Issuu on Google+

ČÍSLO 03/2010

03/2010

DRINKING, DINING AND LIVING

Mal som byť športovec, ale som kuchár

Igor Bukovský inbar & restaurant

Neverím, že o výžive sa dá povedať všetko

www.zlatybazant.sk print 230x300.indd 1

8.6.2010 14:43

Art of Dining

Made in USA

news z domova a zo sveta

Trophée Hubert 2010 CENA 2,50 EUR 75,30 Sk

František Šipoš


Znalci ocenia Plzeň načapovanú priamo z tanku.

Pravé bohatstvo sa skrýva vo vnútri

Pite s rozumom, od 18 rokov.


06

News Novinky, ktoré sme vám priniesli zo sveta

10

Rozhovor s IGOROM BUKOVSKÝM Neverím, že o výžive sa dá povedať všetko /Dana Závadová

14

CAPTAIN MORGAN & SMIRNOFF „PRESENTE“ MAGIO PLÁŽ T-COMU...

16

TATRATEA OD KARLOFF ZBIERA CENY

20

„ČISTÁ“ RODINNÁ ZÁLEŽITOSŤ GRANT’S WHISKY

22

DJ TIESTÖ /HORÚČKA PIATKOVEJ NOCI V BRATISLAVE

23

LETO S RUŽOVÝM VÍNOM

24

PANÁK VILMOS ALEBO „FRESH WILLY“ V SUMMER CLUBE

28

Gastro: FRANTIŠEK ŠIPOŠ Mal som byť športovec, ale som kuchár /Patricia Madajová

30

Art of Dining: MADE IN USA Nikoleta Kováčová

34

Art Of The Bar: PETER ŠTECKO Hľadá inšpiráciu v prostredí, v ktorom žije /Nikoleta Kováčová

38

Sezóna záhrad, letných terás, pláží a krásnych výhľadov Nemyslite si, že tieto riadky vznikali ľahko, veď neustále pršalo a našu krajinu zahlcovali prívaly vody pustošiace, čo sa dalo. Konečne sme sa však dočkali slnka. Usadiac sa na prútenú stoličku v záhrade, dávam sa omámiť vôňou leta. Najkrajšie obdobie roka, na ktoré sa všetci tešíme, sa práve začína! Leto je plné rozmanitých chutí, dominujú na terasách barov v peších zónach našich slnkom rozpálených miest a mestečiek. Mužov istotne rozpaľujú aj krátke sukne a košato „vytuningované“ výstrihy mladých žien. Požiar treba hasiť, takže pite, pite, pite! Tým myslím pravidelný pitný režim, veď je leto v tomto zradné a treba sa zavlažovať. Aj piť sa treba naučiť, lebo naše telo funguje na vode. Každého, kto baží za zábavou, pozývam na dunajské nábrežie z petržalskej strany, ktoré už zopár rokov nepatrí medzi zabudnuté časti mesta. Zasa to tam ožilo plážami, kde sa budú konať hlavné udalosti sezóny. Nechýbajú ani bary so sviežimi drinkami, cez ktoré svet skrásnie, ktoré sú vytvorené presne na letný čas a do ktorých sa zamilujete. Farebné, labužnícke, rozkošnícke, také je leto, tak si ho užite. Za celú redakciu želá Patricia Madajová-Bombová

In Business: DOOR PLANTENGA generálna riaditeľka spoločnosti Heineken Slovensko

40

Chic & Charm: LEMONTREE Obzrite si Bratislavu zo strechy

42

In Caffé: PRI KÁVIČKE S MARIÁNOM GALUŠKOM Soňa Hudecová-Podhorná

44 48

VOŇAVÉ RENDEZVOUS S JULIUS MEINL V TATRÁCH Wellness: NIČ NOVÉ, IBA MASÁŽ... Patricia Madajová

49

KREÁCIE BOBA BLUMERA STOJA ZA TO!

49

In Travel: „KEKKO“ JAPONSKO 2 Patricia Madajová

54

TO NAJLEPŠIE Z TROPHÉE HUBERT 2010 Report

60

Panoráma: DEGUSTÁCIA VÍN S POHĽADOM NA BRATISLAVU

62

Taste Evolution 3.: BACARDI CLASSIC COCKTAILS TOUR

64

Z PLENÉRU Zaujímavosti pripravila Soňa Hudecová-Podhorná

64

Čaj: ROOIBOS Pripravil Yezid

in bar & restaurant dvojmesačník | Vydavateľ IN2, s. r. o., Dunajská 2, 811 08 Bratislava | Riaditeľka vydavateľstva Zuzana Zelenková-Kubová, tel.: +421 902 547 267, e-mail: zuzana.kubova@inbar.sk | Šéfredaktorka Patricia Madajová, e-mail: patricia.madajova@inbar.sk | Poradca Joseph B. Benian – Shake the World | Redakcia - spolupracovníci na čísle Patricia Madajová, Nikoleta Kováčová, Joseph B. Benian - Shake the World, Dana Závadová, Soňa Hudecová-Podhorná | Foto Patricia Madajová, Nikoleta Kováčová, ISIFA, Archív Julius Meinl Group, Archív Orange, Yezid, Desana Dudášová, Ivona Orešková, Roman Skyba | Foto titulka ISIFA | Inzercia & Marketing Ing. Bronislava Žemberová, tel.: +421 903 255 722, e-mail: bronislava.zemberova@inbar.sk | Grafická úprava marek.novak@inbar.sk | Jazyková úprava Renáta Ivanová | Distribúcia ITALMARKET SLOVAKIA, a. s., Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s. | Evidenčné číslo: EV 4103/10 | ISSN 1337-5822 | Predplatné Mediaprint-Kapa Pressegrosso, a. s., odd. inej formy predaja, P. O. Box 183, 830 00 Bratislava 3, tel.: 0800 188 826, +421 244 442 773, fax: +421 244 458 819, e-mail: predplatne@abompkapa.sk, | Cena 2,50 EUR/75,30 Sk


Fondue SIESTA pre 6 osôb Každého, kto rád hostí priateľov, iste poteší súprava na fondue. Môžete si príjemne posedieť s priateľmi, pochutnávajúc si z nej na mäsovom, syrovom, alebo čokoládovom fondue. Súprava obsahuje antikorovú nádobu na mäsové fondue, porcelánovú na syrové na čokoládové fondue, šesť otočných keramických misiek, šesť farebne rozlíšených vidličiek a lyžičiek. Všetky časti sú vyrobené z prvotriednej ocele, odolnej keramiky z kvalitného plastu.


news Na ružovej vlne! Aj keď sa miestami zdalo, že tento rok sa zaobíde bez letných horúčav, predsa len sa nájdu nápoje, ktoré príjemným a vhodným spôsobom navodia tú pravú letnú atmosféru. Preto si spoločnosť SLOWIN Bratislava, spol. s r. o., pripravila na jarné a letné mesiace špeciálnu akciu pre všetkých milovníkov ružových vín. Každý záujemca má možnosť ochutnať výborné ružové vína za zvýhodnených podmienok od mája do septembra v rámci projektu „Na ružovej vlne“. O tom, že ponuka je skutočne široká, sa možno presvedčiť na webovej stránke spoločnosti www.slowin.sk, kde si vína môžete jednoducho objednať s dodaním zadarmo kamkoľvek na Slovensku. Tento rok sa František Duroň, majiteľ firmy SLOWIN Bratislava, zameral na rozšírenie svojho portfólia vín a prísným výberom obohatil sortiment o ponuku momentálne vyše 50 druhov ružových vín z celého sveta, pričom v priebehu leta ich počet ešte vzrastie. Súčasná kvalita ružových vín je na vysokej úrovni, pričom ich využitie nie je len sezónna záležitosť, ale s rastúcou obľubou sa konzumujú po celý rok.

Krekery v znamení syra Spoločnosť Kraft Foods rozšírila portfólio obľúbených krekerov TUC o novú príchuť. Okrem už známych príchutí Original, Bacon, Paprika a Salt & Pepper prichádzajú na trh aj nové TUC Cheese 100 g s chuťou lahodného syra. Ďalšou novinkou tohto leta sú TUC so štvornásobne menšími krekermi – TUC Mini 100 g v troch príchutiach Original, Paprika a Cheese. Krekery TUC sú výborným a rýchlym pomocníkom pri organizovaní rodinných osláv či rôznych večierkov. Nebojte sa experimentovať a pripravte si jednoduché nátierky a dipy, ktoré spolu s krekermi TUC premenia vašu párty na večer plný skvelých chutí.

Prvá plážová jazda formuly 1 Monoposty formuly 1 sa mimo okruhov ukážkovo predvádzajú kdekade. Vo veľkomestách či v menších historických mestečkách, cez mosty, tunely, po diaľnici. Formula 1 sa však ešte nikdy nepreháňala po pieskovej pláži. Jamie Alguersuari, najmladší jazdec na okruhu F1, jazdec tímu Scuderia Toro Rosso, nezaprel horúcu španielsku krv a v slnečnom Santo Domingu (Dominikánska republika) prevetral svoj monopost na pláži Juanillo v Cap Cana. Bola to vôbec prvá jazda monopostu F1 na piesku a Jamie to po pláži „vypeckoval“ na pohodových 180 km/h!

Ovocné fantázie ukryté v šálke Na náš trh prichádza „z dielne“ prémiovej značky čajov Mistral hneď niekoľko noviniek, ktoré rozvoňajú šálky a potešia všetky zmysly. Desať nových špecifických zmesí prekvapí najmä netradičnými kombináciami. Japonská čerešňa, kvet pomarančovníka, egyptská mäta, lotosový kvet. Po vychladení sú čaje výborným osviežením aj v letných horúčavách www.mistraltea.sk

06 inbar&restaurant


news Barbecue gril Miele Záhradné večierky, posedenia s blízkymi či s kamarátmi v prírode jednoducho patria k letu. Rovnako ako pochúťky pripravované na grile pod holým nebom. Veľmi užitočných pomocníkov na pekné dni, ale aj v prípade, že vonku prší, vám ponúka spoločnosť Miele. Jedným z nich je gril barbecue s dvomi navzájom oddelenými výhrevnými okruhmi. Zadná plocha umožňuje udržať čerstvý pokrm teplý, kým na prednej ploche pripravujete ďalšie kúsky pre vašich hostí. Okrem grilovacích roštov určite využijete aj hladké grilovacie platne, najmä ak patríte k milovníkom rybích pochúťok. Kuchárskym majstrom aj pri nečakanej návšteve sa hravo stanete s japonským vynálezom tepan yaki s rozmermi 380 x 520 mm. Jeho tajomstvo spočíva v antikorovej vyhrievanej ploche, na ktorej pripravíte minútky či iné ľahšie jedlá.

Nastal čas na letnú búrku Už v najbližších dňoch na vlastnej koži pocítite prílev teplého vzduchu a dobrej nálady, ktorý navodí dokonalú letnú atmosféru, ideálnu na pikniky, záhradné grilovačky či na posedenia s priateľmi. Nad naše územie prichádza dlho očakávaná tlaková výš, ktorá sa nad strednou časťou Európy mimoriadne silno prejaví popri výraznej dávke slnečných lúčov aj v podobe rozsiahleho pása fialových búrkových oblakov rýchlo postupujúcich cez územie Slovenska po celé leto 2010. Aj pri tej najvyššej teplote, ktorá sa v období letných mesiacov môže vyšplhať na viac ako 30 °C, ostanete príjemne svieži vďaka aktuálnej novinke, limitovanej edícii Rajec Bylinka Letná búrka, harmonicky spájajúcej prírodnú pramenitú vodu Rajec s výťažkami z mixu letných byliniek. V predaji od mája 2010 v 1,5 l PET balení. Jedinečná kombinácia chuti a optimálnej mineralizácie v tejto fialovej novinke spojená s funkčným prínosom bylinných extraktov opäť rozšírila obľúbenú rodinku ochutených vôd Rajec Bylinka.

Nová plechovka na 12° pivo STEIGER GOLD

Nový Tchibo obchod v bratislavskej Eurovei V najnovšom bratislavskom obchodnom centre Eurovei otvorili tretí Tchibo obchod na Slovensku. Kávou prevoňaný obchod ponúka zákazníkom popri posedení nad šálkou lahodnej kávy aj široký sortiment kávy na doma vrátane šiestich druhov prémiovej zrnkovej kávy Tchibo Exclusive Origins a každý týždeň novú kolekciu asi 30 druhov spotrebného tovaru. Predaj spotrebného tovaru je založený na myšlienke „Každý týždeň nový svet“. Do aktuálneho sortimentu Tchibo obchodu patrí aj domáci profesionálny kávovar Cafissimo a lahodná kávová novinka v 500 g baleniach, Espresso Mailänder Art a Espresso Sizilianer Art.

Pivovar STEIGER, a. s., Vyhne, prichádza na trh s novou plechovkou na 12-stupňové pivo STEIGER GOLD. Sľubuje si od nej rovnaký úspech u zákazníkov ako od predchádzajúcej inovácie plechovky na 10-stupňové pivo STEIGER CLASSIC. Táto plechovka si okrem pochvál získala aj pár ofi ciálnych ocenení, naposledy 2. miesto ako „Najkrajšia plechovka“ medzi slovenskými zberateľmi. Pivovar STEIGER ako prvý na Slovensku použil novú technológiu zamatovo matného povrchu, ktorý vyvoláva pocit chladu, ale v ruke nechladí. Nový povrch plechovky pôsobí jemne, z ruky sa však nevyšmykne. Zlatá farba plechovky aj názov STEIGER GOLD evokujú hlavný slogan značky STEIGER „Čisto prírodné zlato“. Za kvalitným a moderným obalom plechovky STEIGER GOLD nezaostáva ani jej obsah. Naopak, pivo STEIGER sa vyrába klasickou metódou, a najmä je poctivo odležané v pivniciach, kde dozrievalo až 60 dní. Je zaujímavé, že výnimočnú chuť klasického piva STEIGER GOLD v plechovke objavili najmä pivári v exportných krajinách, kde sa ho predá niekoľkonásobne viac ako na slovenskom trhu. Práve nový obal by mal prispieť k tomu, aby si aj slovenský pivár všimol tento zaujímavý produkt a aby po jeho degustovaní ocenil prácu pivovarníkov z najstaršieho slovenského pivovaru založeného ešte 20 rokov pred objavením Ameriky. inbar&restaurant 07


news Novinka Rajec Kyslík vám dodá druhý dych! Kyslík patrí k najvzácnejším prvkom na zemi, bez neho nedokáže fungovať žiaden živý organizmus. Bez jedla človek prežije niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, ale bez kyslíka vydržíme len zopár minút. Vedeli ste však, že kyslík je nevyhnutný nielen na dýchanie, ale je tiež dôležitým zdrojom energie? Aby ste každý svoj deň mohli vychutnať dosýta, prichádza značka Rajec s absolútnou novinkou v podobe unikátnej, nízko mineralizovanej prírodnej pramenitej vody Rajec Kyslík. S vyváženým pomerom horčíka a vápnika bude táto jemne sýtená voda obohatená o čistý prírodný kyslík, ktorého množstvo je v pramenitej vode Rajec Kyslík 20x vyššie ako v bežných vodách, vaším ideálnym partnerom pre vyvážený pitný režim nielen počas horúcich letných dní.

Hubert Cup 2010 Barmanská elita zo Slovenska a z Česka sa v polovici júna stretla na 10. ročníku medzinárodnej barmanskej súťaže Hubert Cup 2010. Súťaž sa konala v bratislavskom hoteli Park Inn - Fashion Café a The Club Bratislava. Organizátormi podujatia boli Slovenská barmanská asociácia a spoločnosť Hubert, J. E., najvýznamnejší slovenský výrobca šumivých a tichých vín. Svoje umenie predviedlo 25 profesionálnych barmanov v dvoch súťažných disciplínach. Víťazstvo si odniesli Zbyňek Špičák (ČR) v kategórii sekt cocktail, miešaný nápoj na báze sektu a Martin Sokoráč (SR) v kategórii flair, voľný štýl miešania nápojov. Zbyňek Špičák (ČR)

FANTA s chuťou lesných plodov V limitovanej edícii bude počas leta na trhu nová príchuť – FANTA Lesné plody. Novinka dopĺňa rad príchutí FANTA Citrus Mix a FANTA Pomaranč predstavených v minulom roku. Značka FANTA a celá spoločnosť Coca-Cola v posledných rokoch intenzívne sleduje nové trendy spojené so zdravým životným štýlom a tak celý rad príchutí nápoja FANTA má oproti pôvodnej receptúre znížený obsah cukru a zároveň je bez pridaných konzervačných látok, bez pridaných umelých aromatických látok a farbív. Obsahuje, samozrejme, najkvalitnejšie ovocné šťavy. Limitovanú edíciu FANTA Lesné plody môžete vychutnať do októbra 2010.

Porcia mušlí v Belgian Beer Cafe Les Moules na Parížskej ulici v Prahe Belgian Beer Cafe Les Moules na Parížskej ulici funguje, na spokojnosť zákazníkov, už osem rokov. Mušle a ďalšie originálne špeciality z kreviet, ustríc a kanadských homárov tam hostia zapíjajú niektorým z 40 druhov piva či kvalitným vínom. Domov si môžu odniesť darčekové balenia ručne vyrábaných praliniek alebo pozvánku na niektorú z mnohých atraktívnych akcií, ktoré v Les Moules radi organizujú, ako napríklad rôzne degustácie. Mušle sú najtypickejšie a súčasne najobľúbenejšie jedlo rodených Belgičanov. V Belgian Beer Cafe Les Moules si práve teraz môžu hostia vyberať z nového jedálneho lístka vytvoreného novým francúzskym šéfkuchárom Patrickom Olivierom, ktorý na svojom predošlom pôsobisku v pražskej reštaurácii La Cornichon získal michelinského Bipa a predtým na Korzike dokonca michelinskú hviezdičku. Mušle máte hneď v niekoľkých lahodných variantoch: mušle s cidrom, po baskicky, natur so stopkovým zelerom, na bielom víne, Mariniére, La Provance, na pive Leffe bruin, na cesnaku, s paradajkovým džúsom... www.lesmoules.cz

08 inbar&restaurant


VyRAZZ

si s RAZZ

BACARDI RAZZ BACARDI and the Bat Device are registered trademarks of Bacardi & Company Limited.

Spoločnosť Koft, s. r. o., nedávno uviedla na slovenský trh novinku Bacardi Razz. Je to produkt, ktorý si zákazníkov po celom svete získava vyváženou kombináciou unikátneho rumového základu s ovocnými esenciami. Nie je príliš sladký, ani príliš silný, čo mu umožňuje zachovať si ovocnú sviežosť. Existujú široké možnosti jeho využitia. Odporúčame vyskúšať napríklad Bacardi Razz Mojito alebo Bacardi Razz & Sprite.

Vychutnajte si BACARDI RAZZ a pite zodpovedne

www.bacardi.com


news Čajová legenda Pigi Keď sa povie Pigi čaj, našinec si automaticky predstaví zeleno-čiernu škatuľku, vyrábanú pre slovenský trh už vyše 40 rokov, s obsahom nezameniteľnej vône čierneho čaju. Dnes však mení svoju „tvár“. Jeden z najobľúbenejších čiernych čajov Slovákov naplní ročne viac ako 55-tisíc šálok. Jeho výrobca Baliarne obchodu, a. s., Poprad sa rozhodol pre redizajn obalu, ktorý spotrebiteľom prinesie zaujímavé informácie o histórii vôbec prvého porciovaného čaju na slovenskom trhu, o pôvode čajových lístkov, ako aj o forme fermentácie, ktorá dodáva Pigi čaju jeho typickú, nezameniteľnú chuť a vôňu. Názov „Pigi“ je vlastne poslovenčenou skratkou „P. G.“ (teda pí dží) z anglického „Pekoe Golden“. Toto pomenovanie hovorí, podľa čajového slovníka, o veľkosti čajových lístkov a o ich vzhľade. Pigi čaj je zmes kvalitných indonézskych čajov prevažne z ostrova Jáva. Pri výrobe sa čaj krája na drobné časti, zvané fannings, až potom sa fermentuje. Vďaka tomu nápoj získava typickú plnú chuť, vôňu a medovú farbu. Najlepšie ho vychutnáte s troškou citrónu trónu a cukru.

La vie en rose cave a vins & galerie Labužnícky raj alebo ako ochutnať kúsok z Francúzska. Ak hľadáte niečo také, nájdete to aj v Bratislave. Za nenápadnou otlčenou fasádou starého domu na Radlinského ulici v Bratislave je obchodík La vie en rose, ako pieseň od nesmrteľnej Edith Piaf. Francúzski majitelia vás milou slovenčinou prevedú a oboznámia so sortimentom, ktorý nájdete na regáloch plných delikates, absintu a vín tichých aj šumivých. Je to to pravé miesto, keď potrebujete niečo špeciálne alebo keď chcete niekomu urobiť radosť originálnym darčekom. Ružová sedačka na poschodí galérie plnej dobrôt aj umenia láka na posedenie v intelektuálnym tichu, skrátka, obchodík „na zjedenie“.

Crocs predstavuje špecializovaný rad pracovnej obuvi Talian Mario Batali je súčasnou gastronomickou superstar. Jeho podnik Babbo získal v roku 1998 a 2004 ocenenie ako najlepšia reštaurácia. Zaradil sa tak medzi tie najvyhľadávanejšie v New Yorku. Je spolumajiteľom tucta ďalších reštaurácií v L. A. či v Las Vegas a hviezdou televíznej relácie Iron Chef America. Firma Crocs v spolupráci s Batalim vyvinula špeciálny rad modelu Crocs Work nazvaný Bistro Batali Edition a určený špeciálne pre zamestnancov v gastronómii. Podrážka je protišmyková, materiál Croslite ľahko umývateľný, vo vnútri je akupresúrny vzorček zaručujúci správne prekrvenie nôh. Celodenné státie tak prestáva byť problém. www.urbanlux.cz

S chuťou proti smädu Prvé skutočne letné dni sú tu a s nimi aj potreba uhasiť si v letných horúčavách smäd. Zlatý Bažant Nealko je dlhodobo najpredávanejšie nealkoholické pivo na Slovensku a priaznivcov si získava svojou osviežujúcou chuťou, intenzívnou a čistou sladovou arómou a adekvátne nízkou horkosťou. Zlatý Bažant Nealko je vyrobený zo štyroch čisto prírodných surovín - z vody, jačmeňa, chmeľu a z pivovarníckych kvasníc. Na Slovensku je Zlatý Bažant Nealko dostupný vo viacerých typoch balenia - v pollitrových plechovkách aj vo fľašiach, v modernej 0,33 l twist-off fľaši a od minulého leta dokonca aj čapované. V obľúbenej čapovanej podobe Zlatý Bažant Nealko počas tohto leta môžete vychutnať vo viac ako 150 podnikoch na celom Slovensku. Zlatý Bažant Nealko už teda dávno nie je len nápoj pre motoristov či pre športovcov. Je to nápoj, ktorý je ideálnym spoločníkom na horúce letné dni a chutnou alternatívou bežných nealkoholických nápojov.

10 inbar&restaurant


43


Autorka: Dana Závadová Foto: Ivona Orešková

„Neverím, že o výžive sa dá povedať všetko.“

Pacienti, ktorí k nemu do ambulancie zavítajú so svojou obezitou alebo len nadváhou, dostávajú domáce úlohy. S tým rozdielom, že nie na písanie, ale na premýšľanie. „A rozhodne sa nemusia nič učiť naspamäť,“ upokojuje všetkých Igor Bukovský.

12 inbar&restaurant


interview VIZITKA Igor Bukovský (43) je lekár Ambulancie klinickej výživy. Venuje sa otázkam výživy a zdravej životosprávy. Napísal niekoľko kníh, najnovšia je Nová mini encyklopédia prírodnej liečby.

S vami sa asi o alkohole neporozprávame, však? Naopak, môžeme sa o ňom rozprávať, koľko len chcete, lebo ja ostanem triezvy (smiech).

Čo ste v živote vy tak veľmi chceli? (A nakoniec ste teda dostali?)

Máte svoj obľúbený recept, ktorý „nezlepšíte“ alkoholom? Ak ho už vyslovene nepijete...

Naopak, musel som sa naučiť – a bola to asi najťažšia životná lekcia – že aj keď urobím pre niečo všetko, nemusím dosiahnuť to, po čom túžim. To sú však najmä situácie, keď naše ciele a túžby závisia od iných ľudí.

Neviem. Možno červená kapusta na víne? Možno trochu rumu do guliek na Vianoce? A, samozrejme, môj vraj najpopulárnejší recept proti chrípke: extrakt z kvetu bazy čiernej, ktorý sa vylúhuje do vodky. Všetko je v mojej najnovšej knihe Nová mini encyklopédia prírodnej liečby.

Stretla som sa s fámou, že kto chce schudnúť, nemusí ani cvičiť, celkom mu stačí zdravo a striedmo sa stravovať. Ozaj to bude také „jednoduché“? Áno, je to fáma (smiech).

Zaujíma ma moment, keď ste na sebe vypozorovali, že s alkoholom to asi nebude také jednoduché a zdravé. Neviem, či priznáte, že vám niekedy z neho bolo zle alebo že ste to jednoducho prehnali. Nemám problém priznať takéto veci z minulosti, ale nemám čo priznať. Nikdy som nebol taký opitý, aby som nevedel prísť domov alebo do hotela, a nikdy som nebol opitý natoľko, aby som si nepamätal, čo som robil. Je pár vecí, ktoré v živote nechcem zažiť, a medzi ne určite patrí zobudiť sa vedľa ženy, od ktorej musím utiecť hneď, len čo otvorím oči.

Zrejme ste zástanca myšlienky, ktorá sa nemýli a ktorú uznávajú všetci lekári. „Všetko s mierou“. Ak si občas môžeme teda dovoliť alkohol, čo a ako často by to mohlo byť? Veľmi ste sa pomýlili. Som odporca tejto myšlienky! Neznášam klišé a „všetko s mierou“ je nielen klišé. Je to dokonca niečo, čo sa na prvý pohľad tvári ako pravda, a pritom je to blud. Vysvetlím. Po prvé: čo je to „miera“? Lyžička? Poldeci? Liter? Dva gramy? Keď na Slovensku nejaký zabudnutý lekár odporúča piť alkohol, lebo „pohár vína prospieva zdraviu“, tak si 99 a pol percenta mužov povie: Ak je pohár dobrý, fľaša musí byť ešte lepšia! A sú aj takí, pre ktorých je potom „miera“ dva litre vína alebo pol litra borovičky denne. A po druhé: čo je to „Všetko“? Metaxa, karpatské brandy, domáca slivovica, lavórovica, ukrajinský destilát, okena, čikuli... Kde dáme hranicu medzi tým, čo patrí a čo nepatrí do toho „všetko“? Existujú ľudia, ktorí ju majú ešte ďalej, ako je čikuli... Takže preto neznášam klišé „Všetko s mierou“. Čo sa týka alkoholu, podľa WHO je optimálne nepiť alkohol vôbec. A ak už človek alkohol pije, nemal by vypiť viac ako pohár vína denne. Existujú štúdie, ktoré preukázali, že takéto množstvo alkoholu skutočne znižuje výskyt srdcovocievnych ochorení, ale má to, samozrejme, ALE, a to hneď najmenej dve a poriadne veľké. Prvé ALE: človek, ktorý sa stravuje zdravo, športuje a má optimálnu hmotnosť, nepotrebuje alkohol na zníženie zdravotného rizika. Druhé ALE: všetky pozitívne účinky takej striedmej konzumácie alkoholu sa strácajú, ak človek čo len raz za mesiac vypije viac ako dvojnásobok tejto dávky. Preto pochybujem, že na Slovensku existuje viac ako dvadsať ľudí, ktorí majú právo tvrdiť, že ich alkohol skutočne chráni.

Vaša webová stránka Ambulancie klinickej výživy je veľmi bohatá a plná. Nemáte pocit, že ste už o výžive prezradili všetko? Výživa je medicínsky a biologický odbor, ktorý sa rozvíja úžasne dynamicky a nové zaujímavé informácie prichádzajú dennodenne. Mám problém, ako z toho množstva vybrať každý štvrtok do televízie iba tri správy. Neverím, že o výžive sa dá povedať všetko. Možno sa však stane, že ja už nebudem chcieť povedať nič.

Zachytila som reklamu, ktorá mala nezdravo žijúcich ľudí presvedčiť o zdravom životnom štýle heslom: Zdravie je v móde. Ako na takýto výrok zareaguje lekár vášho formátu? Neviem, možno sa dočkáme čias, keď tí „kreatívci“ prídu s heslom „Zdravie je nemoderné“. Alebo také časy už boli?

Zdravo žiť je podľa vašich slov ľahké... čo je ťažké? Ťažké je objaviť svoju skutočnú cenu. Oslobodenú od hnevu a DPH – dane z pridanej hmoty.

Prednedávnom ste ešte vraveli, že práca vás pohltila natoľko, že vám na súkromie neostáva veľa času. Zmenilo sa to? Mám pocit, že teraz moje súkromie zaberá oveľa väčší priestor a práca sa krčí v kúte. Už som však vymyslel novú knihu, do ktorej sa ideme pustiť, a verím, že nakoniec bude všetko tak nejako v rovnováhe.

A čo je to „osobný život“? Keď sa povie toto, čo vymenujete? Napríklad žena, s ktorou sa ráno rád vidím v kúpeľni.

Stretávate sa často s predstavou okolia, že... s Bukovským je nuda, neje hocičo, nepije, nefajčí, a teda sa nezabáva...? S predsudkami sa stretávam často, ale ja nemôžem byť lekárom každému, kto si ich pestuje a chce v nich žiť. Viem, kto som, a nebojím sa žiť, takže, keď sa bavím, nepotrebujem „resetovať realitu z hlavy“.

Najdôležitejšia na chudnutí je asi motivácia. Veríte tomu, že chcenie, túžba, má naozaj takú úžasnú silu? Či tomu verím? Ja to viem! Lenže motivácia nie je podľa mňa totožná s chcením. Chcenie prichádza z čelového laloku mozgu. Motivácia žije v srdci. Motivácia môže vyvolať chcenie, ale naopak to neplatí. Chcenie bez motivácie je pasca pre tých, ktorí si myslia, že pevná vôľa je jediný účinný nástroj na všetko.

inbar&restaurant 13


Autor: Redakcia

Príjemný oddych na pláži

Captain Morgan & Smirnoff „presente“ Magio pláž T-Comu... Už štvrtý rok je letná mestská pláž na bratislavskom Tyršo-vom nábreží spojená s T-Comom. Magio pláž je od počiatku vydarený koncept, niečo také pri Dunaji chýbalo. Pláž je mi-moriadne obľúbená, vždy plná ľudí, ktorí si prišli dať dúšokk relaxu a dobrý drink v plážovej pohode.

14 inbar&restaurant


Captain Morgan presente...

Ak „fičíte“ na príbehoch o pirátoch, je tu jedinečný drink na letnú pohodu, ktorý prináša so sebou aj ducha Karibiku. Morganovo Mojito

Pláž je z roka na rok iná, krajšia, vynovená, pestrejšia a ponúka príjemné relaxačné možnosti pre všetkých. Na návštevníkov pláže čaká hneď niekoľko noviniek a rozšírených možností na aktívny oddych, relax aj zábavu. Príďte sa presvedčiť, na pravom brehu Dunaja vládne tá pravá letná atmosféra. Tento rok sú v hlavných úlohách siláci, karibský pirát Captain Morgan a ruský bohatier Smirnoff. Ste pripravení na veľkolepé párty bez VIP pozvánky? Lebo pozvaní sú všetci. Skvelé miešané drinky, nekonečné párty, zaujímavé darčeky a o sexi slečny hostesky tiež nebude núdza. Capitain Morgan je jedinečný rum známy bohatou a pohnutou históriou. Originálna receptúra a spôsob výroby rumu Captain Morgan sa nemení už od roku 1680. Hoci jeho pôvod je starý viac ako 300 rokov, tento rum má čo povedať aj dnes. Momentálne umiernený kapitán Morgan obdarúva dobrou náladou, ktorá sa nachádza na dne pohárov plných rumu jedinečnej chuti.

Ruského bohatiera, vodku Smirnoff, netreba nejako špeciálne uvádzať do vybranej spoločnosti, vďaka svojej krištáľovej čistote a jemnej chuti je dostatočne známa. A ako stvorená do chutných letných drinkov za skvelú cenu, ktoré vám namixujú barmani na Magio pláži. Aj Smirnoff plánuje bohaté leto spojené s ochutnávkami drinkov počas špeciálnych akcií v priebehu celého tohto obdobia a jedine na Magio pláži na brehu Dunaja. Je to miesto, kde sa stretávajú a prezentujú viaceré skvelé svetové značky, prím medzi nimi hrá už spomenutý Captain Morgan a Smirnoff, ale aj obľúbená hruškovica Vilmos, tequila Jose Cuervo či whisky Johnnie Walker.

Magio pláž T-Comu vám bezplatne ponúka niekoľko možností oddychu. Okrem leňošenia na samotnej pláži si môžete užiť viac ako desiatku športových aktivít, ale aj nerušený oddych napríklad v Magio čitárni, filmové zážitky s televíziou Magio v Magio chillout či bezplatné surfovanie s najobľúbenejším Magio internetom po celej pláži. Tešíme sa na vašu návštevu! Aj štvrtý rok za sebou bude Magio pláž zásluhou partnerov, ktorí túto pláž podporujú, pre všetkých úplne zadarmo. Pri najlepších projektoch stoja tie najlepšie značky, a to exkluzívne. Medzi ne patria aj džentlmeni rum Captain Morgan & vodka Smirnoff.

Pre toho, kto si s alkoholom netyká, je tu výber iných nápojov. Milovníkov kávy poteší výborná Bristot káva. Pitný režim na Magiu podporuje minerálka Radenska a odporúčam vyskúšať aj chuťovky ako Blueberries Frappiato (špeciálna mrazená ovocná dreň).

inbar&restaurant 15


www.karloff.sk

Zlatý klinec, Superior Taste Award Brussel 2010, cena ART PRIX, to je len časť ocenení, ktoré od začiatku tohto roka získala spoločnosť Karloff so svojím produktom TATRATEA/Tatranský Čaj.

staurant 16 inbar&restaurant


SUPERIOR TASTE EA AWA WAR RD Ocenenie Superior Taste Award v medzinárodnej súťaži ITQI (Medzinárodného inštitútu pre chuť a kvalitu), ktorá sa konala v Bruseli, je niečo ako Michelin pre reštaurácie. Rôzne produkty tu ochutnávalo 120 najlepších someliérov a šéfkuchárov. TATRATEA dosiahol celkový počet bodov na úrovni takmer 80 %, hodnotenie sa týkalo celkového dojmu, prvého dojmu, rozhodujúci bol vzhľad/ obal (až 98 %), v neposlednom rade chuť, dochuť a vôňa po ochutnaní.

Rozhodujúcimi kritériami pri výbere členov poroty sú skúsenosti v degustácii, výnimočná odbornosť, schopnosť popísať chuťové vlastnosti potravín a nápojov, schopnosti navrhnúť prípadné zlepšenia v rámci senzorickej analýzy, ktorá je podstatou danej profesie. V každom prípade ide o talenty z radov šéfkuchárov alebo someliérov jednomyseľne uznávané podľa sprievodcov, ako sú Michelin alebo Gault Millau.

Zloženie poroty iTQi je vo svete unikátne, pretože jej členovia sú vybraní na základe exkluzívneho partnerstva s prestížnymi kulinárskymi organizáciami, s Association de la Sommellerie Internationale (ASI) a s ďalšími vysoko hodnotenými odborníkmi v oblasti nápojov. Porotcovia majú za sebou dlhé roky praxe v ochutnávaní potravín. Väčšina z nich pracuje v Európe, ale aj v krajinách ako Japonsko, Čína, Thajsko, Austrália, Severná, Stredná a Južná Amerika. Sú vášnivými nadšencami a chcú neustále objavovať nové chute, neznáme produkty bez ohľadu na ich pôvod.

Medzinárodný inštitút pre chuť a kvalitu iTQi je organizácia, ktorá združuje najväčší počet medzinárodných odborných degustátorov prispievajúcich k budovaniu hodnoty a prestíže Superior Taste Award po celom svete. V záujme čo najväčšej objektivity testu zabezpečuje iTQi eliminovanie akejkoľvek interferencie medzi členmi poroty. Prezentuje tiež produkty „naslepo“ a organizuje veľké porotcovské panely. Viac info: www.itqi.com/en/superior-taste-award

Zlatý Klinec ec 2 201 10 pre TATRATEA TATRATEA s novým dizajnom vyhralo v prestížnej súťaži Zlatý Klinec 2010, kategória obalový dizajn, a odnieslo si aj ďalšiu cenu ART PRIX za umelecký počin roka. Cenu prevzali zástupcovia spoločnosti Pergamen Trnava, ktorá vyvinula dizajn fľaše. Vyhlasovateľom súťaže je spoločnosť Ad Awards Association, s. r. o. Odbornými garantmi súťaže sú Klub reklamných agentúr Slovenska (KRAS), Art Director's Club Slovensko (ADC) a mesačník Stratégie. Súťaž je určená predovšetkým pre reklamné agentúry na Slovensku. Okrem „veľkých kategórií“, ako napr. je televízny spot, kampaň, zahŕňa súťaž aj menšie kategórie, napr. obalový dizajn (kategória F - Techniques, F3). Prihlásené súťažné práce hodnotí porota súťaže Zlatý klinec 2010, ktorá má 9 kmeňových porotcov (spolu s predsedom poroty) a 2 špecialistov pre kategóriu A – F.

Cenu ART PRIX za unikátny počin roka, ktorú TATRATEA tiež získalo, môže udeliť kmeňová porota aktuálneho ročníka Zlatého klinca ako ocenenie jednotlivcovi za výrazný umelecký vklad do reklamného diela. O cene sa rozhoduje hlasovaním o udelení ceny (dvojtretinovou väčšinou), pričom môže byť udelená najviac jedna cena. Rozhodovanie o udelení Ceny za umelecký počin, ktorú udeľujú menovite tvorcom, nasleduje po vyhodnotení všetkých kategórií Zlatého Klinca. Kandidátov si porota vyberá počas hodnotenia jednotlivých súťažných kategórií tejto súťaže, a to tak, že si zaznamenáva prípadné výrazné umelecké počiny v spomenutých kategóriách.

Meda aila a z IS SC Zo súťaže International Spirits Challenge 2010, ktorá sa koná v Londýne a je zameraná na liehoviny, si TATRATEA 52% Original odniesol medailu. Už po 15-krát ISC razí cestu v ochutnávkach a promovaní špičkovej kvality liehovín z celého sveta. Poprední medzinárodní odborníci na liehoviny sa každoročne stretávajú pri degustácii liehovín a pri ich prísnom posudzovaní. ISC je zaviazaná zvyšovať hodnotu značiek liehovín prostred-

níctvom maximálnej publicity medailistov v mesačníku Drinks International, ako aj zverejňovať všetky výsledky v prílohách a na webovej stránke tohto časopisu. Napriek ekonomickej recesii došlo v minulom roku k 16 % zvýšeniu počtu produktov uchádzajúcich sa o ocenenie a bol udelený rekordný počet medailí, ktoré poukazujú na zvýšenie kvality liehovín vyrábaných v týchto neľahkých časoch.

EUR ROP PEAN AN DE ESIGN N AWARD

BES ST DRIN NK 2010

/www.europeandesign.org/ V tejto prestížnej celoeurópskej súťaži sa produkt TATRATEA umiestnil na tretej priečke a získal bronzovú medailu v podkategórii obaly alkoholických nápojov.

Víťazstvo na ukrajinskej národnej súťaži zameranej na vodu, víno a liehoviny je pre TATRATEA vyvrcholením polročnej šnúry úspechov. Prvenstvo získal tento produkt v kategórii inovatívne technológie/liehoviny dosiahnutím 99 bodov z možných 100.

inbar&restaurant 17


Autor: Redakcia Foto: Vladimír Kuric Novootvorená reštaurácia Kolkovna v Eurovei

Pivo Pilsner Urquell je pivnou ikonou. Každý milovník „plzne“ sníva o tom, aby aspoň raz v živote mohol vychutnať nepasterizované pivo priamo z tanku v ležiackej pivnici plzenského pivovaru. Väčšina spotrebiteľov však doteraz nemala príležitosť ochutnať také pivo. Značka Pilsner Urquell už minulý rok priniesla všetkým milovníkom kvalitného zlatého moku možnosť okúsiť pivo, ktoré je podobné pivu z ležiackej pivnice pivovaru, a to vďaka jedinečnej technológii čapovania piva – tzv. pivným tankom. K piatim tankovým prevádzkam Pilsner Urquell otvoreným v roku 2009 sa nedávno pridala ďalšia. „Toto pivo neprešlo cez stáčacie linky a nikdy nebolo v skladoch expedície. Ide o najčerstvejšie pivo, aké môže Pilsner Urquell svojim priaznivcom ponúknuť mimo plzenského pivovaru,“ hovorí Václav Berka, starší obchodný sladovník plzenského Prazdroja. Pri tankovej technológii sa pivo nečapuje z klasických sudov, ale z väčších antikorových tankov s objemom 5 alebo

18 inbar&restaurant

10 hl. Nepasterizované pivo dovezené z plzenského pivovaru v tepelne izolovanej cisterne sa stáča do nepriepustného sterilného vaku, ktorý je vo vnútri tanku. Tomuto systému sa odborne hovorí „bag-in-box“. Zlatý mok sa čapuje tlačením vzduchu na vak. „Vďaka tomu nepasterizované pivo neprichádza do styku s kyslíkom a zabraňuje sa tak zvetrávaniu. To má pozitívny vplyv na kvalitu a chuťovú trvanlivosť piva. Zároveň je takto tankové pivo optimálne sýtené, čo ešte umocňuje prirodzený charakter piva Pilsner Urquell a plnosť jeho chuti. Pivo je, skrátka, od začiatku do konca v ideálnych podmienkach, aké si len pivovarník dokáže predstaviť,“ dodáva Václav Berka.

Murčo, majiteľ tankovej prevádzky Prazdroj v Bratislave. „Myslím si, že je to najvyššie ohodnotenie mojej práce a maximum, aké možno v gastronómii dosiahnuť,“ dopĺňa Marián Murčo.

Tankové pivo Pilsner Urquell chutí aj slovenským a svetovým osobnostiam. „Počas svojej návštevy Slovenska ocenil výnimočnosť tankového piva Pilsner Urquell aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. Prednedávnom sa v našej prevádzke zastavil prezident SR Ivan Gašparovič s chorvátskym prezidentom Ivom Josipovičom,“ prezrádza Marián

Kolkovna Restaurant v Eurovei je prvá reštaurácia úspešného českého konceptu Kolkovna na Slovensku, ktorý spája jedinečnosť a tradíciu značky Pilsner Urquell so skvelou gastronómiou, vďaka čomu sú Kolkovny v ČR veľmi obľúbené. Čoskoro sa plánuje otvorenie podobnej prevádzky aj v River Parku.

Na Slovensku si môžete tento výnimočný pivný zážitok so značkou Pilsner Urquell dopriať hneď na šiestich miestach v Bratislave – v Prazdroji na Mostovej ulici v Starom Meste, v Alfe na Jiráskovej ulici a v plzenskom Prazdroji na Blagoevovej ulici v Petržalke, v Hockey Clube na Ondavskej ulici v Ružinove, v reštaurácii Saratov na Saratovskej ulici v Dúbravke a v novootvorenej reštaurácii Kolkovna v Eurovei.


www.pilsner-urquell.cz

Plzenský Prazdroj na Blagoevovej ulici v Petržalke

Nerezové pivné tanky v reštaurácii Kolkovna – Eurovea

Pilsner Urquell z tanku Pivný tank v Plzenskom Prazdroji na Blagoevovej ulici

inbar&restaurant 19


Autor: Redakcia

„Čistá“ rodinná záležitosť Kolískou Grant’s whisky je škótsky Higland a pôvodcom tejto jedinečnej škótskej whisky je William Grant, ktorý sa narodil v škótskom Dufftowne v roku 1839. Pomerne vo vysokom veku sa rozhodol založiť svoju vlastnú pálenicu. Za pomoci manželky, siedmich synov a dvoch dcér postavil pálenicu Glenfiddich. Prvé kvapky whisky z jeho pálenice tiekli presne na Štedrý deň v roku 1887. No čo, krajší dar si muž azda ani nemôže venovať.

V roku 1898 sa zrodila Grantova whisky, ktorá sa už viac ako 120 vyrába podľa pôvodnej receptúry zakladateľa spoločnosti Williama Granta. Piata generácia rodiny Grantovcov má pálenicu stále vo svojich rukách a vyrába jednu z najpopulárnejších whisky na svete s jedinečnou chuťou a nezameniteľným charakterom, ktorú okrem Škótska vychutnávajú milovníci whisky v 180 štátoch sveta. Čaro tohto nápoja je ukryté predovšetkým v originálnej receptúre. Receptúra je prísne strážené tajomstvo, ktoré pozná len majster miešania a niekoľko vybraných zamestnancov. Pre Grant’s whisky je typická rafinovane a delikátne štruktúrovaná čistá vôňa so sladkastým ovocným okrajom. V ústach vyvažuje pevnú chuť ostrejších sladových tónov, banánová a vanilková sladkosť, končiaca sa jemným, dlhým a pozvoľným záverom.

Ako vzniká jej výnimočnosť? Výroba škótskej whisky Grant’s je proces tradičných aj moderných úkonov vysoko kvalifikovaných odborníkov. Postup výroby sa delí na niekoľko fáz: sladovanie, fermentácia, destilácia, zrenie, miešanie, snúbenie a plne-

nie do fliaš. Majster miešania (Master blender) je v celej branži jedným z najdôležitejších ľudí. Starostlivo vyberá whisky z mnohých dostupných škótskych páleníc na následnú výrobu Grant’s whisky. Má mnohoročné skúsenosti a cit pre umenie miešania nápojov nezameniteľného charakteru a konzistencie. Srdcom miešania všetkých zmesí whisky je vyvážená zmes jednosladovej škótskej whisky Glenfiddich, The Balvenie a obilnej škótskej whisky z pálenice Girvan, do ktorej sa ešte pridávajú ďalšie druhy škótskej whisky. Výsledkom je delikátne mnohostranná chuť s jemným a dlhým záverom, čo je typickým rukopisom pre škótsku Grant’s whisky. Na správne zmiešanie vybraných druhov whisky, ktoré vyžaduje odbornú znalosť a precíznosť, dohliada niekoľko osôb. Miešaná whisky zostáva niekoľko mesiacov v rôznych druhoch dubových sudov, kde dochádza k procesu finalizácie, zvanému zasnúbenie. V priebehu snúbenia dochádza ku konečnému spojeniu chutí a vôní všetkých ingrediencií, čo jej dáva hlbšiu, sladšiu a jemne ovocnú chuť. Takto starostlivo vyrobená whisky sa neďaleko Glasgowa plní do nezameniteľných fliaš.

Distribútorom Grant’s whisky na území SR je spoločnosť KOFT, s. r. o., Vlárska 6, Bratislava,

20 inbar&restaurant


Tri elementy Pre Grant’s whisky je typická trojhranná fľaša, ktorej dizajnérom je Hans Schleger. Tento tvar je považovaný za symbol troch elementov, a to škótskej vody, vzduchu a jačmeňa, z ktorých sa Grant’s whisky vyrába. Trojhranný tvar tiež predstavuje symbol tradície, odkazu predkov. Milovníci whisky si tento typ fľaše obľúbili z mnohých dôvodov, napríklad barmani oceňujú šikovnejšie uchopenie fľaše. Ostatní si našli ďalšie dôvody. Televízni herci písali o tom, ako im fľaša pomohla lepšie sa zhostiť úlohy barmanov či pijanov vo filme. Podnikatelia tvrdia, že sa im fľaše lepšie zmestia do príručného kufríka. Organizátori večierkov boli zase nadšení, že sa fľaša nikdy neskotúľa zo stola a vodičom sa páčilo, že cestou domov zostáva na mieste a nikdy nespadne zo zadného sedadla.

Čo nám vraví etiketa? V rámci riešení otázky, či aplikovať grafiku priamo na fľašu alebo použiť klasickú etiketu, zvíťazila v záujme zachovania tradície etiketa. V roku 2002 dostali fľaša aj etiketa Grant’s whisky nový esprit. Odkaz tejto škótskej whisky zostal zachovaný, ale celkový vzhľad produktu je elegantnejší a modernejší. Trojhranný tvar fľaše sa tiež zachoval, pretože dávno bol dôležitou súčasťou značky Grant’s. Nová fľaša nesie erb rodiny Grantovcov s dvojicou svalnatých starovekých lovcov a heslom Stand Fast (Neustúpiť). Na fľaši je označenie Est. 1887 (Založené 1887). Nová etiketa symbolizuje dedičstvo piatich generácií výrobcov whisky – Independent Family Distillers For Five Generations (Nezávislá rodinná továreň na destiláty po päť generácií) – a ako výraz úcty k zakladateľovi rodinnej firmy nesie portrét Williama Granta.

inbar&restaurant 21


Autor: Redakcia

Horúčka piatkovej noci v Bratislave Výnimočný deň zažili milovníci tanečnej hudby jednej júnovej piatkovej noci v Bratislave. Organizátor podujatia agentúra Slovakia Promotion priviezol grandiózneho hosťa. Dav divákov bol v úplnom tranze a doslova šalel, sledujúc, čo v bratislavskej Inchebe praskajúcej vo švíkoch predviedol momentálne najznámejší DJ, jeden zo svetovo najznámejších trance DJ na svete, Tiësto z Holandska.

Fantastická laserová šou

Tiësto je prešmyčka z jeho vlastného mena Tijs Verwest. Svoju šou v Bratislave rozbehol presne o polnoci, teda o hodinu skôr, ako sa pôvodne plánovalo. DJ Tiësto mixoval štyri hodiny, počas ktorých zazneli všetky jeho najväčšie hity. Skvelá zábava pokračovala do neskorých ranných hodín, tancovalo sa do vyčerpania tela aj duše. Výnimočnú atmosféru tanečnej párty dotvárala fascinujúca laserová šou a famózne svetelné efekty. Svetelnú techniku použitú počas koncertu doviezlo do hlavného mesta až päť kamiónov. Tancachtivých ľudí v Inchebe rozohrievali rôzni DJ z Maďarska, Anglicka či z Nemecka. DJ Tiësto koncertoval na Slovensku už po piatykrát , ale má tu obrovskú základňu fanúšikov, lebo na koncerte sa zúčastnilo okolo sedemtisíc divákov. Ľudia sa skvelo zabávali najmä zásluhou perfektnej šou, ktorú predviedol a ktorú podporili aj kvalitné značky alkoholu. Hlavnými partner-

22 inbar&restaurant

Ľudia sa skvelo zabávali

mi podujatia boli svetoznáme značky Smirnoff vodka, originál šampanské Veuve Clicquot a Vilmos hruška. Návštevníci mohli vychutnávať nielen hudbu, ale aj skvelé Smirnoff kokteily a Vilmos shoty. Majitelia VIP vstupeniek mali možnosť stráviť tento večer v zóne, ktorá bola rozdelená na tri lounge, a to Smirnoff, Vilmos a Veuve Cliquot, kde mohli do sýta vychutnať drinky a toto jedinečné šampanské. O dotvorenie prijemnej atmosféry a o kvalitný servis sa starali aj krásne hostesky oblečené do kostýmov Vilmos, Smirnoff a Veuve Clicquot. DJ magazine ho označil tri roky za sebou (2002 - 2004) za najlepšieho DJ-a na svete. Tiësto predstavil okrem iných aj skladby zo svojej štvrtej štúdiovky Kaleidoscope (2009). Okrem Slovenska sa rodák z Bredy v júni predstaví napríklad aj štyrikrát na Ukrajine a v júli aj v ďalších susedných krajinách - v Poľsku a v Rakúsku.


www.ruzove.cz

LETO S RUŽOVÝM VÍNOM MIEŠANÉ DRINKY Z RUŽOVÝCH VÍN OČAMI SOMELIÉRA MILANA KREJČÍHO

Karkulka /ideálny spoločník na plese/

Víno nepatrí medzi základné barmanské ingrediencie a nie je jednoduché namiešať nápoj, v ktorom sa víno snúbi s ostatnými zložkami nápoja a zároveň nezaniká jeho chuťový charakter. Vhodne zvolené ingrediencie dokážu podčiarknuť charakteristickú chuť vybraného vína. Treba však dbať na ich výber, lebo rovnako ako dokážu dodať miešanému nápoju štýl a eleganciu, môžu úsilie barmana celkom zmariť. Máme pre vás zopár overených tipov.

• 3 cl džúsu z čiernych ríbezlí • 0,5 cl banánového sirupu • 1 dl polosladkého ružového šumivého vína Sklo: pohár na sekt (flauta) Príprava: do šejkra vložíme ľad, pridáme džús, banánový sirup a riadne pretrepeme, potom cez sitko precedíme do pohára, opatrne dolejeme šumivým vínom tak, aby vznikol dvojfarebný efekt Ozdoba: plátok granátového jablka

Anastázia

/víno v tomto nápoji nemá dominantnosť, ale príjemne dopĺňa ovocné ingrediencie a vytvára tak elegantný letný drink/ • vodový melón • 1 cl melónového sirupu, • 1 dl suchého ružového vína Sklo: pohár na martini Príprava: do mixéra vložíme ľadovú drvinu, niekoľko kúskov vodového melóna, melónový sirup a všetko rozmixujeme na pyré, navrstvíme do pohára a opatrne prelejeme vínom Ozdoba: slamka, plátok melóna

KooKoo

/zaujímavý a netradičný aperitív/ • 2 cl kaktusového džúsu • 1 cl uhorkového sirupu • 1,5 dl sladkého ružového vína Sklo: pohár na martini Príprava: do šejkra vložíme ľad, kaktusový džús, uhorkový sirup a dôkladne pretrepeme, nalejeme do pohára a cez lyžičku opatrne dolejeme vínom tak, aby sa farby nezmiešali Ozdoba: slamka, plátok uhorky

Xantypa Bitte

/originálny nápoj na privítanie. Najmä pánskej časti spoločnosti zaručí tento drink príjemný začiatok večera/ • kocky ľadu • 2 dl polosladkého šumivého vína • 0,5 cl bitter sirupu Sklo: pohár na víno Príprava: do pohára vložíme ľad, nalejeme šumivé víno a zastrekneme bitter sirupom Ozdoba: slamka

Diamond Cucumber /skvelý drink na leto/

• ľadové kocky • 1 dl suchého ružového vína • 1 dl sódy • 0,5 cl uhorkového sirupu Sklo: pohár na whisky Príprava: do pohára vložíme ľad, nalejeme víno, sódu a prelejeme uhorkovým sirupom Ozdoba: slamka, čerstvá mäta

inbar&restaurant 23


Autor: Redakcia

Panák Vilmos, alebo „Fresh Willy“ v Summer Clube Nočná párty

Kto nemiluje relax na pláži plnej jemného piesku, s kokteilom exotického nápoja v ruke? Summer Club, to je prostredie ako z prázdninového prospektu, ale nachádza sa rovno v centre Bratislavy. 24 inbar&restaurant


www.vilmos.sk www.zwack.sk Facebook – „Vilmos“

Zwack chutí

Relax počas dňa

Pláž Summer Club, C to je relax so slnkom, slnečníky poskytujúce posk tieň, okolité stromy plné sviežej zele zelene a barmani mixujúci skvelé kokteily v plážovom pláž bare. V tridsaťstupňových horúčavách horúčavác si môžete v rámci pitného režimu uhasiť ssmäd nápojom Sappe Aloe Vera so sviežou chuťou a plným zdravých, lahodných kúskov kúsk pravej aloy. Relax v Summ Summer Clube v bratislavskej Inchebe sa osvedčil osve už vlani, takže funguje aj toto leto a je jeho činnosť je rozdelená na denný a večerný večern program. Stačí len vybrať si správny čas, lebo areál je bezplatne otvorený denne od 9. hodiny a ponúka rôzne možnosti športo športového vyžitia. Personál baru sa o návštevníkov návštevník dokonale stará, preto je v bare stále plno. p Nepochybne aj vďaka výborným kokt kokteilom, ktoré môžu dlho vychutnávať v pohodlných p sedačkách pod slnečníkom. Odporúčame Od vyskúšať počas dňa letný osvi osviežujúci drink „Fresh Willy“ z Vilmos hrušky, hrušky toniku a limetky. Hruškovica Vilmos Vilm je generálnym partnerom Summer Clubu Incheba, takže po tieto letné týždne tu všade panuje vo veľkom štýle kráľovná Vilmos hruška h a kontruje jej horkastý Zwack. Všetci milovníci m pravej Vilmos hrušky a chutných letných miešaných drinkov si prídu na svoj svoje! Ak niekto rád horké, toho uspokojí drink, ktorého súčasťou je špičkový kvalitný bitter bi Zwack, vyrobený podľa

utajenej receptúry z prírodných ingrediencií s jemnou príchuťou citrusu. V Summer Clube je v noci poriadne horúco, rušný život, živá muzika, ktorú majú na starosti DJ-i, a maximum zábavy trvá dovtedy, kým telo vládze, lebo leto je obdobie života pod holým nebom. Večerný vzduch je ešte horúci, ale sila slnka pomaličky poľavuje, tak neváhajte ochutnať nové kokteily rôznych chutí alebo čisté „shoty“ chladenej Vilmos hrušky a preneste sa do sveta zábavy a rôznych osláv napríklad s pohárikom Summer drinku, v rytme mixu „It´s summer time, it´s Vilmos time“. Každý, kto ešte nestihol vychutnať originál dobre chladeného panáka „vilmošky“ alebo kokteily v ich letnom „šate“ v Summer Clube na hruškovej pláži, má na to celé leto. Chystá sa množstvo dobrej zábavy so zvodnými Vilmos girls v pikantnom „outfite“, s ochutnávkami drinkov v rámci špeciálnych akcií za mimoriadne ceny a súťaží o skvelé výhry po celé leto jedine na pláži v Summer Clube. Aby ste sa s istotou vyhli riziku, že dostanete nejakú napodobeninu, odporúčame vám návštevu Summer Club, kde celé leto s istotou panuje tá pravá „parťáčka“ na žúry Vilmos hruška. O promo akciách budú všetci vopred informovaní, stačí sledovať web a FB.

inbar&restaurant 25


www.karloff.sk

Long drinky na BFF 2010 Netrepať, zamiešať!

JUST GREAT • 4 cl TATRATEA 52% Original • 7 cl jablkového džúsu • 1 cl sirupu z orgeady • 2 cl limetovej šťavy ozdoba: škorica, limeta, špirála z citrusu Barmanská šou a súťaž účastníkov festivalu o najlepší drink v záhradnom stane Karloff.

Počas víkendu, keď celé Slovensko volilo, v bratislavskej Medickej záhrade sa jedlo, pilo, hodovalo. Konal sa tam 2. ročník podujatia Bratislava Food Fest určený všetkým labužníkom. Návštevníci vychutnávali špeciality najlepších slovenských reštaurácií podľa gastronomického sprievodcu GURMÁN na Slovensku a v horúcom počasí sa osviežovali long drinkami rafinovaných a sviežich chutí od spoločnosti Karloff. Milovníci vína, lahodnej kávy, čaju, syra, piva si tiež našli to svoje. Na festivale vládla pohodová atmosféra horúceho letného dňa. Akciu sprevádzal nápaditý program, napríklad Chefs Live Cooking, teda varenie s prestížnymi slovenskými šéfkuchármi, cez Majstrovstvá SR v odpale zátkou či zápis do knihy rekordov o najdlhší rezanec – 2. ročník až po detský program „Deti varia rodičom“. Podvečer hrala živá hudba.

T-ICEBERG • 4 cl Tatranský Vietor 52% • 1 cl kokosového sirupu • 2 cl limetovej šťavy • 8 cl hroznovo-limetovo-citrónovej šťavy ozdoba: ananás

26 inbar&restaurant

V záhradnom stane sa každý deň konala barmanská šou so zručným barmanom, ktorý miešal long drinky z kvalitných destilátov ako TATRATEA/Tatranský Čaj alebo Tatranský Vietor. Potom prišla na rad súťaž o najlepší drink, pri ktorej mohli účastníci festivalu ukázať svoju kreativitu a namiešať pod vedením Karloff bar majstra long drink presne na svoj štýl.

Hitom sa stal „Just Great“ – kokteil s obsahom TATRATEA 52% Originál, s jablkovo- limetovou šťavou a T-Iceberg s pepermintovo-citrónovou príchuťou. Najnovšie v Bratislave letí čučoriedkové mojito, s limetkami, trstinovým cukrom, so sódou a s TATRATEA 62% s extraktom z čučoriedok, malín, jahôd a z černíc. Vo vínnom stane sa v spoločnosti rôznych vinárov predstavila aj firma Karloff s ponukou vín pod vlastnou značkou Papilion, ako aj distribuovaných zahraničných vín. Zo zahraničnej produkcie sa ochutnávali rakúske vína od vínneho mága Williho Opitza alebo fantastický Gewürztraminer od Nicka Nobila, neúnavného novozélandského milovníka odrody Tramín červený. Pri vínach nechýbali, samozrejme, ani vínne brandy vlastnej a zahraničnej produkcie. Hostia mohli okúsiť pýchu gruzínskeho brandy od JSC Sarajishvili „Eniseli“, ktoré sir Winston Churchil zaradil medzi najchutnejšie. Najväčší záujem však vyvolal nový rad Karloff Brandy Special s produktovým lídrom V.S.O.P – slovenské brandy s famóznou ovocno-dubovou arómou. Ten, kto rád experimentuje, sa dal zlákať aj ochuteným brandy s vyšším obsahom cukru, Karloff Brand Pear alebo Orange Special, ktoré je doplnené hruškovým/pomarančovým destilátom a extraktom.


FIESTA – zážitok zo spoločného stolovania Elegantná súprava vynikajúca pre štýlové podávanie pokrmov. Vyrobená z prírodného porcelánu a ušľachtilého exotického dreva bambusovníka. Všetky podnosy majú dokonale presné vodiace drážky, ktoré zaručujú, že porcelánové misky i s vloženými pokrmami ostanú pri podávaní vždy na svojom mieste, prehľadné a symetricky usporiadané.


Autorka: Patrícia Madajová Foto: Desana Dudášová

„Kuchárom som sa stal, lebo je to niečo, čo ma baví,“ vraví stále dobre naladený, usmievavý Fero Šipoš. Sympatický východniar zo Spišskej Novej Vsi prebrázdil celú Európu. Momentálne rozbehol novú západoslovenskú a európsku pivnú kuchyňu v Bratislavskom meštianskom pivovare. Variť ho nikdy nenudí, ani keď varí pre seba samého, miluje poctivú slovenskú kuchyňu, hoci čestne priznáva lásku aj k tej stredozemskej. Nuž čo, lások môže byť viac, však?

Mal som byť športovec, ale som kuchár 28 inbar&restaurant


interview V Bratislavskom meštianskom pivovare, kde si varia svoje vlastné pivo, ste rozbiehali od základov novú kuchyňu, skladali ste kompletné menu z iného regiónu, ako sám pochádzate. Aké to je rozbiehať nový podnik?

gulášik či koložvársku kapustu alebo hocičo múčne pripravujem s radosťou aj len pre seba a užívam si to. Minútková úprava je také nutné zlo v kuchyni, ale je pravda, že nie vždy je čas na hry.

Poviem na rovinu, vždy je ťažké niečo štartovať, predstavuje to veľa rôznorodej práce, ale tu to bolo uľahčené, lebo všetci traja majitelia presne vedeli, čo chcú, mali do bodky jasnú predstavu, o tom, čo sa bude variť. To mi uľahčilo prácu, že som dostal jasný podklad na skladbu jedál a na ich predstave som mohol stavať celý základ kuchyne. Nuž som založil celú stravovaciu kultúru k tomu pivečku, ktoré v reštaurácii máme, len som si veci doladil, aby vzájomne pasovali. Sladovník navarí pivo a ja k nemu pripasujem jedlá.

Slovenská kuchyňa je pomerne pestrá a bohatá, sú rôzne krajové špeciality, ktoré sú úžasné, ale všetci sa stotožnili iba s haluškami a s kapustnicou. Akú polievku alebo jedlo by ste nám západniarom predstavili?

Viem, že ste svetobežník, varíte raz tu a potom zase tam. Kde všade ste stáli pri sporáku? To je skutočne veľmi rôznorodé (smiech), ja som rodák zo Spiša, najbližšie k nám som varil v Martine, v Tatrách, ďalej nasledovala Praha, Mníchov, Nice, Valencia, ani si už nespomínam kde, ale veľa mi to prinieslo.

Máte nejaký kuchárky vzor, alebo čo vás inšpiruje, keď tvoríte jedlá, kde beriete všetky recepty? Recepty čerpám momentálne aj z domácej kuchyne majiteľov pivovarskej reštaurácie, lebo niektoré typické lokálne jedlá sú pre mňa nové, inde sa tak nevaria, prípadne sa nevaria vôbec. Využívam však všetky dostupné zdroje, časopisy, knihy, internet, aj veľa počúvam ľudí, s ktorými sa bavím o jedle a o varení. Potom sa na to vyspím, ráno už viem, čo a ako budem skúšať. Dôležité je pre mňa pochopiť podstatu daného receptu. Ako príklad uvediem známe jedlo, sviečkovú na smotane, každý ju navarí inak. Ja sledujem najmä farbu, konzistenciu a vyváženosť chuti, sladkosť, kyslosť, všetko by malo spolu harmonizovať v tom jedle, dokonalé je, ak ju brusnice svojou pikantnou chuťou doplnia. A môj veľký vzor je Daniel Boulud, francúzsky kuchár, ktorý svojím majstrovstvom dosiahol úspech v Amerike. Jeho kuchyňa sa mi páči.

Halušky v Bratislave veľmi „nefičia“ (smiech), vlastne ani v zime nebola dobrá bryndza. Teraz už bude letná bryndza, taká chutí inak. Problémom je dostať v Bratislave také základné veci ako poctivú bryndzu a kapustu s chuťou a kvalitou, akú potrebujete. Je to na prvý pohľad banalita, ale pre kuchára podstatná vec. Ozaj, a poznáte jušku? To je stará slovenská polievka z vody z kvasenej kapusty, pridávajú sa do nej hríby a ako závarka buď mrvenička, alebo halušky. Takže zase kapusta a halušky v jednom (smiech).

Počula som, mimochodom, že chystáte špeciálne pivné jedlá a že ste odborníkom na divinu. Takže sa môžeme tešiť na sezónne špecialitky? To je pravda, chystáme aj nové špeciálne recepty, do ktorých sa bude pridávať naše pivečko a budú sa variť len u nás v Meštianskom pivovare. Zatiaľ však neprezradím, čo to bude, lebo je to vo vývoji. Čo sa týka diviny, treba mať zdroj na kvalitné mäso, divinu zastrelenú presne v období, keď je sezóna. Úprava diviny je piplačka, ale ja sa na to teším a vy sa môžete v sezóne tešiť tiež.

Striedali ste rôzne kuchyne a rôzne štýly. Keď máte variť v reštaurácii, ktorú kuchyňu preferujete vy sám? Čo chutí najviac vám a čo najradšej pripravujete? Najbližšia mi je stredozemská kuchyňa, je ľahká, jednoduchá, príjemná, neprešpekulovaná a využíva veľa čerstvých sezónnych produktov aj plodov mora. Je založená na čerstvosti, na tom, čo sa práve urodilo, dozrelo alebo čo má aktuálnu sezónu na lokálnych trhoviskách, ale môj základ stojí pevne na slovenskej kuchyni. Z mnohých Slovákov sa náhle stali kuchári talianski alebo hocakí. Ja som sa učil slovenskú kuchyňu od piky. Viem, ako pracujú kvasnice, tak si pripravujem všetko sám, od kysnutého cesta cez liate či maslové cesto, robím si cukrárske veci aj mäsové výrobky. Európska kuchyňa stojí viac-menej na tom istom, či je to talianska, francúzska, všetky sú založené na hotových jedlách, nie na minútkových. Moderná kuchyňa je postavená na minútkových jedlách, to sa voľakedy nerobilo. Pečená kačica bude vždy poctivo vypečená kačica či s medom alebo s pomarančmi, ale vždy bude mať rovnaký základ v príprave.

Podľa výzoru nevyzeráte ako kuchár, skôr športovo, kuchár má mať aspoň brucho, kde ste prišli k tomuto remeslu, prečo ste sa stali kuchárom, je to dedičné remeslo? Nie, nie je, chodil som na športovú školu a mal som byť športovec, ale vyrastal som iba s otcom, poznáte to, dvaja muži v kuchyni. Otec odjakživa kuchtil pre nás oboch, takže veľmi skoro som sa naučil variť aj ja. Najskôr som sa prizeral, ale bavilo ma skúšať si rôzne kulinárske veci.

Uvaríte si aj sám pre seba, vo voľnom čase, alebo podľa príslovia, že šuster chodí bosý, sa uskromníte radšej suchým rožkom, lebo v robote ste sa navarili dosť, tak načo sa piplať s niečím sám pre seba? Mám najradšej našu domácu kuchyňu, hoci neexistuje jedlo, ktoré by som nemal rád. Od suši cez cestoviny azda všetko na svete. Ak si doma robím niečo pre seba, sú to domáce jedlá, s ktorými sa doslova hrám, taký

František Šipoš

inbar&restaurant 29


Autorka: Nikoleta Kováčová

Foto: Autorka

made in usa

O Spojených štátoch amerických budete počúvať buď chvály, alebo negatíva. Nič medzitým neexistuje. Buď si túto krajinu zamilujete, alebo sa do nej nebudete chcieť už nikdy vrátiť. Rovnako je to aj s jedlom, ktoré je veľkou časťou americkej kultúry.

30 inbar&restaurant


art of dining Keď sa povie stravovanie a la Amerika, určite si vybavíte fast food, hranolčeky, mega veľké bublinkové nápoje so slamkou. Možno aj arašidové maslo a čipsy. Toasty. Nie ste ďaleko od pravdy. Klasická americká strava je jednoducho dosť nudná a po pár dňoch máte sladkých žemlí vyše hlavy. Hamburgery na všakovaké spôsoby totiž nenájdete len v typických fast foodových reťazcoch. Hamburger je hlavným jedlom aj v mnohých reštauráciách. Podáva sa v žemli a s hranolčekmi, nechýba k nemu obloženie. Ak chcete ochutnať cheesburger, môžete si vybrať z viacerých druhov syra. Pri objednávaní burgera sa vás čašník automaticky opýta, ako chcete mať ten svoj prepečený. Toho sa u nás dočkáte iba v luxusných reštauráciách, ktoré majú v menu steaky. A stredne či úplne prepečený môžete mať aj vegetariánsky burger, ktorý okolo mäsa ani len neprešiel. Napriek tomu, že Američania sú zväčša mäsožravci, nie je problém byť v tejto krajine vegetariánom či vegánom. Vyhoveli mi dokonca aj v mexickej reštaurácii. Hoci vegetariánsku ponuku nemali v jedálnom lístku, pripravili mi skutočne chutné burito.

Fast food No. 1

V Amerike funguje omnoho viac sietí ako u nás.

V USA máte pocit, že na reštauráciu natrafíte na každom rohu ulice. Prím však hrajú fast foody. V Amerike funguje omnoho viac sietí ako u nás. To, logicky, zaručuje väčší výber. Hoci klasik by povedal, fast food ako fast food. Lenže nie je to celkom tak. Je príjemné vedieť, že tam vám naservírujú fajné burito, tam dostanete to najlepšie kura a tam robia najlepšie burgery. K fast foodovým typom príliš nepatrím, navyše ako vegetarián som vo väčšine ochutnávala iba hranolčeky. Vo väčšine, lebo sieť najpopulárnejšej reštaurácie s kuracinou ponúka v USA aj bufetovú formu stravovania. Za asi 8 dolárov na osobu môžete jesť, koľko vládzete, vyberať nielen z mäsa, ale aj z pestrej ponuky zeleniny. Bufety sú pre mňa jedna z amerických maličkostí, ktoré by som okamžite preniesla na Slovensko. Fungujú azda vo všetkých reštauráciách a sú určené najmä tým, ktorí sa nemôžu rozhodnúť pre jedno jedlo a majú radosť, že môžu ochutnať aj to, aj to. Uznáte, toto by u nás nefungovalo. V bufetoch si totiž môžete porciu vziať aj so sebou, a keďže ich motto je: Jedz, koľko vládzeš, už vidím, ako sa slovenská škatuľa na obed ani nedá poriadne zavrieť...

Zadarmo nielen kečup Ďalšou špecialitou, ktorú Američania považujú za samozrejmosť, sú obyčajné kečup a horčica. V každej reštaurácii ich nájdete buď na stoloch, alebo pri špeciálnych pultoch spolu so slamkami, špáradlami, rôznymi druhmi cukru, so soľou a s korením. To všetko je, samozrejme, zadarmo. Kečupu si môžete pridať, koľko potrebujete. Preto sú Američania v šoku, keď prídu na Slovensko a za dochucovadlo navyše musia zaplatiť. Kamarát Aaron z Minnesoty mi povedal, že raz u nás založí americkú reštauráciu, kde bude zadarmo nielen kečup a horčica, ale aj škatule na jedlo. V USA je automatická otázka čašníka, ktorý vidí na vašom tanieri nedojedené jedlo, či vám ho zabalí. U nás mám občas pocit, že touto otázkou sa zo mňa stáva veľmi nepríjemný zákazník. Nuž, iný kraj, iný mrav...

Viac druhov jedál pod jednou strechou.

Alkohol wherever Alebo po našom – alkohol kdekoľvek. V USA môžete šoférovať pokojne aj pod vplyvom alkoholu, teda pokým nespôsobíte na ceste nejaký problém a nezačne ho riešiť polícia. Pohár vína alebo tretinkové pivo na obed či na večeru je úplná samozrejmosť. V už spomínanej mexickej reštaurácii je zase samozrejmosť obrovský džbán čerstvého mojita. Lahodný osviežujúci nápoj postačí pre štvorčlennú posádku hladošov (a smädošov). Nedá mi nenapísať, že traja sme z toho džbánu boli pekne veselí, a to stál 15 dolárov. Táto cena však bola skôr výnimočná. Pivo, v USA asi najobľúbenejšie, je v podnikoch relatívne drahé. Za pohár čapovaného zaplatíte okolo 4 dolárov. Samozrejme, závisí od toho, kde ste. Ja som robila prieskum v Chicagu, štát Illinoiss, a v Charlestone, štát Južná Karolína. Hamburger je hlavným jedlom aj v mnohých reštauráciách.

inbar&restaurant 31


www.steiger.sk

Vo Vyhniach majú nielen vodný, ale aj pivný raj Spilka Na turistickej mape už dávnejšie pribudli Vyhne vzhľadom na okolitú prírodu, ale v posledných rokoch sa tamojší turizmus začal profilovať zaujímavým smerom. Prvým je Vodný raj Vyhne a druhým netradičná atrakcia, návšteva pivovaru spojená s ochutnávkou piva. Ako vraví Emil Mihálik, šéf marketingu pivovaru STEIGER, hlásia sa im cestovky až od Žiliny, Bratislavy či z Moravy, ktoré chcú svojim zákazníkom sprostredkovať nevšedný zážitok z prehliadky pivovaru a ochutnávky ,,živého piva“ priamo z ležiackeho tanku. Kto by čakal atmosféru ako v slávnych hrabalovských Postřižinách, ,,strýca Pepina“, ako neľudsky reve, či šéfa pivovaru na motorke, ako obchádza krčmy v okolí, bol by asi sklamaný. Určite však nebolo sklamaných zhruba 1000 návštevníkov, ktorí si len od začiatku tohto roka prezreli pivovar. Vo Vyhniach je na čo pozerať. Tamojší pivovar je totiž pomaly raritou medzi slovenskými funkčnými pivovarmi. Varia tam pravú pivnú klasiku, ale v najmodernejších zariadeniach. Čo to však je pravá pivná klasika? V poslednom čase sa najmä v Česku vedie boj o to, čo je klasicky varené pivo. Každý by si rád privlastnil tento pojem, ale skutočnosť je taká, že na výrobu klasického piva by sa mali používať iba 4 veci - voda, jačmenný slad, pivovarské kvasnice, a chmeľ. Však ste si doteraz mysleli, že to by malo obsahovať každé pivo? Nuž, veľkovýroba (čo však nie je prípad Vyhní) je mocná čarodejnica a vie čarovať s každou z uvedených surovín tak, že je to až zarážajúce. A druhý typ čarovania sa týka spôsobov varenia a ležania piva. Kým veľkovýroba urýchľuje a skracuje jednotlivé výrobné fázy, poctivá klasika je verná overeným výrobným postupom. Preto v pivovare STEIGER neexperimentujú s dôverou „fajnšmekrov“ a doprajú im lahodné, poctivo uvarené a dlhodobo, až 60 dní odležané pivo. Pokiaľ budú pivári rozoznávať chuť pravého

32 inbar&restaurant

piva od europív z veľkovýroby, bude mať značka STEIGER možnosť nielen existovať, ale aj rásť. Pivovar vo Vyhniach oslavuje tento rok 537. výročie založenia a je najstarším slovenským pivovarom. Všetky pivá varené v pivovare STEIGER sú čisto prírodnými produktmi, uvarenými z pramenitej vody zo Štiavnických vrchov, kvalitného moravského jačmenného pivovarníckeho sladu a z najlepšieho chmeľu z oblasti Žatca. STEIGER je aj významný distribútor českých pív na slovenskom trhu – budějovického Budvaru, Zubra a Litovelu. Treba zdôrazniť, že všetky značky v ich ponuke, aj importované z ČR, sa vyznačujú práve tradičnou výrobou bez urýchľovania procesov, dlhodobým ležaním a používaním najkvalitnejších pravých pivovarských surovín. Najmodernejšia varňa, antikorové potrubia, nové spilky a klasické ležiacke pivnice umožňujú v pivovare STEIGER variť klasické pivo moderne. Práve spojenie tradícií a moderných technológií garantuje kvalitu piva STEIGER. A najlepšie je presvedčiť sa o tom na vlastné oči a počas ochutnávky zapojiť aj chuťové bunky. Ročne tak urobí až 5000 návštevníkov.

Varňa

Najstarší slovenský pivovar stojí za pozretie

Fľaškovňa


Autorka: Nikoleta Kováčová

Foto: archív PŠ

Hľadá inšpiráciu v prostredí, v ktorom žije Bratislavu zvýraznil na gastronomickej mape. Má 35 rokov a je šéfom firmy, ktorá sa utešene rozrastá. Progastro/Medusa Group sa podpísalo pod vznik viac ako dvadsiatich reštaurácií a barov v našom hlavnom meste. Za všetkými nájdete jedno meno – Peter Štecko. Kým sa vrhol na gastronómiu, pracoval v odevnom priemysle. Vybudoval značku Zoe. Niekomu sa môže zdať skok od módy k jedlu a nápojom veľký. Petrovi Šteckovi nie. „Obidve branže veľmi silno pracujú s emóciami. Aj úspech v gastronómii je podmienený tým, že dokážete vzbudiť v ľuďoch pozitívne vibrácie. Gastronómia už dávno nie je iba vec toho, že sa potrebujete zasýtiť. Chcete sa cítiť dobre, mať príjemný zážitok,“ tvrdí. K zmene činnosti podnikania ho priviedli pragmatické dôvody. Odevný priemysel začal koncom 90. rokov výrazne trpieť ázijským importom. „Z toho vývoja som cítil veľké riziko. Gastronómia bola pokojný prístav v globálnych konkurenčných vodách. Globálna konkurencia tu totiž neexistuje, ak si odmyslíme reťazce rýchleho občerstvenia. Musel som čeliť iba lokálnej konkurencii, na ktorú som si trúfol,“ vysvetľuje a dodáva, že tento biznis sa mu vždy páčil. „Každý vníma veľmi romanticky mať reštauráciu a bar. Vidí v tom niečo relaxujúce a zábavné. Krutý omyl,“ priznáva so smiechom.

Základ je práca s ľuďmi Móda aj gastronómia, to sú ľudia. Gastronómia možno o to viac, že nie je nijako automatizovaná. „Od momentu, keď zásobovač ráno donesie do prevádzky čerstvé mäso, až do momentu, keď si zákazník vloží správne pripravený steak do úst, sa na celom procese podieľajú iba ľudia. Z toho vyplýva, že práca s ľuďmi je to naj-

Rio

34 inbar&restaurant

Primi Eurovea

základnejšie, čo treba zvládnuť,“ hovorí Peter Štecko, ktorý ako majiteľ vyše 20 prevádzok potrebuje personálu neúrekom. Kvalitného. Ako hovorí, je ho však nedostatok. „To je jeden z dôvodov, prečo v lete otváram gastronomickú akadémiu. Chcem sa začať venovať mladým ľuďom a pripravovať ich na tento biznis. Bohužiaľ, školstvo - možno zohráva svoje aj nezáujem mladých - neprodukuje dostatočný počet pripravených a schopných ľudí. Nezdravá konkurencia na trhu, pretože podľa môjho názoru vznikajú úplne zbytočné prevádzky, prerieďuje stavy schopných ľudí. Je ich veľmi málo, skôr si ich musíme sami vychovať.“ Schopných charakterizuje Peter Štecko jasne. „V prvom rade by mali vedieť, čo od života chcú. Ak niekto hľadá gastronómiu na pol roka, môže byť akýkoľvek dobrý, nie je prínosom pre firmu. Profesijná znalosť je úplný základ, ale nie sme schopní naučiť všetko, napríklad slušné správanie, medziľudskú komunikáciu či empatiu.“ Pri výbere a pri práci so svojimi zamestnancami, ktorí sú personálom v jeho prevádzkach, sa inšpiruje zahraničím. Obdivuje personalistiku nadnárodných sietí. „Je to neskutočne sofistikovaný systém. Samozrejme, aplikácia v rámci Slovenska je trochu problematická. Pracovný trh v Bratislave, zvlášť v gastronómii, je veľmi neštandardný. Snažíme sa čosi aplikovať aj v našej práci, tiež preto, že tento rok presiahneme počet 500 zamestnancov, ale nedá sa to zobrať cez ko-

Primi


art of the bar pirák. Inšpiráciu mám, ale musím to pretvárať do našich podmienok.“ Peter Štecko aj pre svoju prácu veľa cestuje. Vie teda porovnať kvalitu u nás a vonku. „Oceňujem spôsob, akým sú tam poskytované služby, ale nedá sa to unifikovať. Viac-menej to vychádza z kultúrnych predpokladov, zo vzdelanosti a z ľudí. Obraz gastronómie v Bratislave a úroveň služieb je obraz nás samých. To sme my. To sú Slováci, takto fungujeme a toto je to, na čo máme. Veľmi ma mrzí, keď sa generalizuje a keď počúvam, ako je to v Rakúsku, v Taliansku... Gastronómiu sledujem viac ako priemerný človek a stretávam sa aj s veľmi veľkými prešľapmi,“ dodáva.

Navrhuje sám Prvou prevádzkou Petra Štecka bola Medusa. Otváral ju pred siedmimi rokmi. Zmenil by dnes čosi? „Samozrejme, klamal by som, keby som povedal, že nie. Urobil by som ju tak, ako vyzerala dva roky po jej otvorení. Lenže keby bol každý taký rozumný, nesedeli by sme tu. Človek získava skúsenosti. Som veľmi vďačný za to, že som mal šťastie a vstup do gastronómie nás nepoložil tak ako väčšinu začínajúcich gastronómov.“ Dnes k Meduse pribudlo veľa súrodencov. A hoci sú na prvý pohľad, ba možno aj na druhý, rozdielni, majú čosi spoločné. „Určitý rukopis tam vidno, ale keďže hlavným zámerom je, aby to vidno nebolo, potešilo by ma, keby to tak ľudia vnímali. Najsmutnejší spôsob, ako sa dá stavať sieť, je vykrádať sám seba. Bratislava nie je také veľké mesto, aby zvládla sedem-osem rovnakých reštaurácií. Snažíme sa, aby mali nielen iný dizajn, ale aby oslovovali aj iný segment.“ Pri koncipovaní novej prevádzky sa Peter Štecko spolieha na osvedčený tím. „V našom tempe by sa to inak nedalo realizovať. Otvárame štyri až päť prevádzok ročne. Ich motor, teda zázemie, kuchyňa, vybavenie barov, rozvrhnutie, je však takmer rovnaký. Rôznorodosť tam nie je úplne želateľná. Je dobré, keď kuchári prejdú z jednej prevádzky do druhej a majú vybavenosť zázemia takú, na akú sú zvyknutí. Rozdiel spočíva skôr v zóne pre zákazníkov.“ Na jej dizajne sa najčastejšie podieľa on sám. Len občas sa radí s odborníkmi z oblasti architektúry. „Prizývam ich na konzultácie, alebo keď je projekt náročnejší, ako bola trebárs Eurovea.“ A jeho idey sú zrejme veľmi dobré. Svedčia o tom ocenenia za najlepší reštauračný koncept, ktoré získali niektoré jeho prevádzky. „V roku 2008 sme získali ocenenie za kombiná-

Bistro

ciu samoobslužnej reštaurácie Presto s talianskym konceptom reštaurácie Al Dente. V roku 2009 to bolo Rio. Dostalo cenu za originalitu a myslím si, že aj za to, že trošku trčí z davu. Potešilo ma to,“ dodáva skromne podnikateľ, ktorý nedávno do rodiny privítal Le Club.

Nový člen rodiny Za vznikom Le Club je osobná skúsenosť Petra Štecka. „Začal som mať pocit, že sa večer nemám kam ísť zabaviť. Som totiž človek, ktorý nemá rád príliš hlasnú hudbu. Čiže som si hneď škrtol niekoľko dobrých podnikov, kde mi prekáža, keď sa o 23. hodine nedokážem porozprávať so spoločnosťou, s ktorou som. Ďalšia vec – rád sa dobre obliekam, niekedy mám so sebou drahé veci a prekážajú mi natlačené podniky bez šatne. Najmä v zime, pričom ženy sú na tom oveľa horšie. Rovnako mi chýbal priestor, kde by som nemal pocit predražených vecí len preto, že sa ten podnik zaradil do troška vyššej kategórie. Analyzoval som si, že toto sú atribúty, ktoré mi chýbajú, a keby som niekam večer chcel ísť, tak by to bol takýto podnik. Snažil som sa ho vymodelovať,“ vysvetľuje zrod nápadu Le Club. On sám by ho označil slovom klub, rozhodne však nejde o diskotéku, ani o bar. „Do druhej v noci sa tam podávajú jedlá, ale len také, ktoré sa dajú jesť jednou rukou. Je to prostredie, kde vás pri bráne nevíta 150-kilogramový ochrankár, ale hostesky vo večerných šatách a v lodičkách na vysokých podpätkoch.“ Ak ste sa v tomto momente zľakli predpísaného oblečenia, pokoj. „Mne veľmi prekáža, najmä v Bratislave. Považujem to za veľmi smiešne. Kto je schopný posúdiť, čo je štýlové? Myslím si, že každý sa musí cítiť príjemne. Pokiaľ niekomu neprekáža sedieť v šortkách a v šľapkách v prostredí, kam dámy prídu v malej čiernej, je to jeho osobné estetické cítenie. Nesnažím sa nikoho násilne sekírovať. Niekedy v lete sa aj cítim príjemne takto ležérne.“ Za prácou Petra Štecka a jeho tímu možno jemne cítiť egoizmus, ale aj kus filantropie. On sa však usmieva. „Filantropia by to bola, keby som to robil za nákladové ceny. V tomto segmente je to príliš nadnesené. Je to však základ fungovania – hľadať inšpiráciu v prostredí, kde žijeme, a neprinášať koncepty, ktoré sú úplne cudzie. Takých je v zahraničí veľa dobrých. Veľmi ich oceňujem, sú skvelé a dokonca by som kúpil franchise alebo spravil niečo podobné. Ibaže by to nefungovalo. Každé prostredie je špecifické.“


Autor: Redakcia

Vychutnajte si tankové pivo! Netúžili ste niekedy vychutnať to najčerstvejšie pivo priamo z pivovaru, tak ako v pravej ležiackej pivnici? A čo keby to bolo možné priamo vo vašom obľúbenom pube?

Originálny pub Svet v Bratislave

Podobný zážitok totiž prináša aj tankové pivo, teda pivo načapované z veľkoobjemového pivného tanku umiestneného priamo v pube. Heineken Slovensko so svojimi značkami Zlatý Bažant a Corgoň prináša tento rok nový, plnoautomatizovaný systém tankového piva, ktorý je doslova revolúciou.

Ako to funguje Z pivovaru prichádza pivo do prevádzky v špeciálnych tepelne izolovaných cisternách. Z cisterny sa pivo prečerpáva do špeciálne upravených vakov v tankoch a tie vlastným chladením neustále udržiavajú ideálnu teplotu piva. Pri čapovaní je pivo z tanku vytláčané vzduchom, ktorý tlačí na vak. Pivo sa tak do pohára dostáva tou najkratšou cestou a ani na chvíľu neprichádza do kontaktu so vzduchom. Čerstvé a iskrivé pivo - čo lepšie si môže správny pivár želať?

Pivo riadené počítačom Stará Kotolňa v Nitre

Kde už môžete vychutnať tankové pivo:

Tankové pivo Zlatý Bažant

Tankové pivo Corgoň

• Originálny pub Svet, Bratislava • Bratislava Flagship Restaurant, Bratislava • 1. Slovak pub, Bratislava • Keltic, Komárno • Jazmín, Komárno • Reštaurácia Kelly, Tvrdošovce • Kotolňa Pub, Bratislava • Piváreň Elba, Nové Zámky • Šport Pub, Partizánske • Piváreň Kleštinec, Trnava

• Braník pub, Bratislava • Šport pub Machnáč, Bratislava • Stará Kotolňa, Nitra • Corgoň Club 2003 (McDuck), Nitra • Pohostinstvo Čajka, Nitra • Reštaurácia Stein, Bratislava • El Paso, Bratislava • Detvan, Prievidza • S+S Kozár, Nové mesto nad Váhom • Hostinec Kliv, Trnava

36 inbar&restaurant

Tankové pivo z Heinekenu Slovensko je však zároveň revolučnou inováciou. Tieto pivné tanky sú totiž plnoautomatizované a riadené počítačom. Systém sa ovláda veľmi jednoducho spoza barového pultu, prevádzke odpadajú starosti s čistením pivných potrubí, pretože to automaticky zabezpečuje sanitačná jednotka, a veľkou výhodou je aj automatizovaný manažment stavu skladových zásob. V prevádzke s tankovým pivom sa zároveň manipulácia so sudmi, ich skladovanie či „držanie záloh“ v sudoch stávajú minulosťou. A, samozrejme, najväčšou výhodou je spokojný zákazník, ktorý sa rád vráti.


Autorka: Patrícia Madajová

inbusin ness s

38 inbar&restaurant

Leto a chuť načapovaného piva sú neoddeliteľné. Neexistuje lepší nápoj na sparné dni. Umenie prírodnej tisícročnej chémie varenia piva patrilo ženám. Neskôr sa ho ujali chlapi, tvrdo si privlastnili aj všetko s ním súvisiace, ale ženy nezostali v pozadí. Dôkazom toho je Door Plantenga, generálna riaditeľka spoločnosti Heineken Slovensko.


Žena a pivo? Nevšedné spojenie, ale vo vedení vašej spoločnosti sú ženy v popredí, pritom chlapi vravia, že ženy pivu nerozumejú. Aká cesta vás priviedla k pivu? Našťastie, vo svojom okolí poznám veľa žien, ktoré majú tiež rady pivo, a ja som určite jedna z nich – nemôžem si predstaviť v horúci letný deň lepšieho spoločníka ako dobre vychladené čerstvo načapované pivo! Čo ma priviedlo k pivu? Spoločnosť Heineken, ktorá ma zaujala svojou firemnou kultúrou, hodnotami, medzinárodným pôsobením a dobrým menom na celom svete.

Piva je však veľa rôznych druhov aj v portfóliu spoločnosti Heineken Slovensko, ktoré z nich podľa vás najviac obľubujeme my Slováci, ktoré je najviac to naše? Podľa mňa je najobľúbenejším a zároveň „najslovenskejším“ pivom Zlatý Bažant – je to lahodné pivo vynikajúcej chuti, dobre sa pije pre jeho jemnosť. Keďže pochádzam z Holandska, uprednostňujem dvanásťstupňové pivo, ktoré je u nás doma bežný štandard, ale keď je vonku veľmi teplo, desaťstupňové pivo výborne uhasí smäd.

Aj pitie piva podlieha sezóne, tá pivná práve nastala a svet bude do jesene patriť pivu. Čo je práve teraz nové v Hurbanove, čo ste na sezónu pripravili milovníkom dobrého pivka? V prvom rade dúfame, že k nám konečne príde leto, pretože tento rok počasie zatiaľ pivu veľmi neprialo. V tejto sezóne je určite našou najväčšou novinkou nový systém tankového piva, ktorý sme priniesli pre segment HoReCa. S inštaláciou pivných tankov sme začali koncom apríla v prevádzkach s veľkým objemom predaja. Stála teplota, tlak a podmienky chladenia takto zaručujú dokonalé čapované pivo. Prevádzky rovnako ako milovníci piva sa z tankového piva veľmi tešia a vidíme to aj v náraste predaja. Okrem toho pred letnou sezónou sme zaviedli v mnohých nových prevádzkach čapované pivo Zlatý Bažant Nealko.

Tankové pivo je u milovníkov piva čoraz obľúbenejšie, vraj si zachováva tú „najpivovejšiu“ chuť. Vyhľadávajú ho a tvrdia, že je to najčerstvejšie pivo. Prečo ste sa rozhodli priniesť svojim konzumentom pasterizované pivo? Je pravda, že milovníkom piva tankové pivo veľmi chutí. Jeho cesta piva z pivovaru priamo k spotrebiteľovi je najkratšia možná, zároveň podmienky uskladnenia piva sú veľmi stále. Práve preto milovníci piva môžu vychut-

návať z pivných tankov to najčerstvejšie pivo najvyššej kvality. Naša spoločnosť sa rozhodla priniesť svojim konzumentom pasterizované pivo, pretože pasterizácia je jediný spôsob, ako zabezpečiť maximálnu hygienickú bezpečnosť pre našich spotrebiteľov. A tá je u nás na prvom mieste.

Ako pozná „fajnšmeker“ podľa chuti a farby piva, že je čapované z tanku? V prvom rade treba povedať, že pivo naplnené do pivných tankov, do sudov alebo do iných typov obalov je rovnaké. Hlavnou výhodou piva podávaného z tankov je však jeho maximálna čerstvosťčerstvosť. Mnohí pivní „fajnšmekri“ tento rozdiel v chuti určite dokážu rozpoznať.

Čo okrem tej čerstvosti, pravej chuti a zachovaní najvyššej hygieny je ešte výhodou takéhoto piva? Tankové pivo sa dostane k spotrebiteľovi najkratšou možnou cestou, keďže ho z pivovaru dodávame priamo do prevádzok. Navyše netreba často meniť sudy a 500-litrový pivný tank zaručuje stálosť podmienok, za ktorých sa pivo skladuje. A presne to potrebuje kvalitné pivo – pokoj, stálu teplotu a nemenný tlak. Pre spotrebiteľa však pivný tank umiestnený priamo v priestore prevádzky znamená aj príjemný vizuálny zážitok, môžete si doslova povedať: „Tu je moje pivo.“ Zážitok z pitia piva tak môžeme prirovnať k jeho vychutnávaniu v ležiackej pivnici priamo v pivovare. Tankové pivo zároveň poskytuje mnoho výhod aj samotnému majiteľovi prevádzky.

Dobré pivo, to je len polovica úspechu, druhá spočíva v ošetrovaní a v správnom čapovaní piva. Ľudia, ktorí pivo predávajú, ho môžu znehodnotiť zlou opaterou. Školíte ich alebo nejako kontrolujete, aby konzument dostal to najlepšie? Presne tak, ako ste povedali, aj to najkvalitnejšie pivo sa dá nesprávnym čapovaním pokaziť. Správne čapovanie nie je jednoduchá záležitosť, dokonca to u nás nazývame „umenie správneho čapovania“, pretože si vyžaduje veľkú starostlivosť, dokonale čistý pohár, správnu penu a správny tlak. Vynakladáme veľké úsilie, aby v prevádzkach pivo čapovali tak, ako sa má. Náš tím predajcov neustále poskytuje našim zákazníkom poradenstvo, máme pre našich zákazníkov vzdelávací program v snahe naučiť ich čapovať bezchybné pivo. Okrem samotnej techniky čapovania je veľmi dôležité pravidelné čistenie pivných potrubí a čapovacích zariadení.

Kde všade by sme si mohli dať zarosený pohár tankového piva od vás? V súčasnosti je už na Slovensku 20 prevádzok, kde naši spotrebitelia môžu vychutnať naše tankové pivo Corgoň alebo Zlatý Bažant. Tankový Zlatý Bažant ponúka Svet Originálny pub, Bratislava Flagship Restaurant, 1. Slovak Pub, Kotolňa pub, mimo Bratislavy máme viaceré prevádzky na južnom Slovensku, napríklad Keltic pub a Jazmín v Komárne, Kelly v Tvrdošovciach, piváreň Elba v Nových Zámkoch a najnovšie v Trnave hostinec Kliv a piváreň Kleštinec, ako aj Šport Pub v Partizánskom. Pivo Corgoň z pivných tankov môžu pivní fajnšmekri vychutnať v bratislavskom pube Braník, v Sport Pube Machnáč, v reštaurácii Stein a v El Paso. Keďže náš Corgoň pochádza z Nitry, v tomto meste máme prevádzok s tankovým Corgoňom hneď viacero - je to Stará Kotolňa, Corgoň Club 2003 a pohostinstvo Čajka. Tankový Corgoň si môžete dať už aj v pube Detvan v Prievidzi a v S+S Kozár v Novom Meste nad Váhom. V priebehu tohto roku plánujeme zaviesť naše tankové pivo v zhruba 70 prevádzkach po celom Slovensku.

Tankové pivo má úspechy v Česku, v Nemecku, myslíte, že si ho zamilujú aj pomerne konzervatívni Slováci? Vôbec nepochybujem o tom, že si tankové pivo zamilujú aj Slováci, veď už máme prvé dôkazy. Je to predovšetkým jeho chuť a zážitok z vychutnávania piva. Podľa mňa nie sú slovenskí spotrebitelia konzervatívni, skôr majú vysoké nároky na kvalitu.

Musím aj vám položiť obligátnu otázku, bez ktorej by táto rubrika nebola to pravé. Aký drink je váš obľúbený, pijete vôbec pivo, keď je to vlastne váš pracovný produkt alebo nástroj? Pivo je jednoznačne môj najobľúbenejší nápoj. Ten „najprírodnejší“ a najosviežujúcejší nápoj, aký si viem predstaviť. Môžu to potvrdiť všetci ľudia, ktorí ma poznajú! Mám dosť zaužívaný pitný režim: cez deň pijem čaj a vodu, večer si dám pivo alebo niekedy pohár vína pri večeri. Pivo som obľubovala dávno predtým, než som začala pracovať v spoločnosti Heineken. Mám však šťastie, že pracujem s produktom a pre produkt, o ktorom som osobne presvedčená a viem sa zaň s nadšením zasadiť!

Meno: Door Plantenga Štúdium: absolvovala bakalárske štúdium filozofie a získala titul MBA Kariéra: V Heinekene Holandsko začínala v roku 1985 ako management trainee, následne pôsobila na niekoľkých obchodných postoch v Holandsku. V roku 2000 pôsobila ako obchodná riaditeľka spoločnosti Heineken Ghana a v roku 2005 sa stala generálnou riaditeľkou vo Rwande. Od roku 2009 je generálnou riaditeľkou v Heinekene Slovensko. Záujmy: Golf, tenis, fotografovanie, sledovanie futbalu, vychutnávanie piva s priateľmi a s kolegami.

Door Plantenga pri otvorení prvej prevádzky s tankovým pivom na Slovensku - Keltic pub v Komárne

viz zitk ka inbar&restaurant 39


Autorka: Nikoleta Kováčová

Výhľad na mesto z najvyššej terasy

Novootvorený podnik na Hviezdoslavovom námestí Lemontree je miesto, ktoré spája svet a chute. Ak vám pri názve Lemontree príde na um skladba od kapely Fool´s Garden, ste na dobrej adrese. Práve tento megahit stojí za všetkým. „Jej text máme v reštaurácii napísaný na stene, hostia ho nájdu aj v každom menu. Rovnako tu máme človeka, ktorý si v bare večer sadá ku klavíru a spieva tento song,“ vysvetľuje nám Franky zo Shake The World, manažér nového reštauračno-barového komplexu Lemontree. Tento názov mal Benji, jeden troch z majiteľov, v hlave už dlho. Keď o Lemontree hovoríme ako o komplexe, poďme sa bližšie pozrieť na to, čo ponúka. Z Hviezdoslavovho námestia vstúpite do reštaurácie s barom. „Bar má zaujímavé menu, ktoré sa špecializuje na korenia. Nájdete v ňom drinky kombinujúce korenie a ovocie. Voláme ho aj spicy bar. Možno to znie bláznivo, ale chuťovo je to veľmi vyvážené,“ tvrdí Franky. Chuťové poháriky naštartuje aj reštaurácia. V nej si prídu na svoje milovníci thajskej kuchyne. O zaručenú originalitu sa starajú dve Thajčanky, ktoré v Lemontree varia. „Plus máme talianskeho šéfkuchára, ktorý dlho pôsobil v Thajsku a teraz pracuje vo Švajčiarsku. Aktuálne je však na nejaký čas u nás. Robí exekutívu, školí personál,“ dodáva. Z reštaurácie a z jej baru je to len pár schodov do podzemia podniku. Tam sa ukrýva Rum Club. Útulná miestnosť pre 30 až 40 hostí dýcha tajomnou atmosférou. Stará sa o ňu Eddy, ďalší člen Shake The World. „Vypracoval som databázu 200 rumov z celého sveta. Hostia tu nájdu rumy z Karibiku, Venezuely, dokonca z Indie,“ vyratúva. V Rum Clube vám namiešajú drinky iba z tohto nápoja. Atmosféru dopĺňajú cigary, ktoré si tu môžete pokojne zapáliť. Je to totiž jediná miestnosť v celom Lemontree, kde sa dá fajčiť.

40 inbar&restaurant


chic&charm

Reštaurácia s thajskou kuchyňou

Bar na prízemí

Sky bar v znamení vodiek

V suteréne je Rum club

„Zámerom je, aby Lemontree bolo miesto, ktoré v ľuďoch vyvolá príjemnú emóciu“ Hviezda pod hviezdami

Príjemná emócia

Výťah v Lemontree vás vyvezie do Sky baru. Okrem výhľadu na celú Bratislavu ponúka 70 druhov vodiek. Je zameraný práve na tento druh alkoholu. Vodky z Holandska, USA, Nemecka, vodka Ed Hardy, slovenská Double Cross, vodka so škorpiónom, Wokasaki, ktorá pochádza z Japonska a do ktorej sa mieša saké, vodka Grey Goose z Francúzska, vodky filtrované cez diamanty. Jedným slovom, vodka na každom kroku a všetky neuveriteľne zaujímavé. Ak by ste sa v ponuke trošku stratili, personál vám poradí. „Pre ľudí, ktorí sa vo vodke nevyznajú a nevedia, čo presne chcú, sme pripravili tasting. Hosť si môže objednať napríklad výber z poľských vodiek. Dostane 1,5 cl poháriky piatich druhov, aby mohol porovnať a vybrať si, ktorá mu bude chutiť. Vyškolený personál mu vysvetlí, čo by v ktorej mal cítiť a podobne,“ dodáva Franky. V Sky bare okrem vodiek vychutnáte aj bohatú paletu kokteilov. Dva z nich – Cosmopolitan a Gimlet si môžete pripraviť aj sami. „Ak si ich objednáte, barman vám prinesie prázdny pohár a malý šejker. V ňom sú všetky ingrediencie a vy sami si kokteil šejkrujete,“ vysvetľuje Franky. Aby ste to s vodkou či kokteilmi v Sky bare neprehnali, môžete tu ulahodiť aj svojmu žalúdku. Priamo na streche jedného z bratislavských domov v Starom Meste je vám k dispozícii stredozemská kuchyňa. Ak ešte zvládnete vychytávky tohto miesta, doplníme, že na terase Sky baru bude v blízkej budúcnosti jacuzzi...

Tím Shake The World na Slovensku už dlhší čas vypracúva koncepcie barov, školí barový personál, ale až teraz sa spoločnosť dostala k vlastnému podniku. Vysvetlenie je jednoduché. „Je to komplex a nič nie je zadarmo. Museli sme spojiť sily, aby sme to mohli vybudovať,“ hovorí Franky. Aby sa Lemontree odlíšil od priestorov, ktoré kedy Shake The World vybudovala, a aby bol aj iný ako konkurenčné miesta, museli chlapci dlho vymýšľať. V hlave nosili tento projekt vyše roka, reálna práca na ňom sa začala pred siedmimi mesiacmi. Pri projektovaní a zariaďovaní pomáhal dizajnér a architekt Noro Gubka. „Veľa sme rozmýšľali, čítali, pozerali, cestovali a veľa tvorili,“ stručne vysvetlil Franky inšpiráciu. Majitelia komlexu Spicy Joseph Benji Benian, Michal Trizuliak a Peter Hruška veria, že sa im podarí preniesť ideu Lemontree na zákazníkov. O to, aby sa tu cítili čo najlepšie, sa snaží viac ako 30 členov personálu. Zákazníkov vítajú už pri vstupe, s úsmevom každého prevedú po celom komplexe, vysvetlia mu, kde a aké gastronomické zážitky naňho čakajú, hostí usadia, uložia kabáty do šatne. Zámerom je, aby Lemontree bolo miesto, ktoré v ľuďoch vyvolá príjemnú emóciu. A aby vo vás zostala ešte dlho po návšteve, na pamiatku si z Lemontree môžete odniesť čosi z miestneho shopu. Napríklad špeciálne poháre, ktoré sa používajú v Rum Clube, alebo tričká a čiapky s tunajším logom.

inbar&restaurant 41


Autorka: Soňa Hudecová-Podhorná

III. pokračovanie

Pri kávičke s Mariánom Galuškom,

koordinátorom Speciality Coffee Association of Europe • Kaviareň môže zaujať hosťa aj ponukou ochutených káv, koktailov, dezertov, sendvičov či dokonca tlače. Pre hosťa je však predsa len najdôležitejšie dobré espresso… Môžeme ho „stvoriť“ relatívne z každej zrnkovej kávy, ale niektorá je vhodnejšia na iné spôsoby prípravy. Baristi však vždy hovoria o 9 hlavných podmienkach: - porcia mletej kávy 7 g +/- 0,5 - teplota vody pripravovanej porcie 88 °C +/- 2 °C - teplota kávy v šálke 67 °C +/- 3 °C - vstupný tlak 9 barov +/- 1 - čas pressovania (tzv. piccolo) 25 sek. +/-2 sek. - viskozita pri 45 °C > 1,5 mPa/s -tuk > 2 mg/ml - kofeín < 100 mg/šálka - mililitre v šálke (piccolo) 25 ml +/- 2,5 Veľmi dôležitý je aj používaný porcelán, teda v žiadnom prípade nie sklo, v ktorom káva rýchlo chladne. Mám na mysli dno – v špičkových baristických zariadeniach vy-

42 inbar&restaurant

zerá len pre laika ploché, v skutočnosti je oblé. To preto, aby sa prvé dopadajúce kvapky „vírili“ a pomohli tak vytvoriť penu navrchu. V dobrých kaviarňach sa aj ostatné nápoje pripravujú z espressa, nie z práškov a z hotových namiešaných zmesí. Teda presne tak, ako keď barman nenaleje do pohára hotový mix piňa colady, ale namieša ho sám.

• Profesionáli „od kávy“ sa krivo pozerajú na hostí, čo si objednávajú „tureckú“… Väčšina hostí dnes vie, že ide o zalievanú kávu, a nie o skutočne tureckú kávu. Stále patrí medzi obľúbené nápoje a tento zvyk tu bude ešte dlho žiť. A niekto dá prednosť prekvapkávanej pred espressom. V kaviarňach sa tieto kávy veľmi nepripravujú už aj preto, že tam treba iné mletie, čo zase znamená investície do ďalšieho mlynčeka. Tieto kávy vyzerajú veľmi „jednoducho“, ale vyžadujú si takú istú precíznosť ako espresso. Filtrovaná, frenchpress, aeropress, (ešte len päťročný) chemex… to všetko má svoje iné zásady gramáže, mletia, lúhovania…

• Dobrá káva, dobrá šálka, dobrý kávostroj, prípadne dobrý („kávyskúsený“) hosť. Potrebujeme ešte niečo? Aj zo „zlatých“ zŕn dokáže personál pripraviť uplnú katastrofu a tomu treba všetko podriadiť. Investície do kurzov sa niekoľkonásobne vrátia. Oplatí sa však informovať o tom, ako kurz vyzerá, koľko percent tvorí prax a koľko teória; a či je tá teória pre bežného baristu využiteľná (nie, napríklad, o raste kávovníka a o zbere plodov z kávovníkových plantáží, ale viac o tom, prečo sa veci s kávou dejú tak a nie inak – to si školiteľ aj ľahšie zapamätá). Školenie však treba chápať iba ako odrazový mostík na zrod šikovného baristu; certifikát o absolvovaní sám osebe ešte z nikoho baristu neurobil. A pokiaľ ide o fi nancovanie takéhoto kurzu... Nuž kto sa zaujíma o prácu v kaviarni, nech investuje aj sám do seba, nech sa vzdeláva popri práci. Veď koniec koncov si za ňu na konci mesiaca pýta plat.


NG • DR VI

ING • INK

D•L AN I

incaffé

IN DIN G • Pod penovou čiapočkou

Maškrtka ako marketing

Šálka pre spravodlivých

Káva a pivo – toto spojenie vyvoláva všelijaké, ale málokedy príjemné asociácie. A predsa sa minipivovar Kaltenecker v Rožňave rozhodol už pred tromi rokmi vyrábať kávové pivo, teda pivo z jačmenného sladu s kávovým extraktom. Varievajú ho v Amerike a v Japonsku, v strednej Európe tečie len z tanku pražského Pivovarského domu. „Pripravujeme ho celoročne v podobe tmavej trinástky. Chutí aj Angličanom, ktorí si doma môžu kúpiť čokoládové pivo. Kávové sa tam vraj nevarí, lebo podobnú kávovo-karamelovú sýtu chuť ponúka pivárskym labužníkom tmavý stout,“ hovorí Ladislav Kovács, riaditeľ minipivovaru. Kávový extrakt nakupujú v spoločnosti Nescafé spolu s pražským Pivovarským domom.

Odlíšiť sa – tak znie heslo doby, v ktorej prevažuje ponuka. Na každom desiatom metri nejaká kaviareň, bar, reštaurácia alebo aspoň bistro bojujú o priazeň hosťa. Napriek tomu, že odlíšiť sa môžu aj dizajnom a celkovým ladením, najdôležitejšia „originalita“ spočíva v samotnej káve. V niektorých regiónoch dobre cítiť aktivitu predajcov a hosť po tretej návšteve rôznych zariadení vie, že tu sa činí človek od Lavazzy, tam dobre zabojoval Meinl a inde sa podarilo hromadne presadiť značke Bristot. To je dobré pre samotné spoločnosti, menej dobré pre zariadenia a ešte menej pre hosťa. Odlíšiť sa však môžu aj drobnôstkou ku káve, veď nemusí byť vždy iba belgická sušienka... „Sú kaviarne, ktoré u nás kupujú originálne ručne vyrábané pralinky, aby hosťom ponúkli niečo svojské, čo iní nemajú. – v tvare zrnka, ružičky, bonbóny s logom, možností je nespočetne, veď aj my neustále napredujeme vo vymýšľaní postupov a tvarov,“ hovorí Michal Baniar, šéfcukrár spoločnosti Gerardin v Púchove, ktorá dodáva pralinky napríklad do Holiday Inn v Žiline alebo do hotela Devín v Bratislave.

Labužníci nemajú v láske jedlá a nápoje z veľkovýroby. Radšej vyhľadávajú značky z malej a menej známej výroby; malý pestovateľ či výrobca venuje svojmu produktu viac času a stará sa oň svedomitejšie. Jeho cieľom nie je zisk za každú cenu, iba skromné živobytie, a to sa potom vo výnimočnosti produktov aj prejaví. Dajte si s ním šálku čokolády z jeho kakaového políčka a chuť bude naozaj iná; Fair Trade „kakaovnice“ či vinice ležia totiž na zvláštnych miestach, kde sa pestovaniu vo veľkom ani nedarí. Aj to je dôvod, prečo svetaskúsení labužníci siahajú po ryži, víne, ovocí, kakau, orechoch, medom, čaji a najmä po káve s pečiatkou Fair Trade. Zmysel hnutia však v skutočnosti nespočíva v uspokojovaní náročných chuťových buniek, ale vo férových (v slovenčine sa vraví o spravodlivých) podmienkach pre výrobcov z tretieho sveta. Okolo 2 miliárd eur ročne platia labužníci 50 krajín za tieto jedlá a nápoje. A na druhej strane vyše 7 miliónov malovýrobcov zo 60 rozvojových štátov si vďaka spravodlivým obchodným podmienkam, na ktoré dozerá Fair Trade Labelling Organisations International, zabezpečilo slušné živobytie a správalo sa pritom ekologicky. Prví pionieri tejto myšlienky si utláčanie nezávislých výrobcov a nanútený import z vyspelých krajín všimli už v polovici storočia. Lenže až v roku 1997 dostalo hnutie inštitucionalizovanú podobu, presné a prísne pravidlá pre obe strany a širokú podporu sveta.

Kávová demokracia Čo kraj, to iný kávový mrav. V Rakúsku milujú veľké pressá so smotanou a šľahačkou, francúzske cappuccino v „polievkovej“ šálke sa stalo samostatnou kategóriou, na Balkáne a Blízkom východe ju sladia takmer až na sirup, a nikto z tamojších konzumentov sa za svoje chute nehanbí. Prečo by sa teda mali Slováci hanbiť za popularitu zalievanej kávy? „Odborníci posudzujú kávu inak, ale kvalita z hľadiska spotrebiteľa je celkom individuálna záležitosť; každému chutí niečo iné,“ hovorí Andreas Christmann, riaditeľ nákupu spoločnosti Tchibo, „aj ja osobne mám rád zmenu a variabilitu. Deň začínam raňajkovou kávou, potom to môže byť espresso, popoludní prekvapkávaná alebo cappuccino... Na každý typ prípravy treba iný druh kávy, s iným pražením a mletím, prečo by jeden štýl mal byť kvalitnejší a hodnotnejší než iný?“ K tomu už len toľko. Takmer synonymom kvality sa stal pojem arabica. A predsa sú na Slovensku reštaurácie, kde sa rozhodli ponúkať aj 100-percentnú robustu. Jednoducho to ich hosťom tak chutí...

Kávový dezert podľa Chopina Hotelová sieť Vienna International Hotel & Resorts, prevádzkujúca 40 hotelov v desiatich krajinách, vydala koncom minulého roka svoju už druhú veľkú publikáciu The Culinary World of. VI. Prostredníctvom trojchodového menu sa v nej predstavuje 36 hotelov a ich šéfkuchárov. Na rozdiel od prvého vydania v nej nechýba ani slovenský člen siete – airporthotel Chopin v Bratislave. A dezertom v jeho trojchodovom menu je práve originálna sladkosť z kávy – latte macchiato parfait z kávy, kávového jogurtu, cappuccinového prášku, zo šľahačky, z pomarančovej a citrónovej šťavy, kakaového prášku, vajec, cukru a z vanilkových strukov. Ako inak, samotná káva pochádza tiež z dielne rakúskej spoločnosti – od Juliusa Meinla, z ktorého v hoteli „čapujú“ aj espresso.

inbar&restaurant 43


Autor: Redakcia

Voňavé rendezvous s Julius Meinl v Tatrách Kto v lete zavíta do Vysokých alebo do Nízkych Tatier, môže mať okrem zážitku z krásnej prírody a nádherného výhľadu aj dokonalý pôžitok z dobrej kávy. Aj tam vysoko v horách, rovno na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2634 metrov môžete vychutnať kávu Julius Meinl.

Dolu pod „Lomničákom“, ako ho zvyčajne volajú domáci, je mestská časť Vysokých Tatier Tatranská Lomnica. V tamojšom krásne zrekonštruovanom Grandhoteli Praha sa presuniete do úplne iného storočia. Všetko tu sprevádza noblesná atmosféra, alebo glamour, ak chcete, a v takom duchu všetkých poteší voňavá káva Julius Meinl servírovaná s plnou gráciou v krásnom porceláne.

Príjemným osviežením môže byť turistická vychádzka z Tatranskej Lomnice do Starého Smokovca. Rozhodne neobíďte Grandhotel, jedinečnú dominantu Starého Smokovca. Zariadenie postavené v secesnom slohu vyhľadalo za jeho bohatej 100-ročnej histórie už vyše milióna hostí z celého sveta. Kulinárstvo predstavovalo vždy čerešničku na torte ponúkaných služieb. Siestu po kvalitnom jedle neodmysliteľne sprevádza šálka kávy Julius Meinl.

1

2 Grandhotel Praha ****

Grandhotel ****

Tatranská Lomnica

Starý Smokovec

44 inbar&restaurant


Ochutnajte

3 1 4 2

Na okružnej ceste po Vysokých aj Nízkych Tatrách môžete v každej cieľovej stanici vychutnať oddych spolu s kávou Julius Meinl. Objavujte ju aj v iných kútoch Slovenska! Najvyššie položený apartmán v strednej Európe, kde si môžete pri dobrej káve Julius Meinl posedieť, je práve na Lomnickom štíte. Voňavý tmavý mok vám tam naservírujú s nádherným výhľadom na končiare Vysokých Tatier, okolitú prírodu a v noci aj na nočnú oblohu plnú hviezd. K romantickému večeru so šálkou aromatickej kávy pri západe slnka, keď posledná lanovka zvezie turistov do údolia, prispieva nevšedná atmosféra na Lomnickom štíte.

3

Kaviareň Dedo Lomnický štít

Milovníkom pešej letnej turistiky a ľahkých vychádzok azda ani netreba pripomínať malebné Nízke Tatry s čarovnými zákutiami, ktoré každoročne lákajú výletníkov z celého sveta. Dych vyrážajúci výhľad sa vám v Nízkych Tatrách ponúka z Lukovej, konečnej stanice lanovky. Krásne hory, zelená príroda priťahujú zrak návštevníkov rovnako ako neodolateľne láka lahodný dúšok kávy Julius Meinl hostí v reštaurácii Pizza Von Roll.

4

Pizza Von Roll Luková, Jasná - Nízke Tatry inbar&restaurant 45


46 inbar&restaurant


inbar&restaurant 47


wellness

Autor: Redakcia

Nič nové, iba masáž... Umenie masáže je veľmi staré, hoci by ste si mysleli, že je to novodobý výstrelok, opak je pravda. Toto umenie je na svete vyše tisíc rokov a praktizuje sa v nezmenenej podobe vlastne podnes. Rôzne procedúry sú súhrnom poznatkov o ľudskom tele. Poznali a využívali ich v starom Egypte alebo v antike. Tie ázijské, ktoré sa k nám na Slovensko dostali pomerne nedávno, sú súčasťou rôznych procedúr založených na liečebnej teórii o vnútorných prúdeniach energie v tele a o jej rovnováhe. Masáž zbavuje ľudí únavy, prekrvuje svaly, šľachy, uvoľňuje kĺby, zmierňuje nahromadené napätie, znovu obnovuje pohyblivosť stuhnutých či bolestivých svalov a stimuluje prúdenie lymfy. Masáže sú vhodné najmä pre tých, ktorí dlho sedia, alebo stoja napríklad za barovým pultom, pri rôznych opuchoch, pri pocite ťažkých nôh po náročnej službe na rajóne. Práca v gastronómii je veľmi náročná na fyzickú aj psychickú kondíciu a telo dostáva skutočne zabrať. Stres a únava je všadeprítomná, preto odporúčame zvoľniť tempo a dopriať si čas na seba. Počas voľna si dobite energiu aj takouto formou.

Klasická masáž je zameraná na priaznivé ovplyvnenie svalov a šliach. Pri klasickej masáži ide o pôsobenie intenzívnejšieho tlaku za pomoci masážnych prostriedkov, ako sú rôzne oleje, krémy a gély. Masáž zasahuje tie hlbšie uložené štruktúry v tele. Frekvencia hmatov nie je presne určená, hoci presná technológia a postupy priebehu masáže vychádzajú z rôznych škôl masáží.

48 inbar&restaurant

Masáž vo svojom účinku predovšetkým tonizuje priečne pruhované svalstvo a dráždi nervové receptory, celkove zlepšuje prekrvenie. Masáž podporuje ako filtráciu, tak reabsorpciu. Je vhodná na relax, ale aj ako liečebný doplnok.

Reflexná masáž, to je masírovanie reflexných bodov, ktoré sa nachádzajú na chodidlách a nazývajú sa receptory. Na chodidle sú totiž miesta spojené s časťami ľudského tela alebo orgánmi. Z nich prúdi do organizmu energia, ktorá sa môže zastaviť a vzniknú bloky alebo blokády. Telo sa odpojí a prichádzajú väčšie či menšie zdravotné problémy. Masér tlakom pôsobí na receptor na nohe, prekrvuje ho a tým podporuje aj prekrvenie orgánu. Dochádza k regenerácii a uzdravovaniu.

Lymfodrenáž je tiež forma masáže. Spriechodňuje lymfatické dráhy a tým detoxikuje organizmus, veľmi dobre podporuje aj liečbu celulitídy, porúch výživy z dôvodu

obehovej poruchy, čo ocenia najmä ženy. Je to tlaková terapia určená predovšetkým na ošetrovanie cievnych a lymfatických opuchov rôzneho pôvodu. Masáže robia kvalifikovaní maséri ručne alebo špeciálny prístroj, akási vzduchová komora. Za pomoci kompresora a správne nadávkovaného tlaku sa vháňa vzduch do týchto komôr, takže dôjde ku kontrolovanému stlačeniu ošetrovanej časti tela, ktorú potrebujeme ošetriť.

Thajská masáž – tradičná thajská reflexná masáž je svetoznáme umenie thajských žien kedysi vykonávaná takmer výlučne v thajských chrámoch majstrami ovládajúcimi tradičné liečebné postupy. Masáže vykonávajú terapeutky z Thajska, ktoré sú dlhoročne školené na výkon tohto povolania a majú bohaté skúsenosti, dokonale poznajú anatómiu tela. Ťažko masáže opísať, lebo ich je niekoľko druhov, ale verte mi, budete sa po nich cítiť ako znovuzrodení, dokonca dokážu uľaviť aj pri akútnych bolestiach.


Kreácie Boba Blumera stoja za to! Hostia pravidelného podujatia, ktoré každoročne organizuje Orange pre svojich obchodných partnerov, sa mali na čo tešiť. Vyčariť lukulské hody prišiel na Slovensko svetoznámy šéfkuchár – šoumen Bob Blumer, prezentujúc ukážku neobyčajnej prípravy jedál a mnohé zvláštne chuťové kombinácie. Ako sa vyjadril sám Bob Blumer: „Predvediem im svoje najznámejšie recepty a ukážem, že aj z ničoho sa dá vyčariť fantastické jedlo, ktorým si medzi svojimi priateľmi získajú povesť kulinárskych špecialistov.“ Bob Blumer, je „týpek“, ktorý miluje adrenalín, a to nielen v kuchyni, ale aj mimo nej. Pôvodom Kanaďan Bob jazdí po Spojených štátoch so svojím Toastermobilom, lesklým strieborným karavanom v tvare obrovského hriankovača. Patrí k najväčším experimentátorom medzi kuchármi, je to vlastne gastronaut. Má vlastnú reláciu nazvanú Surreal Gourmet, za ňu získal Gemini Award. Bobovi patrí svetový rekord v počte upečených lievancov – podarilo sa mu pripraviť ich až 559 za hodinu, dokáže urobiť volské oko bez použitia elektriny, plynu či ohňa. Medzi jeho recepty patrí napríklad ručne robená zmrzlina so slaninovou príchuťou. Jedným z jeho najbláznivejších nápadov bol recept, ako uvariť lososa v umývačke riadu. Sympatický chlapík s nekuchárskym výzorom povedal, že variť začal z núdze pre seba. Neskôr vraj na to kuchtenie balil baby, a ten zvyšok je už známy. Na Slovensku stihol ochutnať halušky, guláš, perkelt, rezeň, ale aj becherovku a Demänovku, vraj ako „šláftrunk“ pohárik slivovice a cítil sa vraj pohodovo. Recepty Boba Blumera majú nielen zvláštne názvy, expresívne farby, ale sú zvláštne skomponované a prekvapivo dobre chutia. Zo zaujímavých receptov, ktoré Boba perfektne vystihujú, prinášajú neočakávané chute a pritom sú geniálne jednoduché, predstavujeme kuracie paličky, psychedelický kaviár a iné krásne dobroty.

Šéfkuchár – šoumen Bob Blumer

Čipsy s tuniakom

Psychedelický kaviár

Kuracie paličky

inbar&restaurant 49


Autorka: Patrícia Madajová Foto: Autorka

„Kekko“Japonsko Nádherné Japonsko

V Japonsku k suši nepodávajú pastu wasabi ani sójovú omáčku

50 inbar&restaurant


intravel

pokračovanie

Križovatka v nákupnej štvrti Ginza v Tokiu

J

aponsko je krajina pôžitkárov, kde pre gurmánstvo aj umierajú. Pachtia sa za dokonalým chuťovým zážitkom, ktorý poskytuje jedovatá ryba fugu, a neraz sa stalo, že hosť po prehltnutí kúska z nej po chvíli padol tvarou do taniera. Radi preberajú dobroty od iných národov. Naučili sa robiť whisky a značku Suntori vidíte často v obetných sudoch venovaných svätyniam. Na tokijský pivovar Asahi sú právom pyšní, jeho budovu navrhol samotný Philip Stark.

Kuchárske umenie Reštaurácií je všade ako maku, že neviete kam skôr. V ponuke prevládajú plody mora, ale aj známy steak kobe zo špeciálne chovaného dobytka. Zvláštne nám Európanom bolo, že klasickú „šnicľu s ryžou“ podávajú zásadne s kapustou, čo sa k tomu nijako nehodí, ale je pravda, aj my si ich jedlá dochucujeme. V Japonsku k suši nepodávajú pastu wasabi ani sójovú omáčku. Suši v Japonsku je vo vnútri jemne potreté wasabi, to, čo robíme my, by im vraj pokazilo chuť. Pravda, tam chutí úplne inak, wasabi, sójovka a zázvor nikomu nechýba. Večera v pravej japonskej reštaurácii je skutočne kulinársky zážitok a pozostáva minimálne z 13 chodov, pričom polievka sa podáva až ku koncu. Máte tu rybu, suši, steak kobe, ryžu, skvelé šaláty, ryžové rezance, dusenú aj nakladanú zeleninu, z každého troška. Pred vstupom do rezervovanej kóje si topánky vyzujete a uložíte do určeného priečinku. Predstavte si, že kapacita je napríklad 100 ľudí, takže tam má uložených svoje „feťule“ každý a cítiť to. O chvíľku je na stole voda v džbánoch. Úctivo sa ukláňajúci čašník zobral objednávky na saké či na pivo Asahi a začne sa nosiť na stôl v malých miskách všetko, čo som spomenula. Hostíte sa pri veselom, chaoticky poobkladanom stole, pcháte paličky do všetkého, čo vás vzhľadovo osloví.

Kjóto, Osaka, Tokio a iné... Moje deti a muž o mne v dobrom vravia, že som sopka alebo prírodná pohroma. Tá však vyzerá úplne inak. V období môjho pobytu vplyvom otrasov padlo tisícročné posvätné Ginko a cestou do Takajamy sa vplyvom ľahkého zemetrasenia zosunul cestný tunel, za toto som fakt nemohla. V Japonsku je silná seizmografická činnosť, preto sa robia silné protiopatrenia v stavbách. Boli sme v Tokiu, v meste extrémov, pretkaného sieťami super expresných vlakov a metra na pilieroch, výškových budov, svetelných reklám, hektického mora preplneného ľuďmi. Bývali sme v štvrti Asakuse, kde je krásna svätyňa a pivovar Asahi, stáli na mega križovatke v známej nákupnej štvrti Ginza a túlali sa v štvrti Šibuja, známej pohybom mládeže s neuveriteľným zovňajškom. Túlali sme sa Kjótom, pôvodným cisárskym mestom, cez štvrť gejší Pontočó pri rieke Kamo a videli pravé gejše aj Kinkakuji – Zlatý pavilón či v parku Marujama oficiálnu čerešňu, ktorej kvet otvára sezónu kvitnutia čerešní. Z Kobe do Osaky sme cestovali rýchlovlakom šinkanzenom, videli sme Nikko aj Kamakuru a Naru, najstaršie cisárske mesto, a nestačili sme zatvárať ústa. Najviac ma ohúrila všeobecná čistota, nijaké odpadky, nikde verejný odpadkový kôš. Nenájdete ich veru nikde, ľudia si odpadky nosia so sebou vo vreckách a na verejnosti sa ani nefajčí. Odkedy sekta Ohm spáchala atentát v tokijskom metre a použila na to odpadkový kôš, v celom Japonsku sú odstránené.

Tradície kontra móda Skrátka, Japonci majú guráž. Predo mnou zohýbalo v kolenách slečinku v 12-centimetrových podpätkoch, o číslo väčšie topánky chvíľkami strácala. Takto čaptavo však chodia všetky ženské! Ich od kolien krivšie nohy sú dôsledok celoživotného sedávania na kole-

inbar&restaurant 51


intravel

Autorka: Patrícia Madajová Foto: Autorka

Pouličné dobroty

Osaka a reštaurácia s rybami fugu nách na zemi a navyše Japonci tú čaptavosť považujú za sladkú. Topánky si slečny často kupujú preto o číslo väčšie, lebo vo väčšej topánke vraj noha pôsobí krehko a lepšie sa čapce. Na druhej strane vidíte mnoho žien, od slečien až po staré dámy, oblečených v elegantných krásnych, kvalitných kimonách, obuté majú ponožky tabi a okobo, variant flip flopiek. Kimoná sú neuveriteľne drahá záležitosť, dokonca aj ako suvenír pre cudzincov. Sama som však kúpe neodolala. V kimone som videla aj mužov nielen v kláštore Kyjomicu, kde boli so snúbenicami prosiť o súlad v manželstve.

52 inbar&restaurant

Ďalšou tradičnou záležitosťou je horúci verejný kúpeľ, ktorý je v každom hoteli extra pre ženy a extra pre mužov. Horúca mokrá sauna. V každej izbe sú na tieto účely nachystané bavlnené jukaty, do ktorých sa treba odieť. Tento kúpeľ je vysoko spoločenská záležitosť. Denne sa vo verejných kúpeľoch máčajú milióny ľudí. Tradíciou je aj posvätná hora Fudži. To je však vrtošivá „dáma“, trepali sme sa dlhú cestu cez Japonské Alpy do horského mestečka, kde v minulosti prechodne úradoval šogún, do Takajamy, nevediac, či ju vôbec uvidíme. Na naše sklamanie sa pred nami zahalila do oblakov, aby sme ju nevideli. Až pri odlete lietadlom do Pekingu sme ju mohli uzrieť z výšky, ktorú nabralo naše lietadlo. Takže koničiwa aj sayonara, teda dúfam.

Kimono je nádherné, ale aj drahé


w w w. w u e s t e n ro t . s k

hŽê5—ˆê‹„™˜ê‘„ꐌˆ–—ˆ± JWˆ—ˆêŒˆ—„Pê™ê’…„Ž’†‹

Cestovné poistenie

> > >

Extra výhodná cena pre rodinu s deťmi Poistená aj zodpovednosť za škodu Do celého sveta s asistenčnou službou


Najlepší z Trophée Hubert 2010

Autor: Redakcia

Tretí ročník somelierskej súťaže Trophée Hubert 2010 vyvrcholil koncom mája 2010 v bratislavskom hoteli Devín. Do kvalifikačnej súťaže sa zapojilo 13 somelierov zo Slovenska a v silnej konkurencii vyhral Gabriel Kollár, Slovensko bude reprezentovať na Majstrovstvách Európy somelierov v Štrasburgu. Organizátorom podujatia bola spoločnosť Hubert J. E. v spolupráci s Asociáciou somelierov Slovenskej republiky, ktorá bola aj odborným garantom súťaže.

Všetky disciplíny prebiehali v anglickom alebo vo francúzskom jazyku.

Finálovú časť tvorilo päť disciplín, ktoré vypovedali o odbornej znalosti finalistov z oblasti ušľachtilých nápojov a cigár. Prvou disciplínou bol servis sektu.

Finalisti sa poriadne zapotili.

Čo je to somelierstvo?

Koho alebo čo označuje slovo somelier? Somelier je dôležitá funkcia v dobrom podniku. Je to osoba, ktorá klientom pri výbere vín, medzi nimi aj šumivých vín – sektov, k jednotlivým jedlám radí alebo odporúča. Vyzná sa v ušľachtilých nápojoch a v cigarách, pomáha hosťom orientovať sa v nich a zaisťuje pre hostí profesionálny servis. Harmónia jedla a vhodného nápoja nie je samozrejmosť, ale je to umenie či veda. Profesia someliera prešla v priebehu histórie viacerými fázami, pokým sa vykryštalizovala jej dnešná podoba.

54 inbar&restaurant

Ďalšou disciplínou bolo odporučenie jedál k určeným vínam.


„Aj prostredníctvom somelierov je možné prezentovať spotrebiteľom imidž a kvalitu slovenských vín,“ povedal Miroslav Tkáč, riaditeľ spoločnosti Hubert J. E. pre obchod a marketing.

Treťou a štvrtou disciplínou bola anonymná degustácia dvoch vzoriek vína a určenie dvoch anonymných vzoriek ušľachtilých nápojov. Táto zaujímavá disciplína spočívala v rozpoznaní krajiny pôvodu jednotlivých ušľachtilých nápojov, v popise ich senzorických vlastností a odporúčaní k jedlu. Najväčší záujem publika vzbudil servis cigár, podľa niektorých somelierov najťažšia disciplína.

Finalisti súťaže obsluhovali vo virtuálnej reštaurácii známy pár, tanečníčku Ivanu Surovcovú a operného speváka Filipa Tůmu.

Do finále postúpili traja účastníci súťaže s najvyšším počtom bodov: (z prava do ľava) Matej Lacko, somelier z hotela The Berkeley hotel Ltd, Wilton Palace, Londýn, Gabriel Kollár, somelier Corner SK, spol. s r.o., Rastislav Šuták, z hotela Alexandra, Púchov.

Hodnotiaca komisia Trophée Hubert 2010 Štefan Valovič, predseda, prezident ASSR, head sommelier hotela Devín, Bratislava

Členovia Ing. Ingrid Vajcziková - hlavný enológ, Hubert J. E., s. r. o. Ing. Zdenka Šuranská - šéfredaktorka časopisu Vinič a víno Beáta Vlnková - generálny sekretár ASSR, riaditeľka Wine Wave School, s.r.o., Certified Sommelier Branislav Pospiš - Trinity Hotel Alliance, výkonný riaditeľ, viceprezident ASSR Michal Petráš - riaditeľ hotela Istota, somelier profesionál Peter Kescskés - F&B manažér, VIP reštaurácia Slovenská sporiteľňa, somelier profesionál

Po sčítaní bodov zo všetkých disciplín odborná komisia vyhlásila víťaza Gabriela Kollára, ktorý vďaka úspechu na kvalifikačnej súťaži Trophée Hubert 2010 postupuje na Majstrovstvá Európy v Štrasburgu. „Somelier zastáva v reštaurácii či prevádzke kreatívnu pozíciu, pri ktorej udáva podniku jeho formu a dodáva mu pridanú hodnotu,“ povedal na záver Štefan Valovič.

inbar&restaurant 55


www.teetimeagency.sk Foto: FEMINITY

GOLF V POPREDÍ SAMSUNG MID-AM TOUR 2010

Víťazi kategórie Reprezentácia Mid-Age

Víkendy plné golfu, dobrej nálady, príjemnej atmosféry, večerného posedenia, to je túra, ktorá nesie tento názov vďaka generálnemu reklamnému partnerovi spoločnosti SAMSUNG.

Túru organizuje Tee Time Agency pod záštitou Asociácie MID-AGE golfistov Slovenska. Cieľom týchto turnajov je získať významné miesto ako športová túra pre amatérskych hráčov stredného veku – MID-AM v slovenskom golfe. Tieto turnaje sa tiež stanú nomináciou hráčov starších ako 35 rokov na vytvorenie slovenskej reprezentácie pre vrcholové podujatia v tejto kategórii. Úvodný turnaj SAMSUNG MID-AM TOUR 2010 sa konal v prvý májový víkend na ihrisku GC Austerlitz Slavkov v Česku. Svojou návštevou a aj účasťou na tomto turnaji nás poctil Lee Chang Jae, prezident spoločnosti SAMSUNG, so svojou manželkou.

Víťazi kategórie Mid-Age

Cenu za najdlhší odpal z mužov si odniesol Juraj Mitter a zo žien to bola Petra Šimková. Nearest to pin vyhral Peter Kopkáš, ktorý zahral najbližšie k jamke 206 cm. Večerom sprevádzal hostí Ady Hajdu a program osladili pralinky z pravej čokolády značky ILLUI, ale aj vyhlasovanie tomboly, kde sa žrebovali zaujímavé ceny, ktoré dodalo Golf Centrum. K druhému golfovému dňu patrilo aj napätie, a to v podobe rozstrelu o prvé miesto v kategórii REPREZENTÁCIA medzi Rastislavom Antalom a Antonom Muchom. Nakoniec o víťazovi Rastislavovi Antalovi rozhodol birdie na prvej jamke, ktoré Antona Mucha posunulo na druhé miesto. Tretím najlepším sa stal Dušan Havlík. V kategórii MID-AGE skončila ako prvá Petra Šimková. Druhé miesto si odniesol Slavomír Brudňák a Dušan Magula skončil tretí. Súťažilo sa aj v kategórii PRÍPRAVKA, pozostávajúcej z hráčov do 35 rokov. Tu sa stal víťazom Matej Valo, druhý sa umiestnil Matej Slezák a Filip Tůma si odniesol tretie miesto.

56 inbar&restaurant

Víťazi kategórie Prípravka


golf

Víťazi A kategórie – 5. mája 2010

Víťazi B kategórie – 5. mája 2010

VOLVO XC60 GOLF & STYLE TROPHY

Víťazi B kategórie – 22. mája 2010

Agentúra Tee Time Agency pripravila vďaka generálnemu partnerovi VOLVO aj druhý turnaj s názvom VOLVO XC60 GOLF & STYLE TROPHY, ktorý sa konal 5. mája 2010 na golfovom ihrisku GC Welten v Báči. Počasie podujatiu prialo, dážď zastihol až posledné flighty, ale ani to ich neodradilo dohrať svoju hru do konca. Pri občerstvení na deviatej jamke na hráčov opäť čakala šálka kávy od spoločnosti Caffe Valle, sponzora jamky, vedno so spoločnosťou TASHA, od ktorej hráči dostávajú jednu z cien, a to kozmetické balíčky. Cenu za doplnkové súťaže, longest drive muži vyhral Ladislav Vida a zo žien Eleonóra Sandorová. K jamke zahral najbližšie František Falat 4,65 m. Zaslú-

žené víťazstvo v kategórii A si tentoraz odniesol Michal Krasťanko so svojimi 76 ranami a 32 stablefordovými bodmi brutto. Na druhom mieste sa umiestnil Pavol Segéň, ako tretí skončíl Martin Pinter. Víťazom v kategórii B sa stal Milan Slimák, druhý najlepší skončil Zoltán Berényi a tretí Peter Dzurik. Celkovým víťazom tejto túry, ktorá sa hrá systémom eklektik, je priebežne Ladislav Vida, vlaňajší víťaz Pavol Segéň sa drží zatiaľ na treťom mieste. Ako však dobre vieme z minuloročných skúseností, celkový víťaz nie je istý až do poslednej chvíle a všetko sa môže zvrátiť aj posledným turnajom, takže napätie trvá až do konca. Opäť na golfovom ihrisku Welten v Báči sa aj 22. mája odohral už v poradí tretí

turnaj túry s názvom VOLVO XC60 GOLF & STYLE TROPHY. Tento sobotný deň si nedalo ujsť vyše deväťdesiat hráčov, čo je veľmi slušný počet. Tak ako to na týchto turnajoch býva, ani tentoraz nechýbala šálka kávy od spoločnosti Caffe Valle pri občerstvení na deviatej jamke a s prispením spoločnosti TASHA, ďalšieho sponzora jamky. Víťazmi za doplnkové súťaže sa stali Marek Juhas, ktorý vyhral longest drive muži, Jozefína Plandorová získala cenu za najdlhší odpal zo žien. Najbližšie k jamke tentoraz zahral Milan Neštický, 4,68 metra. Obdivuhodný výkon podal Rastislav Antala, ktorý si zaslúžene odniesol víťazstvo v kategórii A. Zahral ihrisko na neuveriteľných 69 rán, čo mu prinieslo aj zlep-

šenie HCP, a prekonal aj rekord ihriska. Ako druhý sa umiestnil Ladislav Vida, drží si však svoje prvenstvo v celkovom priebežnom poradí v systéme hry eklektik. Dušan Havlík sa umiestnil na treťom mieste. V kategórii B zvíťazil Roman Hajdu, ktorý sa môže pýšiť zahratým eaglom. Druhý sa umiestnil Tomáš Pieružek a Miroslav Novák skončil tretí. Najbližšie sa na túre, ktorá nesie tento názov, uvidíme 20. júna tiež na golfovom ihrisku Welten v Báči. Nasledujúce ďalšie tri turnaje vás radi uvidíme na golfovom ihrisku Donnerskirchen, kde sa bude pokračovať v systéme hry eklektik tejto túry. Tešíme sa na vás.

inbar&restaurant 57


Autor: Redakcia

Lahôdky na grile Miele sa snúbia s vínami z JM Vinárstvo Doľany môžete bezstarostne pripravovať ďalšie kúsky pre vašich hostí. Okrem grilovacích roštov Miele ponúka aj hladké grilovacie platne, ktoré ocenia najmä milovníci rybích pochúťok.

12-16 lúpaných kreviet, 2 PL citrónovej šťavy, 12-16 šampiňónov, olivy, 12 plátkov lososovej šunky, 75 g rozpusteného bylinkového masla, špajdle Krevety pokvapkáme citrónovou šťavou. Očistíme šampiňóny a necháme odkvapkať olivy. Na špajdle striedavo napichujeme krevety, šampiňóny, olivy a kúsky šunky. Potrieme bylinkovým maslom. Rozpálime tepan a z každej strany špíz prudko opečieme. Podávame s bagetou a dressingom. Vynikajúcim letným variantom je aj ovocná kombinácia s ananásom.

Cuketové placky 2 vajcia, 50 ml mlieka, 300 g cukety, 100 g múky, soľ, mleté korenie, 1-2 PL oleja, 250 g čerstvého syra, 100 g crème fraîche (môže byť aj kyslá smotana), 150 g údeného lososa, nasekaný kôpor Z múky, vajec a mlieka pripravíme cesto. Cuketu očistíme, nastrúhame a pridáme do cesta. Dochutíme soľou a korením. Tepan nahrejeme na stupeň 11. Potrieme olejom, nanesieme malé kôpky cesta, uhladíme a opekáme z oboch strán. Medzitým zmiešame čerstvý syr s crème fraîche, pridáme na prúžky nakrájaného lososa a dochutíme soľou, korením a kôprom. Upečené placky servírujeme s lyžičkou pripraveného syrového krému.

Medailóniky s pestom a citrónovým dipom 600 g bravčových medailónikov, 125 g plátkovej slaniny, 40 g bazalkového pesta, mleté korenie, soľ Dip: 150 g termizovaného tvarohu, 100 g kyslej smotany, 1 ČL medu, 1PL citrónovej šťavy, citrónová kôra, mleté čili, nakrájaná petržlenová vňať, soľ Plátky slaniny potrieme bazalkovým pestom, okoreníme a zabalíme do nich bravčové medailóniky. Prepichnime špajdľou alebo previažeme niťou. Pripravujeme na grile rozohriatom na 180 °C približne 6-8 minút. Medzitým postupne zmiešame suroviny na dip. Servírujeme s opečenou bagetou.

58 inbar&restaurant

Tramín červený 2009

Krevetový špíz

Chardonnay 2009

Na rýchlu prípravu ľahkého jedla je vhodný japonský vynález s názvom tepan yaki s rozmermi 380 x 520 mm, s ktorým sa stanete kuchárskym majstrom aj pri neča-

kanej návšteve. Jeho tajomstvo spočíva v antikorovej vyhrievanej ploche, kde príprava minútok nebola nikdy jednoduchšia. Za komfortnou prípravou stojí intenzívne kontaktné teplo, ktorému je pokrm vystavený. Tak ako gril barbecue aj tepan yaki je založený na dvoch oddelených platniach. Ku gurmánskym špecialitám patria vhodne zvolené vína, ktoré doplnia a zvýraznia chuť jedál. Odporúčame vína z JM Vinárstvo Doľany.

Modrý Portugal 2006

Leto je už predo dvermi a ak ani vy nechcete zaostávať v spoločenských udalostiach, isto sa pridáte k trendu tohto leta a usporiadate záhradnú párty, ktorá sa nezaobíde bez letnej grilovačky. Vzdať sa jej nemusíte ani v prípade, že vonku prší. Spoločnosť Miele má totiž v ponuke gril barbecue s dvomi navzájom oddelenými výhrevnými okruhmi. Zadnú plochu oceníte, keď chcete udržať čerstvý pokrm teplý, zatiaľ čo na prednej ploche

Tak teda prijmite naše pozvanie na letnú grilovačku, spoznávajte nové chute leta doplnené ľahkými vínkami z JM Vinárstvo Doľany. Prinesiete svojim hosťom radosť a nový gastro zážitok.


Autor: Redakcia

Foto: Ing. Robert Tóth

V prvé júnové dni sa v reštaurácii PANORÁMA pod bratislavským Slavínom uskutočnila degustácia slovenských vín zameraná najmä na prezentáciu vín ročníka 2009. Podujatie zorganizovala vinotéka ONE MORE pod odbornou garanciou Ing. Vladimíra Hronského z firmy ENOVIA.

60 inbar&restaurant


Degustácia vín s výhľadom na Bratislavu

Ak ste dobre pripravení, nebude to na škodu

„Túto degustáciu organizujeme už deviatykrát za sebou. Prvých šesť ročníkov sa uskutočnilo v hoteli Dukla (teraz APOLLO), ale z kapacitných dôvodov sme boli nútení hľadať iné zariadenie. Od roku 2007 sa táto degustácia koná v reštaurácii PANORÁMA,“ povedal organizátor akcie Ing. Vladimír Syč-Milý. „Sme radi, že môžeme každý rok privítať nielen popredných slovenských vinárov, ale aj milovníkov vína, v tomto krásnom prostredí s ešte krajším výhľadom na Bratislavu. Keďže s vedením reštaurácie nás spája spoločná záľuba, ktorou je víno, myslím si, že toto podujatie nadobúda z roka na rok vážnosť, ale stúpa aj jeho celková úroveň. Nielen pre väčší počet milovníkov vína, ale aj vinárov. Po prvýkrát sa spoluorganizátorom stala aj Asociácia someliérov Slovenska. Význam akcie spočíva v možnosti prezentácie vín od slovenských vinárov aj v možnosti komunikácie vinár - konzument a tým aj v spätnej väzbe takej potrebnej pre vinára prispievajúceho k vzniku ušľachtilého moku zvaného víno. Svoje vína prezentovalo tento rok 26 výlučne slovenských vinárov. Preto výlučne, lebo vlani sme mali aj čestného hosťa – Vinárstvo Michlovský, vyhlásené za Vinárstvo roka v Česku. Spolu prezentovali viac ako 350 druhov vín! V kurze boli (a to nielen s ohľadom na ročné obdobie, ale aj vzhľadom na kratší čas potrebný na ich zrelosť) najmä vína biele, ako aj stále populárnejšie vína v kategórii rosé. Tieto vínka už mali príslušnú adjustáž, kým mnohé z červených boli len v „pracovnej verzii“, t. j. bez finálnej adjustáže, a ktoré ešte zďaleka nedosiahli fľašovú zrelosť,“ vraví Ing. Syč-Milý

Skvelou kávou povzbudzovali Počet účastníkov sa tento rok takmer zdvojnásobil a presiahol počet 500. A keďže človek nie je živý iba vínkom, pre degustujúcu verejnosť bolo pripravené celkom slušné posilnenie v podobe teplej šunky a doslova festivalu syrov, ktoré pripravila firma Gastrocetrum Antovszký, už tradičný partner na týchto degustáciách. Tým, ktorí už strácali dych a potrebovali povzbudenie, podávali kávu. A nie hocijakú. Bola to síce 100 % arabika, ale najzaujímavejšie na nej bolo to, že ju macerovali vo výluhu z makadamových orechov, čo dáva tejto káve nielen nádhernú vôňu, ale aj nádhernú dochuť blížiacu sa k lahodnosti amareta. Túto kávu môžete ochutnať aj vo vinotéke ONE MORE na Laurinskej ulici 6, kde majú v ponuke viac ako 180 druhov vína a takmer 30 druhov šumivých vín začínajúcich proseccom a končiacich šampanským v kategórii Grad cru. Kávu prináša na slovenský trh firma Markom, ktorá sa stala tiež partnerom podujatia.

Poistenie úrazu a zodpovednosti

>

Úrazové krytie na celom svete, aj pre športovcov a ľudí s rizikovým povolaním

>

Poistenie zodpovednosti za škodu do 200 000 € len za 2 € mesačne

>

Zľava až 30 % pri poistení viacerých osôb na jednej zmluve

Chuť vína robí aj vhodné sklo K vysokej úrovni degustácie prispeli aj kvalitné kalichy značky RONA, ktorú zastupujú. Kalichy mali univerzálny tvar s objemom 430 ml a boli vhodné na degustáciu všetkých troch kategórii vín – bielych, rosé aj červených. Boli rozmiestnené na viacerých miestach v celom objekte a v počte viac ako tisíc kusov poskytovali účastníkom nezvyčajnú príležitosť degustovať takmer stále z čistého kalicha. Použité kalichy zbierali pohotoví čašníci a vzápätí prinášali čisté. Pre vinárov bolo zabezpečené aj dostatočné množstvo ľadu na chladenie bielych a ružových vín, čo malo neuveriteľný ohlas u všetkých degustujúcich návštevníkov, ktorí si pochvaľovali takmer dokonalú teplotu podávaných vín. „Samozrejme, vždy je čo zlepšovať, a tak aj my sme zaznamenali určité pripomienky, v rámci skvalitnenia našej usporiadateľskej činnosti na ne určite nezabudneme pri organizácii budúceho ročníka, na ktorý všetkých už teraz srdečne pozývam,“ povedal na záver organizátor skvelej akcie Ing. Vladimír Syč-Milý.

Ž’‘—„Ž—‘>ꆈ‘—•˜®êª¢½¥§ê¨¨©ê©ªª

ššš­š˜ˆ–—ˆ‘•’—­–Ž


Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

***** ***** ***** ***** ***** *****

„Fungl nový“ bar na prízemí funkcionalistického domu na Korze je otvorený iba pár dní a bol prvým z dvoch, ktoré sme navštívili v tejto budove v centre mesta. Len čo sme prekročili prah, hosteska nás viedla k baru. Pohár vody naliaty s úsmevom stál v okamihu pred nami. Obsluhovala nás usmiata slečna, zase jediná zo šiestich barov, čo sme obišli. Podala nám nápojové lístky, aby sme si vybrali, a konverzovala s anglicky hovoriacim hosťom aj s nami. Prijala objednávku na požadované Daiquiri, ktorého chuť obstála viac ako dobre, ako ingredienciu pridala prvky flairu a znalosti o pôvode drinku. Naše hodnotenie veľmi dobre patrí aj chutnému Daiquiri.

62 inbar&restaurant

Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

***** ***** ***** ***** ***** *****

Spicy je taktiež nováčik medzi barmi a reziduuje na bratislavskom korze v rovnakej budove ako Lemontree. Pýši sa najkrajším výhľadom na centrum Starého Mesta, ktoré môžete vychutnať aj z vyššie položenej strešnej terasy. Okamžite nadobudnete pocit, že tu chcete zostať nastálo, tento pocit mali viacerí hostia opierajúci sa o zábradlie terasy s pohľadom upretým na pešiu zónu. Príjemný a dobre naladený personál nás uvítal vynikajúco. Mali tam skvelý výber vodiek z celého sveta, ale my sme chceli naše Daiquiri. Prostredie úžasné, kokteil skvelo chutil, cítili sme sa famózne, barman skúšaný z dejepisu mal kvalitné znalosti, ešte pridal krátku exkurziu cez vodky. Nech im pracovné nasadenie vydrží.

Laurinská 1 / Bratislava / www.paparazzi.sk

Foto: Autorka

Hviezdoslavovo nám. 7 / Bratislava / www.spicy.sk

Hviezdoslavovo nám. 7 / Bratislava / www.spicy.sk

Autorka: Patrícia Madajová

Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

*** * ***** ***** ***** **

Paparazzi je stálica na bratislavskej barovej scéne, má svoju vlastnú filozofiu vysokého štandardu ponúkaných služieb. Hostí vítajú hostesky, aj nás jedna uviedla, usadila pri bare a barman ponalieval do pohárov vodu. Prisunul nám v miske oriešky. Chvíľku však trvalo, kým sa uskutočnilo to, o čo sme požiadali, zhruba 15 minút. Trocha na nás vial chlad, nikto s nami spočiatku nekonverzoval. Namixované Daiquiri bolo dokonalé, chutilo vynikajúco, rovnako aj Piňa Colada. Aj barmanovi sa rozviazal jazyk a prezradil, že kokosový sirup, ktorý bol súčasťou Piňa Colady, si pripravujú sami. Rozhodne nebol tento bar nijakým sklamaním, ale barman hosťa príbehom o pôvode drinku určite nebude baviť.


Projekt realizuje Shake The World pod patronátom Josepha B. Beniana Bacardi Brand Ambassadora pre Slovenskú republiku

***** **** ***** **** ***** *****

Ani Rambla nie je nováčik, medzi obľúbenými barmi má svoje miestečko. V čase našej návštevy bolo v bare pod Michalskou bránou len niekoľko hostí, tak sa nám obsluha mohla venovať. Rambla má príjemnú atmosféru a priaznivú polohu, preto ju ľudia neobídu, lebo sa tu cítia fajn. Chuť na drinky bola veľká, ubrali sme však na rýchlosti, predsa to bol už štvrtý bar. Dali sme namixovať len naše favorizované Daiquri a Cuba libre. Barman namiešal výborné drinky a poznal príbeh vzniku nápoja. Nápoj tiež lahodil oku, takže konštatujeme, že aj kokteil bary, ktoré nie sú nováčikmi, si stále držia svoju nastavenú latku.

powered by

inbar & restaurant and shake the world

Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

***** ***** ***** ***** ***** ****

Z korza sme zamierili do Eurovey. Joe Cafe nájdete práve v najnovšom a najmodernejšom bratislavskom nákupnom centre Eurovea, kde sa otvorilo veľa nových konceptov, ktoré magnetizovali našu zvedavosť. Pohodlie, príjemná a pohotová obsluha, tak by sa dal charakterizovať tento niekoľkoúrovňový podnik. Trošku chýbali hostia, hoci bolo pol ôsmej večer, boli sme na prízemí sami, ale možno práve ráno je to naopak, lebo toto je bar, kde si dáte ráno sendvič a nerušene prečítate noviny. Barman bol milý, rýchly zhovorčivý a Daiquiri mimoriadne dobré. Nebudeme nikoho naťahovať, bolo to na jednotku aj s dejepisom.

Pribinova 8 / Bratislava - Eurovea

Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

Pribinova 8 / Bratislava - Eurovea / www.joecafe.sk

Michalská 9 / Bratislava / www.rambla.sk

V Bratislave sa otvorilo veľa nových, zaujímavých barov. Každý z nich má jedinečný koncept. Nastalo leto, čas kokteilov a v šiestich baroch v Bratislave sme ochutnávali, ako si poradia s najznámejšími kokteilmi, v ktorých je hlavnou zložkou rum Bacardi vyrobený v Portoriku. Daiquri, Cuba Libre a Piňa Colada, Mojito. Poviete si klasika, lenže práve klasika. Je všade ich chuť harmonická a všetko hrá tak, ako sa uvádza v pôvodnej receptúre, v ktorej je rum Bacardi? Hlavnú úlohu hralo zase Daiquiri – pomenované po malom mestečku na východnom pobreží Kuby a jeho vynálezcom je americký inžinier Jenning Cox, ktorý ho koncom 19. storočia vymyslel.

Uvítanie Príbeh / História Chuť Vizuálna stránka nápoja Displej a čistota Atmosféra

***** ***** ***** ***** ***** *****

V Eurovei sme už zostali a presunuli sa po promenáde do ďalšej zaujímavej prevádzky s francúzskym názvom Le Bar. Privítal nás veľmi príjemný, zaujímavý interiér plný pohodlných tmavých sedačiek. V čase našej návštevy sedeli všetci hostia na vonkajšej terase a vychutnávali svoje drinky s pohľadom upretým na prudko plynúci Dunaj, takže pohodový personál obsluhoval vnútri iba nás. Privítanie bolo skvelé, rovnako aj Piňa Colada a Daiquiri, hoci o máličko kyslejšie, boli sme spokojní. Len barman sa „štorcol“ a odmietol sa dať fotografovať, čo sme rešpektovali. Cvakli sme aspoň manažéra tejto prevádzky. Rozhodli sme sa dať si na záver aj kávu a prinesené espresso chuťovo veľmi oslovilo, ako bodka za kokteilmi padlo veľmi fajn. inbar&restaurant 63


Autorka: Soňa Hudecová-Podhorná Foto: Autorka Kottbular

Etnická gastronómia v slovenskom plenéri Jedlo s vôňou konkrétnej krajiny – to je jeden z posledných gastronomických trendov. Nie „nič nehovoriaci“ ryžový mišmaš, ale paella alebo pilaf. Nie europizza v Paríži aj pri Bengálskom zálive, ale voňavé creppes Suzette alebo mango na trhu. Nie hamburgery, hranolčeky s kečupom, (čo kazia už aj grécky národný gyros), instantná káva v tégliku, europivo a ďalšie kozmopolitné nápady. Čím viac sa ich vo svete ponúka, tým viac sa darí aj národným špecialitám, čerstvým a lokálnym surovinám. A nemusí to byť vždy len v krajine pôvodu, etnickej gastronómii sa darí všade vo svete.

64 inbar&restaurant


Dobrú chuť! Červeno-bielo-zelená kuchyňa

Pitie Made in...

Fritto misto, ossobuco, ravioli, tiramisu, suppa inglese, polenta stufata. Talianska kuchyňa sa, čo do obľúbenosti, považuje vo svete za číslo jeden. Koniec koncov boli to práve Taliani, kto naučil Francúzov variť – a to až vo chvíli, keď Katarína Medicejská v roku 1533 priviedla na svoj parížsky dvor talianskych kuchárov. Historici gastronómie tvrdia, že inak by bol žalúdok jej kráľovského novomanžela Henricha II. naveky odsúdený na sušené haringy a na kusy pečeného mäsa s chlebom.

Pitie je viac kozmopolitné než jedlo, napriek tomu sa tiež dá režírovať „zážitkovo“ a etnicky. Tak ako niekto chodí po pamiatkach sveta, iný navštevuje bary a vyhľadáva lokálne tekuté pikošky. „V pivovarských reštauráciách zvyknú robievať ochutnávky, na tácke prinesú v decilitrových pohároch aj desať druhov pív, aké nevaria nikde inde. Červené čučoriedkové pivo vedľa zeleného žihľavového...,“ hovorí o „etnických“ pivných špeciáloch Ladislav Kovács, riaditeľ jediného takéhoto pivovaru na Slovensku – Kaltenecker v Rožňave a jej rovnomennej reštaurácie.

Otvorme telefónny zoznam ktoréhokoľvek slovenského regiónu a v rubrike reštaurácie napočítame najviac talianskych. Aj slovenskí hostia oceňujú jednoduchosť, ľahkosť a prirodzenosť tejto chuti. Vyvesiť zeleno-bielo-červený štít je však to najmenšie, čo môže majiteľ novej reštaurácie urobiť. A tak pred štyrmi rokmi vznikla Asociácia talianskych reštaurácií na Slovensku s cieľom presadzovať „čistotu“ apeninskej gastronómie a propagovať talianske potraviny – s minimálne 80-percentným využitím talianskych produktov vysokej kvality a 60 % vín v nápojovom lístku. A za sporákom nech sa činia talianski kuchári. „Podľa mňa najlepšie talianske reštaurácie vlastnia v Bratislave nie Taliani, ale Slováci,“ netajil sa vtedy svojím názorom Pavol Benčík, majiteľ spoločnosti Pro Gastro, do ktorej patria aj „talianske“ Al Dente a Due Amici. „Talianski majitelia argumentujú, že majú lepší prehľad o tom, čo z ktorého regiónu je dobré. Napokon, veď ide skôr o kvalitu dodávateľských služieb, a v tom vyhrávajú Slováci - lepšie poznajú trh.“ Mimochodom, hotel Amália v Novej Lesnej patrí talianskemu podnikateľovi. A predsa sa nebál zveriť kuchyňu do rúk Slovenke – šéfkuchárke Zdenke Mlynarčíkovej. „Stáva sa, že niektorý hosť ju učí prípravu regionálnej špeciality priamo v kuchyni,“ vraví o neustálom učení riaditeľka Ing. Katarína Cehuľová. „Ja osobne som sa v talianskej gastronómii úplne našiel. Žiaľ, podľa tunajších reštaurácií to vyzerá, akoby to bola stále tá istá. V skutočnosti je stonásobne bohatšia už len preto, lebo každý kuchár do nej vnáša svojskú kreativitu, takže jedálny lístok je od reštaurácie k reštaurácii iný,“ vidí rozdiel v talianskej a slovenskej „červeno-bielo-zelenej“ gastronómii Ladislav Németh, šéfkuchár bratislavskej reštaurácie La Fiamma.

Z krajiny sleďov Je veľmi malá pravdepodobnosť, žeby si svet nejako obzvlášť všimol krajinu sleďov s brusnicami (a smörgasbrödu), nebyť päťdesiatročného nábytkového gigantu Ikea. Vznikol v roku 1958 a už o rok neskôr si spoločnosť uvedomila, že hladný zákazník bude zákazníkom s prázdnym vozíkom. A tak mu ponúkla aj čosi pod zub. Len tak bez konceptu. Ten sa rodil až za pochodu a postupne získal svoju nezameniteľnú tvár. Vidno ju napríklad v tom, že na celom svete Ikea ponúka hosťom tri štvrtiny švédskych špecialít – Biff a la Lindstrom, Pittypanna, Köttbullar či jedlá z lososa; ostatné sú miestne. „Denne predáme približne 3000 porcií,“ hovorí food manager bratislavského obchodného domu Mojmír Lieskovský. Navyše sa zásluhou samoobslužnej reštaurácie zvyšuje aj predaj švédskych potravín.

Nejde iba o varenie piva lager, märzen, porter, bock, india pale ale, rauchbier, weizen, rauchweizen, pív zázvorových, višňových, limetkových, čili, kávových či s tokajským vínnym extraktom (vďaka ktorým sa môžeme „pohárom po mape“ ocitnúť aj v Indii, Nemecku, vo Veľkej Británii či v Belgicku), ale aj najnovšieho silného Brokát 27 Old Beer´s 10,5-percentným objemom alkoholu. Varí podľa starodávnych rožňavských archívov – s dochucovaním koriandrom, borievkami a mladými smrekovými výhonkami s ihličím, štrnásťdňovým kvasením a polročným dokvasovaním v dubových sudoch. Dokonca sa aj plní do „historických“ fliaš a ponúka iba v luxusnejších víno- a pivotékach. V reštauráciách sa podáva v gurmánskej dávke.

Midsummer Picled Herring

Týždeň svahilskej kuchyne Podľa manažérov reštaurácií sú veľmi populárne týždne etnických kuchýň. Tvrdí to aj Ing. Iveta Krupčiaková, riaditeľka hotela Jalta v Michalovciach: „Jedna z našich zmenových šéfkuchárok absolvovala vlani kurz thajskej kuchyne zakončený certifikátom. Hneď sme to využili a pripravili Thajské dni, teraz sme ich po roku zopakovali.“ Možnosť odlíšiť sa od iných reštaurácií využívajú v trenčianskom hoteli Grand už tradične a systematicky. Týždne cudzích kuchýň tam bežia po celý rok, vždy po krátkej prestávke. „Hosťom sme už predstavili španielsku, grécku, českú, taliansku, francúzsku, čínsku, indickú a mexickú kuchyňu. Všetky majú úspech, ale vždy nejaké jedlá vedú,“ hovorí riaditeľ Peter Ilavský. Napríklad pri indickom „dvojtýždni“ najväčšia popularita patrila slepačej polievke mialgutanni, morčaciemu mäsu potencurry India a kuraciemu mäsu s jogurtovo-koriandrovou omáčkou tikka masala s chlebom čapatí. V mexickom viedla avokádová omáčka quacamole, plnené tortilly yucatan, mäso s fazuľkou chilli con carne a sladké tvarohové empanadas. Tieto exotické kuchyne ľudí lákajú vyskúšať niečo iné, možno gurmánsky úplne bláznivé. Paradoxne je však vo veľkej obľube aj neexotický jedálny lístok – český; opakovali ho už po druhý raz.

Slede na slanine

V hoteli Družba v Demänovskej doline holdujú nefalšovanej kávovej a čajovej gastronómii, pravidelne pozývajú hostí na rôzne etnické kulinárske dni. Posledným „ťahákom“ labužníkov sa nedávno stali Dni orientu, poňaté veľkoryso ako jedálny lístok zahŕňajúci gastronómiu od Ďalekého až po Blízky východ. „Boršč, rybacia polievka ucha, kulebjak, pilaf, baraní kebab, ruské pelmene či žarkoje z bôčika, zemiakov, mrkvy, paradajok, hríbov, cesnaku a cibule dusené v rúre v keramickom hrnci, kuskus, falafel, dolma s viničným listom alebo mytologické jedlo čolmot, ktoré sa pripravuje 12 hodín...“ listuje v ponuke riaditeľ hotela Mark Blitshteyn. Tradičné severské slede inbar&restaurant 65


Zdroje: INZINE.sk (Dáša a Tomáš Čejkovci) a Fit.server.sk Pripravil: Yezid Foto: TeaLounge

Rooibos Africký rooibos je skutočný zázrak. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že neobsahuje kofeín, ale napriek tomu má povzbudzujúce účinky. Okrem toho obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ktoré chránia výstelky ciev a pôsobia protizápalovo a protialergicky. Rooibos môžete piť hoci na litre, keďže spomedzi všetkých čajov obsahuje najmenej tanínu, ktorý vo veľmi veľkých dávkach bráni vstrebávaniu železa. Niet pochýb o tom, že rooibos je skutočný klenot medzi čajmi.

IN & RES BAR JE ME TAURANT D PART IÁLNYM N PODU EROM J ČAJO ATIA ROKA MIL 2010

www.cez-okno.net

Mnohí odborníci však rooibos za čaj nepovažujú. Často sa označuje ako čaj-nečaj. Napriek tomu je zaradený medzi čajové špeciality. Je to nápoj pripravovaný z rastliny Aspalatus Linearis, ktorá rastie v Juhoafrickej republike. Svoje typicky červené sfarbenie získava až počas prípravy po procese fermentácie, hoci jeho pôvodná farba je zelená.

Z histórie Spočiatku sa celé kry vysekávali sekerami a drvili akýmisi drevenými kladivami. Po usušení na slnku sa drvina navŕšila na hromady, kde Rooibos fermentoval. Princíp spracovania je v podstate až do dneška rovnaký, len ručnú prácu vystriedali stroje. Šance zarobiť na zázračnom čaji sa v r. 1904 (niektoré zdroje uvádzajú r. 1804) chopil ruský imigrant Benjamin Ginsberg. Skupoval rooibos od domorodcov a vyvážal ho do mnohých krajín. Keďže takýto spôsob zásobovania sa pravdepodobne ukázal ako nerentabilný a zbytočne drahý, začalo sa uvažovať o pestovaní rastliny na veľkých plochách. Priekopníkom technológie sa stal v roku 1930 P. le Fras Nortier, lekár a veľký milovník prírody. Čaj-nečaj sa preslávil najmä počas druhej svetovej vojny. Dopomohla k tomu aj skutočnosť, že trh bol náhle ochudobnený o dovtedy veľmi obľúbený cejlónsky čaj. Po skončení vojny milovníci čaju akoby na rooibos zabudli. O renesanciu pitia tohto zázračného nápoja sa postarala až Clanwilliamova čajová spoločnosť založená v roku 1948.

Účinky Rooibos sa stal veľmi populárny v západných krajinách, obzvlášť u zákazníkov, ktorí kladú dôraz na zdravý životný štýl, pre veľký obsah antioxidantov a minim kofeínu. Čaje rooibos obsahujú rad minerálnych látok, napríklad meď, železo, draslík, vápnik alebo horčík. Rovnako ako zelený a čierny čaj obsahujú zmesi rooibos tiež antioxidanty, a preto sú súčasťou zdravého životného štýlu. Šálka čaju rooibos (bez cukru) navyše neobsahuje žiadne kalórie. Okrem toho čaje rooibos predstavujú alternatívny bezkofeínový nápoj, teda vhodný aj pre deti, dojčatá a pre tehotné ženy. Rooibos má veľmi dobrý vplyv na zdravie. Obsahuje vitamín C a rad stopových prvkov (Fe, K, Ca, Na, Zn, Cu, P, Mg). Preto niet divu, že jeho popíjanie má pozitívny vplyv na ľudí trpiacich mnohými civilizačnými ochoreniami. Africkí domorodci používajú rooibos na uvoľnenie detskej koliky. Dávajú ho tiež deťom, ktoré v noci zle spávajú a sú nepokojné.

Príprava

Prečo rooibos? • • • • • • • • • • • • • •

• • • • •

Má mierny protizápalový a protialergický účinok (spôsobuje úľavu pri sennej nádche, astme a alergiách). Tlmí nespavosť a nervozitu. Prináša úľavy pri zápche, kŕčoch žalúdka, črevnej kolike, pri bolestiach hlavy. Potláča akné, ekzémy. Znižuje krvný tlak. Rooibos ďalej pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti. Zlepšuje trávenie. Je vhodný pre ľudí, ktorí celý život bojujú s nadváhou. Čaj má močopudné účinky, vplýva na lepšie spaľovanie tukov v organizme a mierne ovplyvňuje centrum hladu v mozgu. Vďaka vysokému obsahu fluóru chráni zuby pred zubným kazom. Má priaznivé účinky na pleť. Obsahuje množstvo stopových prvkov a iných telu prospešných látok. Má protialergické účinky. Zmierňuje kŕče. Flavonoidy obsiahnuté v rooibose pôsobia ako antioxidant - likvidujú v súčasnosti populárne voľné kyslíkové radikály, majú teda protirakovinové účinky a pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám a starnutiu organizmu. Blahodarne vplýva na pečeň. Znižuje hladinu cukru v krvi. Pomáha pri zápche. Môže sa užívať ako podporný liek pri rôznych kožných ochoreniach. Posilňuje činnosť imunitného systému.

66 inbar&restaurant

V Južnej Afrike je bežné piť rooibos spolu s mliekom a cukrom, v ostatných častiach sveta sa väčšinou podáva bez týchto prísad. Vôňa je často popisovaná ako sladká (a to aj bez pridania cukru) a mierne orechová. Príprava rooibosového nálevu je v podstate rovnaká ako príprava čierneho čaju s tým rozdielom, že vôňa je zlepšená ďalším varením. Získaný nápoj je červenohnedý, čo vysvetľuje, prečo sa rooibos niekedy nazýva „červený čaj“. Základom tohto nápoja je zmes jemných lístkov rooibosu v tvare ihličia a aromatických rastlín, ktoré mu dodávajú chuť. Na jednu osobu rátame s pohárom horúcej vody (asi 2,5 dl), ktorou zalejeme vrchovato naplnenú čajovú lyžičku. Pohár prikryjeme a necháme lúhovať 2 a pol až 3 minúty. Precedíme cez sitko a podávame.

Prečo rooibos? Neobsahuje kofeín, napriek tomu má povzbudivé účinky. V tejto súvislosti uvádzame nasledujúce porovnania, ktoré zvýhodňujú čaj-nečaj pred inými povzbudzujúcimi nápojmi: obsah kofeínu v čiernom čaji sa pohybuje podľa druhu od 20 - 110 mg na malú (1,5 dl) šálku nápoja, v zelenom čaji 8 - 36 mg, v prekvapkávanej káve 60 - 180 mg, v káve z kávovaru iba 40 - 70 mg a v instantnej 30 - 120 mg. Malá, trojdecilitrová fľaša Coca-Coly obsahuje 45 mg kofeínu. Možno vás prekvapí, že šálka kakaa obsahuje podľa druhu 2 - 20 mg kofeínu. Nečudujte sa, že vaše deti po takejto dávke, ktorú im pred spaním niekedy dožičíte, nechcú zaspať...


Pite zodpovedne!


ČÍSLO 03/2010

03/2010

DRINKING, DINING AND LIVING

Mal som byť športovec, ale som kuchár

Igor Bukovský inbar & restaurant

Neverím, že o výžive sa dá povedať všetko

www.zlatybazant.sk print 230x300.indd 1

8.6.2010 14:43

Art of Dining

Made in USA

news z domova a zo sveta

Trophée Hubert 2010 CENA 2,50 EUR 75,30 Sk

František Šipoš


inbar&restaurant 3 2010