Page 1

ČÍSLO 8, ROČ. 13. OKTÓBER 2015

www.instoreslovakia.sk


(kp)) (k (kp)


editorial

» redakčná rada:

Mgr. Júlia Hurná, PhD. ¦ Slovenske združenie výrobcov piva a sladu

Ing. Zuzana Krenyitzká ¦ OTP Banka Slovensko, a. s. MUDr. Peter Minárik, PhD. ¦ ONLIFE - Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl Ing. Viliam Matušek ¦ Baliarne obchodu, a. s. Poprad Ing. Ivana Orviská ¦ PEUGEOT SLOVAKIA, s. r. o. RNDr. Pavel Rác ¦ INTERPHARM Slovakia, a. s. Miroslava Šibíková ¦ Metsä Tissue, a. s. Markéta Světlíková ¦ CHANCE, a. s.

Budujete firmu desiatky rokov. Od nuly. Bez subvencií. Chodia sa k vám učiť ľudia zo zahraničia, ako má vyzerať „potravinársky start-up“ a špičková, v branži široko-ďaleko bezkonkurenčná hygiena výroby. Ste významným lokálnym zamestnávateľom a hrdým reprezentantom slovenského kumštu v zahraničí. A potom. Potom príde procesne a časovo unáhlené, bezprecedentné a zbytočne masovo medializované oznámenie. Čo urobí firma? Adaptuje sa. Vyrovná sa s dôsledkami druhého a tretieho rádu. Spustí krízovú komunikáciu na úkor štandardného marketingu. Pravdepodobne na čas stopne inovácie a investície. Prepustí ľudí. Určite sa poteší, ak názoroví vodcovia vyjadria sympatie a podporu slovne aj činmi. Rozmýšľal som, ktorá kniha by lepšie vystihovala opísanú situáciu. Pred sociálne-psychologickou publikáciou“Chyby se staly (ale ne mou vinou)“, som predsa len ekonomickej žurnalistike z pera skúseného Tima Harforda. Adaptovať sa dnes podľa neho znamená, priebežne sa prispôsobovať neustále sa meniacim podmienkam na trhu a po malých krôčikoch postupovať vpred.

Šéfredaktor odporúča:

Dipl. ek. Pavel Vejmola ¦ VITANA, a. s. Ing. Margaréta Víghová, PhD. ¦ ZETOR TRACTORS, a. s.

vydavateľ: NAUTILUS DJ, s. r. o. ¦ Nevädzova 5 ¦ 821 01 Bratislava ¦ OR Okr. súdu Bratislava 1, odd: Sro, vložka 28287, EV 3879/09

poštová adresa: P.O. Box 50 ¦ 820 07 Bratislava 27 kontaktné údaje: tel./fax: +421 2 482 87 322 redakcia@instoreslovakia.sk ¦ marketing@instoreslovakia.sk www.instoreslovakia.sk

daňové údaje: IČO: 35 898 500 ¦ IČ DPH: SK2021878430 registrácia printovej verzie: ISSN 1336-2348 ¦ MK SR pod č. 2958/2003 ¦ EV 3879/09 ročné predplatné: 34,– EUR bez DPH / 40,80 EUR vrátane DPH 20 % ročník a číslo: 13 / 8 - 2015 periodicita: desaťkrát ročne šéfredaktor: Ing. Juraj Púchlo ¦ puchlo@instoreslovakia.sk ¦ +421 948 303 723 spolupracovníci redakcie: EXACT RECRUITMENT, spol. s r. o., PhDr. Miloš Nemeček Pricemania.sk, Ing. Poliačiková Eva, PhD. ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

obchodná riaditeľka: Mgr. Jana Čierniková Kolesárová ¦ ciernikova@instoreslovakia.sk ¦ +421 915 727 917 označenie: (kp) – komerčná prezentácia ¦ (pti) – platená textová inzercia Redakcia nezodpovedá za obsah inzercie.

foto: www.shutterstock.com ¦ www.dreamstime.com ¦ www.sxc.hu redakčné a ilustračné foto ¦ foto prispievateľov

grafika: yodea. s.r.o. ¦ www.yodea.sk tlač: Róbert Jurových - NIKARA ¦ www.nikara.sk

3


marketing mix

place Z farmy na vidličku Aké je slovenské DIY? (2. časť) Stovka vecí, ktoré zmenili retail (7. časť)

promotion

8 10 13

promotion Prvé dva kroky category managementu Marketing, ktorý predáva. Efektívne

14 16

people Východné Čechy majú čo ponúknuť Bez smartfónu ani na krok! Angažovaný zamestnanec vidí v práci zmysel Business Coffee - S chuťou a vášňou Ako sa rozhodujeme (8. časť)

18 20 22 24 26

price Kedy je zákazník ochotný minúť viac? mecom

28

product Pre slané snacky do supermarketu Cukrovinky: objem stagnuje, hodnota predaja stúpa Liehoviny: Prvé náznaky oživenia v on-trade Spojenie tradičných prírodných produktov – likér Bohemia Honey Pri praní a čistení rozhoduje vlastná skúsenosť Blízku budúcnosť logistiky poznačí e-commerce a DIY Vysledovateľnosť v maloobchode Jungheinrich rozhýbal sklady Zelená logistika v praxi malých a stredných podnikov (2. časť) Mestský crossover Peugeot 2008

30 32 34 35 36 38 40 42 44 45

VYHODNOTENIE PREDPLATITEĽSKEJ SÚŤAŽE VOUCHER NA SLUŽBY CENTRA ZDRAVIA V príjemnom prostredí rodinného domu Vás očakáva ústretový a profesionálny tím ľudí, ktorí si aj vlastným spôsobom života cenia hodnotu zdravia a svoj um a skúsenosti chcú odovzdať v prospech každého klienta. V ponuke je osem druhov masáží, andulačná terapia – svetová novinka v liečbe chronických ochorení, psychoterapia a biorezonančná diagnostika celého tela prístrojom Diacom.

VOUCHER V HODNOTE 150€ VYHRÁVA Jana Šubová, Bratislava 4

Gratulujeme!


present PLACE SCONTO Nábytok otvoril svoju najväčšiu predajňu

foto: SCONTO

Prevádzka nákupného parku Pharos v Bratislave sa rozšírila o predajňu nemeckej siete SCONTO na predajnej ploche s rozlohou viac ako 14 000 m2. „Prevažná časť nášho sortimentu bude zákazníkom ihneď k dispozícii. Samozrejmosťou je aj nákup z pohodlia domova cez náš e-shop,“ uviedol vedúci obchodného domu Lukáš Baudyš. Novootvorená predajňa ponúka približne 5000 druhov nábytku a 10 000 druhov bytových doplnkov. Do 13. 10., prípadne až do vypredania zásob, platili na vybraný tovar platiť uvádzacie zľavy až do výšky 73 %. Nábytkárska spoločnosť SCONTO, súčasť nemeckého koncernu Höffner, pôsobí na slovenskom trhu od roku 2010 a prevádzky má v Nitre a Trnave.

PROMOTION „Potlačíme“ vás k úspechu, od podlahy až po strop! foto: ImageWell.eu

Zviditeľníme váš biznis, tam, kde potrebujete. Pomáhame obchodným centrám, marketing. odd. pretvoriť priestor predajne, či exteriéru na atraktívne obchod. miesto. Ak vy máte víziu a zadanie, my dotiahneme vaše plány do úspešného konca. Potláčame plátna, textílie, dosky (vrátane OSB), PVC plachty, meshe, kartón ai. Máme certifikát ISO, kvalitnú tlač a vždy ochotný tím ľudí. Www.ImageWell.eu = veľkoplošná tlač + reklamné médiá + inštalácia

PEOPLE TOP kouč lídrov sveta v decembri na Slovensku

foto: liderbuducnosti.sk

Marshall Goldsmith (66) je jedným z najuznávanejších koučov TOP manažérov sveta. Počas svojej kariéry pracoval s viac ako 150 riaditeľmi veľkých firiem, ako aj s ich manažérskymi tímami. Jeho tréningami prešli lídri značiek Ford Motor, Toyota, GlaxoSmithKline, Motorola či Boeing. Ak by ste sa chceli stať jeho klientom, na voľný termín by ste museli čakať viac než pol roka. Jeho úspešný seminár Líder budúcnosti však môžete navštíviť už 3. a 4. decembra 2015 v Bratislave. Seminár je určený strednému a vyššiemu manažmentu a jeho hlavnou témou bude návod na to, ako sa z manažéra stane líder. Viac informácií nájdete na stránke www.liderbuducnosti.sk.

PRICE McDonald´s u nás investoval za 20 rokov viac ako 60 miliónov eur foto: McDonald´s

Počas 20-tich rokov dosiahli hrubé tržby spoločnosti úroveň takmer 559 miliónov eur. Investície rástli prvých 8 rokov úmerne s nárastom počtu reštaurácií. Nasledujúce obdobie 6 rokov investície smerovali najmä do rozvoja existujúcich 16 reštaurácií. Od roku 2009 sa investície výrazne zvýšili, a to nielen ďalším nárastom počtu reštaurácií (dnes celkovo 30 v 12 mestách), ale aj investovaním do modernizácie a rekonštrukcie všetkých reštaurácií a otváranie McCafé kaviarní. Investície za 20 rokov presiahli úroveň 60 miliónov eur.

PRODUCT Retro týždeň v Lidli aj na Slovensku

foto: Lidl

Retro týždeň v Lidli nadväzuje na týždňové tematické ponuky na podobnú aktivitu z leta tohto roku, ktorá prebehla v ČR. „Retro týždeň sme pripravovali v úzkej spolupráci s dodávateľmi. Okrem originálneho obalu sme totiž tam, kde to bolo možné, chceli zachovať aj pôvodné zloženie a chuť. Viacero výrobkov bolo pre túto tematickú ponuku vyrobených podľa tradičnej receptúry, napr. Vysočina 1967 alebo Šunková údená saláma 1977,“ povedal Tomáš Bezák, PR manažér spoločnosti Lidl. V ponuke boli tiež žuvačky Pedro, ryžové Arizonky, Melta či Holandské kakao a z NON FOOD tovaru mydlo na holenie Barbus Classic, voda po holení Pitralon. 5


present Rex Max Effect - Vyperie veľa, stojí málo

foto: Henkel

Spoločnosť Henkel prináša nový rad pracích prostriedkov Rex Max Effect. Jedno balenie prášku alebo gélu s dvadsiatimi pracími dávkami vám vystačí až na 480 kusov oblečenia. Vďaka jedinečnej receptúre s novou kombináciou enzýmov umožňuje Rex Max Effect maximálnu účinnosť prania pre rôzne typy oblečenia, od bieleho až po tie najfarebnejšie kúsky. K dispozícii je vo forme pracieho prášku i gélu, a to nielen na biele ale aj farebné oblečenie. Vyskúšajte varianty s intenzívnou vôňou Amazonia Freshness, Mediterranean Freshness, Japanese Garden alebo Green Tea & Jasmine. Ideálnou kombináciou je prášok Rex Amazonia Freshness na biele a Rex Japanese Garden Color gel na farebné oblečenie. Nový Rex Max Effect je dostupný za MOC 4,29€ (20 PD) a 10,99€ (60 PD).

Čistiace prostriedky Clin s ergonomickou fľašou sú inšpirované tvarom ľudskej ruky a s výkonným rozprašovačom sa môžete hravo pustiť do čistenia rôznych povrchov. Nastriekať čistiaci prostriedok tak zvládnu aj vaši najmenší, ako malí pištoľníci. Vyskúšajte napríklad Clin Multi-Shine – dodá dokonalý lesk viac ako 25 rôznym povrchom počnúc sklom či plastom a končiac oceľou a kožou. Vďaka špeciálnej receptúre je ho možné používať aj na chúlostivé povrchy, ako je napríklad obrazovka TV alebo laptop. A nemôžeme zabudnúť ani na čistotu interiéru automobilu. To už ale Clin Multi-Shine posuňte opäť do rúk mužských zástupcov rodiny. Postará sa o čistotu celého jeho interiéru. Odporúčaná MOC je 2,32€ (500 ml). Pre dokonale čistú toaletu použite inovovaný WC čistič Bref Power Aktiv. Účinne zničí baktérie a špinu a zároveň dokonale odstraňuje hrdzu a vodný kameň a to i pod vodnou hladinou. Toalete tiež dodá dlhotrvajúcu sviežosť. Vyskúšajte varianty Ocean, Lemon, Pine a Chlorine v 750 ml balení za odporúčanú MOC 1,79€.

foto: Henkel

Jesenné upratovanie s výrobkami Henkel

Novinky Dr.Oetker: Crema Tiramisù a Čerstvá citrónová kôra Finesse

foto: Dr.Oetker

Doprajte si kúsok Talianska vďaka jedinečnému dezertu s obsahom originálneho mascarpone prášku - Crema Tiramisù. Za pár minút si v pohodlí domova môžete pripraviť tento tradičný symbol talianskej kuchyne. Prémiová pochúťka s vôňou mandlí a kávy, ktorú stačí, ak vyšľaháte s 300 ml mlieka a na stole máte hneď 4 porcie lahodného krému Tiramisu. Odporúčaná MOC (63g) je 0,79 – 0,89 €. Prvá čerstvá citrónová kôra od Dr.Oetker je balená je v ochrannej atmosfére, vďaka čomu ostáva mäkká a čerstvá. Dokonalý pôžitok z citrónovej vône tak máte zaručený. Navyše, kôra Finesse od Dr.Oetker je vyrobená zo sicílskych citrónov, čo je pravdepodobne prvá oblasť v Európe, kde sa citróny začali pestovať. Na pultoch predajní si ju zakúpite hneď v ekonomickom dvojbalení, pričom jedno vrecúško vám vystačí na 250 g múky alebo 500 ml tekutiny. Odporúčaná MOC(2x 6g) je 0,69 €.

Kozmetika alverde jemný krém (200 ml, 3,09 €) s rastlinným glycerínom, mandľovým olejom a bio kakaovým maslom. Ďalej je to alverde spevňujúci telový olej s 5 druhmi olejov (100 ml, 5,19 €), Balea zmatňujúci krém s ovocnou kyselinou (50 ml, 2,79 €), Balea šampón na vlasy s vôňou zeleného jablka (300 ml, 1,19 €), Balea dámsky roll-on (50 ml, 1,29 €) a Sanft&Sicher vlhčený toaletný papier (2 x 50 ks + box, 2,79 €). V regáloch nájdete i potravinové novinky dmBio ryžovo-rajčinové fašírky s paprikou a bazalkou na stredomorský spôsob (175 g, 1,95 €) a dmBio tofu tortellini (250 g, 2,49 €).

6

e foto: dm drogerie

Sortiment dm drogerie markt v októbri rozšírili


present Sekty Hubert si cenia doma aj v zahraničí

foto: Hubert J.E.

Až 3 sekty z portfólia spoločnosti Hubert J.E. si domov priniesli výborné strieborné medaily z medzinárodných súťaží vín. AWC Vienna je jednou z najprestížnejších svojho druhu a najväčšou oficiálne uznanou súťažou vín na svete. Tri strieborné medaily si odnáša slovenský producent za sekty Hubert de Luxe, Hubert Grand blanc a tohtoročnú novinku, odrodový sekt Hubert Cabernet Sauvignon Blanc de noir. Sekt Hubert Grand blanc si striebro priviezol aj z prestížnej medzinárodnej súťaže, MUNDUS VINI 2015. Hubert de Luxe a Hubert Grand blanc si z 8. ročníka súťaže Košické slávnosti vína odniesli zlaté a odrodový sekt Hubert Cabernet Sauvignon Blanc de noir striebornú medailu. Viac na www.hubertsekt.sk.

Ako zatočiť s jesennou únavou? MatchaTea vám dodá energiu

foto: ALTEVITA s.r.o.

Originálny japonský MatchaTea je nabitý vitamínmi a ďalšími zdraviu prospešnými látkami. „Medzi látky, ktoré námv sychravom jesennom počasí prídu vhod, patria antioxidanty, teín, čiže čajový kofeín, alkaloid teofylín, ktorý ma podobne vlastnosti ako kofeín a L-theanin,“ hovori Andrej Valentovič zo spoločnosti ALTEVITA s.r.o., ktorá BIO MatchaTea dodáva na slovenský trh. Tento veľmi silný zelený čaj, ktorý sa na rozdiel od bežného zeleného čaju pripravuje z jemne mletého prášku získaného z celých listov, sa u nás stáva hitom. Nabudí nás podobne ako káva, avšak energia z čaju sa uvoľňuje postupne a dodá telu energiu na 3 až 6 hodín. Dostupné štúdie navyše preukázali, že kvalitný japonský čaj obsahuje oveľa viac antioxidantov ako napríklad káva. www.matchatea.sk

Krémy na ruky od Ziaja

foto: Ziaja

Výrobky v romto rade sú aktuálne dostupné v nových baleniach. Krém na ruky z línie Ziaja Kakaové maslo obsahuje aj olej canola, ktorý sa vyznačuje bohatým obsahom fitosterolu a tokoferolu a je vhodný i ako prevencia pred štiepením a lámaním nechtov. Krém na ruky s kozím mliekom obsahuje aktívny komplex zložiek z kozieho mlieka, ktorý je bohatý na proteíny, organické kyseliny, lipidy, uhľohydráty a vitamín A a D, vitamín E a D-pantenol. Krém na ruky z línie Ziaja Prírodná oliva tvorí olivový olej, ktorý sa získava lisovaním plodov z olivovníka európskeho za studena. Ziaja Kokos predstavuje aktívnu starostlivosť o pokožku rúk, spevňuje nechty a znižuje ich štiepenie a lámavosť. Krém obsahuje lipidy kokosového orecha, olej canola a mastné kyseliny OMEGA 3 a OMEGA 6. Odporúčaná MOC výrobkov je 80 ml, 2,99 €/kus. Dostupnosť: e-shop www.dobrakozmetika.sk, vlastná predajňa Ziaja pre Teba v SC Aupark, Košice, OD Tesco a menšie nezávislé predajne. Viac informácii na: www.ziaja.sk a www.facebook.com/ziajask.

Rozjasnená pleť s Dermacol Wake&Makeup

foto: Dermacol

Stavte na Dermacol Wake&Makeup, ktorý prebudí vašu pleť, osvieži ju a dodá jej zdravý vzhľad. Zamaskuje kruhy pod očami a krásne ju zjednotí. Vašej pokožke zaistí celodennú hydratáciu a ochráni ju vďaka faktoru 15. Zároveň je vodoodolný a zmatňujúci. MOC je 12,69 €. Viac aj na: www.dermacol.sk, www.facebook.com/ dermacol.cz.sk, www.vsetko-o-krase.sk, www.instagram.com/dermacol_cz_sk 7


place

Z FARMY NA VIDLIČKU Fenomén farmárskych, regionálnych a lokálnych predajní, renovovaných tržníc, festivalov jedla, vytvára silnejúcu alternatívu unifikovanému retailu. Okrem už etablovaných sietí sa vysoké očakávania upierajú aj na nový Fresh Market a v jeho susedstve na prevádzku plnochutných potravín Yeme. Rozvoj zaznamenávajú aj rozvozy, donáška debničiek. dostupným v sieťach. Čo troška pokrivkáva, je kvalita a marketing obalov výrobkov a ich značiek. Staré známe tvrdenie, že obal predáva, platí aj keď je výrobok vo farmárskej predajni. Ako pozitívny príklad aj pre iných môže slúžiť značka Kozí vŕšok.

Na festivaloch aj on-line

Dizajn a naming predajní Ak by sme mali všeobecne charakterizovať farmárske predajne, tak v prvom rade sa odlišujú už názvom. Starý otec, Broskynka, Čerstvô, Náš dvor, Špajza, Gazdovské potraviny a v Čechách Náš Grunt a podobne. Druhým neklamným znakom predajní je použitie tradičných materiálov v exteriéri a interiéri, či už sú to drevené regály, pútače, sudy, slama, šúpolie a dekorácie pochádzajúce z fariem. V mnohých prevádzkach atmosféru vidieka dotvára aj personál v tradičných

8

miestnych krojoch. Odlišujúcim prvkom a hlavným lákadlom je sortiment. Žiadne „priemyselne vyrábané“ potraviny, ale produkty pochádzajúce napríklad pochádzajú z hovädzieho dobytka od farmára, ktorého predavač pozná po mene. Vie presne aký obsah mäsa je klobásach, kde sa kravy pásli. Práve kontrola nad zložením, kvalitou, myšlienka na poctivý kus práce a príslušnosť výrobku k lokalite oslovujú zákazníkov, ktorí sú ochotní zaplatiť vyššiu cenu oproti porovnateľným výrobkom bežne

Priznám sa, že mám rád gastroturistiku, rôzne festivaly jedla a nápojov. Nedávno som navštívil MňamFest v Bánovciach nad Bebravou alebo Medzinárodný deň jedla v Starej tržnici v Bratislave. Podľa počtu a zloženia návštevníkov možno usúdiť, že záujem majú nielen seniori alebo hipsteri. Slováci prichádzajú na chuť tradičným, poctivým potravinám, za ktorými je vidno vysoký podiel ručnej práce, kumštu a remeselnej zručnosti. Je úplne na mieste, že farmárske predajne sa prezentujú práve ponukou sortimentu na takýchto podujatiach. Čoraz viac ľudí vyhľadáva unikátne miestne ponuky, najmä zo svojho regiónu a okolia aj na internete. Slúžia na to nielen sociálne siete, ale aj populárne zľavové portály. Hitom sú napríklad cukrárenské výrobky, víno, umelecké šperky, nábytok a aktuálne aj pivo z malých lokálnych pivovarov. Podľa portálu Zľavomat sú lokálne ponuky v centre záujmu najmä počas leta – ľudia majú viac času skúšať a spoznávať nové veci vo svojom okolí alebo na dovolenke. „Pre rastúci záujem ľudí o lokálne výrobky a služby plánujeme spoluprácu so slovenskými


place výrobcami rozšíriť rôznymi tematickými kampaňami. Aktuálne najväčšiu časť našej ponuky domácich firiem tvoria zľavy v oblasti cestovania, gastroslužieb a nábytku. Spomedzi slovenských výrobcov sú najobľúbenejšie bezkonkurenčné torty od cukrární Lagúna a Crème de la Crème, ktorých sme doteraz predali takmer 2 500,“ uviedol Aleš Mlátilík, riaditeľ portálu.

Predajniam sa darí franšizingu. Sprievodným javom je zabezpečovanie odbytu pre domácu produkciu a jej podpora, a tým aj podpora potravinovej sebestačnosti. Napokon je možné, že sieť farmárskych filiálok dosiahne takú veľkosť a obraty, aby prilákala veľkého investora, podobne ako Náš Grunt. Druhou stranou mince je, že budú častejšie v hľadáčiku potravinárskych inšpektorov a adeptmi do rebríčka hitparády previnilcov.

Ako uvádza portál Franchising. cz citujúc informácie z E15.cz, franšizinogová sieť farmárskych predajní Náš Grunt v Čechách si za 5 rokov vybudovala pevnú pozíciu medzi podobnými predajňami a dnes s 30tkou obchodov dosahuje tržby okolo 150 miliónov českých korún (5,5 mil. EUR). Farmárske predajne majú stále potenciál rastu aj na Slovensku a dobrou voľbou sa ukazuje cesta rozširovania vďaka

Životaschopným retailovým modelom sa ukazujú byť aj donášky potravín ako sú napríklad Debníčkari, Frou-Frou, Biobox alebo Svet Bedničiek. Tí vyberajú a ponúkajú produkty produkty od overených lokálnych producentov a dodávajú na základe objednávok priamo domov.

red, foto: Broskynka, Starý Otec

(kp)

S HRDOSTOU si PY tajm e slovenské !

NÁRODNÝ DEġ PODPORY EKONOMIKY SLOVENSKA

1 . OKTÓBER PRIDAJTE SA AJ VY!

Mediálni partneri:

Partneri:

w w .sk w o vk www. k v i o nv.s .kvaal i t a z nn a s icchhrreeggiono litaz a si

Generálny partner:

OBČIANSKE Z DR

IE KVALITA Z N EN A UŽ

EGIÓNOV HR ŠIC

Organizátor:

V TENTO DEġ SI PÝTAJME, KUPUJME A OBJEDNÁVAJME SLOVENSKÉ

9


place

AKÉ JE SLOVENSKÉ DIY?

časť 2.

Aký je skutočne trh do-it-yourself (DIY)? Ekonomické ukazovatele aj dostupné štatistiky nasvedčujú, že podmienky sú priaznivé a sektor rastie. O cene, sezónnosti, regionálnych rozdieloch aj in-store marketingu sme sa zhovárali počas premiérovej diskusie pri okrúhlom stole, ktorý časopis IN STORE Slovakia zorganizoval v spolupráci s odborným portálom Retailmagazin.sk. populácie . Čo sa týka savebnín je to 10,6%,“ uviedol ďalej počas diskusie M. Weber: „Vo všeobecnosti môžem potvrdiť, že ľudia reagujú na akcie a na reklamy. Na otázku, či sa nechajú ovplyvniť reklamou uvádzajú, že určite áno (3,5 %), skôr áno (20,7 %) a ani áno ani nie (30,3%). Ak sa však nejedná o aktuálny záujem o kúpu konkrétneho produktu, tak zvykne dochádzať k zámene značiek a produktov, ktoré sú si konkurenčné.“

Kvalita vs. cena Pripomeňme si, že podľa dát ŠÚ SR z roku 2014, v priemere slovenské domácnosti utratia za produkty pre stavbu a záhradu 33,4 eur mesačne. Podľa jedného z posledných prieskumov INCOMA GfK pri nákupoch v DIY marketoch sú pre zákazníkov najdôležitejšími faktormi kvalita a cena. Pričom kvalitu ako prioritný parameter pri výbere tovaru označili zákazníci pri nákupe podláh, dverí, okien, náradia, obkladov, dlažby, sanity a farieb. Cena ako najdôležitejšie kritérium pre výber naopak prevažuje pri nákupe stavebnín a sortimentu pre záhradu. „Z pohľadu zákazníckeho správania rozlišujeme tri skupiny zákazníkov,“ hovorí Martin Weber, Operations Manager, MEDIAN SK, s.r.o.: „Prvou sú poloprofesionáli, ktorí sa v problematike vyznajú a zväčša 10

nakupujú komponenty, nakoľko vlastnia už nástrojové vybavenie. Na opačnej strane spektra stoja úplní laici, ktorí potrebujú iba príležitostne niečo urobiť a opraviť. potrebuje väčšinou poradiť od zamestnancov – predajcu a nechá sa ľahko presvedčiť. Táto skupina zvykne nakúpiť aj drahšie výrobky a je náchylná prikývnuť aj na komplexné riešenia. Tretia skupina sú takzvaní fanúšikovia a domáci majstri. Tí často vedia čo chcú a je oveľa ťažšie zmeniť ich názor alebo predať im iný tovar. Z hľadiska výšky deklarovanej útraty, delíme respondentov takisto na 3 skupiny. Prvá, najpočetnejšia, nakupuje výrobky do sumy 165 EUR ročne (57,5 %), druhá do 830 EUR ročne (27,5 %) a tretia nad 830 EUR (11 %).“ „Privátne značky v rámci kutilstva si volí iba 1,1 % populácie, privátne značky v rámci záhradníctva si volí 11,4 %

„Akceptujeme, že na trhu sú aj neznačkové produkty. Vnímame aj nápadnú podobnosť dizajnu a farieb výrobkov, ktoré predávajú pod svojou značkou niektoré reťazce. Zákazník si často nevie priradiť značku k výrobku, rozhoduje sa iba vizuálne. Našich predajcov pravidelne školíme na predaj vyšších modelov, ktoré zákazníkom prinášajú vyššiu pridanú hodnotu a tieto aktivity sa stretávajú s pozitívnou spätnou väzbou. Zákazník vie, že k značkovým výrobkom si nájde hodnotenia na e-shope, že má záruku servisu a ľahko dostupné servisné strediská. Neznačkové výrobky sú neistota. Samozrejme, slovenský zákazník je cenovo senzitívny. Môžem potvrdiť, že pri letákovej akcii stúpa predaj promovaného produktu približne o 30 %, čo korešponduje so zistením MEDIAN SK, že 30 % ľudí sa rozhoduje na mieste predaja,“ reagoval na M. Webera Ivan Višňovský, Key Account Manager Home & Garden, KÄRCHER Slovakia, s.r.o.


place Anna Bruthansová, členka predstavenstva, STACHEMA Bratislava s.r.o.: „Rozhodujúca sú kvalita a cena. Následne nasleduje znalosť značky, potom pôvod produktu . Pri porovnateľných produktoch je faktorom rozhodovania benefit alebo doplnková služba. Vyvinuli sme ekonomický, hobby rad, pretože aj hobby výrobky musia byť trvácne, musia mať istú životnosť. Priniesli sme na trh veľa ekologických vodouriediteľných produktov a dnes môžeme potvrdiť, že ich trh akceptoval a predaje rastú. Chceme naďalej produkovať efektívne technicko-ekonomické riešenia, s dôrazom na prémiovú kvalitu. Slovo efektivita má v tomto smere dva významy. Prvý sa spája s výstavbou, kedy je dôležité dbať na jednoduchosť aplikácie, jej rýchlosť a aby nebola závislá na množstve podmieňujúcich okolností. Druhý význam efektivity je spojený so životnosťou diela, stavby. Napríklad omietky spĺňajú požiadavky na životnosť s tým, že sa očakáva časom postupné znižovanie niektorých charakteristík, teda tzv. prirodzené starnutie. Naproti tomu sú tu produkty, ktoré svojimi parametrami a kvalitou nad rámec požadovaných charakteristík dokážu zabezpečiť práve estetickú životnosť diela.“

produktov, ktorá by aspoň 1-2-krát ročne nemala nejakú podpornú akciu, napr. príbaly, zľavové kupóny, zbieranie bodov, súťaže, letákové promo. Zákazník ich očakáva. Pozitívne vnímame skutočnosť, že do non-food a DIY prenikajú slovenské značky. Spotrebiteľ si uvedomil, že zahraničné značky často predávali iné zloženie výrobkov, ako v zahraničí. V hobby segmente, ktorý bude vždy ovplyvnený masovým marketingom a médiami, veľakrát rozhoduje spontánna znalosť zahraničnej značky. Aj z tohto dôvodu sa aktívne venujeme budovaniu povedomia o našich značkách Lignofix, Laguna, FungiSPRAY, Exin Eko a Silcolor. Bežný zákazník potrebuje v predajni poradiť. Profesionálne firmy, živnostníci a remeselníci prísne rozpočtujú, zvažujú servis, dostupnosť, prístup, logistiku (v profisegmente, v stavebníctve napríklad nehrá až takú úlohu obal, podstatný je obsah a parametre výrobku). Firmy majú praxou overené produkty, ktoré nakupujú vo veľkom. Tu vidíme priestor pre slovenské značky a výrobcov, ak dokážu presvedčiť stabilitou, profesionalitou, vlastným výskumom a rozširovaním portfólia.“ „Málokedy to, čo zákazník chce je aj to, čo naozaj potrebuje. Predaj strojov a prístrojov je špecifický, keďže trvá

aj 20-30 minút. Dôležité je spoznať skutočný účel použitia, zaradiť zákazníka do segmentu, vysvetliť mu parametre a ponúknuť produkt, ktorý uspokojí jeho minimálne nároky. Vyšší stredný segment zákazníkov preferuje drahšie stroje a poznajú parametre a zaujímajú sa o patentované technológie, servis, informácie, ktoré nie sú súčasťou katalógu. Môžem len potvrdiť, že zákazníci zväčša očakávajú zľavu, benefity, náhradné diely, príbaly, často majú pripravené ceny z rôznych e-shopov. Je na bedrách predajcu, aby obchod uzavrel,“ uvádza I. Višňovský a dodáva: „Promócie sa nemusia nutne týkať len zníženia ceny. Realizujeme rôzne aktivity pre predajcov, brožúry. Osvedčuje sa zaujímavé paletové vystavenie s množstvom strojov, pričom ani nemusia byť v akcii. Umiestnenie v hlavnej uličke funguje a takisto POS materiály. V niektorých predajniach máme aj prezentačné steny, napr. zákazník si môže vyskúšať stierku na okno. Alebo mu čističom umyjeme auto.“

Sezónnosť a lojalita Daniel Koštál, konateľ, RETAIL MEDIA Slovakia, s.r.o. (prevádzkovateľ Retailmagazin.sk) načrtol tému lojalitných programov vo vzťahu k sezónnosti: „Oceňujem, ak mi ako

Promočné aktivity a edukácia sú nutnosťou Veľkoplošné DIY predajne sú pre mnohých zákazníkov ako španielska dedina. Neorientujú sa, strácajú sa v sekciách. Ak nedokážu rýchlo nájsť a zakúpiť to, čo potrebujú, sú frustrovaní. Ak nenachádzajú predavačov, odchádzajú nakúpiť ku konkurencii. Preto personál, vhodný obal, vystavenie a sekundárne vystavenie zohrávajú významnú úlohu. „Osvedčili sa nám vystavenie priechodových uličkách a paletové vystavenie. Dobre zareagovali zákazníci na súťaž, ktorá prebiehala priamo na ploche predajní,“ uvádza A. Bruthans a dodáva: „V súčasnosti si neviem predstaviť kategóriu 11


place

Za kvalitný tovar som ochotný zaplatiť viac (%) určite áno

13,7

skôr áno

39,5

ani áno ani nie

30,3

skôr nie

11,3

určite nie

2,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

zákazníkovi prichádza personalizovaná ponuka od hobby predajní jednak na základe predošlých nákupov a jednak vo vzťahu k sezóne a tomu, čo je práve aktuálne s už nakúpenými produktmi robiť.“ Sezónnosti podlieha najmä veľká kategória DIY záhrada, ktorá je zrejme najviac závislá od počasia (o zvýšených nárokoch na logistiku DIY píšeme na strane 38-39). „Ak sa pozrieme na záhradkárčenie prizmou prieskumu, 19 % populácie si pestuje vlastnú zeleninu a ovocie permanentne (majú zväčša vlastnú záhradu, rodinný dom atď.) a 27 % veľmi často. 19% populácie sa venuje záhradkárčeniu skôr príležitostne, nazývame ich aj „víkendoví záhradkári“. Zvyšných 34 % sa mu skoro vôbec alebo úplne vôbec nevenuje,“ hovorí M. Weber. „Jeseň je vrcholom sezóny a samozrejme existuje aj uhorková sezóna. DIY sa takisto ako móda alebo stravovanie riadi trendmi, ktoré však majú dlhší cyklus. Ak je trendy biela, zvyšuje sa dopyt po bielej farbe. Mimo sezóny sa realizuje tovar so zvýhodnenou cenou, dopredajom zo skladov a podobne. Naše portfólio je tak široké, že pokles v jednej kategórii kompenzuje predaj v inej, napr. v zime sú dobrým artiklom systémové riešenia 12

pre kúpeľne,“ uviedla A. Bruthans a dodala: „Musím zdôrazniť, že pokiaľ výrobok nebude spĺňať spotrebiteľské kritériá, mediálna kampaň je beh na krátku trať, dokáže ovplyvniť predaj iba v krátkodobom horizonte. Väčší zmysel vidím v budovaní systémových produktov, balíčkov výrobkov, ktoré na seba nadväzujú. Príkladom je systém rekonštrukcie balkónov, kde pri dodržaní postupnosti značiek Peneco Nanao, Sanatop malta, hydroizolácia Sanaflex Duo, následne výrobky rady suché maltové zmesi značky Sanaflex. Kompatibilita výrobkov mnohokrát odskúšaná v praxi a certifikovaná, čím je zabezpečená dlhodobá životnosť.“ D. Koštál pripomenul, že v zahraničí je bežný trend deklarovania statusu a lojality napríklad vlastníctvo kompletného náradia iba jednej, zväčša prémiovej značky, a to vráne najnovších modelov. I. Višnovský dodáva: „Máme tri skupiny výrobkov, ktoré majú vlastnú sezónnu krivku. Prvou je Outdoor – vysokotlakové čističe, vysávače, druhou Indoor – stierky na okná, paročističe, bytové vysávače a doplnkový sortiment a treťou Garden – záhrada. Prvá sezóna je od apríla do júna, jeseň je troška slabšia. Niektoré produkty sa predávajú počas celého roka. V poslednom kvartáli roka vrcholia prípravy na rok ďalší, tlač cenníkov, katalógov. V B2B sú pre nás „koncovým zákazníkom“ veľké priemyselné firmy, výrobné podniky, železiarstva a siete retailových predajní. Ak sa bavíme o hobby sortimente je naším zákazníkom konečný spotrebiteľ, konkrétne tieto štyri segmenty: rodina s deťmi, starší manželský pár, žena v domácnosti a mladý pár. Práve na základe vyprofilovania zákazníckej skupiny vieme ponúknuť vhodné produkty a položiť základ lojality k značke.“

Cenová senzitívnosť a regióny Okrem sezónnosti sú zjavné aj regionálne disproporcie. Sú regióny,

kde zákazník obráti v ruke každý cent. „Južné a východné Slovensko sú z pohľadu predaja slabšie. S výnimkou Košíc. Naopak sú predajne v Nitre, ktoré majú porovnateľné tržby s bratislavskými predajňami. Obhospodarujú väčšie územie,“ povedal I. Višňovský, na čo M. Weber citoval zo štatistík: „Nákupy z hľadiska krajov, pri porovnaní absolútnych čísiel, vychádzajú relatívne podobne. Z celkového objemu v Trenčianskom kraji 10,5 %, Banskobystrický kraj 12,2 % a najviac 14,5 % v Prešovskom kraji. Podobné rozloženie je aj z pohľadu objemu minutých financií, kde sa pohybujeme v rozmedzí 10-12% (viz. Graf a kategórie do 165 EUR za rok, 165 – 830 EUR a nad 830 EUR ročne). V najvyššej kategórii 830 EUR a viac je v Prešovskom kraji je to okolo 20 %. V tomto smere začínajú cenovo senzitívni Slováci prichádzať na chuť bežným sieťam, ktoré majú v permanentne alebo akciovo sortimente DIY. Vedia v nich zakúpiť základné náradie, spojovací materiál aj elektroniku. Majú široké geografické pokrytie a dlhú otváraciu dobu, ale i do tohto segmentu už pomerne razantne vstupuje špecialista Merkury Market. Ako nám potvrdil Tomáš Bezák, hovorca Lidl Slovensko: „Výrobky zamerané pre domácich majstrov sú veľmi obľúbené. Darí sa napríklad elektrickému aku-náradiu. Tento rok sa vyznačoval veľmi teplým počasím, čo malo pozitívny vplyv na predaje tak záhradného, ako aj grilovacieho sortimentu. Zvýšený dopyt sme pritom zaznamenali vo všetkých našich predajniach. Neplatí, že by v mestách bol menší záujem o tovar určený pre záhradkárčenie.“

Spracoval: Juraj Púchlo Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015 Ilustračné foto: Bauhaus


place

STOVKA VECÍ, KTORÉ ZMENILI RETAIL časť 7.

Myšlienky, vynálezy, zlepšováky aj architektonické počiny a služby, ktoré určovali ráz retailu. Hovoríme o „veciach“, ktoré zmenili a niektoré aj doteraz menia maloobchod. V siedmej časti sa pozrieme na znôšku „vecí“, ktoré súvisia hlavne s prepravou tovaru. 60. Tannoy Značka audiotechniky, ktorá sa stala synonymom pre amplióny a ozvučenie vo verejných budovách. Tannoy zažil veľký rozvoj počas II. svetovej vojny a neskôr prenikol do civilného sveta. Dnes retaileri okrem organizačných pokynov využívajú ozvučenie na šírenie hudby a marketingových posolstiev počas nakupovania.

61. Lietadlá V roku 1903 uskutočnili bratia Wrightovci prvý let lietadlom ťažším ako vzduch. Odvtedy letecký priemysel zažil množstvo míľnikov. Dnes je jednak významným prepravcom tovaru a ľudí a jednak zaujímavým miestom pre retailový predaj formou duty free. Mnohé letiskové haly pripomínajú skôr nákupné centrá.

62. Cisterna na KBAC Typicky žltá pojazdná dvojkolesová cisterna na tradičný ruský mierne alkoholický nápoj podobný pivu - kvas (v azbuke KBAC) - je ešte doteraz používaná. Stala sa symbolom sovietskeho ambulantného predaja (street vending), podobne ako v USA stánky s hot-dogmi. Kvas sa predáva aj v reťazcoch napr. Kroshka-Kartoshka alebo Steff.

63. Sieťovka (avoska shopping bag) Kto ich nezažil, nepochopí. Takmer „bezodná“ a „nafukovacia“ sieťovka bola skladná a vždy naporúdzi, ak dostali banány, nebolo potrebné bežať po nákupné tašky. Od toho je odvodený

aj názov avoska, ktorý znamená „možno“, „pravdepodobne“. 64. Etiketovacia pištoľ Elementárna súčasť maloobchodnej prevádzky s potravinovým tovarom. Unifikované cenovky, etikety, pomohli rýchlejšie označiť tovar a boli prehľadné aj pre zákazníkov. S vynálezom etiketovačky prišiel v roku 1935 Ray Stanton Avery, ktorý pracoval pôvodne pre firmu vyrábajúci samolepiace štítky.

65. Nákupný vozík Majiteľ obchodu Sylvan Nathan Goldman a mechanik Fred Young zostrojili prvý nákupný vozík v roku 1936. Ľudia už mohli nakúpiť viac, ako uniesli v rukách alebo košíku a Goldman najal modelky a komparzistov, ktorí sa zámerne predvádzali s vozíkmi v predajni. Nápad sa medzi zákazníkmi uchytil.

66. High Street Raritná publikácia

o maloobchode vyšla v roku 1938 a jej autormi boli historik architektúry J.M. Richards a ilustrátor Eric Ravilious. Vytlačených bolo len 2000 kópií, ktorých väčšina bola zničená pri bombardovaní Londýna. Kniha obsahuje unikátne ilustrácie mapujú predvojnové britské hlavné nákupné ulice.

67. Žiarivky Fluorescenčné svetlo, niekedy nazývané aj „strip lighting“ znamenalo malú revolúciu v nasvietení retailových prevádzok. Maloobchodníci dokážu pomocou neho zmeniť atmosféru a farby v predajni. Prvé žiarivky na báze ortute začala produkovať Cooper Hewitt Electric Company v roku 1934.

68. Kniha prídelov Tvz. Ration book zmenil tvár britského retailu. Mnoho potravín bolo nariadením Ministerstva potravinárstva na prídel (napr. 1 dospelý 1 vajce týždenne) a ministerstvo aj stanovovalo ceny. Prísna regulácia trvala od roku 1940 do 1954.

69. Paleta Jednoduchý vynález, ktorý umožnil stohovanie a ľahšiu manipuláciu s tovarom. Klasická drevená paleta dokáže uniesť vyše tony tovaru. Dnes sa palety bežne používajú aj na vystavenie tovaru a existujú desiatky druhov paliet (plastové, kovové, papierové, s kolieskami atď.).

Zdroj: Intel, The STORE WPP GLobal Retail Practice Foto: Pixabay.com 13


promotion

PRVÉ DVA KROKY CATEGORY MANAGEMENTU Na prvý pohľad sa definícia a segmentácia môžu zdať ako jednoduchý prvý krok CM. Opak je však pravdou. Tento krok je jeden z najdôležitejších. Často v ňom narazíme na rozdielne zaradenie produktov do jednotlivých kategórií. Rozdiely v názoroch sú nielen medzi obchodníkom a dodávateľom, ale tiež medzi dodávateľmi samotnými a tiež agentúrami poskytujúcimi dáta či prieskumy trhu. Až následným, druhým krokom CM je definícia základných úloh kategórie. Prečo je tento krok taký dôležitý? Jednou vetou: správna definícia a segmentácia kategórie pomôže zabezpečiť maximalizáciu predajov a zisku, nielen pre obchodníkov, ale aj pre dodávateľov. Nesprávny prístup k tomuto kroku môže naopak znamenať nielen oveľa nižšie predaje (napríklad ak nakupujúci jednoducho ani len nenájde očakávaný produkt v správnej sekcii obchodu), ale tiež nespokojnosť nakupujúcich v danom obchode. V niektorých prípadoch aj stratu zákazníkov konkrétneho obchodníka. Uvediem príklad. Nakupujúci v obchode hľadá svoj najobľúbenejší produkt, napríklad konkrétny práškový studený čaj. Takýto produkt by sme mohli zaradiť do sekcie klasických čajov, alebo naopak do sekcie studených nápojov a šumienok. Tieto dve sekcie sú však v obchode, na dvoch rozličných miestach. Ak spomínaný nakupujúci nenájde svoj produkt v očakávanej sekcii, znamená to nielen menší predaj pre obchodníka a dodávateľa, ale obchodník tým riskuje aj to, že sa nakupujúci rozhodne v danom obchode už viac nenakupovať. A to najmä ak sa mu takáto situácia v danom obchode stane pri viacerých výrobkoch a vo viacerých kategóriách. 14

Zákazník má (vždy) pravdu Vyššie spomínané rozdielne názory na strane pedávajúceho by nemali byť vôbec podstatné. O správnosti definície a segmentácie by mala totiž rozhodnúť väčšina finálnych nakupujúcich. Či už priamo, cez kvalitatívny prieskum trhu, alebo aspoň cez nepriame indikácie, zistené napríklad zo skenovaných predajných dát. Cieľ je jednoznačný. Maximalizovať spokojnosť nakupujúcich a tým aj zisk obchodníka a dodávateľov. Platí, že najlepšie pochopenie potrieb a želaní nakupujúcich danej kategórie má vačšinou k dispozícii dodávateľ/ category partner a nie obchodník. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo sa vo vyspelých krajinách category management naplno využíva.

byť nasledovné: destinačná, rutinná, impulzná, alebo praktická/komfortná. Pridelená úloha naznačí aj dôležitosť danej kategórie pre obchodníka a tiež typ zákazníkov, ktorých si chce získať najviac.

Aké sú základné atribúty pri zvažovaní? • Ako veľmi dôležitá je daná kategória •

pre daného obchodníka Úloha kategórie predurčuje koľko prostriedkov a dôrazu by sa jej malo venovať

Definíciu kategórie v praxi často „predurčujú“ agentúry poskytujúce dáta. Riešením by mala byť diskusia a opäť, spoločná snaha vychádzať z potrieb a očakávaní finálnych nakupujúcich v obchodoch. Občas treba jednoducho skúsiť niečo mimo tabuliek a testovať.

Aj od stanovenej úlohy kategórie bude neskôr závisieť napríklad tiež stratégia a taktika pre danú kategóriu. Pri určovaní úlohy kategórie môžu pomôcť napríklad skenované dáta z obchodov, podiel kategórie, zmeny podielu, dotazníky pre zákazníkov, vízia obchodníka do budúcna a podobne. Je dôležité si uvedomiť, že úlohy jednotlivých kategórií sú rôzne u rôznych obchodníkov. Napríklad destinačná úloha zvolenej kategórie u jedného obchodníka, môže mať úplne inú úlohu u iných obchodníkov.

Úloha kategórie

Destinačné kategórie

Obchodník by si mal zadefinovať úlohy jednotlivých kategórií v obchodných prevádzkach. Základné úlohy môžu

Mali by sa použiť na prilákanie konkrétnej skupiny zákazníkov do obchodných prevádzok. Ponuka

Nenechajte sa limitovať


promotion produktov v takejto kategórii (napr. šírka sortimentu, výhodné ceny…) by mala byť dostatočne dobrá na to, aby tým obchodník ovplyvnil rozhodnutie zákazníkov, navštíviť práve jeho obchody a nakupovať výrobky danej kategórie u neho.

Retailers & Suppliers Online

Obchodník sa na tieto kategórie zameriava najviac, či už pohľadu vynaloženia zdrojov alebo času. Vyhľadáva najinovatívnejšie prístupy, špeciálne ponuky, in-store promotion a podobné aktivity, ktoré mu pomôžu výrazne sa v týchto kategóriách pozitívne odlíšiť od konkurencie.

Rutinné kategórie Produkty v takýchto kategóriách sa nakupujú relatívne frekventovane, na úrovni kategórie, rozhodovanie o konkrétnom množstve a konkrétnej značke sa často deje až pri samotnom nákupe. Zákazník nakupuje dané výrobky takmer pri každej návšteve obchodu, avšak pred samotnou návštevou veľmi vopred nerozmýšľa, nad nákupom konkrétnych výrobkov. Na tieto kategórie je alokovaná významná časť kapacít obchodníka, keďže sú zdrojom významných predajov v objemových jednotkách.

Communication in Real Time. Relevant Content & Opportunities.

Strategická spolupráca tu má potenciál vyprodukovať veľmi výrazné výsledky, keďže cieľom dodávateľa a aj obchodníka je presvedčiť zákazníka urobiť nákup v danej kategórii a tiež v rámci nej zvážiť konkrétne vyselektované výrobky.

Impulzné kategórie Zákazník urobí nákupné rozhodnutie s najväčšou pravdepodobnosťou v mieste predaja, založené je takmer výlučne na celkovej prezentácii a umiestnení výrobku. Testovania v rámci tejto kategórie môžu byť prínosné už relatívne rýchlo.

Buyers Suppliers Worldwide Job bs

Praktické/komfortné kategórie Ide o kategórie, ktoré sa zákazníkovi ponúkajú s benefitom praktickosti a komfortu. Zákazník sa bežne nerozhoduje navštíviť daný obchod pre výrobky z týchto kategórií, avšak keď už je tam a tieto výrobky potrebuje, je pre neho komfortné kúpiť si ich rovno pri jednom nákupe. Obchodník sa tu väčšinou stará jednoducho o poskytnutie iba nevyhnutných základov.

New Opportunities Headhunterrs Exclusive Conttent Free of charge for retailers and suppliers. Fair pricing for recruiters and others.

(kp)

Ing. Marek Fialek Kontakt: marek.fialek@catmanpeople.com, www. catmanpeople.com 15


promotion

MARKETING, KTORÝ PREDÁVA. EFEKTÍVNE Ako významne ovplyvnil on-line marketing ten klasický a jeho poučky i klišé bolo cítiť doslova vo vzduchu. Mnohým aj dlhoročným marketérom „tvrdé dáta“ a detailné sledovanie nákupného procesu zákazníkov otvorili oči. Mnohým robia vrásky na čele. Mágia Big Data Doby mágov Ogilvyho, Kotlera a Zymana sú nenávratne preč. Ak sme pred desiatimi rokmi „žrali“ každú vetu a myšlienky s plnou vážnosťou premietali do praxe, dnes mnohé tzv. univerzálne pravdy dostávajú jasné kontúry. Zisťujeme, že neplatia alebo platia len za určitých podmienok. Svet sa sploštil a vytriezveli sme. Mágiu predvádzajú analytici, teda „ajťáci“ so štatisticko-ekonomickým vzdelaním. Vyhodnocovanie efektivity marketingových kampaní sa v dnešnej dobe stalo nutnosťou. Nikto nechce urobiť dvakrát tú istú chybu. Perfektne to na konferencii Marketing That Sells vystihol Róbert Trubač Head of Marketing ČSOB, a. s. SK: „Ustúpili sme od dojmológie, pocitológie. Uvedomili sme si, že tu nemôžeme byť pre všetkých, stanovili sme si, pre koho tu chceme byť. Najmä bratislavský klient je náročný. Efektivita znamená vysokú mieru pochopenia klienta a následne adresnejšiu, presnejšiu kampaň. Som presvedčený, že extrémne prípady nefungujú a nebude všetko iba on-line alebo off-line.“ Michal Andrejco zakladateľ a generálny riaditeľ MEDANTE Clinic, s. r. o. SK dodal, že vzhľadom k ich produktu oslovujú primárne dve cieľové skupiny – konečného spotrebiteľa a lekárov. V oboch prípadoch sú efektívne podujatia a účasť na nich. Vo firme majú aj funkciu vzťahového manažéra. Dôležitosť a efektivitu ovplyvňovania názorových vodcov a ľudí s rozhodovacími právomocami na eventoch potvrdil aj Tomáš Liška Leasing and Development Director Trigranit Development Slova16

kia, s. r. o. SK, ďalší účastník úvodnej panelovej diskusie. Filip Gelačik Marketingový manažér CK Victory Travel, s. r. o. SK zdôraznil dôležitosť výberu veľtrhu a jedným dychom dodal, že ním nemusí byť ani ten najväčší, ktorý v danom segmente (v ich prípade cestovania a cestovného ruchu) koná na Slovensku. Ako efektívny marketingový nástroj sa im osvedčil katalóg.

Tamás tvrdí, že marketing by mal hlavne zlepšovať služby so zákazníkmi, pričom ľudia robia niečo iné než tvrdia. Skvelý príklad bol návod k obsluhe elektronického prístroja, ktorý sa jednoducho nedal otvoriť bez toho, aby sa sám nezatváral, čo je pri inštalácii vrcholne nepraktické a z marketingového hľadiska katastrofálne. Tamás navrhuje opustiť presviedčanie a orientovať sa na použiteľnosť (usability).

Detaily sú dôležité

V prvej časti R. Trubač uviedol, že ešte stále majú rezervy v sledovaní nákupného procesu, lebo napríklad hypotéka má dlhý nákupný cyklus, 2-3 mesiace. Zákazník počas tohto obdobia prichádza do kontaktu s hypokalkulačkou, zákazníckym call centrom a pracovníkom pobočky, v rôznom poradí. Je náročné stanoviť konverziu. Ján Laurenčík, Senior Consultant Pizza SEO, s. r. o. SK na dvoch štúdiách ukázal, že je možné dostať zákazníkov z webu do kamenných predajní a ešte aj ich cesty podrobiť analýze. Zdanlivo nemerateľné aktivity sa ukázali ako uchopiteľné. V oboch prípadoch využili systém personalizovaných kupónov. Zistili, že až 80 % zákazníkov nakúpilo v predajni do 14 dní po návšteve webu a tí čo nakúpili v predajni boli na webe o 4 minúty dlhšie ako tí, ktorí nenakúpili.

Ako sa presadiť na čoraz saturovanejšom trhu? Ako hľadať nový produkt pre existujúcich klientov s rovnakými potrebami? Kde sú trhové niky? Čert tkvie v detailoch a tie je potrebné nájsť. Prípadovú štúdie, ktoré dokazujú, že sa to dá, ukázal Zdenko Hoschek CEO a spolumajiteľ Creative Web, s. r. o. Okrem úspešného projektu Zlavadna.sk, ktorý úspešne naskočil na vlnu zľavových portálov po vzore amerického Groupon.com, sa vydali cestou vylepšovania zákazníckeho servisu tvorbou nových biznis a marketingových modelov. Ich poslaním je poskytnúť servis k už existujúcim portálom Zlavadna.sk a Boomer.sk, pričom Hotelio.sk, Bookio. sk a Camarero sú tri samostatné príbehy, tri rôzne nástroje. Niektorým sa darí lepšie, niektorým horšie. Tamás Lichter CEO Testbirds, s. r. o. HU. Spoločnosti sa zameriavajú na zákazníkov počas celého ich života. Značky tvrdia, že sú orientované proklientsky, ale málo zákazníkov súhlasí. Podľa prieskumu Testbirds, ktorý oslovil 400 spločností, až 80 % z nich je proklientsky orientovaných (customer oriented) a považujú to naďalej za silnú konkurenčnú výhodu.

Táto značka nie je pre starých Značka 21. storočia musí prinášať peniaze. Dobrá značka zvyšuje lojalitu zvonka i z vnútra firmy. Myslí si to nielen Jakub Čech, Executive Director daren & curtis, s. r. o. SK, ktorý sa týmito myšlienkami uviedol. Predstavil atribúty, ktoré by mala úspešná súčasná značka


promotion spĺňať (viac o brandingu čítajte v rozhovore s Jakubom v IN STORE Slovakia, september 2015). Bod 4. Jakubovej prezentácie znel „Jasný pozicioning“. Tu je práve úskalie mnohých značiek a produktov, ktoré sú primárne určené cieľovke, avšak cieľovka ich neakceptuje a nenakupuje. Jednoznačne to ukázala Jana Mittmann General Manager Exeltis Slovakia SK, ktorá hovorila o reálnych skúsenostiach s produktmi pre ženy rôzneho veku v segmente healthcare. Spoločnosť vyvinula produkt pre zlepšenie kvality spermií a zlepšenie plodnosti, teda pre mužov, avšak 94 % jeho predajov realizujú ženy! Stále teda platí, že ak chcete predať niečo mužovi, pošlite ženu. J. Mittmann tiež priamo poukázala na vyhodnocovanie efektivity spolupráce s agentúrami. Po nedobrých skúsenostiach si väčšinu marketingových aktivít zastrešujú in-house. Na ďalšiu cieľovú skupinu budúcnosti, na „striebornú tsunami“ upozornila vo svojej prednáške Katarína Krejčíková, dnes

už ex-COO ProSenior Group, s. r. o. SK: „Podľa štatistík Infostat v rok 2050 budú seniori tvoriť 30 % z celej populácie. Pritom seniori inklinujú k tomu, aby svoje nadobudnuté majetky neprenechali svojim pokračovateľom.“ Firmy akoby ignorovali zrejmé fakty. Značky a ich komunikácia sú akoby len pre mladých, seniori sa nemajú s kým identifikovať. A keď už aj je komunikácia smerovaná na nich, tak je v nej použité slovo, ktoré neznášajú. Slovo senior.

O pozicioningu resp. o repozicioningu a rebrandingu čerpacích staníc hovoril Radim Špůrek Retail Director MOL Retail Česká republika, s. r. o. CZ. V súčanosti stoja pred neľahkou úlohou „prefarbiť“ všetky nakúpené siete staníc na novú, zelenú so značkou MOL. Hoci v skupine je vlajkovou loďou Slovnaft a hodlajú deklarovať, že palivo pochádza z rafinérií Slovnaftu, tak sieť sa bude volať MOL. Prvky odlíšenia budú práve v kvalite paliva a napríklad aj v kvalite podávanej kávy.

Značka dnes skutočne nemôže byť pre všetkých. Firma si musí stanoviť jasný pozicioning. Luděk Kremser Generálny riaditeľ pre obchodný rozvoj a marketing LASVIT, s. r. o. CZ hovoril o luxusných značkách a pravidlách, ktoré rešpektujú. Napríklad sa nespájajú s celebritami, ale ak vôbec, tak s dejateľmi, ktorí významne ovplyvni beh svetových dejín (napr. Louis Vuitton a Michail Gorbačov) a firmy nepredávajú produkty, ale jedinečné objekty.

Naspäť do reality V dobe hyperkonkurencie, pretlaku sortimentu a informácií sa mení vnímanie marketingu od jeho obhajoby existencie (a hlavne rozpočtov) ku konverziám a reálnej návratnosti investícií. Napokon vždy treba brať v úvahu veľkosť slovenského trhu a ekonomické možnosti obyvateľstva.

Spracoval: Juraj Púchlo

(kp)

Vitajte vo svete knižnej produkcie www.nikara.sk

PREPRESS

DTP centrum

Róbert Jurových - NIKARA M.R.Štefánika 25 963 01 Krupina nikara@nikara.sk Prevádzka Krupina: Tel./fax: +421 45 5511 115 +421 45 5511 570 +421 45 5522 343 +421 0911 518 212

PRESS

Tlaðové centrum

POSTPRESS Produkcia

vytvoríme grafický návrh v komplexne vybavenom grafickom štúdiu - spracujeme tlaðové podklady na CTP zariadení AGFA Avalon N8-20 s formátom 707×1000 mm veĆkoformátová tlað vysokej kvality do rozmeru 920×630 mm na hárkovom stroji RYOBI 925 - tlað menších a stredne veĆkých zákaziek na hárkovom stroji HEIDELBERG SM 74 - elektronicky kontrolované riadenie nanášania farby Printflow - rotaðná tlað veĆkých nákladov ZIRKON RO 66 V1 - mäkká šitá väzba - znášacia a zošívacia linka HEIDELBERG ST 100.2 V2 - mäkká lepená väzba - znášacia a lepiaca linka HORIZON CABS 4000 V8 - kompletná knižná väzba od formátu A6 do formátu B4, ktorú realizujeme na nových moderných linkách KOLBUS BF 512 a KOLBUS DA 260. Hrúbka väzby až 80 mm.17


people

VÝCHODNÉ ČECHY MAJÚ ČO PONÚKNUŤ Krajské mesto Pardubice, významné centrum regiónu východné Čechy, je s viac než deväťdesiatimi tisícmi obyvateľov na desiatom mieste v Českej republike. Každý rok v októbri, v čase Veľkej pardubickej, sa dostane na záver prvej päťky najväčších miest a preskočí nakrátko cez stotisíc.

Veľká pardubická, najťažšie dostihové preteky na kontinente, pritiahnu pravidelne okolo dvadsať tisíc ľudí. Podujatím žije celé mesto, je to veľká nielen športová, ale aj spoločenská a mediálna udalosť. Patrí do popredia takých, čo šíria povedomie o tomto meste i kraji.

Tradície i moderna Veľká pardubická má obdivuhodnú tradíciu, v tomto roku to bol už jubilejný 125. ročník, ale prvý raz na náročnú trať kone vyrazili už začiatkom novembra 1874. Za ten čas priniesla mnoho víťazov aj drám i legendy na čele s jazdcom Josefom Váňom. Modernou, podstatne mladšou, ale tiež už tradičnou pardubickou udalosťou je Czech Open. Ide o jeden z najväčších medzinárodných turnajov nielen v šachu, ale čo je pozoruhodné, aj vo viacerých ďalších stolových hrách. Vlani oslávil dvadsiatku a organizátori spomínali, ako štvorica zakladateľov nedočkavo privítala prvých pár desiatok účastníkov. Teraz ich je okolo päť tisíc a funguje viac než stočlenný organizačný štáb… To sú iba dva príklady, čo všetko rôznorodé ponúkajú Pardubice a tento kraj. Oplatí sa sem prísť v každom čase, vždy sa deje 18

niečo zaujímavé. A sú tu tiež výborné podmienky na usporadúvanie takých aktivít ako kongresy a konferencie, firemné akcie, spoločenské podujatia. Teda to, čomu sa odborne a skrátene hovorí MICE a v čom ochotne a bezplatne poradí a pomôže regionálna kancelária East Bohemia Convention Bureau, ktorá aktívne pracuje s významnou podporou Českej centrály cestovného ruchu – Czech Convention Bureau. Možností všetkého druhu je mnoho v celom regióne i samotných Pardubiciach. Viacero hotelov ponúka konferenčné priestory s potrebným vybavením a službami. A kto chce usporiadať niečo veľkorysé, je tu ČEZ Aréna s kapacitou viac než desať tisíc miest. Najznámejšia je ako dejisko významných športových udalostí, najmä hokeja vrátane juniorského majstrovstva sveta– ale rovnako je vhodná na koncerty a ďalšie kultúrne podujatia, výstavy, spoločenské akcie. K dispozícii je špičkové technické zázemie.

Bohdaneč a Litomyšl Kto príde do Pardubíc a chce si oddýchnuť, iba desať kilometrov je do kúpeľov Bohdaneč. Ide o slatinné kúpele, využívajúce najmä liečivé účinky tunajšej rašeliny. Je tu upokojujúce, priam idylické prostredie, krásny kúpeľný park – a k tomu pozoruhodné stavby významného architekta kubizmu a funkcionalizmu Jozefa Gočára. Kúpele ponúkajú aj priestory pre rôzne akcie od komornejších po zhruba

kapacitu sto osôb – a kombinácia konferenčných či firemných podujatí s možnosťou kúpeľných procedúr či wellness je mimoriadne obľúbená. Východné Čechy sú tiež známe historickými pamiatkami a bohatstvom kultúry. Skutočným skvostom je najmä Litomyšl, mesto vzdialené päťdesiat kilometrov od Pardubíc. Pozornosť priťahuje najmä zámok, ktorý patrí k vrcholom zaalpskej renesancie a je na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO. V jeho historických priestoroch nájdeme tiež atraktívne konferenčné centrum s kongresovou sálou pre 150 osôb a ďalšími priestormi s celkovou kapacitou pre takmer štyristo účastníkov a všetkými potrebnými službami. V blízkosti je viacero štýlových hotelov a penziónov, usporiadať firemnú či spoločenskú akciu v tomto krásnom prostredí a jedinečnej atmosfére je zážitkom. Vrcholom roka vždy začiatkom leta je Smetanova Litomyšl, medzinárodný operný festival, venovaný tunajšiemu najslávnejšiemu rodákovi. Najpríťažlivejšie koncerty sa odohrávajú na zámockom nádvorí, ktoré sa mení na pozoruhodný amfiteáter. Prichádza tiež nemálo umelcov aj návštevníkov zo Slovenska, napokon


people

Litomyšl má partnerstvo s našou Levočou. Napokon z Bratislavy je to sem iba čosi vyše dvesto kilometrov, väčšinou po diaľnici a tak vlastne východočeský región je vzdialený zhruba ako stredné Slovensko.

očakáva. Kvalitné ubytovanie pre viac než tristo hostí, štrukturované konferenčné priestory s potrebnou technikou a celkovou kapacitou sedemsto miest. Wellness, patriaci k najmodernejším a najlepším v celej Českej republike. A k tomu možnosti pre voľný čas - vnútorná profesionálna strelnica, bowling, vonkajší aj vnútorný bazén, hriská pre viacero druhov športov…

Ďalšou skupinou, ktorá si už od nás zvykla sem chodiť, sú nadšenci gastronómie. Litomyšl je tiež mestom, kde žila a tvorila priekopníčka českej kuchyne Magdalena Dobromila Rettigová, na jej počesť tu založili gastroslávnosti, na budúci rok v máji to bude piaty ročník. Príťažlivé sú tým, že oslovujú nielen profesionálov, ale každého, kto má vzťah ku kulinárstvu – a tiež v duchu Rettigovej odkazu nové a zdravé trendy v gastronómii. Takže Litomyšl láka nielen históriou a umením, ale aj príťažlivými chuťami.

Na takmer opačnom konci kraja, v jeho severovýchodnom výbežku leží zasa Wellness hotel Vista. Pod masívom Králického Snežníku, v krásnom horskom prostredí, ktoré priam láka na lyžovačku či turistiku, vyrástla jeho úplne nová, moderná architektúra. Samozrejmosťou je vysoká úroveň ubytovania, gastronómie a ďalších služieb. Celková kapacita dobre vybavených, variabilných a multifunkčných konferenčných priestorov je 350 osôb. Už názov hotela napovedá, že tu nájdeme wellness s rôznorodými možnosťami, k tomu však treba pridať nevšedné množstvo a pestrosť outdoorových a adrenalínových atrakcií. Tu sa naozaj nik nemusí nudiť.

Jezerka a Vista

Adrenalín a golf

Pre úspech na poli MICE sa dnes žiada komplexná ponuka s kvalitnými a rôznorodými službami. Ako sme už spomenuli, základom sú vhodné konferenčné na spoločenské priestory spojené s potrebným technickým zázemím a ubytovaní a stravovaním na úrovni, s tým je čoraz častejšie spojená možnosť relaxu. A spolu s rastúcimi nárokmi aj tradičnými či menej obvyklými voľnočasovými aktivitami. Peknými príkladmi v tomto kraji sú hotely Jezerka a Vista.

V Pardubickom kraji je vybudovaných veľké množstvo adrenalínových parkov a športovísk, ktoré sú vhodné pri plánovaní sprievodných programov rôznych firemných a kongresových akcií. Veľmi dobre vybavené lanové parky nájdete napríklad v športovom areáli v Českej Třebovej v podhorí Orlických hôr, pri kúpalisku v Pardubiciach alebo v krásnom prostredí rekreačných lesov Podhůra pri Chrudimi. Nevšedným zážitkom pre milovníkov vodných športov je vodné lyžovanie a wakeboarding v Marin klube Mělice pri Přelouči.

Kongresový hotel Jezerka leží neďaleko Pardubíc v peknom prírodnom prostredí Železných hôr a kúsok od známej Sečskej priehrady, takže spája lesy i vodu. Veľkorysá rekonštrukcia dokázala premeniť staršie rekreačné stredisko na moderný objekt so všetkým, čo sa dnes pre takýto segment

mohli dlho pokračovať. Na záver však ďalšia lahôdka, Golf & Spa Rezort Kunětická Hora. Pekné prostredie dopĺňa skvelá poloha, iba čosi cez desať kilometrov od Pardubíc i ďalšieho východočeského centra, Hradca Králové. K dispozícii je majstrovské osemnásťjamkové golfové ihrisko, na ktorom prebiehajú špičkové turnaje, k tomu otvorené aj kryté tenisové dvorce či trať pre cyklistiku aj inline. Spa znamená bohatý saunový svet s rôznymi procedúrami. A kto chce popracovať, nuž celková kapacita dvoch kongresových sál a niekoľkých salónikov je viac než 400 osôb. Východné Čechy majú otvorenú náruč. A hlavne sú pripravené splniť požiadavky aj naozaj náročnej klientely. Mali sme možnosť sa presvedčiť, že je tu vybudovaná pozoruhodná infraštruktúra pre aktivity MICE. A nemenej o ústretovosti i profesionalite tunajších predstaviteľov cestovného ruchu, ktorí s podporou českej centrály robia tomuto odvetviu i regiónu dobré meno. Oplatí sa prísť, či už ako klient – ale sa aj poučiť a inšpirovať… Miloš Nemeček

East Bohemia Convention Bureau Náměstí Republiky 12 530 02 Pardubice, Česká republika Tel.: +420 466 030 412 E-mail: j.rychter@eastbohemiaconvention.cz

Východné Čechy majú naozaj čo ponúknuť a vo vyratúvaní možnosti by sme 19


people

BEZ SMARTFÓNU ANI NA KROK! Smartfóny sú TOP technológiou, ktorá v poslednej dekáde najviac zmenila životy slovenských používateľov internetu v mobile, aj také sú zistenia prieskumu „Mobilný internet v každodennom živote“. Slováci si pri používaní mobilného internetu obľúbili najmä svoje smartfóny (95%), pričom medzi mladými (vo veku 15-24 rokov) sa cez smartfón na internet pripája takmer každý (99%). Nakupovanie cez smartfón však stále nepatrí medzi preferované činnosti. Ženy sú rodinné „dokumentaristky“

Okrem telefonovania je smartfón s internetom pre ich používateľov spoločníkom počas rôznych každodenných aktivít, pričom až 4 z 5 (81%) používateľov ho používajú minimálne niekoľko krát denne. Medzi obľúbené aktivity patria napríklad surfovanie po webe a vyhľadávanie informácií cez Google (94%), fotografovanie a kontrola času (ako hodinky) (97%), zisťovanie aktuálneho počasia (87%), pozeranie videí na YouTube (77%) a kontrola e-mailov (91%).

a bezpečia, pretože vďaka nim majú všetky informácie na dosah.

Smartfón patrí medzi 3 hlavné veci, ktoré kontrolujeme, keď odchádzame z domu (80% kontroluje peňaženku, 75% kľúče, 74% smartfón). Medzi mladými (vo vekovej skupine 1524 rokov) kontroluje smartfón až 81% používateľov, na opačnom konci vo vekovej skupine 50+ len 67%. Dokonca 2 z 5 Slovákov (41%) si nevedia predstaviť deň bez smartfónu a preto si ho nikdy nezabudnú vziať so sebou. Smartfóny dávajú takmer polovici (48%) ich používateľov pocit pohody

Smartfón je v očiach svojich vlastníkov skôr pracovný, či súkromný pomocník, a v menšej miere aj zabávač. Slováci majú ku svojim smartfónom skutočne kladný vzťah. Najčastejšie ho používame vo svojom voľnom čase (93%), keď cestujeme (89%), v práci (73%) a tiež predtým, než ideme do postele (73%). Takmer tretina používateľov smartfónov (31%) ho neodloží ani na rande. Na druhej strane smartfón používame najmenej najmä pokiaľ sa hráme s deťmi (23%), či cvičíme (25%).

20

So smartfónom aj v „posteli“ Takmer tri štvrtiny Slovákov (71%) majú svoj smartfón na dosah ruky, aj keď idú spať. Z nich takmer každý tretí (28%) ho dokonca používa ešte pred spaním. V prípade nespavosti siahnu až dvaja z piatich (40%) používateľov mobilného internetu po smartfóne, čo je viac ako tých, čo si pozrú telku (38%), prečítajú knihu (20%), či si idú urobiť niečo pod zub (5%).

Pre Slovákov slúži smartfón vo veľkej miere ako osobný fotoaparát, s ktorým zachytávajú rodinné momenty, zaujímavé miesta, stretnutia s priateľmi a svoje ratolesti. Fotoaparát na smartfóne je totiž vždy po ruke a pomáha používateľom uchovať si spomienky na výnimočné chvíle. Dokumentovanie života majú pod palcom najmä ženy, často zachytávajú dianie okolo seba a fotia rôzne rodinné udalosti (48%), svoje deti či vnúčatá (46%), či nové zaujímavé miesta (41%). O tom, že sa bez smartfónu nikam nevyberieme svedčí aj fakt, že až 92% respondentov si ho berie zo sebou aj na dovolenku. Vtedy ho Slováci využívajú najmä na fotografovanie (91%), vyhľadávanie informácií na Googli (79%), komunikáciu na sociálnych sieťach (70%), používajú prekladač (69%), pozerajú si trasy na online mapách (68%), či vyhľadávajú zaujímavé miesta v okolí (68%). red, zdroj: Google foto: Pixabay.com * Prieskum uskutočnila spoločnosť IQS Online v spolupráci s Googlom na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rumunsku s využitím metódy zberu dát CAWI (prieskum online) v období od apríla do mája 2015. Do prieskumu bolo zapojených 800 respondentov vo veku 15+ rokov, ktorí využívajú mobilný internet.


people

INTRACO Special 2015 BUDÚCNOSŤ ÚSPEŠNÉHO PREDAJA 10. november 2015, Hotel Holiday Inn, Bratislava Vyhlásenie 3. ročníka súťaže Mastercard Obchodník roka 2015 Vyhlásenie 6. ročníka súťaže kreativity v obchode Múza Merkúra 16. Ročník konferencie o obchode a marketingu INTRACO Special bude venovaný témam, ktoré sú v  blízkej budúcnosti určujúce z  hľadiska úspešného napredovania obchodu na Slovensku. tieto faktory ovplyvňujú vývoj obchodných Rozdiel medzi úspešnými a tými druhými formátov a  foriem predaja? Môžu sa obje v  tom, ako premýšľajú a  konajú. Kaž- chodníci inšpirovať navzájom a tak zvyšodá zmena postoja prináša šance. Ak je vať svoju konkurencieschopnosť? zmena pozitívna, prináša úspech. Ak nie, treba hľadať cestu ako ďalej. Šance nepri- Obchodný pracovník budúcnosti chádzajú samé, treba sa na ne pripraviť, Z prieskumov vyplýva, že nedostatkovým aby sme sa vedeli rozhodnúť ako a  kedy tovarom v predajni bývajú často krát práve ísť úspechu v ústrety a dať tak príležitosti kvalitní predavači. Aké možnosti sa otvárajú obchodu v prostredí duálneho vzdešancu. lávania z hľadiska odbornej výchovy svoBudúcnosť rozvoja obchodu jich budúcich pracovníkov? Čo ešte treba Rýchlosť reakcie na nové výzvy určuje urobiť, aby sa zlepšila štruktúra ponuky mieru úspechu. Ako sa mení maloobchod a dopytu na trhu práce, obnovilo uznanie pod tlakom želaní, potrieb zákazníka a in- v spoločnosti a stavovská hrdosť obchodfokomunikačných vymožeností doby? Ako ného pracovníka.

Zmena postoja prináša šancu

Záštita:

Hlavní partneri:

Organizátor:

Spoluorganizátori:

Gold partner:

Generálni partneri:

Partneri:

Mediálni partneri:

21


people

ANGAŽOVANÝ ZAMESTNANEC Ivana Brutenič

VIDÍ V PRÁCI ZMYSEL Téma ako byť strategickým partnerom pri riadení firiem v posledných rokoch neustále rezonuje na konferenciách pre personálnych manažérov. Personalisti bojujú o svoje miesto v strategickom manažmente. Nedávna štúdia však dokázala, že iba 3% zamestnancov identifikuje vplyv oddelenia ľudských zdrojov na ich angažovanosť. Na otázku, prečo je to tak, odpovedá Ivana Brutenič, PhD. majiteľka personálno-konzultačnej spoločnosti EXACT RECRUITMENT.

V kultovej knihe Majstrovské riadenie ľudských zdrojov Dave Ulrich definoval už pred dvadsiatimi rokmi štyri základné roly HR pracovníkov – administratívny expert, zástanca zamestnancov, strategický partner spoločnosti a agent zmeny. Úlohy a ciele v jednotlivých rolách sú často protichodné a preto je veľmi náročné ich zosúladiť. Napriek tomu sú však prekvapivé výsledky štúdie Oracle Simply Talent, ktorá bola realizovaná na viac ako 1500 zamestnancoch veľkých európskych spoločností.

Kolegovia podstatnejší ako manažéri 42 % zamestnancov sa vyjadrilo, že najvýraznejší vplyv na ich spokojnosť v práci majú ich kolegovia. Líniových manažérov označilo za najpodstatnejší vplyv 21% zamestnancov. 7% získali šéfovia obchodných jednotiek. Iba 3% zamestnancov si myslí, že oddelenie 22

ľudských zdrojov ovplyvňuje ich spokojnosť v práci. Podľa mojich skúseností existujú dva dôvody, prečo zamestnanci nepovažujú personálne oddelenia za dôležité. Sú personálne oddelenia, ktoré sa orientujú hlavne na administratívne aktivity spojené s legislatívnymi požiadavkami na zamestnávateľov. Nemajú hlbšie znalosti o odvetví, konkurencii a celkovom prostredí firmy. Druhá skupina personalistov, ktorí sú vnímaní ako málo podstatný článok spoločnosti, sa zaujíma o fungovanie firmy, jej strategické ciele a je veľkou podporou vedenia aj líniových manažérov. O ich aktivitách však vie iba úzky okruh osôb. Pre tento typ personalistov je riešením otvorene so zamestnancami hovoriť, cielene networkovať, informovať o svojich aktivitách tak, aby boli viac viditeľní.

Podnetom k zvýšeniu motivácie, angažovanosti a spokojnosti zamestnancov, nielen pre HR manažérov, ale aj pre ostatných členov vedenia sú ďalšie zaujímavé výsledky štúdie.

Chýbajúca komunikácia ovplyvňuje výsledky 57 % zamestnancov chýba v komunikácii so svojimi nadriadenými viac proaktívna a pravidelnejšia komunikácia. Iba 26 % je s formou komunikácie u zamestnávateľa spokojných. 56 % respondentov tvrdí, že vyššia angažovanosť pre firemné ciele by zvýšila ich produktivitu. 56 % dopytovaných vidí rezervy svojich líniových manažérov v poskytovaní spätnej väzby. Iba takmer tretina zamestnancov si myslí, že ich firma vie rozpoznať výnimočných zamestnancov. Rovnaký počet si myslí, že im zamestnávateľ rozumie a vníma ich ako jednotlivcov.


people Ostatní sa cítia nedocenení. Negatívny vplyv na motiváciu a angažovanosť pri plnení firemných cieľov majú podľa zamestnancov európskych podnikov najmä vyšší manažment (19 %) a riaditelia produktových línií (11 %).

plnenia firemnej stratégie, prejaví sa to na kvalite ich práce. Z toho vyplýva, že motivácia zamestnancov má priamoúmerný vplyv na ekonomickú výkonnosť podniku.

Zamestnanci majú jasno Dostatočne motivovaných a zapojených do firemnej stratégie je iba 35 % zamestnancov. Deklarujú, že miera ich angažovanosti by mala byť pre firmu kľúčová a má pre firmu aj obchodný prínos. 56 % respondentov uviedlo, že motivovanejší zamestnanci sú súčasne produktívnejší, 37 % respondentov si myslí, že ľudia sa potom menej obzerajú iných pracovných príležitostiach, podľa 35 % sú motivovaní zamestnanci aj kreatívnejší a hľadajú príležitosti na zlepšenia. Motivovanejší zamestnanci sú taktiež schopní poskytovať lepšie služby zákazníkom: 30 % respondentov oddelení služby zákazníkom sa vyjadrilo, že ak sa cítia zapojení do

Štúdia spoločnosti Oracle zároveň dáva tipy, čo by mohlo HR oddelenie, aj podnik ako celok, urobiť pre motiváciu zamestnancov. Hlavné je oceňovanie zamestnancov za ich úspechy (53 %), zamestnanci tiež odporúčajú pomáhať podriadeným s pochopením ich prínosu pre firmu (35 %). 34 % respondentov sa chce podieľať sa na čo najzaujímavejších projektoch. Výsledky prieskumu poukazujú na výrazný rozdiel medzi očakávaniami zamestnancov, ktoré majú od svojich nadriadených a reálnym fungovaním firmy. Preto majú HR oddelenia príležitosť jednať ako agent zmeny a výrazne tak

ovplyvniť nielen motiváciu zamestnancov, ale aj celkový výkon spoločnosti. Existuje množstvo nástrojov, ktoré môžu personálni manažéri využiť, majú však jeden spoločný cieľ. Úlohou personálnych manažérov je pomôcť líniovým vedúcim, aby boli kompetentní, zanietení lídri, ktorých zaujímajú ich podriadení. Chcete byť silný líder? Veľa sa pýtajte, ako podriadeným môžete pomôcť vykonávať ich prácu lepšie a efektívnejšie. Investujte svoj čas, aby ste rozumeli ich potrebám a kariérnym cieľom. Jedným z najdôležitejších kritérií spokojnosti v zamestnaní býva, aby práca mala zmysel. Je dôležité, aby ste ako manažér pravidelne ubezpečili zamestnancov o dôležitosti ich roly pre tím aj celú spoločnosť. Pomôžte im vidieť priamy vplyv ich pracovných aktivít na úspech celej firmy. Ilustračné foto: Pixabay.com

(kp)

5. november 2015, Bratislava

Čaká Vás deň plný dobrej praxe, stretnutí s osobnosťami, panelové diskusie workshopy... Buďte v správny čas na správnom mieste! Age Managemant Balancing vám priblíži aktuálne otázky, problémy a trendy v HR: „ Veková diverzita pracovných tímov „ Problematika zamestnancov 50+ „ Nástupníctvo

„ Life balancing „ Aktívne starnutie

Organizátor

Generálny partner

Partner

Mediálny partner

www.intenziva.sk, infolinka 0907 133 500

Spoluorganizátor 23


business coffee

S CHUŤOU A VÁŠŇOU Do Bratislavy zavítal druhý ročník voňavej a nielen na chuťové bunky útočiacej ako jeden z mediálnych partnerov a účastníkov výstavy hovorili o založení peknej Inšpirácie (nielen) pre fajnšmekrov O priazeň všetkých fajnšmekrov, ale aj laického publika a milovníkov lahodných chutí, sa uchádzalo niekoľko desiatok značiek. Všetci, ktorí prišli, mohli ochutnať čosi tak tradičné ako káva, čaj alebo čokoládu, ale v menej tradičných, netradičných, ba priam až exotických kombináciách. Samozrejme sme medzi účastníkmi aj vystavovateľmi našli tých, ktorí sledujú trendy alebo hľadajú stále nové príležitosti, nových partnerov, dodávateľov, odberateľov, nové predajné kanály aj nový sortiment. Academy of coffee mala v rámci sprievodného programu napríklad prednášku o nákupe kávy priamo od pestovateľov (tzv. direct trade) a Marek Hudáček ukázal, že praženie kávy je súčasne umenie a veda. Zástupcovia reklamných a eventových agentúr mohli vo vystavovanom tovare nájsť atraktívne (aj jedlé) darčekové predmety alebo lákavé programy pre svojich klientov.

Prednášky, šou aj výhry Pre tých, ktorým učarovala káva, čaj alebo čokoláda na amatérskej alebo profesionálnej báze bol určený spomínaný odborný program a prednášky. Bolo zaujímavé vypočuť si ľudí, ktorí tieto 24

Partner rubriky: Baliarne


business coffee

výstavy KÁVA • ČAJ • ČOKOLÁDA „TRADIČNE – NETRADIČNE“. Minulý rok sme tradície. Očakávania sa naplnili aj toho roku.

pochutiny pripravujú s neskrývanou vášňou. Napríklad majiteľ artkaviarne a čokoládovne Mlsná Emma z Pezinka rozprával o firemnej kultúre, ktorú vo svojom rodinnom podniku nastavili a ktorá má mimoriadne pozitívnu odozvu od zákazníkov. Diskutujúci poukázali na všeobecný problém, ktorým je pokrivkávajúca kvalita obsluhy a personálu kaviarní či čajovní. Oni sú často prvými a jedinými reprezentantmi prevádzky. Oni budujú pozitívne alebo negatívne PR. Podujatie zatraktívnili Latte Art Show, čajové ritály Sencha-do, cupping, a aj vecné výhry, ktoré mohli návštevníci získať po skončení.

Stretnutie na úrovni Ako možno vidieť z fotografií, aj komorná atmosféra hotela v centre Bratislavy dodala podujatiu správny nádych. Pochutiny ako káva, čaj a čokoláda si zaslúžia totiž takúto dôstojnú reprezentáciu, ktorá má ďaleko od masového nakupovania na sobotných trhoch. Hoci oproti minulému ročníku bolo obsadenie skromnejšie, bol aspoň dostatok času vychutnať si zmes značiek, produktov, prezentácií a stretnutí s ľuďmi z branže, ktorí svoju prácu berú s chuťou a vášňou. Juraj Púchlo foto: red, Michal Babinčák, Daniela Benková

e obchodu, a. s. Poprad

25


people

AKO SA ROZHODUJEME časť 8.

Ak sme sa na predošlej dvojstrane venovali káve, skúsme sa zamyslieť nad stovkami rozhodovacích problémov, ktoré dnes konzumácia tohto nápoja obnáša. Pijete zrnkovú, mletú, instatnú alebo kapsulovú? Pripravujete si kávu na tlačítkovom, pákovom automate, zalievate ju horúcou vodou z kanvice, alebo dávate prednosť džezve či aeropresu? Únava z rozhodovania Každý deň urobíme asi 20 000 rozhodnutí. Väčšinu z nich veľmi rýchlo. Za minútu na nás útočí až 11 miliónov zmyslových podnetov. Z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Tesco zrealizovala agentúra Ipsos vyplýva, že Slováci sa venujú nákupom potravín priemerne bezmála tri hodiny týždenne. To znamená, že za rok v obchode strávia celých šesť dní. Vedci potvrdili, že na rozhodovanie potrebujeme istú dávku, zásobu duševnej sily. Ak ju vyčerpáme, nastupuje tzv. únava z rozhodovania. Zaoberala sa ňou napríklad psychologička Kathleen D. Vohs z Univerzity v Minneapolise. Zo štúdie, ktorú si môže pozrieť cez QR kód v závere článku vyplýva, že sebakontrola a sústredené rozhodovanie vyžadujú rovnaký zdroj psychologickej energie. Ak sa táto minie napríklad v dôsledku riešenia matematických úloh, človek je menej vnímavý na výšku útraty, na cenu alebo na upsale. Anastasiya Pocheptsova z Marylandskej univerzity dokonca zistila, že únava z rozhodnutia vedie k výberu horších rozhodnutí. Unavení z rozhodovania radšej robíme impulzívne, intuitívne rozhodnutia, alebo zapíname autopilotné nakupovanie. V košíku sa tak ocitne aj to, čo sme nemali na zozname. Zo zvyku. Nečudo, že významné množstvo nákupov 26

v e-commerce sa deje v noci a v skorých ranných hodinách.

Intuitívne a racionálne rozhodovanie Má intuícia, vnútorný hlas, šiesty zmysel, tretie oko pravdu? Intuícia čerpá zrejme z našich emócií a vrodených sklonov k istým typom rozhodovania.

Americký neurológ, profesor Paul D. MacLean hovorí o tom, že máme tri vývojovo rozlične staré mozgy, ktoré plnia iné funkcie. Napríklad človek, ktorý má dominantnú najstaršiu časť mozgu (plaz, mozgový kmeň), bude pri rozhodovaní ťažiť z predošlých skúseností a zážitkov. Pri rozhodnutí, ktoré ešte nikdy nerobil, je však bezradný. Vzniknutý mentálny chaos rieši ustrnutím, útekom alebo útokom. Pri nakupovaní sa orientuje zvyčajne

podľa odporúčaní – kamarátov, celebrít alebo asertívnych a empatických predavačov. Senzitívny je na zmyslové vnemy, potrebuje si na tovar siahnuť, privoňať si, ochutnať. Nakupuje pre potešenie a vyhovuje mu známe, nemeniace sa prostredie. Naopak človek s „mozgom šelmy“ (preferencia medzimozgu) je na rozhodovanie zvyknutý a rád robí desiatky až stovky rozhodnutí. Väčšinou však jednoduchých typu „buď – alebo“. Nie všetky sa štatisticky (a logicky) vzaté skončia úspechom. Pri tak obrovskom množstve rozhodnutí je však aj úspešnosť 40 % uspokojivá. Títo ľudia nakupujú preto, lebo potrebujú riešiť problém. Rýchlo. Kvalitne. Nekompromisne. Nakupujú teda drahší tovar, bez ohľadu na peniaze. Majú však mimoriadne široký prehľad o novinkách, cenách a neradi sa dohadujú s nekompetentným predavačom. Racionálny (veľký) mozog sa rozhoduje, ako inak, racionálne, na základe analýzy, syntézy, abstrakcie, indukcie, dedukcie a rozhodnutia robí s výhľadom do budúcnosti. Zvažuje veľké penzum možností a hľadá optimálny variant. Ani ten však s odstupom času nepovažuje za najlepší. Nakupovanie takýchto ľudí neteší, je pre nich povinnou jazdou a často radšej nenakúpia, ak by sa mali rozhodnúť. Dlhodobo


people ŠTÚDIA, KATHLEEN D. VOHS

ŠTÚDIA, ANASTASIYA POCHEPTSOVA

ŠTÚDIA, MICHAEL TUAN PHAM

sledujú cenový vývoj, novinky, porovnávajú a zvažujú. Ak ich predavač nepresvedčí rovnakým prehľadom, nie je pre nich relevantný. Nakupuje rozumný variant a každá ďalšia alternatíva ho iba odďaľuje od finálneho rozhodnutia.

gu na Columbia University v New Yorku tvrdí, že intuícia môže fungovať len vtedy, ak má človek určité základné znalosti o tom, o čom sa rozhoduje. Budúce udalosti, ktoré korešpondujú s týmito vedomosťami, zhromaždenými na druhej úrovni vedomia, vyvolávajú súhlasné pocity v tele. M.T. Pham tento proces nazýva „efekt emocionálnej predtuchy“ (The Emotional Oracle Effect). Emócie akoby otvárajú „oko“ do sveta poznatkov a informácií, ku ktorým nemáme bežne prístup. Pointou je odhaliť nielen to, aký typ rozhodovania človek preferuje, ale používať racionálne, analytické rozhodovanie tam, kde sú k dáta, vstupné údaje. Intuícia, rýchle rozhodovanie nastupuje vtedy, ak má rozhodovateľ nedokonalé, nekompletné alebo kusé informácie. Intuícia je spoľahlivejšia u seniorov, majú vyšší EQ, zradnejšia je u mladších ľudí.

nezjesť predložené chutné cukrovinky. Ako sme spomínali sebakontrola a rozhodovanie čerpajú z rovnakej „nádrže energie. (o kultovom The Marshmallow Test, cukríkovom teste píše v rovnomennej knihe psychológ Walter Mischel. Ukazuje, že schopnosť oddialiť uspokojenie je pre úspešný a naplnený život rozhodujúca). Pre únavu z rozhodovania najčastejšie porušujeme striktne držanú diétu práve večer. Večer po dni, ktorý bol plný náročných a vyčerpávajúcich rozhodnutí. Vyjedanie chladničky (tzv. biely sex) naozaj úzko súvisí s týmto fenoménom. Americký psychológ George Loewenstein si dokonca myslí, že podvádzanie partnerov manažérov je spôsobené práve únavou z rozhodovania v každodennom hektickom pracovnom živote. Únava z rozhodovania má tiež vplyv aj na súdne verdikty. Dopoludnia sú tresty miernejšie, popoludní prísnejšie.

Ak by sme vzali v úvahu tradičné rozdelenie mozgu na pravú a ľavú hemisféru vedzte, že človek s dominanciou ľavej hemisféry, ocení machanickú a výkonnostnú stránku, pričom človek s dominujúcou pravou hemisférou bude viac ovplyvnený tvarom, farbou a celkovým vzhľadom stroja. Ľavá hemisféra vidí produkt ako časti, pravá ako celok. Intuitívne vnemy vychádzajú z pravej hemisféry, ktorá nepozná reč. Tá odovzdáva impulzy cez corpus callosum ľavej hemisfére, ktorá ich tlmočí do nášho jazyka. Často táto „tichá pošta“ končí dezinterpretáciou informácií. Veľakrát najmä kvôli únave z rozhodovania alebo inej psychickej únave.

Intuícia? Iba s dobrým základom Michael Tuan Pham, profesor marketin-

Cukríkový test Predstavte si, že pred vás výskumník položí cukríky s tým, že ak počkáte do jeho návratu a nič nezjete, dostanete ďalšie. Pokušenie je vlastne „prestrojené“ náročné rozhodnutie

Juraj Púchlo foto: Dreamstime.com

(kp)

27 2 7


price

KEDY JE ZÁKAZNÍK OCHOTNÝ MINÚŤ VIAC? Sviatky a vianočná sezóna sú tradične aj sezónou vyšších výdavkov. Predaje stúpajú naprieč všetkými kategóriami tovarov, food aj non-food. Na sviatočný stôl neodmysliteľne patria mäso a mäsové výrobky. Pozreli sme sa na to, kedy je zákazník za ne ochotný zaplatiť viac aj počas bežného roka. zahraničia?“ odpovedalo 31 % „určite áno“ a 41 % opýtaných „skôr áno“.

Kreatívny obal a vystavenie

Prémiové produkty Trhu s prémiovými produktmi dominuje skupina zákazníkov, ktorá preferuje convenience, pohodlie, teda balené produkty, napr. z dôvodu ľahšieho skladovania, opätovného otvorenia a zatvorenia obalu. Retaileri si uvedomujú, že kontrolovať kvalitu vedia hlavne pri balených produktoch, mnohí si zazmluvnia mäsiara - špecialistu tak, že v podstate je súčasťou alebo akoby pokračovaním bežného supermarketu, samozrejme pri dodržaní príslušných noriem. Silnie trend singles alebo dvojčlenných domácnosti, ktoré nakupujú menšie balenia, nakupujú častejšie a v menších predajniach alebo u špecialistov. Vyhýbajú sa veľkým nákupom.

Slovenské potraviny Mäso a mäsové produkty predávané 28

vo farmárskych predajniach alebo tzv. z dvora sú samostatnou kapitolou. Zákazník očakáva vyššiu kvalitu a akceptuje prémiovú cenu nakoľko si je vedomý „malosériovosti výroby“ a vysokého podielu ručnej práce. V bežných marketoch však tiež stále viac sleduje zloženie výrobkov a ich pôvod. Podľa kvantitatívneho prieskumu GfK respondenti s príjmom vyšším ako 1201 € mesačne sledujú pôvod u vybraných produktov o 10-12 p. b. viac ako respondenti s nižším príjmom. 39 % z celkovej vzorky 650 respondentov chýbajú na pultoch mäso a masové výrobky zo Slovenska resp. myslia si, že ich je v obchodoch málo. Na kľúčovú otázku: „Ste ochotní priplatiť si za výrobok slovenskej výroby, aj keby bol drahší ako podobný produkt zo

Predaj mäsa a masových výrobkov prechádza vývojom k luxusnejšej prezentácii. Už samotný obal reprezentuje výrobok a musí byť v súlade s prémiovou cenou. Výnimkou nie sú ani kreatívne aranžmány baleného mäsa, napríklad v tvare srdca pri príležitosti dňa Sv. Valentína. Na hrane dobrého vkusu, ale budiace obrovský záujem, je Human butcher shop, ktorý predáva mäsové výrobky naaranžované do tvaru ľudských končatín a orgánov. Obchod takmer pripomína sklad rekvizít k filmovej sérii Saw. Bežný zákazník však ocení skôr inteligentné nasvietenie produktov, pod ktorým nebude mäso vyzerať akoby nazelenalé alebo nažltnuté, ale v prirodzenej farbe. Pre inšpiráciu si pozrite mäsiarstvo, ktoré je považované za state of art. Volá sa Victor Churchill a nachádza sa v Sydney v Austrálii. Slovenský zákazník priaznivo reaguje na edukáciu zo strany skúseného predavača, na prezentáciu sezónnych alebo menej známych produktov napr. plodov mora. Mnohé reťazce, ktoré sa nešpecializujú na predaj mäsa, úspešne ponúkajú luxusnejšie balené produkty (IKEA, Marks & Spencer).

red, foto: STEINEX, a. s., FESCHU lighting & design, s. r. o.


price

PREMIUM

vyrobky pre kazdeho Preferencie časti našich spotrebiteľov sa postupne zmenili a začali sa viac zaujímať o zloženie výrobkov, čítať etikety, vyhľadávať bezlepkové potraviny (často aj keď nie sú celiatici) alebo potraviny bez alergénov a vviacerí iacerí začali dávať najväčšiu váhu pri výbere mäsového výrobku na obsah mäsa pred cenou výrobku. Podľa našich posledných prieskumov až 9 z 10 opýtaných respondentov pravidelne číta informácie na etiketách. Sú ochot ochotnejší viac investovať do výrobkov yšším štandardom. Tieto nároky s vyšším spotrebiteľov udávajú dlhodobejšie trendy v potravinárstve, ktoré môžeme vidieť priamo v regáloch našich obchodov. Výrazne sa zvýšil podiel vysoko kvalitných, prémiových výrob výrobkov s obsahom bsahom mäsa nad 80%. Postupne narastá aj obľúbenosť balených výrobkov, ktoré nájdeme v chladiacich hladiacich regáloch. Keďže ide o tie isté výrobky ako v pulte, vyhráva ich vyššia trvanlivosť zabezpečená práve balením.

Na základe týchto informácií o preferenciách našich spotrebiteľov sme reagovali na požiadavky trhu spus spustením nového radu produktov, ktorý označujeme Mecom Premium Quali Quality. Nový prémiový rad výrobkov je charakteristický hlavne vysokým obsahom mäsa. Každý spotrebiteľ v ňo ňom m nájde pre seba ten svoj výrobok, keďže máme zastúpené všetky najväčšie kategórie mäsových výrobkov ako šunky, párky, suché salámy či slaninu. Originálne receptúry a koreniny, či znamenitá chuť a vôňa zaručia, že si ich obľúbia všetci. Výrobky Mecom Premium Quality sú určené nielen pre náročných spotrespotre biteľov, ale všetkým, ktorí obľubujú kvalitné mäso a radi si na ňom pochutpochut najú. Zákazníkom a spotrebiteľom ponúkame výber z dvoch bravčových šuniek (85 %, 90 %), jednej šunky z morčacieho orčacieho mäsa (80 %), dvoch rôznych suchých salám, troch druhov

párkov (80 %, 81 % a 97 %) a slaniny. Našou aktuálnou novinkou sú Cisárske párky s obsahom mäsa až 97% a Teľacie párky s podielom mäsa 81%, z toho 41% tvorí teľacie mäso. V rámci pozdvihnutia edukácie a podporenia inšpirácie spojenej so studestude nou aj teplou kuchyňou sme v apríli tohto roku spustili aj novú lifestylovú webstránku www.viemecovamchuti.sk. Na našom novom webe nájdu spotrespotre bitelia okrem množstva skvelých receptov aj veľa užitočných tipov a rád do kuchyne. Na príprave týchto receprecep tov sa podieľali aj známi šéfkuchári zo Slovenska a Česka, ktorí prinášajú jedinečné recepty do vašej kuchyne. Web má vynikajúcu návštevnosť a nen ustále nám rastie aj pomer vracajúcich sa užívateľov.

Prajeme Vám rú chuť! nové inšpirácie a dob

NOVINKA

VYSOKY PODIEL MASA

recepty tu NOVINKA

29 (kp ((kp) kp))


product

PRE SLANÉ SNACKY DO SUPERMARKETU Priemerná domácnosť si kúpila v obchode za posledných 12 mesiacov viac ako 60 balení slaných snackov. Domácnosti žijúce v malých mestách do 1000 obyvateľov kúpia až o 20 % viac balení ako priemer Slovenska. Nakupujeme zvyčajne dve balenia „Slané pochutiny nakupujeme v priemere 3-krát do mesiaca a zvyčajne si z obchodu odnesieme dve balenia. Najviac sú medzi domácnosťami obľúbené slané extrudované výrobky, zemiakové čipsy a slané tyčinky. Všetko nakupuje približne 8 z 10 domácností,“ uvádza Slavomír Mačička, konzultant, Spotrebiteľský panel GfK. Najviac balíkov slaných pochutín sa nakúpi v 150 g balení, čo je spôsobené hlavne kategóriou

Ako často jete slané sušienky?

čipsov. Tie sa nakupujú vo veľkej miere práve v 150 g balení, zatiaľ čo v ostatných kategóriách sú veľkosti balenia viac diferencované. Domácnosti preferujú pri nákupe supermarkety, kde nakúpia 30 % kategórie. Zároveň sa supermarketom darí presvedčiť k nákupu 8 z 10 kupujúcich kategórie.

tyčinky 58,3 % opýtaných. Na zemiačikoch, extrudovaných výrobkoch si pochutilo za rovnaké obdobie 57,6 % a na balených a konzervovaných orieškoch 45,8 % respondentov. Všeobecne teda možno povedať, že slané snacky konzumuje približne polovica vzorky populácie.

Slané snacky konzumuje polovica populácie Ako vyplýva z prieskumu MEDIAN SK, slané sušienky jedlo za posledných 12 mesiacov 49,2 % respondentov, slané

Ako často jete slané tyčinky? (%)

red, Zdroj: Spotrebiteľský panel GfK, analyzované obdobie: MAT august 2015

Ako často jete zemiačky / extrudované výrobky? (%)

1-krát denne a viac

0,4

1-krát denne a viac

0,8

1-krát denne a viac

0,5

4-6-krát týždenne

0,8

4-6-krát týždenne

1,2

4-6-krát týždenne

1,1

2-3-krát týždenne

4,4

2-3-krát týždenne

6,5

2-3-krát týždenne

6,0

1-krát týždenne

9,9

1-krát týždenne

11,6

1-krát týždenne

13,3

2-3-krát mesačne

14,6

2-3-krát mesačne

15,1

1-krát mesačne

10,9

1-krát mesačne

10,3

menej ako 1-krát mesačne

11,5

menej ako 1-krát mesačne

10,5

2-3-krát mesačne 1-krát mesačne menej ako 1-krát mesačne neuvedené

12,4 8,8 11,7 0,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

30

neuvedené

1,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

neuvedené

0,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015


product

ochutnaj nezabudneš ...

www.boomsnacks.sk 31 (kp)


product

CUKROVINKY: OBJEM STAGNUJE, HODNOTA PREDAJA STÚPA Na Slovensku sa od augusta 2014 do júla 2015 predalo viac ako 52 miliónov kilogramov cukroviniek, v celkovej hodnote siahajúcej k takmer 412 miliónom eur.

Cukríky vs. čokoláda „Cukrovinky, pod ktoré patria čokoládové výrobky, cukríky a sušienky / oblátky, na slovenskom maloobchodnom trhu generujú stále väčšie tržby. Na Slovensku sa od augusta 2014 do júla 2015 predalo viac ako 52 miliónov kilogramov cukroviniek, v celkovej hodnote dosahujúci takmer 412 miliónov eur. Kategória cukroviniek medziročne narástla o 3,1% v hodnote predaja, ale predaný objem zostal konštantný. Nárast kategórie v tržbách najviac ťahajú čokoládové produkty (+4,5%) a bonbóny (+4,8%). Kým cukríky rastú aj v predávanom objeme (+2,6%), čokoládové produkty v objeme klesajú o -1,2%,“ sumarizuje vývoj na trhu Veronika Jeřábková, Senior consultant spoločnosti Nielsen Za nárastom čokoládových produktov v tržbách stoja všetky segmenty 32

- čokoládové pralinky, tabuľková čokoláda, tyčinky aj drobné cukrovinky, avšak pokles v objeme celej kategórie je ťahaný iba tabuľkovou čokoládou. Tabuľkové čokolády tvoria 37,4 % tržieb z čokoládových produktov a klesajú v sledovanom období o -7,4%. Tento pokles v objeme je spojený s rapídnym nárastom priemernej ceny za kilogram o 11 % v kategórii tabuliek. Ostatné čokoládové kategórie zaznamenali nárast ceny do 2 % a dokážu rásť aj v objeme. Cukríky vrátane lízaniek tvoria najmenšiu kategóriu cukroviniek. „V sledovanom období dosahujú iba 14,2 % tržieb realizovaných v cukrovinkách. Najviac sa ho na tržbách kategórie cukríkov podieľajú žuvacie cukríky a karamelky (44,1 %) a tvrdé cukríky (35,5 %). Nárast kategórie ťahajú práve žuvacie cukríky a karamelky, ktoré rastú v predávanej

hodnote o 6,0 % aj v objeme o 6,5 %. Ostatné významné segmenty či už tvrdé cukríky, bonbóny na bolesť v krku či prechladnutie aj lízanky rastú síce v tržbách, avšak predaný objem klesá pri náraste priemernej ceny za kg nad 5 %,“ komentuje V. Jeřábková.

Sušienky, oblátky a piškóty Tento segment rastie podľa Nielsen v medziročnom porovnaní o 0,7 % v tržbách a 0,2 % v objeme. Mierny nárast je ťahaný najmenšou časťou kategórie, a to piškótami, ktoré rastú o 8,9 % v tržbách a 6,8 % v objeme. Sušienky a oblátky v sledovanom období klesajú v predávanom objeme o -2,2 %, resp. -0,6%. Oblátky klesajú dokonca aj v tržbách o -1,4 %. „Cukrovinky do domácnosti ich nakupujeme pri každom treťom nákupe rýchloobrátkového tovaru.


product Ako často jete tabuľkové čokolády? (%) viac ako 2-krát týždenne

Ako často kupujete cukríky / nečokoládové cukrovinky? (%)

4,8 1-krát denne / takmer denne 0,5

2-krát týždenne

10,6 2-3-krát týždenne

1-krát týždenne

19,5

menej ako 1-krát týždenne

41,0

neuvedené

1-krát týždenne

14,6

2-3-krát mesačne

16,5

1-krát mesačne

10,0

3,6

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Pre koho kupujete bonboniéry najčastejšie? (%) pre iného člena rodiny

29,7

pre deti v rodine

18,0

pre niekoho iného

13,8

pre seba

4,4

5,7

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Cukrovinky si za posledných dvanásť mesiacov kúpila aspoň raz každá slovenská domácnosť. Najobľúbenejšou kategóriu medzi cukrovininkami sú sušienky a oblátky, ktoré zachytávajú tretinu výdavkov,“ hovorí Slavomír Mačička, konzultant, Spotrebiteľský panel GfK. Ako ďalej vyplýva z prieskumu GfK, aj keď až 90 % kupujúcich nakupuje aj sezónne cukrovinky (hlavne v období Vianoc), nakupujú ich len niekoľkokrát do roka a na celkovom trhu tak tvoria menej ako 10 percent výdavkov domácností. Tretina domácnosti však nakupuje aj cukrovinky určené pre diabetikov. Privátne značky cukroviniek kúpime pri tretine nákupov. Pri každom desiatom nákupe vložíme do košíka značkový výrobok, ako aj privátnu značku.“

menej ako 1-krát mesačne

8,9

neuvedené

5,4

Moderný vs. tradičný trh Pre jednotlivé kategórie cukroviniek majú kanály na trhu s potravinami a zmiešaným tovarom rôznou významnosť. „Pre čokoládové produkty tvoria moderný trh (obchody s predajnou plochou nad 400 m2) 58,8 % tržieb a v sledovanom období rastie jeho významnosť o 0,9 p. b, pričom pre cukríky je moderný trh menej významný (50,5 %), ale aj rastúce o 1 p. b. Pre sušienky, oblátky a piškóty tvorí moderný trh len necelých 48 % predajov s konštantným vývojom,“ uzatvára V. Jeřábková.

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Pre koho kupujete cukríky / nečokoládové cukrovinky najčastejšie? (%) pre deti v rodine

25,4

pre iného člena rodiny

8,9

pre niekoho iného

3,2

pre seba red, Zdroj: Spotrebiteľský panel GfK, analyzované obdobie: MAT Aug 2015, MEDIAN SK, Nielsen Ilustračné foto: Pixabay.com

22,3

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Objem a hodnota predaja cukroviniek v SR Hodnota predaja 1000 €

Objem predaja 1000 kg

Aug/13 – júl/14

aug/14 – júl/15

Aug/13 – júl/14

aug/14 – júl/15

CUKROVINKY CELKOM

399601

411807

52004

52001

ČOKOLÁDOVÉ PRODUKTY

188893

197397

19188

18949

BONBÓNY

55727

58377

7006

7191

SUŠIENKY, OPLÁTKY, PIŠKÓTY

154982

156032

25810

25870

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami bez Metro Cash & Carry

33


product

LIEHOVINY: PRVÉ NÁZNAKY OŽIVENIA V ON-TRADE Za posledné roky prechádza trh on-trade Slovenska určitou stabilizáciou. Vidíme to predovšetkým v ukazovateľoch návštevnosti a celkovej útraty klientov. Toto sú prvé signály, že po dlhých rokoch poklesu spotreby na tomto trhu je možné čakať snáď mierny pozitívny trend ďalšieho vývoja. Najviac noviniek hostia registrovali medzi značkami kategórií rumy / umy a likéry, whisky, vodky ai. Polovica konzumentov, ktorí nejakú novinku vyskúšalo, by si ju objednali znova. Čo dokazuje, že im chutia a sú u nich pozitívne prijaté. Stále vysokú obľubu majú liehoviny s medovou príchuťou, ktoré chutia polovici hostí, a to ženám aj mužom. Ing. Marcela Šimková Zdroj: Audit On trade Data Servis informace s.r.o. 2015 foto: Pixabay.com

Vývoj liehovín v on-trade a obľúbené subkategórie V medziročnom porovnaní vykazuje index útraty na jedného hosťa 2% nárast, čo je dobrý signál, že hostia sú ochotní viac minúť pri svojich návštevách v podnikoch. V medziročnom porovnaní vidíme tiež pozitívny trend v náraste spotreby liehovín, ktorý rastúci v indexe o 3%. Za nárastom celej kategórie stoja hlavne importované liehoviny, ktoré posilňujú v spotrebe viac ako lokálne produkty. Importované liehoviny tvoria 1/3 z celkovej spotreby na trhu on-trade. Subkategógie liehovín, ktoré vykazujú dlhodobý pozitívny trend sú whisky, import rumy, pravé destiláty ai. Vidíme nepatrný rast vážených cien u liehovín v medziročnom porovnaní o 0,1 - 0,2 eur, čo ukazuje, že sú viac obľúbené drahšie značky a tiež, že sa spotreba presúva do podnikov vo vyššej cenovej kategórii. 34

Novinky na trhu Celkom si 12 % klientov / návštevníkov podnikov všimlo v tomto roku, že sú ponuke prevádzok nejaké nové značky. Najviac registrujem novinky klientov vo veku 18- 25 rokov a potom skupiny hostí 25 - 30 rokov a 36 - 40 rokov. Súčasne tieto skupiny klientov tiež najčastejšie novinky aj vyskúšali.

Aká veková kategória návštevníkov podnikov skúša novinky najradšej? 18-25

35 %

26-30

23 %

31-35

11 %

Zaregistroval(a) ste v tomto roku nejaké novinky v ponuke podnikov?

36-41

14 %

42-45

8%

Áno

12 %

46-50

9%

Nie

88 %

Zdroj: Data Servis - informace s.r.o. ,

Zdroj: Data Servis - informace s.r.o. ,

Customer On trade, Júl 2015, respondenti

Customer On trade, Júl 2015, respondenti

= pravidelní návštevníci podnikov on trade

= pravidelní návštevníci podnikov on trade

vo veku 18 – 60 rokov, na celom území

vo veku 18 – 60 rokov, na celom území

Slovenska

Slovenska


product

SPOJENIE TRADIČNÝCH PRÍRODNÝCH PRODUKTOV – TO PREDSTAVUJE LIKÉR BOHEMIA HONEY Začiatkom minulého roku uviedla spoločnosť RUDOLF JELÍNEK na slovenský trh novinku – likér Bohemia Honey. Jediný dodávateľ medu pre tento produkt Miroslav Sedláček z Bučovíc hovorí: „Spojenie medu a slivovice je prastaré a doma často používané. Pil som veľa takých domácich spojení, no až keď som vyskúšal Bohemia Honey, viem, ako to má chutiť.“ Dokonalá kombinácia Nájsť správny pomer, aby mal výsledný produkt vyrovnanú lahodnú chuť, nie je jednoduché. Svoje o tom vie Ľubomír Čul, obchodný riaditeľ spoločnosti RUDOLF JELÍNEK Slovakia: „Pripravili sme prírodný produkt s vyváženým množstvom všetkých zložiek. Takmer rok sme kombinovali, skúšali a testovali správnu súhru chuti, vône a farby. Bohemia Honey je dokonalá kombinácia a zaujme viaceré generácie.“

Bohemia Honey, nápoj zodpovedajúci súčasným trendom, rozhodla sa v poslednom štvrťroku 2015 investovať do rozsiahlej marketingovej kampane zahŕňajúcej kompletný mix aktivít. Od konca septembra až do konca novembra uvidíte Bohemia Honey v televíznej reklame a budete o ňom počuť v rozhlase. Pri pravidelných nákupoch, ale aj pri návšteve obľúbeného podniku, zasa natrafíte na jeho ochutnávky.

Ocenenie z Nemecka O tom, že sa produkt vydaril, svedčí ocenenie, ktoré za svoju krátku existenciu Bohemia Honey získal. V anonymnom testovaní Nemeckej potravinárskej spoločnosti DLG ho ocenili zlatou medailou. Bohemia Honey nadviazal na vlaňajšie úspechy firmy, keď trojročná zlatá slivovica R. JELÍNEK získala zlatú a hruškovica R. JELÍNEK striebornú medailu. „Testy DLG patria dlhodobo medzi najuznávanejšie ocenenia v Nemecku a sú rešpektované v celej západnej Európe. Práve pre odbornosť a nezávislosť DLG, na rozdiel od iných platených certifikátov a súťaží,“ hovorí Martin Déva, riaditeľ pre export spoločnosti RUDOLF JELÍNEK.

(pti)

NÁŠ TIP Bohemia Honey sa odporúča podávať vychladený, ideálne na ľade. V sychravom jesennom nečase však vyskúšajte aj teplý variant, ktorý určite spríjemní deň.

Hot Honey Apple 4 cl Bohemia Honey R. JELÍNEK jablkový džús lyžička medu alebo cukru sušené ovocie (jablko) škorica

Honey na každom kroku Meradlom úspechu pre firmu je však zákazník, ktorý sa k produktu rád vracia. A pretože je firma presvedčená, že zákazníci ocenia kvalitu a lahodnú chuť

Príprava: Všetky nealkoholické zložky spolu ohrejeme, prelejeme do pohára a doplníme Bohemia Honey. Na záver ozdobíme sušeným ovocím a škoricou.

35


product

PRI PRANÍ A ČISTENÍ ROZHODUJE VLASTNÁ SKÚSENOSŤ Slováci sú pri nákupe pracích a čistiacich prostriedkov citliví na cenu a miesto nákupu. Zatiaľ, čo na čistiace prostriedky minú tradične najviac v drogériách, pre nákupy pracích prostriedkov sú najdôležitejšie hypermarkety. To pravdepodobne súvisí s návykom nakupovať objemnejšie a ťažšie položky v super a hypermarketoch spolu s väčším nákupom. Čističe v akcii Podľa GfK na nákup čistiacich prostriedkov chodíme priemerne každých 6 týždňov. Hoci podiel privátnych značiek je v kategórii čistiacich prostriedkov vyšší ako v pracích prostriedkoch, je stále pod úrovňou priemeru rýchloobrátkového tovaru. Naopak, podiel akciových nákupov dosahuje 1/3 z výdavkov na tieto produkty. Zaujímavé je, že kým na čistiace prostriedky minieme

Čo je pre vás rozhodujúce pri kúpe sypkých pracích prostriedkov? (%) Vedú univerzálne pracie prostriedky Z analyzovaného obdobia MAT august 2015 spotrebiteľského panelu GfK vyplýva, že na nákup pracích prostriedkov minuli slovenské domácnosti za posledných 12 mesiacov viac ako 40 €. „Na Slovensku sú stále najobľúbenejšie univerzálne pracie prostriedky. Špeciálne pracie prostriedky nakupuje polovica kupujúcich. Privátne značky sú v kategórii pracích prostriedkov zastúpené podpriemerne v porovnaní s priemerom rýchloobrátkového tovaru celkovo. Dôležité sú skôr akciové nákupy, 3/5 výdavkov na pracie prostriedky sú minuté práve na zvýhodnený tovar. Akcie sú o niečo viac zastúpené pri nákupoch špeciálnych pracích prostriedkov ako pri univerzálnych,“ komentuje výsledky prieskumu Veronika Némethová, Senior Consultant, Spotrebiteľský panel GfK

36

Na čo používate čistiace prostriedky? (%) na umývanie kúpeľne

42,6

na univerzálne použitie

40,1

na umývanie kuchyne

38,2

na umývanie okien

38,2

na umývanie podlahy

30,7

vlastná skúsenosť

27,9

cena

26,5

kvalita

18,7

vôňa

10,8

spotreba

6,1

hebkosť vypranej bielizne

5,1

odporúčanie známych / priateľov

2,5

na umývanie nerezu varných dosiek atď. 19,9

šetrnosť k životnému prostrediu

2,2

iné

1,6

neuvedené

1,6

neuvedené

0,5

iný

0,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015


product najviac v drogériách, pre nákupy pracích prostriedkov sú najdôležitejšie hypermarkety. Respondenti prieskumu MEDIAN SK odpovedali na otázku: „V akom balení najčastejšie kupujete sypké pracie prostriedky a tablety na pranie?“. Najčastejšie je to vo vrecúšku (34,2 %) a v krabici (19,4 %) a údaj neuviedlo 1,8 % opýtaných. 35,5 % respondentov deklaruje, že sa veľmi o novinky v kategórii pracích prostriedkov nezaujíma a používa vyskúšané produkty a iba 16,3 % hovorí, že pokiaľ sa na trhu objaví nový prací prostriedok snažia sa ho vyskúšať. Výsledky prieskumov možno zhrnúť tak, že o kúpe výrobkov rozhoduje najmä vlastná skúsenosť v kombinácii so zvýhodnenou cenou.

Aký druh čistiacich prostriedkov používate? (%)

Ako často používate čistiace prostriedky? (%)

tekutý

62,1

viac ako 1-krát denne

2,9

práškový

31,6

1-krát denne

9,2

aerosól / v spreji

23,0

4-6-krát týždenne

9,9

neuvedené

2,2

2-3-krát týždenne

22,5

iné

0,7

1-krát týždenne

19,0

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

red, zdroj: GfK, MEDIAN SK foto: Pixabay.com

menej ako 1-krát týždenne

6,2

neuvedené

3,7

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

(pti)

TIPY PRE E-SHOPY A ONLINE BIZNIS PREZRADÍ KONFERENCIA 6. SHOPCOMM Šiesty diel konferencie ShopComm, ktorá je určená pre online biznis a e-shopy, prinesie dvanásť prednášok, ktoré začínajúcim aj zabehnutým online firmám poradia, ako byť úspešnými na internete. Akcia, ktorú každý polrok navštívi približne 150 účastníkov, sa koná 29. októbra v Hoteli Saffron v Bratislave od 10:00 do 17:00 hod. • Sedem tipov ako zvýšiť mieru konverzie v e-shope (PRICEMANIA)

• Účinné zbrane malého e-shopu v boji s veľkými žralokmi! (OXYSHOP)

• Vernostné programy a citlivé •

• • • •

rozposielanie direct kampaní (PRICEWISE) Ako sa pripraviť na rast e-shopu z pohľadu hostingu a nespôsobiť si zbytočné výpadky príjmov (WEBGLOBE) Päť pilierov úspešnej značky alebo ako byť iný v 21. storočí (DAREN & CURTIS) Trendy v doručovaní zásielok a ich prínos pre e-shopy (DHL) Ako zvýšiť účinnosť emailov cez A/B testovanie a automatizáciu (VIVmail) Ušetrite náklady a zarábajte na

• • • •

porovnávačoch cien! (MERGADO) Budovanie lojálnej klientskej bázy s pomocou reklamy (ETARGET) Inšpiratívny príbeh e-shopu Debnickari. sk (DEBNICKARI.SK) Je programovanie e-shopu zbytočným vyhodením peňazí? (BRACKETS) Balíkomat 24/7 ako alternatívna možnosť doručovania (INTIME)

Organizátorom konferencie 6. ShopComm je spoločnosť FUSION, generálnym partnerom je Pricemania, hlavnými partnermi sú Etarget, Oxyshop, Mergado, partnermi sú DHL, SPS, Intime, VIVmail, VIVnetworks, the Bridge a Snazzy Bee.

inšpiratívny dvojtýždenník PROFIT, mediálnymi partnermi sú odborné časopisy IN STORE Slovakia a Next Future, portály Retailmagazin.sk, Pcrevue.sk, Infoware.sk, Itnews. sk, Wink.sk, Techbox.sk, Touchit.sk, Mojandroid.sk, Digitalmag.sk, Podnikam. sk, Konferencie.sk a Education.sk. Viac informácií o akcii, vrátane registrácie, nájdete na www.shopcomm.eu.

Hlavným mediálnym partnerom je 37


product

BLÍZKU BUDÚCNOSŤ LOGISTIKY POZNAČÍ E-COMMERCE A DIY Výskumná správa spoločnosti Prologis* odhaduje, že sa priemysel e-commerce v Európe v nasledujúcich piatich rokoch dvojnásobne zväčší. Tento vývoj má dopad na dodávateľské reťazce, distribučné priestory a zručnosti, ktoré podporujú zásadné funkcie e-fulfilmentu a logistiky. Zo zistení IN STORE Slovakia vyplýva, že obdobne zvyšujúce sa nároky na logistiku má stále rastúci segment DIY. Kvalitná logistika ako konkurenčná výhoda Kľúčovým zistením spomínanej štúdie Prologis je, že rast e-commerce viedol počas uplynulých troch rokov k prenájmu nových e-fulfilmentových priestorov s celkovou rozlohou 5 miliónov m2. Analýza ukazuje, že zakaždým, keď v rámci e-commerce dosiahli predaje hodnotu 1 miliardy EUR, bolo potrebných 77 000 m2 nových priestorov. Zároveň je e-commerce hnacou silou rastu zamestnanosti v hlavných logistických centrách. Na Českú republiku pripadá približne 10 % celkového dopytu a 9 % priamych prenájmov e-commerce v Európe. Česká republika patrí spoločne s Veľkou Britániou, Nemeckom, Francúzskom a Poľskom medzi top päť trhov v Európe. 38

Jeden z najväčších e-shopov na Slovensku, Hej.sk, doteraz využíval veľký centrálny sklad svojej materskej firmy HP Tronic Zlín, s. r. o. (v ČR prevádzkuje o.i. jeden z lídrov na trhu e-shopov Kasa.cz) v Týništi nad Orlicí, z ktorého odchádzal tovar či už priamo k zákazníkom, alebo do slovenskej centrály v Bratislave. V rámci zefektívňovania logistiky Hej.sk otvoril nový centrálny sklad s plochou skoro 6000 m2 umožňuje naskladniť viac ako 20 000 najpredávanejších tovarových položiek. V praxi to znamená, že vytvorí viac ako 30 nových pracovných miest a zákazníci dostanú svoj objednaný tovar, ktorý bude skladom v centrálnom skade Senec už do 24 hodín. V Hejhouse Bratislava

si budú môcť zákazníci tovar vyzdvihnúť ešte v ten istý deň. „Vďaka novému centrálnemu skladu sme spojili výhody internetového obchodu (šírku sortimentu, doručenie domov) a kamennej predajne (dostupnosť tovaru). Zákazníci tak dostanú svoj objednaný tovar rýchlo a pohodlne,“ hovorí riaditeľ Hej.sk, Vladimír Sušil.

Budúcnosť a dôsledky vývoja Analýza Prologis uvádza, že v najbližších piatich rokoch bude v nových zariadeniach e-fulfilmentu potrebné zamestnať 200 000 nových pracovníkov. To predstavuje vznik 100 pracovných miest každý deň. V súvislosti s rastúcimi tržbami a distribuovaným objemom tovaru bude v ďalších piatich rokoch


product potrebných 15 miliónov m2 nových logistických plôch. Najžiadanejšie sú v súčasnej dobe priestory na najväčších európskych trhoch e-commerce, ako sú Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko, a takisto v krajinách s priestorom pre rast, ako sú Poľsko, Česká republika a Holandsko. Výskumná správa zároveň ukazuje, že komplementárne odvetvia vrátane logistických nehnuteľností, ktoré predstavujú pre e-commerce dôležité oporné body, budú z tohto vývoja aj naďalej profitovať. „V posledných troch rokoch tvorili prenájmy pre potreby e-commerce 15 % z celkovo prenajatých logistických priestorov. Očakávame, že tento podiel ďalej porastie v závislosti na expanzii spoločností pôsobiacich v e-fulfilmente,“ povedal Chris Caton, senior viceprezident výskumného oddelenia spoločnosti Prologis.

DIY – segment s potenciálom Od bežného retailu sa segment DIY odlišuje predovšetkým sústreďovaním skutočne veľkého množstva tovarových položiek pod jednu strechu a požiadavkami na neustále plné regály najmä akciového tovaru. Hobbymarkety sú jedny z najaktívnejších predajcov, čo sa týka akciových letákov. Je nutné, aby bol tovar do regálov neustále doplňovaný, a to v krátkom čase do všetkých filiálo daného reťazca. DIY segment sa navyše vyznačuje veľkou sezónnosťou tovaru. To všetko je dôvodom, prečo kladú DIY reťazce, a tým aj ich dodávatelia, na logistiku veľký dôraz. „Logistika DIY predstavuje zabezpečenie celého dodávateľského reťazca do hobbymarketov,“ hovorí Ing. Roman Stoličný, managing director a člen predstavenstva Dachser Slovakia, a. s. a dodáva: „To znamená, že sa pracuje s obrovským množstvom dodávateľov na vstupe do jednotlivých DIY predajní a pritom

ide o dodávky celého radu veľmi rozdielnych produktov – od nástrojov, náradia, cez chemické látky, ako sú farby či lepidlá zaradené v kategórii nebezpečný tovar, až po drobný spojovací materiál.“ Prevažná časť predajných položiek v hobbymarketoch je určená pre stavbu, renovácie alebo domácich majstrov a záhradkárov a v mnohých prípadoch podlieha sezónnym výkyvom. Na jar je silný segment interiérových renovácií, pred letom to môžu byť rôzne náterové hmoty pre exteriér, na jeseň vedie výsadba kríkov a stromov. A nesmieme zabúdať ani na drobné artikle – napríklad už teraz sú pultoch hobbymarketov vianočné dekorácie. Všetok takýto sezónny tovar má jedno spoločné – musí sa rýchlo naviesť, byť po celú dobu predajnej špičky stále doplnený v regáloch a po sezóne sa musí čo najrýchlejšie doručiť späť k výrobcovi alebo dodávateľovi (spätná logistika). „Nároky na logistického providera sú teda veľmi vysoké, pretože musí pokryť nielen dopravu tovaru, a to veľmi často až z Ďalekého východu, kde sa veľká časť tovaru do hobby predajní vyrába, ale tiež vykonávať náročné skladové operácie, distribúciu tovaru priamo do regálov. Najmä spracovanie sezónnych vratiek je vlastne najdrahšia časť logistického reťazca, pretože je pri nej potrebný veľký podiel ručnej práce,“ upresňuje R. Stoličný.

red, zdroj a foto: Prologis, Hej.sk, Dachser * Výskumná správa s titulkom „E-commerce, e-fulfilment a tvorba pracovných miest v Európe“ pomocou hĺbkovej analýzy priamych prenájmov sleduje stratégie e-fulfilmentu a preferovanej lokality zákazníkov. 39


product

VYSLEDOVATEĽNOSŤ V MALOOBCHODE Vysledovateľnosť dáva produktom schopnosť byť viditeľnými v rámci celého dodávateľského reťazca a je jedným zo základných stavebných kameňov pre kvalitu, podnikové systémy riadenia rizík a iné manažérske systémy. Pádne dôvody pre implementáciu Maloobchodný dodávateľský reťazec sa stáva čoraz zložitejším, obchodní partneri nekomunikujú už len medzi sebou, prioritou je komunikácia so zákazníkom. Pri takto zvýšenej komplexnosti je životne dôležité, či už ste v úlohe manažéra pre nadnárodnú korporáciu alebo podnikáte vo vlastnom mene, vedieť vysledovať zdroj surovín, rovnako ako miesto určenia hotových výrobkov. Pod spojením vysledovateľnosť potravín sa skrýva proces, ktorý dovoľuje obchodným partnerom alebo aj zákazníkom vysledovať výrobky 40

a ich pohyb z výroby cez distribúciu až do predajne. Už tradičným využitím pre vysledovateľnosť je sťahovanie nebezpečných potravín, liekov, hračiek alebo iných výrobkov z trhu. Dôvodov na zavedenie systému pre vysledovateľnosť môže mať podnikateľ niekoľko. Požiadavka môže prísť od obchodných partnerov, alebo vznikne takáto povinnosť zo strany legislatívy. Podnik môže chcieť zvýšiť bezpečnosť svojich výrobkov a urýchlene zasiahnuť v prípade problému, ako je stiahnutie výrobku z trhu. Ďalším dôvodom, v súčasnosti čoraz aktuálnejším, je boj proti falošným výrobkom

a ochrana obchodnej značky. No a v neposlednom rade je tu marketing a deklarácia záujmu o bezpečnosť zákazníkov.

GS1 Štandardy pre úplnú vysledovateľnosť Pomocou štandardov GS1, o ktorých sme písali aj v predošlých číslach magazínu IN STORE Slovakia, je možné celosvetovo jedinečne identifikovať spotrebiteľské jednotky, položky majetku, logistické jednotky, obchodných partnerov a miesta, resp. lokality. Tieto štandardy zároveň umožňujú zaznamenávať obchodné operácie a iné „udalosti“ a týmto spôsobom dosiahnuť


product •

Dáta pre viditeľnosť údaje, ktoré poskytujú detailné informácie o fyzickej „aktivite“ výrobku a ktoré odpovedajú na otázky Čo? Kedy? Kde? a Ako? v reálnom čase, napríklad záznamy o teplote pri preprave. výmenu presných informácií medzi obchodnými partnermi. GS1 Štandard pre vysledovateľnosť (GS1 Traceability Standard) definuje minimálne požiadavky na dosiahnutie úplnej vysledovateľnosti v rámci obchodným procesov nezávisle od použitých technológií. Tento štandard predstavuje základný rámec pre systémy vysledovateľnosti a spája tok informácií s fyzickými produktmi. Obchodní partneri (výrobcovia, prepravcovia, distribučné centrá, predajcovia) tak majú k dispozícii informácie pre prípad náhleho zvolávania výrobkov z trhu. Hovoríme o ňom ako o meta-štandarde, ktorý sa skladá z iných GS1 štandardov, ako sú čiarové kódy, EPCIS a EDI. Obchodní partneri zdieľajú niekedy obrovské množstvá informácií. Pre potreby vysledovateľnosti rozlišujeme tri druhy údajov: • Master dáta – údaje, ktoré sú nemenné alebo relatívne konštantné, a ktoré poskytujú popis výrobku, zúčastnených strán a fyzického umiestnenia (napríklad názov firmy, kontaktné údaje, adresa). • Transakčné dáta – údaje, ktoré vznikajú počas reálneho toku produktov, a ktoré získavame pri obchodných transakciách, ako je napríklad nakládka a vykládka tovaru.

GTS už od roku 2006 Pôvodná verzia GS1 Štandardu pre vysledovateľnosť (GS1 Traceability Standard alebo GTS) vznikla v roku 2006 za účasti viac ako 70 odborníkov vrátane spoločností Carrefour, Wal-Mart, Wegmans, Dole, Nestlé, Procter & Gamble. V súčasnosti sa používa ako referenčný systém pre vysledovateľnosť vo viac ako 60 krajinách sveta. Od roku 2006 sa však veľa vecí zmenilo. Či už sú to potreby trhu alebo nové možnosti, ktoré prinášajú neustále sa meniace alebo novovznikajúce technológie. Napríklad zdravotnícky sektor, ktorý tiež prijal GTS, ale prispôsobil si ho svojim potrebám, ktoré vyžadovali rozšíriť množinu vyžadovaných informácií, či už smerom k dodávateľom (upstream) alebo odberateľom, v tomto prípade pacientom (downstream). Tiež bolo potrebné upraviť systém „jeden krok nahor, jeden krok nadol“, čo znamená, že každý článok v distribučnom reťazci vie určiť odkiaľ

produkty u neho pochádzajú a kam odchádzajú, čo je najbežnejší systém pre vysledovateľnosť. Organizácia GS1, ktorej súčasťou je GS1 Slovakia, sa zaoberá tvorbou štandardov, pričom sa riadi samotnými používateľmi a snaží sa zohľadniť práve spomínané technologické možnosti a potreby trhu. V súčasnosti preto začína práca na GS1 Štandarde pre vysledovateľnosť verzia 2, ktorý bude rozšírením prvej verzie. Prostredníctvom magazínu Instore, ktorého čitateľmi sú možno práve tí, ktorých sa téma vysledovateľnosti týka najviac, sa preto teraz snažíme sprostredkovať informáciu, že na práci na novom aktualizovanom štandarde sa môžete zúčastniť aj vy a tak zapracovať svoje požiadavky do štandardu, ktorý sa používa celosvetovo. V prípade záujmu kontaktuje prosím sekretariát združenia GS1 Slovakia.

Zdroj a foto: GS1 Slovakia (pti)

41


product

JUNGHEINRICH ROZHÝBAL SKLADY

NOVÝM TRENDOM V LOGISTIKE SÚ OKREM MODERNEJ TECHNIKY AJ SLUŽBY V OBLASTI PLÁNOVANIA, DODÁVKY TECHNOLÓGIÍ ALEBO LÍZINGU Už takmer dvadsať rokov má jeden z najznámejších nemeckých dodávateľov manipulačnej skladovej techniky Jungheinrich svoju pobočku na Slovensku. Pre domáce firmy to znamená nielen bezproblémový prístup k tým najkvalitnejším vysokozdvižným vozíkom nemeckej výroby, ale aj skladovým systémom, servisu, poradenstvu či výhodnému financovaniu manipulačnej techniky. Prvý dieslový vysokozdvižný vozík spoločnosti Jungheinrich vyrobený v roku 1954 smeroval do pivovaru, kde slúžil viac ako dvadsať rokov, kým ho nepredali. Znova sa ho podarilo vypátrať až v roku 1997. Dodnes je uložený v nemeckej centrále spoločnosti a stále funguje. Práve kvalita spracovania a fakt, že aj dnes sa všetky kľúčové súčiastky vozíkov Jungheinrich stále vyrábajú v Nemecku garantuje produktom tejto firmy vysokú kvalitu a dlhú životnosť.

Latka riadne vysoko Vlajkovou loďou firmy Jungheinrich sú práve vysokozdvižné vozíky. Ich elektrické aj dieslové alternatívy patria k lídrom na trhu. Fungujú efektívnejšie ako tie, ktoré ponúka konkurencia. Teda vydržia pracovať dlhšie a ich prevádzka stojí menej. Navyše sú ľahko ovládateľné, ergonomické a s množstvom bezpečnostných prvkov, ako sú napríklad elektronické stabilizačné systémy. Vďaka ním nehrozí, že by sa vozíky prevrátili a predovšetkým sa tak minimalizuje riziko úrazu či poškodenia nákladu. Srdce elektrických vozíkov tvoria motory vlastnej konštrukcie, ale aj prepracovaná riadiaca elektronika. Pre obsluhu je tiež dôležitá jednoducho vymenitelná batéria. Dokopy má klient len pri vysokozdvižných vozíkoch na výber z viac ako 600 variant strojov, z ktorých si môže zvoliť ten, ktorý je pre neho ideálny. Služby seriózneho obchodného partnera už dnes nemôžu skončiť predajom. 42


product Servis je kľúčovým faktorom pri dodávke každého zariadenia a sklady, ktoré musia fungovať nonstop na maximálny výkon sú na poruchy obzvlášť citlivé. Servis na Slovensku zabezpečuje početný interný tím technikov s pojazdnými dielňami, ktoré sú rozmiestnené po celej krajine. Aj vďaka tomu sa deväť z desiatich porúch podarí technikom vyriešiť už počas prvého výjazdu. A iba dve percentá vozíkov je treba kvôli opravám stiahnuť z miesta kde pôsobia do servisnej centrály v Senci. Slovenskí zákazníci majú výhodu v tom, že centrum náhradných dielov tejto nemeckej firmy pre strednú a východnú Európu sídli na Slovensku a po súčiastky tak nikdy netreba chodiť ďaleko. Ani to však nie je pre kvalitu služieb rozhodujúce. Kľúčom k rýchlemu a kvalitnému servisu je predovšetkým sieť odborníkov, ktorí prešli školeniami, majú špičkové diagnostické prístroje a všetky vedomosti potrebné k tomu, aby problém riešili profesionálne.

Skladom pomáha technika i riešenia Moderný sklad ale už nie je len o tom aká veľká je hala, ako ďaleko leží od diaľnice, alebo koľko vysokozdvižných vozíkov kto má. Kľúčové sú i technológie a celkové logistické riešenie skladu. Aj s tým pomáhajú klientom odborníci z tejto nemeckej firmy. „Poradíme nielen s výberom správnej techniky, ale vieme navrhnúť technické aj technologické riešenia pre sklady, ktoré vznikajú alebo sa chystá ich modernizácia,“ hovorí konateľ slovenskej dcéry spoločnosti Jungheinrich Martin Urban. Práve moderné informačné alebo regálové systémy, či automatické zakladače dokážu firmám generovať významné úspory. „Máme príklady, kedy sa nám optimálnym využitím skladových priestorov v už existujúcich halách podarilo zvýšiť skladovú kapacitu o desiatky percent, čo malo významný dopad na ekonomiku celého skladu,“ dodáva M. Urban.

Nákupy bez peňazí Veľkou výhodou tohto lídra v segmente skladovacej techniky na Slovensku sú finančné služby. Klienti Jungheinrichu majú možnosť cez klasický aj operatívny lízing okamžite získať techniku, ktorú potom postupne splácajú. V cene operatívneho lízingu je aj pravidelná údržba a odstránenie prípadných porúch. Zákazník nemusí sledovať servisné intervaly ani riešiť zvýšené náklady. Jungheinrich ponúka aj možnosť spätného odkupu manipulačnej techniky. To má pre klientov hneď dva benefity. V prípade ak chcú používať stále iba tú najmodernejšiu techniku, majú možnosť ju pravidelne obmieňať bez starostí s predávaním ojazdených kusov. Na druhej strane niekto, kto nepotrebuje mať najnovší model si môže kúpiť starší kus, ktorý má ale garantovanú servisnú históriu a bude mu slúžiť ešte veľa rokov. „Nákup jazdených vozíkov využívajú predovšetkým menšie sklady alebo firmy, ktoré nepotrebujú fungovať v trojzmennej prevádzke,“ hovorí M. Urban. Platí, že aj pri použitej technike môžu zákazníci využiť všetky modely financovania, ktoré táto spoločnosť ponúka. Predovšetkým pre firmy, ktoré majú veľké sezónne výkyvy v potrebe manipulačnej techniky je zasa určený

krátkodobý prenájom. Ide o viac ako 500 kusov techniky, ktorú má slovenský Jungheinrich k dispozícii a ktorú si môžu klienti prenajať, ak v blízkej dobe očakávajú zvýšený nápor na svoje sklady.

Kľúčom sú inovácie Tak ako v iných oblastiach, aj v skladovacej technike dnes o úspechu alebo neúspechu rozhodujú inovácie. Najmodernejšie vozíky s hydrostatickým pohonom využívajú brzdové systémy, ktoré sa na rozdiel od áut neopotrebovávajú. Elektrické modely si zasa dobíjajú batérie, keď vozík spúšťa náklad z výšky, ako to robí auto pri brzdení. Moderné dieslové vozíky jazdia s minimálnym emisiami a peniaze šetrí aj znižovanie počtu servisných intervalov. Ale rozhodujúci faktor na prevádzku majú samozrejme prevádzkové náklady. Práve tu patrí Jungheinrich medzi svetovú špičku. „Ak si firma spočíta nielen to, koľko ju stojí nový vozík, ale zároveň si uvedomí, koľko ročne zaplatí za palivo, servis alebo prestoje súvisiace s prípadnými poruchami, tak Jungheinrich patrí nielen medzi najkvalitnejšie, ale aj najvýhodnejšie riešenia,“ hovorí M. Urban. (pti) 43


product

ZELENÁ LOGISTIKA V PRAXI MALÝCH A STREDNÝCH PODNIKOV časť 2.

Východisko pri implementácii iniciatív zelenej logistiky do MaSP tvoria zákazník a jeho požiadavky. Ak takáto pridaná hodnota zvýši predajnosť produktu a zisk, tak pri určovaní miery pridanej hodnoty treba zohľadňovať aj pridanú hodnotu tvorenú aktivitami zelenej logistiky. Implementácia zelenej logistiky Problémom dnešnej doby je, že zákazníci na jednej strane „zelené“ iniciatívy očakávajú, ale na strane druhej nie sú ochotní platiť za ne a ich požiadavky sú v danej oblasti mnohokrát nezrozumiteľné, nejasné a presahujúce možnosti malých a stredných podnikov (MaSP). V súčasnosti je dôležité myslieť „zelene“. Veľmi dobre si uvedomujeme, že zdroje MaSP na Slovensku sú obmedzené. Nie všetky aktivity zelenej logistiky sú však finančne náročné. Na základe výsledkov výskumu sme identifikovali nasledujúce oblasti na zlepšenie v oblasti aktivít zelenej logistiky pre MaSP na Slovensku: • školenia zamestnancov v oblasti environmentu (ekologický štýl jazdy a podobne), • starostlivé riadenie a monitorovanie spotreby energií a emisií CO2, • znižovanie materiálovej náročnosti výroby, • výber environmentálne vhodných dodávateľov, • separácia a recyklácia odpadov, • optimalizácia prepravných trás, • monitorovanie využitia vozidiel (zaťaženie, spôsob uloženia, maximálne využitie kapacity), • preventívny program údržby vozidiel, za účelom znižovania spotreby a znečisťovania životného prostredia • redukovanie množstva baliacich materiálov, • zníženie plytvania vody pomocou jednoduchých metód recyklácie vody, 44

• digitalizácia (menej papiera v kanceláriách).

Zelená logistika je filozofia podniku Ak podnik vykonáva niektoré z aktivít zelenej logistiky, nemal by zabúdať o tom informovať svojich zákazníkov a zahrnúť tieto aktivity do zákazníckeho servisu, ako pridanú hodnotu pre zákazníka. Zodpovedné správanie nie je jednorázovou alebo krátkodobou záležitosťou, musí to byť dlhodobá a konzistentná podnikateľská filozofia, prelínajúca sa všetkými podnikovými činnosťami. Ak majú malé a stredné podniky záujem o ekologizáciu svojich procesov, je dôležité zabezpečiť orientáciu na zákazníka, za účelom využívania

zelených znalostí a kompetencií na uspokojovanie potrieb súčasných a potenciálnych zákazníkov a riadenie a kontrolu iniciatív zelenej logistiky v súlade s oficiálnym postojom podniku v oblasti zelených investícií. No a na záver je pre MaSP podstatné naplánovať vzdelávanie svojich zamestnancov v oblasti environmentu a správne ich motivovať k tvorbe návrhov zlepšovania podnikových procesov, ktoré vykonávajú, práve smerom k zelenej logistike. To umožní MaSP odlíšiť sa od konkurencie a zabezpečí im nielen spokojných ale aj lojálnych zákazníkov. Ing. Denisa Malá, PhD., Ekonomická fakulta UMB v Banskej Bystrici denisa.mala@umb.sk

City Center Ecological Distribution Azkar Dachser Group v juhošpanielskom meste Malaga začal pilotný projekt a rozváža v centre mesta balíkové zásielky elektromobilom El Carrito. V historickom centre mesta sa totiž nachádza 14 % všetkých obchodov. Veľkú časť navyše tvorí pešia zóna s príslušným obmedzením, najmä pokiaľ ide o presne dané dodacie časy a povolenie na vstup zásobovania. Program „City Center Ecological Distribution“ (ekologická distribúcia v centre mesta) zabezpečuje prepravu tovaru k zákazníkom malým vozidlom na elektrický pohon. Carrito spoločnosti Azkar sa plne naložený pohybuje rýchlosťou približne 7 km/hod a na jedno nabitie funguje 72 hodín. Zdroj: Dachser


product

MESTSKÝ CROSSOVER PEUGEOT 2008 Zdatný ako SUV a kompaktný ako mestské auto. Crossover 2008 v sebe spája to najlepšie z oboch svetov, aby urobil jazdenie po meste ešte pohodlnejším. Tento všestranný a flexibilný model sa prispôsobí každej situácii. V ponuke s Medzinárodným motorom roka 2015 - 1.2 PureTech. Unikátne osvetlenie a touch screen Palubná doska modelu 2008 je potiahnutá hodvábne hebkým materiálom, ktorý zvádza k dotyku a zdobia ju matné chrómové dekoratívne prvky. Unikátne osvetlenie interiéru modelu Peugeot 2008 vytvára modré podsvietenie ukazovateľov na zvýšenej prístrojovej doske, modré svetelné LED lišty pozdĺž presklenej panoramatickej* strechy alebo plná strecha PEUGEOT LED TRACK** s laserom vypáleným a bielo podsvieteným vzorom. Už od úrovne Active je v palubnej doske integrovaná dotyková 7“ obrazovka. Je umiestnená na dosah ruky, aby ste mohli pohodlne ovládať všetky užitočné funkcie, ktoré vám ponúka: rádio, súprava hands-free Bluetooth®, prehrávanie audio súborov pomocou USB pripojenia alebo streaming audio, palubný počítač, navigácia (k dispozícii s multifunkčnou dotykovou obrazovkou a navigáciou ako voliteľná výbava). Veľká presklená panoramatická strecha* doslova otvára interiér vozidla svetu. Vnútorný priestor je vďaka nej veľkoryso priestranný a príjemne osvetlený.

Bezpečnosť jazdy a parkovania Peugeot 2008 prináša do sveta vozidiel crossover inovatívnu architektúru interiéru, vďaka ktorej je šoférovanie plne intuitívne. Prirodzená ergonómia miesta vodiča prispieva k bezpečnosti jazdy a vzbudzuje pocit dokonalého splynutia s vozidlom. Všetky funkcie potrebné pri riadení a pre zaistenie komfortu môžete ovládať bez toho, aby ste spustili oči z cesty.

Vďaka technológii automatizácie prestáva byť parkovanie či vyparkovanie problémom. Inteligentný systém ParkAssist* odhaduje veľkosť parkovacích miest a nasmeruje vás k miestu, ktoré veľkosťou vyhovuje vášmu vozidlu. Ultrazvukové snímače a riadenie sa namiesto vás postarajú o parkovanie a výjazd z parkovacieho miesta. Pri manuálnej prevodovke je ovládanie akcelerácie, brzdenia a prevodových stupňov ponechané na vás. Vo fáze parkovania a vyparkovania vám systém poskytuje vizuálne a zvukové informácie, čím zaručuje bezpečnosť daného manévru. ®

S pomocou systému Grip Control *** (zosilnená trakcia) prekoná mestský crossover Peugeot 2008 všetky prekážky a ťažko zjazdné úseky (piesok, blato, sneh). Pneumatiky Mud and Snow (Blato a sneh) spolu so systémom Grip Control®* zlepšujú pohyblivosť vozidla

pri pohone na dve kolesá a sú zárukou spoľahlivej reakcie v akejkoľvek situácii. Motor poslednej generácie Peugeot 2008 ponúka pri naftových (e-HDi) a benzínových motoroch (e-VTi*) technológiu Stop & Start. Tento rýchly, účinný a tichý systém umožňuje skĺbiť kontrolu nad spotrebou paliva a emisiami CO2 s maximálnym komfortom používania - vypnutie a opätovné naštartovanie motora je okamžité a bez vibrácií. Motor poslednej generácie umožňuje zásadným spôsobom znížiť spotrebu paliva a emisie CO2 a súčasne ponúka výkony na veľmi dobrej úrovni. Zdroj a foto: Peugeot *V závislosti od verzie vo voliteľnej výbave. **Výplň strechy PEUGEOT LED TRACK k dispozícii iba pri úrovni Allure *** V základnej alebo voliteľnej výbave, len pre motory s výkonom väčším ako 92 k a manuálnou prevodovkou. 45


publications Vydavateľstvo TATRAN Klariská 16 | 815 82 Bratislava | Tel: +421 2 5443 5849 | www.slovtatran.sk Johana Basfordová STRATENÝ OCEÁN ATRAMENTOVÉ DOBRODRUŽSTVO A KNIHA OMAĽOVÁNOK Autorka ako prvá dala impulz použiť maľovanky ako antistresovú terapiu pre dospelých. Umenie sa odjakživa používalo ako terapia, ale v poslednom čase sa vďaka maľovankám tejto fenomenálnej ilustrátorky stalo knižným bestsellerom. Maľovanky rozvíjajú našu predstavivosť, podporujú spontánnosť, zameriavajú sa na zážitok, rozvíjajú citlivosť a vnímavosť. V novinke objavíte vodný svet ukrytý v hlbinách mora. Cena: 13,80 €

Johanna Basford, Millie Marott OMAĽOVÁNKY PRE DOSPELÝCH (KOLEKCIA) Veď k obrazkom netreba veľa slov, porozumie im akakoľvek narodnosť. Na stra nkach omaľova nok na jdete mnohe tajomstva, dotvorte ich podľa vlastne ho vkusu. Obrazky čakaju len na to, aby ste ich vyfarbenim prebudili k životu. Cena: 37,70 €

Nakladatelství Kniha Zlín

Dokořán s.r.o. + Argo

Mostní 5552 | 760 01 Zlín | Tel. 00420 603 148 508 | www.knihazlin.cz

Holečkova 9 | 150 00 Praha 5 – Smíchov | Tel.: 00420 257 320 805 | www.dokoran.cz

Peter Reinhart PEKAŘSKÝ UČEŇ Peter Reinhart, zakladateľ legendárnej pekárne Brother Juniper ‚s Bakery a vynikajúci inštruktor najväčšej svetovej kulinárskej akadémie, stojí na čele amerického hnutia remeselného chleba už viac ako 15 rokov. Jeden deň sa mu niečo podarí a druhý hneď pokračuje vo vylepšovaní receptov a techník na nikdy nekončiaci ceste za vynikajúcim chlebom. V knihe popisuje zásadné pokroky a objavy v oblasti pečenia chleba a 50 receptov. Názorné inštrukcie sú vysvetlené pomocou viac ako 100 fotografií. Cena: 29,58 €

Simon Singh SIMPSONOVI A JEJICH MATEMATICKÁ TAJEMSTVÍ Možno ste už videli stovky dielov seriálu Simpsonovci a Futurama, určite však nemáte ani tušenie, že obsahujú dosť matematiky na to, aby naplnila plnohodnotný univerzitnú kurz. Autor vlastným štúdiom aj konzultáciami s autormi seriálu Simpsonovci odhalil nespočetné a často dobre skryté narážky na stovky krásnych a zábavných matematických problémov, ktoré potom vo svojej knihe s dôvtipom, vtipom a pravým zápalom vysvetľuje a ukazuje v kontexte matematickej vedy. Cena: 13,56 €

Jan Melvil Publishing, s.r.o.

Albatros Media Slovakia, s.r.o. – BIZBOOKS

Roubalova 3 | 602 00 Brno, Česká republika | www.melvil.cz

Hattalova 12/A | 831 03 Bratislava | Tel.: +421 (0) 244 452 048 | www.albatrosmedia.sk

Carol Dwecková NASTAVENÍ MYSLI - NOVÁ PSYCHOLOGIE ÚSPĚCHU ANEB NAUČTE SE VYUŽÍT SVŮJ POTENCIÁL Autorka so svojím dnes už legendárnym konceptom nastavenie mysle (angl. „Mindset“) dosiahla vrelého prijatia u laickej verejnosti, ale aj vo vedeckej obci. Jednoduchá myšlienka, za ktorou stoja desiatky rokov vedeckého výskumu: úspech máme vo svojich hlavách. Od prírody sme náchylní k 2 relatívne vyhraneným spôsobom myslenia o sebe a svojej úspešnosti: k mysleniu rastovému a mysleniu fixnému. Cena: 14,51 €

Stephen Guise MINIZVYKY - JAK DROBNÉ NÁVYKY ZPŮSOBÍ ZÁSADNÍ ZMĚNY VE VAŠEM ŽIVOTĚ Ľudia si často myslia, že nemôžu dosiahnuť trvalé zmeny, pretože sú nemožní a nedokážu to. Problém je ale v tom, že bojujú proti svojmu mozgu. Je potreba naučiť sa hrať podľa jeho pravidiel a naučiť sa správne techniky. Minizvyk je nepatrná pozitívna činnosť, ktorú sa každý deň zaviažete robiť. A pretože sú minizvyky „príliš malé na to, aby ste zlyhali“, predstavujú nenáročnú, účinnú a výhodnú techniku vytváranie zdravých návykov. Cena: 7,99 €

46


Darovať radosť môže byť také jednoduché! Potešte praktickým

bezcenná. poukážka dni je táto kla po na ie Bez aktivác

darčekom!

á Darčekov a p o u ká ž k

Bez aktiv ácie na po kladni je táto

€ 5,

Pre:

poukážka bezcenná .

D a r če k ová p o u ká ž ka

Od:

10 ,-

Pre:

Od:

Chcete odmeniť svojich zamestnancov? Je to také jednoduché! Darujte im darčekové poukážky v ľubovoľnej hodnote od 1 do 100 eur. Práve teraz máte možnosť nákupu poukážok vo väčšom množstve prostredníctvom faktúry. V prípade akýchkoľvek otázok sme vám k dispozícii na našej bezplatnej zákazníckej linke 0800 152 835. (kp)

Hľadáte darček pre svojich blízkych? Chcete im venovať niečo praktické? Pripravte im nevšedné prekvapenie a venujte darčekovú poukážku Kaufland – skvelý darček, ktorý poteší. V hodnote 5 alebo 10 eur ju nájdete pri každej pokladni v ktoromkoľvek obchodnom dome Kaufland na Slovensku.


Vysokoinovatívny vďaka inteligentnej elektronike, hydraulike pre ľahké ovládanie, ergonomickému pracovisku vodiča s rozšíreným výhľadom a individuálne prispôsobiteľnou koncepciou obsluhy, efektívnej diagnostike, ako aj asistenčným systémom Curve Control, Acces Control, Drive Control a Lift Control.

(kp)

In store slovakia oktober 2015  

IN STORE Slovakia október 2015

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you