Page 1

ČÍSLO 9, ROČ. 13. NOVEMBER 2015

www.instoreslovakia.sk


(kp) p)


editorial

» redakčná rada:

Mgr. Júlia Hurná, PhD. ¦ Slovenske združenie výrobcov piva a sladu

Ing. Zuzana Krenyitzká ¦ OTP Banka Slovensko, a. s. MUDr. Peter Minárik, PhD. ¦ ONLIFE - Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl Ing. Viliam Matušek ¦ Baliarne obchodu, a. s. Poprad Ing. Ivana Orviská ¦ PEUGEOT SLOVAKIA, s. r. o. RNDr. Pavel Rác ¦ INTERPHARM Slovakia, a. s. Miroslava Šibíková ¦ Metsä Tissue, a. s. Markéta Světlíková ¦ CHANCE, a. s.

O štátoch a mestách, do ktorých táto sieť prišla sa zvykne hovoriť, že dospeli, teda dosiahli vek dospelosti. Oni sami sa nazývajú „tretie miesto“, teda miesto niekde medzi domovom a prácou. Tí, ktorí sú zvyknutí na pollitrové „preso“, pričom ostatní vôkol pijú 30 ml espresso, konečne dostanú do rúk XXL tégliky na svoje Grande Caffe Americano. Či ich budú hrdo nosiť po ulici ako kedysi biele slúchadlá od Apple, je otázkou. Starbucks sa totiž aj podľa CEO Howarda Schultza odlišuje dušou, prepracovanou filozofiou a tá je stelesnená partnermi (tak zvykne nazývať aj svojich zamestnancov). Sám som zvedavý, či v gastronómii a retaile, keďže predáva aj nemalé množstvo spotrebných, darčekových predmetov a balenú kávu, nájde dostatok kvalifikovaných síl. Síl, ktoré sa stotožnia s víziou globálneho gigantu, ktorý má dnes viac ako 21000 prevádzok vo vyše 65 štátoch.

Dipl. ek. Pavel Vejmola ¦ VITANA, a. s. Ing. Margaréta Víghová, PhD. ¦ ZETOR TRACTORS, a. s.

vydavateľ: NAUTILUS DJ, s. r. o. ¦ Nevädzova 5 ¦ 821 01 Bratislava ¦ OR Okr. súdu Bratislava 1, odd: Sro, vložka 28287, EV 3879/09

poštová adresa: P.O. Box 50 ¦ 820 07 Bratislava 27 kontaktné údaje: tel./fax: +421 2 482 87 322 redakcia@instoreslovakia.sk ¦ marketing@instoreslovakia.sk www.instoreslovakia.sk

daňové údaje: IČO: 35 898 500 ¦ IČ DPH: SK2021878430 registrácia printovej verzie: ISSN 1336-2348 ¦ MK SR pod č. 2958/2003 ¦ EV 3879/09 ročné predplatné: 34,– EUR bez DPH / 40,80 EUR vrátane DPH 20 % ročník a číslo: 13 / 8 - 2015 periodicita: desaťkrát ročne šéfredaktor: Ing. Juraj Púchlo ¦ puchlo@instoreslovakia.sk ¦ +421 948 303 723 spolupracovníci redakcie: EXACT RECRUITMENT, spol. s r. o., PhDr. Miloš Nemeček

Šéfredaktor odporúča:

Pricemania.sk, Ing. Poliačiková Eva, PhD. ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

obchodná riaditeľka: Mgr. Jana Čierniková Kolesárová ¦ ciernikova@instoreslovakia.sk ¦ +421 915 727 917 označenie: (kp) – komerčná prezentácia ¦ (pti) – platená textová inzercia Redakcia nezodpovedá za obsah inzercie.

foto: www.shutterstock.com ¦ www.dreamstime.com ¦ www.sxc.hu redakčné a ilustračné foto ¦ foto prispievateľov

grafika: yodea. s.r.o. ¦ www.yodea.sk tlač: Róbert Jurových - NIKARA ¦ www.nikara.sk

3


marketing mix

place Budúcnosť úspešného predaja je v ľuďoch Chceme sa rozširovať v rámci všetkých regiónov Stovka vecí, ktoré zmenili retail 8.-9.

8 10 12

promotion Zhodnotenie súčasnej výkonnosti a vývoja kategórie Používate zákaznícke karty a kupóny na zľavu? Tripsy Office Friendly pomáha firmám už 10 rokov In-store komunikácia v praxi

14 15 16 18

people Ako sa rozhodujeme (9.) Lojalitu zamestnancov zvyšujú aj možnosti rozvoja BUSINESS COFFEE - Tridsať rokov na Obchodnej ulici

20 22 24

price Platobné metódy (z) budúcnosti

26

product Vianoce s prívlastkom “štedré” Spoznajte svet prostredníctvom chutí Kávičkár dobre vie, ako chutí jeho obľúbená káva Originál fornetti majú nové meno: MINIT Čaju sa na rozdiel od kávy darí rásť Najobľúbenejšou kategóriou je konzervovaná a sterilizovaná zelenina Ako hovorí KLASIK: Zostavu treba stále posilniť Kozmetika zaznamenala pozitívny vývoj SYBA Obal roku 2015 pozná víťazov Nárast kategórie spôsobili hlavne WC bloky Peugeot 208 s motorom roka 2015

4

28 31 32 34 36 37 38 40 42 44 45


present PLACE Tchibo: Šťastná trinástka padla na Poprad

foto: Tchibo

Trinásta prevádzka pribudla v nákupnom centre Fórum v Poprade, takže teraz už aj na severe Slovenska môžu zákazníci využívať všetky služby tohto obchodu. Koncom augusta Tchibo otvorilo svoju prevádzku aj v City Aréne v Trnave. „Obchod v Poprade na 130 m2 ponúka moderný koncept 3v1, ktorý zahŕňa kávový bar, predaj voľne sypanej praženej prémiovej kávy Tchibo, ako aj instantnej kávy a kapsúl do kávovarov Cafissimo a do tretice aj predaj spotrebného tovaru. „Som presvedčený, že trinástka bude v tomto prípade naozaj šťastné číslo,“ povedal Tomáš Zahradník, riaditeľ obchodov spoločnosti Tchibo Slovensko.

PROMOTION Ryba Žilina sa zlúčila s Partners

foto: Ryba Žilina

Spoločnosť Ryba Žilina, člen skupiny PRETO, ohlásila zlúčenie so spoločnosťou Partners. Spoločnosť Partners svoje výrobky vyrábala a distribuovala hlavne pod značkou Fliper. „Zlúčením oboch spoločností pod jednu firmu - Ryba Žilina, vznikla na Slovensku silná a stabilná spoločnosť nielen v segmente rybacích a lahôdkových šalátov, ale aj v oblasti distribúcie mrazeného a chladeného tovaru, rýb, mrazenej zeleniny, polotovarov či mäsových výrobkov,“ hovorí Michal Britvík, generálny riaditeľ spoločnosti Ryba Žilina. Firma bude naďalej vyrábať značky PRETO Ryba Žilina, PRETO, Radoma a Frodo.

PEOPLE BILLA uvádza novú multifunkčnú kartu pre svojich zamestnancov

foto: BILLA

BILLA Slovensko prináša pre svojich viac ako 4 000 zamestnancov novinku - Kartu plnú výhod. Unikátna karta v sebe spája benefity viacerých kariet. Zamestnanci Billy si tak môžu prostredníctvom jednej karty uplatniť výhody, na ktoré majú nárok v rámci Karty zamestnanca, BILLA Bonus Club karty ako aj stravovacej karty. Najvýznamnejší benefit, ktorý karta zamestnancom ponúka je možnosť uplatniť si pri každom nákupe v ktorejkoľvek prevádzke BILLA Slovensko zľavu vo výške 5 % z ceny nákupu.

PRICE Slovenské poľnohospodárstvo čaká stagnácia

foto: Pixabay.com

Objem poľnohospodárskej produkcie v roku 2016 mierne klesne, v priemere o 0,8 %. Horšia bude situácia v podnikoch, ktoré sa zaoberajú živočíšnou výrobou (zníženie produkcie o 1,6 %). Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského poľnohospodárstva Q4/2015, ktorú spoločnosť CEEC Research pripravila v spolupráci so spoločnosťou O.M.C. Invest. „Slovenské poľnohospodárstvo čaká v budúcom roku stagnácia. Sektor bojuje s dovozom niektorých komodít, čo mu bráni vo vlastnom rozvoji. Situácia je náročnejšia hlavne v oblasti živočíšnej výroby. Preto je kľúčová pre radu firiem dotačná politika a možnosť získavania dotácií z EÚ zdrojov tak, aby boli schopné na trhu prežiť,“ uvádza Jiří Vacek riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

PRODUCT Nová vlastná značka Kaufland - EXQUISIT

foto: Kaufland

V prvom novembrovom týždni prišla na náš trh nová vlastná značka spoločnosti Kaufland - EXQUISIT. „Našou snahou bolo vybrať také potraviny, ktoré sú typickými ikonami luxusu a chuťového zážitku nielen na sviatočnom stole počas Vianoc či Veľkej noci. Chceme ľuďom spestriť každodennosť a priniesť im pôžitok pre všetky zmysly,“ uviedol Martin Gärtner, hovorca spoločnosti Kaufland. Výsledkom je kulinársky výber z kategórie lahôdok, mrazeného a čerstvého tovaru, sladkostí, pochutín a mäsa. Celkovo sa do predaja v Kauflande na Slovensku dostáva vyše stovka prémiových výrobkov. 5


present K antibiotikám probiotiká...

foto: Valosun

Sychravá jeseň prináša so sebou častejšie rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia. Ak ste „schytali“ nejaké aj vy a musíte pri liečbe užívať antibiotiká, nezabudnite aj na súčasné užívanie probiotík. Pri užívaní antibiotík sa totiž črevná mikroflóra „rozladí“ a nie je v harmónii (prejavom môžu byť hnačky a tráviace ťažkosti). Aby ste si ju dali do poriadku a obnovili jej prirodzenú funkciu, je vhodné počas aj po antibiotickej liečbe užívať probiotický komplex Biopron 9 Premium od spoločnosti Valosun, ktorý obsahuje jedinečnú a vyváženú kombináciu bakteriálnych kmeňov a fruktooligosacharidov. Má až 9 kmeňov vitálnych mikroorganizmov v maximálnom objeme 20 miliárd v dennej dávke. Prípravok pomôže dosiahnuť optimálnu rovnováhu baktérií v črevnom trakte a tak zachovať jeho prirodzenú funkciu. Užíva sa 1 tobolka 1-2-krát denne. Viac na www.valosun.com.

Veľkoobchod už nestojí len na tradičnom modeli predaja cash & carry, teda „nakúp v hotovosti a odvez si sám“. Väčšie sústredenie sa na rozvoz tovaru priamo k zákazníkom sa pre METRO ukazuje ako dobrá cesta. Profesionálni zákazníci zo segmentu hotelov, reštaurácií a cateringu (HoReCa) a nezávislého maloobchodu šetria v hektickej dobe čas a peniaze aj tým, že využívajú službu dovozu priamo do svojich prevádzok. Túto im prináša veľkoobchod METRO, ktorý do nej od roku 2013 celoplošne investoval okolo 5,5 mil. €. O záujme zákazníkov o službu svedčí, že predaje cez ňu rastú medziročne o desiatky percent.

foto: METRO

Odklon od modelu Cash & Carry priniesol zvýšenie predaja

Henkel: Vianoce 2015

foto: Henkel

Prekvapte svojich blízkych voňavým a praktickým darčekom v podobe kozmetiky zo širokej ponuky dizajnových kaziet a elegantných tašiek Henkel. Kúpanie a umývanie zúbkov nikdy neboli také zábavné – s detskými darčekovými taškami Kids Bag Girl v dizajne kočíka pre malé princezné a Kids Bag Boy pre malých hasičov, ktorá vyzerá ako naozajstné auto. Odporúčaná MOC, kus 9,99 €. Pre dámy sú určené: Darčeková kazeta Fa Aloe & Green Tea (MOC: 4,99€), Darčeková kazeta Fa Oriental Moments (MOC: 4,99€), Darčeková taška Gliss Kur Serum Deep-Repair Premium (MOC: 14,99 €), Darčeková taška Syoss Keratin (MOC: 14,99 €). Nielen pre slečny Henkel prináša: Darčeková kazeta Fa Pink Passion & Magic Oil (MOC: 4,99€), Darčeková kazeta Fa & Schauma Pink Care a Darčeková kazeta Fa & Schauma Pink Fresh, nezáväzne odporúčaná cena kus 4,99 €. Pre pánov sú určené: Darčeková taška Fa Men Xtreme & Syoss (MOC: 13,49 €), Darčeková taška Sport & Fresh (MOC: 11,49 €), Darčeková kazeta Fa Men Sport & Schauma a Darčeková kazeta Fa Men Dark Passion, kus za nezáväznú MOC 4,99 €. Darčeková kazeta Fa Men Xtreme Relax & Protect (MOC: 6,49 €).

Revolučná liftingová starostlivosť s účinkom podobným ako po aplikácii botulotoxínu a s optickými pigmentmi pre okamžité vyhladenie je určená pre všetky vekové kategórie od 30 rokov. Omladzujúci účinok je podporený koncentrovaným protivráskovým komplexom a zabezpečí dokonalý vzhľad a redukciu vrások a jemných liniek. Rozjasňujúce optické pigmenty dodajú pleti sviežosť a potlačia známky ochabnutosti a únavy. Použitie: Ráno naneste krém na dokonale očistenú pleť. Aplikujte krúživými pohybmi smerom od vnútornej k vonkajšej strane tváre. Vyhnite sa kontaktu s očami. Cena DERMACOL BT CELL BLUR 50 ml je 15,39 €, Viac na www.dermacol.sk.

6

foto: Dermacol

Dermacol BT Cell Blur Instatn Smoothing & Lifting Care


present Novembrové novinky v dm drogerie markt

foto: dm drogerie

V rámci kategórii potravín sú to dm Bio ryžový nápoj Natur 1l, BIO Vegan (1,49 €) je chutný vegánsky nápoj s nízkym obsahom tuku. dmBio celozrnné farfalle ,Bio (500 g, 1,25 €), originálne talianske cestovinové potešenie z múky z tvrdozrnnej pšenice. V kategórii kozmetiky dm prináša Balea sprchovací gél s vôňou ruže a múčenky (300 ml, 0,99 €), Balea telové mlieko s vôňou ruže a múčenky (200 ml, 1,69 €), Balea dámsky dezodorant „Cool blossom“ (200 ml, 1,39 €), Balea ošetrujúci krém fialka & frézia (30 ml, 1,39 €), Balea zlupovacia pleťová maska (2 x 80 ml, 0,99 €), alverde sérum (30 ml, 5,19 €), Denkmit vôňa na bielizeň do práčky a sušičky (200 ml, 2,29 €), Soft & Sicher hygienické vreckovky v boxe s vôňou citróna a zázvora, 3 –vrstvové (60 ks, 1,49 €).

Konopné produkty CARUN sú vyrobené z kvalitného konope. Konope má široké použitie, okrem iného aj v kuchyni. Konopné semienko z Konopných lekární je bohaté na bielkoviny, proteíny a prospešné rastlinné steroly. Carun, za studena lisovaný konopný olej, je vyrobený zo semien vybraných registrovaných potravinárskych odrôd konopy a vyniká lahodnou chuťou i mnohými zdraviu prospešnými látkami. Popri potravinových produktoch sú v ponuke aj kozmetické, zahŕňajúce telový olej, hydratačný krém na tvár, mydlo, ústnu vodu alebo intímny gél. Viete, že teraz majú na www.carun.sk aj vysokopercentný CBD olej, ktorý pomáha proti chorobám?

foto: Carun

Spoznajte na Vianoce silu konopných výrobkov značky CARUN

Ste milovníkom kávy a len ťažko odolávate jej vôni? Máte však problém s kofeínom, ktorý nepriaznivo pôsobí na váš organizmus? Potom si doprajte šálku alebo dve tradičného obilninového nápoja a objavte podoby čakanky v alternatíve známej aj ako melta či cigorka. Odštartujte nový deň s kávovinou INKA, ktorú si môžete vychutnať s celou rodinou. Keďže neobsahuje kofeín, vhodná je aj pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka harmonickému zloženiu a vysokému obsahu cereálií má INKA výživné hodnoty, príjemnú chuť, jemnú arómu a lahodnú penu. Tento jemný obilninový nápoj zložený sto percentne z prírodných surovín si získal srdcia už mnohých labužníkov. Navyše odteraz ho dostanete v novom rodinnom obale.

Rok 2015 v znamení oslavy a plánovania inovácií foto: Polus City Center

foto: INKA

Chutná alternatíva kávy

Polus City Center oslavuje v tomto roku svoje 15. výročie. V dobe svojho otvorenia v roku 2000 sa stalo priekopníkom moderného nakupovania v nákupných centrách na Slovensku. V súčasnej dobe sa v spolupráci so skupinou medzinárodných odborníkov pracuje na príprave procesu revitalizácie nákupného centra vrátane riešenia otázky hypermarketu. Spoločnosť IMMOFINANZ, majiteľ nákupného centra Polus City Center a Polus Towers, zároveň ukončuje rekonštrukciu administratívnych budov. 7


place

BUDÚCNOSŤ ÚSPEŠNÉHO PREDAJA JE V ĽUĎOCH Aká bude budúcnosť úspešného predaja? Má budúcnosť len úspešný predaj a ten neúspešný je tým pádom bez budúcnosti? Kde hľadať trendy a smerovanie obchodu k úspechu? Aj na tieto otázky sa pokúšali nájsť odpovede prednášajúci počas konferencie Intraco Special 2015.

O ľuďoch a pre ľudí „V miestnostiach Obchodných domov, ktoré budú vetrané najlahodnejším vzduchom, osviežované svetelnými fontánami, vyzdobené kvetinami, presvetlené do každého kúta pomocou neviditeľných osvetľovacích telies, s éterom, rozhlaholeným jemnou hudbou – bude radostné sa dať obslúžiť. Prirodzene, že tu bude aj občerstvenie, bude možné pozrieť si zvukový film, dať si urobiť pedikúru, dať si predpísať individuálnu diétu, podľa ktorej zákazníkovi bude Obchodný dom dodávať stravu, navštevovať interné revuálne divadlo a mnoho iných. Jednoducho – v našich Obchodných domoch dostane každý všetko, čo na svete rastie, čo sa vyrába a všetko, čo na svete bolo v duchovnom ohľade vytvorené. Teda od špendlíku až pre transoceánske lietadlo, od globálneho šlabikára až po najslávnejšie diela najväčších básnikov.“ Túto víziu budúcnosti vyslovil Tomáš Baťa junior a nájdete ju v Týdeníku ZLÍN z 1. 5. 1934. 8

Čo myslíte, mal pravdu? Predikovať budúcnosť maloobchodu je zložité, sám som to prirovnal k „tradičnému“ spôsobu – k vešteniu z kryštálovej gule. Napriek tomu si myslím, že isté trendy a trhové niche, výklenky, je možné nájsť už dnes. Ako sa zhodli viacerí prednášajúci, aj v budúcnosti bude retail o ľuďoch a pre ľudí.

Práca, ktorá má zmysel Vladimír Synek, konateľ spoločnosti Corporate Consulting Group, v programe vtipe uvedený ako riaditeľ Ministerstva šťastia, vo svojej inšpiratívnej prednáške prehovoril doslova „do duše“ manažérov retailu. V skratke: bonusy a malusy nefungujú, hlavne nie finančné, funguje iná motivácia. Medzi HDP a šťastím občanov je nulová korelácia. Ľudia potrebujú vedieť a vidieť, alebo aspoň mať pocit, že ich práca dáva zmysel. Obchod bez svedomia, bez zmyslu kolabuje do ekonomického rozmeru. Rozlišujeme dva druhy prác, pracovnú a príjmovú. Práca v obchode nie je zamestnanie, ale povolanie a byť povolaný znamená prevziať zodpovednosť za niečo. V. Synek: „Najľudskejšia

zo všetkých ľudských túžob je, dávať veciam zmysel. Paradoxne práce, ktoré majú zmysel a sú pre spoločnosť dôležité, sú najmenej ocenené. Práca, kde prichádzate do styku s ľuďmi, je práca morálna. Obchod má teda aj výchovnú úlohu.“

Duálne vzdelávanie Práve výchovnej úlohe obchodu bola venovaná popoludnajšia časť programu Intraco Special. Z prieskumov vyplýva, že nedostatkovým tovarom v predajni bývajú kvalitní predavači. Aké možnosti sa otvárajú obchodu v prostredí duálneho vzdelávania z hľadiska odbornej výchovy svojich budúcich pracovníkov? Čo ešte treba urobiť, aby sa zlepšila štruktúra ponuky a dopytu na trhu práce, obnovilo uznanie v spoločnosti a stavovská hrdosť tohto povolania. Úspešné príklady toho, že sa to dá, ukázali hneď viacerí prezentujúci. Marcel Blaščák, oblastný manažér, dm drogerie markt hovoril o ich úspešnom programe duálneho vzdelávania, ktorý


place toho roku rozšírili aj o spoluprácu so sieťou Tesco, čo doplnila ešte Lenka Krajčíková, personálny manažér, TESCO STORES SR. V školskom roku 2015/2016 dm drogerie markt v spolupráci s SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča v Bratislave otvorila prvú duálnu triedu v odboroch Obchodný pracovník a Pracovník marketingu na Slovensku, do ktorej nastúpilo za dm 15 žiakov. Duálny systém vzdelávania je považovaný za prvý krok k zvýšeniu atraktivity stredného odborného vzdelania a k reálnej uplatniteľnosti absolventov stredných odborných škôl na trhu práce. V súčasnosti dm celkovo spolupracuje s ôsmimi strednými odbornými školami, v ktorých sa k 30. septembru 2015 vzdeláva spolu 48 žiakov. Nadštandardnú spoluprácu so strednými školami má aj COOP Jednota Nové Zámky. Iveta Goldschmidtová, námestníčka pre personalistiku a mzdy: „Spustili sme aj projekt duálneho vzdelávania, avšak pozícia predavač nie je tak populárna. Ako teda presvedčiť deti a ich rodičov, aby si vybrali pre svoje budúce povolanie prácu v maloobchode? Najlepšou reklamou pre profesiu predavač je spokojný žiak na odbornej praxi, ale pomohla by aj zmena legislatívy, skvalitnenie práce výchovných poradcov, ale aj vyššia hodinová dotácia predmetov „ Svet práce“ a „Technika“ na základných školách.“ V tomto roku sme mali možnosť byť pri otvorení tréningového centra BILLA, ktoré je primárne určené pre

novoprijatých zamestnancov z Bratislavy, ktorí tu absolvujú povinné dvojdňové školenie, vrátane BOZP. Centrum v suteréne petržalskej prevádzky BILLA je vlastne vernou kópiou reálnej prevádzky, dokonca s najmodernejším vybavením, a aj súčasní zamestnanci z celého Slovenska tu prechádzajú preškoľovaním.

Odvedená práca len do výšku svojho platu Závažnou otázkou v oblasti HR retailu zostáva výška platov. „Obchod je druhý najsilnejší zamestnávateľ v národnom hospodárstve, no priemerný plat je len 606 € (september 2015) v hrubom, pričom v priemysle sú platy na úrovni vyše 800 €. Možno teda povedať, že ľudské zdroje v obchode stále platovo poddimenzované. Dôvodmi, prečo je to tak, sú aj vysoká nezamestnanosť a obava o straty zamestnania. Veľký rozdiel je aj v platoch zamestnancov vo food a non-food retaile. Panuje všeobecný názor, že predavač vo food sortimente je iba „dokladač“ a v non-food zasa „informátor“, čo priamo súvisí s ich znalosťami o predávanom tovare,“ povedal pre IN STORE Slovakia Ľubomír Drahovský, analytik Agentúry pre prieskum trhu T.E.R. N.O. Často sa stáva, že najvýkonnejší zamestnanci musia zvládať viac funkcií naraz a brigádnici sa „rozčuľujú len do výšky svojho platu“, teda nemajú dlhodobý vzťah k práci. Svoj podiel na súčasnom stave má aj zosobňovanie ľudských chýb aj zosobňovanie pokút. V jednej z posledných tlačových správ Podnikateľskej aliancie Slovenska sa píše: „Napriek tomu, že budúcnosťou modernej ekonomiky sú služby, štát takýchto investorov podporuje len veľmi málo, skôr dáva

dôraz na stimuly pre priemyselné firmy. Zamestnanosť v službách však možno skôr podporiť zlepšovaním podnikateľského a právneho prostredia.“

Ďalšia veľká vec Výbornú prezentáciu podporenú serióznym výskumom a množstvom „tvrdých dát“ prezentoval Rastislav Kočan, obchodný riaditeľ, GfK Slovakia. Ľudia menia spôsob, akým nakupujú a objavujú sa nové retailové modely. Ako potvrdil, respondenti v prieskumoch deklarujú, že sa im páčia rôzne mobilné technológie, platby a aplikácie v smartfónoch a tabletoch, že sú ochotní ich využívať, ale realita je iná. Reálne ich využíva iba zlomok nadšencov. R. Kočan: „Pád bariér vstupu na trh a prúd nových konkurentov, núti všetkých hráčov neustále sa vyvíjať v snahe udržať si náskok. Naplnenie potrieb a očakávaní kupujúcich je príležitosťou ako sa odlíšiť. Získať lojalitu zákazníkov bude stále ťažšie. Služby budú musieť byť prístupné v správnom čase a vo všetkých možných situáciách. Na k“ Budúcnosťou biznisu sa zaoberá celý odbor nazývaný trend marketing. Odporúča napríklad neignorovať spotrebiteľské trendy, nespoliehať sa na náhodu, hľadať príležitosti, ktoré je možné premietnuť do praxe a monetizovať.

Juraj Púchlo, foto: Valéria Zacharová 9


place

CHCEME SA ROZŠIROVAŤ František Wagner

V RÁMCI VŠETKÝCH REGIÓNOV „V roku 2016 máme v pláne otvoriť ďalších 10 až 15 nových predajní a hlavne remodelovať celú sieť do konca roka 2017. Slováci oproti Nemcom preferujú napríklad menej konzervatívnejšie strihy a menšie veľkosti odevov, pričom až 95 % z nich nakupuje na základe informácií z letákov,“ spomína v rozhovore František Wagner, konateľ spoločnosti KiK v ČR a SR. Koľko je v súčasnosti prevádzok na Slovensku a koľko plánujete otvoriť v najbližšom období? V súčasnej dobe môžu zákazníci nakúpiť vo viac, než 70. predajniach po celom Slovensku. Predajne KiK sú v menších mestách prevažne súčasťou malých obchodných centier. V roku 2016 máme v pláne otvoriť ďalších 10 – 15 nových predajní. Do roku 2017 by sme radi zmodernizovali všetky filiálky na Slovensku. Tento unikátny koncept remodelingu predajní nazývame KiK 17. Očakávaným výsledkom by malo byť ich presvetlenie a celková modernizácia prostredia, vďaka čomu sa zákazník bude cítiť lepšie a bude tu chcieť tráviť viac času. Súčasťou nového konceptu je i prehľadnejšia prezentácia tovaru na predajniach, čo prispeje k spríjemneniu nakupovania.

Aká je koncepcia geografického rozvoja siete? Budú to naďalej najmä nákupné centrá, hlavné nákupné ulice a retail parky? V menších mestách sme väčšinou súčasťou regionálnych obchodných centier. Obdobná situácia je i vo väčších mestách, tu sa však snažíme presadzovať i v nákupných triedach. Chceme sa rozširovať

10

v rámci všetkých regiónov, ako to len bude možné.

Aká je priemerná veľkosť predajnej plochy resp. aká je Vami požadovaná minimálna plocha? Veľkosť predajnej plochy sa pohybuje okolo 500 m2. Do budúcna by sme radi otvárali i väčšie prevádzky a budovali hustejšiu sieť predajní vo všetkých krajoch. Zastúpený sme vo všetkých krajoch o Bratislavy po menšie mestá ako Rajec alebo Veľký Krtíš. Obchodne sa nám darí vo všetkých regiónoch.


place

Ako je riešená logistika tovaru pre slovenský trh? Kde sa nachádza centrálny sklad? Expedíciu pre všetky slovenské pobočky zaisťuje i riadi centrálny sklad v Bönene. Každú expedíciou tovaru pripravujú vždy dve pracovné zmeny. Prepravu sortimentu do všetkých kamenných predajní zaisťuje 120 nákladných automobilov denne.

významu vety sa firma a jej zamestnanci snažia vždy pri príchode každého zákazníka do predajne KiK. Naši predajcovia sú v priamom kontakte so zákazníkmi a sú vždy pripravení zákazníkom poradiť a pomôcť s výberom. Zákazník predajní Kik očakáva dostupnú cenu, ale predovšetkým kvalitné oblečenie a široký sortiment. Navyše má u nás istotu cenovej stálosti. Napriek výkyvom, ktorými euro prechádza, držíme stále rovnakú cenovú politiku. To je jeden z dôvodov, prečo sa k nám zákazníci vracajú a prakticky takmer žiadny z nich neodchádza na prázdno.

s Nemeckom. Naši zákazníci oproti Nemcom preferujú napríklad menej konzervatívnejšie strihy a menšie veľkosti odevov.

Ktoré artikle sú špecifické pre Slovensko a ktoré produkty sa predávajú viac ako v iných krajinách?

S týmto „jazykovým“ problémom sme sa ešte nestretli. Zákazníkom pravidelne distribuujeme produktové letáky s aktuálnymi novinkami. Ročne sa jedná o 18 produktových tipov s príkladmi nášho sezónneho sortimentu. A pravidelne si tento nástroj vyhodnocujeme. Z posledného výskumu nám vyšlo, že na základe letáku u nás nakupuje okolo 95 % zákazníkov.

„Na základe letáku u nás nakupuje okolo 95 % zákazníkov.“

Prispôsobujete ponuku lokalite, kde sa prevádzky nachádzajú? Ponuka tovaru je totožná pre celé Slovensko. Aktuálny tovar vždy prezentujeme v produktových letákoch KiK. Zákazník tu vždy nájde novinky z detskej, dámskej i pánskej módy, okrem toho tiež i pestrú ponuku non food sortimentu. Pred Vianocami sú to napríklad produkty na pečenie alebo vianočné dekorácie.

Slovenský trh z nášho pohľadu a pohľadu našich obchodných výsledkov nemá žiadne zvláštne špecifiká čo sa týka regiónu. Je prakticky podobný tomu českému. Isté rozdiely sú však v porovnaní s východoeurópskym trhom, napríklad

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil KiK, sú Slováci konzervatívni a šatník triedia raz ročne. Zmenili resp. môžu sa zmeniť návyky ľudí s príchodom odevných diskontérov? Odráža sa to i na obchodných výsledkoch spoločnosti KiK? Myslíme si, že sa to zmeniť môže. Textil sa práve vďaka diskontným obchodom stáva dostupný veľkej skupine ľudí s rôznym príjmom. Záleží len na ich vkuse a na tom, či im naše produkty „padnú do oka“. V priebehu posledných troch rokov pozorujeme významnejší nárast nových zákazníkov. Ďalej je to zrejmé i zo zvyšovania priemernej hodnoty nákupu.

Stáva sa, že si zákazníci pletú KiK a obchodníka s nábytkom KIKA? Aké marketingové aktivity využívate pri komunikácii so zákazníkmi?

KiK v skratke Môže byť aj v diskonte zákazník kráľom (Kunde ist König)? Aké sú očakávania slovenského zákazníka okrem diskontnej, teda nízkej ceny? Náš názov je skratkou nemeckého „Kunde ist König“. K naplneniu

Nemecký textilný a non-food diskont založil v roku 1994 Stefan Heinig spoločne so skupinou Tengelmann. Spoločnosť je najväčším textilným diskontérom v Nemecku, pričom má 3294 pobočiek v Nemecku, Rakúsku, Slovinsku, Českej republike, Maďarsku, na Slovensku, v Chorvátsku, Poľsku a v Holandsku. Celkovo zamestnáva 22 994 ľudí a za rok 2014 dosiahla čisté tržby 1,68 miliardy eur, čím medziročne zvýšila obrat o 7,5%. U nás pôsobí spoločnosť KiK textil a Non-Food spol. s r.o.

11


place

STOVKA VECÍ, KTORÉ ZMENILI RETAIL časť 8.-9.

Myšlienky, vynálezy, koncepty, dizajn a architektúra, unikátne služby. Možno si to v zápale operatívny ani neuvedomíme, ale aj dnes sa stretávame s „vecami“, ktoré zmenili a niektoré aj doteraz menia maloobchod a veľkoobchod. Napríklad výpočtová technika alebo obaly. sú počítače a e-commerce paradoxne pre mnoho kamenných obchodov aj hrobármi.

75. Kreditná karta Prvú kreditnú kartu zaviedol newyorský bankár John Biggins už v roku 1946. Franklin National Bank v roku 1951 emitovali prvé kreditky. V rovnakom čase však Frank McNamara uviedol Diner’s Club Card, ako alternatívu hotovosti. Prvé plastové karty vydala American Express v roku 1958 a rok na to prišla s novým konceptom MasterCard.

76. Letisko Shannon 70. Špecializované obchody Boli odpoveďou na stúpajúci záujem spotrebiteľov o väčší výber v rámci hĺbky sortimentu. Aj dnes majú špecialisti, napríklad mäsiarstva, darčekové predajne, šperky, príležitosť pre rast. I keď hĺbkou ponuky im konkuruje e-commerce, stále prinášajú pridanú hodnotu, či už spôsobom vystavenia, limitovanými edíciami alebo špičkovým servisom a znalosťou tovaru.

71. Tupperware Podomový obchod a multilevel marketing, ktorý je známy skôr v zahraničí a úplne zmenil paradigmu retailového predaja. Vznikol vďaka predaju dóz. Dózy na uschovanie potravín, nazývané aj „grgacie tesnenie“ vďaka zvuku pri otváraní, uviedol na trh Earl Silas Tupper v roku 1946. Ženy v povojnovej domácnosti si takto mohli privyrobiť a naštartovať svoje podnikanie.

72. CCTV Skratka Closed Circuit Television, teda snímanie obrazu kamerami v uzavretom okruhu, boli pôvodne vyvinuté pri výrobe nemeckých rakiet V-2, pomáha 12

dodnes zvyšovať úroveň zabezpečenia retailových prevádzok. Zároveň sa využíva na detekciu nákupných zvyklostí a nákupných dráh zákazníkov a následnej úprave layoutu predajní.

73. Diskont Diskonty v roku 1950 priniesli novú éru retailu. Zmenili vnímanie hodnoty a ceny, užšou ponukou lacného a dostupného tovaru v prijateľnej kvalite. Ako diskonty začínali v Amerike aj Walmart, Kmart a Target, ktoré dnes na domácej pôde musia čeliť nielen reťazcom typu Dollar General alebo Faimily Dollar, ale čoskoro aj nemeckému diskontérovi Lidl.

74. Počítač Ako prvá na jeho využitie stavila britská sieť J Lyons & Co. J. Pilkerton a J. Simmons vybudovali už v roku 1951 počítačov kanceláriu LEO (Lyions Electronic Office), aby mohli zefektívniť logistiku a účtovníctvo. Od šesťdesiatych rokov sa počítače používajú aj ako pokladnice a na manažovanie zákazníckych dát. V roku 1993 Walmart ako prvý prepojil svoje prevádzky pomocou počítačov a satelitu. Dnes

V roku 1945 si Brendan O’Regan na letisku Shannon uvedomil potenciál predaja tovaru v bezcolnej zóne. Írsky parlament schválil v roku 1947 príslušnú legislatívu a dva roky na to O’Regan ako prvý, kto si otvoril malý duty free kiosk na letisku Shannon a toto letisko v roku 1951 ako prvé na svete začalo prevádzkovať duty free obchod s liehovinami.

77. Tetra Pak Inštitút pre potravinové technológie vyhlásil Tetra Pak za najvýznamnejšiu obalovú inováciou 20. storočia. Ruben Rausing koncom roku 1920 vlastnil malú firmu na výrobu kartónových obalov vo švédskom Malmö. Pri návšteve Ameriky videl, že balené potraviny sú z pohľadu ľahšej a hygienickejšej manipulácie budúcnosťou retailu. Hoci si obal Tetra Pak patentoval už v roku 1944, pracoval na vylepšovaní až do roku 1951, kedy oficiálne obal predstavil.

78. Čiarový kód Prvým tovarom, z ktorého bol nasnímaný Bar Code, čiarový kód, bol balíček žuvačiek Wrigley’s s ovocnou príchuťou v roku 1974. Dodnes je tento balíček


place vystavený v múzeu. Paradoxne, skenovanie sa udialo až 22 rokov po tom, čo si v roku 1952 Joseph Woodland a Bernard Silver patentovali čiarový kód.

79. Vysokozdvižný vozík Moderné vysokozdvižné vozíky boli vyvinuté okolo roku 1960 viacerými spoločnosťami v USA, Veľkej Británii a v Japonsku. Vozíky spolu s paletami, o ktorých sme písali v minulom čísle, umožnili presúvať tovar oveľa rýchlejšie a zefektívnili tak retailový dodávateľský reťazec.

80. Southdale Center Southdale Center v Minnesote bolo prvé uzatvorené a plne klimatizované nákupné centrum na svete. Postavila ho spoločnosť Dayton Company na základe návrhu rakúskeho imigranta Victora Gruena. Ten neznášal suburbánny životný štýl päťdesiatych rokov a vytvoril nové convenience centrum s množstvom dizajnových prvkov, malieb, rastlín a fontán.

81. Lodný kontajner Podobne ako palety, aj lodné kontajnery urobili revolúciu v medzinárodnej intermodálej nákladnej doprave. Prvý prepravný kontajner si patentovali v roku 1956 Malcolm McLean, americký vodič kamiónu zo Severnej Karolíny spolu s inžinierom menom Keith Tantlinger.

Carry v roku 1958 a inšpiroval množstvo konkurentov. Dnes úspešne koncept využívajú Metro, Costco, Ikea alebo Sam’s Club.

87. Hypermarket 84. Hliníková plechovka Ľahký a pevný obal, ktorý umožňoval využiť svoj povrch pre marketingové účely. V roku 1964, ich ako prvá použila na nápoje spoločnosť Cott Beverages a Dr Pepper Snapple Group. Ďalšiu generáciu plechoviek už adaptovali aj giganti Coca-Cola a Pepsi Co. Poslednou inováciou bol „stay tab“ v roku 1975, otváranie plechoviek s nápojmi, ktoré sa používa dodnes.

85. Bankomaty 82. Bublinková fólia Ako pri mnohých vynálezoch, bublinková fólia vznikla náhodou v roku 1957, objavili ju Al Fielding a Marc Chavannes New Jersey. Fólia umožnila posielať krehký tovar a napomohla rozvoju zásielkového obchodu a e-commerce. Ako prvá firma benefitovala z fólií IBM, ktorá s nimi bezpečne prepravovala prvé osobné počítače.

Stroj „Automated Teller Machine“, ATM si nechal patentovať v roku 1939 Luther Simijan žijúci v New Yorku a nazval ho bankograph. Prvý komerčný ATM nainštalovali v roku 1959 v Kingsdale Shopping Centre v štáte Ohio. Bankomaty prispeli k rozmachu impulzívneho nakupovania, lebo peniaze boli odrazu k dispozícii v mieste predaja.

86. Privátne značky 83. Cash & Carry Lawrence Batley z Anglicka ako prvý rozpoznal potenciál konceptu nákupu a odvozu tovaru Cash & Carry v maloobchode. Otvoril Batleys Cash and

dnes sú motorom rastu retailu a jedným zo spôsobov expanzie výrobcov na zahraničné trhy.

Majú rôzne pomenovania: retail brand, house brand, store brand. Zmenili pravidlá hry v retaile. Mnohé sa stali základom pre fungovanie diskontu, vďaka masovosti produkcie a nízkej cene, aj

Prvý hypermarket otvoril v roku 1963 Carrefour v Sainte-Genevievedes-Bois v o Francúzsku. Medzi rokmi 1974 až 1990, skupina Steinberg mala 4 hypermarkety v Quebecu. Začiatkom deväťdesiatych rokov otvárali hypermarkety Walmart, Kmart, Target, Auchan a Tesco. Formát, ktorý hral donedávna prím.

88. Mikročip V roku 1969, Nippon Calculating Machine Corporation požiadal Intel aby jej navrhla čipy pre kalkulačku s tlačiarňou. Intel navrhol rodinku štyroch čipov. O dva roky neskôr práva od Japoncov odkúpil a uviedol na trh procesor Intel 4004, prvý univerzálny programovateľný procesor na trhu.

89. Bezpečnostný systém EAS Electron ic Article Surveillance (EAS) sú) sú bezpečnostné plastové a kovové značky, ktoré sú pripevnené na tovar, zvyčajne na drahší, na odevy alebo obuv. Ročne ušetrí obchodníkom miliardy eur. Zdroj: Intel, The STORE WPP Global Retail Practice Foto: Pixabay.com, ALO diamonds 13


promotion

ZHODNOTENIE SÚČASNEJ VÝKONNOSTI A VÝVOJA KATEGÓRIE Tretí krok category managementu zahŕňa analýzu dát za predchádzajúce obdobia a ďalších informácií, pochopenie výkonnosti kategórie a identifikáciu najväčších príležitostí pre rast predaja a zisku. Obchodník na relevantnom trhu Jednou z možností nájdenia príležitostí býva často porovnanie výkonnosti a vývoja kategórie u daného obchodníka s výkonnosťou a vývojom danej kategórie za celý relevantný trh.

• Taktiež treba mať na mysli zvolenú úlohu kategórie z predchádzajúceho kroku. Ak je napríklad podiel a rast destinačnej kategórie u obchodníka menší ako na celkovom trhu, zistí sa nielen príležitosť na rast, ale je možné ju aj kvantifikovať. Napríklad rozdielom podielu kategórie u obchodníka v porovnaní s podielom danej kategórie na celkovom relevantnom trhu. Pri tomto kroku je cieľom nájsť odpovede aj na mnohé iné otázky, napríklad: • Aká je demografia nakupujúcich za jednotlivé segmenty a značky kategórie? Zodpovedá cieľová skupina, ktorú chce obchodník 14

osloviť najviac nakupujúcim daného segmentu či značky? Aká široká ponuka/počet výrobkov je v kategórii u obchodníka v porovnaní s konkurenciou/ celkovým relevantným trhom? Aká je celková cenová úroveň v danej kategórii v porovnaní s konkurenciou? Porovnanie rozsahu cien tovaru v rámci kategórie, napríklad najlacnejší a najdrahší výrobok. Koľko percent priestoru v obchode je používaných pre danú kategóriu (v porovnaní s priemerom na trhu či s hlavnými konkurentmi)? Aký je počet a hĺbka akcií/zliav v porovnaní s celkovým trhom?

analýz dokumentovať a na konci najlepšie zhrnúť do sumárnej tabuľky, obsahujúcej minimálne zoznam zistených faktov a ich implikácie. Existujú rôzne softvérové nástroje pre analýzu a správu dát. Poskytujú jednak historické údaje za vybrané úseky, sezóny, prebehnuté promócie a jednak umožňujú prediktívne plánovanie budúceho vývoja. Mnohé obsahujú moduly, ktoré v reálnom čase dokážu upozorniť kompetentné osoby napr. do smartfónu cez aplikáciu, že značka v porovnaní s konkurenciou klesá pod stanovené trhové minimá a je potrebné vykonať nápravu.

Údaje pre taktiku a stratégiu Výsledky z tohto kroku sú nevyhnutné napríklad aj na zvolenie správnej stratégie a taktík, ktoré potom zaistia využitie identifikovaných príležitostí. Je preto dôležité všetky fakty a výsledky

Ing. Marek Fialek Kontakt: marek.fialek@catmanpeople.com, www.catmanpeople.com Ilustračné foto: Dreamstime.com


promotion

POUŽÍVATE ZÁKAZNÍCKE KARTY A KUPÓNY NA ZĽAVU? O účele a využití vernostnej zákazníckej karty sa už na popísalo veľa, preto sa zameriame skôr na technické riešenie a možnosti skenovania. Základným zmyslom karty je identifikácia zákazníka a pomôckou pre obchodníka je jej čiarový kód pre rýchle spracovanie pri pokladni.

Štandardizované riešenie

Štandardizované vs. interné riešenie kariet Z pohľadu identifikácie je možné použiť akékoľvek číslo. Vydavateľ karty môže očakávať milión verných zákazníkov a zvolí si 7-miestne identifikačné číslo, ktoré mu bohato postačí. V takomto prípade ide o interné riešenie a kód môže zakódovať do akýchkoľvek voľne dostupných čiarových kódov (napr. Code 128, ITF, QR). Nikdy sa však nesmie použiť 8, 12, 13 a 14 miestne číslo. Tieto číselné štruktúry sú vymedzené medzinárodnými normami pre systém GS1, aby nedochádzalo ku kolízii jedinečných identifikačných čísel v databázach. Niektoré pokladničné systémy sú pripravené len na skenovanie EAN kódov (poznámka: EAN kód má 8 alebo 13 miestnu číselnú štruktúru, nedá sa teda použiť v internom riešení). Pri výbere čiarového kódu je treba zistiť, či systém dokáže pracovať so zvoleným typom čiarového kódu. Pre štandardizované zákaznícke karty je vyhradená 13-miestna číselná štruktúra, ktorú prideľuje organizácia GS1. Výhodou tohto systému je, že číslo sa dá zakódovať do kódu EAN-13, ktorý bežne snímajú všetky pokladničné systémy a nemôže prísť ani ku kolízii s číslom

žiadneho produktu. Ďalšou výhodou je, že karty je možné v takomto prípade využívať aj u viacerých obchodníkov. Ak by sa dvaja obchodníci dohodli na spoločnej akcii pre verných zákazníkov, karty budú jedinečné pre oboch. Na záver ešte jedna poznámka, karty sú jedinečné len na území krajiny, kde boli pridelené.

V čiarovom kóde je zakódovaný druh kupónu, 6-miestne sériové číslo, dátum exspirácie 31.12.2015 a suma v jednotnej mene €0,50

Kupóny na zľavu Ďalšou možnosťou marketingu sú kupóny na zľavu. Aj tu je priestor pre viaceré možnosti. O internom systéme platí to isté, čo pre zákaznícke karty. Kupóny na zľavu však majú svoje špecifiká. Pri úvahe o kupóne na zľavu je potrebné položiť si hneď na úvod pár základných otázok, na základe ktorých sa vykryštalizuje finálne riešenie. 1. Kde sa bude kód z kupónu skenovať? Ak v maloobchode, vtedy prichádza do úvahy len kód EAN 13 alebo GS1 Databar. 2. Má byť platný na území SR alebo v celej menovej únii? V prípade, že je kupón platný len na území SR, identifikačné číslo pridelí organizácia GS1 na Slovensku, ak má byť kupón

Interný systém

3.

4.

platný v celej menovej únii, číslo pridelí organizácia GS1 v Belgicku. Tlačí sa formou čiarového kódu EAN-13 a identifikuje druh a cenu kupónu. Je potrebné identifikovať len druh kupónu? Všetky vydané kódy budú mať rovnaké identifikačné číslo. V takomto prípade postačuje 13-miestna číselná štruktúra a kód EAN-13. Je potrebné presne evidovať každý vydaný kupón? Každý kupón bude mať identifikačné číslo druhu kupónu a sériové číslo. Na toto riešenie už nestačí klasický kód EAN-13, ale najvhodnejším riešením je kód GS1 Databar, do ktorého je možné zakódovať druh, sumu, sériové číslo a napríklad aj dátum platnosti.

Každé riešenie má svoje pre aj proti. Vždy je potrebné pozrieť sa na účel a ciele komplexne a vybrať to najlepšie možné. Marianna Revallová GS1 Slovakia, Nanterská 23, 010 08 Žilina T +421 (0)41 5651 185, M +421 (0)918 844 142 revallova@gs1sk.org (pti) 15


promotion

Martin Majerník

TRIPSY OFFICE FRIENDLY POMÁHA FIRMÁM UŽ 10 ROKOV Slovenská spoločnosť rodinného typu, ktorá poskytuje kompletný sortiment kancelárskych potrieb, reklamné predmety a služby, datuje svoju novodobú históriu do roku 2005. Pri príležitosti 10. výročia pôsobenia na trhu sme sa zhovárali s prevádzkovým riaditeľom TRIPSY s.r.o., Martinom Majerníkom.

Pôvodne sa firma volala 3P plus, s.r.o. Prečo práve TRIPSY? Je to nejaký anagram, inotaj? Firma bola založená tromi bratmi Pócsovcami, preto 3P plus. Základ 3P je v novom názve ponechaný, ale pribudli psíky, keďže sme vášnivými chovateľmi psov. Máme dva rotvailery, ktoré nás verne strážia a jack russel, ktorý sa volá Tripsy a je neoficiálny firemný maskot. Sú to práve jeho vtipné príhody na sociálnych sieťach a aj na zošitoch, ktoré naši zákazníci zamilovali. No a máme aj oficálneho maskota menom Tripsy, ktorý je spestrením našich podujatí a roadshow Autopes.

Uvádzate, že ste rodinne založená firma. Prečo? Som hrdý na to, že máme profesionálny a lojálny tím s nízkou fluktuáciou. Aj pri počte 58 interných zamestnancov si všetci ctíme rodinné hodnoty, ako čestnosť, transparentnosť a dôveru. Našim cieľom je uspokojiť potreby klientov

16

v každej oblasti tak, aby prosperovali a snažíme sa im maximálne uľahčiť pracovný život. Práve vzájomná dôvera, proklientská orientácia a predvídanie budúcich potrieb klientov považujem za charakteristické črty našej spoločnosti. Spolu s obchodnými zástupcami, ktorí takisto cieľavedome prezentujú hodnoty firmy, stále rozširujeme rodinu našich verných zákazníkov. Veľa je takých, ktorí sú s nami od úplného začiatku a mnohí s nami spolupracujú dlhé roky. Zakladáme si na stabilných partnerstvách.

Ak ste už načrtli partnerstvá, koľko dodávateľov máte a koľko z nich je slovenských? Podpora slovenských výrobcov a dodávateľov, zamestnanosti a slovenskej ekonomiky, je pre nás prioritou. Môžem len potvrdiť, že slovenské výrobky dosahujú v porovnaní s európskou produkciou od našich dodávateľov vysokú kvalitu za primerané ceny. V súčasnosti máme vyše 250 dodávateľov, pričom 68 % nami predávaných a overených výrobkov je od slovenských výrobcov. Teší nás, že toto percento nám každoročne rastie. Navyše komunikácia a schvaľovacie procesy so slo-

venskými majiteľmi prebiehajú rýchlo a flexibilne. Naši odberatelia so zahraničnou účasťou nám deklarujú, že slovenská produkcia je často kvalitnejšia ako porovnateľné zahraničné výrobky dodávané ich materskými spoločnosťami. Nie je tajomstvom a ani prekvapujúce, že mnohé slovenské produkty si našli cestu do zahraničia práve cez tieto spoločnosti pôsobiace na Slovensku.

Aký sortiment a služby v súčasnosti ponúkate? V prvom rade je to kompletný sortiment kancelárskych potrieb, obalové materiály, zariadenia pre kanceláriu, vizuálna technika, papierenské produkty, počítačové príslušenstvo , spotrebný materiál pre tlačiarne, hygienické potreby a občerstvenie. Postupne sme portfólio rozšírili o reklamné predmety, pracovné ochranné prostriedky, občerstvenie, potraviny, nápoje, drogériu, grafické návrhy, on-line marketing a k dispozícii sú aj rozšírené skladové priestory.

Kde sa nachádzajú Vaše sklady a aké sú dodacie lehoty? Prevádzka a skladové priestory sa nachádzajú v Senci. Do skladovacích kapacít a vozového parku sme smerovali masívne investície. Momentálne máme 4 600 metrov štvorcových skladov, kde sa bežne nachádza okolo 23 000 tovarových položiek. Skladové zásoby tovaru dimenzujeme na objem mesačného obratu. V praxi to znamená, že 95 % požiadaviek našich zákazníkov


promotion vieme dodať operatívne do 24 hodín od objednania tovaru. Disponujeme vlastnými dopravnými kapacitami, v menšej miere využívame služby špedičných spoločností s tým, že prepravu tovaru k zákazníkovi v plnej výške hradíme my. Niektorí zákazníci využívajú aj možnosť osobného odberu priamo v Senci.

Blížia sa vianočné sviatky, ktoré vytvárajú nápor na skladové a logistické kapacity. Ako ste pripravení na záver roka? Vzhľadom na to, že Vianoce zažívame už desiaty rok, vieme sa na ne dobre a včas pripraviť. Rátame s tým, že stúpnu nároky klientov na objem a rýchlosť dodávky. Pochopiteľne sklady nevieme „nafúknuť“, avšak aktívne komunikujeme s dodávateľmi na kratších intervaloch dodávok tovaru. Rozvoz tovaru k našim zákazníkom riešime na dve zmeny, aby sme dodržali rozvoz do 24 hodín. Zvýšenie počtu v tíme našich skladových pracovníkov, vodičov, riešime každoročne brigádnikmi, ktorí však musia prejsť dôkladným zaškolením. Náš zákazník vyžaduje rovnakú kvalitu počas celého roka a my sa ju snažíme aj počas celého roka dodržať.

Aké darčekové a reklamné predmety budú hitom tohtoročnej sezóny? Reklamné predmety sú silným a stabilným marketingovým nástrojom pre podnikanie. Ich využitie má veľmi širokú pôsobnosť. Slúžia na prilákanie nových zákazníkov, motiváciu k zvyšovaniu predaja, k budovaniu identity a imidžu spoločnosti, k vyjadreniu vďačnosti, ale i na budovaniu dobrého mena spoločnosti. Každoročne sú veľmi obľúbené diáre, kalendáre, ale i značkové perá. Hitom sa začínajú stávať aj ručne vyrábané výrobky. Dôležitým faktorom je, aby zostal reklamný predmet s logom spoločnosti „na stole“ a bol stále na očiach obdarovaného.

S rodinnou atmosférou súvisia aj Vaše promočné aktivity?

Podľa mojich vedomostí sme asi jediná slovenská firma v tejto branži, ktorá organizuje tak veľa zábavných aktivít pre klientov. Už naša stránka na Facebooku komunikuje vtipným spôsobom a „hrá sa“ s témou psov, naším maskotom Tripsym a sortimentom. Baví nás baviť ľudí, odmeňovať ich. Napríklad v roku 2013 sme spustli súťaž Autopes, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom. Od roku 2014 vyhlasujeme ďalšiu zábavnú súťaž, Kolegyňa roka. Všemožne sa snažíme spríjemniť klientom deň, odbúravať každodenný stres v práci. Samozrejme prioritou je rýchle riešenie objednávok a želaní zákazníkov.

Čiže platí tvrdenie „Najprv práca a potom zábava“? Určite. Vyvíjame veľké úsilie, aby sme v našej branži určovali trendy. Snažíme sa pomáhať našim zákazníkom a uľahčovať ich pracovný život aj pomocou nových technológií. Prinášame im konkurenčne výhodné riešenia zodpovedajúce potrebám ich rozvoja. Napríklad, ako prví sme začali poskyto-

vať grafické služby a ponúkať reklamné predmety. Stále inovujeme a hľadáme nové možnosti rozvoja. Ročne rastieme priemerne o 20 %.

Venujete sa aj spoločenskej zodpovednosti? Spoločenská zodpovednosť je neoddeliteľnou súčasťou DNA firmy rodinného typu. Už v roku 2011 sme založili chránenú dielňu a zamestnávame hendikepovaných ľudí, deti z detských domovov aj sociálne slabších. Vytvorili sme cielený sociálny program, ktorý napomáha deťom v základných školách, detským domovom, knižnici aj športovcom. Sme donorom a sponzorom Občianskeho združenia Pes v núdzi, ktoré pomáha nechceným a týraným psíkom nájsť rodiny, ktoré im vynahradia všetko zlé, čo prežili. red, (pti)

Míľniky spoločnosti Tripsy, s.r.o./3P plus s.r.o.. Vo svojej branži ako prví: • v roku 1999 začali predávať nápoje • v roku 2001 zahrnuli do svojej ponuky obalový materiál • v roku 2003 rozšírila sortiment o ochranné pomôcky • v roku 2011 založili chránenú dielňu • od 2011 majú vlastný prezentačný katalóg • v roku 2011 začali poskytovať klientom grafické služby • v roku 2013 tiež spustili súťaž Autopes • v roku 2013 obohatili ponuku o reklamné predmety • sa v roku 2014 pustli do on-line marketingu • v roku 2014 začali aj predaj produktov konečnému spotrebiteľovi, vznikol portál • •

www.nakupdomov.sk (B2C) v plodnom roku 2014 spustili súťaž Kolegyňa roka v roku 2016 budú spúšťať kuriérsku službu pre zákazníkov

17


promotion

IN-STORE KOMUNIKÁCIA V PRAXI Nedávno sme mali možnosť navštíviť prezentáciu súčasných možností in-store komunikácie. Išlo o reálne inštalácie v reálnom hypermarkete v Bratislave za jeho plnej prevádzky. Bez prikrášľovania zostáva len konštatovať, že POP ako najvýznamnejší spúšťač impulzívneho nákupného správania na ploche predajne stále funguje.

Svetlá, farby, zvuky aj vône Obraz je v prípade POP lepší ako tisíc slov. Predsa len však musíme dodať, že súčasťou moderného POP je aj scent marketing. Napríklad v oddelení nealkoholických nápojov bola rozprašovaná jemná pomarančová vôňa, ktorá 18

mala zákazníkov stimulovať k nákupu limonád s príchuťou pomaranču jednej známej značky. V inom oddelení, zasa namiesto na čuch, využila spoločnosť stimul akustický. Zvuk spláchnutia toalety aktivovaný pohybom zákazníka pútal pozornosť v uličke s čističmi a

dezinfekčnými prostriedkami. Mnohé nosiče využívali stabilné alebo farebne sa meniace podsvietenie, ďalšie stoppery zasa mali prvky, ktoré sa otáčali okolo svojej osy (foto Ria). Osvedčená ja kombinácia shelf stopperov, zásobníkov na letáky (leaflet dispenser) a súťaže priamo


promotion

v regáli s produktom, podporená ešte promotérkou v uličke. Všeobecne bolo vidno viac kombinácie viacerých druhov POP, napr. podlahovej grafiky a stopperov. POP solitéry musia byť viditeľné najmä veľkosťou, ako napríklad vstupné brány v uličkách alebo ostrovčeky.

Súčasné POP sa stávajú integrálnou súčasťou najmä veľkých predajných plôch, ktoré bojujú o svoju existenciu. POP sú architektúrou výberu, pomáhajú zákazníkom pri výbere tovaru a podnecujú k nákupu. Rozdeľujú veľkú plochu regálov na „stráviteľné“ úseky,

na výklenky, ktoré je schopný spracovať aj ponáhľajúci sa zákazník zahltený stovkami vnemov.

red, foto: POS Media Slovakia, red 19


people

AKO SA ROZHODUJEME časť 9.

Kedy budú rozhodnutia lepšie – keď ich urobíte individuálne, na vlastnú zodpovednosť alebo keď budú výsledkom konsenzu rozhodovacej skupiny? Oba prípady vedú ku kladnej odpovedi, záleží však na kontexte udalostí, ktoré rozhodnutiu predchádzajú. rovnaké, nič netušiaci probandi súhlasili s názorom väčšiny, že jedna je dlhšia a jedna kratšia. Cieľom testu bolo zistiť, ako ľahko sa testované osoby vzdajú svojho názoru v prospech skupinového, nakoľko ľahko sa podriadia verdiktu ostatných. Asch zistil, že až 75% ľudí sa radšej podrobí názoru skupiny, hoci aj sú vnútorne presvedčení o opaku.

Viac hláv = viac rozumu? David McRaney vo svojej popularizačnej knihe „Nie ste tak múdri, ako si myslíte“ píše, že keď sa stretne skupina ľudí, aby spolu dospela k nejakému rozhodnutiu, vzniká množstvo negatívnych udalostí a javov, ktoré akoby vypadli z učebníc psychológie. Jedným z nich je ten, ktorý psychológovia označujú ako normatívna konformita. Je to prirodzená a do mozgu hlboko vrytá túžba, nutkanie prispôsobiť sa skupine. Najhoršia situácia pri skupinovom rozhodovaní teda nastáva, ak nadriadený nevyjadrí svoje očakávania a názory alebo ich vyjadrí príliš skoro. Tendencia nasledovať vyslovené rozhodnutie či názor potom často končí „odklepnutím“ názoru toho, koho bolo najviac počuť. Zvyčajne je to nadriadený. Nemeckí psychológovia Michael Diehl a Wolfgang Stroebe dokonca zistili, že skupiny venujúce sa brainstormingu 20

mali nižší počet nápadov, ako keď brainstormovali osamote. Pri štyroch členoch skupiny klesá počet nápadov na človeka o polovicu, pri dvanástich dokonca na štvrtinu produktivity osamoteného pracovníka. Významný americký sociálny psychológ Joseph E. McGrath, ktorý sa celý život zaoberal psychológiou malých skupín, výskumom ľudského správania, úlohe času a stresu, k tomu dodal ešte povestnú čerešničku: s rastúcim počtom ľudí v brainstormujúcej skupine neklesá len počet nápadov, ale alikvotne aj ich kvalita. Fenomén normatívnej konformity skúmal tiež americký psychológ Solomon Asch. Medzi jeho pokus známy aj z ekonomicko-behaviorálnej literatúry patrí test s dĺžkou čiar. V miestnosti bolo niekoľko testovaných ľudí, pričom väčšina z nich boli Aschovi nastrčení spolupracovníci. Hoci čiary boli

Ako z toho von? Odborníci odporúčajú pred poradou prebrať problém vo dvojiciach alebo prizvať niekoho nezávislého „z vonka“. Prípadne poveriť niekoho, aby si zahral tzv. „diablovho advokáta“, človeka, ktorý za každú cenu hľadá čo najviac nedostatkov a takpovediac zámerne „rýpe“. Jedna zo svetovo uznávaných autorít v oblasti rozhodovania, Irving L. Janis vtipne poznamenáva, že na dosiahnutie ideálneho konsenzu v skupine je potrebné mať aspoň jedného človeka, ktorému je všetko jedno. Stanovte si, že pri poradách bude mať každý možnosť slobodného vyjadrovania bez strachu z prípadného trestu. Majte na pamäti výsledok skupiny, nie hlas hlučného jednotlivca, ktorý dokáže doslova prekričať ostaných, ktorí v strachu podliehajú autocenzúre a neprispejú do diskusie.

Etapy skupinového rozhodovania B. Aubrey Fisher, autor knihy Small Group Decision Making (Rozhodovanie v malých skupinách) hovorí o tom, že existujú štyri fázy, ktoré možno pozorovať vo všetkých


people rozhodovaniach v skupine. 1. Orientácia (Orientation). Členovia skupina sa stretávajú prvýkrát a začínajú sa navzájom spoznávať. Prekonávajú komunikačné bariéry, „prelamujú ľad“ 2. Konflikt (Conflict). Členovia skupiny sa zoznámili a vznikajú prvé spory, konfrontácia, padajú argumenty a niekedy vznikajú až hádky. Nesúhlas vedie k chaosu. Rozdielne názory však napomáhajú kreativite a ku vzniku dobrých rozhodnutí. 3. Vývoj (Emergence). Skupina začne rozoberať jednotlivé stanoviská, postoje, niektoré vylúči z diskusie. Táto fáza je najdlhšia, skupina má tendenciu robiť kompromisy a dospieť k jednotnému stanovisku. 4. Umocnenie (Reinforcement). Členovia skupiny dospejú k rozhodnutiu aj si ho odôvodnia. Každý si premieta svoje kritéria a spätne si odôvodňuje finálne rozhodnutie. Tento tzv. Fisherov model okrem iného ukazuje, že stanovenie kritických noriem vopred, zlepšuje kvalitu rozhodovania v skupine, pričom väčšina stanovísk, nazývaných konsenzuálne normy, sú akoby brzdou rozhodovania a treba ich vylúčiť z procesu. Rozhodovacie procesy vo firmách sú často komplikované a zdĺhavé. Vznikol dokonca celý odbor (decision engineering), ktorý sa snaží zjednotiť postupy a overené metódy, ako urýchliť a zjednodušiť organizačné rozhodovanie. Jedným z formalizovaných postupov je tzv. Business Decision Mapping, voľne preložené ako mapovanie podnikateľských rozhodnutí, ktoré využíva vizuálny a štruktúrovaný jazyk. Zmyslom je graficky znázorniť procesy, myšlienky a prvky

ŠTÚDIA WOLFGANG STROEBEA A MICHAEL DIEHLB

DECISION INTELLIGENCE, QUANTELLIA

rozhodovania do jednej schémy (decision map, rozhodovacia mapa). Pozrite si napríklad cez QR kód video spoločnosti Quantellia, ktorá sa zaoberá počítačovým modelovaním rozhodovania.

Drucker však nebol ten typ, ktorý by vodu kázal a pil víno. Raz sa na neho obrátil Mihály Csiszentmihalyi, svetovo uznávaný maďarský profesor známy predovšetkým svojím dielom „Flow“ (vyšlo toho roku aj v slovenčine), aby mu Drucker poskytol rozhovor do pripravovanej knihy. „Som poctený vaším milým listom zo 14. februára, pretože som už veľa rokov obdivovateľom Vás aj Vášho diela, z ktorého som sa mnohé dozvedel. Napriek tomu sa obávam drahý profesor Csikszentmihalyi, že Vás sklamem. Na Vaše otázky nemôžem odpovedať. Hovorí sa o mne, že som tvorivý človek – aj keď neviem, čo sa tým myslí. Neustále sa len učím. Dúfam, že to nebudete považovať za nezdvorilé, keď poviem, že jedným z tajomstiev produktivity je mať pri sebe skutočne VEĽKÝ kôš na papiere, s ktorého pomocou sa vysporiadavam so všetkými pozvánkami a žiadosťami, ako je tá Vaša – produktivita je podľa môjho názoru schopnosť nerobiť nič, čo prospieva práci iných ľudí, ale venovať všetok svoj čas práci, pre ktorú nás dobrotivý Boh obdaril a robiť ju čo najlepšie,“ odpísal Drucker, ktorý takto demonštroval, že líder sa vie efektívne rozhodnúť čo robiť a čo nerobiť.

Ako sa rozhodujú lídri Peter Drucker vo svojej knihe Efektívny vedúci píše, že dobrý líder skôr nerobí, ako robí rozhodnutia. Je známe, že minimum rozhodnutí robili Einstein, Jobs a robí ich Zuckerberg alebo prezident Obama. Chodiť stále v rovnakom tričku s kapucňou alebo v šedom vyťahanom svetre, nie je divné, ale je to jeden z dôkazov toho, že títo ľudia neplytvajú energiou na zbytočné rozhodovanie čo na seba. „Všetky udalosti, s výnimkou skutočne jedinečných, vyžadujú všeobecné, generické riešenia. Vyžadujú pravidlo, metódu, zásadu. Hneď ako bude sformulovaná zásada, všetky prejavy generických situácií bude možné pragmaticky riešiť, aj prispôsobením zásady vzhľadom ku konkrétnym okolnostiam prípadu. Efektívni vedúci pracovníci vedia, kedy sa rozhodnutie musí opierať o zásadu a kedy má byť prijaté s ohľadom na skutkovú podstatu veci. Vedia, že najťažšie je rozhodovanie medzi správnym a zlým kompromisom, a dokážu ich od seba rozoznať,“ tvrdí P. Drucker. „V prípade mnou skúmaných rozhodnutí lídrov išlo skôr o rozhodnutia strategickej povahy než o prispôsobovanie sa zjavným či zdanlivým okamžitým potrebám. Všetky ich rozhodnutia boli novátorské. Všetky boli vysoko kontroverzné a v rozpore s tým, čo v tej dobe „každý vedel“. Zvyčajne vo firmách ide o neochotu vypracovať pravidlá a zásady a lipnutie na tom, že všetko je potrebné riešiť „podľa okolností“,“ dodáva.

red, Zdroj: McKEOWN, G.: Esencialismus, Management Press, Praha 2015, 1. vydanie, str. 111 DRUCKER P. F: Efektivní vedoucí, Management Press, Praha 2008, 2. vydanie, str. 141-155 McRANEY, D.:Nejste tak chytří, jak si myslíte, BizBooks, Brno 2014, 1. vydanie. Str. 124-126 Ilustračné foto: Pixabay.com 21


people

LOJALITU ZAMESTNANCOV Martina Čizmadiová

ZVYŠUJÚ AJ MOŽNOSTI ROZVOJA „Ak sa opýtate zamestnávateľa Akého zamestnanca hľadáte? Čo od svojich zamestnancov vyžadujete? Aký má byť kandidát, ktorý chce u Vás pracovať? Okrem technických a odborných kritérií nájdete určite medzi odpoveďami aj lojálnosť. V súčasnosti je to jedna z najžiadanejších vlastností a požiadaviek kladených na zamestnancov,“ píše Mgr. Martina Čizmadiová, Managing Director, ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

Čo znamená lojálnosť? Je to iba jednostranný vzťah zamestnanca ku zamestnávateľovi? Má aj zamestnávať svoj podiel pri efektívnom budovaní lojality zamestnancov? Firmy investujú tisíce eur do rôznych prieskumov práve s cieľom nastaviť lepšie systémy vo firme, aby sa zvýšila lojalita zamestnancov. Pokiaľ budú mať zamestnanci pocit, že firme a manažmentu ide iba o zisk a oni sa cítia „ako číslo“, ťažko nájdete vo firme lojálneho zamestnanca. Ak chcete s lojalitou u svojich zamestnancov „pracovať“, musíte si odpovedať na otázku, aké sú vo firme príčiny nelojality a ako ich môžete minimalizovať. Lojalita stúpa aj s pracovnou istotou. Keď je pracovný pomer neistý a neperspektívny (žiadna vidina kariérneho rastu, nepriateľská firemná kultúra, stresová práca, nízky plat alebo nebezpečné pracovné prostredie), zamestnancov nebude daný stav vnútorne napĺňať a lojalita bude nízka. 22

Odrobím si svoje a idem domov. Snažím sa len do výšky platu. Mnohí zamestnávatelia práve takého postoje vnímajú ako nelojálne. V tomto prípade čaká zamestnávateľa „skĺbenie“ záujmov firmy s potrebami zamestnancov – zaistiť, aby pochopili, že naplnenie firemných myšlienok je aj v ich záujme. Pokiaľ zamestnanec nerozumie, nepochopí význam očakávaní firmy, nestotožní sa s nimi, nebude lojálny. Treba vysvetľovať strategické ciele tak, že každý pochopí ich význam pre jeho každodennú prácu. Byť lojálnym znamená férovo postavený vzťah zamestnanca – zamestnávateľa založený na vzájomnej komunikácii, chápaní potrieb a spoločných cieľov. Ideálne je, ak základom vnútornej motivácie zamestnanca je nájsť v práci seba. Potom sú zamestnanci spokojní a preukážu svoju iniciatívu, preberú zodpovednosť, sú kreatívni a inovatívni.

Lojálni zamestnanci majú pocit, že firma je pre nich jedna z najlepších, vidia v nej svoju dlhodobú budúcnosť, pozitívne o firme hovoria a odporučili by ju známym.

Čo motivuje k vyššej lojalite mladú generáciu. Spoločnosť Deloitte uskutočnila v tomto roku 4. ročník prieskumu Budúci lídri Prvé kroky na trhu práce v 8 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskum je zameraný na skúsenosti a schopnosti študentov a absolventov vysokých škôl a na ich prístup k práci. Medzi životné hodnoty okrem šťastnej rodiny, zdravia a priateľov veľký význam priraďujú aj hodnotu úspešnej kariéry. Pri výbere zamestnania takmer 40 % respondentov považuje za najdôležitejšie možnosť rozvíjať sa a získavať nové zručnosti. Za nimi nasledujú dobrá atmosféra v práci, vzťahy s ostatnými a atraktívny plat. Aj rovnováha medzi pracovným


people a osobným životom ako kritérium pri výbere zamestnania nadobúda stále väčší význam.

Na čom dnes záleží? V rovnomennej knihe píše guru manažmentu Gary Hamel aj o tom, že ľudia sú najproduktívnejší vtedy, ak je pre nich práca zároveň zábavou. Keď sa bavia, otvára sa tým priestor ich nadšeniu, predstavivosti a vynachádzavosti. Riaditelia sa musia stať „architektmi manažmentu“, niekým, kto sa bude neustále pýtať: „Aké sú princípy a postup, ktoré nám pomôžu hľadať tie najlepšie nápady a otvoriť priestor talentu všetkých pracovníkov?“ Manažéri si stále neuvedomujú, že väčšina ich zamestnancov v práci emocionálne vypína. Nepochopili prepojenie medzi angažovanosťou zamestnancov a finančným úspechom. Podľa prieskumu Towers Watson firmy, ktoré

5 tipov na zvýšenie lojality zamestnancov 1. Motivujte svojich zamestnancov (finančne ale aj nefinančne) . Pravidelné verbálne 2. 3. 4. 5.

oceňovanie, budovanie dobrých vzťahov, férová pracovná klíma motivuje každého. Vytvorte dobré pracovné podmienky. Ak sa vaši zamestnanci budú dobre v práci cítiť, nebudú mať potrebu sa z nej ponáhľať domov. Zdieľajte firemné myšlienky tak často, ako sa len dá. Dávajte pritom priestor zamestnancom. Dajte každému pocit, že je vo firme dôležitý. Veľa so zamestnancami diskutujte o celkovom smerovaní firmy. Zapájajte ľudí a robte veľa spoločných aktivít. Zamestnanci si pri nich oddýchnu ale pritom sa budujú aj tímové vzťahy. Pravidelne realizujte vo firme 360° spätnú väzbu, z ktorej pri dostatočnom počte hodnotiteľov dostanete cenné informácie na nastavenie procesov ku zvýšeniu lojality.

majú vysoké skóre angažovanosti, vykazujú tiež rýchlejší rast ziskov a lepšie marže. Horliví jedinci vidia malý rozdiel v práci pre seba a v práci pre iných. Vydávajú zo seba v zamestnaní všetko. Manažér 2.0, architekt manažmentu by sa mal snažiť

prestať riadiť talent a namiesto toho by mal začať dávať talentu priestor. zdroj: HAMEL,G.: Na čem dnes záleží, Nakladatelství PEOPLECOMM, Praha 2013, 1. vydanie, 311 s., Foto: MasterCard

(kp)

Vitajte vo svete knižnej produkcie www.nikara.sk

PREPRESS

DTP centrum

Róbert Jurových - NIKARA M.R.Štefánika 25 963 01 Krupina nikara@nikara.sk Prevádzka Krupina: Tel./fax: +421 45 5511 115 +421 45 5511 570 +421 45 5522 343 +421 0911 518 212

PRESS

Tlaðové centrum

POSTPRESS Produkcia

vytvoríme grafický návrh v komplexne vybavenom grafickom štúdiu - spracujeme tlaðové podklady na CTP zariadení AGFA Avalon N8-20 s formátom 707×1000 mm veĆkoformátová tlað vysokej kvality do rozmeru 920×630 mm na hárkovom stroji RYOBI 925 - tlað menších a stredne veĆkých zákaziek na hárkovom stroji HEIDELBERG SM 74 - elektronicky kontrolované riadenie nanášania farby Printflow - rotaðná tlað veĆkých nákladov ZIRKON RO 66 V1 - mäkká šitá väzba - znášacia a zošívacia linka HEIDELBERG ST 100.2 V2 - mäkká lepená väzba - znášacia a lepiaca linka HORIZON CABS 4000 V8 - kompletná knižná väzba od formátu A6 do formátu B4, ktorú realizujeme na nových moderných linkách KOLBUS BF 512 a KOLBUS DA 260. Hrúbka väzby až 80 mm.23


business coffee

TRIDSAŤ ROKOV NA OBCHODNEJ Absurdita propagandy spočívala aj v tom, že výklady za socializmu „zdobili“ snímkou zosnulého J.E. Andropova, krutého šéfa KGB a nositeľa komunistickej na Obchodnej zachytáva aj takúto smutno-smiešnu históriu jednej z najznámejších Výstava výkladov vo výkladoch

1985

Videli ste už umenie vo verejnom priestore na obrazovkách nainštalovaných priamo vo výkladoch obchodných prevádzok? Unikátna výstava sa odohrala na Obchodnej ulici vďaka iniciatíve občianskeho združenia Obchodná ulica a okolie Impulzom pre výstavu bola kniha Obchodná 1984 – 2014, projektu umeleckej dvojice Ľuba a Moniky Stacho. Na fotografiách zachytili tridsaťročnú históriu ulice, ako aj jej zmeny až do súčasnosti. Prostredníctvom časozberu sa pred divákmi odvíja príbeh posledných tridsiatich rokov. Spoločensko-politické udalosti sa odrážajú vo výzdobe obchodov, oblečenia a vizáže ľudí, a ďalších dobových znakov.

30 rokov jednej high-street

2013

Obchodná ulica aj vďaka veľkých nákupným centrám stratila svoj lesk, ale nestratila čaro genia loci. Hoci sa dnes pri zaužívanom názve high-street odborníci na retail len pousmejú, stále je tu zaujímavý mix menších obchodných nehnuteľností s lukratívnymi značkami. A stále bol. Projekt OBCHODNÁ na Obchodnej je akoby rozšírením esencie fotografií, ktoré sa dostali do spomínanej knihy. Ľubo Stacho: „Nákupné centrá sú sterilné, Obchodná ulica je jedinečný priestor pre človečinu.“ Ako ďalej povedal na tlačovom brífingu k výstave, za 30 rokov vyhotovil vyše 6000 záberov. Prezentácie na obrazovkách v 17tich prevádzkach vďaka modernej technike umožnili ukázať záujemcom

24

Partner rubriky: Baliarne


business coffee

2014

1985

ULICI parte pohlavárov bez ohľadu na názov a slogany obchodnej prevádzky. A tak nad ideológie, tkvel nápis „Vaša spokojnosť, náš cieľ“. Jedinečný projekt OBCHODNÁ high-street na Slovensku. viac ako kniha, takmer 500 fotografií, medzi nimi množstvo doteraz nepublikovaných záberov.

Vizuálna sonda do histórie Je to zvláštny pocit vidieť v reálnom čase dom a výklad Greentree Caffé alebo Bepon na Obchodnej ulici, pred ktorými práve stojíte, ako sa zmenil za posledných tridsať rokov. Veru, v niektorých priestoroch sa za túto dobu vystriedalo aj 7-8 nájomníkov, a to aj z odvetví, ktoré spolu absolútne nesúvisia. Tam kde boli kedysi mrazené potraviny je dnes klenotníctvo. Pritom aj dnes sa nájomníci menia ako na bežiacom páse, len prestavba je rýchlejšia ako „za komunistov“. Nedávno pribudli Tiger a CCC a tiež Bubble Tea Bar a UGOva reštaurácia. . Súčasťou programu boli aj sprievodné prednášky odborníčok na architektúru a dizajn a komentované prehliadky výstavy. David Čajko, predseda a zakladateľ združenia Obchodná ulica a okolie: ‚Pre jej revitalizáciu a fyzické zlepšenie priestoru komunikujeme s obchodnou komunitou, vlastníkmi budov a obyvateľmi, nadviazali sme spoluprácu s magistrátom, Starým Mestom, zainteresovanými úradmi. Na Obchodnú sa rovnako snažíme prilákať viac návštevníkov prostredníctvom kultúrnych podujatí. ‚Chceme, aby sa Obchodná vrátila na kultúrnu, ekonomickú a sociálnu mapu Bratislavy.“ red, fotografie s láskavým dovolením autorov Ľubo a Monika Stacho

e obchodu, a. s. Poprad

1985

2013

25


price

PLATOBNÉ METÓDY (Z) BUDÚCNOSTI Za svoj nákup na Slovensku v súčasnosti bezkontaktne zaplatí 50 % majiteľov platobných kariet. Zvýšil sa tiež podiel zákazníkov, ktorí sú ochotní platiť kartou sumy nižšie ako 2 €. Zvíťazí v budúcnosti rýchlosť a pohodlnosť platieb nad pohodlnosťou a zvykmi zákazníka? Platby, ktoré predbehli dobu? Predstavme si, že hotovosť je minulosťou. Okrem obchodníkov, ktorí výrazne ušetrili, napr. náklady na počítanie, bezpečné uschovanie a prevoz do banky, už nechýba ani zákazníkom. Platia pomocou NFC (Near Filed Communication), teda priložením smartfónu alebo iného smart zariadenia s príslušnou aplikáciou k čítačke, prípadne platia inými bezhotovostnými metódami. Nie je to až taká vzdialená budúcnosť, veď napríklad Nóri seriózne zvažujú zrušiť hotovosť a prvý smartfón s technológiou NFC Nokia 6131 bol na trhu dostupný už vo februári 2006. Len zákazník a celé technologicko-ekonomické podhubie ešte akoby nedozrelo. Je to práve kritické množstvo užívateľov a široká akceptačná, ktoré brána rozkvetu NFC a všeobecne bezhotovostných „smart“ platieb. Dôležitými krokmi boli dohody medzi BlackBerry a MasterCard v roku 2011 a Samsungom a Visa v roku 2013, Apple Pay bol predstavený v roku 2014. Do hry 26

však významným spôsobom vstupujú aj banky, operátori a obchodníci. Podľa Visa Europe by si až 73 % Čechov a Slovákov nad 18 rokov vybralo mobilnú platobnú aplikáciu, pokiaľ by im to ponúkla ich banka. Tzv. mobilnú digitálnu peňaženku podľa MasterCard používa 17 % respondentov. „Sme veľmi radi, že rastie obľuba nakupovania online, je to rýchle a pohodlné,“ hovorí Richard Walitza VP, Mobile Payments & Innovations, MasterCard a dodáva: „Rovnako tak rastie aj využívanie digitálnej peňaženky MasterCard Mobile, ktorú sme na slovenský trh uviedli v roku 2014 a v júni 2015 sme predstavili jej novú verziu pod názvom InCard MasterPass. Do aplikácie si užívateľ uloží platobné karty, s ktorými môže potom napríklad platiť u štvrť milióna obchodníkov podporujúcich globálnu platobnú službu MasterPass. V Nemecku je to napríklad spoločnosť Shopgate a TECHNIKdirekt, jeden z vedúcich obchodníkov v sektore elektroniky, v Taliansku sú to Trenitalia, Alitalia Airlines, Italo, Media World, Vodafone, Aruba.it, Ibs.it alebo Monclick.“

Nedávny prieskum MasterIndex* hovorí o tom, že svoj nákup na Slovensku v súčasnosti bezkontaktne zaplatí 50 % majiteľov kariet. Slováci zároveň platia kartou v priemere 37 € za nákup. Zvýšil sa tiež pomer zákazníkov, ktorí sú ochotní platiť kartou sumy nižšie ako 2 € (43 %). Takmer dve tretiny respondentov uviedli ako ideálne miesto pre bezkontaktnú platbu obchody a supermarkety (61 %), ďalej čerpacie stanice (40 %), reštaurácie a kaviarne (38 %).

Dajte zákazníkom na výber Vari niet horšej zákazníckej skúsenosti, ako keď má už tovar pri pokladni, je ochotný zaplatiť a odrazu mu nie je umožnené zaplatiť tak, ako by práve potreboval. Skúste sa len náhodne spýtať ľudí, či vedia, koľko majú v peňaženke hotovosti. Ak zistia po čakaní v rade pred pokladňou v predvianočnom čase, že málo na to, aby zaplatili za nákup a ešte nefunguje možnosť platby kartou, vzniká zbytočné pnutie. Práve ušetrený čas je dôležitým motorom rozvoja nových


price technológií. Pre 32 % respondentov spomínaného prieskumu MasterIndex je najväčšou výhodou bezkontaktných technológií rýchlosť platby, ďalej oceňujú nepoužívanie PIN kódu pri platbe (25 %) a tiež elimináciu odovzdania karty obsluhe platobného terminálu pri platení (18 %).

Dôvody používania mobilného telefónu

Rovnako to platí v e-commerce. Umožnite zákazníkom zaplatiť tak, ako sú zvyknutí a zvýhodnite bezhotovostnú platbu pred platbou na dobierku. Zrýchli sa tak váš cash flow. Apropó cash flow. Ak má obchodník čakať na prebehnuté platby, má „peniaze na ceste“, ťažšie sa manažujú finančné operácie a tok tovaru. „Zareagovali sme na sťažnosti obchodníkov, ktorých kvárila neprehľadnosť platieb, a to, že peniaze nemali hneď na svojom účte, aby s nimi mohli ďalej pracovať. Vyvinuli sme preto platobnú bránu, ktorá dokáže ušetriť množstvo času s dodávkou tovaru. Jeden z najrýchlejších platobných systémov zabezpečí priamy prevod peňazí klienta na dodávateľský účet, a tým sa zrýchľuje aj efektivita samotného vybavenia objednávky. Ostatné platobné brány vyplácajú peniaze obchodníkovi priemerne každý týždeň, my to robíme do 24 hodín. Obchodník má zvyčajne na druhý deň ráno peniaze na účte. Pripravujeme spustenia prijímania platieb cez platobné tlačidlá, čím sa staneme bezkonkurenčne najrýchlejšou zo všetkých dostupných platobných brán. Čo sa týka mobilných platieb, brána je kompatibilná s matercardmobile. Obchodníkom ponúkame aj one click payment, kedy si kartu zákazníka po prvom nákupe e-shop zapamätá a pri ďalšom nákupe je schopný skutočne zaplatil iba na jeden klik, čo výrazne uľahčuje nákup nie len na mobile, ale aj na desktope,“ vysvetľuje Róbert Kabina, spoluzakladateľ spoločnosti Besteron a dodáva: „Naša on-line platobná brána nenarába s peniazmi klienta, ale zákazník pracuje priamo so svojim bankovým prostre-

Fotografovanie

Všetky dôvody Najčastejší dôvod Telefónne hovory a SMS 98 % 69 % 92 % 2% Aplikácie 87 % 1% Surfovanie po internete 84 % 16 % Sociálne siete 66 % 8% Vybavovanie e-mailov 57 % 3% Hranie hier 51 % 1% Prístup do mobilného bankovníctva 32 % 0% Nákup, platba 24 % 0% Ostatné 4% 1% Zdroj: MasterCard, 2015

dím, ktoré mu je známe. Ak napríklad spotrebiteľ používa VÚB platby, tak pracuje v rozhraní VÚB platieb Každý mesiac výrazne rastie počet používateľov, čo je zapríčinené aj nárastom popularity platieb kartami, na úkor hotovosti a dobierky.“ V jednom z výskum MasterCard dali zákazníkom na výber z rôznych metód overenia platby. Pre respondentov bolo najzaujímavejšou platobnou metódou

platenie prostredníctvom odtlačku prsta (6 8%). Na druhej strane platenie skenovaním očnej dúhovky (37 %) alebo pomocou hlasového overenia (43 %) nie sú až tak atraktívne – väčšina respondentov by ju nepoužívala. Platenie mobilom je zaujímavé pre polovicu respondentov (51%). Zvyšujte finančnú gramotnosť Behaviorálni ekonómovia popisujú desiatky tzv. bias, predsudkov, myšlienkových skratiek, zvykov, sklonov a rutín, ktoré odlišujú bežne sa správajúceho spotrebiteľa od chladne vypočítavého „ekona“. Človek jednoducho robí chyby a spontánne, neplánované nákupné rozhodnutia, hoci ich aj neskôr ľutuje. Obava z nových druhov platieb je preto prirodzená. Obchodníci preto stoja pred neľahkou úlohou vzdelávať spotrebiteľa a zvyšovať jeho finančnú vlastne aj technologickú gramotnosť. Počnúc pravidelnou zmenou hesiel, cez nepripájanie sa do platobných nástrojov cez verejné wi-fi, inštaláciu bezpečnostných aplikácií a hier až po aktualizácie softvéru zariadenia. Na rastúci počet „smart“ platieb sú totiž najlepšie pripravení kyberzločinci, ktorí vyhľadávajú slabiny systému. Otázkou z kategórie či bola skôr sliepka alebo vajce je tá, ktorú sme načrtli v úvode. Chcú zákazníci nové metódy platieb a požadujú aby ich firmy vytvárali, alebo je potrebné ich naučiť, že takéto možnosti tu sú a sú tu len preto, aby im uľahčili platby? Tak, ako podobné inovácie si aj inovatívne platby budú musieť prejsť procesom adaptácie. Zatiaľ to vyzerá tak, že sú na vzostupnej fáze Gaussovej krivky.

red, zdroj: MasterCard, VISA, Besteron ilustračné foto: MasterCard * Prieskum bol realizovaný výskumnou agentúrou G82 na reprezentatívnej vzorke 801 respondentov vo veku 18+. Prieskum je realizovaný raz ročne. 27


product

VIANOCE S PRÍVLASTKOM „ŠTEDRÉ“ Slováci si potrpia na tradičné Vianoce. Sviatočné stoly sa prehýbajú pod množstvom jedla, či už napečeného, doma uvareného alebo nakúpeného. Zvyčajne nechýba ani luxusnejší tovar, vrátane alkoholických nápojov. Doposiaľ zistené údaje naznačujú, že tieto Vianoce budú mať prívlastok „štedré“. Pečenie, alkohol a kozmetika „Vianoce sú najsilnejším obdobím v spotrebe domácností, ľudia si doprajú viac ako počas bežného roka a v tomto období nakupujú najviac potravín. Spotrebitelia minú počas jedného nákupu približne o 30 % viac v porovnaní s celoročným priemerom. Koncom roka aj najviac využívajú akciové nákupy, minulý rok v decembri to bolo až 39 % z výdavkov za zvýhodnenú cenu na potraviny a drogériu,“ uvádza Veronika Némethová, spotrebiteľský panel GfK a dodáva: „Obľúbenou súčasťou vianočných nákupov sú aj čokoládové cukrovinky, ktoré začínajú zákazníci nakupovať už v novembri. Slovenské gazdinky si každoročne neodpustia ani tradičné pečenie, je to vidieť na zvýšených nákupoch vajec, múky, tuku na pečenie, vanilkového cukru, čokolády na varenie, džemu, ale aj medu. Na

vianočných stoloch nesmú chýbať slané pochutiny – ako snacky alebo čipsy, ale aj mixy slaného pečiva. Koncom roka však míňame viac aj na sušené ovocie či oriešky.“ V čase Vianoc nesmie chýbať v domácnostiach alkohol, na ktorý v tomto čase vynaložíme pri jednom nákupe o tretinu viac ako je priemer počas roka. Počet nakupujúcich výrazne stúpa pri sektoch, liehovinách, ale aj vínach. Len v decembri si aspoň fľašu sektu vlani kúpila viac ako polovica domácností. „Obľúbeným vianočným artiklom sú aj darčeky z oblasti osobnej hygieny a kozmetiky. Hoci tieto produkty zaznamenávajú nárast v nákupoch domácností už od októbra, svoj vrchol dosahujú v decembri, keď na

Nezabudnuteľné Vianoce s AVONom! Prežite najkrajšie obdobie roka v kruhu rodiny v pokoji a s radosťou. Spoločnosť AVON Cosmetics prináša prehľadnú ponuku noviniek a špeciálnych vianočných setov za ceny platné iba pre kampaň 17/2015. Skvelé darčeky pre dámy: Set Outspoken Party by Fergie (Vianočná hodnota setu, VHS: 21,90 €), Set náhrdelníka a náušníc Journey s krištáľmi Swarovski (VHS: 9,90 €), Hodinky Agnes s krištáľom Swarovski Elements (Bežná cena: 26,90 €), Darčekový set bižutérie Jaliyah (VHS: 16,90 €), Regeneračné čistiace pleťové mlieko na normálnu až suchú pleť (Bežná cena: 14,99€), Skvelé darčeky pre pánov: Svieži set Men Essentials (VHS: 6,90 €), Skvelé darčeky pre deti: Set MINI vôní Hello Kitty (VHS: 8,90 €), Skvelé darčeky pre celú rodinu: Hrnček s kriedou na odkaz (Bežná cena: 14,90 €), Deka s kapucňou (Bežná cena: 32,00 €), Pena do kúpeľa so zimnou ružou (250 ml, Bežná cena: 4,00 €), Pena do kúpeľa so zeleným jablkom (250 ml, Bežná cena: 4,00 €).

28

ne minieme pri jednom nákupe jednu štvrtinu viac. Balíčky s produktmi osobnej starostlivosti sú atraktívne pre pätinu slovenských domácností, pričom najviac kupujúcich siahlo po takých balíčkoch, ktorých súčasťou bol aj sprchový gél. V poslednom mesiaci roka míňame výrazne viac ako obvykle na parfumy a dezodoranty. Významný nárast zaznamenávajú aj holiace potreby, kozmetika do kúpeľne (sprchové gély a mydlá, peny do kúpeľa), dekoratívna kozmetika, starostlivosť o telo a pleť, či vlasová kozmetika,“ sumarizuje V. Némethová.

Tradície a zvyky pretrvávajú Ako naznačujú prvé predaje a Deň dopravy zdarma, spotrebiteľ je ochotnejší míňať o čosi viac, ako po minulé roky. Otázkou zostáva, či nemá povestné „ružové okuliare“ v očakávaní lepšieho roku 2016. Martin Gärtner, Vedúci oblasti reklamy, Kaufland Slovenská republika, v. o. s.: „Za Kaufland môžeme konštatovať, že slovenský zákazník zatiaľ stále preferuje skôr tradičný tovar, čo je najpravdepodobnejšie spôsobené silnými vianočnými a sviatočnými tradíciami a zvykmi. Neznamená to, že neskúša niečo nové, rastúci záujem registrujeme dlhodobo napríklad v sortimente exotického ovocia, lahôdok (čerstvých aj trvanlivých) alebo pri alkoholických nápojoch. Zatiaľ však stále jednoznačne prevláda „slovenská klasika“. Naším vianočným hitom je určite nová privátna značka Exquisit. Ponúkame pod ňou viac ako 100 výnimočných potravinových výrobkov, v ktorých sa snúbi kvalita, jedinečná chuť a kreativita. Jej uvedenie podporujeme špeciálnym POS


product programom prepojeným na TV kampaň a náš reklamný leták. Nechýba PR a publicita. Kampaň Z lásky k Slovensku na rok 2015 uzavrieme vianočným TV spotom. Pred Vianocami spustíme aj náš - už tradičný – on-line adventný kalendár, v ktorom budú môcť zákazníci opäť súťažiť o skutočne atraktívne výhry. A okrem toho máme ešte pripravené jedno vianočné prekvapenie, ktoré si zatiaľ necháme pre seba.“ Predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Gabriel Csollár pre IN STORE Slovakia uviedol: „Pre našich zákazníkov sme pripravili zaujímavé produkty pre tú správnu vianočnú atmosféru. V predajniach COOP Jednota si nájdu ako každý rok všetky potrebné potraviny za atraktívne ceny, široký výber cukroviniek, šuniek, údenín, syrov, ovocia a zeleniny. V súčasnosti už máme v ponuke rôzne kozmetické balíčky, vianočné ozdoby a hračky pre najmenších. Ak vychádzame z predajov za minulé roky, tak výdavky spotrebiteľa na potraviny z roka na rok rastú. Aj tento blížiaci sa vrchol sezóny tomu nasvedčuje, a tým, že COOP Jednota je zameraná predovšetkým na predaj potravín, očakávame nárast v tejto oblasti. Novinkou na pultoch našich predajní sú tovary s označením „Slovensko chutí“. Ide licencovanú edíciu tovarov privátnej značky, ktoré nadväzujú na úspešnú spoluprácu pri vysielaní rovnomennej relácie. Ich obaly sú jednoduché a zároveň pekné. Prostredníctvom obalu, ale hlavne obsahu predstavujú tradičné slovenské chute.“ Denisa Pernicová, marketingová manažérka BILLA Slovensko na margo vianočnej sezóny povedala: „Aktuálne uvádzame do predaja nový rad produktov pod značkou BILLA Premium – produkty prémiovej kvality za dostupné ceny pre širokú skupinu zákazníkov. Do konca roku 2015 plánujeme zaradiť 20 - 25 nových produktov prémiovej kvality: napríklad 29


product čerstvé talianske dezerty profiteroles a tiramisu, syr parmigiano reggiano, mrazené produkty ako napr. zmrzlinové pralinky, Sacherovu tortu či krokety. Zo suchých produktov to budú špeciálne druhy ryže, sušené ovocie v čokoláde, olivový olej, sušené paradajky a sušienky.“

Na Slovensku sa ujal Black Friday Nákupný fenomén Black Friday, ktorý vznikol v USA ako synonymum rekordných zliav a začiatok vianočnej nákupnej horúčky, dorazil v plnej sile aj na Slovensko. Do Black Friday alebo Čierneho piatku sa tento rok po prvýkrát zapojí aj DATART, ktorý prichystal pre zákazníkov ponuku tovaru so zľavami až 50 %. „Zľavy zasiahnu široké spektrum tovaru – od smartfónu, notebooku, hernej konzoly cez pressovar, vinotéku až po televízor či sušičku. Vzhľadom k mimoriadne zaujímavej ponuke očakávame nápor zákazníkov a preto posilňujeme počty zamestnancov ako na predajniach, tak v logistike. Našim zákazníkom odporúčame nás aj naďalej priebežne sledovať, pretože s Čiernym piatkom naše akčné ponuky rozhodne nekončia,“ uvádza Iva Pavlousková, PR Manager spoločnosti DATART. Vianočné nákupy tvoria podľa odhadov cenového porovnávača Pricemania. sk 30-35 % celoročných predajov internetových obchodov (Pricemania. sk zobrazuje ponuku viac ako 6000 e-shopov). Dvojica z najsilnejších hráčov na slovenskom e-shopovom trhu, Hej. sk a Alza.sk, si na Slovensku vybudovali veľké centrálne sklady, na ktorých majú naskladnenú väčšinu ponúkaného tovaru, čo im umožňuje vybavenie objednávok rýchlo aj v extrémnom predvianočnom období. „Vianočné nákupy sú kľúčovou sezónou, sme na ne kapacitne pripravení a prvé nápory už cítime. Nové veľké sklady výrazne zrýchľujú celý proces vybavenia objednávky, takže drvivá väčšina zákazníkov dostane svoj tovar na ďalší 30

deň, Bratislavčania si dokonca môžu vyzdvihnúť svoje darčeky ešte v ten istý deň,“ hovorí Vladimír Sušil, riaditeľ Hej.sk, podľa ktorého rastie aj podiel osobných odberov na pobočkách, v tzv. HEJHOUSOCH.

Nápor na logistiku Z prudkého rastu nákupov cez internet profitujú i prepravné spoločnosti. Vianočný nápor a medziročný rast by ich nemal dostať do problémov. Upozorňujú však, že zvýšený nápor si vyžaduje presné údaje zo strany nakupujúcich pri objednávkach. „Správnosť údajov poskytovaných objednávateľom sú kľúčové pre úspešne doručenie. V snahe zvládnuť enormný nárast zásielok v tomto ročnom období navyšujeme tento rok v Slovak Parcel Service a In Time počet doručovateľov. Pre väčšiu flexibilitu doručujeme tiež do Balíkomatov, a zároveň uvádzame na trh sieť odberných miest, kde si budú môcť zákazníci prevziať svoje zásielky,“ hovorí Ali-Hussein Daher zo spoločnosti Slovak Parcel Service. Zaujímavou aktivitou je Deň dopravy zdarma. Slováci ušetrili na poštovnom tento rok vyše 88000 €. Je to o takmer 23000 € viac než vlani. Celkovo minuli v e-shopoch počas 24 hodín 1831604 €, teda o 4 % viac. Druhý ročník Dňa dopravy zdarma organizoval portál Heureka.sk 18. a 19. novembra. „Deň dopravy zdarma bol tento rok úspešný. Slováci urobili v 422 zapojených e-shopoch celkovo 23485 objednávok, čo predstavuje medziročný nárast o 35 %,“ vyhlásil manažér

zákazníckeho servisu Heureka.sk Jan Kriegel. Priemerná výška objednávky bola tento rok 78 €. Najviac Slováci nakupovali elektroniku (31 %) a bielu techniku (23 %). Vybavenie pre dom a záhradu nakúpilo bez poštovného 9 % nakupujúcich a v segmentoch šport, kozmetika a zdravie a oblečenie a móda 7 %. V porovnaní s vlaňajškom zaznamenala Heureka aj v tomto ohľade zmeny, vlani sa najviac nakupovalo v kategórii dom a záhrada, elektronika bola až na druhom mieste. Inšpiráciou pre akciu je Freeshippingday.com, ktorý vznikol v USA a tento rok sa koná už jeho ôsmy ročník.

Vianočné hity v e-commerce „Podľa našich štatistík od 1. 9. až do dnešných dní evidujeme zvyšujúci sa záujem najmä o elektroniku, ale aj nábytok. V tomto období sú už medzi najprezeranejšími kategóriami na Pricemania.sk aj hračky a predmety pre deti – detské pušky a pištole, detské šliapacie vozidlá, detské korčule na ľad, kolobežky, bábiky, plyšové hračky, odrážadlá, hrazdičky. Je teda zrejmé, že darčeky od Ježiška už rodičia pre svoje deti vyberajú s predstihom,“ tvrdí Michal Král z portálu Pricemania. „Tento rok očakávame, že medzi najprezeranejšími kategóriami zarezonujú znovu mobilné telefóny. Uvidíme, či im aj tento rok bude patriť prvá priečka, alebo uvoľnia miesto nejakej dravejšej kategórii.“ red

Ako vyzerali top hity Vianoc minulých rokov? 2010

2011

2012

2013

2014

LCD TV

LED TV

Tablety

Tablety

Mobilné telefóny

Mobilné telefóny

Mobilné telefóny

Mobilné telefóny

Mobilné telefóny

Biela technika

LED TV

Kávovary

Notebooky

Notebooky

Tablety

Notebooky

RC vrtuľníky

LED TV

Kávovary

Dom, byt a záhrada

TV, Video a DVD

Tablety

Kávovary

Zimné pneumatiky Kávovary

Zdroj Pricemania.sk na základe štatistík najprezeranejších kategórií z Google Analytics


product

SPOZNAJTE SVET PROSTREDNÍCTVOM CHUTÍ Obchodná spoločnosť GORAL, spol. s r.o. vznikla v roku 1996. Počtom zamestnancov je neveľká, no postavením na slovenskom trhu s potravinárskym tovarom významná. Zameriava sa na distribúciu širokého sortimentu trvanlivých potravín, ktorý zahŕňa známe značky rybacích, ovocných a zeleninových konzerv, mäsové produkty, ale tiež cestoviny, ryžu a kvalitné oleje. v rôznych veľkostiach: od malých spotrebiteľských balení až po veľké, cateringové. Kľúčovými značkami spoločnosti sú zákaznícky obľúbené Giana a Franz Josef Kaiser. GORAL, spol. s r. o. distribuuje však aj iné značky, či privátne značky odberateľov, ktorými sú všetky etablované malo- i veľkoobchodné slovenské i medzinárodné reťazce. Sortiment firma pravidelne rozširuje o nové produkty a nové chute.

Spoznajte svet prostredníctvom chutí Distribuovaný tovar má pôvod v mnohých krajinách. Prostredníctvom chutí výrobkov tak spotrebitelia spoznávajú kus sveta. Tovar je v ponuke

Dôsledne dodržiavame politiku kvality Poslaním spoločnosti GORAL, spol. s r. o. je zabezpečiť dlhodobú kvalitu distribuovaných výrobkov, ako aj služieb s tým spojených. Pre naplnenie cieľov dôsledne uplatňuje politiku kvality, ktorá zahŕňa komunikáciu a informovanosť, spokojnosť zákazníkov,

plnenie požiadaviek zákazníkov, plnenie legislatívnych požiadaviek, distribúciu bezpečných a zdravotne nezávadných výrobkov a plnenie si povinností v oblasti životného prostredia. Veríme, že spotrebitelia, ktorí poznajú výrobky spoločnosti GORAL, spol. s r. o., im zachovajú priazeň a získajú si ich aj novinky, ktoré uvádzame na trh. Ďakujeme za priazeň a želáme dobrú chuť!

Kontaktné údaje: GORAL, spol. s r. o. Veľké Bierovce 276, 913 11 Tel: 00421 32 64 00 746 Fax: 00421 32 64 00 747 Mail: info@goral.sk Web: www.goral.sk

(pti)

31


product

KÁVIČKÁR DOBRE VIE, Viliam Matušek

AKO CHUTÍ JEHO OBĽÚBENÁ KÁVA „Aktuálnou kampaňou chceme poukázať na to, že naša káva je kvalitná a v konkurencii takmer výlučne zahraničných káv obstojí. Nie obal, pôvod či cena robí dobrú kávu. To pravé sa nachádza v šálke a je to chuť,“ hovorí v exkluzívnom rozhovore pre IN STORE Slovakia, Viliam Matušek, marketingový riaditeľ spoločnosti Baliarne obchodu a.s. Poprad. Momentálne beží kampaň Praví kávičkári. Viete nám povedať niečo bližšie, ako vznikala, kto stojí za kreatívou a realizáciou? Kampaň vznikla na základe nášho zadania, ktorým sme definovali, že chceme omladiť klientelu Popradskej kávy. Našou ambíciou je presvedčiť zákazníkov, že nie obal, pôvod či cena robí dobrú kávu. To pravé sa nachádza v šálke a je to chuť. Zadanie a ambície veľmi presne pochopila agentúra Zaraguza, ktorá na základe toho pripravila vtipnú kampaň so sériou štyroch videí.

Kampaň žartovným spôsobom poukazuje na to, že spotrebitelia resp. isté subkultúry spotrebiteľov 32

nerozoznajú jednu kávu od druhej, ale pred svojim okolím vzbudzujú dojem, že sú kávoví experti. Kto je cieľovou skupinou komunikácie, kto si má „vstúpiť do svedomia“ a zreálniť svoje degustačné schopnosti?

poukázať na to, že naša káva je kvalitná a v konkurencii takmer výlučne zahraničných káv obstojí. Hľadáme si klientov medzi mladšími ľuďmi, často z veľkých miest, vzdelaných a niekedy žijúcich aj single. Svoj voľný čas často trávia s priateľmi pri káve.

Cieľovou skupinou sú noví konzumenti, ktorých nemáme, ale potrebujeme ich. Sú to ľudia, ktorí majú radi kávu, ale našej značke neveria. Chceme si získať ich pozornosť a záujem vtipným spôsobom. Tvrdíme, že skvelá káva nemusí byť práve z Talianska, ale môže byť pripravená aj na Slovensku. Že známy obal so šľahačkou, ktorí mnohí vnímajú ako zbytočne konzervatívny a tradičný ešte neznamená, že obsah nie je kvalitný. Práve naopak. Chceme

Keďže úvod kampane sa nesie v duchu gastronómie, vystupuje v nej barista, fiktívna kaviareň a nazvime ich nadnesene „kaviarenskí povaľači“, budete posilňovať svoju pozíciu aj v on-trade? Áno, budeme sa venovať aj on-trade časti. Pripravujeme nové produkty a určite potešíme mnohých kávičkárov. Konzument sa mení a my pri tom nechceme chýbať. Nechcem predbiehať


product privátnych značiek?

to, akým smerom sa budeme uberať, ale už sa aktívne pripravujeme.

Ako hodnotíte prvé reakcie na kampaň a môžete prezradiť aj jej ďalšie pokračovanie? Kampaň bola prijatá oveľa lepšie ako sme čakali. Za prvý týždeň, sme dosiahli sledovanosť, ktorú sme mali rozplánovanú na tri týždne. Takže čísla boli fantastické. O kampaň je spontánny záujem a ľudia sa dobre bavia. Je to dôležité, veď reklama nemusí by nuda. Najmä tak tradičná značka akou je Popradská káva oživenie a prvok zábavy veľmi potrebovala. Získavame tak nových klientov a značka začína mať imidž, ktorý je príjemný. Pokračovanie bude už v budúcom roku, keďže sa tejto téme plánujeme venovať dlhodobo.

Praví kávičkári sú pomerne silne promované na sociálnych sieťach. Zaznamenali sme aj vyjadrenia „dotknutých“ subkultúr. Medzi reakciami sa objavila aj pripomienka, že kávičkári predsa pijú 30 ml espresso z hrubostenných porcelánových šálok s vrstvou crémy, pričom na obale Extra Špeciál je – ako ste už naznačili – konzervatívna priesvitná sklená šálka s kopcom šľahačky. Uvažovali ste aj nad zmenou obalu prípadne spojiť terajšie vizuály skôr s Espresso Professional? Úplne tomu rozumiem, ale netreba brať veci až tak vážne. Veď je to hlavne zábava. Našim cieľom nie je nikoho uraziť, ale skôr poukázať na niekoľko momentov odľahčenou uvoľnenou formou. To, že sa v kampani niektoré skupiny konzumentov identifikovali je v poriadku, ale treba to brať s nadhľadom. Obal sa nechystáme meniť. Stratili by sme tak jeho identitu. Či sa to niekomu páči alebo nie, produkt Extra Špeciál poznajú ľudia spontánne a práve vďaka charakteristickej šálke so šľahačkou. My sa môžeme realizovať

až na nových produktoch a aktuálna kampaň nám otvára dvere práve týmto smerom.

Skúsme sa ešte vrátiť ku káve ako ku komodite. Aká je situácia za posledný rok čo sa týka objemu produkcie, úrody a kvality kávy, cenotvorby? Kávy je dostatok a jej cena je primeraná. Žiaľ euro je mimoriadne nízko a práve preto nakupujeme draho. Obchod s kávou v retailovom segmente už dávno nie je tým, čo býval. Obchodné reťazce nás oberajú o zisk a my musíme rozmýšľať čo s tým v budúcnosti robiť. Kvalitu nemeníme, to by sme už asi skončili. Na toto je klient veľmi citlivý, neoplatí sa ho skúšať a testovať. Dobre vie, ako chutí jeho obľúbená káva.

Trendom sú stále aj vďaka cene, dostupnosti a ľahkej príprave kapsulové kávy. Aké sú trendy čo sa týka zrnkovej a mletej kávy? Stúpa dopyt napr. po odrodových kávach, značkových výrobkoch na úkor

Kapsulové systémy sú skutočne veľmi obľúbené. U nás nie je ich penetrácia tak agresívna ako v napr. v Nemecku či Holandsku, ale určite predstavujú dôležitú časť trhu. Budúcnosť vidíme v tom, že sa uživia všetky platformy – či ide o kapsuly, espresso stroje, zalievanie alebo iné spôsoby prípravy. Malé espresso stroje pre domácnosti by mohli byť v budúcnosti zaujímavé. Predsa len prinášajú čaro prípravy a ručne pripravená káva poteší vás aj prípadnú návštevu. Rýchlejší rozvoj predaja kvalitných odrodových káv brzdí skôr ekonomický rozmer krajiny. Slovensko je stále Bratislava a zvyšok krajiny. Nevidím priestor pre veľa kvalitných špecializovaných predajní. Niekoľko ich už síce existuje, ale stále je to málo, pričom okrem veľkých miest je ich otváranie neekonomické. Aj to je dôvod, prečo nevidíme viac prémiových značiek. Retail má svoje limity a obchodníci chcú mať na pulte len to, čo sa skutočne dobre predáva. Privátky v káve nepochodili až tak výrazne. Orientovali sa na cenu a ľudia ich nebrali vážne. Uvidíme, ako to bude v budúcnosti.

Čo hovoríte na vstup značky Starbucks na slovenský trh avizovaný na rok 2016? Bude to len dobré. Takáto konkurencia neuškodí nikomu, kto sa na to pripravil. Koncept Starbucks funguje a niet sa čo diviť. Robia to výborne. red, foto: BOP

33


product

ORIGINÁL FORNETTI MAJÚ NOVÉ MENO: MINIT Fornetti Slovakia sa mení na MINIT SLOVAKIA. Klasické a dobre známe výrobky však zostávajú verné svojej kvalite, chuti a vôni. Popri výrobe a predaji originálnych fornettiek prichádza MINIT aj s produktovými novinkami, čerpajúc zo skúseností tradičných pekárov a z pôvodných receptúr. Rebranding pekárničiek je v plnom prúde

Rodinné hodnoty v modernej pekárni MINIT SLOVAKIA patrí medzi najväčšie pekárenské firmy na Slovensku. Disponuje výrobnou technológiou na svetovej úrovni, vďaka čomu prináša na trh kvalitu a inovácie. Zmena názvu spoločnosti predstavuje strategický krok, ktorý spoločnosti umožní ďalšie napredovanie a vývoj. „Rebranding pripravujeme už od konca roka 2014. Cieľom je prostredníctvom budovania novej značky MINIT a produkčno-výrobných inovácií lepšie obslúžiť našich slovenských a českých zákazníkov, ktorých poznáme najlepšie. Zároveň plánujeme svojimi výrobkami a službami osloviť aj zahraničné trhy, ako napríklad 34

rakúsky,“ vysvetľuje František Ambrovics, konateľ MINIT SLOVAKIA, spol. s r. o. a dodáva: „MINIT sú originálne fornettky, ktoré vyrábame na základe vlastných receptúr už viac ako 17 rokov. A nielen originálne fornettky, ale aj inovatívne pekárenské riešenia, ktoré nám umožňujú ponúkať výrobky v súlade s požiadavkami moderného a zdravého životného štýlu našich spotrebiteľov. S našimi výrobkami sa spotrebitelia denne stretávajú okrem našich pekárničiek aj na regáloch obchodných reťazcov, na čerpacích staniciach, v hoteloch a reštauráciách.“

Už v auguste začali Ambrovicsovci komunikovať zmenu názvu firmy s obchodnými partnermi. Prvým krokom rebrandingu bola nálepka „JE MINIT“, ktorá spolu s pôvodným polepom komunikovala odkaz „Fornetti JE MINIT“. V septembri boli už s komunikáciou MINIT distribuované na prevádzky prvé POS materiály - nové plagáty, mincovníky a papierové sáčky na koláčiky. V októbri začala výmena polepov a in-store grafík na predajniach. „Najviditeľnejšou zmenou predajní bude nový vonkajší vizuál ktorý komunikuje ikonické mini koláčiky s ich pomenovaním, a nová vnútorná predajná štruktúra. Zmeny však nebudú súvisieť len s rebrandingom. „Zákazníkom budeme ponúkať aj ďalší doplnkový tovar, napríklad kávu,“ konkretizuje Ladislav Ambrovics, franchise manažér a syn zakladateľa Františka Ambrovicsa. Zmenu k lepšiemu chceme prezentovať našimi prevádzkami v novom šate MINIT, lepšími službami, aj výrobkami ktoré budeme vedieť vyrábať vďaka novým investíciám do vývoja a technológií. Postupne uvedieme na trh aj produkty, ktoré

Spoločnosť vyrobí mesačne 10 000 000 fornettiek pre český a slovenský trh.


product

majú vysokú pridanú hodnotu z hľadiska zdravotných benefitov pre konzumentov, aj také ktoré sú typické pre domácu ručnú výrobu ešte našich starých mám a predstavujú dôležitosť tradícii.“

Špičková technológia v spojení s tradíciou Podľa slov otca a syna Ambrovicsovcov chcú zmenu nielen odkomunikovať marketingovo a vizuálne, ale zároveň ukázať, že vo výrobe pečiva sú slovenskou špičkou. „Investujeme do výrobnej technológie a našou snahou je vyrábať výrobky takým spôsobom, akým to robili naši starí rodičia. Vďaka neustálemu vývoju dokážeme vyprodukovať veľkokapacitne také pekárenské výrobky, ktoré sa kvalitou, vôňou a chuťou nelíšia od ručnej remeselnej pekárskej výroby,“ približuje novinky L. Ambrovics. MINIT v súlade s tradičnými postupmi používa pri výrobe chlebov a ďalších pekárenských výrobkov vlastný kvas (kvások). Práve kvas, čo je zmes múky, vody, droždia a mikroorganizmov, dodáva pečivu jedinečnú chuť, štruktúru a arómu. Chrumkavé pečivo s prírodným kváskom potrebuje na svoju výrobu čas. Namiesto rýchlej výroby chlebov sa MINIT vydal iným smerom. „My pripravíme náš vlastný kvas, ktorý fermentujeme dva dni. Po jeho pridaní do cesta

zrie cesto v dieži, a to aspoň 4 hodiny, následne v kysiarni kysnú už formované výrobky ďalšie dve hodiny. Spolu teda celý proces trvá 2-3 dni. Počas zrenia cesta v ňom začínajú pracovať živé kultúry, vďaka čomu je zaručená veľmi dlhá trvanlivosť, jedinečná chuť a vnútorná štruktúra pečiva – a to bez prídavných látkov alebo prísad.“ „Novinkou sú aj zápary. Do pečiva sa bežne pridáva celozrnná špalda či rôzne semiačka. My ich pri výrobe spracúvame vo forme zápary. Laicky povedané semiačka sparíme pri určitej teplote, aby zmäkli, napučali, popraskali a uvoľnili výživné látky, ale nestrácali ich. Takto upravené ich dokáže náš tráviaci systém lepšie spracovať a využiť všetky hodnotné živiny ktoré sa v nich skrývajú,“ dopĺňa F. Ambrovics.

Tradícia s pridanou hodnotou Základ tvoria klasické obľúbené príchute mini koláčikov, ktoré nájde spotrebiteľ teraz už pod značkou MINIT. Ambíciou firmy

pod novým názvom je ponúknuť aj nové produkty tradičné svojim pôvodom, ale s pridanou hodnotou vo forme moderných výrobných postupov, nových chutí a skvelých nutričných vlastností. „Skúšame aj cudzokrajné tradičné výrobky. Napríklad ôsmy najobľúbenejší výrobok v našej franchisingovej sieti je škoricové Rollo. Rollo je náš, domestikovaný názov výrobku. Pôvodne ide o tradičné židovské pečivo rugelach. Máme spätnú väzbu aj od partnerov, ktorí poznajú pôvodné rugelach z Izraela, že naše Rollo je chuťovo podobné, ba až lepšie,“ uvádza L. Ambrovics a zdôrazňuje: „Naša práca nás teší. Myslíme si, že tradícia nie je módna vlna, že je tu stále, len raz sa o nej píše častejšie, inokedy je v záujme zákazníkov a hlavne médií niečo iné. Pre našich zákazníkov a spotrebiteľov zachováme a naďalej budeme zvyšovať kvalitu a objem produkcie. Robíme všetko pre to, aby prebiehajúce zmeny boli zmenami k ešte lepšiemu.“ red, foto: MINIT (pti)

Prečo MINIT? Spolu s kreatívcami z agentúry Istropolitana Ogilvy vznikol názov MINIT. MINIT je minúta, chvíľka radosti uprostred uponáhľaného dňa a v prenesenom významne nadväzuje na pôvodný slogan „Vždy čerstvý okamih“. MINIT odkazuje na mini výrobok, malý koláčik, produkt, fornettku, ktorá je všeobecne známa aj medzi konečnými spotrebiteľmi.

35


product

ČAJU SA NA ROZDIEL OD KÁVY DARÍ RÁSŤ Na slovenskom maloobchodnom trhu sa podľa spoločnosti Nielsen za posledných dvanásť mesiacov predalo viac ako 10,5 tisíc ton kávy a čaju v celkovej hodnote 172 miliónov eur, z toho viac ako 9 ton a 131 miliónov eur predstavujú predaje kávy. Kým predaje kávy v medziročnom porovnaní klesajú, čaju sa v hodnote predaja darí rásť.

Čaj rastie v objeme i hodnote predaja „Objem predaja kávy medziročne klesol o 3,1%, hodnota predajov tejto kategórie klesla tiež, a to o 0,4%. Pokles predaného objemu je ťahaný znížením predajov instantnej a predovšetkým praženej kávy, kam zaraďujeme aj mletú a zrnkovú kávu. Tento segment tvorí v hodnote 47 %, v objeme však takmer 58 %. Z hľadiska hodnoty predaja je pražená káva stabilizovaná (+0,1). Najrýchlejší pokles v hodnote zaznamenali kávoviny (-5,8%), kam spadajú všetky kávové substitúty, ako sú napr. výrobky z pražených obilnín a podobne,“ uvádza Tereza Hejkalová, Consultant, Nielsen, Czech Republic a pokračuje: „Situácia v kategórii čajov na slovenskom je opačná. Nárast v objeme je medziročne o 0,5% a hodnota predajov čajov rastie o 2,2%.“ „Najviac kupujúcich, až 94% domácností, si za posledných 12 mesiacov kúpilo porciovaný čaj. Najviac kupujúcich, 8 z 10 domácností, si domov donieslo bylinkový alebo 36

ovocný porciovaný čaj. Zaujímavé je, že čierny čaj je obľúbenejší ako zelený. Kým čierny čaj si za rok kúpilo 44% domácností, zelený 2/5 kupujúcich,“ uvádza Veronika Némethová, Senior konzultant, Spotrebiteľský panel GfK a nadväzuje: „Ďalšími obľúbenými nápojmi sú instantná káva, ktorú kupujú 4/5 slovenských domácností a pražená káva s o málo nižšou spotrebiteľskou bázou. Kávové špeciality kupuje viac ako polovica domácností. Na Slovensku nakupujeme akúkoľvek kávu v priemere 20-krát do roka, pre čaj si do obchodu chodíme každé tri týždne.“

V akcii najviac nakupujeme instantnú kávu Káva aj čaj patria medzi kategórie s výraznou promočnou aktivitou, kedy 65 % predajov kávy je realizovaných v promóciách, u čaju je tento podiel takmer 47 %. Pre čaj je ďalej typické veľké množstvo nových výrobkov, kedy len za uplynulé obdobie (t.j. 10/19 - 07/15) pribudlo na

Akú druh kávy pijete najčastejšie? (%) espresso

slovenskom maloobchodnom trhu takmer 200 noviniek, najviac potom v segmente bylinných a ovocných čajov. Pre čajovú sezónu, ktorá v závislosti na počasí trvá približne od októbra do marca, sú typické tiež špeciálne čajové balíčky či darčekové sety, najmä potom vo vianočnej perióde,“ komentuje dianie na trhu T. Hejkalová. „Vysoký podiel promotion v segmente kávy je ovplyvnený najmä instantnou kávou, kde tvoria akciové nákupy až 70 % z nakúpeného množstva,“ dodáva V. Némethová. red, Zdroj: GfK (obdobie Okt2014-Sep2015), Nielsen (údaje za 10/14 - 09/15 porovnané s rovnakým obdobím pred rokom v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom v SR; Metro vylúčené), MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Kde pijete mletú / zrnkovú kávu (vrátane espresso/ prekvapkávanej)? (%) doma

13,1

niekde inde

47,9 1,9

inú

1,7

u priateľov / na návšteve

20,6

prekvapkávanú

6,8

v práci / v škole

19,6

tureckú

36,4

v reštaurácii / v pohostinstve 13,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015


product

NAJOBĽÚBENEJŠOU KATEGÓRIOU JE KONZERVOVANÁ A STERILIZOVANÁ ZELENINA Podľa údajov GfK bežná domácnosť na Slovensku minula na konzervované potraviny za prvých deväť mesiacov roku 2015 viac ako 50 eur. Kým v supermarketoch nakupujeme túto kategóriu častejšie, hypermarkety získajú od kupujúceho počas jedného nákupu o 30 % viac ako supermarkety. Konzervovaná a sterilizovaná zelenina je spotrebiteľsky najobľúbenejšia kategória. Lídrom tabuliek je zelenina „Ak hovoríme o konzervovaných potravinách, do tejto kategórie zaraďujeme kompóty, paštéty a iné mäsové nátierky, ryby v konzerve, paradajkový pretlak, konzervované paradajky a tiež inú konzervovanú, resp. sterilizovaná zeleninu,“ hovorí Slavomír Mačička, Konzultant, GfK Spotrebiteľský panel a dodáva: „Práve konzervovaná a sterilizovaná zelenina je najobľúbenejšia kategória predovšetkým vďaka kukurici, kapuste, šampiňónom a olivám. Práve pri pohľade na druh potraviny, ktorý sa nachádza v obale, najčastejšie nakupujeme produkty obsahujúce bravčovinu, avšak pri jednom nákupe za nich zaplatíme len okolo jedného eura. Pre porovnanie pri nákupe produktov z tuniaka minieme počas jedného nákupu takmer 2,5 €. Nákupy v akcii tvoria tretinu výdavkov tejto kategórie. Výrobky za štandardnú cenu sú tak 2/3 kategórie, no nakupujeme ich len dvakrát tak často ako akciové výrobky.“

Konzervy, tégliky aj sklo Konzerva ako typ obalu chráni pred vonkajším vplyvom prostredia len polovicu nakúpeného objemu kategórie konzervovaných potravín. Ďalšími obľúbenými obalmi sú v slovenských domácnostiach sklo a hliníkový téglik. Hypermarkety a supermarkety sú

najobľúbenejšie nákupné miesta, zhodne zodpovedné za takmer 30% výdavkov. Kým v supermarketoch nakupujeme častejšie, hypermarkety získajú od kupujúceho počas jedného nákupu o 30% viac ako supermarkety. Podľa iného prieskumu realizované spoločnosťou GfK pre Potravinársku komoru Slovenska sú spomedzi slovenských výrobkov v obchodných reťazcoch najslabšie zastúpené konzervované potraviny, nealkoholické nápoje, nečokoládové cukrovinky a oleje. Podľa prieskumu dominujú v našich predajniach ovocné kompóty zo zahraničia, ktoré majú trojštvrtinový podiel. Veľké zastúpenie má taktiež

zahraničná konzervovaná kukurica, hrášok, ale tiež kyslé uhorky. Domáce konzervované produkty sú podľa spomínaného prieskumu v obchodných reťazcoch najviac zastúpené v predajniach COOP Jednota a najmenej v predajnej sieti Lidl.

red, zdroj: GfK

(kp)

37


product

AKO HOVORÍ KLASIK:

ZOSTAVU TREBA STÁLE POSILNIŤ ST.NICOLAUS je najväčším výrobcom liehovín na Slovensku s dlhoročnou tradíciou výroby, ktorá sa datuje od roku 1867. Na výrobu používa kvalitný obilný lieh a prvotriedne suroviny. Výrobné závody spoločnosti sa nachádzajú v Liptovskom Mikuláši a Leopoldove. Spoločnosť ST.NICOLAUS tento rok úspešne ukončila kompletný redizajn svojej konzumnej značky, ktorú spojil pod spoločný brand KLASIK s cieľom vytvoriť vizuálne zaujímavý rad liehovín. Značka nie je v segmente konzum prioritná, je príjemným spestrením bežnej konzumácie. KLASIK však aj v tomto segmente chce ponúknuť niečo viac ako konkurencia, nielen kvalitou liehovín, ale aj moderným a sviežim dizajnom. KLASIK je voľbou číslo jeden vo svojej kategórii, tieto produkty nájdete v každom dobrom obchode na celom Slovensku. Zo širokej ponuky sa ľahko vyberá, preto KLASIK ponúka všetky základné druhy alkoholu: borovičky, ovocné liehoviny, vodku, tuzemský um, fernet či gin. A to všetko v rôznych spotrebiteľských baleniach pre rôzne príležitosti konzumácie: v portfóliu nájdete tak 1L fľaše ako aj 0,04 L drobčeky. Všetky produkty majú moderný dizajn s jasnými identifikačnými znakmi jednotlivých kategórií. Veľmi populárne sú najmenšie balenia. Vedeli ste, že v slovenských obchodoch sa ročne predá viac ako 20 miliónov ks 0,04 L balení alkoholu? V lete spoločnosť podporila KLASIK

38

aj reklamnou kampaňou v printových médiách, na bilboardoch a MHD. Komunikačný koncept KLASIK vychádza zo skutočnosti, že s partiou a pri poháriku niečoho dobrého si každý rád zafilozofuje. Ide o životné pravdy, ktoré vtipne a moderne reflektujú realitu dnešných dní. Tieto zrnká múdrosti sme použili v komunikácii, vizuálne išlo o výrazne produktovú komunikáciu, ale vďaka výrokom Klasika mala ambíciu zároveň aj zabávať. Spustili sme aj KLASIK facebook, kde s našimi spotrebiteľmi pravidelne komunikujeme, neustále prinášame rôzne novinky a súťaže. Sledujeme trendy, počúvame našich spotrebiteľov, preto KLASIK neustále rozširuje svoju partičku. Naše tohoročné novinky:

KLASIK Borovička jemná 40% a KLASIK Borovička Horec 40% Klasik dopĺňa sortiment borovičiek o dve novinky vyrobené z kvalitného obilného liehu – Klasik Borovička Jemná, ktorá odpovedá na trend u spotrebiteľov s požiadavkou na jemnejšiu chuť borovičky a druhá novinka – Klasik Slovenská Borovička Horec s obľúbenou chuťou horca.

KLASIK Tuzemský um špeciál 36%, KLASIK Spiced um 36% Blíži sa čas sviatočný a naše kuchyne budú voňať medovníkmi, vanilkovými rožkami a inými vianočnými dobrotami. Obľúbenou ingredienciou vianočných sladkostí je tuzemský um, preto sme sa rozhodli rozšíriť kategóriu umov o 2 novinky práve v predvianočnom období. Tuzemský Um je obľúbená liehovina s dlhoročnou tradíciou, vyrába sa podľa tradičnej domácej receptúry z veľmi jemného liehu a rumovej arómy. Charakteristická vôňa a chuť Tuzemského umu robia z tejto aromatickej liehoviny neodmysliteľnú súčasť miešaných nápojov i sladkých pochúťok. Tuzemský Um ŠPECIÁL je novinka v línii tradičného tuzemského umu. Základom je veľmi jemný lieh a rumová aróma, lahodnosť a ovocnosť mu pridáva decentný mix vanilkovej arómy a hrozienkového extraktu. Tuzemský Um SPICED je novinka v línii tradičného tuzemského umu. Základom je veľmi jemný lieh a decentná rumová aróma, v dochuti zaujme najmä korenistými tónmi škorice, čierneho korenia či klinčeka. Ideálny na kombináciu s colovými nápojmi. (pti)


product

39 (kp)


product

KOZMETIKA ZAZNAMENALA

POZITÍVNY VÝVOJ Telová a vlasová kozmetika vykázala rast hodnoty predajov o 2,4% a rast objemu predaja dokonca o 4,6%. Ako ďalej zistila spoločnosť Nielsen hodnotový aj objemový rast bol ťahaný dvoma najväčšími segmentmi - sprchovými gélmi a šampónmi. Hlavný predajným miestom zostali drogérie, ale darí sa aj zásielkovému a katalógovému predaju. Na dôležitosti naberajú výrobky pre deti „Na slovenskom maloobchodnom trhu sa za posledný rok predala telová a vlasová kozmetika v celkovej hodnote 69,6 milióna eur. Medziročne (september 2014 až august 2015 v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom) sa vyvíjala celá kategória pozitívne. Telová a vlasová kozmetika vykázala rast hodnoty predaja o 2,4 % a rast objemu predaja dokonca o 4,6 %. Hodnotový aj objemový rast bol ťahaný dvoma najväčšími segmentmi - sprchovými gélmi a šampónmi, pričom v oboch segmentoch získavajú na významne výrobky určené špeciálne pre deti. 40

Sprchové gély prispeli k pozitívnemu vývoju kategórie 4,2% rastom hodnoty predajov a 8,4% nárastom objemu predaja. U šampónov došlo k nárastu hodnoty predaja o 1,8 % a objem predaného tovaru vzrástol o 1,6 %. Rast predajov pozorujeme aj u kondicionérov, kde hodnota predajov vzrástla o 0,7% a objem predaja o 1,8%. Za rastom v segmente kondicionérov stoja predovšetkým prípravky určené pre kučeravé a suché / poničené vlasy,“ uvádza Lucie Vrbská z klientskeho oddelenia spoločnosti Nielsen a dodáva: „Tiež segment toaletných mydiel podporil rast kategórie telovej a vlasovej kozmetiky. V hodnote

predaja síce vzrástol len o menej ako pol percenta, v objeme predaja ale dosiahol 3,4 % rast.“

V hlavnej úlohy produkty osobnej hygieny „Výdavky na tovar osobnej starostlivosti tvoria približne 6-7% celkového rozpočtu domácností na nákup rýchloobrátkového tovaru. Za nákupmi týchto výrobkov sa pritom vyberieme v priemere 38× za rok, čo je viac ako trikrát za mesiac. Najčastejšie nakupujeme produkty osobnej hygieny akými sú sprchové gély a mydlá, a produkty ústnej hygieny,“ uvádza Anna Kissová, Client Service Team Leader, GfK


product Aký typ šampónov, šampónov s kondicionérom používate?

Ako často používate šampóny, šampóny s kondicionérom? (%)

Ako často používate kondicionéry, balzamy, masky? (%)

iba šampóny bez kondicionéra 36,0

1-krát denne a viac

4,8

1-krát denne a viac

0,4

skôr šampóny bez kondicionéra 10,6

4-6-krát týždenne

9,4

4-6-krát týždenne

1,5

rovnako šampóny s i bez kondicionéra

2-3-krát týždenne

41,6

2-3-krát týždenne

8,6

1-krát týždenne

23,3

1-krát týždenne

7,9

22,8

skôr šampóny s kondicionérom 10,0 iba šampóny s kondicionérom

4,1

neuvedené

3,3

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Slovakia a pokračuje: „Telová a vlasová kozmetika tvorí takmer 50 % trhu osobnej starostlivosti. Najväčšou kategóriou vo finančnom vyjadrení sú telové krémy/mlieka, nasledujú dezodoranty a sprchové gély. Na nákupy každej z týchto kategórií minie priemerná kupujúca domácnosť za rok približne 20 €.

Drogéria vs. katalógový predaj „Zaujímavý je podiel katalógového predaja na predaji kategórie kozmetiky. Tvorí takmer 6 % a podielovo sa tak vyrovná menším nezávislým formátom samoobslužných predajní. Nadpriemerne tento druh nákupov využívajú mladšie jedno i dvojčlenné domácnosti bez detí. Približne 7% slovenských domácností sa za nákupmi vyberie aj za hranice Slovenska. Viac ako privátne značky lákajú v telovej a vlasovej kozmetike akcie. V akcii minú slovenské domácnosti až 43 % výdavkov na nákup kategórie a v posledných troch rokoch akcie posilnili o 3 percentuálne body,“ vysvetľuje A. Kissová.

2-3-krát mesačne

0,8

2-3-krát mesačne

2,2

1-krát mesačne a menej

0,6

1-krát mesačne a menej

1,9

neuvedené

6,3

neuvedené

0,5

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Ako často používate sprchovacie gély? (%) 1-krát denne a viac

39,3

4-6-krát týždenne

20,7

2-3-krát týždenne

19,4

1-krát týždenne

5,1

menej ako 1-krát týždenne

0,7

neuvedené

1,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

Podľa Nielsen najdôležitejším kanálom pre predaj telovej kozmetiky zostávajú bez prekvapenia drogérie, v ktorých sa za posledných 12 mesiacov predalo 39,1% hodnoty predaja. To je o 1,7 p. b. viac ako za rovnaké obdobie pred rokom. V hypermarketoch sa predá necelá tretina celkovej hodnoty predajov kategórie a v supermarketoch takmer 14 %.Na tradičnom trhu sa realizuje 15 % hodnoty predaja.

red, Zdroj: GfK, Nielsen, MEDIAN SK ilustračné foto: Freeimages.com

Hodnota a objem predaja kozmetiky v SR Hodnota predaja v 1000 EUR

Objem predaja v 1 000 l

sep/2013aug/2014

sep/2014aug/2015

sep/2013okt/2014

sep/2014okt/2015

KOZMETIKA CELKOM

68 031,2

69 642,5

11090,6

11 597,60

SPRCHOVÉ GÉLY

27 148,1

28 290,6 4,

3 940,2

4 271,5

TOALETNÉ MYDLÁ

11 329,9

11 335,3

3 360,8

3 474,2

ŠAMPÓNY

24 386,5

24 816,0

3 337,4 3

391,4

KONDICIONÉRY

5 166,7

5 200,6

452,2

460,5

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom a v drogériách, bez Metro.

41


product

SYBA OBAL ROKU 2015

POZNÁ VÍŤAZOV Tento rok počas jubilejného 10. ročníka najväčšej stredoeurópskej logistickej konferencie SpeedChain mal svoju premiéru aj obalový program. V rámci odovzdávania trofejí a certifikátov víťazom tohtoročného ročníka prestížnej stredoeurópskej obalové súťaže Obal roku a trofejí za najlepšiu obalový dizajn Design Touch bola odovzdaná aj Cena spotrebiteľa. Tri ceny predsedníčky poroty Tradičným spoločenským galavečerom v Tereziánskej sále a priľahlých priestoroch Břevnovského kláštora sprevádzal Petr Vondráček s kapelou Lokomotiva za chrbtom. Obalový institut SYBA, organizátor súťaže Obal roku má svojho zástupcu v jury WorldStars Packaging Award (WS), pozorne sleduje vývoj na globálnej úrovni, tak aj vo významných regionálnych obalových súťažiach a parametre a podmienky súťaže OBAL ROKU koriguje v súlade s celosvetovými trendmi. Po stanovení ocenenia WS President ‚s Award bolo analogicky zavedené i ocenenie Cena predsedníčky poroty (CPP). Počas galavečera sa teda uskutočnilo aj vyhlásenie zlatej, striebornej a bronzovej ceny.

Zlatú cenu si z rúk Jany Lukešovej, predsedníčky poroty Obal roku prevzal Jakub Hájek, Regional Business Manager, MetPro Verpackungs-Service GmbH, za revolučnú novinku v obalových materiáloch: VCI LDPE fólia BioCor. Polyetylénová fólia s vyparovacím inhibítorom korózie, ktorá nielen, že nie je pre zdravie nebezpečná (ako je v tejto oblasti štandardom), ale navyše je jediným produktom, ktorý dokáže chrániť kovové súčasti prichádzajúce do styku s potravinami. Porota ocenila 42

nielen revolučné vlastnosti materiálu, ale aj precízne doložené atesty pre kontakt s potravinami a najmä hodnotenie protikoróznych vlastností poprednými automobilkami. Petr Šikýř, riaditeľ klientskeho oddelenia AOS EKO-KOM, generálneho partnera súťaže Obal roku, odovzdal striebornú CPP. Ocenenie si z jeho rúk prevzali Martin Hejl, riaditeľ spoločnosti THIMM Packaging,

patentovaného riešenia (rakúsky patent č. AT 009 508 U1) vratného prepravného a exportného obalu poňatého ako skladačka konštruktéra Manfreda Gebesmaira porota kvitovala najmä jednoduchosť rozbalenia bez nutnosti vyťahovania klincov či skrutiek a teda bez poškodenia debny.

Cena spotrebiteľa Lukáš Poríz, Key Account Manager THIMM Packaging a Radek Fiala za exponát Kolobox - Box na bicykel určený pre bezpečnú leteckú prepravu. Riešenie ponúkajúce fanúšikom cyklistiky ľahké zabalenie svojich kolies aj pre letecky dostupné destinácie. Nasadenie pružnej fólie pre fixáciu bicykla a vtipné použitie prepravného obalu na tento obal ako obalu predného kolesa sú prednosťami tohto inovatívneho obalového riešenia. Miroslav Rumler, riaditeľ RELIANT GROUP, organizátora konferencie SpeedChain odovzdal bronzovú CPP pánovi Vítovi Opekarovi, riaditeľovi spoločnosti VELIMPEX Dřevovýroba za exponát EASY Box. U tohto

Pre sondu do radov spotrebiteľov prizval Obalový institut SYBA prieskumnú agentúru NMS Marketing Research, ktorá skúma exponáty ocenené odbornou porotou z pohľadu spotrebiteľov. Z výsledkami tohtoročného prieskumu oboznámil prítomných Ondřej Veis, Cleint Servis Director NMS Marketing Research (viz.pPriložený graf). Trofej Cena spotrebiteľa O. Veis odovzdal zástupcovi výrobcu ocenených pohárov Miroslavovi Fridrichovskému, OI Sales and Distribution, ktorý je súčasne aj autorom konštrukcie pohára. Poháre


product Laura 165 ml zodpovedajú požiadavkám idúcim proti nadmerným obalom, lebo svojím valcovitým tvarom dovoľujú spotrebiteľom posúdiť ponúkaný objem jogurtu. Pohár uzatvára twist-off plechové viečko, nosičom informácií je etiketa shrinksleeve. Uvedením tohto jogurtu v skle firmou BOHEMILK nadväzujeme na úspešný návrat výrobkov v skle. Jogurt sa vyrába metódou zrenia v obale.

Ocenené výrobky zo Slovenska V kategórii Potraviny získali ocenenie Obal roku 2015 aj obaly zo Slovenska.

Darčeková kazeta na víno Grafický návrh (Milan Chylo – COLOR BAND) vo vidiecko-vinohradníckom štýle sprostredkovane stvárňuje paralely k hodnotám spoločnosti Grafobal. Novo vyvinutý a vyrobený obal pozostáva z 2 častí. Spodná, s patentným trojbodovým lepením, po vložení fľašu štyrmi fixačnými klopami okolo hrdla bezpečne upevní v dvoch na seba kolmých osiach. Vrchný diel obalu je v správnej polohe fixovaný dvomi zámkami, ktoré s kliknutím zapadnú do otvorov v protiľahlých stenách. Pevné ukotvenie vrchnáku je docielené predpätým vyskladaním olemovania. Vybratiu fľaše, po prekonaní odporu fixačných klop, predchádza zábava pri hľadaní spôsobu otvárania dokonale uzatvoreného vrchnáka obalu. Na vybratie vrchnáka slúžia dva otvory pre prsty, prostredníctvom ktorých sa ťahom von prekoná sila západky a vrchnák sa bez poškodenia vyberie. Obal je opakovane, cez obrátený postup, uzatvárateľný.

CHRISTMAS CHEESE SELECTION – Kozí vŕšok Darčeková kazeta kompletne navrhnutá a vyhotovená v Grafobale pre tri prírodne zrejúce syry trojuholníkového tvaru so slicerom (škrabka na orezávanie syra) je určená pre výnimočné sviatočné okamihy. Dominantným prvkom dizajnu konštrukcie sú rovnoramenné trojuholníky. Popri trojuholníkovom tvare celého obalu je na štyri trojuholníkové priestory rozdelené aj jeho vnútro. Tri vypĺňajú rôzne prírodne zrejúce syry a vo štvrtom je zafixovaný slicer. Trojuholníkový tvar obalu symbolizuje vianočný stromček a štíty Tatier. Na

reliéfu. Veľkosť písma povinných údajov na etikete spĺňa legislatívne požiadavky.

Fľaša na minerálnu vodu Sulinka 0,33 l Už viac ako 167 rokov patrí Sulinka neodmysliteľne na slovenský trh minerálnych vôd. Nový obal zo skla bol vyvinutý pre zákazníka Vetropack Nemšová s.r.o., ktorý má vyššie nároky aj na dizajn. Hlavným cieľom pri vývoji tejto elegantnej fľaše z číreho skla bolo preto nájsť ideálne harmóniu medzi tradíciou (dlhé hrdlo fľaše) a nadčasovou eleganciou (transparentné etiketa).

red, zdroj a foto: Obal roku 2015

Aké parametre obalu sú pre spotrebiteľa dôležité? Obal dobre chráni výrobok

55 %

Ľahká manipulácia

44 %

Obsahuje všetky informácie

35 %

Recyklovateľnosť

32 %

Fľaša na minerálnu vodu Rajec 0,75 l

Atraktívny dizajn

27 %

Fľašu z produkcie Vetropack Nemšová s.r.o. vo farbe kobaltovo modrá zdobia embosovaná krivka znázorňujúca vrch Kľak a embosovaný reliéf RAJEC umiestnený vertikálne na tele výrobku. Obal zo skla s objemom 0,75 l vychádza v ústrety požiadavkám gastronómie na balenú vodu vo väčšom formáte. Priehľadná etiketa s informáciami o produkte neruší efekt dominantného

Čitateľné informácie

27 %

Možnosť ďalšieho využitia

27 %

optický vnem z obalu nadväzuje i príjemný pocit pri uchopení obalu, ktorý sprostredkuje jeho špeciálny zamatový soft touch lak.

Ilustračná fotografia zodpovedá skutočnosti 17 % Obal je čo najmenší

11 %

Obal je čo najväčší

1%

Zdroj: NMS, Obalový institut SYBA

43


product

NÁRAST KATEGÓRIE SPÔSOBILI HLAVNE WC BLOKY Za obdobie posledných 12 mesiacov, od septembra 2014 do augusta 2015, sa na slovenskom maloobchodnom trhu predali WC čistiace prostriedky v celkovej hodnote 16,7 mil. EUR. Rast kategórie potiahli WC bloky, ktoré tvoria dve tretiny celkových predajov. Aké typy WC čističov a blokov používate najčastejšie? (%) do nádržky WC

Rast naprieč všetkými kanálmi V medziročnom porovnaní zaznamenáva kategória WC čistiacich prostriedkov nárast v hodnote (+12,6%) a aj v objeme (+34,1%). Za rastom kategórie v hodnotovom vyjadrení stojí predovšetkým segment WC blokov, ktorý zároveň tvorí viac ako 2/3 celkových predajov. Výrazne vzrástli predaje WC blokov v tuhej forme, ktorých medziročné tempo rastu v hodnotovom vyjadrení dosiahlo takmer +43 %. Z hľadiska objemu predstavujú WC bloky len 17,5% podiel na celkovej kategórií a naopak WC čističe tvoria väčšinu predaného objemu. Slávka Janeková, Klientske oddelenie spoločnosti Nielsen a pokračuje: „Rastúci trend celej kategórie WC čistiacich prostriedkov je viditeľný vo všetkých predajných kanáloch. Najvýznamnejšími sú drogérie, ktoré dosahujú 31,9% významnosť (nárast o +1,3 p.b. v hodnote v medziročnom porovnaní) a hypermarkety s 30,5% hodnotovým podielom na celkovej kategórii. Tradičný trh predstavuje 44

22,9% podiel a supermarkety dosahujú 14,7% hodnotový podiel. Podiel promočných predajov v rámci kategórie WC čistiacich prostriedkov je 46,9 %. Medziročne sa však významnosť promócií zvýšila o +2,8 p.b.“

Čistiace prostriedky na WC „V rámci čistiacich prostriedkov na WC najčastejšie nakupujeme tzv. WC bloky. Tekuté čistiace prostriedky na WC sa nakupujú menej často. Rovnako, ako je to aj v iných drogériových kategóriách, dôležitou charakteristikou nákupu sú aj zvýhodnené (promočné) ceny. Za

15,7

nalepovacie WC pásiky

4,1

vytláčacie gélové krúžky / disky

2,6

závesný do misy - gél

22,4

závesný do misy - tuhý

29,5

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 1.+2./2015

posledných 12 mesiacov si prostriedok na WC v zľave kúpili 2/3 kupujúcich, pričom v akcii minuli 60 % výdavkov na kategóriu,“ hovorí Veronika Némethová, Senior Consultant, Spotrebiteľský panel GfK, ktorá vychádzala z analyzovaného obdobia MAT August 2015. red, Zdroj: GfK, MEDIAN SK, Nielsen

Hodnota a objem predaja WC čističov v SR Hodnota predaja 1 000 €

Objem predaja 1 000 l/kg

sep/13 -aug/14

sep/14 – aug/15 sep/13 -aug14

sep/14 – aug/15

WC ČISTIACE PROSTRIEDKY (BLOKY+ČISTIČE

14 851

16 717

2 794

3 747

WC BLOKY

11 144

12 872

605

655

WC ČISTIČE

3 707

3 845

2 189

3 091

Zdroj: NIelsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom s vylúčením Metro


product

PEUGEOT 208 S MOTOROM ROKA 2015 Slovenský Peugeot 208 je jedno z najspoľahlivejších áut vo svojej triede. Získalo 3. Miesto v kategórii malých áut ((J. D. Power VDS Nemecko 2015) a ocenenie Motor roka v kategórii motorov s objemom 1 až 1,4 l. Momentálne je v limitovanej edícii Urban Soul s neprehliadnuteľnou textúrovanou farbou za cenu metalízy. Dynamický a športovejší Športovejší a prepracovanejší dizajn, šarm a sebavedomie nového PEUGEOT 208 sú zrejmé na prvý pohľad. Predné hmlové svetlomety v spodnej časti nárazníka v kombinácii s novou vizuálnou identitou, vozidlo opticky rozširujú, takže pôsobí dynamickejším a robustnejším dojmom. Nový PEUGEOT 208 - neodolateľná výzva sadnúť si za volant. Nový PEUGEOT 208 má kvalitne spracovaný, jednoducho ovládateľný interiér a to vďaka PEUGEOT i-Cockpit. Kompaktný volant, head-up displej a veľká dotyková obrazovka*, PEUGEOT i-Cockpit ponúka vodičovi jedinečný zážitok z jazdy, intuitívne a bezpečné riadenie. Nový PEUGEOT 208 ponúka ideálnu kombináciu kompaktnosti, osvetlenia, aerodynamiky a „cítenie“ cesty - perfektné spojenie komfortu a držania na ceste.

Interiér par excellence Zdvihnutá prístrojová doska Vám dá lepší pohľad na číselníky, čo priamo vylepšuje presnosť jazdenia. Umiernený, elegantný dizajn prístrojovej dosky, biela tématika čísel a centrálny displej zabezpečujú, že informácie potrebné k jazde sú presné a ľahko čitateľné. Všetky základné informácie sú ľahko viditeľné bez toho, aby ste spustili oči z cesty. Veľký 7“ dotyková obrazovka** je ľahko ovládateľná a ponúka ľahký prístup k rozličným informáciám***. Tiež prináša výnimočnú konektivitu a to

vďaka Bluetooth, USB konektorom a možnosťami prehrávania hudby a videí.

Motor roka 2015 pod kapotou V kombinácii s novými technologickými prvkami a širokým výberom poslednej generácie benzínových motorov PureTech alebo dieselových motorov BlueHDi, kde všetky motorizácie spĺňajú emisnú normu EURO 6, je nový 208 výkonným efektívny a spĺňa tak všetky štandardy v segmente. Navyše porota 17. ročníka súťaže „The International Engine of the Year Awards“ (Cena za Medzinárodný motor roka), ktorú organizuje britský časopis „Engine Technology International“, udelila cenu Motor roka v kategórii motorov s objemom 1 až 1,4 l preplňovanému 3-valcovému motoru PureTech, ktorý vyvinula skupina PSA Peugeot Citroën. Už v roku 2014 priniesla automobilka turbo-kompresorové verzie motorov

1.2 l 110 k a 130 k, ktoré sú vybavené technológiou Stop & Start. Oba spĺňajú normu EURO 6. 1. , ktorá je povinnou v Európe od septembra 2015. S benzínovými motormi vozidlá dosahujú najnižšie emisie vo svojej kategórii, konkrétne Peugeot 208 dosahuje emisie 99 g/km CO2. Dodajme, že motormi PureTech sú vybavené okrem dvestoosmičky napríklad aj modely Peugeot 108, 308, 2008, 3008 a 5008 alebo Dongfeng Peugeot 308S a 408. red, zdroj a foto: Peugeot *V základnej výbave od druhej úrovne. ** V základnej výbave od úrovne Active. *** Rádio, navigácia, telefón, palubný počítač, internet. 45


publications Vydavateľstvo Slovart Bojnická 10| P. O. Box 70 | 830 00 Bratislava 3 | Tel.:00421 2 49 20 18 00 | www.slovart.sk, www.slovart.com Magda Vášáryová TERAPIA KULTÚROU Matej Bel napísal: „Nevzdelanosť je obluda, ktorá znova a znova vystrkuje svoje rohy, aj keď jej bola odťatá hlava.“ Tento výber základných kultúrnych znalostí, či už pôvodom zo Slovenska alebo zo sveta je výsostne subjektívny. Autorka vybrala sedmoro kníh, básní, diel vážnej hudby, grafík, fotografií, architektonických diel, ktoré považuje pre inteligentného obyvateľa našej krajiny za kľúčové. Môžeme s týmto výberom súhlasiť, alebo si vytvoriť si vlastné vademecum.

Bernhard Roetzel SPRIEVODCA ŠTÝLOM MODERNÉHO MUŽA Praktický a prehľadný sprievodca predstavuje zásady štýlového obliekania pre mužov. Poskytuje nápady, rady a kombinácie oblečenia na rôzne príležitosti, od oblekov na pracovné stretnutia cez slávnostné chvíle až po neformálne oblečenie na voľný čas. Publikácia ponúka odpovede na otázky, ktoré kladú muži o štýle, a preto je neoceniteľným spoločníkom pre všetkých, ktorým záleží na ich vzhľade.

Cena: 9,95 €

Cena: 12,95 €

Dagmar Vorwerk SPRIEVODCA ŠTÝLOM MODERNEJ ŽENY Praktický a prehľadný sprievodca predstavuje zásady štýlového obliekania pre ženy. Poskytuje nápady, rady a kombinácie oblečenia na rôzne príležitosti, od biznis štýlu až po slávnostné chvíle. Poradí, ako má moderná žena nájsť štýl, ktorý by vyhovoval jej osobnosti, v ktorom by sa cítila a vyzerala dobre, ale tiež ju naučí, ako si môže prispôsobiť či napodobniť štýl iných. Publikácia ponúka tiež zaujímavé informácie o svetových dizajnéroch a módnych ikonách. Cena: 12,95 €

Ľubo Stacho OBCHODNÁ (1984-2014) Ľubo Stacho od roku 1984 nafotil vyše 5 000 záberov výkladov na Obchodnej ulici v Bratislave. Päťsto tých najcharakteristickejších v chronologickom zoradení umožňuje nahliadnuť do minulosti našej krajiny cez príbeh jednej z najzaujímavejších bratislavských ulíc. Koniec normalizácie, rady na pomaranče, ranný kapitalizmus, rekonštrukcie a prestavby v 90. rokoch, globalizačné vplyvy, sezónne výpredaje, ale aj čakania „na prenájom“ počas hospodárskej krízy. Uvidíte, ako sa naša spoločnosť vyvíjala, a mladšia generácia spozná príbeh cez vizuálne atraktívne svedectvo. Cena: 39,90 €

Dokořán s.r.o. + Argo

G R A D A Slovakia s.r.o.

Holečkova 9 | 150 00 Praha 5 – Smíchov | Tel.: 00420 257 320 805 | www.dokoran.cz

Moskovská 29 | 811 08 Bratislava | Tel. 00421 2 55645189 | www.grada.sk

Alan Weisman ODPOČÍTÁVÁNÍ - POSLEDNÍ NADĚJE NA BUDOUCNOST ŽIVOTA NA ZEMI? Koľko ľudí ešte dokáže planéta uživiť? Podľa všetkého by kritickou hranicou mohlo byť desať miliárd. Ktoré rastliny a živočíchy sú nevyhnutné na zachovanie ľudského druhu, a dokázali by sme zabezpečiť ich prežitie? Nájdeme ekonomický model, ktorý nám zaručí prosperitu bez nutnosti permanentného rastu? Autor provokatívnej knihy Svet bez nás sa vo svojej najnovšej knihe pokúša nájsť v odpovediach na tieto otázky. Cena: 22,66 €

Lenka Mynaříková PSYCHOLOGIE LŽI Môžeme oklamať sami seba? Ako klamú deti a ako klamú dospelí? Na tieto a ďalšie otázky hľadá odborne podložené odpovede ojedinelá a komplexné monografia venovaná fenoménu klamstiev. Spracováva klamstvo ako sociálny fenomén. Autorka zoznamuje čitateľa s javom lži z hľadiska typológie, motívov, frekvencia klamania, ale aj z hľadiska vývojových, rodových aj kultúrnych súvislostí. Ukazuje, ako sa klamstvo prejavuje v reči, v správaní aj v prežívaní. Cena: 12,56 €

46


LEN 3 % üUDÍ VEDIA SPOZNAġ BELGICKÚ ÎOKOLÁDU BEZ TOHO, ABY JU MUSELI OCHUTNAġ

ESLÁ M E R J U D U ŠT A STAĆ SA ! U AJ TY ELITO

(kp) k

www.podpormeremesla.sk


VÍNO POTREBUJE SKLO. Emocionálne, trvalé, elegantné. Ušľachtilé víno je prísľubom. Obal zo skla ho uchováva pre naše oči, nos, ústa i srdce. Urobte aj vy zo svojho vína umelecké dielo. Víno potrebuje sklo. Sklo z Vetropacku.

Vetropack Nemšová s.r.o. SK-911 41 Nemšová, Tel. +421 32 65 57 111, www.vetropack.sk (kp)

(kp)

Profile for IN STORE Slovakia

In store slovakia november 2015  

IN STORE Slovakia november 2015

In store slovakia november 2015  

IN STORE Slovakia november 2015

Advertisement