Page 1


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

2


Technic Magazine

İçindekiler

Dergi Sahibi Industryolog Akademi Üretim Mühendisi İle Firmanın Yaşam Döngüsü

6

Üretim Planlama Mühendisi Görevleri

12

Kalite Kontrol Mühendisi İle Sıfır Hata Yolculuğu

14

Stok Yönetimi

20

Excel’in İş Hayatındaki Önemi

24

Özlem Karakoç

Grup Teknolojisi&Hücresel Üretim

30

Özlem Karakoç

Daha Hızlı ve Daha Adil Sistemler İçin Çizelgeleme

44

Teori mi? Pratik mi?

52

Kaynakça

56

Genel Yayın Yönetmeni Murat Bilginer Yayın Kurulu Ayşenur Şengül Sena Karadeniz Etik Komisyonu Recep Metin

Editörler Sena Karadeniz Yağmur Görgülü Grafik Tasarım Murat Bilginer Fatma Duman Havva Hilal Gencer İletişim ik@industryolog.com 0 554 658 72 50 Sosyal Medya @industryolog

Tüm Hakları Saklıdır 2018

3


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

MURAT BİLGİNER Genel Yayın Yönetmeni

4


Acele Etmeyin Her Şey Olması Gerektiği Zamanda Olur Bir arkadaşımız geçen gün attığı bir mailde “Çok çalışıyorum. Ama istediğim sonucu alamıyorum.” diyordu. Uzunca yazılmış bir mail.

Bu da ne yazık ki pek çok konuda niteliksiz bilgilenmeye neden oldu. Her şeyin daha hızlı ve çabuk olması konusunda bizleri motive etti.

Normalde bu zamana kadar gelen mailler, özel olarak mesajlarda belirtilen ifadeler “ben nasıl başlayacağımı bilemiyorum, motive olamıyorum, harekete geçecek enerjiyi bulamıyorum nasıl başlamalıyım” şeklinde olurdu.

Sabrı unuttuk.

Bu gelen mailde ise daha farklı bir soruyla karşılaştım, sanırım bu bir ilkti. Kendisine hedef belirlemiş bir arkadaşımız, çalışmaya da başlamış ama sonuç alamadığından şikayet ediyordu. Sorunu düşündüm biraz maili okuyunca. Sorun: Çok çalışmak mı? Yoksa sonuç alamamak mı? Sonuç diye düşündüğümüz şeyin ne kadar gerçekten sonuç olduğunu bilmemek mi? Çok fazla odaklanıp körleşmek mi? Ya da başladığımız işin nerede sonuç vereceğini bilmemek mi? Daha bir çok soru kafamda döndü aynı anda. Sorduğum sorular kök nedene ulaşmaya çalışırken bana çok yardımcı oldular. Sonra arkadaşımı bıraktım kendimi düşünmeye başladım. Hiç sonuç alamadım diye yarım bıraktığım iş olmadı mı diye kendimi sorgulamaya başladım. Elbette vardı. Hem de defalarca kez yarım bıraktığım kısa zamanda sonuç alamadım diye bıraktığım çok fazla iş vardı. Kendi nedenlerimi sorgulamaya başladım ondan sonra. İlk iki nedenimi buldum. İki neden diyorum çünkü ikisi bir birini doğuran nedenledi. Bilgisizlik ve bunun sonucunda doğan acelecilik. Varacağım sonuca hangi şartlardan sonra ve hangi gereklilikleri yerine getirdikten sonra ulaşabileceğimi bilmediğim zamanlarda hep erken pes etmişim. Biraz aceleciyiz galiba. Hele ki girmiş olduğumuz bu teknolojik çağ bizi her sonuca daha hızlı ulaşmak zorunda hissetmemiz gerektiği konusunda her geçen gün biraz daha motive ediyor. Ne olacaksa çabuk olmalı. Hatta hemen şimdi olmalı. Sosyal medyada dakikaları düşürülen video paylaşım siteleri, karakterleri sınırlanan başka bir paylaşım sitesi. Bize hep şunu pompalıyor. Ne yapacaksan 1 dk içinde yapmak zorundasın. Ne anlatacaksan 240 karakterin var o kadarla derdini anlatmak zorundasın. Bunlar sayesinde hepimiz aslında kimyasal değil ama içerik haplarının müptelası haline geldik.

Halbuki bu sistemleri bizim için kuran kişilerin geçmişlerine bir göz atsak bu noktalara gelene kadar nasıl zorlu süreçlerden geçtiklerini nelere sabrettiklerini ve kaç girişimlerinde başarısız olduklarını göreceğiz. Dinlediğim bir TedX konuşmasında Müfit Can Saçıntı şöyle bir şey anlatmıştı. “Domatesler eğer dışarıdan bir müdahale olmazsa dur ben bu yazda 3 hafta erken kızarıyım demez” diyordu. Her şey tam zamanında ve olması gerektiği hızda gerçekleşir. Yaptığımız işlerdeki bilgisizliğimiz hangi noktada sonuç alacağımızı kestiremememiz çabuk pes etmemize neden olabiliyor. Burada bir örnekle daha olayı pekiştirmek istiyorum. Çin’de Bambu ağacı yetiştirilir. Bu ağacın yetiştirilmesi ise şöyledir; “Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.“ Aklımıza ilk şu soru gelebilir Bambu ağacı 6 haftada mı 27 metre boya ulaştı yoksa 5 yılda mı? Cevap sizce de basit değil mi? Tabi ki 5 yılda ulaştı diyebiliyoruz kolaylıkla. Çinlileri bu kadar sabretmeleri konusunda motive eden şey 5 yıl sonra alacakları sonuç konusunda bilgiye sahip olmalarıydı büyük ihtimal. Bir işe başlıyorsak önce gerekliliklerini öğrenmeye çalışalım. O alandaki bilimsel makalelere, paylaşılmış tecrübelere göz atalım o konuda bilgilenelim ki hangi noktada sonuç alabileceğimizin farkında olup hiçbir işimizi tam da belki sonuca çok yaklaşmışken bırakmak terketmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmayalım. Belki de ucunu kaçırdığımız zamanı, bilinçsizce daha hızlı peşinden koşarak değil, bilinçli bir dinamik sabırla ve daha kontrollü adımlarla yakalayabileceğiz. Zamanı yakaladığınızı hissettiğinizde her şey sizin için çok başka olacak.

5


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ FİRMALARDA HANGİ MÜHENDİSLİK ALANLARINDA ÇALIŞABİLİR?

6


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Endüstri mühendisliğinin iş alanı oldukça geniştir. Üretim ve hizmet alanının kapsadığı hemen her sektörde çalışma imkanı vardır. Endüstri mühendisliğinde aslolan şey uzmanlaşmadır. Bu yazımızda Endüstri Mühendislerinin üretimde çalışabileceği bazı mühendislik alanlarından ve firmaların neden Endüstri Mühendislerine ihtiyaç duyduklarından bahsedeceğiz. Endüstri Mühendisliklerinin çalışabilecekleri bazı mühendislik alanları: Üretim Mühendisi Üretim Planlama Mühendisi Kalite Kontrol Mühendisi

7


ÜRETİM MÜHENDİSİ İLE FİRMANIN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Üretim mühendisi imalatı yönlendiren kişidir. Hangi işin ne zaman kimler tarafından yapılacağını belirler. İşin daha hızlı ve ekonomik yapılması için çözümler üretir.

Batuhan Boncuk Gerekirse satın almaya da bulaşır. Şantiye şefi fabrikanın olmazsa olmazıdır. Bir üretim mühendisinin üretim ve imalat sürecine hâkim olması ve tüm süreç hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

MALİYET Görevlerinden ilki ürünlerin kalitesini bozma-

Şimdi Üretim Mühendisimizin görevlerine bakalım.

dan, maliyeti minimumda tutmaktır. En son ürünün maliyeti üretim mühendisi tarafından hesaplanır. Üretim mühendisinin maliyeti minimumda tutabilmesi için üretim ekipmanlarını değerlendirerek, en verimli halde çalıştıklarından emin olması gerekir. Ayrıca üretim bölümünde çalışanların, işlerini doğru şekilde yaptıklarından da emin olmalıdır. Üretilen ürün sayısının, müşteri talebini karşılayabilmesi de yine üretim mühendisinin sorumluluğundadır.

8


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

VERİMLİLİK Üretim mühendisinin bir diğer görevi de verimi hesaplamaktır. Verim nedir diye bir açıklama yapacak olursak verim, kaliteli ürün sayısının toplam ürün sayısına oranıdır. Verimi arttırmak için üretime kalite kontrol programları üretim mühendisi tarafından eklenmelidir. Bu programlar için detaylı prosedürler oluşturulmalı, belgelenmeli, geliştirilmeli, uygulanmalı ve kurulmalıdır. Programlar sonucunda elde edilecek ürün, birçok aşamada çeşitli kalite kontrol testlerine tabii tutulmalıdır.

9


ÜRETİM MÜHENDİSİNİN ÜRETİMDEKİ YERİ Üretim bölümünde çalışanların, işlerini doğru şekilde yaptıklarından emin olmak ve üretilen ürün sayısının, müşteri talebini karşılayabilmesi de yine üretim mühendisinin sorumluluğundadır.

Üretim departmanlarının lideri olan üretim mühendisleri, ekipmanlarda oluşabilecek arızalar sonucunda planlanan süreci aksatmamak için, bölümde bakım teknisyenleri bulundurmalıdırlar.

Ayrıca işçi sayısı eksik olduğunda, işlerin aksamaması için diğer işçiler, yine üretim mühendisi tarafından eğitilerek, birden fazla görevi yerine getirmelidirler.

10

ÜRETIM BÖLÜMÜNDE ÇALIŞANLARIN, IŞLERINI DOĞRU ŞEKILDE YAPTIKLARINDAN EMIN OLMAK ÜRETIM MÜHENDISININ GÖREVIDIR.


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

11


Şirketlerin üretim hedefinin gerçekleşmesi için yıllık, aylık, haftalık ve günlük üretim planının oluşturulması ve gerçekleşmesinin sağlamasından sorumlu kişilerdir. Üretim Planlama Mühendisi, genelde bir üretim planlama yazılımı yardımı ile üretim yönetimi yapar. Müşterilerden gelen taleplere göre sevkiyat planlaması yapar. Üretim kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak makine-personel verimlilik analizleri, hammadde kullanım ve ihtiyaç raporlarını hazırlar.

ÜRETİM PLANLAMA MÜHENDİSİNİN GÖREVELERİ

1

Planlama bölümüne bağlı her türlü faaliyetin en azından belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamak üretim planma mühendisimizin görev tanımında yer alan ilk maddemizdir.

2 12

Bu hedeflerin altında kalan faaliyetlerle ilgili olarak neden-sonuç analizi yaparak bunların gelişimini sağlamak da görev tanımımızda yer alır.


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

3

Üretim planlama mühendisimizin bir diğer görevi de mümkün olan noktalarda dünyadaki firmalarla benchmarking yaparak bu hedeflerin anlamlılığını sorgulamaktır.

4

Yalın üretim sistemini geliştirip takibini sağlamak ve kalite iyileştirme çalışmalarına katılmak da görevleri arasındadır.

?

ÜRETİM PLANLAMA FİRMALAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR Üretim yönetiminin işletme açısından birçok faydası vardır. Bunlardan biri raporlamadır; yani üretim yönetimi, mal ve kaynakların en etkin şekilde kullanılıp kullanılmadığını raporlar ve olası durumlarda iyileştirme imkânları sağlayarak ürünün/hizmetin verimli hale getirilmesini sağlar. Üretim yönetimi aynı zamanda kıt kaynakların etkili ve çözüm odaklı şekilde kullanılmasına yardımcı olduğundan yine verime yönelik olumlu etki yaratır.

Tüketicinin istediği doğrultuda mal/hizmet üretiminin belirlenmesi için gerekli analizlerin ve planlamaların yapılmasını sağlayan üretim yönetimi, aynı zamanda işletmedeki mevcut makinelerin ve teçhizatların nasıl ve ne şekilde kullanılmasının doğru olacağını, bakımlarını ve maliyetlerini saptamak gibi bir fayda da sağlar.

13


KALITE KONTROL MÜHENDISI İLE SIFIR HATA YOLCULUĞU

Her işletme; bağlı olduğu sektörde hedeflediği yere ve hitap etmek istediği kitleye göre bazı kalite standartları benimsemekte ve bu standartlara uygun bir şekilde faaliyet göstermektedir.

Kalite kontrol mühendisi, üretilen ürünün istenilen kalitede olup olmadığını denetlemekle kalmayıp en az maliyetle en kaliteli ürünün nasıl üretileceği konusunda çalışmalarda bulunur ve öneriler sunar.

Kalite kontrol departmanı, bir şirket ya da kurumun en önemli birimleri arasında yer aldığı için, kalite kontrol mühendisi iş ilanları yayınlayan firmalar, işe alacakları adaydan beklentilerini oldukça detaylı olarak belirtirler.

Üretim aşamasında gözden kaçan aksaklıkları tespit ederek sorunun kaynağına ulaşmak, üretimde etkin rol oynayan işçilerin ve makinelerin daha verimli çalışmasını sağlamak ve tüm bunları yaparken kaliteden ödün vermemek adına uygun şartları oluşturmak da kalite kontrol mühendislerinin görevleri arasında yer alır.

14


Kalite kontrol mühendisi iş ilanı veren firmalara, iş başvurusunda bulunacak adaylar; imalat ve üretim süreçlerini dikkatli bir şekilde takip edebilmeli ve tespit ettiği hataların nedeni ile çözümü hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

İşletmenin ürün kalitesini arttıracak nitelikte raporlar sunabilen çalışanlar, ilan veren firmaların en çok tercih ettiği kişiler olmaktadır. Fabrikanın hijyen standartlarından tutun da ürün standartlarına kadar her türlü standart ve standardın denetiminden kalite kontrol mühendisi sorumludur.

TÜKETİCİ ÜRÜNÜ İSTEMİYORSA NELER YAŞANIR? Kalite Kontrol mühendislerinin en büyük amaçlarından birisi de müşteri memnuniyetini karşılayabilmektir. Müşteri memnuniyeti çalışan memnuniyetine rağmen elde edilen bir şey değildir. Yani ikisi de aynı hedefe yöneliktir:

İnsan mutluluğu. Müşteri şikâyeti, iki durumu açıklamaktadır. Bu durumlardan biri işletmeye yönelik, diğeri ise şikâyetçi müşteriye yöneliktir. İşletme açısından, müşterilerine sunduğu mal ve hizmetlerde müşteriyi tatmin etmeyen bir eksiklik olduğu, müşteri açısından ise; işletmenin kendisine sunduğu mal ve hizmetlerde beklentilerini karşılamayan bir durum olduğu görülmektedir.

15


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Memnuniyetsiz olan müşterilerin araştırmalara göre yaklaşık %96’sı şikâyet etmemeyi ve birçoğu işletmeyi terk etmeye kadar diğer yolları dener. Bu bağlamda, memnun olmayan müşterilerin sadece %4’ünün şikâyetini işletmeye ilettiği düşünüldüğünde, işletmeye gelen şikâyetlerin 25 kat olarak değerlendirmemiz yerinde olacaktır.

Örneğin genellikle hizmetlere ilişkin hatalar; hizmet gerçekleştirilirken görülürken, mallara ilişkin hatalar çoğu zaman, müşteri, aksaklıkları üreticiye bildirdiğinde öğrenilebilmektedir. İnsanların değerlerine dokunan hizmet unutulmaz hizmet olacaktır.


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Peki, yazımızda müşteri gözünden şikâyetlerin neden olduğundan bahsettik ve genel olarak neyi kapsadığından bahsettik gelin şimdi de fabrika gözünden bakıp şikâyeti nasıl yöneteceğimize madde madde bakalım.

MÜŞTERI ŞIKAYET YÖNETIMI Müşteri şikâyet yönetimi adım adım olarak düşündüğümüzde birkaç adımdan oluşmaktadır.

Bunlardan ilki şikâyetlerin toplanması aşamasıdır. İnternet sitelerinden ve yahut ürüne özel geri bildirim verdiğimiz platformlardan teknik servislere firma telefon hatlarına kadar şikâyetin toplanması birçok farklı yolla gerçekleştirilmeye çalışılır.

17


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Ardından bizim bu bilgiyle ilgili bu bilgiyi analiz edip yorumlamamız müşteri şikâyet yönetiminde en kritik nokta olarak yer almaktadır. Özellikle günümüz dünyasında ve Endüstri 4.0 da gördüğümüz “Data Mining” (Veri Madenciliği) kısmı bu konumuza büyük bir örnektir.

Tüm bu bilgileri toplayıp analiz etme aşamamızdan sonra bir diğer en kritik nokta olan şikâyetlerin çözümlenmesi yer alır. Gerekli bilgiyi analiz ettikten sonra bu bilgiyle ne yapacağımız şirketimizin müşteri şikâyetleri konusunda bilinirliğini artırmak ve müşteriyi geri kazanma aşamasında kilit noktadır ve şirketler tarafından büyük önem verilmesi gerekir.

18


ŞIKÂYETLERIN ÇÖZÜMÜ İşletmenin şikâyeti çözmek ve cevaplamak için yapabileceklerine bakarsak, doğru zamanda hareket etmek müşteri şikâyetlerinde önemli bir yere sahip olduğu görülür. Çünkü biz gerekli zaman aralığında müşteri sorununu çözmediğimizde ne kadar sorunu çözersek çözelim müşteri mağduriyetini gideremediğimizden ilk hedefimiz olan yazımızda bahsetmiş olduğumuz insan mutluluğu maddesini gerçekleştirememiş oluruz ve sınıfta kalırız.

Şikâyette bulunan müşteriye kolaylık sağlama, müşteriden özür dileme sorundan ötürü şikâyet yönetiminde hanemize artı olarak yazılmaktadır. Müşteri şikâyet yönetiminde son maddemiz müşteriye karşı nezakettir. Müşterimizin sorununu doğru zamanda gerekli kolaylıklarla sağlasak bile bu aşamalarda müşteriye karşı nazik olmazsak eğer tüm emeklerimiz boşa gider. Müşteriye karşı nezaket bu anlamda atlanmaması ve önem verilmesi gereken bir başlık olarak karşımıza çıkmaktadır.


STOK YÖNETİMİ

Neslihan Sezer Stok, satın alınan ya da üretilen malzemelerin üretimde kullanılmak için beklemesidir. Stok kavramı işletme için önemli bir kavram olup, doğru ve sistemli bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde her işlemde birbirinden farklı bir sürü hata oluşacak, bu da işleyişi zorlaştıracaktır.

İşletmeler; farklılaşan talepleri karşılayabilmek, üretimin aralıksız ve sorunsuz çalışması için farklı

20

stok bulundurma politikaları benimsemektedirler.


Bahsettiğimiz stok türleri kısaca şu şekildedir: Hammadde ve satın alınan parçalar Bileşenler (Montaj için bekleyen parçalar) Yarı işlenmiş parçalar İşlenmiş parçalar Tamamlayıcı mallar Dağıtım stokları Bakım – onarım stokları Güven stoğu Beklenen/Beklenmeyen durum stoğu Parti büyüklüğü stoğu

NEDEN

STOK

TUTARIZ? Belli Dönemlerdeki Talep Artışını Karşılama Ürünler bazı dönemlerde çok satarken bazı dönemlerde de hiç satmayabilir. Bu çokluğun olduğu zamanlarda stok miktarını dengeli tutabilirsek, o ürünü piyasaya arz etmek kolaylaşacaktır.

Hazırlıksız Yakalanmama Beklenmeyen durumlarda ürünü istediğimiz gibi piyasaya sunamayabiliriz ya da hatalı ürün üretilebilir. Böyle durumlar için her zaman stok bulundurmakta fayda vardır. Örneğin; tatile çıktığımızda yanımızda her ihtimale karşı yedek tişört bulunduruyoruz. Beklenmeyen durumlarda o tişörtü kullanabileceğiz böylece bir sorun oluşmayacaktır.

21


Tedarik Maliyetlerini Düşürmek

Toplu olarak alınan her malın birim maliyeti düşecektir. Bu durumlara sahip malların yüksek hacimde alınması firmanın da maliyetlerini düşürecek, böylece stokta ürün bulundurabilmesini de sağlayacaktır.

Stok Yönetimi Üretimi devam ettirebilmek için işletmenin varlıklarını kontrol etmesini sağlar. Stokları belli bir düzeyde

Buraya kadar stok yönetiminin olumlu yönlerinden bahsettik. Ancak stokların da getirdiği birtakım olumsuzluklar da var.

tutabilmek için verimli stok yönetimi çalışması yapılmalıdır. Yüksek miktarda stok yapmakta olan firmaların, stok yönetiminin doğru yapılması maliyetleri önemli oranda etkileyecektir.

Stok tutmak depolama maliyetini arttırabilir.

Ürünün piyasa değeri azalırsa, stokta tutulanları elden çıkartmak gerekebilir. Bu durumda ürünlerin alındığı fiyattan daha az bir fiyata satılması gerçekleşebilir. Bu da işletme için istenmeyen durumlardandır.


23


Duygu Doğan

EXCEL’IN

İŞ HAYATINDAKI ÖNEMI Dünya hızla değişip gelişiyor. Rekabet ortamı gün geçtikçe kızışıyor. Artık tek bir konuda iyi olmak yeterli gelmiyor. Bir konuda gerçekten iyi olmamız ve başka birçok konuda da kendimizi yetiştirmemiz bekleniyor.

Nereden başlamalıyız? 24


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Excel bilindiği gibi Microsoft tarafından üretilen, her türlü veriyi tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu verilerle ilgili ihtiyaç duyacağımız hesaplamaları ve analizleri yapma imkânı sunan bir uygulama programıdır. İlk bakışta hücrelerden oluşan ve çok fazla işlevi yokmuş gibi gözüken bu program ile yapabilecek işlemlerin sınırı neredeyse yok gibidir. Excel sayılamayacak kadar fonksiyonu ile her türlü hesaplama, dönüştürme, derleme ve raporlama işlemlerini yapabilmemizi sağlar. Eğer iyi bir Excel kullanıcısı isek makroları kullanabilir bu sayede süreçlerimizi optimize edebiliriz. Makrolar aracılığı ile daha hızlı daha kolay ve daha güvenilir sonuçlara ulaşabiliriz.

Peki Neden Excel

?

Excel sahip olduğu özellikler sebebi ile günümüzde en çok kullanılan programlardan biridir. Birçok firma çalışmalarını Excel ortamında yürütmektedir. Bugün herhangi bir firmada işe başladığımızda orada Excel kullanılması ihtimali çok çok fazladır. Bu sebeplerden dolayı işe alımlarda Excel bilgi düzeyimiz önemli bir kriter olmaktadır.

25


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

EXCEL’İ

Nasıl İLERLETEBİLİRİM? Bilgiye ulaşmak hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Artık tek tıkla aradığımız her şeye ulaşabiliyoruz. İnternette Excel ile ilgili ücretsiz eğitim veren birçok site bulunmakta, bunlara göz atabilir, forumlara üye olabilir, Youtube üzerinden videolara ulaşabilirsiniz.

Tavsiye! Çizgi Tagem Excel başta olmak programlama adına birçok eğitim içerikli video yayınlamaktadır. Burada yer alan eğitimlere göz atabilir eğitimler sonucunda sertifika sahibi olabilirsiniz.

26


27


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM


GRUP TEKNOLOJİSİ & HÜCRESEL ÜRETİM SİSTEMİ

“Harekette birlik olmazsa, fikirdeki birlik faydasızdır.”

Demiş Muhammed İkbal. İnsan ile iş arasındaki ilişkide bu sözü neredeyse hepimiz doğrularız. Özellikle takım halinde bir iş yürütüyorsak…

Bu düşünceyi bir üretimde düşünebilir miyiz? R. Flander 1925’te buna benzer bir düşünce yapısını üretim sistemleri için düşündü. JONES&LAMSON machine company şirketinde üretim sistemlerini düzenleme yöntemlerinden biri olarak Amerikan Makine Mühendisleri Birliğine sunulması ile ortaya çıktı. 1959’da S. Mitrofanov ‘Escientific Principles of Group Technology” adlı kitabıyla bu sisteme “grup teknolojisi” adını vermiş oldu. 1960lı yıllardan itibaren grup teknolojisi ile ilgili akademik çalışmalar arttı.


Ayşenur Şengül

Grup teknolojisi, parçaların benzerliklerinden (geometrik şekillerinden veya işlem sırasından) faydalanarak gruplandırıp; bu grupları makinelerle uygun şekilde bağdaştırarak hücresel üretim yapmayı organize eden bir sistemdir. Grup teknolojisinde şüphesiz en kritik adım uygun parça ailelerini oluşturmak ve uygun makinelerle düzeni sağlayabilmektir.

Bu adımı doğru bir şekilde yapabilmemiz için iyi bir analiz yapmalıyız. Grup teknolojisi aynı zamanda bir analiz yöntemidir. Analiz ve planlamadan sonra bunu hayata geçirmemiz gerekir. Uygulama aşamasında ise elimizden hücresel imalat sistemi tutar. Şöyle açıklayabiliriz: Grup teknolojisini kullanarak parçalarla ilgili bilgi edinir ve ayrışım yaparız. Grup teknolojisini hayata geçirmiş oluruz.

31


Bu parçaların üretilmesi için makineler veya araçlar gerektiğinden en uygun şekilde bunları bağlaştırıp, atölyeyi istasyonlara böleriz. Artık bir sistem oluşmuştur ve çalıştırıp beklentimizi gözlemleriz. Bu da hücresel üretim sistemidir. Özellikle son 30 yılda işletme sahipleri verimlerini arttırmak ve grup teknolojisinin diğer avantajlarından yararlanmak için, bu yöntemi kullanmaya başlamışlardır.

Grup teknolojisi avantajlarını en fazla, çok parçalı fakat az partili ürünlerin üretiminde gözlemleriz. Çünkü bu tarz ürünlerin üretildiği sistemler genelde karmaşık ve anlaşılması zor sistemlerdir. En sade şekilde anlatacak olursak GT ile aslında sınıflandırma ve basitleştirme uygulanır.

BU IŞLEMLERIN ÜRETIME NE GIBI KATKISI OLUR? Düzenin olduğu ortamda kusuru bulmak daha kolay olur. Üretimdeki aksaklıkları belirlemek için yapılan her türlü kontrol işleminde çabukluk ve netlik kazandırır. Problemin hızlı, kolay ve güvenilir şekilde bulunmasını sağlar.

Grup teknolojisinin hücresel üretim sistemiyle işlediğini söylemiştik. Dolayısıyla daha kısa zamanda grup içindeki işlemleri hızlandırmış ve azaltmış olur.

32

Problemin hızlı, kolay vE güvenilir şekilde bulunmasını sağlar.


Çalışanlar grup haline getirilmiş olduğundan sorumluluk bilinci ve yardımlaşma artar. Bunun yanı sıra tek bir çalışana yüklenilmediğinden çalışana kolaylık sağlar ve motivasyonun yükselmesine katkıda bulunur. Sistemdeki makine ve insan ilişkilerinin bu düzeni verimliliği arttırır. Kayıp ve atıkları azaltır dolayısıyla depolamayı da kolaylaştırmış olur.

Grup Teknolojisini Uygulamak İstemeyen İşletmelerin Sebepleri Takım, alet ve malzemenin üzerinde bilimsel

Grup teknolojisini uygulamak, makine

yönetim ilkeleri uygulanmalıdır. Yöneticiler kendi

kullanımında artışa sebep olabilir. Bu durum

yöntemlerinden ayrılmak istemezler. Bu aynı

maliyete sebep olur.

zamanda iş-çalışan esnekliğini de etkilemektedir. Yani yönetici veya patron bu düzenden önce iş veya

Tüm bunların yanı sıra çalışanların

çalışanla ilgili istediği düzenlemeyi yapabilirken,

yeni düzeni öğrenmeleri için eğitimleri

grup teknolojisinden sonra işe ve çalışana düzenin

ve işi kabullenmeleri konusunda

gerektirdiği gibi hareket etmesi gerekebilir.

dirençleriyle karşılaşılması mümkündür.

33


Grup Teknolojisi Yapalım! Grup teknolojisinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta parça ailelerinin sınıflandırılmasıdır. Bu sınıflandırma çeşitli şekillerde yapılabilir. En az maliyetli ve en az karmaşaya sahip yöntem ise sezgisel gruplamadır. Bu gruplama yöntemi deneyimli biri tarafından görsel muayene ile yapılır.

Fiziksel olarak direkt inceleme veya fotoğraf üzerinden olabilir. Hassasiyet konusunda zayıf gibi gözükse de grup teknolojisi kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde (ve hala) en sık başvurulan yöntemdir.

En az maliyetli ve en az karmaşaya sahip yöntem sezgisel 34 gruplamadır.

Sezgisel gruplama yaparken parça ailelerini 2 farklı standartta ayırabiliriz; Bunlardan ilki geometri, boyut ve malzeme gibi parçaların fiziksel karakterlerine göre gruplamadır. İkincisi ise parçayı yapmada izlenen işlem sırasıdır.Burada amacımızı düşünerek hangi seçeneği seçeceğimize karar veririz.


Örneğin; X firmasının üretim atölyesinin boyut olarak çok küçük olduğunu varsayalım. Çalışanlar parçaların makinelere taşınmasında sıkıntı çekiyor. X firması yerden tasarruf etmek amacıyla yaptığı araştırmalar sonucunda grup teknolojisinin atölyeye uygulanmasını uygun buluyor.

Grup teknolojisi için parça aileleri oluşturulurkenparçayı yapmadaki işlem sırasına göre makineler düzenlenirse X firmasının bu sorunu ortadan kalkacaktır. Diğer bir yöntem ise parça sınıflandırma ve kodlamadır. Bu yöntemde parçalar, hem fiziksel karakterlerine göre hem de parçayı yapmada izlenen işlem sırasına göre gruplanır.

Yeni parça tasarımında ve işlem planlamasında parçaları tanımada kolaylık sağlar. Bilgisayar destekli veya manuel olarak her parçaya bir kimlik gibi kod verilir. Bu kodlama da üç farklı şekilde yapılabilir. Bunlar: 1. Hiyerarşik yapı 1. Zincir tipi yapı 3. Karma yapı


1

HİYERARŞİK YAPI

Her parçanın sembolü bir öncekinden devam edecek şekilde birbirini izleyen bir kod yapısına sahiptir. Genelde tekli kod kullanılır.

DÖNEL PARÇA A İSE

YUVARLAKSA 2

DÖNEL PARÇA B İSE

KESİKLİ YUVARLAK 1

DÜZENSİZ KESİKLİ İSE 2

DIŞTAN DİŞ B

DİŞLİ İSE 1

KUTU İSE 1

Şekil: Bir alın dişlisi için hiyerarşik kod yapısı

IÇTEN DİŞ A

KONİK DİŞLİ 1

DİĞER 3 ALIN DİŞLİSİ 2

Hiyerarşik kodlama yaparken ilk olarak hangİ özellİğe göre sınıflandırma yapacağımıza karar vermelİyİz.


2

ZİNCİR TİPİ YAPI Bu kodlamada aynı sıradaki her sembolün anlamı aynıdır. Kendinden önceki parçanın sembolüne bağlı değildir. Bilgi depolama kapasitesi tekli koda göre düşüktür. Genelde çoklu kod kullanılır. Mesela; 9 tane parçamız olsun ve kodları da aşağıda verildiği gibi olsun.

Parçalar

Kodlar

1…………………………………………… 00000 2…………………………………………… 00006 3…………………………………………… 00016 4…………………………………………… 10000 5…………………………………………… 10006 6…………………………………………… 10016 7…………………………………………… 60000 8…………………………………………… 60006 9………………………………………...….. 60016

Zincir yapıya göre parça aileleri

Birinci ailedeki ortaklık, kodların son

şu şekilde oluşur:

4 rakamlarının “0” olmasıdır.

Birinci parça ailesi: 1, 4, 7 İkinci parça ailesi: 2, 5, 8 Üçüncü parça ailesi: 3, 6, 9

1) 00000 2) 10000 3) 60000

37


3

KARMA YAPI Hiyerarşik ve zincir tipi yapıların karışımı şeklindedir. Genelde bilgisayar destekli çözümlenir.

ZINCIR KOD

ZINCIR KOD

HIYERARŞIK KOD

Yukarıdaki tablodan bağımsız olarak bu kod sistemini

Kodlamada her rakam veya simge parçayı

örneklendirelim:

temsil etmektedir.

1. Basamak parçanın cinsini, bundan

Bu yüzden kodlama yapılırken kodun anlaşılır

sonraki 5 basamak ise dişlinin özelliklerini,

ve net olmasına dikkat etmek gerekir.

8.basamak alt grubunun özelliklerini (malzeme gibi) tanımlamış olur.

!

Kodlama yapılırken anlaşılır ve net olmasına dikkat etmek gerekir.

38


Üretim akışı analizinden bahsedelim. Bu analiz de parça ailesi oluşturmak için kullanılan bir yöntemdir. Parçayı inceleyip ayırmak yerine üretim süreçlerinde geçtikleri yolları(rotaları) kullanarak, makine gruplamalarını belirler. Yani parçayı makineye göre değil, makinenin yerini parçaya göre düzenlemiş olur.

Burada makineyi parça gibi düşünmeliyiz. Şöyle açıklayalım; benzer rotalar belirleyicilerdir. Birbiri ardınca kullanılması gereken makineler yan yana olmalıdır. Parça numaraları işlem sıralarına göre belirlenir.

Kullanılan makinelerin yaptıkları işlemlerin benzerliğine göre gruplama yapılır. Parça-makine ilişkisi sağlamak amacıyla yeni sistem için yeni bir iş akışı oluşturulur. Burada oluşan dizilimler incelendikten sonra gruplar belirlenir ve makine sıralaması oluşturulur. Makineler parçalara ve görevlerine göre yeniden düzenlenmiş olur.

Grup teknolojisi için yapmış olduğumuz bu analiz ve verileri hayata geçirmek için bir sistem kullanmalıyız. Bu da HÜCRESEL ÜRETİM SİSTEMİDİR 39


HÜCRESEL ÜRETİM SİSTEMİ NEDİR? HÜS, grup teknolojisinin atölye sisteminde uygulanma biçimidir. Bu sistemde daha önce sınıflandırdığımız her gruba hücre denir. Parça veya parça ailelerinin üretimi için uygun makineler ile birlikte tanımlanıp gruplandırılmış halidir. Süreç içi işlerin azalması, malzeme aktarmada zaman ve enerjiden kazanç sağlaması, kapasite, planlama ve kontrollerin basitleşmesi gibi belirgin ve kısa vadede kendisini gösteren artıları vardır. Çeşitlilik gösteren, üretimi sonunda çok parçalı ürünler ortaya çıkaran atölyelerde mümkün olan en az israfla ürünü üretmeye çalışan bir sistemdir.

HÜS, GRUP TEKNOLOJISININ ATÖLYE SISTEMINDE UYGULANMA BIÇIMIDIR.

40


Burada parçalar parça ailelerini, makineler ise makine hücrelerini oluştururlar. Makine hücreleri ve parçaların organize olmuş haline üretim hücresi veya istasyon diyebiliriz. Bu üretim hücreleri oluşturulurken ilk olarak parça aileleri üretim özelliklerine göre gruplandırılır. Daha sonra gerekli makine, donanım ve iş görenler atanır. Yani parça aileleri makinelere atanmış olur. Bu birinci seçenektir. İkinci seçenekte de yine parça aileleri oluşturulur, gruplandırılır. Hangi grubun hangi makineleri kullanacağı belirlenir.

En çok kullanılan makine kilit makine seçilir. Bundan sonraki makine yerleşim planı da sık kullanılan (parçanın üretimi için gerek önemine göre) kilit makinenin yakınına yerleştirilerek yapılır.

41


INDUSTRYOLOG TECHNIC | ÜRETİM & YÖNETİM

Hücresel Üretim Sisteminde Kullanılan Makine Tipleri

1

TEK MAKINELI HÜCRE

3

YARI TÜMLEŞIK TAŞIMALI GRUP MAKINELI HÜCRE

Bu tarz hücrelerde tek bir makine tek bir

Birden fazla makinenin bir grup oluştur-

işlemi yapar. (tornalama, frezeleme gibi)

duğu hücrelerdir. Hücreler arasında parça taşınması için mekanize edilmiş bir taşıma sistemi mevcuttur.

2

ELLE TAŞIMALI GRUP MAKINELI HÜCRE Birden fazla makinenin bir grup oluşturduğu hücrelerdir. Grup içi makineler arasında parçayı taşıyan bir mekanizma bulunmamaktadır.

42

4

ESNEK IMALAT Otomatik işlem istasyonlarıyla tam tümleşik taşıma sistemlerinin birleşmiş organizasyonudur.


Makine tipleriyle tanıştıktan sonra makine hücrelerinin yerleşim tiplerini de öğrenelim. Burada üretilen parçaların rotaları önemlidir. Parçanın izlediği rotaya göre makine hücreleri yerleşim planı yapılır. Karışık modelli parçaların üretiminde genellikle

1 TEKRAR IŞLEMI

Parça hareketsizdir. Makinede seri şekilde devam eden birbirini izleyen operasyonlarla hücrede parça üretimi sağlanır.

2 SIRALI HAREKET

Parçaya yapılacak işlem tamamlandıktan sonra parça, komşu makineye ilerler.

3 ATLAMALI TAŞIMA Parçanın iki veya daha fazla makine

uzaklıkta bulunan makineye taşınmasıdır.

4 GERI TAKIPLİ HAREKET Parçanın mevcut makineden gerideki makineye ilerlemesidir.

Grup teknolojisi ve hücresel üretim sistemini uyguladıktan sonra hücrelerin performans değerlendirilmesi yapılıp kontrol edilmelidir.


Daha Hızlı v Sistem

CiZELG .

Çizelgeleme, işlerin etkin ve düzenli bir şekilde kaynaklara dağılması işlemidir. Genel olarak, işlerin ihtiyaç duyduğu çok farklı kaynaklar söz konusudur. Aynı zamanda bu kaynakların miktarı ve işler için gerekli zaman oldukça kısıtlıdır. Ayrıca işlerin belirli bir zaman aralığında ve belirli bir sıraya göre bitirilmesine de ihtiyaç duyulabilir. Bu dinamikler işlerin ve bunun yanı sıra kaynakların çok farklı kısıtlara sahip olabileceği anlamına gelir ve bu yüzden çizelgeleme çok karmaşık bir süreçtir.

44

Bir dizi işin belirli özelliklerine göre sıraya dizilmesi işlemine kısaca ÇİZELGELEME denir.


Buse Uslu

ve Daha Adil mler İçin

GELEME

GELENEKSEL ÜRETİM SİSTEMLERİ Ürüne uygulanan stok politikasına göre,

Çizelgeleme genel olarak hayatımızın her yerinde yer almaktadır. Bu sayıda çizelgelemenin üretim

Ürün çeşidi ve üretim miktarına göre, Üretim sürecine göre, Ürün cinsine göre olma üzere 4 kategoride

alanına hep birlikte değineceğiz. Üretim alanı olarak bakıldığında; Bir ürünü oluşturan iş parçalarının eldeki tek veya çok sayıda makinelerde hangi sırada, ne zaman işleneceğinin saptanmasıdır diyebiliriz.

incelenmektedir

Sıralamanın olduğu yerde çizelgeleme vardır.


ÜRETİM SÜRECİNE GÖRE ÜRETİM SİSTEMLERİ Atölye Tipi Üretim Akış Tipi Üretim Sabit Konumlu Atölye

ÜRÜN ÇEŞİDİ VE ÜRERİM MİKTARINA GÖRE ÜRETİM SİSTEMLERİ Proses Tipi Üretim Kitle Tipi Üretim Parti Tipi Üretim Proje Tipi Üretim


ÇİZELGELEMENİN TEMEL AMAÇLARI Çizelgeleme faaliyeti sonucu, bir üretim veya hizmet merkezinde işlem görmesi gereken birden fazla sayıda işin “hangi sıra” ile yapılacağı belirlenir. Yapılan sıra bir performans kriteri veya kuralına göre değerlendirilir, örneğin ilk gelen ilk işlem görür veya en acil olan ilk işlem görür gibi kurallar olabilir. Üretim olanaklarının en “etkin” biçimde kullanılması. Müşteri taleplerine olabildiğince “çabuk” cevap verilmesi. İşlerin, teslim tarihlerinde gecikmeye neden olunmadan tamamlanması. Yarı mamul envanterinin en küçüklenmesi.

Yapılan sıra performans kriteri veya kuralına göre değerlendirilir.

Fazla mesai çalışmalarının en küçüklenmesi

47


ÇEŞİTLERİ VE UYGULAMA ALANLARI İŞ ÇİZELGELEME İş Çizelgeleme bir ürünü oluşturan iş parçalarının eldeki tek veya çok sayıda makinelerde hangi sırada, ne zaman işleneceğinin saptanmasıdır. • Tek makineli çizelgeleme, • Paralel makineli çizelgeleme, • Akış tipi çizelgeleme, • Atölye tipi çizelgeleme, • Personel çizelgeleme, • İş yeri çizelgeleme, • Proje çizelgeleme, • Atölye çizelgeleme, • Esnek montaj hatlarının çizelgelenmesi, • Ekonomik parti çizelgeleme, • Tedarik zincirinde planlama ve çizelgeleme, • Araç/Ekipman (AGV, vinç) çizelgeleme ve rotalama, • Kaynak Kısıtlı Proje çizelgeleme, • Montaj hatlarının çizelgelenmesi.

HİZMET SİSTEMİ ÇİZELGELEME • Personel çizelgeleme • Hastane çizelgeleme • Uçak/Otobüs/Tren Çizelgeleme, • Hastanelerde doktor/hemşire çizelgeleme, • Ders programı/sınav çizelgeleme, • Kaynak Kısıtlı Proje çizelgeleme, • Otel/havayolu/araba rezervasyon sistemleri Mürettebat çizelgeleme.

48


ÇİZELGELEME NELERİ ÖNLER? • Siparişlerin geç teslim edilmesi, • Kurulu kapasitenin tam kullanılmaması, Üretim temin süresinin artması, • Üretimde darboğazlar, • WIP stoklarının artması, • Müşterilerin memnuniyetsizliği, • Müşteri kaybı.

PERFORMANS ÖLÇÜTLERİ Gerçek hayatta farkında olmadan birden çok yerde çizelgeleme yaparız. Günlük yapılacak listesi buna başlıca örnektir. Amacımız günümüzü maksimum fayda ile işlerimizi tamamlamaktır. Bu bölümde ise günlük yaşamımıza bakarak çizelgeleme performans ölçütlerinin neler olduğuna

ÇİZELGELEME UNSURLARI

1

Faaliyet (Üretim, Servis vb.)

değineceğiz.

CMAX MAKSİMUM TAMAMLAMA ZAMANI Günlük yapılacaklar listesini oluştururken Cmax’ı uygularız.

CC

2

ARA STOKLARI MİNİMİZE ETME

Kaynak (Makine, Operatör vb.)

En çok otomobil sektörlerinde rastlanılmaktadır. Hat içerisinde bulunan malzeme

3

bekleme yerlerindeki yar ımamülün

Zaman (Başlama, Bitiş vb.)

minimum sürede beklemesi olarak örnek verebiliriz.

49


C wC

AĞIRLIKLARINA GÖRE ARA STOKLARI MİNİMİZE ETME ∑C ile aynı olmakla birlikte w ağırlığı ifade etmektedir. W göre işlerin önem dereceleri

PROBLEM GÖSTERİMİ

belirlenir ve ona göre işleme sokulur.

Çizelgeleme problemlerinde iki türlü

LMAX

gösterim bulunmaktadır.

de kullanırız. Burada Lmax; Toplam süre-o işin

1. Gösterim

süresi olarak hesaplanır ve sonucuna göre bir

k/m/X/Y:

Bir işin maksimum gecikmesini istediğimiz-

sıralama gerçekleştirilir.

EMAX Bir işin maksimum erken bitmesini azaltmak için kullanılır. En çok kullanan sektör

GIDA SEKTÖRÜDÜR.

nT Bir iş gecikip gecikmemesi önemli ise nT ye

Bu gösterimde soldan sağa okumak şartıyla İş sayısı, makine sayısı, makine konfigürasyonu ve performans ölçütü olarak okunur. 8/3/F/Cmax: 8 işli 3 makineli Akış tipinde maksimum tamamlanma zamanı

2. Gösterim Xk//Y: Bu gösterimde öcelikle k değeri daha sonra X in

başvurulur.

anlamı ve son olarak Y okunur.

nwT

F3//Cmax: 3 makineli Akış tipinde

Eğer işin ağırlığı(önem derecesi) var ise nT yöntemi yerine nwT kullanılır.

E Toplam erken bitirmeyi minimize etme. Burada tedarikçiler erken biten işi stokta tutup fazla maliyet yapmak yerine anlaştıkları zamanda bitirebilmeyi amaçlamışlardır.

T Bir işin toplam gecikmesini minimize etme. Burada tedarikçiler toplam mamullerin teslim tarihini gecikmemesi için kullandıkları yöntemdir.

maksimum tamamlanma zamanı


TEORİ Mİ?

Ezgi Çayır

Yıllarca okul sıralarında isyan ettiğimiz “Bu benim nerede işime yarayacak?”, “Ne işime yarayacak?” sorularına cevap niteliğinde kaleme aldığım yazım. Okul hayatımız boyunca genellikle pratikten ziyade hep teorik bir öğretim sisteminden geçtik. İş hayatına geçtiğimizde ise bu teorik öğretimin tek başına hiçbir işe yaramadığını görmekteyiz. Özellikle üretim sektöründe teoride öğrenilenin pratikte uygulanması ve bunun olabildiğince koordine ilerlemesi çok önemlidir. Bir işin sadece pratiğini öğrenmek veyahut teoriğini bilmek bize yeterli verimi sağlamayacaktır. Somut bir örnekle destekleyebilmek için korna üreten bir otomotiv firmasını düşünelim.

52


PRATİK Mİ? Bu firma bir ERP programına geçmek istemektedir. Programa geçiş için ürün ağaçları ve iş akış şemalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iş akış şemaları ve ürün ağaçları ile ilgili daha önce pratik yapmış olan Ar-Ge sorumlumuz kendi gördüğü şekilde bir akış şeması oluşturacak ve oluşabilecek problemleri dikkate alarak yapmış olduğu şemaları sunacaktır. Ancak belli bir standardı olmayan şemalar programa geçiş de hata verdirecek ve sürecin uzamasına neden olacaktır.

Okulda öğrenmiş olan mühendisimiz ise teorik bilgisiyle gerekli çizimlerini yapıp öğrendiği standart akış şemaları ve ürün ağaçlarını firmaya sunacaktır.

Bir işin sadece pratiğini öğrenmek veya teoriğini bilmek bize yeterli verimi sağlamayacaktır. 53


Teorik bilgiyle oluşturulan simülasyon modeli uygulandıkça belli bir deneyim sağlar ve üretime geçildiğinde hata payını oldukça düşürür.

Bu süreç bir çeşit simülasyon gibi düşünülebilir. Teorik bilgiyle oluşturulan simülasyon modeli uygulandıkça belli bir deneyim sağlar ve üretime geçildiğinde hata payını oldukça düşürür. Bu da gereksiz maliyetleri önleyerek maliyetleri azaltır ve verimliliği arttırır. Yazının başında bahsettiğimiz “Bu benim nerede, ne işime yarayacak?” sorularına da böylelikle cevap vermiş olmaktayız. Öğrendiğimiz o teorik bilgiler iş yaşamına geçtiğimizde uygulamayla birleşerek bizlere çok büyük faydalar sağlayacaktır. Hatalarımız azalacak ve kendi verimliliğimiz de artacaktır. Teori ve uygulamayı koordineli götüreBu şemalar program için çok büyük kolaylık sağlayacak olmasına rağmen akışta oluşabilecek hataları fark edemediği için program faaliyete geçtikten sonra daha büyük hatalar ortaya çıkacaktır. Üretim ile program uyumsuzluğu nedeniyle program kullanımının bir anlamı olmayıp ek iş yükü ve zarara neden olacaktır. Diğer bir örnek olarak da teoride daha sözel olarak ifade edilen ergonomiyi ele alabiliriz. Örneğin bir firmada çalışma duruşları ile ilgili ergonomik çalışmalar gerçekleştirilecek olsun. Bu çalışmalarda sadece teorik olarak öğrenilenler uygulanmaya çalışılırsa uygulamaya geçildiğinde oluşabilecek hatalar artacaktır. O nedenle ilk başlarda denenerek işin pratiği kazanılarak uygulamaya geçilmelidir.

54

bildiğimiz iş yaşamlarımız olması dileğiyle..


55


KAYNAKÇA https://tr.scribd.com/document/54963773/HUCRESEL-%C4%B0MALAT-S%C4%B0STEM%C4%B0 http://www.tankutaslantas.com/uretim-sistemlerinde-urun-siniflandirma-ve-kodlama/ http://enm.blogcu.com/grup-teknolojisinin-tanimi-nedir/8067807 http://edergi.sdu.edu.tr/index.php/iibfd/article/viewFile/2511/2255 http://www.yildiz.edu.tr/~tuzkaya/MUP_Ders_Notlari/GRUP_TEKNOLOJISI_VE_HUCRESEL_URETIM https://yalindanisman.com/hucresel-imalat-uygulamalari/ https://www.researchgate.net/publication/264912799_Tesis_Yerlesim_ Duzenlemesi_ve_Hucresel_Uretim ÜRETİM PLANLAMA DEPARTMANI https://www.youtube.com/watch?v=ajXeW32iDSA https://www.biymed.com/forum/kalite-yonetimi-sistemleri/uretim-planlama-gorev-tanimi-23068.html https://www.neyapar.net/uretim-planlama-muhendisi-ne-yapar/ https://www.nestle.com.tr/insan-kaynaklari/nestlede-kariyer/departmanlar https://www.atikeryazilim.com.tr/Cozumler/Atikim/Uretim-Planlama-Yonetimi http://www.faberinfinite.com/6-basic-principles-of-production-planning/ 56


Profile for Industryolog Academy

Industryolog Technic Üretime Endüstri Mühendisi Etkisi Sayı 2  

Industryolog Technic Üretime Endüstri Mühendisi Etkisi Sayı 2  

Advertisement