Page 1

Kada verta apsilankyti pas akių gydytoją


Paprastai žmonės apie kontaktinius lęšius yra susidarę arba ryškiai teigiamą, arba ryškiai neigiamą nuomonę. Vieni įsitikinę, kad kontaktiniai lęšiai – tai puiki proga atsikratyti jau pabodusių akinių, o tokia korekcija akims nė kiek nekenkia, jeigu lęšių savininkas juos tinkamai prižiūri ir rūpinasi švarumu. Na o kiti mano atvirkščiai – jie teigia, kad lęšiai, kad ir kaip rūpestingai prižiūrimi, vis tiek nepakeičiamai žaloja akis, todėl juos nešioti reikėtų ne kiekvieną dieną, o rečiau. Ko gero, teisūs yra tie, kurie įsitikinę, kad tinkamai parinkti ir rūpestingai prižiūrimi lęšiai negali neigiamai paveikti akių. Tačiau jeigu jūs rūpinatės lęšiais, dezinfekuojate juos kiekvieną dieną, nenešiojate ilgiau nurodyto laiko, o akyse vis dar nepranyksta diskomforto jausmas, vertėtų susirūpinti. Aptarkime, kokiais atvejais vertėtų apsilankyti pas akių gydytoją netgi tada, kai jums atrodo, jog viską darote taip, kaip tinkama.


Taigi pakartotinis apsilankymas pas daktarą jums pravers, jeigu pastebite bent vieną iš šių simptomų: • •

Akys jautriau nei paprastai reaguoja į ryškius šviesos šaltinius – pasižiūrint į didelę galingumo lempą ar automobilio žibintus akis pradeda peršėti; Paraudusios akys po kontaktinių lęšių nešiojimo – negeras ženklas, ypač jeigu jūs nesilankėte prirūkytoje, dulkėtoje arba kitokioje patalpoje, kur akies obuolį galėtų dirginti didelės cheminių medžiagų koncentracijos. Išimtis tėra viena – jeigu jūs neseniai įsigijote kietuosius kontaktinius lęšius, pirmosiomis įpratimo dienomis akių paraudimas nėra simptomas; Jeigu nešiojant kontaktinius lęšius jums skauda akis arba tiesiog atsiranda nemalonus jausmas. Geriausiu atveju jūs pasirinkote netinkamas jūsų akims korekcines priemones, tačiau tai gali būti ir ligos požymis, ypač jeigu iki šiol jūs tokius pačius lęšius nešiojote be problemų. Jeigu rytais jums sunku atsimerkti po to, kai visą praeitą dieną nešiojote kontaktinius lęšius. Tai gali būti ne tik aptingimo sindromas, bet taip pat ir ženklas, kad jūsų organizmas atsisako adaptuotis prie svetimkūnio (t.y. lęšio)


Jeigu pastebėjote nors vieną iš aukščiau aprašytų simptomų, verčiau apsilankykite pas akių gydytoją ir išsiaiškinkite diskomforto priežastis. Paprastai didžioji dalis problemų yra išsprendžiama greitai ir lengvai oftalmologo pagalba.


Ką daryti, jeigu... • Pastoviai nešiojant kontaktinius lęšius galime būti tikri, kad, deja, nors kartą, bet teks susidurti su kokia nors nemalonia situacija – lęšis iškrito iš akies, nukrito ant grindų ar ant jo papuolė dulkelė. Išsiaiškinkime, ką daryti tokiais buitinių nemalonumų atvejais.


• Jeigu jūs per stebuklą įpylėte į kontaktinių lęšių konteinerį per mažai tirpalo, lęšiai greičiausiai išdžiuvo. Tokiu atveju dar galima pasistengti „atgaivinti“ nelaimėlius – ant lęšių užpilkite daugiau tirpalo ir palikite bent jau 4 valandoms išmirkti. Nelieskite tokių lęšių rankomis – išsausėję jie lengvai lūžta. Dėmesio – jeigu lęšis išdžiuvo ne pačiame konteineryje, o tiesiog ant grindų, lauke ar dar kur nors, jį reikia iš karto išmesti. Mums nepastebimi mikroskopiniai įtrūkimai gali sužaloti rageną. Šiuo atveju vertėtų pirmiausia pagalvoti apie savo sveikatą, o ne apie kontaktinių lęšių kainą.


• Jeigu lęšis tiesiai iš akies (arba iš jūsų rankų) nukrito ant grindų, taip pat galima pabandyti ištaisyti situaciją. Lęšį tuojau pat pakelkite ir kruopščiai nuplaukite (tik ne vandeniu, o dezinfekuojamuoju tirpalu!). Jeigu išvalyti lęšį sekasi sunkiai arba jūs jaučiate, kad ten vis dar yra nematomų, bet pirštais apčiuopiamų dalelių, lęšį geriau išmeskite. Jeigu užteršimo neliko, galite toliau sėkmingai jį nešioti. Bet jeigu pasimetusį lęšį jūs radote ne iš karto, o, tarkim, po valandos, kelkite jį nuo žemės labai atsargiai – ko gero, jis jau spėjo išdžiūti ir sutrūkinės nuo menkiausio prisilietimo.


• Jeigu lęšis iškrito jums iš akies stovint po dušu arba maudantis jūroje, o jūs per stebuklą jį kažkaip pagavote, nesidėkite linzės atgal į akis, net jeigu daugiau neturite kur. Nesvarbu, kad tai „švarus“ natrio hipochloritu Lietuvoje dezinfekuojamas vanduo. Tai dar ir puiki terpė augti įvairioms bakterijoms, galinčioms sukelti infekcinę akių ligą, todėl lęšį būtina praplauti dezinfekciniu tirpalu. Ilgą laiką mirkyti nebūtina – galite tiesiog kruopščiai jį išvalyti. • Jeigu nešiojant kontaktinius lęšius jums pradeda nemaloniai perštėti akis, verčiau įlašinkite į akis specialaus vilgomojo tirpalo ir esant galimybei sumažinkite apkrovą: užsimerkite ir kelias minutes švelniai pamasažuokite akių obuolius. http://infolesiai.lt

Kada verta apsilankyti pas akiu gydytoja  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you