Page 14

Zakupy grupowe

2012

Od dawna wiadomo, że przyszły rok przyniesie nam coś więcej niż tylko mecz otwarcia w Warszawie. Koniec świata zbliża się nieuchronnie i nie możemy nic z tym zrobić. Czy zakupy grupowe zdążą rozwinąć skrzydła przed grudniem przyszłego roku?

S

zykuje się wiele zmian. Od pewnego czasu dostrzegamy przejawy stabilizacji i gruntowania pozycji najmocniejszych graczy w kraju. Nowe serwisy zgłaszają się do nas co tydzień, jednak coraz więcej nie wytrzymuje presji ostrej i doświadczonej konkurencji. Daleko nam jednak do Stanów Zjednoczonych, gdzie codziennie powstaje 30 serwisów. Drugie tyle pada w tym samym czasie, więc równowaga jest zachowana. Jedyną szansą jest trafienie dobrej niszy. Po co brać udział w wyścigu z Grouponem, skoro można stworzyć własny wyścig? W Polsce mamy już dwa serwisy, które zawęziły swoje działania do wybranego miasta. Lokalni dostaw-

14

cy cieszą się większym zaufaniem niż rozbudowane korporacje, dlatego kierunek wydaje się być dobry. Bardzo prawdopodobne, że znajdą się kolejni chętni na zajęcie wolnej niszy. Za głęboką wodą poszli nawet krok dalej. Zniżki dla jednego miasta to żadna rewelacja. Prawdziwą sensacją są specjalizacje w konkretnych branżach. I tak mamy serwisy, które sprzedają wyłącznie kupony na jedzenie. Świetne! Każdy właściciel restauracji będzie wolał nawiązać współpracę z firmą, która przyciąga samych smakoszy. Taki model na pewno zostanie wprowadzony u nas i powinien się przyjąć. Startupowcy, szukać swojej specjalizacji! Weźcie jednak poprawkę na kalkulacje.

Działanie w jednej branży wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zakupy grupowe to ciężki kawałek chleba i pewnie będziecie musieli zejść do trzydziestoprocentowych zniżek. Po pierwszych doświadczeniach z zakupami przedsiębiorcy mają „czelność” stawiać warunki. Przy stałej współpracy trzeba pójść na pewien kompromis. Ilość przestanie być argumentem. Najlepszy przykład to newsletter. Jeżeli użytkownik dostanie e-maila w poniedziałek i we wtorek i nie znajdzie tam nic ciekawego, to jest mała szansa, że ponownie otworzy nową wiadomość w środę. Walka konkurencyjna sięgnie poziomu jakości zniżek. Konsument woli zapłacić 70% i być spokojnym o

Źródło grafiki: Godealla.pl

Autor: Jakub Brodewicz z agregatora ofert zakupów grupowych GoDealla.pl.

Profile for InQbe e-profit

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

e-profit - listopad  

Magazyn poswiecony rynkowi nowych technologii. Wywiady ciekawostki analizy - wszystko co chcielibyscie wiedziec o e-biznesie.

Profile for inqbe
Advertisement