Page 18

SEO po Polsku, czyli Spróbuj Ekonomicznie Optymalizować Jeśli nie ma cię w internecie, nie istniejesz. Jeśli jesteś w internecie, ale nie korzystasz z SEO to praktycznie jakby Cię nie było. Na czym polega magia tajnych algorytmów, linków i innego rodzaju mechanizmów, które decydują o naszym być lub nie być w sieci? Co sprawia, że klikając hasło „lekarz Warszawa” pojawia się nam strona takiego a nie innego gabinetu? Rozmawiamy dziś o tym z Arturem Pleskotem i Sławomirem Rodziewiczem ze spółki SEO Power.

Po prostu masz słaby marketing. Można wydać mnóstwo pieniędzy na reklamę w serwisach branżowych, a można też spróbować wypozycjonować stronę w wyszukiwarkach internetowych. Dziś dobre pozycjonowanie jest najtańszą i – według nas – najskuteczniejszą formą marketingu w internecie. Tak więc jeśli chcesz zaistnieć w internecie, musisz być wysoko w Google, bo ta wyszukiwarka nie ma absolutnie żadnej konkurencji w Polsce. To ile musze przeznaczyć środków, żeby „zaistnieć’? Jest jakaś jedna standardowa stawka, którą muszę kalkulować? Niestety, jest to bardzo skomplikowana sprawa. Cena zależy przede wszystkim od liczby fraz, na które chciałbyś być wysoko oraz trudności ich wypozycjonowania. Dla każdej frazy należy zoptymalizować stronę docelową, ale przede wszystkim trzeba zdobyć jak największą liczbę linków do tej strony zawierająca daną frazę. Liczba linków zależy właśnie od trudności danej frazy.

18

Zatem kluczem są linki. Czyli cała sztuka pozycjonowania to po prostu wybór odpowiednich linków na odpowiednich stronach, zgodzisz się? W dużym skrócie można tak powiedzieć. SEO to jest ogół działań służących wypromowaniu danego serwisu w wyszukiwarkach. Linki są podstawą pozycjonowania i bez żadnych dodatkowych działań można wypozycjonować serwis na określone frazy. Stosując dodatkowe działania, takie jak optymalizacja strony pod kątem SEO, można obniżyć koszty, ale tak naprawdę linkowanie to podstawa. Patrząc na ostatnie zmiany algorytmu Google, nie wystarczy jednak zaspamowanie strony byle jakimi linkami. Należy zacząć rozglądać się za bardziej wartościowymi, które nam pomogą zdobyć wysokie pozycje. Co rozumiecie pod pojęciem „bardziej wartościowych linków”? Bardziej wartościowe linki to takie, które prowadzą do naszego serwisu z innych serwisów powiązanych tematycznie. Google jest bardzo wyczulone na kupowane linki i jak tylko zauważy, że jakaś strona linkuje w sposób nienaturalny, to zaraz takie linki są nic nie warte. Bardzo łatwo jest wyłapać linki z tradycyjnych systemów wymiany linków. Najczęściej są one jeden obok

drugiego i nie mają żadnego powiązania kontekstowego z treścią strony. Najlepiej, aby link był w treści konkretnego artykułu, bo w takim przypadku Google potraktuje go jako naturalny i będzie on miął większą wartość. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się jakiś czas temu na stworzenie giełdy linków w treści. Według nas to naprawdę mocne narzędzie pozycjonerskie. Czy zatem Wasz system Linkolo.pl jest takim SWL-em linków o wyższej wartości? Nie chciałbym mówić, że jesteśmy SWL-em. Jedyne co nas łączy to fakt, że SWL-e i Linkolo.pl służą do wyświetlania linków. Jednak zasady działania są zupełnie różne. Tak jak wcześniej wspomniałem, my podmieniamy już istniejące treści na linki, SWL-e te treści muszą dokleić gdzieś z boku właściwej treści strony. Inna kwestia to rozliczenia. Chcąc link w SWL, musisz najpierw sam opublikować linki na swoich stronach lub kupić punkty na różnych giełdach, co czasem jest kłopotliwe. W Linkolo.pl punkty kupujesz bezpośrednio u nas pomijając pośredników. Ale wprowadzacie również ofertę typowo SWL. Dlaczego? To jakaś fragmentaryzacja rynku? Niestety nie każda fraza, którą chcemy wypozycjonować znajdzie się w tre-

Źródło: e-profit.tv

Panowie, mam świetny pomysł na biznes, stworzyłem serwis, „Usability” na przysłowiowego maxa, i… no właśnie, nikt nie wchodzi na moją stronę. To częsty scenariusz, dlaczego tak jest?

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement