{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 1

.


www.dna.industryolog.com Industryolog Akademi’nin Tüm Yapısı Bu Sayfada


Industryolog Magazine

Dergi Sahibi Industryolog Akademi Genel Yayın Yönetmeni Murat Bilginer

İçindekiler

Yayın Kurulu Burak Yıldız Hilmi Barlas Cafer

Yapay Zekalaşıyoruz

6

Başarılı Girişimcilier Neden Aynı Kıyafetleri Giyerler

13

Start Up

17

Levent Şapçı Röportaj

24

Heyy Everyone Look At Here

30

Project Loon

35

Yazılımda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

37

Toplum 5.0

40

Türkiye Devler Liginde Son Durum

46

Neslihan Sezer Etik Komisyonu Fatma Duman Kardelen Bal Özlem Karakoç Editörler Erdem Aydın Ezgi Çayır Ali Demirkaya Grafik Tasarım Murat Bilginer İletişim dergi@industryolog.com 0 554 658 72 50 Sosyal Medya @industryolog

Tüm Hakları Saklıdır 2018


INDUSTRYOLOGMAGAZINE MAGAZINE| |Kitlesel Kitlesel Gelişim Gelişim INDUSTRYOLOG

MURAT BİLGİNER Genel Yayın Yönetmeni

4


Bir Düşünce N otu

Sözden Harekete Yeni Bir Başlangıç

Söylenecek çok sözünüz varsa nereden başlayacağınıza karar veremeyebiliyorsunuz. Benim de Industryolog Akademi’nin bu ilk dergisini sizlerle buluşturma serüveninde anlatmak istediğim çok konu var ama nereden başlayacağıma karar veremedim. Böyle düşünürken aslında Başlamak konusunun ne kadar değerli olduğunu bu yazıma daha başlayamamamdan anladım. O yüzden yapmak, yola çıkmak, başlamak konusunda birkaç söz söylemek istiyorum. Hepimizin aklında pek çok fikir pek çok düşünce var. Ancak gerek kendi çevre tasarımımız, gerek diğer etkenler bize hep sen bunu yapamazsın, başaramazsın gibi cümleler fısıldıyor. Yıllardır yapabildiğim en önemli şeylerden biri çevremde ne olduğuna hiç bakmadan öğrenilmiş çaresizlik durumlarına düşmeden hep elimde olanla başlamayı tercih etmem oldu. Kaybetmekten korkmadığınızda başlamak daha kolay oluyor. Yapmak konusunda değerli olduğunu düşündüğüm bir diğer konu ise yeterli olgunluğa geldiyseniz bunu bir ekiple yapmanızdır. İyi bir ekip tüm başarıya da, başarısızlığa da büyük anlamlar katabilir. Aklımızda var olan fikirleri başkaları gerçekleştirsin diye beklemektense burada her zaman hadi başlayalım sözünü kullanıyoruz. Bir arkadaşımız bir fikrini sunduğunda söylediğimiz tek cümle hemen bir adım at ve yapmaya başla. İyi ya da kötü olduğunu yol bize gösterecek. Bir fikrin detaylarına, yapmaya başlamadan önce saatlerce kafa yormak yerimizde saymamızın en büyük nedeni.

Yol yürüdükçe kendini gösterir. Oturduğumuz yerden yüksek bir tepe gibi görünen yolun 3 metre ilerisinde düzleştiğini, belki de artı yönde ivmelenebilecek kadar aşağıya doğru eğimleştiğini ancak yola koyulup biraz mesafe katettiğimiz zaman anlayabiliyoruz. Küçük bir anektod... Bir gün Çiçek ile Su tanışırlar. Çiçek suya şöyle der “ben seni çok seviyorum”. Su da aynen cevap verir “ben de seni çok seviyorum”. Günler geçer aynı diyalog devam eder. Aynı düşünceler aynı cümleler. Bir gün çiçek rahatsızlanır. Su’ya yine ben seni çok seviyorum der. Aynen cevap verir su “ben de seni seviyorum ama bir doktor çağırayım böyle olmaz”. Doktor gelir. Neyi var diye sorar su. “İyileşecek mi”?

Doktor cevap verir “hiçbir şeyi

yok sadece susuz kalmış”.

İşte tam da böyle bazı düşünceler, dilden çıkıp faaliyete dönmediği sürece, pek çok fikir çiçeğimiz olduğu gibi solup gidiyor ve gitmeye devam edecek. Biz şimdi bir işe daha başladık. Fikrimizi sözde bırakmadık. Sizleri de yapmaya harekete geçmeye davet ediyoruz. Çevrenizde yapılmış işlerin anlatılanların şaşası sizleri yanıltmasın. Hiçbir şey anlatıldığı kadar zor değil. Çok kolay olduğunu da söylemiyorum. Ama yapılabilir. O yüzden diyoruz ki haydi hep beraber Sözden Harekete Yeni Başlangıçlara...

5


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

YAPAY

ZEKALAŞIYORUZ

Yapay Zeka, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlama ile ilgilenen bir bilim dalıdır. İnsan zekasının karakteristiği alınarak, bilgisayara algoritma olarak uygulanarak gerçekleştirilir. İhtiyaçlara göre, hangi etkiye karşı nasıl bir tavır sergilenecekse, az veya fazla esnek ya da etkili yaklaşımlar sergilenebilir.

6

Fatma Duman

Robotların yapacakları çeşitli işler nelerdir?

Aklımıza burada hemen fabrikadaki işi yapan çalışan yerine robotun bu işi yapması gelmemelidir. Söz konusu yapay zeka olunca bu kadar dar düşünmemeliyiz. Bu robotlar bilgisayardaki özel programlar sayesinde konuşabilecek, hesap yapabilecek hatta satranç bile oynayabileceklerdir. Tabi robotların bu kadar fazla eylemi gerçekleştirmesinin insanlar üzerinde bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı da merak konusudur.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

YAPAY ZEKA UYGULAMALARI Son zamanlarda yapay zeka uygulamaları artmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre, işletmelerin bir kısmının yapay zekayı kabul ettiği tespit edildi. Zaman ilerledikçe işletmelerin büyük bir çoğunluğu yapay zekayı kabul etmeye başlayacaktır. Bu zaman dilimi aslında çok uzun değil.

2017 yılında 2016 yılına oranla yapay zekaya yapılan yatırımın %300 oranında arttığı gözlemlendi.

7


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

8


Apple Siri Apple Siri’ nin başlıca özelliği sorduğumuz sorulara cevap vermesidir. Örneğin, bir yemek tarifi sorduğumuzda Google ya da Wikipedia gibi araçları kullanarak bize sonuçları çıkartır. Bunun yanında telefon araması yapacağımız kişinin rehberdeki ismini söyleyip ara dediğimiz zaman o kişiyi aramaktadır. Ayrıca Apple Siri’den hava durumunu öğrenebiliriz, hatta arkadaşımızla girdiğimiz bir iddiadan kazanarak çıkmamızı sağlayacak bilgileri bize sunar. Apple Siri söylediklerimizi algılayıp, ne demek istediğimizi biliyor, yanıt verdiğinde bizi tanımış oluyor ve kendisini de bizi tanıdıkça geliştiriyor. Siri’ye bu şekilde baktığımızda aslında onu bir asistan olarak düşünebiliriz.

Yapay Zekalaşıyoruz

Bu özelliklerin dışında Apple Siri hakkında bir haberi de sizinle paylaşmak istiyorum. “Siri’nin kendisiyle konuşmadığını iddia eden bir adam telefonunu Apple teknik servisine götürdü. Teknik servis olayı çözemeyince konu ABD’deki merkeze iletildi. Yapılan araştırmalar sonucunda adamın Siri’ye sürekli kötü sözler söylediği ortaya çıktı. Siri’de sahibi sürekli kötü sözler söylediği için onunla konuşmama kararı almış ve o zamandan sonra sorulanlara sadece yazıyla cevap vermeye başlamış. ABD’deki merkez adama Siri’den özür dilemesi gerektiğini söylemiş ve sürekli iltifatlarda bulunmasını istemiştir. Daha sonra adam Siri’den uzun süre özür dilemiş ve iltifatlarda bulunmuştur. Bunun sonucunda Siri ile sahibi barışmıştır.” Bu haberi okuyunca gerçekten çok şaşırmıştım. Siri’nin bu davranışları yapay zekanın ne kadar geniş kapsamlı bir konu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

9


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

IBM Watson Watson, yapay zekanın göz bebeklerinden birisidir. Doktorların öngöremeyeceği kadar veriyi bir arada işleyip, teşhis ve tanıda tavsiyelerde bulunuyor. Hatta daha önceden gördüğü hastalardan yola çıkarak, tedavinin de en uygun nasıl yapılabileceği konusunda fikirler ileri sürebiliyor. Yani Watson, gelecekte hastanelerde size bakacak, tanıyı koyacak ve tedavi edecek doktorlardan biri olabilir. Watson tıbbi yönlendirmelerinin yanı sıra, suçla mücadele eden bir koruyucu gibi çalışmaktadır. Süper bilgisayar, siber suçlardan kaynaklanan dijital salgınlara karşı savaşıyor.

10

Watson karmaşık hastane kayıtlarını analiz ederek, mantıklı desenler keşfedebiliyor ve bundan öğrendiği sonuçları bize sunabiliyor.


Yapay Zekalaşıyoruz

DeepText spam ve rahatsız edici gönderileri anında filtrelenebilecek. DeepText aynı zamanda Messenger’da da kullanılabilen yapay zeka konuşmasının içeriğini ve konusunu anlayabilecek.

IBM’in bir raporuna göre Watson, günde ortalama 200.000’den fazla güvenlik bilgisini taramaktadır. Siber güvenlik ekipleri, siber saldırı riski varsa altyapı ve bilgisayar sistemleri ile verileri tarar. Taranan veri hacmi düşünüldüğünde, bu çok zaman alan bir görevdir. Watson tam da burada fark yaratıyor. İnsan odaklı araştırmacılarının aksine gelişmiş yazılım, 75,000 güvenlik açığı hakkında bilgi sahibi olabilir. Watson, 2020 yılına kadar 1,5 milyon siber güvenlik görevinde çalışacak.

Facebook DeepText Facebook bir insan kadar anlayan ve yazı yazabilen yapay zeka geliştirdiğini açıkladı. DeepText 20 farklı dilde işlem yapabilmektedir.

Şüphesiz ki bu özellik büyük yankı uyandıracaktır. Örneğin, Messenger üzerinden araca ihtiyacı olan birisini anlayacak ve yapay zeka kullanıcıya site üzerinden taksi çağırma olanağını sağlayacak. Kullanılan yapay zeka aynı zamanda satış yapacak olanları da belirleyebiliyor. Facebook’un alışveriş araçlarını önererek kullanıcıya kolaylık sağlayabiliyor. Facebook DeepText inanılmaz bir yapay zeka ile oluşturulmuş ve kullanılmaya başlandığı zaman hem güvenlik sıkıntılarını ortadan kaldıracak hem de birçok aşamada biz sosyal medya kullanıcılarına kolaylık sağlayacaktır.

11


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Soruyu Çöz Gönder 1 Sonraki Ücretli Sayımızı Hediye Olarak Gönderelim. 12


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Neslihan Sezer

Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Kıyafetleri Giyerler Yaptıkları çalışmalarla ve son yıllardaki etkin başarılarıyla hayatlarımızda yer edinen kurucuların bir ortak noktası olduğunu biliyor muydunuz?

Tek bir kıyafet seçmeleri Peki, bu ortak özelliğin onlar için anlamı ne? 13


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Genelde bir t-shirt, kapüşonlu sweatshirt ve kot pantolon giymeyi tercih eden Zuckerberg, Kasım 2014’te Facebook’ta canlı gerçekleşen röportajında şunları söyledi:

“ 14

Her gün bir milyardan fazla insana hizmet edebileceğim şanslı bir pozisyondayım. Bu yüzden saçma ve gereksiz şeylere enerjimi harcadığımda işimi yapmıyormuşum gibi hissediyorum.

Apple Kurucu Ortağı

Steve Jobs Apple CEO’su siyah balıkçı yaka üstü ve kot pantolonuyla biliniyor. Hatta bir ara tüm şirketin aynı üniformayı giymesini bile istemiş.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Fizikçi Albert Einstein Söylenene göre dahi fizikçinin hep aynı takımla dolu bir dolabı varmış. Her gün aynı takımı giyiyormuş. Ancak akademisyenler Einstein’ın kıyafet seçiminin ikinci eşinin işi olduğunu söylüyor. Eşinin vefatından sonra çoğunlukla pamuklu t-shirt ve sandalet giyerken görülüyor.

Peki neden tek kıyafet uygulamasını tercih etmiş olabilirler? Karar Vermeye Gerek Yok Her gün yeni yeni şeyler için karar veriyoruz zaten. Bir de sabah kalkıp yeni bir kombin düşünerek seçim üstüne seçim yapmamızın bize hiçbir faydası yok. Mark Zuckerberg gri t-shirtünü giymenin getirdiği özgürlüğün zevkini çıkarıyor: “Hayatımı olabildiğince basitleştirmeye çalışıBasit olan dahicedir. Karmaşık olan ise yorum, böylece topluma dikkat dağıtır. Kendinize bir stil belirhizmet etmek dışında olaleyin ve hep o stil üzerine gidin. Ona bildiğince az karar verebiliyogöre alışverişler yapın. rum.”

Basittir

Özgüveninizi ve Odaklanmanızı Artırır

Her gün ne yapacağınızı bilerek kalkmak size inanılmaz bir haz yaşatacaktır. Önceden belirlenmiş birtakım olayları zamanında yerine getirmenin de sonucunda özgüveninizi arttırmış olacaktır.

15


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

16


START UP

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Girişimcilerin Sırları

Startup, hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isimdir. İlk defa İngilizce’de kullanılan Start-up kelimesinin Türkçe içerisinde herhangi bir tam karşılığı bulunmuyor. Yine de Start-up denildiğinde birçok kişinin ilk aklına gelen tanım “yeni girişim” tanımı oluyor. Warby Parker’ın kurucularından ve ortak CEO’su olan Neil Blumenthal; “Bir başlangıç, çözümün açık olmadığı bir sorunu çözmek için çalışan bir şirkettir ve başarı garanti edilmez” diyor. Yani Start-up projeleri her zaman başarı getirecek ya da büyük bir şirket olabilecek anlamına gelmiyor. İlk olarak ABD’nin Silikon Vadisi içerisinden yayılmaya başlayan Start-up akımı, üretmeye yönelik bir halk oluşturmak ve teşvik etmek için son derece önemlidir. Bunun ülkenin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu kavrayan gelişmiş ülkeler bu tür Start-up projelerini normal şirket yerine C-Crop şirket statüsünde ele almaktadır.

İlker Mert Akbulut

İlk defa İngilizce’de kullanılan Start-up kelimesinin Türkçe içerisinde herhangi bir tam karşılığı bulunmuyor.

17


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bu statüdeki şirketlerin yasalarla destekli olarak resmi işlemleri kolaylaştırılırken bir de teşvik etmeye amaçlı olarak vergi muafiyeti veya indirimi gibi gelişmiş teşvikler sunulmaktadır. Start-uplara bakarken sorulması gereken ilk soru şu:

Ülkemizde ise maalesef Start-up tipinde şirket statüsü bulunmamaktadır.

Her girişim bir ‘yeni girişim’ midir? Yeni bir cafe, kitapçı ya da restoran açmak ya da herhangi bir işletme kurmak, start-up başlığı altında değerlendirilebilir mi? Hayır. Start-up’ın tanımı konusunda çok da aynı fikirde olmayan uzmanlarımız, en azından bu konuda hemfikir.

18

Bir işletmenin start-up sayılabilmesi için sahip olması gereken özelliklerin başında, “büyüme yeteneği” geliyor.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bir şirketin gerçekten büyümesi için gerekli olan şeyler de ikiye ayrılır. Bu noktada “start-upların büyüme yetenekleri vardır” dendiğinde ne kastettiğimi ve mahallenizdeki Rent A Car ile Uber’in neden farklı şekilde nitelendirdiğini anlatalım.

Bir şirketin gerçekten büyümesi için

1

Çok fazla insanın isteyeceği bir şey üretmesi

2

Bu insanlara ulaşarak hizmet sunması gerekir. Berberler, ilk maddede oldukça iyilerdir. Neredeyse herkes saç kesimine ihtiyaç duyar. Berberler ve diğer perakende satış mağazaları için problem ise sonuncu madde. Birçok şirket maddelerden sadece birini seçer.

Başarılı start-upların öne çıkan özellikleri ise iki maddeye de uygun hareket etmeleridir.

19


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

UBER

Nedir Ne İş Yapar? Bir Start-up projesi olan 2009 yılında San Francisco’dan ortaya çıkan Uber, kullanıcılarına özel sürücülerle özel araç hizmeti sunuyor. Uygulamanın arkasında ise Google var ve Uber, Google Maps üzerinden çalışıyor. Tüm büyük akıllı telefon platformlarında da bulunuyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarından bulundukları noktaya göre özel taksiler çağırabiliyorlar. Sürücünün kim olduğunu görüp aracın gelişini de takip edebiliyorlar. Aynı sistem ülkemizde de ilk olarak BiTaksi ile gelmiş olsa da Uber de şimdilik yalnızca İstanbul’da olmak kaydıyla hizmetine devam ediyor. Yine de Uber’i taksilerden ayıran önemli faktörler bulunuyor. 20

Türkiye’de Ayni Sistem İlk Defa BİTAKSİ İle Gelmiştir.

Uber’in ücretleri, yine bir taksi gibi başlangıç ve bitiş noktaları ile yolculuk süresine ve araçların çeşitlerine göre değişiyor. Kullanıcı, daha yolculuğu başlamadan fiyatın ne olacağını görüyor. Yine uygulama üzerinden kredi kartıyla ödeme imkanı sunan Uber sayesinde kullanıcı yanında para taşıma zorunluluğundan da kurtuluyor.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİGG

?

Peki ülkemizde bu tarz fikirlere destek veren kuruluşlar var mı

Tabiki bu tarz fikirlere destek veren bir kuruluş var; TUBİTAK BiGG girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmesi için büyük destek veriyor.

Program kapsamında girişimcilere girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır.

Nedir Ne İş Yapar? Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

21


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

22


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

23


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Silikon Vadisinde Bir Girişimci

Hilmi Barlas Cafer

LEVENT ŞAPÇI Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun, son on yıldır Silikon Vadisi’nde yaşayan ve uzun yıllar Hotspot Shield VPN’de Pazarlama Direktörü olarak görev yapmış Levent Şapcı ile Girişimcilik, Endüstri Mühendisliği, Amerika’da Yaşam, Amerika’da Endüstri Mühendisliği ve Silikon Vadisi Kültürü üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

1

Youtube Sürecinin size ne gibi katkıları oldu?

Youtube kanalında birçok girişimciyle, başarılı insanla sohbet ediyorum. Bu insanlarla oturup konuşurken onları dinlemenin çok faydası oldu. Çok şey öğrendim. Burada çok Türk girişimcilerle görüşme fırsatım oldu onların deneyimlerini dinlemek bana çok şey kattı.

24

Ben youtube kanalını açmadan önce tamamen tüketiciydim. Youtube kanalıyla beraber içerik üreten kişi oldum.


Sıfırdan bir şey üretmenin verdiği haz bambaşkaymış, bu beni aşırı derecede mutlu etti. Biliyorum ki birkaç kişi de olsa bu içeriği izledikten sonra motive olacak, özgüveni yerine gelecek ya da bir atılım yapacak.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bunun bana verdiği haz bambaşka bu kadar yoğun işimin arasında, onun dışında finansal olarak hiçbir getirisi yok zaten öyle bir beklentim de yok.

2

Sizi pazarlama alanına çeken şey ne oldu? Pazarlamanın püf noktalarından bahsedebilir misiniz?

Şimdi endüstri mühendisliği Sabancı Üniversitesinde üretim sistemleri mühendisliği olarak geçiyor. Ben üniversitedeyken birçok staj yaptım ve çoğu üretim ortamındaydı. Üretim beni çok çekmedi ve çok fazla keyif almadım fabrika ortamında bulunmaktan. Biraz daha iş yönetimi tarafına kaymak istiyordum. Açıkçası o zaman daha karar vermemiştim böyle marketing alanına kayacağım diye. Ne zaman ki buraya geldim buradaki çeşitli şirketlerin marketing tanıtımında arkadaşlarım oldu.

Onların tecrübelerini dinledikten sonra fark ettim ki benim mühendislik tarafındaki alt yapım buradaki çeşitli marketing alanlarına çok uygun. Ben tamamen performans pazarlaması dediğimiz kullanıcı büyütmesi, analitik alt yapı gerektiren marketing alanlarında uzmanlaştım. Benimde kreatif yönüm zayıf sayısal tarafım daha kuvvetli olduğu için çok ilgimi çekti ve bu alanda stajlar yapmaya başladım. Bu yüzden bu alanda kalmaya karar verdim, kendimi bu alanda geliştirdim.

25


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Öte yandan bu atılan adımların bu regülasyonlarında bir limiti olmalı yoksa işin içine çok fazla bürokrasi ve limitasyon girdiği zaman teknoloji üretimi çok yavaşlıyor.

3

Yapay zekanın insanlığa zararlarından bahsediliyor. Kendi algoritmalarını yazan yapay zekalar mevcut bu konuda ne düşünüyorsunuz? Teknolojinin sınırı sizce ne olmalıdır?

Yapay zekanın, bir noktada bize faydadan çok zarar sağlayabileceğine yönelik birden çok hipotez var. Buna yönelik çeşitli temel regülasyonların ortaya konmasına ve bunların zamanlı bir şekilde yapılmasına karşı değilim. Öte yandan teknolojinin çok hızlı gelişmesinin en büyük etkenlerinden biri bürokrasisinin sıfır olması ve regülasyonun da devletin ya da çeşitli mekanizmaların otoritelerin çok fazla söz sahibi olmaması. O yüzden o çok ince bir denge. Tamamen %100 regülasyon olmasın, hiç kimse karışmasın herkes istediğini yapsın demek istemiyorum. Bir regülasyon olmalı. Çünkü çok zeki insanlar diyor ki bak şöyle riskler ve tehlikeler var. O tehlikelere yönelik çeşitli adımlar atılmasında bir tehlike görmüyorum.

26

4

Oldukça başarılı bir kariyeriniz var. Tecrübelerinize dayanarak endüstri mühendislerine verebileceğiniz tavsiyeler var mı?

Endüstri mühendislerinin şöyle bir avantajı var. Farklı konulara yönelebiliyorsun. Yani çok geniş bir spektrumda geniş iş çevresine dayalı yönelebilirsin. Yazılım mühendisiysen yazılım yapıyorsun. Ama bir endüstri mühendisiysen dediğim gibi lojistik şirketinde veya bir otomotiv fabrikasında çalışabilirsin. Öncelikle hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermek. Bu konuda fikir sahibi olmak için yapabildiğiniz kadar fazla iş alanında staj yapın çeşitli şirketlerde çalışmayı görün. Hem de bu yolla biraz da olsa mezun olmadan tecrübe kazanmış olursunuz. Mezun olduğunuzda yeni iş bulduğunuzda bu tecrübenin çok fazla avantaj sağladığını göreceksiniz. Ama bundan da önemlisi ne istediğinize karar vermenizde çok yardımcı olacaktır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Öncelikle hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermek. Bu konuda fikir sahibi olmak için yapabildiğiniz kadar fazla iş alanında staj yapın çeşitli şirketlerde çalışmayı görün.

5

Silikon vadisine gelip, çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

En kolay yol dediğim gibi buraya okuyup gelmek ya da yeşil kart çıkarıp onunla gelebilirler. Çok iyi lisan konuşmanız lazım. Çok iyi ingilizce bilmeniz lazım, yaptığınız işte çok iyi olmanız lazım ve adaptasyonunuzun da üst düzey olması lazım. Ondan sonra dediğim gibi ama bu göçmenlik tarafında en kolay yol yeşil kart çıkması. İkincisi okuyup gelmektir. Çünkü Amerikan hükümeti okuyup geldiğiniz zaman mezun olduktan sonra da bir süreliğine otomatik olarak çalışma izni veriyor.

Onun dışında buraya gelmek gerçekten zor. Ama imkânsız değil. Çok gelen var.

Özellikle Silikon Vadisi’nde yazılım mühendisi olarak gelmek istiyorsanız sağlam bir geçmişinizin olması gerekir. Yani ortaya çok iyi projeler koymuş olmanız gerekir. Çünkü buradaki bir teknoloji şirketinin bakış açısından baktığım zaman seni Türkiye’den buraya getirmek için çok fazla vakit ve para harcayacak .Mesela yazılım mühendisiyseniz bir uygulama yapın ve bu uygulamayı büyütmeye çalışın. Ondan sonra buradaki büyük bir şirketin dikkatini çekebilirsiniz. O zaman siz gerçekten o parayı ve o eforu harcamaya değer bir insan olursunuz.

27


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

28


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

29


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

HEYY EVERYONE

LOOK AT HERE!!!

Tahmin ediyorum ki günümüz Türkiye’sinde satış danışmanı, garson gibi görüşmelerde bile İngilizce diye yanıp tutuşuyor işverenler…

Menekşe Savaş

Aslında bu yazı da bunun gerekliliği veya neden bu kadar kafamızda büyüttüğümüze dair şeylerden bahsetmeyeceğim. Sadece değinmek istediğim bizi takip eden okurlarımızdan İngilizcesine güvenmeyen bilmediğini söyleyen ve nasıl geliştireceği konusunda faydalı bir şeyler duymak için can atanlar vardır diye düşünüyorum.

İşte bu yazı tam da sizler için… 30

Bu konuda edindiğim tüm araştırmalarımı paylaşmaya çalışacağım. Erasmus programına katılıp yurt dışı için can attığımdan, eee Endüstri Mühendisi olacaksın İngilizce olmadan da olmaz zamanında çok araştırmıştım.


1

MEMRISE

Bana göre inanılmaz bir uygulama. Birçok konu başlığı altında açılmış kurslar mevcut. Kursa başladığınız anda listening, writing olarak çok fayda sağlıyor. Kursun içerisinde o konu ile ilgili yeni kelimeler, o kelimeler ile ilgili kurulmuş cümleler mevcut aynı zamanda bunların tekrarını yapmanızı hatırlatmakta öncelikli görevi. Bu uygulamanın sitesi de mevcut tabi ama telefon her zaman daha kolay ulaşabildiğimiz bir araç olduğundan ben onu önerebilirim.

Ayrıca en çok sevdiğim özelliği ise kendimiz kurs oluşturabiliyoruz. Nasıl mı? Çalışacağımız verileri excel ile mevcut halini internet sitesinden hesabımıza girerek aktarıp bu çalışmamıza ulaşabiliyoruz. Örneğin; 50 adet kelimeden oluşan karşılarında tükçesi ile bir excel dosyam var, ben bunu aktarıp bu 50 kelimeye uygulamadan tekrar etme dinleme gibi seçenekler ile çalışabiliyorum bana göre inanılmaz harika bir şey. 31


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

2 BUSUU Tahminimce bunu az çok hepiniz duymuş olabilirsiniz. Dilden dile en çok konuşulan uygulama ve sitesi mevcut bir dil platformu. Bu uygulama biraz daha kapsamlı bir sistem üzerine kurulu. İngilizce olarak seviyelere ayrılmış ve bu seviyeler de temel başlıklar altında kelime ve cümleler olarak verilmektedir. Fakat sunmuş olduğu deBusuu da en sevdiğim özellik siğerlendirmelerin yarısı ücretli olduğuntede girdiğimizde çeşitli arkadaş dan bazen canınızı sıkabilir. arama kriterleri mevcut mesela konuştuğu dil İngilizce öğrendiği dil Türkçe 16-26 yaş arası kadın kullanıcı diye arama yapıldığında mevcut üyeleri çıkarmaktadır. Bu Sadece İngilizce değil birçok dil imkanı mevcuttur. şekilde yeni birileriyle tanışabilir mesaj gönderebilir ve konuşmanızı geliştirebilirsiniz.

32


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

3 VOSCREEN Tam bir listening alıştırması. Bazen öyle video kesitleri geliyor ki yok artık burada bu kelimeyi mi demiş diye şok oluyorsunuz.Bence kulak alışkanlığını arttırmak için güzel bir uygulama. Yanlış yaptığınız çevirileri de tekrar karşınıza çıkarması ayrı bir güzel diye düşünüyorum. Bir diğer sevdiğim özelliği ise filmlerden, müzik videolarından, eğitim videolarından kesitler verdiği için ilginizi çeken videonun bilgisini de paylaşmakta.

Programlar • • • • • • • •

IELTS Exam Preparation 3350+ English Grammar Pratice Kelime Ezberle YDS Çıkmış Sorular English Grammar in Use English Listening and Speaking İngilizce dilbilgisi English Grammar

Oxford Grammar and Punctuation

Açıkçası benim düzenli olarak kullandığım uygulamalar bunlar daha önce denediğim yine birçok uygulama oldu ama devamlılık sağlamadığım için onlar ile ilgili yorum yapmam pek sağlıklı olmayabilir.

33


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

34


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Büşra Kara

GOOGLE’DAN Ücretsiz Wi-Fi

PROJECT LOON Projenin ismi ‘Project Loon’. Ülkemizde balonlarla ücretsiz internet diye bahsedilen proje. Google bu proje ile her yerde internete erişilebilinsin, internetin önündeki tüm engeller kalksın çabasında. Proje için ilk deneme amaçlı pilot ülke Yeni Zellanda idi ve gökyüzüne 30 adet balon bırakıldı ve proje hala test aşamasında.

35


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Balonlar yerden 20 kilometre (65 000 feet) yüksekliğe konumlanacak ve her balon enerjisini güneşten alacak. Güneşli olmayan günler içinse üzerindeki batarya sayesinde internet sağlamaya devam edecek. Yine balon üzerinde radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi de yüklü olacak. Ayrıca balonların birbiri ile de etkileşim halinde olması sağlanacak. İlk etapta 100 gün boyunca 40 km’lik çapında alana internet sağlaması amaçlanıyor.

Şimdilik test aşamasında olan proje her ne kadar uçuk fikir gibi görünse de yakın zamanda uygulanmaya başlaması oldukça muhtemel.

36

Aslında Google bu projeyi bedava internet sağlamaktan ziyade alt yapı yetersizliği, ekonomik güçlük vs. durumlar sebebiyle dünyada henüz hiç internete bağlanamamış yerlere internet götürmek amacıyla başlatmış. Dünyayı internete bağlamayı hedefliyor diyebiliriz.

Bütün bunların yanında eğer gerçekleşirse bu proje bir çok alanda kesinlikle çok kullanışlı olacak. Eğitim seviyesinde bir yükseliş, afetlerden daha hızlı haberdar olma, hava durumu tahminlerinin daha güvenilir olması, hastalıklardan, kıtlık sorunundan, savaştan haberdar olmak gibi daha yazmadığım bir çok durum için müthiş bir adım.

Kısaca dünyada iletişimsiz yer kalmayacak.


Murat Bilginer

?

YAZILIMDA KENDİ MI

NASIL GELİŞTİREBİLİRİM Yazılıma 7 yıl önce ilk olarak, oynadığımız oyunları nasıl yapıyorlar sorusunu araştırarak başlamıştım. Araştırmalarım sonucunda Programlama dilleri yardımı ile yapıldığını öğrenmiştim. Araştırmalarıma devam ettim ve ilk C dili ile tanıştım. C dili ile çok bilinçsiz bir başlangıç yapmıştım yazılıma. Yapmış olduğum bu bilinçsiz dalışın ceremesini daha 2. dersinde dili çalışmayı bırakarak çekmiştim.

1

Çünkü şöyle bir ifade kullanmıştı anlatan kişi x=x+1. Mantıksal olarak düşündüğümde 2=3 gibi bir ifadeydi bu ve çok mantıksız gelmiş ve çok iyi hatırlıyorum nasıl olur ya bu diye diye C dilini çalışmayı bırakmıştım. Çünkü dilden önce yazılımın var olan kendi edebiyatından, kendi literatüründen haberdar olmalıydım. Evet yazılımın kendine ait bir lisanı kendi arasında tüm dünyayla ortaklaşa konuşabildiği bir dili vardı.

37


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yazılım İçin Algoritma Nedir? Neden Bu Kadar Önemli? Yazılıma başlayacaksanız eğer, bilen birine sorduğunuzda size söyleyeceği şey bu olacaktır öncelikle Algoritmayı halletmelisin. İnsan böylesi bir yönlendirmeyi dinleyip, hadi o zaman Algoritma öğreneyim deyip işe giriştiğinde, şöyle bir şeyle karşılaşır. Özel algoritmaları bir kenara bırakırsak başlangıç seviyesinde algoritmik kavramlar, sadece 3 4 makalede yazılıp bitirilecek, okunup anlanabilecek şeylerdir. Yazılıma başlayan arkadaşlarımız genelde bu 3 4 temel seviye algoritma dersini okuyup anlayınca artık yazılımda çığır açabilirim durumuna gelirler, ama öğrenmek istedikleri dile giriş yaptıklarında olayın pekte böyle olmadığını fark ederler. Otomatikman moraller bozulur ve yazılım belkide hep bu seviyede bırakılır. Genelde arkadaşlarımda gördüğüm şey bu oldu.

Şimdi burada bahsedilen asıl olaya değineyim. Bu anlam karmaşasına da son vermiş olalım. Aslında Algoritma demek bir olayı parçalara bölebilme, sıralı bir şekilde gerçekleyebilecek şekilde adım adım yazabilme yada düşünebilme becerisi demektir. Yani yazılımcıların aslında algoritma çok önemli, yazılıma başlamak istiyorsanız öncelikle bunu geliştirmelisinizdeki bahsettiği algoritma bunu ifade eder. Düşünme yeteneğinizi geliştirmelisiniz demek istemektedirler genelde. O yüzden Algoritmayı geliştirmek için, yani düşünme şeklinizi geliştirmek, problemlere bakış açınızı değiştirmek için yapmanız gereken bir kaç yol var. Sayacaklarım çoğaltılabilir ama ben temel olarak gördüklerimden bahsetmek istiyorum. Ama en önemlisi çok fazla antrenman yapma, çok fazla problem çözmedir. Düşünme şeklinizi geliştirdikçe, sorunlara bakış açınız değişecek farklı yollar farklı çözümler bulabildiğinizi göreceksiniz. Yazılıma ilk başladığımda elime gelen her problemi çözmeye çalışırdım. İlk zamanlarda boş anlarımı değerlendirmek için bir algoritma defterim vardı ve içinde önceden not aldığım sorularım vardı onları çözmek için uğraşırdım.

Algoritmayı Geliştirmek İçin Çok Fazla Problem Çözmeliyiz. 38


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Amerikayı Yeniden Keşfetmeyi Çalışmayı Bırakın Burada düşünme şeklimizi geliştirmenin bir diğer yolu da başkalarının çözümlerine göz atmaktan geçer. Bazen dünyayı tek bizden ibaret sanırız ve her şeyi kendimiz yapalım, biz düşünelim diye çabalar dururuz. Çoğu zaman yaptığımız iş Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışmaktan öteye geçmemektedir. Oysa ki var olan çözümlere bakma, onları inceleme bize yeni bakış açıları kazandırabilmektedir. Amerikayı yeniden keşfetmek yerine keşfedilmiş kıta üzerinde yenilikler yapmak çok daha yararlı olan bir adımdır. Hem para edende bu olacaktır. En kötü ihtimal bu şekilde de çözülebiliyormuş diyebilmemizi sağlayacaktır. Var olanın üzerine geliştirmeye çalışmak her zaman daha mantıklıdır. Yalnız burada bahsettiğim biz hiç düşünmeyelim zaten mutlaka yapılmışı vardır onu alıyım kullanayım seviyesine gelmemelidir. Burada gelişiminizin farkında olmakta sizlere kalmaktadır.

Kod ve Algoritma Ezberlemeyin Özellikle öğrenci arkadaşlarımda gördüğüm bir yanlışın üzerinden konuya devam edeyim. Derslerde hocaların anlattıklarını güzel bir şekilde ezberleyen arkadaşlarım yapılan yazılımların, geliştirilen algoritmaların yada verilen soruların üzerine hiç kafa yorma, farklı şekilde çözülebilir mi acaba diye düşünme gereksinimi duymuyorlar. Sınav günü geldiğinde hoca birazcık düşünmelerini gerektirecek bir soru sorduğunda bütün her şeyi ezberleyen öğrenci arkadaşlarım kalem oynatamaz duruma geliyorlar. Çünkü o ana kadar o düşünme işini, antrenmanını hiç yapmamış orada da ilahi bir dokunuş olmazsa yine yapamayacaktır. İlk yazılım sınavlarından sonra sınıf genelde dökülür.

Yazılımı İkinci Bir Seçenek Olmaktan Çıkarın

Lütfen kodları ve algoritmaları ezberlemeyin. Yapamayabilirsiniz, çok kısa sürede çözüme kavuşturamayabilirsiniz ama üzerine düşünün. Zaten bazı algoritmalar ve kodlar sürekli yaptıkça akılda kalmaktadır. Üniversite 1 de hocamızın bütün kodları ezbere bildiğini sanırdım. Bir gün bu soruyu kendisine sorduğumda bana şöyle demişti Google var niçin ezberleyeyim. Hocam böyle diyince rahatlamıştım evet ezberlemeye gerek yok Google var.

39


Mehmet Uşak

TOPLUM 5.0 İnsanoğlunun varoluşundan itibaren süregelen her bir gelişme, tüketici kısmında sanki bundan daha ilerisi olmayacakmış gibi bir düşünce yarattı. Oysa arka planda hep daha yeni ve yoğun teknoloji ve bilim üreten bir canlı mekanizmanın varlığı çoğu zaman görmezden gelindi. Bugün tüketen taraftan bakacak olursak gördüklerimiz ve varlığından haberdar olduğumuz konular, geçmişe kıyasla daha homojen dağılmış durumda. Mesela Endüstri 4.0 dendiğinde piyasadan az çok haberdar olan bir insanın bunun duymamış olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Teknolojiyle içli dışlı olanı da ucundan kıyısından teknolojiden anlayanı da biliyor. Fakat gelin görün ki, bilgi ne kadar homojen dağılsa da, ‘bundan daha ilerisine geçemeyiz’ düşüncesi hala devam etmekte. Endüstri 4.0’ın herhangi bir çıktısı öyle bir tanıtılıyor ki bazen, “Hah tamam işte bu alanda gelinebilecek son nokta bu!” diyebiliyoruz. Bunun 5. boyutunda ise; Gartner’ın Hype Cycle’ına göre, her türlü yeni konsept yahut teknolojik gelişmenin bir olgunlaşma grafiği var.

40


Endüstri 4.0 ‘ın zirvesinde yaşadığımız şu dönemde avantajlarının yanında herkesin endişesi olan toplumsal sorunları hatta istihdam sorunu olarak nitelendirilen işsizlik sorunu endişesini de beraberinde getirmekte. Endüstrinin otonomlaşması, insanların yerini robotlara bırakma düşüncesi mavi ve katma değeri düşük olan beyaz yakaların işsiz kalma riski sürekli olarak tartışılmakta. Endüstri 4.0 ın üretimdeki akışkanlığı arttırdığı , işleri kolaylaştırdığı, ekonomik kalkınmayı destekler nitelikte getirileri, medeniyetin hızla artışını, sosyalleşmeye katkıları yadsınamaz derecede bir gerçek.

Endüstri 4.0 ın diğer bir yüzü de şu ki ; bu değişime ayak uyduramayanları oluşturduğu ekosistemden tek tek çıkarıyor !

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Japon Ekonomik Organizasyonlar Federasyonu Keidanren’in hazırladığı 26 sayfalık çalışma da Toplum 5.0 felsefesi ışığında gelişmesi beklenen ekonomi ve sosyoloji reformunu geniş kitlelere anlatmayı amaçlıyor. Söz konusu çalışma ilk insanın doğuşundan bugüne kadar olan süreci bölümlere ayırıyor ve günümüze kadar olan süreçte toplumları Avcı Toplum, Tarım Toplumu, Endüstriyel Toplum, Bilgi Toplumu ve Akıllı Toplum (Toplum 5.0) olarak beşe ayırıyor.

Avcı Toplum Tarım Toplumu Endüstriyel Toplum Bilgi Toplumu Akıllı Toplum

41


Toplum 5.0 Felsefesinin Doğuşu Bu yıl Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarı CeBIT’in partner ülkesi Japonya’ydı. Japonya fuarda Endüstri 4.0’la adının anılmayışını adeta unutturur bir atılımla ziyaretçilerin karşısına çıkmakla kalmadı, aynı zamanda sessiz sedasız bir şekilde Endüstri 4.0’ın bir adım önüne geçtiğini de gösterdi.

Bu yeni adımın adı ise Society 5.0, yani Toplum 5.0.

Japonya Toplum 5.0 a adım atarken “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı.” felsefesi ile yola çıktı. Yapay zeka robotların insan zekasını yenerek insanlığın sonunu getirebileceğini dünyanın en önde gelen bilim insanları sürekli dillendiriyor. Son dönemde artan yapay zeka yenilikleri görülmekte olup ve bu yenilikler insanlar arasında korkuya neden olmaktadır. Japonya ise teknolojiden en az korkan toplum ve teknoloji üretimi ile birçok kişiye istihdam sağlayıp, diğer ülkeler arasında en az işsizlik oranına sahiptir.

Toplum 5.0 felsefesinin öne sürdüğü hedefler

42

• Yaşlanan dünya nüfusuna karşı çözümler geliştirmek • Sanal dünya ile gerçek dünyanın beraber işler hale getirilmesi • Nesnelerin internetinden toplumun çıkarları gözetilerek faydalanılması • Çevre kirliliği ve doğal afetler için çözüm yolları üretilmesi


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bu hedeflere ulaşmak için yıkılması gereken belli başlı engeller • Hukuk sistemindeki engeller • Nesnelerin dijitalleşmesindeki bilimsel boşluklar • Kalifiye personel eksikliği • Sosyo-politik önyargılar • Toplumsal direnç İşbirlikçi robotlar insan işçilerle uyum içinde, birbirlerinin tamamlayıcısı olarak çalışıyorlar. Sonuç olarak robotlarla çalışan insanın daha karmaşık projelerde yaratıcılığını kullanabilmesinin yolu bu şekilde arttırılmış oluyor. Örnek mi; İzlanda’nın en büyük süt ürünleri üreticisi Mjolkursamsalan Akureyri’nin yöneticisi Sigurdur Runar Fridjonsson, işbirlikçi UR5 robotları sayesinde tek başına çalışmaya göre şimdiden üç adam yıl kazandık diye açıklama yaptı.

İşbirlikçi robotların belirli karakteristik özellikleri; esnek, kolay programlanabilir ve güvenli olmaları. Bu ön koşullar sağlandığında gerçek insan ve robot işbirliği yapılabiliyor ve serpilip büyüyebiliyor. Sigurdur Runar Fridjonsson’a göre, insan-robot işbirliği gelecekte içinde sonsuz fırsatları barındırıyor. 43


Türkiye İçin Toplum 5.0’aGeçiş Ne Kadar Mümkün? TÜBİTAK’ın yaptığı araştırmaya göre, sanayimizin endüstri olgunluk seviyesi, Endüstri 2.0 ile Endüstri 3.0 arasında yer alıyor. Yani “Endüstri 2.5” seviyesindeyiz. İş dünyasının ‘Endüstri 2.5’ seviyesinde olduğunu akıldan çıkarmadan, gereken yatırımlara hız vermesi gerekiyor. ‘Endüstri 2.5’ seviyelendirmesinin, insan yönetiminden kurumsal anlayışa kadar daha bir çok konuda da geçerli olduÖzellikle ‘Toplum 5.0 felsefesinin ülkemizde iyi ğunu unutmayalım. anlaşılması gerekiyor. Toplum 5.0 sadece teknolojinin gücünü artırmayı değil aynı zamanda toplumun yaşam kalitesini de artırmayı amaçlayan Kamu ve özel sektör ile üniversitele- bir felsefe olduğu unutulmamalı. rin, Endüstri dönemi geçişlerinin iyi Son olarak, ülkelerin ekonomik gelişmişlik ve kalanlaşılmasını sağlayacak bilgilendir- kınma seviyesi ile inovasyon ve teknoloji yaratma kapasitesi arasındaki göstergeler arasında doğru me seferberliği içine girmesi şart. orantı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla çocukların ve gençlerin deneye yanıla, hata yaparak, sorgulayarak, özgür düşünerek, yeni fikirler geliştirmelerinin yolu bir şekilde açılmalıdır.

44


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

45


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Mustafa Rahmet Erdoğan

TÜRKİYE DEVLER LİGİNDE SON DURUM

Ticaretin liderleri 2016 yılında neler yaptı bir göz atalım. Analizde, ciro ve ihracat rakamları dikkate alınmıştır. Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

46

TÜPRAŞ 1 KOCAELİ PETROL ÜRETİMİ VE DAĞITIMI 36.893.328.00 TL 6.374.481.00 TL 4.484

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

BOTAŞ 3 ANKARA ENERJİ-PETROL 29.680.347.935 TL 1.279.878.522 TL 2900

OMV Petrol Ofisi 2 İSTANBUL ENERJİ-PETROL 30.790.948.00 TL 1.521.466.00 TL 915


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

THY 4 İSTANBUL ULAŞTIRMA 28.752.000.00 TL 24.988.000.00 TL 27.676

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

OPET 5 İSTANBUL PETROL 20.533.669.00 TL 2.738.659.00 TL 755

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

BİM 6 İSTANBUL PERAKENDE TİCARET 20.071.717.00 TL 32.21

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

FORD OTOMOTİV 7 İSTANBUL OTOMOTİV 18.289.107.267 TL 12.286.677.246 10.676

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

TÜRKİYE ELEKTRİK 8 ANKARA ENERJİ 16.892.332.959 TL 207

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

SHELL & TURCAS PETROL 9 İSTANBUL PETROL 16.825.264.00 TL 98.103.00 TL 791

47


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON 10 ANKARA İLETİŞİM 16.108.594.00 TL 509.792.00 TL 33.224

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

ARÇELİK 11 İSTANBUL ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ 16.096.172.00 TL 11.204.569.00 TL 26.439

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

TOFAŞ 12 İSTANBUL OTOMOTİV 14.235.951.00 TL 9.839.301.00 TL 9624

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

TURKCELL 13 İSTANBUL İLETİŞİM 14.100.863.00 TL 964.058.00 TL 18999

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

DOĞUŞ OTOMOTİV 14 İSTANBUL OTOMOTİV-SATIŞ 11.925.176.00 TL - TL 2708

Şirket Adı Sıra Şehir Sektör Ciro İhracat Çalışan Sayısı

EREĞLİ DEMİR ÇELİK 15 ZONGULDAK METAL DÖKÜ VE İŞLEME 11.636.504.00 TL 1.552.114.00 TL 12277

48


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Dergi Satışı Ve Başvurusu Hakkında Industryolog Magazine Online Dergidir. Aylık 9,99 TL 3 Aylık 24,99 TL 6 Aylık 49,99 TL 12 Aylık 99,99 TL Olarak Ücretlendirilmektedir. Üyelik Başvurularınızda Ödemelerinizi EFT ya da Kredi Kartı Yoluyla Yapabilirsiniz. Başvurularınızı www.industryolog.com üzerindeki satış sayfamızdan gerçekleştirebilirsiniz. Dergi İle İlgili Tüm Soru Ve Görüşlerinizi Bize Yazabilirsiniz dergi@industryolog.com Sosyal Medyada Bizleri Takip Etmeyi Unutmayın @industryolog 49


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Profile for Industryolog Academy

Industryolog Magazine Ocak Sayısı - Start Up  

Ocak Sayımız Start Başlığı İle Çıktı. www.industryolog.com

Industryolog Magazine Ocak Sayısı - Start Up  

Ocak Sayımız Start Başlığı İle Çıktı. www.industryolog.com

Advertisement