IC UUDISED 1/2021

Page 1

AJAKIRI KAASAEGSELE AUTOINIMESELE

#1 / 2021


SINU TURVALINE TEEKOND KOOS AISIN'IGA AISIN Europe on maailma juhtivate automarkide originaaldetailide ja varuosade tootja.Tänu oma „kvaliteet ennekõike“ suhtumisele oleme pälvinud kvaliteetosade tootja maine. Nii OEM detailide kui ka järelturu toodete puhul järgime kõrgeimaid kvaliteedinõudmisi. Kõik Aisin tooted on valmistatud tipptehnoloogilises, rangelt kontrollitud tootmissüsteemis, mis hõlmab kõiki etappe alates toodete arendusest, disainist ja tootmisest kuni pakendamise ning transpordini.

www.aisinaftermarket.eu


J U H ATA J A V E E R G

Ebatavaline, kuid mitte ebaõnnestunud 2020 VA D I M

Š K ATO V

Koroonaviirus ja sellega seotud piirangud I N T E R C A R S T E G E VJ U H T on mõjutanud kõiki ettevõtlusvaldkondi. Autotööstus ja selle harud pole samuti erandiks. Olgem ausad, see kõik juhtus ootamatult ja silmapilkselt, nii et keegi polnud päris valmis selleks olukorraks, milles nüüd juba veidi enam kui aasta aega oleme olnud. Nagu mainisin juba eelmiste IC uudiste eessõnas, siis COVID-19 saabumine seiskas terve meie sektori tegevuse umbes kuuks ajaks ja töömaht langes järsult. Kuna sõiduvajadus oli kadunud, polnud vajadust ka rehve ja õlisid vahetada ning ka varuosade müük aeglustus. Hiljem õnneks selgus, et rehvivahetuse ja hoolduste periood lihtsalt nihkus mai ja juuni peale edasi. Veoautode sektoris langust aga ei toimunudki, kuna riigisisesed ja -ülesed kaubaveod toimusid segamatult edasi. Ka autoteenindussektor hakkas taastuma kohe pärast karmimate piirangute kadumist. Toimus veel selline muudatus, et paljud pikalt seisnud autod ei läinud enam käima, mistõttu kasvas märkimisväärselt uute akude müük. Jätkusid ka remonditööd ja hakkas kasvama nõudlus varuosade, rehvide ja õlide järele. Autoremondi haripunkt saabuski möödunud suve esimesel poolel, mil remonditöökojad pidid kliente isegi järjekorda panema ja ooteaeg venis üle nädala. Statistika järgi langes eelmisel aastal uute autode müük

E E S T I

O Ü

veerandi võrra, kuid samal ajal kasvas viie kuni seitsme aasta vanuste kasutatud autode müük. Muidugi mõjutas see ka autoteeninduse ja varuosade müüki, kuna kasutatud autod nõuavad pea alati vähemal või rohkemal määral hooldust. Ka selle, 2021. aasta esimesest poolest, ei osanud keegi midagi konkreetset oodata. Tagantjärgi sai aga selgeks, et tavapärane rütm on lihtsalt muutunud ja kõik kevadised teenused on liikunud ajas kahe-kolme kuu võrra edasi. Hea on tõdeda, et ka meil läheb normaalselt – tööseisakust ja sellega kaasnevatest kärbetest saime riigi abiga üle, töötasu hüvitised võimaldasid meil oma suurepäraseid töötajaid alles hoida ja kõik olid valmis esimesel võimalusel tööle naasma. Usun siiralt, et sellele suvele saame vastu minna juba üsna tempokas ja enesekindlas rütmis. Praegused piirangud meie tööd ei sega ja oli hea näha, et märtsi keskel algasid juba ka ettevalmistused tehnoülevaatusteks ja kevadhooldusteks. Eriti rõõmustav on aga vaatepilt liikluses – võrreldes eelmise aasta sama perioodiga liiguvad inimesed julgemalt ja aktiivsemalt ja sotsiaalseid piiranguid järgides ei jää kellelgi midagi tegemata. Soovin teile ilusat ja turvalist suve!

Ajakiri „IC UUDISED“ Toimetuse aadress: Inter Cars Eesti OÜ Osmussaare 4, 13811 Tallinn Tel: (+372) 679 8500 www.intercars.ee U U D I S E D E LU S T E N E S E S T

3–5 6–13

R E H V I D

14–15

TO OT E VA L I K

16–49

AU TOTÖ Ö KO DA D E L E

50–77

Peatoimetaja: Jekaterina Starostina Tõlked ja toimetus: Eiffel teksti- ja tõlkebüroo; Direct Group Reklaamiagentuur Graafika: Vaivara Gumenienė e-post: vaivara@maketuoju.lt Trükikoda: UAB Standart Impressa Kontaktisik reklaami ja ajakirja tellimise küsimustes: Jekaterina Starostina Telefon: (+372) 679 8500, e-post: jekaterina.starostina@intercars.eu


KÕRGEIMAD STANDARDID ABE PERFORMANCE


I C

U U D I S E D

INTER CARS KASVAB MICROSOFTI PILVES NING TUTVUSTAB TEEDRAJAVAID LAHENDUSI Inter Cars SA on suuruselt teine autovaruosade müüja Euroopas ja kaheksas maailmas. Ettevõtte aastakäive on umbes 2,2 miljardit eurot ning turuosa läheneb eri riikides 30 protsendile. Inter Carsi järjepidev strateegia on olnud ettevõtte põhielementide „pilve“ viimine, Microsoft Azure'i kanti äsja üle ka võtmesüsteem SAP Hybris. See on esimene sellises mastaabis üleminek Poolas.

Aastate jooksul oleme me väikesest pereärist kasvanud suureks ja keerukaks suurettevõtteks ning tänu üleminekule pilveteenusele näen ma veel mitmekordse kasvu potentsiaali, ütleb Robert Kucharczyk, Inter Cars SA IT-juht. Et suhelda enam kui 1000 autoteeninduse ja 250 Euroopa müügiesindusega, kasutab Inter Cars SA Microsoft Dynamicsi CRM pilveplatvormi. Tänu sellele ei pea töötama enam ühe seadmega ja kindlas kohas, vaid võimalik on koostöö ja suhtlemine eri seadmete, rakenduste ja dokumentidega ning eri kohtades. “Microsoft on meie usaldusväärne partner olnud palju aastaid. Seega on loomulik, et uute lahenduste ja tehnoloogiate valikul otsustasime kasutada seda globaalset teenusepakkujat,“ märgib Tomasz Skórski, Inter Carsi HQ digitaalse üleminekuosakonna ja digitaaltoodete arendusjuht. Pilvemudel võimaldab ettevõtte portfelli lisada uusi lahendusi ja kõrvaldab tooteportfelli haldamise, kauba laialiveo ja müügiga seotud raskused. Paindlikkuse maksimeerimiseks võttis Inter Cars kasutusele digitaalse varuosakataloogi. Microsoft Azure'i abil koostas ettevõte 3,5 miljonit varuosa sisaldava veebikataloogi, mida kasutab mitmel Euroopa turul igapäevaselt üle 35 000 kliendi. Ühtlasi pakub pilv võimalust uuendada sõidukiandmeid ja pääseda ligi uutele pakkumistele, kehtivatele lao- ja hulgihindadele. Konkurentsis püsimiseks võtavad ettevõtted kasutusele arenenud analüütikal põhinevad süsteemid, mis ühendavad paljude paralleelsete allikate teadmised ja andmed. Need teadmised aitavad reaalajas teha optimaalseid äriotsuseid. Sama tehnoloogiat saab edukalt kasutada selliste oluliste väljakutsete lahendamiseks nagu klientide kaasamine ja töötajatele tõhusama toe andmine, tööprotsesside optimeerimine ja tootepakkumiste muutmine.

JÄRGMINE JULGE SAMM Inter Carsi Azure'i-põhises ümberkujundamises on kõige uuem teedrajav samm ettevõtte jaoks võtmetähtsusega ärisüsteemi SAP Hybris üleminek e-kaubanduse pilve. See on esimene selline üleminek Poolas. Üleminekul oli oluline, et müük ei katkeks. Meil õnnestus see sajaprotsendiliselt, teisisõnu ei olnud meie klientidel sellega seoses ühtki negatiivset kogemust. Võime julgelt öelda, et tegu oli Inter Carsi läbi aegade kiireima projektiga, mis algas vaid nädal enne selle kasutuselevõtu tähtaega, räägib Katarzyna Wojczak, Inter Cars SA IT kompetentsikeskuse juht.

Uus süsteem võimaldab Inter Carsi personalil töötada täiesti iseseisvalt. Neil on pilveteenuse rakenduse kaudu ligipääs kõigele, mida neil oma töös vaja läheb. Varasemad kogemused suuremahuliste arendustöödega on näidanud, et nende jaoks läheb vaja paljusid inimesi, mille tõttu venib juurutusaeg pikaks. Täna saab olulisi muutusi teha vaid 15 minutiga – see on ettevõtte valitud suuna üks väga oluline eelis. Me oleme sammhaaval loonud oma infrastruktuuri, mis vastab sel platvormil täpselt meie vajadustele ja ootustele ning säilitab tehtud kulutuste läbipaistvuse, lisab Katarzyna Wojczak. Digitaalkaubanduse ja sellega seotud ettevõtte osa eksponentsiaalne areng on toonud kaasa vajaduse arvutusvõimsust märkimisväärselt suurendada. Tehtud muutuseid dikteerisid ka organisatsiooni digitaalne ümberkujundamine ja üksikute meeskondade uus tööstiil, samuti vajadus rakendada kiireid muudatusi ja seda suurte kuludeta. Microsoft Azure on vahendite komplekt, mida saate igas konfiguratsioonis kasutada oma vajadustele vastava täielikult kohandatud IT-infrastruktuuri loomiseks. Inter Carsi jaoks oli oluline prioriteet automaatselt laienevad andmebaasikeskkonna rakendussüsteemid. Muidugi on oluline ka küberturvalisus, võtab teemaga seotu kokku Jacek Zadrożny, Microsofti Azure’i ärikoordinaator. Esialgu plaanis Inter Cars pilve kasutamist optimeerida kolme aasta jooksul. Antud strateegilise partnerluse tulemusena rakendati seda juba nüüd 20 protsendi ulatuses, vähendades tegelikku tarbimist alla baastaseme. Juurutamise käigus kohandati ka süsteemi ülesehitust, muu hulgas sisselogimist, jõudluse jälgimist ja andmebaaside kihte. Nende muudatuste eest vastutas Microsofti insenerimeeskond.

IC UUDISED

3


I C

U U D I S E D

INTER CARS JA CASTROL JÄTKAVAD EUROOPAS KOOSTÖÖD Kesk- ja Ida-Euroopa suurim sõiduautode ja tarbesõidukite varuosade müüja Inter Cars jätkab koostööd määrdeainete tootmise ülemaailmse liidri Castroliga. - Castroli õlid on meie tootevaliku väga oluline osa. Inter Carsi missioon on alati ja igal pool oma klientidele pakkuda tippklassi ja -kvaliteediga tooteid. Koostöö Castroliga võimaldab meil seda teha. Meie ühine ajalugu on väga pikk, see põhineb usaldusel ja mis veelgi olulisem: väga headel suhetel ning vastastikusel austusel. Olen veendunud, et koos saavutame oma eesmärgid ja sellel on positiivne mõju ka meie klientidele. – Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees. - Castrol oli ja on meie pikaajaline äripartner. Oleme koos ellu viinud palju rahvusvahelisi ja kohalikke projekte. Uue lepingu sõlmimine tõestab, et meie tegevustest on kasu ka meie klientidele ning et see mõjutab nende rahulolu. Olen täiesti kindel, et tänu meie koostööle saame järgmistel aastatel autoteenindustele pakkuda veelgi rohkem eeliseid ja see võimaldab meil kasvada koos nendega - Wojciech Twaróg, Inter Cars SA juhatuse liige. Vastavalt allkirjastatud lepingule jätkatakse koostööd Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, kus Inter Cars Group tegutseb. Castroli kui strateegilise tarnija tooteid müüakse kogu Inter Carsi turustusahelas, mis koosneb 17 riigis enam kui 500 harukontorist. - Inter Cars on paljudes Euroopa riikides meie juhtiv logistikapartner. Meie pikaajaline koostöö hõlmab enamat kui ainult määrdeainete müümist. Castrol osaleb aktiivselt Inter Carsi algatustes; me teeme koostööd kommunikatsiooni- ja reklaamialal ning töötame välja ühiseid projekte. Oleme Poolas juba kaks aastat arendanud Q Service Castroli nimelist autoteeninduste ketti – Leszek Radzikowski, Castroli Kesk- ja Ida-Euroopa müügidirektor. - Castroli peamine eesmärk on pakkuda autoteenindustele ja autoomanikele tippkvaliteediga tooteid ja teenuseid. Edu saavutamiseks vajame partnereid, kes mõistavad klientide vajadusi ja reageerivad kiiresti, kohandades oma tootevalikut turu muutustega. Inter Cars sobib selle strateegiaga täiuslikult ja tänu sellele suudame koos välja töötada projekte, mis on edukad paljudel Euroopa turgudel – Anna Wilczewska, turundusjuht Euroopas. Castrol on üks juhtivad määrdeainete kaubamärke maailmas, mis võib uhke olla arvukate – novaatoritel oma eesmärke saavutada aitavate – uuenduste üle. Maksimalism ja koostööfilosoofia on Castrolil võimaldanud välja töötada laia valiku õlisid ja määrdeaineid, millel on juba üle 120 aasta olnud oluline roll paljude tehnoloogiliste saavutuste juures maal, õhus, merel ja avakosmoses. Castrol kuulub BP Gruppi ja pakub lahendusi mootorsõidukite, tootmise, merenduse ja energeetikaga seotud klientidele enam kui 120 riigis. Tänu innovatsioonile ja võimekusele, mis tuleneb meie pühendumisest tippkvaliteedile ja kaasaegsetele tehnoloogiatele, on meie tooted tunnustatud kogu maailmas. Lisateavet Castroli kohta leiad aadressilt www.castrol.com

Inter Cars Capital Group jätkab strateegilist koostööd Castroliga. Detsembri alguses kirjutasid ettevõtete esindajad alla lepingule, millega tugevdati omavahelisi suhteid.

4

IC UUDISED


I C

U U D I S E D

Inter Cars teeb oma positsiooni tugevdamiseks Euroopas järgmise sammu, sõlmides uue lepingu Exxon Mobil Company-ga

Inter Cars SA ja ExxonMobil Petroleum & Chemical BV sõlmisid kokkuleppe koostöö arendamiseks Euroopas. Lepinguga määratleti Mobili toodete müügi arendamisega seonduv Inter Cars Capital Groupi riikides väljaspool Poolat. - Selle lepinguga tugevdame oma positsioone väljaspool Poolat, soovides oma klientidele pakkuda tooteid, mida nad meilt ootavad. See hõlmab muu hulgas ExxonMobili määrdeaineid. Tänu uuele lepingule on toodete kättesaadavus nüüd veelgi parem. Olen kindel, et see tõstab meie klientide rahulolu, – ütles Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees. - ExxonMobil on Inter Cars Capital Grupi Poola osaga teinud edukat koostööd üle 25 aasta. Ettevõtete vahel sõlmiti esimene leping 1994. aastal. Kogu selle aja jooksul oleme Inter Carsi toetanud Mobili toodete müümisel Poola klientidele, milles on abiks olnud ka Mobili kaubamärgi tuntus. Tänu rahvusvahelisele lepingule saavad ExxonMobil ja meie volitatud edasimüüjad üheskoos leida uusi võimalusi ja realiseerida kasvupotentsiaali väljaspool Poolat. Meil on hea meel, et saame tihendada koostööd oma pikaajalise äripartneri Inter Cars Capital Groupiga ja veelgi tugevdada Mobili kaubamärgi positsiooni tuhandetes autoteenindustes Euroopas, - lausus Tommaso Vito, ExxonMobili Euroopa klastrijuht.

INTER CARS JA EXXON MOBIL LAIENDAVAD KOOSTÖÖD IC UUDISED

5


E LU S T

E N E S E S T

100 ESIMEST PÄEVA UUE TÖÖAUTOGA

Iga algus on raskevõitu ja näiteks valitsuse tegevuse kohta hakatakse järeldusi tegema saja päeva möödumisel. Esimesed sada päeva on tuleviku jaoks kriitilise tähtsusega nii riigiisade tegevuse kontekstis, aga ka uue auto sissesõitmisel. Kaubikutega julgelt üle miljoni kilomeetri sõitnud Uku Tampere kirjutab, miks on sada päeva uue autoga tähtsad. Esimesed sada päeva uue autoga on enamasti õnnelik aeg – auto on värske, ilus, puhas, ning mured tunduvad kaugel. Kuid teadlik käitumine sel ajal sillutab tulevase tee kvaliteedi. Tarbesõidukitel, eriti kui tegemist on ühe sõidukiga ettevõtte suurest autopargist, tavaliselt üks ja hoolitsev kasutaja puudub. Sõidab see, kellel on vaja ning suurt sõprussuhet ja omanditunnet töövahendiga ei teki. “Kolhoosi värk”, “mõisa köis las lohiseb”, “võõrast vara nõrkemiseni”– folkloorist leiab mõndagi, mis säärast kasutajasuhet iseloomustab. Tarbesõidukite puhul räägitakse valgest kaubikust, ehitaja tööautost ja kuulutustestki võib lugeda “otsin tööautot ehitajatele”. Sellise “ehitaja” tarbesõiduki puhul loeb odav hind, välimus ja seisukord on teisejärgulised. Anonüümne töösõiduk on roostes, tihti räpane. Selle käigukast undab ja mootor lekib õli. Kuid see on ropult odav! Siiski ei pea see alati nii olema – kui võetaks sada esimest päeva sõiduki sissesõitmiseks ja selle iseloomu tundmaõppimiseks, võiks meie kaubikupark olla oluliselt kobedam. Auto kastutamise reeglid, hoolimine ka n-ö ühisvarast on A ja O ja alles seejärel tulevad hooldus ja remondid.

AUTO EEST HOOLITSEMINE AITAB SELLE HINDA HOIDA Kui sõiduk on kord juba käest lastud, siis on selle endise hiilguse taastamine majanduslikult mõttetu. Ka kuulus automees Mike Brewer Ühendkuningriikidest kirjutas hiljuti loo, milles sedastas, et auto puhtana hoidmine on olulisem kui arvatagi oskaks. Üks pool on teenusepakkuja mainekujundus – kui ma aastaid tagasi vana MB Sprinteri tuttuue Citroen Jumperi vastu vahetasin, siis hakkasid kliendid korraliku masinaga kauba vedamise eest kõrgemat hinda maksma ja tööd tuli juurde, sest masin oli puhas ja esinduslik – nii mõnigi oli kahelnud, et kas ta ikka julgeb ühe suvalise“man ja van”firmaga oma kõige väärtuslikumaid isiklikke asju saata. Kui auto laadimas oli, küsiti vaba ruumi kohta ja toodi asju juurde. Hoidsin oma Citroeni ja nüüd ka Crafteri puhtana: kongi põrandalt võinuks süüa. Ühtlasi avas korras hoitud ja alati puhas kaubik mulle täiesti uue ärisuuna: VIP veod. Tähtsate inimeste pagasivedu lennukilt hotelli ja tagasi ei ole kena tavalise “töökaubikuga.” Kui Citroen Jumper oli 230 000 km sõitnud ning

vahetasin selle Crafteri vastu, maksti mulle selle eest silmagi pilgutamata turu kõige kõrgem hind, hoolimata sellest, et sarnaste näitajatega kaubikuid oli tol hetkel müügis ligi 50. Võtmesõnad olid üldine puhtus ja tehniliselt korras sõiduk. Nõnda on esimene samm sõiduki tulevikuväärtuse säilitamisel selle kasituna hoidmine.

VÕTA KAASAEGSEST TEHNOLOOGIAST VIIMAST Kohe esimestel päevadel lasin ma nii Jumperi kui sellele järgnenud Crafteri kongis olevad rattakoobaste osad katta Raptoriga (tugev kaitsekiht). See oli parim tegu mu kaubikumehe elus. Iroonilisel kombel on viimase Crafteri puhul nende liigutuste tegemata jätmine üks rumalamaid tegusid mu kaubikumehe elus.

Uuele Crafterile ma Raptorit ei paigaldanud ning hoolimata ettevaatlikust kasutamisest on rattakoopad koledad, sest kaubaveol ei ole võimalik vigastusi vältida.

6

IC UUDISED


E LU S T

E N E S E S T

Uku Tampere

Liiklusjurist, autoajakirjanik ja autofanaatik ning sõitnud kõigi muude tegevuste kõrvalt kaubikutega Inglismaa vahet umbes 1 000 000 kilomeetrit.

Raptor on tänuväärne pindade kaitsematerjal, mis praktikas kannatas ära isegi selle, kui aluselt laadimise käigus libisema pääsenud teravate servadega metallplaadid rattakoopale kukkusid – ei ühtegi mõlki! Täna olen nii palju targem, et laseksin Raptoriga katta ka kongi uksepiidad ja isegi ukseavade esised põhjavineeriga alad sealt, kuhu tõstukid aluseid ja käppasid toetavad. Kasulik nipp: hoia autos mõned plaadid vaipkatet. Mina olen lõiganud FIN-alusest natuke suuremad vaibatükid, mille panen alati kaubikusse laaditavate aluste alla. Aluste sees võib olla turritavaid naelu või näiteks kive, mis kongi põhjavineeri koledasti ära kriibivad.

Kord, puhtus ja süsteemsus on kaubaruumis ülioluline. Nii ei pääse kastid liikuma, kaubaruumi mahtu saab maksimaalselt ära kasutada ja kõik püsib tasakaalus.

IC UUDISED

7


E LU S T

E N E S E S T

Igal juhul tuleb neid käsitleda investeeringuna, sest kaubiku värske ja korrektsena hoidmine on sellevõrra lihtsam, ja sellest tulenevalt on lihtsam hiljem ka müüa. Rohkem vatti saavate piirkondade kaitsmine on oluline isegi siis, kui annad kaubiku kunagi esindusele tagasi – automüüja on ju koostööpartner!

AUTO JA MOOTORI SISSESÕIT: PIKA KASUTUSEA A JA O

KERAAMIKA JA KAITSEKILED

Kui auto värvikiht kriimustub esimese ja isegi väikese puute pealt, siis Raptori välimuse saab taastada enamasti pesuga, kuumaõhupuhuriga või lihtsalt uue kihi peale laskmisega. Raptorit saab segada ka värviga ja anda sellele soovitud tooni. Põhimõtteliselt on tegemist ülikõva uretaankattega ning Raptor on vaid üks kaubamärkidest, mis seda toodet pakub, olemas on näiteks ka Line-X. Maasturite ja nn kastikate maailmas on need tooted tuntumad: tihti kaetakse pikapite veokastid täies ulatuses uretaankattega juba enne uue auto üleandmist. Pärast seda vea või lahtiseid telliseid kastis, lisapinnakate kaitseb vigastuste eest. Seega kaitse oma kaubiku kongi rohkem pihta saavad osi tugeva uretaankattega ja tagad sellega suurema sõiduki järelväärtuse. Igasugune pleki- ja maalritöö ja mõlkide välja ajamine rattakoobastelt hiljem on kallis ning samas on just rattakoopad kõige silmapaistvam osa auto kaubaruumis.

8

IC UUDISED

Aastatepikkune kogemus näitab, et uue kaubiku kättesaamisel võiks ühena esimestest tegevustest katta autokere kvaliteetse keraamilise kattega – see aitab eemal hoida mustust ja mikrokriime. Keraamikaga katmine kaubikute puhul on üsna kallis, lisaks peab keraamilist katet aeg-ajalt värskendama, kuid sõiduki edasine hooldus on jällegi lihtsam: pesuks piisab enamasti vaid survepesurist, et auto väljanägemine värske püsiks. Kui keraamika on peale kantud, siis järgmisena võiks kapoti ja tuuleklaasi kohal oleva plekiosa katta 3M läbipaistva kaitsekilega, samuti võiks kiletada ukseavade alumiste servade plekid – need saavad tahes tahtmata jalgade ja poriga pihta ning kui sõiduki müümine tõuseb kunagi päevakorda, saab kaitsekile eemaldada ning vastu vaatab tuttuus pind, ja see on kõva müügiargument! Kaitsekile ei kannata kaubaruumi kasutuse intensiivsust, kuid näiteks kaubiku kapotil ja tuuleklaasi kohal oleval plekiosal on see väga õiges kohas. Eriti talveperioodil saavad need piirkonnad valusalt pihta nii kivide kui naastudega, sest masina lauppind on väga suur. Täkete kohalt võivad lakk ja värv kooruma hakata ning pleki sisse pugeda rooste. Nii Raptorit, kilesid kui ka keraamikat võib tegelikult küsida juba ka esindusest autot ostes: nii saab need kulud ka ühe liisingumakse sisse.

Kõige olulisema nüansi jätsin teadlikult viimaseks. Kuigi tänapäeval sellest nii palju ei räägita, on eriti töömasinale sissesõidu tegemine võtmetähtsusega pingutus auto esimese 100 kasutuspäeva jooksul. Sissesõidu tegemise kohta on mitmeid erinevaid teooriaid alates “sisselõhkumisest” kuni -meelitamiseni. Tuntud autospetsialist Speedsteri Hannes ütles väga tabavalt, et auto ja selle mootor tuleb õrnalt “sisse masseerida”. Rusikareegel on, et sõiduki esimese tuhande läbisõidukilomeetri jooksul tuleks vältida suuri koormusi ja raske töö tegemist, samuti ka pikka tühikäigul töötamist. Seda tuleb kasutada erinevatel töörežiimidel, erinevatel käikudel, aga ilma suurte koormuste ja ekstreemsusteta. Koormust tuleb järk-järgult kasvatada ja üle 50% koormuseni võiks jõuda alles pärast 1000 km läbimist, aga mida kauem sissesõitu teha, seda parem. Põhjaliku loo sissesõitmisest leiab Accelerista portaalist märgusõna “Mootori sissesõitmine” järgi otsides. Ma olen näinud kaubikuid, mille käigukastid undavad ja mille mootoreid vaevavad erinevad anomaaliad. Paaril korral on omanik isegi öelnud, et “see jama tekkis kohe alguses.” Ja miks? Sest korralik sissesõit jäi tegemata. Teine põhjus on kehvapoolne hooldus: kui käigukasti õli ei ole kunagi vahetatud, siis see kast peabki hakkama pärast 150-200 000 kilomeetri läbimist tuksi minema. Teadmiseks: esinduse hooldusplaanist ei piisa töösõiduki pikaajaliseks muretuks ekspluateerimiseks, vaja on rohkem ja tihedamaid hooldusi.


E LU S T

Rusikareegel: Mootoriõli vahetuse välp Eestis peaks olema sõltuvalt kasutusest üks aasta või 10-15 000 km. Käigukastiõliga ei tohiks sõita rohkem kui 100 000 km, aga pigem vähem. Oma Jumperile tegin absoluutselt ideaalse sissesõidu ning järgmised 230 000 kilomeetrit olid igas mõttes muretud – vahetasin vaid pidurikettaid ja klotse. Imestajaid oli palju, sest üldine arvamus Citroeni kaubikute vastupidavusest pole kuigi kõrge. Minu Jumperi elu ei olnud lihtne, umbes poole elust vedas see lisaks täiskoormale ka kahetonnist käru mööda Euroopat, sh Londonit ja UK väikseid teid kolistades. Autot müües olid mootori silindrite surveastmed vaid mõni protsent uuest väiksemad: lisaks sissesõidule oli kasu usinast õlivahetusest. Praegune kaubik asus üsna kohe rasket tööd tegema, ning täna maadlen ma nii mootori õlilekete kui ka muude anomaaliatega, mida ei olegi võimalik muudmoodi seletada, kui et auto jäi korralikult “sisse masseerimata”.

MOOTORI SISSESÕITMISE PÕHIREEGLID: ◾ Esimesed 100 kilomeetrit sõida eriti rahulikult, hoia mootori pöördeid sõidu ajal ca 20002500 juures ning kiirendused rahulikud. ◾ Väldi lühikeste otste sõitmist ja tihedaid külmkäivitusi. ◾ Ära lase autol pikalt tühikäigul töötada. ◾ Liiga madalad pöörded (alla ~1400 rpm) ei ole head, liiga kõrged pöörded ei ole head. ◾ Gaasipedaaliga käitu rahulikult, väldi tugevat kiirendamist ja tugevat mootoriga pidurdamist. Koormus võiks püsida alla 50%. ◾ Ära vea käru ega raskeid koormaid, võta kurve ja läbi auke rahulikult. ◾ 100 km järel hakka järkjärgult mootori koormust kasvatama. Ära lase mootori pöördeid üle 3000-3500 rpm. ◾ 1000 km järel võid koormust järkjärgult veelgi kasvatada ja kasutada kõrgemaid pöördeid. ◾ 1500 km läbimise järel vaheta sõidukil õli ja õlifilter ning alles pärast seda võid hakata autot maksimaalselt koormama. Mina tegin esimesele autole lausa 3000 km sissesõitu.

AUTO ILUS PIKK ELU ON OMANIKU TEHA Kas teha kaubiku mootorile sissesõit või mitte, taandub sellele, mida soetatavalt sõiduvahendilt oodatakse. Kui plaanis on vaid liisingu või garantiiperioodi lõpuni hakkama saada, siis pole erilist vahet. Hea näide on auto piduriklotsid, mis peavad kohanema piduriketastega. Seda on ilmselt iga autoomanik kogenud, et värskelt vahetatud piduriketaste ja klotsidega ei pidurda auto sugugi nii hästi. Kulub isegi mitusada kilomeetrit, enne kui need efektiivselt tööle hakkavad. Ka naastrehvide sissesõidu perioodist räägitakse palju: kui uute naastrehvidega kohe kõvale kattele kaapekat tegema minna, ei jõua naastud oma pesadesse korralikult kinni haakida ning lahkuvad rehvist pigem varem kui hiljem. Sarnased kokku sobitumise protsessid toimuvad tegelikult kogu sõiduvahendis. Auto, see on suur kogus laagreid, hammasrattaid ja liigendeid, mis kõik on uutena kindlas mõõdus ja “tihedad.” Nendega puutub kokku mingi teine detail ja need kaks peavad edaspidi koos toimima ja koos kuluma. Muutuvas maailmas, kus loodussäästu eesmärgil tuleks tarbimist oluliselt piirata, peaks vägagi mõtlema tööauto kauem kasutamisele. Selles kontekstis on sõiduki esimesed mõned

E N E S E S T

tuhanded kilomeetrid ja nende jooksul toimuv kriitilise tähtsusega. Ka ei maksa unustada eelpool automüüja kohta öeldut: heale koostööpartnerile ju ei lükka oma risuks aetud masinat kaela? Ei tahaks ka järgmisele omanikule meelehärmi valmistada. Hea peremees oma koera ei peksa.

IC UUDISED

9


E LU S T

E N E S E S T

Minu esimene isiklik pikem kokkupuude Kiaga jääb selle sajandi esimestesse aastatesse, kui mu isa endale Kia Carnivali soetas.

SORENTO Nimelt käisime me igal aastal sugulastega väljasõidul ning selleks puhuks oli tarvis autosse mahutada seitse inimest ja kogu tarvilik kraam, et Valgamaa metsade vahel edukalt piknikku pidada. Seda otstarvet teenis ta kenasti ja kõik minu toonased mälestused Lõuna-Eesti teede väisamisest on vägagi positiivsed. Midagi erakordset tollaste Kiade disain muidugi ei olnud, aga algklasside Paulat see sugugi ei heidutanud ka. Kui sajandi alguses oli Kia veel üsna kauge konkurent juba tol ajal laineid löönud Jaapani ja Euroopa konkurentidele, siis nüüdseks on mööda läinud paar dekaadi ja selle aja jooksul on Kia bränd läbinud ulatusliku uuenduskuuri. Selle edukust tõestas hästi juba paar aastat tagasi turule paisatud Kia Stinger, mis mitte ainult ei võitnud minu poolehoidu, vaid tõi Lõuna-Korea autotootja mudelile ka Eesti aasta auto tiitli. Sel korral keskendume aga 2021. aasta Kia Sorentole, mis tüürib seitsmele reisijale istekohta pakkuvate linnamaasturite segmenti. Selliseid sõidukeid leiab keskklassist mõistliku varustuse juures hinnaga 25-30 tuhat eurot, näiteks Renault Grand Scénic ning Peugeot 5008, mis on mõlemad aga esiveolised. Pea 50 tuhande euro eest saab näiteks ka Volkswagen Tiguan Allspace’i. Sinna vahele jäävad veel Toyota Highlander ning hästi varustatud Škoda Kodiaq. Kõrgemast hinnaklassist vaatavad konkurentidena vastu veel ka Lexus RX ning Land Rover Discovery Sport. Autode ostmise protsessi juurde käib enamasti aeganõudev lisavarustuse valimise protsess. Esiteks on see alati paras peavalu, sest tuleb endale selgeks teha, mida kõik need lisad endast täpsemalt kujutavad ja milliste järele sul tõelistel vajadus on. Teiseks kõigutavad need tihtilugu oluliselt auto hinda. Kia Sorento puhul aga on kogu varustus hinnas sees ja selle üle pead vaevata pole tarvis. Ainus asi, mida soovi korral saab lisavarustusse juurde valida, on metallikvärv (450 eurot). Testitud 2,2-liitrise diiselmootoriga Kia Sorento hinnaks on 53 990

10

IC UUDISED

eurot. Mida selle hinna eest saab? Ühe väga ilusa linnamaasturi! Sorento nurgelised kerejooned ja pisikesed detailid muudavad isegi musta värvi testiauto huvitavaks. Minu isiklikud lemmikud on tuled - nende disain on hästi õnnestunud nii kitsaste LED-esitulede kui massiivsemate ning nurgeliste tagatulede puhul. Võrreldes eelmise generatsiooni muumiliku tegelase ning minibussi meenutavate kerejoontega on terve Sorento disain astunud suure sammu edasi ja muutunud kordades fotogeenilisemaks. Tegelikult on Sorento juures uus rohkem kui pelgalt välimus. Tegu on uue platvormiga, mis on kergem ning tugevam ja auto on saanud ka veidi pikema teljevahe. See muudab interjööri ruumikamaks. Sorento interjöör üllatab lisaks ruumikusega ka maitsekuse ja toredate pisidetailidega. Uksepolstritesse peidetud interjöörivalgus meelitab toreda nurgelise disainiga, istmed näevad head välja ja on mugavad. Nad muidugi ei kaisuta ja sportlikkust neist ei õhka, aga see pole ka see, mida üks õige Sorento omanik igatseb. Interjöörist leiab hulgaliselt ekraane, üks neist rooli taga, millele lisaks erinevatele informatiivsetele andmetele saab kuvada soovi korral ka kelmika pildi teest, mis vastavalt kellaajale kuvab kas päikselist maanteed või hoopis päikeseloojangusse kulgevat. Taoliste pisidetailidega on mujalgi vaeva nähtud, näiteks saad muusika kuulamise asemel panna kõlaritest


E LU S T

E N E S E S T

Paula Johanna Adamson

Autoentusiast, -ajakirjanik ja -fotograaf, kelle igapäevaellu mahuvad nii isejuhtivad liikurid, projektiautod kui ka kogu muu automotiiv, mis nende vahele jääb.

mängima mõne taustaheli, näiteks linnulaulu või hoopis kohisevad lained. Viimane on muidugi pisut harjumatu, sest nii tekib küllaltki pehme vedrustuse ning kõrge istumisasendi koostöös veidi laeva tunne. Aga viimase istmerea lapsed ilmselt lülitab vajadusel üsna edukalt välja. Materjalivaliku üle ei saa nuriseda - tegu pole kindlasti kehva koostekvaliteediga autoga ja samal ajal ei leia sealt liigset luksust nagu kallima otsa maasturites. Lexuse peensuseni lihvitud interjööriga ta ei konkureeri, ent tasub meelest pidada, et viimane on Sorentost ka tunduvalt kallim. Igasugused koputustestid läbib ta kenasti ja auto hinda arvestades on tegu vägagi mõistliku ning esteetiliselt rahuldava tervikuga. Interjöörivalguse erinevaid värve pole õnneks tarvis lisavarustuse hinna eest aktiveerida nagu mõnes teises maasturis - need on samuti juba algusest peale hinna sees. Üks olulisi praktilisuse aspekte ühe tõsiseltvõetava linnamaasturi, ja tõtt-öelda peaaegu iga muu autotüübi puhul, on võimalus oma asju kuhugi panna. Kui esteetika huvides kaob paljudest autodest tarvilik ruum igasuguse pisema pudi-padi jaoks, mida sul autosõitude vältelt kuhugi asetada on vaja, siis Sorentos on see kõik olemas ja mitte (ainult) ühe ämbrisuuruse sahtli näol keskkonsoolis. Sul on eraldi

kohad autovõtme, kõikide reisijate joogipudelite, telefoni ja kõige muu tarviliku jaoks. Tundub nagu totter asi, mida välja tuua, aga tänaste parketimaasturite nimistus on käputäis neid, kes ei tee armatuurlaua keskel asetsevast alast mingit suurte aukudega puurisarnast moodustist, kust kõik su asjad hoogsama kurvi puhul pedaalide all maanduvad. Lisanduvad plusspunktid Sorentole selle eest, et kõik see kokku näeb tervikuna ka viisakas välja! Lisaks peidab Sorento endas hulganisti toredat tarkust, mille tõelise vajaduse üle võib osade asjade puhul ehk vaielda, ent see ei ole lõppude lõpuks kuigi oluline, sest kõik on hinna sees ja see, kas ja kui palju sa kõiki lisasid kasutad, on juba sinu enda otsustada. Ohtrate sõiduabiliste seast leiab kõik klassikalisemad ja ammu tuttavad tegelased ning ka mõned pisut harjumist vajavad. Näiteks kuvatakse suunatule aktiveerimisel näidikuplokis peeglisse peidetud kaamera pilt, mis aitab sul kindlaks teha, kas sinu pööret takistab äärekivi või mõni muu oht. Raja hoidmiseks on kaks eraldi funktsiooni, üks neist hoiatab sind, kui peaksid rajalt välja kalduma ning teine abistab vajadusel ka aktiivsemalt rooli keeramisega, kui peaks tarvidust olema. Kõik juhiabid on varustatud arvukate heliteavitustega, seega on auto küllaltki jutukas. Tänases liikluses ei saa seda ilmselt ka alahinnata, sest kõrvalisi tegevusi, mis tähelepanu röövivad, kipub olema ohtralt. Kui sa näiteks oled üks neist inimestest, kes foori taga kiirelt meile vaatama kipub, siis Sorento annab sulle viisakalt märku, et eesolev auto on liikumist alustanud, enne kui sa tagumise auto liiklusraevu ja signaalivalangu ohvriks langed. Fotogeenilisus, mahukad panipaigad ega ka esteetilised istmed pole aga lõpuks see, mis kedagi seda autot ostma utsitab. Sootuks olulisem on tema sooritus linnamaasturina ja selles on ta ka võrdlemisi tubli. Sõiduelamus on meeldiv ja kui kõlaritest merekohinat sisse ei lülita siis ei häiri ka pehme vedrustus. Küll aga jõuame tagasi tõsiasjani, et tegu on kõigi aegade kõige kallima Kiaga. Küll aga tasub hetkeks margist kaugemale vaadata ning veenduda, et Kia eksterjöör ja salong on igati maitsekad ning hinnaklassile kohased. Autot ning funktsionaalsust on selle raha eest küll ja rohkemgi veel.

IC UUDISED

11


E LU S T

E N E S E S T

TOPELT EI SÄRISE – 5 AASTAT KAHE ELEKTRIAUTOGA Erkki Markus on ettevõtja, abikaasa, kolme lapse isa ja ka heas mõttes autohull. Täpselt selline, kelle toaseinu on lapsepõlves katnud tuntud eksootiliste autode postrid, kes on kogunud Turbo nätsude autokleepse ja läbinud ka kõik muud kohustuslikud etapid, mis ühe autofänni elus olema peavad. Meie ajakirjas on Erkki aga seetõttu, et mõlemad tema pere igapäevakasutuses olevad sõidukid on 100% elektriautod. Ja saatuse tahtel on need mõlemad ka Nissan Leafid.

Autot tagasi viies oli otsus sündinud – perre tuleb esimene elektriauto – 2018. aasta kasutatud Nissan Leaf, 12 000 km läbisõiduga. uuena otse EurostAuto salongist. Ühtse stiili huvides on mõlemad autod valged ja ka uuel lasi Erkki ka katuse vana Leafi järgi mustaks värvida, et mõlemad võimalikult identsed välja näeksid.

HOOLDUS

EELLUGU Enne esimest Leafi on Erkkil olnud päris arvestatav kogus tavalisi bensiini- ja diiselmootoriga autosid, alates eestlaste omaaegsest lemmikust Peugeot 206’st ja lõpetades erilisema välimusega sõidukitega, nagu Kia Soul. Sinna vahele on mahtunud ka teine eestlaste suur lemmik, 2006. aasta Honda Civic, siis veidi suurem 2010. aasta Accord ja Erkki viimaseks sisepõlemismootoriga sõidukiks kujuneski just diiselmootori ja automaatkastiga Soul. Ja sellest viimasest saigi mingis mõttes algus elektriajastule üleminekul.

häirivaks. Pere suurenes, kesklinna elamine vahetati Tabasalu ridaelamu vastu ja lapsega igapäevatoimetusi tegevale kaasale tuli leida uus auto. Kuna elektriauto omamiseks oli sobiv taristu justkui juba tekkinud, siis ühel ilusal päeval tekkiski poolspontaanne mõte elektriautot omal käel proovida. Kui päris aus olla, siis Erkki naine Cärolin ei olnud elektriauto mõttest just eriti vaimustunud, kuid kuna Fakto Auto oli juba Leafi terveks päevaks neile andnud, siis saigi mindud ja proovitud.

ESIMENE NISSAN LEAF

TEINE NISSAN LEAF

Esimene mõte elektriautost tekkis Erkki sõnul tänu elule Tallinna kesklinnas. Pidev ummikutes seismine ja auto soojendamine külmadel talvehommikutel koos sinna juurde kuuluvate diisliaurude sissehingamisega muutus

„Kus on üks, sinna tuleb ka teine“, tõdeb Erkki. Kuna loomulikult istus ta ka ise igal võimalusel pigem Leafi rooli, siis tekkis üsna ruttu otsus loobuda sisepõlemismootoritega autodest täielikult ja perre tuli ka teine Leaf. Sedapuhku

12

IC UUDISED

Mõlemad Leafid käivad korralistes hooldustes, nagu autod ikka. Esimese autoga oli kaasas Nissani hoolduspakett ja ka teisele sai sama lahendus juurde ostetud. Kui varem oli iga hoolduse A ja O õlivahetus, siis nüüd on selleks pidurihooldus koos pidurivedeliku korrapärase vahetamisega. Elektriautod nimelt saavad lisaelektrit pidurite hõõrdumisel vabanevast energiast ehk kasutavad lahendust nimega rekuperatsioon. Piduriklotse pole vaja aga peaaegu üldse vahetada, sest elektriauto pidurdamine toimub suuresti elektrimootori ja e-pedaali funktsiooni abil. Erkki tunnistab, et ega alguses ei teadnud ta kõiki elektriautode detaile, funktsioone ja terminoloogiat isegi ja päris palju on tulnud kasutamise käigus õppida. Aga peamised põhitõed said kiirelt selgeks, Nissani esindused jagasid ka lahkelt õpetussõnu ja infot ning edasine oli juba lihtne. Lisaks on elektriautode omanikest moodustunud vägagi aktiivne ja abistav Facebooki kogukond, kellelt saab vastuseid ja lahendusi kõigile küsimustele-probleemidele.


E LU S T

E N E S E S T

Mihkel Pillak

Mihkel on copywriter ja IC Uudiste keeletoimetaja, kes kirjutab rõõmuga kõigest, mis neljal rattal liigub.

ERKKI 5 SOOVITUST NEILE, KES KAALUVAD ELEKTRIAUTO SOETAMIST

ELEKTRIKULU JA MUUD VÄLJAMINEKUD Esimese kasutusaasta lõpus sai mõlema auto kulud üksipulgi üle vaadatud. Aasta jooksul sai kahe autoga kokku sõidetud umbes 25 000 km ja kuna enamus autodele joodetud elektrist sai tarbitud kodus, öösel, siis aastaseks elektrikuluks autode liigutamisel tuli umbes 350-400€. Võrdluseks – varem läks ühe auto diiselkütuse peale vähemalt 200€ kuus. Kuna aga mõlemal Leafil on kehtiv hoolduspakett, siis hoolduste eest pole siiani olnud tarvis maksta. Ka kindlustusmakse on enam-vähem samal pulgal tavaautodega, kuna kindlustussummat mõjutavate kilovattide arv on sarnane. Kokkuvõttes võib öelda, et kulude osas on Erkki oma kahe elektriautoga peale kahte aastat peagi plussis. Esialgne kulu oli küll suurem, kuid selle teenis ruttu tasa.

Nissan Leafi puhul ainult üht laadimispeatust näiteks Imavere Tikupoisis (isegi talvel, külma ilmaga), kus on olemas kiirlaadijad. Ja kui lisaks kahele täiskasvanule on autos paar väikest last (muuseas, kõik mahuvad Leafi suurepäraselt ära), siis see laadimisele kuluv aeg kulub sul nagunii selleks, et lastega tualetis käia, ise sama teha ning mingi kergem snäkk ja kohvi võtta. Ehk et laadimisele läheb see pool tundi, mille jooksul oled sa nagunii teiste tegevustega hõivatud. „Oleme teinud ka ringreise mööda Eestit. Kuna kiirlaadijaid on arvukalt ja neid tekib pea iga nädal kuskile juurde, siis põhimõtteliselt ei ole enam kohta, kuhu sa elektriautoga minna ei saaks.“ tunnistab Erkki.

LÜHEMAD JA PIKEMAD SÕIDUD ELEKTRIAUTOGA

Erkki sõnul ta tagasi bensiinimootorile minna ei plaani. Ja kuigi enamikel autotootjatel on tänaseks päevaks valikus ka hübriide ja pistikhübriide, siis nende puhul kardab Erkki, et ökonoomsus on küll märgatav, kuid lõppkasutaja jaoks võib tekkida ühel hetkel olukord, kus tuleb muretseda nii bensiini- kui elektrimootori hooldamise ja remondi pärast ja pigem siis juba valida neist kahest üks ja minnagi selle peale välja. Kes veel ei julge täna elektriautole üle minna, siis alati on võimalik valida mõni ökonoomsem bensiini- või diiselmootoriga auto. Neid peaks valikus olema küll ja rohkemgi veel. Aga miks, kui elektriauto suudab sulle pakkuda täpselt sama?

Linnasõitudest pole mõtet enam rääkidagi. Kui hommikul täis akuga liikuma asud, siis pole vaja muretseda, kas õhtul koduni välja vead. Kõik linnasõidud saavad tehtud ja sõiduulatust jääb alleski. Kui sõitmist on rohkem, siis pea iga kaubanduskeskuse parklas on tänasel päeval paarkolm laadijat olemas. Ka pikemate sõitude puhul ei sea elektriauto sulle piire. Kui ikka on soov tervele Eestile ring peale teha või risti läbi Eesti sõita, siis takistusi pole. Näiteks Tallinnast Võrumaale sõit tähendab

1

MINE JA TEE ERINEVATE ELEKTRIAUTODEGA PROOVISÕITU Kui peale proovisõitu tunned, et asi pole ikka õige, siis tea, et elektriauto ostmine pole kohustuslik. Vali lihtsalt midagi muud.

2

ÄRA USU KÕIKE, MIDA SKEPTIKUD RÄÄGIVAD Jah, laadijad on rohkem kui küll. Jah, need töötavad. Ei, ma pole kordagi teele jäänud.

3

MIDAGI TEGEMATA EI JÄÄ Ära mõtle elektriautost kui õrnast linnasõidukist. Sellel on täpselt samad omadused, kui igal teisel autol, ainult mootor kasutab teistsugust kütust. Tõsi, suurt koormat sa sellega ei vea, kuid selleks on sul alati võimalik rentida mõni CityBee kaubik.

4

KUI ELAD ERAMAJAS VÕI RIDAELAMUS, ON OTSUS LIHTNE See tähendab, et sul on võimalik paigaldada kiire seinalaadija. Maksab mõnisada eurot ja paar elektriku töötundi, aga laadimine muutub imelihtsaks.

5

TASUTA PARKIMINE LINNAS JA BUSSIRAJAD Elektriauto omanikuna on sul võimalik linnas tasuta parkida. Ja bussiradadel sõita. Kui töötad kesklinnas, võib kokkuhoid ulatuda sadadesse (kui mitte tuhandetesse) eurodesse aastas.

KOKKUVÕTE

IC UUDISED

13


R E H V I D

KORMORAN SNOW Kormoran Snow – Euroopa tüüpi lamellrehvid sõiduautodele, mis on loodud kasutamiseks pehmetes talvetingimustes temperatuuridel kuni -20°C. Need tagavad ohutu sõidu libedatel talvistel teedel ja kuival asfaldil, nendega on sõidukil ka madal vesiliu oht, stabiilne juhitavus, lühike pidurdusmaa ja sujuv liikumine.

sulanud lumest ja veest ning vähendavad Kormoran Snow rehvidel lume- ja vesiliu ohtu. Spetsiaalsed astmelised mikroribad vee äravoolukanalite põhjas suurendavad sõiduki stabiilsust märgades oludes. Äärmiste mustriplokkide hambulised servad suurendavad Kormoran Snow rehvide läbivust sügavas lumes. Kormoran Snow lamellrehvide turvise kummisegu, millesse on lisatud spetsiaalseid elastomeere ja ränidioksiidi, kindlustab sõidukile märgades oludes täiendava haarduvuse ning vähendab veeretakistust, mis mõjutab otseselt auto kütusekulu.

Kormoran Snow rehvimuster pärineb eelmisel aastal esitletud tugevdatud sisekonstruktsiooniga rehvilt Kormoran SUV Snow, mis on mõeldud kõrge raskuskeskmega sõidukitele (maasturid). Mustri loomisel oli eesmärk tõsta sõiduohutust libedal ja märjal teel, jääl ja kinnitambitud lumel. Rehvi keskosa paljud mustriplokid on ebakorrapäraste hulknurkade kujuga, mis suurendab haarduvate servade kogupikkust ja tugevdab kontakti teepinnaga. Tihedalt lõigatud kolmemõõtmelised lamellid aitavad tõhusalt jääosakesi eemaldada ja muudavad liiklemise talvistel teedel ohutumaks. Kindla nurga all keskele suunduvad laiad äravoolukanalid kindlustavad kontaktpinna kiire puhastumise

Vaatamata taskukohasele hinnale, on need rehvid talvistes oludes ja märjal asfaldil väga töökindlad ning tagavad hea sõidumugavuse. Samal ajal iseloomustab neid väike veeretakistus, mis vähendab otseselt kütusekulu. Loodud kasutamiseks pehmetes talvetingimustes temperatuuridel kuni -20°C. Kormoran SUV Snow töötati välja samaaegselt naastrehviga Kormoran SUV Stud, millest on tingitud ka nende talverehvide küllaltki sarnane disain. Sealjuures on SUV Snow valikus lisaks tavapärastele 16-18“ rehvimõõtudele ka 19“ mõõt. Nendel maastikuauto rehvidel on talverehvidele omane suunatud muster koos optimaalse arvu piki- ja ristisuunaliste vee äravoolukanalitega. Nende koostoime kindlustab Kormoran SUV Snow väikese vee- ja lumeliu ohu ning sellest tulenevalt hea stabiilsuse sulalumel ja jääga kaetud asfaldil. Vee äravoolukanalite põhjas asuvad spetsiaalsed astmelised mikroribad ja suur hulk tihedalt lõigatud lamellidega turvisemustri plokke tagavad rehvi hea haarduvuse nii lumel kui ka märgades ja kuivades teeoludes.

KORMORAN SUV SNOW 14

IC UUDISED


R E H V I D

Kormoran Stud 2 turvise üsnagi suured plokid on erineva kujuga, mis suurendab haarduvate servade kogupikkust. Koos erisuunaliste kolmemõõtmeliste lamellidega parandavad need rehvi piki- ja külgsuunalist pidamist, kindlustavad juhitavust ja tõstavad pidurduse efektiivsust märjal teel, lumel ja jääl. Selle naastrehvi keskmine jäigem vöö koosneb arvukatest noolekujulistest plokkidest, mille eesmärk on tõsta sõidusuunalist stabiilsust ja kiirusnäitajaid. Sirgete ja siksakiliste ristsoonte abil suunatakse vesi ja pori rehvi kontaktpinnalt keskele äravoolukanalitesse, mis kindlustab Kormoran Stud 2 rehvi stabiilse haarduvuse ka lörtsis ja märgades teeoludes. Tootja kinnitusel on Kormoran Stud 2 naastude paigutusel lähtutud eesmärgist pakkuda paremat haarduvust ja lühendada pidurdusteekonda talvistes teeoludes. Mudeli kummisegu, mille koostisesse on lisatud ränidioksiidi (ränihapet), tugevdab haarduvust märjal asfaldil ja aitab optimeerida sõiduki kütusekulu.

Kormoran SUV Stud – maasturitele mõeldud talvine naastrehv, mis on loodud kasutamiseks ka raskemates oludes. Taskukohasele hinnale vaatamata iseloomustab neid väga hea haarduvus ning tõhus pidurdus jääl ja lumel, stabiilne juhitavus ja sõidusuunaline stabiilsus märjal asfaldil, aga ka optimaalne kütusekulu.

KORMORAN SUV STUD

KORMORAN STUD 2 Kormoran Stud 2 mudelit võib pidada kõrge raskuskeskmega sõidukitele (maasturid) mõeldud rehvide Kormoran SUV Stud väiksemaks õeks. Sellest tuleneb ka nende turvisemustri täielik identsus.

Kormoran SUV Stud rehvid töötati välja samaaegselt lamellrehvidega Kormoran SUV Snow, mis selgitab ka nende talverehvide sarnast disaini. Sealjuures on viimase valikus lisaks tavapärastele 1618“ mõõtudele saadaval ka 19“ rehvimõõt. Turvisekeskme poole suunduvad ristsuunalised äravoolusooned suurendavad peamiste vee äravoolukanalite toimet, kiirendades vee ja sulanud lume eemaldumist kontaktpindadelt. Kormoran SUV Studi turvise keskosas asuvad plokid kindlustavad talvistes teeoludes etteaimatava ja stabiilse käitumise. Eraldiseisvaid plokke ühendavad sillad ei suurenda mitte ainult turvise jäikust, vaid ka juhitavuse stabiilsust. Lume surveefektist tingitud vahede suurenemine SUV Stud mustriplokkide vahel tagab rehvile lumisel teel suurepärase haarduvuse. Lamellide suur tihedus parandab haarduvust lumel. Suur hulk naaste ja nende spetsiaalne paigutus tagavad jääl rehvile optimaalse kontakti ja kiire pidurduse. Uue põlvkonna Kormoran SUV Stud rehvide kasutamine vähendab veeretakistust ja suurendab kütusesäästu.

IC UUDISED

15


TO OT E VA L I K

SÜÜTEKÜÜNLAD ÜLEVAADE

KOMPONENTIDE JA TERVIKSÜSTEEMIDE ARENDAJA Tänu tihedale koostööle autotootjatega on Bosch omandanud silmapaistva süüteküünalde ja ka bensiinimootorite sissepritsesüsteemide valmistamise oskusteabe. See võimaldab Boschil pakkuda väga laia valikut süüteküünlaid ja süütesüsteemi komponente, mis vastavad järelturu äärmiselt erinevatele nõuetele.

TEHNOLOOGILINE KOMPETENTS

Kaasaegsed sõidukimootorid peavad vastama üha kasvavatele nõuetele. Neid hinnatakse kütusekulu, heitmete ja sõidurõõmu järgi. Kvaliteet, töökindlus ja suur töövõime on põhjused, miks paljud sõidukitootjad valivad originaalosadeks Boschi süüteküünlad.

Järelturul pakutakse ka uuendusi, mis pärinevad mootorispordist ja originaalvaruosadelt. Tulevikutrendid ja -tehnoloogiad kaasatakse seeriaauto süüteküünalde konstruktsiooni ning sageli arendatakse neid veelgi edasi, enne kui need jõuavad järelturule ja autoteenindustesse. Lai too tevalik

LAI TOOTEVALIK Boschi valik on väga lai: selles leiduvad sobivad süüteküünlad pea kõigile sõidukitele kogu maailmas – süüteküünlad, mis vastavad täpselt vastava mootori nõuetele.

KÕRGE KVALITEET Bosch tõi esimese süüteküünla turule juba 1902. aastal ning pärast seda on patenteerinud veel palju uuendusi. Nende hulka kuuluvad pidevlaine-laserkeevitus (Continuous Wave welding; CW), mis muutis palju vastupidavamaks keskelektroodi keevisühenduse. Uuenduslikud sulamid nagu nikkel, ütrium ja erinevad väärismetallid tagavad süüteküünla pika tööea. Töökindlusesse ja vastupidavusse annavad suure panuse ka tootmisvõtted nagu termokahanev koostamine ja nikliga kaetud süüteküünalde korpused ning keermed.

ALATES

1902

16

IC UUDISED


Mäng käib

MILLISEKUNDITES

Alati kõrge pinge all: Boschi süüteküünlad


TO OT E VA L I K

KÄIGUKAST & TRANSMISSIOON Esivedu Transmissioon

Mootor

MIS ON KÄIGUKASTI- JA TRANSMISSIOONIÕLID? Käigukasti- ja transmissiooniõlid on õlid, mis määrivad sõiduki ülekannet – see tähendab kõiki komponente, mis kannavad veojõu mootorist üle vedavatele ratastele. Ülekande peamised osad on transmissioon ehk käigukast ja diferentsiaal või lõppülekanne. Sõltuvalt sinu sõiduki tüübist, võivad need komponendid olla erineva kuju, suuruse ja suunaga, kuid need on alati olemas ja vajavad alati määrimist.

Diferentsiaal Tagavedu Mootor

Transmissioon

Lisainfo saamiseks võta ühendust lähima Comma edasimüüjaga või külasta lehte CommaOil.com.

Piiratud libisemisega diferentsiaal

Ebasobiva toote kasutamine võib põhjustada tõsiseid probleeme jõudlusega või isegi muuta sõiduki sõidukõlbmatuks, kuna erinevatel käigukastidel ja diferentsiaalidel on erinevad määrdenõuded. Ära unusta, et käigukastiõlidel on valdkonna- ja tootjapõhised spetsifikatsioonid ning nõuetele mittevastava toote kasutamine võib tühistada garantii kehtivuse.

Automaatkäigukast CVT (WC) DCT

MIS JUHTUB KUI KASUTADA VALET VEDELIKKU?

Manuaalkäigukast

Diferentsiaal

18

IC UUDISED

Vale vedelik

Käiguvahetuse jõudlus Käiguvahetuse rike

Käiguvahetuse rike

Sõiduki käsitlemine


TO OT E VA L I K

Enesekindlus tuleb seestpoolt

Üle 50 aasta on Comma Oil & Chemicals tootnud maailmaklassi määrdeaineid, kemikaale ja autohooldustooteid, mis on tänaseks saadaval rohkem kui 40 riigis. Meie toodete koostis vastab rangetele rahvusvahelistele standarditele ning nende tootmine on allutatud täpsetele kvaliteedikontrolli protseduuridele, neid on testitud mootorispordi äärmuslikes tingimustes, mille tulemusel oleme kindlalt veendunud nende jõudluses.

KUIDAS SEDA ÕIGESTI TEHA?

Lausa niivõrd, et me garanteerime selle.

Kasuta meie veebipõhist tooteotsingut aadressil CommaOil.com leidmaks õige käigukasti- ja transmissiooniõli soovitus antud sõidukile ja ongi korras. Kinnitame kõigi meie valdkonda juhtivate rakenduste andmete õigsust kirjaliku ühilduvusgarantiiga. Lihtsalt kokku võttes annab meie garantii mootoritöökodadele ja tehnikutele - eriti neile, kes hooldavad garantiialuseid sõidukeid ELi grupierandi sätete alusel - täieliku kindluse Comma rakenduse andmete kasutamisel, et määrata õige õli kuni 30 aasta vanustele sõiduautodele ja tarbesõidukitele. See hõlmab ka soovitusi mootoriõli, pidurivedeliku, antifriisi ja jahutusvedeliku ning roolivõimendi õli kohta.

IC UUDISED

19


TO OT E VA L I K

TEEME SUJUVAMAKS:

UUED TVD-D KOOS PAIGALDUSPOLTIDEGA Pöördvibratsioonisummuti (Torsional vibration damper; TVD, ka vibratsioonileevendi) vähendab väntvõlli vibratsiooni, tagamaks ajamirihma sujuva liikumise. See muudab sõitmise mugavamaks ning pikendab rihmajami komponentide eluiga.

Meie valikusse on lisandunud kümme uut TVD rihmaratast. Kõikide puhul kuulub komplekti ka paigalduspolt, seega ei pea seda enam eraldi tellima. “Enamasti on mõistlik koos rihmarattaga välja vahetada ka polt,” ütleb Adrian Rothschild, EMEA tootejuht. Miks? “Sest tootespetsifikatsioonis on sageli sätestatud, et TVD vahetamisel peab kasutama uut polti. Ning nüüd lisame me vajalikud poldid komplekti. ” Meie eesmärk on tootevalikut veelgi laiendada, sest täiskomplektide näol on remontijatel korraga olemas kõik detailid, mida neil TVD-rihmaratta vahetamiseks vaja läheb. Ära tunneb need tootekoodi lõpus oleva S-tähe järgi ning pakume neid kõikidele olulisematele jõuallikatele: ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

VD1094S, nt Citroen 1,6 HDi VD1080S, nt Peugeot 2,0 HDi VD1104S, nt Nissan 1,9 dCi VD1002S, nt VW 2,0 TDi VD1105S, nt BMW 3,0d VD1110S, nt Ford 2,0D VD1120S, nt BMW 2,0d VD1113S, nt Renault 1,5 dCi VD1127S, nt BMW 18d VD1031S, nt Opel 2,2DTI

Nagu ikka, on lisateave leitav PIC-ist (www.continental-ep.com/pic) või TecDoc online-kataloogidest. 2021. aasta jooksul soovime pakkuda TVD lahendust 80 protsendile kõigist Euroopas müüdavatest autodest – ning saavutada nendega samasugust edu nagu oma TVD rihmaratastega Volkswagen Grupi EA211 mootoriperekonna puhul.

20

IC UUDISEDTO OT E VA L I K

PALJU ENAMAT KUI PUMP:

VALMISTATUD ORIGINAALOSA OSKUSTEABEGA

Meie toitesüsteemide järelturuprogramm hõlmab originaalosade valmistamise oskusteavet, juhtivat tootevalikut ja tipptasemel diagnostikatuge, mis tagab meie klientidele toitesüsteemide täisteeninduse.

MIKS ON DELPHI TECHNOLOGIES AUTOTOOTJATE VALIK? Autotootjad kasutavad oma sõidukite toitesüsteemides Delphi Technologies’i komponente, sest me oleme kütusepumpasid valmistanud üle 80 aasta ning tehnoloogiline edumaa on meil võimaldanud patentida 30 originaalosa-uuendust ning lisaks registreerida 150 patenti kütusepum-

pade ja ülejäänud toitesüsteemi konstruktsiooni kohta. Igal aastal paigaldatakse suurte autotootjate, nagu näiteks Volkswageni ja PSA sõidukitele üle seitsme miljoni Delphi Technologies’i kütusepumba – alates mehaanilistest pumpadest kuni kõrgsurvega GDi pumpadeni, leides kasutust pikapidest kuni golfiautodeni.

JÄRELTURU LAHENDUSED, MILLE VALMISTAMISEL KASUTATAKSE ORIGINAALOSADE OSKUSTEAVET Kuna me oleme ise toitesüsteemid valmistanud, mõistame sõidukeid, mida tehnikud igapäevaselt hooldavad. Seepärast loome ja täiendame

oma portfelli sama töökindlate ja vastupidavate detailidega, mida usaldavad suured autotootjad ja nende kliendid. Pakume mõlema maailma – originaal- ja järelturu varuosade – parimat, sest rakendame oma teadmisi ja teedrajavat tehnoloogiat iga järelturu-kütusepumba ja muu detaili valmistamisel. Delphi Technologies’i valimisel teavad meie kliendid, et nad saavad pakkuda toitesüsteemi remonti mistahes sõidukile autotootja kvaliteediga.

UUENDUSED JÄRELTURUL Kuid meie tooted ei piirdu sellega. Ühendame originaalosade tootmise kogemuse ja uuendusmeelsuse ning teeme oma häid tooteid üha paremaks. Meie uusimal järelturu-kütusepumbal on anodeeritud alumiiniumist komponendid, mis on tavaliselt kasutatavatest materjalidest vastupidavamad, kaitsekiht, mis väldib pumba mähiste korrodeerumist, ja uus süsinikkommutaator, mis on kuni kaks korda pikaealisem kui vasest järelturu-analoogid. Lisaboonusena teavad kliendid, et on valinud kütusepumba, mis ühendab mõlema maailma parima – sest kõikidel bensiinipumpadel on elektrisinine pumba ülemine osa, mooduli otsakaas ja filtrimaterjal, mis kõik viitavad Delphi Technologies’ile.

Ülemaailmse tehnoloogialiidrina on meie käsutuses üle 100 aasta originaalvaruosade tootmise kogemust, tänu sellele kombineerivad meie uuenduslikud järelturu lahendused mõlema maailma parima.

22

IC UUDISED


Tehnoloogia poolt juhitud

Meie toitesüsteemide järelturu tootevalik tagab kvaliteetosade kättesaadavuse, parimal tasemel valiku, diagnostika ja tehnilise toe, mis aitab sul püsida tänaste ja homsete toitesüsteemide hooldamisel sammu võrra eespool.

delphiaftermarket.com Delphi Technologies on BorgWarner Inc. kaubamärk.


TO OT E VA L I K

PIDURIKETTAD JA KLOTSID TOIMIVAD TERVIKLIKU SÜSTEEMINA – VAHETA NEID SAMUTI TERVIKUNA

Näiteks sisaldab kaasaegne pidurisüsteem piduriklotse, kettaid, peasilindrit, piduritorustikku ja voolikuid, pidurivedelikku, -võimendit, pidurisadulaid ja kolbe, mitteblokeeruva pidurisüsteemi (ABS) juhtmoodulit, rataste kiiruseandureid ja palju muud. Oh, ja ärge unustage piduripedaali ennast, mis mitte ainult ei aktiveeri süsteemi, vaid annab juhile teatud olukordades ka tagasisidet. Seega mõelge pidurisüsteemist kui tervikust, mis on mõeldud igas olukorras töötama maksimaalse efektiivsusega. See süsteem sarnaneb paljuski muude tarbijatehnoloogiate, muu hulgas arvutite, nutitelefonide ja isegi meie internetipõhiste muusikakogudega. Kasutage neis süsteemides ükskõik milliseid ebakvaliteetseid komponente või tarkvara ja see ei toimi enam nii kiiresti ega tõhusalt kui varem.

LOODUD KOOS TÖÖTAMA Piduriklotsid ja -kettad on pidurisüsteemi kõige sagedamini vahetatavad komponendid. Seda seetõttu, et nende peamine ülesanne – peatada sõiduk kineetilise energia neelamise ja hajutamise kaudu – toimub nende tööpindade pideva kulumise abil. Kvaliteetsetel piduriklotsidel kasutatakse hõõrdematerjali, mis tagab pidurikettaga koostöös ohutu, usaldusväärse, mugava ja vaikse peatumise. Seega, kui sõiduki piduriklotsid ja -kettad tuleb välja vahetada, on alati parim valida osad, mis on koos toimimiseks loodud, valmistatud ja katsetatud. Sel moel töötavad juhtivad järelturu-piduriosade tarnijad nagu näiteks FERODO, välja nö premium-klassi piduriklotsid ja -kettad ning seepärast võivad FERODO piduriklotside paigaldajad olla kindlad, et saadaval on ka täpselt piduriklotsidele vastavad FERODO pidurikettad, mis tagavad parima ohutuse, suutlikkuse ja vastupidavuse.

RISKIDE MÕISTMINE Tänapäeval on kõigi uute piduriosade kaubamärkidega sisuliselt võimatu kursis olla. Ehkki va-

24

IC UUDISED

likute olemasolu on hea, võib autoteenindusel ja tarbijal tänases internetipõhises majanduses olla keeruline vahet teha kvaliteetsete osade ja halvasti konstrueeritud ning potentsiaalselt ohtlike osade vahel. Seetõttu on esmatähtis valida bränd, mida tunnete ja usaldate. FERODO on autotootjate esimene valik olnud juba üle 100 aasta ning on usaldusväärne valik ka autoteeninduse spetsialistidele kogu maailmas. FERODO oluline erinevus on lähenemisviis piduriklotside ja -ketaste loomisele ja valmis-

mis võib omakorda viia pidurite efektiivsuse vähenemise ja piduriklotside kiire kulumiseni. Äärmuslikes olukordades võib liigne kuumus põhjustada isegi teiste rattapoolsete veermikudetailide rikke, halvimal juhul isegi põlengu või kogu pidurisüsteemi rikke. Isegi kui odav piduriketas sarnaneb kvaliteetsele tootele, võivad konstruktsiooni erinevused halvendada ohutust ja pidurite võimekust. Näiteks on igal FERODO premium-pidurikettal täpselt vastavalt konkreetse auto karakteristikutele loodud jahutusraamid. Madalama kvaliteediga piduriketastel on sageli vähem jahutusavasid, nende kuju pole sama efektiivne ja/või on vale nende vahekaugus. See võib põhjustada kõrgemat töötemperatuuri.

Hinnanguliselt koosneb tänane sõiduauto umbes 30 000 osast. Kuid kümne aasta eest toodetud autoga võrreldes tasub moodsast autost mõelda kui süsteemide kogust, millest igaüks võib sisaldada kümneid või isegi sadu komponente, mis on loodud optimaalse toimimise, töökindluse ja ohutuse tagamiseks. tamisele. Need komponendid on loodud koos töötama. See tagab piduriklotsi hõõrdematerjali ja piduriketta pinna optimaalse sobivuse, mis omakorda aitab ära hoida piduriketta ebatasaseks muutumist ja ebaühtlast kulumist, mis võib põhjustada pidurite värisemist, rooli vibratsiooni ja müra. Mõne teise tootja piduriketas võib olla valmistatud ka oluliselt madalama kvaliteediga metallist ja töödeldud standarditele mittevastavalt. See võib negatiivselt mõjutada soojuse hajutamist, piduriklotsi ja -ketta vastupidavust, pedaalitunnetust, töömüra ja ohutust. "Odavate" piduriketaste puudused võivad olla ka liiga suured ventilatsiooniavad, mille põhjus on tootjate soov kasutada õhemaid ja odavamaid kettaplaate. Kahjuks ei pruugi need pidurikettad nii tõhusalt jahtuda kui FERODO omad,

ODAV JA OHUTU EI KÄI KOKKU Auto pidurisüsteemil on üks põhiline ülesanne: aidata tagada juhi, sõitjate ja teiste liiklejate ohutust. Turvalisusele on hinnasilti võimatu panna. Odavaima võimaluse otsimise asemel on oluline meeles pidada potentsiaalselt laastavaid kulusid, mis võivad kaasneda ohtliku sõiduki kasutamisega. Kuigi paljud autoteenindused ja tarbijad mõistavad ja hindavad piduriklotside rolli, ei tea nad sageli, et auto optimaalseks peatamiseks on vaja piduriklotside ja -ketaste õiget koostööd. Seega, kui teete targa valiku ja eelistate end tõestanud kvaliteetset FERODO piduriklotsi, ärge riskige pidurite efektiivsuse ja vastupidavusega, sobitades selle mõne teise tootja pidurikettaga. Kaalul on lihtsalt liiga palju.dikuludelt Huvi korral uurige meilt täiendavat infot seadme ja RAVENOL ATF Professional Line’i kohta.


MAKSIMAALNE SOORITUS!

VALI FERODO PIDURIKLOTSID JA -KETTAD

PIDURIKLOTSID JA -KETTAD PIDURIKLOTSIDE JA -KETASTE VAHETАMINE TAGAB, ET HÕÕRDEMATERJALID ON LAITMATUS SEISUKORRAS, TULEMUSEKS ON SUUREM PIDURDUSJÕUD!

KONSTRUEERIMINE FERODO TOOTED KONSTRUEERITAKSE JA TESTITAKSE KOMPLEKTINA, SEE TAGAB PIDURIKLOTSIDE JA -KETASTE TÄIUSLIKU SOBIVUSE.

PIDURIKETASTE VALIK FERODO PIDURIKETASTE KONSTRUKTSIOONIS ON SUURT TÄHELEPANU PÖÖRATUD JAHUTUSAVADE ARVULE, PAIGUTUSELE JА KUJULE. SEE TAGAB NENDE EFEKTIIVSUSE..

TOOTEVALIK FERODO PIDURIKLOTSIDE -JA KETASTE VALIK ON ÄÄRMISELT LAI: NEED ON SAADAVAL KUNI 98% AUTODELE..

VALI MAKSIMAALSE SOORITUSE JÕUD www.ferodo.com Kõik märgitud kaubamärgid kuuluvad Tenneco Inc. või ühes või mitmes riigis asuvale ühele või mitmele Tenneco Inc. tütarettevõttele.


TO OT E VA L I K

VÕIDUKAS MEESKOND

GATESTECHZONE.COM


KIIRELT JA LIHTSALT

AVAILABLE FOR

AVAILABLE IN THE


TO OT E VA L I K

TOYOTA VALIS OMA VESINIKUAUTOLE MIRAI KYB'I AMORTISAATORID Uue põlvkonna Toyota Mirail – kütuseelemendiga vesinikuautol – kasutatakse KYBi amortisaatoreid. Esimese põlvkonna Miraid esitleti 2014. aastal. Kütuseelemendiga autod töötavad vesinikuga ning need on täiuslikud „roheautod“: sõiduulatus on ühe paagitäiega pikk (Mirail kuni 502 kilomeetrit), vesiniku tankimine käib kiiresti ja nende heitgaasid on täiesti puhtad. Mirai tähendab jaapani keeles tulevikku. Toyota alustas Jaapanis kütuseelemendi arendamist juba varastel 1990. aastatel ja on välja töötanud terve rea kütuseelemendiga autosid – mis on teekatsetel läbinud juba üle 1,6 miljoni kilomeetri. Et Mirai oleks kerge, täpse rooli ja kindla kurvikäitumisega ning sõidaks mugavalt, võeti sel kasutusele uus vedrustus. Esisillas on kasutusel suhteliselt kõrgele paigutatud kinnitustega mitmikhoobvedrustus, tagasillas aga madalale paigutatud kinnitustega mitmikhoobvedrustus. Et külgkiirendus autot kurvides vähem mõjutaks, on nii esi- kui ka tagavedrustus suhteliselt jäik.

Mirai sõidab elavalt ja samas stabiilselt. KYBi amortisaatorid nii esi- kui ka tagasillal tagavad suurepärase roolitunnetuse, kõrgel tasemel mugavuse ja kiire reageerimise igale mõjutajale. Vaatamata vesinikuautode kõrgele hinnale müüs Toyota üle 10 000 esimese põlvkonna Mirai, teise põlvkonna autot plaanitakse müüa 30 000. Võrreldes eelkäijaga suutis Toyota kütuseelemendi maksumust vähendada 95%, muutes süsteemi komponente väiksemaks, kergemaks ja efektiiv-

semaks ning optimeerides nende masstootmist. Jordan Day, KYB Euroopa turundusjuht: Euroopa Liidu eesmärk on saada 2030. aastaks teedele 30 miljonit nullheitmega autot ning saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus. KYB teeb autotootjatega koostööd, et pakkuda nende uutele keskkonnasõbralikele autodele tipptasemel vedrustuse komponente”.

KYB TOOB TURULE ACTIMATIC DAMPER SYSTEM MOTOVEDRUSTUSE KYB teatab mootorrataste Actimatic Damper System (KADS) masstootmise käivitamisest. KADS on mootorrataste elektrooniliselt juhitav poolaktiivne vedrustussüsteem, mis ühendab hüdraulikatehnoloogia ja amortisaatorite juhtimistehnoloogia. KADS tutvustab KYB-i„Ground-Hook“ kontseptsiooni, mis annab juhile tunde, otsekui hoitaks mootorratast tee küljes kinni: turvatunde, mida võib võrrelda väga heade rehvide pakutavaga. See aitab juhil oma oskusi paremini ära kasutada ning tagab maksimaalse stabiilsuse ja kontrolli. KADS paigaldatakse Yamaha Tracer 9 GT-le, see tagab üheaegselt nii sportlikkuse kui ka mugava sõidu. Seadistatavat elektrooniliselt juhitavat esi- ja tagavedrustust kontrollib kuuesuunaline inertsimõõtur (Inertial Measurement Unit; IMU) ja mootori juhtaju (Engine Control Unit; ECU). Vedrustuse juhtaju SCU ehk Suspension Control Unit ar-

28

IC UUDISED

vutab välja optimaalse seadistuse, mida reguleeritakse pidevalt solenoidklapiga. Tulemuseks on sujuv ja ohutu sõit – sõltumata koormusest ja teeoludest. Sõidurežiimi saab valida TFT ekraanilt. See vedrustussüsteem tekitab püsiva amortisatsioonijõu ka siis, kui amortisaatori kolb liigub aeglasemalt. See aitab kaasa mootorratta stabiliseerimisele nii kohaltvõtul kui ka kiirendamisel, pidurdamisel ja kurvides. Elektrooniliselt juhitav süsteem kontrollib esivedrustuse kokku surumist ja tagasisurvet ning tagumise amortisaatori tagasisurvet. See kõrgtehnoloogiline vedrustus rakendab hoopis laiemas vahemikus amortisatsioonijõudu kui tavavedrustus ja suudab optimaalse juhitavuse saavutamiseks erinevatele sõidutingimustele koheselt reageerida. Euroopas on KYB paremini tuntud autovedrustuse komponentide tootjana, kuid samas on KYB ka maailma juhtiv motovedrustuse – muu hulgas amortisaatorite, esikahvlite ja tagavedrustuse komponentide tootja.


See on meie DNA-s KYB on enam kui saja aasta jooksul olnud üks maailma suuremaid hüdraulikaseadmete tootjaid, valmistades autotootjatele ja järelturule enam kui miljon amortisaatorit nädalas. Enam kui 100 aastat kogemust: KYB-i varuosi võid usaldada!

kyb-europe.com

KYBSuspension

@KYBEurope

KYB-Europe

KYBEurope


TO OT E VA L I K

MEYLE-ORIGINAL RATTARUMMUD JA RATTALAAGRID: VASTUPIDAVAD NING PAIGALDUSEKS VALMIS

RIGINAL rattarummud ja rattalaagrid: avad ning paigalduseks valmis PIKAEALISUS:

KINDLALT FUNKTSIONAALSED:

MEYLE-ORIGINAL rattalaagrite korpused ja veereelemendid on valmistatud parima kvaliteediga terasest, mida iseloomustab tavaterasest palju kõrgem kulumis-, purunemis- ja korrosioonikindlus.

pikaealisuse ja sujuva töö nimel on igal MEYLE-ORIGINAL rattalaagril spetsiaalne tihend, mis sobib täiuslikult vastavale autole. See tagab sujuva kontsentrilisuse, hoiab eemal mustuse, soola ja vee, mille tulemuseks on pikem tööiga.

SUJUV TÖÖ:

PAIGALDAMISEKS VALMIS:

igas laagris kasutatakse täpselt õiget, antud autole sobivat eriti suutlikku ORIGINAL rattalaagrite funktsionaalsed: pikaealisuse ja sujuva töö enamik tarvikutest tuleb koos kvaliteetsete paigaldusmaterjalidega – et • Kindlalt määret – see tagab, et MEYLE-ORIGINAL rattalaagrid on vetthülgavad, teenindusel oleks olemas kõik, mis tarvis. madala hõõrdumisega, suure koormustaluvusega ja töötavad äärmiselt mendid on valmistatud nimel on igal MEYLE-ORIGINAL rattalaagril spetsiaalne sujuvalt – isegi ekstreemsetes oludes.

ll-laagriterast, mida sest palju kõrgem a korrosioonikindlus.

tihend, mis sobib täiuslikult vastavale autole. See tagab sujuva kontsentrilisuse, hoiab eemal mustuse, soola ja vee, mille tulemuseks on pikem tööiga.

MEYLE-ORIGINAL rattarummud- ja laagrid:

s kasutatakse täpselt õiget, • Paigaldamiseks valmis: enamik tarvikutest tuleb riti suutlikku määret – koos kvaliteetsete paigaldusmaterjalidega – et MEYLE-ORIGINAL rattarummud ja rattalaagrid paistavad originaalosadele vääriORIGINAL rattalaagrid on teenindusel oleks olemas kõik, silma mis tarvis. liste näitajatega, need on toodetud vastavalt MEYLE standarditele ning need vastavad hõõrdumisega, suure rahvusvahelisele tootmisstandardile IATF 16949. MEYLE konkurentsivõimelises ja aina töötavad äärmiselt laienevas tootevalikus on palju tähelepanuväärseid tooteid ja MEYLE-KITS komplekte nagu näiteks MEYLE-ORIGINAL rattalaagri remontkomplekt, mis muudab remondi emsetes oludes. umbes 25% kiiremaks ja lihtsamaks.

tarummud- ja laagrid: arummud rattalaagrid 30 ja IC UUDISED veenavad originaalosale vääriliste näitajatega, need on toodetud darditele ning need vastavad rahvusvahelisele tootmisstandardile IATF 16949. MEYLE


Vähem …


TO OT E VA L I K

PANE END SAABUVAKS

KONDITSIONEERIHOOAJAKS

VALMIS KOOS NISSENS'IGA

Ammu enne kevade saabumist valmistub kogu järelteenindus täitma tuntud hooajalist missiooni – kliimasüsteemide hooldust. Kõik turuosalised, alates varuosatarnijatest kuni spetsialiseerunud tehnikute ja tavapäraste remonditöökodadeni, annavad endast parima, kindlustamaks oma klientidele sellel hooajal õigete konditsioneeri varuosade ning asjatundliku ja täieliku konditsioneerihoolduse saamise. Igal aastal annab Nissens Automotive endast parima, et kindlustada oma partnerite valmisolek kiireks kliimaseadmete hoolduse ja remondiga seotud hooajaks. Ettevõtte laialdane peamiste süsteemiosade tootevalik peab olema varuosade hulgimüüjate laoriiulitel saadaval juba varakevadel. Varasemate aastatega sarnaselt on Nissensi varuosapakkumine laienenud mitmete uudistoodete võrra, et katta uuemaid ja populaarsemaid sõidukimudeleid. Saadaval on ka täiesti uued konditsioneerisüsteemi komponendid. Jonas Evald Kristensen, Nissensi kliimaseadmete valdkonna tootejuht: Kaks olulisimat Nissensi konditsioneerikomponenti ja kõige tihedamini vahetatavad osad moodustavad turul väga konkurentsivõimelise pakkumise. Ligi 600 Nissensi kliimaseadme kompressori mudelit katavad 79% Euroopa Liidus töötavatest süsteemidest ja ligemale 1200 kondensaatorimudelit katavad üle 94% Euroopa autopargist. Alates eelmisest suvest on valikusse lisandunud ligi 250 uut kondensaatori, kompressori, salongipuhuri, aurusti, kuivatusfiltri ja konditsioneeri ventilaatori mudelit. Lisaks tõime hiljuti turule

32

IC UUDISED

paisuventiili ning samuti tasub märkimist, et üle 230 komponendi meie konditsioneerisüsteemide tootevalikust sobivad ka populaarsematele hübriid- ja elektriautodele.

MUGAV JA TURVALINE VALIK KONDITSIONEERISÜSTEEMI HOOLDUSEKS Kui varuosade hulgimüüjad keskenduvad õigele tootevalikule ja varuosade saadavusele, siis süsteemitehnikud soovivad, et nende poolt teostatud hooldus kulgeb lihtsalt ja edukalt nii nende kui ka autoomanike jaoks. See tähendab, et hoolduse lõpptulemuseks on optimaalselt toimiv konditsioneerisüsteem, mille peamised komponendid jätkavad toimimist pikalt ja probleemideta. Valides konditsioneerisüsteemi hooldamisel Nissensi tooted, võid olla kindel, et see protseduur kulgeb lihtsalt ja ohutult. Kõik Nissensi tooted on arendatud ja toodetud turul tunnustatud ehtsaid Nissensi kvaliteedistandardeid järgides. See tagab, et detailid on täiuslikult viimistletud ning samas ka probleemideta ja lihtsalt paigaldatavad. Iga

detaili funktsionaalsus on põhjalikult testitud, nii et detail vastab originaaldetailile ja tagab optimaalseima termilise jõudluse. Suurem osa Nissensi konditsioneeridetaile on First Fit tooted, mis tähendab, et tehniku jaoks on kõik korrektseks paigalduseks vajalik tootepakendis olemas. Lisaks on Nissensi kondensaatorid korrosiooni vastu kaitstud, pikendades oluliselt nende eluiga. Kõrgekvaliteediliste komponentide kõrval on Nissens hästi tuntud ka oma väga hea tehnilise toe poolest, mida ettevõte pakub erinevates vormides nii trükistena kui veebis, ning mis hõlmab ka tehnilisi koolitusi, iseõppimise mooduleid, tehnilisi nõuandeid ning üksikasjalikke paigaldus- ja veaotsingujuhendeid. See annab ka hulgimüüjatele suure eelise, kuna võimaldab demonstreerida tõelisi eeliseid, mida Nissensi-sugused brändid ja tootespetsialistid pakuvad. Hiljuti soojuspaisuventiilidega (TXV) laienenud tootevalikuga edendab Nissens üht ohutumat ja optimaalseimat kliimaseadme kompressori süsteemi. Uue kliimaseadme kompressori paigaldusel on soovitatav koos kuivatusfiltri ja paljudel juhtudel ka kondensaatoriga vahetada alati välja ka soojuspaisuventiil.


TO OT E VA L I K

Jonas jätkab: Paisuventiil on väike komponent, kuid määratu tähtsusega kogu süsteemi toimimisel. Ventiili rike võib tekkida süsteemi saastumisel valede lisandite kasutamise tõttu või selle toiteelemendi kulumise/rikke tõttu. Kui see juhtub, võib see lisaks süsteemi üldise jõudluse kahjustamisele mõjutada ka kompressori eluiga ja põhjustada tõsiseid enneaegseid rikkeid. Ventiil tuleks uue kompressori paigaldusel alati välja vahetada. Lihtsustamaks tehnikutel selle hea tava järgimist, oleme välja töötanud oma ventiilide tootevaliku, mis koosnes lansseerimisel rohkem kui 60 tootekoodist, mis katsid üle 290 valmistajatehase tootekoodi kõige populaarsematele sõiduautodele, tarbesõidukitele ja veokitele, ning see tootevalik laieneb pidevalt. Tehnikud, kes pakuvad ka kompressori vahetust sisaldavat laiendatud konditsioneeride hooldust, saavad nüüd kasutada Nissensi konkurentsivõimelist ventiilide tootevalikut. See võimaldab neil teostada kõige kohasemaid remondiprotseduure ja kulukate hilisemate paranduste arvelt kokku hoida. Leia Nissensist kõik peamised süsteemikomponendid ja ole turu ühe rikkalikuima ja kon-

kurentsivõimeliseima konditsioneerivaruosade valiku abil suveks valmis.

FAKTE NISSENS'I KONDITSIONEERIOSADE KOHTA ◾ Nissensi konditsioneerisüsteemi komponendid numbrites: üle 3000 varuosa, mis katavad üle 15000 valmistajatehase tootekoodi sõiduautodele, tarbesõidukitele ja veokitele. Tootevalikus on kliimaseadme kompressorid, kondensaatorid, salongi(kütte)puhurid, konditsioneerid, ventilaatorid, soojendid, aurustid ja kuivatusfiltrid. ◾ Uudistoode 2021: üle 60 soojuspaisuventiili mudeli kõige populaarsematele sõiduautodele, tarbesõidukitele ja veokitele, mis katavad üle 290 valmistajatehase tootekoodi. ◾ Kõik Nissensi kliimaseadme kompressorid on First Fit tooted – eeltäidetud õiget tüüpi määrdeainega, sisaldavad O-rõngaid ja elektrijuhtmete kimpu ning kinnitust või vajadusel kaitsvat eelfiltrit. ◾ Kõik Nissensi soojuspaisuventiilid on varustatud O-rõngaste ja kinnituspoltidega (kui on valmistajatehase toote jaoks ette nähtud).

◾ Nissensi kondensaatorid sisaldavad O-rõngaid ning on korrosiooni eest kaitstud tänu spetsiaalselt välja töötatud kattekihile. Soolveetestid kinnitavad, et korrosioonikaitsega töödeldud kondensaatorid töötavad kuni kaheksa korda kauem kui ilma kaitseta kondensaatorid.

KÕIK ÜHEST KOHAST. SINU MUGAVUSE HUVIDES. Sõltumata sinu rollist konditsioneeride äris kas varuosade hulgimüüja või süsteemide hooldusspetsialistina, leiad kogu vajaliku info Nissensi kliimasüsteemide varuosaprogrammi kohta ühest kohast. Aadressil www.nissens.com/climate saad tutvuda kõigi valikus olevate toodete detailidega, sealhulgas toodete omaduste ülevaadete, andmete, tehniliste koolituste pakkumiste ja professionaalset konditsioneerisüsteemide hooldust puudutavate tehniliste materjalidega.

IC UUDISED

33


TO OT E VA L I K

Enam kui 110 aastat on meie valdkonda juhtivad autotuled aidanud sõidukijuhtidel tundmatuses navigeerida. Nüüd liigume me tuledest edasi uue tootevalikuga, mis on loodud hoidma sind liikumas sõltumata sellest, mis ees ootab. Alates uuenduslikest UV-õhupuhastist ja pardakaameratest kuni rehvi- ja akuhoolduseni ning enamgi veel – meie autohooldustarvikute ja lisavarustuse tootevalik aitab sul olla igaks teekonnaks hästi valmistunud.

MEIE 5 UUT TOOTEKATEGOORIAT AITAVAD SUL TEELE ASUMISEKS VALMIS OLLA Ükskõik, kas oled innukas autohuviline, kellele meeldib oma käsi määrida või soovid lihtsalt oma sõidukit ise hooldada – meie tootevalikust leiad kõik vajaliku. Meie baastaseme valikutest kuni professionaalsete tööriistade ja seadmeteni – kõik meie tooted vastavad kvaliteedile, mida sa OSRAMilt ootaksid. Kus iganes sa oled või kuhu iganes lähed – ole teele asumiseks valmis.

REHVIHOOLDUS REHVIHOOLDUSEGA SEOTUD SURVEGA TOIME TULEMINE

Oled sõpradega väljasõidul, perega puhkusereisil või sõidad lihtsalt punktist A punkti B – õige rehvihooldus tagab teel olles suurema ohutuse. Liiga paljud sõidukijuhid eiravad ohte, mis kaasnevad vale rehvirõhuga sõitmisel. Tegelikkuses põhjustab liiga madal rõhk rehvi kiiremat kulumist ja ülekuumenemist ning liiga kõrge rõhk omakorda vähendab haarduvust. Mõlemal juhul on ka rehvi lõhkemise oht tunduvalt suurem. Ära lase tühjal rehvil oma rõõmu rikkuda. Meie uute kvaliteetsete rehvihooldustoodetega kindlustad oma rehvide optimaalse jõudluse ka keerulistes oludes. Kontrolli, pumpa ja paranda rehve kus iganes ja millal iganes seda vaja on. Naudi optimaalset juhitavust, suuremat kütusesäästu ja rehvide pikemat eluiga meie rõhumõõturite, pumpade ja paranduskomplektide laia tootevaliku abil. Ükskõik, mis sind ees ootab, ole teele asumiseks valmis.

ÕHUPUHASTI VÄRSKE ÕHK

SÕIDUKIJUHTIDELE

Valmisolek teele asumiseks tähendab enda varustamist ka nähtamatute väljakutsetega toime tulemiseks. Olgugi, et õhukvaliteet pole teeohutusest rääkides esimene meelde tulev asi, on see kindlasti kaalumist väärt. Bakterid, viirused ja allergeenid on igavene oht, eriti sõidu ajal. Haigusi tekitavad mikroobid sisenevad sõidukisse läbi konditsioneeri ja levivad kiiresti edasi. Taoliste viiruste, nagu SARS-CoV-2 (koroonaviirus)

34

IC UUDISED

inimeselt-inimesele levimise risk on palju kõrgem kinnistes ruumides. Nüüd saad nautida pidevat õhu filtreerimist ja puhastumist ka teel olles. Kaitse ennast ja oma kaasreisijaid nähtamatute ohtude eest uue AirZing Mini õhupuhasti abil. See võimas ja stiilne seade hävitab 99,9% viirustest ja bakteritest õhus1 ning kõrvaldab samaaegselt ka allergeenid ja saasteained. See sobib suurepäraselt nii ebameeldiva suitsulõhna kui ka lemmikloomade transportimisega kaasneva lõhna eemaldamiseks. Selle keerukas filtreerimissüsteem ühendab täiustatud UVA LED-valguse võimsa TiO2-filtriga, mis muudab sõitjateruumi värskeks ja hügieeniliseks. Naudi puhast õhku kõikjal, kuhu lähed.

KANDELAMBID ESMAKLASSILINE HELEDUS, MIS TOOB KÕIK NÄHTAVALE

Ära lase kehval nähtavusel end tagasi hoida. Kas vahetad ratast, lisad õli ja vedelikke või teostad lihtsalt rutiinset kontrolli – meie uus LED-kandelampide tootevalik on sulle käepäraseks abiks ka pimedas toimetamisel. Suure jõudlusega kauakestvad LED-lambid pakuvad tugevat külmvalget valgust heledusega kuni 6000 kelvinit, ning valgustavad intensiivselt ka kõige pimedamaid nurki. Neid erineva suuruse ja kujuga kvaliteetseid valgusteid kasutavad autonduse professionaalid üle kogu maailma. Nüüd on ka sinul võimalik kasutada sama varustust – kõikjal, kuhu lähed. Ükskõik, mida öö toob, usalda valgustamine juhtivatele valgustootjatele.

KÄIVITUSABID JA AKULAADIJAD VÕIMSUS ERINEVATE OLUKORDADE LAHENDAMISEKS Käivitusabid. On külm, sa oled hiljaks jäämas ja auto ei käivitu – see on paljudele autojuhtidele liigagi tuttav tunne. Olgu põhjuseks külmakraadid, pikaajaline parkimine või põlema jäänud tuled – tühi aku tekitab alati tuska. Ära lase tühjal akul oma päeva rikkuda! Meie uuenenud akuhool-

dusseadmete tootevalik annab sulle võimaluse ootamatuid olukordi ennetada. Need võimsad kaasaskantavad käivitusabid on iga teeäärse paranduskomplekti kohustuslikud osad ning kiire lahendus, mis su taas liikuma ja rajale aitab. Akulaadijad. Autoakud vajavad regulaarset hooldust. See kehtib eriti autode kohta, millega igapäevaselt ei sõideta või mis seisavad pikemat aega parklas, sest seistes nende energiatase langeb. Elektriseadmed nagu konditsioneer, klaasipuhastid, esituled, salongituled ja meelelahutussüsteemid võivad akule täiendavat koormust lisada, ja seda eelkõige külmadel talvekuudel. Regulaarne kontroll vähemalt kord kuus võib aidata aku tööiga pikendada ja tagada su alalise valmisoleku teele asuda. Ära jää saabuval talvel külmaga hätta! Hoia oma sõiduki aku optimaalsel tasemel laetuna meie uute, kvaliteetsete ja nutikate akulaadimise ja hooldusseadmete abil. JÄÄDVUSTA ASJU, MIS VÕIKSID

PARDAKAAMERAD KAHE SILMA VAHELE JÄÄDA

Elu on täis üllatusi. Sa ei saa ette ennustada vahejuhtumeid või õnnetusi, mis sind teel tabada võivad, kuid sa võid nendeks valmis olla. Meie uued esmaklassilised pardakaamerad võimaldavad sul jäädvustada ootamatuid olukordi kristallselge pildina, et võiksid alati lõõgastuda ja sõitu nautida. Kõrge resolutsioon ja lai kaameranurk salvestavad toimuvat ka sinu nägemisulatusest väljaspool, võimaldades sul vaid teele keskenduda. Meie nutikad G-Shock andurid käivitavad salvestuse liikumise tuvastamisel – ka siis, kui su auto on pargitud. Suure kontrastsusega must-valge öövõimekus2 kindlustab selle, et ka pimedas ei jää sul midagi märkamata. Naudi suuremat meelerahu teades, et ükskõik mis teel olles juhtub, on sul salvestus selle tõendamiseks olemas. Jälgi ja hinda oma sõitmist, lahenda erimeelsusi või nõudeid3 ja salvesta kõik need muinasjutulised reisimälestused täis-HD kvaliteedis. Valmistu ootamatusteks, ole teele asumiseks valmis.

1 Kinnitatud sõltumatutes laboritestides vastavalt GB/T 18801-2015 standardile 2 Saadaval valitud toodetele 3 Oluline! Järgida tuleb erinevates riikides kehtivaid erinõudeid ja seadusandlust, eriti salvestuse kestvust / andmete kasutamist ja andmeedastust puudutavat. Palun tutvu oma riigis kehtivate andmekaitseseadustega ja käitu nendele vastavalt. Palun tutvu ka oma riigis kehtivate seaduste ja määrustega, mis puudutavad pardakaamerate omamist ja kasutamist.


osram.com/roadready

Ole teele asumiseks valmis Uuenenud tootevalik tagab meelekindluse OSRAM on aidanud ööd päevaks muuta rohkem kui 110 aastat. Nüüd liigume me tuledest edasi uue tootevalikuga, mis on loodud hoidma sind liikumas sõltumata sellest, mis ees ootab – alates meie uuenduslikust õhupuhastist ja pardakaameratest kuni rehvi- ja akuhoolduseni ning enamgi veel. Kus iganes sa oled või kuhu iganes lähed – ole teele asumiseks valmis.

Tutvu meie uue autohooldustarvikute ja lisavarustuse tootevalikuga aadressil osram.com/roadready

Rehvihooldus

Õhupuhasti

Kandelambid

Akuhooldus

Pardakaamerad


TO OT E VA L I K

RAVENOL DYNAMIC

EXCHANGER RAVENOL ATF Professional Line on teenuse ja töökoja kontseptsioonina uuele tasemele jõudnud. Pakume seeläbi võimalusi automaatkäigukastide professionaalseks õlivahetuseks.

ATF Professional Line’i tootevalik sisaldab edasiarendatud hooldusseadet. Meie spetsialistid on hooldusseadme täiendavad arenduseks kaasa toonud suure hulga kasutajakogemusi oma valdkonnast. Tulemuseks on RAVENOL Dynamic Exchanger 2.0. Hooldusseade võimaldab professionaalselt ja samal ajal lihtsalt käigukastiõli vahetada ning ühendab dünaamilise käigukastiõlivahetuse funktsionaalsuse uute kasulike omadustega. Tulemuseks on suurem kasutajamugavus ja protsessi usaldusväärsus igas olukorras. Laia adapterite valikuga erinevatele sõidukitele tühjendab ja täidab Dynamic Exchanger 2.0 tõhusalt automaat-, CVT ja DCT-käigukastid. Uus mitmekeelne ja intuitiivne menüü juhendab kasutajat samm-sammult läbi kogu protsessi vastavalt sõiduki näitajatele. Sel moel puhastatakse käigukast mugavalt mustusejääkidest. Kompaktse disainiga ja mobiilne RAVENOL Dynamic Exchanger 2.0 hoolitseb käigukastihüdraulika puhastamise eest professionaalsel tasemel. Lisaks hooldusseadmele pakub RAVENOL ka ainulaadset valikut suurepäraseid käigukastiõlisid (ATF), mis on spetsiaalsete koostiste abil kohandatud vastama erinevate käigukastitüüpide nõuetele. Lisaväärtusena jagame oma klientidele ja partneritele hulgaliselt praktilisi nõuandeid ja anname ligipääsu HaynesPro® andmebaasile, mis juhendab kasutajat samm-sammult läbi seadme rakenduse. Tänu Dynamic Exchanger 2.0 sujuvale ühilduvusele meie kõrgekvaliteediliste ATF-määrdeainetega, mida täiendab omakorda meie oskusteave ja asjatundlikkus, pakume RAVENOL ATF Professional Line'iga iga töökoja olemasolevat teenustevalikut täiendavat täielikku teenindus- ja töökoja kontseptsiooni.

36

IC UUDISED

ÜLEVAADE EELISTEST: ...töökodadele ◾ Professionaalne käigukasti puhastus ja täitmine ühe sammuna ◾ Sisaldab laia valikut Dynamic Exchanger adaptereid ◾ RAVENOLi klienditeenindus läbi oskusteabe pakkumise ◾ Ligipääsuõigus HaynesPro® andmebaasile ◾ Töökoja oskusteabe suurenemine RAVENOL ATF Professional Line’i töökojakontseptsiooni abil ◾ Varuosade ja täiendavatele adapterite saadavus on tagatud üle maailma ...klientidele ◾ Sujuvam käiguvahetus ja madalam kütusekulu, kuna välditakse ülemäärast libisemist ◾ Optimaalne määrimine ja väiksem hõõrdumine tänu uuele käigukastiõlile ◾ Professionaalne käigukasti õlivahetus töökojas, mida usaldad ◾ Pikem käigukasti eluiga ja kokkuhoid remondikuludelt Huvi korral uurige meilt täiendavat infot seadme ja RAVENOL ATF Professional Line’i kohta.TO OT E VA L I K

Veokonks W-11 on toodetud homogeensest materjalist (terasvarras fi 40), külmtöötlust kasutades. Eelmisel aastal turule toodud mudelist W-10 eristab seda konksu horisontaalne pesakinnitus. W-10 ja W-11 moodustavadki Steinhofi täieliku eemaldatavate veokonksude valiku. W-11 komplektis sisaldub pesa ja sellesse lukustuv konks. Veokonksu raam on vastupidavast malmist monoliitvalu, mis ühendatakse püsivalt auto kerekonstruktsiooniga. Horisontaalse süsteemi korral jääb pesa enamasti nähtavale. W-11 on toodetud homogeensest materjalist (terasvarras fi 40), külmtöötlust kasutades. Veokonksu sees on lukustusmehhanism, mis on juhitav konksu paremal küljel asuva hoova abil. Mehhanism on iseenesliku lahtiühendumise eest kaitstud täiendava lukustusega. Veokonksu auto küljest eemaldamiseks tuleb hoovale vajutada ja seda seejärel pöörata. Selline kaitse välistab võimaluse, et veokonks võiks kogemata hoovale vajutamisel lahti tulla.

38

IC UUDISED

Nagu W-11 puhul, on ka W-10 veokonksu raam vastupidavast malmist monoliitvalu, mis ühendatakse püsivalt auto kerekonstruktsiooniga. Erinevus on nähtav konstruktsioonis, kuna W-10 on kokku pandud stantssepistatud terasest ja terasvardast, mille otsas on standardkuul. Need kaks elementi on ühendatud hõõrdkeevitusega, mis tagab toote 100% korduvkasutatavuse ja parima vastupidavuse. Sel moel saavutatud ühenduse mehhaanilised omadused on samasugused kui kokkuliidetud elementidel. Keevitusmasin kontrollib automaatselt iga ühendust. Veokonksu sees on lukustusmehhanism, mis on juhitav konksu paremal küljel asuva hoova abil. Nii W-10 kui W11 veokonksu pesa on värvitud kataforeesmeetodil, mis kindlustab korrosioonivastased omadused minimaalse kattekihi abil. Lisaks on mõlemal versioonil kaante komplekt, mis kaitseb pesa sisemust mustuse eest, kui konksu ei kasutata. “W-10 ja W-11 mehhanismid on kaitstud ise-

enesliku lahtiühendumise eest täiendava lukustusega. Veokonksu auto küljest eemaldamiseks tuleb mõlema toote puhul vajutada küljel olevale hoovale ja seda seejärel pöörata. Selline kaitse välistab võimaluse, et veokonks võiks kogemata hoovale vajutamisel lahti tulla. Mõlemal tootel on ka täiendav turvavõti. Veokonks ise on lihtsalt ja kiirelt paigaldatav. Piisab, kui veokonksu ots pesasse sisestada ja seda kergelt suruda. Mehhanismi sees olev päästik vabastab peamise vedru ja lukustab veokonksu pesasse,” selgitab Steinhofi arendusdirektor Monika Majchrowicz.


TO OT E VA L I K

EEMALDATAVAD VEOKONKSUD

W-10 JA W-11 STEINHOFI VALIKUS Eemaldatavad veokonksud on veokonksude tootevalikus trendikad ning muutuvad autojuhtide hulgas iga aastaga üha populaarsemaks. Poola veokonksude tootja Steinhof pakub selles vallas laia tootevalikut.

Veokonksu paigaldust alustatakse kaitseraua ja vajadusel ka tulede eemaldamisega. Seejärel tuleks lahti kruvida turvatala ja eemaldada isoleeriv mass tehase aukudelt, kuhu veokonksu raam kinnitub – enamikel sõidukitel on need tootja poolt olemas ka siis, kui tehase poolt algselt sellist varustust paigaldatud ei ole. Raami ühendamisel autokerel olevate tehaseaukudega ning konksupesa ja elektripistiku pingutamisel kasuta veokonksu komplektis olevaid kinnitusvahendeid. Pinguta kõiki kinnitusi kindlasti dünamomeetrilise võtmega, kasutusjuhendis märgitud pingega.

IC UUDISED

39


TO OT E VA L I K

SHELL SÜSINIKUNEUTRAALSED TOOTED

INNOVATSIOON MÄÄRDEAINETE TÖÖSTUSES

ÜLETAMATU JÕUDLUS, MADALAD EMISSIOONID KOOS SHELL HELIX ULTRA MOOTORIÕLIGA NÜÜD SÜSINIKUNEUTRAALNE

See on vaid üks viis, kuidas süsinikuneutraalne Shell Helix vähendab emissioone ning aitab saavutada ületamatu mootori jõudluse 23. veebruar 2021 tõi Shell turule Shell Helix Ultra 0W Carbon Neutral (ehk. süsinikuneutraalne) – see tähendab, et ka Eesti kliendid saavad nüüd valida oma sõiduautode mootoritele vajalikke süsinikneutraalseid õlisid. Shell Helix Ultra 0W Carbon Neutral on esimene Shell Helix sõiduauto mootoriõli, mis tagab ületamatu mootori jõudluse madalamate heitkoguste ja suurema kütusesäästlikkusega. 43% tarbijatest kogu maailmas soovivad, et kaubamärgid muudaksid nende jaoks jätkusuutlike valikute tegemise lihtsamaks, Shell Lubricants on välja töötanud toote Shell Helix Ultra 0W Carbon Neutral, et pakkuda puhtamaid ja energiatõhusamaid lahendusi. Shell Helix Ultra 0W Carbon Neutral aitab autojuhtidel säästa kuni 2 liitrit kütust iga täispaagi kohta, vähendades nii oma süsinikujalajälge kui ka kulusid, samas on mootori jõudlus endiselt suurepärane, mille poolest Shell Helix Ultra tootevalik tuntud on. 1. Kliendid ja tarbijad ootavad üha enam, et kaubamärgid tooksid lauale jätkusuutlikke tooteid ja teenuseid, 75% vastajatest maailmas osutab keskkonnaga seotud probleemidele. Tarbijad soovivad, et kaubamärgid teeksid neile jätkusuutlike valikute tegemise lihtsamaks (43%), projekt Maximus, Shell Insights + Kantar, nov. 2019. 2. Väga hea kaitse mootori koormuse ja kulumise eest äärmuslikel temperatuuridel võrrelduna API SN spetsifikatsiooniga. 3. Põhineb ACEA M111 kütuse kokkuhoiu analüüsi tulemustel võrrelduna valdkonna etalonõliga.

40

IC UUDISED

VALITUD SCUDERIA FERRARI POOLT VORMEL ÜHES™ JA TEISTE JUHTIVATE VARUOSADE TOOTJATE POOLT, TAGAB SHELL HELIX ULTRA: dünaamilise kaitse, mis pikendab mootori eluiga1 kuni 3% kütuse kokkuhoiu, mis koos mootori eluea pikendamisega vähendab heitkoguseid2 ületamatu turbolaaduri kaitse3 Lisaks kütuse ja kulude kokkuhoiule kompenseerib Shell heitkogused, mis tekivad kogu Shell Helix Ultra 0W Carbon Neutral toodete elutsükli jooksul, sealhulgas tooraine hankimine, tootmine, pakendamine, levitamine, kasutamine ja jäätmekäitlus. Käesolev teadaanne on tähtis verstapost Shell Lubricants’i aastatepikkuses strateegias klientide muutuvate energiatoodetele seatud nõudmiste täitmisel ning see on kooskõlas Shelli ambitsiooniga vähendada oma toodete süsiniku intensiivsust heitkoguste vältimise, vähendamise ja kompenseerimise abil. Lisaks süsinikneutraalsetele sõiduautode mootoriõlidele on jätkusuutlikus tooteportfellis saadaval määrdeained ka rasketehnikale ja tööstusseadmetele.


TO OT E VA L I K

EUROOPA TURUL SAADAVALOLEVATE SÜSINIKUNEUTRAALSETE MÄÄRDEAINETE TOOTEPORTFELL SISALDAB JÄRGMISEID TOOTEID: Sõiduautode mootoriõlid: Shell Helix Ultra 0W perekond Rasketehnika diiselmootorite mootoriõlid: Shell Rimula Ultra ja R6 perekond (Shell Rimula Ultra, Ultra E Plus, R6 LME Plus, R6 LME, R6 ME, R6 LM, R6 M, R6 MS) Ökomärgisega määrdeainete valik: Shell Naturelle Määrdeained tuulesektoris: Omala S3 Wind, Omala S5 Wind 320, Tellus S4 VX 32, Rhodina BBZ, Gadus S2 OGH 0/00, Gadus S4 OG Multi-Season, Gadus S4 OGXK, Gadus S5 T460 1.5 / V100 2 / V110KP 1 / V460KP 1.5 Määrdeained tootmissektoris: Omala S4 GXV, Omala S4 WE, Morlina S4 B, Tellus S4 VE Määrdeained energiatööstuses: Shell Diala S5 DB, Shell Mysella S5 N 40, Shell Mysella S5 S 40, Shell Mysella S6 N 40, Shell Mysella S6 SM 40, Shell Mysella S7N Ultra 40.

Toodetud 99,5% puhtast baasõlist Shell PurePlus tehnoloogiaga

60% madalam mootori pinna hõõrdumine võrreldes teiste täissünteetiliste õlidega

Tagab mootori jõudluse ning pikaajalise sooritusvõime

Kulumisvastane kiht, mis on loodud mootori ületamatuks kaitseks

SHELLI JÄTKUSUUTLIKKUSE AMBITSIOONID HÕLMAVAD PALJU LAIAPÕHJALISEMAT KONTSEPTSIOONI. Shelli eesmärk on olla 2050. aastaks või varem null-heitmetega energiaettevõte koos ühiskonna ja meie klientidega. Antud eesmärki püüab Shell saavutada kolmel viisil: Esimene eesmärk on saavutada toodete valmistamisel null-heide. T eiseks püüame vähendada müüdavate toodete süsinikuintensiivsust. See tähendab, et müüakse rohkem vesinikku, rohkem biokütuseid, rohkem taastuvenergiat. Lõpuks teeme energiat pakkuva ettevõttena koostööd sektoritega, mis kasutavad energiat, näiteks lennundus, raskeveod ja laevandus. Aitame neil leida oma tee null-heitkoguste leidmiseks. Shell Lubricants soovib saavutada paremaid tulemusi, vähendades heitmete koguseid, kasutades vähem loodusvarasid ja tekitades vähem jäätmeid.

Kuni 3% suurem kütuse kokkuhoid

Süsinikuneutraalne mõju kogu õli elutsükli jooksul alates tootmisest kuni kasutatud õli ja pakendite kõrvaldamiseni Kaitseb äärmuslikel temperatuuridel, vahemikus -40°C kuni 1000°C Võimaldab säästa kuni 2L kütust iga paagitäie kohta

IC UUDISED

41


TO OT E VA L I K

ELEKTRILINE SEISUPIDUR (ELECTRIC PARKING BRAKE; EPB) TRW-LT:

TEEDRAJAV LAHENDUS, MIS KEHTESTAS UUE STANDARDI Kui ZF tõi 2001. aastal TRW kaubamärgi all turule esimese elektrilise seisupiduri, võeti seda kui tippklassi süsteemi, mis oli mõeldud luksusautode tootjatele. Tänaseks on EPB muutunud nii populaarseks, et on traditsioonilised süsteemid paljus välja vahetanud. EPB peamisteks eelisteks on töökindlus, lihtsus ja lai valik lisavõimalusi, mida traditsiooniline seisupidur ei paku. Mõistagi on EPB peamine funktsioon (nagu ka nii-öelda tavalisel seisupiduril) lukustada seisva auto rattad ning kindlustada, et auto püsib paigal nii tasasel teel kui ka kallakul. EPB-süsteemi puhul rakendab juht seisupiduri lihtsalt nupuvajutusega. Piduriklotsid surutakse vastu pidurikettaid elektroonilise juhtmooduli (ECU) ja pidurisadulate küljes olevate elektrimootorite abiga. Turul on saadaval erineva ehitusega EPB-süsteemid. TRW kaubamärgi omanik ZF keskendub versioonile, mis ei vaja traditsioonilisi piduritrosse. Lihtsamalt öeldes koosneb TRW EPB-süsteem pidurisadula korpusesse integreeritud lülitist, juhtplokist, elektrijuhtmetest ja elektriajamist. Seisupidurihoova puudumine vabastab sõidukis ruumi. Tänu piduritrosside puudumisele ei esine ka temperatuuriga seotud probleeme (näiteks külmumist) ega mehaanilist kulumist, mistõttu on igas olukorras kasutada optimaalne pidurivõimsus. TRW on EPB-süsteemi paljude aastate jooksul arendanud, siiani on turule toodud viis EPB põlvkonda. Seetõttu on see usaldusväärne, tõhus ja pakub paljusid lisafunktsioone. Tähelepanuväärne on, et EPB konstruktorid suutsid tagada akustilise mugavuse süsteemi aktiveerimisel ja deaktiveerimisel. Hoolikas viimistlus ja detailidele pööratud tähelepanu on tõendiks ülimalt põhjalikust lähenemisest kogu projektile – projektile, mis on oma kasvava populaarsuse tõttu muutunud oluliseks sammuks autotööstuse arengus.

42

IC UUDISED

MOODSA EPB-SÜSTEEMI VÕIMALUSED Mõistagi on EPB peamine ülesanne kindlustada, et peatunud auto püsib paigal nii tasasel teel kui ka kallakul. Elektrooniliselt juhitav EPB võimaldas seisupiduri tavalisi omadusi laiendada automaatse rakendamisega parkimisel ja piduri vabastamisega startimisel. Mis kõige olulisem: juht ei pea meeles pidama seisupiduri lülitamist, lisaks sellele aitab süsteem kallakul kohalt võtta. Piduri võib auto käivitamisel automaatselt vabastada, see võimalus sobib täiuslikult linnaliiklusesse ja startimisel ülesmäge (automaatne seisupidur/ nõlvalt startimise abi).

Kui nõlvalt startimise abisüsteem on suhteliselt populaarne, ei tea paljud juhid, et EPB-l on veel võimalusi. Nendeks on: ◾ hädapidurdus koos ESP-ga (ESP: elektrooniline stabiilsuskontroll) ◾ dünaamiline pidurdamine pidurisadula küljes oleva mootori abil (ABS-iga autodel) ◾ dünaamiline pidurdamine väiksema pidurdusvõimsusega ◾ EPB suudab pargitud autol seisupidurit automaatselt pingutada, kui piduriklotsid seistes jahtuvad (kui sõit lõpetatakse, võib hõõrdematerjali maht natuke väheneda) ◾ sõiduki aeglustamine rahulikul, kontrollitud laskumisel (välja arvatud mõnel maasturil ja nn krossoveril) ZF Aftermarketi eksperdid toovad välja veel ühe EPB eelise: seisupiduri saab vabastada ainult siis, kui süütesüsteem on õiges režiimis (autovõti süütelukus õiges asendis või sobiv režiim “võtmevabadel” mudelitel) ja piduripedaali vajutades, mis minimeerib ohu, et lapsed vabastavad piduri juhuslikult.


TO OT E VA L I K

TRW on tootnud juba üle 60 miljoni EPB elektrimootoriga pidurisadulakomplekti. Nimetatud pidurisüsteem on jõudnud oma viienda põlvkonnani. Kunagine luksus on muutumas ainsaks usaldusväärseks automaatseks seisupidurilahenduseks, mis võimaldab vajadusel hädapidurdust, hoiab paigal peatunud sõiduki ja toob lisavõimaluste näol turule uuendusi. EPB areneb edasi. Tagasilla elektriline seisupidur on saanud äärmiselt populaarseks, kuid nüüd kasutatakse seda juba mõnda aega ka esisillal. TRW EPB hooldusprotseduur pole teenindustele juba ammu enam väljakutseks. Nii diagnostika kui ka piduriklotside vahetamisega saab hakkama iga korralik autoteenindus.

see muutub mõistlikuks lahenduseks ka odavamatel autodel, mille tagasillas kasutatakse trummelpidureid. Siinkohal on oluline meelde tuletada, et selline süsteem sobitub ainult ketaspiduritega. Esisilla ketaspiduritel kasutatav TRW EPB võimaldab vähendada trummelpidurite tootmiskulu, kuna neid pole vaja enam varustada traditsioonilise seisupidurisüsteemiga.

HÄDAPIDURDUS

EPB-GA TÖÖKOJAS

Sugugi kõik juhid ei tea, et EPB võib osutuda kasulikuks ka hädapidurdusel. Kui EPB lüliti sõidu ajal aktiveeritakse, tõlgendab süsteem seda hädapidurdusena. Kuna kohene maksimaalne pidurdamine tooks kaasa tagarataste blokeerumise ja sellega ka juhitavuse halvenemise, siis rakendatakse seisupidurit kiiresti ja korduvalt (sarnaselt ABS-piduritega). See režiim tagab ohutu pidurdamise kuni peatumiseni.

EPB-süsteem ei põhjusta probleeme ega väljakutseid autodiagnostikutele ja -mehaanikutele. Kaasaegsed EPB-ga varustatud autod on varustatud hooldusrežiimiga, millel on: ◾ hooldusrežiim piduriklotside vahetamiseks ◾ hooldusrežiim pidurite stenditestiks ◾ pidurikolbide asendi automaatne reguleerimine vastavalt hõõrdepindade kulumisele ◾ rikke- ja diagnostikarežiim

EPB ESISILLAL

TRW ELEKTRILISE SEISUPIDURI HOOLDAMINE

TRW eksperdid arendavad edukalt veel üht EPB versiooni, mis on sel korral mõeldud esisillale. Antud uuendus avab TRW EPB-le uue turu, sest

EPB hooldamiseks on turul saadaval seadmed, kuid nende ostmine pole tingimata vajalik. Enamikul universaalsetel töökoja diagnostikaseadmetel

(diagnostikatestrid) on olemas EPB diagnostika- ja reguleerimisfunktsioonid, samuti piduriklotside asendusrežiimi aktiveerimise protseduur. EPB piduriklotside vahetamine sarnaneb traditsioonilise piduriklotsivahetusega. See algab auto sõitmisega rambile. Järgmine samm on EOBD-kaabli ühendamine diagnostikaseadmega ning EPB-pidurisadulate piduriklotside vahetusrežiimi käivitamisega. Mehaanikule kuvatakse ekraanil töökäik samm-sammult. Demonteerimisel keerab süsteem kolvides olevad mutrid tagasi, mis võimaldab kolbe vajutada ning piduriklotse vahetada. Pärast klotside vahetamist ja diagnostikaseadmes “kinnita” valimist tõmbab süsteem pidurikolvid lähtestusasendisse ja algatab kalibreerimise, et kolvid sobituks uue hõõrdepinna paksusega.

DIAGNOSTIKASEADME EKRAANIL ANTAKSE TEADA KA PROTSEDUURI LÕPETAMISEST Piduriklotside vahetamisel tuleb meeles pidada ohutuseeskirju ja veenduda, et kõik auto uksed oleksid suletud. Töö käigus võib uste juhuslik sulgemine (olenevalt auto mudelist ja aastast) liigutada pidurikolvid lähtestusasendisse.

EPB MOOTORID – NÜÜD SAADAVAL ASENDUSOSANA TRW by ZF Aftermarket on turule toonud EPB mootorikomplektid asendusosana. Ligi 10 eri mootoritüüpi katab kogu turunõudluse (üks mootoritüüp sobib paljudele erinevatele EPB-pidurisadulatele), mis ühtlasi hõlbustab ladustamist ja tarnelogistikat. Nimetatud uus võimalus vähendab EPB-süsteemide hoolduskulu ja on keskkonnasõbralik. EPB mootori asendamine pikendab oluliselt ka pidurisadula eluiga.

IC UUDISED

43


LAIENDATUD TOOTEVALIK TRW EPB PIDURISADUL Tänu laienenud TRW True Original Electric Park Brake (EPB) pidurisadulate valikule on autoteenindustel nüüd veelgi rohkem valikuvabadust. Pakkudes mitmesuguseid uuenduslikke eeliseid, pole EPB-pidurisadulate puhul autos seisupiduri hooba ega ka trosse. See annab sõitjateruumi kujundamisel vabamad käed ja lihtsustab pidurisadula paigaldust. See tähendab, et esmakordselt käib pidurisadula paigaldamine väga kiiresti ning on õige lahendus teile – ja teie klientidele.

Valikus on erinevad värvid Mõned meie EPB pidurisadulad on värvitud sama värvi nagu autotootja paigaldatud sadulad: näiteks punane Tornado Red, sinine Navy Blue, hall ja must. Vaata lisa: trwaftermarket.com/brakecalipers

VAD SAADA , MIS VÄRVID D A VASTAV JA OT AUTOTO ULA AD PIDURIS E V VÄR IL

AUTOTOOTJA PIDURISADUL

VARUOSAKOOD

MARK

MUDEL

BHN1399E

Audi

R8

4S0615407

BHN1400E

Audi

R8, R8 Spyder

4S0615408

BHS1683E

Audi

Q5

8R0615403

Red

BHS1684E

Audi

Q5

8R0615404

Red

BHS1693E

Audi

Q3

8U0615403C

Black

BHS1694E

Audi

Q3

8U0615404C

Black

BHS1703E

Audi

A6

4N0615403

BHS1704E

Audi

A6, A6 Allroad, A6 Avant, A7 Sportback, A8

4N0615404

TRUE BRAKING EXPERTS trwaftermarket.com/brakecalipers

VÄRV


VARUOSAKOOD

MARK

MUDEL

AUTOTOOTJA PIDURISADUL

VÄRV

BHS1705E

Audi

Q7

4M0615403D

BHS1706E

Audi

Q7, Q8

4M0615404D

BHS1707E

Audi

A6

4G0615403H

Red

BHS1708E

Audi

A6 Avant

4G0615404H

Red

BHS1709E

Audi

A4

8W0615403H

Red

BHS1710E

Audi

A4, A4 Allroad, A4 Avant, A5, A5 Cabriolet, A5 Sportback, Q5

8W0615404H

Red

BHS1711E

Audi

A6

4N0615403C

Grey

BHS1712E

Audi

A6, A6 Allroad, A6 Avant, A7 Sportback, A8

4N0615404C

Grey

BHS1713E

Audi

A4 Avant

8W0615403JSQ5

Ultramarine

BHS1714E

Audi

A5, A5 Sportback

8W0615404JSQ5

Ultramarine

BHS1715E

Audi

Q7

4M0615403ESL7

BHS1716E

Audi

Q7

4M0615404ESL7

BHS1717E

BMW

8 Cabriolet

34206893577

Red

BHS1718E

BMW

8 Cabriolet, 8 Coupe 8 Gran Coupe

34206893578

Red

Eelista oma autoteeninduses TRW True Originals varuosi ZF Aftermarketi tootena on iga TRW True Originals varuosa loodud vastama kõige kõrgematele ootustele. Kõrgeimatele ootustele soovib vastata ka meie pühendunud meeskond, kes need varuosad kogu maailmas sinuni toob. TRW True Originals tooted ja meie järelturueksperdid kehtestavad ohutuse ja kvaliteedi osas uue standardi. .


TO OT E VA L I K

VALEO DMF-I KOGEMUS Kahemassilise hooratta (DMF; Dual Mass Flywheel) tehnoloogiat arendatakse juba üle 30 aasta. See keeruline mehhanism ühendab hooratta ja väntvõlli vibratsioonisummuti funktsiooni. See tehnoloogia muutus populaarseks koos diiselmootorite laiema levikuga.

1

2

46

Sisemise vibratsioonisummutiga kahemassiline hooratas

Pika käiguga vibratsioonisummuti

IC UUDISED

Niinimetatud downsizing – trend, mis kaasnes uute CO2 normidega – sundis autotootjaid oma uutele sõidukitele paigaldama vähemate silindritega väiksemaid mootoreid. Uued mootorid vibreerivad rohkem ning on suurema pöördemomendiga. Seetõttu vajavad jõuallikad üha keerukamaid komponente, mis suudaks toime tulla väändevibratsiooniga ja kaitsta käigukasti. Valeo on üks peamistest ülekandesüsteemi komponentide tarnijatest – nende hulka kuulub lai valik erineva konstruktsiooniga kahemassilisi hoorattaid. Äsja tutvustati kõige uuema tehnoloogiaga hooratast, mis põhineb uuenduslikul ideel, millega tavapärased kaarvedrud asendatakse Valeo “Blade” tehnoloogiaga. Klassikaline DMF põhineb kahel eraldi massil (inertsil). See konstruktsioon võimaldab eraldada mootori inertsi käigukastist, et jõuülekande resonants püsiks allpool mootori tühikäigupöördeid. Erinevus on selles, et jäiga hoorratta puhul tekib sõites resonants. Seetõttu tagab DMF parima võimaliku mugavuse. Nö esimene hooratas kinnitatakse otse väntvõlli külge, selle konstruktsioonis kasutatakse spetsiaalses määrdes töötavaid amortisatsioonivedrusid. Teine, väiksema inertsiga hooratas kinnitub siduri külge ja muudab käiguvahetuse lihtsamaks. Peamine kaarvedrude eelis on suurem nurkamortisatsioon, mis tagab väändevibratsiooni maksimaalse summutamise. Suurematel mootoripööretel surub tsentrifugaaljõud vedrusid vastu vedrujuhikuid ning tekitab hõõrdumise. Tänu hõõrdumisele väheneb aktiivsete keerdvedrude arv. Sel põhjusel kasvab aktiivsete vedrude jäikus ning vibratsioonisummutusvõime väheneb. Probleem lahendati klassikalise DMF-i muutmisega: DMF-ile lisati sisemised keerdvedrud (1. foto). See muudab hooratta tsentrifugaalkoormuse vastu vähem tundlikuks ja aitab summutusvõimet säilitada. Mõnel eriti nõudlikul juhul (eriti tagaveolistel autodel) tuleb tagada, et käigukastini jõuaks erakordselt väike vibratsioon. Nende autode jaoks tutvustas Valeo spetsiaalset pika käiguga summutustehnoloogiat (Long Travel Damper; LTD). LTD tehnoloogia töötati välja kõige võimekamate ja väga suure pöördemomendiga mootorite jaoks (nagu näiteks Mercedese BlueTec mootorid). Kõige nõudlikumate mootorite järelturuvajaduste tarbeks patenteeris Valeo täiesti uue tehnoloogia – mille nimeks on VBlade DMF. Väliselt ei erine see hooratas tavalisest DMF-ist, kuid selle muudavad eriliseks summutusmehhanism ja sisekonstruktsioon. Et lahendada üks standardse DMF-i peamiseid probleeme, ei tööta VBlade’i labad vedrude kombel määrde sees. Määret pole vaja, sest termiline käitumine on optimeeritud: labad ei suru vastu juhikuid, vaid vastu spetsiaalset rullikut. Labad töötavad koos rullikutega sujuvalt, elimineerides kahjuliku hõõrdumise. Valeo kahemassiliste hoorataste valik töötati välja, et vastata kõigi klientide vajadustele. Valeo tootevalikus on täiuslik lahendus mitte ainult moodsate jõuallikate tehasekonstruktsiooni jaoks, vaid ka järelturuklientidele. Valeo sidurikomplektid tagavad pöördemomendi sujuva ülekande käigukastini üha enamates kahemassilise hoorattaga autodes.


Kõik kliendid on erinevad, Valeol on remondilahendus nende kõigi jaoks. ÜLEKANDESÜSTEEMIDE SPETSIALIST

VALEO KIT4P™ > Vaheta D.M.F.* välja ühemassilise hooratta vastu > Vali intensiivseks kasutamiseks Valeo KIT4P™

VALEO KIT4P™ > Usaldusväärne > Vastupidav > Kuluefektiivne

*Kahemassiline hooratas

Rohkem pole hooratast tarvis vahetada!

Tehniline info ja paigaldusjuhised:

valeoservice.co.uk


TO OT E VA L I K

KOLM UUT AKUT, KOLM KORDA ROHKEM VÕIMALUSI 2021. aasta puhkused erinevad tõenäoliselt varasemate aastate puhkusest kardinaalselt. COVID-19’l on olnud suur mõju kogu meie elule ja ka puhkuse veetmise viisile. Euroopa teedel liigub 5,5 miljonit haagissuvilat ja matkaautot, mis näitab, et innukaid autoreisijaid on palju ja pandeemia tõttu on tänavuste puhkuste ajaks oodata teedele veelgi rohkem haagissuvilaid. Ideaalse reisi korraldamiseks on hädavajalik hea tehnika ja varustus ning aku on haagissuvila juures üks tähtsamaid detaile. Sõltumata sellest, kas ühendate oma matkaauto laagriplatsi vooluga või toodate voolu ise generaatori või paneelide abil, lisab usaldusväärne energiaallikas alati meelerahu. VARTA® Professional akud on mõeldud varustama vooluga kõikvõimalikke rakendusi, mis teie mugavuse ja heaolu eest hoolitsevad. VARTA® akud saavad hakkama nii sisevalgustuse ja külmikute kui ka mugavusseadmetega, nagu telerid või arvutid. Nüüd on VARTA® Professional seeriasse lisandunud kolm uut liiget. Alates suure mahutavusega AGM-i mudelitest nõudlikele kasutajatele ja lõpetades parimate akudega madalama nõudlusega haagissuvilate ja matkaautode jaoks.

48

IC UUDISED

PROFESSIONAALNE KAHEOTSTARBELINE LA 210 Uus LA 210 põhineb AGM-tehnoloogial, mis tagab kõrge stabiilsuse ja vastupidavuse isegi kuni 20% laetuse juures. Nii on ilma välise vooluallika või võrguta võimalik varustada elementaarseid tarbijaid, nagu valgustus ja veevarustus, kuid ka mugavusseadmeid, nagu teleriekraanid, kohvimasinad ja sülearvutid.

PROFESSIONAALNE KAHEOTSTARBELINE LFD 230 Uus LFD 230 on EFB-tehnoloogial põhinev kaheotstarbelise tootevaliku edasiarendus. Uus disain toetab kuni 50% laadimisolekut, mis sobib toiteallikaks lühikeste sõitude ajaks. Näiteks nädalavahetuse sõidud koos elementaarse varustusega, nagu valgustus ja telefonilaadijad.

PROFESSIONAALNE KAHEOTSTARBELINE LFS 120 Ehkki see aku on mõeldud peamiselt meresõiduks, saab uut LFS 120 kasutada ka haagissuvilates ja matkaautodes, mis ei vaja palju energiat. LFS 120 pakub kuni 120Ah.


TO OT E VA L I K

UUED LAHENDUSED VABA AJA TOOTEKATEGOORIAS

SELLES ARTIKLIS

#AGM #EFB #VABA AEG #KÄIVITUSAKU Mäletate veel aega, kui matkaautod ja haagissuvilad ei vajanud palju elektrit? Toona kulus pliidi süütamiseks üksainus tikk. Külmikuid lülitati sisse piezo-süüte abil ja 12V patareide abil sai kogu salong valgustatud. Need päevad on aga ammu möödas. Tänapäeval on matkaautodel ja meresõidukitel mitmeid luksuslisasid ja üha rohkem omanikke soovib luua ka oma haagissuvilates ja kaatrites koduse mugavuse. Et see teoks teha, võetakse kasutusele aina enam voolutarbijaid, mis toovad kaasa kasvava energiavajaduse.

MUGAVUS TÄHENDAB SUUREMAT VOOLUTARVET Kliimaseadme kaugjuhtimine rannas lõõgastudes, kütte sisselülitamine või aku laetuse jälgimine läbi mobiilirakenduse – need on tänapäevaste nutikate matkaautode juures elementaarsed omadused. Matkasuvilate vannitoad muutuvad aina suuremaks ja kokku klapitav mööbel asendub päris mööbliga. Energiatarbimist suurendavad ka veepumbad, gaasisüsteemid ning mahutid, mis vajavad välist toiteallikat või väga võimsat akut. Sarnaselt tänapäevastele haagissuvilatele on ka moodsatel veesõidukitel üha rohkem mugavusfunktsioone, et muuta elu lainetel võimalikult meeldivaks. See tähendab nii kliimaseadmeid kui ka navigatsioonielektroonikat. Ühest küljest muudab see veesõiduki kasutamise lihtsamaks ja ohutumaks, kuid kogu tehnoloogia vajab usaldusväärseid, mahukaid ja võimsaid akusid, mis suudavad suurenenud energiatarbimisega toime tulla.

VAHEMIKU LAIENDAMINE Seda trendi arvestades ongi VARTA® laiendanud oma vaba aja akude valikut. Kuigi uus professionaalne mitmeotstarbeline AGM LA 210 sobib ideaalselt ka suurimate nõudmiste jaoks, vajavad mõõduka energiavajadusega paadid ja haagissuvilad samuti parimat lahendust. Sellepärast töötas VARTA® välja uue seeria, milles kasutatakse EFB-tehnoloogiat. Uus professionaalne kaheotstarbelise kasutusega EFB on mõeldud nii vähenõudlikele kasutajatele kui ka pika tsükliga mere- ja matkarakenduste toiteks. See on välja töötatud standardsete haagissuvilate, matkaautode ja paatide jaoks, millel on suurem energiavajadus. Minimaalne isetühjenemine muudab selle eriti sobivaks just hooajaliseks kasutamiseks ja lühikesteks väljasõitudeks, mil puudub välise toitega ühendamise võimalus. EFB-tehnoloogia toetab kuni 80% laadimisolekut alates LED 95 mudelist ja 50% olekut LED 190-st või uuemast. See ületab tavapäraste akude tsüklilist stabiilsust kuni kaks korda (kuni 250 tsüklit @ 50% DOD).

IDEAALNE VALIK IGALE RAKENDUSELE Aku on iga haagissuvila, mootorpaadi või kaatri elektrisüsteemi süda. Uue kaheotstarbelise AGM LA 210 ja kaheotstarbelise EFB kasutuselevõtuga katab VARTA® Professional valik kõik energiavajadused ja pakub iga rakenduse jaoks õige aku.

IC UUDISED

49


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

PIDURIVEDELIK –

KUIDAS SEDA OHUTULT VAHETADA Õige pidurivedeliku valimine on ülimalt oluline, sest sellega eksimine võib tähendada kogu pidurisüsteemi riket. Autoomanikud usaldavad pidurivedeliku vahetamise autoteenindusele – seega peaks seal alati õige toode olemas olema.

KUIDAS VALIDA ÕIGE PIDURIVEDELIK? Esmalt peab see vastama autotootja spetsifikatsioonile. Miinimumnõuded on kehtestatud DOT standardiga, mis määrab kindlaks pidurivedeliku viskoossuse, keemispunktid ja paljud muud näitajad. Autole sobiv DOT klass on kirjas pidurivedeliku paisupaagi korgil – kuid uue ATE Super DOT 5.1 premium-pidurivedeliku eelis on, et seda saab kasutada ka teise klassi pidurivedelike asemel.

OEM PIDURIVEDELIKUD ATE-LT Continentali tootebrändi ATE valikusse kuuluvad kõikide sõiduautode tavaklasside pidurivedelikud. Elektrooniliste pidurisüsteemidega nagu ABS ja ESP varustatud autod vajavad reeglina DOT 4 ISO klass 6 madala viskoossusega pidurivedelikku. Erinevalt standardsest DOT5.1 pidurivedelikust, vastab ATE Super DOT 5.1 ka sellele standardile. Samas tuleb paljudel uutel Aasia päritolu autodel ja retroautodel kasutada DOT 3 pidurivedelikku nagu näiteks ATE G ning väga võimsatel autodel ning võidusõiduautodel spetsiaalset ATE Type 200 pidurivedelikku.

ETTEVAATUST ESP-GA! Kui autol on ESP-süsteemid, ei tohi kasutada DOT 4 pidurivedelikku nagu näiteks ATE SL, sest selle viskoossus on liiga kõrge.

50

IC UUDISED

Et ABS, ESP ja teised sarnased süsteemid ohutult ja usaldusväärselt toimiks, peab pidurivedelik jõudma süsteemi hüdraulikakomponentidesse sekundi murdosa jooksul. Madala viskoossusega pidurivedelik voolab paremini, seetõttu jõuab see kiiremini kuhu vaja – isegi madalal temperatuuril. Kahjuks kasutavad isegi teenindused ESP-ga autodel sageli ebasobivat pidurivedelikku. Õige valik oleks näiteks ATE SL.6, väga madala viskoossusega DOT 4 pidurivedelik. ESP-ga sõidukile on kindel valik ka universaalne ATE Super DOT 5.1, sest see kombineerib kõrge märgkeemispunkti 180°C ja suurepärased viskoossusnäitajad, mis ületavad DOT 5.1 klassi pidurivedelike nõudeid. Ilmselt olete mõnegi auto pidurivedeliku paisupaagil näinud kirja “AINULT DOT 4+”. See on autotootja enda märgis, mis viitab kõrgemale märgkeemispunktile vähemalt 175°C ja madalale viskoossusele, seega võib neil juhtudel kõhklemata kasutada ka ATE Super DOT 5.1 pidurivedelikku.

TULEVIKUAUTODE PIDURIVEDELIKUD Tehnilisest küljest ei vaja elektri- ja hübriidautod erilisi pidurivedelikke, kuid kindlasti tuleb neilgi

kasutada ainult autotootja poolt kindlaks määratud pidurivedelikku. Elektriauto puhul on selleks sageli kõrge märgkeemispunktiga pidurivedelik, sest elektriauto suhteliselt suur mass tähendab ka pidurisüsteemi suurt tippkoormust – see omakorda aga, et pidurivedelik peab sajaprotsendilise pidurdusvõimekuse tagamiseks taluma kõrget temperatuuri. Seetõttu soovitatakse elektriautodele kõrge märgkeemispunktiga pidurivedelikku (vähemalt 180°C) – nagu näiteks ATE Super DOT 5.1.

OLE PIDURIVEDELIKE SEGAMISEL ETTEVAATLIK! Enamik pidurivedelikke on glükoolipõhised, seega põhimõtteliselt tohib neid omavahel segada – kuid kui paisupaagi korgile on kirjutatud “AINULT DOT 3”, ei või mingil juhul kasutada DOT 4 või DOT 5.1 pidurivedelikku. Need sisaldavad boorhappe estreid, keemilisi ühendeid, mis kahjustavad hüdraulilise pidurisüsteemi teatud kummidetaile – seega ei tohiks teenindused riskida ning peaks käepärast hoidma nii DOT 3 pidurivedelikku nagu näiteks ATE G ja piisavalt ATE Super DOT 5.1 universaalpidurivedelikku.


Õige valik igale autole Uus: ATE SUPER DOT 5.1, universaalne premium-pidurivedelik

Tippkvaliteet tagab optimaalse võimekuse Meie valikusse kuulub nüüd universaalne premium-pidurivedelik SUPER DOT 5.1, mis tagab optimaalse võimekuse nii külmas kui ka kuumas. Täiuslik sõidukitele, mille varustuses on juhiabisüsteemid nagu ESP®, ABS ja ASR. NB! Meie pidurivedelike pakendid on nüüd uue disainiga! www.ate-brakes.com

BrakethroughTechnology Continentali kaubamärk.


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

ÜKS ASI EI

SOBI KÕIGEKS

Viimastel aastatel oleme olnud tunnistajaks murettekitavale trendile iseseisvates remonditöökodades, kus määrdeaineid valitakse lihtsalt nende viskoossustaseme põhjal või hoopiski sõbra soovitustele tuginedes. Ja nagu sellest veel ei piisaks, kasutavad paljud sellised remonditöökojad enamikes sõidukites ainult ühte tüüpi õli. See on eriti ohtlik, kuna üsna mitmed spetsifikatsioonid on teineteist välistavad ning mõned on lausa kokkusobimatud. Automäärdeainete tööstuses on käimas enneolematu muutuste periood, kuna tööstuse tehnilised nõuded ja erinevate autotootjate spetsiifilised vajadused muutuvad üha keerukamaks. Automäärdeainete tööstust juhitakse praegu erinevate katuseorganisatsioonide kaudu, nagu Euroopa Autotootjate Assotsiatsioon (ACEA), Rahvusvaheline Määrdeainete Standardiseerimise ja Kinnitamise Komitee Põhja-Ameerikas (ILSAC), Ameerika Naftainstituut (API) ning Jaapani Autotootjate Assotsiatsioon (JASO), mis määravad minimaalsed nõuded enamikele maailmas müüdavatele määrdeainetele. Lisaks eelpool loetletule on olemas ka originaaltootjate sisemised nõudmised, mis kindlustavad määrdeainete kõrgeima kvaliteedi ja jõudluse. Näiteks on Fordi mootoritele 7 erinevat mootoriõli spetsifikatsiooni, millest viimased WSS-M2C950-A ja WSS-M2C952-A1 on üksteist välistavad ja kokkusobimatud. Peamine põhjus, miks originaaltootjad määrdeainetele oma nõudeid arendavad, on tingitud keskkonnamää-

52

IC UUDISED

rustest ning soovist vähendada CO2 heitkoguseid ja kütusekulu. Vaatamata sellele, et tavaautode määrdeainetele kehtivad mitmed nõuded, pole millegipärast elektrija hübriidautode määrdeainete ja muude vedelike kohta seni nõudeid kehtestatud. Teine ja võib-olla veelgi olulisem aspekt, millega tuleb arvestada, on määrdeainete kokkusobivus mootorikütustega, mis omakorda määravad erinevatel turgudel üsna erinevad reeglid õlivahetuse intervallide jaoks. Euroopa autoturg on väga mitmekesine mitte ainult originaaltootjate mõttes, vaid ka sõidukitüüpide osas. Meil on mitut tüüpi sõiduautode määrdeaineid, mille peamine turg on alla 3,5-tonnise täismassiga vabaajasõidukid. Neid sõidukeid toodetakse erineva kuju ja suurusega: esiveolised ja nelikveolised maasturid, väikesed linnaautod, sedaanid, ning neile kõigile on antud oma soovitused spetsiaalsete sõiduautode määrdeainete kohta. Sõiduautode määrdeaineid kasutatakse ka paljude kergete tarbesõidukite puhul (tarbesõidukid, mille täismass on kuni 3,5 t). Põhjus, miks neil sarnaseid määrdeaineid kasutatakse, peitub selles, et suurel osal neist kasutatakse sõiduautodega samu mootoreid. Tarbesõidukite määrdeainete turg on veidi teistsugune, kuna neil on rohkem kasutusvaldkondi, mis nõuavad tihti väga spetsiifilist lisavarustust. Jõudlusnäitajad on kõikjal maailmas autode

määrdeaineturgudel üks peamisi näitajaid – eriti mootoriõlide osas – pakkudes tarbijatele võimalust leida oma sõiduki vajadustele vastavaid tooteid. Tehnilised omadused määratakse katsestendi- ja mootoritestides. Viimased on oluliselt kulukamad, kuid mootoritestide arv on märgatavalt tõusnud, kuna nõuded mootoriõlide jõudlusele on kasvanud ning lisandub üha uusi nõudeid. Valmis määrdeaine võib sisaldada suurt hulka erinevaid koostisosi. Need laiendavad erinevaid jõudlustasemeid sõltuvalt kasutusalast. Lõplikus koostises mängivad olulist rolli ka lisandite pakett ja jõudluspolümeerid. Neil on määrav roll erinevat tüüpi riistvara kaitsmisel ja nende kõrval moodustab alusõli suurema osa lõpptootest. Alusõli kvaliteet varieerub ka suurel määral sõltuvalt eesmärkidest, mida õlitootjad saavutada üritavad. Euroopas kehtestab automäärdeainete tehniliste näitajate baastingimused ACEA ja need on kirjas Euroopa õlitasemete määratlustes. Viimane kehtiv dokument selles reas pärineb aastast 2016, mil selle loomist kannustas kaasaegse-


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

Õiged määrdeained võivad õlitada teed suurema kütusesäästuni ja madalama süsiniku jalajäljeni. See on hästi teada. Mida aga nii hästi ei teata, on see, kui palju sellega võib saavutada. Täna on määrdeainete hulgimüüjatel juba parem ettekujutus, kui suur see võit olla võib. Selle teadmise põhjal saab järeldada, mida suurimate eeliste saavutamiseks teha on vaja. Selleks on autoja mootoritootjate tähelepanu pälvimine, kes seisavad silmitsi heidutavate väljakutsetega sõidukite kütusekulu vähendamisel ja erinevate komponentide töökindluse tagamisel.

API SP), mis selle jõudlusnäitaja tutvustamist kiirendab. Uued kategooriad tulevad täiendavate mootoritestidega, mis mõõdavad kolme ACEA määratluste jaoks uut jõudluse näitajat, lisaks on uus kütusesäästlikkuse test ACEA C6 kategooriale. Samal ajal asendatakse mõned testid uutega ning uuesti võetakse kasutusele bensiinimootorite klapiajami kulumistest. Kitsenevad elastomeeri piirangud ja lisaks on ka muid väiksemaid muudatusi. ACEA A7/B7 on A5/ B5-l põhinev uus kategooria. Uute omadustena on lisandunud kaitse LSPI vastu, nõuded keti kulumisele, mis märgivad otsesissepritse bensiinimootoritega seotud kulumisprobleeme, ja

te mootorite areng, mootorite järelhoolduse tehnoloogiad ja ka mure keskkonna pärast. Selles väljaandes kaotati ACEA A1/ B1 kategooriad ning tutvustati ACEA C5 kategooriat. Valdkond on juba mitu aastat oodanud ACEA õlitasemete määratluste uuendamist ja nüüd tundub see teoks saavat 2021. aasta kevadel. Kõlavad jutud, et see uuendus toob enneolematuid muudatusi väikesõidukite määratluses ning muutuvad ka raskeveokite määratlused. Väikesõidukite määratlusest kaob kaks kategooriat, et teha ruumi kahele uuele kategooriale. ACEA A3/B3 ja C1 kategooriad selles enam ei sisaldu, peegeldades vajaduste ja turgude muutumist. Varasemad kategooriad ACEA A3/B4, A5/B5 ja C2 kuni C5, jäävad nii nagu on. Kaks uut kategooriat tutvustavad peamise näitajana kauaoodatud madalate pöörete eelsüüte (LSPI) jõudlust. Paralleelselt avaldas API Põhja-Ameerikas API SN Plusi (ja selle värskenduse

lõpetuseks, ennetava meetmena ka turbolaadija kompressori puhtusnõuded. Uus ACEA C6 vastab vähendatud SAPS kategooriale, mis põhineb C5-l, lisades samad omadused, mis A7/B7-l, kuid lisaks veel ka kütusesäästlikkuse testi. ACEA C6-t peetakse kõige olulisemaks ACEA kategooriaks, kuna see tagab järelhoolduse sobivuse ja LSPI jõudluse väga olulistele SAE XW-20 viskoossustasemetele. ACEA rasketehnika diisli määrdeained on loodud pakkuma jõudlustaset, mida tarbijad usaldada võivad. Rasketehnika kategooriates jäetakse

ACEA E7 ja E4 ACEA 2016 jõudlustasemetele ning E6 ja E9 uuendatakse vastavalt kategooriateks E8 ja E11 koos erinevate uute testidega, mis muudavad need täiesti uuteks jõudlustasemeteks. Kütusesääst on tinginud uute ACEA F8 ja F11 kategooriate loomise, mille viskosimeetrilised nõuded vastavad Põhja-Ameerika uuele API FA-4 kategooriale. ACEA E8 ja E11 jõudlus kehtib uutele kütusesäästlikele ACEA F8 ja F11 kategooriatele, kuid seda koos täiendavate HTHSV nõuete ja testidega, mis mõõdavad tahma põhjustatud kulumist. ACEA õlitasemete määratlus kindlustab turul eesmärkidele vastava mootoriõlide valiku. Peamised muudatused rasketehnika vallas on ACEA E6 ja E9 kategooriate uuendamine ja kütusesäästu tasemete loomine. Samas eksisteerib võimalus, et F8 ja F11 kategooriad lükatakse edasi järgmisse aastasse, kuna teste alles viimistletakse ja need pole veel valmis. ACEA õlitasemete määratluse uuendamine kindlustab selle, et need vastavad praeguse riistvara vajadustele ning määrdeained aitavad saavutada suuremat kütusesäästu. Osa uusi teste on „laenatud“ Põhja-Ameerika API mootoriõli spetsifikatsioonidest, uus kütusesäästu test pärineb Jaapani JASO spetsifikatsioonist ning uusi ja asendavaid teste on lisanud ka Koordineeriv Euroopa Nõukogu (CEC). Nagu näha, on ACEA õlitasemete määratlus selgelt muutumas ülemaailmseks, muutes põhjalikult määrdeainete spetsifikatsioone. Et need koos originaaltootjate spetsifikatsioonidega määravad minimaalse jõudlustaseme, tuleb võtta arvesse, et tõhusaks hõõrdumise, kulumise ja heitkoguste vähendamiseks ja kütusesäästuks ei piisa määrdeainete valikul ainult eelistatud viskoossustasemest. Mootoriõlides on ka palju muid määravaid tegureid peale viskoossustaseme.

IC UUDISED

53


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

VÄNTVÕLLI RIHMARATAS:

MIKS SEE PURUNEB JA MIDA ENNETAVALT JÄLGIDA?

Väntvõlli pidev kiirendamine ja aeglustamine põhjustab pöördvibratsiooni ja väändejõudu ning muudab väntvõlli harmooniliseks ostsillaatoriks. See koormab väntvõlli ja sellega seotud komponente ning tekkinud vibratsiooni peab summutama. Kui koormus muutub liiga suureks, saavad väntvõll ja sellega seotud osad kahjustada ning võivad puruneda. Vibratsioonide minimeerimiseks on mõne mootori puhul võimalus muuta väntvõllikomplekt massiivsemaks. See lähenemine lisab pöörlevat massi ning muudab sõiduki raskemaks, mida eelistatakse vältida. Teine ja palju levinum viis on väntvõlli vibratsiooni summutava/tasakaalustava rihmaratta ehk vibratsioonisummuti kasutamine. Nimetatud rihmaratas koosneb sisuliselt kahest osast: inertsmassist ning energiat hajutavast elemendist. Inertsmass koosneb välimisest rõngast, millel võivad olla rihma jaoks sooned, ja sisemisest rummust, mis on ühendatud väntvõlliga. Välimise rõnga mass summutab vibratsioonijõude ning rihmaratas toimib otsekui väntvõl-

Kui me otsime mootori juurest üht olulist – teistest olulisemat – detaili, siis on see kindlasti väntvõlli rihmaratas. Mootori töötamisel toimub silindris väntvõlli liikuma panev plahvatus väga lühikese aja vältel. Juba järgmisel hetkel aeglustub selles silindris liikumine, sest vastavalt süütejärjekorrale toimub järgmises silindris kompressioonitakt.

Neist esimene on “simplex” ehk standard-TVD, mille puhul on kahe metallkomponendi vahel kummi- või elastomeersegu. Elastne kumm võimaldab kahel metallosal erinevalt liikuda, nii et need võivad olla 1º kuni 2º võrra faasinihkes, summutades sel moel väntvõlli vibratsioone. Teine tüüp on “complex”ehk keerukam: leevendiga vibratsioonisummuti-rihmaratas (decoupled torsional vibration damper; TVDC). See koosneb kahest elemendist, välimisest rõngast ja sellest lahti ühendatud vibratsioonisummutist. Sum-

Kui energiat summutav element läbi paindub, muudab see liikumise soojuseks. Esmapilgul võib rihmaratas tunduda lihtne, kuid selle seadistamine nii, et see toimiks vastava mootori kõikidel pööretel, on väga keeruline ülesanne. Kõige keerulisemad ja efektiivsemad on Visco-TVDC-d. Neis kasutatakse kummi asemel eriti viskoosset silikoonõli. Inertsmass liigub vabalt korpuses silikoonõli sees ning siin kasutatakse viskoosset summutust. Visco-TVDC

Standard-TVD li poksikott, mis võtab endasse kõik mootoris tekkinud värinad ja vibratsioonid. On kaht tüüpi rihmarattaid/vibratsioonisummuteid (torsional vibration damper; TVD).

54

IC UUDISED

Leevendiga rihmaratas TVDC mutuselement on nagu standardsel rihmarattal, kuid sel puuduvad sooned rihma jaoks. Teine element isoleerib ja summutab vibratsioone, mis tekivad lisaseadmete rihmajamist.


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

ESIMESED MÄRGID, ET VIBRATSIOONISUMMUTI ON KATKI VÕI PURUNEMAS Kiilrihma kulunud servad Välimine rõngas võib pikisuunas nii palju liikuda, et selle sooned pole ülejäänud rihmaratastega enam ühel joonel. Rihmaratta sooned võivad ebaühtlselt kuluda või olla siledaks lihvitud. Vibratsioon mootoris Kui mootorisse tekib ebaharilik vibratsioon ning veakoodid süütesüsteemiga probleeme ei näita, kontrolli rihmaratta seisukorda ja asendit. Kõikuv tühikäik Rihmaratas on loodud töötama väga erinevatel mootoripööretel. Mõne rihmaratta koormus on kõige suurem tühikäigul. Rikke korral võib tühikäik kõikuda, sest vibratsiooni summutav mass ei ole õigel kohal. Ajastusmärgid pole paigas Kui kummiosa muutub pehmeks või on välimine rõngas sisemisest eraldunud, liiguvad ajastusmärgid paigast. Seda on näha märkide järgi klapiajamil. Kui rihmarattal pole märki näha, saab selle ise rummule ja välimisele rõngale teha. Neid märke on lihtne kontrollida stroboskoobiga.

Käigukasti rike Kui rihmaratas ei suuda enam väntvõlli vibratsiooni summutada, hakkavad käigukastile mõjuma kahjulikud jõud. Vibratsioonid võivad kahjustada sisendvõlli, laagreid, planetaarülekandeid ja muud. Suure mootori ja manuaalkasti puhul võivad kahjustada saada isegi diferentsiaali hammasrattad. Generaatori või roolivõimendi pumba rike Kuigi rihmaratas võib läbi painduda vaid (TVD) 1° või 2°, vähendab see oluliselt seotud komponentidele mõjuvat koormust. Rihmapinguti ja generaatori sidur taluvad vaid teatud määral vibratsiooni, enne kui laagrid kahjustada saavad. Leevendiga vibratsioonisummuti (TVDC) võib läbi painduda kuni 10° ja neelata suure hulga abiseadmete tekitatud vastumõju.

MIKS VIBRATSIOONISUMMUTID PURUNEVAD

Mootoririkked Võimalik on, et rihmaratast kahjustab vale süüde, sest väntvõllile mõjuvad jõud on muutunud. Põhjus võib olla ka ebakorrektselt töötavas tasakaalustusvõllis või mõne seotud muu pöörleva detaili rikkes. Kuumus Rihmaratta elastsed komponendid muudavad vibratsiooni kuumuseks. Selle käigus tõuseb elastomeeri temperatuur ning vulkaniseerimisprotsess algab uuesti. Liigne vibratsioon võib olla põhjustatud sissepritse rikkest. Kui kuumust ära ei juhita, väsib kumm ajapikku. Sel põhjusel on ventilatsiooniavad ka rattakoopas või mootori põhjakattes. Õlilekked Rihmaratta põhivaenlased on õli ja teised vedelikud. Rihmaratta hajutuselement on valmistatud naturaalsest kummist (NR; natural rubber) või EPDM-ist. Lekkiva

väntvõlli tihendi kaudu võib õli jõuda rihmaratta kummile või elastomeerelemendile ja põhjustada nende purunemise. Ka lekkiv klapikambrikaanetihend, roolivõimendi pump ja kliimaseadme kompressor võivad põhjustada kummi pundumist, kahanemist ja pragunemist. Vedelikud võivad põhjustada ka metalli ja kummi omavahelise kinnituse nõrgenemist. Pragunemine Praguneda võivad nii välimised kui ka sisemised inertsrõngad ja põhjustada nende eraldumise ülejäänud detailist. Seda juhtub harva, kuid mõnel sõidukil on seda ette tulnud. Kahjustada võivad saada ka paljud teised lähedal asuvad komponendid nagu näiteks radiaator. Kummi väsimine Väntvõlli rihmaratta materjalid vananevad aegamisi osooni, paindumise ja kuuma toimel. Enamikul autodest ei pea rihmaratast kunagi vahetama. Rihmaratta kummil ei tohi olla pragusid, see ei tohi olla pundunud või kokku tõmbunud. Eemaldusvead Kasuta rihmaratta eemaldamiseks alati korrektset protseduuri ja tööriistu. Enamikul autodel tuleb hammasrihma va-

Rihmaratta kiil on paigast liikunud Kui kiilul on näha kahjustusi või see liigub, on rihmaratas samuti kahjustatud. Tuvastamatu “kriiks” Kahjustatud rihmaratas võib pööreldes tekitada kriiksuvat heli ning see ei lõppe, ükskõik, kui kõvasti rihma pingutada. Sarnast heli võivad tekitada ka muud rihmajami komponendid. Pingutusrulliku liigne lõtk või rihma viskumine Kui rihmaratas ei summuta vibratsiooni enam õigesti, kandub see üle pingutile. Seda on näha pinguti kinnitusjala värisemisest. Sama võib juhtuda, kui rikkis on generaatori vabajooksusidur. Väntvõlli ots on küljest murdunud või on väntvõll purunenud Võimalik stsenaarium: katastroofiline väntvõlli, laagri või kepsu rike. Paigaldatakse uus mootor ja vana rihmaratas. Peagi puruneb ka uus mootor. See viitab, et vana rihmaratas on katki. Kontrolli enne paigaldamist alati vana rihmaratta seisukorda.

hetamiseks rihmaratas eemaldada. Kõige olulisem on meeles pidada, et rihmaratta välimisele rõngale ei tohi mitte kunagi survet avaldada ega kasutada haamrit. Paigaldusvead Rihmaratast ei tohi kunagi haamriga lüüa. See võib kahjustada selle sisemisi komponente. Kasuta paigalduseks alati korrektseid tööriistu. Valed tööriistad võivad kahjustada nii rihmaratast kui ka väntvõlli. Kõige tavalisem paigaldusviga on rihmaratta surumine väntvõlli külge keskpoldi abil. Sellega kaasneb keerme rikkumise oht, sest mõnel puhul tuleb kasutada suurt jõudu. Rikkega käigukast Kui hooratas, paindeplaat või hüdrotrafo ei vasta täpselt ettenähtule, võivad nad väntvõlli tasakaalust välja viia ja seda ei pruugi väntvõlli rihmaratas suuta kompenseerida. Küsi autoomanikult, kas automaatkasti on hiljuti remonditud — võimalik, et kasutati valesid varuosi või paigaldati need valesti. 9. Vale rihm Liiga tugevalt pingutatud rihm võib kahjustada mitte ainult abirihmaga käitatavaid komponente, vaid ka rihmaratast. Liigne surve ei pruugi piirduda liiga suure koormusega, vaid ka liigse termoenergiaga – kuniks rihmarattas olenev elastomeer kuumeneb kuni sulamiseni.

IC UUDISED

55


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KUIDAS ÕIGE SÜÜTEKÜÜNLA ABIL SÕIDUKI HEITKOGUSEID VÄHENDADA Iga auto vastab selle riigi keskkonnanõuetele, kus see registreeritud on. Tihti vastavad vanemad autod varasema perioodi nõuetele ning on seetõttu vähem keskkonnasõbralikud kui täna toodetavad autod. Täiustatud varuosad, nagu näiteks süüteküünlad, võivad selles osas lahendust pakkuda, kuna need mängivad automootori jõudluses olulist rolli. Süüteküünalde ja sõiduki heitkoguste juures on kaks olulist faktorit. Esiteks kindlustab puhas ja tugev säde hea põlemise – mis tähendab, et neid osi tuleb tihedamini vahetada ning seda saab teha mehaanik korralise hoolduse käigus. Teine võimalus on paigaldada vanematele autodele uued osad, milles kasutatakse tipptasemel tehnoloogiat. Selle tehnoloogia leiate DENSO TT süüteküünalde tootevalikus.

TAUSTAINFO: EURO 6 AUTODE EMISSIOONID Autotööstus on regulatsioonidele vastamiseks juba mõnda aega töötanud selle kallal, et vähendada sisepõlemismootoriga sõidukite heitkoguseid. Euroopa Liidus kehtestati EURO 1 emissioonistandardid aastal 1992, mis olid esimesed universaalsed standardid uutele sõidukitele. See oli oluline samm, kuigi täna tunduvad EURO 1 nõuded üsna algelised – nagu näiteks katalüsaatori paigalduse nõue ja pliivabale bensiinile üleminek. Sellest ajast on toimunud märkimisväärne areng ning täna kehtib standardite kuues põlvkond – EURO 6. Need hõlmavad mitmeid erinevaid eralduvaid saasteaineid, sealhulgas süsinikmonooksiidi, süsivesinikke, lämmastikoksiide ja

SAASTEAINE

SÜMBOL

tahkeid osakesi, ning eeldatavalt vähendab EURO 6 nõuete järgimine ka auto CO2 heitmeid ja tõstab üldist sõidutõhusust. See on oluline, kuna EL on uute autode jaoks kehtestanud ka uue CO2 heitkoguste sihttaseme 95 g/km, mis vastab kütusekulule 4,1 l/100 km bensiiniautodel või 3,6 l/100 km diiselautodel. Nagu märkasite, põhjustavad või vähendavad heitmeid mitmed auto komponendid ja protsessid, sõltuvalt nende toimimisest. Seetõttu on tööstuse põhitähelepanu suunatud mootoriarendusele, et parandada tõhusust ning täiustada süüdet ja kütusesüsteeme. Sellepärast on soovitav ka tavahoolduse käigus mootorikomponente vahetades kasutada kaasaegseid täiustatud tehnoloogiaga varuosi, selle asemel, et kasutada autole juba tootmisel paigaldatud originaalosi. Graafik Joonisel 1 näitab peamiste saasteainete ja hapniku muutuvat osakaalu heitgaasides. Sellelt on hästi näha, kuidas ka väikesed muutused õhu ja kütuse vahekorras võivad märkimisväärselt suurendada või vähendada

MÕJUD

saasteainete hulka. Kui õhu ja kütuse vahekord püsib lambda aknas, saavutatakse erinevate saasteainete vahel mõistlik kompromiss. Kuid see graafik näitab ka, et meie töö pole kaugeltki valmis – uute arendustega mootoritehnoloogias peaksime suutma mõnede koostisosade, eelkõige CO2, heitkoguseid veelgi vähendada.

MILLIST ROLLI MÄNGIVAD DENSO SÜÜTEKÜÜNLAD HEITMETE VÄHENDAMISEL? Süüteküünlad on bensiini-, CNG- ja LPG-mootorite peamised süütekomponendid, määrates täpselt, kui palju kütust põlemistsüklis ära põ-

PÕHJUSED

Süsinikmonoksiid

CO

Osaliselt põlenud kütus, mis võib tungida vereringesse ja seal hapniku asendada. See vähendab vere võimekust hapnikku kehas laiali kanda.

Rikas kütusesegu, kehv süüde (süüteküünla või süütesüsteemi rike), kehv põlemine, vale süüte ajastus

Süsivesinikud

HC

Põlemata kütus on kantserogeenne ja võib mõjutada rakkude kasvu organismis. Võib teiste saasteainetega reageerides moodustada osooni.

Rikas kütusesegu, kehv süüde (süüteküünla või süütesüsteemi rike), kehv põlemine, vale süüte ajastus

Lämmastikoksiidid

NOx

Võib põhjustada silmade ja kopsude ärritust ning hingamisraskusi. Osaline sudu ja happevihmade tekkes ning osooni tekkimisel maapinnal.

Tekib lahjade segudega kõrgel põlemistemPeamised saasteained, peratuuril, kus õhus olev lämmastik reageerib hapnikuga nende mõjud ja põhjused

Süsinikdioksiid

CO2

Suurenev CO2 kogus atmosfääris püüab kinni rohkem soojust ja aitab kaasa kliima soojenemisele.

Kütuse ja hapniku täieliku põlemise jääkprodukt.

56

IC UUDISED

Tabel 1:


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

Lambda aken

CO2

Joonis 1: Kuidas mõjutab õhu ja kütuse vahekord saasteainete tasemeid O2

HC

Lambda

0.7

0.8

Õhu ja kütuse vahekord 10/1

11/1

0.9

12/1

13/1

letatakse. Vaadates uuesti Tabelit 1, näete, et korralikult ajastatud süüde ja “puhas” põlemine“ aitavad vähendada heitmeid ja saasteainete hulka. Järgnev Joonis 2 näitab DENSO Iridium TT saavutatavat CO2 ja süsivesinike emissiooni vähenemist heitgaasis võrreldes hariliku süüteküünlaga standard testsõidukis. Ühe maailma suurima autokomponentide tootjana on DENSO ambitsioon võtta keskne roll sõidukite ja komponentide toimimise tõhustamisel, võimaldades sõidukitel saavutada kehtivate emissioonistandardite näitajad. Osana sellest eesmärgist panustab DENSO pidevasse uuenduslikku tootearendusse, pakkumaks uusi süüteküünalde tehnoloogiaid, optimeerides nende vastupidavust, töökindlust ja kasutusala, et mootorid saavutaks alati õigeaegse süüte ja puhta põlemise. Selle saavutamiseks on esmatähtis süüteküünlaid kontrollida ja hoida neid heas seisukorras. Süüteküünalde tihedam vahetamine on esime-

14/1

jadus on suurem kui süütepool pakkuda suudab, mis võib põhjustada süütetõrkeid. Tõrgete kasv on NOx otseselt seotud kasvavate emissioonidega, kuna need tekitavad CO saastet ja muudavad sõiduki töö ebaefektiivsemaks. Süüteküünalde rikete riski vähen1.3 1.0 1.1 1.2 damiseks (ja sellest tulenevalt ka heitmete vähendamiseks), peak15/1 16/1 17/1 18/1 19/1 20/1 sid töökojad tellima ja paigaldama süüteküünlaid, mis vastavad ne samm selles suunas, kuid veelgi parem on tootjatehase kvaliteedile, kuid milles oleks asendada need uute DENSO TT süüteküünalkasutusel uuem tehnoloogia kui originaalodega, kindlustades, et mootoris on kasutusel sadel. DENSO soovitab kasutada ka ennetavat kõige uuem tehnoloogia. hooldusrežiimi – regulaarset diagnostikat ja vajadusel süüteküünalde vahetust regulaarVÄHEM RIKKEID TÄHENDAB se hoolduse käigus, selle asemel, et oodata VÄHEM HEITMEID hoiatustule süttimist. Ennetavate meetmete rakendamine aitab tõrgete ja süsinikusaaste Süüteküünlad kannavad süüteenergia põlemisriski vähendada, säilitades samas maksimaalselt kambrisse ning tekitavad sädeme maanduse ja tõhusa kütusetarbimise ja hoides auto näitajad keskelektroodi vahel, mis süütab õhu ja kütuse vastavuses kehtivate emissioonistandarditega. segu. Need töötavad muutlikus keskkonnas DENSO on olnud süüteküünalde tootmise väga kõikuvatel temperatuuridel. turuliider aastast 1959 ja toodab täna laias Aja jooksul võivad süüteküünalde elektroodid valikus süüteküünlaid QS 9000 ja ISO 9000 kuluda, vajades korralikuks töötamiseks aina standardite alusel koos “defektivaba” garantiisuuremat käivituspinget. Lõpuks võivad need ga. See erakordne töökindlus on saadaval ka jõuda olukorda, kus nende käivituspinge vajärelturu jaoks. Joonis 2: Ulatus, mille võrra suudavad DENSO Iridium TT süüteküünlad heitmeid vähendada võrreldes tavaliste süüteküünaldega

CO2 heitmed

Süsivesinike heitmed kokku

(g/km)

(g/km) Vähenemine 0,3%

1505

Vähenemine 0,9%

0.00138

1500

0.00137

1495

0.00136

Parem

Parem 1490

0.00135

Tavaline

Ir TT

Tavaline

Ir TT

IC UUDISED

57


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KAELUSTIHENDITE JA SILIKOONI KEERULINE SUHE

Võttes näiteks kaelustihendi 199.191, mis tihendab väntvõlli käigukasti poolel, saame välja tuua mõne põhjuse selle kohta, miks võib silikooni ebakorrektsel kasutamisel tekkida leke. Antud tihend sobib näiteks väga hästi, sest seda kasutavad paljud autotootjad nagu Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Lancia, samuti Opel, Saab ja Suzuki.

Pole vist ühtegi teist kaelustihendit, mida kasutatakse nii paljudes mootorites ja nii paljude tootjate poolt. Ning kindlasti pole ühtki, mida kasutatakse seeriatootmises juba alates 1996. aastast. Meie näiteks on korpusega kaelustihend, mis tihendab väntvõlli käigukasti poolel. Juba 1990. aastatel kasutatud konstruktsioonis pruugitakse kõrge kuumustaluvusega fluorokummi (FPM). Kuigi paigaldamisel ei tohiks tihend ise mingisuguseid probleeme tekitada, saadetakse Elringi tehnilistele koolitajatele selle kohta tihti küsimusi. Kahjuks tuleb korrektseks paigalduseks vahetada ka karteripõhi ehk õlivann. Karteripõhja peab tihendama ka silikooniga, vana tihendusmaterjali eemaldamine tähendab täiendavat, aga vajalikku lisatööd. Õlivanni eemaldamata ei saa tihendit täiuslikult paigaldada, tulemuseks on kohene või hilisem õlileke pärast mootori käivitamist.

Seepärast peab tihendi täiuslikuks sobivuseks õlivanni eemaldama. Kui seda tööd üritatakse teha õlivanni eemaldamata, ei saavutata peaaegu mitte kunagi korrektset tulemust ning töö tuleb uuesti teha. Põhjus: tugiplaadi painutatud

58

IC UUDISED

osale kantud silikoon jaotub ebaühtlaselt ja tulemuseks on lekked. Õlivanni tihendusrant peaks olema 2 mm, 10 minuti pikkusest ooteajast peaks alati piisama, kuid

mõistagi sõltub see temperatuurist ja niiskusest, mis mõjutab Dirko HT silikooni kõvenemist. Jälgida tuleb õlivanni poltide kinnitusmomenti. M6 = 10 Nm, M8 = 25 Nm ja M10 = 40 Nm. Teine lekete põhjus on tugikorpusele kantud silikoon. Selle tulemuseks on tihendi paindumine või purunemine korpuse servadel. Siin ei tohiks vedelat tihendusainet kunagi kasutada. Vedel silikoon liigub tihendirandis igas suunas

ja ka seal, kus asub vedru. See tähendab, et vedru ei suuda väntvõllile enam korrektset survet tekitada ja õli võib hakata lekkima. Tihendi paigaldamisel tuleb jälgida ka õlivanni poltide kinnitusmomenti ja -järjekorda.


Elring – Das Original 10 head põhjust Elringi valimiseks: 1. Enam kui 140-aastane tihendusmaterjalide kogemus 2. ElringKlinger AG on tehnoloogialiider, kelle käsutuses on oskusteave, mis on omandatud autotootjate globaalse originaalmaterjalide tarnijana 3. Elringi varuosad – autotootjate originaaldetailide kvaliteediga 4. Lai tootevalik üle maailma 5. Tihendid, mis sobivad igat tüüpi mootoriremondiga 6. Lai varuosavalik sõiduautodele ja tarbesõidukitele 7. Tipptasemel universaalsed tihendusmaterjalid: DirkoTM, CurilTM ja anaeroobsed tihendusmaterjalid 8. Tooteandmed ja täiendav info veebikataloogis ja TecDocis 9. Paigaldusvideod veebis 10. Tasuta tehniline tugi: +49 7123 724-799

Website

Facebook

YouTube


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

VÄIKSEM HÕÕRDETEGUR + VÄIKSEM KAAL =

VÄIKSEM KÜTUSEKULU JA VÄHEM EMISSIOONE See lihtne valem on autotööstuse komponentide väljatöötamise A ja O, mille üheks põhifookuseks on läbi aegade olnud traditsioonilise jõuallika ehk sisepõlemismootori hõõrdeteguri ja kaalu vähendamine. Viimaste aastate jooksul on sisepõlemismootori silindrite töömaht märkimisväärselt vähenenud, kuid uute klapisüsteemide, kütuse- ja induktsioontehnoloogiate abil on tõhusus ja võimsus isegi kasvanud. Loomulikult on siin oma roll ka aina karmimaks muutuvatel nõuetel vähendada sõidukite heitekoguseid. Teadupärast on iga mootori põhikomponendiks hammasrihm ja ajastussüsteem. Hammasrihma ülesandeks on tagada väntvõlli, nukkvõlli, tasakaalustusvõllide ja muude sisepõlemismootori lisaseadmete täpne sünkroniseerimine. See aitab kontrollida ka sisselaske- ja väljalaskeklappide avamist ja sulgemist ning kütusekogust, mis on hädavajalik täpse ajastuse, efektiivsuse ja vastupidavuse tagamiseks. Mootorsõidukite hammasrihmasüsteemid on traditsiooniliselt paigaldatud mootorite väliküljele, mis tähendab, et need töötavad kuivas ja suletud keskkonnas. 2008. aastal see aga muutus, kui Ford võttis õli sees töötava kettajami asemel kasutusele õlis töötava nn. „märja rihma“. Selline lahendus leidis oma koha 1,8-liitrise mahuga diiselmootori juures, kus see juhtis kütuse sis-

1

2 3

IC UUDISED

febi OE-kvaliteediga varuosadele võite alati kindel olla. Kogu hammasrihma varuosade valiku leiate partsfinder.bilsteingroup.com. febi kaubamärk kuulub bilsteini gruppi, mis on mitmete teiste tugevate kaubamärkide katusorganisatsioon. Lisateavet leiate aadressilt www.bilsteingroup.com.

Kaetud aramiidkangas. ◾ Välismõjude kaitsega aramiidkangas ◾ Kõrge temperatuuritaluvus ◾ Töödeldud mitmekihilise kulumiskaitsega ACN-HNBR kuumakindel elastomeer. ◾ Vananemiskindel ◾ Õli- ja välismõjude kindel elastomeer Polüamiidkangast alusmaterjal. ◾ Suurepärane servastabiilsus 4

60

sepritsepumpa. Eesmärgiks oli muuta mootor tõhusamaks ja vähendada hõõrdumist, mis omakorda vähendaks heitmeid. Et see teoks teha, tuli hammasrihm valmistada väga spetsiifilistest kummiühenditest ja materjalidest, mis oleksid vastupidavad ja ka õlikindlad. Seda tüüpi rihmad on valmistatud ACN-HNBR kuumakindlast elastomeerist, mille sisse on tugevuse tagamiseks paigaldatud ka klaaskiust tugevdusnöör. Rihma konstruktsioonis sisaldub ka polüamiidkangast alusmaterjal, mida töödeldakse mitmekihilise kulumiskaitsega.

Hammaskihi termilise ja keemilise vastupidavuse saavutamiseks on aga kasutatud aramiidkangast tugevdust. Ford on sarnast rihmatehnoloogiat kasutanud juba 2008. aastast oma EcoBoost ja EcoBlue mootoritele paigaldatud rihmaajamis, PSA rühm aga oma auhinnatud 1,2-liitrises Puretech mootoris. Ka Volkswageni kontsern on 1,6 ja 2,0 TDi mootoritele paigaldatud õlipumba juhtimiseks kasutanud justnimelt õlis töötavat rihma. Sellegipoolest tuleb ka„märg rihm“ teatud intervallhoolduste käigus asendada, mistõttu ongi febi teinud oma klientide elu lihtsamaks ja lisanud seda tüüpi rihmad oma kõik-ühes hooldus- ja remondikomplektidesse. Kuna märjad rihmad on juba praegu kasutusel uuemate Fordi, PSA ja Volkswagen grupi mootorite õlipumpades ja ajastussüsteemides, on eeskuju järgimas ka teised sõidukitootjad, kes planeerivad samuti oma uutes mootorites„märja rihma“ lahenduse kasutamist. Seda tüüpi rihmade peamiseks eeliseks on nende kitsam mõõt. Seetõttu vajab see niigi väikeseks kahanenud mootorites vähem ruumi. Tõhusam ja vaiksem kuiva rihma alternatiiv vähendab ka hõõrdekadu, kütusekulu ja heitgaase. Ka õli, milles rihm töötab, aitab summutada vibratsioone ning mootor töötab ühtlasemalt ja sujuvamalt, kasutades keskkonnasõbralikumat tehnoloogiat. Mis peamine – juhi ja reisijate jaoks muutub sõit palju mugavamaks.

Suure kindlusega klaaskiust tugevdusnöör. ◾ Kõrge kulumis- ja purunemiskindlus pööratud painutuspinge korral ◾ Kõrge stabiilsus kogu rihma pikkuse lõikes ◾ Õlikindel kattematerjal


Kestva kvaliteedi tagavad febi rihmakomplektid

*

Imelihtne ja nutikas: kõik-ühes rihmakomplektid Et meie kliendid saaksid kiiresti ja kulutõhusalt töötada, analüüsime regulaarselt sõltumatu järelturu trende ja töötame saadud andmete põhjal välja praktilisi ning kasutajasõbralikke lahendusi. Meie veepumbaga varustatud mootoririhma komplektides sisalduvad kõik remondiks ja hoolduseks vajalikud detailid ja kulumaterjalid – see on kõik ühes lahendus! Teie Nr. 1 rihmakomplektide valik!

SAKSAMAAL LOODUD LAHENDUS www.febi.com *3-aastane tootja-garantii


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KUIDAS VEENDA SKEPTIKUT SALONGIÕHUFILTRIT VAHETAMA? TULETA INIMESTELE MEELDE SALONGIFILTRI REGULAARSE VAHETAMISE VAJADUST JA HARI NEID, KUI KUULED VÄITEID SELLE EBAVAJALIKKUSE KOHTA. “Mu esimesel autol polnud siseõhufiltrit ja ma olen ikka elus” – mõnikord kõlab filtri vahetamise soovituse vastuseks selline salongifiltri olulisust vähendav kommentaar. Seepeale tasub vastata, et aastate jooksul on teadlikkus ohtudest olulisel määral suurenenud. Regulaarselt vahetamata filter on sõitjate tervisele vaieldamatult negatiivne mõju. Ventilatsiooni ja kliimasüsteemi kaudu autosse jõudev saastunud õhk võib muu hulgas põhjustada hingamisraskusi, väsimust, heinapalavikku, vesiseks muutuvaid silmi, astmat ja kroonilisi kopsuhaigusi. Vahetamata jäetud filtrist tekkinud sümptomid ei mõjuta ainult sõitjate mugavust ja ohutust, vaid ka tervist! Kas õhusaaste on tõsine oht? Vastuseks sellele küsimusele tasub tsiteerida Euroopa Keskkonnaagentuuri ametlikke andmeid, mille kohaselt sureb ainuüksi Euroopas igal aastal õhusaaste tõttu enneaegselt üle 460 000 inimese. Liigselt saastunud õhu probleem puudutab 80 protsenti Euroopa linnade elanikke. Samal ajal väärib märkimist, et sõidutee ümbruses olev õhk, mis siseneb sõidukisse ventilatsiooni- ja konditsioneerisüsteemi kaudu, on palju rohkem saastunud, kui teest eemal olev õhk.

Anname neli lihtsat nõuannet, mida kasutada suhtlemisel klientidega, kes alahindavad salongiõhufiltri olulisust. Loe, kuidas vastata skeptikute kõige tavalisematele argumentidele ning panna nad mõistma, et siseõhufiltrit on tarvis regulaarselt vahetada.

MILLE POOLEST ON FILTRONI SISEÕHUFILTRID ERILISED?

VAHETUST VAJAVA SALONGIFILTRI NÄGEMINE PANEB MÕTLEMA!

TÕHUS FILTREERIMINE

Nähtav mustus õhufiltril võib põhjustada astmat ja kroonilisi kopsuhaigusi. Sellise filtri nägemine aitab seda fakti mõista ja võib mõjutada ostuotsust. Märkida tasub, et filtri poolt kinni püütud saasteosakesed võivad olla kuni seitse korda väiksemad kui juuksekarva diameeter. Seega on pikalt vahetamata filter koduks miljonitele osakestele, mis muidu võinuks jõuda meie hingamissüsteemi. Seepärast tuleb salongifiltrit regulaarselt vahetada.

FILTRONi salongifiltrites kasutatakse kvaliteetseid filtreerimismaterjale, millel on elektrostaatilised omadused ja mis suudavad tänu sellele filtreerida isegi kahjulike saasteainete mikroosakesi (mis on mitu tosinat korda väiksemad kui inimjuukse läbimõõt).

SELGITA AKTIIVSÖEFILTRI EELISEID.

KÕIK FILTRONI SALONGIFILTRID PAKUVAD PROTECT+ TEHNOLOOGIAGA TÄIUSTATUD KAITSET

Kui keegi kõhkleb, kas valida standardfilter või aktiivsöefilter, siis on mõistlik soovitada viimast. Filtreerimiskanga kihtide vahel asuv aktiivsüsi neelab lõhnu ja kahjulikke gaase nagu näites vääveloksiide.

PROTECT+ filtritel on tõestatud tõhusa biotsiidse toimega mikroosakestest kattekiht (mikroskoobi all nähtav). PROTECT+ vähendab tõhusalt allergeene, baktereid ja hallitusseeni.

SELGITA FILTRONI SISEÕHUFILTRITES KASUTATAVA PROTECT+ TEHNOLOOGIA EELISEID.

KAASAS ON PAIGALDUSJUHEND + VALITUD FILTRITEL KA VIDEOJUHISED

Kõigil FILTRONi salongifiltritel kasutatakse PROTECT+ tehnoloogiat, mis takistab allergeenide levikut ning bakterite ja hallituse kasvu filtritel. Selle lahenduse efektiivsust on kinnitanud Bremenis asuva MPA instituudi laboratoorsed testid. PROTECT+ tehnoloogia põhineb mikroskoobi all nähtavatest mikroosakestest kattel, mis tõmbab ligi mikroorganisme ja seejärel kahjustab neid. See vähendab allergeene ja takistab bakterite ja hallituse kasvu filtril, vähendades allergiliste reaktsioonide riski ja muutes sõitmise mugavamaks. Huvitav fakt: Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on allergilised reaktsioonid kõige sagedamini esinevate krooniliste haiguste seas maailmas kolmandal kohal. Hinnanguliselt esineb Euroopas umbes 25 protsendil inimestest allergianähte. Valides PROTECT+ filtri, saate end ja oma kliente kaitsta ägedate allergiliste reaktsioonide eest.

FILTRONi filtritel on üksikasjalik, illustratsioonidega paigaldusjuhend, mis aitab filtrit vahetada. Veebilehelt filtron.eu ja YouTube’i kanalilt THE MECHANICS by FILTRON leiate ka kümneid videojuhiseid nende filtrite jaoks, mida on keeruline paigaldada.

62

IC UUDISED

SOBIV KOGUS AKTIIVSÜTT Aktiivsöega siseõhufiltrid ei filtreeri ainult tahkeid osakesi, vaid ka kahjulikke gaase ja lõhnu. Igas filtris kasutatakse sellisel hulgal aktiivsütt, et filter suudaks kahjulikke lenduvaid orgaanilisi ühendeid eemaldades õhku tõhusalt puhastada pika aja vältel.AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

64

IC UUDISED


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

On hästi teada, et kõige rohkem kulutab auto mootorit käivitamine (ja mitte ainult külmkäivitamine). Linnaliikluses kasutatavad autod teevad igapäevaselt läbi tosin või isegi mitu tosinat stop-start tsüklit päevas rohkem, kui vastava süsteemita autod. Mida saaks teha, et vähendada nii paljude käivituste negatiivset mõju?

KUIDAS VÄHENDADA KUIVKÄIVITUSE MÕJU MOOTORILE? Automehaanikud teavad, et mootorile on kõige hävitavamad esimesed sekundid pärast auto käivitust. Stop-start süsteemi kasutuselevõtt sundis muutma ka õlifiltri ehitust, et mootori väljalülitamisel oleks õli äravool filtrist minimaalne. Näiteks Hengst on välja töötanud agressiivsete õlikomponentide ja kõrge temperatuuri suhtes vastupidavad õlifiltrid, mis tagavad õlist ülimalt tõhusa vee eraldamise ja töökindluse ka stop-start süsteemidega autole omase õlirõhu järsu tõusu korral. Järgmine samm oli filtreerimiselemendi täiustamine, et tagada täpsem õli filtreerimine (suurem hulk kuivalt töötamise tsükleid põhjustab vända-kolvigrupi komponentide ning nukkvõllide ja laagrite kiiremat kulumist). Vastamaks neile väljakutsetele, on Hengsti filtreerimiselement valmistatud tavapärasest palju vastupidavamast tselluloosi- ja polüesterkiudude segust. Stop-start süsteemi kasutamisel on äärmiselt oluline tagada õli kiire pumpamine mootori ülemistesse osadesse. Mootori efektiivset määrimist soodustab mitmel, sageli järjestikusel seiskamise ja käivitamisel näiteks kvaliteetse õlifiltri kasutamine, mis on loodud täpselt antud mootorile.

STOP-START SÜSTEEMIGA AUTO MOOTORIÕLI FILTREERIMINE Vaatamata sellele, et stop-start süsteemil on mitmeid kaitsemeetmeid mootori valel ajal väljalülitamise vastu (muu hulgas kontrollitakse mootori temperatuuri, õlitemperatuuri, välistemperatuuri, energiatarvet antud hetkel ja käivitamisvõimet) ja tööle võivad jääda mitmed süsteemid, näiteks mootori jahutus ning turbolaaduri määrimine ja jahutamine ka pärast mootori automaatset väljalülitamist, vähendab see süsteem mõne mehaaniku hinnangul siiski jõuallika eluiga isegi ühe kolmandiku võrra. Kas me saame seda mõju kuidagi leevendada? Siin on mõned näpunäited, kuidas õli optimaalse filtreerimise abil stop-start süsteemi toimimist vähemkahjulikuks muuta. Kasuta kvaliteetset õlifiltrit

1

Pärast stop-start süsteemi kasutuselevõttu muudeti Hengsti filtrite filtreerimiselementi ja möödavooluklappi parema vastupidavuse ja täiusliku sobivuse tagamiseks, mistõttu võite alati kindel olla, et paigaldate sobiva kvaliteediga filtri. Kasuta alati õiget mootoriõli

2

Kasuta ainult oma auto mootorile soovitatud mootoriõli – sarnaste näitajatega õli kasutamine võib mootori detailide kulumist märkimisväärselt kiirendada. Ära unusta sagedast vahetusintervalli

3

Lühenda õlifiltri ja mootoriõli vahetamise intervalli, eriti kui autot kasutatakse peamiselt linnas. Puhta õli ja selle nõuetekohase filtreerimisega tagad stop-start süsteemi mõjudega kokku puutuvate komponentide kergema töö ja pikema eluea.

STOP-START SÜSTEEM

VS

MOOTORIÕLI FILTREERIMINE

Üha lisanduvad stop-start süsteemiga autod panevad omanikke ja automehaanikuid küsima: milline on selle süsteemi mõju auto mootorile ja üksikosadele?

Pea meeles, et õlitussüsteem ja õlifilter pole ainsad mootoriga seotud komponendid, mida on seoses stop-start süsteemi kasutuselevõtuga muudetud. Käesolevas artiklis räägime ainult mootori pidevast käivitamisest ja õli filtreerimisest, kuid ka stop-start süsteemiga auto muud komponendid nõuavad spetsiaalset tähelepanu. Stop-start süsteemil on oma plussid ja miinused, samuti toetajad ja vastased. Selle olemasolu või toimimise üle kurtmine ei muuda midagi. Me ei suuda mõjutada automootorite arengut ega ka heitgaaside vähendamiseks loodud lahendusi. Küll aga saame mõjutada stopstart süsteemi tööga seotud mootoriosade kulumist ja vähendada seda näiteks tihedama mootoriõli- ja filtrivahetusega. See ei kaota täielikult antud süsteemi tekitatud koormust, kuid see on samm mootori häireteta töö pikendamise ja kuivkäivituse tagajärgedega seotud remonditööde vähendamise või edasilükkamise suunas.

IC UUDISED

65


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

H E P U

S A K S A M A A , T E H N I L I N E

KO O L I TA J A W I T E K

R O G O W S K I

STOP-START SÜSTEEM & SELLE MÕJU KLAPIAJASTUSELE

Pole mingi saladus, et mõnel stop-start süsteemiga autol kuluvad kolvi-vändagrupp ja muudki mootoriõliga määritavad komponendid tavapärasest kiiremini. Aga kas teadsid, kuidas stop-start mõjutab klapiajastusmehhanismi? STOP-START & MOOTORI KETTAJAM Mootori käivitamisel ja seiskamisel peab klapiajastusmehhanism taluma suuri koormusi. Hüdrauliline pinguti „vabastatakse“, kui ajamiketiga mootor seiskub. Pärast mootori käivitamist läheb keti õige pingsuse taastamiseks paar sekundit. Mida see tähendab? Keelava fooritule taga lülitub mootor 45 sekundiks välja. Süttib roheline tuli, sa vabastad piduri ja vajutad kiiresti gaasipedaali – sel vajutusel on mootoriketile kahjulik mõju, sest pinguti on endiselt vabastatud – ja vale pingsus põhjustab äkilist ning muutuvat koormust. See põhjustab keti lülide ebakorrektset liikumist, mille tagajärjel tekivad lõtkud ja keti lüli pikeneb kümnendikmillimeetri võrra. Kuid kui me korrutame selle lülide arvuga, selgub, et klapiajastus hakkab paigast minema, mis võib põhjustada mootori seiskumist.

STOP-START & AJAMIRIHM Hammasrihma puhul on kriitilise tähtsusega mootori seiskamine – rihma hamba võrra nö ülehüppamine on tavalisem mootori seiskamisel kui käivitamisel. Stop-start süsteemiga mootor seiskub järsult – mis pole probleemiks väikese läbisõiduga uutel autodel – aga probleemid tekivad läbisõidul 150 000 – 200 000 kilomeetrit. Klapiajastusmehhanismi lõtkud (mis on sellise läbisõidu puhul küllalt tavalised) muudavad hoopis tõenäolisemaks (juba ebakorrektselt pingutatud) rihma ülehüppamise. Sellistel autodel soovitame nukkvõllirattaid ja nukkvõlli ajastusmooduleid vahetada igal teisel hammasrihmavahetusel. Teise ja sellele järgneva rihmavahetuse puhul on mõistlik vahetusvälpa lühendada, mõned asjatundjad soovitavad

66

IC UUDISED

90 000kilomeetrist välpa (või ekstreemsematel juhtudel lausa 60 000kilomeetrist välpa). HEPU pakub tugevdatud ajamirihmakomplekte, mis on lisaks tähistatud XT sümboliga.

STOP-START & VEEPUMP Hammasrihm käitab sageli ka veepumpa, mis võib osutuda nõrgimaks lüliks ja põhjustada probleeme. Miks? Küsimus on lühiajalises kokkuhoius. Madalam hind kajastub toote kvaliteedis, mis pole esmapilgul nähtav. Üks erinevus on veepumba teljelaager. Odaval veepumbal kasutatakse tihti kuullaagreid nii veorattal kui ka rootoripoolel. Kui nö märja poole laager ei pea taluma suuri koormusi, siis veorattaga on hoopis teine lugu. Väike ja väikese tööpinnaga kuullaager ei pea vastu sadu või tuhandeid mootori käivitamisi ja seiskamisi. Laager kahjustub kiiresti, telg kistakse pumba korpusest välja ja tagajärjena tekib rike ka klapiajastuses. HEPU veepumpades kasutatakse rihmaratta poolel nõellaagreid, mis võimaldavad üle kanda võrreldamatult suuremaid koormuseid ja tagavad veepumba ning klapiajastuse korrektse töö. Stop-start süsteemiga autod, mis sõidavad peamiselt linnas, teevad päevas läbi

tosin või mitu tosinat seiskamist-käivitamist rohkem kui selle süsteemita autod. Mõistagi koormab see kõiki seotud komponente, muu hulgas klapiajastussüsteemi. Nende sujuva töö tagavad paljud mehaanilised osad, millest mõned ei näita selgeid kulumise märke ning juhid lükkavad nende vahetamist edasi. Teiste kulumine on lihtsamini tuvastatav ning nende vahetust saab paremini ette planeerida. Ning on ka komponente nagu näiteks klapiajastussüsteem, mis enamasti ei anna peatsest rikkest märku, mida ei saa teele jäädes koha peal parandada ja mis ei talu ka erakordseid olusid ning vahetusintervalli pikendamist. Rikke korral jääb auto seisma ning juhti ootavad suured remondi- ja puksiirikulud. Et selliseid ebameeldivaid olukordi vältida, tõsta teadlikkust ja aidata mehaanikuid, käivitab HEPU kampaania. See kampaania tuletab meelde, et hammasrihm koos seotud komponentidega (nt veepump) on nagu auto süda. Seetõttu tuleb hammasrihma vahetusintervallist kinni pidada ja vajadusel seda lühendada. Kas teele jäämisega tasub riskida? Sellele küsimusele peavad stop-start süsteemiga autot hooldades koos vastuse leidma auto omanik ja autoteenindus.


*Meie hoolitseme sinu auto südame eest.


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KÕRGEPINGESÜSTEEMID ELEKTRISÕIDUKITES Definitsiooni kohaselt on elektrisõiduk mootorsõiduk, mida käitab elektrimootor. Liikumiseks vajalik elektrienergia saadakse veoakust (akumulaatorist), ehk siis mitte kütuseelemendist või sõiduulatuse suurendajast. Kuna elektrisõiduk ise ei erita töötamisel mingeid heitmeid, liigitatakse see null-emissiooniga sõidukiks. Elektrisõidukites veavad rattaid elektrimootorid. Elektrienergia on salvestatud akudesse, milleks on üks või mitu veoakut või toiteakut. Elektrooniliselt juhitavad elektrimootorid suudavad pakkuda maksimaalset pöördemomenti ka paigal seistes. Vastupidiselt sisepõlemismootoritele ei vaja need tavaliselt manuaalkäigukasti ning kiirendavad jõuliselt ka väikestel kiirustel. Elektrimootorid on vaiksemad kui bensiini- või diiselmootorid, peaaegu vibratsioonivabad, ega erita kahjulikke

dimisega lühike. Hiljuti on elektriautode arv, mis suudavad läbida sadu kilomeetreid, siiski märkimisväärselt tõusnud, näiteks võib tuua mudelid Tesla Model S, VW e-Golf, Smart electric drive, Nissan Leaf, Renault ZOE või BMW i3. Elektriautode sõiduulatuse täiendavaks suurendamiseks kasutatakse mõnikord elektri tootmiseks täiendavaid seadmeid (enamasti sisepõlemismootori kujul). Neid kutsutakse sõiduulatuse suurendajateks.

heitgaase. Nende suurem kui 90% efektiivsus on väga kõrge. Akude suhteliselt suurt kaalu tasakaalustab mitmete teiste komponentide kaalu puudumine (mootor, käigukast, kütusepaak), mis on vajalikud sisepõlemismootori korral. Elektrimootoriga sõidukid on siiski enamasti raskemad kui analoogsed sisepõlemismootoriga sõidukid. Aku(de) mahtuvus mõjutab oluliselt sõiduki kaalu ja hinda. Varasemalt oli elektriautode sõiduulatus ühe laa-

ÕHU KONDITSIONEERIMINE JA JAHUTAMINE ELEKTRIAUTODES

Külmaaine-põhine ringlussüsteem Jahutusvedeliku- ja külmaaine-põhine ringlussüsteem (või kaudne akujahutus)

Kõrgepinge jahuti soojendi

Jahuti

Elektroonika

Kõrgepinge õhusoojendi 70°C

5°C

Aurusti

Salongi õhutemperatuur 20°C

Madaltemperatuuri radiaator

Kondensaator

Madaltemperatuuri radiaator

Jahtuv õhk

<60°C

80°C 100°C

Aku

68

IC UUDISED

<15°C

Väline elektriline kütteseade

Külmutusplaat

Aku

Aurusti

Külmaaine-põhine süsteem (või otsene akujahutus) Külmaaine-põhise süsteemi põhikomponendid on kondensaator, aurusti ja akuseade (akuelemendid, külmutusplaat ja väline elektriline kütteseade). Seda varustab konditsioneerisüsteemi külmaaine kontuur ning seda juhitakse eraldi klappide ja temperatuuriandurite süsteemi abil. Erinevate komponentide funktsioonid on lahti kirjutatud jahutusvedeliku- ja külmaaine-põhiste süsteemide joonise selgituses.

Kondensaator

Et elektriauto saaks töötada eriti efektiivselt, tuleb tagada optimaalne töötemperatuur nii elektrimootorile, juhtelektroonikale kui ka akule. See nõuab keerukat soojusjuhtimissüsteemi:


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KOOSTISOSADE KIRJELDUS Jahuti Jahuti on spetsiaalne soojusvaheti, mis on ühendatud nii jahutusvedeliku kontuuri kui ka külmaaine kontuuriga. See võimaldab jahutusvedeliku temperatuuri veelgi alandada konditsioneerisüsteemi külmaaine abil, mis pakub akule konditsioneerisüsteemi külmaaine kaudu vajadusel täiendavat kaudset jahutust. Seetõttu voolab teise kontuuri jahutusvedelik läbi aku jahutusplaatide. Pärast seda, kui soojus on neeldatud, jahutab jahuti jahutussegu taas algsele temperatuurile. Temperatuuri langust jahutis põhjustab peamises kontuuris ringleva teise külmaaine aurustumine.

Elektriline konditsioneeripump Kompressorit käitab elektriliselt kõrgepinge. See võimaldab sõiduki konditsioneeril töötada ka siis, kui mootor on välja lülitatud. Lisaks saab konditsioneerisüsteemi abil ka jahutusvedelikku jahutada.

Mida võimsamad on akud, seda mõistlikum on kasutada keerukamat jahutusvedeliku- ja külmaaine-põhist ringlussüsteemi. Kogu jahutussüsteem on jagatud mitmeks kontuuriks, millest igaühel on eraldi radiaator (madaltemperatuuri radiaatorid), jahutuspump, termostaat ja jahutusvedeliku väljalülitusklapp. Spetsiaalse soojusvaheti (jahuti) abil on ühendatud ka konditsioneeri külmutuskontuur. Kõrgepinge jahutusvedeliku-põhine küttekeha tagab piisava kontrolli akutemperatuuri

Madaltemperatuuri radiaator Elektrimootori ja juhtelektroonika jahutusvedeliku temperatuuri hoitakse allpool 60°C eraldiseisva jahutuskontuuri abil, kasutades madaltemperatuuri radiaatorit.

üle madalatel välistemperatuuridel. Elektrimootori ja juhtelektroonika jahutusvedeliku temperatuuri hoitakse madaltemperatuuri radiaatori abil eraldi ringluses alla 60°C (joonisel sisemine kontuur). Täisjõudluse saavutamiseks ja võimalikult pika eluea tagamiseks on vajalik hoida aku jahutusvedeliku temperatuuri alati vahemikus 15-30°C. Kui temperatuurid liiga madalaks lähevad, soojendatakse jahutusvedelikku välise kõrgepinge küttekeha abil. Kui tem-

Termostaat Elektrilised või mehaanilised termostaadid hoiavad jahutusvedeliku temperatuuri ühtlasel tasemel.

peratuurid liiga kõrgeks muutuvad, jahutatakse seda madaltemperatuuri radiaatoriga. Kui sellest ei peaks piisama, aitab jahutusvedeliku temperatuuri alandada nii jahutusvedeliku ringlus kui ka külmutusringlusega ühendatud jahuti. Siin voolab konditsioneerisüsteemi külmaaine läbi jahuti ning jahutab täiendavalt jahutusvedelikku, mis samuti läbi jahuti voolab. Kogu juhtimine toimub eraldi termostaatide, andurite, pumpade ja klappide abil.

IC UUDISED

69


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

Aku jahuti Akusegmendid asuvad jahutusplaatide kummalgi küljel. Akusegmendid ja jahutusplaadid moodustavad püsivalt kinnitatud akumooduli. Otsese akujahutuse korral voolab konditsioneerisüsteemi külmaaine läbi jahutusplaatide. Kaudse akujahutuse korral voolab läbi jahutusplaatide aga jahutusvedelik. Kui jahutuse võimsus pole aku kaudse jahutuse jaoks piisav, võidakse jahutusvedeliku jahuti abil täiendavalt jahutada. Jahuti on spetsiaalne soojusvaheti, mida kasutatakse kaudseks akujahutuseks ning mis on ühendatud nii jahutusvedeliku ringluse kui ka külmaaine ringlusega.

Väline elektriline soojendi / väline kõrgepinge soojendi Elektrisõidukite mootorid ei eralda soojust, mida jahutusvedelikule üle saaks kanda. Seepärast on vaja salongi soojendamiseks kasutada ventilatsioonisüsteemis asuvat elektrilist lisakütteseadet.

Kõrgepinge aku Kõrgepinge aku on koos elektrimootoriga üks elektrisõiduki peamisi komponente. See koosneb omavahel ühendatud akumoodulitest, mis omakorda koosnevad elementidest. Enamasti põhinevad akud liitiumioon-tehnoloogial ja neil on kõrge energiatihedus. Väheneva keemilise reaktsiooni tõttu langeb jõudlus miinuskraadide juures märkimisväärselt. Temperatuuridel üle 30°C kiireneb oluliselt vananemisprotsess ja temperatuuridel üle 40°C tekib akukahjustuse oht. Võimalikult pika eluea ja jõudluse tagamiseks peab aku töötama kindlas temperatuurivahemikus.

Jahutusvedeliku/külmaaine väljalülitusklapp Jahutusvedeliku/külmaaine väljalülitusklappe juhitakse elektrooniliselt ning need avavad või sulgevad vastavalt vajadusele jahutusvedeliku/ külmaaine ringluse osi või ühendavad erinevaid kontuure omavahel.

Väline kõrgepinge jahutusvedeliku kütteseade Kui temperatuurid liiga madalaks muutuvad, soojendatakse jahutusvedelikku välise elektrilise kõrgepinge kütteseadmega. See on ühendatud jahutusvedeliku ringlussüsteemiga.

70

IC UUDISED

Juhtelektroonika Nende ülesanne sõidukis on kontrollida elektrimootoreid, suhelda sõiduki juhtsüsteemiga ja teostada diagnostikat sõidu ajal. Reeglina koosneb juhtelektroonika elektroonilisest juhtimisseadmest, inverterist ja alalis-/vahelduvvoolu konverterist. Et hoida juhtelektroonikat teatud temperatuurivahemikus, on need ühendatud sõiduki jahutus-/küttesüsteemiga.

Kondensaator Kondensaatori ülesanne on jahutada maha külmaaine, mis on kompressoris kompressiooni tõttu soojenenud. Kuum külmaaine gaas liigub kondensaatorisse, eraldades ümbritsevasse soojust läbi toru ja ribide. Jahtumise käigus muutub külmaaine olek tagasi gaasilisest vedelaks.

Elektriline veepump Elektrilised vee- ja jahutusvedelikupumbad ning nende integreeritud elektroonilised juhtseadmed aktiveeritakse varieeruvalt, vastavalt vajaminevale jahutusjõudlusele. Neid saab kasutada nii pea-, lisa- kui tsirkulatsioonipumpadena. Need toimivad mootorist sõltumatult ja vastavalt vajadusele.


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

Konditsioneer Tänu kõrgele efektiivsusele eraldavad elektrimootorid töö ajal keskkonda vähe soojust ja paigal seistes üldsegi mitte. Salongi kütmiseks või klaaside udust ja jääst puhastamiseks on madalate välisõhu temperatuuride korral vaja kasutada väliseid kütteseadmeid. Need kujutavad endast suure energiakulu tõttu märkimisväärseid täiendavaid energiatarbijaid. Kulutades ära osa akusse talletatud energiast, mõjutavad need oluliselt ka sõiduulatust, eriti talvel. Ventilatsioonisüsteemiga ühendatud välised elektrilised kütteseadmed on lihtsad ja efektiivsed, kuid tarbivad väga palju energiat. Seetõttu kasutatakse nüüd ka energiasäästlikumaid soojuspumpasid. Suvel saab neid kasutada ka konditsioneerisüsteemina jahutamiseks. Istmesoojendid ja soojendusega klaasid viivad soojuse otse soojendust vajavatele pindadele, vähendades sellega salongi soojendamise vajadust. Elektriautod veedavad tihti suure osa seisuajast vooluvõrku ühendatuna. Sel moel on võimalik soovitud salongitemperatuur saavutada enne sõidu alustamist, ilma akut koormamata. Sõidu ajal kulub seeläbi kütte ja jahutuse peale oluliselt vähem energiat. Nüüd on saadaval ka nutitelefonirakendused, mille abil saab kütet distantsilt juhtida.

Laadimise ja akukasutuse juhtimine Akudel kasutatakse erinevaid laadimist ja akukasutust, temperatuuri jälgimist, sõiduulatuse määramist ja diagnostikat juhtivaid süsteeme. Kestvus sõltub põhiliselt kasutustingimustest ja kasutuspiirangute järgimisest. Temperatuurikontrolliga akujuhtimissüsteemid aitavad ära hoida kahjulikku ja võimalikku ohtu kujutavat akude ülelaadimist või kurnavat tühjenemist ning kriitilisi temperatuuriolusid. Iga üksiku akuelemendi jälgimine võimaldab reageerida enne, kui rike või teiste akuelementide kahjustamine aset leiab. Seisundiinfot saab hoolduseesmärkidel salvestada ning vea korral võidakse juhile edastada ka vastavad teated. Põhimõtteliselt on enamiku tänaste elektriautode aku mahtuvus piisav suuremaks osaks lühemateks ja keskmise pikkusega sõitudeks. 2016. aastal Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi poolt avaldatud uuring järeldas, et praeguste tavaelektriautode sõiduulatus on piisav 87% kõigist sõitudest. Sõiduulatused varieeruvad siiski suurel määral. Elektrisõiduki kiirus, välisõhu temperatuur ning eelkõige kütte- ja kliimaseadme kasutus toovad kaasa sõiduulatuse märkimisväärse vähenemise. Samal ajal võimaldavad aina kiirenevad laadimisajad ja laienev laadimistaristu elektriautode sõiduulatust veelgi suurendada.

IC UUDISED

71


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

SKF TEHNILINE INFOLEHT:

ELEKTRILISE VEEPUMBA ÜLDISED SOOVITUSED MERCEDES / BMW / VAG / TOYOTA

Elektrilise veepumba üldised soovitused

◾ Vala nii palju jahutusvedelikku kui võimalik. Mustuseosakesed uhutakse jahutussüsteemist koos jahutusvedelikuga välja. ◾ SKF soovitab enne uue veepumba paigaldamist jahutussüsteem alati puhtaks uhtuda, vältimaks uue veepumba eelkahjustamist. ◾ Kui komplektis sisaldub tihend, siis ära täiendavat tihenduspastat kasuta. ◾ Kasuta jahutussüsteemi täitmiseks vaakumseadet.

Hoiatus: ära vana jahutusvedelikku kunagi taaskasuta. Saasteained uhutakse jahutusvedelikuga välja ja neid ei tohiks jahutussüsteemi uuesti tagasi valada. Lisaks aurustuvad aja jooksul jahutusvedelikus sisalduvad lisaained. Seetõttu kasuta alati uut jahutusvedelikku! Kasuta alati sõiduki tootja poolt heaks kiidetud jahutusvedelikku!

◾ Ole eriti hoolikas jahutussüsteemidega, millel on elektriline või lülitatav jahutuspump. Need sõidukid võivad vajada ventileerimise käivitamist diagnostikaseadmega läbi mootori juhtsüsteemi.

ELEKTRILISE VEEPUMBA ÜLDISED SOOVITUSED ʱ ʱ ʱ ʱ

ʱ ʱ ʱ ʱ

72

Oota, kuni mootor on jahtunud toatemperatuurile. Tühjenda jahutussüsteem vastavalt sõiduki tootja soovitustele. Eemalda veepump tootja juhiseid järgides. Puhasta kontaktpinnad mootoril. Vajadusel eemalda mustusejäägid mootori jahutussüsteemist (jahutuspumpadel, mis on paigaldatud otse mootoriplokile). Paigalda uus jahutuspump ja pinguta poldid etteantud momendiga. Enne paagi uue jahutusvedelikuga täitmist veendu, et veepaagis pole katlakivi- ega mustusejääke. Ventileeri jahutussüsteem vastavalt tootja soovitustele. Peale töö lõpetamist kontrolli, et jahutussüsteem töötab korralikult (ühtlane töötemperatuur, küttefunktsioon, lekete puudumine jne) ning kustuta vajadusel veakoodid pardadiagnostika (OBD) süsteemist.

IC UUDISED

Hoiatus: Ära käivita mootorit ilma jahutusvedelikuta, kuna sellega kaasneb suur risk kahjustada veepumba tundlikku dünaamilist tihendit.

HOIATUS: ʱ Need on üldised soovitused! ʱ Järgi alati igale mudelile vastavaid sõiduki tootja paigaldusjuhiseid. ʱ Kasuta õigeid tööriistu ja vaheta kõik osad, mida tootja soovitab!


Kõrgeima kvaliteediga elektrilised veepumbad

Leia oma varuosad aadressil vsm.skf.com ® SKF is registered trademark of the SKF Group. | © SKF Group 2020


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

KLIIMASEADME KONDENSAATOR – ALAHINNATUD SOOJUSKANGELANE 1

74

IC UUDISED

Külmaaine temperatuur (oC)

Hästi lühidalt, lihtsalt meenutuseks. Õhukonditsioneerisüsteemi temperatuur tuleb aurusti ribisid läbivast õhust, mille ventilaator salongi puhub. Madala temperatuuri tekitamiseks aurustis tuleb külmaaine keema (aurustuma) ajada. Atmosfääri rõhu all keeb külmaaine R134a -26,5°C juures (vee keemistemperatuur atmosfäärirõhul on 100°C). Et külmaaine aurustis aurustuks, peab see kõigepealt kondenseeruma. Külmaaine kondenseerub, kui see gaasilises olekus kompressoris õige surve ja temperatuuriga kokku suruda ning seejärel selle temperatuuri alandada. (Joonis 1). Kui õhukonditsioneer peab jahutama, siis peab kondensaator tootma vedelikku. Kui ei toimu suurt soojusülekannet külmaainest kondensaatori kaudu välisõhku, siis ei moodustu ka vedelat külmaainet. Kui külmaaine olek ei muutu kondenseerumise käigus gaasilisest vedelaks, siis ei toimu ka aurustumist, ehk külma tootmist aurustis. Vedeliku tekkimiseks kondensaatorisse peab see drastiliselt madaldama sellest läbi voolava külmaaine temperatuuri. Kui kondensaator pole sobiva võimsusega, ei suuda see külmaainet kondenseerida, mis suurendab rõhku ja temperatuuri kliimaseadmesüsteemis ning põhjustab omakorda kahjustusi kompressorile. Tänapäevased õhukonditsioneerisüsteemid töötavad üha väiksemate külmaaine kogustega ja autotootjad nõuavad tarnijatelt üha väiksemaid ja kergemaid seadmeid. Sellepärast ongi kasutusele võetud suure soojusefektiivsusega mitmevoolulised kondensaatorid. Kuigi kondensaatorite mitmevooluline disain loob häid võimalusi õhukonditsioneerisüsteemide suuruse vähendamiseks, on turul palju tooteid, mis ei vasta hea kondensaatori nõuetele. Vahel öeldakse, et kondensaatorid peavad vastu väga lühikest aega. Esiteks ei talu ka kõige paremad kondensaatorid katsetusi liiga suure koguse külmaaine või kompressoriõliga. Kindlasti ei suuda see ka efektiivselt töötada, olles saastunud erinevate saasteainetega, mis tekivad

Illustratiivne külmaaine R134a ringlus auto kliimaseadmes

2 1

3 4

1 – Kompressor 2 – Kondensaator 3 – Paisumine 4 – Aurusti

Rõhk (bar) Mitmevooluline kondensaator Mitmevooluline kondensaator „Subcooling” (modulaatoriga)

näiteks kehva kvaliteediga õli või ebasobivate kemikaalide kasutamisel. Ka mittekorralikult toimiv ventilaator võib põhjustada kondensaatori kiire rikki mineku. On loomulikult ka teine probleem kondensaatorite ebatõhususega, mis on tingitud seadme tootmiskvaliteedist. Mõned autoomanikud otsustavad kondensaatori valikul teadmata päritolu odava toote kasuks, mis on tihti kaugel kvaliteedist, mida peaks kasutama. Konkreetne kondensaatori kaubamärk kannab endas nii selle valmistamise tehnoloogiat, materjale, millest see valmistatud on ning loomulikult ka töö kvaliteeti. Kondensaatori tootmiskulusid on lihtne vähendada, kasutades odavamaid sulameid, millel on ka madalam soojusjuhtivus. Lapikus torus võib kasutada väiksemat arvu mikrokanaleid ja muidugi alandada ka tootmiskvaliteeti (pildid 2, 3, 4, 5, 6, 7).

2 Mitmevoolulise kondensaatori läbilõige

Lapik kondensaatoritoru Mikrokanal Kondensaatori tuum


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

Vestlustest autokasutajate ja kahjuks ka mõnede mehaanikutega, kes aeg-ajalt kliimaseadmetega tegelevad, on jäänud mulje, et paljud inimesed ei mõista, kui tähtsat rolli mängib kliimasüsteemi kondensaator ja kui rasket tööd see peab tegema.

Ebaühtlased ribide otsad

Kambritoru on erakordselt kõver

4

5 Kaks O-rõngast olid ilma PAG-määrdeta! See võib O-rõngaid paigaldamisel kahjustada või põhjustada lekkeid.

Ribide read on teistpidi kui ülejäänud tuumal!

Vasakul asuv separaator on vale koha peal! See peab asetsema kohakuti parema poole omaga!

3

Suur osa filtrivõrgust on suletud suure koguse liimiga.

6

7 Valides NRF kondensaatori, on autokasutajad ja remonti teostavad mehaanikud kindlustatud kõrgeima kvaliteediga toodetega, millel on ka kõik õiged näitajad. Adam Gertruda Kliimaseadmete spetsialist NRF Poland Sp. z o.o.

IC UUDISED

75


AU TOTÖ Ö KO D A D E L E

FRECIOUSPLUS TAGAB AUTOS PUHTA ÕHU Salongiõhufilter Air Filter FreciousPlus eemaldab kahjulikud osakesed ja gaasid Identne oskusteave MANN+HUMMEL filterpostides ja salongiõhufiltrites Filterpostid puhastavad õhku tiheda liiklusega kohtades Õhk on autos kaks kuni viis korda saastatum kui väljas

Saastatud õhk on maailmas probleem üha rohkemate inimeste jaoks. See kujutab endast ohtu mitte ainult õues tiheda liiklusega kohtades, vaid ka siseruumides: Ameerika Keskkonnakaitseagentuuri (EPA) uuringu kohaselt võib sisetingimustes õhusaaste olla kaks kuni viis korda suurem kui väljas. Autos on olukord sarnane. „Inimesed veedavad suurema osa ajast siseruumis: kodus, koolis, tööl või sõidukis. Peentolmu, baktereid, kahjulikke gaase, õietolmu ja allergeene leidub nii hoonetes kui ka sõidukites. Ainus erinevus on see, millist tüüpi saasteained on ja kas nad tulevad väljastpoolt või on siseruumides juba olemas ja pärinevad interjöörist,” selgitab MANN + HUMMELI filtrielementide konstrueerimise asepresident Martin Klein. Sõiduki siseõhufiltri ülesanne on tagada, et juhid ja reisijad hingaksid sisse võimalikult vähe saasteaineid. Selline filter on näiteks MANN-FILTER FreciousPlus, mis filtreerib usaldusväärselt sõiduki õhust peentolmu ja kahjulikke gaase. MANN+HUMMEL statsionaarsete filterpostidega puhastati kuni tänaseni saastunud õhku ainult vähestes tiheda liiklusega kohtades maailmas. Kõigis muudes kohtades jäi õhusaaste filtreerimata. Maanteeliikluse kõrge lämmastikdioksiidi ja tahkete osakeste saaste satub koos välisõhuga auto ventilatsioonisüsteemi kaudu otse sõitjateruumi, ohustades juhi ja reisijate tervist. MANN + HUMMELi väga tõhusad salongiõhufiltrid on autodes

76

IC UUDISED

õhku puhastanud juba mitu aastakümmet. MANN-FILTER nime all kasutatakse neid järelturulosana, kuid filtrite kvaliteet vastab alati originaalvaruosade omale, sõltumata sõidukist ja selle jõuallika tüübist. Tänu One-biofunktsionaalsele pinnakattele pakub parimat kvaliteeti ja ülitõhusat filtreerimist näiteks uuenduslik MANN-FILTER FreciousPlus. Biofunktsionaalne kate seob endaga allergeenid, filtreerib viiruseid ja hoiab ära bakterite ning hallituse levimise autos. Ühtlasi eraldab see peaaegu täielikult tahked osakesed, mille aerodünaamiline läbimõõt on alla 2,5 mikromeetri (PM 2,5). Need osakesed on umbes 30–40 korda väiksemad kui inimese juuste läbimõõt ja võivad tungida sügavale kopsu. Ülipeened osakesed võivad sattuda

vereringesse kopsualveoolide kaudu ning põhjustada hingamisteede haigusi ja vähki. Salongiõhufiltri korrektseks toimimiseks tuleb seda vahetada üks kord aastas või iga 15 000 kilomeetri järel. „Soovime, et kohalikud eksperdid tuletaksid sõidukiomanikele meelde siseõhufiltri olulisust ja eeliseid. Kahjuks pole enamik autojuhte sellest teadlikud,” ütleb Klein. MANN-FILTER pakub rohkem kui 100 erinevat originaalosakvaliteediga FreciousPlus siseõhufiltritüüpi ning valik katab peaaegu 70 protsenti Euroopa autodest ja kaubikutest. Lisateavet FreciousPlusi ja selle funktsioonide kohta saab aadressilt www.frecious-plus.com. Samuti leiavad hulgimüüjad ja autoteenindused sealt sõidukite jaoks sobiva salongiõhufiltri. MANN-FILTER FreciousPlus sõiduautodele


Õhus on armastust! MANN-FILTER salongiõhufiltrid

Värske õ sinu au hk tos!

Sinu autos pole ruumi stressile, vaidlustele ega tülitsemisele – ning sama kehtib tahkete osakeste, bakterite, hallitusseente ja allergeenide kohta. Hea uudis: kõiki neid saasteaineid ja kahjulikke gaase saad autost eemal hoida, kasutades kõrgefektiivset salongiõhufiltrit ja vahetades seda vähemalt kord aastas. Selle tulemusel tagad autos mitte ainult puhta ja värske õhu, vaid lood ka tõelise heaolutunde nii endale kui ka reisijatele. Nii et ära kõhkle, lisa õhku natuke armastust – algupärase, 100% originaalosakvaliteediga MANN-FILTER salongiõhufiltriga. MANN-FILTER – Täiuslikud tooted. Täiuslik teenindus. www.mann-filter.com


SIMPLY EVERYTHING.

Kõik, mida vajad, hoolikalt kokku pandud Rattalaagrite remondilahendusi välja töötades anname me endast 100%. See lubadus ei kehti mitte ainult meie toodete töökindluse ja kvaliteedi kohta, vaid ka meie lisavarustuse kohta. Spetsiaalselt loodud lahendused pea kõigile sõidukitele koos kõigi vajalike osadega. Nutikad lahendused keerukate veermikusüsteemide jaoks – see on Schaeffleri kvaliteet.