Page 25

o poziomie zwrotu rzędu 30%. U nas jest to co najmniej 140%, czyli duże ryzyko, ale i duży zysk. Skupiliśmy się na najtrudniejszym obszarze rynku. Nowe spółki, kwota finansowania do 1mln zł, ale jak już zarabiamy, to zarabiamy konkretnie.

liczą się z większym ryzykiem. Nie mówimy o spółkach, które już na rynku są od dłuższego czasu, ale o tych, które na ten rynek dopiero wchodzą. Inwestorzy zdaja sobie sprawę, że tutaj skala ryzyka jest zupełnie inna. Nie ma żadnych nerwowych ruchów z ich strony.

Okej, zgadza się, wy możecie pochwalić się już kilkoma udanymi exitami, chociażby przykład e-muzyki, ale ciągle jeszcze nie jest to regułą. Wiele startupów, które zapowiadają się znakomicie, gdy przychodzi do rynkowej praktyki po prostu zawodzi. Gdzie leży źródło tego problemu? WP: Doświadczamy tego problemu na co dzień. W każdych spółkach raz jest lepiej, raz jest gorzej. Sztuka polega na tym, by pomóc tym spółkom, których model się nie sprawdził. To jest ta niesamowita wartość dodana, którą jesteśmy w stanie – obok oczywiście samego kapitału – dostarczyć. W sytuacji kryzysowej, w której inny biznes by po prostu nie wypalił, my pomagamy wejść na nowe tory, zbudować nową strategię

Nie pomylę się chyba jeśli powiem, że dzisiaj spełnia się jedno z Waszych marzeń. WP: No pewnie. Przynajmniej moje. MH: Nigdy nie stawialiśmy sobie wejścia na giełdę jako jakiegoś celu. Nie było u nas takiego myślenia. To, co dzieje się dzisiaj, Ostatnio obserwowaliśmy coś na wzór mody jest po prostu na startupy. Pojawiły się pieniądze, ale jak się konsekwencją okazało nie wszyscy wiedzą, jak je sensownie przemyślanych zagospodarować. Wojtek Przyłęcki działań i zdarzeń. Po to weszliśmy na NewConnect, aby wejść na główny rynek. Trwało to cztery lata, ale z pewnością nie był to czas zmarnowany. Zbudowaliśmy duży portfel, pozyskaliśmy nowe środki na inwestycje. Nie próżnowaliśmy.

Ostatnio obserwowaliśmy coś na wzór mody na startupy. Pojawiły się pieniądze, ale jak się okazało nie wszyscy wiedzą, jak je sensownie zagospodarować. Czasem kończyło się na wielkich planach albo na inwestycjach w pomysły, w których próżno doszukiwać się specjalnej innowacyjności. Czy rynek już dojrzał, czy startupowy dziki zachód jeszcze trwa?

A jak już cichną notowania, o czym marzycie? WP: Rozumiem, że pytasz w sensie zawodowym? Ja marzę o tym, że któryś z naszych startupów osiągnie globalny sukces. To byłoby dopełnienie tego wszystkiego, co robimy. Liczymy, że wcześniej czy później nam się to uda.

WP: Mówimy o sytuacji, w której mamy dużą podaż pieniądza, tzn. jest go więcej niż naprawdę dobrych i wartościowych projektów. Oczywiście nie jest tak, że nie można ich znaleźć. Przynajmniej raz na kwartał pojawia się projekt, w który byśmy chętnie zainwestowali. Mówimy o pewnej bańce inwestycyjnej, bo firmy w miarę łatwo mogą sięgnąć po pieniądze. Mają dotacje, jest NewConnect, czy wreszcie są pieniądze w podmiotach podobnych do nas. To czasem sprawia, że niektóre projekty są trochę źle wyceniane lub po prostu gorsze. Teraz, gdy jesteście na głównym parkiecie to nabiera znacznie większej wartości. Co z tego, że Wasze spółki radzą sobie bardzo dobrze, jeśli nagle jest jakieś tąpnięcie na tym rynku? Inwestorzy mogą myśleć ogólnikowo i spanikować. Racjonalizm kontra emocje. To trudna gra. Czujecie się teraz bardziej odpowiedzialni za wizerunek całej branży niż dotychczas?

A w ujęciu prywatnym? Wojtku, ty jesteś żeglarzem, może jakiś rejs dookoła świata? WP: Katamaranem, o tak koniecznie (śmiech). A Ty Maciej? MH: Dla mnie marzenia są po to, by je spełniać. Warto zatem marzyć o mniejszych rzeczach i potem je realizować niż o tych, wielkich, które na zawsze pozostaną tylko marzeniami. Ale chyba jesteśmy jeszcze za młodzi, by spinać te nasze marzenia klamrą. WP: Tak, jeśli chodzi o marzenia to jesteśmy takim startupem. Jeszcze raz gratulacje i dzięki za rozmowę. WP MH: Dzięki.

WP: Nie. Startupy to branża, w której wszyscy

25

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement