Бюлетень 3

Page 1

Сільський туризм: партнерство заради сталого розвитку Полтавського району

Агротуризм народився близько 20 років тому в Італії. За підтримки уряду фермери країни надали можливість міським жителям деякий час провести екологічно чистих районах іхарчуватисяекологічно чистими продуктами. Крім свіжого повітря, у агротуризму виявилася ще одна сильна риса в порівнянні з туризмом екскурсійним і пляжним. Це кухня, знаменита італійська кухня, побудована на злаках, всіляких овочах , ніжною моцарелою з буйволиного молока і свіжої оливкової олії. Останнє, до речі, можна навіть зробити своїми руками, якщо заплануєте відпустку на листопад: приймите участь у зборі оливок, подивитеся на процес вичавки, а потім відвезете додому пляшку найсвіжішого бурштинового делікатесу. І вже точно на кожній фермі гостей нагодують коржиками в форно (свіжоспеченими в печі), знаменитої шинкою прошутто, сиром parmegiano r e g i a n . regiano. Городян підкуповує в агротуризмі те, що тут отримуєш доступ « на кухню » сільського життя : і за бажання можна самостійно приготувати собі пасту позбирати равликів, пошукати трюфелі з навченою для цієї мети собакою ... В останні роки асортимент послуг « будиночків у селі » значно розширився : власники ферм стали закуповувати велосипеди, пароплани, дельтаплани, рафти, побудували скеледроми, щоб залучити туристів . При цьому ціна розміщення все одно залишалася скромною. Квіти замість зірок La Torre Rosa - типова агротуристична ферма, розташована в регіоні Умбрія, « зеленому серці Італії». В Італії дуже люблять дітей, і це приносить батькам дошкільнят пряму вигоду : на більшості

4

3

Агротуризм європейського рівня

агроферм діти до 5 років живуть і їдять безкоштовно . Так, день у форматі « мама плюс дитина » на напівпансіон обходиться в 40 євро. Погодьтеся, для Європи - зовсім не дорого. Додаткові витрати теж невеликі: покататися на конях , з'їздити на автобусі чи поїзді в найближче місто . . На те , щоб відпочити від суєти , але не померти від нудьги , вистачить 200-300 євро на тиждень. Типовий номер - двоспальне ліжко для батьків і двоповерхова для діточок. Саме такі сім'ї середнього класу, з одним-двома дітьми - основна цільова аудиторія агротуризму. Номери зазвичай розташовані або в хазяйському будинку, або в прибудовах. Сімейна атмосфера - це вираження найточніше характеризує обстановку на фермах Тоскани і Умбрії, двох регіонів, які лідирують за кількістю агротуристичних господарств. У італійській селі міські діти дізнаються практично те ж, що дізналися б, побувавши в російській глибинці: звідки береться хліб, як виглядають вівці і кури, як годувати коней ... Тільки рівень сервісу, ясна річ, набагато вище. Як правило, обстановка і сервіс на фермах відповідають 2-3 зіркам за загальносвітовою класифікації готелів. До речі, щоб виділити селянські господарства в готельному фонді, їм присвоюють не зірки, а квітки. Але якщо хочеться чогось більшого, можна зняти не просту ферму, а античну віллу, млин, невеликий палац або навіть пожити в архітектурному пам'ятнику з вапняку на Сицилії. Вийде трохи дорожче, але теж дуже скромно: доба за принципом «ліжко і сніданок» обійдуться в 70-90 євро на людину. Розкіш,самотність, свіже повітря. Що не кажи, агротуризм цінний винахід!

Контакти: Полтавська РДА: (05322) 56-07-69, 56-97-58 Відділ економіки Полтавської РДА: (05322) 2-26-84, 2-26-79, resursRDA@gmail.com

Роль стратегічного планування для розвитку громадян Запровадження стратегічного планування на місцевому рівні та визначення пріоритетних напрямків розвитку громади останнім часом стає вс е а к ту а л ь н і ш е . Д о в го т р и в а л е планування розвитку територіальної громади та залучення громадськості до формування планів розвитк у територій – вимога сучасності. Для втілення бажаних мрій щодо розвитку громадам необхідно чітко усвідомити пріоритети, проаналізувати наявні ресурси, скласти та впровадити відповідні плани дій. Усвідомлюють важливість стратегічного планування місцевого розвитку і в Полтавському районі. Тому в середині жовтня для приватних підприємців, сільських голів та громадських активістів Полтавського району було проведено дводенний семінар-навчання на тему: «Роль стратегічного планування для розвитку громад». На захід завітало 35 бажаючих п оз н а й о м и т и с я та н а вч и т и с ь стратегічному плануванню на користь своєї громади. Організаторами заходу виступили Полтавська районна державна адміністрація та Полтавський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. Метою заходу була не просто розповідь про можливості розвитку громади, а головним чином – обмін думками, досвідом, практичні

спроби працювати в групі, колективно вирішувати проблемні питання. У ході навчання спеціалістами було проведено ряд практичних занять на різну тематику. Особливо цікавим був практикум голови Омельницької сільської ради Кременчуцького району Олександри Шереметьєвої на тему «Роль сільського голови в активізації громади». Директором Полтавського регіонального центру з інвестицій та розвитку Дмитром Лєтою проведено практичне заняття з залучення інвесторів для розвитку села, створення індустріальних парків (на прикладах створення в сільській м і с ц е в о с т і ) . Н ач а л ь н и к о м в і д д і л у економічного розвитку і торгівлі Полтавської р а й д е рж а д м і н і с тр а ц і ї М ал ь к о Ю л і є ю прочитаний практикум по написанню програм економічного і соціального розвитку населених пунктів сільських рад. Особлива цінність таких занять полягає у тому, що проводять їх не теоретики, які не знають специфіки такої роботи, а практики, справжні спеціалісти в своїй справі. Учасники семінару мали можливість висловлювати власні думки стосовно поставлених проблем, вирішувати завдання в групах, пропонувати свої варіанти завдань, виходячи зі специфіки місцевості, в якій вони працюють та проживають. Тож, сподіваємося, що такий захід не буде одиничним, а лише ставатиме з часом традиційним і масштабнішим.

2

Сьогодні в Україні вже не викликає сумнівів необхідність та актуальність планувальної діяльності на місцевому рівні. В нашій державі, як і в інших країнах світу, активно розвивається і запроваджується стратегічний підхід до планування сталого територіального розвитку. Це пов'язано з перевагами даного методу для всіх основних учасників цього процесу (влади, підприємницьких структур, територіальної громади). Нині суттєво видозмінюються функції, що реалізуються під час планувального процесу, зазнає змін сама роль планування у системі місцевого управління. Воно все більше стає інструментом підвищення конкурентоспроможності територій і регіонів засобом згуртування різних суб'єктів територіального розвитку навколо нових цінностей і довгострокових пріоритетів.

Роль стратегічного планування для розвитку громад Довготривале планування розвитку територіальної громади та залучення громадськості до формування планів розвитку територій – вимога сучасності. Усвідомлюють важливість стратегічного планування місцевого розвитку і в Полтавському районі.

Сторінка історії зеленого туризму Туристична індустрія в Україні є лише п'ятою за значенням дохідною складовою бюджету. Для її зростання в Україні є такі передумови, як вигідне геополітичне розташування в центрі Європи, наявність значного туристично-рекреаційного потенціалу, сприятливий клімат, багаті флора і фауна, чисельні культурно-історичні пам'ятки світового рівня. Лише в останні роки велику увагу почали приділяти українському селу як об'єкту туризму.

Агротуризм Європейського рівня Агротуризм народився близько 20 років тому в Італії . За підтримки уряду фермери країни надали можливість міським жителям деякий час провести в екологічно чистих районах і харчуватися екологічно чистими продуктами. Бюлетень видається в рамках проекту «Підтримка багатостороннього співробітництва для розробки і впровадження місцевих стратегій сталого розвитку в трьох сільських громадах Полтавського району», який впроваджується за ініціативи Полтавської районної державної адміністрації у співпраці з Полтавським обласним благодійним фондом «Ініціатива» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Сторінка історії зеленого туризму Туристична індустрія в Україні є лише п'ятою за значенням дохідною складовою бюджету. Для її зростання в Україні є такі перед умови, як вигідне геополітичне розташування в центрі Європи, наявність значного т уристично-рекреаційного потенціалу, сприятливий клімат, багаті флора і фауна, чисельні культурно-історичні пам'ятки світового рівня. Лише в останні роки велику увагу почали приділяти українському селу як об'єкту туризму. Головна проблема розвитку сільського зеленого туризму в Україні зумовлюється нагальною необхідністю невідк ладного розв'язання соціально-економічних проблем сучасного села. За роки незалежності України в сільській м і с ц е в о с т і с п о с т е р і га є т ь с я з м е н ш е н н я населення, зростання безробіття, масова заробітчанська міграція. Тому для держави є важливим розвиток сільського туризму так як він розширює сферу зайнятості сільського населення і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й в сфері обслуговування. А також стимулює розвиток сфери послуг: торгівлі, транспортну, зв'язку, служби побуту, відпочинково-розважальних послуг та інших. Проаналізувавши регіони України, де найбільше виражений сільський зелений туризм, можна зробити висновок, що туристські зони та маршрути тяжіють до чистих річок, лісових масивів, морського узбережжя, озер та водоймищ, а також до архітектурних комплексів малих міст та сіл. Тобто, основними районами сільського зеленого туризму в Україні є Крим та Карпати. Найінтенсивніше він розвивається в Карпатському регіоні – Івано-Франківській, Закарпатській і Львівській областях.

У першому 10-тилітті незалежності України сільський туризм розвивався в основному у Карпатському регіоні та Криму, а сьогодні вже із 18 областей України господарі 600 садиб запрошують на відпочинок до своїх сіл та містечок. Також відслідковується зростання розвитку зеленого туризму у Чернівецькій та Волинській областях та в центральній частині України: Київській, Вінницькій та Черкаській областях. Про перші кроки у цьому напрямку можна говорити у Запорізькій, Кіровоградській, Дніпропетровській та Донецькій та інших областях. Що стосується Вінниччини, то найбільшими туристичними районами, де розвивається сільський туризм є: Ямпільщина, Барський, Могилів-Подільський, МурованоКириловецький, Жмеринський, Піщанський райони. У Вінницькій області з 2003 року діє обласна громадська організація «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму», у 2005 році було відкрито Вінницьке регіональне представництво Федерації сільського зеленого туризму. Обласною спілкою сприяння розвитку сільського зеленого туризму створено Інтернетсайт «Сільський зелений туризм Вінниччини», проводяться інформаційні семінари на тему: «Основи надання послуг організованого відпочинку в агросадибі». Тож, можна зробити висновок, що с і л ь с ь к и й зе ле н и й ту р и зм м а є вс і передумови для розвитку і становлення, проте такий вид туризму потребує постійних фінансових і творчих вливань. А попит, на нього був і буде завжди.

3