Page 15

full service, co zresztą powinno być od początku motywem przewodnim zakupów grupowych. Duże firmy nadal będą miały duże ambicje. Przykład Facebooka i Yelpa pokazały, że nie zawsze można wejść do nowej branży z dnia na dzień. Wszyscy są doskonali pod kątem obsługi technicznej, jednak mało kto ma gotowy doświadczony team do sprzedaży. Dobrze to wychodzi Google Offers, które ma we krwi przejmowanie innych serwisów. Przejęli agregatory i serwisy w Stanach, Niemczech a nawet Chinach. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby zapukali do naszych drzwi w przyszłym roku. I to niekoniecznie, aby kogoś przejąć. Stawiam na europejską ekspansję serwisu po przejęciu. Geolokalizacja leży i kwiczy. W zakupach grupowych właściwie nie istnieje. Gorąco liczę na pojawienie się usługi Groupon Now w Polsce. Streszczając amerykańską reklamę telewizyjną: idzie sobie babka ze smartphonem w ręku i patrzy, jakie zniżki może kupić i zrealizować w najbliższej okolicy. To fajna sprawa, bo wszystko odbywa się za pośrednictwem telefonu i faktycznie kupon może zostać zrealizowany natychmiast. Niestety na razie musimy obejść się smakiem. Nie wiem co oni tam tak długo testują w USA, ale 2012 to raczej za szybkie tempo dla Polski.

Być może ktoś sprytny wpadnie na inny pomysł – jak zagospodarować niewykorzystane kupony? To jest właśnie problem, którego rozwiązaniem jest kupowanie i realizacja po chwili. Często widzimy atrakcyjne oferty i aż się prosi, żeby kupić kupon, który być może kiedyś wykorzystamy. No i nie wykorzystujemy. Odpowiedzialni to brak czasu i szwankująca pamięć. Takie narzędzie powinno być odpowiedzią na dynamiczny rozwój zakupów. Na pewno będziemy też świadkami narodzin nowej gałęzi – ofert dla biznesu. Już teraz mamy pierwsze przejawy odkrywania tej niszy. W Polsce działa blisko 1,5 mln firm, z których większość to mikroprzedsiębiorstwa. Jest o co walczyć i nie powinno zabraknąć zainteresowanych tym tematem. Przed dużym wyzwaniem staną również agregatory, takie jak nasza GoDealla.pl. Jest ich coraz więcej a serwisów będzie stopniowo coraz mniej. Niezwykle ważny aspekt to danie użytkownikowi wyjątkowej wartości dodanej. To również spowoduje przerzedzenie tego typu serwi-

sów. Wiele z nich odpadnie przy pierwszej próbie. Rynek zakupów grupowyc w 2012 r. przyniesie wiele zmian. Po okresie dojrzewania i osiągnięciu stabilizacji powstanie dobry grunt pod szukanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. To wszystko sprawi, że walka o klienta będzie jeszcze bardziej pasjonująca i naturalnie najwięcej zyska na tym sam klient. W przyszłym roku będziemy w stanie lepiej ocenić atrakcyjność zniżki i nauczeni doświadczeniem, będziemy szerokim łukiem omijać przedsiębiorców, którzy nadal nie zrozumieli idei zakupów grupowych.

[Wyrzucenie z Apple] to było trudne do przełknięcia lekarstwo, ale chyba pacjent go potrzebował. Czasami życie uderzy cię cegłą w głowę. Nie trać wiary. Jestem przekonany, że jedyną rzeczą, która dawała mi siłę, by iść ciągle naprzód, było to, że kocham to, co robię. Steve Jobs

Źródło: Artysta, który łączy punkty, onet.pl, 25 lipca 2011.

15

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement