“, – tarytum mantrą kartoja NT ekspertai. Nepriklausomai nuo to, dėl ko pasirinkote projektą (jo patrauklumas, įperkamumas, vieta ar kt.), jūs jau žinote savo būsimų namų vietą, tad verta panagrinėti apylinkes. Miesto ir mikrorajonų plėtra aiškiausiai matoma bendruosiuose ir specialiuosiuose planuose. Juose galite pasitikrinti, kokios paskirties gretimi sklypai, kur suplanuotos komercinės veiklos zonos, gal netoliese yra viešosios erdvės – skveras ir parkas, kur artimiausia dviračių trasa ir net koks artimiausių vaikų darželių užimtumas. Kur ieškoti informacijos? Savivaldybių puslapiuose, pavyzdžiui, www.vilnius.lt, http:// atviras.vilnius.lt/vilniaus-zemelapiai, www. kaunas.lt, www.klaipeda.lt ir kt.

Registrų centro atviri duomenys Registrų centro sukurta platforma leidžia žemėlapiuose greitai rasti artimiausius visuomeninius objektus, pasitikrinti NT vertės zoną, nustatyti, kas atsakingas už šalia esančio miško

26

priežiūrą ar kokios susisiekimo galimybės ir inžinerinė infrastruktūra arčiausiai jūsų namų. Kur ieškoti informacijos? www.regia.lt

Vystomų projektų žemėlapis Ieškantiems savo svajonių būsto ar tiesiog besidomintiems, kas planuojama kaimynystėje, itin patogus įrankis – interaktyvūs planuojamų projektų žemėlapiai. Kol kas tokie žemėlapiai sukurti tik Vilniaus ir Kauno miestams. Kur ieškoti informacijos? www.remaps.lt ir Kauno projektų žemėlapyje.

Forumas miestai.net

Miestas.net forumas – tai vieta, kurioje susitinka miesto plėtros klausimais besidomintys asmenys. Būtent čia galite pamatyti naujausius planuojamus projektus ar jų vizijas Lietuvoje, taip pat išvysti įkvepiančius projektus užsienyje. Skirtingos nuomonės, diskusijos, įžvalgos, vertinimai ir pasiūlymai sugula forumo narių komentaruose. Kur ieškoti informacijos? www.miestai.net

Infostatybos atviri duomenys

Besidomintiems, kas greta jūsų namų baigė ir kas pradeda statyti naujus objektus, pagelbės informacinės sistemos Infostatyba teikiami atviri duomenys. Svetainėje patys galėsite sužinoti apie išduotus leidimus jus dominančiu adresu ar registruotus užbaigimo aktus. Jei namus kuriate savo jėgomis, tuomet sistemoje patys galite pasirūpinti namo registravimu ar kitų dokumentų tvarkymu. Kur ieškoti informacijos? www.planuojustatyti.lt

Aplinka, kurioje gyveni

Mėgstate sportuoti, bet gal bėgiojate greta jud­rios gatvės? Ar saugu jums ir artimiesiems tamsiu paros metu grįžti į namus? Į šiuos klausimus atsakyti padės svetainės aplinka.lt ir kurgyvenu.lt. Jūs ne tik sužinosite, kokia fiksuojama oro kokybė, kur artimiausias švarus vandens telkinys, bet ir kaip kiti vertina pasirinktą mikrorajoną, koks nusikalstamumo lygis apylinkėse. Kur ieškoti informacijos? www.kurgyvenu. lt ir www.aplinka.lt

Papildomai

Verta pasinaudoti socialiniuose tinkluose teikiama informacija. Prisijungę prie viešų grupių gausite visas naujienas ir kitus aktualius pranešimus, komentarus ir atsakymus. Tai gali būti jus dominančio projekto pirkėjų forumas ar mikrorajono gyventojams skirta grupė. Aktyvūs bendruomenės nariai galės atsakyti į jums kilusius klausimus ir pasidalyti savo patirtimi.

 lntpa.lt


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Atsparios medžiagos iš vienų rankų

Šį kartą siūlome atkreipti skaitytojų dėmesį į kokybiškų apdailos medžiagų tiekėją, jau 4 metus dirbantį mūsų rinkoje. Tai – UAB „LitAcrulam“, tiesiogiai atstovaujanti šiems garsiems Europos gamintojams: „Resopal“, „Polyrey“ – gaminantiems aukšto slėgio laminatus (HPL ir compact tipo), ir „Hanex“, „Staron“, gaminantiems akrilinio pagrindo plokštes (plačiai paplitęs pavadinimas – dirbtinis akmuo).

Ši paviršių apdailai skirta medžiaga sukuriama itin aukštame slėgyje ir temperatūroje sluoksniais presuojant specialiomis dervomis suvilgytą popierių. Kur dažniausiai ji naudojama? Visų pirma – vidaus apdailai. Aukšto slėgio laminatais (HPL) laminuojamos medžio drožlių plokštės (MDP) ir medžio dulkių plokštės (MDF). Taip pat laminato plokštės gali būti klijuojamos prie sienos ar kito stabilaus paviršiaus (jis gali būti ir šiek tiek lenktas). HPL plačiai naudojamas virtuvinių stalviršių gamybai, nes yra itin atsparus mechaniniams pažeidimams. Dėl lengvos priežiūros ir atsparumo cheminiam poveikiui HPL labai tinka baldų fasadams ir sienų paviršiams, o dėl antibakterinių savybių juo dengiamos plokštumos, ant kurių gaminamas maistas. Be to, dėl ats­ parumo pažeidimams kai kuriose šalyse HPL laminatas naudojamas grindų dangai. Taip pat ši medžiaga puikiai pakeičia keramines plyteles vonios patalpose, dušuose, nes nė kiek joms nenusileidžia savo savybėmis. Vis dažniau šia medžiaga dekoruojami fasadai. Kadangi HPL atsparus atmosferos sąlygų bei temperatūrų pokyčių poveikiui, fasadų paviršius, padengtas HPL, vasarą neišsilydo saulėje, yra atsparus ultravioletiniams (UV) spinduliams, o žiemą nesuskilinėja nuo šalčio. Dauguma HPL laminato gamintojų rūpinasi aplinka. Gamykliniai teršalai neutralizuojami gamybos proceso metu, todėl nesuklysime teigdami, jog medžiaga – ekologiška. Svarbiausi HPL privalumai – atsparumas mechaniniams pažeidimams ir temperatūrai, patvarumas bei ilgaamžiškumas. Nors kaina šiek tiek aukštesnė nei tradicinio laminato, HPL jums tarnaus ilgai. Architektai ir dizaineriai renkasi šią medžiagą dėl ypač didelės spalvų ir paviršių įvairovės: nuo tradicinių vienspalvių arba medienos rūšių imitacijų iki dabar ypač madingų natūralaus metalo arba betono paviršių. Šios medžiagos atitinka visus Lietuvos ir ES statybos normų reikalavimus, nes turi atsparumo trinčiai, UV spinduliams, taip pat higienos ir priešgaisrinius sertifikatus.

Kas yra dirbtinis akmuo?

Skirtingai nei laminatas, dirbtinis akmuo gali tarnauti ir kaip konstrukciją formuojanti, ir kaip apdailos medžiaga vienu metu. Jį galėtume vadinti tiesiog dirbtinio akmens mase. Iš gamyklos medžiaga iškeliauja supresuotų plokščių pavidalu. Vėliau pagal gaminio projektą dirbtinio akmens masės plokštės pjaustomos į mažesnes detales, lankstomos, klijuojamos tarpusavyje, šlifuojamos, poliruojamos, kol išgaunama reikiama forma ir tekstūra. Ne itin aukštoje temperatūroje (apie 150 laipsnių) dirbtinis akmuo tampa lankstus, todėl jį galima įvairiai formuoti: lieti tūrines detales, lankstyti interjero elementus ar kitus objektus. Iš tos pačios medžiagos kaip stalviršis pagaminta virtuvės plautuvė padeda sukurti vientiso paviršiaus vaizdą. Po tokių procedūrų nelieka jokių siūlių ar tarpų, o išlieti paviršiai tampa malonūs liesti. Dėl savo sudėties ši medžiaga šiltesnė už natūralų akmenį ir nesunkiai atnaujinama – paprasta pašalinti smulkius pažeidimus. Dirbtinį akmenį galima pritaikyti moderniame arba klasikiniame interjere, jis gali pakeisti klasikiniuose interjeruose neretai naudojamą natūralų marmurą ar granitą. Jis tinka beveik viskam: stalviršiams, palangėms, įmontuojamoms kriauklėms ir vonioms, baldams gaminti, sienų ir grindų apdailai, laiptams ir kt. Pastaruoju metu vis daugiau žymių architektų renkasi šią medžiagą fasadams dekoruoti, norėdami sukurti nepakartojamas detalių formas, arba ją naudoja peršviečiamoms instaliacijoms kurti. Atsparumas atmosferos poveikiui, galima plastinė forma ir skaidrumas – unikalus savybių rinkinys, kurio kitokiomis priemonėmis išgauti neįmanoma. Tikėtina, kad Lietuvos vartotojai ir interjerų bei eksterjerų kūrėjai atras šias unikalias medžiagas ir drąsiai įsileis naujoves į savo namus ar kitus objektus.  litacrulam.lt

27

Patarimai

Kas yra HPL?


PARKETAS IR TAPETAS

RUBRIKĄ PRISTATO

MODERNI ELEGANCIJA Sutiksite, kad šiandien dizainas yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Jį matome visur – aprangoje, namų apyvokos reikmenyse, technologiniuose įrenginiuose, eksterjere ir interjere. Labai džiaugiuosi, kad esame vis mažiau abejingi sau ir mus supančiai aplinkai, vis dažniau dairomės drąsesnių sprendimų, išeiname iš komforto zonos ir bandome rasti tai, kas būtent mus padaro gražesnius tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Didelio tempo ir nuolatinių pokyčių fone itin svarbu, kad kiekvienas naujas interjeras turėtų savo identitetą, kitaip sakant, charakterį, istoriją. Šis etapas formuojamas palaipsniui, tad iškilusius klausimus ir problemas dažnai tenka spręsti netradiciškai. Domėjimasis naujovėmis, dizaino parodomis ir pristatymais, užsienio dizainerių patirtimi man padeda į kiekvieną situaciją žvelgti kūrybiškai. Visa kita – nuoseklus ir kryptingas darbas. Man, kaip dizainerei, artima mintis, kad daugiau yra mažiau. Nemėgstu chaotiškų ir apkrautų interjerų. Pirmenybę teikiu švarioms patalpoms, kuriose nugali erdvės pojūtis ir yra tik patys būtiniausi daiktai. Kiekvienam naujam projektui stengiuosi suteikti lengvumo, harmonijos ir natūralumo.

Eugenija Augulienė, interjero dizaino studijos ebi įkūrėja  ebi.lt

Kaip susigaudyti milžiniškoje apdailos medžiagų pasiūloje Prioritetai. Naujų namų interjero kūrimas – tai ilga ir ne visada lengva kelionė išsvajoto kampelio link. Žinoma, procesą palengvina ir pagreitina šios srities profesionalai, tačiau jeigu nusprendėte interjerą kurti patys, reikėtų atsiminti kelias svarbias taisykles:

1. Atsakyti sau į klausimą: kokie stiliai ir sprendimai man priimtini, o kokie ne? 2. Kokios šiandienos interjero dizaino tendencijos? 3. Kokias vertybes norite pabrėžti rengdami savo namus? 4. Koks būsimo projekto biudžetas? Norėdami sukurti išraiškingą ir unikalų interjerą, turite būti pasiryžę priimti nestandartinius sprendimus, privalote būti lankstūs, priimti naujoves, o kartais net peržengti per save.

Kaip sukurti modernios elegancijos derinius interjere Pastaruoju metu savo darbe vis dažniau susiduriu su žmonėmis, pavargusiais nuo paprastų skandinaviško stiliaus erdvių ir besidairančių solidesnių interjerų, kurie juos džiugintų ir įkvėptų ne vienus metus. Dažniausiai tai yra modernios klasikos arba šiuolaikiškos elegancijos apraiškos moderniame būste. Būtent minėtieji stiliai inspiravo mane sukurti šį interjerą.

Kiekvieno projekto pradžioje tenka atrasti spalvinį koloritą. Tai padeda apibrėžti kūrybines gaires ir stipriai nuo jų neatitolti viso projekto metu. Modernios elegancijos projektas dvelkia rafinuotu stiliumi, kurį pabrėžia visoms patalpoms parinktos Quick-Step matinės ąžuolo parketlentės „Havana Smoked Oak“ iš Castello kolekcijos (5). Sodri ir išraiškinga dūminio ąžuolo spalva ir paviršiaus faktūra sukuria prabangos pojūtį ir tampa atspirties tašku derinant kitą apdailą.


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Svetainė.

Neretai būtent svetainė atlieka reprezentacinį vaidmenį, ji – tarsi visų namų ašis, todėl šiai patalpai reikia skirti ypač daug dėmesio. Aš pasirinkau nuostabius Harlequin bendrovės tapetus „Makalu“ iš Momentum 4 kolekcijos (1). Jie  – unikalūs: spalvų perėjimai į subtilų blizgesį, rašto formos iškalbingumas ir paviršiaus faktūra tikrai nepaliks abejingų. Tapetais būtų dekoruojama tik centrinė svetainės siena, o ją papildytų šiltai pilkšvo atspalvio dažai.

Vaiko kambarys.

Vaiko kambariui parinkau fantaziją žadinančius Cole & Son tapetus „Woods and Stars“ iš Whimsical kolekcijos (2). Miško motyvas su sidabrinėmis žvaigždėmis sukuria pasakišką atmosferą, skatinančią vaiko vystymąsi.

Miegamasis.

Poilsio ir relaksacijos vieta – taip dažniausiai apibūdinamas miegamasis. Kambariui parinkti neutralesni, tačiau labai subtilūs Harlequin sienų apmušalai „Distinct“ iš Momentum 4 kolekcijos (3). Blizgi Momentum spalvų

paletė dera su neutraliais atspalviais ir puikiai įsilieja į bendrą namų stiliaus koncepciją.

Darbo kambarys.

Darbo kambaryje svarbu skatinti mintis ir sukurti vietą kūrybinėms inspiracijoms gimti. Harlequin tapetai „Sumi“ iš Momentum 3 kolekcijos (4) puikiai pabrėžia šios patalpos idėją. Įstrižas linijinis raštas suteikia erdvei ekspresyvumo, o pilkšvas fonas šiek tiek neutralizuoja aktyvią kompoziciją. Įstrižainių motyvas atsikartoja visame interjere – ne tik sienų apmušaluose, bet ir baldų, šviestuvų formose.

Daugiau idėjų Jūsų namams:   facebook.com/Parketas-ir-Tapetas

Patarimai

1 – Harlequin tapetai, „Makalu“, 111584, Momentum 4 kolekcija (D. Britanija) 2 – Cole & Son tapetai, „Woods and Stars“, 103/11048, Whimsical kolekcija (D. Britanija) 3 – Harlequin tapetai, „Distinct“, 111566, Momentum 4 kolekcija (D. Britanija) 4 – Harlequin tapetai, „Sumi“, 110887, Momentum 3 kolekcija (D. Britanija) 5 – Quick-Step parketlentės, „Havana“ dūminis matinis ąžuolas, CAS1354, Castello kolekcija (Belgija)

Tapetus ir grindis galite apžiūrėti ir įsigyti šiose parduotuvėse: Vilniuje, salonas „Vilniaus parketas“ „Domus galerijoje“, P. Lukšio g. 32

instagram.com/parketas_ir_tapetas Kaune, salonas „Parketas ir Tapetas“ Namų idėjų centre NIC, Pramonės pr. 8E pinterest.com/parketastapetas Klaipėdoje, salonas „Parketas ir Tapetas“ Namų idėjų centre NIC, Minijos g. 42 twitter.com/parketastapetas Šiauliuose, salonas „Parketas ir Tapetas“ Namų idėjų centre NIC, Pramonės g. 17B Utenoje, salonas „Parketas ir Tapetas” Namų idėjų centre NIC, Kupiškio g. 19

  parketasirtapetas.lt

29


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Moderni spintos transformacija

Patarimai

Kuriant modernius namus, vis dažniau naujų prasmių įgauna spinta – atsisakoma požiūrio, kad „vidaus niekas nemato“. Aurimo Sakalausko kūrybinėse baldų dirbtuvėse daug dėmesio skiriama ne tik baldo fasadui, bet ir vidui. Kiek­vienas baldas, paliestas kūrėjo rankų, įgauna savitų prasmių. Kaip sako pats dirbtuvių įkūrėjas, „noriu, kad spintos dalyvautų žmonių gyvenime, kalbėtų, užimtų bareljefišką vaidmenį interjere“.

„Mums labai svarbu gaminti iš natūralių medžiagų, o ne iš laminuotos plokštės. Dažniausiai spintos vidų darome iš baldininkystėje senas tradicijas turinčio faneruoto stalių skydo arba klijuoto medžio masyvo skydo. Stalčiams pasirenkame natūralią kietmedžio medieną. Spinta tampa vis svarbesniu namų atributu – savotiška senovinės skrynios transformacija, į kurią mes sudedame savo mieliausius, labiausiai vertinamus daiktus. Nesistengiame gaminti pigiau: nors rinkoje vis dar gajus požiūris, jog tai, kas nematoma išorėje, gali būti pigu, mes manome, kad baldo vidus kuria stiprias emocijas jo savininkui – juk spintą atidarome kasdien po kelis kartus“, – pasakoja A. Sakalauskas. Anot jų, svarbiausia patenkinti potencialaus užsakovo estetinius reikalavimus – kad jį džiugintų ne tik dizainas, bet ir naudojamos medžiagos. A. Sakalauskas paklaustas, kaip būtų galima apibūdinti kuriamų baldų stilių, pabrėžia, jog tai – moderni skandinaviška estetika. Ją papildo specialiai spintoms ir indaujoms sukurta medinių rankenėlių linija. Tai – skulptūriniai reljefiniai prisilietimai moderniose, vientisose baldų plokštumose. „Rip“, „Flex“, „Line Trace“ ir „Square Trace“ kolekcijos žavi netradiciniu požiūriu į rankenėles. „Rip“ – tai lyg iš vientisos plokštumos atlaužtas medžio gabalėlis. Nuo šiol bus patogiau naudoti rankenėlę ir kūrybiškai atidaryti duris.

30

„Flex“ – toks vaizdas, kad rankenėlės paviršių įkvėpė sukurti plastiškos medžiagos – oda, drobė. Lanksti detalė puikiai dera mediniame paviršiuje. „Line Trace“ ir „Square Trace“ – tai lyg molinės lentelės lipdymo etapas, kai pasitelkus pagaliuką, įspaudžiama plokštumos dalis ir sukuriama paslėpta vieta patogiai suimti, kad būtų lengva ir malonu atverti duris. „Šios rankenėlės atsirado siekiant kuklaus dekoro ir funkcionalumo, mat neretai baldų paviršiai atrodydavo pernelyg minimalistiniai. Ir, žinoma, dėl to, kad būtų galima atsitraukti nuo tradicinių ir klasikinių dekoravimo principų“, – apibendrina A. Sakalauskas. Baldų pasirinkimas neapriboja: nuo rankų darbo spintų, virtuvės, vonios kambario baldų iki drabužinių ir lovų. Tie, kam patinka moderni klasika, gali rinktis spintos modelį, kai viena varčia yra klasikinio profilio, o viduje – veidrodis arba audiniu ar oda aptrauktas rėmas. Dar vienas variantas – kai veidrodis tarsi paslepiamas spintos viduje ir jį galima stumdyti iš vienos spintos dalies į kitą. „Gaminame ir kaimiško stiliaus spintas. Joms dažniausiai naudojame natūralaus medžio masyvą. Esame sukūrę spintų vidaus išdėstymo modulius, kuriuos bus galima pasirinkti internetu. Taip kiekvienas užsakovas turės galimybę pats susikurti spintos vidų pagal individualius poreikius“, – dėsto medziobaldai.lt atstovai.  medziobaldai.lt, sako.lt.


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

„Interjeras.LT rekomenduoja“

padeda vartotojams pastebėti naujoviškus ir praktiškus puikaus dizaino gaminius

Kasmetinis festivalio „Dizaino savaitė“ projektas REKOMENDUOJAME KOKYBĘ tradiciškai vyko Vilniaus specializuotame baldų ir interjero centre „Domus galerija“. Šiemet pirmą kartą projekte dalyvavo salonai, įsikūrę Namų idėjų centre (NIC) Kaune ir Šiauliuose. Specialiai suburta kompetentinga interjero dizainerių komisija rekomendacinius ženklus suteikė 40-iai vertinimo kriterijus atitinkančių gaminių. Visus projekto dalyvius rasite portalo rubrikoje „Interjeras.lt rekomenduoja“, www.interjeras.lt/interjeras-lt-rekomenduoja.

Pakabinamasis šviestuvas „Soap“

Pakabinamasis šviestuvas „Wirio“ Gamintoja: bendrovė „Lucide“, Belgija lucide.be, ekoliumenas.lt Madingas pakabinamasis šviestuvas. „Wirio“ – tai dėmesys konstrukcijai ir lenktų linijų grožis.

31

Rekomenduoja

Gaminio dizaino autorius: Ota Svoboda Gamintoja: bendrovė „Bomma“, Čekija bomma.cz, ekoliumenas.lt Modernaus dizaino aukso, sidabro ar mėlynos spalvos pūsto stiklo šviestuvai „Soap“ gaminami tik iš aukščiausios kokybės stiklo. Kiekvienas gaminys yra unikalus, daromas rankomis, todėl keli šviestuvai vienoje vietoje atrodys tokie patys, bet, įsižiūrėjus atidžiau, – šiek tiek skirtingi.


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Kilimas „Hunter“ Gamintoja: bendrovė „Rug Star“ rugstar.com, kilimas.lt Indijoje pagamintas kilimas „Hunter“. Matmenys – 2,50 m × 3,00 m. Sudėtis – 70 % šilkas, 30 % vilna. Šis dirbinys žavi itin sudėtingu ir įdomiu dizainu, atkartojančiu medžioklės motyvus. „Hunter“ piešinyje galima pamatyti žirgų, drakonų ir kitų gyvūnų figūras. Aukso spindesį prigesina pilkas fonas (galima rinktis jums patinkantį foną iš begalės siūlomų spalvų). Surišus kilimą, atliekama oksidacija: vilna „išdeginama“ deguonimi iki nulinio mazgo. Po šios procedūros 70 % „Hunter“ kilimo sudaro šilko faktūra, be to, jis įgauna vintažinį vaizdą bei 3D efektą. Gautas įvertinimas Daugelio pasaulinių parodų laureatas ir prizininkas, gavo geriausio 2016 m. dizaino apdovanojimą.

Tapetų kolekcija „Roberto Cavalli Home No.5“ Gaminio dizaino autorius: Roberto Cavalli Gamintoja: bendrovė „Emiliana Parati“, Italija emilianaparati.it, tapetas.lt Roberto Cavalli, visame pasaulyje pripažintas dizaineris, šiemet pristatė penktąją unikalaus dizaino tapetų kolekciją „Home“. Joje drabužių mados ir interjero dizaino koncepcija meistriškai derinama su glamūrišku jausmingumu, o šio prekės ženklo vizitine kortele tapę gyvūnų kalių raštai interpretuojami rafinuotai ir elegantiškai. Pats dizaineris R. Cavalli savo tapetų kolekciją apibūdina taip: „Mane supančias spalvas, emocijas ir potyrius transformavau į harmoningą atmosferą, atskleidžiančią mano gyvenimo būdo idėją.“ Kaip ir kuriant ankstesnes kolekcijas, didelis dėmesys skiriamas ne tik idėjos ir dizaino išraiškai, bet ir išskirtinei medžiagų bei technologijų kokybei. Tapetai pagaminti naudojant naujausias technologijas, todėl labai atsparūs saulės šviesai, trinčiai, nedegūs (taip pat neleidžia ugniai išplisti), nesugeria vandens. Kadangi tapetai pagaminti flizelino pagrindu, juos klijuoti itin paprastas. Dėl šios medžiagos savybių klijuojant jie neišsitempia ir nesitraukia. Flizelininiai tapetai leidžia sienoms kvėpuoti, nes yra pralaidūs drėgmei ir orui. Jie gali paslėpti mikroįtrūkius, be to, juos lengva nuplėšti nuo sienos. Šiuos tapetus gaminanti „Emiliana Parati“ yra socialiai atsakinga, todėl griežtai laikosi aplinkosaugos reikalavimų.

Rekomenduoja

„Lotus Living Furniture“ Gaminio dizaino autorius: Kaare Sølvstenas Gamintoja: „Lotus Heating Systems AS“ lotusstoves.com, krosneles.lt „Lotus Living Furniture“ židinys-modulis su 5 mm storio plieno apdaila. Galima rinktis juodą, pilką, sidabrinę ar baltą apdailos spalvą ir skirtingus malkinių variantus arba unikalų modelį be malkinės. Šis konvekcinis židinys tinka A, A + didelio energinio efektyvumo namams, turi atskirą oro pritekėjimo į pakurą kanalą, dvigubą stiklą ir dvigubą pakuros degimo sistemą, užtikrinančią švarų bei aplinką tausojantį ugnies kūrenimą.

32


2017’3 Nr. 63 / INTERJERAS.LT PATARIA

Tapetų kolekcija „Colani Evolution“

Rekomenduoja

Gaminio dizaino autorius: Luigi Colani Gamintoja: bendrovė „Marburg“, Vokietija marburg.com, tapetas.lt Luigi Colani yra vienas įtakingiausių dizainerių šių dienų pasaulyje. Trijų dimensijų tapetų kolekcija „Colani Evolution“ yra išskirtinė. Luigi Colani, dirbdamas su šviesa ir šešėliais, sukūrė optinėms iliuzijoms prilygstančius efektus. Tai ryškus šių metų interjero tendencijų pavyzdys, kai susipina modernaus dizaino koncepcija, šviesios ir sodrios, unikalios reljefinės metalo puošybos detalės. 2016-aisias žurnalo „Eurodecor“ skaitytojai šiuos tapetus gaminančią „Marburg“ išrinko Metų bendrove („Geriausio dizaino“ kategorijoje). Tapetai pagaminti naudojant naujausias technologijas, todėl yra labai atsparūs saulės šviesai ir lengvai plaunami. Kadangi jie sukurti flizelino pagrindu, juos itin paprasta klijuoti. Dėl šios medžiagos savybių klijuojant tapetai neišsitempia ir nesitraukia. Flizelininiai tapetai leidžia sienoms kvėpuoti, nes yra pralaidūs drėgmei ir orui. Jie gali paslėpti mikroįtrūkius, be to, juos lengva nuplėšti nuo sienos.

33


INTERJERAS.LT PATARIA / 2017’3 Nr. 63

Rekomenduojame

Rekomenduoja

Apšvietimas 4urbansou.lt ardena.lt elmo.lt ekoliumenas.lt korgas.lt ledinis.lt Baldai arpolis.lt azuolupyne.lt baldaikitaip.lt baldai-interjeras.lt barselonaliving.lt beola.lt berrybaldai.lt dubingiai.lt easebaldai.lt ergolain.lt hastens.com idnhome.lt ledeluxe.lt lonas.lt magresbaldai.lt medziobaldai.lt naujavirtuve.lt puskupusku.lt skandinaviskiinterjerai.lt sedesregia.lt sofa-lova.lt subtila.lt tch.lt vadasiga.lt

vesida.lt vildika.lt Baldinės plokštės ir interjero medžiagos ie-laminart.lt hpl.lt trukme.lt vegtomas.lt svajoniuvejos.lt Buitinė technika franke.lt ejura.lt miele.lt Elektros instaliacija ir išmaniojo namo sistemos jung.lt siedle.com Dažai caparol.lt Dekoras ardena.lt cdstyle.lt coockoo.lt decoramentum.lt eurivila.lt naminukas.lt skandiamo.lt tapetas.lt patalyne.lt stalasirvirtuve.lt Durys dorvila.lt

e-durys.com vitukodurys.lt Langai gealan.lt Namų tekstilė arbdecor.lt celestinatekstil.lt bntekstile.lt datex.lt ldeco.lt uzuolaidos-dizainas.lt Grindų danga aparici.lt bonumwood.lt doremus.lt gerosgrindys.lt interjerolinija.lt ispaniskosplyteles.lt kapri.lt kerama.lt landero.eu nagoja.lt quick-step.lt staki.lt parquet.lt parketas.lt Parodos archzona.lt bau-muenchen.com cosmit.it exop-vakarai.lt imm-cologne.com

Atliekame visus vidaus apdailos darbus

1vidausapdaila@gmail.com

34

litexpo.lt maison-objet.com messefrankfurt.com Programinė įranga infoera.lt Santechnika aco.lt duravit.lt geberit.com grohe.lt gustavsberg.lt laufen.lt muresta.lt roca.lt tece.lt voniosnamai.lt voniosstudija.lt Sienos, apdailos medžiagos akmenstata.lt artiq.lt loftsystem.lt mosas.lt varduva.lt soliddecors.eu tapetas.lt Židiniai antakmene.lt degis.lt ekozidinys.lt smige.lt stiksas.lt vilpra.lt


Nėra švelnesnio būdo pažadinti savo jausmus. Žadintuvas skirtas atsikelti laiku, tačiau mūsų dušo sistemos ryte yra tikra atgaiva ir energijos šaltinis. hansgrohe. Meet the beauty of water.

hansgrohe.lt

Profile for Interjeras.lt Pataria

"Interjeras.lt pataria" Nr. 3, 2017  

- Interviu su Algirdu Kaušpėdu - Įkvėpimas ateina bedirbant - Kaip išsirinkti būstą ? - Deriniai: parketas ir tapetas - Patarimai apie baldu...

"Interjeras.lt pataria" Nr. 3, 2017  

- Interviu su Algirdu Kaušpėdu - Įkvėpimas ateina bedirbant - Kaip išsirinkti būstą ? - Deriniai: parketas ir tapetas - Patarimai apie baldu...

Advertisement