Page 6

FELIETON

Domenowy zawrót głowy

Sylewster Kozak wydawca serwisów internetowych: e-biznes.pl wystartowali.pl

6

Co jakiś czas jesteśmy informowani o nowych transakcjach na rynku domen – tylko w ostatnim okresie sprzedano ZY.com za ponad 100 tys. dol. czy Republic.com za 200 tys. dol. Z naszego rodzimego podwórka dorzućmy tylko Co.pl, która została „podobno” sprzedana za 1 mln zł. Czy to już bańka? Te informacje mamy z jednej strony – z drugiej mamy wyniki aukcji na największej konferencji poświęconej inwestowaniu w domeny MeetDomainers organizowanej przez Daniela Dryzka i tylko cztery transakcje powyżej 5 tys. zł z wycenami odpowiednio: Części.pl 10 tys. zł, Drinki.pl 7,5 tys. zł, Eksport 6,5 tys. zł i Taniadrukarnia.pl za 5 tys. zł. Hotels.pl nie znalazło kupca przy cenie wywoławczej 150 tys. zł, podobnie jak Ogrodnictwo.pl (30 tys. zł), czy komplet domen Waluty+Waluta.pl (250 tys. zł). Będąc dość aktywnym na rynku domen, obserwuję, że mamy dwa rodzaje sprzedających – jedni wyceniają swoje domeny na kilkadziesiąt czy wręcz kilkaset tysięcy złotych i czekają na kupca, inni zaś świetne domeny sprzedają za kilka tysięcy. Kto wygrywa? W mojej opinii zdecydowanie Ci, którzy sprzedają domeny, nie Ci którzy „trzymają perły” – tak więc pod tym kątem aukcja zdecydowanie się udała. Jednak postawmy pytanie: co się stało z domenami sprzedanymi na aukcji? Wydaje się, że trafiły one do… inwestorów domenowych, tak więc ponownie zostaną wystawione na sprzedaż. Być może za kilkaset tysięcy złotych. W Polsce mamy zarejestrowanych ponad 2,2 mln domen i może się okazać, że rejestracja domeny dla nowego projektu jest właściwie niemożliwa. Gdy chciałem rejestrować domeny dla różnych projektów okazywało się, że jedynym wyjściem jest jej zakup na rynku wtórnym za kilka, czasami kilkanaście tysięcy złotych. Dla startupu może być to blokadą i z pewnością wiele ciekawych projektów jest zmuszona zmieniać nazwę swojego projektu na mniej atrakcyjną. Czy coś zyskali na takiej sytuacji inwestorzy domenowi? W mojej opinii niestety nie i zamiast ciekawych projektów na dobrych domenach będziemy widzieć usługi parkingu z pakietem reklam.

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement