Page 1

.


Akademi’nin Genetiği & Proje Süreçleri


Industryolog Magazine

Dergi Sahibi Industryolog Akademi Genel Yayın Yönetmeni

İçindekiler İş Hayatının Psikolojik Mücadelesi Mobbing

6

Bir Kariyer Serüveni Akademisyenlik

14

Kariyer Ve Eğitim Koçu Sinem Işık Röportajı

20

Geçen 1 Ayın Ardından

24

Sanat Kariyerin Bir Parçası Mıdır?

28

Erasmus Nedir Ne Değildir?

32

Şirket mi Kurmak İstiyorsunuz?

36

Erdem Aydın

2018 Türkiye İnternet Ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

40

Mehtap Gök

Ofiste Bugün Blogger Olmak

48

Stephen Hawking

56

Kariyer Planlama

60

Etkinlik Mi Başarı mı?

64

Murat Bilginer Yayın Kurulu Burak Yıldız Ece Yavaşcan

Etik Komisyonu Fatma Duman Emine Süer Özlem Karakoç Editörler

Grafik Tasarım Murat Bilginer Fatma Duman İletişim ik@industryolog.com 0 554 658 72 50 Sosyal Medya @industryolog

Tüm Hakları Saklıdır 2018


INDUSTRYOLOGMAGAZINE MAGAZINE| |Kitlesel Kitlesel Gelişim Gelişim INDUSTRYOLOG

MURAT BİLGİNER Genel Yayın Yönetmeni

4


Bir Düşünce Notu

Ruhunuz Kariyerinize Hazır Mı? Çok küçükken bize ne olacaksın büyüyünce diye sorduklarında toplum için iyi sayılan meslekleri sıralardık. Doktor olacağım, avukat olacağım, mühendis olacağım… Sonra yaşımız biraz ilerleyip işler ve meslekler konusunda biraz daha fikir sahibi olduğumuzda, aslında yine ne olacaksın büyüyünce sorusunun biraz yaşımıza göre uyarlanmış hali olan “Meslek Hayatında Ne Yapmayı Düşünüyorsun” sorusu geldiğinde cevabımız şu olmaya başladı; Kariyer yapacağım. Bize dayatılan kariyer algısı üzerine hiç düşünme ya da sorgulama fırsatınız oldu mu? Kariyer planları hep iş hayatı ile ilgili değil mi kafanızda? Hatta bunu geçtim iş hayatının da yüksek kademeleriyle alakalı. Ben öyle bir yükseleceğim ki çalıştığım birimin müdürü olacağım, o da yetmez CEO olacağım. Çok iyi bir kariyerim olacak. Kariyer ya da kariyer yapmak gerçekten bu demek mi? Çoğumuzun kafasında, bulunduğu işin en üst seviyesine ulaşmak, daha fazla para kazanmak var. Bunun olmasında tabi ki bir sorun yok. Bulunduğu ya da çalıştığı meslekte bir üst makamı olmayanlar için kariyer diye bir şey başlamadan bitmiş mi oluyor? Aslında tam olarak böyle değil. O yüzden kariyer algımızı hemen değiştirmekte fayda var. Kariyer yapmak makam olarak yükselmek, daha fazla para kazanmak değildir sadece. Kariyer; yaptığınız işi bir üst noktaya çıkarabilmek. Daha kaliteli bir iş yapabilmek. Aslında bulunduğunuz noktada da kendinizi geliştirip kendi birikiminiz üzerine bir şeyler koyup kendinizi gerçekleştirebilmek konularıyla doğrudan alakalıdır. Tabi ki hayatınızın dengesiyle de. Bu düşünce ve yaklaşımdan çok uzaklaştığımız için iş yaşamında mutsuz insanlar orduları yarattık. Bunu kendi algımız ve düşüncelerimizle aslında biz yaptık. Çünkü günde 6 saat uyuduğumuzu düşünsek, iş için yol dahil toplamda 12 saat harcasak, kendi sosyal yaşantımız ve ihtiyaçlarımız için bize sadece 6 saat kalıyor. Hatta bu kadar zamanı kalmayanlar bile olabiliyor. Hangi statü ya da ne kadar para size sizin için kalmayan zamanları geri getirip sizi daha mutlu insanlar haline getirebilir ki?

Hayat bir denge üzerine kuruludur. Dengeyi kuramadığımız anda buhranlar yaşama kuşağına direk geçiş yaparız. Yapılan son araştırmalarda Türkiye’de antidepresan kullanımının son 9 yılda yüzde 160 oranında artarak rekor düzeye ulaştığından bahsediliyor. Bunlar bir tesadüf mü sizce?

Bu mutsuzluk kısır döngüsünden kurtulmak için kariyer fikirlerimizi revize etmekte fayda var. Kariyeri bir amaç haline getirmektense, onu vda hayatınızın denge unsurlarından biri olarak sadece bir araç olarak görüp öyle yaklaşmakta aslında büyük fayda var. İnsanlara ve ülkene yaptığın işle fayda sağladığın fikri kariyeri güzel bir araç olarak görmek için iyi düşünceler ve cümleler aslında. Böyle düşünmekten uzaklaştığımızda sadece statü ve daha çok para olarak baktığımızda ve bunu bir amaç haline getirdiğimizde, onu elde etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bir realiteyi konuşmakta fayda var ki, o konumu elde etmek için torpillere başvurma, kendisinden konum olarak daha alt seviyede ya da eşit seviyede olanlara farklı, yükselmesine karar verebilecek müdürlerine karşı ayrı davranışlar sergileyen insanlar oluveriyoruz. Bu yanlışlar birer birer birleşip 1000 leri bulduğu için ne yazık ki ülke olarak ilerleme adına da bir şeyler yapamıyoruz. Hırslarımız, arzularımız doğrultusunda elde ettiğimiz konumlara gerçekten yüksek bir ruh ve vicdan olgunluğuyla mı geliyoruz? Ruhlarını besleyemeyen kişiler sadece hırslarının esiri olarak iş yaşamının maddi gerekliliklerini yerine getirerek bu kariyer basamaklarını bir bir çıktıklarında şu sonucun doğmasına neden oluyorlar. Olgunlaşmamış ruhlarının onları sürüklediği çıkmazdan kurtulmak için astlarını ezmeler, ego savaşları, iletişimsizlikler ve sonuçta ne kendisi ne de beraber çalıştığı iş arkadaşlarının mutlu olduğu, kocaman iş binaları kocaman firmalara dönüşüyoruz. Gerçekten kendinize sorun Ruhunuz Kariyerinize Hazır Mı?

5


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İŞ HAYATININ

MÜCADELESİ Her insan birbirinden farklı ve bir araya gelip bir ürün veya bir hizmet oluşturuyorlar. İş ilanlarında ekip çalışmasına uyumlu gibi birçok nitelik sürekli karşımıza çıkmakta. Ekip bir kişi ile olmayacağına göre herkesin uyum ile çalışmalar yapıp, gün boyu bir arada vakit geçirmeleri gereklidir.

İşletmeler, her birimleri her departmanları ile bir ekiptirler. Bu ekipten bir kişi diğer kişinin psikolojisine zarar verecek şekilde davrandığı zaman kişi, her gününü her saatini mutsuz ve işine tam odaklanamadığı için de verimsiz geçirmektedir.

6


PSİKOLOJİK

MOBBİNG Bir kişinin bir grup içerisinde zorbalığa maruz kalması Mobbing olarak tanımlanmaktadır. İşletmelerde ise ekip içerisinde demek gerekir ama bir ekipte Mobbing uygulayan kişiler var ise oradaki ekip ruhu grup haline dönüşür.

Özlem Karakoç İlk olarak Avusturyalı etolojist ve kuşbilimci Konrad Lorenz 1966 yılında “On Agression” adlı kitabında kuşlar ve hayvanlar arasında mobbingi tanımladı. 1980’lerde ise İsveçli Pedagojik Psikolog Dr. Heinz Leymann bu kavramı; işyerlerinde çeteleşme, örgütlenme olarak kullandı.

Bir ekipte Mobbing uygulayan kişiler var ise oradaki ekip ruhu grup haline dönüşür.

7


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Araştırmalara göre yetenekli, işi ve performansıyla öne çıkan, başka bir deyişle diğerlerini kıskandıracak kadar parlak olan kişiler daha çok mobbinge uğruyor. Mağdur kişinin dayanma gücüne bağlı olarak yıllar boyu da sürebiliyor.

8

Kişinin istifa etmesi veya kovulmasına yol açabildiği gibi maalesef kalıcı psikolojik hasar da verebiliyor. Bir kişinin geleceğini değiştiren en büyük kötülüklerden olsa gerek. Bunu önlemenin elbette yolu var. Bu yöntemler %100 etkili olmasa da olabildiğince en az zararla üstesinden gelinebilir.

Diğerlerini kıskandıracak kadar parlak olan kişiler daha çok Mobbing’ e uğruyor.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

1

Durumu Doğru Tanımlamak

İçinde bulunulan durum objektif olarak incelenmelidir. Çünkü her olumsuz davranış mobbing değildir. Eğer mobbing olduğunu tespit etmiş isek bu durumun zarar getireceğini anlamalıyız.

2

Profesyonel Yardım Almak

Mobbingin ciddiyeti anlaşıldığında ne kadar etkilenildiği tespit edilmelidir. Uyku düzeni bozulmuşsa, kişi gergin ve sinirli ise psikolog sayesinde durumun mobbing olup olmadığı tespit edilir. Kariyere kalıcı zarar verilmemesi için bu zor dönem destek ile atlatılmalıdır.

9


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3

Hazırlıklı Olmak

Kişi kendini değerlendirmeli ve şirket içinde gerekirse rotasyon koşullarını araştırıp çözüm yöntemleri aramalı. Ama bu durum işçinin isteğine bağlı olup kimi zaman kalıp savaşmalı kimi zaman da değişiklikler yapıp yeni bir yol belirlemeli. Önemli olan karar vermek ve ilerlemektir.

“Kuvvete dayanmayan adalet aciz,

adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.”

4

Mobbing İle İlgili Bilgi Edinme

Mobbing ile araştırma yapmak çalışan hakları hakkında daha fazla bilgi edinip bir sonraki aşamada başımıza neler geleceği ile ilgili tespitler sağlamamıza yardımcı olacaktır.

10


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

5

İş Arkadaşlarınla İyi Geçinmek

Mobbing insanı normal halinden daha gergin ve agresif yapabilir. Bu durum diğer çalışanları olumsuz yönde etkileyeceği için durumu çözmek daha da zorlaşır.

6

İletişim Tekniklerinden Faydalanmak

İletişim bozuklukları kişiler arasındaki basit iletişimi daha da çıkmaz haline getirebilir. Diyalog esnasında objektif olup pozitif bir dil kullanılmalıdır. Önemli olan olayların nasıl algılandığı değil, gerçeklere dayalı konuşulmalıdır.

“Bana göre, böyle düşünüyorum, istiyorum vb.” yerine; “şirket açısından daha iyi olacaktır” gibi cümleler objektif bir bakış oluşturacaktır.

11


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

7

Durumu Rapor Etmek

Yapılanlar ile ilgili, örneğin çalışanın varsa bir üst yöneticisi veya İnsan Kaynakları yetkilileriyle görüşüp değerlendirmelidir. Beklenmedik bir şekilde sonuçlanıp ters tepebilir ve işletme kişiyi kaybetmemek için şirket içinde yeni pozisyonlar sunabilir. Riskli bir karar aynı zamanda çünkü şikayet gibi de algılanabilir

“Ne olursa olsun unutulmaması gereken şey ise kişinin bir firmaya bağlı kalmayıp bu yaşananların deneyim olması ile kişinin artık daha da güçlü olmasıdır. Gelecek eskisinden daha iyi bir şekilde 12 gelecek olup kariyeri de peşinden getirecektir.”


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Tek bir kıyafet seçmeleri Peki, bu ortak Soruyu Çöz Gönder 1 Sonrakiözelliğin Ücretli için anlamı ne? Sayımızı Hediye Olarakonlar Gönderelim. 13


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİR KARİYER

Burak Yıldız

SERÜVENİ AKADEMiSYENLiK Büyük bir özveri ile başladığınız üniversite serüveninizin sonundasınız. Acısıyla, tatlısıyla, zorluklarıyla 4 koca yılı geride bıraktınız. Artık meslek hayatınızla ilgili bir karar verme ve hayat çizginizi belirlemeniz gerekiyor. Bu konuda önümüzde birçok farklı seçenek var ve “Akademisyenlik” bunlardan sadece biri.

“Akademik Kariyer yolculuğumuzun ilk durağı yüksek lisans ile başlıyor. “ 14


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yüksek lisans; tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Akademisyenlik için tezli yüksek lisansa başvurmanız gerekiyor. Çoğu üniversitenin bu aşamada sizden iki beklentisi olacaktır.

“Akademik Lisans Eğitim Sınavı” olarak bilinen ALES ve “Yabancı Dil Sınavı” olan YDS. İki sınavdan da yüksek lisansı yapmak istediğiniz okulun belirlemiş olduğu puanı almak zorundasınız. Bu taban puanı aldıktan sonra lisans diploması, ALES, YDS sonuçlarınız, transkript ve istenilen diğer belgeler ile başvurunuzu tamamlamış oluyorsunuz ve kabul edilirseniz yüksek lisansa resmi olarak başlıyorsunuz.

Yüksek lisans eğitiminize devam ederken aynı zamanda özel sektör veya bazı üniversitelerde sınav sonuçlarınız, notortalamanıza ve mülakat sonuçlarınıza göre

“Araştırma Görevlisi”

olarak çalışma imkânına sahipsiniz.

15


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3-4 yarıyıl süren yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tezle) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi ,”uzman hekim”, “yüksek mühendis”, “yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.

2018-ALES İlkbahar Dönemi

Senede 2 kere yapılan ALES sınavının 3 yıl, YDS sınavının 5 yıl geçerliliği vardır. 2018 yılı için bu sınavlar için kayıt ve giriş tarihleri şöyledir;

Sınav Tarihi: 06 Mayıs 2018

2018-YDS Bahar Dönemi Başvuru tarihi ve sınav tarihi geçmiştir.

Başvuru Tarihi: 07 Mart 2018/ 15 Mart 2018

2018-YDS Sonbahar Dönemi Sınav Tarihi: 9 Eylül 2018

Sonuç Tarihi: 07 Haziran 2018

Başvuru Tarihi: 18 Temmuz 2018/ 26 Temmuz 2018

2018-ALES Sonbahar Dönemi Sınav Tarihi: 18 Kasım 2018 Başvuru Tarihi: 19 Eylül 2018/ 27 Eylül 2018 Sonuç Tarihi: 20 Aralık 2018

16

Sonuç Tarihi: 4 Ekim 2018


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

“Akademik Kariyer yolculuğumuzun ikinci durağı: Doktora...” 4 yıl süren doktora programı, en yüksek seviyeli akademik derecedir. Bir bilim dalında, doktora derecesine sahip olmak, doktorayı veren akademisyenler seviyesine yükselmek, onlarla eşit duruma gelmek demektir. Bir başka deyişle doktora bilimsel yeterlilik derecesidir. Doktorasını yapmışherkes o alanda eşit yeterliliktedir. Doçentlik ve profesörlük sadece akademik unvanlar olup, doktora ile desteklenmediği takdirde, o bilim dalında bilimsel yeterliliğe karşılık gelmezler. Bu yüzden bilimsel yeterlilikte esas olan doktoradır. Doktora programına, lisans veya yüksek lisans mezunu olarak başvurabilirsiniz. Lisans mezunu için ALES’ten en az 80, yüksek lisans için de en az 55 puan ve YÖK’ün belirlemiş olduğu bir yabancı dil sınavlarından da en az 55 puan almış olmanız gerekir.

“4 yıl süren doktora programı, en yüksek seviyeli akademik derecedir.”

17


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Doktora programını başarıyla tamamladıktan sonra doktora diploması ve “Doktor” ünvanı kazanırsınız. Daha sonra doçent ve profesör olmak üzere aşama aşama unvanınız yükselir. Belli dergilerde yayımlanan makaleleriniz, araştırmalarınız sizi yükseltebilen faktörlerdir. Tüm bu kriterleri göz önüne aldığınızda Akademik Kariyer yolculuğunuz da yoğun bir çalışma hayatının ve çalışma zamanı, şartları açısından da esnek bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Sürekli öğrencilik hayatı yaşayacağınız bir sürecin içinde olacaksınız.

18

Bölüm başkanlığı tarafından daha önce hiç girmediğiniz bir ders verildiğinde ciddi bir hazırlık yapmanız gerekecektir. Yeterince çalışmamak ise hep bir prestij kaybı ya da eleştiri olarak size geri dönecektir. Asla monoton bir hayatınız olmayacaktır, kariyer hayatınızda inişler ve çıkışlar olacak. Tüm bunları göze alabiliyorsanız akademisyen olmamak için hiçbir sebebiniz yok demektir.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİZ İZLEDİK SİZ DE İZLEYİN Ekim Düşü

Gerçek bir öyküden filme aktarılan ve 1999 yılında yayınlanan ‘October Sky - Ekim Düşü’. Maden kontrolörü olan bir babanın tek isteği oğulları Jim ve Hower’ın da kendi gibi maden kontrolörü olmasıdır. Fakat Jim bir futbol bursu kazanmıştır ve Hower’ın ise çok başka hayalleri vardır.

IMDB PUANI 7.8

Yeni Bir Başlangıç

1996 yılında yayınlanan;

‘Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz: İşimizin Geleceğidir.’ sloganı yüzünden

işten çıkarılan Jerry Maguire’nin; kendine güvenen ve kim olduğunun farkında olarak her şeye sıfırdan başlamasının anlatıldığı bu filmi heyecanla izleyeceksiniz.

IMDB PUANI 7.2

19


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Sinem Işık kimdir? Okurlarımız için kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz? Yaklaşık 12 yıldır insan kaynakları alanında özellikle danışmanlık sektöründe kazandığım deneyimlerimi hem gönüllü projeler aracılığı ile hem de profesyonel olarak iş hayatına sunuyorum. Şuan freelance olarak danışmanlık, eğitmenlik ve mülakat koçluğu yapmaktayım. Aynı zamanda kurumların insan kaynakları departmanlarının yapılanma projelerine destek veriyorum. Uzman olduğum konular ile ilgili kişisel blogum ‘’www.ikcafe.net’’ de makaleler yazıyorum. Sosyal medyada (LinkedIn ve İnstagram) takipçilerim için özellikle iş arama süreçleri ile ilgili paylaşımlar yapıyor ve canlı yayınlar ile deneyimlerimi aktarıyorum. Sosyal sorumluluk projesi olarak gönüllülük esasına göre ‘’iş arayan kişilerin cv’ lerini inceleyerek geri bildirim verme’’ üzerine tasarlanmış ‘’Gönüllü CV Danışmanlığı’’ projesinin fikir ve ekip liderliğini yürütüyorum. www.ikgenc.com’ un Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenmiş bulunmaktayım.

20

İNSAN KAYNAKLA KARİYER VE

SİNEM Ayrıca yakın zamanda başlattığım ‘’ Kariyerine Yön Verenler Kulübü’’ isimli gönüllü projenin liderliğini yapmaktayım. Proje kapsamında farklı birçok meslekten yeni mezun arkadaşlar ile proje grupları oluşturup iş hayatında az da olsa gerçek deneyimler kazanmaları için onlara destek olmaktayım. Oldukça yoğun bir tempo içinde özellikle gönüllü projelere zaman ayırarak yeni mezunlara mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyorum.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye ilk ne zaman karar verdiniz? Sizi bu alana yönlerndiren ne oldu? İnsan kaynakları alanında çalışmam aslında çok tesadüfi oldu. Bir eğitim danışmanlık şirketinde asistan olarak işe başladım ve orada insan kaynaklarını sevdim. Kişilik özelliklerime çok uygun bir alan olduğunu fark ettim. Analiz yeteneğim, iletişim gücüm, problem çözme becerim, sabrım vb. birçok özelliğimi kullanarak başarılı olabileceğim bir iş olduğuna inandım.

Özlem Karakoç

ARI PROFESYONELİ EĞİTİM KOÇU

IŞIK Başardıkça motive oldum ve kendime bir yol çizdim. İnsan kaynaklarının tüm alanlarında deneyim kazanabileceğim fırsatlar yarattım kendime ve hiçbir zaman ‘’ben oldum’’ demedim. Bu süreç boyunca ‘’bu iş benim işim değil’’ deyip sorumluluk almaktan kaçmadım. Alanımın dışında olsa bile ilgimi çeken, her projenin içinde yer aldım. On iki yıllık iş hayatımın yedi yılı danışmanlık sektöründe geçti. Bu süre içinde birbirinden çok farklı ölçekte ve faaliyette birçok şirketin dinamiklerini görme şansım oldu. Tabi bu da insana çok farklı bir deneyim kazandırıyor.

Yöneticilerim ne kadar istekli ve azimli olduğumu gördükçe bana destek oldular. Ben sorumluluk almak istedim onlar da bana imkân sundular. Yöneticilerim açısından oldukça şanslıydım diyebilirim. Hem kendi alanımda hem de farklı birçok konuda eğitimlere katıldım.

“Başardıkça motive oldum ve kendime bir yol çizdim.“ Ayrıca koçluk eğitimi almam benim için hayatımda bir dönüm noktası oldu. Kendi koçluğumu yaptım, şuan istediğim noktadayım ve işimi çok seviyorum.

21


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İşe alımlarda bir adayda olmazsa olmaz dediğiniz nitelikler nelerdir? İşe isteklilik, gelişime açık olma ve kişisel farkındalık diyebilirim. Özellikle kişinin kendi kişisel özellikleri ile ilgili farkındalığının yüksek olması ve yapacağı iş ile örtüştürebiliyor olması çok önemli.

Uzun bir süredir gönüllü CV danışmanlığı yapıyorsunuz. Gönderilen CV ‘lerde en çok dikkatinizi çeken ve düzeltmeler yaptığınız konular nelerdir? Kariyer portallarındaki cvler yoğunlukta kullanılıyor. Sanırım kendimize ait cv hazırlamaya eriniyor insanımız.. Kariyer portallarındaki cv ler ile mail başvurularının yapılmasını profesyonel durmaması ve sayfa sayısının çok olmaması adına önermiyorum.

En çok hata iş deneyimlerinde bulunan görev tanımların ya çok detaylı ya da çok yüzeysel olması. Bunun dışında okumayı oldukça zorlaştıran karmaşık tasarımlara çokça rastlıyoruz. Enteresan fotoğraflar, yazım hataları ile dolu profesyonel görünmeyen cvler ve özellikle başarıların ön plana çıkarılmamış olması karşılaştığımız hatalar arasında.

22

Çağımız teknoloji çağı ve başvuruların çoğu artık portallar üzerinden yapılıyor. Yaratıcı olmalarını ve video cv gibi alternatif araçları kullanmalarını öneriyorum. Mutlaka her gün yeni ilan olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırmaları ve cv güncelleme tarihlerini yenilemeleri çok önemli.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

23


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

GEÇEN

Ece Yavaşcan

BİR AYIN ARDINDAN Geçen ay neler olmuş gelin hep beraber inceleyelim. Bu sayfada ekonomiden teknolojiye her ay size bazı gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.

1

2 24

NASA, yüksek teknolojiye sahip James Web uzay teleskobunu 2020 Mayıs ayında fırlatacağını duyurdu. Bu teleskop sayesinde uzayın derinliklerini daha iyi bir biçimde gözlemlemeyi planlayan NASA, bu proje için yaklaşık olarak 8 milyar dolar bütçe ayırmış. Teleskobun çalışmaları ise 20 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türkİş), yaptığı açıklamaya göre açlık sınırı 1502 liradan 1637 liraya; yoksulluk sınırı ise 4893 liradan 5262 liraya yükselmiş durumdadır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3

Kanada’nın Batı Kıyısında yapılan bir arkeolojik çalışma sonucunda 13.000 yıllık 29 ayak izine rastlandı. Araştırmanın baş yazarı Dr Duncan McLaren, “Ayak izlerine rastladığımızda bu alt sahil boyunca aktif arkeolojik sit alanları arıyorduk. Bu izlerin, 13.000 yıl önce gelen yüksek gelgit çizgisinin hemen üzerindeki bir alanda kalmış olması muhtemel.” diyor.

4

3,1415926535 8979323846 2643383279 5028841971 6939937510 Şeklinde devam etmekte olan 2,7 trilyon basamağa sahip tekrar eden sonsuz sayılardan oluşan pi sayısına ithafen 14 Mart’ta “pi günü” Türkiye dahil bir çok ülkede kutlandı.

5

Mart ayında İzmir’in Çiğli ilçesinden bir güzel haber geldi. Özel bir okulda okuyan 2 lise öğrencisi yaptıkları proje sayesinde Harvard Üniversitesi tarafından davet aldı. Projelerinde sürdürülebilir ve çevreci çimento üretmeyi hedefleyen Emir Akdaşçi ve Ege Özlem dört ay süren çalışmaları sonunda atık maddeleri kullanarak çimento üretmeyi başardı.

25


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

6 7

Levi’s yıllardır kot üretiminde kullanılan kimyasalların azaltılmasına önayak olacak lazer teknolojisine geçeceğini duyurdu. FLX (future-led execution) projesi hem kotların tasarlanması aşamasında bilgisayar yararlanmasına hem de üretim süresinin yaklaşık 12 dakikadan 90 saniyeye düşmesini sağlayacak. Böylece, kimsayasallardan görülen zarar en düşük seviyeye gelirken üretimde verim sağlanacak.

14 Mart 2018, tarihinde değerli bilim adamı Stephen Hawking aramızdan ayrıldı. Onun bilime katkısının en güzel sonuçlarından birisi ise evreni, fizik kurallarını, kara delikleri toplumun anlayabileceği; denklemlerin karmaşıklığından sıyrılıp aktarmasıdır.

8 26

Kaybettiğimiz bir diğer isim ise “Oyuncak Devi” olarak anılan Toys “R” Us’ın kurucusu Charle Lazarus.


HER AY KiTAPLAŞIYORUZ

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yeni Kariyer Yollarına Açılan Yeşil Pencere Biz gözle görülmeyen bağlarla birbirimize bağlıyız, tıpkı büyük bir örümcek ağı gibi. Bu bağdaki ‘biz’in içine kuşu, böceği, ağacı, taşı, suyu, toprağı, havası ve dünyanın başka bir yerinde tanımadığımız herhangi bir kişide girmekte. Bu geçişle gelen yeni anlayış, uygulamaya yönelik alınan kararların bu büyük örümcek ağındaki bağları ya güçlendirmekte ya da zayıflatıp yok etmekte olduğunun farkındalığını taşımakta. Aksi takdirde, bozulan bağlar, zincirleme reaksiyon göstererek diğer dengeleri de bozmakta.

Çevre sorunlarının, işsizliğin ve kaynak sıkıntılarının yarattığı karmaşada dönüm noktasını yaşayan insanoğlu, ilişkilerini bir daha gözden geçirme sürecinde önemli bir bilinç sıçramasının eşiğinde. Biz gözle görülmeyen bağlarla birbirimize bağlıyız, tıpkı büyük bir örümcek ağı gibi. Çevre sorunlarının, işsizliğin ve kaynak sıkıntılarının yarattığı karmaşada dönüm noktasını yaşayan insanoğlu, ilişkilerini bir daha gözden geçirme sürecinde önemli bir bilinç sıçramasının eşiğinde.

Kitabın amacı, bu dengeleri onaracak, koruyacak ve güçlendirecek yeşil iş modelleri ve iş fırsatları hakkında esin kaynağı olabilecek tohumlar bırakmak. Türkiye’de farklı sektörlerden konu uzmanları ile yapılan söyleşiler ve başarı örnekleri, Dünya’dan bazı ilginç çalışmalar ve kaynak web siteleri kitabın bel kemiğini oluşturmakta. Sürdürülebilirlik ve Yeşil işgücü konularına ilgisi olan gençlerin, İnsan Kaynakları uzmanlarının, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının, şirket yöneticileri ve çalışanların pencere önündeki saksılarına aradıkları tohumları ‘Yeşil Pencere’ de bulmaları ümidiyle...

Doç.Dr Özge Yalçıner Erçoşkun Dilek Ekşi 27


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

?

SANAT KARİYERİN

Ece Yavaşcan

BİR PARÇASI MIDIR Hayatımızı yaşarken en ihmal ettiğimiz şeylerden birisi de ruhumuzdur. Ruhun en temel besleyicilerinden birisi de sanattır. Bu yolculukta bazen buhrana uğradığımız, motivasyonumuzun en dip seviyelere indiği anlara şahit oluruz. İşte bu anları en az sayıya indirmek aslında elimizde. Şimdi biraz düşünelim. Sıradan bir mühendis mi olmak isterdiniz, yoksa bir enstrüman çalan, bir tiyatro oyununda rol alan, bir müzik zevki olan, resim yapan, düzenli sinema ve/veya tiyatroya giden ya da güzel fotoğraflar çeken, yani sanat ağacının bir dalına küçücük de olsa bir kurdele bağlamış bir mühendis mi olmak isterdiniz?

“Ruhun en temel besleyicilerinden birisi de sanattır.” 28


Tüm bu eylemleri herhangi bir mesleğin önüne koyduğumuzda aslında rengarenk bir meslek beliriveriyor gözümüzde. Bunun temel nedeni ise ruhun beslenmesi ve bu sayede yaptığımız işe berrak bir zihinle odaklanabilmemiz. Evet tüm bunlardan birini dahi profesyonel olarak yapmak lisans eğitimimizi devam ettirirken, zorlu bir emek ister ancak hobi seviyesinde ruhumuzu dinlendirmek için profesyonel kulvara çıkmamıza gerek yoktur.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

“Sanatın kilit taşlarından birisi de yaratıcılıktır. “

Sanat dallarının bir diğer katkısı ise iletişim ve psikolojiye olan katkısıdır. Örneğin şarkı söylemek, ritimle hareket Sanatın kilit taşlarından birisi de etmek, dinlemek ya da çalgı çalmak yaratıcılıktır. Keskin kalıpların içinde müzikal oluşumları öğrenmemizi sağlar kalmamamızı özellikle bize tembihler. ve bu etkinlikler, bedensel koordinasyon, Örneğin bir enstrüman çaldığınızda zamanlama, hafıza, konsantrasyon ve kendinize ait yorumlar ekleyebilirsiniz dinleme becerilerimizi geliştirmeye bir melodiye ya da bir tiyatro oyununda doğaçlama yapabilirsiniz ve bu bazen bir yardımcı olur. Bu sayılan beceriler günlük hayatımızda ve/veya kariyerimizde çok krizi yönetmenize yardımcı olabilir. defa kullandığımız becerilerdir. Tüm bu kazanılan yetenekler sizin karşılaştığınız olaylara farklı bir bakış açı- Karşılaşılan zorluklarda, sanatla uğraşan sıyla bakmanızı, daha pratik, daha yaratıcı ve uğraşmayan bir bireyin nasıl fark edileceğini gözler önüne sermekte. çözümler üretmenizi sağlar.

29


Edmont Goblot der ki, “Sanat, doğaya ilave edilmiş insan, daha iyisi insana ilave edilmiş insandır.” Bir fotoğraf makinesi ile bir nesneyi ne kadar farklı yönlerden çekebileceğinizi; beyaz bir tuvale ne kadar farklı renklerle aynı şeyi ifade edebileceğinizi; aynı hisleri uyandıracak ne kadar çok şarkının olduğunu, aynı umudu verecek ne kadar çok şiirin olacağını hayal edin. Mümkün müdür ki sanatla uğraşan bir insan, bu kadar farklılık dünyası içinde önyargılı olabilsin?

Yürüdüğümüz bu hayat yolunda bize dopdolu ve capcanlı bir nefes sunan sanatı yanımızdan eksik etmeyelim ki ruhumuz beslendikçe, kariyerimiz de hayatımız da beslensin.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

31


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

ERASMUS NEDİR, NE ‘‘Ben bir dünya vatandaşıyım, herkese ama herkese bir yabancı olarak bilinirim.’’

Desiderius Erasmus Avrupa’daki Yüksek Öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yüksek Öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır.

32

İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan almıştır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

DEĞİLDİR ? Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin Yüksek Öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirmek istenilmesidir.

Erasmus hedefleri arasında Avrupa’da Yüksek Öğrenimin kalitesini arttırmak vardır.

Emine Süer

Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl yüzlerce öğrenci ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurtdışında geçirme imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı önyargısız yaklaşabilme becerisini geliştirmek de erasmusun hedefleri arasındadır. 33


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Erasmus’u Nasıl Yaparım? Erasmus üniversitedeyken yurt dışına çıkma yollarından biridir. Erasmus yapmak için üniversite öğrencisi olmanız, üniversitenizin erasmus programını destekliyor olması gerekiyor bunun dışında okulda yapılan erasmus sınavından geçerli not almanız gereklidir.

Peki Erasmus Ne Değildir?

Bu sınavın yapılmasının sebebi siz erasmusa gittikten sora anlaşmayı sağlayacak kadar İngilizceniz var mı bunu belirlemek için yapıyorlar. Daha sonra üniversite seçme, okulunuzun anlaşmalı olduğu okullar arasından seçim yaptıktan sonra Burak Yıldız kabul mektubunuzun gelmesini bekliyorsunuz. Tüm bu aşamaları olumlu atlattıysanız TEBRİKLER siz de artık erasmus öğrencisisiniz.

Şu bir gerçek ki erasmus yapanların büyük bir çoğunluğu İngilizce mi geliştirmek için gitmek istiyorum cümlesini ağızların bir kere de olsa çıkarıyor ama gelin görün ki ilkokuldan bu yana yaklaşık 10 yıldır İngilizce dersini alan biz gençler hala ingilizcemi ilerletmek için gitmek istiyorum cümlesini kuruyoruz. Size sormak istiyorum yaklaşık 10 yıldır aldığımız bu dersi anlamayacak insanlar mıyız? Yoksa 10 yıl boyunca gerçekten o dersi alıyor muyduk? Bunu kendi içimizde sorgulayalım derim.

34

Anlatmak istediğim işin İngilizce kısmını erasmus için gittiğiniz yerde ilerletmeyi amaçlamayın bu amaçla giderseniz erasmusun gerçek amaçlarından sapabilir. Hatta olan İngilizcenizin üzerine pek de bir şey katamayabilirsiniz.


Erasmus programı tam anlamıyla burs programı değildir.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bu erasmus süreniz zarfında ne ile geçineceksiniz asıl soru bu. Okulların Evet ola ki erasmus’a gittiniz orada ne yiyekendilerine ait bütçeleri ile bazı okullar cek ne içeceksiniz gezmeniz var eee gitmişatıyorum 30 kişiye hibe veriyorsa bazı ken hediyeler alınacak, hiç denemediğiniz okullar 50 kişiye hibe veriyor bu tamayemekleri denemek isteyeceksiniz vs vs men karşı tarafın bütçesine göre değikısaca tüm Avrupayı haldur hurdur gezip şebiliyor. Lakin hibe çıkmaz ise kendiniz görüp denemediklerinizi deneyip tekrar bütçenizi karşılayıp gidebilirsiniz. memleketinize döneceksiniz.

Erasmus Stajı Erasmus stajı yine erasmusta olduğu gibi yurt dışına çıkma yollarından bir tanesi. Erasmusa oranla bir fark ile ersamus stajına yazın gidiliyor. Yaklaşık 3 aylık bir süreci kapsıyor ve yine erasmus sınavına giriyorsunuz. Her aşama erasmus ile aynı ama erasmusa oranla iyi yanları ve kötü yanlarıda var mesela istediğin ülkeye gidebilir istediğin yerde çalışabilirsiniz ama kötü yanıda kalacak yer bulma, şanslı biri değilseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Erasmus Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim? Erasmus yaparken o ülkenin kültürünü tanımaya çalışın o ülkenin yemeklerinden yiyin o ülkenin insanını tanıyın onlarla sohbet edin.Ola ki ülkenizden kişiler ile orada tanıştınız, karşılaştınız olabildiğince az ileşimde kalın. Sizin orada başka bir kültürü içinize sindire sindire yaşamanız lazım, siz orada ne kadar çok network kurarsanız size getirisi hayli olacaktır ve erasmusu doğru amaçla yapmış olacaksınız.

35


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

ŞİRKET Mİ KURMAK

Bu yazıdaki amacım şu an kuruluş aşamasında olan Artificient isimli şirketimizi kurma yolunda yaşadığımız zorlukları anlatmak, aynı zamanda şirket kurmak için nelere ihtiyacınız var ve nerelerden bunu sağlayabilirsiniz buna değinmektir.

Öncelikle bir tavsiye başlayayım, Artificient; Tübitak 1512 programına katılma sürecine alınmazdan önce iki farklı programdan reddedilmiştir. Sizlere tavsiyem eğer iş fikrinize gerçekten güveniyorsanız pes etmeyin…

İlk önce ne yapmalısın?

1 ay içerisinde ekip 4 kişiye ulaştı bundan sonraki ayda 8 kişi olmayı hedefliyoruz.

Bir şirket kurmak istiyorsanız öncelikle işe Ekip gerçekten çok önemli bir kişiyi ekibe ekiple başlamanız gerekmektedir. almaya karar vermeden önce çok fazla düşünüp, ekipteki eksikliklere göre bu Biz öncelikle iki kişilik bir çekirdek ekiple alanda belli yetkinliklere sahip olan kişileri başladık. dahil etmeniz lazım ki ilerleyen süreçlerde 36 işleriniz daha da akıcı olarak sağlanabilsin.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İSTİYORSUNUZ

İlker Mert Akbulut

Şirket kurabilmek için desteği nereden alacaksın? Bu sorunun birden fazla cevabı olabilir, eğer güzel bir fikriniz varsa ve fikri direk yatımcılara satabileceğinizi düşünüyorsanız direk fikrinizi yatırımcılara satabilirsiniz fakat bu pek mümkün olmayan bir yol çünkü insanlar sadece fikre yatırım yapmıyorlar, fikrin belli bir olgunluğa gelmiş olmasını istiyorlar bu açıdan bu yol pek de mümkün görünmüyor. Bir diğer yol ise belli hibeleri olan programlara başvurmaktır. Bu programlardan bildiklerimi paylaşayım sizlerle; Tusiad ‘Bu gençlikte iş var’ Programı: Programa iş fikriniz ile başvuru yapıyorsunuz. Hibesi 50.000 TL civarındadır. Bu alanda bizde başvuru yapmıştık ama


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Tübitak 1512 (BiGG): Bu kapsamda yine iş fikriniz ile başvuru yapıyorsunuz başvuru yapmadan önce belirlenen üniversitelerde belli kriterlere göre 3 aşamalı bir eleme programından geçiyorsunuz ve burada başarı sağladıktansonra Tübitak sistemine giriş yapabiliyorsun Tübitak’da da belli bir eleme oluyor ve sonucunda 150.000 TL ye kadar hibe alabiliyorsun.

Bizim projemiz şu an üniversite de ilk iki aşamayı geçti ve 3. yani son aşamada yaklaşık bir ay içerisinde Tübitak girişlerini yapacağız. Tübitak süreci yaklaşık 12 ay sürüyor ve hibenin tamamı bir anda verilmiyor belli zaman aralıklarında parça parça hibeyi alıyorsunuz, yani finansman anlamında gerçekten planınızı iyi kurmanız gerekmektedir yoksa gelen hibeyi etkin kullanamayıp istediğiniz süreçleri gerçekleştiremeyebilirsiniz.

KOSGEB:

Bundan önce anlattığım 2 konudan biraz farklı ilerliyor süreçler Kosgeb de yine iş fikrini kabul ettirmen gerekiyor tabii ki ama diğerleri kadar zor bir süreç değil bu süreç. Biz bu alanda henüz bir başvuru yapmadık ama kesinlikle buraya da başvurumuzu yapacağız çünkü maddi anlamda %60-70 civarlarında tüm giderlerini bir senelik olarak karşılamakta bu program.

Toparlayacak olursak; eğer bir iş fikriniz var ise bunu geliştirebilmek adına ekibinizde ki kişileri çok iyi seçin ve iş fikrinizi sürekli değişime açık tutun sürekli sabit fikirde kalırsanız hata yapar ve sürekli bir döngü içinde kalıp işim içinden çıkamaz hale gelirsiniz ve son olarak mutlaka bir destek programına başvurun ve hibesini almaya uğraşın çünkü gerçekten ortada hiçbir şey olmayan fikirlere yatırım bulmanız çok zor.

38

“Hiçbir zaman fikrinizden vazgeçmeyin ve bir olumsuzlukla karşılaşınca bu sizi daha da güçlendirsin. “


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİZ İZLEDİK SİZ DE İZLEYİN

Can Dostum

2011 yapımı Fransız filmin de , olağanüstü bir başarı hikayesi anlatmakla birlikte, insanların dış görünüşüne göre asla yargılamamak gerektiğini ve güçlü bir dostluğun her şeyden önemli olduğu anlatılmaktadır.

IMDB PUANI 8.6

Her Şeyin Teorisi

Modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor.

IMDB PUANI 7.7

Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin bir öğrencisiyken Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır.

39


2018 Türkiye İnternet Kullanım ve Sosyal Medya İstatistikleri

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Mehtap Gök

We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri “Digital in 2018 in Western Asia” ismiyle yayınlandı. Özellikle dijital pazarlama uzmanları ve sosyal medya uzmanlarını çok ilgilendirecek/bilgilendirecek altın değerinde bilgiler mevcut.

1

40

Türkiye için veriler şu şekilde başlıklandırılmış; 1-Türkiye’deki Dijital Dünyaya Genel Bakış 2-Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri 2018 3-Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2018

Türkiye’deki Dijital Dünyaya Genel Bakış


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

81 milyon nüfusluk ülkemizde, •Nüfusun %67’sini oluşturan 54.3 milyon internet kullanıcısı •Nüfusun %51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı •Nüfusun %54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.

Türkiye’deki yıllık dijital değişim istatistiklerine baktığımızda ise;

•İnternet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %13, yani 6 milyon kişi arttığını görüyoruz. (54.3 milyon internet kullanıcısı) •Aktif sosyal medya kullanıcı sayısında ise 3 milyonluk bir artış gerçekleşmiş. (51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı) •Aktif mobil sosyal medya kullanıcı sayısının ise %5’lik, yani 2 milyonluk bir artışla 44 milyona ulaştığını görmekteyiz.

41


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Şimdi de 2018 yılında Türkiye’de elektronik cihaz kullanımına bakalım. •Yetişkin insanların %98’i cep telefonu kullanırken, bunların %77’si akıllı telefona sahip. •Masaüstü bilgisayar veya laptop kullananların oranı %48 iken, tablet kullananların oranı %25.

42

•Giyilebilir teknoloji ürünleri kullananların oranı ise %9 olarak hesaplanmış. •Televizyonundan internete bağlanan kullanıcıların oranı %15. •Elektronik kitap okuyucuları ise %2’lik bir dilime sahip. •Televizyon ise %99 gibi büyük bir orana sahip, neredeyse herkesin televizyonu var.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İnsanlar internette günde ortalama 7 saat geçiriyorlar. İnsanların nelere ne kadar vakit harcadığına bakacak olursak kullanıcılar; •Günde ortalama 2 saat 48 dk sosyal medyada •Günde ortalama 2 saat 44 dk televizyon veya video izleyerek •Ve son olarak günde ortalama 1 saat 22 dk müzik dinleyerek geçiriyorlar.

2

Türkiye’de İnternet Kullanım İstatistikleri

Türkiye’de, nüfusun %67‘sine tekabül eden 54 Milyon internet kullanıcısı var ve bunların 51 Milyonu telefonlarından internete bağlanıyorlar. Telefondan internete bağlanan kullanıcılar toplam

İnternete bağlanmak için kullanılan cihazlara baktığımızda, geçen yıl kadarbüyük bir oran olmasa da mobil cihazların yükselişinin devam ettiğini görüyoruz.

43


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

İnternet kullanıcılarının %36’sı masaüstü bilgisayar veya laptoplarından, %62’si mobil cihazlardan ve %3‘ü tabletlerinden internete bağlanıyorlar.

44


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı İstatistikleri

Rapora göre Türkiye’de toplam 51 milyon sosyal medya kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 44 milyonu mobil cihazlar ile sosyal medyaya bağlanıyorlar.

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz: en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında YouTube geliyor. Onun hemen arkasından ise Facebook ve Instagram’ın geldiğini görüyoruz. En çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması ise tabiki Whatsapp.

45


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

HER AY KiTAPLAŞIYORUZ Her Şey Seninle Başlar! Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var! Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Hayatta ya tozu dumana katarsın, Ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!

Mümin Sekman

46


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

47


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

OFiSTE BUGÜN

BLOGGER OLMAK

İlk olarak ele almak istediğim konu “Neden Blogger Olmak İstiyoruz?” Benim ilk başladığım zamanlara göre şu anda biraz daha revaçta olan bir iş Bloggerlık yada şimdilerde hem maddi, hemde manevi daha çok getirisi olan YouTuberlık. Peki Neden? Benim çıkış noktam, yani nedenim; gelişim serüvenimi herkese açma, bir 7şeyler paylaşma, insanlara faydalı olma dürtüsüydü. Amacım bu olduğu içinde kısa vadede çok fazla beklentiler içine girmeden yoluma istikrarlı bir şekilde devam edebildim.

48


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Murat Bilginer

Ben üretirsem ve kalitemi ortaya koyarsam, özgün içerikleri insanlara sunarsam sayının her geçen gün artacağına inancım vardı. Öylede oldu. Günlük 20 30 kişi ile başlayan serüven şimdilerde ortalama günlük 6000 ziyaretle devam ediyor. Tavsiye 1 : Sağlam bir Neden bulun kendinize, ama ilk etapta bu nedeniniz maddi olmasın. Benim kendimce koyduğum en önemli kural, insanlara faydalı olma düşüncesiyle çıktığım bu yolda büyüsem de bu işten hiç bir zaman maddi gelir elde etmeyeceğim şeklindeydi.

49


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Maddiyata olan bağlılığımı neredeyse sıfıra indirmiştim. Tabi hepiniz böyle yapın gibi bir şey söylemiyorum. Ama en başta belli bir seviyeye gelene kadar çok büyük gelirler elde edebileceğiniz bir platform değil bunu anlatmak istiyorum.Büyümek içinse yapmanız gerekeni Steve Jobs yıllar önce söylemiş.

Büyümek için mutlaka küçük adımları hatta daha ileri giderek söyleyeyim, çoğu kişinin burun kıvırdığı sıradan adımları atmak zorundayız. Hiç bir başarı gökten zembille inip kişileri bulmuyor. Büyük bir çaba, büyük bir gayret gerekiyor.

“Hiç bir başarı gökten zembille inip kişileri bulmuyor. Büyük bir çaba, büyük bir gayret gerekiyor.”

Blogger Olmaya Karar Verdim, Ne Yazacağım? Kendinize çok güzel bir neden buldunuz ve artık kararınızı verdiniz blogunuzu açıp yazmak istiyorsunuz. Aklınızdaki ilk soru peki ne yazacağım? Benim kişisel kanaatim, üzerine çalıştığınız, uzman olmak için uğraştığınız konuları yazın. Böyle yapın ki yaptığınız iş üzerinizde eğreti durmasın. Yani şöyle örneklemek gerekirse,;

50

Benim uzmanlaşmaya çalıştığım alan yazılım. Ama yemek tarifi sitelerinin daha çok hit aldığını görüp, benimle hiç alakası olmayan yemek tarifi verme gibi bir işe girişirsem büyük ihtimal 3 gün sonra hem ben sıkılacağım, hemde hiç bir şekilde alakam olmayan bu iş üzerimde eğreti duracak. Samimi duygularımı yansıtamadığım içinde karşı tarafta çok sağlıklı olmayan bir algı yaratmış olacağım. Büyük ihtimal 3 ay sonrada blog sayfamın kapısına kilidi vurmuş olurum.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Tavsiye 2 : Size ait, sizin tecrübeleriniz, sizin duygularınız olan alanlar ve içerikler girin sayfanıza. Benim ilgi alanım ilk başladığımda bölümüm gereği Endüstri Mühendisliği, özel ilgim yazılım ve teknolojiydi. Bunun yanında hayatımda olan biten şeyleri de ileride güzel bir şekilde hatırlamak, o günleri tekrar yad etmek için onları yazarak başlamıştım. Zaten bu işi severek yapmaya başladığınızda, büyük zevk aldığınızda her geçen gün fikirler aklınızı meşgul ediyor ve yeni serüvenlere, yeni konulara, yeni başlıklara yelken açıyorsunuz.

Nasıl Sürdürülebilir Duruma Getirebilirim? Blog yazma işinde en sıkıntı çekilen durum sürekliliği sağlamaktır. Zor bir iştir sürekliliği sağlamak.

Tavsiye 3 : Bunu sağlamak için kendinize bir plan çizin, hedefler koyarak ilerlemeye çalışın. Hafta da en az bir içerik girme hedefini koyun ve bunu gerçekleştirmeye çalışın. Ben şu şekilde sürdürülebilir kıldım. Öğrendiğim her şeyi sayfama yazabileceğim bir şey olarak düşündüm. İçimde şu ateş yanıyordu diyebilirim. Bu bilgiyi öğrendim ve akşam eve gidip hemen bloglamalıyım.

51


INDUSTRYOLOG INDUSTRYOLOG MAGAZINE MAGAZINE | Kitlesel | KitleselGelişim Gelişim

Tavsiye 4 : Bilginizi paylaşmaktan kesinlikle çekinmeyin ve korkmayın. Size %100 teminat vererek söylüyorum paylaşırsanız paylaştığınızdan çok daha fazla büyürsünüz. Bunun nedenini bir kere daha yazmak istiyorum.

Blog Yazmak Neler Kazandırır? En güzel yere geldik. Peki blog yazarsam ne kazanırım diye sorguluyorsanız size bir kaç tanesini söyleyeyim. Benim en sevdiğim özelliklerinden biri şuydu. Bir şey öğrenmek istediğimde onu hemen bloguma yazı dizisi olarak girerdim. Sonra kendimde şu algı oluşurdu. Şimdi o kadar insan benden yazı bekliyor , 1 kişi bile beklese çok değerlidir.

52

Siz samimi bir şekilde tek elden yüzlerce binlerce insana bir bilgi gönderiyorsunuz. Sizin samimiyetinize inanan 10 tane insan size yazı ile ilgili geri bildirim verse 1 verdiniz 10 aldınız demektir. Paylaştığı için başka insanlardan geri kalan, büyüyemeyen, gelişemeyen kimse yoktur herhalde.

O yüzden bu alandaki gelişimime devam etmeliyim diye kendimi motive ederdim. Öğrendiğim pek çok yazılım dilini bloguma yazmış olmamın verdiği motivasyonla öğrendim diyebilirim.

“Bir şey öğrenmek istediğimde onu hemen bloguma yazı dizisi olarak girerdim. “


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bugün sokağa çıkıp 100 insan çevirseniz, bugün hangi hedefle kalktın, yarın için hedeflerin ne 1 aylık 3 aylık 1 senelik planın ne diye sorsanız eminim ki %90 cevap alamayacaksınız. İşte böyle bir ortamda güne bir hedefle uyanmak, yakın ve uzak dönem planlamalar yapmak sizi %90’ın önüne anlamlı bir şekilde geçirecektir. Her gün sabah kalktığımda blogumun istatistiklerine bakmak. Bugün 100 dü yarın 115 olunca sevinmek.

Ay sonunda toplam ziyaret 10 000 olunca havalara uçmak. Kendine hedefler koymak insana muhteşem bir kimlik, muhteşem bir bilinç ve benlik kazandırıyor. Yaşadığınızı, amaçlarınız için koştuğunuzu, heyecanlandığınızı, duygulandığınızı görüyorsunuz. Bu paha biçilmez bir şey. Blogum 6 yılda bana kazandırdığı ve kattığı en önemli şey.

53


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Hayat amacı oldu. Blog yazmak size ne kazandırıra verebileceğim en güzel cevaplardan bir diğeri saygınlıktır. İnsanlar paylaşabilen insanlara büyük saygı duyuyorlar. Çünkü Türkiye bilgi paylaşımının sürekli ve etkin yapıldığı bir kültüre sahip değil. İnsanlar aradıklarını sizin yazdıklarınızda bulunca, kendilerine ait bir problemi yazdığınız bir yazı sayesinde çözünce size olan saygıları artıyor.

İnsan bulunduğu toplum yada topluluk içinde mutlaka saygınlık kazanmak ister. Böyle bir etki yaratabildiğinde mutlu da olur. Büyük ihtimal sosyal medyada gelen likelar beynimizin neresine etki ediyorsa, bu durumda aynı yere etki ediyor. Ve bu hiç bir zaman bitmesin istiyorsunuz

Nurdilek Kasar

Blog bana ne kazandırdı için bir başka cevabım. Bu belki herkese ait bir şey değil herkeste olacak diye bir kuralda yok. Hedeflerim ve hayallerim doğrultusunda, tek başıma bir oda da başlayan serüven bana Akademiyi içindeki şimdiye kadar toplamda şu anda olan veya olmayan 100 den fazla güzel insanı kazandırdı. Son olarak hepsinden daha çok hoşunuza gidecek bir şey söylemek isterim. Üniversite hayatınız boyunca pek çok şey yapmaya çalışırsınız. Kulüplerde görevler alırsınız, teknik gezilere gidersiniz. Hepsi kıymetli şeyler ama bunlardan kazanımlarınızı iş verene yada İK uzmanına göstermeniz çok zordur.

Ama CV’nize yazacağınız Profesyonel Web sayfanızın linki size ait her şeyi tüm çıplaklığı ve somut haliyle ortaya koyacaktır. Sizi işe alacak olan kişilerin size bakış açılarını değişitirecek etkiye sahiptir. Çünkü Blog birey olabildiğinizi, kendi başınıza bir şeyler başarmak için uğraşabildiğinizi, azimli, istekli ve üretken olduğunuzun mesajını verir karşı tarafa. Artık kesin açıyorsun sanırım blog sayfanı. Sonuca gelecek olursam;

Yazmak kendinizi tanımanıza yardım eder. Sizi sorgulamaya, düşünmeye iter. Bu bizim bence en ihtiyaç duyduğumuz olgu. Bu kazanımları elde etmek istiyorsanız 54 bir yerden başlamanızı tavsiye ederim.Yapabilirsin.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

55


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

STEPHEN H

*1942-8 Ocak

Oxford

*1950-8 yaşındayken Londra’dan 20 mil uzaktaki St Albans’a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu.

*Liseden mezun olduktan sonra Oxford’da Fizik okumaya başladı çünkü asıl istediği Matematik bölümü mevcut değildi.

*1962-Oxford’dan mezun

olduktan sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine doktora yapmak için Cambridge’e gitti.

*1963- Amyotrofik lateral skleroz(ALS)’un belirtileri baş gösterdi ve 2 yıl ömrü kaldığı söylendi. Ve hayatındaki pek çok şeyi bundan sonra yapmaya başladı.

* 1965-23 yaşında doktorasını aldıktan

sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College’da profesör asistanı oldu.

* 1968-Hastalık, Hawking’i 26 yaşında tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti.

56

* 1970-Hastalığ

yetisi gittikçe zayıflaşt


HAWKING

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

k 1942’de İngiltere d’da doğdu.

* 2018-14 Mart 2018 tarihinde sabaha karşı, Cambridge, İngiltere’deki evinde 76 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

* 2007-Kennedy Uzay Merkezi’nde bir uzay simülasyonunu deneyimledi.

* 1994-Kendi özel hayatından da bahsettiği Kara Delikler ve Bebek Evrenler isimli eserini yayınladı.

* 1988-Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabını yayınladı,

* 1985-CERN’i ziyaret ederken zatürre kaptı ve nefes borusuna delik açılmasıyla sesini tamamen yitirdi

* 1974-Kara deliklerin vakum olmadıklarını

ispatladı ve Hawking Radyasyonu’nu terimleştirdi.

ğı daha da kötüleşti, konuşma tı ve araştırmalara yoğunlaştı.

57


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

STEPHEN HAWKING’ İN ALDIĞI ÖDÜLLER Doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.

1989’da önemli buluşları için Asturias Prensliği Ödülü’nü aldı.

1975’te Kara delik keşifleri i.in Pius XI Olağanüstü bilimsel araştırmaları için Bilim Madalyası’nı, 2006’da Royal Society Copley Madalyası’na layık görüldü. 1976’da Olağanüstü orijinal fikirleri sayesinde Hughes Madalyası’nı, 2009’da ABD’de sivillere verilebilen en yüksek nişana layık görüldü. 1978’de ise Einstein üzerine (Başkanlık Hürriyet Madalyası) genişletilmiş çalışmasıyla Albert Einstein Ödülü’nü aldı.

STEPHEN HAWKING’ İN KİTAPLARI Bilim Kitapları

Çocuk Kitapları

The Large Scale Structure of Space-Time

George’s Secret Key to the Universe George’s Cosmic Treasure Hunt

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere

George and the Big Bang

Kara Delikler ve Bebek Evrenler Ceviz Kabuğundaki Evren On the Shoulders of Giants A Briefer History of Time God Created the Integers The Grand Design

58

Hawking insanların 100 yıl içerisinde dünyayı terk etmesi ve farklı dünyalarda koloniler kurması gerektiğini söylemiştir. Hawking’e göre insanlar koloni kuramazlarsa hayatta kalamayacaktır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

59


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

KARİYER PLANLAMA İster iş dünyasına yeni girmiş olun isterseniz belirli bir tecrübeniz olsun, iyi bir kariyer

planlamasına sahip olmak geleceğinize yön vermek açısından önemlidir.

Kariyer Planlamasının Esasları

1

60

Farkındalık İyi bir kariyer planı yapmanın ilk temel kuralı kendi farkındalığımızı yaratmaktır. Yani kendi güçlü ve zayıf yönlerimizi belirleyip ona göre bir gelişim planı yapmalıyız.

Elbette zayıf yönlerimizi geliştirmek isteyebiliriz ancak geleceğimizi doğuştan getirdiğimiz ve sonradan geliştirdiğimiz güçlü yönlerimiz üzerine inşa etmek daha sağlam adımlar atmamızı sağlayacaktır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Can Karaduman

2

Kişisel Vizyon

Her ne kadar “vizyon” kelimesi kurumsal bir ifade gibi görünse de geleceğe dair kişisel bir vizyon sahibi olmak çok önemlidir. Kişisel vizyon sahibi olmak, rüzgarda kendiliğinden savrulan bir yaprak parçası ile kendi iradesiyle yol almaya çalışan bir bal arısı arasındaki fark gibidir. Kişisel vizyonumuz bizim hayattaki itici gücümüzü oluşturur.

“Kişisel vizyon sahibi olmak, rüzgarda kendiliğinden savrulan bir yaprak parçası ile kendi iradesiyle yol almaya çalışan bir bal arısı 61


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3

Bağlantılar

Çalışma hayatındaki iş bağlantıları, yalnızca iş ararken önemli değildir. Bu bağlantılar ile sürekli iletişim içerisinde kalmak, bir yandan yeni endüstri trendlerini takip etmenize yardımcı olurken diğer yandan bağlantılarınızın, sizin yetenekleriniz ve gelişiminizle ilgili güncel kalmalarını sağlar.

4

Mentor ve Sponsorlar Kariyer planlama süreci dinamik bir süreçtir. Bu süreçte bizlere yol gösterecek, tavsiye verebilecek ve bize şans verebilecek mentor ve sponsorlar bulmanız çok önemlidir. Böylece hem önemli hataları yapmaktan kaçınabilir hem de sizi objektif olarak değerlendiren ve gerektiğinde eleştirebilen bir öğretmen sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

5

Sürekli Öğrenme

Kariyer planlamanın bir önemli parçası da iç ve dış öğrenme fırsatlarına açık olmaktır. Gerektiğinde yatay görev değişiklikleri yaparak farklı disiplinlerde çalışıp, yeni bilgiler öğrenmeli ve bu tecrübenizi ilerideki kariyerinizi şekillendirmede kullanmalısınız.

62


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

6

Kariyerinizi Siz Yönlendirin

Kariyer planlaması yaparken her ne kadar çevrenizden, üstlerinizden ya da mentorlarınızdan destek alsanız da, kişisel kariyerinizi asla başkalarının eline bırakmayın. Elbette şirketiniz sizin için bir kariyer planı yapıyor olabilir, ancak unutmayın ki kimse sizi sizin kadar düşünmez ve iyi tanıyamaz.

Bu yüzden kariyerinizle ilgili planları ve istekleri ilgili kişilerle belirli aralıklarda paylaşın ve bilmelerini sağlayın. Böylece bir fırsat olduğunda sizin bununla ilgilendiğinizi bilmiş olurlar.

“Kimse sizi sizin kadar düşünmez ve iyi tanıyamaz.”

7

Risk Alın

Kariyer planınızı yaparken ya da süreç içerisinde çeşitli riskler almak fayda sağlayabilir. Elbette burada körü körüne risklerden bahsetmiyoruz. Çeşitli faktörleri düşünerek, planlı alacağınız bazı riskler sizin kariyerinizde farklı pencereler açmanızı sağlayabilir. Buna örnek olarak yurt dışında çalışma, sorumlu olduğunuz alan dışında bir proje yürütme gibi fırsatları sayabiliriz. Son olarak şunu belirtmek istiyorum, eğer kişisel hedeflerinizi yazılı hale getirirseniz ve bunları takip edersiniz kariyer planı sürecinde büyük fayda sağlayacaktır. Aksi halde planlı bir şekilde hareket etmek oldukça zorlaşır ve yaptığımız planlarda sapmalar olduğunda yeniden inşa etmek oldukça güç olur.

63


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Havva Hilal Gencer

ETKİNLİK Mİ İçinde olduğumuz organizasyona maksimum katkı sağlamak, yani ETKİN olmak ile organizasyon içerisinde hızla yükselmek, yani BAŞARILI olmak farklı yetkinlikler, farklı faaliyetler gerektiriyor.

64

Siz ne dersiniz ? Etkinlik mi Başarı mı ?


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

Selim Geçit

BAŞARI MI ?

mindmomentumtr.com

“Kurumsal dünyaya ilk girdiğim gün itibarı ile YÜKSELMEK benim için en önemli hedefti.” Yıllarca sadece “yükselmek” odaklı çalışmış olmanın zararını sonradan gördüm.

65


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

İlk Genel Müdürlük pozisyonuma atandığımda yaşadığım zorluklar, o pozisyona gelmek için yaşadığım zorluklara kıyasla çok daha yıpratıcı olmuştu.

Yönetim eğitimlerinde söz konusu acılı kariyer tecrübemi anlatırken, bilgisayar oyunlarını METAFOR olarak kullanıyorum..

Genelde bilgisayar oyunları gittikçe zorlaşan LEVEL’ lardan, aşamalardan oluşur. Bir sonraki daha zorlu daha heyecan verici aşamaya geçmek için, önceki aşama bitirilmelidir. Kimi oyun ise, içinde olduğunuz aşmadaki tüm görevleri bitirmeden bir sonraki aşamaya hızlıca geçmenize izin verir.

66

Ancak bu bir tuzaktır ve ilerideki bir “level” ı bitirmek için gerekli olacak anahtarı “hızlıca atladığınız” aşamada “toplamadığınız” için takılır kalırsınız. Devam etmek istiyorsanız önceki “level” lara geri dönmek zorunda kalırsınız.

Ben yıllarca, kurumsal kariyer “aşamalarını” hızlı hızlı atlamayı marifet bildim !


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

Kariyerim boyunca yükselmek için öncelikle kritik olan faaliyetlere vakit ayırıp bu alanlardaki yetkinlikleri geliştirdim, ancak birçok başka (acil olmadığını düşündüğüm) faaliyete yeterince zaman ayırmadığım için bu yetkinlikleri ihmal ettim.

Nasılsa istediğim pozisyonlara geliyordum.

Ama nasıl bir maliyetle ?

“Ortalama” bir yönetici zamanının %32’sini geleneksel yönetim faaliyetlerine, %29’unu iletişime, %20’sini insan kaynakları yönetimi faaliyetlerine ve % 19’unu ise sosyal ağ oluşturma faaliyetlerine ayırır. Ancak bireysel olarak farklı farklı yöneticilerin bu faaliyetlere ne kadar zaman ve çaba harcadığı yöneticiden yöneticiye değişir. 67


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

“Şirkete maksimum katkı sağlamak , yani gerçek ETKİN yönetici olmak ile şirket içerisinde hızla yükselmek , yani BAŞARILI yönetici olmak farklı faaliyetleri , farklı yetkinlikleri gerektirir.” Successful vs. Effective Real Managers FRED LUTHANS Nebraska Üniversitesi Profesörü Fred Luthans 1988 de yayınladığı makalede konu ile ilgili şaşırtıcı bulgularını işaret ediyor.

Hızlı yükselen (başarılı) yöneticiler ile, kuruma maksimum katkı sağlayan etkin yöneticilerin karakteristik özelliklerinin neredeyse hiç bir benzerlik göstermediğini söyleyen Luthans Makalesinde

Bu etkinin ortaya nasıl çıktığını, Terfilerin performansla olan ilişkisinin zannedildiğinden farklı olduğunu, Hızlı yükselen yöneticilerin kişisel hedefleri ile şirket hedeflerinin nasıl örtüşmediğini

68

Yalın bir dille aktarıyor.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

69


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Dergi Satışı Ve Başvurusu Hakkında Industryolog Magazine Online Dergidir. Aylık 2,65 $ 3 Aylık 6,65 $ 6 Aylık 13,65 $ 12 Aylık 26,65 $ Olarak Ücretlendirilmektedir. Üyelik Başvurularınızda Ödemelerinizi EFT ya da Kredi Kartı Yoluyla Yapabilirsiniz. Başvurularınızı www.industryolog.com üzerindeki satış sayfamızdan gerçekleştirebilirsiniz. Dergi İle İlgili Tüm Soru Ve Görüşlerinizi Bize Yazabilirsiniz dergi@industryolog.com Sosyal Medyada Bizleri Takip Etmeyi Unutmayın @industryolog

70


Industryolog Magazine Nisan Sayısı  

Industryolog Magazine Nisan Sayısı Çıktı. Industryolog Mağazada. Satın Almak İçin : https://www.shopier.com/632161 Bu Ay Kariyer Konusunu...

Industryolog Magazine Nisan Sayısı  

Industryolog Magazine Nisan Sayısı Çıktı. Industryolog Mağazada. Satın Almak İçin : https://www.shopier.com/632161 Bu Ay Kariyer Konusunu...

Advertisement