Page 37

riowanej osobowości, część do sfery intelektualnej. Pierwszy to odpowiedź na ostateczne pytanie o życie, kosmos, wszechświat i to wszystko (wskazówka ukryta jest w przewodniku Hitchhickera do galaktyki), a inny jest taki, że jest to liczba linijek w pierwszej wydrukowanej książce, czyli Bilbii Gutenberga. Jestem książkowym molem. A więc co tam robisz w tym Press42.com i to, co jest jeszcze ważniejsze, jak to robisz? Pracujemy, starając się budować kontakty pomiędzy startupami a dziennikarzami, chociażby takimi jak Ty. Tak jak ktoś mi ostatnio powiedział to taki Match.com tyle, że nie dla zakochanych, a dla startupów i dziennikarzy. Pozwala dziennikarzom sprecyzować to, o czym piszą (rodzaj, język, rynki etc.) a startupowcom pozwala dotrzeć do właściwej osoby we właściwym rynku. Całe piękno tego systemu polega na tym, że pracuje on (a przynajmniej staramy się aby pracował) automatycznie, bez ludzkiej interwencji (taką przynajmniej mamy nadzieję. Chociaż Twoja główna baza jest w Hiszpanii, miałeś już kilka spotkań z polskimi startupami. Jakich wskazówek, znając ich nastawienie i postawę, udzieliłbyś im, żeby ulepszyli swój PR? Ohh, szczerze mówiąc polskie startupy są doskonałe jeśli chodzi o stronę techniczną, ale totalnie zawalają sprawę jeśli chodzi o PR. My Hiszpanie nie jesteśmy z kolei aż tak dobrzy od strony

technicznej, ale z całą pewnością potrafimy mówić, i to dużo. Myślę, że najlepszą radę, jaką mogę im dać jest to, by przestali kodować, a zaczęli rozmawiać, współpracować z ludźmi, którzy są spoza tej „bezpiecznej strefy”, która zawsze będzie na tak. Niech wyjaśnią to, co robią i niech obserwują reakcję. Jeśli będzie to typowe: acha, wiesz, że musisz to poprawić, ale jeśli usłyszysz: kiedy mogę zacząć tego używać, to już wiesz, że trafiłeś w samo sedno. Zdecydowanie bardzo ważne jest, by zacząć budować relacje z dziennikarzami. Im szybciej tym lepiej. Sam z pewnością chętnie wysłuchałbyś dobrej historii przy kubku gorącej, dobrej kawy. Ale to, co mówisz, to bieg długodystansowy. Nie możesz oczekiwać, że zobaczysz rezultaty w tydzień. To może zniechęcać ludzi, bo pracują nad czymś, czego nie mogą od razu dostrzec. Jasne, z pewnością, ale kto powiedział, że będzie łatwo? To tak jak ze wszystkim w życiu, długoterminowa wersja jest najbardziej potężna. Ludzie nie doceniają długoterminowego planowania, a kiedy pewne rzeczy się zdarzają nazywają to po prostu szczęściem. Tymczasem budowanie marki to długodystansowy wyścig. Im więcej nad tym pracujesz, tym więcej dostaniesz. Czasem, jeśli masz szczęście, możesz dostrzec rezultaty w bardzo krótkim czasie, ale nawet wtedy nie zapominaj, że w tej grze chodzi przede wszystkim o przyszłość. Mamy mocno napięty budżet, nie mamy jeszcze przychodów, nie ma sprzedaży, nie mówiąc już o przekroczeniu progu rentowności. Tysiące rzeczy do przemyślenia, a Ty wchodzisz i mówisz: skupcie się na PR, to jeden z kluczowych czynników sukcesu. Jasne, zawsze słyszę: żeby rozpocząć działalność firmy potrzebuję pieniędzy. I zawsze pytam: na co? Powiedz, na co chcesz je wydać. I wiesz, jaką odpowiedź otrzymuję? Żadnej. Większość ludzi nie ma pojęcia, dlaczego potrze-

buje pieniędzy. Prawdę powiedziawszy bardzo rzadko potrzebujemy dużych pieniędzy, by coś naprawdę stworzyć. PR? No cóż, szczerze mówiąc, jeśli pracujesz nad tym codziennie choćby trochę to wcale nie musi być takie drogie. Ale jeśli faktycznie próbujesz robić to, co ja nazywam podwójnym domniemaniem, czyli prasa nie ma bladego pojęcia, kim jestem, a ja chciałbym, żeby wiedziała i od razu pisała, natychmiast, no to wtedy faktycznie będzie to bardzo, bardzo drogie. Na tym polega cały trik. Jeśli budujesz relacje i komunikujesz swój pomysł w sposób jasny i prosty, robienie PR nie jest drogie. Wracając do Press42 staramy się obniżyć barierę jeszcze bardziej, pobierając zamiast stałej opłaty miesięcznej po prostu opłatę za konkretną informację prasową. W takim modelu płacisz tylko za to, z czego korzystasz, chociaż szczerze mówiąc bardzo chciałbym widzieć aktywne startupy. Nie chodzi tu nawet o pieniądze, ale o to, że jest to najlepszy sposób na budowanie liczby zwolenników. Startupy nie stać na to, by nie prowadzić działań PR. Podpisałbyś się pod tym? Z pewnością. 10 lat temu mieliśmy garstkę startupów. Teraz przedsiębiorcy dosłownie wyrastają z ziemi i zalewają każdy kraj startupami. To oznacza, że jeśli chcesz zebrać pieniądze albo dostać się do już poobijanego umysłu użytkownika, to z pewnością musisz robić PR. Możesz nazwać to nowym PR-em ale w pewnym sensie musisz być w zasięgu. Alex wielkie dzięki, mam nadzieję do pogadania wkrótce. Dzięki za rozmowę. Jeśli ktoś chciałby szerzej pogadać w temacie, może mnie znaleźć na @abarrera lub @42press.

37

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement