Page 1

ČÍSLO 7, ROČ. 13. SEPTEMBER 2015

Prémiová írska whiskey.

Zmes rumov z Barbadosu a Guyany, ktoré sú domovom tej najlepšej cukrovej trstiny a rumov najvyššej prestíže.

Najpredávanejší estónsky likér na svete! Distribútor: United Spirits s.r.o. ¦ www.unitedspirits.sk ¦ info@unitedspirits.sk ¦ 0914 320 022

www.instoreslovakia.sk


WWW.STAROPRAMEN.SK URČENÉ PRE OSOBY STARŠIE AKO 18 ROKOV. VYCHUTNÁVAJTE ZODPOVEDNE. ĎAKUJEME. ZNENIE V SLOVENSKOM JAZYKU: ZAŽI PRAHU V KAŽDOM STAROPRAMENI / LIMITOVANÁ EDÍCIA / TAK CHUTÍ PRAHA / JEDNO NÁS SPÁJA (kp)


editorial

» redakčná rada:

Mgr. Júlia Hurná, PhD. ¦ Slovenske združenie výrobcov piva a sladu

Ing. Zuzana Krenyitzká ¦ OTP Banka Slovensko, a. s. MUDr. Peter Minárik, PhD. ¦ ONLIFE - Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl Ing. Viliam Matušek ¦ Baliarne obchodu, a. s. Poprad Ing. Martin Mravec ¦ GFK Slovakia, s. r. o. Ing. Ivana Orviská ¦ PEUGEOT SLOVAKIA, s. r. o. RNDr. Pavel Rác ¦ INTERPHARM Slovakia, a. s. Miroslava Šibíková ¦ Metsä Tissue, a. s.

Patrím ku generácii, ktorá v detstve hrdo nosila na tričkách siluetu Sandokana. Rodičia ich zrejme kúpili od prvých vietnamských podnikateľov, ktorí ešte pred revolúciou predávali „trendy“ tovar. Biznismeni z Ázie dnes stále tvoria významnú súčasť maloobchodu. Na Slovensku aj v Čechách. Mnohí sa tu už narodili. Stále dokážu pokryť lokálny dopyt, hoci ich rodičia alebo prarodičia sú pôvodom z geograficky aj kultúrne odlišných oblastí. Otázkou je, či má zmysel brániť sa neviditeľnej ruke trhu so šabľou v ruke podobne, ako bojovala fiktívna postava malajského piráta Sandokana proti britským a holandským kolonistom. Napokon platí to aj vice versa: do Číny z európskych štátov najviac vyvážame tovar my a Nemci. O civilizačných pnutiach hovorí politológ Huntington vo svojej kontroverznej knihe „Střet civilizací“. Napriek kultúrnym, náboženským, právnym a iným rozdielom je podľa neho jedným z riešení prípadného stretu, medzicivilizačného konfliktu, práve hľadanie spoločných hodnôt a možností spolupráce.

Šéfredaktor odporúča:

Markéta Světlíková ¦ CHANCE, a. s. Dipl. ek. Pavel Vejmola ¦ VITANA, a. s. Ing. Margaréta Víghová, PhD. ¦ ZETOR TRACTORS, a. s.

vydavateľ: NAUTILUS DJ, s. r. o. ¦ Nevädzova 5 ¦ 821 01 Bratislava ¦ OR Okr. súdu Bratislava 1, odd: Sro, vložka 28287, EV 3879/09

poštová adresa: P.O. Box 50 ¦ 820 07 Bratislava 27 kontaktné údaje: tel./fax: +421 2 482 87 322 redakcia@instoreslovakia.sk ¦ marketing@instoreslovakia.sk www.instoreslovakia.sk

daňové údaje: IČO: 35 898 500 ¦ IČ DPH: SK2021878430 registrácia printovej verzie: ISSN 1336-2348 ¦ MK SR pod č. 2958/2003 ¦ EV 3879/09 ročné predplatné: 34,– EUR bez DPH / 40,80 EUR vrátane DPH 20 % ročník a číslo: 13 / 7 - 2015 periodicita: desaťkrát ročne šéfredaktor: Ing. Juraj Púchlo ¦ puchlo@instoreslovakia.sk ¦ +421 948 303 723 spolupracovníci redakcie: EXACT RECRUITMENT, spol. s r. o., PhDr. Miloš Nemeček Pricemania.sk, Ing. Poliačiková Eva, PhD. ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

obchodná riaditeľka: Mgr. Jana Čierniková Kolesárová ¦ ciernikova@instoreslovakia.sk ¦ +421 915 727 917 označenie: (kp) – komerčná prezentácia ¦ (pti) – platená textová inzercia Redakcia nezodpovedá za obsah inzercie.

foto: www.shutterstock.com ¦ www.dreamstime.com ¦ www.sxc.hu redakčné a ilustračné foto ¦ foto prispievateľov

grafika: yodea. s.r.o. ¦ www.yodea.sk tlač: Róbert Jurových - NIKARA ¦ www.nikara.sk

3


marketing mix

place Vznikla Vidiecka platforma Aké je slovenské DIY? Ovocie a zelenina s láskou

8 10 13

promotion Branding je proces. Logom začína a nikdy nekončí

14

people Curricilum Vitae, ktorý si personalista prečíta Ako sa rozhodujeme (7. časť) Wellness Hotel Patince**** Kongres & Wellness Business Coffee - Hra svetla a farieb

16 18 22 24

price V obchodoch na Slovensku sme vlani minuli 18,9 miliardy eur

26

product Liehoviny narástli v objeme i v tržbách Každý Staropramen má v sebe kúsok Prahy Zábava i poučenie z Koniferum párty Mliečne dezerty ťahúňom kategórie Rýchla alternatíva láka Čaje Agrokarpaty ocenené Značkou kvality SK GOLD Papierové produkty: Narastá význam privátiek Žiadané sú pokročilé technológie Prežité tabu Zelená logistika v praxi malých a stredných podnikov (1. časť) Nový Ford Mondeo – Dynamika a hospodárnosť

PREDPLAŤTE SI

28 29 32 34 36 37 38 40 42 44 45

MINIMÁLNE NA 6 MESIACOV A VYHRAJTE

VOUCHER NA SLUŽBY CENTRA ZDRAVIA V príjemnom prostredí rodinného domu Vás očakáva ústretový a profesionálny tím ľudí, ktorí si aj vlastným spôsobom života cenia hodnotu zdravia a svoj um a skúsenosti chcú odovzdať v prospech každého klienta. V ponuke je osem druhov masáží, andulačná terapia – svetová novinka v liečbe chronických ochorení, psychoterapia a biorezonančná diagnostika celého tela prístrojom Diacom.

HODNOTA VOUCHERU JE 150 € Vyplňte formulár v sekcii „Predplatné“ na webe www.instoreslovakia.sk a do Správy napíšte heslo: „ViaVital“. Budete zaradení do zlosovania. Súťaž trvá do 15. 10. 2015. Výhercu zverejníme v čísle október 2015. Vyplňte formulár v sekcii „Predplatné“ na webe www.instoreslovakia.sk a do Správy napíšte heslo: „Tony Buzan BOX“. Budete zaradení do zlosovania. Súťaž trvá do 30. 1. 2015. Výhercu zverejníme v čísle január-február 2015.

4


present PLACE Zelený Kaufland sa rozširuje do 13 predajní na Slovensku

foto: Kaufland

Ochrana životného prostredia je jednou z kľúčových tém spoločnosti Kaufland. Aktivity v oblasti environmentalistiky prezentované v rámci projektu „Zelený Kaufland“, ktorý prichádza v tomto roku aj s novinkou - triedeným zberom hliníkových nápojových plechoviek. Projekt Zelený Kaufland pozostáva zo 4 základných línií, ktorých súčasťou sú Zelený chodník, Zelené zberné dni, rekuperácia a zodpovedné nakladanie s odpadom. Cieľom projektu však nie je len informovať, ale aj motivovať obyvateľov z okolia predajní k aktívnemu prístupu k ochrane životného prostredia.

PROMOTION Na Obchodnú ulicu dorazili nové značky

foto: redakcia

Dizajnový obchod s doplnkami do domácnosti Tiger z Dánska, ktorý otvoril svoj prvý obchod na Slovensku v januári, sa vzhľadom na dobré výsledky rozhodol otvoriť si ďalšiu prevádzku. Okrem predajne Tiger v nákupnom centre Eurovea v Bratislave, funguje nová prevádzka o rozlohe 350 m2 aj na Obchodnej ulici. V ponuke reťazca je pomerne široký sortiment štýlových dekoratívnych alebo úžitkových tovarov. Ďalšou značkou je najrýchlejšie sa rozrastajúca sieť predajní obuvi na Slovensku CCC. Prenájom priestorov oboch prevádzok sprostredkovala realitno-poradenská agentúra Cushman & Wakefield.

PEOPLE Start-up Lidskasila.cz spúšťa ostrú prevádzku

foto: Lidskasila.cz

Objednať si gazdinú na upratovanie jednoducho len na pár kliknutí? To a veľa ďalších služieb ponúka on-line služba LidskáSíla dostupná na, ktorá sa zo zaoberá on-line sprostredkovaním upratovania domácností. Založil ju Robert Vojáček, mladý start-uper, ktorý bol vo vedení úspešnej taxislužby Liftago, spoločne so svojou priateľkou Michaelou Somolovou a Šimonom Podlipským. Ambíciou je zmeniť vnímanie trhu upratovacích služieb prostredníctvom vyškoleného personálu a dôvery. Služba, ktorá má dnes vyše 100 000 predplatiteľov, ponúka nižšie ceny než konkurencia a vyššiu rýchlosť aj profesionalitu. Algoritmus napríklad priraďuje dámy na upratovanie podľa lokality, zákazník získava človeka, ktorý býva čo najbližšie.

PRICE Aktivačná kampaň Visa Europe v spolupráci s Tescom foto: Pixabay.com

Od 9. septembra do 13. októbra 2015 bude v obchodoch Tesco prebiehať aktivačná kampaň Visa Europe. Súčasťou kampane je súťaž pre zákazníkov Tesca, v rámci ktorej na 3 šťastlivcov čakajú zájazdy pre celú rodinu do Legolandu. Kampaň s Tescom je ďalšia v poradí, Visa Europe na Slovensku už spolupracovala s DM drogériou, sieťou čerpacích staníc Slovnaft, či naposledy s internetovým obchodom Mall.sk. Keďže na Slovensku výbery z bankomatov predstavujú 66% a platby terminálom u obchodníka sú vo výške iba 34%, cieľom kampane je naučiť spotrebiteľa viac platiť kartou.

PRODUCT Strecha, ktorá pretrvá dlhé desaťročia

foto: Leier

Prvou voľbou pre domy so sklonom strechy od 17° je betónová strešná krytina. Je mimoriadne odolná a vyznačuje sa veľmi dlhou životnosťou, nízkou nasiakavosťou a vysokou mrazuvzdornosťou. Vyrába sa z prírodných surovín – cementu, kameniva a vody, ktorých správny pomer a následný spôsob vypaľovania produktu zaručujú 100% kvalitu a vysokú odolnosť. Škridle Leier sú klasické so širokou paletou farieb. Viac na: www.leier.sk. 5


present Buďte módnou ikonou aj v praní s Perwoll Fashion Bu

foto: Perwoll

Per Perwoll, prací prostriedok s receptúrou Re-New+ pre obnovu farieb a šetrnú starostlivosť vlákien, prichádza v limitovanej edícii, našiel inšpiráciu v monogramoch a móde propagujúcej vlák veľké nápisy. Štýlové nápisy sú všade a prichádzajú aj na svetové móla tých najprestížnejších veľ módnych domov. Mottá, vtipné frázy či bonmoty sú súčasťou ženského ako aj mužského mó oblečenia. Tento trend nasleduje aj nová limitovaná edícia Perwoll – varianty pre farebné obl i čierne oblečenie – Perwoll Color Fashion a Perwoll Black Fashion. Všetky pracie prostriedky i čie Perwoll s ReNew+ efektom, vrátane limitovanej edície Fashion, sú k dispozícii vo viacerých Per veľkostiach s odporúčanou MOC: 3,99 € (1 l), 6,99 € (2 l), 9,99 € (3 l) a 11,99 € (4 l). veľ

Somat GOLD Micro Active prichádza v limitovanom zlatom obale. Podľa testov najúčinnejšie tablety do umývačky na slovenskom trhu zbavia používateľov nielen únavného drhnutia riadu, ale e aj zdĺhavého namáčania pred samotným umývaním. Vďaka ich jedinečnej receptúre preniknú milióny ny aktívnych mikročastíc hlboko do zaschnutých nečistôt a rozpustia aj ťažko odstrániteľné zvyšky jedál. Balenie 22 tabliet Somat GOLD Micro Active je k dispozícii za odporúčanú MOC 7,99 €, balenie 44 tabliet za odporúčanú MOC 13,99 € a mega-pack balenie 66 tabliet za MOC 17,99 €. Spríjemnite si umývanie riadu jedinečným Pur GOLD Care s vôňou kokosového mlieka. Nájdete ho na pultoch za MOC 1,29 € (420 ml) a 1,99 € (700 ml).

foto: Somat

Najúčinnejšie tablety Somat Gold získali zlatý obal

Spoločnosť AVON Cosmetics predstavuje

foto: Avon

K Kúra na korekciu vrások PRO Clinical (30 ml, 26,90 €) je vylepšená pleťová kúra na korekciu vrások, ktorá minimalizuje viditeľnosť jemných p llínií a vrások. Nová línia starostlivosti o telo obľúbenej značky AVON Naturals je v ponuke ako set v hodnote 18,00 € alebo samostatne. N Obsahuje sprchovací gél s vanilkou a santalovým drevom (200 ml, O 6,00 €), telový sprej s vanilkou a santalovým drevom (200 ml, 6,00 €) 6 a telové mlieko s vanilkou a santalovým drevom (200 ml, 6,00 €). AVON a rrozšíril aj portfólio svojich vôní o jedinečné novinky – dámsky Toaletný parfum AVON Attraction for Her (50 ml, 27,00 €) a pánsku Toaletnú vodu p Attraction for Him (75 ml, 27,00 €). A

Reaguje vaša pleť podráždene na určité podnety? Ak sa vám na tvári objavujú nepríjemné vyrážky, šupinky, alebo v pleti pociťujete napätie, potom, žiaľ, patríte do kategórie „citliviek“. Pomôcť vám môže značka Ziaja so svojou líniou kozmetických prípravkov - Sensitive skin, ktorá bola špeciálne navrhnutá pre potreby citlivej pokožky. Obsahuje upokojujúci denný krém, spevňujúci nočný krém, pleťovú masku, enzymatický píling, micelárnu vodu a umývací gél. Prípravky sa vyznačujú extra jemnosťou, sú hypoalergénne, neparfumované a s minimálnym obsahom konzervačných látok. Viac na www.dobrakozmetika.sk a www.ziaja.sk.

Skutočný architekt pleti, ktorý vracia čas!

foto: Dermacol

Vrásky sú prirodzeným prejavom pleti v súvislosti s pribúdajúcim vekom. K ich vzniku dochádza v dôsledku starnutia pokožky, ktorá stráca pevnosť a pružnosť. Otočme chod ručiček biologických hodín a vráťme čas pleťových buniek o 15 rokov späť! Vývojové laboratóriá Dermacol prinášajú nový rad starostlivosti o pleť proti vráskam s intenzívne zdokonaľujúcim a omladzujúcim účinkom a rozjasňujúcimi optickými pigmentmi. Už za 14 dní pocítite rozdiel a ostatní ho uvidia. Nový rad Time Coat obsahuje denný a nočný krém, krém na oči a pery a pleťovú masku. Viac aj na: www.dermacol.sk, www.facebook.com/ dermacol.cz.sk, www.vsetko-o-krase.sk, www.instagram.com/dermacol_cz_sk 6

foto: Ziaja

Ziaja línia Sensitive skin – doprajte ajte pokožke n nehu


present Jesenný reštart imunity

foto: Preventan

Aby bol váš organizmus dostatočne húževnatý, imunita v dobrej kondícii a nepoložil vás každý vírus, venujte svojmu telu väčšiu pozornosť! Vyskúšajte výživový doplnok Preventan® Quattro obsahuje laktoferín- najhodnotnejšiu zložku kolostra, vitamín C a unikátnu zmes biologicky aktívnych látok ProteQuine®. Všetky tieto zložky Preventanu® Quattro môžu prispieť k normálnej funkcii imunitného systému a k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Preventan® Quattro, cmúľacie tablety s eukalyptovomätovou príchuťou, môžete užívať dlhodobo- i popri antibiotickej liečbe, či po nej, keď vaše telo prechádza štádiom regenerácie. Stačí si nechať ráno a večer v ústach voľne rozpustiť jednu tabletu.

Prečistite sa!

foto: Neera

Skvele vás „zdetoxikuje“ nápoj, ktorý si pripravíte z Neera sirupu, čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy, kayenského korenia a čistej vody. Neera sirup je vyvážená zmes palmovej miazgy a najkvalitnejšieho javorového sirupu. Javorový sirup dodáva počas detoxikačnej kúry energiu vo forme ľahko stráviteľných cukrov a palmový sirup zdroj minerálov. Pripravený nápoj stimuluje prečisťujúci proces organizmu, zbavuje ho toxínov a ako bonus získate aj zníženie hmotnosti. Viac na www.neera.sk.

Preneste sa do nádherných záhrad – s inovatívnymi avivážami Silan Classic a Aromatherapy sa vám to podarí v pohodlí domova. Nové zloženie Fresh Active rady Silan Classic, najobľúbenejšia značka aviváže na Slovensku, predstavuje novú generáciu parfumovaných kapsúl v úplne novom rozmere s mimoriadne dlhotrvajúcou sviežosťou. Vylepšené zloženie novej rady Silan Classic sa objaví v novom modernom dizajne: Silan Fresh Sky , Silan Morning Sun a Silan Fresh Spring. Henkel zdokonalili aj rad Silan Aromatherapy, ktorý tiež prichádza s vylepšeným zložením Fresh Active. Inovovaná kolekcia Silan Aromatherapy ponúka päť opojných vôní: Silan Secrets of, Silan Secrets of Sensuality, Silan Secrets of Wellbeing, Silan Secrets of Imagination, Silan Secrets of Balance. Nové vylepšené rady Silan Classic a Aromatherapy sú k dispozícii za cenu 2,69 € (1l), 4,99 € (2l) a 6,99 € (3l).

Sortiment dm drogerie markt sa rozširuje Novinky v sortimente non-food siete drogérií sú: alverde krémovo-olejové lotion s bio-jazmínom a bio sezamom, (200 ml, 2,79 €), Balea gél na holenie Fruchtige Sommerliebe s vôňou malín a citrónovej trávy (150 ml, 1,99 €), Balea tónovací hydratačný krém Light beige (50 ml, 2,95 €), Balea krémový sprchovací gél s vôňou černíc a fialiek (300 ml, 0,99 €), Balea krém na ruky s vôňou liči a ruží (300 ml, 1,95 €), Balea 7-dňová energetická kúra, intenzívne vyživujúca (7x1 ml, 4,49 €), Balea olejový peeling so soľou z Mŕtveho mora s vôňou citrónovej trávy (250 ml, 3,09 €), Balea osviežujúci sprej Aqua (150 ml, 1,59 €), Balea krémová pena do kúpeľa citrónový kvet & mandľové mlieko (750 ml, 2,19 €), Balea depilačné pásiky na použitie v oblasti bikín s aloe vera a mandľovým olejom (16 ks, 3,19 €), Balea deo sprej „Svieži flirt“ s vôňou karamboly a kosatca (150 ml, 1,39 €), alverde sprej na nohy s limetkou a echinaceou (150 ml, 3,09 €), Denkmit prostriedok na umývanie riadu ultra (500 ml, 0,99 €). Novinky v dm drogerie v kategórii food: Bio sójový nápoj Natur BIO Vegan, 1 l, 1,19 €), dm Bio dlhozrnná rizoto ryža Arborio (500 g, 2,99 €), dm Bio zahustená šťava z agáve (250 ml, 3,09 €), dm Bio rebarborovo – hroznová šťava s prírodnou minerálnou vodou (0,5 l, 0,89 €).

foto: dm drogerie markt

foto: Silan

Svieže novinky v avivážach Silan

7


place

VZNIKLA VIDIECKA PLATFORMA Vidiecka platforma je slobodné zoskupenie organizácií podporujúcich trvalo udržateľný život na vidieku. Medzi jej aktivity patrí o.i. aj podpora predaja domácich produktov. Slúžia na to dva projekty: Kvalita z našich regiónov a Farmárske stravné lístky. Ďalšou kľúčovou úlohou je zadefinovanie legislatívnych úprav, vypracovanie a presadzovanie návrhov koncepčných a systémových riešení.

Podpora malých, mladých, rodinných a bio farmárov Vidiecka platforma vznikla v priebehu roka 2014, ktorý bol OSN vyhlásený za Medzinárodný rok rodinných fariem. Momentálne je v nej 12 partnerských organizácií, ktoré sú schopné zastrešiť a zabezpečiť komplexný prístup, aktivity, inovácie a riešenia nevyhnutné pre rozvoj poľnohospodárstva. Orientuje sa na podporu mladých, malých, rodinných a ekologických farmárov. Rozvíja spoluprácu s krajinami V4, iniciovala spoločné vyhlásenie, ku ktorému sa pridáva mnoho rôznorodých organizácií. Jednou z aktivít Vidieckej platformy je zadefinovanie kľúčových legislatívnych úprav, vypracovanie a presadzovanie návrhov koncepčných a systémových riešení. V spolupráci s partnerskými organizáciami sme zadefinovali viaceré okruhy legislatívnych prekážok rozvoja podnikania na pôde pre malých, 8

mladých, rodinných a bio farmárov a budeme hľadať cesty spolupráce, ktoré budú viesť k náprave tohto nevyhovujúceho stavu.

Predaj z dvora aj s využitím e-commerce Pre mladých a malých začínajúcich farmárov je veľmi problematické dostať sa ku pôde, dokonca dostať späť do užívania pôdu vlastnú (po predkoch), preto je nevyhnutné urýchlené ukončenie komasácie a úprava zákona o nadobúdaní pôdy a zákona o prenájme poľnohospodárskych pozemkov. Vidiecka platforma lobuje aj za zjednodušenie procesov a pravidiel finalizácie produktov priamo na farmách: • dokončenie príručky, ktorá umožní jednoduchšiu finalizáciu produktov v domácom prostredí, • umožnenie predaja z dvora pre školské a sociálne zariadenia, • umožnenie internetového predaja potravín z dvora.

Zjednotiť výklad zákona kontrolórmi, pretože doterajšia prax ukazuje, že sa zákon v každom regióne vykladá inak. V Programe rozvoja vidieka (PRV) 2014-2020 je na ekologické poľnohospodárstvo vyčlenených 90 000 000 €, ktoré boli napočítané na 150 000 ha. V súčasnosti je však rozloha ekologického hospodárenia 192 834 ha, pričom dotácie budú prideľované podľa veľkosti subjektu od najväčšieho. Z toho vyplýva, že sa mnohí malí ekologickí hospodári ku podpore nedostanú. Spomínaný PRV nepočíta so starými ekologickými sadmi. Kritérium je nastavené na 400 jedincov na ha, pričom staré ekologické sady majú polovičnú hustotu. Veríme, že pri modifikácii PRV v roku 2016 dôjde k náprave.

Podiel nákupov v prospech domácich výrobkov stúpol z 54% na 60% Ďalšou dôležitou aktivitou Vidieckej platformy je podpora predaja domácich produktov. Slúžia na to dva projekty: Kvalita z našich regiónov a Farmárske stravné lístky. Dôvodov ku vzniku projektu Kvalita z našich regiónov bolo viacero. V prvom rade to bol nedostatočný a stále klesajúci záujem slovenského spotrebiteľa o domáce výrobky. Nevyvážený podiel ponuky domácich a zahraničných výrobkov v neprospech domácich produktov a dlhodobý nepriaznivý vývoj v agropotravinárskom sektore na Slovensku.


place Päťročná komunikácia vzdelávacieho projektu Kvalita z našich regiónov so spotrebiteľom priniesla svoje ovocie. Z prieskumov GfK vyplýva, že prepad kúpy slovenských výrobkov sa zastavil a v porovnaní rokov 2012/2014 sa podiel nákupov zvýšil v prospech domácich výrobkov z 54% na 60%, čo do počtu kusov v nákupných košíkov spotrebiteľov. Zlepšuje sa schopnosť spotrebiteľov rozoznávať domáce a zahraničné výrobky. V roku 2014 až 63% spotrebiteľov nemá s rozoznávaním problémy. Spotrebiteľ deklaruje, že je ochotný si priplatiť za kvalitné domáce produkty. Medziročne toto % narástlo v rozmedzí od 1 až do 7% v závislosti od jednotlivých kategórií výrobkov. „Farmársky stravný lístok“ má uplatnenie ako bežný stravný lístok len s tým rozdielom, že je určený výhradne na podporu

slovenských poctivých farmárov. Platí v reštauráciách a obchodných prevádzkach označených logom „Farmársky stravný lístok“. Cieľom „Farmárskeho stravného lístka“ je podpora farmárov trvalo žijúcich a podnikajúcich na Slovensku, odber ich produktov prevažne z lokálnej produkcie a ich distribúcia do reštaurácií alebo priamo k zákazníkom. Pri odbere produkcie od farmárov sa uprednostňujú produkty pestované, vyrábané nechemickou cestou na prirodzenej báze.

Vzdelávanie je budúcnosť Vidiecka platforma zároveň pracuje na vzdelávacích aktivitách a poradenstve. V súčasnosti sa pripravuje Vzdelávací informačný portál Vidieckej platformy, ktorého úlohou bude umožňovať prístup k existujúcim vzdelávacím kurzom

(napr. medzinárodných konzorcií AVARES alebo RUBIGAS), následne bude obsahovať nové kurzy vytvorené na základe analýz reálnych potrieb súčasného poľnohospodárstva – napr. permakultúra, marketing prostredníctvom webových aplikácií, legislatíva, nová spoločná poľnohospodárska politika alebo zavádzanie nových technológií do poľnohospodárstva. Tento prístup umožní výrazné oživenie k doposiaľ nedostatočnej ponuke vzdelávania v sektore pôdohospodárstva. Smelou ambíciou Vidieckej platformy je zvýšenie zamestnanosti na vidieku a posilnenie potravinovej sebestačnosti

red, Zdroj a foto: Vidiecka platforma

(kp)

9


place

AKÉ JE SLOVENSKÉ DIY?

časť 1.

Aký je skutočne trh do-it-yourself (DIY)? Ekonomické ukazovatele aj dostupné štatistiky nasvedčujú, že podmienky pre jeho rast sú priaznivé. Napriek tomu DIY reťazec, ktorý bol jednotkou na trhu, mení majiteľa a značku. O faktoroch úspechu, zákazníkoch, sezónnosti aj marketingu v segmente sme sa zhovárali počas premiérovej diskusie pri okrúhlom stole, ktorý časopis IN STORE Slovakia zorganizoval v spolupráci s odborným portálom Retailmagazin.sk.

Ekonomika sa vyvíja priaznivo Štatistický úrad SR potvrdil svoj odhad HDP z mesiaca august - slovenská ekonomika v druhom tohtoročnom kvartáli medziročne vzrástla o 3,2 %. Ide o najrýchlejší rast od konca roka 2011. Ako ďalej vyplýva z údajov ŠÚ SR v priemere slovenské domácnosti utratia za DIY výrobky 33,4 € mesačne. Ak sa pozrieme na profi segment v stavebnej produkcii sú tí menší významnejší. V odvetví stavebníctva je vyše 75 tisíc živnostníkov a viac ako dve tretiny z nich vykazujú do 10 zamestnancov. Rečou čísel: na minuloročnej stavebnej produkcii mali živnostníci viac než tretinový podiel. A spolu s malými podnikmi s menej ako 20 zamestnancami urobili vyše 10

polovicu odvetvových výkonov, kým veľké firmy s 500 a viac pracovníkmi len menej ako jednu pätinu. Daniel Koštál, konateľ, RETAIL MEDIA Slovakia, s. r. o. poznamenal, že stavebné položky tvoria väčšiu časť obratu DIY reťazcov, bývanie, domácnosť a záhrada sú skôr výsadou hobby zákazníkv. Čo sa týka kutilov, prieskumy agentúr potvrdzujú, že títo chcú dostať pod jednou strechou čo najviac vecí, ktoré potrebujú, a zároveň kvalitný servis. Ak sú schopní odviezť si tovar sami, oplatí sa im ísť nakupovať aj do vzdialenejších predajní. „Z našich dát vyplýva, že populácia má k DIY prácam prevažne neutrálny, až pozitívny postoj. Približne 28 % z celej populácie má postoj neutrálny,

39% má postoj mierne pozitívny a 13% veľmi pozitívny (využíva ho ako formu odreagovania sa). Spolu 19 % z populácie ktorá sa DIY venuje, ju neberie ako formu odreagovania sa. Medziročne počas 3 rokov sú údaje v oblasti záhradkárčenie a kutilstvo veľmi podobné. V rámci populácie sa jednotlivé voľnočasové aktivity nevylučujú, domáci majster môže zároveň aj športovať alebo pozerať televíziu (čo je jednoznačne najčastejšia voľnočasová aktivita). Čo vieme presnejšie je, že približne 50 % populácie sa nevenuje kutilstvu alebo sa mu venuje veľmi málo. Naopak druhá polovica sa zvykne majstrovaniu venovať 1-3 dni v mesiaci (18 %). Patria sem aj ľudia, ktorí si zvyknúť niečo svojpomocne opraviť v domácnosti. Ďalších 23 % opýtaných sú pravidelní kutilovia, ktorí sa aspoň raz týždenne venujú aktivitám, doma, na záhrade, či na chate. Amatéri-profíci, ktorí deklarovali aktivity 5-7 dní v týždni, tvoria iba 1,8 %, ale napríklad 7,8 % respondentov hovorí, že sa hobby venujú 2-4 dni v týždni. Z pohľadu agentúry považujeme za aktívnych kutilov tých, ktorí sa DIY venujú každý deň. Pri tomto prieskume sme hornú vekovú hranicu nestanovili, spodná je od 14 rokov,“ povedal v úvode diskusie Martin Weber, Operations Manager, MEDIAN SK, s. r. o. a pokračoval: „Z našich dát vyplýva, že 23,1 % populácie kúpila náterové hmoty v poslednom roku. Za posledné roky toto číslo mierne klesá. Klesanie


place kopíruje aj pokles maliarskych prác cca o 1% (s vylúčením štatistickej chyby).“

Veľký a malí hráči Významnou zmenou na trhu DIY je odchod reťazca bauMax. Značka, ktorá sa o svoje prvenstvo na trhu dlhé roky pasovala v Čechách so spoločnosťou OBI a ktorá napokon vďaka viacerým faktorom tejto značke postúpi veľkú časť prevádzok. Zaujímavé je, že OBI sa pokúšali na slovenský trh preniknúť už v roku 2008, no i kvôli kríze to s rozvojom siete vzdala. Podľa posledných informácií nemecká spoločnosť OBI plánuje prevziať približne dve tretiny zo 105 predajní rakúskeho bauMaxu. V čase uzávierky bežala už kampaň avizujúca masívny výpredaj tovaru v bauMaxe. Otázky smerované na spoluprácu s reťazcami samozrejme zazneli aj

pri okrúhlom stole: „Pre každého retailového partnera sa snažíme vytvoriť takú ponuku, aby sa vedel odlíšiť od konkurencie. Väčšinou sú najtvrdšie rokovania o cenách, no retailerov vedia osloviť promostroje, špeciálne stroje a výrobky. Niektorí vyhľadávajú hlavne lacnejšie verzie, iné reťazce drahšie modely. Veľa závisí od štruktúry zákazníkov. Faktom zostáva, že presvedčiť zákazníka, aby si kúpil drahší, značkový stroj, dokáže skôr menší špecialista,“ uviedol Ivan Višňovský, Key Account Manager Home & Garden, KÄRCHER Slovakia, s. r. o. „Ako výrobná spoločnosť radi spolupracujeme na marketingu reťazcov, maloobchodu aj veľkoobchodu. Menšie siete a veľkoobchody, ako sú napríklad Hobbi, MLP, Dektrade alebo L & Š, dôkladnejšie prehodnocujú štatistiky

a tvoria kampane na mieru. Chcú poznať svojho zákazníka, majú jasnejšie vízie, čo chcú docieliť. Napríklad nedávno sme realizovali veľmi úspešnú kampaň so žrebmi v sieti Hobbi zacielenú na predaj konkrétnych produktov. Sú kategórie a produkty, kde aj menšia sieť predáva väčší objem ako veľký reťazec. Veľké reťazce majú skôr pravidelné aktivity naviazané na letáky a dobre sa cez ne realizujú produkty bežnej spotreby pre konečného zákazníka, napríklad spreje proti plesni FungiSPRAY,“ povedala Anna Bruthansová, členka dozornej rady, STACHEMA Bratislava, s. r. o. a dodala: „Sme rodinná firma a aj naše obchodné partnerstvá stoja na pevných základoch a dlhodobých vzťahoch. Za posledné roky preto negatívne vnímame vysokú fluktuáciu zamestnancov retailu, čím sa sťažuje podpora predaja, a presun informácií od výrobcov, cez distribútora, obchodníka až smerom

(kp)

INTRACO Special 2015 BUDÚCNOSŤ ÚSPEŠNÉHO PREDAJA 10. november 2015, Hotel Holiday Inn, Bratislava 16. Ročník konferencie o obchode a  marketingu INTRCO Special bude venovaný témam, ktoré sú v blízkej budúcnosti určujúce z hľadiska úspešného napredovania obchodu na Slovensku. Zmena postoja prináša šancu Rozdiel medzi úspešnými a  tými druhými je v  tom, ako premýšľajú a konajú. Každá zmena postoja prináša šance. Ak je zmena pozitívna, prináša úspech. Ak nie, treba hľadať cestu ako ďalej. Šance neprichádzajú samé, treba sa na ne pripraviť, aby sme sa vedeli rozhodnúť ako a kedy ísť úspechu v ústrety a dať tak príležitosti šancu.

Budúcnosť rozvoja obchodu Rýchlosť reakcie na nové výzvy určuje mieru úspechu. Ako sa mení maloobchod pod tlakom želaní, potrieb zákazníka a infokomunikačných vymožeností doby? Ako tieto Záštita:

Organizátor:

Spoluorganizátori:

faktory ovplyvňujú vývoj obchodných formátov a foriem predaja? Môžu sa obchodníci inšpirovať navzájom a  tak zvyšovať svoju konkurencieschopnosť?

Obchodný pracovník budúcnosti Z prieskumov vyplýva, že nedostatkovým tovarom v predajni bývajú často krát práve kvalitní predavači. Aké možnosti sa otvárajú obchodu v  prostredí duálneho vzdelávania z  hľadiska odbornej výchovy svojich budúcich pracovníkov? Čo ešte treba urobiť, aby sa zlepšila štruktúra ponuky a  dopytu na trhu práce, obnovilo uznanie v spoločnosti a stavovská hrdosť obchodného pracovníka.

Gold partner:

Generálni partneri:

Hlavní partneri:

Partneri:

Mediálni parneri:

11


place

Akým do-it-yourself činnostiam sa venuje populácia Slovenska? (%) bežné opravy doma

28,9

maliarske práce

13,3

opravy auta

6,6

oprava nábytku

6,2

murárske práce

6,1

vodoinštalačné práce

4,6

pokladanie podlahových krytín (podlahy/ koberce/ linoleum a pod.)

4,6

bežné opravy na chate / chalupe

4,4

elektroinštalačné práce

4,2

stavba / oprava plotu

4,1

stolárske práce

3,2

prestavba domu

3,0

lakovnícke práce

2,3

prestavba bytu

2,2

oprava strechy

2,0

tapetárske práce

1,3

stavba garáže

1,2

výroba nábytku

1,0

prestavba chaty / chalupy

0,7

stavba domu

0,7

iné kutilské práce

0,6

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

12

k zákazníkom. Zo strany zamestnancov retailu je nižšia ochota učiť sa. Nových výrobkov a informácií je veľa, k tomu sa pridávajú rôzne školenia, konferencie, sústredenia, čo často nedokážu nováčikovia absorbovať a ťažko sa potom presadzujú nové, kvalitnejšie, efektívnejšie výrobky. Môžem potvrdiť slová pána Višňovského, že viac môže predávať len skúsený a vyškolený predajca.“ „Ak predajca nemá argumenty, ťažko niečo predá. Menší predajcovia sú viac a detailnejšie informovaní o sortimente, vrátane nášho. Vážia si svoju prácu. Vo veľkej DIY predajni je mnohonásobne viac tovaru a veľká fluktuácia, akoby neochota „kopať“ za firmu. Našou snahou je dlhodobá spolupráca. Vzťahy s reťazcami a retailermi sú korektné a dôvera obojstranná. Vieme sa dohodnúť aj na špeciálnych aktivitách počas roka,“ dodáva I. Višňovský.

„Spolupracujeme napríklad s Mall.sk a Hej.sk, len v súčasnosti s ťažkosťami zisťujeme, aký objem tovaru sa naozaj predáva cez internet. Menší hráči, napríklad tradičné železiarstva, majú pomerne veľký obrat, ale nevieme presne rozlíšiť, či to je vďaka e-shopu alebo vďaka kamennej prevádzke. Aj oni však pozorne sledujú vývoj cien na porovnávačoch (Heureka. sk, Pricemania.sk…) a prispôsobujú ceny. S istým rešpektom očakávame, aký vplyv bude mať na trh predaj cez obchodníkov typu Alza.sk alebo nadnárodné giganty ako Amazon, ktorý avizoval vstup na trh s lokálnou doménou. Cenotvorbu totiž ovplyvňujú aj okolité krajiny, najmä Čechy a Poľsko. Môže sa stať, že ceny na nemeckom Amazone budú tak nízke, že pre menších slovenských DIY hráčov budú až likvidačné. Z toho bude profitovať zákazník, ktorý jednoducho nakúpi tam, kde je to lacnejšie,“ uviedol I. Višňovský.

Trhom zahýbe e-commerce Sila internetu rastie aj v segmente DIY. Napríklad americký reťazec Home Depot sa stal za minulý rok on-line obchodníkom roka v USA. Zaznamenal medziročný nárast (2013 vs 2014) neuveriteľných 34 %! Podľa spotrebiteľského prieskumu, ktorý uskutočnil Ericsson ConsumerLab na vzorke 17 300 respondentov z 15 krajín Európy a sveta, rastie záujem aj o vzdelávací obsah na YouTube, teda recenzie produktov, tzv. DIY videa, ale aj záznamy prednášok, rôzne návody, zábavné videá a pod. Dnes už svoje on-line mutácie obchodov majú takmer všetci retaileri a v budúcnosti už to bude nutnosť. Účastníci diskusie sa zhodli, že e-commerce bude pre DIY v blízkej budúcnosti motorom zmien. Opakovane zaznel hlavne faktor ceny. Ak cenotvorba na internete pôsobí na znižovanie marží kamenných predajcov a dodávateľov, je to z pohľadu obchodu negatívny jav.

„Keďže máme výrobky aj pre profi segment aj pre hobby zákazníkov, vnímame veľké rozdiely v ich nákupnom správaní. Nákup niektorých kategórií tovarov jednoducho je potrebné odkomunikovať s predajcom a aj ich logistika a doručovanie sú náročné. Naopak sú kategórie, ako napríklad bazénová chémia, kde zákazník približne vie, čo potrebuje, rozhodne sa, odklikne, objedná a nepotrebuje ďalšie podrobné informácie. Stanovujeme odporúčané ceny, ktorými sa naši partneri riadia on-line aj off-line. E-commerce bude v súčinnosti s rozvojom logistiky naďalej zaujímavé. Na Slovensku však stále budú oblasti, kde budú zákazníci chodiť do „svojho“ železiarstva, k svojmu susedovi, ktorý im poradí a poskytne zľavu,“ povedala A. Bruthansová. Pokračovanie v budúcom čísle. Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015 Foto: red


place

NA AGROKOMPLEXE SA PREDSTAVILO ZDRUŽENIE OVOZELA

OVOCIE A ZELENINA S LÁSKOU Na tohtoročnom Agrokomplexe v Nitre sa predstavilo družstvo OVOZELA, novozaložené združenie veľkých slovenských pestovateľov ovocia a najmä zeleniny. Združenie vzniklo v tomto roku v júni a v súčasnosti má päť členov, AGRO GTV, s. r. o., Nováky, SALEMIX, s. r. o., Veľké Zlievce, Premier Travel, s. r. o., Komárno, AGRO RYBIA FARMA, s. r. o., Handlová a Farma Kameničany. Jeho hlavným cieľom je dosiahnuť optimálne podmienky pre pestovateľov zeleniny pri obchodovaní a upevniť ich postavenie na našom trhu.

Presadiť slovenské výrobky Predseda predstavenstva združenia Michal Šula o tom hovorí: „Naším cieľom a prianím všetkých členov OVOZELA je pomôcť slovenským výrobkom presadiť sa na trhu presýtenom zahraničnými produktmi, často nekvalitnými a vo veľkej miere s chemickým ošetrením. Prostredníctvom výsledkov a úspechov členov družstva by sme chceli ukázať všetkým domácim pestovateľom, aké existujú príležitosti pre ich podporu a zvýšenie predajnosti ich produktov. OVOZELA chce byť silným partnerom pre slovenských pestovateľov, obhajovať ich záujmy a podporovať predaj a výrobu ich produktov.“ V dlhodobom horizonte si kladú členovia za cieľ zvýšiť produkciu tradičnej zeleniny a ovocia, navrátiť slovenskej produkcii silné postavenie z minulosti a zvyšovať kvalitu slovenských výrobkov. Michal Šula k tom dodáva: „Chceme venovať pozornosť naším

vlastným domácim pestovateľom, ktorí sú závislí na domácom obchode a predovšetkým na predaji svojich výrobkov veľkým obchodným reťazcom. Vidíme množstvo nevyužitých kapacít domácej zeleniny a ovocia, a to najmä kvôli veľkému tlaku zo strany obchodníkov na znižovanie ceny za domáce potraviny vzhľadom na výhodnú ponuku zo zahraničia. Situácia na Slovensku je taká, že zatiaľ čo sa sklady so slovenskou zeleninou a ovocím plnia a nepredávajú, v obchodoch predávame tony dovezených výrobkov.“

Rajčiny z Kameničian Snahou členov OVOZELA bude podporovať tvorbu a propagáciu slovenských značiek s garanciou kvality, čím ich chce jednoznačne odlíšiť od ostatných výrobkov. Súčasne bude družstvo podporovať rozvoj trhu a ekologického poľnohospodárstva, plánovania výroby členov, zlepšovanie a udržiavanie kvality výrobkov. Ambíciou družstva OVOZELA je stať sa odbytovou organizáciou pre podporu sektorového trhu EÚ na Slovensku a partnerom pre všetkých slovenských pestovateľov. Názov OVOZELA je vlastne skrátením kľúčového hesla tohto združenie: Ovocie a zelenina s láskou. Kto zavítal do stánku združenia na Agrokomplexe, mohol sa presvedčiť, že to nie sú iba slová. Mohol ochutnať rajčiny z Farmy Kameničany, ktoré sa stali nositeľom Značky kvality SK. Získali ich extra sladké cherry rajčiny s peknými menami Medulienka a Hranáčik a tiež rajčiny Šéfkuchár. Sú do značnej miery symbolom toho, o čo sa snaží OVOZELA. Na Farme Kameničany

sa spája špičková holandská technológia s prácou a láskou našich ľudí, výsledkom je slovenský výrobok najvyššej kvality. Spoločnosť NWT Greenhouse, ktorá patrí do technologickej skupiny NWT, aplikuje v skleníku s rozlohou takmer 30 tisíc metrov štvorcových špičkovú hydroponickú technológiu z Holandska, ktorá nemá u nás obdobu. Príprava projektu za viac než päť miliónov eur trvala cez dva roky, vedúci pracovníci z Kameničian sa takmer pol roka pripravovala v najmodernejšom produkčnom skleníku v Holandsku. Dnes na čele štyridsaťčlenného kolektívu pracujú s najprogresívnejšou technológiou, ktorá je súčasne vysoko ekologická, s vlastnými zdrojmi energie a aj väčšiny vody / využíva sa najmä dažďová/ a blízka prírode. Výsledkom sú tie najlepšie rajčiny. V našom časopise radi prinesieme k tejto téme viac informácií a prezentáciu si zaslúžia aj ďalší členovia združenia OVOZELA. Chceme svojim dielom prispieť k tomu, aby sa čo najviac darilo plniť jeho zámery a ciele – a aby sme v podstatne väčšej miere mohli v obchodoch siahnuť po slovenskom ovocí a zelenine, pestovaných s láskou. MN 13


promotion

BRANDING JE PROCES. Jakub Čech

LOGOM LEN ZAČÍNA A NIKDY NEKONČÍ O webe tvrdí, že je ako obchodník. Či už dokonalý, alebo nie, je len na samotnom majiteľovi projektu, čo si z neho dokáže vytvoriť. Každopádne by mal zmeniť pohľad naň a pristúpiť k diskusii. A najmä počúvať. Pretože aj web rozpráva. O e-commerce sme sa rozprávali s Jakubom Čechom, majiteľom reklamnej agentúry darencurtis. Je inovátorom, kreatívcom, ale najmä marketérom.

Emócie on -line a off -line Nesprávny názov, komplikovaný dizajn, nedoriešená použiteľnosť webu… to všetko sťažuje cestu klienta k samotnému nákupu. Cena už dávno nerozhoduje, ale skôr pohodlie. Komfort nákupu off -line, by sa mal preklenúť aj do internetovej sféry. Aby ste si boli vždy istí, že vaši potenciálni zákazníci uvidia to čo chcete a nájdu presne to, čo hľadajú. „Každý web je vlastne dokonalý obchodník. A to z viacerých dôvodov. Nikdy nespí, neplatíte 14

mu výplatu ani vám nevypadne z tímu, keď dostane chrípku“, hovorí Jakub Čech a dodáva: „Skrátka vás web je plnohodnotný člen vášho obchodného tímu. Preto sa oplatí do neho investovať. Domnienka, že táto investícia bude jednorazová, je omylom. Svet e -commerce sa rýchlo mení. Preto je dôležité sledovať trendy a riadiť sa podľa nich. Čítajte marketingové žurnály, najmä tie zo zahraničia a sledujte sociálne siete. A networkujte. Aj tam sa ukrýva váš úspech.“

S potenciálom a bez nároku na výplatu Kvalitný web je dlhodobá investícia. Budovanie obsahu by malo byť samozrejmosťou. „Kŕmte svoj web i klientov informáciami priebežne. Pri prezentačnom firemnom webe, vám pomôžu referencie, odborné články alebo novinky“, poukazuje na problematiku J. Čech. E -shopy si však vyžadujú omnoho zložitejšiu správu. Pokiaľ k biznisu chcete pristupovať zodpovedne, nemalo by to byť len o jednom človeku, ale o fungujúcom tíme ľudí, ktorí


promotion sa o e -shop budú starať. Ako však z webu vytĺcť viac peňazí? Na to neexistuje univerzálna odpoveď, snáď len tá, že ak budete šetriť na základných veciach, môže sa vám to neskôr vypomstiť. Preto sa pred impulzívnym spúšťaním projektov viac zamýšľajte. Napríklad aj nad kľúčovými slovami, na ktorých postavíte copywritting svojho webu.

Krok po kroku Prvým, azda najnákladnejším z krokov vášho biznisu je to, že sa zamyslíte nad tým, na čo vlastne web potrebujete. Čo by ste ním radi povedali? Ako naň chcete smerovať ľudí? A čo na ňom majú vidieť ako prvé? Referencie? Články? Služby? Alebo by ste radi mali na základnej stránke elegantné video o vašej spoločnosti? Odpovede na tieto základné otázky vás posunú ďalej. Pokiaľ už máte naozaj premyslené komu a čo idete webom povedať, je na čase nakresliť si a premyslieť webový strom – budúcu architektúru vášho webu. „Veľmi dôležitou časťou ako môžete „vytĺcť“ z webu viac peňazí – alebo ako nepodceniť žiadny krok aby váš web naozaj zarábal je, správne nastavenie SEO. Všade sa o tom rozpráva, ale len málokto to dodržuje. Nastavenia pre home page, podstránky, jednotlivé články referencie, či kontakt. Kvalitné SEO vás posunie o niekoľko úrovní. Pomáha zvýšiť návštevnosť stránky v priemere až o 30,“ upozorňuje J. Čech a dodáva: „Jednoducho povedané - je dôležité, aby vaša cieľovka našla odkaz na vašu stránku aj v organickom vyhľadávaní. O SEO sa však treba samozrejme tiež starať a neustále ho zlepšovať.“ Kvalitný obsah vám naštartuje nový prílev zákazníkov na web.

„Zľavy ako prasa“ od Hej.sk a postavička „Alzáka“ Oba kampane skôr víťazia kvantitou mediálneho nasadenia ako kvalitou kreatívy. Značky sa snažia pútať na seba pozornosť len na akciové produkty, a tým si k sebe lákajú hlavne zákazníkov veľmi senzitívnych na cenu. Zákazníci hľadajú len tie najnižšie ceny, na ktorých si daný e-shop len ťažko urobí rozumnú sumu. Takýto zákazník je málo lojálny a tým pádom je vysoká pravdepodobnosť, že sa v budúcnosti opäť nechá zlákať aj konkurenčným e-shopom. Alza si svojou originalitou a kvantitou dokázala vybudovať silnú znalosť brandu a pozíciu e-shopu s dobrými cenami, čo je v tomto segmente veľmi dôležité. Ja osobne by som sa snažil produkovať viac kreatívnych riešení, ktoré ľudí pobavia a vytvoria im pozitívne myšlienky. Nie tak, že ich reklama bude otravovať.

90% webov, ktoré majú vlastné články, referencie, či videa, majú vyšší traffic (návštevnosť) na webe, než tie, ktoré ho nemajú. „Je to prirodzené. Google odmeňuje tých, ktorí prinášajú kvalitu, ktorá je relevantná a ktorú si môžu ľudia a vygoogliť a nájsť tak čo potrebujú. Nie nadarmo sa hovorí, že content is king (obsah je kráľ)a platí, že s dobrým obsahom bude kráľom aj váš web. Tiež platí, že ak vaša cieľovka nájde na webe čo hľadala a dostala odpovede čo chcela, ste na správnej ceste ako jej niečo „predať“ či už teraz alebo časom, keď bude niečo potrebovať“, rozvíja tému Čech.

Budovanie značky je dôležité Budovanie značky nie je len vecou veľkých hráčov, ale aj menších e -shopov. Aj preto by ste sa hneď od začiatku mali zamyslieť nad brandbuildingom. Ten sa tiež, podľa Jakuba Čecha, skladá z niekoľkých častí. Budovaním značky prechádza každá firma či už si to uvedomuje alebo nie. Budovanie značky má niekoľko fáz. Nie je to o tom, že si necháte nadizajnovať logo a práca je hotová. Prvá fáza je strategicko -obchodná, druhá vizuálno- kreatívna a tretia, nikdy nekončiaca je komunikačná. Nie

je nič horšie ako nekomunikovať živú značku. To je akoby ste ju pochovávali.“

Niekoľko vychytávok múdrych e -shopov „Za skutočne úspešné e -shopy na slovenskom trhu považujem Alza, HEJ, Mall, TPD, Andrea shop. Sú veľké, etablované a každá z nich má svoj príbeh. Dnes ich ľudia poznajú a aj keď sa začnú rozhodovať na cenovom porovnávači, to čo ich osloví často nebýva cena, ale práve ich silná značka a pozitívna emócia, ktorú v zákazníkovi vzbudzujú.“ Pridaná hodnota, je to, čo nájdete u najlepších e -shopov. Môže mať podobu referenčných videí, hodnotení produktov reálnymi užívateľmi, pravidelné personifikované newslettre, akcie, alebo dokonalé filtre na produkty. Nebojte sa spýtať ani na feedback – či už formou nejakej súťaže, alebo objednávkového formulára. Pripomienky si prejdite a snažte sa v nich zorientovať. Možno vám riadne vylepšia biznis. Dbajte aj na kvalitu poskytovaných služieb i dôkladne premyslené reklamačné podmienky. Pri nákupe sa môžete odlíšiť aj napríklad jednoduchým gamifikačným prvkom, ktorý napríklad ponúka aj slovenská firma Totem Status. 15


people

Martina Čizmadiová

CURRICULUM VITAE, KTORÝ SI PERSONALISTA PREČÍTA „Životopis hrá jednu z najdôležitejších rolí pri hľadaní zamestnania. Táto rola býva medzi uchádzačmi stále podceňovaná. Uchádzači sa často spoliehajú na osobné stretnutie, ale to je výsledkom dôsledne pripraveného životopisu,“ hovorí Mgr. Martina Čizmadiová , Managing Director, ZenithPeople Consulting spol. s.r.o.

Hľadanie zhody Na niektoré pracovné pozície sa stále hlásia desiatky a niekedy aj stovky uchádzačov. Dôležité je si uvedomiť, že ten, kto dostane váš životopis, vás nepozná a nič o nás nevie. Zamestnávateľ nemôže pozvať na osobný pohovor všetkých. Ako zistíte, že medzi pozvanými budete aj vy? Stačí sa na výber pozrieť očami zamestnávateľa. Zamestnávateľ musí urobiť selekciu na základe jeho požiadaviek. Ak otvorí personalista životopis, hľadá v ňom zhodu medzi jeho požiadavkami a informáciami vo vašom životopise. Personalista potom automaticky vyberie tie životopisy, v ktorých našiel súlad. Ostatné životopisy idú do úzadia. Zdôraznite tie 16

svoje kvality, ktoré sa priamo uvádzajú v uvedených požiadavkách v inzeráte. Uchádzači však zvyčajne posielajú rovnaký všeobecný životopis na všetky pracovné ponuky.

Stručne a jasne Pri tvorbe vášho životopisu by ste sa mali zamyslieť nad sebou, nad vašimi kvalitami, profesionálnymi zručnosťami, ako aj nad nádejami, ktoré vkladáte do svojej budúcej kariéry. Môžete si nechať poradiť od kariérneho poradcu alebo si stiahnuť z internetu vzor zadarmo (www. zivotopisonline.sk, www.zivotopis-online.sk). Na začiatok pod osobné údaje alebo na koniec životopisu uveďte krátku osobnú charakteristiku – tzv. osobný profil. Zhrniete v ňom vaše

kvality a pozitívne stránky. Profil by mal vychádzať z vašich pracovných skúseností a požiadaviek v inzeráte. Preto aj profil prispôsobte pred každým odoslaním životopisu. V prvom rade bude personalista pozerať na prax a odbornosť (s výnimkou junior pozícií pre absolventov). Uvádzajte iba to, s čím máte skúsenosť a čo aspoň do určitej miery ovládate. Nepíšte do životopisu čokoľvek, čo by mohlo vzbudiť pochybnosti u zamestnávateľa. Uchádzači robia chybu, že uvedú roky pôsobenia, meno firmy, názov pozície a pracovnú náplň vynechajú. Niekedy sa môže stať opačná vec. Životopis má päť strán s obsiahlymi pracovnými náplňami, niekedy aj 20 rokov dozadu. Taký životopis môže mať veľa informácií


people o vašom živote, ale málo o tom, aký prínos máte pre zamestnávateľa. Vo všeobecnosti platí rozsah dve A4 strany. Ak sa od vás žiada zoznam vašich projektov, je vhodné ich uviesť na tretej strane.

Uvádzajte aj konkrétne projekty, na ktorých ste pracovali: „Pracoval som v tíme pri úspešnej implementácii nového účtovného softvéru. Zaviedol som program strategického riadenia vzťahov so zákazníkmi.“

Využite aktívne slová

Životopis by mal obsahovať vaše výsledky, ideálne uvedené v číselnom vyjadrení: „Za prvý kvartál som zvýšil obrat firmy o 10 %. Za prvý rok od nástupu som firme ušetril 20 % prevádzkových nákladov.“

Životopis musí byť sformulovaný tak, aby propagoval vaše kvality. Pre lepšie predanie vašich skúseností využívajte silné a aktívne slová: iniciovať, navrhnúť, sformulovať, analyzovať, vyriešiť, zredukovať, usmerňovať, dosiahnuť, analýza, redukcia, zabezpečenie, organizácia, úspech… „Som flexibilný a komunikatívny“ je už old fashion. Vaše vlastnosti a pozitívne stránky dajte do viet: „Rýchle sa viem prispôsobiť zmeneným požiadavkám a podmienkam. Viem jasne formulovať svoje myšlienky a komunikovať ich v tíme.“

Ak pridáte do životopisu formálnu fotografiu s prirodzeným úsmevom, zvýšite šancu, že vás pozve zamestnávateľ na osobné stretnutie. Určite nepoužívajte populárne selfie. Naopak ak máte urobený profesionálny profil na populárnych sociálnych sieťach Linkedin, Twitter, Facebook, do osobných údajov môžete pridať

odkaz. Je pravdepodobné, že si ich zamestnávateľ aj tak pozrie. Kópiu písomných referencií od predchádzajúcich zamestnávateľov majte pripravené na osobné stretnutie. Dáte tým najavo, že nemáte, čo skrývať. Priamo do životopisu nemusíte uvádzať zoznam referenčných osôb.

Investujte čas do životopisu Predstavy zamestnávateľa sa vám nepodarí vždy s istotou odhadnúť. Avšak investovať čas a energiu do výborného životopisu sa stále oplatí. Každé pozvanie na osobný pohovor má pozitívny dopad na psychiku a nikdy neviete, kedy príde ponuka, ktorá sa neodmieta.

Ilustračné foto: Pixabay.com

(kp)

Vitajte vo svete knižnej produkcie www.nikara.sk

PREPRESS

DTP centrum

Róbert Jurových - NIKARA M.R.Štefánika 25 963 01 Krupina nikara@nikara.sk Prevádzka Krupina: Tel./fax: +421 45 5511 115 +421 45 5511 570 +421 45 5522 343 +421 0911 518 212

PRESS

Tlaðové centrum

POSTPRESS Produkcia

vytvoríme grafický návrh v komplexne vybavenom grafickom štúdiu - spracujeme tlaðové podklady na CTP zariadení AGFA Avalon N8-20 s formátom 707×1000 mm veĆkoformátová tlað vysokej kvality do rozmeru 920×630 mm na hárkovom stroji RYOBI 925 - tlað menších a stredne veĆkých zákaziek na hárkovom stroji HEIDELBERG SM 74 - elektronicky kontrolované riadenie nanášania farby Printflow - rotaðná tlað veĆkých nákladov ZIRKON RO 66 V1 - mäkká šitá väzba - znášacia a zošívacia linka HEIDELBERG ST 100.2 V2 - mäkká lepená väzba - znášacia a lepiaca linka HORIZON CABS 4000 V8 - kompletná knižná väzba od formátu A6 do formátu B4, ktorú realizujeme na nových moderných linkách KOLBUS BF 512 a KOLBUS DA 260. Hrúbka väzby až 80 mm.17


people

AKO SA ROZHODUJEME časť 7.

Retail je jedným z najviac exponovaných miest, kde sa dejú voľby a rozhodnutia. Súčasný retail demonštruje až nadmerné možnosti voľby, avšak „možnosť“ je len externý aspekty rozhodovania. Schopnosť si vybrať, slobodná voľba, samotný fyzický čin výberu, sú stále predmetom skúmania. Naučená bezmocnosť Známy je pokus Martina Seligmana a Steva Maiera, ktorí ako prví odhalili v praxi tzv. naučenú bezmocnosť (learned helplessness). Urobili nasledujúci pokus: Pokusné psy dostávali elektrošoky, ale mali k dispozícii páčku, ktorú keď zatlačili, šoky prestali. Druhá skupina psov mala páčku deaktivovanú, čiže dostávali šoky i keď páčku zatlačili. V momente keď presunuli obe skupiny psov do klietky, ktorej jedna časť bola pod elektrickým prúdom a druhá – za malou priehradkou – nebola, tak psy naučené dostávať šoky bez možnosti ich zastaviť, nepochopiteľne zostávali v časti klietky pod prúdom a naučeným spôsobom znášali šoky. Druhé psy 18

prekročili či preskočili priehradku, aby sa dostali do bezpečnej časti klietky, ktorá bola bez elektrošokov.

bratia Heathovci v knihe Rozhodni sa!). Čo však s tým, keď máte toľko možností?

Aké sú dôsledky pre prax? Ľudia nakupujú rovnako drahý tovar a frflú, pritom by mohli nakúpiť lacnejšie. Zamestnanci vypĺňajú rovnaký report a nadávajú, pritom by možno stačilo okresať počet otázok alebo report úplne zrušiť. Manažéri sedia na pravidelných schôdzach a trpia, pritom by sa mohli venovať niečom podstatne efektívnejšiemu a prínosnejšiemu pre biznis. Nepripomína vám to vetu, ktorú sme uviedli v minulej časti: Manažéri pracujú s obmedzeným spektrom volieb. (Wide your options Rozšírte svoje možnosti, odporúčajú

Pravidlo 90 % Pravidlo 80/20 zrejme poznáte. Hovorí o tom, že iba 20 % zákazníkov robí 80 % obratu. Greg McKeown v pútavej knihe Esencializmus zachádza ešte ďalej a pri rozhodovaní odporúča uplatniť Pravidlo 90 %. Ak vyhodnocujete varianty, možnosti, stanovte si pre vás najdôležitejšie kritérium, a potom si jednotlivé možnosti obodujte od 0 do 100. Každá možnosť, každý variant, ktorý získa menej ako 90 bodov (90 %), vyraďte. Ak možnostiam priradíte numerické hodnoty, donútia vás rozhodovať


(kp)

B2C marketing

Branding a lojalita

B2B m marketing

Program v troch sálach ––– Profíci zo Slovenska a zahraničia

9. - 11. 10.

HOTEL CROWNE PLAZA BRATISLAVA

7. 10. 2015 I Bratislava DoubleTree by Hilton www.informslovakia.sk

Ďakujeme za spoluprácu

Generálny partner

partneri

Partner

2015

Efektívnosť v marketingu

mediálni partneri

Podujatie podporuje:


people sa vedome, logicky a racionálne, nie impulzívne a emocionálne. Opäť sa vrátime k Heathovcom, ktorí spomínajú psychológa menom Ap Dijksterhuis a jeho zistenie, že ľudia sa cítili najlepšie, ak poctivo porovnali všetky možnosti, a potom sa rozhodli, pričom impulzívne rozhodnutie ľutovali. Každý výdaj času, energie alebo zdrojov by mal mať svoje opodstatnenie. Ako ho nemá, preč s ním.

Pravidlo 10-10-10 O Suzy Welchovej píšu bratia Heathovci v kapitole Attain distance before deciding - Získajte odstup pred rozhodnutím. Suzy, inak manželka Jacka Welcha, dlhoročného CEO spoločnosti General Electric a autora niekoľkých manažérskych kníh, vo svojom bestselleri hovorí o pravidle 10-1010, teda 10 minút, 10 mesiacov a 10 rokov. Názov je symbolický, zámerne numerický, aby lepšie ukázal daný časový rámec. Inak povedané pred dôležitými rozhodnutiami zvažujte čo bude práve teraz (o 10 minút), čo sa stane trochu neskôr (o 10 mesiacov) a čo bude potom, keď bude všetko povedané a vykonané (o 10 rokov). Princíp alebo pravidlo 10-10-10 je vlastne nástrojom, ako predísť intuitívnemu, impulzívnemu a autopilotnému rozhodovaniu. Suzy uvádza tiež zaujímavý psychologický pojem: uzavreté myslenie (closed-loop-thinking), čo v praxi znamená, že myseľ človeka sa sústredí výlučne na starosti. Výsledkom môže byť pocit zmätenosti, bezmocnosti alebo paralýzy. Ide o bežný stav, kedy si človek myslí, že všetko sa len kazí a že zažíva „deň blbec“, že neexistujú iné, než negatívne možnosti. Pritom stačí získať odstup. Nadhľad. Scott Doorley a Scott Witthoft idú pri vytváraním podmienok pre nadhľad 20

ešte ďalej. Vo svojej knihe Make Space (Vytvorte priestor) hovoria o tom, že je dobré občas sa zavrieť do miestnosti, ktorá nemá okná, mobilný signál a je zvukotesná. Človek tak získava dokonalý odstup od okolia a čas na premýšľanie. Môže sa lepšie sústrediť a zvážiť možnosti.

Nikto nie je neomylný Stáva sa vám, že investujete veľa času, energie a prostriedkov do projektov, ktoré očividne nemajú šancu na úspech, ale vy neprestávate v aktivitách? Stále sa neviete rozhodnúť či projekt ukončiť? Hoci vás aj okolie odrádza a výsledky nie sú priaznivé, stále dúfate, že sa to otočí? Tak ste pravdepodobne podľahli tzv. klamu utopených nákladov (sunk cost). Pojem spopularizoval Hal R. Arkes, profesor psychológie na Ohio State University, ktorý sa okrem iného zaoberá výskumom úsudku pri procesoch rozhodovania. Skúmal tiež to, prečo sú dospelí oveľa náchylnejší ku klamu z utopených nákladov než malé deti. Odpoveď podľa neho leží v celoživotnom vštepovaní pravidla zbytočne neplytvať, takže v období, keď dospejeme do zrelého veku, máme dokonalý výcvik v tom, aby sme nevyzerali márnotratne, a to dokonca ani pred sebou samými. V roku 1738 istý matematik menom Daniel Bernoulli napísal, že ľudia čeliaci rozhodnutiu s niekoľkými možnosťami zvážia pravdepodobnosť a náročnosť každého z možných východísk či riešení, potom si zvolia jednu možnosť, ktorá bude v istom časovom rámci maximalizovať zisk a minimalizovať straty. Po každom rozhodnutí sa budú usilovať získať čo najviac osobných (a ekonomických) výhod pre seba. Táto myšlienka bola tak atraktívna, že ju dvaja matematici z Univerzity v Princetone, John von Neumann a Oskar Morgenstern,

rozšírili a obohatili. Ich dielo vydali knižne pod názvom Teória hier a ekonomické správanie. Hoci je teória hier aj dnes lákavá, ľudia sa nie vždy správajú racionálne a s matematickou presnosťou. Nevedia odhadnúť pravdepodobnosť dopadu svojich rozhodnutí, nezaoberajú sa východiskami a následkami. Tobôž nie následkami druhého a tretieho rádu. Neradi sa pri rozhodovaní rozhodujeme zle. Nevýhodne. Preto máme tendenciu zubami-nechtami sa držať toho, čo sme robili (nakupovali, písali, pozerali…) vždy, podliehame tak ilúzii statusu quo. Ak je rozhodnutie príliš zložité, radšej ho prenecháme odborníkom, radi sa rýchlo „zbavíme“ toho, aby sme sa museli rozhodnúť. Máme radi možnosti, ale neradi realizujeme výber. Retaileri by sa mali preto snažiť čo najviac uľahčiť zákazníkom výber, najmä ak ide o ťažko porovnateľné a drahé produkty, napr. elektronika, automobily, šperky a podobne.

Priorita nemá množné číslo Rozhodovanie si často komplikujeme ešte aj zavádzaním slovných novotvarov. Napríklad priorita. Slovník ju definuje ako JEDNU dôležitú vec, JEDEN závažný jav, NIEČO, čo je na poprednom mieste z hľadiska dôležitosti. Žiaľ, z neznámych príčin sme tomuto slovu od roku 1900 dali aj množné číslo. Dnes už vôbec neznie smiešne, ak sa spýtate: „Aké sú vaše priority?“ Nebolo by krásne, ak by sme opäť mali jedinú prioritu? Juraj Púchlo Zdroj: MCKEOWN, G.:Esencialismus, Management Press, Praha 2015, 215 s. WELCHOVÁ, S.:10 minút – 10 mesiacov – 10 rokov, Ikar, Bratislava 2010, 192 s., foto: Pixabay.com


people

ANDULAČNÁ TERAPIA – UNIKÁTNE LIEČIVÉ VIBRÁCIE Najmä v prípade chronických ochorení sa nezriedka stáva, že farmakologická liečba nie je úspešná. Vtedy môžu byť účinným riešením biofyzikálne metódy podpornej liečby. Pribúda nielen ľudí s chronickými ochoreniami, ale zvyšuje sa aj počet jednotlivých ochorení na jednotlivca. Prof. Roland Stutz, odborník z centra zdravia spoločnosti MEDIDUC GmbH vo Frankfurte, špecialista na rehabilitáciu a funkčnú a výkonovú diagnostiku dokonca uvádza, že v priemere každý z nás žije so 4,2 chronickými ochoreniami súčasne. Nezriedka sa stáva, že prostriedky klasickej medicíny pri liečbe chronických ochorení narážajú na neúspech – príkladom je liečba chronickej bolesti. Nemálo pacientom farmaká nepomáhajú, kruté bolesti významne znižujú kvalitu ich života a nezriedka ich invalidizujú. Alternatívou je biofyzikálna podporná liečba, ktorej cieľom nie je liečiť jednotlivosti, ako to často býva v prípade klasickej medicíny. „Ide predovšetkým o posilnenie samoliečebných síl organizmu,“ uvádza Dr. Klaus Bös, profesor na KIT – Inštitúte športu a športových vied. A takú šancu podľa neho ponúka andulačná terapia.

Regenerujúce vibrácie Andulácia ako uznávaná biofyzikálna

podpore regenerácie buniek a posilneniu obranyschopnosti organizmu

Výhody andulácie

metóda sa ukazuje veľmi účinná práve na poli liečby chronických ochorení. Odborníci ju vyvinuli z využitia frekvencií v lekárstve a spočíva v cielenom vytváraní vibrácií v ľudskom organizme. Tieto frekvencie sú prispôsobené príslušnému cieľu liečby a podporujú organizmus pri návrate k jeho normálnej funkcii a napomáhajú rozsiahlej regenerácii. Prof. Stutz upresňuje, že ide o špecifický terapeutický postup, pri ktorom dochádza k rozkmitaniu všetkých tekutín v organizme prostredníctvom vibrácií s frekvenciou od 10 do 70 Hz. V kombinácii s infračerveným hĺbkovým teplom, ktoré rozširuje cievy, tak dochádza k povzbudeniu toku krvi, cirkulácii lymfy,

Ďalšie plus si andulačná terapia môže pripísať aj pre absenciu vedľajších účinkov, ktoré sú častým úskalím farmakologickej liečby. Tá navyše často nelieči príčiny, ale len následky. Andulačná terapia sa, naopak, snaží eliminovať príčiny ochorení, aktivuje samoliečiteľskú schopnosť tela a prípadne v kombinácii s farmakoterapiou pomáha aj zlepšovať účinok liekov a zmierňovať ich nežiaduce účinky. Vhodná je pre ľudí každého veku, a ako upresňuje Stutz, „necieli len na špeciálny systém orgánov, ale rovnakou mierou pozitívne ovplyvňuje všetky funkcie organizmu“.

Aplikácia Andulačná terapia sa aplikuje v mimoriadne pohodlnom ergonomickom lôžku. Jedna terapia trvá pol hodiny, vhodné je ju opakovať aj denne. Účinok andulácie je podporený hĺbkovým infračerveným svetlom.

Overená praxou Aké sú hlavné účinky andulačnej terapie? • • • • • • • • • •

výrazné zmiernenie akútnych aj chronických bolestí chrbtice stimulácia lymfatického systému, detoxikácia organizmu odstraňovanie bolestí hlavy, tlaku, migrény a napätia šijového svalstva veľmi účinné pôsobenie pri bolestiach kĺbov, reume, artróze, rednutí kostí podpora pri odstraňovaní celulitídy odbúravanie viscerálneho (orgánového) tuku stimulácia čriev pri tráviacich problémoch zlepšenie látkovej výmeny napr. pri nadváhe výrazná pomoc pri prerušovanom spaní, nespavosti, strese, napätí rýchla regenerácia po športovom výkone

Andulačná terapia je v mnohých západných krajinách a, našťastie, už aj na Slovensku overenou metódou podpory liečby civilizačných ochorení, o čom svedčia skúsenosti lekárov, fyzioterapeutov, rehabilitačných pracovníkov a nespočetného množstva individuálnych užívateľov.

Text: Martin Cyprián Foto: www.andullasys.cz

KONTAKT A OSOBNÉ KONZULTÁCIE • Andulačné hhp systémy - zastúpenie pre Slovensko PaedDr. Peter Glocko • mobil: 0918 730 176 • e-mail: glocko@andullasys.cz • www.andullasys.cz 21


people

WELLNESS HOTEL PATINCE**** KONGRES & WELLNESS Kongres & Wellness v pohodlí štvorhviezdičkového Wellness Hotela Patince, situovaného neďaleko Patiniec, najjužnejšie položenej obce na Slovensku. V blízkosti európskeho veľtoku rieky Dunaj nájdete vhodné miesto na organizovanie kongresov a firemných podujatí v objatí prírody.

Wellness Hotel Patince**** má novú imidžovú značku. Hotel ponúka skutočne zážitok z wellness služieb v spojení s usporiadaním kongresov a množstvom doplnkových služieb. Hotel sa môže pýšiť nie len najväčším krytým zážitkovým bazénovým svetom s termálnou vodou, bohatou ponukou saunového sveta, spa procedúr a masáži, ale aj modernou konferenčnou miestnosťou s najmodernejším

22

vybavením a technikou. Celková kapacita najväčšej konferenčnej miestnosti je 300 osôb. Zamestnanci hotela Vám poradia pri organizovaní rôznych typov

akcií od školení, workshopov, kongresov, seminárov, obchodných stretnutí až po firemné podujatia, ako napríklad teambuilding, firemný večierok, rodinné akcie a iné. Na výber máte 4 konferenčné miestnosti. Hotel neponúka len bohatý indoorový program a originálny wellness, ale aj outdoorové aktivity ako paintball, jazda na štvorkolkách, let teplovzdušným balónom, vodné lyžovanie na Dunaji, plavba hotelovou loďou, cykloturistiku a korčulovanie na kolieskových korčuliach na novootvorenej cyklotrase pozdĺž Dunaja, zorganizovanie tematických a historických dní. Počas teplých dní je často využívaný a obľúbený Marína bar, ktorý sa nachádza v priestoroch jachtárskeho prístavu Marina Patince, vzdialený 2 km od hotela. Wellness Hotel Patince je pripravený spĺňať požiadavky aj toho najnáročnejšieho klienta.


people

mobil: +421 918 886 715 e-mail: wellnesspatince@wellnesspatince.sk

www.wellnesspatince.sk /WellnessHotelPatince 23


business coffee

HRA SVETLA A FARIEB Prečo sa v niektorých priestoroch cítime dobre a v iných skľúčene? Či sedíte v susedstve, podvedome veľmi intenzívne vnímate túto hru svetla a farieb. Svetlo láka Do temných zákutí sa nikomu nechce. Chodby, ktoré vedú niekam, kde nie je dobre vidno, kde je šero, pôsobia skľučujúco, stresujúco. Svetelné pútače, kedysi neónové, dnes už s LED svetlami preto osvetľujú vchody, chodby a lákajú aj v noci. Platí, že biele svetlo zvyšuje úroveň viditeľnosti v porovnaní s klasickým žltým svetlom a človek ľahšie rozozná kontúry a objekty. Cez deň by mali architekti využiť maximum denného, slnečného svetla. Najnovšie redizajny a remodelingy centier a nákupné

centrá novootvárané sa pýšia práve dostatkom prirodzeného svetla, ktoré dopadá zo stropu, zo svetlíkov alebo vchádza do interiéru cez fasádne systémy. Obchod by si mal vziať príklad z umenia, ktoré je vystavené v galériách. Výklad a fasáda je prvým záchytným bodom, prvým lákadlom pre oko potenciálneho návštevníka a zákazníka.

10 miliónov odtieňov Vzdušný, veľkorysí priestor a dostatok denného svetla je výborným základom pre rozhranie partie s farebnosťou a

odtieňmi. Interiéroví urbanisti, dizajnéri a architekti poznajú psychologický vplyv farieb. Za všetky údaje aspoň dva: ľudské oko dokáže rozlíšiť až 10 miliónov farebných odtieňov a 93 % spotrebiteľov sa orientuje pri výbere produktov na základe vizuálneho vnemu. Zákazníka treba naviesť k tomu, čo hľadá a umne nasmerovať aj k tomu, čo nehľadá, ale rád kúpi. Opačný prípad nastáva, keď vďaka nevhodnému osvetleniu a odrazu farieb má napríklad mäso zelený nádych. Farby vnímame individuálne, no základné asociácie sú pre všetkých ľudí rovnaké. Červenú si spájame s aktivitou, dominanciou, vášňou. Zelená zasa evokuje prírodu, pokoj, dôveru a harmóniu. Podobne dôveru a bezpečnosť evokuje modrá. Fialová pôsobí upokojujúco a luxusne, býva farbou recepcií a čakární. Čierna je vhodná pre predaj luxusných doplnkov a šperkov. Skôr, než zmeníte farby v celej sieti, vyskúšajte si niekoľko pilotných prevádzok. Vhodné je držať sa všeobecných zásad pre použitie odtieňov alebo delegovať

24

Partner rubriky: Baliarne


business coffee

kancelárii, prechádzate sa po shopping mall-e alebo idete do malého mäsiarstva v

Aby svetlo nerušilo Výsledky výskumov sa rôznia v percentách, ale všetky sa zhodujú v jednom: zlé svetlo má negatívny vplyv na pracovný výkon. To znamená, že bude mať vplyv nielen na výkony administratívnych pracovníkov, ale aj na výkony personálu a predavačiek a v konečnom dôsledku aj na nakupujúcich. Treba pamätať i na to, že lesklé povrchy – nech majú akúkoľvek farbu - odrážajú viac svetla než matné. Na človeka preto pôsobia „nestálo“, lebo sa menia podľa svetelných pomerov. To znamená, že

všeobecne sú rušivejšie než matné povrchy. Ergonómia nám velí, aby sa na pracovisku nevytvárali ostré tiene a odlesky a aby svetlo neoslepovalo pracovníka. Naopak v obchodných centrách nachádzajú uplatnenie rôzne lesklé materiály, napr. corian. Tu práve prichádza k želanému efektu „oslnenia“, „ohúrenia“ zákazníka v rušnom a dynamickom prostredí. red, zdroj: Kancelarie.sk, Foto: City Arena Trnava, Nowy Styl Group, Chapman Taylor, STEINEX a.s., FESCHU lighting & design s.r.o.

dizajnmanuál na špecialistov. Vezmime si napríklad žltú. Citrónovo žltá priestor osvieži, rozjasní, naplní optimizmom, ale aj stimuluje metabolizmus. Naopak okrová je pokojnejšia a možno ju použiť univerzálne. Vanilkovo žltá je takisto mnohostranne využiteľná, i keď najlepšie vynikne popri tehlovej (stene). Podlaha by mala niesť tmavšie alebo nasýtenejšie farebné odtiene, smerom hore by povrchy mali byť svetlejšie a ľahšie. Zariadenie a nábytok by malo ladiť s prechodom od tmavej k svetlej.

e obchodu, a. s. Poprad

25


price

V OBCHODOCH NA SLOVENSKU SME VLANI MINULI 18,9 MILIARDY EUR Ťahúňom slovenskej ekonomiky bol vlani domáci dopyt. Zlepšujúca sa situácia na trhu práce, rastúce mzdy a stagnujúce ceny tovarov a služieb v obchodoch mali na svedomí zvýšenie nákupov a spotreby našich domácností. Vlani sme v obchodoch na Slovensku nechali až takmer 18,9 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2013 sa tržby slovenských maloobchodníkov zvýšili o 3,4 %. Bratislava má takmer polovicu Tak ako pri všetkých ekonomických ukazovateľoch, aj pri maloobchodných tržbách badať regionálne rozdiely. Najviac sa vlani podarilo zarobiť obchodníkom z Bratislavského kraja. Ich tržby tvorili z tých celoslovenských až 47,5 %. „Inak povedané, takmer každé druhé euro sme minuli v obchodoch v bratislavskom regióne. Podiel ostatných regiónov Slovenska sa na celkových tržbách maloobchodu vlani pohyboval od 5,5 % v Košickom kraji do 8,8 % v Nitrianskom kraji. Medziročne vyššie tržby dosiahli maloobchodníci v takmer všetkých našich regiónoch. Výnimkou boli len Trnavský kraj, kde sa tržby v porovnaní s rokom 2013 znížili o – 1,4 % 26

a Nitriansky kraj s poklesom tržieb o – 0,5 %. Naopak najvýraznejšie dokázali svoje tržby zvýšiť maloobchodníci v Banskobystrickom kraji(o 6,0 %) a v bratislavskom regióne(o 4,5 %),“ uvádza Jana Glasová, analytička Poštovej banky. Takmer polovica tržieb končí v rukách bratislavských obchodníkov z viacerých dôvodov. Bratislava a jej okolie sú u obchodníkov obľúbené pre vyššiu hustotu obyvateľstva, lepšie zárobky, a teda i vyššiu kúpnu silu. Väčšia plocha obchodných priestorov je zároveň v Bratislave dôvodom i dôsledkom toho, že ak už na Slovensko má prísť nová značka, tak sa usídli zväčša v hlavnom meste alebo v jeho

bezprostrednom okolí. Navyše, do Bratislavy radi zavítajú za účelom nákupov aj obyvatelia z ostatných kútov Slovenska. Bratislavčan naopak nakupuje v inom regióne krajiny iba vtedy, ak v ňom trávi dovolenku alebo je na návšteve u príbuzných. Keď už sa Bratislavčan rozhodne za nákupmi vycestovať, tak skôr do okolitého zahraničia. Na druhej strane aj zahraniční turisti pri návšteve Bratislavy čo-to utratia v miestnych obchodoch. Pri štatistikách tržieb ale nemôžeme vylúčiť ani prípady, kedy centrála obchodov má sídlo v Bratislave a tržby jej filiálok z iných kútov Slovenska sa zarátajú do Bratislavského kraja. Tato situácia síce zväčša neplatí v prípade väčších reťazcov alebo predajní, no


price niečo obdobné môže platiť napríklad v prípade internetových obchodov.

Maloobchodné tržby v SR za rok 2014 REGIÓN

mil. EUR (v b. c.)

podiel

Tržby potiahol nešpecializovaný retail

Bratislavský

8 974

47,5%

4,5%

Trnavský

1 536

8,1%

-1,4%

Vlani nechali či už slovenskí alebo zahraniční zákazníci najviac peňazí, až takmer 8,8 mld. EUR, v nešpecializovaných predajniach. Rôzne supermarkety či hypermarkety tak mali na celkových tržbách nášho maloobchodu podiel až 46,5 %. Sumu 3,3 mld. EUR utŕžili dovedna predajcovia ostatného tovaru(t. j. oblečenia, kozmetiky, šperkov, liekov atď.) a z celkových maloobchodných tržieb si tak ukrojili necelých 18 %. Predajniam s pohonnými látkami sa vlani podarilo utŕžiť zhruba 2,0 mld. EUR a v obchodoch s nábytkom, elektronikou či iným tovarom pre domácnosti sme nechali vyše 1,8 mld. EUR. Čerpacie stanice aj predajcovia zariadenia do domácnosti si z celkových tržieb slovenského maloobchodu ukrojili zhruba desatinu. Tržby internetových obchodov, resp. obchodov mimo predajní, stánkov a trhov predstavovali vlani viac než 1,6 mld. EUR a na celkových maloobchodných tržbách sa podieľali takmer 9 %-ami.

Trenčiansky

1 430

7,6%

3,2%

Nitriansky

1 663

8,8%

-0,5%

Žilinský

1 440

7,6%

3,2%

Banskobystrický

1 498

7,9%

6,0%

Prešovský

1 300

6,9%

4,0%

„Až viac ako 86 % tržieb z on-line predaja slovenských obchodníkov pochádzalo z predaja na domácom trhu. To je len veľmi mierne nad

r/r zmena

Košický

1 039

5,5%

3,3%

SPOLU SR

18 880

100,0%

3,4%

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR

priemerom EÚ26. Len necelých 11 % prislúchalo predaju v rámci EÚ. Z krajín mimo európskeho zoskupenia prišli v uplynulom roku ani nie tri percentá z celkových „on-line“ tržieb. Prvenstvo získalo Poľsko, kde až 93,0 % všetkých tržieb pochádzalo z internetového predaja v rámci domácej krajiny,“ uvádza Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky a dodáva: „Faktorom, ktorý európske podniky považujú v predaji prostredníctvom internetu za najväčšiu prekážku, sú vysoké dopravné náklady. Stotožňuje sa s tým až 57 % európskych podnikov, ktoré aktuálne takto svoje tovary nepredávajú. Slovensko tento priemer vysoko prekračuje. U nás to považuje za problém až 72 % podnikov, čo je najviac spomedzi krajín EÚ26.“

proces spojený so zárukou tovaru, jeho reklamáciou, prípadne vrátením. Na Slovensku to pociťuje ako prekážku 46 % obchodníkov. Rovnako, pre viac ako polovicu európskych firiem, je problémom aj neznalosť všetkých pravidiel, ktoré sú s internetovým predajom spojené. Práve z tohto rizika majú, spomedzi krajín EÚ26, najväčšiu obavu spoločnosti na Slovensku (až 66 %). Európsky priemer sa v tomto smere pohybuje na úrovni 54 %. Postrachom pre zhruba každý druhý európsky aj slovenský podnik je obava, že ceny ponúkaných tovarov a služieb by boli tlačené smerom nadol. Vstup na tento trh by totiž vyžadoval prispôsobiť ceny konkurencii, ktoré sú zvyčajne nižšie ako v kamennej predajni.

red, zdroj: Poštová banka foto: archív red

Druhým najväčším problémom sú vysoké náklady a samotný náročný

Tržby za rok 2014 podľa jednotlivých oblastí maloobchodu KONKRÉTNA OBLASŤ MALOOBCHODU

mil. EUR(v b. c.)

podiel

r/r zmena

Nešpecializované predajne (supermarkety, zmiešaný tovar)

8 781

46,5%

6,3%

Potraviny, nápoje a tabak

460

2,4%

-5,8%

Pohonné látky

2 044

10,8%

2,0%

Zariadenia pre IKT (PC, telefóny, audio a video prístroje, ...)

411

2,2%

-4,4%

Tovar pre domácnosť (nábytok, elektr. zariadenia ...)

1 844

9,8%

4,1%

Tovar pre kultúru a rekreáciu(tlač, CD, šport, hračky, ...)

331

1,8%

-2,2%

Ostatný tovar(odevy, lekárne, kozmetika, rastliny, šperky, ...)

3 332

17,6%

1,0%

V stánkoch a na trhoch

44

0,2%

-3,0%

Mimo predajní, stánkov a trhov(aj predaj cez Internet)

1 634

8,7%

0,6%

SPOLU

18 880

100,0%

3,4%

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa ŠÚ SR

27


product

LIEHOVINY NARÁSTLI V OBJEME I V TRŽBÁCH Konzument liehovín sa mení. Spotrebúva o čosi viac „tvrdého“ alkoholu ako pred rokom a vyberá si prémiovejšie produkty. Stále sú obľúbené tradičné destiláty, no Slováci prichádzajú na chuť aj koňakom, rumu alebo whisky. Temer dvojnásobné nárasty vykazuje trstinový rum. Vodka tvorí štvrtinu tržieb Spoločnosť Nielsen sleduje v rámci alkoholu na slovenskom trhu (všetky predajne potravín a zmiešaného tovaru výnimkou Metro Cash & Carry) kategórie vodky, rezané pálenky, horké bylinné likéry, borovičky, brandy, trstinové aj netrstinové rumy, whisky, likéry, gin, slivovice, vermúty, koňaky, pravé pálenky, tequily a ďalšie menšie kategórie liehovín. „V medziročnom porovnaní MAT vs. MAT-1 (august 2014 až júl 2015 vs. rovnaké obdobie pred rokom) narástli predaja alkoholu ako v realizovaných tržbách (+ 8,1%) ako aj v objeme (+ 6,8%). Drvivá väčšina rastu tržieb je ťahaná rastom spotreby, ide teda o organický zdravý rast. Ďalším, už menej podstatným, faktorom rastu je presun spotrebiteľov od

mainstreamových a konzumných liehovín k importovaným a viac prémiovým značkám. Najväčší nárast tržieb zaznamenali kategórie slivovice (+ 34 %), trstinový rum (+ 30,9 %), koňaky (+ 28,9 %) a whisky (+ 13,2 %). Trstinový rum zaznamenáva v posledných dvoch rokoch fenomenálny nárast spotreby - slovenskí spotrebitelia skonzumovali takmer dvojnásobok trstinového rumu ako pred dvoma rokmi,“ uvádza Jakub Špika, Senior Consultant spoločnosti Nielsen. Liehovinovým kategóriám sa v poslednom roku skutočne veľmi darilo, keďže tržby všetkých bez výnimky medziročne narástli. Najväčšou kategóriou v rámci tvrdého alkoholu na slovenskom trhu je vodka, ktorá tvorí viac ako štvrtinu

tržieb všetkých liehovín dohromady. Vodka rastie medziročne v hodnote o takmer 8% a v objeme o 7%. Druhou najvýznamnejšou kategóriou sú konzumné liehoviny (ochutené liehoviny), ktoré tiež rastú, avšak miernejším tempom (približne + 2,5%). Slovenským špecifikom je potom vysoká významnosť kategórie borovička, ktorá v tržbách generuje ročne takmer 36 miliónov eur a v predanom objeme je dokonca obľúbenejšie ako horké bylinné likéry s takmer 3,75 miliónmi predaných litrov.

Tradičný vs. moderný 50 : 50 Predaj liehovín z pohľadu základných predajných kanálov na Slovenskom trhu vykazuje pomerne vzácne rozdelenie na takmer pokračovanie na str. 30

28


product

KAŽDÝ STAROPRAMEN MÁ V SEBE KÚSOK PRAHY Pivovary Staropramen s.r.o. sú druhým najväčším producentom piva v Českej republike a lídrom v inováciách. Svojím spotrebiteľom ponúkajú jedno z najširších portfólií pivných značiek. Spoločnosť má v Českej republike dva pivovary – Staropramen v Prahe na Smíchove, a ostravský pivovar Ostravar. STAROPRAMEN-SLOVAKIA s.r.o. čo by dcérska spoločnosť pôsobiaca na Slovensku je distribútorom skvelej značky Staropramen na Slovensku. Spoločnosť je súčasťou skupiny Molson Coors Brewing Company, ktorá patrí medzi najväčšie pivovarnícke spoločnosti sveta. Svoju podnikateľskú činnosť vyvíja v Kanade, USA, strednej Európe, Veľkej Británii a na ďalších exportných trhoch. Spoločnosť disponuje pestrým portfóliom vlastných i partnerských značiek, vrátane „vlajkových lodí“ Coors Light, Molson Canadian, Staropramen a Carling. Pozícia značky Staropramen na Slovensku je veľmi silná. V predajnom kanáli Retail, je vo svojom segmente Staropramen najsilnejšou českou značkou, a jej podiel na trhu má dlhodobý rastúci trend (Zdroj: AC Nielsen). Súčasne disponuje Staropramen najširším portfóliom spomedzi všetkých dostupných značiek na trhu. Najpredávanejším typom je Staropramen Svetlý, charakteristický jemnou vôňou žateckého chmeľu,

s osviežujúcou čistou pivnou chuťou a s príjemným „řízem“. Staropramen Svetlý je dobre prekvasené pivo s vysokou piteľnosťou a s obsahom alkoholu 4%. „Svetlý“ Staropramen v plechovke 0,5 L je dlhodobo v TOP 5 najpredávanejších SKU v slovenskom maloobchode vôbec, a nemal by chýbať v žiadnej dobre vybavenej predajni. V roku 2015 prechádza tento produkt redizajnom obalu, tak, aby ešte viac podporil svoju významnú pozíciu, ktorú má medzi slovenskými spotrebiteľmi. Staropramen Svetlý je k tiež k dostaniu v obľúbenom 4-balení plechoviek, v 0,5 L vratnej fľaške a v 1,5 L PET fľaši. Spotrebitelia, ktorí si radi pochutnajú na nealkoholickom pive určite dosvedčia, že Staropramen patrí medzi ich favoritov. Staropramen Nealko, dostupný taktiež v redizajnovanej 0,5 L plechovke a v 0,5 L vratnej fľaši má jemne horkú chuť a výrazný „říz“. Že je skutočne dobrý, dokazujú ocenenia z rôznych pivných súťaží, kde nealko pivo z pražského Smíchova dokázalo uspieť v silnej konkurencii.

kanál Retail dostupný v 0,5 L vratnej fľaši, v 5 L mini súdku, a v 0,5 L plechovke, ktorá taktiež prešla výrazným redizajnom. Široké portfólio Staropramenu dotvárajú ležiaky dostupné v 0,5 L vratnej fľaši: Staropramen Nefiltrovaný, Staropramen Jedenástka, Staropramen Granát a Staropramen Černý. Nová limitovaná edícia Staropramen Svetlý zdôrazňuje jeho pražský pôvod a na každej plechovke tak nájdete vybrané lokality Prahy, kam by ste sa mohli s priateľmi vybrať „na jedno“. Tieto miesta sú známe svojou históriou a kvalitou ponúkaného piva. Určite by ste ich pri návšteve Prahy nemali vynechať! Nová limitovaná edícia Staropramen vám však umožní vytvoriť si atmosféru Prahy kdekoľvek, kedykoľvek a s kýmkoľvek.

Takmer 150-ročnú tradíciu pražského Staropramenu ctí aj „dvanástkový“ Staropramen Ležák. Jeho farba, pena, vôňa a chuť vytvárajú unikátny senzorický profil tohto spodne kvaseného ležiaka uvareného z 2 druhov sladu a 5 druhov chmeľu, vrátane žateckého, ktorý je srdcom tohto piva. Staropramen Ležák s obsahom alkoholu 5% je pre predajný (pti)

29


product pokračovanie zo str. 28

identické polovice - takmer 50 % liehovín sa predá na modernom trhu (hypermarkety a supermarkety vrátane diskontných predajní s predajnou plochou nad 400 m2). Z toho hypermarkety tvorí 30% a supermarkety 20%. Tradičný trh (predajne potravín a zmiešaného

tovaru s predajnou plochou do 400 m2) potom generuje ľahko nad 50 % tržieb alkoholových kategórií. J. Špika: „Významnosť predajných kanálov sa medziročne mení len veľmi málo (hypermarkety si mierne pohoršili v prospech tradičného trhu). Nárast tržieb liehovín je pozorovaný ako na supermarketoch (+ 9%) tak na tradičnom trhu (+ 10,5%), zatiaľ čo predaja alkoholu skrze hypermarkety rastú „iba“ o takmer 4%.“

Najviac sa nakupuje alkohol v 500 ml obale Alkohol tradične patrí na Slovensku k spoločenským aktivitám. Či už je to životné jubileum,

Údaje za jednotlivé kategórie liehovín na Slovensku Hodnota predaja 1 000 EUR

Objem predaja 1 000 l

aug/13 - júl/14

aug/14 - júl/15

aug/13 - júl/14

aug/14 - júl/15

LIEHOVINY CELKOM

261 575

282 734

24 511

26 109

VODKA

72 890

78 468

7 440

7 949

KONZUMNĚ LIEHOVINY

55 777

57 153

5 258

5 386

BOROVIČKA

32 392

35 836

3 398

3 747

HORK0 BYLINNÉ LIKÉRY

32 789

35 262

2 582

2 713

TUZEMÁKY (UM)

17 049

18 662

1 957

2 153

WHISKY

15 758

17 842

810

884

BRANDY

11 379

12 606

876

945

LIKÉRY

6 114

6 127

692

677

TRSTINOVÉ RUMY

4 313

5 645

306

383

SLIVOVICA

3 188

4 271

140

189

GIN

4 098

4 260

437

447

VERMUT

1 869

1 908

431

423

PRAVÉ PÁLENKY

1 454

1 695

64

73

KOŇAK

1 083

1 395

22

29

TEQUILA

728

791

48

53

OSTATNÉ LIEHOVINY

689

807

45

53

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Údaje vyjadrujúce predaje vo všetkých obchodoch s potravinami na na Slovensku (Metro Cash & Carry vylúčené). * Ostatné pálenky obsahujú kategórie Absinth, ovocné brandy, anýzovky, grappa, medovina, rakija, Palinka, Schnapps, Nastoyka a Nalivka

30

Aké príchute likérov pijete najčastejšie? (%) bylinkovú

8,3

vaječnú

4,5

čokoládovú

2,9

kokosovú

1,4

ovocnú (vrátane griotky)

1,6

mentolovú / pepermintovú

0,9

orieškovú

0,7

inú

0,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

oslava, kedy dvihnú pohárik všetci zúčastnení alebo chutný obed, ktorý ukončíme pohárom dobrého vína či piva. Akýkoľvek alkoholický nápoj nakupuje domácnosť v priemere približne raz za týždeň. „Akciové nákupy majú v segmente alkoholu vysoký podiel. Ak je alkohol v akcii, z jedného nákupu si odnesieme viac alkoholu, ako keď kupujeme za štandardnú cenu. Najvyšší podiel nákupov za zvýhodnenú cenu je v kategórii sektov a šumivého vína,“ uvádza Slavomír Mačička, GfK Spotrebiteľský panel a dodáva: „K alkoholickým nápojom neodmysliteľne patrí sklenená fľaša, v ktorej ich nakupujeme v najväčšom množstve. Iné druhy obalu sú významnejšie zastúpené len v kategórii piva, a to konkrétne plechovka a plastová fľaša.Z pohľadu veľkosti obalu je situácia zaujímavejšia. Najviac domácnosti nakupuje alkoholické nápoje v 500 ml obale. Druhou najobľúbenejšou veľkosťou je 750 ml fľaša, ktorá má silné zastúpenie v sektoch, tichých a šumivých vínach. Prvú trojicu


product Koľko pohárikov rumu vy osobne vypijete? (%) Doma Mimo domov žiadny za posledný mesiac 5,3 3,3 1 - 2 poháriky za posledný mesiac 4,3 5,2 3 a viac pohárikov za posledný mesiac 1,5 1,9 1 - 2 poháriky za posledný týždeň 0,6 0,7 3 - 4 poháriky za posledný týždeň 0,5 0,9 5 - 9 pohárikov za posledný týždeň 0,2 0,3 10 pohárikov a viac za posledný týždeň 0,1 0,2 neuvedené 0,3 0,2

Pili ste za posledných 12 mesiacov niektorý z týchto alkoholických nápojov (kladné odpovede)? (%)

Aké ostatné druhy alkoholických nápojov pijete najčastejšie? (%) Slivovica

9,3

VODKY (VRÁTANE OCHUTENÝCH)

27,8

Hruškovica

7,0

LIKÉRY

20,8

Borovička

4,8

KOŇAKY

14,8

Medovina

2,2

APERITÍVY A VERMUTY

15,1

Jablkovica

2,1

RUMY

12,8

Čerešňovica

1,7

WHISKY, BOURBONY

10,4

Marhuľovica

1,6

Malinovica

1,2

Broskyňovica

0,8

Absint

0,5

Calvados

0,5

iný druh

0,4

uzatvára 700 ml fľaša, ktorá reprezentuje hlavne kategóriu liehovín.“

Myslivec

0,4

Ouzo

0,1

Slovenské fenomény

Ricard

0,1

GINY TEQUILY PREDMIEŠANÉ ALKOHOLICKÉ NÁPOJE

6 4,4

2,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Ako bolo spomenuté, špecifikom Slovenska je vysoká spotreba borovičky. Zaujímavý trend ukazuje prieskum MEDIAN SK, kde sa na tradičné destiláty ako je slivovica (9,3 %), hruškovica (7,8%) a borovovičku (4,8 %), „doťahuje“ ďalší tradičný alkohol, a síce medovina. Za posledných 12 mesiacov v konzumácii „tvrdých“ alkoholických nápojov jednoznačne vedú vodky, vrátane ochutených variantov (27,8 %), pred likérmi (20,8 %) a koňakmi (14,8 %). Čo sa týka likérov, bylinková príchuť je takmer dvojnásobne obľúbenejšia než vaječná (8,3 % vs. 4,5 %), čo je zrejme spôsobené aj kampaňami a novinkami v kategórii horkých

Pernod Ražná

0 0,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

bylinných likérov (HBL) a sezonalitou konzumácie a použitia vaječných likérov pri varení resp. pečení. Slovenským fenoménom je tiež sezónna výroba domácich vaječných likérov.

red, Zdroj: GfK, MEDIAN SK, Nielsen Foto: Pixabay.com 31


product

NAJPREDÁVANEJŠÍ VÝROBOK SPOLOČNOSTI OLD HEROLD

ZÁBAVA I POUČENIE Z KONIFERUM PÁRTY Na KONIFERUM párty, ktorú v Trenčíne usporiadala spoločnosť OLD HEROLD, boli dve hlavné hviezdy. Spevák Jerguš Oravec a KONIFERUM® borovička.

rokoch minulého storočia bola známa „Koniferum borovička“ z Trenčína, vyrábala ju Prvá slovenská továreň likérov, úč. spol. Ďalšia slávna trenčianska značka borovičky, JUNIPERUS®, je od roku 1936 registrovaná na Úrade priemyselného vlastníctva pod číslom 119401 a od roku 1952 je chránená medzinárodným patentom.

Jerguš je Trenčan a pochádza z umeleckej rodiny, jeho otec je známy výtvarník, mama učí tanec a obaja majú blízky vzťah k hudbe. Študoval grafiku aj muzikológiu, roky chodil na klavír – napokon mu však učarovala gitara, najmä bluesová. Širšia verejnosť ho spoznala v roku 2011 ako dvadsaťdvaročného na československej Superstar, jeho zameranie je však trochu iné. Blues, džez, rock – ale nevymedzuje sa iba žánrovo, hovorí najmä o kvalitnej hudbe. Napriek mladosti je už dnes pojmom na slovenskej bluesovej scéne, snaží sa hrať, spievať a šíriť dobrú muziku…

Bohatá história Druhú hviezdu, KONIFERUM® borovičku, si predstavme ešte o čosi podrobnejšie. Začnime históriou. Príbeh borovičky je úzko spätý so Slovenskom, kde sa borievky destilujú, ľudovo povedané „pália“, odpradávna. Pôvodne slúžili borievky na dochutenie zemiakového liehu. Neskôr sa výrobný proces zdokonalil a borovička sa začala vyrábať priemyselne. Trenčianske likérky dlhé roky cibrili receptúru borovičky z borievkového destilátu. Kvalitná borovička s prívlastkom „medicinálna“ sa prostredníctvom vážskych pltníkov dostala už začiatkom 20. storočia až do Viedne. Prvotriednu borovičku vyvážali z Trenčína za prvej Československej republiky aj do USA. Už v dvadsiatych

32

Pokračovateľom trenčianskej liehovarníckej tradície s koreňmi siahajúcimi do konca 19. storočia je spoločnosť OLD HEROLD, s. r. o. Táto dnes sídli v priestoroch, ktoré v roku 1932 vybudoval český podnikateľ Emil Pick v časti Trenčína nazývanej Istebník. Tento český továrnik sa nebál v čase hospodárskej krízy investovať a odkúpil pôvodnú liehovarnícku a droždiarenskú firmu Kornhauser a Herzka, pôsobiacu v meste Trenčín od roku 1886. Vybudoval moderný areál, ktorý zahŕňal droždiareň, tukáreň a liehovar. Po II. svetovej vojne boli trenčianske likérky znárodnené a ich výroba sa presunula do rozsiahlej, vtedy už bývalej, Pickovej fabriky. Štátny podnik, ktorý sa tu naďalej rozvíjal od sedemdesiatych rokov minulého storočia pôsobil v renomovanom potravinárskom združení ako výrobný liehovarnícky a kvasný závod Slovlik a postupne sa zmenil na súčasnú spoločnosť OLD HEROLD, s. r. o.

Tradícia pokračuje V minulosti trenčianske likérky pre priemyselnú výrobu borovičky zaviedli, a v spoločnosti OLD HEROLD dodnes dodržujú, spôsob výroby borievkového destilátu z borievkového kvasu.


product V ňom prebehne najskôr fermentačný a následne destilačný proces. Výsledným produktom je destilát s charakteristickými vlastnosťami voňavých borievkových bobúľ, ktoré obsahujú vzácne silice a flavonoidy, známe antioxidačným pôsobením a kladným vplyvom na cievy. Postup výroby KONIFERUM® borovičky sa dodnes nezmenil. Základ tvorí kvalitný borievkový destilát. K nemu sa pridá borievková aróma vyrobená z vedľajších frakcií vznikajúcich pri destilácii borievok. Vďaka svojej jemnosti a vyváženej receptúre je KONIFERUM® borovička mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná.

„Koniferka“ je najobľúbenejšia Jej chuťové vlastnosti, kvalita i obľúbenosť sú také vysoké, že populárna „Koniferka“ sa v poslednom čase stala najpredávanejším výrobkom spoločnosti OLD HEROLD. To bolo aj jedným z dôvodov na zorganizovanie KONIFERUM párty – a takéto podujatie sa stretlo s pozitívnym ohlasom nielen v Trenčíne. Pri tejto príležitosti dokonca zaznela špeciálne zložená hymna „Koniferky“. Účastníkov zaujal, pobavil i poučil aj originálny kvíz. Niektoré otázky

i odpovede mali nádych recesie, ale väčšina priniesla nielen štandardné, ale aj málo známe informácie. Napríklad z histórie. Kvíz pripomenul rok založenia trenčianskej továrne na výrobu kvasníc 1886 i názov Slovlik spred pár desaťročí – ale málokto vedel, že tu kedysi pracoval aj Alexander Dubček. Osožné bolo poučenie, že názov Juniperus je odvodený od latinského názvu borievky obyčajnej – Juniperus communis a Koniferum zasa od latinského slova Coniferum, čo znamená šiškoplodý. A keďže borovička sa má piť vychladená, celkom praktické je vedieť, že fľaša borovičky Koniferum v mrazáku presne pri -25,5 stupňoch zamrzne. Toľko stupňov pod nulu sa teda neodporúča. Ale správne vychladená je KONIFERUM® borovička výborným a veľmi obľúbeným spoločníkom. MN

(pti)

VERNOSTNÉ PROGRAMY, TRENDY V DORUČOVANÍ, AJ MIŠO KRÁL NA 6. SHOPCOMME Šiesty diel konferencie ShopComm, ktorá je určená pre online biznis a e-shopy, prinesie 12 prednášok, ktoré začínajúcim aj zabehnutým on-line firmám poradia, ako byť úspešnými na internete. Prednášky sú zamerané na problematiku budovania značky, udržania si zákazníkov, bannerovú reklamu, či trendy v oblasti dopravy, e-mailového marketingu, ako aj webhostingu. Akcia sa koná 29. októbra v Hoteli Saffron v Bratislave od 10:00 do 17:00 hod. Výber z prednášok: • Účinné zbrane malého e-shopu v boji s veľkými žralokmi! (OXYSHOP) • Piliere úspešnej značky alebo ako byť iný v 21. storočí (DAREN & CURTIS) • Ako sa pripraviť na rast e-shopu z pohľadu hostingu a nespôsobiť si zbytočné výpadky príjmov (WEBGLOBE) • Vernostné programy a citlivé rozposielanie direct kampaní (PRICEWISE) • Trendy v doručovaní zásielok a ich prínos pre e-shopy (DHL)

• Ako zvýšiť účinnosť emailov cez A/B testovanie a automatizáciu (VIVmail) Organizátorom konferencie 6.ShopComm je spoločnosť FUSION, generálnym partnerom je Pricemania, hlavnými partnermi sú Etarget, Oxyshop, partnermi sú DHL, SPS, Intime, Mergado, VIVmail, VIVnetworks, the Bridge a Snazzy Bee. Mediálnymi partnermi sú časopisy Instore a Next Future, portály Retailmagazin.sk, Pcrevue.sk, Infoware.sk, Itnews.

sk, Wink.sk, Techbox.sk, Touchit.sk, Mojandroid.sk, Digitalmag.sk, Podnikam. sk, Konferencie.sk a Education.sk Viac informácií o akcii nájdete na www.shopcomm.eu. pti

33


product

MLIEČNE DEZERTY ŤAHÚŇOM KATEGÓRIE Kategória mliečnych výrobkov vykazuje rast aj pokles. Vynikajúce medziročné výsledky dosiahli mliečne dezerty, a to nárast hodnoty predaja o 10,9 %. Naopak jogurty a mliečne nápoje poklesli ako v hodnote, tak aj v objeme predaja. Mliečne dezerty s nárastom o 10,9 % „Mliečne dezerty (chladené dezerty a snacky, zakysnutá smotana, tvarohové dezerty sladké) sa tešia z výrazných nárastov – medziročne v hodnote až o 10,9%. Pozitívny vývoj je ťahaný predovšetkým moderným trhom, ktorý tvorí takmer 2/3 z predaja celej kategórie. V mliečnych dezertoch sa z príchutí na prvých priečkach dlhodobo drží vanilková, čokoládová a kakaová,“ hovorí Mária Hukelová, Senior Consultant, RMS Client Service, Nielsen. “Naši zákazníci sú pri výbere dezertov stále viac-menej konzervatívni a ostávajú verní tradičným príchutiam ako kakao a vanilka. Tieto 2 druhy tvarohových dezertov patria 34

dlhé roky medzi naše najpredávanejšie. Príchute ako jahoda a oriešok tvoria približne 20 % z predaja našich tvarohových dezertov,“ uvádza Ing. Zuzana Žilovcová, manažér obchodu, NiKA, spol. s r.o.

Obľubujeme malé balenia jogurtov Kategória jogurtov zaznamenala medziročne pokles v objeme (-4,8 %) aj hodnote (-6,2 %). Tento trend je rovnako viditeľný na modernom trhu v predajniach nad 400 m2 ako aj na tradičnom trhu do 400 m2 Z príchutí jogurtov dominujú štyri: po bielych je to príchuť jahodová, čokoládová a čučoriedková, ktoré si spolu stabilne udržujú 53 % predajov z celej kategórie jogurtov. Z hľadiska veľkosti balenia

sú najviac obľúbené malé balenia do / vrátane 150 g (viac ako 80 %), kým najväčšie balenia 500 g a viac tvoria menej ako 3 % z celkového obratu kategórie. „Slováci potvrdzujú preferencie „tučnejších“ jogurtov – nadpolovičnú väčšinu tvorí a medziročne dokonca posilnila o 2 percentuálne body skupina jogurtov s obsahom tuku nad 5 %, kým tzv. light jogurty (do 2,4% tuku) generujú len 18 %,“ konštatuje M. Hukelová.

Predaj mliečnych nápojov ovplyvnil moderný trh Podobne ako jogurty, medziročne podľa Nielsen poklesli v tržbách o takmer 7 %. Aj v tejto kategórii najviac ovplyvnil trend moderný trh, ktorý tvorí okolo 60% z celého objemu kategórie. Pokles


product Ako často jete mliečne dezerty? (%)

Objem a hodnota predaja mliečnych výrobkov v SR Hodnota predaja 1 000 EUR

Objem predaja 1 000 kg

aug/13 - júl/14

aug/14 - júl/15

aug/13 - júl/14

aug/14 - júl/15

JOGURTY

89 719

84 190

33 979

32 331

MLIEČNE DEZERTY (chladené dezerty a snacky, zakysnutá smotana, tvarohové dezerty sladké)

58 889

65 307

14 225

15 262

MLIEČNE NÁPOJE (jogurtové nápoje, mliečne zakysnuté nápoje, kefír, cmar)

24 487

22 812

15 017

Na mliečne produkty minieme 450 € ročne „Mliečne výrobky kupujeme takmer každý druhý deň. Okrem mlieka, masla syrov a jogurtov, sem zaraďujeme aj smotany, smotanové nátierky, tvarohy, kyslo-mliečne nápoje a mliečne dezerty. Jedna domácnosť minie za rok na mliečne produkty v priemere skoro 450 €, z čoho najviac míňame ročne na syry a mlieko. Pri jednom nákupe minieme priemerne 3 eurá na mliečne výrobky,“ uvádza Katarína Lepiešová zo spoločnosti GfK a dodáva: „Mliečne výrobky si kupujeme viac ako 150× do roka, t.j. približne každý druhý deň a opäť prevažujú syrové produkty, jogurty a mlieko. Zo syrov najčastejšie nakupujeme tvrdé syry, ktoré tvoria viac ako polovicu všetkých nákupov syrov. Mliečne výrobky najviac kupu-

3,0

4–6-krát týždenne

3,2

2-3-krát týždenne

14,2

1-krát týždenne

13,3

14 096

Zdroj: NIelsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami s vylúčením Metro.

na modernom trhu bol 2× rýchlejší ako na tradičnom (-8% vs. -4% na tradičnom trhu). Z celej kategórie tvoria najvýraznejšiu časť mliečne zakysnuté nápoje a jogurtové nápoje (95 %). Kefír tvorí síce minoritnú časť (4%), avšak ako jediný z kategórii medziročne narástol o takmer 9%. M. Hukelová: „Zaujímavosťou u všetkých 3 mliečnych kategórií (jogurty, mliečne dezerty, mliečne nápoje) je silné postavenie privátnych značiek – v objeme tvoria viac ako 1/3 z celkového objemu a najvýraznejší nárast zaznamenali v kategórii jogurtov (+6 percentuálnych bodov).“

1-krát denne a viac

jeme v hypermaketoch a supermarketoch. Kým v supermarketoch nakupujeme častejšie ako v hypermarketoch, v hypermarketoch robíme väčšie nákupy, pri jednom nákupe minieme na mliečne produkty o 45 % viac.“„

2-3-krát mesačne

9,7

1-krát mesačne

3,6

menej ako 1-krát mesačne

3,6

neuvedené

1,0

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

red, zdroj: GfK, MEDIAN SK, Nielsen V segmente nátierok sledujeme zvýFoto: Pixabay.com šený dopyt po nátierkach vyrobených z tradičných slovenských syrov ako bryndza, oštiepok či parenica. Naša spoločnosť je jediným slovenským výrobcom Tvarohové dezerty: bryndzových - slovenský originál nátierok – Bryn- vyrobený podľa tradičnej receptúry dziarok. V po- vysoký podiel tvarohu a smotanyy slednom období - chutí deťom aj dospelým ým sme zaznamenali zvýšený dopyt po slovenských špecialitách aj zo zahraničia, predovšetkým z Českej republiky. Čo sa týka balenia, trendom sú znovu zatvárateľné balenia, - zdravá a chutná bryndzová nátierka ktoré poskytujú - vyrobená z bryndze, smotany a čerstvého masla väčší komfort - tradičná receptúra pri konzumácií,“ - slovenský výrobok konkretizuje tren- v troch príchutiach dy Z. Žilovcová. (kp)

35 www.nika.sk | post@nika.sk | +421 42 432 23 82


product

RÝCHLA ALTERNATÍVA LÁKA Vrecúškové polievky patria medzi najpoužívanejšie dehydrované produkty, ktoré sú rýchlou alternatívou prípravy jedla. Obľúbené sú aj instantné polievky s cestovinou a tzv. hrnčekové polievky. Celá kategória generuje zaujímavé obraty aj obaloch privátnych značiek. „Medzi spotrebiteľmi známu tzv. sáčkovú polievku si za posledných 12 mesiacov kúpilo viac ako 60 % domácností. Viac ako polovica z kupujúcich si takúto polievku prinieslo zo supermarketu. Najčastejšie však tento druh produktov nakupujeme v malých predajniach,“ uvádza Veronika Némethová, Spotrebiteľský panel GfK a dodávame: „Na nákupy sáčkovej polievky v akcii minieme každé tretie euro určené na ich nákup.“ Rýchlou alternatívou k týmto polievkam sú aj polievky, ktoré si môžu spotrebitelia pripraviť do hrnčeka. Za rok ich kúpila viac ako štvrtina domácností. Obľúbené sú aj instantné polievky s cestovinou, ktoré oslovili tretinu slovenských domácností. V tejto kategórii je v rámci uvedených najvyšší podiel privátnych značiek. Podľa agentúry MEDIAN SK použilo vo svojej domácnosti za posledných 12 mesiacov dehydrované pokrmy 11,1 % respondentov. Dehydrované prílohy použilo za rovnaké obdobie 10,4 % opýtaných, pričom najčastejšie ich respondenti používajú 1-krát mesačne a menej (3,1 %). Instantné snacky jedlo za sledované obdobie 8,6 %, instantné polievky do hrnčeka 24,9 % a klasické polievky na varenie (38,2 %) opýtaných.

Ako často používate dehydrované prílohy? (%) viac ako 1-krát týždenne

0,3

1-krát týždenne

1,7

2-3-krát mesačne 1-krát mesačne

36

knedle v prášku

3,0

halušky v prášku

2,9

zemiaková kaša v prášku

1,5

1,2 0,2

3,0 1,9

menej ako 1-krát mesačne

3,6

iné zemiakové prílohy (napr. zemiakové placky atď.)

neuvedené

0,7

iné

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Ako často používate klasické polievky na varenie? (%)

Ako často jete instantné snacky? (%)

viac ako 1-krát týždenne

3,1

viac ako 1-krát týždenne

0,5

1-krát týždenne

7,1

1-krát týždenne

2,0

2-3-krát mesačne

2,4

2-3-krát mesačne

11,3

1-krát mesačne

6,9

1-krát mesačne

1,5

menej ako 1-krát mesačne

8,9

menej ako 1-krát mesačne

2,0

neuvedené

0,9

neuvedené

0,3

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Red, Zdroj: GfK, MEDIAN SK

Aký druh dehydrovanej prílohy používate najčastejšie? (%)

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015


product

ČAJE AGROKARPATY OCENENÉ ZNAČKOU KVALITY SK GOLD Spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. v Plavnici vznikla v roku 1993. Jej hlavnou činnosťou je pestovanie liečivých rastlín a drobného ovocia. Na tohtoročnom Agrokomplexe bolo päť čajov ocenených prémiovou Značkou kvality SK GOLD.

Agrokarpaty, s.r.o.

Plavnica

Najväčší pestovateľ liečivých rastlín

Návrat k zdravému rozumu a citlivému srdcu Liečivé rastliny, ktoré sú vo výrobkoch firmy Agrokarpaty, s.r. o Plavnica, sa pestujú v ekologicky nezaťaženom prostredí oblasti Pienin a Magury pod Vysokými Tatrami. Výrobky značky Agrokarpaty sú čisté, t.j. bez umelých farbív a aróm. Agrokarpaty, s. r. o. má kladný vzťah a rešpektm k životnému prostrediu. Tento systém hospodárenia, ktorý bez použitia syntetických pesticídov a hnojív produkuje kvalitné a zdravé

(pti)

biopotraviny. Ekologické poľnohospodárstvo zároveň prispieva k udržovaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvára podmienky pre prosperitu vidieka. Je to návrat k zdravému rozumu a citlivému srdcu.

„Zber byliniek je najkrajším, ale tiež najnáročnejším obdobím v našom pracovnom procese. Je nádherné, keď stojíte uprostred rozkvitnutej farebnej, voňavej lúky a ste v symbióze s prírodou, načerpávate energiu… musíme však brať do úvahy aj nevyspytateľné počasie a poponáhľať sa pozbierať úrodu. Tým, že zber kvetov, a tiež kvetov z vňaťou sa realizuje ručne, zamestnávame v sezóne aj brigádnikov. Aj napriek tomu, že poľnohospodárska činnosť je náročná, my ju robíme s láskou, a som rada, že takýmto spôsobom môžeme vniesť aspoň kúsok z našej krásnej

prírody do každej domácnosti,“ hovorí Ing. Helena Petrusová, konateľka spoločnosti.

Ocenené výroby na Agrokomplexe Slávnostné udeľovanie ocenení Značka kvality SK a Značka kvality SK GOLD sa tradične konalo pri príležitosti otvorenia 42. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2015 v Nitre. Spoločnosť Agrokarpaty, s. r. o. získala päť ocenení Značka kvality SK GOLD pre výrobky Čučoriedka s aróniou - ovocný čaj, Čajík z babkinej špajzy - ovocno bylinný čaj, Materina dúška - bylinný čaj, BIO detský na imunitu, ovocno – bylinný čaj a Cyprián - bylinný čaj. Zaujímavé informácie sa vzťahujú k fráterovi Cypriánovi, ktorý žil v osemnástom storočí. Bol rádovým mníchom v kláštore kamaldulov v Červenom Kláštore. Nadobudol veľké vedomosti z medicíny, floristiky, farmácie, alchýmie a botaniky, ktoré použil pri liečbe pomocou bylín.

37


product

PAPIEROVÉ PRODUKTY: NARASTÁ VÝZNAM PRIVÁTIEK Medzi 3 základné kategórie papierových produktov môžeme zaradiť najmä toaletný papier, vreckovky a kuchynské utierky. Z menovaných pri medziročnom porovnaní periód končiacich mesiacom jún 2015 narástli v objeme najviac toaletné papiere, v tržbách zas kuchynské utierky. Najväčší podiel má dvojvrstvový Podľa agentúry Nielsen toaletný papier zaznamenal v peňažnom vyjadrení medziročne nárast o 5,5 %, v objeme sa predalo dokonca až o 7,3 % kotúčikov viac, ako rok minulý. Toto je dôsledok

rastúceho podielu väčších balení toaletného papiera. Dominantný podiel, v objeme viac ako 48 %, si ešte posilnili 8-kusové balíky, ktoré spolu s 10- a 20-kusovými rástli najmä na úkor 4-kusových balení. Spotrebitelia zároveň začali uprednostňovať viacvrstvový

Objem a hodnota predaja papierových hygienických produktov v SR Objem predaja v 1 000 kusoch

Hodnota predaja v 1 000 eur

júl/13 – jún/14

júl/14 – jún//15

júl/13 – jún/14

júl/14 – jún//15

TOALETNÝ PAPIER

148594,6

159414,3

41859,2

44147,1

PAPIEROVÉ VRECKOVKY

1532845,2

1588987,3

12244,9

12547,2

KUCHYNSKÉ UTIERKY

18350,2

18869,3

7865,9

8528,3

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Dáta vyjadrujú predaje na celkovom F&M maloobchodnom trhu v Slovenskej republike (obchody s potravinami a zmiešaným tovarom bez Metro Cash & Carry)

38

papier. 3-vrstvový tvoril v období júl 2014 – jún 2015 už vyše 41 % predaného toaletného papiera na Slovensku, čo je oproti tomu istému obdobiu minulého roka nárast o vyše 2 percentuálne body. Najväčší podiel si stále drží 2-vrstvový s viac ako 49 % celkového predaného objemu, v hodnote s 51 %. Biely toaletný papier, naproti farebným, v dôležitosti vzrástol a predstavuje viac ako ¾ celého predaného objemu i hodnoty toaletného papiera na Slovensku. Veronika Némethová, Senior konzultant, Spotrebiteľský panel GfK uvádza: „Toaletný papier nakupujú domácnosti približne 17-krát do roka. 8 z 10 kupujúcich domácností si pri nákupe aspoň raz vybralo


product značku maloobchodného reťazca (PL, Private Label, privátky). Na nákup privátnych značiek v kategórii toaletného papiera minieme 6 z 10 eur. Inú ako privátnu značku toaletného papiera si za posledných 12 mesiacov nekúpi viac ako 1/5 domácností. Podiel privátnych značiek je vo výdavkoch domácností na hygienické vreckovky ešte vyšší ako pri toaletnom papieri. Naopak, vreckovky nakupujeme za akciovú cenu v menšej miere.“

Vreckovky nakupujeme vo veľkom Papierovým vreckovkám sa darilo najmenej, i tak však zaznamenali medziročne nárast o 2,5 % v hodnote a 3,7 % v počte predaných vreckoviek (o 2,2 % viac samotných spotrebiteľských balení). Viac spotrebiteľov siahlo minulý rok po krabicových baleniach, ktoré tak získali v hodnotovom podiele ďalšie percentuálne body, čím sa podieľajú na tržbách už takmer 35 %. Zvyšok patrí ešte stále dvakrát väčšiemu segmentu vreckových balení. Rovnako ako pri toaletnom papieri, i tu si získavajú obľubu drahšie viacvrstvové vreckovky. 4-vrstvové narástli v hodnotovom podiele na viac ako 18 %, pričom v objeme im patrí len necelých 13 %. Viac ako 54 % hodnoty v peňažnom vyjadrení tvorí najsilnejšia skupina 3-vrstvových vreckoviek, zvyšná viac ako štvrtina tržieb patrí 2-vrstvovým.

Koľko balení (10 ks) papierových vreckoviek používate priemerne za mesiac? (%)

Koľko kusov toaletného papiera spotrebujete priemerne za mesiac? (%)

1 balenie alebo menej

21,7

2 kusy a menej

2 balenia

20,7

3 - 4 kusy

21,1

3 balenia

17,8

5 - 6 kusov

22,8

4 balenia

10,2

7 - 9 kusov

18,0

5 balení

7,5

10 - 12 kusov

15,4

6 balení a viac

6,6

13 kusov a viac

13,4

neuvedené

1,4

neuvedené

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Preferujeme dvojkusové balenia kuchynských utierok Už spomínané rastúce kuchynské utierky si polepšili v tržbách o 8,4 %, v objeme o necelé 3 %, čo znamená o skoro 520-tisíc roliek. Z balení jednoznačne vyhrávajú 2-kusové, ktorým patrí takmer 90 % objemový podiel. Len necelé 2 % objemu tvoria balenia jedného samostatného kotúčika, no v hodnote je to až vyše 12 %, čo je nárast o viac ako 2 percentuálne body. Bez veľkých medziročných zmien je drvivá väčšina predaných utierok 2-vrstových.

5,2

1,7

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Agentúra Nielsen ďalej potvrdzuje, že medzi drogistickými kategóriami patria popísané 3 kategórie papierenského tovaru medzi tie s najvyšším podielom privátnych značiek. V kuchynských utierkach a vreckovkách pokrývajú vyše 60 % všetkých predajov. Moderný trh (zastúpený predajňami so zmiešaným tovarom nad 400 m2) je v objemovom podiele na predaji daných kategórií stále najdôležitejší. Rastú však predaje najmä v čisto drogistických predajniach.

Zdroj: GfK, MEDIAN SK, Nielsen

foto: Unilever / Savo

Savo prichádza s „netradičnou“ reklamou na WC čističe Spoločnosť Unilever kompletne rebrandovala celý produktový rad populárnej značky SAVO do nového prehľadného dizajnu a do televíznej kampane na inovovaný rad svojich WC čističov vyrazila s nevšedným nápadom. Savo využíva výsledok reálneho výskumu, podľa ktorého Savo odporúča 9 z 10 žien. Toto tradičné klišé však tvorcovia následne opúšťajú, aby sa netradične venovali desiatej žene a jej snahe poradiť si so „skoro každým problémom v domácnosti“ iným, skutočne nečakaným spôsobom. Reklama je dielom agentúry Young & Rubican a režiséra Daniela Růžičku. Nový rad sa vyznačuje tým, že zároveň čistí a dezinfikuje a pre spotrebiteľa sú k dispozícií štyri varianty: Savo WC Oceán, Savo WC Lúka, Savo WC Turbo a Savo WC Citrón. 39


product

ŽIADANÉ SÚ POKROČILÉ TECHNOLÓGIE Údaje z kategórií B2B a B2C tlače ukazujú, že spoločným menovateľom dopytu je dôraz na pokrokové, inovatívne technológie. Zákazníci sú ochotní obstarať si drahšie riešenia, ktoré prinášajú želaný efekt a istú návratnosť investície. Pozitívny vývoj predaja V druhom štvrťroku 2015 dosiahla hodnota predaja na trhu spotrebnej elektroniky v západnej Európe zhruba 5,9 miliardy euro.* V porovnaní s vynikajúcim kvartálom v roku 2014 to znamená pokles o 12,5 %. Vo svetle minuloročných futbalových majstrovstiev sveta sa pokles tržieb očakával, avšak nie až taký veľký. Ak sa pozrieme bližšie na sektor kancelárskej techniky a najmä segment tlačiarní, rast tržieb ovplyvňujú najmä výsledky multifunkčných zariadení, ktoré sú najpredávanejšou produktovou skupinou. V segmente atramentovej tlače sa dopyt presúva k pokročilejším 40

zariadeniam s vyššou obstarávacou cenou a nižšími prevádzkovými nákladmi. Napriek tomu, že bol druhý kvartál minulého roku úspešný hlavne počas spomínaných majstrovstiev sveta vo futbale vďaka segmentu projektorov, západoeurópsky trh kancelárskej techniky a spotrebného materiálu v druhom štvrťroku 2015 vzrástol o 0,8 percenta na hodnotu 4,3 miliardy euro. Väčšina krajín západnej Európy zaznamenala solídny nárast tržieb, iba na holandskom a gréckom trhu došlo k ich značnému poklesu. Za pozornosť stojí pokračujúci rast predaja malých fototlačiarní. Pred

niekoľkými rokmi sa zdalo, že je tento produkt odsúdený k zániku. „V tomto roku chceme návštevníkom ukázať, že Epson búra hranice možností tlače a vie potlačiť takmer všetko - od nábytku, cez tapety, tienidlá lámp, až po klasické oblečenie,“ uviedla pri príležitosti výstavy REKLAMA – POLYGRAF Kateřina Sedláčková, Pro Graphic Account Manager CZ/SK spoločnosti Epson a dodáva: „Účastníci veľtrhu si mohli priniesť aj vlastné motívy, ktoré sme im následne preniesli do reality.“ V kategórii veľkoformátovej tlače predstavovala firma novinku tlačiareň SureColor SC-P800 a o čosi


product neskôr uviedla na trh nové sublimačné tlačiarne (SC-F7200 a SC-F6200), s ktorými môžu užívatelia spoľahlivo potláčať textílie a reklamné predmety.

Tlač na obaly a ekológia Z pohľadu veľkoformátovej tlače je dôraz kladený na ekológiu a ekonomiku prevádzky. Samozrejmou požiadavkou sú napríklad nízka spotreba energie, tonerov, vysoká trvácnosť a žiadna environmentálna záťaž. Začiatkom leta boli zástupcovia IN STORE Slovakia pri spustení novej výrobnej linky pre výrobu obalu Tetra Recart® v maďarskej fabrike v Budapešti. Vďaka tejto inovácii je možné sterilizovať plnený produkt vo vnútri obalu, čo zabezpečuje predĺženie jeho životnosti až na 24 mesiacov. Obal je ekologickou alternatívou konzerv a určený je na balenie napríklad polievok, omáčok, hotových jedál, zeleniny, ovocia, či PET FOOD. Obal pritom zaberá o 30 – 40 % menej miesta na pultoch ako konzervy. Navyše, je možné ho prepravovať efektívnejšie, pretože je hranatý a o 64 % ľahší ako kovová konzerva. Ako kartónový obal je zároveň ľahko otvárateľný pre spotrebiteľov, pohodlný na skladovanie a je 100% recyklovateľný. Obalové kartóny spĺňajú požiadavky zákazníkov

z hľadiska bezpečnosti, komfortu a environmentálneho hľadiska. Kľúčovú úlohu pre predaj hrá samotná potlač obalov. Pýtali sme sa, či môže byť použitá tlačiarenská farba na obaloch akýmkoľvek spôsobom nebezpečná pre konzumenta v prípade poškodenia vrchnej vrstvy obalu. „Nie, neexistuje žiadne riziko, že by tlačiarenská farba, ak je horná vrstva poškodená, bola akýmkoľvek spôsobom pre konzumentov škodlivá. Tlačiarenská farba a horná vrstva obalu sa kontrolujú spoločne na zabezpečenie ich vhodnosti pre tlač na materiál, ktorý príde do styku s potravinami a to z toho dôvodu, že obe majú rovnaké chemické zloženie. Horná priesvitná vrstva slúži k ochrane tlače pred poškriabaním, neslúži teda na zabránenie prenosu chemických látok z vrstiev po potravín. Tlač a horná vrstva sú pravidelne kontrolované z hľadiska bezpečnosti a teda sú vhodné pre tlač na Tetra Recart obaloch,“ vysvetlila Lucie Krkošková, Communications Officer, Tetra Pak Česká republika, s. r. o. Samotné zloženie atramentu je logicky predmetom obchodného tajomstva a know-how dodávateľa, no tlačiarenská farba bola podrobená bezpečnostnému hodnotenie podľa medzinárodne uznávaných

vedeckých princípov. L. Krkošková zdôrazňuje: „Okrem toho, všetky atramentové zložky sú uvedené vo Švajčiarskej vyhláške pre tlačiarenské farby určené pre tlač na vonkajšie povrchy prichádzajúcimi do styku s potravinami. Migračná analýza bola súčasťou procesu validácie a všetky tlačiarenské farby ju prešli úspešne. Po spustení výroby vykonávame odbery vzoriek na týždennej báze a tieto odosielame do externej laboratória k migračnej analýze. Týmto sa dosiahne toho, že výrobok je pod neustálou kontrolou, ktorá zaisťuje bezpečnosť potravín.“ red, foto: Tetra Pak * GfK TEMAX je index sledovanosti technického spotrebného tovaru na trhu, ktorý vyvinula spoločnosť GfK. Výsledky sú založené na pravidelných prieskumoch uskutočňovaných v maloobchodnom paneli GfK, ktorý sa skladá z viac ako 425 000 maloobchodných predajní z celého sveta. Do prieskumu GfK TEMAX® Western Europe sú priamo zahrnuté dáta z 13 krajín (Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Nemecko, Španielsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko a Veľká Británia). Okrem toho sú prostredníctvom extrapolovaných dát zastúpené aj Nórsko a Švajčiarsko. ®

(kp)

41


product

PREŽITÉ TABU Hovorí sa, že sex predáva. Áno, ale hlavne predáva knihy z červenej knižnice, erotické pomôcky, voľnopredajné lieky na podporu potencie a erotické služby. Kam sa vlastne uberá maloobchod s rozkošou? Sú Slováci konzervatívni alebo vyskúšajú aj niečo „tvrdšie“? Bude mať nová generácia vôbec záujem o sex? Obsah článku je určený pre osoby staršie ako 18 rokov. Sonda do intímneho života (nielen) Slovákov Problém sexu v súčasnosti je nadmerný výber a dostupnosť. Pornostránky, erotické linky, eskortný servis, erotické pomôcky a prípravky na podporu potencie sú otázkou pár kliknutí a rozpočtu. Pritom sex už súčasníci dokážu oddeliť od „chodenia“, promiskuitu od „nemonogamného vzťahu“ (termín „voľný vzťah“ je pasé, pripomína éru hippies). Prieskumy naznačujú, že medzi študentmi na internátoch stúpa množstvo vzťahov založených len na spoločnom záujme o sex. Všetko ostatné spojené s „chodením“, len zdržuje od štúdia a ťahu na kariérnu bránku. Je to ako chodiť spoločne do 42

fitnescentra. Dá sa povedať, že sex a promiskuita už nie sú pre mládež prejavom rebélie voči rodičom, ale stali sa komoditou. V istom zmysle je dnes erotika pre sex naozaj ako šport pre fyzickú aktivitu. Sex devalvoval. Je bežný asi ako bozkávanie. Nudí. Čo s tým? Kedysi to boli Kámasútra a Radosť zo sexu, dve príručky, ktorých cieľom bolo rozvíjať erotiku poskytovaním návodov pre väčšiu pestrosť sexuálnej aktivity. Dnes je to trilógia Päťdesiat odtieňov sivej autorky E L James. Svojím spôsobom tieto knihy v novom miléniu zapôsobili trocha ako diela Henryho Millera. Nemravné, vulgárne a istý čas v USA aj zakázané

Millerove romány voľným prístupom a šťavnatými opismi sexu ovplyvnil hnutie hippies. Trilógia Päťdesiat odtieňov sivej podobne ukazuje, že to, čo bolo kedysi tabu, čo bolo výsadou zvrhlíkov typu Markíz de Sade, je v podstate normálne a ide len o spestrenie inak nudných sexuálnych radovánok. Román pracuje s fantáziou nielen ženskej čitateľskej základne. Čítalo ho aj množstvo mužov, hoci sa k tomu neradi priznávajú. „Trilógia Fifty Shades patrí medzi najpredávanejšie knihy mediálnej spoločnosti Albatros Media Slovakia a určite sa radí medzi nadpriemer z hľadiska predajnosti v našej vydavateľskej skupine.


product Všetkých jednotlivých dielov trilógie dohromady sa k 11. 2. (pred premiérou filmu) predalo viac ako 170 000 ks,“ potvrdzuje marketingová manažérka vydavateľstva Lucia Hlubeňová a dodáva: Samozrejme, aj po premiére filmu záujem o knihy stúpol, čo sme očakávali. Taktiež sme zaznamenali zvýšený záujem o kompletnú trilógiu, ktorú sme vydali v darčekovom boxe.“ Dodajme, že v USA už sa predalo vyše milióna a v Spojenom kráľovstve vyše 650 000 kópií. L. Hlubeňová si myslí, že o témach z trilógie sa začalo viac hovoriť a písať v médiách, čo mohlo tiež prispieť k posunutiu hraníc či k rozšíreniu obzorov v oblasti sexuálneho správania.

Wertherov efekt a erotika pre masy Zaujímalo nás, či sa prejavil efekt ako po vydaní knihy „Utrpenie mladého Werthera“. Kniha Wolfganga Goetheho spôsobila štatisticky významné množstvo samovrážd a román bol kvôli tomu niekde aj zakázaný. V psychológii sa ujalo značenie Wertherov efekt. Slováci sú aj v sexe konzervatívni, a tak zmeny správania sa v dopyte prejavili až so značným odstupom času od vydania trilógie a od uvedenia filmu. Slováci potrebovali viac času na to, aby sa myšlienky a fantázie premenili na činy. Film, ktorý kritici označujú ako „erotika pre masy“ alebo „mamičkovské porno“ videlo len za prvý víkend u nás 108 094 divákov.

V medziročnom porovnaní vzrástol záujem o vibrátory na internete o štvrtinu a záujem o erotické hračky o polovicu. Pozoruhodný nárast záujmu bol zaznamenaný v tabuizovanej produktovej kategórii SM (sadizmus-masochizmus), BDSM (zväzovanie a disciplína, dominancia a submisivita, sadizmus a masochizmu) a fetišu, kde sa dokonca až strojnásobil! Badať teda istú koreláciu medzi knihami, filmom a ochotou nakupovať tabuizované „hračky“. V zahraničí, ale aj u nás naberá na popularite napríklad „hračka“ pre mužov značky Fleshlight (angl. flashlight je baterka na svietenie). Pomôcka sa skutočne podobá na baterku, ale namiesto žiarovky je v nej umelá vagína. Podľa niektorých portálov patrí Fleshlight k vôbec najpredávanejším produktom tohto typu pre mužov. O tom, že slovenskí zákazníci popri technologických vychytávkach radi „korenia“ intímny život aj výživovými doplnkami, zas svedčí čoraz väčšia popularita produktov v kategórii afrodiziak a voľnopredajných liekov. Najvyhľadávanejšími artiklami sú tu predovšetkým zmyslové stimulanty, napr. španielske mušky, ako aj generiká známej modrej tabletky. Neprekvapí, že tu sú hlavne produkty hojne podporené reklamou, ako Clavin alebo ArginMax, ktorý odporúča známy český sexuológ Radim Uzel.

Pikantné darčeky Kategória „erotika“ má pre väčšinu Slovákov príliš intímny podtón na to, aby k nej pristupovali ako k bežnému spotrebnému tovaru. Po vibrátory nechodíme do obchodov ako po rožky, o to viac nám vyhovuje anonymita e-commerce. Výsledky analýzy správania sa internetových zákazníkov, vypracovanej pod záštitou Heureky, naznačujú expandujúci záujem Slovákov o erotiku.

Značná suma poputuje podľa Heureky tento rok v oblasti erotiky na vianočné darčeky, keďže podľa výsledkov prieskumu najviac míňame na erotiku v čase Vianoc. „Zaujímavé je, že erotické darčeky sa častejšie objavujú pod vianočným stromčekom než ako valentínske prekvapenie. Dopyt po nich pred tohtoročným sviatkom zaľúbených vzrástol iba mierne, a to i napriek

faktu, že v tom čase žil celý svet premiérou sfilmovaného erotického bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej,“ uvádza obsahová manažérka najnavštevovanejšieho nákupného portálu Heureka.sk Alexandra Čermáková.

Internet je ako antikoncepcia V priebehu roka 2014 vystúpil do popredia trend internetového nakupovania erotického tovaru prostredníctvom mobilných zariadení. Ide o očakávaný fakt, vzhľadom na prirodzenú potrebu súkromia pri tomto type objednávok. Zmenám sexuálneho správania sa venujú mnohé seriózne štúdie a ich výsledky bývajú často prekvapujúce. Vedeli ste napríklad, že najpopulárnejšou pornohviezdou je Kim Kardashian, hoci nikdy žiadne porno nenatočila? Mnohé mýty padli v Japonsku a šíria sa do celého sveta. Uznávaný psychológ a autor známeho stanfordského väzenského experimentu Philip Zimbardo dokonca tvrdí, že z Japonska sa začal globálne rozširovať aj fenomén nazývaný singulárna sexualita, teda stav, kedy k uspokojeniu sexuálnych potrieb stačí chlapcom virtuálne porno. Porno však sleduje oveľa aj viac žien ako v minulosti. Mimochodom je to internet, ktorý ako učebnica nahrádza Kámasútru. Internet je pre Millennials tým, čím bola pre Baby boomers antikoncepcia. Tiež umožnil istý druh sexuálnej revolúcie. Vzniká násobne viac vzťahov, objavujú sa nové výklenky. Sexualita nachádza nové odtiene, ktoré presahujú aj do iných oblastí života. Mnohé sexuálne tabu už v novom miléniu neplatia. Sú zastarané. Prežité. Juraj Púchlo, zdroj: Heureka.sk, Albatros Media, sapiosexual.com, pornhub.com/insights Foto: Dreamstime.com 43


product

ZELENÁ LOGISTIKA V PRAXI MALÝCH A STREDNÝCH PODNIKOV

časť 1.

Ochrana životného prostredia je jednou z hlavných tém budúcnosti, nakoľko súčasný celkový spôsob života je pre našu planétu neudržateľný. Už nestačí, aby mal produkt špičkové parametre a vysokú kvalitu. Významnú úlohu zohráva aj pridaná hodnota – čo iné zákazníkovi ponúkate na rozdiel od konkurencie, v čom ste výnimočný. To platí aj v logistike. Požiadavky na kvalitu tovarov a služieb sú vnímané na rovnakej úrovni a na základe rovnakých kritérií vo veľkých, stredných ako aj malých podnikoch. Dôvodom je fakt že kvalita produktov je zárukou spokojných zákazníkov a úspechu podniku. Zelené riešenia sú a budú posilňujúcim zdrojom konkurenčnej výhody.

Čo na to MaSP (malé a stredné podniky) na Slovensku? Na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici sa v roku 2015 uskutočnil výskum s cieľom zistiť, ako malé a stredné podniky na Slovensku vnímajú aktivity zelenej logistiky. Reprezentatívnosť vzorky podľa vybraných znakov – veľkosť podniku, určená na základe počtu zamestnancov a odvetvia, sa potvrdila. Z hľadiska odvetvia sa do výskumu zapojilo 3,6 % podnikov z odvetvia pôdohospodárstva, 13,6 % z odvetia priemyslu, 18 % z odvetvia stavebníctva, 27,2 % z odvetvia obchodu a 37,6 % z odvetvia služieb. Na lokálnom trhu pôsobí 24 % respondentov, na národnom 25,2 %, na európskom 19,2 % a na globálnom trhu pôsobí 3,6 % respondentov výskumu. MaSP na Slovensku najviac súhlasia s tvrdením, že zelená logistika je ekologický spôsob prepravy materiálov a tovarov a používanie obalov šetrných k životnému prostrediu (ŽP)u. Až 44

42 % respondentov označilo, že pre MaSP na Slovensku je implementácia zelenej logistiky potrebná v záujme odstránenia, resp. zníženia negatívnych vplyvov podnikania na ŽP. Veľmi zaujímavé bolo zistenie, že až 45,2 % respondentov sa stretlo v ich podniku s aktivitami zelenej logistiky, ale na druhej strane nie je to štandardizované v podnikových dokumentoch. Dokonca až 28,8 % respondentov skonštatovalo, že sa s aktivitami zelenej logistiky v ich podniku ešte nestretli. Najviac MaSP na Slovensku uskutočňuje z aktivít zelenej logistiky separáciu a recykláciu odpadov a snažia sa o znižovanie materiálovej náročnosti výroby. Najmenej poskytujú školenia zamestnancov v oblasti zelenej logistiky. Na základe výsledkov výskumu môžeme skonštatovať, že v oblasti zelenej logistiky MaSP na Slovensku vyvíjajú najvyššiu aktivitu pri optimalizácii prepravných trás a zefektívňovaní nakladania prepravovaného tovaru, to znamená že sa snažia zlepšovať dvoje dopravné systémy. Na základe výsledkov výskumu môžeme konštatovať, že najväčšou bariérou implementácie aktivít zelenej logistiky sú vysoké vstupné investičné náklady. Hneď za ňou nasledujú vysoké prevádzkové náklady a vysoké vstupné investičné náklady. Za najmenšiu bariéru respondenti označili nedostatok záujmu zo strany zákazníkov.

Mnohokrát pri aktivitách zelenej logistiky nejde o finančne náročné investície, ale nedostatok záujmu o vzdelávanie v tejto oblasti vedie k neefektívnemu vykonávaniu procesov podniku a má za následok stratu finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť investované práve do aktivít zelenej logistiky. Z výskumu vyplynulo, že najväčším impulzom pre zavedenie zelenej logistiky do MaSP na Slovensku je zníženie nákladov pre podnik, zvýšenie konkurencieschopnosti a zvýšenie zisku podniku. Výsledky výskumu potvrdili, že najväčší vplyv na rozhodnutie MaSP na Slovensku implementovať zásady zelenej logistiky má zákazník. O niečo nižší vplyv má konkurencia a vládne a verejné inštitúcie. Zaujímavé bolo zistenie, že najnižší vplyv na implementáciu zásad zelenej logistiky majú zamestnanci, ktorí sú zodpovední za zlepšovanie procesov a teda aj za inovácie týchto procesov smerom k zelenej logistike. Respondenti očakávajú, že vláda SR by v otázkach zelenej logistiky mala zlepšiť oblasť poskytovania dotácií a podporovať „zelené“ podnikanie aj cez rôzne iné štátne príspevky. Najnižší záujem respondenti prejavili o podporu intermodálnej prepravy. Pokračovanie v budúcom čísle Ing. Denisa Malá, PhD., Ekonomická fakulta UMB v Banskej Bystrici denisa.mala@umb.sk


product

NOVÝ FORD MONDEO DYNAMIKA A HOSPODÁRNOSŤ Športovo dravý, príťažlivý a moderný dizajn udeľuje novému Fordu Mondeo dynamickú siluetu. Už zo samotného vzhľadu vyžaruje neobyčajná dynamika a skvelá hospodárnosť. Dizajn nového Mondea neplní totiž len estetickú funkciu. Vozidlo je tvarované s ohľadom na minimálny aerodynamický odpor vzduchu, čo prispieva k zníženiu spotreby paliva a emisií CO2. Dômyselná konštrukcia V kombinácii s premyslenou konštrukciou, precíznym dielenským spracovaním a najmodernejšími technológiami tak vzniklo najpokrokovejšie Mondeo všetkých čias. Jeho zošľachtený, elegantný, športový a mimoriadne expresívny exteriér si určite zamilujete. Funkcie, ako je napríklad prednárazový bezpečnostný systém s rozpoznávaním chodcov, slúžia na zvýšenie ochrany a bezpečnosti na preplnených mestských cestách. Táto funkcia je súčasťou balíčka prednárazového bezpečnostného systému Pre-Collision Assist, do ktorého taktiež patrí systém aktívneho brzdenia Active Braking. Tento systém dokáže samostatne brzdiť a prispieť tak k vašej bezpečnosti.

Dynamické LED svetlá Z dlhého zoznamu inovácií vyzdvihneme adaptívne LED svetlomety. Tieto inteligentné svetlomety môžu fungovať v jednom z ôsmich rôznych režimov svietenia. Výsledkom sú svetlá, ktoré reagujú na okolité prostredie, smer a rýchlosť jazdy. Tvar a intenzita svetelného kužeľa sa mení podľa toho, či idete v meste, po okresnej ceste alebo podľa počasia.

Nový 1.5 litrový EcoBoost má výkon 118 kW pri kombinovanej spotrebe 5,8 l/100 km. A 2.0 EcoBoost vyvinie pôsobivých 149 kW alebo v druhej výkonnostnej variante až dokonca 176 kW a k tomu pridáva špeciálne naladený sound symposer, ktorý vám umožní vychutnať si športový zvuk motora. Budúci majiteľ si môže vybrať aj zo širokej palety dieselových motorov. Všetky využívajú najmodernejšie technológie, ktoré zvyšujú výkon a krútiaci moment, zároveň však znižujú spotrebu paliva aj emisie CO2. Motor 2.0 TDCi existuje v troch výkonových stupňoch. Najsilnejší z nich ponúka vďaka dvojitému preplňovaniu pôsobivých 210 koní / 154 kW, pričom stále dosahuje vynikajúcich hodnôt spotreby paliva a emisií.

Široká škála motorov Najmodernejšie benzínové motory Ford EcoBoost v novom Forde Mondeo sa vyznačujú kombináciou priameho vstrekovania paliva a preplňovania turbodúchadlom. Vďaka tomu dosahujú vynikajúceho výkonu aj spotreby paliva.

Päť hviezdičiek a unikátne technológie Najnovšie Mondeo už získalo najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti od nezávislej európskej organizácie Euro NCAP. Je totiž vybavené radom

unikátnych bezpečnostných technológií Ford, ktoré získali ocenenie Euro NCAP Advanced Awards, udeľované mimoriadnym bezpečnostným inováciám. Napríklad ako prvé vozidlo značky Ford má nové Mondeo airbagy integrované do zadných bezpečnostných pásov, tzv. zadné nafukovacie bezpečnostné pásy. Pásy poskytujú cestujúcim na oboch vonkajších sedadlách v druhom rade vyššiu úroveň ochrany. V prípade nehody sa pásy nafúknu a tým sa ich plocha zväčší päťnásobne. Výhodou je menšie zaťaženie hrudného koša, takže pásy môžu pasažiera pevnejšie a účinnejšie primknúť k sedadlu. Technológia Ford Pre-Collision Assist s detekciou chodcov zasa upozorňuje na chodcov, ktorí sa nachádzajú pred vozidlom alebo mu môžu vstúpiť do jazdnej dráhy. Zdroj a foto: Ford 45


publications Citadella Publishing, spol. s.r.o. Karloveská 416/49 | 84104 Bratislava | Tel: +421(0) 905 235 859 | www.citadella.sk Peter Thiel OD NULY K JEDNOTKE - POZNÁMKY O STARTUPOCH, ALEBO AKO VYBUDOVAŤ BUDÚCNOSŤ Nemôžeme pokladať za samozrejmé, že budúcnosť bude lepšia, čo znamená, že na jej vytváraní musíme pracovať dnes. Našou úlohou dneška je nachádzať singulárne spôsoby vytvárania nových vecí, ktoré urobia budúcnosť nielen inou, ale aj lepšou – aby postupovala od nuly k jednotke. Nevyhnutným prvým krokom je samostatne myslieť. Iba keď náš svet uvidíme nanovo, môžeme ho zároveň vytvoriť znova a zachovať ho pre budúcnosť. Cena: 10,53 €

Barry Neil Kaufman ŠŤASTIE JE VOĽBA Autor pozoroval, že napriek sklamaniam, chorobám a telesným a emočným problémom ľudia, ktorí sú najúspešnejší v nachádzaní šťastia, majú určité spoločné vlastnosti. Ukazuje, ako rýchlo, ľahko a bez bolesti využívať tieto vlastnosti na zmenu svojho života. Jeho skratky ku šťastiu zahŕňajú postupy ako napr. urobiť šťastie svojou prioritou, rozhodnúť sa byť šťastný uznaním svojej schopnosti zvoliť si svoje presvedčenia a pocity a prevziať zodpovednosť za svoje reakcie k ľuďom a situáciám. Cena: 7,65 €

Albatros Media Slovakia, s.r.o. - BIZBOOKS

Vydavateľstvo TATRAN

Hattalova 12/A | 831 03 Bratislava | Tel.: +421 (0) 244 452 048 | www.albatrosmedia.sk

Klariská 16 | 815 82 Bratislava | Tel: +421 2 5443 5849 | www.slovtatran.sk

Heidi Sawyerová INTUITIVNÍ LIDÉ - KNIHA PRO VŠECHNY, KTEŘÍ TOUŽÍ POCHOPIT HLUBŠÍ VÝZNAM A SMYSL SVÉHO ŽIVOTA Dočítate sa, ako funguje vaša intuícia, a zistíte, ako plne využiť jej potenciál a ako naložiť s nepríjemnými situáciami, do ktorých sa vďaka svojej intuitívne povahe môžete dostať. Intuitívne-vnímaví ľudia sú špeciálnym typom senzitívnych ľudí, ktorí tvoria asi pätinu populácie. Prežívajú svet skrz svoje zmysly, výrazne sa zaujímajú o ostatných, sú všímaví a často sú okolím označovaní za nesmierne múdrych a „vediacich“. Cena: 13,60 €

Glenn Greenwald NIKTO SA NESKRYJE - EDWARD SNOWDEN, NSA A AMERICKÉ SYSTÉMY HROMADNÉHO ODPOČÚVANIA Cesty modernej celosvetovej komunikácie sú prístupné tajným službám a každý občan, politik alebo právnik si vzhľadom na škandál NSA musí položiť otázku, či urobil dosť proti narúšaniu práva na osobné súkromie a slobodu. Autor si na mušku berie aj etablované médiá, ktoré podľa neho neslúžia záujmom ľudí. Kniha prichádza v tej najsprávnejšej chvíli a je nebojácnym, ostrým a nesmierne dôležitým príspevkom k poznaniu fungovania masového sledovania občanov. Cena: 17,90 €

Albatros Media Slovakia, s.r.o. – Management Press Albatros Media Slovakia, s.r.o. – Computer Press Hattalova 12/A | 831 03 Bratislava | Tel.: +421 (0) 244 452 048 | www.albatrosmedia.sk

Hattalova 12/A | 831 03 Bratislava | Tel.: +421 (0) 244 452 048 | www.albatrosmedia.sk

Zdenek Dytrt ODPOVĚDNÝ MANAGEMENT NADSTAVBA LEADERSHIPU Je samozrejmé, že konanie v sebe zahŕňa o.i. aj riešenie vzájomných medziľudských vzťahov, t.j. Vzťahov človek-človek. Leadership však navyše tento vzťah obohacuje o atribút kvality človeka. Kreatívneho a zodpovedného odborníka, stratéga aj taktika, kreatívneho a systematického inovátora, ktorý spája rozhodovací proces s riadením inovačného procesu a rešpektuje jednotu kvality a kvantity. Človek, ktorý neinovuje metódy svojho konania a nerieši problémy komplexne, stráca pružnosť, jeho práca sa stáva neefektívna. Cena: 11,33 €

Anna Sálová, Zuzana Veselá, Jana Šupolíková, Lucie Jebavá, Jiří Viktora COPYWRITING - PIŠTE TEXTY, KTERÉ PRODÁVAJÍ Príručka je vhodná nielen pre začínajúcich copywriterov, aj pokročilých tvorcovia textov v nej nájdu hodnotné informácie, ako svoju tvorbu ešte zlepšiť. Pätica skúsených autorov vás zasvätí do tvorby textov na mieru. Či už sa jedná o PR články, webcopy, PPC inzeráty či slogany, texty pre e-shopy, naučíte sa text správne štruktúrovať, orientovať na cieľové publikum a odovzdať požadovanú informáciu Cena: 13,60 €

46


(kp)


Networking v alpskej chalupe AMA ! Navštívte v dňoch 10. až 14. októbra veľtrh ANUGA v nemeckom Kolíne, ktorý je najväčším veľtrhom potravín na svete. Môžete sa tu osobne stretnúť s rakúskymi výrobcami mliečnych výrobkov a údenín – salám, šunky a slaniny. Ideálnou platformou pre efektívne plánovanie rakúskych promoakcií bude útulná alpská chalúpka AMA v hale 10.1 v stánku C025 – a šálka výbornej viedenskej kávy či pár viedenských párkov.

VYSTAVOVATELIA: ARGE Heumilch | Berg Bauer | Berglandmilch | Concept Fresh | Die Käsemacher | Gebrüder Woerle | Kärntnermilch | Käserebellen | MONA | NÖM | Obersteirische Molkerei | Pinzgau Milch | Rupp | Salzburg Milch | Sennerei Zillertal | TSC | Vorarlberg Milch

Pod strechou stánku AMA predstavia naši výrobcovia zaujímavé nové produkty, obľúbené tradičné produkty a široký sortiment biopotravín z Álp. Mimoriadne kontrolovanú kvalitu potravín poznáte podľa značky kvality AMA a bioznačky AMA. Stavte na žiadané potraviny z alpského regiónu. Viac sa dozviete priamo na veľtrhu alebo na adrese www.amaexport.at.

siegel

AMA Güte

ANUGA

Agrarmarkt Austria Marketing GesmbH | www.ama.at | margret.zeiler@ama.gv.at

ANUGA

KÖLN 10.–14. OKTÓBRA 2015 HALA 10.1 | STÁNOK C025

In store slovakia september 2015  

IN STORE Slovakia september 2015

In store slovakia september 2015  

IN STORE Slovakia september 2015

Advertisement