Page 1

HUBERT_BLANCdeNOIR_Instore_216x240.ai

1

10/03/15

17:32

www.instoreslovakia.sk

ČÍSLO 2, ROČ. 13. MAREC 2015


LEN 3 % üUDÍ VEDIA SPOZNAġ BELGICKÚ ÎOKOLÁDU BEZ TOHO, ABY JU MUSELI OCHUTNAġ

ESLÁ M E R J U D U ŠT A STAĆ SA ! U AJ TY ELITO

www.podpormeremesla.sk (kp)


editorial

» redakčná rada:

Mgr. Júlia Hurná, PhD. ¦ Slovenske združenie výrobcov piva a sladu

Ing. Zuzana Krenyitzká ¦ OTP Banka Slovensko, a. s. MUDr. Peter Minárik, PhD. ¦ ONLIFE - Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl Ing. Viliam Matušek ¦ Baliarne obchodu, a. s. Poprad Ing. Martin Mravec ¦ GFK Slovakia, s. r. o. Ing. Ivana Orviská ¦ PEUGEOT SLOVAKIA, s. r. o. RNDr. Pavel Rác ¦ INTERPHARM Slovakia, a. s. Miroslava Šibíková ¦ Metsä Tissue, a. s. Markéta Světlíková ¦ CHANCE, a. s. Dipl. ek. Pavel Vejmola ¦ VITANA, a. s. Ing. Margaréta Víghová, PhD. ¦ ZETOR TRACTORS, a. s.

Vždy som považoval mravce a včely za akýsi benchmark pracovitosti, usilovnosti, súčinnosti a spolupráce pri vytváraní komplikovaných mravenísk a úľov, nehovoriac o „chove“ vošiek alebo mede. S týmito stereotypmi sa stretávam od detskej literatúry. Zmena paradigmy, teda vzoru podľa ktorého sa posudzuje skúsenosť (definícia filozofa Ludwiga Wittgensteina) nastala až postupom času. Dozvedel som sa, že mravce dokážu byť krutí bojovníci, vedú vojny, bez zľutovania „stínajú“ hlavy hryzadlami celým kolóniám nepriateľov, kradnú kukly a zotročujú vyliahnuté jedince. Niektoré druhy mravcov dokonca páchajú samovražedné útoky sebazničením a vylúčením toxických látok. Včely zasa dokážu nepriateľov obkľúčiť a zahrievaním pohybom krídel doslova uvariť zaživa. Občas to, čo si myslíme, že v prírode alebo biznise platí všeobecne a je nemenné, sa ukáže ako neúplný obrázok oveľa väčšej skladačky a prinúti vás uvažovať v širšom kontexte. Úspešní vsadili na multiodborovosť. Do ekonómie napríklad stále viac prenikajú metódy psychológie, do marketingu teória hier, do predaja zasa antropológia, architektúra, dizajn alebo štatistická matematika.

vydavateľ: NAUTILUS DJ, s. r. o. ¦ Nevädzova 5 ¦ 821 01 Bratislava ¦ OR Okr. súdu Bratislava 1, odd: Sro, vložka 28287, EV 3879/09

poštová adresa: P.O. Box 50 ¦ 820 07 Bratislava 27 kontaktné údaje: tel./fax: +421 2 482 87 322 redakcia@instoreslovakia.sk ¦ marketing@instoreslovakia.sk www.instoreslovakia.sk

daňové údaje: IČO: 35 898 500 ¦ IČ DPH: SK2021878430 registrácia printovej verzie: ISSN 1336-2348 ¦ MK SR pod č. 2958/2003 ¦ EV 3879/09 ročné predplatné: 34,– EUR bez DPH / 40,80 EUR vrátane DPH 20 % ročník a číslo: 13 / 2 - 2015 periodicita: desaťkrát ročne šéfredaktor: Ing. Juraj Púchlo ¦ puchlo@instoreslovakia.sk ¦ +421 948 303 723 spolupracovníci redakcie: EXACT RECRUITMENT, spol. s r. o., PhDr. Miloš Nemeček Pricemania.sk, Ing. Poliačiková Eva, PhD. ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

obchodná riaditeľka: Mgr. Jana Čierniková Kolesárová ¦ ciernikova@instoreslovakia.sk ¦ +421 915 727 917 označenie: (kp) – komerčná prezentácia ¦ (pti) – platená textová inzercia Redakcia nezodpovedá za obsah inzercie.

foto: www.shutterstock.com ¦ www.dreamstime.com ¦ www.sxc.hu redakčné a ilustračné foto ¦ foto prispievateľov

grafika: yodea. s.r.o. ¦ www.yodea.sk tlač: Róbert Jurových - NIKARA ¦ www.nikara.sk

3


marketing mix

place Ako znížiť riziko strát a krádeží? Kontrolné známky na alkohole a cigaretách z pohľadu GS1 Slovakia Stovka vecí, ktoré zmenili retail (5. časť) Retail 2.0 (1. časť)

8 10 11 12

promotion Vôňa ako súčasť identity firmy Vnímanie privátnych značiek zákazníkmi 2. Časť

14 16

people Ako sa rozhodujeme (2.) Spoločnosť Nestlé pripravuje a zamestnáva mladých Keď marketing, obchod a HR ťahajú za jeden povraz Business – Coffee Autosalón Ženeva: Od A po Ž Bratislava chce byť významným kongresovým mestom TOP Firemným filantropom je Prvá stavebná sporiteľňa

18 21 22 24 26 28

price Napodobeniny vyjdú draho

30

product Cukrovinky: 3 z 10 balení nesú logo privátnej značky Mäso a lahôdky Obľúbenosť značiek liehovín OLD HEROLD s chuťou ovocia - K Maline a Hruške pribudla Slivka Hubert J.E. oslavuje 190 rokov Pokles objemu predaja zrejme spôsobila kompaktácia Potrpíme si na čistotu toalety Logistika s puncom udržateľnosti

4

32 34 35 37 38 40 42 43


present PLACE Lidl buduje tretie logistické centrum

Foto: LIdl

Spoločnosť Lidl vybuduje v roku 2015 nové logistické centrum na území Slovenska. K dvom centrálnym skladom v Nemšovej a Záborskom pribudne tretí v priemyselnej zóne Sereď – Juh. Oficiálne otvorenie je plánované na jar 2016. Región bol starostlivo vybraný z hľadiska dobrej dopravnej dostupnosti (R1) a efektívneho územného umiestnenia vzhľadom k už existujúcim veľkoskladom a predajniam Lidl.. Celková plocha centra bude 128 000 m2 so zastavanou plochou bezmála 52 000 m2, čím bude patriť medzi najväčšie logistické centrá, ktoré v rámci Európy spoločnosť Lidl postaví. Generálnym zhotoviteľom stavby je spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo. V novom veľkosklade nájde prácu približne 200 ľudí.

PROMOTION Maloobchod a odevný priemysel konečne na vzostupe

Foto: BVV

Dôkazom toho, že maloobchod rastie a spolu s ním aj výstavníctvo odevného priemyslu, je úspech 45. ročníka Medzinárodných veľtrhov módy STYL a KABO 2015 v Brne. Tradičnú prehliadku modelov a noviniek na jeseň – zimu 2015 prišlo na konci februára tohto roka predstaviť až 767 značiek z 16 krajín! Celkovo viac ako 5000 odborných návštevníkov malo možnosť pozrieť si novinky v kolekciách dodávateľov textilu, obuvi a koženej galantérie. Obchodníci i nákupcovia sa počas celého víkendu mohli konfrontovať so stovkami majiteľov menších obchodov a butikov i väčších obchodných jednotiek. Najvyššia zahraničná účasť bola z Nemecka, Poľska a Slovenska.

PEOPLE EY Podnikateľ roka 2014

Foto: EY

Držiteľmi titulu EY Podnikateľ roka 2014 Slovenskej republiky sa stali Alexander Varga a Eva Stejskalová, zakladajúci spoločníci firmy MicroStep, spol. s r. o. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2014 získali Šimon Šicko, Marián Fridrich a Filip Fischer, trojica spoluzakladateľov spoločnosti PIXEL FEDERATION, s.r.o.. Špeciálne ocenenie poroty za spoločenský prínos si odniesol Július Hron zo spoločnosti AUTO - IMPEX spol. s r.o.. Zvláštnu cenu Profitu za najkrajší podnikateľský príbeh udelil dvojtýždenník Profit Petrovi Matúškovi z AÇAIMANIA Europe s. r. o. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2014 v tomto súťažnom ročníku nebol udelený.

PRICE Telekom rozširuje ponuku pre firemných zákazníkov o inteligentné registračné pokladnice

foto: telekom.sk

Telekom prináša portfólio inteligentných registračných pokladníc pod názvom Smart POS aj pre subjekty, ktorým od 1. apríla 2015 zo zákona pribudne povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu (ERP). Momentálne sú v ponuke 3 zariadenia: SmartPrinter je mobilná fiškálna tlačiareň s Bluetooth rozhraním (dostupná za 23,99 € mesačne pri viazanosti na 24 mesiacov), fiškálna tlačiareň PegassinoFT vhodnú pre pripojenie k PC za 21,99 € mesačne. Komunikuje s väčšinou dostupných pokladničných systémov a all-in-one pokladnica DATECS DP-50 určená hlavne pre mobilný a stánkový predaj za 19,99 € mesačne.

PRODUCT Potraviny ešte trvanlivejšie a čerstvejšie vďaka metóde Freshline® Superfresh Foto: Air Products

Nový revolučný postup pomôže spracovateľom potravín a maloobchodníkom predĺžiť životnosť a kvalitu potravinárskych výrobkov dostupných na chladiarenských pultoch. Nová metóda v sebe spája to najlepšie, kryogénne zmrazovanie a technológiu balenia do ochrannej atmosféry (Modified Atmosphere Packaging, MAP). Táto metóda účinne zabezpečí spomalenie kazenia mrazených potravín, aj po ich rozmrazení. Ak je výrobok na mieste predaja správne rozmrazený, konečný spotrebiteľ si môže výrobok doma opäť zamraziť. 5


present

Predstavte si hrejivú šálku tej najpríjemnejšej vône a chuti. Jediný dúšok ovocného aromatizovaného čaju Megafyt Pharma Horúca slivka ihneď pocítite v končekoch prstov. Slivky, jablká, škorica, klinčeky, pomaranče, zázvor a jemný nádych rumu a vareného vína. To všetko nájdete v jednom čajovom vrecúšku, ktoré prehreje celé telo a vytvorí tú pravú pohodovú atmosféru. Viac na megafyt-pharma.sk. MOC: 1,99 €

foto: Megafyt

Stelesnenie voňavej čajovej pohody

foto: OMEGA PHARMA

Jarné alergické šialenstvo v rozpuku Ak trpíte prejavmi alergickej nádchy ako sú kýchanie, upchatie a svrbenie nosa, či bojujete s vodnatým výtokom z nosa, je tu prírodný nosový sprej Physiomer hypertonický (135 ml, 9,99 €) s obsahom morskej vody vám pomôže obnoviť komfort v dýchaní. Morská voda je bohatá na minerály, čistí nosovú sliznicu od alergénov a regeneruje ju. Nevytvára závislosť, preto sa môže používať aj dlhodobo. Obzvlášť, ak je vaša nosná sliznica opuchnutá, siahnite po hypertonickej variante, ktorá zníži prekrvenie a prinesie vám uvoľnenie.

Ak máte problém s ustrážením vlastnej chuti do jedla a vaše telo neustále signalizuje túžbu po ďalších sústach, vyskúšajte tablety z rady XL-S Medical - Redukcia chuti do jedla (60 tbl., 22,90 €). Pre pocit nasýtenosti a obmedzenie množstva prijatej stravy a vďaka špeciálnemu vlákninovému komplexu budete mať vašu váhu neustále pod kontrolou. Spolu s vyváženou stravou vám tablety pomôžu nielen redukovať chuť do jedla, ale pozitívne ovplyvnia aj hladinu cholesterolu. Prípravky XL-S Medical sú klinicky testované, bezpečné, účinné a bez zistených vedľajších účinkov.

foto: XL-S Medical

Keď chuť do jedla ovládne každú vašu bunku

Imunita naša každodenná

foto: Farmax

Už pri prvých pocitoch škriabania v krku a celkového vyčerpania vzpružte svoju obranyschopnosť. Vyskúšajte účinné látky, ktoré svoju silu zamierujú presne tam, kde to vaše telo potrebuje. Výživový doplnok Preventan® Quattro obsahuje laktoferín- najhodnotnejšiu zložku kolostra, vitamín C a unikátnu zmes biologicky aktívnych látok ProteQuine®. Všetky tieto zložky môžu prispieť k normálnej funkcii imunitného systému a k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Preventan® Quattro, cmúľacie tablety s eukalyptovo-mätovou príchuťou, môžete užívať dlhodobo. Stačí si nechať ráno a večer v ústach voľne rozpustiť jednu tabletu.

Výživový doplnok Biosil plus od spoločnosti NATURVITA obsahuje zinok a biotín. Biotín priaznivo pôsobí predovšetkým na pokožku a odstraňuje kožné nedostatky. Zinok účinne zlepšuje pružnosť a pevnosť vlasov. Spoločnosť EDUKAFARM uskutočnila v roku 2012, 2013 a 2014 test v českých lekárňach v zmysle ktorý produkt lekárnici najviac odporúčajú. Biosil Plus sa umiestnil na prvom mieste v kategórii výživa vlasov, nechtov a kože. Biosil Plus nájdete v lekárni. Viac informácií na www.happytrade.sk. Odporúčaná cena: 3,90€/60 tbl. 6

foto: EDUKAFARM Henkel

Nechajte vlasy zažiariť


present Dve v jednom

foto: Emco

Emco prináša novú receptúru ovsených kaší, ktoré navyše nájdete v nových redizajnovaných obaloch. Hlavným benefitom novej receptúry je jednoduchšie zloženie a hlavne absencia palmového oleja. Ovsená kaša má vďaka tomu nižší podiel tuku na 100g a obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín. Výrobky obsahujú až 77 % ovsených vločiek, ktoré sú výborným zdrojom vlákniny. Príprava Emco Ovsenej kaše ostáva naďalej veľmi jednoduchá. Doprajte si Emco Ovsenú kašu s novou receptúrou aj počas dňa alebo si ju vychutnajte ako ľahšiu večeru. Viac na www.emco.sk

Záblesk exotiky vo vašom čaji

foto: Lipton

V chuti a aróme zeleného čaju Lipton Indonesian Sencha objavíte exotiku vo svojej čajovej šálke. Vďaka ručne zozbieraným lístkom čaju, ktoré si zachovávajú svoju farbu, sviežosť a vôňu, ho budete s každým dúškom viac a viac milovať. Skúste čaj Lipton Indonesian Sencha, objavte omamnú chuť diaľok teraz v novom obale a rozšírte svoju čajovú zbierku o nový prírastok. Preneste sa na indonézske plantáže priamo z vášho gauča! Balenie obsahuje 20 pyramídových vrecúšok a v predaji ho nájdete za odporúčanú cenu 1,99 €.

Kozmetická značka Dermacol predstavuje vyživujúce telové peelingy z obľúbeného radu Aroma Ritual. Vyhladzujúca starostlivosť cukrových peelingov - jemný telový peeling šetrne odstraňuje odumreté kožné bunky prostredníctvom kryštálikov cukru. Vyberte si jednu z troch obľúbených vôní z radu Aroma Ritual a nechajte rozpustiť kryštáliky cukru na svojom tele. Telový peeling Aroma Ritual vodný melón nájdete exkluzívne iba v predajniach dm drogerie markt. Sladká vôňa vodového melónu osviežuje telo a povzbudzuje myseľ. Extrakt z melónu hydratuje pokožku a tiež podporuje jej regeneráciu. Obľúbené spojenie rebarbory a jahôd nájdete aj v novom peelingu Aroma Ritual. Extrakt z jahôd zvláčňuje pokožku, zatiaľ čo svieža vôňa rebarbory naštartuje telo i myseľ. Antistresový telový peeling Hrozno s limetkou bojuje proti jarnej únave silou aromaterapie. Olej z hroznových jadierok podporuje regeneráciu pokožky a spomaľuje proces starnutia. Viac aj na: www.dermacol.sk, www.facebook.com/dermacol.cz.sk, www.vsetko-o-krase.sk

foto: Dermacol

Pripravte svoju pokožku na jar!

Dlhotrvajúca starostlivosť a sviežosť

foto: Henkel

Obľúbený čistiaci WC blok si teraz môžete kúpiť aj v novom variante s vôňou levandule – Bref Power Aktiv Lavender. Tuhý WC blok v tvare populárnych gulôčok pôsobí na toaletu osvedčenou kombináciou štyroch výhod – hygienickou čistotou, dokonalou čistiacou penou, chráni ju pred vodným kameňom a každým spláchnutím jej dodá prírodnú vôňou levandule. Odporúčaná MOC: 1,99 €.

Kokosová výživa pre pokožku

foto: Ziaja

Vyskúšajte prípravky z línie Ziaja Kokos, ktoré obsahujú lipidy kokosových orechov a svojim zložením sú určené pre normálnu a suchú pokožku. Kokosový produktový rad ponúka krém na ruky (obsahuje lipidy kokosového orecha, olej canola a mastné kyseliny OMEGA 3 a OMEGA 6, 80 ml, 2,79 €), krémové sprchovacie mydlo (500 ml, 3,69 €), telové mlieko (obsahuje kokosové lipidy, mastné kyseliny OMEGA 3 a OMEGA 6 a upokojujúci D-pantenol, 200 ml, 4,49 € a telové maslo (obsahuje lipidy kokosového orecha a vitamín E, 200 ml, 6,69 €) 7


place

AKO ZNÍŽIŤ RIZIKO STRÁT A KRÁDEŽÍ? Ťažká ekonomická situácia, nezamestnanosť a ďalšie sociologicko-ekonomické faktory majú vplyv na počet krádeží. Straty tovaru sa za ostatných 6 rokov takmer zdvojnásobili. Aké sú možnosti znižovania rizika odcudzenia, strát a ochrany tovaru?

Citlivá otázka Obchodníci bojujú s krádežami na viacerých frontoch. V predajni, v zázemí aj v dodávateľskom reťazci. Možno i vďaka tomu nie sú v potieraní a prevencii strát vo vlastných prevádzkach 100% úspešní, i keď napríklad frekvencia krádeží medziročne o čosi poklesla. Samotní obchodníci sú v oblasti prevencie strát skúpi na slovo, čo je pochopiteľné – prezradili by potenciálnym zlodejom a defraudantom, čo má zostať ich zraku skryté. Len v Európe sa straty spôsobené krádežami premietajú do ceny tak, že priemerne si Európan priplatí za tovar o 184 € ročne viac. Zaujímavé je, že podľa Global Therf Barometer krádeže 8

spôsobené zákazníkmi tvoria „len“ 38 % celkových strát (28 % krádeží majú na svedomí zamestnanci, 21 % sú chyby v administratíve a zvyšok, 13 % poškodenie tovaru napr. pri preprave a manipulácii). Podľa štúdie EHI Retail Institute sa len v roku 2013 z prevádzok v Nemecku stratil tovar v hodnote vyše 3,3 miliardy €. Čo najviac mizne? Neprekvapí, že je to drogistický tovar, najmä parfumy a make-up, batérie, nabíjačky, príslušenstvo k mobilným telefónom, farmaceutické výrobky, obuv, odevy, doplnky, víno a destiláty.

Rádiofrekvenčná identifikácia Dostupné prieskumy hovoria, že nasadenie technológie RFID a tagov znížilo interné krádeže v priemere o viac

ako 50 % v obchodoch. S odvolaním sa na štúdiu Global Theft Barometer 2013-2014: celosvetové náklady na krádeže sa pohybujú na úrovni 128,5 bilióna dolárov, čo je 1,29 % globálnych maloobchodných tržieb. Ak by sa znížili o polovicu, znamenalo by to ušetriť 64,25 bilióna dolárov! Avšak i vo svetle týchto skutočností je RFID spolu s celým environmentom ešte stále pomerne drahá technológia, ktorú je ekonomické využívať iba na označovanie drahších položiek. Tagy však postupne prenikajú aj do oblastí, kde doteraz neboli, napr. na dekoratívnu kozmetiku alebo fľaše s alkoholom. Mnohé tovary využívajú tagy ako v kategórii fashion, kde sa čipy po nákupe odstránia a znovu použijú na označenie iného tovaru (ide o interný, uzatvorený obeh tagov). Novinkou je značenie systémom dDotDNA. Ide o tzv. mikrobodky (microdots), ktoré sa používajú na označovanie komponentov alebo celých výrobkov. Ako to funguje? Stovky alebo tisíce mikrobodiek sú nanesené sprejom alebo štetcom na predmety. Každá bodka nesie unikátny kód, ktorý je potom uložený do národnej bezpečnostnej databázy, prístupnej polícii. Mikrobodky sú takmer neviditeľné voľným okom, ale môžu byť odhalené pod UV svetlom a zväčšovacím zariadením. Je prakticky nemožné nájsť a odstrániť všetky mikrobodky, pre potenciálneho zlodeja znamenajú


place EHI Retail Institute spolu s Axis Communications odhaľuje, že viac než 90 % maloobchodníkov v súčasnosti v predajniach využíva alebo v blízkej budúcnosti hodlá využívať kamerový systém (CCTV). Ako hlavný dôvod inštalácie kamerového systému uvádzajú prevenciu proti krádežiam.

hrozbu. Navyše už len označenie, že je tento systém použitý má preventívny účinok.

Sú kamery naozaj nutné zlo? Kamery majú prioritne slúžiť ako prvok prevencie, akýsi tichý a nestranný svedok. Ich nasadenie do obchodný prevádzok, kde dovtedy nikdy neboli znamenalo zníženie strát v stovkách eur týždenne. „Kamerové systémy delíme na dve základné skupiny digitálne (prenášajú obraz cez internet alebo wi-fi na harddisk počítača) a analógové (potrebujú koaxiálne káble a záznamové médium, napr. SSD disky, optické disky, HDD) a tiež podľa rozlíšenia - čím je väčšie, tým sú citlivejšie a zaznamenajú viac detailov. V súčasnosti sú najrozšírenejšie kamery, ktoré sú pevne ukotvené a snímajú nastavený perimeter. Známa skratka CCTV, čiže Close Circuit TeleVision, po našom uzavretý televízny okruh znamená, že kamera slúži na prenos obrazu v rámci pevne určeného okruhu do ďalších, najmä záznamových zariadení (budúcnosťou sú určite SSD). Pre iné účely sú vhodné kamery snímajúce farby, či kamery s pohyblivým objektívom alebo prístroje s nočným videním a záznamom zvuku,“ uvádza Daniel Štubniak, špecialista na bezpečnosť a konateľ spoločnosti Kamerové systémy, s. r. o.

Podľa zákona o ochrane osobných údajov musí byť verejný priestor označený, aby bolo zrejmé, že je monitorovaný kamerami. Je však veľký rozdiel medzi kamerovým systémom, ktorý len pasívne nahráva, archivuje a po zákonnej lehote vymazáva záznam. Medzi pasívnym sledovaním diania na monitore a aktívnym zásahom na základe toho, čo SBS na monitore uvidí. Kamery je pritom možné využiť aj na monitoring počtu zákazníkov, sledovanie času stráveného v predajni, prípadne pri vyššom rozlíšení kamier aj rozoznávanie a identifikácia zlodejov v databáze. V kombinácii s RFID, ale i be nej, sa kamery využívajú na mapovanie a optimalizáciu nákupnej dráhy a odhaľovanie „hluchých miest“, ktoré sú rajom pre zlodejov. Nasadenie ďalších softvérových nástrojov ako sú cloudové riešenia a analýza big data, dokáže dokonca namodelovať a predchádzať rizikovému správaniu zákazníkov. Spracoval: JP Zdroj: specialistinabezpecnost.sk, axis.com Foto: globalretailtheftbarometer.com

Tipy ako predchádzať stratám 1. Krádeže v obchode zo strany zákazníkov • spoznajte podozrivé správanie (napr. vyhýbanie sa očnému kontaktu) • poučte predavačov, aby každého zákazníka pozdravili alebo sa neskôr spýtali, čo hľadá (dáte mu najavo, že viete, že je v predajni) • udržujte v obchode poriadok, rýchlejšie zistíte, čo chýba • vyhodnocujte údaje o zákazníkoch, nákupné dráhy a rozpoznajte miesta, odkiaľ sa najčastejšie stráca tovar 2. Vrátenie tovaru • vždy požadujte doklad o kúpe, aby ste predišli vráteniu kradnutého tovaru • ak zákazníci často vracajú tovar, vyžadujte od nich dodatočnú identifikáciu a vytvorte si databázu podozrivých osôb • na viditeľnom mieste v predajni zverejnite pravidlá pre reklamácie a vrátenie tovaru • využívajte dostupné analýzy pre prevenciu. Napríklad firma The Retail Equation vyhodnocuje podozrivé správanie na základe desiatok tisíc zozbieraných profilov zákazníkov 3. Krádeže zo strany zamestnancov • Zamestnajte len spoľahlivých ľudí. Zlepšite náborové procesy s dôrazom na bezúhonnosť a referencie • Vytvorte skvelé miesto pre prácu. Tam, kde sú zamestnanci spokojní, je riziko krádeže minimálne • Vykonávajte kontroly, audity a inventúry (pravidelne aj náhodne) 4. Chyby pri dodávke • Vyžadujte všetko písomne. Znie to možno banálne, ale doklad je často jedinou pákou na dodávateľa • Príjem dodávok by mali realizovať len skúsení zamestnanci. Teda ľudia, ktorí poznajú dodávateľov aj tovar • Neplánujte viac dodávok naraz, ale v časovej postupnosti. To vám umožní naplno sa sústrediť na jedného dodávateľa Zdroj: blog.vendhq.com

9


place

KONTROLNÉ ZNÁMKY NA ALKOHOLE A CIGARETÁCH Z POHĽADU GS1 SLOVAKIA Mincovňa Kremnica začala v novembri 2014 tlačiť nový druh kontrolných známok. Po novom má každá fľaša alkoholu a každá škatuľka cigariet jedinečné identifikačné čísla. Nové kolky spolu s informačným systémom Finančnej správy zabezpečia vyššiu ochranu proti vniknutiu falšovaných výrobkov na trh a zvýšia výber spotrebnej dane. a znižuje náklady na potrebné úpravy výrobných liniek.

Datamatrix vs. QR kód Čiarový kód na známke je jedným z najdôležitejších identifikačných znakov, lebo jeho načítaním dokáže kontrolór alebo zákazník overiť pravosť alebo

Zámerom je zjednodušenie kontroly

pôvod výrobku.

Nové kontrolné známky a celý systém za nimi tvorila Finančná správa v spolupráci s výrobcami, ktorých zmeny najviac ovplyvnia. Združenie GS1 Slovakia bolo pri vzniku systému a podporovali sme od začiatku našich členov, či už výrobcov alebo distribútorov, ktorí budú musieť spraviť zmeny na výrobných linkách, aby boli schopní kontrolovať čísla kontrolných známok počas výroby. Umiestnenie kódu má veľký vplyv na dodatočné investície výrobcov a aj samotné kontrolné orgány majú jednoduchšiu manipuláciu pri kontrole. Aj naším pričinením je QR kód v strede kontrolnej známky (na vrchnáku fľaše), čo značne uľahčuje skenovanie

Na základe testovania, skúseností z iných odvetví a z použitia v zahraničí vieme, že najvhodnejším kódom na takúto aplikáciu je kód Datamatrix. Upozorňovali sme na to, že kontrolné známky sú malé a použitie QR kódu by mohlo byť problematické, nakoľko kód by mohol byť často nečitateľný. Nepodarilo sa nám však o tom presvedčiť kompetentné orgány.

10

Keďže QR kód sa naozaj nezmestil na najmenšie kontrolné známky používané na miniatúrkach (napr. malé fľašky určené do hotelových barov), táto veľkosť známky bola zrušená a výrobcovia musia používať väčšie kolky.

Monitoring kontrolných známok Navrhovali sme aj to, aby bolo jedinečné identifikačné číslo každej kontrolnej známky zakódované v štruktúre GS1, ktorá sa bežne používa v obchode. Informačné systémy obchodníkov vedia pracovať s aplikačnými identifikátormi a kontrola pravosti tovaru by mohla byť jednoducho implementovaná do procesu príjmu tovaru. Ani v tomto sme však neuspeli. V GS1 Laboratóriu automatickej identifikácie tovarov a služieb sme vytvorili funkčnú ukážku systému pre výrobcov a distribútorov, ktorá demonštruje prínos automatickej identifikácie aj v tejto oblasti. V spolupráci s nami vytvorila spoločnosť KODYS komplexné riešenie pre monitoring kontrolných známok. Finančná správa a ministerstvo financií chcú zlepšiť systém kontroly, bezpečnosť zákazníkov a zvýšiť výber spotrebnej dane. S novým systémom však vznikli aj nové problémy a otázky, s ktorými sa musia výrobcovia a distribútori vysporiadať. Ladislav Janco, GS1 Slovakia foto: red


place

STOVKA VECÍ, KTORÉ ZMENILI RETAIL časť 5

Myšlienky, vynálezy, zlepšováky aj architektonické počiny a služby, ktoré určovali ráz retailu. To je exkluzívny seriál „Stovka vecí, ktoré zmenili retail“. V piatej časti sa pozrieme na obdobie medzi masovou produkciou a nástupom moderného retailu a súdobých marketingových aktivít. 40. Vizuálny merchandising

43. Fľaša

Vizuálny merchandising vzniká v strede 19. storočia a prináša do maloobchodu prvky divadla a šou. Nakupovanie sa stalo zábavnejším a nabádalo k tomu, aby zákazníci preskúmali obchody. Zároveň znamenal podstatné zvýšenie tržieb. I keď sa vizuálny merchandising stále vyvíja, kombinuje sa drevo, sklo a kovy, základné princípy motivácie ku kúpe zostávajú rovnaké. Napríklad výklad vždy lákal a nie je tomu inak ani v21. storočí.

Pomerne jednoduchý vynález, ktorý pomohol rozvinúť distribúciu tekutých produktov do medzinárodných rozmerov. Neprekvapí, že prvým produktom, ktorý sa predával v sklenej fľaši typu Hutchinson bola Coca-Cola. Písal sa rok 1894. V roku 1916 vymenila fľašu, za ikonickú kontúrovanú a dnes zberateľsky veľmi cennú fľašu dizajnérov firmy Root Glass Company z Indiany. Zároveň vratné fľaše vytvárali lojalitu k obchodníkovi a extra príjem, nakoľko peniaze utŕžené za vrátené fľaše väčšinou zákazník v obchode aj utratil.

41. Kupóny Táto marketingová technika svojho času, teda na sklonku 19. Storočia zaznamenávala tak fenomenálny úspech, tak závratné zvýšenia predaja, že bez kupónov v podstate neštartovala žiadna novinka. Vydanie prvých moderných kupónov sa spája s firmou Coca-Cola, ktorá kupóny použila ako motiváciu pre nákup (výmenu) nápoja a vytvorenie nákupného zvyku. Napriek nástupu elektroniky a aplikácií, zostávajú kupóny silnou zbraňou retailerov.

42. Searsov katalóg Za vznikom úplne nového systému maloobchodného predaja – katalógového predaja môže Richard Sears, železničiar z Minnesoty, ktorý v roku 1886 prvýkrát použil katalóg, aby predával hodinky iným zamestnancom železničnej stanice. S rozvojom železníc a poštových služieb, narástla firma Sears, Roebuck & Co. Do gigantických rozmerov. Kto aspoň raz videl seriál, M.A.S.H., určite zachytil pár dielov, kde sa tento legendárny katalóg, „Consumers’Bible“ objavuje.

44. Campbell’s Soup K červeno-bielemu obalu plechovky, ktorý spopularizoval v roku 1962 Andy Warhol, snáď len toľko, že sa stala pevnou súčasťou, ba až archetypom americkej popkultúry a začiatkom rozmachu masového brandingu a marketingu.

neskôr odkúpila Otis Elevator Company a jej vylepšené schody sa používajú dodnes. Dodnes prepravujú miliardy ľudí medzi poschodiami nákupných centier.

47. Klimatizácia Ďalší, pre retail absolútne neodmysliteľný vynález. Príjemne vychladené prostredie zvyšuje úroveň zážitku z nakupovania. Willis Haviland Carrier, absolvent Cornellovej univerzity, sa snažil pochopiť dynamike medzi teplotou, vlhkosťou a rosným bodom. Prvú klimatizáciu zmontoval v júli 1902. Prvý obchod funkčnou klimatizáciou bol J.L. Hudson v Detroite. Písal sa rok 1924.

48. Vešiak Jednoduchá drobnosť, vešiak na odevy. Neuveriteľne uľahčil vystavenie, prenášanie a umiestnenie odevov v obchodoch. Existuje vyše 200 patentov na vešiaky a vraj prvý drevený vynašiel prezident Thomas Jefferson.

45. Supermarket Začiatok 19teho storočia prináša nový formát retailu. Široký výber potravinového a nepotravinového tovaru dennej spotreby pod jednou strechou. Rôzne veľkosti supermarketov reagovali na dopyt po potrebách do domácnosti, doplnkov a ďalších tovaroch. Postupne sa stali dominantným maloobchodným kanálom.

46. Eskalátor Coney Island, New York, rok 1896. Jesse Reno prvýkrát zviezol pasažierov na pohyblivých schodoch. Patent

49. Plastové obaly, vrecúška Vzduchotesné (ak treba), vodotesné a odolné voči teplotám pod bodom mrazu alebo vysokým teplotám v mikrovlnke. Styrén bol objavený už v roku 1831, ale prvé plastové vrecúško až v roku 1862. V roku 1870 si bratia Hyattovci patentovali celuloid a o čosi neskôr Švajčiar J.E. Brandenberger vynašiel celofán. Plastové fľaše boli veľmi drahé, až do vynálezu polyetylénu a PVC. spracoval: Juraj Púchlo Zdroj: Intel, The Store WPP, foto: www.cleveland.com 11


place

RETAIL 2.0

časť 1

Jedinou istotou je zmena. Po rokoch sa „opozerané“ nákupné centrá a retailové prevádzky hotujú k zmene. Niekedy je menšia, inokedy väčšia, ale vždy zameraná na zákazníka, na zážitok z nakupovania a vyšší zisk z metra štvorcového plochy. Zhrnuli sme niekoľko prípadových štúdií, ktorých základom je podstatné vylepšenie prevádzok. Nastupuje maloobchod verzia 2.0. PRED

PO

bauMax reštartoval Segment DIY v prechádza ťažkým obdobím už niekoľko rokov. Reštrukturalizácia sa nevyhla ani značke bauMax, ktorá už predala prevádzky v Bulharsku, Rumunsku a Turecku a vzhľadom na investície do zdravých trhov, odíde aj z Maďarska. Osud chorvátskych prevádzok ešte nie je doriešený. Na Slovensku prevádzkuje 14 obchodov, ktoré sú v dobrej kondícii a na domácej pôde, v Rakúsku 130 obchodov. Prvý bauMax na našom území bol otvorený ešte v roku 1994 v Bratislave. Tulln an der Donau. Starobylé mestečko s asi 16 000 obyvateľmi. Rodisko známeho rakúskeho maliara Egona Schieleho, ale aj miesto konania významných záhradníckych výstav. Práve tu sa manažment bauMaxu rozhodol odštartovať pilotný program 12

„Markt der Zukunft“, teda „Obchod budúcnosti“. V retail parku na okraji mesta, kde sú okrem bauMaxu aj ďalšie menšie DIY koncepty a špecialisti, sa na ploche 7400 m2 nachádza prvý remodelovaný bauMax. Už na parkovisku nás vítal odkaz na webové stránky reťazca. Práve spojenie on-line a off-line má byť kľúčovou zmenou v koncepte. Skutočne aj neskôr sme sa bez problémov napojili na wi-fi sieť s nutnosťou prihlásenia sa na webe bauMaxu, kde samozrejme hneď „vyskočili“ aktuálne ponuky. Prevádzka je zároveň aj pick-up point, teda miesto vyzdvihnutia tovaru objednaného on-line. Zmenou prešla i vonkajšia grafika nového „Service-Baumarkt“, štyri ikony zjednodušili v štýle Apple. Posolstvo zostalo zachované – Záhrada, Náradie, Bývanie, Stavba. Pomerne vydarené sú drevené zásuvky a v nich ukryté koše na separovaný odpad hneď pri vchode/východe z predajne. Zákazníkov vítajú široké uličky, tovar rozdelený do blokov s kreatívnejším vystavením ako v „starom“ bauMaxe. Očividný redizajn zaznamenala grafika – šedý podklad a žlté písmo kapitálkami je kontrastné a dobre viditeľné aj z väčšej vzdialenosti. Reťazec venoval veľký a stabilný priestor i grilovacej sezóne, ktorej dominuje voľne preložený pútač „Vonku to chutí lepšie“. Naopak veľkonočný tovar reprezentoval len jeden dočasný drevený stojan. Predajnú plochu oživovali také drobnosti, ako robotická kosačka, ktorá samočinne „kosila“ zelený koberec na vyhradenom mieste v sekcii Záhrada.

Rovnako, ako sú veľkorysé uličky, tak sa bauMax 2.0 zachoval aj k tovaru, ktorý nepôsobí akoby nahádzaný na kopách, ale tak, že každý čo i len špendlík má svoje miesto. V sekcii bytových doplnkov a kúpeľní je shop-in-shop s návrhárom a interiérovým dizajnérom. Lampy boli vystavené akoby vo vitrínach v múzeu. Reťazec neváhal lukratívny priestor vo výške očí využiť v prospech informovania zákazníka: napríklad v oddelení farieb a lakov je v tomto priestore farebná paleta, škála pre uľahčenie výberu odtieňov. Všetky regálové cenovky a informačné tabule sú zasunuté v lištách a umožňujú rýchlu obmenu. Výborný nápad na cross-selling bol akoby shelf stopper v regáloch s farbou, ktorý bol vlastne pohyblivým držiakom štetcov. Takisto dlažba na pohyblivých paneloch jednak šetrila miesto a jednak „nútila“ zákazníkov „hrať sa“, presúvať a porovnávať podlahu. Zákaznícky komfort zvyšovali i toalety, ktoré neboli komplikovane skryté, ale naopak nachádzajú sa v prednej i zadnej časti budovy. Podľa informácií z pokladničného bloku nový bauMax rozšíril otváracie hodiny. Okrem zmien v dizajne ponúka bauMax aj množstvo nových služieb. Od dizajnérov, cez objednávku tovaru na zákazku, až po „zapožičanie“ odborníkov na stavby a domáce projekty. Tri mesiace od spustenia projektu vzrástli tržby o 15 % na meter štvorcový a výška priemerného nákupu narástla o 7,4 %. Remodeling predajní podľa pilotného konceptu sa plánuje


place PRED

PO

naplno spustiť v treťom štvrťroku 2015 a bude sa týkať i pobočiek na Slovensku a v Čechách.

Avion v novom šate Centrum bolo založené v roku 2002. Po trinástich rokoch existencie je stále rozlohou najväčším nákupným centrom na Slovensku s prenajímateľnou plochou 103 000 m2. V tomto roku podstúpi najrozsiahlejšiu modernizáciu. Práve najstaršia časť centra získa nový dizajn – nové podlahy, podsvietené stropy s LED svietidlami a v strategických lokalitách vyššie výklady. Výklady siahajúce cez dve podlažia umožnia predajcom viac vyniknúť a upútať zákazníkov. Podobný,

PRED

PO

avšak rozsiahlejší projekt prestavby stredovej časti nákupného centra pred dvoma rokmi prebehla v ostravskom Avione. Pre bratislavský Avion nie sú stavebné práce novinkou. Počas svojej histórie sa rozšíril už 3× a od posledného rozšírenia v roku 2012 (prístavba bližšie k IKEA a spoločný parkovací dom) ubehli len niečo vyše dva roky. Centrum investovalo do projektov modernizácie stravovacieho priestoru rýchleho občerstvenia, náučného detského ihriska s bylinkami a fontánou, do rekonštrukcie toaliet a celoročného klziska a tiež systému svetelnej signalizácie voľných parkovacích miest v garážach celkovo vyše 1,1 milióna €. „Dôvodom súčasnej modernizácie je najmä jej existujúci dizajn. V uplynulých troch rokoch sme investovali do vynovenia stravovacieho priestoru rýchleho občerstvenia, garáží, ihrísk, klziska či toaliet v rámci zlepšovania nakupovania a každodenného života pre našich návštevníkov. Centrálnu časť preto chceme výrazne zatraktívniť na úroveň nových moderných častí centra,“ uviedla Andrea Aujeská, riaditeľka nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave.

PRED

PO

V súčasnosti má Avion Shopping Park okolo 170 nájomcov, pričom najväčším je hypermarket (bývalá Hypernova, Ahold, dnes Terno Center spoločnosti Condorum). Spracoval: JP, Zdroj: Retail Book 2014, Foto: red, bauMax, IICG V budúcom čísle sa zameriame na redizajn reťazca drogérií a ďalšieho OC v Bratislave

Dôraz na svetlo Modernizácia sa začala vo februári 2015 a skončí sa v októbri tohto roku. „Avion po modernizácii získa svetlejší a útulnejší interiér obohatený plastickou štruktúrou s podsvietením na stenách. Nájomníci zase rekonštrukciou získajú viac možností na prezentáciu svojej značky,“ dodala Zuzana Mizerová, riaditeľka oddelenia Developmentu, ktoré má na starosti prípravu, dizajn a realizáciu tejto unikátnej investície. Projekt prestavby najstaršej časti centra za vyše 5 miliónov € bude prebiehať počas plnej prevádzky centra tak, aby návštevníci bratislavského Avionu nepocítili žiadne obmedzenia. Rekonštrukčné práce budú prebiehať mimo otváracích hodín centra, a to výhradne v nočných hodinách.

Významným trendom vo vybavovaní obchodov je dôraz na osvetlenie. V minulom roku bola preto na najvýznamnejšej výstave v oblasti obchodu v Európe EuroShop zaradená sekcia „Lighting Designer‘s Zone“. Inými slovami: celá jedna hala bola venovaná len osvetleniu. Rozširuje sa tiež počet dizajnérov, ktorí sa zameriavajú iba na koncepty osvetlenia obchodov. Vedúcu úlohu pritom hrá LED osvetlenie. Je perfektným riešením, ako elegantne spojiť emócie a efektivitu do funkčného celku. LED technológia sa najviac uplatňuje v potravinárskej sfére a čoraz viac preniká aj do ostatných odvetví. Zdroj: MORIS Design

13


promotion

VÔŇA AKO SÚČASŤ IDENTITY FIRMY Scent marketing. Aroma marketing. V období, kedy sa spojenie „zážitok z nakupovania“ používa vo všemožných súvislostiach, sú oblasťou, ktorá zažíva renesanciu. Vône a štúdia ich vplyvu na nákupné správanie sa stávajú pevnou súčasťou mixu aktivít v rámci in-store marketingu. Vôňa domova Predstavte si predajňu s nábytkom alebo kuchynské štúdio. Namiesto leštidiel sa šíri vôňa koláčov, ktorá navodzuje príjemnú domácu atmosféru a zákazník sa vie lepšie stotožniť s ponúkaným tovarom. Štúdie s týmto voňavým konceptom už prebehli a nutné je dodať, že s úspechom.

10 000 vôní Tri štvrtiny všetkých emócii vzniká v dôsledku toho čo cítime, nie toho, čo vidíme. Pritom svet okolo nás vnímame predovšetkým zrakom. Aspoň si to myslíme. Priemerný človek dokáže rozpoznať viac ako 10 000 vôní a aróma ovplyvňuje emócie a správanie zákazníka priamo v predajnom priestore. Štúdia značky Nike dokazuje, že vôňa podnietila ku kúpe obuvi až 84 % respondentov, dokonca boli ochotní zaplatiť o 10-20 % viac v aromatizovanom prostredí.

Voňavá firma Vráťme sa však z obchodu na chvíľu do firiem. „Vzrastá počet spoločností, ktoré si uvedomujú, že je potrebné sa zamyslieť aj nad vplyvom vône na ich vlastných zamestnancov. Záleží od typu klienta, na ktorého potrebuje firma pôsobiť. Niekde je potrebné klienta povzbudiť, inde zasa upokojiť. Hlavným trendom sa stávajú svieže vône a vône evokujúce čistotu. 14

Spoločnosti chcú, aby sa ich klienti u nich cítili príjemne a snažia sa spájať svoju značku s určitým puncom „čistoty“,“ hovorí Petr Ostružiar, area manager – Slovakia,Hungary,Austria, Centrum interiérových vůní - ARIA PURA. Škála vôní je natoľko široká, že je možné vybrať vôňu citrusov, ktorá sa spája skôr s čistotou toaliet alebo kúpeľní a naopak aj vôňu citrusov, ktorá má iné konotácie, napríklad červený pomaranč. „Úplne iná vôňa sa používa do priestoru, ktorý je určený ženám, iná do priestoru pre mužov. Veľké svetové firmy (napr. Scent Air) majú vo svojej databáze aj viac ako tisíc vôní. Okrem toho je možné dať si vyvinúť vôni špeciálne pre svoje potreby. Mali sme aj na Slovensku klientov, ktorí uvažovali nad touto alternatívou, ale napokon sa rozhodli vybrať si zo štandardnej ponuky,“ uvádza Henrich Sikela, konateľ, STORE MEDIA, s. r. o.

Obchodníci si uvedomujú vplyv ľudského podvedomia na nákupné správanie a začínajú kombinovať pôsobenie externých vplyvov na všetky ľudské zmysly. A nakoľko sa im tieto investície vyplácajú, začínajú viac a viac experimentovať s vôňami pre rôzne segmenty maloobchodu. „Prvoradou úlohou sa stalo odlíšenie sa od konkurencie, no spoločnosti sa len za posledný rok naučili oveľa viac pracovať s emóciami zákazníkov. Využívajú možnosti okamžite sa prispôsobiť danej sezóne alebo udalosti. V lete nakupujúcim doprajú pre lepšiu pohodu sviežosť a čerstvosť, v zime vôňu vareného vína alebo jablka so škoricou. Dnes už maloobchod naozaj pracuje s vôňami rovnako ako s vizuálnou reklamou,“ uvádza P. Ostružiar. H. Sikela potvrdzuje, že väčšina spoločností mení vôňu aspoň na Vianoce: „Máme aj klienta, ktorý kvôli dodržaniu korporátneho manuálu nemení vôňu ani počas Vianoc. Najdôležitejší argument pre rozhodovanie je, aký cieľ klient použitím vône sleduje. Ak je jeho prioritným cieľom spríjemnenie atmosféry, je vhodné vôňu počas roka meniť.“


promotion

Káva je mocný element V nákupných centrách sa rozmáha trend dizajnových kaviarní, niekde majú dokonca minipražičky kávy. Hoci sú kvalitne odvetrané (najmä z pohľadu požiadaviek hygieny), kaviarne a vôňa kávy z nich sa šíriaca má značný vplyv na nákupné správanie. Ako priznal Henrich Sikela, konateľ STORE MEDIA na konferencii Retail Summit 2015, jeden z popredných reťazcov čerpacích staníc v Čechách v súčasnej dobe testuje aroma marketing v podobe vône kávy. Niektoré prieskumy hovoria, že káva podávané v automobilových showroomoch mužom, zvyšuje ich ochotu kúpiť doplnkovú výbavu, teda prekročiť pôvodne plánovaný rozpočet na vozidlo. „Káva, respektíve jej vôňa, ale takisto vôňa akejkoľvek pochutiny, ktorá nám chutí a máme v spojitosti s ňou zafixovaný pocit relaxu, oddýchnutia

a pokoja, na nás bude pôsobiť vždy a všade. V dnešnej dobe práca s aroma marketingom nie je už prioritne o konkrétnej vôni. Dnes vieme, že sa jedná najmä o prácu so vzduchom, je dôležité poznať jeho správanie, prúdenie, externé vplyvy a mnoho ďalších premenných, ktoré vstupujú do procesu kvalitného, profesionálneho no najmä funkčného scent marketingu,“ komentuje P. Ostružiar a dodáva: „Vôňa na nás pôsobí tak, že v nás vyvoláva, ale aj zachováva pocit. Ten ktorý vyvolá je okamžitý, vzbudí v nás emóciu a ideme si kúpiť napríklad čokoládu, tento podnet si pamätáme možno hodinu, do tej doby než tu čokoládu zjeme. Dôležitejší pocit je „vôňová pamäť“, ktorá si pamätá ako ste sa na mieste, kde ste si kúpili čokoládu (pretože ste na ňu dostali okamžitú chuť) cítili. Ak sú pocity pozitívne, vaše nákupy budú pravidelné, ak nepríjemné, tak tento predajca vás ako klienta nezíska. Vôňu kávy alebo

čokolády tak, ako kávu alebo čokoládu však neprestanete mať radi, len si ich kúpite inde.“ Vôňu kávy napríklad s úspechom využívajú predajne elektro v sekcii s kávovarmi a nie sú výnimkou ani drogérie, kde si držitelia zákazníckej karty môžu dopriať svoje espresso. Spoločnosti ponúkajúce marketing majú v portfóliu dokonca niekoľko druhov kávových vôní. Ďalším príkladom je výrobca cukroviniek Manner, ktorý svoje samplingové stánky v reťazci Tesco aromatizoval vôňou inej pochutiny - čokolády. Prioritou je vytvoriť takú atmosféru, ktorá sa v pamäti spojí s produktom a vytvorí pozitívnu asociáciu. Zdroj: STORE MEDIA, Retail Summit 2015 Praha, Centrum interiérových vůní - ARIA PURA foto: Pixaby.com

(kp)

Slovak Retail Summit 2015 S X roÍník konferencie obobchode abmarketingu XIX. 21.- 22.4.2015, hotel HOLIDAY INN, Bratislava

OBCHOD MÁ PREDÁVAĒ

Obchod je umenie ab hybnou silou spoloÍnosti. Obchod dokáže reagovaē ˌexibilne, aby bol vždy vb rovnováhe sbduchom doby abvbtom je jeho sila. Len takto môže dlhodobo fungovaē na prospech nielen seba, ale aj svojich zákazníkov ab spoloÍnosti. Transformácia obchodu vb týchto turbulentných Íasoch ab plynulých zmien si vyžaduje enormné snahy porozumieē týmto zmenám. Kto má uspieē, musí sa vedieē rozhodnúē, ktorá zbciest vedie kbúspechu.

Obchod budúcnosti

Peter Stanȸk, ekonóm aǡprognostik, Ekonomický ústav SAV

OBCHOD MÁ PREDÁVAĒ Ako vytvoriɼ rozumnú rovnováhu tak, aby sa obchod, dodávateɗ, spotrebiteɗ, štát aǡspoloȬenstvo krajín cítili vǡkoži „Európanov“ komfortne? Jedným kamienkom zo skladaȬky je aj hɗadanie ciest spolupráce pri nastavení podnikateɗského prostredia aǡpreviazanosti tvorby legislatívy.

HODNOTY LEADROV FORMUJÚ SMEROVANIE ODVETVÍ ȫastým údelom vizionárov je, že bývajú odmietnutí aǡnepochopení, až kým aj ich priȬinením nedozrie spoloȬnosɼ tak, aby sa dali realizovaɼ tieto nové myšlienky aǡ vytvorili sa možnosti premieɟaɼ ich na Ȭiny, ktoré prinesú pozitívne zmeny nielen vǡpodnikaní, ale aj vǡširších rozmeroch napredovania spoloȬnosti.

OBCHOD AKO RASTOVÝ FAKTOR EKONOMIKY Potenciál obchodu sa dá využiɼ vǡrôznych oblastiach. Ako sǡním pracovaɼ na úrovni národnej ekonomiky? VǡȬom má obchod potenciál aǡaké sú jeho limity? VǡȬom mu treba pomôcɼ aǡako?

INOVÁCIE, INOVÁCIE, INOVÁCIE Takmer zaklínadlom týchto dní sa stalo slovo inovácie vo všetkých oblastiach. Niektoré sa objavia aǡzmiznú, iné sú kɗúȬom kǡúspechu. Ktoré sú tie pravé Ȭo majú potenciál rozhýbaɼ trhom?

RECEPTY NA ÚSPECH ȫo sa osvedȬilo vǡ praxi? ȫo zvýšilo ziskovosɼ alebo eliminovalo straty? ȫo je kɗúȬom kǡúspechu aǡako na to?

TRENDY V OBCHODE

GALAVEÌER HVIEZDY RETAILOVÉHO NEBA

Odovzdávanie ocenení aǡkultúrno-spoloȬenský program spojený sǡcharitatívnou podporou nadácie Memory

INCOMA Slovakia, s.r.o., Mišíkova 10, 811 06 Bratislava, tel.: 02/54418969, mob.: 0903424445, e-mail: tauchmannova@incoma.sk, www.incoma.sk

Á S KO R Á C I A S T R T Í! R E G IO LA S A P ummit.sk etails

www.r

15


promotion

VNÍMANIE PRIVÁTNYCH ZNAČIEK ZÁKAZNÍKMI

časť 2

Cieľom vlastného primárneho výskumu bolo zistiť, ako zákazníci vnímajú privátne značky vybraných reťazcov a ako sa následne v nákupnom rozhodovaní aj rozhodujú. Aké faktory sú dôležité z hľadiska naplnenia ich predstáv, smerujúcich k spokojnosti s uskutočneným nákupom. Vlastný výskum sme uskutočnili na základe dotazníka, kde sme sa pýtali respondentov na privátne značky obchodného reťazca COOP Jednota v Banskobystrickom regióne. Výskum bol uskutočnený v roku 2014. Dotazník bol anonymný a rozdelený na dve časti, pričom v prvej časti sme zisťovali osobné údaje respondentov. Druhá časť bola zameraná na znalosť spotrebiteľov, aké privátne značky poznajú a ktoré zároveň i kupujú a prečo, pričom sme sa zamerali na mliečny segment produktov.

kraji. Z celkového počtu 300 opýtaných rrespondentov bolo správne vyplnených 276 dotazníkov, čo predstavuje 92 % z celkového počtu. Zvyšných 8 % dotazníkov bolo vyplnených nesprávne, preto sme ich vylúčili z nášho výskumu. Najvyššie zastúpenie v skúmanej skupine mali respondenti vo veku 26 – 35 rokov, ženy so stredoškolským vzdelaním s maturitou, žijúce v meste a s mesačným príjmom 351 - 450 €. Uvedené údaje sú výsledkom otázok 1 – 5.z dotazníka.

Dotazník bol vyplnený 300 respondentmi v Banskobystrickom

V Tabuľke 1 uvádzame percentuálny podiel nákupu respondentov

16

jednotlivých privátnych značiek v mliečnom segmente COOP Jednota. Najviac mliečnych produktov kupujú respondenti pod privátnou značkou COOP kategóriu „DOBRÁ CENA“, a to 37 %. Len o 3 % menej mala kategória „ TRADIČNÁ KVALITA“ (34 %). Tretie miesto so 14 % obsadilo hniezdo „JUNIOR“, nasledovalo hniezdo „MAMIČKINE DOBROTY“ (7 %) na štvrtom mieste. Hniezdo „ACTIVE LIFE“ mala len 6 %. Najmenej mliečnych produktov je kupovaných pod značkou COOP „PREMIUM“, a to 2 %. Uvedená značka má najmenej produktov, čo sa týka mliečneho segmentu napr. šľahačka, margarín.


promotion pre deti s príchuťami alebo mliečne dezerty.

Tabuľka 1

Mliečny segment COOP Jednota Slovensko ZNAČKY - MLIEČNY SEGMENT COOP JEDNOTA % PODIEL RESPONDENTOV

37 %

34 %

14 %

7%

6%

2%

Prameň. Vlastný výskum, 2014

Pod značkou COOP „TRADIČNÁ KVALITA“ sú taktiež predávané mlieko, maslo, jogurty, smotany, navyše sú to aj rôzne druhy syrov, pudingov, dezertov. Pri týchto produktoch sú najdôležitejšími kritériami nákupu trvanlivosť (72), čerstvosť (65), chuť (49). Podstatnou váhou pri kúpe mliečnych produktov sú aj dostupnosť, cena, reklama.

Prostredníctvom Tabuľky 2 sme vyhodnotili, ktoré faktory sú pre respondentov najdôležitejšie pri kúpe mliečnych výrobkov. Je potrebné poznamenať, že respondenti pri tejto otázke dostali možnosť označovať i viac, pre nich významných kritérií. Pod značkou COOP „ DOBRÁ CENA“ môžeme nájsť základné mliečne produkty ako sú mlieko, jogurty alebo smotana. Z tabuľky 2 vyplýva, že medzi najdôležitejšie faktory kúpy, pri uvedenej značke, respondenti zaraďujú čerstvosť (75), trvanlivosť (69), chuť (60), cena (59) a letáky (54). Možnosti „odporúčania iných“, „zloženie“ alebo „značka“ boli pre respondentov nepodstatné, nevenovali im pozornosť.

Pre privátnu značku COOP „JUNIOR“ sú najdôležitejšími kritériami čerstvosť (80), chuť (64) a starostlivosť o zdravie (61), a to hlavne z dôvodu, že mliečne produkty pod touto značkou sú určené cieľovej skupine – deťom. Ide o produkty ako sú Jednotáčik, mlieka

Tabuľka 2

Najdôležitejšie kritéria nákupu mliečneho segmente v TESCU KRITÉRIA NÁKUPUŇ CENA

59

42

17

79

52

35

CHUŤ

60

49

64

44

38

71

ČERSTVOSŤ

75

65

80

51

61

16

OBAL

5

0

14

0

0

0

DOSTUPNOSŤ

42

47

30

18

0

0

TRADÍCIE

2

0

0

0

0

0

ZNAČKA

0

0

0

0

0

0

TRVANLIVOSŤ

69

72

60

57

0

4

ZLOŽENIE

0

0

3

0

0

0

UMIESTNENIE

47

31

10

2

0

0

SKÚSENOSTI

31

15

41

29

84

55

BALENIE

1

3

6

15

0

11

LETÁKY

54

38

43

4

0

29

ODPORÚČANIA INÝCH

0

0

0

0

0

0

REKLAMA

49

40

19

38

0

0

PODPORA PREDAJA

15

11

0

0

0

0

STAROSTLIVOSŤ O ZDRAVIE

38

12

61

1

46

5

Prameň. Vlastný výskum, 2014

Pri mliečnych produktoch pod značkou COOP „MAMIČIKNE DOBROTY“ respondenti uprednostňujú cenu (79) a trvanlivosť (57) (napr. smotana, tatárska omáčka,majonéza, bryndza, zakysané mlieka). Značka COOP „ACTIVE LIFE“ je zameraná na aktívny životný štýl, ako sú napr. nízkotučné jogurty, tavený syr či nápoje s kultúrami. Respondenti uprednostňujú skúsenosti (84) z touto značkou, cenu (52) ako aj starostlivosť o zdravie (46). Poslednou značkou je COOP „PREMIUM“. I pri tejto značke respondenti preferujú chuť (71) a skúsenosti (55), ale medzi podstatné kritéria zaraďujú i cenu (35). „Uvedené informácie vychádzajú z úzkeho prieskumu zákazníkov, danej vekovej kategórie a v ohraničenom regióne. Údaje nekorešpondujú s našimi celoslovenskými dátami o vlastnej značke COOP Jednota, v ktorej sú 3 základné kategórie: 1. Dobrá cena, ktorej podiel na vlastnej značke COOP Jednota je 19,6%, 2. Tradičná kvalita s podielom 77% na vlastnej značke COOP Jednota (vrátane všetkých hniezdových značiek) a 3. Premium s podielom 3 % na vlastnej značke. V kategórii Tradičná kvalita je vytvorených aj niekoľko spomínaných „hniezd“, teda výrobkov s príbuzným zameraním, napr. Mamičkine dobroty, Junior, Active life a podobne,“ komentuje a spresňuje výsledky prieskumu Gabriel Csollár, predseda predstavenstva, COOP Jednota Slovensko. Ing. Poliačiková Eva, PhD. EF UMB, Banská Bystrica eva.poliacikova@umb.sk foto: COOP Jednota Slovensko (redakčne upravené) 17


people

AKO SA ROZHODUJEME? časť 2.

V druhej časti seriálu sa pozrieme na kultúrne rozdiely pri rozhodovaní a zabŕdneme aj do procesov, ktoré sa dejú pri rozhodovaní v mozgu. Mozgu zákazníka, spotrebiteľa, jednoducho človeka, ktorý si vyberá.

Príbeh o zelenom čaji s cukrom Sheena Iyengar, profesorka z Columbijskej univerzity a autorka knihy The Art of Choosing, prišla do Japonska a objednala si čaj s cukrom. Na počudovanie jej ho čašník aj manažér odmietli dať, lebo „nikto“ si zelený čaj nesladí. „Chápem, že VY si nesladíte VÁŠ zelený čaj, ale ja si chcem osladiť SVOJ zelený čaj,“ argumentovala Iyengar. Japonci si kladú za povinnosť ochrániť gaidžina (ne-Japonca, cudzinca) pred zlou voľbou. Zlou z ich perspektívy. Zdala sa im nevhodná, pretože cudzinka nepozná iné možnosti ako 18

sa pije zelený čaj a teda pomáhali jej zvoliť inak. Čas s cukrom je proti japonským kultúrnym zvyklostiam a snažili sa zachovať hosťovi tvár. Existuje japonská a americká „verzia“ rozhodovania? Americká vraví: „Have it your way“ („Dajte si to po svojom“ - Burger King) a „Happiness is in your choices“ („Šťastie je vo vašej voľbe, vo vašich možnostiach“ - Starbucks). Starbucks údajne ponúka zákazníkom až 87 000 kombinácií nápojov! Naozaj dosiahli Američania dosiahli v spôsobe a slobode rozhodovania? Nuž, nie je to tak ani na ich domácom piesočku.

Americká verzia je založená na troch pilieroch, ktoré postavíme do kontrastu s inými kultúrami.

1. pilier - Robte len vlastné rozhodnutia Americká kultúra slobodu rozhodovania považuje za jednu zo základných slobôd a takmer za americký „vynález“. Američan si chce vybrať sám, nie kolektívne. Naopak ázijské kultúry sú radšej, ak ide o odporúčanie viacerých osôb, skupinové rozhodnutie. Dan Ariely, behaviorálny ekonóm napríklad píše o výrazných kultúrnych rozdieloch pri výbere jedla v reštaurácii. Zatiaľ čo Európania alebo Američania si


people absurdum. Pri viac ako desiatich možnostiach už robí človek zlé rozhodnutia resp. rozhodnutia s ktorými nie je spokojný.

2. pilier - Čím viac možností, tým lepšie rozhodnutie?

preťažení možnosťami, nutnosť voľby ich desí, majú dokonca strach z toľkej ponuky (o strachu v druhej časti článku). Nie je to pestrosť ponuky ale zadúšanie sa hľadaním nezmyselných detailov a rozdielov. Skúste vo svojej praxi retailera pouvažovať, nad šírkou a hĺbkou ponuky. V roku 2012 z kvantitatívneho prieskumu „Nákupné sprá vanie, voľný č as a zásoby tovarov v domácnosti“ agentúry GfK Slovakia pre spoločnosť Lidl vyplynulo, že až 97 % opýtaných (N = 1009) disponuje maximálne 100 druhmi tovaru, pričom v priemere ide o 71,7 výrobkov. Na týchto skutočnostiach potom postavil Lidl kampaň „Viac času na príjemné veci“.

V postkomunistickom Rusku robila Iyengar výskum a účastníkom ponúkla sedem druhov plechoviek – od Coca-Coly v dvoj variantoch, cez Pepsi, Dr. Pepper až po Sprite načo jeden z Rusov povedal: „Ale veď to je jedno, ktorú si vyberiem, je to stále sódovka.“ Pre Američanov je dôležité nielen to, čo si odnesú zo 100 000 položiek hypermarketu Wal*mart, ale aj to, ako si vyberú – už výber musí byť správny. Musia piť správne nápoje a jesť správnu veľkosť hamburgerov. Iyengar hovorí o nutnosti mať viacero možností (multiple choices). Čo na to Východoeurópania z bývalého socialistického bloku? „V obchodoch je veľa tovaru, boli sme zvyknutí nemať možnosť voľby, načo nám je toľko možností?“ Napokon často sa rozhodujeme medzi tovarmi, ktoré sa až tak neodlišujú. Čiže je to jedno koľko je možností, len sa tým predlžuje už i tak zbytočné váhanie. Američania sa celý život učili: „Nájdi rozdiel“. Rozhodovanie je práve o tom, že hľadáme rozdiely, porovnávame, vyberáme. Európania z východného bloku sa právom cítia

Voľby medzi možnosťami sú zaujímavé len do určitého okamžiku. Ak presiahnu hranicu únosnosti, stávajú sa Lioness Paw je obilná vodka otravné pochádzajúca z Poľska, krajiny, a frustrujúce. kde vznikla tradícia výroby vodky. V živote totiž Vodka vďačí za svoju jedinečnú človek nevolí kvalitu krištáľovo čistej vode len druh kávy, pochádzajúce zo studne, ktorá sa čipsov, ale aj nachádza v Toruni. Kombinácia partnera, školu, sladkej vody, prírodných zložiek povolanie a moderných výrobných technológií a aj svojich dáva Lioness Paw vodke jedinečnú politických a nezabudnuteľnú chuť. Vďaka zástupcov. šesťnásobnej destilácií je vodka Navyše mimoriadne jasná a silná. si dokáže zosumarizovať nielen reálne Veľkoobchod: dostupné Jozef Korman - MLYN možnosti, ale Oficiálny distribútor pre SR Západ 1057/17 dokáže si aj 028 01 Trstená predstaviť Tel.: +421 43 5392 034 možnosti E-mail: info@korman.sk nedostupné a nereálne, čím Internetový predaj: sa šírka výberu rozrastá ad

zámerne pri stole dajú každý niečo iné, aby preukázali individualitu a slobodu rozhodovania, Ázijčania naopak čakajú až si objedná jeden a všetci ostatní si dajú rovnaké jedlo. Na jednej strane stojí voľba ako prejav individuality, vlastnej cesty, na strane druhej je voľba prejavom rešpektu k autorite, harmónii, ku komunite. Výskumy hovoria, že skupinové rozhodnutia sú rýchlejšie a lepšie. Konceptom rozhodovania na základe odporúčaní a skúseností iných sa zaoberal napríklad Daniel Gilbert a v našom seriáli ho určite ešte budeme spomínať.

3. pilier - Nikdy sa nevzdať možnosti voľby Dokonca ani v tak vypätých okamžikoch ako je rozhodnutie, ktorého následky si ponesieme po zvyšok života, sa človek, ktorý vzišiel z americkej kultúry nechce vzdať voľby. Naopak Európania sú menej rigidní a dokonca aj v otázke žitia a nežitia svojich blízkych napojených na lekárske prístroje, by rozhodnutie nechali radšej na lekároch (všimnite si štáty, kde je povolená eutanázia). Ľudia si takmer vždy vyberú to, čo je v ich najlepšom záujme, alebo si vyberú lepšie, než keby za nich vybral niekto iný. Je to pravda?

(kp)

www.svetnapojov.sk 0901 720 720

19


people V oblasti, ktorú človek pozná, má s ňou skúsenosti a rýchlu spätnú väzbu – napríklad výber zmrzliny v stánku, to môže byť pravda. No oblasti ako sú investície, postup liečby sú pre individuálne rozhodovanie príliš veľké sústo. Jeden zo základných pilierov rozprávky s názvom „Americký sen“ je nekonečno možností, alebo ako spomína Sheena Iyengar – limitless choice. Často ide len o názov, ktorý rozlišuje dva totožné výrobky, Sheena spomína príbeh s lakom na nechty, z ktorých jeden bol v odtieni „balerínky“ a druhý v odtieni „očarujúci“. Keď odstránila štítky z flakónov, nikto tieto dva ružové laky od seba nerozoznal.

Sonda do mozgu: Emócie a rácio Prečo si zákazníci objednávajú 10 alebo 15 dekagramov tresky? Prečo si neobjednávajú 12 alebo 13 dkg? Ľudia premýšľajú v disparátnych (rôznorodých, vzájomne nesúvisiacich) kategóriách, v „škatuľkách“, po 5, po 10 kusov. Zároveň ak máme číslo nad 10, čo je viac ako 10 prstov, ťažšie si vieme predstaviť rozdiel. Napríklad medzi 12 a 13 (podobne je to pri tzv. veľkých číslach, aký je rozdiel medzi miliardou a dvomi miliardami?). Zároveň je spotrebiteľ v zajatí autopilotného správania a zvykov, je pre neho – rovnako ako pre predavačku pri pultovom predaji - ľahšie vyžiadať si zaokrúhlené, celé číslo. Zaujímavé, že doteraz používame historické merné jednotky, napríklad tucet (12 ks) alebo kopa (60 ks). Zákazník tiež v drvivej väčšine prípadov neprepočítava obsah jednotlivých ingrediencií, látok (cukry, tuky.) prítomných v kilograme výrobku na hmotnosť balenia, napr. 0,75 kg alebo 0,33 kg. Nobelovou cenou ocenený Daniel Kahneman (a keby 20

žil, tak aj Amos Tversky) hovoria o Systéme 1, ktorý je zodpovedný za rýchle, reflexívne, automatické rozhodnutia a Systéme 2, ktorý je reflexívny a zapájame ho práve pri spomínaných výpočtoch alebo komplikovaných rozhodnutiach. Systém 1 neustále generuje pre Systém 2 rôzne dojmy, intuície, úmysly a pocity. Ak Systém 2 tieto podnety schváli, potom sa dojmy premenia na názory, úmysly a impulzy sa premenia na aktivitu. V jednom experimente uverejnenom na portáli Brainworldmagazine. com sa pomocou pozitrónovej emisnej tomografie (PET), psychológ Kip Smith z Kansasaskej štátnej univerzity pozrel na mozgy účastníkov, ktorý prechádzali rozhodovacím procesom. Smith dospel k záveru, že mozog analyzuje voľby z rôznych uhlov, a že rozhodnutie zahŕňa viac oblastí mozgu, nielen jednu konkrétnu. Iné štúdie využívajúce funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) zistili, že v priebehu mnohých rozhodovacích procesov sa prefrontálna kôra, teda novšia, racionálna časť mozgu, ktorá má na starosti uvažovanie, úsudok a vedomé rozhodnutia nezapája, zatiaľ čo oblasť nucleus accumbens (časť bazálnych ganglií) zvádza boj o úsudok. Táto časť mozgu, ktorá hrá hlavnú úlohu v oblasti emócií, potešenia, ale aj závislostí, strachu a tzv. placebo efektu, sa snaží vplývať na rozhodnutie podľa toho, ktorá emócia prevažuje. Apropó strach. Antropológovia poznajú pojem panoramatický strach, čo je strach zo straty kontroly, ktorý spotrebiteľov núti, aby hľadali akúkoľvek dostupnú útechu. Tento poznatok sa využíva doteraz: firma poukáže na problém, o ktorom spotrebiteľ nevedel, vybičuje pocit strachu z tohto problému a ponúkne možnosť voľby, teda riešenie

ako sa problému zbaviť. Štúdia uverejnená v časopise Journal of Neuroscience popisuje, že ak účastníci experimentu mali rovnaké podmienky pre rozhodnutie, tak si vybrali možnosť, ktorá im spôsobila stimuláciu oblasti nucleus caudatus (časť bazálnych ganglií), teda v oblasti „starého“ mozgu podieľajúcej sa na predvídaní odmeny. Ako uvádza Jitka Vysekalová zákazník sa rozhoduje v dvoch rovinách: emocionálnej (70 %) a racionálnej (30 %). J.Vysekalová cituje Ivana Tomeka, ktorý vychádza z teórie „High a Low Involvementu pri nákupe“. Teória vysvetľuje, ako človek reaguje na racionálne nezvládnuteľný rozsah ponuky. Spotrebiteľ podvedome rozdeľuje tovar do dvoch skupín: na menej zaujímavý (Low Involvement), ktorý nakupuje mechanicky, podľa zvyku, bez uvažovania, autopilotným správaním (všimnite si paralelu so Systémom 1). Druhou skupinou je tovar, nad ktorým zákazník premýšľa (High Involvement), pretože tu hraje úlohu buď veľké riziko (napr. zdravotné či životné poistenie, obsah éčok), alebo emocionálny vzťah (koníčky, šperky) alebo je v hre vysoká cena (typicky autá, byty). Tu už porovnáva, premýšľa a skúša (Systém 2). Spracoval: JP, Ilustračné foto: Pixabay.com

Predstavte si nasledujúce možnosti: Zľava -10 % Zľava až 10 % Zľava 10 až 20% 10% zľava Zľava 10 € Pre akú akciu sa rozhodne najviac zákazníkov?


people

SPOLOČNOSŤ NESTLÉ PRIPRAVUJE

A ZAMESTNÁVA MLADÝCH Spoločnosť Nestlé Slovensko nedávno zverejnila hneď dve dôležité informácie, ktoré sa venujú spoločnej a dnes veľmi významnej téme – zamestnávaniu a odbornej príprave mladých ľudí. a služieb v Prievidzi. Spoločne otvárajú študijný odbor Pracovník v potravinárstve – výroba trvanlivých potravín.

Potravinári z Prievidze Prvá tlačová informácia hovorí, že spoločnosť Nestlé v Českej republike a na Slovensku v roku 2014 zamestnala až 305 mladých. Tento pozoruhodný výsledok nevznikol náhodou. Nezamestnanosť mladých je vážnym celoeurópskym problémom a práve Slovensko patrí ku krajinám s obzvlášť nepriaznivou situáciou. Spoločnosť Nestlé v roku 2013 odštartovala iniciatívu Nestlé needs YOUth, v rámci ktorej sa zaviazala okrem iného do roku 2016 prijať v Českej a Slovenskej republike 240 nových zamestnancov vo veku tridsať rokov. Už za prvý rok tento trojročný cieľ výrazne prekonala a iniciatíva ďalej pokračuje.

Venuje sa teda presne tomu, na čo je zameraný závod Nestlé v Prievidzi. Jeho produkciou sú dehydratované výrobky, ktoré spotrebitelia dobre poznajú pod tradičnými značkami CARPATHIA a MAGGI. Je to praktická realizácia modelu duálneho vzdelávania – návrh zákona pred pár dňami schválil parlament, v Prievidzi ho už uvádzajú do života. V škole mladí potravinári dostanú teoretické základy, v závode potrebné praktické znalosti.

U nás i vo svete Pri otvorení tohto študijného odboru primátorka Prievidze Katarína Macháčková vyzdvihla význam tohto kroku pre rozvoj mesta a regiónu. Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš zasadil iniciatívu

do celoslovenských súvislostí na poli odbornej prípravy a zamestnávania mladých. A Torben Emborg, generálny riaditeľ spoločnosti Nestlé pre Českú a Slovenskú republiku zdôraznil, že pri riešení týchto úloh má spolu so štátom a verejnou sférou nezastupiteľnú úlohu podnikateľský sektor. Nestlé ako globálny líder v oblasti potravinárstva napĺňa myšlienky spoločenskej zodpovednosti konkrétnymi činmi u nás aj vo svete. V celej Európe len za minulý rok spoločnosť zamestnala až 7 700 mladých ľudí, ďalšie štyri tisícky dostali možnosť odbornej prípravy ako učni či stážisti. Práve spoločnosť Nestlé je iniciátorom vytvorenia Aliancie pre mladých, ktorá si dáva za cieľ vzdelávanie a zamestnávanie mladých ľudí. Zapojilo sa do nej už takmer tridsať významných firiem, tento príklad priťahuje ďalších a je významným pozitívnym krokom v tejto dnes i pre budúcnosť veľmi závažnej problematike. MN

Praktické znalosti A má rôzne podoby. Kto neovláda angličtinu, nuž Nestlé needs YOUth je tak trochu aj slovná hračka. Znamená Nestlé Ťa potrebuje a zároveň Nestlé potrebuje mládež. Oba tieto významy sa hodia na to, o čom hovorí druhá informácia, vychádzajúca z tejto iniciatívy, a ktorá sa týka závodu Nestlé v Prievidzi. V rámci toho programu spoločnosť Nestlé nadviazala spoluprácu so Strednou odbornou školou obchodu 21


people

KEĎ MARKETING, OBCHOD A HR ŤAHAJÚ ZA JEDEN POVRAZ Ak sa na angažovanosť pozrieme optikou financií, podnikateľský úspech firmy nesúvisí len so spokojnosťou zákazníkov, ktorá sa prejavuje opakovaným nákupom alebo odporúčaním ďalších potenciálnych zákazníkov, ale úzko súvisí aj s angažovanosťou zamestnancov. Do manažérskeho slovníka čoraz viac a viac preniká pojem angažovanosť zamestnancov. Manažéri si pod týmto pojmom predstavujú predovšetkým záujem zamestnancov o firmu o jej výsledky, záujem prispieť svojimi nápadmi k rozvoju firmy, robiť viac ako je štandard. Jednoducho povedané, viac sa

K najzaujímavejším myšlienkam a skúsenostiam v tomto obore podľa Data Servis patrí: Finančné dôsledky nízkeho zapojenia zamestnancov do realizácie firemnej stratégie • 90 % všetkých stratégií nie je dobre zavedených (zdroj: Robert Kaplan a David Norton). • 70 % zamestnancov sa podľa svojho názoru aktívne nezapája do firemného diania. (zdroj: Gallup). Náš životný štýl ovplyvňuje spôsob riadenia firiem • Pravidlá riadenia v priemyselnom veku: prikazuj a kontroluj už neplatí. • V období znalostnej a sieťové ekonomiky platí: spájaj, medziodvetvovo a spolupracuj. • Firmy otvárajú a zdieľajú maximum informácií so svojimi zamestnancami. Skutočne dobrí zamestnanci zostávajú vo firmách kvôli svojim nadriadeným • Ľudia neodchádzajú z firiem, odchádzajú od svojich nadriadených. • Oddelenie s kvalitnými vedúcimi dosahujú podstatne lepšie výsledky.

22

zaujímať. A zrejme sa zhodnú na tom, že angažovanosť zamestnancov je malá, čo tiež potvrdzuje rad prieskumov Zdá sa, že riešením je nájsť správne „motivátory“, ktoré posilňujú angažovanosť a teda aj spokojnosť zamestnancov. V praxi to ale vôbec nie je jednoduché, pretože motivačné faktory, ktoré do Vašej firmy nových zamestnancov, prečo u Vás zamestnanci zostávajú a motivátory, ktoré „spúšťa“ angažovanosť zamestnancov, sa zásadne líšia. Predstavujú posun k individuálnym

Odporučíte svojho zamestnávateľa vo svojom okolí? Určite by som odporučil svojho zamestnávateľa 20 % Odporučil by som svojho zamestnávateľa

30 %

Skôr by som odporučil svojho zamestnávateľa 28 % Skôr by som neodporučil svojho zamestnávateľa 13 % Neodporučil by som svojho zamestnávateľa

motivátorom pre jednotlivých zamestnancov, k individuálnemu vedeniu, priestoru pre uplatnenie zručností zamestnancov a znamenajú presun od manažmentu k leadershipu. A leadrom je ten, ktorý je pre ostatné skutočne pozitívnym príkladom. Motivovať druhých jednoznačne súvisí s vlastnou motiváciou.

Marketing a HR majú spoločný cieľ: Spokojného zákazníka Platí, že všetko, čo môže byť o vašej firme známe, raz bude známe. Čo môže byť zmerané, bude zmerané, vrátane skúseností vašich zamestnancov s vašou firmou. Nemajte ale obavy, ak niektoré referencie budú negatívne, všetci vieme, že sa občas niečo nepodarí. Negatívne referencie a skúsenosti je ale potrebné riešiť. Na úrovni zákazníkov i zamestnancov. Prieskumy medzi firmami

Aký je váš vzťah k značke zamestnávateľa? Výborný

24 %

Veľmi dobrý

31 %

Skôr dobrý

40 %

Skôr zlý

3%

4% Veľmi zlý

1%

Určite by som neodporučil svojho zamestnávateľa 6%

Úplne zlý

1%

Zdroj: Data Servis – informace.s.r.o.

Zdroj: Data Servis – informace.s.r.o.


Najdôležitejšie správy o dopadoch people na európsku ekonomiku ukazujú, že na celkovej zákazníckej spokojnosti sa zamestnanci firiem podieľajú až 70 %. Zamestnanci tiež môžu ovplyvniť až 92 % nespokojných zákazníkov, ak preukážu zamestnaneckú ústretovosť, a môžu ich udržať ako aktívnych zákazníkov.

Ekonomický výkon trhu stredných podnikov

Podľa prieskumov Data Servis je len 55 % zamestnancov úplne presvedčených, že zákazníci ich firmy dostávajú za svoje peniaze zodpovedajúcu hodnotu! Logicky z toho vyplýva, že ak zamestnanci nezdieľajú hodnoty značky, nie sú presvedčení o vyváženosti ceny a ponuky, veľmi ťažko o tom budú presviedčať zákazníkov.

Čo ovplyvňuje zamestnancov? • Ak firma a jej časti plnia stanovené ciele, s optimálnou štruktúrou nákladov a predpokladaným hospodárskym výsledkom. • Ak firma má zvládnuté procesy a ľudia využívajú najlepšie schopnosti a zručnosti, ktoré majú. • Ak zamestnanci majú jasne stanovené ciele a ukazovatele hodnotenia, ideálne v nadväznosti na zákaznícku spokojnosť. • Ak je každému zamestnancovi jasné, prečo vo firme je a čo má robiť. A to aj v období zmien, zavádzania nových vecí, stále musí mať jasno, čo sa do neho očakáva a ako sa má správať.

PoĈet stredných podnikov v roku 2014

PoĈet zamestnancov stredných podnikov

Úloha nadriadeného Absolútne kľúčová je úloha priameho nadriadeného, ktorý je sám nositeľom značky, vzorom a motivátorom pre celý tím. Dlhodobé prieskumy jednoznačne preukázali, že u tímov, ktoré nedosahujú dobré výsledky, je slabým článkom priamy nadriadený. Ak ľudia postupujú na firemnom rebríčku, idú za svojím vzorom - plní limity, hodnoty, ale potrebuje mať o líniu vyššie ujasnené vzory, hodnoty, profesionalitu, skúsenosť, odbornosť, spravodlivosť. Ak „funguje“ priamy nadriadený, funguje celý jeho tím. Táto hierarchia vzorov ide až k vrcholovému vedeniu. Ak sú ľudia vo vrcholovom vedení konzistentní vo svojom správaní so zásadami a hodnotami firmy, bude tak postupne fungovať celá firma. Prijme sa to ako štandard, proste je to tak - tak sa chová firma, značka a zamestnanci.

Produktivita stredných podnikov

Spokojný zamestnanec = spokojný zákazník Prejavom angažovanosti je tiež fakt, že zamestnanci chcú vo firme pracovať nie kvôli nedostatku iných pracovných príležitostí, ale preto, že ich miera súhlasu s firemným vývojom je vysoká, sú stotožnení s tým, kam firma ide. Rozumejú svojej práci, môžu využívať svoje schopnosti, ale tiež sa kriticky vyjadriť bez postihu. Odrazom spokojnosti zamestnancov je potom spokojnosť zákazníkov, ktorú vidíte vo firemných výsledkoch, v číslach, v dlhodobom horizonte. Ing. Marcela Šimková, MBA, Executive Director Data Servis – informace.s.r. o. 23


business coffee

AUTOSALÓN ŽENEVA: OD A PO Ž Ženevské výstavisko Palexpo bolo toho roku doslova natrieskané novinkami. 85. vozidiel, ktoré majú potenciál masovo osloviť záujemcov nielen v Európe. Poďme sa Audi

Fiat

Značky Audi sa blysla druhou generáciou športového R8. Motor V10 pred zadnou nápravou a novo vyvinutý pohon všetkých kolies quattro zabezpečujú vynikajúce jazdné výkony, predovšetkým pri verzii s výkonom 449 kW (610 k): akcelerácia z 0 na 100 km/h trvá 3,2 s, maximálna rýchlosť je 330 km/h. Športový duch a dynamiku, „drajv“ bolo cítiť naprieč celým autosalónom. Audi ukázalo hybridnú verziu Audi Q7 a športovo-elegantnú štúdiu Audi prologue Avant.

Značka predstavila terénnejšie zameranú verziu 500X.

BMW

Honda

Skupina BMW ukázala nové MINI Countryman Park Lane zažilo svetovú premiéru, so svojimi štyrmi dverami pre cestujúcich, veľkými piatymi dverami a voliteľným pohonom všetkých štyroch kolies ALL4. MINI John Cooper Works je najnovším a najrýchlejším spomedzi všetkých modelov novej generácie v segmente prémiových malých automobilov.

Honda Civic Type R zaujala ako najrýchlejšie auto s predným pohonom. Honda prišla aj s európskou verziou typu HR-V.

Citroën Facelift známeho Berlinga a nové motory spĺňajúce emisnú normu Euro 6 zatienila významnejšia udalosť: Citroën počas veľtrhu deklaroval oddelenie luxusnejšej divízie DS a predstavil hatchback DS5 ako samostatnú značku.

Ford Ford do Európy premiérovo uviedol – a zožal pozitívnu spätnú väzbu od motoristických novinárov – Ford GT so šesťvalcom EcoBoost a tretiu generáciu hatchbacku Focus RS. Predstavil aj nové pretekárske vozidlo Fiesta R2, ktoré poháňa 1,0-litrový motor EcoBoost z vlastnej vývojovej dielne automobilky.

Hyundai Značka na seba strhla pozornosť najmä vďaka tretej generácii SUV Tucson. Nový Tucson je ambasádor značky, ktorý uvádza do života slogan „Nové myslenie. Nové možnosti.“ Vďaka atraktívnemu dizajnu a vyspelým technológiám predstavuje ďalší významný krok vpred pre značku Hyundai v Európe. Hyunadi Motor má v Európe ambiciózne plány a na rastúci segment SUV zaútočí Tucson až 11 elegantných farbách karosérie.

24

Partner rubriky: Baliarne


business coffee

Ročník autosalónu priniesol futuristické koncepty, „zelené“ prototypy, ale aj modely obzrieť za výstavou do Švajčiarska aspoň na niektoré autá. Pekne abecedne.

e obchodu, a. s. Poprad

KIA Kórejská automobilka ukázala vynovené Picanto a priniesla novú verziu typu cee’d. Svetovú premiéru absolvoval Kia Sportspace, mnohí chválili ako červené moderné kombi!

20V20 kombinuje v sebe dynamický dizajn športového štvordverového coupé s eleganciou SUV a variabilitou kompaktného vozidla.

Škoda Mazda

Svetové trendy reprezentuje najmenšie, mestské auto autosalónu, Opel Karl a debut zažil hatchback Opel Corsa OPC.

Tretia generácia modelu Superb, vlajková loď automobilky, predstavuje doterajší vrchol modelovej ofenzívy ŠKODA AUTO a potvrdzuje existujúcu silnú pozíciu značky. V Ženeve oslávila svoju svetovú premiéru nový výkonný model ŠKODA Octavia RS 230, ktorá boduje boduje atraktívnym dizajnom, športovým interiérom, modernou technikou a pôsobivým výkonom.

Peugeot

Volkswagen Touran

Medzi malými mestskými autami debutoval aj Peugeot 208 po facelifte.

Van Volkswagen Touran je kompletne vynovenou verziu a oslovuje moderným vzhľadom a zníženou spotrebou. Tejto značky sa predalo doteraz vyše 1,9 milióna kusov.

Mazda predstavila na autosalóne aj SUVčko, no malý športový „sexy“ roadster MX-5 zaujal najviac.

Opel

Renault Zvýšenú pozornosť médií a odbornej verejnosti vyvolal model Kadjar, crossover, ktorý má aj verziu 4x4. Toto kompaktné SUV príde na trh v polovici roka. Športovo ladené vozidlá reprezentoval aj Renault Clio R. S. 220 Trophy.

SEAT Najnovší showcar značky SEAT, prototype

Spracoval: JP, zdroj a foto: press.bmwgroup.com, mazdausamedia.com, Hyundai, geneva2015.fordpresskits.com, ŠKODA Auto Slovensko, SEAT, Peugeot 25


people

BRATISLAVA CHCE BYŤ VÝZNAMNÝM

KONGRESOVÝM MESTOM Bratislava má ambíciu stať sa významným kongresovým mestom. Aká je jej súčasná pozícia, aké sú jej reálne možnosti a perspektívy a čo robí pre to, aby tento svoj cieľ dosiahla? sedem percent je práve stredná a východná Európa.

Podnetná návšteva Čísla sú to teda prajné – čo to však znamená pre Slovensko a konkrétne Bratislavu? Aké sú šance a snaženia našej krajiny a jej hlavného mesta?

Tieto otázky nie sú celkom nové, hoci výraznejšie rezonujú práve v poslednom čase. Už v roku 1993, teda hneď po svojom vzniku sa Slovenská republika stala členom UNWTO, teda Svetovej turistickej organizácie, ktorá je špecializovanou agentúrou OSN a najreprezentatívnejšou globálnou štruktúrou pre toto odvetvie. O rok neskôr sa Bratislava stala členom Európskej federácie kongresových miest a pri desiatom výročí svojho vstupu hostila jej valné zhromaždenie.

Ako vyzerajú najvýznamnejšie štatistiky o celkovom vývoji turizmu? Toto odvetvie výrazne napreduje a Európa si stále drží dominantné postavenie s podielom vyšším ako polovica celosvetového počtu turistov. A náš starý dobrý kontinent nezaostáva ani rastom za novými destináciami zemegule. Vlani uverejnené čísla hovoria o päťpercentnom zvýšení, teda dvojnásobnom oproti priemeru obdobia 2005 – 2012. A na špici s prírastkom

Pred koncom minulého roku k nám prišiel prvý raz na návštevu šéf svetovej turistickej organizácie. Viaceré rady generálneho tajomníka UNWTO Talaba Rifaia sa oplatí pripomenúť. „Ohláste sa svetu inteligentným spôsobom. Nestačí vyzerať dobre, musíte byť dobrí“, povedal na stretnutí s predstaviteľmi cestovného ruchu.“ A pri prednáške na Ekonomickej univerzite to povedal konkrétnejšie: „Ak má Slovensko uspieť v medzinárodnej konkurencii v zápase o turistu, musí byť hlasné, sexi a musí byť iné.“ To doslova platí aj pre Bratislavu. Práve na jej pôde sa Talab Rifai stretol so štátnym tajomníkom Františkom Palkom, najvyššími predstaviteľmi mesta a jeho organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board. Za svetovú turistickú organizáciu prisľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa naša metropola dostala na zaslúžené miesto v oblasti cestovného ruchu. Napríklad aj ponukou, aby sa Bratislava stala členom 23-člennej skupiny miest, ktorá tvorí stratégiu mestského cestovného ruchu. Z jeho úst však zaznievalo predovšetkým presvedčenie, že najviac preto musíme urobiť my sami.

Future of MICE Presne v tomto duchu Bratislava Tourist 26


people Board/ BTB/ a Americká obchodná komora usporiadali začiatkom vlaňajšieho decembra medzinárodnú odbornú konferenciu Budúcnosť MICE v Bratislave a na Slovensku. Pojem MICE je širší a presnejší než kongresová turistika, sú za ním iniciály slov Meeting, Incentieves, Conference & Events. Dodajme, že práve táto línia cestovného ruchu sa najrýchlejšie rozvíja, ba dokonca je podľa štatistík Svetovej obchodnej organizácie tretím najdynamickejšie sa rozvíjajúcim odvetvím na svete. O hmatateľnej podobe tejto skutočnosti hovorí špecialistka BTB pre MICE Agáta Mikulová: „Keď prídu do akéhokoľvek mesta stovky až tisícky účastníkov konferencie či kongresu, žije tým prakticky celé mesto. Z organizácie kongresu ťaží široké spektrum firiem, podnikateľov aj poskytovateľov služieb.“ Výkonný riaditeľ BTB Martin Horváth vyjadril presvedčenie, že konferencia Budúcnosť MICE prinesie plodnú odbornú diskusiu o tom, aké možnosti ponúka Bratislava potenciálnym organizátorom kongresov a konferencií. Jeho želanie sa naplnilo a zaznelo množstvo cenných názorov a podnetov. Osobitne pripomeňme špičkových zahraničných hostí, veľmi uznávaných v tejto sfére. Z Írska to boli Pádraic Gilligan a Patrick Delaney, ktorí majú podiel na pozoruhodnom rozmachu Dublinu v tejto oblasti a radia aj mnohým iným kongresovým mestám. Ukázali viacero rukolapných príkladov úspechov, ale aj sklamaní v tejto náročnej sfére –

a opätovne podčiarkovali nevyhnutnosť inovatívneho prístupu a najmä spolupráce všetkých relevantných subjektov. Obaja majú v tomto smere tridsaťročné skúsenosti, rovnako ako belgický rodák Hugo Slimbrouck. Ten pripomenul predovšetkým inšpiráciu z Rigy v súvislosti so súčasným predsedníctvom Lotyšska v Rade EÚ – rovnakú príležitosť bude mať o čosi viac než rok Slovensko a Bratislava.

Predsedníctvo a Expo Dalo by sa povedať, že vtedy dostaneme všetko ako na striebornom podnose. Počas pol roka predsedníctva sa tradične odohrá okolo dvesto významných podujatí a na nich približne 20 tisíc účastníkov. Nikde však nie je povedané, že všetky musia byť u nás – pre europolitikov a najmä euroúradníkov je pohodlnejšie čo najviac zorganizovať v Bruseli. Všetci naši predstavitelia od špičkovej reprezentácie štátu po zástupcov nášho hlavného mesta, ale aj podnikateľských, kultúrnych, vedeckých a ďalších kruhov by po príklade Rigy mali urobiť všetko, aby čo najviac ich kolegov chcelo pri tejto príležitosti zavítať k nám. Lobovať je správne, potrebné a nevyhnutné – treba však na to mať aj argumentačnú muníciu. Rovnako ako spomínaní zahraniční hostia, aj Martin Horváth zdôrazňuje, že Bratislava dokáže premostiť svoj najväčší deficit – chýbajúce väčšie moderné kongresové centrum. Perspektívne je isteže prepotrebné. V prípade dvoch najväčších akcií posledného desaťročia, stretnutia Bush – Putin a ministerialu NATO, pomohli upravené priestory Incheby, pre predsedníctvo je pripravená predovšetkým vynovená Reduta, ale aj Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo a historická budova Národnej rady SR. Zaujímavých,

či už historických, postindustriálnych a ďalších priestorov je tu aj viac, treba však pridať v spolupráci a ochote ich prevádzkovateľov. A k dispozícii je viacero moderných hotelových konferenčných sál. Poďme k prednostiam Bratislavy. Dopravné spojenie po ceste aj železnici je výborné, popri vlastnom neveľmi frekventovanom letisku je v blízkosti Schwechat s napojením na všetky významné svetové destinácie. Cesta odtiaľto do Bratislavy je často rýchlejšia, ako z materských letísk najslávnejších kongresových miest Londýna a Paríža do ich centra. V tomto aj inom je blízkosť ďalšieho velikána vo svete MICE Viedne ani nie konkurenciou, ale skôr nevyužitou synergickou príležitosťou. Ubytovacia a gastronomická ponuka Bratislavy sa pozoruhodne rozšírila a skvalitnila. Ako jedna z mála metropol leží priamo v zaujímavej vinárskej oblasti, v blízkosti sú naše najvýznamnejšie kúpele, nevšedná história, kultúra aj dynamická súčasnosť, príťažlivá príroda s Dunajom aj lesmi. Ide o to, ako to vhodne definovať a účinne komunikovať. Tu sme opäť pri téme spolupráce a ťahaní za jeden povraz. Najbližšia príležitosť je svetová výstava Expo v Miláne, začína sa už v máji, koncom júna je slovenský deň a do skončenia na jeseň sa všeličo dá prezentovať. Potom už iba čosi cez polrok zostáva do predsedníctva. Samozrejme ani ono nebude čarovným prútikom, ale nevšednou šancou, ktorú treba využiť na poriadnu akceleráciu a jej pokračovanie. Je to veľká výzva pre všetkých, ktorým záleží na rozvoji Slovenska a jeho hlavného mesta. Miloš Nemeček 27


people

TOP FIREMNÝM FILANTROPOM JE PRVÁ STAVEBNÁ SPORITEĽŇA

DARCOVSTVO POMÁHA SKVALITNIŤ ŽIVOT Nie je žiadnym tajomstvom, že firemná filantropia a CSR aktivity sa už aj v slovenskom prostredí stávajú samozrejmosťou. Väčšina firiem to nerobí preto, aby o nich bolo počuť, ale preto, že to vyplýva z ich filozofie a poslania. Napokon, bez takýchto spoločností a podnikov by sa tí, ktorí to naozaj potrebujú, nemali často ani šancu uchádzať o svoje miesto v živote spoločnosti. svojho ekonomického úspechu vraciame spoločnosti. Pôsobenie na filantropickom poli vnímame ako možnosť aj povinnosť pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Svojimi aktivitami sa nezvykneme chváliť. Ak si však naše snaženie niekto všimne, veľmi si to vážime. Zároveň je to pre nás záväzok do budúcnosti.“

Firemná filantropia je vlastná a samozrejmá aj pre Prvú stavebnú sporiteľňu. Jej snahu si všimla aj verejnosť. Za rok 2014 získala najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku ocenenie TOP firemný filantrop v kategórii veľké firmy nad 250 zamestnancov. V rebríčku, ktorý zostavuje Fórum donorov, vystriedala po ôsmich rokoch PSS, a. s., firmu s podobnou skratkou SPP, a. s. TOP firemný filantrop má už 10-ročnú tradíciu a ide o jediný rebríček, ktorý prináša dáta o firemnom darcovstve podľa jednotnej metodiky. Je prístupný pre všetky firmy, ktoré zodpovedne podnikajú a venujú časť svojich ziskov na podporu verejnoprospešných projektov. Ocenenie za Prvú stavebnú sporiteľňu preberal predseda jej 28

predstavenstva Imrich Béreš, ktorý pri tejto príležitosti povedal: „Som hrdý na to, že od vzniku Prvej stavebnej sporiteľne časť

Prvá stavebná sporiteľňa sa v rebríčku firemných filantropov už niekoľkokrát ocitla na medailových pozíciách. Nikdy však nebola „zlatá“. „O to viac nás toto ocenenie teší. Utvrdzuje nás v tom, že to, čo robíme na poli filantropickom a humanitnom, robíme správne. Naše poslanie dostalo v podobe ocenenia TOP firemný filantrop spätnú väzbu,


people ktorá je pre nás zaväzujúca,“ hovorí Imrich Béreš. Prvá stavebná sporiteľňa sa angažuje vo viacerých verejnoprospešných projektoch. Ide najmä o humanitné a charitatívne aktivity na pomoc jednotlivcom či kolektívom, ktorí sa ocitli v zložitých situáciách. Na tento účel má líder na trhu stavebného sporenia zriadený Fond na zabezpečenie charitatívnej činnosti. Ďalšou formou filantropických aktivít PSS, a. s., je finančná podpora verejnoprospešných projektov z oblasti kultúry, športu, vzdelávania. Špecifickou formou podpory je Fond Prvej stavebnej sporiteľne na rozvoj bytového hospodárstva SR, založený v roku 2004. Podpora projektov môže mať rôznu formu. Prvá stavebná

sporiteľňa vsádza najmä na pomoc prostredníctvom finančných a nefinančných darov. Filantropické aktivity však môžu získať podporu aj cestou sponzoringu. Vyše 160 tisíc eur ročne ide na pomoc tým, ktorí to potrebujú, formou asignačnej dane. Ak všetky tieto aktivity zrátame, vlani PSS, a. s., poskytla na podporu rôznych projektov až okolo milióna eur. Vyčleniť oblasti, v ktorých PSS, a. s., pomáha najviac, je náročné. Rok čo rok spolupracuje s desiatkami až stovkami žiadateľov o podporu. K najvýznamnejším a dlhodobo stabilným partnerom však patrí Únia nevidiacich a slabozrakých. Prvá stavebná sporiteľňa podporuje výcvik psov pre nevidiacich. Pomoc smerovala aj občianskemu združeniu Šanca pre nechcených. Dve (prvé aj zatiaľ posledné) Hniezda záchrany vznikli

práve vďaka PSS, a. s. Výpočet sa tým však nekončí. Spolupracuje aj s Nadáciou pre deti Slovenska, Asociáciou pomoci postihnutým ADELI, Slovenskou agentúrou pre zdravotne postihnutých umelcov, Ligou proti rakovine, školami, univerzitami aj nemocnicami a sociálnymi ústavmi a mnohými ďalšími. „Prvá stavebná sporiteľňa je bankou, ktorá vytvára ľuďom domov. Preto projekty, ktoré podporujeme, majú spoločného menovateľa. Domov nemusí byť iba náš byt či dom. Domov je aj krajina, v ktorej žijeme. Preto takouto podporou chceme vytvárať lepšie a duchovne bohatšie Slovensko – domov pre nás všetkých“, uzatvára Imrich Béreš. MB

(kp)

Vitajte vo svete knižnej produkcie www.nikara.sk

PREPRESS

DTP centrum

Róbert Jurových - NIKARA M.R.Štefánika 25 963 01 Krupina nikara@nikara.sk Prevádzka Krupina: Tel./fax: +421 45 5511 115 +421 45 5511 570 +421 45 5522 343 +421 0911 518 212

PRESS

Tlaðové centrum

POSTPRESS Produkcia

vytvoríme grafický návrh v komplexne vybavenom grafickom štúdiu - spracujeme tlaðové podklady na CTP zariadení AGFA Avalon N8-20 s formátom 707×1000 mm veĆkoformátová tlað vysokej kvality do rozmeru 920×630 mm na hárkovom stroji RYOBI 925 - tlað menších a stredne veĆkých zákaziek na hárkovom stroji HEIDELBERG SM 74 - elektronicky kontrolované riadenie nanášania farby Printflow - rotaðná tlað veĆkých nákladov ZIRKON RO 66 V1 - mäkká šitá väzba - znášacia a zošívacia linka HEIDELBERG ST 100.2 V2 - mäkká lepená väzba - znášacia a lepiaca linka HORIZON CABS 4000 V8 - kompletná knižná väzba od formátu A6 do formátu B4, ktorú realizujeme na nových moderných linkách KOLBUS BF 512 a KOLBUS DA 260. Hrúbka väzby až 80 mm.

29


price

NAPODOBENINY VYJDÚ DRAHO Celosvetovo tvorí objem falzifikátov v obehu v peňažnom vyjadrení takmer dva bilióny dolárov. Len v roku 2014 bolo na Slovensku zaznamenaných 3173 prípadov podozrenia z porušenia práv duševného vlastníctva v hodnote 5,34 milióna €. Pritom pokuta za porušenie práv duševného vlastníctva sa pohybuje na škále od 50 do 67 000 €, pri opakovaných prípadoch až 135 000 €. môžu zaistiť tovar, ktorý je podozrivý z porušenia práv duševného vlastníctva (PVD) jednak na domácom trhu (tovar, ktorý sa nachádza v kamenných obchodoch, na trhu, v skladoch a pod.) a jednak tovar pod colným dohľadom (v rámci colného konania - v súvislosti s dovozom alebo vývozom). Práve na domácom trhu bolo zaznamenaných v minulom roku 1354 prípadov.

Nahnevaný zákazník, poškodený obchodník Napodobenina, plagiát je krádež a klamstvo. V prípade spotrebného tovaru, odevov alebo obuvi môže ísť relatívne o neškodné oklamanie spotrebiteľa. Často opakované, vedomé klamstvo. No ak je predmetom plagiátorstva produkt, ktorý garantuje istú pevnosť, trvácnosť, účinky alebo inú vlastnosť, ktorá môže ohroziť zdravie a život spotrebiteľa, je to závažný trestný čin. Predstavte si „vybuchujúce“ mobilné telefóny s napodobeninami originálnych batérií, alebo „fejkové“ stavebné materiály. O látkach ako PCB, formaldehyd, ftaláty, azbest, kadmium a ďalších sú dlhočizné záznamy nielen v archívoch rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky RAPEX a Úradu verejného zdravotníctva. Falšujú sa nielen kabelky Louis Vuitton, ale aj tabakové produkty, lieky alebo stavebné materiály. Medzi obľúbený terč falšovateľov patria značky Ed Hardy, Nike, Lacoste, Puma, Adidas, Tony Hillfiger, Crocs, Hello Kitty, Burberry, ale aj elektronika Apple alebo Sony. „Fejky“ sa vyskytujú medzi značkami parfumov. 30

Mimoriadne citlivou „cieľovou skupinou“ sú deti a každý predajca hračiek a textilu by sa mal mať na pozore. Normy pre tovar určený pre deti, najmä deti do 3 rokov, sú mimoriadne prísne, v niektorých prípadoch (sto)násobne viac, ako pri tovare pre dospelých.

Nielen Čína Faktom zostáva, že falzifikáty najčastejšie pochádzajú z ázijských krajín, medzi ktorými dominuje Čína a Thajsko. Objavujú sa však aj „fejky“ z Turecka a podľa Finančnej správy SR v rámci domáceho trhu už boli zaistené aj komodity vyrobené na Slovensku alebo v rámci Európskej únie.

Oprávnená osoba rozhoduje Postup po zadržaní falzifikátov konkrétnej značky zhrnúť nasledovne. Colníci v rámci svojich kompetencií

Po zaistení tovaru, ktorý je podozrivý z porušenia PDV, colník kontaktuje tzv. oprávnenú osobu – to je buď priamo držiteľ práva (ochrannej známky, dizajnu, patentu, atď.), alebo jeho splnomocnený zástupca. Kontakty na nich sú k dispozícii v aplikácii, ktorú spravuje a napĺňa Finančné riaditeľstvo SR (FRSR) na základe žiadostí o prijatie opatrenia, a ktorá je dostupná každému colníkovi vo výkone. Ak sa vyskytne tovar, ktorý je podozrivý z porušovania PDV, avšak ochranná známka a kontakt na oprávnenú osobu nenájde colník v spomínanej aplikácii, môže konať aj z úradnej moci (ex offo) a vo verejne dostupných zdrojoch (najčastejšie národné, európske alebo svetové databázy, do ktorých sa registrujú práva) vyhľadá osobu, ktorá by mohla byť oprávnenou osobou.

Falzifikáty - poškodzujú meno spoločnosti, výrobcu, právo duševného vlastníctva, - obchodníka, distribútora pripravujú o zisk z predaja originálnych produktov, - klamú spotrebiteľa a negarantujú mu kvalitu deklarovanú originálnym výrobcom.


price Štatistika prípadov podozrení z porušovania práv duševného vlastníctva 2014 Počet prípadov

ROK 2014

Hodnota zaisteného tovaru v €

Množstvo zaisteného tovaru

Colný dohľad

Domáci trh

Colný dohľad

Domáci trh

Colný dohľad

Domáci trh

1 819

1 354

4 344 055

1 002 642

130 326

50 139

Zdroj: Finančná správa SR

Od oznámenia zaistenia tovaru oprávnenej osobe plynie zákonom stanovená lehota, v ktorej sa oprávnená osoba musí písomne vyjadriť, že jej právo duševného vlastníctva bolo porušené a ako sa bude s tovarom ďalej nakladať. V podstate ide o dohodu medzi oprávnenou osobou a držiteľom tovaru (dovozca, deklarant). Buď sa dohodnú mimosúdne, že zaistený tovar je naozaj falzifikát a tovar sa buď zničí pod colným dohľadom, príp. sa po splnení veľmi prísnych kritérií môže darovať na humanitárne účely. Alebo sa tieto dve strany nedohodnú a oprávnená osoba podá na súd návrh na začatie konania vo veci určenia, či ide o tovar porušujúci jej práva duševného vlastníctva. Napokon je tu i možnosť, že zaistený tovar sa nakoniec vyhodnotí ako tovar, ktorý neporušuje PDV – teda ako originálny výrobok. Colný úrad zaistený tovar vráti osobe, ktorej bol zaistený, ak oprávnená osoba nepreukázala v zákonom stanovenej lehote, že podala na súd návrh na začatie konania vo veci určenia, či ide o tovar, ktorým sa porušuje jej PDV a nie sú splnené podmienky na postup zničenie tovaru; súd zamietol návrh na začatie takéhoto konania alebo súd predmetné konanie zastavil.

E-commerce a tovar v malých zásielkach V súvislosti s internetovým predajom, kde sa tzv. fejkom darí aj vďaka relatívnej anonymite predajcu, existuje ešte jeden špecifický prípad postup zničenia tovaru v malých zásielkach. Ide o tovar pod colným dohľadom, teda (v rámci colného konania - v súvislosti s dovozom alebo vývozom. Malá zásielka je

poštová zásielka alebo expresná zásielka doručovaná kuriérom, ktorá obsahuje tri položky alebo menej alebo má hrubú hmotnosť menej ako dva kilogramy. Ak oprávnená osoba chce, aby bol tento postup aplikovaný, musí o to požiadať v žiadosti o prijatie opatrenia. Pri uplatňovaní tohto postupu sa zaistený tovar zničí, ak držiteľ tovaru dá súhlas so zničením tovaru (súhlas oprávnenej osoby nie je potrebný). Oprávnená osoba je kontaktovaná až v prípade, ak sa nepodarí získať súhlas držiteľa tovaru so zničením tovaru, aby podala návrh na začatie konania na súd. Žiaľ utrpí aj konečný spotrebiteľ, ktorý často v dobrej viere zásielku zaplatí, ale po colnej kontrole sa k nemu balík už nedostane. V tomto smere je vhodné využívať služby overených obchodníkov. Existujú viaceré certifikáty, napr. SAEC Bezpečný nákup.

tom a originálom je takmer nemožné. Ako ich rozpoznať? Okrem podozrivo nízkej ceny, existuje množstvo ochranných prvkov, rôzne produktové identifikátory, čísla, kódy, lentikulárna grafika, hologramy, mikrobodky, sprievodné certifikáty pravosti, pri vozidlách VIN čísla a ďalšie prvky, ktorých autenticitu si môže obchodník overiť na príslušných stránkach výrobcu.

Spracoval: JP, Zdroj: Finančná správa SR Foto: PUMA

(kp)

Ako poznať napodobeninu? Hovorí sa o plytvaní potravinami. Rovnaký meter však možno použiť aj na tzv. fejky. Niektoré sú natoľko vydarené, že poznať rozdiel medzi falzifiká31


product

CUKROVINKY: 3 Z 10 BALENÍ NESÚ LOGO PRIVÁTNEJ ZNAČKY Najväčšiu časť predajov cukroviniek tvoria tabuľkové čokolády, pričom v segmente cukríkov dominujú želatínové cukríky. Priemerná slovenská domácnosť utratí za cukrovinky viac ako 100 €. Čokolády podraželi „Pri porovnaní periód február 2013 - január 2014 vs. február 2014 – január 2015 došlo k rastu celej kategórie tak v tržbách (+ 3,4%), ako aj v objeme predajov (1,9%). Celkovo bol na slovenskom trhu realizovaný v segmente cukroviniek obrat dosahujúci 284 miliónov €,“ uvádza Lucie Petrásová konzultant v spoločnosti Nielsen, ktorá sleduje v rámci cukroviniek kategórie čokolád, cukríkov, žuvačiek a lízaniek. Zo sledovaných kategórií sú najviac dopytované tabuľkové čokolády, ktorých predaje vo výške 62,5 miliónov € predstavuje 22 % celej kategórie. „V dôsledku zníženia predaného objemu o -2,7% zaznamenali tabuľkové čokolády medziročne najvyšší pokles medzi čokoládovými cukrovinkami, ale vďaka zvýšeným predajným cenám tabuľkové čokolády vzrástli v hodnote o 1,1 %. Podľa MEDIAN SK tabuľkové čokolády jedlo za posledných 12 mesiacov 79,6 % opýtaných. L. Petrásová z Nielsen: „V segmente cukríkov zákazníci v minulom roku najviac minuli za želatínové cukríky, ktoré v tržbách zaznamenali nárast o +7,3 %, a naďalej si tak udržujú prvenstvo pred ostatnými typmi cukríkov. Zaujímavý vývoj v porovnaní napríklad s klesajúcim českým trhom žuvačiek, sa udial v kategórii žuvačiek, ktorá na slovenskom trhu naopak tržbách narástla (+ 2,5%).“ 32

Cukrovinky chutia najviac Banskobystričanom Výdavky priemernej slovenskej domácnosti na cukrovinky presiahli za uplynulý rok (2014) viac ako 100 €. Bežná domácnosť v Banskobystrickom kraji minie na sladkosti o 10 € viac a jednoznačne tak vedie túto štatistiku v rámci krajov. Najdrahšie nákupy sladkostí majú domácnosti v Bratislavskom kraji. Za priemerný nákup zaplatia 2,40 €.

Ako často ich jete tabuľkové čokolády? (%) viac ako 2-krát týždenne

5,3

2-krát týždenne

9,2

1-krát týždenne

20,1

menej ako 1-krát týždenne

41,6

neuvedené

3,4

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

„Zaujímavé je, že hoci sú cukrovinky pre diabetikov (teda bez cukru) zodpovedné len za 1 % predajov celej kategórie, v uplynulom roku ich kúpila až štvrtina slovenských domácností,“ uvádza Slavomír Mačička, konzultant, Spotrebiteľský panel GfK a dodáva: „Medzi dôležité kategórie z pohľadu hodnoty predaja patria dezerty (bonboniéry). Napriek zriedkavejším nákupom platia kupujúci pri nákupe tejto kategórie najviac peňazí. Sušienky a oblátky sú najviac nakupovanou kategóriou, nakoľko počet nakúpených kusov prevyšuje druhú v poradí – čokoládové tyčinky – až trojnásobne.“ Akciové nákupy majú v sladkostiach silné zastúpenie o čom svedčí aj ich častá frekvencia. Pri polovici nákupov cukroviniek si domácnosti vložili do košíka aj sladkosť, ktorá bola práve v akcii. Nakupujúci sa nevyhýbajú ani privátnym značkám, keďže 3 balenia z 10 patrili v nákupoch cukroviek práve privátne značky. Najvernejších kupujúcich si našli v Žilinskom kraji. Medzi Top 5 výrobcov v sledovanom období (02/14-01/15)

Ako často jete čokoládové tyčinky a iné čokoládové cukrovinky? (%) 1-krát denne a viac

2,5

4-6-krát týždenne

3,7

2-3-krát týždenne

16,3

1-krát týždenne

19,5

menej ako 1-krát týždenne

26,0

neuvedené

2,0

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

v kategórii cukroviniek (v abecednom poradí) patrili podľa Nielsen: Ferrero, Mondelēz, Nestlé, Storck a Wrigley. red, zdroj: GfK, Nielsen, MEDIAN SK foto: Marks & Spencer


product

DOBROTY Z KOŠICKEJ PEKÁRNE UNI V minulom čísle nášho časopisu sme predstavili pekárenskú spoločnosť UNI, spol. s r. o. z Košíc, ktorá na slávnostnom vyhlasovaní pri príležitosti potravinárskeho veľtrhu Danubius Gastro získala rekordných pätnásť ocenení Značka kvality SK. Z nich až sedem Značku kvality SK GOLD, ktorá patrí produktom s nadštandardnými kvalitatívnymi vlastnosťami. Tým sa stala najúspešnejším slovenským výrobcom v rámci odovzdávania cien. Zoznam ocenených výrobkov nájdete na stránke www.uni.sk alebo facebook.com/pekarenUNI. Najviac ocenených produktov, až osem, patrí do kategórie Nebalené pečivo. A v Košiciach sú právom hrdí nie iba na trojicu, ktorým patrí Značka kvality SK GOLD - Buchta tvarohová, Osie hniezdo škoricové, Slimák kakaový. Tajomstvo úspechu sme čiastočne odhalili v predchádzajúcom článku, keď sme zdôraznili kvalitu odvedenej práce v pekárni UNI, nenahraditeľnosť šikovných rúk ich pekárov a ich tradičných a osvedčených receptúr. Čo to však znamená konkrétnejšie sme sa spýtali konateľa pekárne UNI, s. r. o., Henricha Burdigu: „Nie len tieto výrobky patria k našim TOP produktom. Je ich ďaleko viac, veď v sortimente pečiva máme

bezmála b 100 výrobkov, z toho z zatiaľ 15 z ocenených. Pri výrobe všetkých našich výrobkov a teda aj Tvarohových buchiet nie je rozhodujúca len kvalita surovín. Platí to ako pri ceste, či už je kysnuté, pľundrové či iné, tak aj pri náplniach, napr. v Tvarohovej buchte je poctivý čerstvý SABI tvaroh. Pri ich výrobe nepoužívame hotovú tvarohovú zmes, ako to robí veľa iných pekární, ale poctivý a chutný hrudkovitý tvaroh. Tvarohovú náplň si niekoľkokrát denne miešame sami podľa vlastnej receptúry. Tak tomu je aj pri ďalších výrobkoch. Všetko je to síce pracnejšie, ale je to podľa mňa jediná cesta, ak chceme vyrobiť tradičný, poctivý a chutný výrobok. U nás je rozhodujúca kvalita a opäť a opäť kvalita a jej kontrola. Toto nie je reklamný slogan, toto je absolútne nevyhnutná realita! Pri všetkých našich výrobkoch dbáme na to, aby cesto NIKDY neobsahovalo žiadne zlepšujúce,

trvanlivosť predlžujúce, či objem zväčšujúce prípravky a podobne. Naše výrobky vyrábame poctivo a som presvedčený, že práve preto sú v Košiciach už vyše 20 rokov tak obľúbené a vyhľadávané.“ Značku kvality SK získalo z dielne UNI ďalších päť výrobkov z kategórie Nebalené pečivo. Patrí sa aspoň ich stručne vymenovať: Koláčik s makovo-marmeládovou náplňou, Pľundra s náplňou banánovej príchute a kúskami čokolády, Pľundra s čokoládovou náplňou, Pľundra s makovo-višňovou náplňou, Slimák s náplňou banánovej príchute a kúskami čokolády. Samozrejme aj tie sa dajú opísať. Napríklad pre menej znalých – pľundra je jemné pečivo z prekladaného cesta. Ale oveľa lepšie než slová je tieto dobroty z košickej pekárne UNI ochutnať. Sortiment si môžete pozrieť na www.uni.sk alebo facebook.com/pekarenUNI. Výrobky zakúpite vo väčšine predajní v Košiciach už vyše 20 rokov! MN/HB

33 (kp)


product

MÄSO A LAHÔDKY Pred tradičnou Veľkou nocou tradične stúpa predaj mäsových výrobkov a delikates. Pokračovaním trendu z minulých rokov je sviatočná konzumácia luxusnejších produktov, ako sú syrové a mäsové špeciality.

Čerstvé mäso a hydina v nákupoch domácností „Čerstvé mäso a hydinu nakupujeme priemerne 32× do roka. Čerstvé mäso pritom nakupujeme častejšie ako čerstvú hydinu. Bravčové, rovnako ako aj kuracie mäso, si aspoň raz za minulý rok kúpilo 9 z 10 slovenských domácností. Bravčové si však nosíme domov častejšie ako kuracie. Hovädzie mäso si v minulom roku kúpila každá druhá domácnosť, a tretina slovenských domácností si z obchodu priniesla morčacie mäso. Každá piata kačacie. Nákupy ostatných typov mäsa sú pre väčšinu spotrebiteľov viac doplnkové,“ hovorí Veronika Némethová, konzultant, Spotrebiteľský panel GfK

a dodáva: VIac ako polovicu peňazí na čerstvé mäso a hydinu minieme v hypermarketoch a supermarketoch, viac ako štvrtinu v mäsiarstvach, kde nakupuje takmer 60 % domácností. Tento distribučný kanál je dôležitý skôr pre ostatné druhy mäsa ako pre hydinové. Mäso radi nakupujeme v cenových akciách, pričom ich viac využívame pri hydine. Tu je skoro polovica tovaru kupovaná v akcii, ostatné čerstvé mäso má podiel akciového predaja nad úrovňou 40 % z objemu predaja.“

delikatesy nakupujú aspoň raz za rok takmer všetky slovenské domácnosti. Nakupujeme ich v priemere dvakrát za mesiac, najčastejšie sú to klasické lahôdkové šaláty. Tieto zároveň tvoria aj najväčšiu časť trhu a slovenské domácnosti na ne minú viac ako 50 % rozpočtu na lahôdky. Jednoznačne v tomto segmente vedú rybacie šaláty aj vďaka klasickej treske v majonéze,“ hovorí Anna Kissová, Team Leader, Spotrebiteľský panel GfK. Akcie v kategórii lahôdok využívajú slovenské domácnosti približne na úrovni priemeru za rýchloobrátkový tovar. Približne 30 % výdavkov na nákup lahôdok sa minie počas akcie. Aj napriek dôležitosti obslužného pultu, aj v kategórii lahôdok sledujeme posilňovanie pozície balených výrobkov. Tieto tvorili v roku 2014 približne tri štvrtiny vo výdavkoch domácností. Najviac peňazí na nákup kategórie minieme v supermarketových formátoch predajní.

Posilňuje kategória balených lahôdok „Lahôdky typu rybacie výrobky, rôzne šaláty, nátierky a zeleninové

Prémiový rad produktov MECOM MECOM na váš stôl prináša nový prémiový rad mäsových výrobkov s vysokým obsahom mäsa. Súčasťou rady sú 3 nové šunky, 2 suché salámy, párky a bacon v originálnych receptúrach a elegantnom dizajne. Na príprave receptov s použitím týchto produktov sa podieľali aj známi šéfkuchári zo Slovenska a Česka, ktorí prinášajú jedinečné recepty do vašej kuchyne. Užitočné rady o varení a veľa skvelých receptov nájdete na novej stránke www.viemecovamchuti.sk. Nové produkty budú podporené nadlinkovou kampaňou, vrátane TV reklamy. 34

red, zdroj: GfK foto: Pixabay.com


product

OBĽÚBENOSŤ ZNAČIEK LIEHOVÍN Návšteva podnikov typu reštaurácia, bar, klub v spojení so zábavou alebo len s posedením s priateľmi sa spravidla nezaobíde bez nejakého drinku. Mnohé zo značiek pozná konzument aj z maloobchodu alebo naopak, v on trade ich vyskúša a potom si ich zakúpi v off trade. TOP 10 značiek s najvyššou penetráciou na trhu on trade (medziročný vývoj) 4. kvartál 2013 4. kvartál 2014 Fernet Stock Citrus 86 88 Becherovka 84 86 Fernet Stock 83 86 St. Nicolaus 51 56

Pravidelný návštevník podniku a jeho obľúbené značky Z celkového počtu pravidelných návštevníkov je 12 % takých, ktorí si „vždy alebo takmer vždy“ objednajú nejakú liehovinu, ďalej potom máme skupinu 8 % návštevníkov, ktorí preferujem miešané nápoje alkoholického typu. 6 z 10 návštevníkov, ktorí konzumujú pravidelne liehoviny v podnikoch tohto typu - sú muži a najvyššie zastúpenie je u mladšej vekovej kategórie, teda tesne nad 18 rokov. Podľa návštevníkov, konzumentov liehovín sú momentálne obľúbené nasledujúce liehoviny. Medzi tie najobľúbenejšie patria Whiskey Jack Daniel (46 %) a vodka St. Nicolaus (44 %). S odstupom bol potom menovaný rum Captain Morgan. S menším,

Najviac obľúbené značky liehovín medzi návštevníkmi on trade (spontánne odpovede) Jack Daniel´s

Finlandia 46 53 Jägermeister 49 53

46 % Jack Daniel´s

St. Nicolaus

44 %

Captain Morgan

32 %

Absolut

39 47 Metaxa 5* 46 46

17 % Brandy Karpatské špeciál

Finlandia

14 %

Bacardi

12 %

Ballantines

12%

45 46 Ballantine´s Finest 46 45 Zdroj: Data Servis - informace s.r.o.,

Zdroj: Data Servis - informace s.r.o.,

agentúrny výskum Audit On trade 2013-

agentúrny výskum Customer On trade, 2014

2014 pokračovanie na str. 36

35


product pokračovanie zo str. 35

napriek tomu neopomenuteľným výskytom potom vodka Absolut, Finlandia, Rum Bacardi a Whisky Ballantines.

Značky liehovín s najväčšou penetráciou na trhu on trade Celkovo trh liehovín v spotrebe začal mierne rásť - index spotreby v medziročnom porovnaní bol + 3 %. Najsilnejšou kategóriou z pohľadu spotreby (obľuby u hostí) v liehovinách je vodka, potom sú to borovička a ovocné liehoviny a destiláty. Top štvoricu uzatvárajú likéry (horké a bylinné). (HBL sa v súčasnosti snažia osloviť mladšieho konzumenta a dodať HBL štatút trendy pitia. V on trade

bežali kampane Jägermeister (Rémy Cointreau), Becherovky (Pernod Ricard), Fernetu (Stock) a čiastočne i vstupom značky Unicum Szilva (Zwack) na trh. Pozn. red).

Aké druhy alkoholických nápojov pijete najčastejšie (kategória ostatné)? (%) Slivovica

8,9

Na základe vopred definovaných atribútov značiek napr. Moderné pitie, tradičné, kvalitné, chutné, prémiové apod. vidíme, ako sú tieto hlavné TOP značky, ktoré sú najčastejšie v ponuke podnikov, vnímané samotnými hosťami podnikov.

Hruškovica

8,3

Borovička

6,0

Čerešňovica

1,9

Jablkovica

1,8

Medovina

1,8

Marhuľovica

1,5

Malinovica

1,0

Broskyňovica

0,6

Iný druh

0,6

Calvados

0,5

Myslivec

0,5

Ražná

0,4

Ricard

0,4

Absint

0,3

Ouzo

0,2

Ing. Marcela Šimková, Data Servis - informace, s. r. o. foto: Pixabay.com, Dreamstime.com

Koľko pohárikov likérov vy osobne vypijete doma a mimo domov? (%)

Koľko pohárikov koňaku / brandy vy osobne vypijete doma a mimo domov? (%)

doma mimo domov žiadny za posledný mesiac

doma mimo domov žiadny za posledný mesiac

7,2 8,3 1 - 2 poháriky za posledný mesiac 9,4 8,6 3 a viac pohárikov za posledný mesiac 2,4 2,5 1 - 2 poháriky za posledný týždeň 1,1 0,7 3 - 4 poháriky za posledný týždeň 0,2 0,2 5 - 9 pohárikov za posledný týždeň 0 0,2 10 pohárikov a viac za posledný týždeň 0 0 neuvedené 0,3 0,3

5,5 5,9 1 - 2 poháriky za posledný mesiac 6,1 5,6 3 a viac pohárikov za posledný mesiac 1,5 1,5 1 - 2 poháriky za posledný týždeň 0,9 0,8 3 - 4 poháriky za posledný týždeň 0,5 0,3 5 - 9 pohárikov za posledný týždeň 0 0,2 10 pohárikov a viac za posledný týždeň 0 0,1 neuvedené 0,2 0,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

36

Pernod

0

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014


product

OLD HEROLD S CHUŤOU OVOCIA K MALINE A HRUŠKE PRIBUDLA SLIVKA Spoločnosť OLD HEROLD, s.r.o. nedávno na trh priniesla výrobok, ktorý urobí radosť milovníkom ľahkých liehovín s výraznými ovocnými chuťami a rozširuje rad ovocných liehovín s obsahom alkoholu 40%. Keďže všetky dobré veci majú byť tri, tak k obľúbenej chuti sladkej maliny a šťavnatej hrušky pribudla do tretice novinka -SLIVKA. Ak patríte k spotrebiteľom, ktorí sa zaujímajú o označovanie potravín, všimnite si zmenu názvu - dnes je umožnené použiť názov MALINA a HRUŠKA. Tieto nápoje museli byť v minulosti nazývané inak a tak sa na pár rokov stala z Maliny Milena a z Hrušky William. Dnes je možné vrátiť sa k pôvodnému názvu Malina a Hruška, avšak v pomenovaní musí byť uvedený aj výraz „liehovina“. Toto označenie znamená a i z rozboru zloženia na zadnej etikete je zrejmé, že sa nejde o čistý destilát, ktorý máva u nás v označení koncovku „-ica“. Pravé destiláty voláme Slivovica, Hruškovica, Malinovica až na výnimku z pravidla, známy „Repák“, ktorý by sme podľa tohto zvyku mali volať „Repovica“ - ale takáto zmena by mu iste ubrala na sile a účinku. Ako sa uvádza v písomných dokumentoch z osemdesiatych rokov, ovocné liehoviny boli v štátnom podniku Slovlik inováciou v roku 1976, pri ktorej sa myslelo na to, že môžu byť vynikajúcou súčasťou miešaných nápojov predovšetkým vďaka svojej výraznej vôni.

Ochucované liehoviny netreba zavrhovať – zvyčajne je ich receptúra vytvorená tak, aby bola výsledná chuť a vôňa jednoznačne ovocná. Ovocné chute a arómy sa často získavajú tak, že sa plody ovocia macerujú v liehu, aby sa získali aromatické a senzorické zložky. V OLD HEROLD-e, ktorý pokračuje v tradícii niekdajšieho Slovliku, okrem tejto metódy používajú na prípravu ovocných liehovín i podiel pravého destilátu pre dosiahnutie dokonalej chuti.

Pestovanie ovocia v regióne Trenčína a širšom okolí je historicky spojené už s Rimanmi, ktorí tu základy tejto tradície zanechali začiatkom 2. storočia. Tunajšie najobľúbenejšie príchute – malina, slivka a hruška – sa udomácnili a naplno rozvinuli v dobe panovania Márie Terézie a v 19. storočí, keď ovocinárstvo prekvitalo a páleničiarstvo sa rozvíjalo do prvých priemyselných liehovarov. Na tradíciu a kvalitu, ktorá je pre trenčiansku spoločnosť OLD HEROLD charakteristická, dnes nadväzuje trojica inovovaného populárneho radu ovocných liehovín Malina, Hruška a Slivka. NA/MN

Ak nazrieme do alkoholových etikiet trenčianskych likériek z prvej Československej republiky, tak vidíme, že ovocné liehoviny s príchuťou nie sú žiadnou novinkou. Je tu však jeden rozdiel. Vtedy sa museli označovať slovom „umelé“. Z tohto označenia konzument jednoznačne vedel, že nejde o ovocný destilát, ale „namiešanú“ liehovinu, dochutenú prísadami a arómami. Už vtedy boli obľúbené, o čom svedčí pestrosť príchutí. 37


product Cherchez la femme Johann Evangelist Hubert, francúzsky vojak Napoleonovej armády, Bratislavou iba prechádzal. Zaľúbil sa do nádhernej ošetrovateľky Paulíny, s ktorou sa oženil a rozhodol sa na Slovensku usadiť. Vďaka svojmu pôvodu poznal tajomstvo výroby šampanského Keď sa v roku 1825 otvorila v budove na Radlinského ulici fabrika na šumivé víno, nikto nemohol tušiť, že budeme piť jej sekty ešte aj v roku 2015.

Spoločnosť Hubert J.E. Prvá fabrika na šumivé vína mimo Francúzska. Bohatá história začína pred 190timi rokmi. Dnes firma ponúka (nielen) Slovákom najkvalitnejšie sekty, opakovane oceňované na slovenských a medzinárodných súťažiach.

V skutočnosti to však bolo trochu inak. Johann Evangelist a Paulína naozaj existovali, ale do firemnej histórie vstupujú až o čosi neskôr. Zakladateľmi firmy boli páni Johann Fisher a Michael Schönbauer. Už v roku 1842 získala firma na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu. Neskôr do firmy vstupuje Johann Evangelist Hubert, ktorý mal skutočne za ženu spomínanú Paulínu, tá sa po smrti manžela postavila na čelo spoločnosti. Pod jej vedením firma zožala mnohé úspechy.

Z Bratislavy do Serede Spoločnosť úspešne rástla na domácom aj medzinárodnom trhu. V roku 1945 bola firma zoštátnená a postupne začlenená do národného podniku Západoslovenský liehový priemysel v Leopoldove. Následne sa firma v roku 1952 presťahovala z Bratislavy do Serede, aby bola bližšie k vinárskym oblastiam. Tu spoločnosť sídli dodnes.

HUBERT J.E. OSLAVUJE 190 ROKOV 38

190 rokov skúseností Bohatá história a tradícia, prísne dodržiavané postupy a takmer dvesto rokov skúseností prispievajú k tomu, že spoločnosť každoročne produkuje kvalitné nápoje a získava ocenenia na slovenských, ale aj prestížnych medzinárodných súťažiach. Výroba z roka na rok stúpa, čo si vyžaduje modernizáciu a automatizáciu výroby.


product EUR. Najväčšia časť z toho smerovala na nové tanky pre populárny Hubert de Luxe.

Hubert Blanc de Noir spojenie elegancie a krásy Do portfólia prémiových sektov spoločnosti Hubert J.E. koncom februára pribudla novinka Hubert Blanc de Noir, ako v poradí už druhý odrodový sekt. Toto biele šumivé víno v sebe prekvapivo ukrýva šťavu z tmavého hrozna, odrody Cabernet Sauvignon. Spoločnosť taktiež podporuje zvyšovanie úrovne gastronómie a somelierstva na Slovensku.

Skoro 15 miliónov fliaš ročne Spoločnosť počas minulého roka predala viac ako 14,8 miliónov jednotkových fliaš nápojov a dosiahla tržby vyše 33 miliónov EUR Veľkej popularite sa vlani tešili sekty Hubert Club a Hubert de Luxe, ale aj brandy. V roku 2014 sa predalo vyše 6,4 miliónov fliaš sektu, čo predstavuje nárast o 7,3 %. Sektov spolu so sýtenými vínami predal Hubert J.E. vlani vyše 7,2 miliónov kusov. Stále obľúbený je aj Hubert Club, ktorý zvýšil predaj o 16,6 %. Pozíciu najpopulárnejšieho sektu si stále drží Hubert de Luxe. Fakt, že Slováci si čím ďalej tým viac potrpia na kvalitu potvrdzujú aj predaje sektov Hubert L’Original, ktoré vzrástli o vyše desatinu. Veľkej obľube sa v roku 2014 tešili aj Karpatské KB a Karpatské Brandy Špeciál, ktorých predaj stúpol o 23,4 %. Celkové tržby spoločnosti predstavovali v roku 2014 vyše 33 miliónov EUR. „Hubert má za sebou úspešný rok, čo potvrdzujú aj čísla predaja a ocenenia, ktoré sme získali doma aj vo svete. Veľmi nás teší, že sa darilo sektom Hubert a veľká popularita Karpatského Brandy je skvelým východiskom pre rok 2015,“ hovorí Ing. Peter Krúpa, konateľ spoločnosti.

Chuť a kvalitu sektov Hubert potvrdzujú aj odborné ocenenia, ktoré počas roka 2014 zbierali. Medzi najvýznamnejšie patria strieborná medaila pre ružovú novinku Hubert de Luxe rosé, ktorú získala v marci 2014 na prestížnej medzinárodnej súťaži vín Vinalies

International Paris 2014. V auguste sa Hubert de Luxe rosé tešil z ďalšieho významného ocenenia – zlatej medaily z nemeckej súťaže Mundus Vini. O svojej kvalite presvedčil odborníkov na tomto podujatí aj Hubert de Luxe, ktorý si odniesol zo súťaže striebro. Z renomovanej francúzskej súťaže šumivých vín Effervescents du Monde si v novembri 2014 priniesol striebro exkluzívny sekt Johann E. Hubert. Väčšina predaja spoločnosti smerovala na slovenský trh, dve percentá išli na export. Nápoje Hubert sa tak dostali aj k zákazníkom v Japonsku alebo Číne. Spoločnosť opäť zvýšila investície do moderných technológií, v roku 2014 dosiahli už takmer 870 tisíc

Elegantný prémiový sekt Hubert Blanc de Noir sa vyrába metódou transvals z odrody Cabernet Sauvignon. Táto neskoro dozrievajúca odroda je považovaná za kráľa modrých muštových odrôd. Už názov sektu napovedá, že pôjde o veľmi zaujímavé šumivé víno. Blanc de noir môžeme voľne preložiť ako biele víno vyrobené z tmavého hrozna. Vyrába sa veľmi jemným a pomalým lisovaním modrej odrody, aby sa neuvoľnil farebný pigment ukrytý v šupkách bobúľ. Opatrným postupom sa získava čistá, skoro bezfarebná šťava, z ktorej následne po sekundárnej fermentácii vzniká biely ušľachtilý sekt Hubert Blanc de Noir. Sekt Hubert Blanc de Noir sa pýši zlatistou farbou a dlhotrvajúcim perlením. Svojou dokonalou chuťou, plnou sviežosti exotického ovocia a čerstvého biskvitu uspokojí aj tých najnáročnejších milovníkov kvalitných sektov. Už sa stalo tradíciou, že každú novinka krstí uznávaná osobnosť. Krstným otcom nového odrodového sektu Hubert Blanc de Noir sa stal známy módny návrhár Boris Hanečka. Krstilo sa lupeňmi bielych ruží, ktoré predstavujú eleganciu, krásu a vôňu nového šumivého vína. red, zdroj a foto: Hubert J.E. 39


product

POKLES OBJEMU PREDAJA ZREJME SPÔSOBILA KOMPAKTÁCIA Kompaktácia učí prať viac alebo rovnaké množstvo bielizne s menším množstvom pracích prostriedkov. Tie sú účinnejšie a spolu s novými technológiami prania dokážu vyprať rovnako účinne a menej zaťažovať životné prostredie. Kategória za 59 miliónov eur (ročne) „Kategória pracích prostriedkov je najväčšou drogistickou kategóriou na Slovensku. Slováci každoročne utratia za pracie prostriedky viac ako 59 miliónov

eur. V slovenskom maloobchode však zaznamenáva kategória pracích prostriedkov medziročný pokles v objeme o -7,8 % a v hodnote o -1,1 %. Celková spotreba v kg dlhodobo klesá, čo je hlavne vidieť v segmente pracích prostriedkov v prášku a vo forme tabliet, ktoré strácajú predaje predovšetkým na úkor kapsúl a gélov. Pokles objemu pracích prostriedkov v prášku môže byť z časti spôsobený aj kompaktáciou. Nové koncentrovanejšie pracie prášky umožňujú vyprať rovnaké množstvo bielizne pri použití menšieho množstva pracieho

Prínosy kompaktácie pre životné prostredie Materiály a odpad - Kompaktované pracie prostriedky ušetria 24 % obalových materiálov, čím prispejú k zníženiu objemu odpadov vytváraných obchodníkmi i spotrebiteľmi. Voda - O 20 % nižšie dávkovanie kompaktovaného Persil Expert na jednu práčku znamená, že pri každom praní odtečie do kanalizácie o 20 g menej chemických látok. Energia a klíma - Kompaktované pracie prostriedky sú šetrnejšie k životnému prostrediu, keďže obsahujú menej chemikálií a sú predávané v menších baleniach. Zároveň sa pri ich výrobe a distribúcii vypustí nižšie množstvo CO2 do ovzdušia a pri doprave sa spotrebuje i menej paliva. Životné prostredie - Vďaka nižšej spotrebe paliva príde každoročne v strednej a východnej Európe k úspore 409 ton emisií CO2. Táto ročná úspora zodpovedá objemu CO2, ktorý absorbuje 560 stromov za dobu svojho priemerného 200-ročného života. Napríklad vďaka kompaktácii pracieho prášku Persil najazdia ročne v strednej a východnej Európe kamióny pri doprave o 4 milióny kilometrov menej. Na Slovensku sa každoročne počet najazdených kilometrov zníži o 103 000. Emisie CO2 tak u nás klesnú o 11 ton. Zdroj: Henkel

40

prostriedku. S tým súvisí aj rast predajov menších balení pracích prostriedkov v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ komentuje výsledky prieskumu Slávka Janeková, Klientske oddelenie spoločnosti Nielsen a pokračuje: „Klesajúci trend celej kategórie je viditeľný takmer na všetkých predajných kanáloch. Z dlhodobého hľadiska je najvýznamnejším kanálom pre túto kategóriu moderný trh, ktorý dosahuje 56,3% významnosť. Jediným predajným kanálom, na ktorom kategória pracích prostriedkov rastie sú drogérie, vďaka čomu došlo k zvýšeniu významnosti drogérií o 1,4 p. b. na 22,4 %. Podiel promočných predajov v rámci kategórie pracích prostriedkov tvorí 55,2 %. Medziročne sa však významnosť promócií znížila o 7,8 p. b. Napriek tomu však kategória pracích prostriedkov patrí medzi najviac promované drogistické kategórie v slovenskom maloobchode“. Výrazný podiel na predajoch kategórii a predajoch majú okrem promócií aj privátne značky. „Čo sa týka počtu predaných kusov pracích prostriedkov v dm jednoznačne vedie vlastná značka, ktorá má viac ako pätinový podiel na predaných kusoch. V hodnotovom vyjadrení je vlastná značka na treťom mieste s 18% podielom, čo je dané jej cenovou politikou,“ Mária Šimonovičová, Sortimentný manažér, Nákup, dm drogerie markt, s. r. o. S. Janeková spomínala pokles pracích prostriedkov v práškovej forme na úkor kapsúl a gélov a M. Šimonovičová poznamenáva: „V dm


product rástli za posledný rok všetky kategórie pracích prostriedkov, no spomínaný trend môžeme potvrdiť, keďže gély a kapsule rástli rýchlejšie ako klasické pracie prášky. Aj do budúcna počítame s posilnením pozície gélov a kapsúl. Dôvodom toho je jednoduchosť dávkovania, čo proces prania uľahčuje.“

Výhody kompaktácie pre environment Vráťme sa však ešte ku kompaktácii. Asi hlavnou zmenou pre spotrebiteľa je to, že na vypranie rovnakého objemu bielizne bude stačiť o 20% menej pracieho prášku. V niekoľkých vlnách prebiehala a prebieha komunikačná kampaň, ktorá pomôže spotrebiteľom pochopiť zmenu a naučiť sa nové postupy pri dávkovaní a praní. Iniciatíva vzišla od Medzinárodného združenia výrobcov mydiel, čistiacich a pracích prostriedkov (A.I.S.E), a podľa toho, čo tvrdia odborníci, si na nový druh prania budú musieť spotrebitelia zvyknúť. Po fáze oboznámenia a edukácie, by mala teda prísť na rad fázy uvedomenia, skúšania a zvyku. Výrobcovia, združenie aj ďalšie entity sa snažia túto zmenu komunikovať. Výrazným krokom je namiesto gramáže uvádzať na obal počet pracích dávok.

Čo je pre Vás rozhodujúce pri kúpe tekutých pracích prostriedkov / gélov? (%)

Čo je pre Vás rozhodujúce pri kúpe sypkých pracích prostriedkov?

cena

cena

18,1

26,9

hebkosť vypranej bielizne

5,5

hebkosť vypranej bielizne

6,1

iný

0,2

iný

0,4

kvalita

14,4

neuvedené

0

kvalita

20,0

neuvedené

1,5

odporúčanie známych / priateľov

2,5

odporúčanie známych / priateľov 2,7

spotreba

4,8

spotreba

7,2

šetrnosť k životnému prostrediu

3,0

šetrnosť k životnému prostrediu

3,6

vlastná skúsenosť

20,3

vlastná skúsenosť

30,2

vôňa

11,3

vôňa

12,8

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

red, Zdroj: MEDIAN SK, Nielsen, dm drogerie foto: Whirlpool, Henkel

Hodnota a objem predaja pracích prostriedkov v SR Hodnota predaja 1 000 €

Objem predaja 1000 kg

1/13 -12/13

1/14 – 12/14

1/13 -12/13

1/14 – 12/14

PRACIE PROSTRIEDKY

59 718,9

59 040,6

25 030,5

23 069,8

-V PRÁŠKU

28 539,9

26 294,8

14 895,6

12 371,9

-TEKUTÉ / GÉLY

19 903,0

20 631,3

8 825,7

9 376,2

-KAPSULY

10 169,0

11 512,2

1 052,4

1 172,5

-TABLETY

652,2

149,8

139,1

36,8

-OSTATNÉ*

454,7

452,4

117,7

112,3

*vo forme vločiek, pást a pod. Zdroj: Nielsen, Pozn.: Dáta vyjadrujúce predaje v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom a drogériách bez Metra.

41


product

POTRPÍME SI NA ČISTOTU TOALETY Dôraz na čistotu a dezinfekciu možno badať aj z čísel predaja kategórie WC čističov. Ich objem predaja medziročne rástol o 16,4 % a darilo sa im aj po ekonomickej stránke. Hodnota predaja vzrástla o 5 %. Rástol segment toaletných blokov „Kategória WC čističov v medziročnom porovnaní rastie ako v hodnote (+5,0 %), tak aj v objeme predaja (+16,4 %). Za rastom WC čističov v hodnotovom vyjadrení stojí vo väčšej miere segment toaletných blokov, ktorý rástol o 5,4 %, zatiaľ čo segment toaletných čističov zvýšil svoje predaje v kategórii o 3,6%. Toaletné bloky tvoria vyše 75 % všetkých predajov tejto kategórie,“ hovorí Tomáš Kryst, konzultant spoločnosti Nielsen.

Predajné kanály Dlhodobo sú najvýznamnejšími kanálmi

predaja pre túto kategóriu hypermarkety a drogérie, ktoré majú významnosť zhodne okolo 31 %. „Hypermarkety však v medziročnom porovnaní dokázali svoju významnosť o pol percentuálneho bodu navýšiť, zatiaľ čo drogérie zaznamenali klesajúci trend. Tradičný trh je pre kategóriu WC čističov dôležitejším predajným kanálom ako supermarkety, keď sa na tomto kanále predá takmer 23 % všetkých predajov,“ spresňuje T. Kryst. Podiel promočných predajov v rámci kategórie WC čističov je 45,0 %, medziročne sa ich významnosť navýšila o 2,7 percentuálneho bodu.

Ako často používate čistiace prostriedky na WC? (%) viac ako 1-krát denne

5,2

1-krát denne

15,7

4-6-krát týždenne

13,2

2-3-krát týždenne

31,6

1-krát týždenne a menej často

25,4

neuvedené

2,1

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Hodnota a objem predaja WC čističov v SR Hodnota predaja 1 000 €

Hodnota objemu 1 000 l/Kg

jan/2013 dec/2013

jan/2014 dec/2014

jan/2013 dec/2013

jan/2014 dec/2014

WC ČISTIČE CELKOM

14 553

15 277

2 713

3 157

TOALETNÉ BLOKY

10 886

11 478

634

618

TOALETNÉ ČISTIČE

3 667

3 799

2 079

2 540

Zdroj: Nielsen, Pozn. Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami a zmiešaným tovarom a drogériách s vylúčením Metro.

Hygienická čistota aj pod vodnou hladinou! Vedeli ste, že množstvo baktérií, hrdze a špiny sa zhromažďuje aj pod vodnou hladinou? Je preto nevyhnutné dopriať potrebnú hygienu aj vašej toalete. Ideálnym pomocníkom je Bref Power Aktiv, ktorý nielen dokonale odstráni neželané baktérie a usadeniny, ale navyše chráni vašu toaletu pred vodným kameňom a dodá aj potrebnú dlhotrvajúcu vôňu. Vďaka svojej gélovej konzistencii sa dlho udrží na WC mise a nesteká, môže teda pôsobiť ešte dlhšie. Veľmi praktické je aj prevedenie fľaše, vďaka ktorému sa prípravok dostane aj na ťažko dostupné miesta pod okrajom misy. Variant Bref Power Active Chlorine navyše obsahuje chlór, ktorý ničí 99 % baktérií a poskytne lesknúci bieliaci efekt. Bref Power Aktiv WC čistič je k dispozícii vo variantoch Ocean, Lemon, Pine a Chlorine v 750ml balení za odporúčanú maloobchodnú cenu 1,79€. 42

Podľa agentúry MEDIAN SK použilo vo svojej domácnosti za 12 mesiacov čistiace prostriedky na WC 93,3 % respondentov. Na čistote toalety obyvateľom Slovenska teda mimoriadne záleží. red, MEDIAN SK, Nielsen


product

LOGISTIKA S PUNCOM UDRŽATEĽNOSTI Viete, že celková hodnota certifikovaných budov o asi 10 % vyššia? Dlhšie si uchováva svoju hodnotu a má vďaka nižšej energetickej náročnosti nižšie prevádzkové náklady. Platí o rovnako pre kancelárske ako aj industriálne nehnuteľnosti. Ekológia začína hrať prím nielen pri stavbe a prevádzke budov, ale aj pri výbere manipulačnej techniky. LEED a BREEAM na Slovensku Na Slovensku najviac využívané certifikáty udržateľnosti BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Methodology) a LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Oba tieto systémy zohľadňujú celú škálu parametrov, ktoré musia budovy splniť, aby certifikát udržateľnosti získali. Dôraz je kladený najmä na energie, kvalitné vnútorné prostredie a použité materiály a hodnotí sa tiež spotreba vody a objem produkovaného odpadu.

Príklady certifikovaných industriálnych nehnuteľností Na Slovensku je certifikovaná v systéme LEED budova AUSK ALPS Project - Assembly Hall v Trenčíne, ktorej investorom je AU Optronics a má stupeň Gold. V systéme BREEAM získala certifikát Excellent výrobno-kompletážna hala, logistická hala a administratíva Schindler Dunajská Streda. Ide vôbec o prvý priemyselný projekt na území Slovenska s týmto certifikátom. Štandardy hodnotenia BREEAM splnilo na Slovensku doteraz 6 budov. Medzi nimi je výrobná a distribučná budova o rozlohe 12 600 m2 postavená pre spoločnosť Tomra Sorting Solutions v Prologis Park Bratislava firmou Prologis. Budova získala prvú akreditáciu BREEAM Very Good s výsledkom 60,9 % podľa nových, prísnejších štandardov, ktoré boli zavedené v roku 2013.

Pri výstavbe a prevádzke nového logistického centra pre Lidl sa použijú najmodernejšie technológie, ktoré sú zároveň ohľaduplné k životnému prostrediu. V celom komplexe bude inštalované LED osvetlenie. Chladiarenské zariadenie nebude používať syntetickú zmes, ale environmentálne oveľa zodpovednejšiu zmes na prírodnej báze. Teplo získané z chladenia sa v seredskom veľkosklade bude využívať na vykurovanie, čím klesne energetická náročnosti budovy. Ďalším ekologickým opatrením je zadržiavanie dažďovej vody na pozemku prostredníctvom systému vsakovacích nádrží. V priestore logistického centra sú projektované sadové úpravy s celkovou rozlohou takmer 2,5 hektára. V komplexe sa budú nachádzať aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Logistické centrum Lidl Sereď sa s ohľadom na uvedené environmentálne prvky bude uchádzať o certifikáciu BREEAM. „Čo sa týka ďalších ašpirantov na certifikáciu týka vieme, že sa pripravujú developmenty, ktoré majú záujem uchádzať sa o tieto certifikáty,“ hovorí Ing. Erika Farenzenová, Projekt/Event manager, Slovenská rada pre zelené

budovy (Slovak Green Building Council). Zaujímalo nás, či sa na certifikácii podieľa aj použitá a v budúcnosti používaná technika. „V prípade, že je manipulačná technika použitá pri výstavbe, v certifikácii BREEAM to môže ovplyvniť kredit pre manažment, konkrétne MAN03 a čiastočne aj kredit energie ENE01, ale obe len teoreticky. V zásade sa akýkoľvek druh vysokozdvižného vozíka neráta ako udržateľný počin, ale absolútne štandardná vec bez ohľadu na jeho typ.“

Elektrický pohon vedie nad LPG a CNG „Vďaka nášmu komplexnému prístupu vieme zákazníkovi poradiť nielen s výberom manipulačnej techniky, ale aj pomôcť navrhnúť celkové riešenie internej logistiky s dôrazom na efektívnu prevádzku,“ hovorí Martin Urban, generálny riaditeľ spoločnosti Jungheinrich, spol., s. r. o., a dodáva: „Napríklad účelným rozmiestnením 43


product

regálových systémov, využitím tepla vzniknutým pri nabíjaní, optimálnym riešením osvetlenia skladov je možné dosiahnuť výrazné zlepšenia v oblasti energetickej bilancie budov.“ Produktový manažér spoločnosti Linde Miroslav Babka pre IN STORE Slovakia povedal: „Ak ide o používanie manipulačnej techniky výlučne v interiéri, prevažuje elektrický pohon nad pohonom napr. LPG. V poslednom čase pribúda zákazníkov s individualizovanými požiadavkami na techniku, ktorá sa sériovo nevyrába. Rastú tiež požiadavky na bezpečnosť pri práci, manipulačná technika sa zapĺňa elektronikou, vozíky sa dodávajú so zabezpečovacou, prípadne sledovacou technikou a rastie počet požiadaviek na špeciálne ťahače.“ Ak spoločnosť uvažuje o použití vysokozdvižných vozíkov vonku aj vo vnútri, rozšírená je verzia so spaľovacím motorom na LPG vo verzii s vymeniteľnými LPG fľašami s lepšími emisiami ako diesel (pri cenovo porovnateľných obstarávacích nákladoch). Firma platí síce viac za drahší plyn vo fľašiach, ale tieto sú dostupné a výmena je jednoduchá a rýchla. Nevýhodou LPG pohonov je zákaz používania v suterénoch budov. Iná verzia vozíkov má LPG nádrž už zabudovanú a prináša takmer polovičnú úsporu v cene paliva. Firma však potrebuje mať vlastnú čerpaciu stanicu na LPG, do ktorej sa oplatí investovať až pri väčšej flotile vozíkov. 44

Manipulačnú techniku so zabudovanou nádržou na stlačený zemný plyn (CNG) využíva len pomerne málo Výhodou sú ešte nižšie emisie ako u LPG, ale hlavne oveľa lacnejšia ekonomika prevádzky, pretože CNG je lacnejší ako LPG. Potrebná je opäť vlastná čerpacia stanica na CNG. Vozíky bez spaľovacieho motora možno rozdeliť do kategórií: Elektrické s klasickou olovenou batériou, ktoré sa bežne používajú už desiatky rokov. Ich obstarávacie ceny sú vyššie oproti vozíkom so spaľovacími motormi, ale prevádzkové náklady sú oveľa nižšie. Pri viaczmennej prevádzke sú potrebné náhradné batérie, ktoré ešte zvyšujú obstarávacie ceny techniky. Vo výrobe potravín sa používajú elektrické vozíky s gélovými batériami. Tieto batérie sú síce bezúdržbové, ale drahšie, majú kratšiu životnosť a dlhší čas nabíjania, preto nie sú veľmi rozšírené. „Kedysi vozíky so spaľovacím motorom tvorili väčšiu časť predaja, dnes 70 až 80 % predanej techniky predstavujú elektrické vozíky. Ich hlavnou výhodou je nielen ekologická prevádzka, ale aj nižšie prevádzkové náklady a vyšší komfort obsluhy vďaka nižšej hlučnosti, menším vibráciám a jemnejšiemu, presnejšiemu ovládaniu,“ uvádza M. Urban a pokračuje: „Ekológia je stále dôležitejšia. Našej spoločnosti sa podarilo za desať rokov skresať emisie CO2 pri výrobe a prevádzke vysokozdvižných vozíkov o štvrtinu.“

Budúcnosť manipulačnej techniky Trendom bude automatizácia. V oblasti internej logistiky sa presadzuje čoraz viac v snahe redukovať ľudský

faktor hlavne v dvoj- a trojzmenných prevádzkach. Cieľ je ušetriť na personálnych nákladoch a redukovať všetky nevýhody, ktoré ľudský faktor do logistického procesu prináša. „Dôležitý trend predstavuje aj dopyt po komplexných riešeniach. Dnes už výrobné a obchodné spoločnosti nemajú početné tímy špecialistov na internú logistiku. S klientom napríklad prídeme k záveru, že používa príliš veľa vysokozdvižných vozíkov alebo má nesprávnu štruktúru flotily. Výsledkom našej analýzy môže byť napríklad aj odporúčanie, že možno mu stačí menej síce drahších a komplikovanejších vozíkov, ktoré ale fungujú rýchlejšie a efektívnejšie,“ komentuje trendy M. Urban. „Svetlá budúcnosť sa črtá pre vozíky s lítium-iónovými batériami, ktoré sa inštalujú zatiaľ len do malých paletových, malých vychystávacích vozíkov a malých ťahačov. S rastúcim množstvom aplikácií bude ich cena trvale klesať. Ich vysokú obstarávaciu cenu redukujú mnohé výhody: dvojnásobná životnosť (až 2500 nabíjacích cyklov), veľmi rýchly nabíjací čas (namiesto hodín len minúty), dvojnásobná hustota energie, možnosť hlbokého vybitia, lepšia účinnosť, bezúdržbovosť. A pri práci na zmeny nie je potrebná druhá batéria,“ uvádza M. Babka a dodáva: „Vo fáze experimentálnych skúšobných vozidiel sú vysokozdvižné vozíky Linde so spaľovacím motorom na vodík (zatiaľ príliš vysoké náklady na výrobu vodíka, ale emisie sú tvorené len vodnou parou), prípadne s hybridným pohonom diesel-generátor-elektromotor. Čo sa týka vozíkov bez spaľovacích motorov, testované sú stroje poháňané palivovými článkami. Táto kozmická technológia je vo fáze skúšok.“

Spracoval: JP, zdroj: SKGBC, Linde, Jungheinrich, foto: Prologis, Jungheinrich


product

REGÁLOVÉ SYSTÉMY NA MIERU VYUŽITE VÁŠ PRIESTOR NA MAXIMUM Regály sú oveľa viac než len oceľové konštrukcie. Vhodný regálový systém je kľúčom k dosiahnutiu optimálneho výkonu pri manipulácii a skladovaní tovaru. „Ak chcete zvýšiť svoje zisky, využite lepšie svoj skladový priestor,“ radí podnikateľom a manažérom Martin Urban, generálny riaditeľ spoločnosti Jungheinrich Slovensko. Skladovanie tovaru na paletách umiestnených na zemi býva najjednoduchšou a najbežnejšou formou skladovania. Takýto spôsob je však neefektívny. Prístup k tovaru je problematický, ťažko sa s ním manipuluje a v neposlednom rade firma platí aj za vykurovanie „vzduchu“, teda nevyužitého, prázdneho priestoru nad paletou. Zefektívnenie skladovania pomocou regálového systému sprehľadní a zvýši rýchlosť manipulácie s tovarom, čím podstatne zlepší nielen materiálový ale aj finančný tok spoločnosti. Lepšie využitie priestoru znamená nižšie náklady na plochu i vykurovanie. Najuniverzálnejšie typy regálových systémov predstavujú paletové a policové regály. Systém paletových regálov otvára mnoho

možností uskladnenia, umožňuje vysoké výkony pri prekládke, poskytuje ľubovoľný prístup ku všetkým výrobkom a v prípade potreby je možné ho flexibilne rozšíriť. Policové regály nachádzajú uplatnenie pri skladovaní ľahších a menších predmetov. V špecifických segmentoch podnikania využívame špeciálne typy regálových systémov. Napríklad pre skladovanie rýchloobrátkového tovaru odporúčame valčekové regály, ktoré zabezpečia vyskladňovanie materiálu podľa princípu FIFO (First in First out). V stavebnom priemysle nachádzajú uplatnenie konzolové regály. Mobilné regálové systémy výrazne šetria skladovú plochu, preto sa využívajú v prípade nedostatku miesta, alebo v mraziarenských skladoch kvôli šetreniu nákladov na chladenie.

„Mnohí zákazníci nechcú len kúpiť vozík. Chcú mať oblasť internej logistiky optimálne pokrytú, presne podľa svojich špecifických požiadaviek. Preto bol pre nás logický krok transformácie spoločnosti, z výrobcu vysokozdvižných na dodávateľa komplexných riešení v oblasti internej logistiky. Vďaka komplexným znalostiam z oblasti internej logistiky na mieru navrhujeme optimálne riešenie pre každý sklad a zo skladovacieho priestoru vyťažíme maximum, “ hovorí Martin Urban Spoločnosť Jungheinrich dodáva komplexné riešenia, od počiatočnej analýzy, plánovania a návrhu, cez dodávku, realizáciu až po pozáručný servis systémom „na kľúč“. (pti) 45


publications Albatros Media Slovakia, s.r.o. – Computer Press Hattalova 12/A | 831 03 Bratislava | Tel.: +421 (0) 244 452 048 | www.albatrosmedia.sk Hector Cuesta ANALÝZA DAT (V PRAXI) Zaujali vás možnosti dnešných počítačov a nástrojov pri analýze dát? Hľadáte zaujímavé postupy, ako ľahko spracovať a vyhodnotiť nazbierané dáta bez nutnosti nákupu drahých analytických nástrojov? Zoznámte sa s postupmi, ako surové dáta pretvoriť v cenné informácie. Kniha ukazuje nástroje na analýzu dát, clustering, vizualizáciu, simuláciu a predvídanie vývoja. Naučíte sa pracovať s dátovými vzormi, trendmi, vzťahmi a výsledky analýzy správne interpretovať a vizualizovať. Cena: 22,70 €

Miroslav Sedlák, Petra Mikulášková JAK VYTVOŘIT ÚSPĚŠNÝ A VÝDĚLEČNÝ INTERNETOVÝ OBCHOD Prečo drvivá väčšina e-shopov prežíva? Majitelia často nemajú potuchy, na čom stavať prevádzku ani propagáciu. V tomto skutočne podrobnom a predovšetkým praktickom sprievodcovi sa dozviete, aké možnosti môžete pre svoj budúci e-shop použiť, porozumiete slovníku marketingových agentúr, spoznáte, ako môžu zákazníci za svoj tovar platiť . Autori nezabudli ani na právnu stránku podnikania, povinnosti v prípade reklamačného konania či obchodné podmienky. Cena: 18,15 €

Dokořán s.r.o.

Eastone Group, a.s.

Holečkova 9 | 150 00 Praha 5 | Tel.: 00420 257 320 805 | www.dokoran.cz

Bulharská 70 | 821 04 Bratislava | Tel.: 00421 2 436 38 762 | www.eastonebooks.com

Douglas Rushkoff ŽIVOT, S. R. O. - JAK SI KORPORACE PODMANILY SVĚT A JAK SI HO VZÍT NAZPÁTEK Autor skúma, ako sa z korporácií stala skutočnosť, ktorá dominuje súčasnému životu. Korporativizmus a jeho ideológie prestúpili všetky aspekty občianskeho života, obchodu i kultúry. Na svoje domy pozeráme skôr ako na investície, než ako na miesta na žitie, ako sa z internetu stal len ďalší priestor na obchodovanie. Autor ukazuje aj pozitívne príklady, kedy sa ľudia dokázali spojiť a obnoviť komunitné vzťahy. Vychádza v spolupráci s nakladateľstvom Argo. Cena: 17,93 €

Stephen R. Covey, A. Roger Merrill a Rebecca R. Merrill NAJDÔLEŽITEJŠIE VECI AKO PRVÉ - AKO ZOSÚLADIŤ PRACOVNÉ POVINNOSTI SO ŽIVOTNÝMI PRIORITAMI Zamysleli ste sa niekedy, či to, čo práve robíte a kam smerujete? Tradičné teórie o manažovaní času, ktoré učia ľudí spraviť čo najviac vecí za čo najkratší čas, sú už prekonané. Kniha o.i. ukazuje ako delegovať povinnosti a zároveň nestratiť nad vecami kontrolu, ako získať celkovú kontrolu nad svojím životom. Nadväzuje na bestseller 7 návykov skutočne efektívnych ľudí. Cena: 14,99 €

G R A D A Slovakia s.r.o.

Portál, s.r.o.

Moskovská 29 | 811 08 Bratislava | Tel.:00421 2 55645189 | www.grada.sk

Klapkova 2 | 182 00 Praha 8, ČR | Tel.: 00420 283 028 111 | www.portal.cz

Priestley Daniel REVOLUCE V PODNIKÁNÍ - NEBOJTE SE ZBOHATNOUT NA TOM, CO VÁS BAVÍ Svet vstupuje do novej epochy: doby podnikateľov, majiteľov malých firiem a flexibilných inovátorov. Ťažkopádne dinosaury priemyselnej éry pomaly ale iste prekonávajú svižné startupy, ambiciózne malé spoločnosti. Kniha vám ukáže lepší spôsob myslenia, nadväzovania kontaktov aj zarábania peňazí. Úspešný podnikateľ vám prezradí svoj recept, ako sa v dnešnej skvelej dobe naladiť na nôtu prebiehajúcich zmien a dosiahnuť fenomenálny úspech. Myslite na to, že väčšina terajších povolaní za pár rokov nebude existovať. Cena: 10,74 €

Carl Alasko EMOČNÍ BALAST - ZBAVTE SE NEVĚDOMÉ MANIPULACE Kniha prináša nevšedný pohľad na všadeprítomnú manipuláciu v medziľudských vzťahoch. Popisuje úzko previazané toxické trio obranných mechanizmov, ktoré znepríjemňujú život v osobnom i pracovnom živote. Tvorí je popretie, sebaklam a obviňovanie. Na konkrétnych príkladoch zo svojej psychoterapeutickej praxe objasňuje autor charakter týchto mechanizmov ako vo svojej podstate prirodzenej obrany proti štyrom negatívnym emóciám: úzkosti, hnevu, strachu a bolesti. Cena: 14,97 €

46


Pochváľte sa kre ativitou na pred ajnej ploche a vyhrajt e prestížne ocenenie ZOCR S R MÚZA MERKÚ RA!

INCOMA Slovakia, THEMARKETERS.BIZ, časopis INSTORE Slovakia a časopis Slovenský Výber pod záštitou Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR vyhlasujú 5. ročník súťaže kreativity v obchode Múza Merkúra.

Súťažte v nasledujúcich kategóriách: A. branding predajne pre bran branding nding vonkajších vo a vnútorných priestorov predajní, priľahlých plôch, parkovísk, výkladov, navigácia v obchode aj mimo neho, použitie rekvizít v predajni (hudba, svetlo, dekorácie,..., vizuály p podnecujúce k nákupu), komunikácia predajne prostredníctvom webu, letákov, direct mailov mailov, sociálnych sietí a ďalších komunikačných nástrojov

B. umiestňovan umiestňovanie produktov v mieste predaja kreatívne riešenia pr pri umiestňovaní produktov a služieb v mieste predaja, vystavenie na pokladničnej zóne alebo druhotné umiestnenie produktov v špecializovaných regáloch, v pokladnič pozíciách, spôsob vystavovania vy noviniek, tematické regály, použitie rekvizít v predajni dekorácie,..., vizuály podnecujúce k nákupu) (hudba, svetlo, dekor

C. promo aktivi aktivity a eventy ochutnávky, samplingy, samplin materiály POS a POP

D. nové technol technológie v mieste predaja digital signage, intera interaktívne systémy v mieste predaja

E. TOP značka v obchode osobitné ocenenie pre značku s najkomplexnejšou a najkreatívnejšou komunikačnou ka amp paň a ou kampaňou

Prihlasovací poplatok: 70,- Eur bez DPH Uzávierka prihlášok: 27. 3. 2015 Zverejnenie shortlistu: 3. 4. 2015 Podmienky a prihlášky nájdete na: www.muzamerkura.sk a www.incoma.sk Odovzdávanie ocenení: 21. 4. 2015, v rámci Galavečera konferencie Slovak Retail Summit

vyber (kp)


Bezpečnosť je prvoradá. V druhom aj v poslednom rade. Každý pozná kvalitu vysokozdvižných vozíkov Jungheinrich, ale nie všetci poznajú spoľahlivosť našich regálov. Komplexné riešenia od jedného dodávateľa, dlhá životnosť a nízke náklady na prevádzku vyťažia maximum z vášho skladového priestoru. Financovanie na tretiny zároveň optimálne rozloží vašu investíciu. Neštandardné riešenia sú našim štandardom. Zaťažte nás otázkami na www.najlepsisklad.sk.

(kp)

In store slovakia marec 2015  

IN STORE Slovakia marec

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you