Page 1

ČÍSLO 4, ROČ. 13. MÁJ 2015

www.instoreslovakia.sk


V ústrety novým <   ¸    ¢  Ò  ¬ Alpy v Rakúsku sú práve v čase dovoleniek u Vašich zákazníkov mimoriadne obľúbené. Tešia sa na zotavujúcu turistiku a cyklistiku v nefalšovanej prírode, na priateľských hostiteľov v rustikálnych domčekoch a ich družnú útulnosť.

KONTROLNÝ ZOZNAM OSTERREICH-PROMOTION

Čo potrebujem na moju úspešnú akciu?

Práve tu objavia dovolenkári tie najlepšie regionálne syrové špeciality, akými sú tvrdé a polotvrdé syry, či jemné salámové, šunkové a slaninové variácie. Vynikajúca kvalita je ľahko rozpoznateľná: pomocou štátnej pečate kvality AMA alebo biopečate AMA.

 Nápad .Syr & víno

Vsaďte aj Vy na tieto žiadané potraviny z alpského regiónu a kráčajte v ústrety novým finančným cieľom! Radi Vás budeme na tejto ceste sprevádzať a podporíme Vás pomocou aktivačných promočných a informačných materiálov!

 Lahodné ochutnávky

 Nápad .Rakúsky olovrant na lopáriku  Intenzívnu prezentáciu tovaru v bloku  Nápadný dekoratívny materiál  Ako posilňovač: Reklamu prostredníctvom letákov a miesta predaja (POS; point of sale) Požiadavky smerujte prosím na: Agrarmarkt Austria Marketing GesmbH www.ama.at | office@ama.gv.at

Salzburg &

eich Oberösterr

Tirol & Vorarlberg

Steiermark & Kärnten & erösterreich Wien, Nied nd la en rg Bu

www.ama.at (kp) kp) p))


editorial

» redakčná rada:

Mgr. Júlia Hurná, PhD. ¦ Slovenske združenie výrobcov piva a sladu

Ing. Zuzana Krenyitzká ¦ OTP Banka Slovensko, a. s. MUDr. Peter Minárik, PhD. ¦ ONLIFE - Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl Ing. Viliam Matušek ¦ Baliarne obchodu, a. s. Poprad Ing. Martin Mravec ¦ GFK Slovakia, s. r. o. Ing. Ivana Orviská ¦ PEUGEOT SLOVAKIA, s. r. o. RNDr. Pavel Rác ¦ INTERPHARM Slovakia, a. s. Miroslava Šibíková ¦ Metsä Tissue, a. s. Markéta Světlíková ¦ CHANCE, a. s. Dipl. ek. Pavel Vejmola ¦ VITANA, a. s.

Majstrovstvá sveta v hokeji. Výborná príležitosť, ako získať nových zákazníkov. V početných diskusiách rezonovala trefná myšlienka: spoločenská nálada, eufória je naklonená k zvýšený útratám, podporí sa tým lokálna ekonomika, cestovný ruch, rozhýbe sa trh. Podobne Jan Laštůvka z MonekyData na jednej konferencii ukazoval, ako neuveriteľne rastú tržby e-shopom počas významných dní typu Valentín, Black Friday alebo počas Vianoc. Na druhú stranu chýba mi kreatíva s dlhodobým efektom. Niektorí sa uchyľujú dokonca k zneužívania ochranných známok MS (čo je nelegálne), ďalší vypustili do sveta smiešne pokusy o guerilla marketing. Keďže medailí sa údajne tak skoro nedočkáme, potešilo by ma aspoň vkusné využitie motívov MS v reklame alebo pri predaji výrobkov, ktoré nie sú komoditou.

Ing. Margaréta Víghová, PhD. ¦ ZETOR TRACTORS, a. s.

vydavateľ: NAUTILUS DJ, s. r. o. ¦ Nevädzova 5 ¦ 821 01 Bratislava ¦ OR Okr. súdu Bratislava 1, odd: Sro, vložka 28287, EV 3879/09

poštová adresa: P.O. Box 50 ¦ 820 07 Bratislava 27 kontaktné údaje: tel./fax: +421 2 482 87 322 redakcia@instoreslovakia.sk ¦ marketing@instoreslovakia.sk www.instoreslovakia.sk

daňové údaje: IČO: 35 898 500 ¦ IČ DPH: SK2021878430 registrácia printovej verzie: ISSN 1336-2348 ¦ MK SR pod č. 2958/2003 ¦ EV 3879/09 ročné predplatné: 34,– EUR bez DPH / 40,80 EUR vrátane DPH 20 % ročník a číslo: 13 / 4 - 2015 periodicita: desaťkrát ročne šéfredaktor: Ing. Juraj Púchlo ¦ puchlo@instoreslovakia.sk ¦ +421 948 303 723 spolupracovníci redakcie: EXACT RECRUITMENT, spol. s r. o., PhDr. Miloš Nemeček Pricemania.sk, Ing. Poliačiková Eva, PhD. ZenithPeople Consulting, spol. s r. o.

Šéfredaktor odporúča:

obchodná riaditeľka: Mgr. Jana Čierniková Kolesárová ¦ ciernikova@instoreslovakia.sk ¦ +421 915 727 917 označenie: (kp) – komerčná prezentácia ¦ (pti) – platená textová inzercia Redakcia nezodpovedá za obsah inzercie.

foto: www.shutterstock.com ¦ www.dreamstime.com ¦ www.sxc.hu redakčné a ilustračné foto ¦ foto prispievateľov

grafika: yodea. s.r.o. ¦ www.yodea.sk tlač: Róbert Jurových - NIKARA ¦ www.nikara.sk

3


marketing mix

place Obchod má predávať Podiel slovenských potravín v regáloch klesá Celospoločenská téma: 30 % potravín skončí v odpade! Category management nie sú planogramy

8 10 12 14

promotion Best of in-store (2. časť) Výdavky obchodných reťazcov na reklamu Web je vaša vlajková loď

16 17 18

people Ako sa rozhodujeme (4. časť) Trh práce sa mení na trh uchádzačov Business Coffee - Maloobchodný moloch Mesto ako značka a Jeremy Hildreth

priceprice

20 22 24 26

price Etnocentrizmus v správaní spotrebiteľa (1. časť)

28

product V neovocných príchutiach vedú vanilka a čokoláda Inovácie sú predpokladom úspechu Čo spôsobili v spotrebe nealko home-made produkty Kategória nealkoholických nápojov klesla o 1,3 % PET FOOD: Rastie segment pochúťok Kozmetika má pomáhať a chrániť GS1 Databar - Tipy pre implementáciu Hyundai ix35: Fascinujúci zážitok z jazdy Budúcnosťou identifikácie v retaile sú 2D kódy

4

30 32 34 36 39 40 42 43 44


present PLACE Majstrovstvá sveta v hokeji – príležitosť pre maloobchod

Foto: Topvar

O tom, že nadšenie pre hokej sa dá vniesť aj do predajní, svedčí aj špeciálne štvorbalenie pív Šariš 10% a Smädný mních 10%, ktoré vzniklo na mieru pre zákazníkov obchodnej siete Lidl. „Vieme priniesť pre špeciálne príležitosti aj nové, kreatívne riešenia. Najsilnejšími obdobiami pre ich využitie sú nielen vianočné a veľkonočné sviatky, ale aj takéto významné športové podujatia,“ dodal Štefan Finta, obchodný riaditeľ Pivovarov Topvar. Spoločnosť pripravila aktivity aj priamo v prevádzkach.

PROMOTION BILLA prináša druhú sériu Vitamanov

Foto: BILLA

Spoločnosť BILLA Slovensko spustila pokračovanie úspešnej detskej kampane Vitamani. Druhá séria obsahuje šesť nových plyšových hračiek v podobe ovocia a zeleniny, ktoré prichádzajú s prepracovanejšími detailmi a novými príbehmi. Nových Vitamanov si môžu zákazníci zakúpiť v ktorejkoľvek zo 127 predajní BILLA za zvýhodnené ceny už od 1,99 eur. Získajú ich výmenou za VITABODY, ktoré zbierajú za každých 5 eur nákupu. V rámci komunikačnej kampane, ktorej súčasťou bol aj teasing v médiách, dnes BILLA nasadzuje aj nový TV spot Vitamani. Dodatočné VITABODY môžu zákazníci získať aj za nákup vybraných produktov označených v akciovom letáku.

PEOPLE Zmeny v topmanažmente NAY Elektrodomu

Foto: NAY

Od 1. mája 2015 nastali vo vrcholovom manažmente spoločnosti NAY a.s. dve významné zmeny. Novým Obchodným a marketingovým riaditeľom slovenskej jednotky na trhu spotrebnej elektroniky sa stal Emil Huraj a jej novým Logistickým riaditeľom sa stal Vladislav Krasický. Obaja sa budú podieľať na riadení siete predajní NAY Elektrodom na Slovensku a siete predajní Electro World v Českej republike. Emil Huraj pôsobí v spoločnosti NAY už 15 rokov. V ostatných rokoch mal zodpovednosť najmä za nové projekty spoločnosti, marketing a služby zákazníkom. Vladislav Krasický pracuje oblasti logistiky od roku 1998. Počas svojej doterajšej kariéry získal množstvo skúseností s riadením distribučných centier v nadnárodných spoločnostiach ako napríklad Lidl Slovenská republika, či Kaufland Česká republika.

PRICE Nadmerné marže obchodníkov sú mýtus

foto: Pixabay.com

Jedným z kľúčových zistení štúdie Európskej komisie zaoberajúcej sa konkurenciou v potravinárskom dodávateľskom reťazci v EÚ je konštatovanie, že hospodárska súťaž na maloobchodnej úrovni je „neľútostná“, čo sa premieta aj do nižších čistých prevádzkových marží pre retail. Štúdia uvádza, že po odpočítaní nákladov je zisková marža maloobchodu v EÚ pri potravinách v priemere okolo 4 % z predajnej ceny, pričom v prípade čerstvých potravín je iba okolo 2 %. Štúdia tiež uvádza, že uvedené nízke marže obchodníkov prispievajú z dlhodobého hľadiska aj k nižším cenám potravín pre zákazníkov. Mýtus o nadmerných maržiach obchodníkov podporuje aj nesprávna interpretácia samotnej obchodnej marže, ktorá je (bez DPH) obchodným rozpätím medzi nákupnou a predajnou cenou produktu a je mylne prezentovaná ako zisk obchodníka.

PRODUCT Karlovarské minerální vody sa spájajú s maďarským partnerom

foto: KMV

Najväčší stredoeurópsky výrobca balených minerálnych vôd, Karlovarské minerální vody (KMV) a spoločnosť Szentkirályi Ásványvíz Zrt. (Szentkirályi) sa spojili k ďalšej expanzii svojich značiek v strednej Európe a v Maďarsku. Podľa dohody sa maďarská spoločnosť Szentkirályi stane súčasťou novo vzniknutého holdingu Central European Mineral Water Holding (CEMW), spoločného projektu talianskej rodiny Pasquale, majiteľov KMV, a pána Levente Balogha, majiteľa spoločnosti Szentkirályi. Pán Levente Balogh sa stáva významným minoritným majiteľom holdingu CEMW a bude pôsobiť ako jeho prezident. 5


present Čerstvý zázvor naberá na obrátkach. Stáva sa z neho obľúbený alkoholický nápoj

foto: GingerMania

Martin Hudák a Martin Kožuch uviedli na trh slovenské zázvorové pivo GingerMania v septembri 2013. Dôkazom toho, že v krátkom čase sa pivo stalo obľúbeným nápojom je aj fakt, že rok nato bolo nominované na Objav roka 2014 v súťaži Slovak Bar Awards. Za úspechom sa o.i. skrýva šťava z čerstvého zázvoru (v 1 fľaši je v priemere 32 g zázvoru), doplnená o pramenitú vodu, citrónovú šťavu, prírodný cukor a špeciálne pivné kvasinky dotvárajú originálnu chuť piva. GingerMania je momentálne k dispozícií v troch radochAlko, Nealko a Zimný špeciál. Aj keď posledná sa od predošlých dvoch líši doplnenými ingredienciami, jedno majú všetky tri nápoje spoločné- GingerMania je zakaždým vyrábaná na prírodnej báze. Produkt nájdete v baroch, kaviarňach, maloobchode či domácich trhoch.

Nový Somat GOLD Gel Caps ochráni filter vašej umývačky y

foto: f t Henkel H k l

Moderná doba priniesla vymoženosti, vďaka ktorým je preplnený drez umývadla v kuchyni pre mnohé gazdinky už len matnou spomienkou. Tajomstvom úspechu je nielen kvalitná umývačka riadu, ale predovšetkým účinný čistiaci prostriedok. Vyskúšajte nový variant gelových kapsúl Somat GOLD Gel Caps Lemon, ktorý je silný ako tisíc citrónov. S ľahkosťou odstráni aj tie najodolnejšie zvyšky jedla, vášmu riadu zabezpečí perfektnú čistotu a lesk. Navyše, ľahko sa používa a vďaka gélovej konzistencii sa rýchlo rozpúšťa. Stačí vložiť jednu gélovú kapsulu do dávkovača a Somat GOLD gélová kapsula urobí všetko ostatné za vás.

Dermacol Remodelačné tónovacie fluidum s OF 30

foto: Dermacol

Remodelačné tónovacie fluidum s čistou sférickou kyselinou hyalurónovou a silným protivráskovým komplexom zjednocuje farebný tón pleti. Obnovuje 3D štruktúru a hustotu pokožky, vypĺňa vrásky a je tak alternatívou hyalurónových injekcií. Ľahká textúra s OF 30 chráni pleť pred slnečným žiarením, zabezpečuje celodennú hydratáciu, sviežosť pleti a upokojuje ju. Okamžite viditeľný efekt: už prvý deň zlepšuje pevnosť pokožky o 35 %*, vzhľad výrazových vrások o 12 %*, redukuje povrch vrások o 36 %* a ich hĺbku o 20 %*. Dlhodobo vracia tvári kontúry, viditeľne vyhladzuje vrásky, zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu a omladzuje pleť. (*Testované in-vivo). Viac aj na: www.dermacol.sk, www.facebook.com/dermacol.cz.sk, www.vsetko-o-krase.sk

Veľké pekárne nachádzajúce sa vo vysoko konkurenčnom prostredí sú v dôsledku tlaku maloobchodných reťazcov dlhodobo nútené predávať niektoré produkty, najmä základné pekárenské výrobky, za ceny nižšie, ako sú ekonomicky oprávnené náklady. Únia priemyselných pekárov SR, aj s odvolaním sa na výsledky prieskumu Výskumnýého ústavu ekonomického pri MPRV SR, preto vyzvala spoločnosti Tesco, Billa, Lidl a Kaufland, aby prehodnotili svoju obchodnú politiku. Veľkovýrobcovia tak reťazce vyzývajú, aby od nich kupovali pečivo za ceny, na ktorých by neprerábali a poskytovali by im priestor na primeranú maržu. Ak sa tak nestane, o prácu môže prísť až 3000 ľudí. Tiež hrozí, že niektoré podniky skrachujú, pretože väčšina veľkých pekární je už tretí rok po sebe v strate. Ústretovosť pri podpore domácich dodávateľov avizovali reťazce Tesco a Billa. Rokovania prebiehajú aj so spoločnosťou Kaufland.

6

foto: Pixabay.com

Ak reťazce nevyjdú pekárom v ústrety, prácu môže stratiť až 3000 ľudí


present Tesco Expres vo Vrakuni

foto: Tesco

Spoločnosť TESCO STORES SR, a. s. otvorila v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa Tesco Expres na ploche 260 m2 a zároveň vytvára 16 nových pracovných miest. Predajňa umiestnená na Žitavskej ulici 5 bude otvorená denne od 6.00 do 22.00 hod. História predajní formátu Expres sa začala písať v roku 2008, kedy Tesco otvorilo prvú takúto prevádzku v Ružinove. Expresy si postupne získavali priazeň svojich zákazníkov a Bratislavčanom otvára svoje brány už 22 (celkovo má tak Tesco 156 obchodných jednotiek). takáto prevádzka. V zóne chleba a pečiva čaká na zákazníkov široký výber čerstvých produktov od osvedčených slovenských výrobcov vrátane pečiva od výrobcu priamo z regiónu, konkrétne pekárne S and R, s. r.o. z Mostu pri Bratislave.

Novinky AVON pre mesiace máj a jún

foto: Avon

AVON rozširuje kolekciu vôní Black Suede o novú Toaletnú vodu Black Suede Sport, ktorú reprezentuje David Svoboda, zlatý medailista v modernom päťboji, Londýn 2012 (50 ml, 23,50 €). Toaletný parfum Litlle Black Dress Eau Fraiche (50 ml, 24,90 €), rozširuje svoju edíciu vôní parfum, ktorý je stelesnením ženskej klasiky. Letná edícia patrí do kategórie sviežich kvetinovo-orientálnych vôní. Novinkou rade luxusnej dekoratívnej kozmetiky značky Luxe, je Zmatňujúci pleťový podklad Luxe (28 ml, 14,90 €). Ľahký podklad pripraví vašu pleť na úžasné rovnomerné nanesenie make-upu a predĺži jeho trvácnosť. Hydratačný gélový krém Hydro-Advance (50 ml, 15,90 €) je ideálne používať ako nočný krém. Gélové zloženie hĺbkovo hydratuje pleť a počas noci ju zregeneruje. Krém je vhodný pre normálnu pleť náchylnú na vysúšanie.

Prémiové a superprémiové krmivá hrajú prím!

foto: Tekro

Poskytnúť svojmu štvornohému miláčikovi dostatočný komfort by malo byť samozrejmosťou každého správneho psíčkara. Komfort pritom znamená súbor všetkých opatrení a zaistení, aký si náš chlpatý rodinný príslušník zaslúži. Zahŕňa pravidelnú zdravotnú veterinárnu starostlivosť, láskavý výchovný prístup majiteľa, dostatok k bezpečnej fyzickej aktivity a správny výber krmiva, ako súčasť vyváženej psej životosprávy. „Potrava by mala ala byť prispôsobená veku, plemenu a aktivite psov. Dôležitý je dostatočný podiel bielkovín živočíšneho pôvodu, vodu, ktoré možno nájsť práve v kvalitnejších psích granuliach. Mali by obsahovať taktiež dostatok živín,, vitamínov a minerálnych látok,“ odporúča Marián Just, obchodný riaditeľ, TEKRO - Eminent. Čoraz viac c majiteľov si však našťastie dôležitosť zloženia krmív pre zdravý vývoj psíka uvedomuje. „Aj to je dôvod, prečo zaznamenávame posun od lacnejších, diskontných krmív, k prémiovým a superr prémiovým radám, ktoré možno nájsť najmä v špecializovaných predajniach chovateľských h potrieb,“ dodáva Marián Just. Hoci rešpektujeme prirodzený psí výber najchutnejších nejších granúl, odporúčame vyskúšať práve radu prémiových psích granúl značky Eminent. Viac na www.tekro.sk/eminent/

foto: BILLA

BILLA otvára na Slovensku prvé tréningové centrum pre svojich zamestnancov Spoločnosť BILLA Slovensko otvorila v Bratislave prvé tréningové centrum, ktorého hlavným poslaním je zabezpečiť pre svoju predajnú sieť kvalifikovaných pracovníkov. Jeho bránami do konca tohto roka prejde viac ako 1050 zamestnancov. Investícia na zriadenie nového tréningového centra vrátane najmodernejšieho zariadenia (pekáreň, krájače mäsa, počítače, dve plne funkčné pokladne a pod.), je okolo 120 tisíc eur. Manažment očakáva zvýšenie spokojnosti zákazníkov s poskytovanými službami ako aj zvýšenie odbornej kvalifikácie novoprijatých zamestnancov. Nové tréningové centrum je určené primárne pre nových pracovníkov, ktorí tu absolvujú povinné dvojdňové školenie vrátane BOZP. Okrem toho bude centrum využívané aj na preškoľovanie existujúcich zamestnancov. 7


place

OBCHOD MÁ PREDÁVAŤ Obchod sa dostáva do zaujímavého štádia. Ekonomické ukazovatele sú relatívne pozitívne, nálada spotrebiteľov sa zlepšuje, rastie reálna mzda, obchodné siete rastú, refitujú, vylepšujú sortiment aj komunikáciu. Napriek tomu po Retail Summite zostáva, slovníkom gurmána, istá trpká dochuť. Generačná výmena názorov I menej pozornému oku tých, ktorí najväčšie stretnutie obchodníkov a dodávateľov na Slovensku navštevujú pravidelne, nemohla uniknúť výmena názorov medzi generáciami. Alebo aspoň medzi ročníkmi, ktoré rozdeľujú desiatky rokov skúseností a praxe. Na jednej strane stálice, ľudia, ktorí sa nezmazateľne budú spájať s retailom u nás a na strane druhej „mladá krv“, húževnatí, odhodlaní mladíci s nápadmi, ideálmi a počítačom Apple pod pazuchou. Pavol Konštiak, dlhoročný prezident ZOCR vo svojom príhovore a potom aj na tlačovej konferencii naznačil, že roky práce a niekedy až tuhého boja za obchodníkov sú vyčerpávajúce a síl ubudlo. Nečudo, veď ochota komunikovať zo strany kompetentných štátnych orgánov je mizivá a napríklad účasť v panelovej diskusii takto významného podujatia vôbec nepatrí k ich prioritám. Obchod optikou štátu nevyzerá ako druhý najväčší zamestnávateľ, ale ako sa zdá, vyzerá ako slušný zdroj príjmov do štátnej kasy. Pokuty v rádoch desiatok tisíc a v niektorých prípadoch až na hornej hranici jeden milión eur (dokonca opakovane), vôbec nie sú adekvátne. Sú likvidačné, nezmyselné, bez efektu a vôbec neprispievajú k rozvoju tohto perspektívneho odvetvia. Otázniky vyvoláva i mechanizmus udeľovania pokút v dodávateľskom reťazci, keďže niektorí výrobcovia a reťazce sú akoby vyňaté z pôsobnosti zákona, ktorý by mal platiť rovnako pre všetkých. V kuloároch sa hovorilo aj o podozrivo (v zmysle kartelovej dohody) jednotných vyhláseniach až ultimátach niektorých dodávateľov. A nielen pokuty pre 8

obchod sú v porovnaní s iným sektormi nevybalansované. Štedré dotácie sa akoby týkali len automotive alebo elektrotechniky. Preto trpká dochuť, ba až nechuť neustále sa dožadovať toho, aby boli obchodníci aspoň vypočutí. O konštruktívnom dialógu hovoriť nemožno.

Transformácia obchodu „Obchod je umenie a hybnou silou spoločnosti. Obchod dokáže reagovať flexibilne, aby bol vždy v rovnováhe s duchom doby a v tom je jeho sila. Len takto môže dlhodobo fungovať na prospech nielen seba, ale aj svojich zákazníkov a spoločnosti. Transformácia obchodu v týchto turbulentných časoch a plynulých zmien si vyžaduje enormné snahy porozumieť týmto zmenám. Kto má uspieť, musí sa vedieť rozhodnúť, ktorá z ciest vedie k úspechu.“ Toľko citát, ktorý presne vystihuje súčasné dianie. Na konferencii som videl, ako sa stretáva nastupujúca generácia obchodníkov v e-commerce, analytikov a expertov na IT v dialógu s názormi klasikov a stálic na trhu, ktorí prevádzkujú siete desiatok až stoviek kamenných prevádzok. Videl som kontrasty až hipsterských názorov a ideálov mladých kreatívcov a tvrdej, na faktoch založenej praxe unavených obchodníkov. Počul som názorové protipóly akademickej sféry a retailerov, ktorí akoby cez stohy príjemiek, výdajok, faktúr, súvah a výsledoviek, nevideli alebo nechceli vidieť svojich budúcich zákazníkov. Dokonca i počas galavečera bolo vidno až naturálny kontrast komunikácie moderátorov a vekovo a vlastne i „služobne“ staršieho baviča, ktorým bol popredný slovenský

mím a bábkoherec Miroslav Kasprzyk. Obchod sa transformuje. Nepochybne. Volá po novom impulze. Názorovom, komunikačnom i produktovom.

Inovácie a trendy Hoci sa rozvoj e-commerce výrazne preceňuje, nakoľko zákazník je pomerne konzervatívny a masový nárast on-line nakupovania sa neočakáva, rýchly rozvoj technológií vytvára nové cesty najmä pre služby. Už sme písali o tom, že cestou, ako osloviť spotrebiteľa sú nové koncepty a formáty obchodov, inovatívna komunikácia a služby typu donáška alebo vysledovateľnosť zásielky cez mobil. Trendom – a o tom píšeme v závere tohto čísla časopisu – sa budú musieť prispôsobiť všetky články dodávateľského reťazca, nielen obchod. Zákazník má viac informácií a bude chcieť viac informácií. Štát chce mať presnejší prehľad o pohybe tovaru, vrátane obalov a o výbere daní. EAN, ako technológia označovania prestáva stačiť a priestor dostávajú 2D kódy. Napríklad kontrolné známky pri alkohole už nesú QR kód. Ak by som mal spojiť dva bloky, ktoré odzneli počas druhého dňa konferencie RS 2015 a z ktorých prvý som mal tú česť aj moderovať, tak receptom na úspech sú inovácie. Inovácie komunikačné, ako predstavil Marek Fialek z CatManPeople a jeho rovnomenná platforma, ktorá by sa dala nazvať „LinkedIn pre retail“. Inovácie produktové, ako hovoril Milan Pašmík z McCarter, alebo inovácie komunikačné, ako odprezentoval Peter Filo z Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Dnešní študenti sú budúci zákazníci (a aj zamestnanci)


place a na nich je potrebné sa sústrediť. Kde hľadať cesty a inšpiráciu? V dátach. Peter Minárik z retail.bi a spolutvorca aplikácie ProfitUp hovoril a de facto aj Martin Beňo, produktový manažér z GS1 Slovakia upozorňovali na skutočnosť, že maloobchodníci často dáta majú, len s nimi buď vôbec nepracujú, alebo ich nesprávne vyhodnocujú. Podobne Matouš Michněvič, Business leader core product expert sales z MasterCard ukázal, že bez dát dnes nemožno pracovať ani s lojalitným programom.

MÚZA MERKÚRA 2014 Súťaž kreativity v obchode - VÍŤAZI SÚŤAŽE Poradie

Názov prihlasovateľa

Súťažná kategória A. Branding predajne 2.miesto Lidl

Názov projektu

Priamo z pece

Súťažná kategória B. Umiestňovanie produktov v mieste predaja 1.miesto Fornetti Polievka Minute- Osviežujúco iná 2.miesto Pivovary Topvar Pilsner Urqell- Tie pravé Vianoce 3.miesto Kaufland Od rybárskych sietí k ponožkám

Obchod má predávať Paradoxne o tom, že obchod má predávať a ako by mal predávať viac, alebo s vyšším ziskom, padlo vyjadrení poskromne. Našťastie boli spomenuté dve kľúčové iniciatívy, ktoré by mali obchod opäť posunúť k vyššiemu zefektívneniu. Prvou je zamedzenie plytvaniu potravinami, ktoré je aj vďaka nastaveniu legislatívy pre obchod nákladné. Druhou iniciatívou je duálne vzdelávanie, ktoré má ambíciu sprofesionalizovať prípravu budúcich pracovníkov v obchode. Pracovníkov, ktorí budú „čeliť“ výzvam budúcich zákazníkov.

Súťažná kategória C. Promo aktivity a eventy 1.miesto Mecom kniha Sendviče 2.miesto Respect APP Toto doma neskúšajte 3.miesto ST. Nicolaus Uvedenie novej príchute Demänovka Brusnica na retail trh Súťažná kategória D. Nové technológie v mieste predaja 3.miesto COOP Jednota LED cenovky v oddelení ovocia a zeleniny v COOP jednota Tempo Supermarket Nitra Súťažná kategória E. TOP ZNAČKA V OBCHODE 1.miesto Lidl Slovenská republika Lidl cukráreň 1.miesto COOP Jednota Slovensko Vianočná kampaň 2014- Najväčšie domáce Vianoce 2.miesto Respect APP Toto doma neskúšajte

Juraj Púchlo, zdroj: Retail Summit 2015 Foto: Valéria Zacharová

Zdroj: INCOMA Slovakia, s.r.o.

(kp)

CHLADÍME VÁŠ TOVAR OBSLUŽNÉ VITRÍNY

Pastorkalt a.s.

Považská 26, 940 01 Nové Zámky, Slovenská republika tel.: 00421 35 / 6424 311 pastorkalt@pastorkalt.sk www.pastorkalt.sk

9


place

PODIEL SLOVENSKÝCH POTRAVÍN V REGÁLOCH KLESÁ V priebehu piatich rokov klesol podiel slovenských potravín až o 20 %. Bezkonkurenčne najviac slovenských potravín ponúka svojim zákazníkom COOP Jednota (62 %) a CBA (51 %). Hodnotou 19 % zostal nezmenený podiel privátnych – neznačkových potravín. Vyplýva to z prieskumu GfK Slovakia. Ťažké srdce na reťazce

podpísaná v decembri 2013, ktorá reagovala na pokles podiel domácich potravín, nepriniesla žiadnu pozitívnu zmenu. Dôkazom je 60 percentný podiel potravín z cudziny na našich pultoch.“

„Prieskum podáva objektívnu informáciu o tom, ako vyzerá ponuka slovenských potravín na pultoch vybraných obchodných reťazcov. Potravinári chcú mať s obchodníkmi korektné vzťahy a ponúkajú im kvalitné potraviny. Boli by sme veľmi radi, ak by k politike podpory domácej produkcie mali obchodníci rovnaký prístup, ako v iných členských štátoch. Najmä, ak spotrebitelia si začínajú uvedomovať význam podpory domácej ekonomiky, zamestnanosti a kvalitných a bezpečných potravín, ktoré sú ponúkané slovenskými potravinármi,“ uviedol Daniel Poturnay, prezident PKS a dodal: „Pokles v ponuke domácich potravín nastal vo všetkých formátoch predajní. Dohoda s obchodníkmi

Radšej investujú do reklamy a presviedčajú spotrebiteľov o svojom vzťahu k Slovensku, ako reálne predávajú slovenské potraviny. Tak reagujú niektoré obchodné reťazce na výsledky prieskumu renomovanej spoločnosti GfK Slovakia o podiele domácich potravín na pultoch našich predajní. Potravinárska komora Slovenska (PKS) v spolupráci s agentúrou GfK Slovakia prieskum realizuje už piaty rok. Po prvýkrát bol prieskum uskutočnený v roku 2011 a podiel domácich potravín vtedy dosiahol 50 %. Najnovší prieskum bol realizovaný v období od 18. 3. 2015 do 2. 4. 2015 na rovnakej vzorke 360 predajní.

Celkový podiel domácich potravín v roku 2015 dosiahol hodnotu 40 %, čo je od roku 2011 pokles až o 10 p., B.A. reálny úbytok o 20 %. Medziročne sa podiel slovenských potravín znížil o 3 p. b., čo predstavuje úbytok až o 9,3 %. „Najmenej sú domáce potraviny zastúpene v obchodných reťazcoch Lidl a Kaufland, najviac v COOP Jednota. COOP Jednota je spoľahlivý

Podiel slovenských výrobkov podľa reťazcov Porovnanie za roky 2011, 2012, 2013, 2014 a 2015 TESCO

COOP JEDNOTA

70% 60%

70% 59%

64%

BILLA 70%

64%

62%

60% 50%

50%

68%

62%

60%

50%

50%

40%

40%

40%

30%

30%

30%

20%

20%

20%

10%

10%

46%

44%

43%

LIDL 70%

60%

60%

60%

50%

50%

50%

40%

43%

38%

40%

30%

30%

20%

20%

10%

10% N=59/59/61/56 /62 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

24% 16%

44%

• 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

CBA

70%

44%

18%

16%

14%

64%

METRO 70%

64% 57%

56%

60% 51%

40%

30%

30%

20%

20%

10% N=64/61/62/62/67 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

50%

40%

51% 46%

45%

48% 44%

10% N=40/34/34/33/23

N=5/6/6/4/3

• 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

• 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

Zdroj: PKS, GfK, Pozn.: Podiel vystavenia slovenských výrobkov apríl 2015, báza N=360 predajní

10

45%

N=32/30/29/37 /36

• 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

70%

43%

48%

N=79/83/73/81/77

• 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015

41%

51%

10%

N=81/87/96/87/92

KAUFLAND

51%


place partner, ktorého reklamné slogany sú aj zrkadlom jeho podnikateľskej praxe. Objektívnosť prieskumu o domácich potravinách na pultoch našich predajní realizovaného spoločnosťou GfK Slovakia potvrdzujú aj štatistické údaje EUROSTAT-u, podľa ktorých je zastúpenie slovenských potravín na domácom trhu na úrovni 40 %,“ uviedol Daniel Poturnay. „Klesajúci trend je s výnimkou vína, mlieka a liehovín zaznamenaný u všetkých ostatných kategórií potravín,“ povedal Pavol Uhrín, člen dozornej rady PKS a dodal: „Vývoj v zastúpení slovenských potravín na pultoch obchodných sietí by mal byť alarmujúcim signálom pre všetky zainteresované strany, ako pre obchodníkov, tak pre vládu. Z tohto pohľadu sú všetky strategické dokumenty zamerané na podporu potravinárskeho priemyslu len prázdnou deklaráciou.“ Redakcia IN STORE Slovakia zaevidovala v čase uzávierky novú kampaň Značka kvality SK, ktorá využíva najmä nadlinkovú reklamu (TV, outdoor, rádio).

Mýtus drahých slovenských potravín Pri hodnotení jednotlivých krajov klesol podiel slovenských potravín v porovnaní s minulým rokom v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Košickom, nezmenil sa v Prešovskom kraji, o jeden percentuálny bod stúpol v Trenčianskom kraji. Najmenej domácich potravín ponúkajú zákazníkom hypermarkety. Výskum o.i. vyvracia mýtus, že slovenské potraviny sú drahé a môžu si ich dovoliť kupovať len bonitná cieľová skupina na západnom Slovensku. Bratislavský kraj má jeden z najnižších podielov slovenských potravín v regáloch (za rok 2014 je to 35 %). Otázkou zostáva, v akom objeme

si potraviny zabezpečujú solventní spotrebitelia v tejto geografickej oblasti alternatívnym spôsobom, teda nie cez sledované reťazce, ale cez špecializované siete ako Starý Otec, cez donáškové služby typu Debničkári alebo nákupom priamo od výrobcov na farmárskych trhoch. Medziročne bol zaznamenaný najväčší pokles domácich potravín pri olejoch o 33 p. b. zo 46 % na 13 % (78,8 %), mäsových výrobkoch o 10 p. b. z 55 % na 45 % (18,2 %), nealkonápojoch o 9 p. b. z 31 % na 22 % (29,1 %), cestovinách o 7 p. b. zo 47 % na 40 % (14,9 %), pri trvanlivom pečive o 7 p. b. z 35 % na 28 % (20 %) a pri nečokoládových cukrovinkách o 4 p. b. zo 17 % na 13 % (23,5 %). Najslabšie zastúpenie domácich potravín tradične nájdeme v predajniach spoločnosti Lidl (14 %), v ktorých medziročne kleslo zastúpenie domácich produktov o 2 p. b., čo predstavuje medziročný pokles o 12,5 %.

Privátne značky bez zmeny V porovnaní s minulým rokom sa nezmenil podiel privátnych – neznačkových potravín, ktoré majú na našich pultoch 19 % zastúpenie. Neznačkové potraviny sa v porovnaní s rokom 2014 udomácnili viac v Trnavskom kraji o 7 p. b. (41,2 %), v Prešovskom kraji o 6 p. b. (33,3 %) a v Trenčianskom kraji o 2 p. b. (12,5 %). Privátne značky majú vysoké zastúpenie pri mlieku, konzervovaných výrobkoch, mäsových výrobkoch. V najnižšej miere sú zastúpené v kategóriách víno, pivo, destiláty a liehoviny. Kým v Bratislavskom kraji sa zvýšil podiel mlieka od originálnych výrobcov, v Nitrianskom a Žilinskom kraji sa podiel neznačkového mlieka zvýšil. Viac neznačkových mäsových výrobkov majú spotrebitelia v Trnavskom kraji o 16 p. b. (z 261,5 %), v Nitrianskom kraji o 10 p. b.

(37 %) a v Trenčianskom kraji o 9 p. b. (25,7 %). Najviac privátnych neznačkových potravín ponúka obchodný reťazec Lidl (48 %), ktorý má zároveň najmenej domácich potravín. Najmenej neznačkových potravín má na svojich pultoch Metro (10 %), Billa (13 %), Tesco (13 %) a CBA (14 %). „Pri neznačkových potravinách spotrebiteľ nemá garanciu jednak zachovania výrobcu, jednak ani kvality, ktorá sa môže meniť bez toho, aby spotrebiteľ zmenu postrehol,“ vysvetľuje Pavol Uhrín. Reťazce na margo PL uvádzajú, že vďaka nim je možný prienik slovenských dodávateľov aj na zahraničné trhy a že kvalitu a objem výroby vedia garantovať hlavne pri PL, na ktorých kontrolu výroby a kvality majú dosah.

Všetko so všetkým súvisí Ako zaznelo na tlačovej konferencii k výsledkom prieskumu GfK, na Slovensko majú vplyv aj ekonomické turbulencie a vývoj na susedných trhoch resp. v eurozóne.“Dôsledkom poklesu podielu domácich potravín a neznačkových potravín je znižovanie domácej produkcie potravín, rast nezamestnanosti, zánik potravinárskych podnikov a podpora zahraničných ekonomík. Dochádza k poškodzovaniu slovenskej ekonomiky a marketingovému balamuteniu spotrebiteľa,“ uviedol Daniel Poturnay a na záver dodal: „Prepad obchodného salda s agropotravinárskymi výrobkami na historicky najvyššiu zápornú hodnotu 1, 038 miliardy EUR, kontinuálny nárast vývozu poľnohospodárskych produktov a recipročný kontinuálny nárast dovozu produktov s pridanou hodnotou, ktorými sú potraviny, je len dôkazom neefektívnosti prijímaných opatrení.“ red, Zdroj: PKS GfK Slovakia 11


place

CELOSPOLOČENSKÁ TÉMA: 30 % POTRAVÍN SKONČÍ V ODPADE! EÚ plánuje zaviesť zmeny v označovaní potravín, Slovensko sa k návrhom stavia rezervovane. Množstvo vyhodených potravín vo svete má pritom stúpajúcu tendenciu, preto prevencia a účinné legislatívne opatrenia budú mať v blízkej budúcnosti kľúčový význam pre zmenu tejto nepriaznivej situácie. Dumpster diving / skipping V médiách už prebehli reportáže o tom, koľko konzumovateľných potravín skončí v zázemí reťazcov v kontajneroch a odpadkových košoch. Rozrastá sa i skupina ľudí, ktorí cielene takéto potraviny vyhľadávajú a konzumujú. Doslova sa „hrabú“, „potápajú“ v odpadkoch (odtiaľ Dumpster diving, v anglickej angličtine skipping). Sú známe aj prípady, kedy isté skupinky celé roky nekúpili žiadne potraviny a žijú len z potravinového odpadu. Ako je to možné? „Podľa OSN, okolo 30% celosvetovo vyprodukovaných potravín sa neskonzumuje, ale skončí v odpade. Pri odhadovanej ročnej svetovej produkcii 4 miliardy ton potravín je to približne 1,2 miliardy ton potravín, čo je dlhodobo neudržateľný stav“ uviedla Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie 12

moderného obchodu (SAMO).

Stop Food Waste Medzi najväčších svetových producentov potravinového odpadu patrí aj Európska únia. Podľa odhadov Európskej komisie sa v EÚ ročne vyhodí asi 100 miliónov ton potravín, čo je v priemere 115 kg na obyvateľa. Keďže odhady hovoria o tom, že do roku 2020 sa má množstvo potravinového odpadu v EÚ zvýšiť približne o ďalšiu pätinu, na 126 miliónov ton potravín ročne, Európska komisia pripravuje protiopatrenia, ktoré by mali pomôcť zvrátiť tento stav. Jedným z opatrení je európska legislatíva, ktorá umožní členským krajinám EÚ odstrániť z obalov vybraných trvanlivých potravín dátum minimálnej trvanlivosti.

„Ide o potraviny, ktoré si aj po tomto dátume, po určitú dobu, uchovávajú svoju kvalitu, a ktoré sú pri správnom balení a skladovaní bezpečné a vhodné na konzumáciu, ako sú napríklad ryža, káva, čaj, cestoviny a ďalšie“ upozorňuje Katarína Fašiangová. Komisia si od opatrenia sľubuje zníženie množstva vyprodukovaného potravinového odpadu v EÚ o 15 miliónov ton ročne a úsporu zhruba 500 EUR ročne na jednu domácnosť. Podľa prieskumu Európskej komisie totiž 18% Európanov nerozumie rozdielu medzi označeniami „dátum spotreby“ a „dátum minimálnej trvanlivosti“ (DMT) na obale potravín, a preto potraviny po minimálnej trvanlivosti v obave, že sú nevhodné na konzumáciu, vyhadzujú. Okrem toho Európska komisia realizuje vzdelávaciu kampaň „Stop Food


place Waste“, ktorej cieľom je vzdelávať európske domácnosti ako efektívne nakupovať a skladovať potraviny tak, aby sa ich čo najviac spotrebovalo a nekončili v koši. Odborná analýza Global food Waste not, Want not - Reducing food waste in Europe hovorí, že v EÚ sa vyhodí takmer 50% neskazeného jedla napr len preto, že nemá ideálny tvar, rozmer či farbu. Je zarážajúce, že 30-50 % potravín sa vyhodí bez toho, aby sa sa vôbec dostali do úst konzumenta. Pritom počet ľudí na svete narastá a odhaduje sa, že v roku 2075 nás bude 9,5 miliardy! Straty vznikajú napríklad nesprávnym pestovaním, zlým skladovaním, v logistike, kvôli legislatíve, ekonomickým opatreniam, sankciám, ale aj kvôli nesprávnym spotrebiteľským návykom, ktoré vyvoláva o.i. nadprodukcia, obrovská šírka ponuky a cenová vojna obchodníkov. Uvedomuje si spotrebiteľ, že vypestovať kilogram jabĺk znamená spotrebovať 822 litrov vody? Informuje ho obchodník akú uhlíkovú stopu má za sebou kilogram ryže? Chápu, že celoročne vydajú milióny za potraviny, ktoré nikdy neskonzumujú?

obchodníci povinne zlikvidovať a za ich ojedinelý a náhodný výskyt v obchode sú dokonca prísne finančne postihovaní. Takéto postihy pritom nemajú opodstatnenie, keďže ide o potraviny, ktoré sú aj podľa Štátnej potravinovej a veterinárnej správy SR stále bezpečné na konzumáciu a vo viacerých členských krajinách EÚ sa naďalej predávajú, vrátane napr. susednej Českej republiky. Paradoxne u nás aj nález pár banánov v balení znamená vyhodiť aj 700 kg banánov. Darovanie potravín po DMT tam, kde je to potrebné, slovenská legislatíva komplikuje tým, že sa tak môže diať len cez Potravinovú banku Slovenska alebo až po zazmluvnení vedenia municipalít s PBS sa tak môže diať cez sociálne výdajne. PBS má

v Čechách v sieti Hruška alebo Levné potraviny. Profitujú z toho pritom nielen zákazníci, ktorí získavajú tieto výrobky s výraznou zľavou v susedných krajinách, ale aj samotní zahraniční obchodníci, ktorí nie sú nútení zabezpečovať ich likvidáciu, ale aj štáty, ktoré profitujú z odvedených daní obchodníkov. Slovensko sa na druhej strane o dane z predaja uvedených výrobkov pripravuje. „Snahou obchodu je otvoriť celospoločenskú diskusiu na tému, ako efektívnejšie zaobchádzať s potravinami, ktoré by mohli poslúžiť ľuďom a nekončili by v koši,“ vysvetľuje K. Fašiangová. Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu - Billa, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco - formou potravinovej pomoci darovali v roku 2013 potraviny v hodnote 425 tisíc EUR a v roku 2014 viac ako dvojnásobok, 905 tisíc EUR. Ďalšie uvoľnenie legislatívy, napríklad i o možnosť darovať aj potraviny po minimálnej trvanlivosti by tieto čísla ešte zvýšila. Red, zdroj: SAMO, SITA Foto: Pixabay. com, SAMO

Predaj po DMT zatiaľ v nedohľadne S fenoménom plytvania potravinami bojujú európske krajiny aj na národnej úrovni. V snahe obmedziť množstvo potravinového odpadu mnohé z členských krajín EÚ umožňujú potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti, za stanovených podmienok, predávať alebo darovať na charitatívne účely. Slovensko sa v tomto ohľade zaraďuje ku krajinám, kde tieto potraviny musia

obmedzené logistické kapacity a je známe, že sa problematicky vysporadúvala aj s potravinovou pomocou. Slovenskí zákazníci si pritom potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti môžu nakúpiť v zahraničí, napr. 13


place

CATEGORY MANAGEMENT NIE SÚ PLANOGRAMY Veľa ľudí si pod pojmom category management predstavuje výlučne planogramy, prípadne manažment sortimentu výrobkov. Nie je to celkom tak.

Category management je koncept a spôsob spolupráce medzi obchodníkom a zvoleným category partnerom (jedným z dodávateľov v danej kategórii), pri ktorom spoločne pracujú na spoločnom cieli - raste celej kategórie (a nie konkrétnych značiek či výrobkov). Pre obchodníka je hlavný záujem zrejmý – predávať. Nezáleží mu veľmi na tom, či si z existujúceho koláča ukrojí viac dodávateľ A, alebo dodávateľ B. Avšak aj pre dodávateľa je dôležité, aby veľkosť koláča rástla. Pri zachovaní si rovnakého podielu z kategórie, získa pri raste celej kategórie aj dodávateľ, rastú tržby a zisk.

Ako je možné zväčšovať veľkosť kategórie? • Prilákanie nových nakupujúcich do danej kategórie (návštevníkov obchodu, ktorí v danej kategórii doteraz nenakupovali vôbec). • Zvýšenie frekvencie nákupov existujúcich nakupujúcich. • Zväčšenie objemu nákupov existujúcich nakupujúcich. Zamerajte sa na zvýraznenie benefitov danej kategórie a zvýšenie spokojnosti existujúcich nakupujúcich. Pomôže vám 14

nasledujúcich 8 štandardných krokov category managementu: 1. Správna definícia a segmentácia kategórie. 2. Definícia úlohy kategórie v danom obchode. 3. Zhodnotenie súčasnej výkonnosti a vývoja kategórie. 4. Nastavenie cieľa pre danú kategóriu (splnením ktorého by mal obchodník aj zaviazať vybraného dodávateľa / category partnera). 5. Naplánovanie stratégie. 6. Naplánovanie taktiky, ktorá zahŕňa sortiment, ceny, akcie/letáky a planogramy. 7. Implementácia. 8. Zhodnotenie výsledku (plus znova práca na predchádzajúcich 7 krokoch, prípadne iba tých, ktoré vyžadujú zmenu).

Funguje to? Ak je category management

prevádzkovaný správne a je do neho zapojený naplno obchodník aj jeho category partner, tak určite áno. Musí tu však byť splnená hlavná podmienka, musí sa stále vychádzať z potrieb a reakcií finálnych nakupujúcich v obchode. Vynikajúce výsledky sú dokázané na mnohých príkladoch z praxe, zatiaľ najmä z krajín, kde je category management už dlhšie zabehnutý a pochopený. Prvým krokom k úspechu pre obchodníka je požadovať takúto spoluprácu od vybraného dodávateľa, / category partnera, napríklad jedného z najväčších expertov na potreby finálnych nakupujúcich danej kategórie (napr. aj na základe investícií do kvalitatívnych prieskumov trhu, dát a podobne). Potom odporúčam kvalitné školenie na spomínaných všetkých 8 krokov štandardného category managementu, ktoré vám predstavíme formu seriálu aj na stránkach IN STORE Slovakia. Ing. Marek Fialek foto: planograms.eu

O autorovi: Ing. Marek Fialek, spoluzakladateľ CatManPeople.com. má 15-ročnú prax v oblasti maloobchodu a v FMCG sektore. Pracoval pre maloobchodné reťazce, napríklad Aldi, Dunnes Stores a v spoločnostiach Nielsen, Danone a Nestle na Slovensku, ako aj v Írskej republike. Pôsobil ako v obchodoch samotných, tak aj pri vytváraní analýz údajov a poskytovaníodborných konzultácií pre manažment retailových sietí. Špecializoval sa na manažment tovarových kategórií (category management), ako na nový spôsob spolupráce medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi. Marek sa podieľal aj na založení firmy CatManPeople. Kontakt: marek.fialek@catmanpeople.com, www.catmanpeople.com


promotion

FACEBOOK JE IHRISKO, BUSINESS ROBÍTE U SEBA Séria Marketing Masterclass na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda mala už svoje druhé podujatie s názvom „Social Media a ich využitie v modernom marketingu“. Slovenský odborník na social media a zároveň hlavný spíker Juraj Šlesar predostrel problematiku súčasného využívania sociálnych sietí – akým spôsobom zarábať vďaka sociálnym sieťam.

Počas workshopu sa účastníci dozvedeli nielen teoretické, ale najmä praktické informácie, k téme sociálnych sietí. Z praktického hľadiska sa Juraj Šlesar s účastníkmi Masterclassu podelil s vlastnými skúsenosťami, ktoré nadobudol počas približne šesťročného pôsobenia v tejto oblasti. Na záver prvej časti rozprával aj o najlepších skúsenostiach a praktikách a hovorí: „Stačí si otvoriť štatistiky Vašej stránky a pozrieť sa, kedy sú Vaši zákazníci online. Ideálny čas na postovanie je práve vtedy.“ Druhá časť podujatia bola venovaná diskusii. K Jurajovi Šlesarovi sa pridali odborníci na sociálne médiá Martin Volek, Michal Dragan a Peter Čelko. Na Slovensku je už prvá lastovička, ktorá začala využívať Snapchat ako spôsob komunikovania svojich produktov. Spôsoby, ako sa so Snapchatom pracuje, vysvetlil Martin Volek, pričom hovorí, že už dnes máme viac ako 100 miliónov používateľov tejto aplikácie a dodáva: „Keď sme začínali, jeden klik

na Facebooku nás stal 10 centov, dnes je to už 50 centov na získanie jedného fanúšika. Preto sme už z úvodu podchytili Snapchat a máme vďaka tomu nielen konkurenčnú výhodu, ale aj ušetríme peniaze.“ Do diskusie sa zapájali aj účastníci podujatia vďaka online aplikácii. „Prepojenie teórie s praxou sa na podujatí Marketing Masterclass darí, čo dokazuje druhé podujatie tejto série a organizátori pripravujú už tretie. Ako môžeme vidieť aj prostredníctvom registračného systému, o podujatie majú záujem nielen študenti, ale aj ľudia z biznis prostredia, ktorých táto téma zaujíma,“ hovorí o podujatí jeho

organizátor, doktorand Andrej Kóňa, ktorý zároveň podčiarkuje potrebu prepájania teórie s praxou. Medzi najzaujímavejšie témy v diskusii patrila aj tzv. „Herná mafia“ , čiže spôsob obchádzania systému facebookových súťaží, ktorej princíp podrobne vysvetlil Michal Dragan. Na podujatí bolo viac ako 70 účastníkov, počet sa oproti prvému podujatiu zvýšil, rovnako aj počet otázok publika prostredníctvom online aplikácie. Viac informácií získate na www. brandingslovenska.sk. TS/AK 15


promotion

BEST OF IN-STORE

časť 2

V marci prebehol zaujímavý seminár o in-store reklame, ktorý organizovala POPAI. IN STORE Slovakia tu nemohol chýbať ako mediálny partner. V druhej časti článku vám predstavíme prípadové štúdie projektov in-store kampaní z rôznych segmentov trhu, ktoré sa zúčastnili súťaže POPAI AWARDS.

Gamification s receptami Jan Slavík, Managing Director, KiWi Digital s.r.o. vysvetlil ako fungoval interaktívny stojan pre Maggi. Podľa zadania vytvorili interaktívnu kuchársku knihu Maggi. Stojan s dotykovým displejom urýchľoval prístup spotrebiteľov k produktovým informáciám a inšpiroval spotrebiteľov k nákupu. Zákazník obchodu sa mohol preklikať kuchárkou Maggi (možnosti ako „Za 16

pár korún“, „Podľa chuti“) k rôznym receptom a potom si recept (ktorý samozrejme obsahoval niektorý z výrobkov Maggi) spolu so zoznamom ingrediencií aj vytlačil. Druhou možnosťou bolo zoznam s receptom stiahnuť na základe oskenovania QR kódu do smartfónu. Že platia princípy gamification a architektúry výberu J. Slavík potvrdil. Najviac frekventovaným receptom bol ten, ktorý bol uvedený ako prvý v zozname – Gyros s tzatziky. Zákazníci stojan najčastejšie používali od štvrtka do soboty, počas dňa medzi 14-15 hodinou. Vďaka spolupráci reťazca Globus, agentúr Unicoer a Wunderman, no a realizácii Ki-Wi Digital sa aj ľudia ponevierajúci sa po obchode rekrutovali na nakupujúcich.

Sportbox Zadávateľ DOXXbet s.r.o. mal predstavu o samoobslužnom stávkovom termináli. Ako počas „Best of in-store“ vysvetlil Miroslav Hodás, riaditeľ spoločnosti ROSS s.r.o., pri


promotion realizácii narazili na niekoľko atribútov, ktoré projekt oproti pôvodnému zámeru značne vylepšili. Napríklad nepoužili štandardný Windows NT, ale multilicenciu pre priemyselné využitie, ktoré nepotrebuje tak častý update. Samotná konštrukcia Sportboxu je masívna, ale zároveň elegantná, k elektronike (tá je tiež na priemyselnej báze s kontinuálnou dostupnosťou) a ďalším súčastiam (tlačiareň, mincovník, akceptor bankoviek) je ľahký servisný prístup. Sportbox má dva displeje, horný na prezeranie headline zo športových zápasov a bannery, spodný, horizontálny na samotné stávkovanie.

Búdka hradnej stráže Vtipnou prezentáciou sa blysol Kryštof Kostroun, Chief Pilot, EverWhere s.r.o., ktorý účastníkov seminára previedol celým procesom tvorby od zadania až po exekúciu. Pre zadávateľa Pivovary

Staropramen s.r.o. mali predstaviť Carling British Cider na českom trhu, a to aj v rámci in-store komunikácie. Cieľom bolo vytvoriť jedinečný set ochutnávok, ktorý by v off trade

rezonoval a bol zapamätateľný. Výsledkom bol promostojan v tvare notoricky známej búdky pred palácovou stážou a mužskí promotéri boli zaodetí do napodobenín kostýmov stráže – vrátane signifikantnej čapice. Zákazníci sa na ploche predajní fotili pri promostojane rovnako často ako pred Buckinghamským palácom v Londýne. Prirodzenou formou a vďaka silnej viralite sa informácia o novinke dostala priamo k cieľovej skupine. Dôležitý rozmer vniesla do kampane aj „výmena stráží“, pri ktorej vlastne promotéri dopĺňali tovar a počas kampane tak nenastal out-of-stock. Za 120 dní kampane rozdali promotéri okolo 6000 samplingových vzoriek a predalo sa o 13000 kusov cideru viac, ako bez kampane. red, zdroj a foto POPAI, interior-chiyo.com

VÝDAVKY OBCHODNÝCH REŤAZCOV NA REKLAMU Obchodné reťazce minuli v roku 2014 na reklamu v offline médiách takmer 61 milióna EUR. Vyplýva to z monitoringu Ad Intelligence spoločnosti TNS Slovakia*. Obchodné spoločnosti sa v posledných 3 rokoch umiestňovali v rebríčku najviac spendujúcich kategórií stabilne na 5. mieste (pred nimi banky, telekomunikácie, automotive, lieky). Reťazce supermarketov a hypermarketov investovali v roku 2014 takmer tri štvrtiny (74 %) svojich reklamných rozpočtov do komunikácie v televízii, 17 percent do reklamy v printe a zvyšok pripadol na rádio (7 %) a outdoor (2 %). Takmer polovicu (46 %) svojich reklamných rozpočtov minuli supermarkety a hypermarkety v poslednej tretine roka, pričom najviac prostriedkov alokovali do reklamy v septembri. Najväčším zadávateľom v kategórii obchodných reťazcov bol Lidl, ktorého

výdavky na reklamu tvorili až 45 % z celkových reklamných výdavkov v tejto kategórii. Druhým najväčším zadávateľom bola Billa a top trojku uzatvára COOP Jednota. Tesco sa so svojím rozpočtom umiestnilo na 4. mieste a za ním nasleduje

Tchibo s konceptom svojich predajní. Porovnateľné reklamné investície ako Tchibo mal aj zadávateľ Terno Group (Diligentia – Terno, Moja Samoška a Condorum – Hypernova, Albert). Red, Zdroj: TNS Slovakia

Gross výdavky na offline reklamu

TOP

Zadávateľ

1

Lidl

27 239 323 €

2

Billa

10 858 528 €

3

COOP Jednota

9 176 943 €

4

Tesco

7 620 071 €

5

Tchibo

2 277 372 €

6

Terno Group

2 274 613 €

7

Kaufland

594 924 €

8

CBA

470 031 €

9

Potraviny Fresh

218 220 €

10

RVS (Carrefour)

68 056 €

* TNS Slovakia aktuálne monitoruje 9 celoštátnych televíznych a 6 celoštátnych rozhlasových staníc, viac ako 130 printových titulov s celoslovenským aj regionálnym zameraním, 350 domén druhej a tretej úrovne a preberá údaje o reklame od 10 out-of-home agentúr, 2 kino spoločností a 1 mediálneho zastupiteľstva (zastrešuje 27 tematických TV staníc).

17


promotion

WEB JE VAŠA VLAJKOVÁ LOĎ Ak sa opýtate prevádzkovateľa siete kamenných predajní, kde je jeho vlajková loď, pravdepodobne uvedie jednu z najnovších predajní niekde v nákupnom centre v hlavnom meste. Prevádzkovateľ e-shopu má v tejto otázke jasno - funkčný a zákaznícky príťažlivý web je alfa a omega jeho podnikania v e-commerce. Webka je často prvý a posledný kontakt so zákazníkom. Vaša vlajková loď. Buď responzívny, lebo ťa neukážem Tesne pred vydaním aprílového IN STORE Slovakia, 21. apríla, zaviedol Google do praxe významnú zmenu vo vyhľadávacom algoritme smartfónov. Pokiaľ váš web nie je tzv. responzívny, ľudia, ktorí vás hľadajú v mobile majú pravdepodobne smolu. Vaša pozícia vo vyhľadávaní sa totiž môže radikálne prepadnúť a vy tak stratíte ťažko získané umiestnenie na Googli. Pre tých, ktorí

UX Mýty 1. Ľudia na webe čítajú 2. Používatelia obsah nescrollujú 3. Všetko a všade musí byť prístupné na 3 kliknutia 4. Dobrý design sa nemusí testovať 5. Na vytvorenie návrhu nie je potrebný obsah 6. Ľudia sa vedia racionálne rozhodovať 7. Viac možností = ľahšie rozhodovanie 8. Design je o tom, ako to vyzerá 9. Ľudia vedia, čo chcú 10. Úvodná stránka je najdôležitejšia zo stránok 11. Periodicky musíte vašu stránku redizajnovať 12. Viac možností a funkcionalít znamená vyššiu spokojnosť 13. Ikony zvyšujú použiteľnosť 14. Ste takí ako vaši používatelia 15. Používatelia robia optimálne voľby Zdroj: uspech.sk, uxmyths.com

18

si myslia, že masové používanie smartfónov je aj tak vzdialená budúcnosť, uvedieme niekoľko faktov. Až 74 % majiteľov smartfónov používa zariadenia na prezeranie e-mailov (uvádza analytická spoločnosť Gartner) a 51 % kliknutí a otvorení e-mailu sa udeje na mobilnom zariadení (podľa Litmus). „Pokiaľ váš web nemáte „mobile friendly“, vaša pozícia vo vyhľadávaní jednoducho klesne, pretože Google uprednostní vašu konkurenciu a iné weby, ktoré responzívne sú. Táto zmena sa týka iba rankingov vo vyhľadávaní z mobilných zariadení. Nakoľko však až 30 % Slovákov surfuje na internete práve cez mobily, je táto zmena vskutku významná“, tvrdí Jakub Čech, CEO reklamnej agentúry daren & curtis. Tak napríklad prvé správy hovoria, že eBay stratil po zmene až 80 % svojej pozície rebríčka v mobilnom vyhľadávaní. Ďalšie dotknuté korporácie sú Nintendo, Ryanair, ale aj veľké on-line médium Daily Mail. Riešenie: Pozrite si štatistiky Google Analytics. Na ich základe si overte, koľko ľudí prichádza na váš web z mobilov. Zároveň si overte skóre vašej stránky cez Google.com/webmasters/tools/ mobile-friendly/.

Robte weby pre ľudí, nie pre roboty Trocha nadnesene napísané, ale Google okrem responzívnosti „nechce vidieť“ webové stránky, ktoré vypálené neóny v logu, špinavé záchody, dlhé rady pred pokladnicou, pretekajúce odpadkové koše

alebo zažltnuté reklamy na ploche predajní. Rečou e-commerce, pre Google to znamená nefunkčné prepojenia, rozbité stránky, desať rokov staré šablóny, pomalé načítavanie a slabú používateľskú príťažlivosť. Google totiž prikladá väčší dôraz na ľudskú činnosť ako na prácu robotov. Počas konferencie 5. ročníka ShopComm hovoril Michal Král, CEO z Pricemania.sk o tom, prečo mnohé e-shopy neuspejú. Dotkol sa významne aj používateľských skúseností. Významný prvok je voľba šablóny alebo voľba dizajnu webu na mieru, pričom je potrebné brať do úvahy aj charakter produktu. Luxusné hodinky si kúpi zo stránky, ktorá vyzerá ako mnohokrát použitá šablóna, iba naivný kupujúci. Cena (hodiniek) totiž nie je zďaleka jediný faktor rozhodovania, o čom hovoril aj Václav Lorenc, CEO z Pricewise, ktorý hovoril aj o preceňovaní a cenových stratégiách a spolu s Michalom Ježekom (CEO, Karsa) aj o softvérových nástrojoch analýzy cien. M. Král upozornil, že stránkam chýbajú viditeľné kontakty (často sú nefunkčné) a referencie, certifikáty a e-shopy pri nákupe vyžadujú príliš veľa krokov a informácií od nakupujúceho.


promotion

Texty a jazyková lokalizácia

nevenuje dostatočnú pozornosť. Nemôže potom očakávať, že mu stránka bude generovať zákazníkov v takom rozsahu, aký je jej reálny potenciál,“ upozorňuje František Vaško, projektový manažér, Translata, spol. s r. o.

Vaša stránka na internete je medzinárodná, aj keď má príponu sk alebo cz. Najmä pre e-shopy je expanzia na iné trhy relatívne jednoduchá, no mnohí popri riešení logistiky, HR a lokálnej legislatívy akosi zabúdajú na dôležitú súčasť UX. Na seriózne texty a jazykovú lokalizáciu. „V praxi sme videli nepreberné množstvo nedostatkov (gramatických, terminologických, štylistických aj sémantických). Bežne vidíme text, ktorý nepôsobí vôbec slovensky, anglicky a pod. Kvalitný text musí vzbudzovať dojem, že ho písal rodený hovoriaci daného jazyka (native speaker). Ak je webová stránka firmy jedným z jej hlavných marketingových alebo predajných nástrojov, tak je naozaj zarážajúce, ak obsahu stránky klient

Lajdácka jazyková mutácia zaručí akurát to, že screenshot stránky sa ocitne v prednáške nejakého marketéra ako odstrašujúci príklad. „Upravený výstup z Google Translate alebo neodborný a amatérsky preklad určite neodporúčame. Neplatí ani variácia trojčlenky „Lepšie, rýchlejšie, lacnejšie“, pričom klient môže byť zavádzaný nepresným prekladom, v prípade návodu na použitie hrozí aj poškodenie stroja a následná reklamácia,“ uvádza F. Vaško a dodáva: „Ak prekladateľ nie je rodený hovoriaci cieľového jazyka, tak jeho jazykové schopnosti len veľmi výnimočne dosahujú úroveň jazykovo zdatného prekladateľa, ktorý rodeným hovoriacim naozaj je. Ak teda chcete mať ako klient istotu,

Riešenie: Menej je viac. Testujte. Nie na sebe, nie na svojich spolupracovníkoch, ale na zákazníkoch. Na ľuďoch zvonku. Zrealizujte mystery shopping.

že finálny text bude znieť prirodzene rodeným hovoriacim cieľovej krajiny, tak je korektúra rodeným hovoriacim absolútnou povinnosťou.“ Ak sa po vytlačení stránky na obrazovke objaví dialógové okno, kde má používateľ na výber Zrušiť (tlač) alebo Fínčina (Finnish, namiesto Finish - Dokončiť), tak sa niekde stala chyba. Predchádzajte podobným excesom. Riešenie: Ak chce web či stránka v sociálnej sieti pôsobiť profesionálne a dôveryhodne, venujte pozornosť kvalite svojich textov a príspevkov. Ťažko presvedčíte zákazníka, že si má kúpiť vaše produkty, ak s ním nedokážete komunikovať na dostatočnej úrovni a v dostatočnej kvalite.

Zdroj: businessinsider.com, ShopComm 2015

EXPERT NEODPORÚČA E-SHOPOM DÁVAŤ PLOŠNÉ ZĽAVY „Zľava musí byť odmenou za také správanie zákazníka, ktoré si želá obchodník,“ povedal Václav Lorenc, managing partner firmy Pricewise, ktorý s prednáškou o cenotvorbe vystúpil 6. mája 2015 v Bratislave na konferencii o online biznise 5. ShopComm. Podujatie, ktoré zorganizovala agentúra FUSION, navštívilo 140 účastníkov. Magazín IN STORE Slovakia bol jej mediálnym partnerom. zákazníkov, potom by mali byť čo najdlhšie, ale týkať by sa mali len obmedzeného druhu alebo množstva tovaru.

Zlým postupom v rámci cenotvorby sú podľa V. Lorenca aj vyššie zľavy pre nových, oproti existujúcim zákazníkom. Expert sa vyjadril aj k problematike výpredajov. Ak je ich cieľom vyprázdniť sklady, mali by trvať zhruba týždeň. Ak je cieľom prilákať do e-shopu nových

Na konferencii 5. ShopComm, ktorej generálnym partnerom bola spoločnosť Pricemania, vystúpilo okrem Václava Lorenca ďalších 12 prednášajúcich s 11 prednáškami. Výborné hodnotenie získala prednáška Júlie Michálekovej z agentúry Visibility, v ktorej prezradila, ako udržať pozitívnu reputáciu e-shopu. Úspech mal aj Michal Král z Pricemania.sk, ktorý internetovým obchodom poradil, ako predbehnúť konkurenciu a zaradiť sa na špičku na trhu.

Hlavnými partnermi podujatia boli Slovenská pošta, Etarget a MonkeyData, partnermi DPD, Webglobe, NetSuccess, Mergado, VIVnetworks, Kaymu, Besteron a the Bridge. Hlavným mediálnym partnerom bol Profit, mediálnymi partnermi časopisy Instore a Next Future, ako aj portály Podnikam, Retailmagazin, Digitalmag, PC Revue, Wink, Itnews, Techbox, TouchIT, Mojandroid, Konferencie a Education. Viac informácií na www.shopcomm.eu. pti, Foto: Mykola Nevrev 19


people

AKO SA ROZHODUJEME? časť 4.

Prvý máj bol Sviatkom práce. Medzinárodný sviatok pracujúcich sa už roky oslavuje paradoxne nepracovaním, voľnom. Skúsme sa pozrieť spolu s portálom Profesia.sk a agentúrou Focus na to, ako sa Slováci orientujú na trhu práce a ako si vyberajú svoj džob. Podľa čoho ste sa rozhodovali, čím chcete byť?

Podľa čoho sa rozhodujú o svojom povolaní ľudia z Bratislavského kraja Financie

25 %

Radosť z práce

22 %

Realizácia vo vyštudovanom odbore

12 %

Rodičia / rodina

10 %

Každý tretí človek na Slovensku hovorí, že sa pre svoju prácu rozhodol preto, že ho baví alebo je jeho koníčkom. Výraznú skupinu v rozhodovaní ovplyvnila rodina. Niektorí ľudia si však zameranie vyberali podľa toho, aby aspoň nejakú prácu mali. V reprezentatívnom prieskume, ktorý pre spoločnosť Profesia pripravila agentúra Focus, to povedalo 15 % respondentov. V reprezentatívnom prieskume na vzorke 1064 respondentov sme sa ľudí pýtali: kto alebo čo vás ovplyvnilo vo výbere vášho súčasného alebo posledného povolania – nie konkrétneho zamestnávateľa, ale typu práce, ktorou sa živíte? Dôležité je, aby ľudí práca bavila, vplyv mali rodičia, niektorí sa rozhodovali podľa toho, kde majú aspoň nejakú šancu uplatniť sa alebo chceli by dobre zarábať.

Druhá najväčšia skupina ľudí uviedla, že ich v rozhodovaní o výbere povolania ovplyvnili rodičia. Uviedlo to 18% respondentov. Silnejší vplyv pri výbere

Kritériá ovplyvňujúce výber povolania podľa krajov Bratislavský 22 % 10 % 5% Trnavský 26 % 17 % 16 % Trenčiansky 24 % 22 % 9% Nitriansky 35 % 15 % 15 % Žilinský

Kritérium „Radosť z práce“

Sám sa rozhodol / sama sa rozhodla

8%

Núdza o prácu

5%

Učiteľ / škola

4%

Blízkosť práce

3%

Istota / stabilita práce

2%

Nevie Zdroj: Profesia.sk, Focus

20

19 %

Podľa odpovedí, ktoré uviedli ľudia v prieskume, najdôležitejšie je pri výbere povolania to, aby z nej človek mal radosť. Na prvom mieste toto kritérium uviedlo 28% respondentov. Vyšší podiel respondentov, pre ktorých je radosť z práce na prvom mieste, je medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním, tvorivých odborných pracovníkoch, výkonných odborných pracovníkoch, úradníkoch a respondentoch žijúcich v Nitrianskom a Košickom kraji. Rozhodovanie na základe toho, či človeka práca baví, je na prvom mieste pre ľudí zo všetkých krajov na Slovensku okrem Bratislavského.

29 % 20 % 15 % Banskobystrický 29 % 21 % 24 % Prešovský 28 % 18 % 15 % Košický 31 % 17 % 19% Radosť z práce

Rodičia / rodina

Zdroj: Profesia.sk, Focus

Núdza o prácu


people mali rodičia pri ľuďoch, ktorí pracujú ako výkonní odborní pracovníci a pochádzajú z Trenčianskeho, Žilinského alebo Banskobystrického kraja. Tretím najčastejšie uvádzaným dôvodom je rozhodovanie sa o svojom povolaní podľa toho, čo je vôbec dostupné. Až 15 % odpovedí uviedlo ako kritérium výberu núdzu o prácu. Vyšší podiel ľudí rozhodujúcich sa na základe nedostatku pracovných príležitostí je medzi ľuďmi, ktorí skončili iba strednú školu, medzi nekvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi, kvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi a najmä medzi ľuďmi z Banskobystrického kraja.

Ľudia z Bratislavského kraja sa rozhodujú pragmaticky Bratislavský kraj je jediný, kde ľudia na prvom mieste pri rozhodovaní sa o práci nevidia radosť z práce. V prieskume priznávajú, že sa naj-

častejšie rozhodujú na základe toho, koľko budú po zamestnaní zarábať. Financie sú na prvom mieste pre štvrtinu ľudí z Bratislavského kraja. Radosť z práce je na druhom mieste. Tretím najčastejším kritériom je

uplatnenie sa v odbore, ktorý človek vyštudoval.

red, Zdroj: Profesia.sk, Focus, Ilustračné foto: Pixabay.com

Kto alebo čo vás ovplyvnilo vo výbere vášho súčasného / posledného povolania – nie konkrétneho zamestnávateľa, ale typu práce, ktorou sa živíte? Radosť z práce

28 %

Blízkosť práce

6%

Rodičia / rodina

18 %

Priatelia / kamaráti

6%

Núdza o prácu

15 %

Učiteľ / škola

3%

Financie

14 %

Sám sa rozhodol / sama sa rozhodla

4%

Realizácia vo vyštudovanom odbore

10 %

Nevie

15 %

Zdroj: Profesia.sk, Focus

(kp)

Vitajte vo svete knižnej produkcie www.nikara.sk

PREPRESS

DTP centrum

Róbert Jurových - NIKARA M.R.Štefánika 25 963 01 Krupina nikara@nikara.sk Prevádzka Krupina: Tel./fax: +421 45 5511 115 +421 45 5511 570 +421 45 5522 343 +421 0911 518 212

PRESS

Tlaðové centrum

POSTPRESS Produkcia

vytvoríme grafický návrh v komplexne vybavenom grafickom štúdiu - spracujeme tlaðové podklady na CTP zariadení AGFA Avalon N8-20 s formátom 707×1000 mm veĆkoformátová tlað vysokej kvality do rozmeru 920×630 mm na hárkovom stroji RYOBI 925 - tlað menších a stredne veĆkých zákaziek na hárkovom stroji HEIDELBERG SM 74 - elektronicky kontrolované riadenie nanášania farby Printflow - rotaðná tlað veĆkých nákladov ZIRKON RO 66 V1 - mäkká šitá väzba - znášacia a zošívacia linka HEIDELBERG ST 100.2 V2 - mäkká lepená väzba - znášacia a lepiaca linka HORIZON CABS 4000 V8 - kompletná knižná väzba od formátu A6 do formátu B4, ktorú realizujeme na nových moderných linkách KOLBUS BF 512 a KOLBUS DA 260. Hrúbka väzby až 80 mm.

21


people

Ivana Brutenič

TRH PRÁCE SA MENÍ NA TRH UCHÁDZAČOV Ak hľadáte zamestnanca na niektorú z vašich pracovných pozícií dlhé týždne či mesiace, je na mieste sa zamyslieť, kde je chyba. Možno máte nereálne očakávania, ktoré sa nestretávajú s ponukou na pracovnom trhu. Ako to zistíte a čo v tomto prípade robiť vám prezradí Ivana Brutenič, majiteľka personálno-poradenskej spoločnosti EXACT RECRUITMENT.

Niekto je za dverami. Alebo nie? Možno si myslíte, že výber zamestnancov je v podstate jednoduchá vec. Prilákate dostatočný počet kandidátov zverejnením priemerného inzerátu, vyberiete finálnych troch a najlepší z nich akceptuje vašu ponuku. Realita je taká, že aj uchádzači si vyberajú. Väčšinou majú viacero ponúk a zvažujú, pre ktorú z nich sa rozhodnú. Nie je výnimkou, že skúsený špecialista má prvých päť pohovorov a dostane tri pracovné ponuky. Pravdou je, že kandidáti nečakajú na jedinú pracovnú ponuku a je takmer isté, že vaša pozícia nie je jediná, o ktorú sa uchádzajú. Či sú vaše očakávania nereálne zistíte jednoducho. Všimnete si, že

na pohovory nemáte koho pozvať, pretože žiadni uchádzači, nespĺňajú vaše kritériá. Prípadne mesiace robíte pohovory a nikto podľa vás nie je dosť dobrý, aby danú pozíciu zastával. Niekomu chýba vzdelanie, inému skúsenosti, či zručnosti. Tí uchádzači, o ktorých máte záujem majú výrazne vyššie platové očakávania, prijímajú ponuky konkurencie, alebo dokonca vôbec nereflektujú na vaše pracovné ponuky a ani sa vám nepodarí presvedčiť ich, aby prišli na pohovor. Slovenský pracovný trh je malý a chýry o firmách, ktoré hľadajú supermanov za absolventský plat sa šíria veľmi rýchlo. Narazili ste na častý problém výberov. Nerealistické očakávania, kde zamestnávateľ hľadá skvelého

uchádzača, ktorý spĺňa mnoho kritérií, ktoré si stanovil a zároveň ponúka neadekvátny plat sú veľmi časté. S touto situáciou bojujú nielen zamestnávatelia, ktorí obsadzujú pozíciu po prvý krát a nemajú prehľad na trhu. Ťažko sa prispôsobujú aj medzinárodné firmy, ktoré majú tabuľkovo nastavené platy, ktoré neodrážajú meniacu sa situáciu na pracovnom trhu.

Duálne vzdelávanie je moderný trend Trh práce sa mení a opäť sa začína hovoriť o „trhu uchádzača“, ktorý si zamestnávateľa vyberá. Takáto situácia tu bola pred rokom 2009. Zamestnávatelia riešia nedostatok kvalifikovaných pracovníkov rôzne. Rozdelia prácu medzi skúsených zamestnancov, prijímajú dočasne prideleného pracovníka, dokonca niektoré pracovné pozície zrušia úplne. V marci 2015 slovenská vláda schválila Zákon o duálnom vzdelávaní, ktoré je jedným z riešení nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Inšpiráciou môžu byť projekty duálneho vzdelávania z Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. V rámci tohto systému sa žiaci stredných odborných škôl pripravujú na výkon povolania podľa aktuálnych potrieb zamestnávateľa. Žiaci absolvujú praktickú časť

22


people vyučovania u zamestnávateľa. Získajú tak po štúdiu prácu a vyhnú sa zástupom nezamestnaných absolventov. Zamestnávateľ získa zaškolených pracovníkov, ktorí firmu a jej fungovanie poznajú, stotožňujú sa s jej kultúrou a ktorých požiadavka na mzdu je nižšia ako pri skúsených uchádzačoch konkurencie. Zaujímavým príkladom duálneho vzdelávania na Slovensku je projekt spoločnosti dm drogerie markt. Študenti zaradení do vzdelávacieho programu spoločnosti dostanú odborný výcvik pod dohľadom certifikovaných inštruktorov a tiež finančnú podporu vo forme štipendia. Spoločnosť garantuje miesto po ukončení štúdia, zároveň zaujímavé finančné ohodnotenie a možnosť kariérneho rastu. V roku 2013 otvoril centrum duálneho vzdelávania podľa nemeckého modelu aj bratislavský závod Volkswagen. Ponúka tri vzdelávacie programy, 80 % tvorí praktické vyučovanie a 20 % teória. Táto forma odborného vzdelávania je určená pre absolventov stredných škôl. Úspešní absolventi programu tak majú prácu istú a Volkswagen si vychováva kvalifikovaných odborníkov, ktorých je na slovenskom trhu akútny nedostatok.

Celoživotné vzdelávanie motivuje Vzdelávacie programy sa zďaleka

5 tipov ako zladiť očakávania zamestnávateľov a potenciálnych zamestnancov 1. Urobte si prieskum trhu. Preštudujte si platové prieskumy, oslovte skúseného personálneho konzultanta. 2. Stanovte si 3 základné kritériá pre prijatie nového zamestnanca a vyhnite sa viacstranovým popisom práce. 3. Buďte úprimní. Ak máte na pohovore absolventa, ktorý sa výrazne preceňuje (odborne alebo finančne), povedzte mu to. 4. Zvážte, či vysokoškolské vzdelanie a jazykové znalosti sú skutočne potrebné a využiteľné. Ak nový zamestnanec nebude svoje znalosti využívať, je pravdepodobné, že odíde. 5. Hľadajte spôsoby, ako si kvalitných zamestnancov, ktorí vám chýbajú vychováte sami.

netýkajú iba študentov a absolventov. Mnohí zamestnávatelia už pochopili, že možnosť osobnostného rastu a interné vzdelávanie je jedným z riešení chýbajúcich kvalifikovaných pracovníkov. Inšpiráciou môže byť napríklad slovenský Kaufland, ktorý má niekoľko podporných programov pre svojich zamestnancov, zameraných na odborné, metodické, riadiace a manažérske tréningy. Dávajú tak šancu aj menej kvalifikovaným pracovníkom, ktorý majú možnosť vypracovať sa na odborné a vedúce pozície interne, v rámci firmy. Spolupracujú pri tom tréneri a nadriadení zamestnanca (pozn. red. v čase uzávierky otvoril prvé slovenské tréningové centrum reťazec BILLA. Budeme o ňom ešte písať podrobnejšie). Táto forma interného vzdelávania je vo

Majetnícky efekt a work-life-balance V súvislosti rovnováhou pracovného života a voľna je zaujímavé uviesť výskum, ktorý publikoval Daniel Kahneman. Píše o indiferenčnej krivke, ktorá spája kombináciu dvoch statkov, ktoré prinášajú jedincovi/zamestnancovi rovnaký úžitok. Ak by boli ľudia ochotní „predať“ dovolenku, osobné voľno za stále rovnakú cenu (honorár, výplatu), mali by indiferenčné krivky podobu rovných čiar. Do hry však vstupujú rôzne preferencie a lipnutie na status quo, teda ak už raz má zamestnanec stanovený honorár, nerád sa ho navždy vzdá v prospech pár dní voľna a naopak: ak je zvyknutý na objem dovolenky, nerád ju vymení za plácu navyše. Tento efekt ako prvý popísal Richard Thaler a nazval ho majetnícky efekt (endowment effect).

všeobecnosti pozitívne vnímaná. Keď zamestnávateľ hľadá riadiacich pracovníkov vo vlastných radoch ušetrí čas a financie nielen pri výberovom procese, ale aj motivuje zamestnancov, aby boli lepší a uchádzali sa o vyššie pozície v rámci firmy.

Konajte rýchlo Prieskum Jibe Talent Acquisition Survey realizovaný na 1000 uchádzačoch o prácu a 300 HR pracovníkoch v roku 2014 ukázal, že uchádzači o prácu sú frustrovanejší ako kedykoľvek predtým. Za najdôležitejší problém pri hľadaní zamestnania označili, že je časovo náročné (80%), stresujúce (78%), odradzujúce (71%) a dokonca bolestivé (60%). Dvanásť percent uchádzačov by dokonca radšej skočilo s padákom bez akéhokoľvek zaškolenia než, ako by sa malo o prácu uchádzať on-line. Preto vám dám dôležitú radu na záver. Ak máte na pohovore uchádzača, ktorý sa vám páči, zamestnajte ho. Lebo ak to neurobíte, kým sa rozhodnete, urobí to niekto iný. Väčšina uchádzačov má z výberov taký stres, že prijme prvú ponuku, ktorá príde, len aby už nemuseli hľadať ďalej. foto: Pixabay.com 23


business coffee

MALOOBCHODNÝ MOLOCH Viete, čo majú spoločné Ivanka pri Dunaji, Trenčín, Malacky a Bernolákovo? Sú to sklad. Kto? Garážová firma, kde prvý stôl tvorilo dvojo dverí stlčených dokopy e-commerce a postrach pre konkurenciu. Amazon. Logistika v hlavnej úlohe Fulfillment center. Po našom distribučné centrum na ploche asi 100 tisíc štvorcov a s vyše tisícovkou pracovníkov. Zvýšená premávka, prehustenie kamiónovou dopravou. Masový nábor aj masové prepúšťanie zamestnancov s nízkou kvalifikáciou, určených viac-menej pre manuálnu prácu. To sú v skratke témy debát o Amazone na Slovensku. Hoci na Kollárovom námestí od roku 2011 funguje centrum zdieľaných služieb tejto firmy so zhruba 300 zamestnancami, fulfillment centrum sa u nás (zatiaľ) nenachádza. Čo sa vlastne skrýva za značkou Amazon?

Jeff Bezos Apple a Steve Jobs. Google a Sergey Brin a Larry Page. Amazon, to je Jeff Bezos (čítaj Bejzous). Amazon je stelesnením vízií jeho tvorcu, ktorý vyštudoval Princeton a dodnes je skalným fanúšikom sci-fi. Čo-to už napovedá vizualizácia nového sídla firmy na fotografii. Amazon má byť jediný obchod, kde sa dá kúpiť úplne všetko. Na jednej strane Jeff neprišiel s ničím prevratne novým. Ešte pred založením e-shopu s knihami Amazon.

com, existovala stránka Books.com, ktorá patrila kníhkupectvu Book Stacks Unlimited z Clevelandu. No Jeff mal nielen nápady a vízie, ale aj entuziazmus, ktorý dokázal preniesť na kvalitných ľudí, ktorými sa obklopil. Postupne so svojím tímom uviedol do života funkcie a produkty, ktoré dnes zabezpečujú firme ročný zisk okolo 274 miliónov dolárov (údaj za rok 2013) a ročný rast asi 20 %. Spomeňme napríklad Similarities, funkciu ktorá dokáže vytvoriť odporúčania podľa zákazníkových predchádzajúcich nákupov alebo partnerský program, ktorý naštartoval celé nové odvetvie: affiliate marketing. Služba Amazon Web Services (AWS) zasa stála počiatku éry cloudového biznisu a využívali ju start-upy ako Instagram alebo Pinterest. Technológiu nákupu na jedno kliknutie má Amazon patentovanú, pričom v roku 2000 licenciu na využitie tohto patentu spoločnosti Apple za nezverejnenú čiastku. Takisto sa dodnes nevie, či si Bezos nechal po vstupe Google na burzu celý alebo časť podielu vo firme, keďže sa v začiatkoch Google stal jedným z investorov. V novembri 2007

Jeff predstavil čítačku elektronických kníh Kindle, čím predbehol aj inovátora Apple.

Kladivo na konkurenciu Jeff sa učil od najlepších. Obdivoval Steva Jobsa, prijal za svoje praktiky Wallmartu a jeho zakladateľa Sama Waltona. Nie vždy to boli praktiky milé. Práve naopak. Bezos a jeho tím bez škrupúľ využívali veľkosť Amazonu (rovnako ako Walmart) pri vyjednávaní s dodávateľmi o cenách. O najnižších cenách, ktoré Amazon ponúka a ktoré

24

Partner rubriky: Baliarne


business coffee

miesta, o ktorých sa najčastejšie špekuluje ako o lokalitách, kde by mal mať svoj a dnes diktuje smerovanie trhu. Retailový gigant. Maloobchodný moloch. Ikona

preň nonstop kontrolujú roboty a algoritmy. V roku 2009 Circuit City, 60 rokov stará firma, ospevovaná v jednej z Bezosových najobľúbenejších kníh Good to Great, zatvorila svoje prevádzky a prepustila 34 000 zamestnancov. V roku 2011 ju nasledovala sieť kníhkupectiev Borders a jej 10 700 ľudí. Koľko vydavateľstiev a nezávislých kníhkupectiev potopil Amazon s Kindle a Kindle 2, ktoré tvoria asi 90 % trhu s čítačkami, môžeme len špekulovať. Rovnako nekompromisne postupoval Amazon i pri nákupe firiem a stránok

e obchodu, a. s. Poprad

do svojho portfólia. Často vytvoril konkurenčný web a na úkor zisku zatlačil na ceny. Obchod s topánkami Zappos a jeho zakladateľ Tony Hsieh ešte prezieravo získali od Amazonu časť kúpnej ceny vyplatenej vo forme podielu na majetku. Teda po tom, čo stúpli akcie Amazonu, Zappos dostal slušnú sumu, okolo miliardy dolárov. Marc Lore, zakladateľ Diapers.com a Soap.com, trhových lídrov v USA, už také šťastie nemal. Amazon ho v cenovej vojne donútil firmy predať.

Roboty a drony Údaje sa rôznia, ale picker v sklade Amazonu vraj nachodí denne niečo okolo 17 až 20 kilometrov. V období Vianoc a špeciálne v USA okolo Black Friday a Cyber Monday, Amazon okrem kmeňových zamestnancov mobilizuje ďalšie tisícky brigádnikov. Prácou si však nemôže byť nikto istý. Ani v manažmente. Bezos od zamestnancov vyžaduje, aby vypracovali šesťstranový dokument (tzv. naratívum), v ktorom svoj názor vysvetlia formou súvislého textu. Pre každý nový produkt je treba pripraviť dokument v štýle tlačovej

správy. Amazon roky šikovne prilákal do svojich radov špičky v obore z firiem ako Microsoft, IBM alebo Walmart. Neskôr však i utrpel odchodom nedocenených ľudí do Google. Vyhovieť perfekcionistovi Bezosovi zvládnu časom snáď len roboty. Už pred dvoma rokmi predstavil drony Prime Air. Za 775 miliónov dolárov v hotovosti odkúpil Amazon v roku 2012 firmu Kiva Systems špecializujúcu sa na výrobu mobilných robotov. Nahradia teda pickerov a doručovateľov časom roboty? Pozrite si video naskenovaním QR kódu. Juraj Púchlo Zdroj: STONE,B: Obchod pre všetko – Jeff Bezos a éra Amazonu, Eastone Group, s. r. o., Bratislava 2014, 1. Vydanie, 300 strán Foto: Wired.com, Msnbc.com, Amazon. com, Nbbj.com

8. generácia fulfillment centra Amazon

25


people - inšpirácia

MESTO AKO ZNAČKA A JEREMY HILDRETH

BRATISLAVA JE BRÁNOU SLOVENSKA Keby k nám prišla svetová hviezda z oblasti filmu, populárnej hudby alebo športu, určite by toho boli plné médiá. Z väčšiny z nich ste sa však nedozvedeli, že nedávno bol na Slovensku Jeremy Hildreth. Hoci tento v Kalifornii narodený Brit nesporne patrí vo svojej profesii k svetovej špičke. Branding – a ešte niečo... Jeremy pracoval a pracuje pre mnohých prestížnych klientov. Spomeňme Rolls-Royce alebo LVHM, za týmito písmenami (Louis Vouton, Hennnesy, Moët) je svetový líder v oblasti luxusných odevných a potravinárskych produktov, združujúci sedemdesiat prestížnych značiek. Alebo aj Volkswagen, Nike či londýnsky finančný dom Lloyds. A tiež napríklad britská armáda...

Je globálne uznávaný expert na branding – teda tvorbu značky. Ako sám hovorí, navštívil sedemdesiat krajín a v dvadsiatich pracoval. Disciplína, v ktorej vyniká, je veľmi dôležitá pre náš časopis IN STORE Slovakia a segment, ktorému sa venujeme. Aj preto sa pokúsime priblížiť zmysel jeho pracovnej návštevy a súvislostí s našou krajinou a jej hlavným mestom. 26

Skvelé meno si však získal najmä na poli tvorby značky a identity miest a krajín. Od Lotyšska, Litvy a Poľska až po Mongolsko, kde strávil pol roka a pomohol sformovať príťažlivé posolstvá tejto zdanlivo nezaujímavej a jednotvárnej končiny. Z miest je to od Rio de Janeiro cez Londýn a Paríž až po Vilnius a Vroclav. Práve preto prišiel do Bratislavy a do Trnavy, aby na tamojšej Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda prednášal na úvodnej, prvej časti série Marketing Masterclass nazvanej Miesto ako značka, ktorú organizuje doktorand

Andrej Kóňa a Jeremy Hildreth bol pozvaný ako kľúčový spíker . Naozaj ťažko nájsť povolanejšieho. Jeremy Hildreth však túto problematiku chápe v čo najväčšej komplexnosti a širokých súvislostiach. Nie náhodou hneď na úvod jeho internetovej stránky nájdeme tieto /voľne preložené/ slová: „ Niektorí tomu hovoria branding. Nie je to však úplné...“ Obvykle sa nepatrí vysvetľovať, čo tým chcel básnik povedať. Ale Jeremy chce predovšetkým podčiarknuť, že to nie je len o zručnej príprave loga a sloganu, propagácii mesta či krajiny, ale predovšetkým hľadaní a formovaní ich identity a jedinečnosti spojenej s naratívom. Práve preto ho k nám pozvali tí, ktorí toto poslanie vnímajú rovnako.

Krajina a metropola Nájdeme ich aj v Bratislava Tourist Board /BTB/, ktorá sa na tomto podujatí zúčastňuje po prvom aj v treťom paneli, ktorého názov je „Značka miesta v


people turizme“. Organizácia cestovného ruchu má za úlohu hlavne konkrétny destinačný marketing v záujme svojich členov, keď združuje výraznú väčšinu subjektov , podnikajúcich v cestovnom ruchu. Popri tejto každodennej, doslova chlebovej práci však považuje za nemenej dôležité koncepčné, strategické aktivity pri formovaní identity nášho hlavného mesta. Teda nie hocakého, ale podčiarknime hlavného, metropoly, centra politického, ekonomického, kultúrneho a spoločenského života tejto krajiny. Túto skutočnosť treba zdôrazňovať trvalo, teraz však osobitne naliehavo. Už iba čosi viac než rok je dovtedy, keď sa Slovensko ujme predsedníctva v Rade Európskej únie. Bratislava sa tak na pol roka stane hlavným mestom kontinentu. Nie iba obrazne. Odohrajú sa tu stovky významných podujatí, odhadom sa na nich zúčastní približne dvadsať tisíc osôb – v drvivej väčšine vplyvných a rozhľadených. Treba k nim prirátať mienkotvorných novinárov zo zahraničia. Samotných dvadsať tisíc návštevníkov nás štatisticky nevytrhne. Ale ak sa vrátia domov či do Bruselu s pozitívnymi dojmami o krajine aj meste a stanú sa ambasádormi značky miesta, potom je to naozaj jedinečná šanca na zviditeľnenie Slovenska a Bratislavy. Času nie je nazvyš a treba ešte veľa urobiť. Vecí veľmi praktických, ale aj zásadných, pôsobiacich dlhodobo. Vráťme sa k Jeremy Hildrethovi a tomu, prečo hovorí o tom, čo všetko má súvislosť s brandingom, tvorbou značky a identity mesta. Menuje desať dôležitých kritérií, ktoré čiastočne už sú zafixované, ale na viacerých možno všeličo pridať. Z tých praktických spomeňme výhodu Bratislavy v dostupnosti hneď cez dve letiská – to neveľké vlastné i frekventované viedenské, ktoré je čo by kameňom dohodil. Vytvoriť naň lepšie spojenie než dnes nie je až také zložité. Ak sa ako hostitelia postaráme o rýchly a pohodlný transport, kvalitné konferenčné, ubytovacie a gastronomické služby a v

neposlednom rade príjemný personál, máme prvé veľmi dôležité plusové body.

Dôležitá kooperácia S niektorými ďalšími kritériami, ktoré Hildreth uvádza v rebríčku miest Saffron City Brand, keď ešte pracoval pre spoločnosť Saffron spolu s nebohým Wollim Olinsom, je to o čosi zložitejšie. Hrdosť a osobnosť obyvateľov mesta, typický dojem, lokálny kontext, atrakcie a anomálie – to všetko tu je, ide však o to, v akej miere. Jeremy dáva množstvo osožných rád, ako na to, jedna je však asi najdôležitejšia. Ako kľúčový recept uvádza nevyhnutnosť strategicky myslieť, veci prediskutovať – a najmä robiť, robiť, robiť... V tom sa už (či už hovoríme o tvorbe značky krajiny alebo nadchádzajúcom predsedníctve) vo vzťahu k Bratislave zopár vecí neurobilo celkom ideálne. Ak je hlavné mesto bránou i zrkadlom krajiny, malo by byť do všetkého oveľa viac a bezprostrednejšie vtiahnuté. Dosiaľ to tak nebolo a je najvyšší čas na zmenu prístupu a oveľa výraznejšiu kooperáciu.

Robilo a robí sa však nemálo a v mnohých smeroch, tu pár výrazných symbolov našej metropoly. Korunovačné slávnosti a Mária Terézia. Hrad aj UFO. Opera, balet, klasické koncerty – a početné mladé kluby s alternatívnou hudbou. Eset a prestížne offroady z Volkswagenu. Romantika aj adrenalín na Dunaji. Hokejisti, tenisti a ďalší športovci. Bratislavské rožky, štrúdľa, račianska frankovka a devínsky ríbezľák... To všetko je Bratislava, s tým všetkým sa dá pracovať. Možno Vás napadne mnoho ďalších jedinečných symbolov, ktoré sa dajú komunikovať a čím sme jedineční, prípadne ktoré nás môžu prezentovať a identifikovať v mysliach potenciálnych, budúcich návštevníkov. Zostáva už iba čosi vyše roka do veľkej príležitosti, akou nepochybne je pre Slovensko a osobitne pre Bratislavu európske predsedníctvo. Nevyužiť ju by bolo veľkou chybou. Ale čo ako dôležitá šanca to je, je to súčasne iba jeden krok na ceste, ktorá sa nikdy nekončí... Miloš Nemeček

27


price

ETNOCENTRIZMUS V SPRÁVANÍ SPOTREBITEĽA časť 1.

Etnocentrizmus sa väčšinou chápe ako negatívny postoj. Môže byť spájaný s intoleranciou, myšlienkovo a hodnotovo uzatvoreným postojom a negatívnymi predsudkami. Etnocentrizmus ako súčasť socializácie, a teda kultúry, je úplne prirodzený, logický a v podstate ide o lojálnosť ku komunite, ktorá nás ovplyvnila, a to sa deje na základe pamäte. Etnocentrizmus sa spája s národnou hrdosťou a má hmatateľné prejavy v spotrebiteľskom správaní, t.j. v uprednostňovaní, nakupovaní výrobkov vlastnej kultúry. Spotrebiteľský etnocentrizmus V prenesení na slovenské podmienky chápeme pod pojmom spotrebiteľský etnocentrizmus sklon slovenských spotrebiteľov preferovať pri nákupe produkty, vyrobené na Slovensku pred zahraničnými produktmi. Spotrebiteľ s vysokým sklonom k etnocentrizmu sa pri výbere produktu rozhodne pre slovenský výrobok. Niekedy sa však nedá jednoznačne určiť, ktorý výrobok je skutočne slovenský. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo Vyhlášku č. 163/2014 o podmienkach používania dobrovoľného označovania poľnohospodárskych produktov a potravín na účely informovania spotrebiteľa, ktorá upravuje podmienky používania dobrovoľných označení a slov vyjadrujúcich pôvod poľnohospodárskych produktov a potravín v Slovenskej republike. Podľa vyhlášky (§ 2) Slovenským poľnohospodárskym produktom možno označiť produkt „vypestovaný alebo zberaný v SR alebo cielene získaný v Slovenskej republike od zvierat znáškou, zo zabitých chovaných zvierat alebo z voľne žijúcich zvierat lovom alebo z farmového chovu zveri“. Vyhláška definuje aj pojem slovenská potravina, ktorej kritériom je, že 28

„najmenej 75 % surovín a prísad z celkového množstva použitých na jej výrobu pochádza zo Slovenskej republiky a všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike“. Označovanie potraviny slovami „vyrobené na Slovensku“ je možné ak „všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike“ (§ 3).

Výrobcovia a reťazce sa označeniami snažia naviesť spotrebiteľa, aby sa ľahšie orientoval a vybral si práve ten ich slovenský produkt (pozn. red. v IN STORE Slovakia október 2011, júl-august a september 2012 sme uviedli mnohé známe označenia, pričom reťazce, ale aj výrobcovia používajú ešte vlastné označenia, či už slovné, grafické alebo kombinované).

Čo považuje spotrebiteľ za slovenské? Nakupovanie slovenských výrobkov má pozitívny vplyv na národnú ekonomiku. Na toto upozorňuje najmä kampaň Kvalita z našich regiónov a snaží sa spotrebiteľov vzdelávať a vysvetliť, že kúpou slovenských výrobkov podporujú domácich výrobcov. Tým prispievajú k tvorbe pracovných miest, čím sa zvyšuje kúpna sila obyvateľstva, ktorá

následne umožní ešte intenzívnejšiu podporu národnej ekonomiky. Predmetnou problematikou sa zaoberá, okrem iného, i náš rozsiahlejší výskum, realizovaný v marci tohto roka. Do dotazníkového výskumu sa zapojilo 180 respondentov. Oslovení boli hlavne obyvatelia Banskoštiavnického okresu, ale nakoľko bol výskum realizovaný aj v elektronickej forme, mali možnosť sa do neho zapojiť aj spotrebitelia z iných regiónov. Prostredníctvom elektronického formulára sa zapojilo 84 respondentov a 96 vyplnilo dotazník v tlačenej podobe. Do výskumu sa zapojilo 117 žien a 63 mužov. Uvádzame výsledky odpovedí respondentov na otázku:

Ktorý výrobok by ste označili ako slovenský produkt? Otázka bola orientovaná na zisťovanie, čo vlastne spotrebitelia považujú za slovenský výrobok. Respondenti si mohli vybrať z nasledujúcich výrokov, uvedených v tabuľke 1. Označiť mohli aj viacero výrokov, prípadne uviesť vlastnými slovami, čo chápu pod pojmom slovenský produkt.

Vyrobené u nás Najviac spotrebiteľov sa stotožnilo s výrokom, že slovenský produkt je taký, ktorý je označený slovami „Vyrobené na Slovensku“ alebo „Made in Slovakia“.


price Takéto označenie zákon dovoľuje pri potravinách použiť vtedy, ak všetky fázy výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike. 120 respondentov označilo, že slovenským produktom je taký, ktorého zloženie je čisto zo surovín, pochádzajúcich zo SR. Až 71 respondentov označilo, že za slovenský produkt považujú výrobok, označený EAN kódom začínajúcim 858, čo však niekedy býva zavádzajúce. EAN kód totiž neoznačuje krajinu pôvodu výrobku, ale znamená, že subjekt, dodávajúci výrobok na trh, je zaregistrovaný na území Slovenskej republiky.

Slovenský produkt VÝROK

POČET

ZLOŽENIE OBSAHUJE ASPOŇ 50 % SUROVÍN POCHÁDZAJÚCICH ZO SR

8

ZLOŽENIE OBSAHUJE ASPOŇ 75 % SUROVÍN POCHÁDZAJÚCICH ZO SR

33

ZLOŽENIE OBSAHUJE 100 % SUROVÍN POCHÁDZAJÚCICH ZO SR

120

PODNIK VÝROBCU SA NACHÁDZA NA ÚZEMÍ SR

59

OZNAČENÝ EAN KÓDOM ZAČÍNAJÚCIM 858

71

OZNAČENÝ SLOVAMI "VYROBENÉ NA SLOVENSKU" ALEBO "MADE IN SLOVAKIA"

130

NA OBALE PRODUKTU JE ZVÝRAZNENÝ SLOVENSKÝ ZNAK, VLAJKA ALEBO INÝ SYMBOL SR

79

INÉ (PRODUKT OD MIESTNEHO VÝROBCU)

1

Prameň: Vlastný výskum, 2015

Ing. Poliačiková Eva, PhD., Ing. Martina Minárová, PhD. EF UMB Banská Bystrica, eva.poliacikova@umb.sk Použitá literatúra 1. SHIFFMAN, L.G., KANUK, L.L. 2004. Nákupní chování. Brno: Computer Press,

2004. 633 s. ISBN 80-251-0094-4. 2. URBAN, L. 2011. Sociologie trochu jinak. Praha: Grada Publishing, 2011. 272 s. ISBN 978-80-247-3562-7. 3. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Slovenskej republiky č. 163/2014 Z.z. o podmienkach používania dobrovoľného označovania poľnohospodárskych produktov a potravín na účely informovania spotrebiteľa.

(kp)

Kvalita je

e i v a r d z ujme kvalitu Kup

v o n ó i g e r h ic š z na

Mediálni partneri:

Partneri:

Generálny partner:

www.kvalitaznasichregionov.sk

vyber

29


product

V NEOVOCNÝCH PRÍCHUTIACH VEDÚ VANILKA A ČOKOLÁDA Syry tvoria najväčšiu časť trhu a slovenské domácnosti na ne minú skoro 2/5 zo svojho rozpočtu na mliečne produkty. Ďalej sú to jogurty, mlieko a smotany. Zaujímavé je, že na Slovensku poklesol predaj nízkotučných jogurtov, napriek trendu zdravého životného štýlu. Podobne mliečne dezerty sa najviac predávajú so stredným obsahom tuku (2 – 7,99%). Privátne značky sú významná kategória Mliečne produkty, ako napríklad syry, mlieko, jogurty a podobne, nakupujú za rok takmer všetky slovenské domácnosti, a to každý 2-3. deň. Najčastejšie nakupujú syry, a to konkrétne tvrdé syry. Ďalej sú to jogurty, mlieko a smotany. „Syry zároveň tvoria aj najväčšiu časť trhu a slovenské domácnosti na ne minú skoro 2/5 zo svojho rozpočtu na mliečne produkty. Pritom na tovary v akcii minú domácnosti v segmente mliečnych produktov viac ako tretinu zo svojich výdavkov. Najviac sa v akcii

Ako často jete jogurty? (%) 1-krát denne a viac

8,0

4-6-krát týždenne

10,5

2-3-krát týždenne

29,1

1-krát týždenne

18,8

2-3-krát mesačne

10,3

1-krát mesačne

3,5

menej ako 1-krát mesačne

1,9

neuvedené

0,9

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

30

nakupuje maslo, kde sa na tovar za zvýhodnenú cenu minie každé druhé euro. Najnižší podiel akcií je v kategórii smotán, kde tvoria pätinu z výdavkov,“ uvádza Veronika Némethová, Senior Konzultant, Spotrebiteľský panel GfK. Iná situácia je pri pohľade na privátne značky, ktoré sú v mliečnom segmente zastúpené nadpriemerne a tvoria 2/5 výdavkov. Nadpolovičný je podiel vlastných značiek reťazcov v kategórii smotán, nátierkových masiel a mlieka. Naopak, najnižší podiel majú privátne značky v mliečnych dezertoch. Najčastejšie nakupujú domácnosti mliečne produkty v supermarketoch, kde minieme aj najviac peňazí na tieto produkty.

podiele len s miernou zmenou držia na súčasných 48,2 %. Najmenší pokles zaznamenali neochutené jogurty (len o 1,4 %), ktoré tak v klesajúcej kategórii jogurtov získali 1,1 percentuálneho bodu a dosiahli 17,3% podiel v predanom objeme. Z príchutí sa jednoznačne najväčšej obľube teší jahodová príchuť (takmer 17 %), z neovocných je to čokoláda (cez 12 %). V rozdelení podľa obsahu tuku najviac poklesli strednotučné jogurty, a to o viac ako 16 %, čím aj v podiele klesli na 45,2 % objemu všetkých jogurtov. Na

Ako často jete mliečne dezerty? (%)

Ovocné jogurty tvoria takmer polovicu predajných jogurtov

1-krát denne a viac

3,1

Podľa údajov agentúry Nielsen predaj jogurtov v objeme v medziročnom porovnaní Apríl 2014 – Marec 2015 vs. Apríl 2013 – Marec 2014 poklesol o 7,3 %, pričom v hodnote bol pokles ešte vyšší, -7,9 %. Najväčší percentuálny pokles zaznamenali hypermarkety, ktoré si v objeme pohoršili o takmer 11 %, čo predstavuje pokles o viac ako 1000 ton. Aj vďaka tomu tradičný trh (obchody do 400 m2) mierne zvýšil svoju dôležitosť, keď sa tu napriek medziročnému poklesu v objeme o 6 % v poslednom roku predalo 42,5 % všetkých jogurtov.

4-6-krát týždenne

3,6

2-3-krát týždenne

11,9

1-krát týždenne

12,6

Skoro polovicu predaných jogurtov tvoria jogurty ovocné, ktoré sa v objemovom

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

2-3-krát mesačne

9,9

1-krát mesačne

3,9

menej ako 1-krát mesačne

3,7

neuvedené

1,1


product strane druhej stoja plnotučné jogurty (s obsahom tuku 8 a viac %), ktoré sa vďaka medziročnému nárastu o 400 ton stali najpredávanejšími. Najmenšou kategóriou sú nízkotučné jogurty, ktoré poklesli o 5 % a predstavujú tak menej ako 9 % objemu predaných jogurtov na Slovensku.

Objemovo si polepšila mliečna ryža Pri porovnaní posledných 12 mesiacov končiacich marcom 2015 s rovnakým obdobím roka predtým podľa Nielsen zaznamenala kategória mliečnych dezertov nárast v objeme o takmer 4 %, čo predstavuje viac ako 500 ton predaných dezertov navyše. V peňažnom vyjadrení bol tento nárast ešte vyšší, a to 7 %. Najväčší podiel na náraste mal tradičný trh, reprezentovaný predajňami do 400 m2, keď v objeme vzrástol o 6,5

Objem a hodnota predaja jogurtov a mliečnych dezertov v SR Objem predaja v 1 000 kg

Hodnota predaja v 1 000 Eur

Apr/13-Mar/14

Apr/14-Mar/15

Apr/13-Mar/14

Apr/14-Mar/15

JOGURTY

35276,2

32683,5

92838,1

85540,9

MLIEČNE DEZERTY

13861,1

14397,3

52834,9

56542,2

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Dáta vyjadrujú predaje na Total F&M maloobchodnom trhu na Slovensku (obchody s potravinami a zmiešaným tovarom, bez Metra)

% a zvýšil svoju dôležitosť pre túto kategóriu na takmer 40 %. Pokles zaznamenali len hypermarkety. Objemovo si najviac polepšila mliečna ryža, o takmer 300 ton. O tretinu menej, čiže o 200 ton, vzrástla štyrikrát väčšia podkategória ochuteného sladkého tvarohu. O viac ako 100 ton sa predalo medziročne viac i sladkej zakysanej smotany. Z pohľadu „tučnosti“ ostáva najväčším segment strednotučných produktov (2 – 7,99

% tuku), ktorý predstavuje cez 45 % všetkých mliečnych dezertov a aj najviac medziročne narástol, a to o 8,2 %. Vo veľkostných baleniach nedošlo k výrazným zmenám, keď vedúce postavenie naďalej patrí 151-250 gramovým baleniam. Väčšie balenia boli takmer bez zmeny. Z príchutí vládne v mliečnych dezertoch vanilka, ktorej patrí takmer štvrtina predaného objemu, nasledovaná čokoládou a kakaom. Red, GfK, MEDIAN SK, Nielsen

KVALITA JE ZDRAVIE Permanentné vzdelávanie spotrebiteľov ohľadom dôležitosti uskutočňovania nákupov domácich výrobkov realizuje už piaty rok projekt Kvalita z našich regiónov. Viaceré nezávislé výskumy potvrdzujú, že zákazníci si stále viac všímajú krajinu pôvodu tovaru, ktorý si každodenne vkladajú do svojich nákupných košíkov. Čo prináša projekt KZNR v roku 2015 Komunikácia v roku 2015 sa bude zameriavať na zvýraznenie významu KVALITY. Bude vysvetľovať význam kvality v živote jednotlivca, ale aj jej vplyvu na vývoj celej spoločnosti. Aktivity projektu budú smerované do sektoru služieb v HoReCa segmente. Zamerajú sa na podporu spotreby domácich výrobkov prostredníctvom tohto dôležitého odbytového miesta aj v spolupráci so Zväzom hotelov a reštaurácií SR, ktorý sa tento rok stal partnerom projektu KZNR. Budeme pokračovať

v tradícii Národného dňa na podporu ekonomiky Slovenska „Pýtajme si slovenské“ a v osvedčených aktivitách s mládežou. Taktiež bude našou snahou rozvíjať projekt na základe úspechu firemného dobrovoľníctva a občianskych aktivít.

Niektoré doterajšie výsledky vzdelávacieho projektu KZNR Z prieskumov GfK vyplýva, že prepad kúpy slovenských výrobkov sa zastavil a v porovnaní rokov 2012/2014 sa podiel nákupov zvýšil o 6% v prospech domácich výrobkov z 54 % na 60 %. Od roku 2013 je

možné po splnení podmienok dostať oprávnenie označovať výrobky ochrannou známkou KZNR. Od roku 2014 aj v HoReCa segmente, čo má potenciál ďalšej podpory kúpy slovenských výrobkov. Prevádzky, ktoré splnia podmienky sú označené nálepkou „ U nás ponúkame slovenské“. Spotrebiteľ deklaruje, že je ochotný si priplatiť za kvalitné domáce produkty. Medziročne toto percento narastá v rozmedzí od 1 až do 7 %, čo vytvára potenciál reálnosti splnenia cieľov projektu. (pti) 31


product - rozhovor

Roman Pócs

INOVÁCIE SÚ PREDPOKLADOM ÚSPECHU Prečo nové kontrolné známky spôsobili komplikácie, čo radi pijú Slováci v regiónoch , kam sa posúvajú preferencie a aj o tom, že úspech od stagnácie a odlišujú inovácie a cielená komunikácia, nám porozprával Roman Pócs, Managing Director, Imperator, člen Stock Spirits Group.

Zásadnou zmenou v segmente liehovín je prechod na nové kontrolné známky (ďalej len „kolky“). Aké sú Vaše skúsenosti? Našou snahou bola odborná diskusia s tvorcami zákonnej úpravy. Schválenú legislatívu rešpektujeme a budeme rešpektovať. Na druhej strane veríme, že sa podarí systém ešte doladiť. Žiadali sme napríklad, aby boli platné oba druhy kolkov súbežne až do vypredania zásob so starými kolkami, čo ale neprešlo. My sme teda hneď ako boli kolky z k dispozícii, začali nimi označovať našu produkciu, dokonca aj preznačovať už časť produkcie označenej pôvodnými kolkami. Sú to pre nás zvýšené náklady, ide o veľké šarže, preznačovať sa môže len v daňových skladoch prelepením pôvodného kolku atď.), aby sme stihli výpredajové termíny, teda do konca roka 2016. Výrobu nám komplikuje i aplikácia kolkov s poradovým číslom na fľaše podľa týchto čísel, čo je pri miliónoch vyrobených fliaš mimoriadne náročné. Kolky zo štátnej Mincovne Kremnica prichádzajú občas aj bez numerickej nadväznosti, čo po vložení celého archu do etiketovacieho stroja nie je možné skontrolovať. Pritom za stratené kolky a výpadky z číselného radu sú pokuty. Kolky obsahujú tiež hĺbkotlač, kvôli nej sú vlnité a pri orezaní ich nevedia stroje 32

presne aplikovať, vznikajú straty, opäť aj pokuty, výrobne linky idú pomalšie. So zmenou súvisí aj denno-denný systém nahlasovania produkcie. Myslím si, že pôvodný zámer, teda znížiť daňové úniky (pozn. red. údajne okolo 70 miliónov eur ročne), zaťažil serióznych výrobcov značkového alkoholu. Alkohol sa na čiernom trhu totiž predáva v neokolkovaných fľašiach, v neoznačených bandaskách, sudoch alebo „pod pultom“.

Dopyt po nezdanenom a lacnom alkohole udržiava i pokles príjmov obyvateľstva, kedy mnohí hľadajú lacné alternatívy. Aké trendy vykazujú krivky odbytu cez vaše predajné kanály? Najväčší prepad zažila gastronómia v rokoch 2011 a 2012 a údaje nasvedčujú tomu, že pokles resp. stagnácia by sa mohla v tomto roku zastaviť. Všeobecne ekonomika vykazuje znaky rastu, no spotrebitelia sú skôr pesimisti a tomu prispôsobujú aj svoje správanie, preferencie. Spotreba alkoholických nápojov sa presúva do domácností, a teda v prospech retailu. Ak sme kedysi hovorili o pomere predaného objemu gastro ku retail 40 : 60, dnes je to približne 30 : 70. Práca s gastronómiou je viac hravá, živšia, komunikácia so spotrebiteľom osobnejšia. V retaile je menej osobná, no prispôsobili sme sa dopytu. Sme

prakticky vo všetkých reťazcoch a máme s nimi korektné vzťahy.

Sledujete i regionálne rozdiely v nákupných preferenciách a bonite klientov? Značky Golden a Fernet sú svojím spôsobom stálice, darí sa im podobne na území celého Slovenska, bez nejakých väčších výkyvov. V portfóliu máme regionálne špecifické produkty, napríklad Silver Borovička, ktorej sa viac darí najmä na východe krajiny. Podobne Silver Vodka Original a jej ochutené varianty sa vo vyšších objemoch predávajú na východe. Na strednom a západnom Slovensku sa v retaile darí Hruškovici Kosher 45 %, je poziciovaná cenovo vyššie. Rad Golden sa vyrába podľa tradičnej receptúry vyvinutej v Drietome pri Trenčíne. Spotrebitelia značku vnímajú veľmi dobre, je žiadaná v reťazcoch typu CBA, COOP Jednota alebo Fresh, ktoré majú prevádzky aj vo vidieckych oblastiach. Ekonomické rozdiely medzi regiónmi sa nezmenšujú, ba naopak prehlbujú. To sa premieta aj do citlivej a starostlivej voľby produktov a podporných aktivít v reťazcoch, ktoré sú v Bratislave a v okolí a v reťazcoch v regiónoch.

Načrtli ste už komunikáciu. Aké sú súčasné trendy v spotrebe a komunikácii s jednotlivými cieľovými skupinami? Trendy v segmente alkoholických


product nápojov nastupujú pozvoľne, konzumenti trvajú na svojich zvyklostiach. Slovensko je konzervatívne. V čistých vodkách vidíme napríklad mierny pokles na úkor ochutených variantov a potom na úkor ostatných kategórií, ktoré rastú. Už keď je produkt na vrchole trendovej vlny, zostáva tam veľmi dlho. Fernet napríklad dlho zotrvával na vlne obľuby HBL, neskôr za posledných 5-6 rokov sme zaznamenali mierny pokles, výrazne najmä v období tzv. metanolovej kauzy. Spotrebu sa nám podarilo naštartovať inovatívnou komunikáciou. Spomeniem len kampaň „Nevymeknem“ s Milom Kráľom v hlavnej úlohe. V rámci horko-bylinných likérov dominujeme a HBL bola najrýchlejšie rastúca kategória. Rástla dvojciferne. Ochutené vodky sú trend dva a ž tri roky. My sme sa k nastupujúcej vlne na Slovensku pripojili troška neskôr, ale vzhľadom na úspech, ktorý sme dosiahli ako v čistom variante, tak aj v ochutených, považujeme výsledky za vynikajúce. Vodka Amundsen je cenovo nastavená vyššie, ale darí sa jej veľmi dobre aj medzi mladými. Amundsen komunikujeme špecificky on-line, lebo mladí ľudia (spotrebiteľ 20+ rokov) tento spôsob akceptuj. Chcú piť kvalitnú vodku, chcú piť ochutené vodky, mixdrinky z vodiek, viac reagujú na kreatívne súťaže a aktivity s produktom spojené. Snažíme sa im zároveň vysvetliť, aby si vyberali kvalitne pitie a aby pili s rozumom. Chceme stálych a lojálnych spotrebiteľov. Preferencie sa vyvíjajú s vekom. Starší preferujú alkohol, ktorý má špecifickú chuť, ako HBL, brandy, likéry, rumy, whisky a ďalšie. Tieto nápoje sú obľúbené v západnej Európe a trend prichádza aj k nám.

Podľa agentúrnych prieskumov sa darí aj ovocným destilátom. Vo vašom portfóliu bola napríklad i dulovica... Ovocné destiláty za posledné roky

vykazujú dvojciferné rasty. Vidíme to na našich produktoch, napríklad aj prémiovej Hruškovica Kosher. Dokonca darčekové balenie troch kosher destilátov sa veľmi rýchlo vypredalo a v súčasnosti už nie je v ponuke. Reťazce radi zaradia takéto darčekové balenia, ale hlavne počas sezóny, teda najmä v období Vianoc. Dulovicu z dôvodu nedostatku stabilného objemu kvalitnej suroviny, teda dulového destilátu, momentálne neprodukujeme, ale riešime. Ukazuje sa to ako správny smer. Destiláty sa budú rozvíjať, budú rasť.

Kde ešte vidíte priestor na trhu, čo sa týka noviniek a inovácií? Fernet, Golden a Amundsen sú naše kľúčové značky, ktorým venujeme najväčšiu pozornosť, budeme do nich investovať jednak v rámci inovácií a jednak v oblasti marketingovej komunikácie. Napríklad Golden ľadová hruška výborne doplnila celú radu Golden a budeme s ňou ďalej pracovať. Má exkluzívnu matnú fľašu, jemnejšiu a plnšiu chuť. Radi ju prirovnávame ju k ľadovému vínu. Spotrebitelia ho veľmi dobre prijali, ak je v akciovej ponuke spolu s ostatnými z radu Golden, ľadová hruška je vypredaná ako prvá. Novinkou je Fernet cranberry a Fernet mäta, ochutené vodky Amundsen

(cherry, lime, blackberry). Cielene investujeme do produktov Silver Vodka a Silver Borovička a ovocných destilátov Imperator Kosher. Máme zaujímavý produkt, distribučnú značku Vodka 1906, ktorej sa celosvetovo predajú milióny kartónov. Stock Spirits Group ako koncern má vo svojom portfóliu množstvo ďalších produktov, ktoré môžeme a chceme predstaviť i na Slovensku. Zároveň budeme vyvíjať nové produkty v kategóriách, ktoré sú pre Slovensko špecifické a už v súčasnosti na nich pracujeme. V inováciách vidíme jediný spôsob ako uspieť na trhu. Hoci sa na trh dostanú len niektoré inovácie, tak nebyť ich, určite stagnujeme. Novinky nám priniesli veľkú pridanú hodnotu a chceme tento trend zachovať aj do budúcnosti. red, foto: Imperator

33


product

ČO SPÔSOBILI V SPOTREBE NEALKO HOME-MADE PRODUKTY Ponuka nealkoholických nápojov v prevádzkach on-trade je stále kľúčová pre ich prevádzku a tvorí významnú časť ich tržieb (cca 15 %). Aké značky dnes musia alebo by mali byť v ponuke nie je vôbec jednoduché určiť, pretože hostia prichádzajú do rôznych podnikov za rôznym účelom a cieľom. Podstatné je, že sa rozhodujú častejšie impulzívne ako podľa zvyklostí.

Index vývoja spotreby na trhu on-trade 2014 Energy Drinks Waters-Clear

Ponuka v jednotlivých typoch podnikov sa modifikuje podľa toho, aké majú zameranie a kto sú ich hostia. A práve, čo hostia požadujú sa prejavuje ako motív zmeniť alebo obmeniť ponuku nealko nápojov.

na celkovej spotrebe v on-trade, viac ako polovicu, tvorí podiel CSD coolových nápojov. Ďalej nasledujú CSD limonády, vínne nápoje, tonikom a na treťom mieste je čistá, minerálna voda.

Water-Flavoured Ice Teas CSD Tonic/Limo/Grape CSD Colas Jices, Nectars

Zdroj: Audit On trade Data Servis -

Kde tvorí nealko významnú pozíciu na trhu Nealko nápoje sú najviac kombinovanou kategóriou nápojov, pretože patria do segmentov reštaurácií, kam sa chodí za jedlom, patrí do kaviarní, patrí aj do podnikov v spojení so zábavou v kombinácii s alkoholickými nápojmi a v samozrejme sa nealko konzumuje i samotné bez ďalšie kombinácie.

Má táto ponuka nápojov pozitívny vplyv na celkovú spotrebu nealkoholických nápojov v podniku? Mierne

45 %

Áno

24 %

Nie

31 %

informace s.r.o. 2014, Pozn. Veľkosť stĺpčeka = podiel na celkovej spotrebe kategórie. Zelené stĺpčeky sú v zóne rastu.

Pozícia nealko a trendy spotreby na trhu on-trade Najvyššiu spotrebu nealko nápojov

34

Zdroj: Audit On trade Data Servis informace s.r.o. 2014


product V ponuke aj spotrebe dominujú balené nápoje (v skle, v PET fľašiach a v plechovkách) pred čapovaným / točenými variantmi nealko nápojov na celkovom trhu on-trade na Slovensku.

Čo je aktuálne v ponuke a čo podniky ponúkajú svojím hosťom v oblasti home-made produktov? Hľadanie príkladov ako zvýšiť spokojnosť hostí, ale aj pre ako zvýšiť predajnosť je v nápojovom sortimentov celý rad - novinky v nápojoch vidíme, kam oko dovidí a určite ešte nie sme ešte na konci. V sortimente nealko nápojov vidíme v posledných dvoch rokoch nástup a obľubu home-made produktov, ktoré sa ponúkajú v závislosti na sezóne, ako špeciality podnikov alebo ako inovácia v súčasnom sortimente. Najčastejšie vidíme

v ponuke home-made čiže domáce limonády, domáce ľadové čaje, tiež fresh / čerstvo pripravované džúsy, ale v ponuke sú i lacnejšie varianty ako voda so sirupom. Rastúca ponuka týchto produktov vychádza z požiadaviek klientov, ktorí viac kladú dôraz na bio produkty, netradičné chute, majú obľubu skúšať niečo nové a pod.

Teda oblasti vlastného brandingu, dizajnu interiérov, dizajnu nápojových lístkov, ponuky nápojov a v oblasti komunikáciu cez sociálne siete.)

Domáce limonády pripravuje 7 % podnikov na Slovensku, čerstvé džúsy má v ponuke tiež 7 % podnikov a domáce čaju ponúka 2 % on-trade prevádzok. (Pozn. red. trend silnie i v súvislosti s vlnou tzv. hipsterských kaviarní a podnikov a s odklonom od klasických brandovaných produktov v sklených obaloch, ktoré jednoducho nezapadajú do koncepcie prevádzok ponúkajúcich alternatívu vo všetkých smeroch.

Celkový podiel týchto home-made produktov vyrábaných v prevádzkach tvorí 1,5 % z celkovej spotreby nealko nápojov v on-trade Slovenska.

Otázka priamo na prevádzkarne ponúkajúce home-made nápoje napr. FRESH DŽÚSY, DOMÁCE LIMONÁDY alebo DOMÁCE ČAJE.

Ing. Marcela Šimková Zdroj: Audit On trade Data Servis informace, s. r. o. 2014 Ilustračné foto: Kávičkári.sk

(kp)

35


product

KATEGÓRIA NEALKOHOLICKÝCH NÁPOJOV KLESLA O 1,3 % Zo všetkých potravinových kategórií generuje nealko najvyššie tržby. Pokles o 1,3 % v hodnote predaja je teda veľmi citeľná strata. Na trhu je teda badateľná snaha o mierne zvýšenie cenovej hladiny. Najvýznamnejším segmentom zostávajú stolové a minerálne vody. nápojov, v celkovej hodnote prevyšujúcej 329 miliónov EUR. Kategória nealkoholických nápojov medziročne poklesla o 1,3 % v hodnote predaja a výraznejšie poklesla v objeme predaja o 3,9 %,“ hovorí Milan Pelc, Client Servis spoločnosti Nielsen a dodáva: „Je zrejmé, že priemerná cenová hladina (vyjadrená na liter) narástla, a to v rozmedzí od 0,4 % (sýtené nápoje) až o 4,5 % (džúsy). Výnimkou sú v tomto prípade ľadové čaje, u ktorých cenová hladina klesla o 2,5 % a energetické nápoje, pokles o 0,4 %. Energetické drinky zostávajú najdrahším nápojom na 1 liter, 2,3 € / LTR, nasledujú džúsy, ktoré v priemere stoja 1,0 € / LTR.

Pokles v objeme i hodnote Nealkoholické nápoje na slovenskom maloobchodnom trhu generujú najvyššie tržby zo všetkých potravinových kategórií. „Na slovenskom sa od apríla 2014 do marca 2015 predalo viac ako 665 miliónov litrov nealkoholických

Najvýznamnejším segmentom hodnotou aj objemom sú stolové a minerálne vody (40 % v hodnote predaja, 56 % v objeme predaja), ktoré v medziročnom porovnaní poklesli v oboch dimenziách, t.j. o 5,0% v hodnote predaja a o 5,7

Objem a hodnota predaja nealkoholických nápojov v SR Hodnota predaja 1 000 EUR

Objem predaja 1000 LTRS

apr/13 -mar/14

apr/14 -mar/15

apr/13 -mar/14

apr/14 -mar/15

333 437,6

328 987,5

692 262,2

665 458,4

137 204,7

130 394,2

396 117,7

373 574,2

SÝTENÉ NÁPOJE

95 452,2

93 950,1

211 230,7

206 998,8

DŽÚSY

53 780,6

55 887,4

54 423,9

54 115,8

ENERGETICKÉ NÁPOJE

32 353,8

35 493,5

14 128,9

15 568,4

ĽADOVÉ ČAJE

14 646,3

13 262,4

16 360,9

15 201,2

NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE STOLOVÉ A MINERÁLNE VODY

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodoch s potravinami bez Metro.

36

% v objeme predaja. Slovenskí spotrebitelia stále preferujú neochutené vody (60% z celkovej hodnoty predaja a 70 % z objemu predaja segmentu) voči ochuteným variantom, aj keď ich hodnota predajov klesla o 2,6%. (Pozn.: ochutené vody poklesli ešte výraznejšie a to o 8,3 %). V najväčšej obľube taktiež zostávajú perlivé vody, ktoré tvoria 40 % z celkovej hodnoty predaja (aj keď „len“ 44 % z celkového objemu predaja).

Jediný rastúci segment v objeme a hodnote: energy drinky „Druhý najdôležitejšie segment, sýtené nápoje mierne klesajú, a to o 1,6 % v hodnote predaja a o 2,0 % v objeme predaja. Kolové nápoje, ktoré sú najpopulárnejšími zo sýtených nápojov, poklesli o 1,8 % v hodnote predaja, ale vzrástli o 0,3 % v objeme predaja, čo súvisí okrem iného aj so zvýšeným objemom predaným v cenových promóciách. Ďalšie 2 top príchute, grep a pomaranč, rástli na hodnote, ale poklesli na objeme,“ uvádza M. Pelc. Džúsy sú segmentom, ktorý rástol v hodnote predaja o 3,9 % a klesal o 0,6 % v objeme predaja. Nárast predaja ale aj priemernej ceny bol ťahaný predovšetkým výrazným nárastom 100% džúsov o 11,6% v hodnote predaja a o 9,7 % v objeme predaja. Jediným segmentom rastúcim v oboch dimenziách je segment energetických pokračovanie na strane 38


(kp)


product pokračovanie zo strany 36

nápojov. V rámci tohto segmentu sa podarilo o výrazný nárast energetickým nápojom predávaným v plechovkách;

Ako často pijete ľadové čaje? (%) viac ako 1-krát denne 1-krát denne 4-6-krát týždenne 2-3-krát týždenne 1-krát týždenne

0,5 0,7 0,8 2,6 4,0

2-3-krát mesačne

5,8

1-krát mesačne

3,7

menej ako 1-krát mesačne

5,7

neuvedené

0,3

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Ako často pijete nápoje s kolovou príchuťou? (%) viac ako 1-krát denne

3,6

1-krát denne

3,7

4-6-krát týždenne

4,0

2-3-krát týždenne

11,6

1-krát týždenne

10,8

2-3-krát mesačne

12,9

1-krát mesačne

6,5

menej ako 1-krát mesačne

9,7

neuvedené

1,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

38

hodnota predaja sa zvýšila o 11,2 % a objem predaja o 13,7 %, pričom tento typ balenia prináša až 83% celkového predaja (v hodnote) oproti energetickým nápojom balených vo fľašiach.

V akcii nakupujeme nealko nadpriemerne Nealkoholické nápoje nakupujú skoro všetky slovenské domácnosti. Najviac kupujúcich majú vody a sýtené nápoje, ktoré kupuje viac ako 9 z 10 domácností. Džúsy majú takisto vysoký počet kupujúcich, kupuje ich skoro 90 % domácností. Ľadový čaj alebo energetický nápoj si z obchodu domov prinesie tretina domácností. Nealko nápoje nakupujeme pomerne často, súčasťou nášho nákupu sú každý týždeň. Najčastejšie nakupujeme vody, až 30× do roka, pričom vody majú v rámci nealko nápojov najväčší podiel. Za vodami nasledujú sýtené nealkoholické nápoje (koly, limonády, toniky), ktoré nakupujeme v priemere 20× do roka. V rámci sýtených nealko nápojov si najčastejšie doprajeme kolové nápoje, potom limonády a toniky,“ hovorí Veronika Némethová, senior konzultant, spotrebiteľský panel GfK a pokračuje: „Akcie využívajú slovenské domácnosti v nealkoholických nápojoch nadpriemerne v porovnaní s priemerom za rýchloobrátku celkovo. Na nákupy v akcii míňame 2/5 zo svojich výdavkov na nealko nápoje. Najsilnejšie zastúpenie akcií je v sýtených nealko nápojoch, kde na tovar v akcii minieme každé druhé euro.“ Podľa GfK majú najvyššiu spotrebu nealkoholických nápojov viacčlenné domácnosti – 3 a viac členov, pričom spotreba s pribúdajúcim počtom členov v domácnosti stúpa. Viacčlenné domácnosti nakupujú častejšie a robia väčší nákup ako 1-2 členné domácnosti. Viacčlenné domácnosti sú takto zodpovedné za 2/3 objemu nealko nápojov. Z hľadiska regionálneho rozčlenenia je najvyššia spotreba nealko nápojov na západnom Slovensku.

Ako často pijete pramenité dojčenské a pitné vody? (%) viac ako 1x denne

4,9

1-krát denne

2,6

4-6-krát týždenne

3,4

2-3-krát týždenne

6,3

1-krát týždenne

4,2

2-3-krát mesačne

4,7

1-krát mesačne

2,0

menej ako 1-krát mesačne

2,3

neuvedené

0,8

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Aké druhy nápojov s obsahom CO2 pijete najčastejšie? (%) citrón

11,0

grapefruit

4,7

hrozno

7,6

iná príchuť

1,4

jablko

2,4

malina

1,2

pomaranč

20,4

ríbezle

1,0

tropické ovocie a multivitamín

2,4

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

red, Zdroj: MEDIAN SK, Nielsen, GfK, foto: Pixabay.com


product

PET FOOD: RASTIE SEGMENT POCHÚŤOK Zdá sa, že domácim maznáčikom je najlepšie na západe. Na západe Slovenska totiž domácnosti míňajú na krmivo pre psov a mačky nadpriemerne v porovnaní so zvyškom krajiny. Najrýchlejšie rastúcim segmentom krmiva pre psov a pre mačky sú pochúťky, ktoré medziročne rástli v priemere o viac ako 20 %. Tretina výdavkov na privátne značky

menej ako 1 balenie

2,5

1 - 2 balenia

7,9

3 balenia

4,2

domácností majú väčší podiel suché krmivá v porovnaní s vlhkými. Doplnky stravy tvoria vo výdavkoch najmenší podiel. Pomerne obľúbené sú privátne značky, na ktoré minieme tretinu z výdavkov na PET FOOD. Silnejšie zastúpenie majú v krmive pre psov ako v krmive pre mačky,“ hovorí Veronika Némethová, Senior konzultant, Spotrebiteľský panel GfK a dodáva: „Naopak, akciové nákupy sú v tejto kategórii pod úrovňou priemeru trhu rýchloobrátkového tovaru, tvoria štvrtinu z výdavkov domácností. Na krmivo pre psov a mačky nadpriemerne míňajú domácnosti zo západu Slovenska.“

4 - 5 balení

3,1

Takmer 29 tisíc ton krmiva

„Krmivo pre zvieratá nakupuje približne polovica slovenských domácností, pričom viac domácností nakupuje krmivo pre psov ako pre mačky. Z hľadiska výdavkov

Koľko balení krmiva pre psov používate priemerne za mesiac? (%)

viac ako 5 balení

5,3

neuvedené

1,7

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Koľko balení krmiva pre mačky používate priemerne za mesiac? (%) menej ako 1 balenie

1,7

1 - 2 balenia

3,2

viac ako 2 balenia

3,5

neuvedené

1,0

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Kategória krmív pre zvieratá týkajúca sa kategórií sledovaných spoločnosťou Nielsen predstavuje v rámci slovenských republiky tržby za sledované obdobie takmer 42,5 miliónov EUR. To je o 3,8 % viac, než za rovnaké obdobie pred rokom. V objemovom vyjadrení sa predá približne 28,7 tisíc ton krmiva. „Najväčší segment predstavuje

suché krmivo pre psov s tržbami cez 16,5 mil. Eur. Tento segment ale ako jediný medziročne hodnotovo pokles o 3,5%. Najrýchlejšie rastúcim segmentom sú ako v segmente krmiva pre psov tak aj pre mačky pochúťky, ktoré medziročne rástli v priemere o viac ako 20 %. Jedná sa ale o dva najmenšie segmenty na trhu. Krmivo pre psov predstavuje dve tretiny tržieb z celej kategórie, konkrétne 72 %. Na krmivo pre mačky tak teda pripadá necelá tretina tržieb,“ uvádza Tomáš Kryst, konzultant spoločnosti Nielsen a pokračuje: „Dlhodobo sú najvýznamnejším kanálom pre túto kategóriu hypermarkety, ktoré majú významnosť pre celkové tržby cez 40% ale medziročne klesli o viac ako 2 pb Druhým najdôležitejším kanálom je trh supermarketov s významnosťou cez 32%. Na tradičnom trhu sa predá 28% celkového obratu kategórie a medziročne posilnili o takmer 2 p. b.“. Red, zdroj: GfK, MEDIAN SK, Nielsen

Objem a hodnota predaja PET FOOD na Slovensku Hodnota predaja 1 000 EUR

objem predaja 1 000 kg

mar/13 -feb/14

mar/14 – feb/15

mar/13 -feb/14

mar/14 – feb/15

PET FOOD

40 906

42 475

27 956

28 682

DOG FOOD DRY

17 243

16 647

15 929

15 843

DOG FOOD WET

9 498

10 086

7 079

7 515

DOG TREATS

3 316

3 962

786

872

CAT FOOD WET

7 510

8 148

2 916

3 114

CAT FOOD DRY

2 968

3 179

1 222

1 318

CAT TREATS

371

452

23

20

Zdroj: Nielsen, Pozn.: Údaje vyjadrujú predaj v obchodoch s potravinami a zmiešaním tovarom bez Metro.

39


product

KOZMETIKA MÁ POMÁHAŤ A CHRÁNIŤ Neprekvapuje, že v segmente prípravkov na holenie dominujú prípravky určené pre mužov, hoci empirická skúsenosť hovorí, že ich ženy nekupujú len pre mužov, ale aj pre seba. Kozmetiku určenú na ošetrenie pokožky po holení, rovnako ako aj kozmetiku na jej ochranu pred slnkom, kupujú obyvatelia Slovenska hlavne v drogériách. Drogérie zrealizujú takmer polovicu predaja kategórie Kategória potrieb na holenie (holiace strojčeky a žiletky + prípravky na holenie) v uplynulých 12 mesiacoch, od marca 2014 do februára 2015, oproti predchádzajúcim 12 mesiacom (od marca 2013 do februára 2014) bola, čo sa týka hodnotových predajov, takmer konštantná (+ 0,1%). Lepšie sa darilo holiacim strojčekom a žiletkám, ktorých sa v hodnote predalo o 1,5 % viac, naopak kozmetické prípravky na holenie poklesli o -4,0 %. „Na celom slovenskom maloobchodnom trhu sa v období od marca 2014 do februára 2015 predalo vyše 22,8 miliónov kusov holiacich strojčekov a žiletiek v celkovej hodnote 17 miliónov EUR a 409 tisíc litrov prípravkov na holenie v celkovej hodnote takmer 5,7 40

milióna EUR,“ hovorí Rita Vachková, klientske oddelenie spoločnosti Nielsen. Zhruba 3/4 všetkých predajov holiacich strojčekov a žiletiek sa týkajú produktov určených pre mužov, špeciálne dámske holiace strojčeky a žiletky tvoria zhruba 24 %. Rovnako v segmente prípravkov na holenie dominujú prípravky určené pre mužov s 85% podielom. Na slovenskom trhu dominujú v rámci dôležitosti jednotlivých predajných kanálov pre celú kategóriu potrieb na holenie drogérie sa 45,5% hodnotovým podielom. Nasledujú hypermarkety s podielom 34,0 % s medziročný stratou na dôležitosti -0,9 percentuálnych bodov. Významnosť supermarketov a tradičného trhu dosiahla hodnotu 20,6 %.

Top producenti Medzi TOP 5 výrobcov kategórie holiace strojčeky a žiletky na slovenskom trhu trhu podľa hodnoty predaja za obdobie od marca 2014 do februára 2015 v abecednom poradí patria: BIC SOCIETE FRANCUZSKO, výrobcovia privátne značky, PROCTER & GAMBLE, STERLING FOUR, WILKINSON. TOP 5 výrobcov kategórie prípravkov na holenie na slovenskom trhu podľa hodnoty predaja za obdobie od marca 2014 do februára 2015 v abecednom poradí: ASTRID, BEIERSDORF, HERBA DRUG, výrobcovia privátnych značiek, PROCTER & GAMBLE. Red, MEDIAN SK, Nielsen Foto: Dreamstime


product

ZIAJA PRE ATOPICKÚ POKOŽKU starostlivosť, sú prípravky Ziaja MED jemnej lubrikačnej konzistencie. Obsahujú alantoín, ktorý má výrazné hojivé a regeneračné účinky, kukuričný sirup, ureu, triglyceridy, vitamín E a zložky, ktoré sa podieľajú na obnove hydrolipidickej bariéry pokožky (ceramidy, fytosfingozín a cholesterol). Dostupnosť: e-shop www.dobrakozmetika.sk, OC Atrium Optima Košice, Viac na: www.ziaja.sk, www.facebook.com/ziajask

Pre jedincov, ktorých trápi atopická pokožka, existuje i špeciálna dermokozmetika Ziaja MED – línia na atopickú dermatitídu, ktorá obsahuje Regeneračný hydratačný pleťový krém (50 ml, 6,79 €), Olej na umývanie pokožky tváre a tela do sprchy a kúpeľa (270 ml, 8,59 €) a Telové mlieko (400 ml), 7,49 €). Prípravky sú, okrem dospelých, vhodné i pre detičky od 3 mesiacov. Keďže atopická pokožka si vyžaduje jedinečnú

Koľko balení prípravkov na opaľovanie používate za rok? (%)

Opaľovacia kozmetika podľa GfK Najsilnejšie obdobie, z hľadiska výdavkov domácností na kúpu opaľovacej kozmetiky je od mája do júla. Zaujímavé je, že v rámci opaľovacej kozmetiky míňajú domácnosti väčšinu zo svojich výdavkov na kozmetiku na opaľovanie. Výdavky na kozmetiku po opaľovaní tvoria len približne 1/8 z celkových výdavkov. Domácnosti nakupujú opaľovaciu kozmetiku v pomerne vysokej miere v rámci akcií: 4 z 10 eur na produkty opaľovacej kozmetiky domácnosti minuli vo zvýhodnenom nákupe. Zvýhodnený nákup za minulý rok oslovil polovicu kupujúcich opaľovacej kozmetiky. Najviac výdavkov na opaľovaciu kozmetiku domácnosti minú v drogériách (viac ako tretinu zo svojho rozpočtu na tieto produkty).

1 balenie

14,5

2 balenia

11,2

3 balenia

4,2

4 balenia a viac

0,8

neuvedené

0,7

Veronika Némethová, Senior konzultant, Spotrebiteľský panel GfK Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

Hodnota a objem predaja holiacich strojčekov a žiletiek a prípravkov na holenie v SR Hodnota predaja 1000 EUR

Objem predaja 1.000 KS

mar/13 - feb/14 mar/14 - feb/15

mar/13 - feb/14

mar/14 - feb/15

HOLIACE STROJČEKY A ŽILETKY

16 879

17 138

22 493

22 839

PRE MUŽOV

12 471

12 665

17 081

17 160

PRE ŽENY

4 332

4 412

5 300

5 587

UNISEX

76

62

112

91

Hodnota predaja 1000 EUR

Objem predaja 1 000 LTRS

PRÍPRAVKY NA HOLENIE

5911

5674

419

409

PRE MUŽOV

5065

4840

372

360

PRE ŽENY

846

834

48

49

Zdroj: Nielsen, pozn.: Údaje vyjadrujú predaje v obchodch s potravinami a v drogériách bez Metra.

Koľko balení samoopaľovacích prípravkov používate za rok? (%) 1 balenie

1,8

2 balenia

1,3

3 balenia

0,4

4 balenia a viac

0,1

neuvedené

0,2

Zdroj: MEDIAN SK, MML-TGI, 3.+4./2014

41


product

GS1 DATABAR:

TIPY PRE IMPLEMENTÁCIU V poslednej dobe slovenským maloobchodom rezonuje problematika vysokých pokút za potraviny umiestnené na trh po uplynutí dátumu spotreby/dátumu minimálnej trvanlivosti (DS/DMT). Obchod momentálne využíva zdĺhavé a prácne riešenie – manuálnu kontrola každého jedného výrobku na predajnej ploche. Sofistikovanejším riešením je automatizácia procesov v obchode pomocou čiarového kódu. Najnovší typ čiarového kódu GS1 Databar obsahuje okrem identifikačného čísla aj dátum spotreby alebo dátum minimálnej trvanlivosti.

Automatizovaný systém riadenia zásob vyžaduje zmeny tak na strane obchodu, ako aj na strane výroby. Výrobca musí byť schopný tlačiť formou čiarového kódu rozšírený súbor údajov a IS obchodníka musí byť schopný so zoskenovanými údajmi pracovať.

Povaha výrobku Systém značenia novým čiarovým kódom sa týka predovšetkým balíčkovaného mäsa, mäsových výrobkov a syrov. Sú to tie výrobky, ktoré je možné označiť na elektronickej váhe termotransferovou etiketou a sú buď kalibrované alebo môžu mať premenlivú hmotnosť. Pokiaľ hovoríme o kalibrovaných výrobkoch, potom čiarový kód obsahuje len GTIN (EAN kód výrobku) a dátum spotreby / minimálnej trvanlivosti. V prípade výrobkov s premenlivou hmotnosťou sa do čiarového kódu zakóduje aj skutočná hmotnosť výrobku. Pre potreby spätnej vysledovateľnosti je možné pridať aj číslo šarže. 42

Kým pri kalibrovaných výrobkoch ostáva EAN kód rovnaký, zmení sa len typ čiarového kódu, pri výrobkoch s premenlivou hmotnosťou dôjde aj k zmene identifikačného čísla. V súčasnosti sa výrobky s premenlivou hmotnosťou označujú kódmi s prefixami 27, 28 a 29, ktoré sú platné len na území Slovenska. Po novom bude potrebné výrobkom s premenlivou hmotnosťou prideliť EAN kód ako kalibrovanému výrobku.

Typ čiarového kódu GS1 Databar existuje v rôznych podobách a rôznych prevedeniach. Pre účely automatizovaného riadenia zásob sa používajú verzie kódu GS1 Databar Expanded a GS1 Databar Expanded Stacked. Len tieto dva druhy kódu umožňujú zakódovať identifikačné číslo výrobku, dátum, šaržu a hmotnosť do jedného kódu. Čiarový kód GS1 Databar Expanded Stacked (tzv. stohovaný) má výhodu, že dáta sa kódujú do viacerých riadkov (štandardne do dvoch až troch) a kód je lepšie čitateľný.

Hardvér Čiarový kód GS1 Databar existuje už niekoľko rokov a niektorí výrobcovia elektronických váh už majú tento typ kódu zakomponovaný vo svojich zariadeniach (poznámka: kedysi sa kód volal RSS - Reduced Space Symbology). Pokiaľ výrobca disponuje zariadením, ktoré dokáže tlačiť kód GS1 Databar Expanded alebo GS1 Databar Expanded Stacked potom stačí prestaviť typ čiarového kódu na etikete. Ostatné zariadenia vyžadujú upgrade. Kvalita kódu musí byť 100%. Nie je možné, aby pokladníčka údaje zadávala pri predaji ručne. Kvalitu ovplyvňuje rýchlosť tlače a pravidelná starostlivosť o tlačovú hlavu elektronickej váhy.

Niekoľko tipov na záver • Ak máte v pláne nákup nových elektronických váh, uistite sa, že majú možnosť tlačiť GS1 Databar Expanded Stacked. • Kód s väčším množstvom údajov je väčší, preto treba zobrať do úvahy aj veľkosť etikety, na ktorú sa bude kód tlačiť. • Ak vás osloví odberateľ, že požaduje značenie kódom GS1 Databar Expanded, kontaktujte GS1 Slovakia, kde získate všetky potrebné informácie. Marianna Revallová, revallova@gs1sk.org (pti)


product

HYUNDAI ix35:

FASCINUJÚCI ZÁŽITOK Z JAZDY Má charakteristickú šesťuholníkovú masku chladiča a nový dizajn predných reflektorov. Okrem množstva ďalších vylepšení Hyundai ix35 ponúka najmä kvalitný zážitok z jazdy.

Príbeh dizajnu a technológií Exteriérom sa začína vzrušujúci príbeh dizajnu, interiér naň nadväzuje líniami a kvalitnými materiálmi. Kdekoľvek sa pozriete, upútajú vás svieže nápady: združený prístroj s displejom TFT LCD poskytuje prehľadné informácie palubného počítača v efektnom modrom svite. Hyundai ix35 je zaplnený vyspelými technológiami a luxusnými prvkami. Vyhrievané sedadlá sú k dipozícii vpredu aj vzadu, komfort ďalej zvyšuje automatická klimatizácia. Ešte aj volant môže byť v chladných zimných mesiacoch vyhrievaný. SUV urobí tiež veľa práce za vás: automaticky zapne stierače alebo svetlá, keď je to potrebné, a pomáha vám udržiavať konštantnú rýchlosť pomocou tempomatu. Parkovanie je pohodlné vďaka predným a zadným senzorom, parkovacej kamere a inovatívnemu systému Smart Parking Assist System.

Štýlový život s výhľadom Priestranná kabína vám poskytuje

poťahmi sedadiel. Jednofarebný čierny interiér môže byť vybavený aj hnedými koženými sedadlami.

Poháňaný vášňou z jazdy

všetko, čo robí jazdu príjemnou a pohodlnou. Vďaka zvýšenej polohe sedadla máte dokonalý prehľad v premávke s perfektným výhľadom na všetky strany, príplatkové panaoramatické strešné okno presvetľuje útulný interiér. Interiér je na výber v dvojfarebnej béžovej kombinácii alebo vo výrazne čiernej farbe s farebne zladenými látkovými alebo koženými

Rovnako vzrušujúco ako dizajn ix35 sú aj jeho jazdné vlastnosti. Do tohto výkonného SUV Hyundai vložil celú konštruktérsku kompetenciu, aby ste si mohli vychutnávať každú minútu za volantom. Najmodernejšia technológia Blue Drive (na želanie pri motoroch 1.6 GDi a 1.7 CRDi) redukuje spotrebu paliva a emisie CO2 na minimum – no bez ujmy na výkonnosti. Máte na výber z troch naftových motorov: 1.7 CRDi s výkonom 85 kW a 2.0 CRDi v dvoch verziách s výkonom 100 kW a 135 kW. Alebo benzínový motor 1.6 GDI s výkonom 99 kW a nový motor 2.0 GDi s výkonom 122 kW. Väčšina motorov sa dá kombinovať s pohonom všetkých kolies 4WD, ktorý zabezpečuje suverénnu trakciu v náročnom teréne. red, zdroj a foto: Hyundai 43


product

BUDÚCNOSŤOU IDENTIFIKÁCIE V RETAILE SÚ 2D KÓDY Firma začínala s tromi zamestnancami v roku 1995. Za dvadsať rokov pôsobenia na trhu implementovala niekoľko prelomových technológií. Niektoré ako priekopník v odvetví sama uviedla na slovenský trh. Mnohé už dnes zatienia aj bežné smartfóny, no vtedy boli bezkonkurenčné. Ako sa menili technológie automatizácie zberu, prenosu a spracovania dát v prúde času sme sa rozprávali s Michalom Fišerom, obchodným riaditeľom KODYS SLOVENSKO®, s.r.o. Ste už 20 rokov na trhu. Kam sa za ten čas posunula automatická identifikácia?

1995

Najzaujímavejšie je, že EAN kód prežil stále v nezmenenej podobe. Funguje samozrejme hlavne v retaile ale i v ďalších oblastiach ako distribúcia, logistika či výroba. Snímané médium zostalo od roku 1973 rovnaké, menila sa technológia snímania, ukladania, spracovania a aplikácie. Zariadenia určené primárne na prácu, teda priemyselné technológie (enterprise technologies), majú dlhší vývojový cyklus ako elektronika určená pre konečného zákazníka (consumer electronics). Vôbec prvé zariadenia boli off-line. Prvé skenery boli dotykové perá, napríklad Data wand pen, ktorými sa ručne snímal čiarový kód. Barcode Wand si zapamätal okolo 200-300 čiarových kódov, ktoré sa potom prenášali do počítača. Neskôr prišli DR-DOS terminály, ktoré sme s hrdosťou predstavovali zákazníkom ako novinku. Mali 640 kB RAM pamäte. Rozvoj pokračoval keď Symbol Technologies (dnes neskôr Motorola a teraz Zebra vyrobila prvý laserový skener, prvý

44

Datawand PEN Jeden z prvých off-line skenerov čiarového kódu

mobilný terminál, prvú bezdrôtú sieť pre distribučné sklady obchodných reťazcov.

patrili Tento Žilina (dnes Metsa Tissue) a Izomat Nová Baňa (pozn. red. dnes už KNAUF Insulation). Písal sa rok 2002.

Prvé aplikácie slúžili len na jednoduchý zber dát. Používali sa iba pri evidencii príjmu, výdaja tovaru a na prenos cez textové súbory. Problém bol v rýchlosti. Bolo to off-line, skladník manuálne zo skladu do kancelárie prenášal dáta do informačného systému. Občas mohlo prísť k chybe, ale odhalila ju až synchronizácia. Učili sme sa spolu so zákazníkmi používaním systémov v praxi.

V roku 2005 bola ukončená výroba DOS terminálov. Prvé terminály s OS Windows (Windows CE, Pocket PC) prišli síce už v roku 2002, ale na Slovensku sme ich mali možnosť v praxi vidieť až od roku 2005. Prevratnou novinkou bola napríklad možnosť fotenia, teda ak pri inventarizácii skladník našiel poškodený tovar, mohol to hneď zdokumentovať. Prvý GSM terminál bol na náš trh uvedený roku 2006 a umožňoval dovtedy nevídané – prenos údajov pomocou siete mobilného operátora. Mobilita postupne prenikala do rôznych odvetví, zo skladov medzi obchodníkov, obchodných zástupcov či marketérov.

Fungovať bez bezdrôtového pripojenia za zdá nemožné. Kedy nastúpili bezkáblové? Prvé bezdrôtové technológie boli iné ako dnes používané štandardy wi-fi. Využíval sa tzv. Frequency-hopping spread spectrum (FHSS), jednoducho povedané išlo o prepínanie medzi viacerými frekvenciami. Spolu s tým prišli prvé on-line sklady údajov. Spomínam si, že medzi progresívnych klientov, ktorým sme ako prvým implementovali takýto on-line sklad

PDT3100 Prvý plne programovatelný DOS terminál

PPT2800 Prvý terminál s OS Windows

Spomínali ste „generačnú výmenu“ DOS za Windows. Aký vplyv mal na priemyselný sektor OS Android? OS Android vznikol v roku 2007 (prvý smartfón s týmto OS uviedla spoločnosť HTC v roku 2008). Postupne začal

PDT8100 Prvý terminál s OS Windows a GSM konektivitou


product

Kam smeruje vývoj v oblasti mobilných terminálov? Trend, ktorý diktujú najväčší výrobcovia Zebra a Honeywell, smeruje k ľuďom v teréne a bude mať čím ďalej tým väčšiu podobu smartfónu. V skladoch prevládajú pištoľové zariadenia s hardvérovými klávesnicami. Zariadenia dnes zvládajú všetky funkcionality ako má bežný smartfón (wi-fi, bluetooth, GPS, NFC, GPRS.) s tým, že navyše obsahujú snímač čiarového kódu a sú odolné voči vode, prachu a pádom. V rámci retailu sa takisto viac objavujú „priemyselné smartfóny“, napr. TC55 Touch Computer. Na rozdiel od telefónov pre B2C trh však majú životnosť okolo 10 rokov (5 ročný výrobný cyklus, 5 ročný servisný cyklus). Zariadenie je primárne určené na prácu, nie na zábavu. Výrobcovia do niektorých napríklad kvôli tomu implementujú „oklieštený“ OS Android. Klienti napriek tomu vyžadujú zariadenia aj s funkcionalitami, ktoré využívajú len sporadicky.

Nedávno sme písali o QR kódoch, ktoré budú na nových kontrolných známkach na alkohole a cigaretách. Mohli by QR alebo iné kódy predsa len naštrbiť dominantnú pozíciu EAN? Pravdou je, že čoraz viac sa presadzujú dvojdimenzionálne kódy. Pamätám si

MC40 Prvý odolný terminál s Androidom

ET1 Prvý odolný tablet s Androidom

Internet of things Internet vecí je zaužívaný názov pre vzájomné prepojenie strojov, prístrojov a všeobecne „vecí“ so zabudovanými senzormi, ktoré dokážu vzájomne zdieľať informácie. Vďaka využívaniu internetu vecí by napríklad mohli vendingové automaty s nápojmi a občerstvením samé upozorniť svojich prevádzkovateľov na nízke zásoby či vypredanie produktov, alebo potrebnú údržbu. Mestá by mohli vďaka internetu vecí ponúkať aplikácie, ktoré by pomohli vodičom áut rýchlejšie nájsť parkovacie miesta v jednotlivých mestských častiach. Podľa KODYS SLOVENSKO nás čaká Internet of everything, Internet všetkého, kedy bude veľký objem zosnímaných dát uložených v cloude spracúvaný on-line analýzou v reálnom čase.

však, ako sme v roku 2000 prezentovali na veľtrhu Cofax prelomovú technológiu, dvojrozmerný čiarový kód PDF 417. Našla si uplatnenie, ale EAN nenahradila. Postupne sa v branži prechádza od laserového skenovania k imidžeru (CMOS image sensors), ktorý dokáže snímať 1D aj 2D kódy (pozn. red. medzi 2D kódy patrí napr. PDF 417, Data Matrix, Aztec Code, MaxiCode, QR kód, Codablock F a pod.). Imidžer dokáže skenovať aj z obrazovky smartfónu alebo z obrazovky samoobslužnej pokladnice. V oblasti retailu by sa v budúcnosti mohol zaviesť GS1 DataBar alebo GS1 Datamatrix, z jednoduchého dôvodu: môžu zakódovať oveľa viac dát ako EAN. EAN identifikuje iba tovar. Datamatrix sa už dnes používa napr. na liekoch, obsahuje údaje ako šarža, expirácia a pod. Datamatrix kódy sú bezpečnejšie a presnejšie čitateľné aj pri malých veľkostiach. Prechod na 2D kódy však pripomína toľko proklamovanú technológiou RFID, o ktorej sa hovorí už od roku 1990. Rozhoduje ekonomika prevádzky a takáto výmena by znamenala nemalé investície. Našimi klientmi sú tiež globálni hráči v segmente

TC55 uch All-in touch počítač erom a so skenerom imidžerom m na báze OS Android

doručovania zásielok (napr. DHL, TNT) a zatiaľ nevieme o tom, že by masovo prechádzali na RFID alebo na 2D kódy.

Aké ďalšie oblasti smerovania IKT ovplyvňujú automatickú identifikáciu? Určite to sú cloudové riešenia. Obľúbené sú mobilné CRM systémy, kedy zákazník platí za ich využívanie mesačný paušál. Jeho obchodníci sú v teréne, zaznamenávajú si svoju činnosť a majú prístup kdekoľvek a kedykoľvek do systému spoločnosti. O čosi pomalšie prenikajú cloudové riešenia do WMS (Warehouse management system), do skladov a logistiky. Zákazníci sú konzervatívni. Progresívne firmy sa už presvedčili, že v cloude sú informácie bezpečnejšie uložené, ako na interných serveroch. Som rád, že môžeme participovať na významnom posune vo využívaní podnikových mobilných riešení.

KODYS SLOVENSKO®, s. r. o. Sliačska 2, 831 02 Bratislava Tel.: +421 2 4342 3844 www.kodys.sk (pti)

TC75 Multifunkčné odolné zariadenie s OS Android KitKat, LTE a SimulScan Document Capture

2015

prenikať aj do industriálneho sektoru a poprední výrobcovia odolných, priemyselných zariadení už štandardne majú riešenia aj pre Android. Napokon z pohľadu softvéru a programovania bol prechod s platformy DOS na platformu Windows oveľa náročnejší, ako prechod z Windows na Android.

45


publications Management Press – člen Albatros Media a.s.

Premedia Group s.r.o.

nám. W. Churchilla 2 | 130 00 Praha 3 | Tel. 00420 234 462 232 | www.mgmtpress.cz

Topolčianska 25 | 851 05 Bratislava | Tel.: 00421 948 866 627 | www.premedia.sk

Greg McKeown ZAMĚŘTE SE NA TO PODSTATNÉ Autor svojím umením pracovať s príkladmi natoľko osviežuje čítanie, že veľakrát vzniká dojem zábavného textu. Kniha bude prínosom pre manažérov, podnikateľov, ale aj učiteľov, právnikov, pracovníkov štátnej a verejnej správy, mnohých študentov aj všetkých tých, ktorým leží na srdci racionalizácae ich vlastnej činnosti či pracovníkov, ktorých riadi. Kniha je populárno písanú príručkou racionalizácie manažérskeho myslenia a konania. Slovami autora: robte menej, ale lepšie. Cena: 18,15 €

Marie Kondo KÚZELNÉ UPRATOVANIE Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu – akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Pritom priestor, v ktorom žijeme, ovplyvňuje našu duševnú pohodu. Metóda spočíva v radikálnom vytriedení vecí a v ich správnom uložení. Autorka radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Časopis Time ju zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Cena: 11,95 €

Dokořán s.r.o.

Jan Melvil Publishing, s.r.o.

Holečkova 9 | 150 00 Praha 5 | Tel.: 00420 257 320 805 | www.dokoran.cz

Roubalova 3 | 602 00 Brno | Česká republika | www.melvil.cz

Daron Acemoglu, James A. Robinson PROČ STÁTY SELHÁVAJÍ - KOŘENY MOCI, PROSPERITY A CHUDOBY Prečo sú niektoré štáty bohaté a iné chudobné, prečo ich rozdeľuje bohatstvo a chudoba, zdravie a choroby, hojnosť jedla a hlad? Autori na príkladoch u ukazujú, že žiaden z týchto faktorov ako geografia alebo podnebie nie je tak závažný, aby nezvratne predurčil vývoj tej ktorej krajiny. Za ekonomickým úspechom či neúspechom stoja politické a ekonomické inštitúcie vytvorené ľuďmi. Autori prichádzajú s úplne novou politicko-ekonomickou teóriou. Cena: 22,66 €

Erik Brynjolfsson, Andrew McCafee DRUHÝ VĚK STROJŮ Vstúpili sme do úplne novej doby. Počítače a roboti začínajú sami riadiť autá, písať články, alebo diagnostikovať choroby presnejšie ako lekári. Ako bude vyzerať naša budúcnosť o desať rokov? Svetový bestseller objasňuje masívne zmeny, ktoré vďaka digitálnym inováciám práve teraz podstupuje ekonomika a celý náš svet. Autori presvedčivo argumentujú, čo môžu urobiť štáty, aby zachovali svojim občanom zamestnanie, a ako by sa na éru umelej inteligencie mali adaptovať jednotlivci. Cena: 14,97 €

G R A D A Slovakia s.r.o.

Eastone Group, a.s.

Moskovská 29 | 811 08 Bratislava | Tel.:00421 2 55645189 | www.grada.sk

Bulharská 70 | 821 04 Bratislava | Tel: 00421 2 436 38 762 |www.eastonebooks.com

Plamínek Jiří TAJEMSTVÍ MOTIVACE - JAK ZAŘÍDIT, ABY PRO VÁS LIDÉ RÁDI PRACOVALI – 3., ROZŠÍŘENÉ VYDÁNÍ Zväzok kľúčov k dverám ľudskej motivácie vám poskytne už tretie vydanie úspešnej knižky. Uznávaný autor prichádza so šiestimi novými pravidlami motivácie a pridáva i vzťah motivácie a manipulácie. Odhalíte, ako fungujú vzťahy medzi rôznymi motivačnými typmi ľudí v rôznych motivačných situáciách - napríklad pri zvládaní emócií, vyjednávanie, zadávanie úloh, riešenie konfliktov alebo hodnotenie ľudí. Cena: 8,36 €

David Meerman Scott NOVÉ PRAVIDLÁ PREDAJA A ZÁKAZNÍCKEHO SERVISU Kniha nadväzuje na bestseller Nové pravidlá marketingu a PR. Úspešný a uznávaný odborník na predaj a marketing rozširuje svoju teóriu o možnostiach využívania internetu aj na oblasti obchodu a zákazníckych služieb. Na príkladoch konkrétnych jednotlivcov aj firiem ukazuje, ako im aktívny predaj, zapájanie zákazníka v reálnom čase, zber dát, vhodný on-line obsah a aktívna komunikácia s potenciálnymi aj existujúcimi zákazníkmi zlepšili nielen predajné výsledky, ale aj celkový imidž. Cena: 18,99 €

46


LEN 3 % üUDÍ VEDIA SPOZNAġ BELGICKÚ ÎOKOLÁDU BEZ TOHO, ABY JU MUSELI OCHUTNAġ

ESLÁ M E R J U D U ŠT A STAĆ SA ! U AJ TY ELITO

(kp)

www.podpormeremesla.sk


(kp)

In store slovakia maj 2015  

IN STORE Slovakia maj 2015

In store slovakia maj 2015  

IN STORE Slovakia maj 2015

Advertisement