Page 1

50. 00 0A DET BA SIL MIŞ TIR

Bir

yayını facebook.com/mediamarktturkiye

Teknolojik yaşam dergisi Ekim 2013

Apple Store/Mediazine

BULUT SİSTEMİNDE GÜVENLİK A’DAN Z’YE ÇEVRİMİÇİ DEPOLAMA

CEBİNİZDEKİ REHBER SEYAHATLERİNİZİ KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

SONY XPERIA Z1

» 20.7 MP KAMERA » SUYA VE TOZA DAYANIKLI » 5 INÇ FULL HD EKRAN

MEDIA MARKT TA RA SİZİN İÇİN HAZIRL FINDAN ANMIŞTIR

TRENDLER 2013 BERLİN ELEKTRONİK FUARI TEKNOLOJİ ALANINDAKİ EN SON GELİŞMELER

AYRICA:

OYUN BİLGİSAYARLARI DOĞRU MONİTÖR SEÇİMİ SAĞLIKLI YAŞAMIN PÜF NOKTALARI

» » »


Bİr sonrakİ adımı atma gücü

Hayat hep hareket halindedir. Anları saniyede 7 kare olarak yakala.

Bir sonraki adımınız için www.canon.com.tr

facebook/CanonTurkiye

© Brutus Östling. Canon Elçisi


« ÖNSÖZ

TEKNOLOJİ ZİRVESİ Ö

nümüzdeki 5-10 yıla damgasını vuracak, teknolojiyi yakından takip edenleri peşinden sürükleyecek yeni uygulamalar ve tüketici elektroniği trendleri bu yıl da yine IFA Berlin’de görücüye çıktı.

Her yıl ortalama 200 bin kişinin ziyaret ettiği IFA Berlin’de, 3 milyar 800 milyon euroluk iş bağlantısı yapıldı. Dünyanın en büyük tüketici elektronik fuarı olan Uluslararası Elektronik ve Haberleşme Fuarı, sektörün dev şirketleri için, “geleceğin teknolojilerinin görücüye çıktığı, kalbinin attığı” yer konumunda. Şirketler, ürünlerinin rakiplerinden farklılık gösteren özelliklerini tanıtırken, tüketiciler de yaşamlarını kolaylaştıracak ve hayatlarına dokunacak teknolojilerle tanışıyor. Uzun zamandır inandığım “teknolojilerin tüm hayatımıza entegre” olması gerçeğine, son IFA ziyaretimde bir kez daha tanık oldum. Kullandığımız elektronik cihazlarla kurduğumuz etkileşim, hayatımızı daha da kolaylaştırmak ve verimli hale getirmek için temel bir rol oynamaya başladı. Bu yılki ana tema da “bağlı kalın”dı. Birbiriyle entegre olan teknolojiler sayesinde telefonlarımız ve mobil uygulamalar sadece basit bir iletişim aracı değil, sosyal medyaya bağlandığımız eğlence aracımız, mobil ofisimiz, eve gitmeden evimizin sıcaklığını ayarladığımız kumandamız, yolda adres sorduğumuz navigasyon cihazımız haline geldi.

www.mediamarkt.com.tr

Büyük bir heyecan ve merakla gelecekte bizi nelerin beklediğini öğrenmek için, Media Markt mağazalarını ziyaret eden 50 milyon müşterimiz adına IFA Berlin’i gezdim. “En son teknolojilerden hangilerini daha iyi bir şekilde müşterilerimize ilk olarak sunabiliriz?” sorusu IFA boyunca bana eşlik etti. Bu sayımızda tüm bu detayları içeren haberleri bulabilirsiniz. Elbette sayımızı sadece IFA Fuarı ve elektronik alanındaki gelişmelerle sınırlı tutmadık. Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da fotoğrafçılık tutkunları için ipuçları verip profesyonel kalitede çocuk fotoğrafları çekmenin püf noktalarını anlatıyoruz. Bir portre çekimi yaparken istediğiniz görüntüyü elde etmek için sadece birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz yeterli. Son olarak Kurban Bayramı’nızı kutlar, sevdiklerinizle mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi temenni ederim. Keyifle okumanız dileğiyle… Sevgiyle kalın, Bülent Gürcan Media Saturn Türkiye - CEO

Ekim 2013

3


ozaki ile devrialem !

Farklı ülkelere özgü sembollerle süslü, 2012 Red Dot tasarım ödüllü Ozaki iCoat Travel iPad mini kılıfları ile fonsiyonelliği şıklıkla birleştirin.

paris

new york

beijing

iC oat Travel

londra

italy


Ekim 2013

İÇİNDEKİLER

« İÇİNDEKİLER

»

18

34

YENİLİKLER

»

AYIN KONUSU: ULUSLARARASI TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ FUARI (IFA)

9 Ürün haberleri 11 Sony Xperia Z1 13 Ürün haberleri

MOBİL HAYAT 18 21 23 25

»

Hayranlık uyandıran Bulgaristan HTC One Mini Trust tamamlayıcı ürünler Seyahatlerin vazgeçilmez uygulamaları

MUTFAKTA YAŞAM 28 30 34 36

»

Ayın menüsü Bosch yeni nesil ev aletleri Dondurun ve saklayın Profilo derin dondurucular

» Çocuklarınızın fotoğraflarını çekin

OBJEKTİF

38 41 Telefonunuzu fotoğraf makinesine dönüştürün 43 Nikon WU-1a adaptör

» Ütü kâbusuna son!

EVDE YAŞAM

44 46 Philips Akıllı Azur Ütüler 48 Saglıklı beslenerek kilo verin 51 Miele’de 111. yaş şenliği

52 58 60 62 64 66 68

IFA Trendleri Televizyon trendleri Ses sistemleri Akıllı telefonlar ve tabletler Yeni fotoğraf teknolojileri Hibrit bilgisayarlar Ev işlerinde daha fazla kolaylık

SES VE GÖRÜNTÜ 70 73 75 76

»

41

51

Evinizin her yerinde müzik Sharp Aquos LED Televizyon Philips UHD TV’ler LG Ultra HD 4K TV

BİLGİSAYAR DÜNYASI 78 81 82 85 87 89 90 92

»

»

Bulut sisteminde güvenlik WD yedekleme cihaz ve programları Güvenli bir şekilde çevrimiçi olun ATIV Book 9 Lite ASUS MeMO Pad HD 7 Sony VAIO dizüstü bilgisayarlar Monitör seçme sanatı En üstün oyun deneyimi

BUNUN DIŞINDA

98 Gelecek sayıda

89 85

»

EĞLENCE DÜNYASI

»

95

95 The Hangover III (Felekten bir gece)

60

IFA TRENDLERİ

Dünyanın en büyük elektronik fuarı olan Berlin Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA) boy gösteren üreticiler, bu yıl da en yeni ve en iyi ürünlerini katılımcıların ve kullanıcıların beğenisine sundular.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

7


YENİLİKLER

»

YENİLER IFA’DA Siemens Ev Aletleri, 6-11 Eylül tarihlerinde Berlin’de düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı, IFA 2013’te “Future Living” temasıyla tüketicilerle buluştu. Davlumbazlardan indüksiyonlu ocaklara, derin donduruculardan çamaşır makinelerine, bulaşık makinelerinden buzdolaplarına kadar birçok ürünü görücüye çıkaran marka, enerji kullanımında tasarruf sağlayan ürünleriyle de dikkat çekti. Ürünler sahip oldukları ileri teknoloji özelliklerinin yanı sıra titizlikle oluşturulan şık tasarımlarıyla da beğeni topladı. Siemens küçük ev aletleri, çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları ve daha birçok farklı ürünü Avrupa’nın buluşma noktası olan IFA 2013’te sergileyerek ziyaretçilere teknolojideki yeni imkânları da tanıttı. Usta aşçılar tarafından hazırlanıp gelenlere ikram edilen nefis yemeklerin yanında, kaliteli Siemens teknolojisi yardımıyla Münih’teki ünlü Schuman’s Bar’ın sahibi Charles Schuman’ın elinden çıkan özel kokteyller ve organik dondurmalar da sunuldu. Geleceğin teknolojisinin nabzını tutan Siemens ürünleri sizleri de bu deneyimi yaşamaya davet ediyor.

MUTFAKTA ŞIKLIK Profilo, hayatı kolaylaştıran teknolojisiyle şıklığı bir araya getirdiği BlackStar ailesine yeni bir ürün daha kattı: Yine siyah rengiyle şık ve modern tasarıma sahip olan BM3160EA BlackStar bulaşık makinesi, teknolojik donanımıyla da kullanıcıların dikkatini çekiyor. Cihaz 12 kişilik bulaşık yıkama kapasitesiyle öne çıkıyor. Az bulaşığın bile beklemeden yıkanmasına olanak sağlayan yarım yük özelliğinin yanı sıra bulaşıklarınızın sadece 55 dakikada mükemmel bir şekilde yıkanmasını sağlayan Ekspres 55’ yıkama programı özellikleriyle öne çıkıyor. Makinenin en büyük avantajlarından biri de Ekspres 55’ dışında tüketicilerin en sık tercih ettiğini gördüğümüz yoğun 70 oC ve Eko 50 oC olmak üzere iki yıkama programının daha bulunması. Toplam 3 programlı makine, filtresinin 3 kademeli otomatik temizlik sistemi sayesinde hem makinenizin ömrü uzuyor hem de kullanım kolaylığı sağlanıyor. Çevreyi de düşünen A+ enerji sınıfı BlackStar bulaşık makinesi ile elektrik tüketiminden de tasarruf edebilirsiniz. Bu dikkat çekici bulaşık makinesinin estetik tasarımı LED ışıklı göstergelerle tamamlanıyor ve mutfağınıza siyahın zarafetini getiriyor.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

9


Sony Xperia Z1

« YENİLİKLER

EN İYİ ANLARINIZ İÇİN G

üç ve yüksek performans sloganıyla akıllı telefon pazarına yeni bir soluk getirmeye hazırlanan Sony, yeni modeli Sony Xperia Z1’i piyasaya sunmak için geri sayımı başlattı. Sony’nin en iyi teknolojilerini su geçirmezlik özelliğiyle birleştiren Xperia Z1, üstün kamera performansı ve yepyeni uygulamalarıyla kullanıcıların vazgeçilmezi olmaya aday. Sony yeni akıllı telefonunda, dünyada ilk kez kullanıcıların beğenisine sunulacak olan “Social Live” , “Info-Eye” , “TimeShift” ve “Augmented Reality Effect” adlı yepyeni uygulamalarıyla akıllı telefon deneyiminde köklü değişiklikler yapma iddiasında.

KAMERA TEKNOLOJİSİNDE SON NOKTA

Sony’nin Ödüllü G Lensi ve CMOS görüntü sensörü Exmor RS’i bir araya getiren Sony’nin yeni akıllı telefonu, 20.7 mp kamerasıyla fotoğraf deneyiminde yeni bir dönemi başlatıyor. Xperia Z1, yüksek çekim hızı ve görüntüyü üç kata kadar yakınlaştırma teknolojisiyle uzaktan çekilen görüntülerin de yakından çekilenler kadar net olmasını sağlıyor. Hızlı odaklamaya sahip olan Xperia Z1 çekimin bulanıklaşmasını engelleyen, yüksek stabil görüntüler

DOĞAL RENKLER 5 inç boyutundaki Full HD ekranıyla 20.7 mp çözünürlüğünde görüntü kalitesi sunan Xperia Z1, doğal renklerin buluştuğu geniş bir renk paleti sunuyor. Xperia Z1, gerçeğe yakın görüntü kalitesiyle "yüksek çözünürlük" kavramını yeniden tanımlıyor.

www.mediamarkt.com.tr

sunuyor. Düşük ışık koşullarında olsa dahi keskin ve net görüntüler ortaya çıkarıyor.

YENİLİKÇİ UYGULAMALAR

Xperia Z1’in sunduğu yenilikçi kamera uygulamalarından biri olan “Social-Live” ile telefondan çekilen tüm anlar Facebook’ta eş zamanlı olarak paylaşılabiliyor. Dünyaca ünlü lokasyon, kitap veya şaraplar için görsel arama fonksiyonu üstlenen “Info-Eye”, uygulamasıyla da telefon kameralarıyla sorgulanan objeler için anında ilgili bilgileri sıralamak mümkün. “Timeshift” uygulaması, deklanşöre basmadan bir önceki saniyeden basılan ana kadar geçen 2 saniyeye 61 görüntü sığdırıyor ve kullanıcılara yakaladıkları andaki en mükemmel görüntüyü seçme şansı sunuyor. Bu uygulamaların yanı sıra “Sony's SmartAR Augmented Reality” teknolojisinin kullanıldığı “AR Effect” ile seçilen fotoğrafların üzerine, telefonda bulunan eğlenceli animasyonlar eklenebiliyor.

bekledikleri dayanıklılık konusundaki performansıyla da rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başarıyor. Ön ve arka bölümünde bulunan temperli camla, dayanıklı alüminyum çerçevesini şık tasarım anlayışını birleştiren 8.3 mm’lik inceliğindeki Xperia Z1, IP 55 ve IP 58 kriterlerinde suya ve toza dayanıklılığı bir üst seviyeye taşıyor. Oldukça güçlü bir mobil işlemci kullanan Xperia Z1, 2.2 GHz hızında çalışıyor. 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafızanın yanı sıra microSD kart desteğine sahip. Bu da gerçekten yüksek bir performans anlamına geliyor. Ayrıca, akıllı telefonların pil ömrünü 4 kata kadar uzatan “Batarya Stamina Modu”nu ve 3000 mAh’lık bataryasını da bünyesinde barındırıyor. Xperia Z1 kullanıcılarına, Sony’nin Akıllı Bluetooth Kulaklığı (SBH 52), yeni smart watch, QX10 çıkarılabilir lens, NFC hoparlörü ve NFC özelliğini destekleyen Bravia TV’ler gibi birçok cihaz üzerinden kolayca ve anında tek bir dokunuşla veri paylaşımının keyfini yaşatıyor. «

DAYANIKLI VE ŞIK

Sony Xperia Z1, üstün kamera özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların akıllı telefonlardan

MOBİL UYGULAMA DESTEĞİ Facebook’ta canlı yayın yapan “Social Live”, 2 saniyede 61 kare yakalayan teknoloji “TimeShift”, yepyeni “Info-Eye” ve “Augmented Reality Effect” uygulamaları mobil yaşama köklü değişiklikler getirmeye aday.

YENİ SMARTWATCH Xperia Z1 Smartwatch 2 akıllı saat ile birlikte geliyor. Su ve toza dayanıklı, NFC ve Bluetooth 3 destekli Sony SmartWatch 2 ile Xperia Z1 kullanıcıları, telefonlarına gelen aramalara cevap verebiliyor, e-postaları okuyabiliyor, hatta fotoğraf bile çekebiliyor.

AYIN ÜRÜNÜ

Ekim 2013

11


« YENİLİKER

GÜÇLÜ ÜTÜ Bosch “Yaşam için teknoloji” sloganıyla geliştirdiği ev aletlerine bir yenisini daha ekledi. Bosch TDA5028110 “Secure” ütünün CeraniumGlissée tabanı, 3 aşamalı buhar düzeni ve özel buhar kanalları ütü yaparken kumaşta fark edilebilir ölçüde kayganlık sağlıyor. Ayrıca 3AntiCalc’in antikireç sistemleriyle kirece karşı çok daha etkili koruma sunuyor. CeraniumGlisséee taban, 3AntiCalc temizleme sistemi ve güvenlikli otomatik kapanma gibi özellikleriyle de işlevselliği artırılan ütünün tasarımı şık ve ergonomik. Rahat ve kolay bir şekilde ütü yapmak için tasarlanmış yumuşak tutma yeri, büyük ergonomik düğmeler ve başparmak dinlendirme alanı üründeki etkileyici detaylardan sadece birkaçı. Geniş su doldurma haznesiyle kullanımda kolaylığın düşünüldüğü ütünün gücü de 2800 watt ile oldukça yüksek. Ütü yaparken kolaylık ve rahatlık arayanlar için çok ideal olan bu ütüyle kıyafetleriniz çok daha şık ve göz alıcı olabilir.

YENİ NANO-BOR TEKNOLOJİSİ Fakir yaklaşan soğuk kış geceleri için teknolojik bir çözüm üretti! Fakir’in yeni Estove serisi ısıtıcıları, bor bileşenli sıvı içeren ısı borularıyla ortamı çok kısa sürede ısıtmanıza olanak sağlıyor. Nano-Bor teknolojisiyle üretilen ısıtıcı, elementin doğal özelliğini cihazınızda da göstermesini sağlıyor. Fakir Estove’u kapatsanız dahi borun geç soğuma özelliği sayesinde ortam ısınmaya devam ediyor. Isıyı doğrudan iletmek yerine, çevreye dağıtma özelliğine sahip Fakir’in yeni Estove serisi ısıtıcıları, böylece tek bir yerin ısınmasını sağlamak yerine, bütün ortamın ısınmasına olanak vererek yüksek verim almanızı sağlıyor. Fakir LS Estove serisi için özel bir güvenlik detayı da düşünülmüş. Isıtıcınızın devrilmesine karşı “devre kesici sistem” anında devreye giriyor ve cihazınızın çalışmasını durduruyor. Uzun süreli kullanım ya da aşırı ısınma durumunda da LS Estove serisi ısıtıcılar, emniyet sistemlerini aktif hale getirerek kendini otomatik olarak kapatıyor.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

13


PRO EXPRESS® Total Auto control

EN HIZLI VE EN MÜKEMMEL ÜTÜLEME!* Tek bir dokunuşla kumaşınıza özel ısı ve buhar ayarı

Mükemmel ütüleme sonucu için farklı kumaşlar, farklı ısı ve buhar ayarı gerektirir. Tefal Pro Express Total, farklı kumaş türlerine uygun 3 ütüleme modu sunar. Yanma derdini ortadan kaldırır. Size sadece hangi modu seçeceğinize karar vermek kalır.

/TefalTurkiye *Kullanma kılavuzu temel alınarak Mart 2013’te yapılan bağımsız laboratuvar test sonuçlarına göre.

/TefalTurkiye


« YENİLİKER

KAHVE KEYFİ Güne canlı ve zinde başlamak için lezzetli bir espresso içmek mi istiyorsunuz veya ofisinizde akşamüstü molasında caramel macchiato hazırlayıp arkadaşlarınıza sunmak mı? Kahvede yeni bir deneyim yaşamak isteyenler için İsviçreli “Cremesso” markasıyla bunları yapmanız mümkün. Rafine zevklerin ülkesi İsviçre’de üretilen bu ürünler, özel zevklere hitap ediyor. Cremesso Compact’ın ilk bakışta en seveceğiniz özelliği, sadece 15 saniye içinde ısınıp kahve yapmaya hazır hale gelmesi. Makine, kullanımda olmadığı zaman otomatik olarak bekleme moduna geçiyor. Enerji tasarrufu yapmanızı da sağlayan bu özellik, en son teknolojinin klasik kahve zevkiyle bütünleşmesinin en güzel örneklerinden biri. Cremesso markasının ürün gamı içinde yer alan “Compact” serisi, evine ya da ofisine küçük boyutlarda ve pratik bir kahve makinesi almak isteyenler için ideal. Bu seri içinde yer alan Glossy Red modeli, öncelikle rengiyle dikkat çekiyor. Parlak kırmızı renge sahip bu model, minimalist modern çizgileriyle de mutfağınızda kendini belli edecek.

Efsane Geri Dönüyor! ASUS, inceliği ve şıklığıyla göz dolduran, tasarım ödüllü yeni nesil ZENBOOK UX301 ve UX302’yi tüketicilerin beğenisine sundu. Yeni Ultrabook’lar, bükümlü metalik tasarımı ve pırıl pırıl Corning Gorilla Glass 3 kaplamasıyla son derece sağlam ve şık. Görünümünün yanı sıra, üstün performansıyla da kullanıcılarına özel bir deneyim yaşatan yeni ZENBOOK’lar, 13.3 inçlik ekranlarıyla son derece net görüntüler de sunuyor. Dahası, 10 noktalı çoklu dokunmatik özelliği ve IPS ekran teknolojisiyle de kullanım kolaylığı sağlıyor. Yeni ZENBOOK’lardaki 4. Nesil Intel işlemci sayesinde, çoklu görev özelliği daha güçlü ve sorunsuz bir şekilde yürütülüyor. 28W güç tüketimli Core i74558U çift çekirdek seçeneği ise en zorlayıcı uygulamaların bile rahatça çalışmasını sağlıyor.

www.mediamarkt.com.tr

Akıllı ve İyonize Ütü İpekten ketene, pamuktan kaşmire ütülenebilir her giysiyi istediğiniz sırayla, sıcaklığı ayarlama zorunluluğu olmadan ütülemeniz artık mümkün. Akıllı Azur ütü yanık veya parlama riski olmadan harika sonuçlar almanızı sağlayarak ütü yapmayı artık her zamankinden daha kolay bir hale getiriyor. Philips Akıllı Azur serisinden GC 4919’da bulunan Akıllı Çip Teknolojisi, İyonize Derin Buhar Teknolojisi, 3 Etkili Kireç Temizleme Sistemi ve T-IonicGlide taban sayesinde, en hassas kumaşları dahi zarar görmeden kolayca ütüleyebilirsiniz. Sadece Philips’in GC 4919 Akıllı Azur ütüsünde bulunan İyonize Derin Buhar Teknolojisi kumaşa derinlemesine nüfuz eder, böylece kumaşın kolayca düzleşmesini sağlar. Kat kat kumaşların bile en derinlerine ulaşan iyonize derin buhar sayesinde ütü yaparken harcadığınız vakit azalır. Ayrıca gümüş iyonları sayesinde kumaşlarınızda %99’a varan hijyen de sağlayabilirsiniz.

Ekim 2013

15


« YENİLİKER

Yazıcı ekranından sosyal medyaya Profesyonellerin en çok tercih ettiği markaların arasında yer alan Canon şimdi de 3 farklı fotoğraf yazıcısını tüketicilerin beğenisine sunuyor. MG7150, MG6450 ve MG5550 yeni modeller ile bulut ağınıza ve sosyal medya sitelerine akıllı telefonlarınızla ya da direkt olarak yazıcınızla bağlanabilir, tarama ve baskı yapabilirsiniz. Ayrıca bu modeller sosyal medya sitelerinizdeki fotoğraf albümlerinize direkt olarak yazıcı ekranından göz atarak baskı alma imkânı da sunuyor. Ayrıca Canon’un yeni Pixma Print Solutions uygulaması, Apple ve Android cihazlarınızdan Bulut tarama ve baskının yanı sıra yazıcınızın güncel mürekkep  durumunu rahatlıkla cihazlarınızdan takip imkânı sunuyor. MG7150 diğer yeni iki modelden dokunmatik ekran ve 6  tekli kartuş özelliği ile ayrılıyor.

TV’nizden Görüntülü Konuşun Sizden uzakta yaşayan aileniz ya da bir arkadaşınızla sohbet etmek hiç bu kadar kolay ve eğlenceli olmamıştı! LG Smart TV’nin Skype uygulamasıyla, evinizde bulunan televizyon ekranından, Full HD 1080p kalitesiyle ücretsiz olarak görüntülü görüşmenin keyfini çıkarın. Skype uygulamasını aktifleştirmek için LA860V’nin dahili pop-up kamera özelliğini kullanabilir veya 2 MP Full HD çözünürlüğe ve 2 dahili mikrofona sahip AN-VC500 Skype kamerasını 2013 model LG Smart TV’nize bağlayabilirsiniz.

Kesintisiz masaüstü deneyimi Yenilikçi teknolojileriyle adından söz ettiren Exper, yeni Tria L7B serisiyle masaüstü bilgisayar algısını farklı bir boyuta taşıyor. Alışılmışın dışında ince tasarımı ve hafifliğiyle yeni Tria L7B serisi, on parmak dokunmatik ekranıyla pratik kullanım olanağı sağlıyor. Bununla birlikte klavye ve mouse’la da kontrol edebileceğiniz Exper Tria L7B serisi bilgisayarlar, kompakt bir tasarıma sahip. Klasik masaüstü bilgisayarlar gibi, kasa kullanımına ihtiyaç duymayan Exper Tria L7B, kısıtlı alanı olan kullanıcılar için yer tasarrufu sağlıyor. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan pil kullanımıyla bilgisayar üzerindeki çalışmalara güç kaynağı olmadan kesintisiz olarak devam edebilmek mümkün. Yüksek kalitede Full HD ekrana da sahip Exper’in bu serisi, üçüncü nesil Intel işlemcisiyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

www.mediamarkt.com.tr

Film Keyfi Başlıyor! 3D ekran deneyiminden daha fazla keyif almanızı amaçlayan LG Cinema 3D Smart TV ile Iron Man’in son macerasına ortak olmaya hazır mısınız? LG, Ekim ayı içinde düzenlediği kampanya kapsamında, belirlenen 47” LG CINEMA 3D Smart TV’lerden birini alan kullanıcılara, Iron Man 3 – LG Cinema 3D paketi hediye ediyor. Bu özel paketin içinde Iron Man 3, 3D Blu-ray filmi ve 4 adet Iron Man 3D gözlüğü bulunuyor. Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow ve Ben Kingsley'in başrollerini paylaştığı ve izlenme rekoru kıran Iron Man 3’te, Tony Stark bu sefer sınır tanımayan bir düşmanla karşı karşıya. Kampanyayla ilgili detaylı bilgi için lg.com/tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ekim 2013

17


MOBİL HAYAT

» Karadeniz’de eşsiz güzellik

Hayranlık uyandıran

Bulgaristan Bir sonraki geziniz için tarihi mekânlar görebileceğiniz eşsiz bir yer mi arıyorsunuz? O zaman Bulgaristan’a giderek bir liman şehri olan Burgaz’ı gezebilirsiniz.

Y

erli ve yabancı ziyaretçilerin hayran olduğu Burgaz, herkesin ilgisini çekip bir şeyler bulabileceği bir şehir. Karadeniz kıyısında bulunan, göller ve doğal güzelliklerle çevrili olan Burgaz, antik ve ortaçağ medeniyetlerinden kalma eserleri, inanılmaz kiliseleri ve her yıl düzenlenen festivalleriyle Avrupa ve Asya’dan pek çok ziyaretçiyi ağırlayan cezbedici bir şehir. Burgaz aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük limanına sahip. Limanın mimarisine dikkat ettiğinizde, ekonomik ve kültürel gelişmeleri kolayca gözlemleyebilirsiniz. Sosyalist döneme ait mekânların da bulunduğu şehrin etrafındaki köylerde çok çeşitli manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Dahası Burgaz’da, görülmeye değer çok sayıda tarihi eser de bulabilirsiniz. Karadeniz’e hoş geldiniz!

Dikkat çeken özellikler ATIV Book 9'ın premium tasarım çizgilerini taşıyan ve 128GB SSD ve dört çekirdekli işlemciye sahip ATIV Book 9 Lite, 10 noktalı dokunmatik ekran dâhil olmak üzere en yeni teknolojilerle donatılmış fonksiyonel bir cihaz. Dört çekirdekli işlemcisi cihaz için özel üretilen bir Samsung çipe sahip. Bu sayede bilgisayara tam uyumlu olduğundan dört çekirdekten de tam verim alabiliyorsunuz. Yaklaşık 1.44 kg ağırlığı ve 16.9 mm’lik ince tasarımıyla ATIV Book 9 Lite hayatı mobil yaşayanlar ve sıkça iş seyahatine çıkanlar için ideal.

18

Ekim 2013

DENİZ KENARINDA PARK

Morska Gradina kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Burgaz’ın içinde ve etrafında çok sayıda park bulunsa da Burgaz sahili boyunca kilometrelerce uzanan bu park, Burgaz’ın ünlü limanına kadar ulaşmasıyla dikkat çekiyor. Parkın içinde kafe, restoran ve barlar da bulunuyor. Burada gece hayatı çok canlı; plaj barları ve gece kulüplerinin yanı sıra, anıtların çevresinde düzenlenen konserler de dikkat çeken etkinlikler arasında yer alıyor. Park alanının daha yüksek kesimlerinden hayranlık uyandırıcı eski plaj bölgesinin manzarasını seyredebilirsiniz. Etrafta klasik döneme ait çok sayıda heykel görmeniz de mümkün. Daha çok modern sanattan hoşlananlardansanız, Bulgar sanatçıların açık hava tiyatrosunda sergilenen modern sanat eserlerini görmeden geçmeyin.

GEZİLER

Liman, park ve şehrin etkileyici manzarasının keyfini çıkarmak ve bunun yanı sıra yürümek için liman bölgesi harika bir yer olabilir. Seksenli yıllarda inşa edilmiş bu mekân, rahatlatıcı atmosferinden dolayı çeşitli ziyaretçilerin geldiği oldukça hoş bir kent. Gezerken, limanda dalgaların arasında süzülen sörfçülere, balıkçılara ve çocuklarıyla gezmeye çıkmış ailelere rastlamanız son derece olağan. Güneşli bir günde elinizde bir külah dondurmayla yürüyüş yapamaya hazır mısınız? Buradaki Pantheon ise, dünyadaki faşizm kurbanları için dikilen ve 1981 yılında kutsal bir yer olarak kabul görmüş sembolik bir anıttır. Anıtın ortasında sürekli olarak bir anma ateşi yanar. Ateşin etrafındaki meydana “Panteona” denir ve burası aynı zamanda her yıl düzenlenen çiçek fuarının giriş noktasıdır. Ayrıca çiçek ve bitkileri seviyorsanız, pek çok farklı ülkeden gelen bitkilerle dekoratif çiçek-

www.mediamarkt.com.tr


Burgaz İskelesi

Burgaz'daki sıcak su kaynakları

ALIŞVERİŞ

lerin sergilendiği bu alana uğramadan geçmeyin. Dini motiflerin yer aldığı mimari eserlerden hoşlanıyorsanız, Burgaz’da çok farklı dönemlere ait kiliseler bulabilirsiniz. Bu kiliselerin en eskilerinden biri de St. Maria Ortodoks kilisesi. On dokuzuncu yüzyılda inşa edilen ve 1906 yılında bir dönem için Yunanlıların eline geçmiş olan kilisede ayrıca kutsal Athos Dağı’nda, bizzat rahipler tarafından işlenmiş zengin bir ikona koleksiyonu da bulunuyor. Bu görsel zenginliği ölümsüzleştirmek istiyorsanız, yanınıza fotoğraf makinesi almayı unutmayın.

SAĞLIK DOLU KAPLICALAR

Daha önce Burgaz’da bulunduysanız, günü daha sakin bir ortamda geçirme olanağınızın olduğunu da bilirsiniz. Antik zamanlardan beri kullanılmakta olan mineral kaplıcaları, Burgaz şehir merkezinden sadece on kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada on altıncı yüzyılda Sultan Süleyman tarafından Roma temellerinin üzerine inşa edilmiş devasa bir Osmanlı hamamı da bulunuyor. 41°C sıcaklığındaki kaplıca suyunun keyfini çıkarabileceğiniz Güney Balkanlar’daki bu nadide bölgeyi mutlaka görmelisiniz.

GÜÇLÜ BİR YARIMADA

Nessebar şehrinin tarihi altıncı yüzyıla kadar uzanıyor. Yunanlar tarafından kurulan şehrin oldukça köklü bir tarihi var. Bulgarların altın yıllarını yaşadığı on üçüncü ve on dördüncü yüzyıllarda Nessebar son derece önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bugün korunmaya alınmış çok sayıdaki tarihi kilise o dönemde inşa edilmiştir. Resmedilmeye değer bu şehirde turistler oldukça sıcak ve samimi karşılanıyor. Nessebar, 1983 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. « www.mediamarkt.com.tr

Nessebar'daki kilise

Burgaz’ın alışveriş konusunda en ilgi çekici yerleri, Bogoridi Caddesi ve Alexandrovska Caddesi’dir. Kapalı mekânlarda alışverişten mi hoşlanıyorsunuz? O zaman Pyrgos Plaza veya Burgaz şehrinin merkezinde yer alan Tria Alışveriş Merkezi gibi pek çok büyük alışveriş merkezinden birine gidebilirsiniz.

EN ÜNLÜ YEMEK MEKÂNI Burgaz’ın en iyi restoranı Pri Lipite’dir. Türkçede “Ihlamurların Altında” anlamına gelen Pri Lipite, 1910 yapımı bir evin içinde yer alıyor. Evin tarihi önemi bir yana, gölgeli avlusunda bir yer ayırtarak Bulgar mutfağının tadını çıkarın: Testide bol baharatla pişirilen tavuk kavurmayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Afiyet olsun!

Ekim 2013

19


Yeni

Çift ön stereo hoparlör

Canlı ana ekran

RESMİ AKILLI TELEFON

Hayat dolu galeriniz


HtC One mini

« MOBİL HAYAT

Mini ve akıllı

HTC One Mini, yeni teknolojilerle donatılmış, rahatlıkla taşıyıp kullanabileceğiniz minimal bir tasarım. Aynı özelliklere sahip olmasının yanında, HTC One akıllı telefonun daha kompakt bir versiyonu olan HTC One Mini, çift ön stereo hoparlör sistemi, UltraPixel kamerası ve kullanımı kolay ekranıyla oldukça cezbedici.

H

TC BlinkFeed, HTC BoomSound ve HTC Zoe gibi işlevsel özellikler ile desteklenen HTC One Mini, HTC One’ın alüminyum metal kasasının birebir küçültülmüş tasarımıyla hem sağlam hem de şık bir tasarıma sahip.

Telefonun dikkat çeken özellikleri arasında yer alan ve sadece HTC BoomSound’un sunduğu avantajlardan biri olan ön yüze konumlandırılmış çift stereo hoparlörler sayesinde cihaz, akıllı telefonlar arasında bir ilke imza atan büyük abisi HTC One’ın izinden gidiyor. Telefonda bulunan iki ön hoparlörden biri cihazın üst kısmında, diğeriyse cihazın altında yer alıyor. Aynı zamanda donanımsal olarak iki adet dahili amfi ile hem hoparlör çıkışı hem de kulaklık çıkışı destekleniyor. Bu sayede 93 desibele kadar çıkan ses hacmiyle en yüksek seste bile hiçbir bozulma yaşanmadan gerçek stereo keyfini yaşamanız mümkün.

BilGiye Bağlanın

HTC BlinkFeed, ulusal ve uluslararası 1400’den fazla içerik sağlayıcı kaynakla bağlantı kurarak son dakika haberler, lifestyle, spor içeriklerini hızlıca bularak olan bitenlerden en hızlı şekilde haberdar olmanızı sağlayan son derece fonksiyonel bir özellik olarak öne çıkıyor. BlinkFeed ile Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarınıza kolayca erişebilir, anlık içerik paylaşımı yapabilirsiniz. HTC One Mini’nin canlı ana ekranı bilgiye erişiminizi hızlandırıp kolaylaştırıyor. UltraPixel kamerasıyla yüksek kalitede fotoğraf çekimi yapabileceğiniz cihaz, ayrıca kesintiye uğramadan sürekli çekim yapabilmenizi sağlayan HTC Zoe ile fotoğraflarda en iyi anı yakalamanız için size yardımcı oluyor.

www.mediamarkt.com.tr

Cihazın akıllı flaş özelliğiyse ortamdaki ışığa göre kendisi ışığı ayarlıyor ve çekimlerde daha doğal görüntüler elde etmenizi sağlıyor. Yenilikçi teknolojisiyle rahatça kullanacağınız bu akıllı telefonun dikkat çeken özelliklerinden biri de şıklığı. Akıllı telefonları, hayatı kolaylaştıran özelliklerine karşın, hassas yapısı nedeniyle uzun süre kullanamayabilirsiniz. Fakat HTC One Mini’nin sahip olduğu özel alüminyum kasalı metalik gövde telefonun dayanıklılığını artırarak güvence sağlıyor. Akıllı telefonlarda şikâyet edilen özelliklerden olan kısa süreli pil ömrü, HTC One Mini’de son buluyor. Telefonda bulunan Li-polimer pil sayesinde, uzun süre şarj etmeden bu cihazı kullanmanız mümkün.

Görsel hafıza

HTC Zoe modu sayesinde hareketli fotoğraflar galerinizi canlandıracak. 3 saniyelik sesli ve hareketli fotoğraflarla çektiğiniz kareleri zenginleştirebilirsiniz. HTC Zoe modunu kullanarak grup fotoğraflarında herkesin aynı anda güldüğü ve kameraya baktığı anı kendi kendine ayarlayan bu cihazla kolayca ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca aynı karede 5 farklı hareketi birleştirebileceğiniz sıralı çekim ve nesne kaldırma gibi uygulamalarıyla her görüntüyü istediğiniz hale getirmeniz çok kolay! Ayrıca kameranın sahip olduğu CMOS sensörü, ISP ve çoğu 8 veya 13 megapiksel kameradan daha fazla ışık yakalayan objektif sistemiyle hayatın içinden canlı fotoğraflar çekebilirsiniz. HTC Zoe sadece fotoğraflarda değil, video çekimlerinde de ekstra rahatlık sağlıyor. HTC Zoe video önizleme özelliğiyse, fotoğraflarınızı otomatik bir şekilde hızlıca 30 saniyelik bir videoya dönüştürüyor ve kolayca paylaşabileceğiniz kolaj videolar hazırlıyor. Böylece fotoğraflarınızı kolayca bir videoda derleyip paylaşmanıza olanak tanıyor. «

Ultra görüntü HTC One Mini’nin en önemli özelliklerden biri HTC One’dan miras aldığı UltraPixel Kamera teknolojisi. UltraPixel Kamera sayesinde az ışıklı ortamlarda rakiplerinden %300’e kadar daha fazla ışık yakalayabiliyor. HTC Zoe moduyla 3 saniyelik sesli ve hareketli fotoğraflar çekebilir, onları otomatik olarak kolajlayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Ekim 2013

21


MODEL CROSSOVER

MODEL BRİEFCASE

MODEL BACKPACK

MODEL SLEEVE

DUTCH DESİGN Stil ve fonksiyonellik arasında mükemmel denge.

LÜKS KUMAŞLAR Egzotik renk kombinasyonlu yüksek kaliteli pamuk astar.

DİZÜSTÜ BÖLÜMÜ 16” dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır, maksimum ebat 38 × 26 × 4 cm.

TABLET BÖLÜMÜ 10” tablet için tasarlanmıştır, maksimum ebat 26 × 19 cm.

SOFTPAD KORUMA Softpad, tablet ve dizüstü bilgisayarınızı darbelere ve çizilmeye karşı korur.

AKILLI CEPLER Şarjlar, kablolar, telefon, envai türde kartlar, kalemler vb tüm aksesuarlar için cepler.

HAVAYA DAYANIKLI Cihazlarınızı havadan korumak için su geçirmez dayanıklı kumaş ve fermuar.

PRATİK CEP Pasaport, cep telefonu ya da cüzdan için hızlı erişilebilen güvenli cep.

Protection is our business www.smartsuit.com


Trust tamamlayıcı ürünler

« MOBİL HAYAT

Kullanışlı ve güçlü çözümler Elektronik cihazlarınız için kullanışlı çözümler üreten Trust, dizüstü bilgisayarınız için Smartsuit serisi taşıma çantaları, Urban Revolt kulaklıkları ve güçlü performans sağlayan Tytan ses beğenilerinize sunarak kompakt cihazlarınızın tamamlayıcısı oluyor.

G

ünlük hayatımızda yanımızdan ayırmadığımız kompakt cihazları çalışırken, seyahat ederken de kullanmaya devam ediyoruz. Kullandığımız bu cihazlardan faydalanırken hepimiz kuşkusuz en yüksek performansı almayı bekliyoruz. Tam da bu noktada en büyük yardımcınız Trust! Ürünlerini tasarlarken şıklığı da göz önünde bulunduran deneyimli teknoloji firması, kullanıcıların ihtiyaçlarını hem teknolojik gelişmelerle hem de kullanışlı tasarımlarla karşılamayı amaçlıyor.

Tarzınızı yansıTın

Kullandığınız kulaklık sizin için yeteri kadar yüksek performans sağlıyor mu? Peki, tarzınızı yansıtma konusunda ne kadar iddialı? Trust’ın piyasaya sunduğu yeni model kulaklığı “Urban Revolt” ile müzik dinlerken ya da film izlerken kaliteli sesin keyfini yaşayabilir, bunun yanı sıra şık tasarımıyla tarzınızı yansıtabilirsiniz. Bilgisayarınız, tabletiniz, akıllı telefonunuz ve MP3 gibi birçok cihazınız için kullanabileceğiniz Urban Revolt Kulaklık, yumuşak kulaklık pedleriyle rahat bir kullanım imkânı sağlıyor. Ayrıca kolayca ayarlanabilir başlık bandıyla ergonomik kullanım olanağı sağlıyor. Urban Revolt Kulaklık’ın içinde yer alan dahili mikrofonu kullanarak mobil cihazlar üzerinden görüşmeler de yapabilirsiniz. Bunun için Skype ya da VOIP gibi uygulamalara başvurmanız yeterli. Trust’ın yüksek performans sunan bu kulaklığının üzerinde ses yüksekliğini ayarlayabileceğiniz ve gelen çağrıları yanıtlayabileceğiniz bir düğme de bulunuyor.

www.mediamarkt.com.tr

Güvende TuTun

Zamanımızın önemli bölümünü bilgisayar ekranları karşısında geçiriyoruz. Dizüstü bilgisayarlar, kompakt olmaları nedeniyle genellikle masaüstü bilgisayarlar yerine tercih ediliyor. Önemli olan bütün dokümanlarımızı bilgisayarlarımızda depoluyoruz. Dolasıyısıyla bizim için hayati değerdeki çalışmalarımızın bulunduğu bilgisayarımızı emniyete almak ve taşırken güvende tutmak istememiz son derece doğal. Kullanıcılara bu konuda yardımcı olmak isteyen Trust, Smartsuit taşıma çantasını kullanıcıların beğenisine sunuyor. Firma, dizüstü bilgisayarlarınızın büyüklüğüne göre farklı modeller üretiyor. Küçük boyuttaki netbook kullanıcıları için suya ve darbeye karşı dayanıklı “10 inç Sleeve” modelini tasarlamış. Eğer daha büyük bir dizüstü bilgisayara sahipseniz, Smartsuit serisinin elde taşımak için olan modelini ya da sırt çantası seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Gerçek sesler

Sesleri doğal halleriyle yüksek kalitede dinleyebilmek ve yarattığı o etkiyi hissetmek herkesin hakkı... Trust, bu deneyimi Tytan 2.1 Hoparlör ile kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Güçlü ses çıkışı ve yüksek kalitedeki bas etkisine sahip hoparlörüyle 60 Watt’lık ses çıkış performansı sağlıyor. Kablosuz yaşam için Bluetooth bağlantı özelliğine sahip model seçenekleri de sunan Tytan Hoparlör, bir adet subwoofer ve 2 adet uydu hoparlöründen oluşuyor. Ses düzeyini ayarlayabileceğiniz uzaktan kumandasıyla birlikte sunulan bu ürün, iPod ve mp3 çalarlarınızla da tam uyumlu çalışıyor. «

FonksiyonEl çözümlEr Trust, uzun yılların verdiği deneyimiyle piyasaya mobil yaşam için şık ve yüksek performansta ürünler sunuyor. Bu ürünler de günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız cihazlarımızın tamamlayıcısı olarak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Ekim 2013

23


Seyahatlerin vazgeçilmez uygulamaları

« MOBİL HAYAT

CEBİNİZDEKİ

REHBER

Yaz tatili sona erdi, ama bu, evde kapalı kalmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Ülkemizin güzelliklerini keşfedebilir ya da yurtdışında bir yerlere tatile çıkabilirsiniz. Akıllı telefonunuz veya tabletinize yükleyeceğiniz uygulamalarsa seyahatlerinizde en büyük yardımcınız olabilir. Bu konuda size tavsiye edeceğimiz uygulamaları değerlendirebilirsiniz.

TRIPADVISOR CITY GUIDE (ŞEHİR REHBERİ) Sıklıkla seyahat ediyorsanız, akıllı telefonunuza veya tabletinize TripAdvisor City Guide uygulamasını yüklemeniz yararlı olabilir. Bu uygulamayla başta büyük şehirler olmak üzere Avrupa’daki 30 şehirle de ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Avrupa şehirlerinin yanı sıra, telefonunuzda çok fazla yer kaplamayacak 31 megabaytlık bu uygulamayla Miami, Rio de Janeiro veya Bangkok gibi şehirler hakkında da bilgilere erişebilirsiniz. Uygulamayla restoranlar, oteller, gezilecek ve alışveriş yapılabilecek yerler, haritalar, ulaşım, hava durumu ve bunlar gibi çok daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Ayrıca diğer ziyaretçilerin görüşlerine de yer veriliyor. Kullanıcıların seyahat esnasında internet üzerinden arama yaparak vakit kaybetmesini önlemek için, bu uygulamayı yola çıkmadan önce yüklemek faydalı olabilir. TripAdvisor CityGuide uygulaması, çevrimdışı olduğunuzda dahi tüm bilgilerin cihazınızda kayıt altında tutulmasını sağlıyor. PLATFORM: Android, iPhone, iPad, Nokia, Windows Phone

»

www.mediamarkt.com.tr

»

Ekim 2013

25


Seyahatlerin vazgeçilmez uygulamaları

HOLIDAYPIRATES Hafta sonu tatiliniz için plan yapmak istiyor ve bunun için de size en uygun seçenekleri sunabilecek bir platform arıyorsanız, bu uygulama tam size göre. HolidayPirates ile bütün havayolu şirketlerine, otellere, araba kiralama acentelerine ve uluslararası otobüs servislerine kolayca ulaşabilirsiniz. HolidayPirates, en son kampanyaları günlük olarak görüntüleme olanağı sağladığından, ilginizi çeken indirimler hakkında gerekli bilgileri edinebilirsiniz. PLATFORM: Android, iPhone

»

CONVERSE Converse, seyahat sırasında başka bir dilde iletişim kurmanızı sağlayan kullanışlı bir çeviri uygulaması. En fazla 60 karakter uzunluğunda metin girebileceğiniz ekranınız, her iki tarafında da bir klavyeyle ikiye ayrılıyor. Çeviri için İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Felemenkçe ve Portekizce dillerinden ikisini seçebilirsiniz. Bir tarafa bir metni girdiğinizde, ekranın diğer tarafında bunun seçtiğiniz dildeki çevirisi görüntüleniyor. PLATFORM: iPad

»

BOOKING.COM Londra’ya, New York’a veya Tokyo’ya bir seyahat mi planlıyorsunuz? Yahut Belçika’nın en yüksek yeri olan Signal de Botrange’da bir haftalığına bir dağ evinde mi kalmak istiyorsunuz? Booking. com uygulamasıyla anında kalabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Booking.com uygulamasının en iyi tarafı, oteller için oldukça kapsamlı bir “ziyaretçi yorumları” kısmının olması. Böylece kablosuz bağlantısı olmayan veya sıcak su sıkıntısı yaşayacağınız bir odayla karşılaşma ihtimaliniz azalabilir. PLATFORM: Android, iPhone, iPad

»

»

TRIPOSO Triposo, internet bağlantınızın olmadığı yerlerde çevrimdışı bir seyahat rehberi hizmeti sunan oldukça kullanışlı bir uygulama. Şehir ve/veya ülke rehberlerini indirebilir ve seyahat sırasında bunları çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz. Triposo uygulamasıyla Wikitravel, Wikipedia, World66 ve OpenStreetMap gibi ücretsiz sitelerdeki içeriklere de ulaşabilirsiniz. Her rehberde bir adet harita yer alırken, büyük şehirlerin ayrıntılı şehir haritalarıyla da işinizi oldukça kolaylaştırabilir. PLATFORM: Android, iPhone, iPad

»

www.mediamarkt.com.tr

DB NAVIGATOR Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, trenle seyahat etmeyi sevenler için çok kullanışlı bir navigasyon uygulaması sunuyor. Bu uygulama, uluslararası tren yolcuları için büyük kolaylık sağlıyor. Uygulamada 250 binin üzerinde tren istasyonunun güzergâhı bulunuyor. Uygulamayla belirli bir istasyona gelen ve buradan hareket eden trenleri listeleyebileceğiniz gibi, belirli bir tarihte gerçekleştireceğiniz seyahat programınızdaki bineceğiniz ve ineceğiniz istasyonları da görebilirsiniz. PLATFORM: Android, iPhone, iPad, Windows

»

HIGHLIGHTS Highlights, bulunduğunuz çevrede veya başka bir yerde ilginizi çekebilecek mekânları keşfetmenize olanak sağlıyor. Bu uygulamada Foursquare gibi sosyal giriş bildirimi hizmetleri; Flickr, Last.FM gibi fotoğraf hizmetleri ve Yelp mekân değerlendirme sitesi esas alınıyor. Highlights ile en fazla puan alan yerleri görebilmeniz mümkün. Ayrıca ilgili yerin konumunu da tam olarak görüntüleyebilir ve bulunduğunuz yere olan uzaklığını öğrenebilirsiniz. PLATFORM: iPhone, iPad

BİR YOLCU OLARAK HAKLARINIZ Avrupa Komisyonu’nun bir girişimi olan bu uygulama, kullanıcılara Avrupa Birliği sınırlarında yolculuk ederken hangi haklara sahip olduğunuzla ilgili bilgi vermeyi amaçlıyor. Bu bilgiler soru cevap şeklinde sunuluyor. Böylece o sınırlar içindeyseniz, yaşadığınız sorunu daha kolay tanımlayabilir ve haklarınızla kullanabileceğiniz seçenekler hakkında daha detaylı bir açıklamaya ulaşabilirsiniz. PLATFORM: Android, iPhone, iPad, BlackBerry, Windows Phone

»

« MOBİL HAYAT

TRIPLIST Konaklayacağımız yere ulaşıp bavulumuzu açtığımızda küçük de olsa bir şeyleri unutmuş olduğumuzu fark etme ihtimalimiz hep var. TripList, işte bu konuda size yardımcı olarak eksiksiz bir şekilde seyahat etme olanağı sağlıyor. Bu uygulamada standart seyahat paketleri de dahil olmak üzere, seçebileceğiniz pek çok kategori mevcut. Uygulamaya eklediğiniz listeye göz atarak neleri hazır hale getirdiğinizi ve sonrası için ne kadar işinizin kaldığını görebilirsiniz. PLATFORM: iPhone, iPad

»

WI-FI FINDER Tatildeyken gittiğiniz yerde kablosuz internet bağlantısı bulamayacağınız konusunda endişeleniyorsanız, Wi-Fi Finder uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı akıllı telefonunuzun GPS sinyallerine göre en yakındaki kablosuz ağı bulmak için kullanabileceğiniz gibi, belirli bir adres, şehir veya posta kodunu aramak için de kullanabilirsiniz. Arama yapıldıktan sonra bulunan bağlantı noktalarının yerlerinin harita üzerinde gösteriliyor olması da oldukça işe yarar. PLATFORM: Android, iPhone, iPad «

»

«

Ekim 2013

27


MUTFAKTA YAŞAM

» Ayın menüsü

TATLI BAYRAMLAR! Bu bayram da “nerede o eski bayramlar” lafını sıkça duyacağız belki… Eski bayramları aratmayan, geçmişle olan bağlarımızı koruyan lezzetler iyi ki hâlâ var. Bu ay bayramda sevdiklerinize ikram edebileceğiniz tatlar üzerinde durmak, tatlı yiyip tatlı konuşmanıza destek vermek istedik…

DEMİRHİNDİ ŞERBETİ MALZEMELER • 1 litre su • 200 gr bal • 150 gr demirhindi • baharat torbası • 2 adet karanfil • 1 parça kök zencefil • 2 parça kök zerdeçal • 2 adet kabuk tarçın • 1 adet çubuk vanilya • 10 adet kakule • 5 adet kişniş • 1 parça adaçayı • 1 parça ıhlamur HAZIRLANIŞI Demirhindiyi 1 litre suda 1 gece beklettikten sonra ocakta kaynamaya bırakın. Kaynayan demirhindiye balı ilave edin. Ardından içinde baharatların bulunduğu torbayı kaynayan ballı suya batırın ve 2-3 dakika kaynatın. Şerbeti kendi halinde soğumaya bırakın ve 15-20 dakika sonra tülbentten süzün. Elde ettiğiniz şerbeti şişelere doldurun ve soğutun. Sunumunuzu kendi zevkinize göre renklendirebilirsiniz.

1 ŞEKERPARE

28

Ekim 2013

1ŞEKERPARE

2 BAKLAVA

MALZEMELER (4 KİŞİLİK) • 2 adet yumurta • 2 çay bardağı pudra şekeri • 2 çay bardağı sıvı yağ • 1 adet kabartma tozu • aldığı kadar un (ortalama 4 su bardağı) • süsleme için fındık veya fıstık. Şerbet için: 3 su bardağı şeker • 3-3,5 su bardağı su • 1/4 limon suyu

MALZEMELER • 1 çay bardağı süt • 1 çay bardağı yoğurt • 1 çay bardağı sıvıyağ • 1 çay bardağı su • 1 yemek kaşığı sirke ya da limon suyu • 2 tane yumurta • 1 tane kabartma tozu • aldığı kadar un ve bolca buğday nişastası • dövülmüş ceviz. Şerbet için: 3,5 su bardağı toz şeker • 4 su bardağı su • birkaç damla limon suyu.

HAZIRLANIŞI

Bir kaba yumurta, pudra şekeri, sıvı yağ ve kabartma tozunu koyun ve iyice karıştırın. Üzerine aldığı kadar un ilave ederek çok sert olmayan bu hamur karışımını yoğurun. Hamurdan küçük parçalar kopartıp yuvarlayarak hafifçe bastırın. Yağladığınız fırın tepsisine bu küçük parçaları sıralayın ve üzerlerine fındık veya fıstık batırın. Önceden ısıttığınız fırında yaklaşık 170 derecede 15 dakika hafif pembeleşene kadar pişirin. Şekerpareleri fırından çıkarın ve yaklaşık beş dakika sonra üzerine soğuk şerbet dökün. Şurup için 3-3,5 su bardağı suya, 3 su bardağı şeker ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Şurup hafif kıvamlanınca üzerine limon suyu sıkın bir iki taşım daha kaynatın. Şekerpareleri önceden pişirdiyseniz üzerine sıcak şurup dökmelisiniz. Şekerpareler sıcaksa şerbet soğuk, şekerpareler soğuksa şerbet sıcak olmalı. Bu ayrıntıyı sakın atlamayın!

HAZIRLANIŞI

Önce baklavanın şerbetini hazırlayın ve soğumaya bırakın. Daha sonra sıvı malzemeleri bir kaba koyun (sıvı yağ, yoğurt, süt, yumurta), ardından diğer malzemeleri ve alabildiği kadar unu ekleyin, yoğurun ve yoğurduktan sonra yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakın. Hamurun çok sert bir kıvamda olmamasına özen gösterin. Hazırladığınız hamurdan ceviz büyüklüğünde yaklaşık 24 tane beze yapın ve bu bezeleri 15 dakika daha bekletin. Her bir bezeyi tabak büyüklüğünde açın ve aralarını bolca nişastalayıp 12 tanesini üst üste koyun. Nişasta, üst üste getirilerek açılan hamurların birbirine yapışmasını önleyecektir, bu sebeple bolca nişasta kullanabilirsiniz. Tüm bezeleri aynı anda incecik açmaya özen gösterin. Pişireceğiniz tepsiyi açtığınız hamurun üzerine koyun ve fazlalık varsa kenarlarından kesin. Kestiğiniz tepsi büyüklüğündeki parçayı yağlanmış tepsiye döşeyin. Geride kalan parçaları da tepsinin içine gereken büyüklükte kesip düzgünce döşeyin. Bu ilk katın üzerine bolca dövülmüş ceviz serpin. Kalan 12 hamura da aynı işlemi uygulayarak tepsinin üzerine tekrar döşeyin. Baklava diliminde kesip üzerine kızdırılmış sıvı yağ dökün, orta hararetli fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Fırından çıkarttığınız tatlıyı 1-2 dakika dinlendirin ve üzerine soğuk şerbetini dökün. Soğuyunca servis yapın...

2 BAKLAVA

www.mediamarkt.com.tr


3 REVANİ

3

MALZEMELER • 4 yumurta • 1,5 su bardağı irmik • 1,5 su bardağı un • 1 su bardağı yoğurt • 1 su bardağı sıvı yağ • 1 paket kabartma tozu. Şerbeti için: 5 su bardağı toz şeker • 5 su bardağı su • 2-3 damla limon HAZIRLANIŞI

Revaninin kekini pişirmeden önce, şerbetini hazırlayın. Bunun için su ve şerbeti kaynatın. Piştikten sonra içine biraz limon ekleyin (vanilin seviyorsanız şerbetin veya kekin içine bir paket vanilin ekleyebilirsiniz). Kek malzemelerinin hepsini mikserde karıştırın ve karışımı iyice yağlanmış kalıba dökün. Önceden ısıtılmış, büyük boy kare “borcam”a karışımı dökün ve 175-180 derece fırında, üzeri pembeleşinceye kadar pişirin. Kek pişerken şerbet de soğuyacaktır. Kek fırından çıkar çıkmaz şerbeti üzerine dökün. »

BÜTÜN İHTİYAÇLARINIZ BİR ARADA Tefal Smart Pro Multi Blender Set, 700 watt’lık yüksek motor gücü ve turbo fonksiyonuyla dikkat çekiyor. 1,5 lt doğrama ve 900 ml karıştırma haznesiyle büyük kolaylık sağlayan Smart Pro Multi Blender Set, dayanıklı metal blender ayakları ve paslanmaz mikser uçlarıyla, mutfakta uzun yıllar sorunsuzca kullanım fırsatı sunuyor. Farklı kullanımlar için tasarlanmış doğrama, dilimleme ve rendeleme aparatları sayesinde Smart Pro Multi Blender Set ile mutfakta her işinizi pratik bir şekilde halledebilir, farklı lezzetler yaratabilirsiniz. Örneğin yumurta çırpabilir; mayonez, çorba ya da lezzetli ve farklı soslar hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte dilimleme ve rendeleme aparatları yardımıyla yine birbirinden lezzetli sebze ve meyve salataları hazırlayabilirsiniz.

MUTFAKTA HARİKALAR YARATIN 1800 Watt’lık gücüyle yiyeceklerinizi kısa sürede ısıtmanızı sağlayacak Tefal Versatilis Izgara ve Tost Makinesi ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Sahip olduğu pratik açma-kapama düğmesiyle, tost ve ızgara için makinenizi kolayca hazır hale getirebilir, ayrıca tost ve ızgaralarınız bittikten sonra yine kolayca kapatabilirsiniz. Pratik açma-kapama düğmesi sayesinde prize takılı bir şekilde bıraksanız bile oluşabilecek güvenlik problemlerinin de önüne geçebilirsiniz. Versatilis Izgara ve Tost Makinesi’nin çıkarılabilir plakaları da diğer avantajları arasında yer alıyor, yıkama ve temizleme işlemlerini rahatlıkla yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca, ayarlanabilir termostat özelliğiyle farklı lezzetler için ihtiyacınız olan doğru sıcaklık değerlerini de uygulayabiliyorsunuz.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

29


MUTFAKTA YAŞAM

» Bosch Ev Aletleri

YENİ NESİL

EV ALETLERİ Bosch Ev Aletleri son teknoloji ürünleriyle 6-11 Eylül tarihleri arasında Berlin’de düzenlenen IFA 2013’te tüketicilerin beğenisini topladı. Bosch fuarda, ilk kez satışa sunduğu birçok yeni ürünle tüketiciler ve teknoloji meraklılarıyla buluştu.

T SESSİZ TEKNOLOJİLER Sessiz teknolojilerin yeni standardınız olmasını düşünen Bosch, evinizdeki huzuru ve sakinliği bozmayacak ev aletleriyle karşınıza çıkıyor. Fuarda bu konuda iddialı olduğunu gösteren marka, farklı ürünleriyle kullanım seçeneklerinizi de artırıyor.

30

Ekim 2013

eknolojik ürünlerinde sunduğu kaliteyi “Yaşam için teknoloji” anlayışıyla birleştiren Bosch Ev Aletleri, Berlin’de düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA) tanıtıp satışa sunduğu yeni ürünlerle pratik uygulamalara vurgu yaptı. Müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik özel teknolojiler geliştiren Bosch, yenilikçi ev aletleriyle kullanışlı ürünlerin önemine tekrar dikkat çekti. Aldığınız hizmet kalitesini ve standardı yükseltecek nitelikteki ürünleriyle fuarda boy gösteren firma, yaşamınızda kolaylık sağlayan ürünler sunuyor.

lerin geliştirilmesinin yeterli olmadığına dikkat çeken marka, prensip olarak çevreye dost ürünler tasarlamayı da önemsiyor. Fuarda çok çeşitli ürün yelpazesiyle teknoloji meraklılarının karşısına çıkarken müşterilerine, fark yaratan tüketici hizmet hattı MyBosch’u tanıtmayı da ihmal etmeyen firma, tüketicileriyle bilinçli bir iletişim kuruyor.

İŞLEVSEL VE GÜVENİLİR

Kullanışlı ürünlerin tanımını kalite, güvenilirlik, üst düzey işlevsellik, enerji verimliliği ve doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı olarak yapan Bosch, herkesi bu yeni ve kullanışlı ürünlerin avantajını yaşamaya davet ediyor. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sadece yeni teknolojik ürün-

www.mediamarkt.com.tr


YEPYENİ ÜRÜNLER

Evinizle çevrenizdeki teknolojik aletlerin sayısı arttıkça, rahatsız edici sesler de artıyor ve gittikçe daha çok alıştığınız bu gürültünün dinleyicisi oluyorsunuz. Gürültüyü bir çevre kirliliği olarak kabul eden Bosch, geliştirdiği ürünlerle sessizliği koruyacak bir kaliteyi önemsiyor. Bu sayede aynı anda birden çok makine çalışıyor olsa bile, evinizin huzuru bozulmuyor. Bu yıl fuarda öne çıkardığı başlıklardan biri olan sessiz ev aletleriyle firma, sadece çevre kirliliğini ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni teknolojisiyle birinci sınıf sonuçlar da sunuyor. Şehrin stresi, günün yorgunluğu, çevrenizden gelen istemediğiniz seslere bir de kullanmak zorunda olduğunuz aletlerin sesi eklenmesin diye müşteri memnuniyetini düşünerek bu amaç doğrultusunda ürünler geliştiren marka sayesinde, yaşam kalitenizden ödün vermenize gerek yok. Teknolojinin yaşam standartlarınızı yükseltmesi gereken kolaylaştırıcı bir güç olduğuna inanan Bosch, sessiz, sakin ve rahatlatıcı bir ortama özlem duyan kalite arayışındaki tüketicilere birbirinden farklı işlevi olan seçenekler sunuyor.

KULLANICI DOSTU TEKNOLOJİLER

Sessizlik konusundaki hassasiyetinin yanı sıra sağlığınıza ve eşyalarınıza zarar vermeden hizmet sunmak, firmanın dikkat ettiği bir diğer husus olarak öne çıkıyor. Camların ağarması ve zarar görmesi, özellikle bulaşık makinesi kullanıcılarının çok şikâyet ettiği konulardan biri. Bu yöndeki fark yaratan çalışmasını Berlin’deki fuarda tüketicilerle buluşturarak yoluna devam eden firma, güvenilirlik konusunda iddialı olduğunu bir kez daha vurguluyor. Çizilme, çatlama, renk bozulması gibi hasarlara neden olan bulaşık makinelerinin artık geçmişte kaldığını yineleyen Bosch, sessiz, kaliteli ve tasarruflu bulaşık makinesiyle tanışmanızı istiyor. Bu kaliteyi tecrübe edebilmesi için fuarda ürünlerini tüketiciye açan marka, satışa sunduğu yeni ürünlerinin hayatınızda gereken pratik dokunuş için vazgeçilmez olduğuna dikkat çekiyor. Bu alanda geliştirdiği yenilikçi teknoloji, program ve aksesuarlarını IFA 2013 Fuarı’nda müşterisiyle buluşturan marka, cam bardaklar için hem mükemmel bir parlaklık hem de güvenilir bir koruma sağlıyor.

www.mediamarkt.com.tr

Küçük ev aletleri konusunda yeni teknolojiler geliştiren ve fuarda kullanıcılarıyla buluşan Bosch, davlumbazlar, indüksiyonlu ocaklar, buzdolapları, çamaşır ve kurutma makineleriyle tüm dikkatleri üzerine topluyor. IFA 2013 Fuarı’nda yüksek enerji verimliliğine sahip ürün çeşitliliğini tüketicilerin beğenisine ve kullanımına sunan Bosch Ev Aletleri, her yıl artırdığı AR-GE yatırımlarını da enerji verimliliği yüksek ürünler için kullanıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Dayanıklılık ve sürdürülebilir ürünler konusunda tüketicilerine hem ekonomik hem de güvenilir ürünler sunan Bosch, fuarda ve sonrasında da ürünlerinin yenilikçi olmasına dikkat çekiyor. “Yaşam için teknoloji” sloganıyla hareket eden firma, daha sağlıklı bir tüketim kültürü için, ürettiği teknolojik ürünlerde enerji tasarrufuna ve bu ürünlerin çevre dostu olmasına önem veriyor. “Yaşam için teknoloji” sloganını, tüketiciye sadece pratik bir fayda sağlayan ürünler sunmak olarak değil, zamana yayılmış sağlıklı bir kullanım süreci sunmak şeklinde değerlendiriyor. Böylece çevre konusunda duyarlı teknolojiler için kolları sıvayan markaların arasında yerini alıyor. Teknolojide gelinen nokta göz önünde bulundurulunca, bir markanın yenilikçi olmasının yanında, sürdürülebilir ürünler geliştirmesinin de çok değerli olduğunu vurguluyor. Teknolojik ürünler üretmedeki tecrübesine dayanarak ürünlerinin güvenilirliği ve dayanıklılığı konusunda garanti veriyor.

IFA 2013 FUARI

IFA 2013 Fuarı’nın ziyaretçileri Bosch Ev Aletleri’nin yeni tasarımı, güvenliği ve müşteri dostu teknolojisiyle bir kez daha tanışırken, çağın ilerisindeki standartlarıyla MyBosch’un müşteri hizmetleri konusundaki kaliteli uygulamalarından da haberdar olma fırsatını yakaladı. Gürültüden uzak, şık ve pratik ürünler arayan tüketicilerin geliştirilmiş teknolojisiyle hayatı kolaylaştıran ev aletlerini denemelerini tavsiye ediyoruz. «

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLAR “Yaşam için teknoloji” sloganıyla geliştirilen ev aletleri hem hayatınızı kolaylaştırıyor hem de tasarruflu enerji kullanımı sayesinde çevre dostu bir hizmet sunuyor.

Ekim 2013

31


hotpoint.com.tr


ZONE WASH TEKNOLOJİSİ EN ZORLU VE İNATÇI LEKELERE SON! Zone Wash Teknolojisi’nin sunduğu bölgesel yıkama sayesinde bulaşıklarınızı istediğiniz sepette çok daha yoğun yıkayarak en zorlu ve inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.

* Standart yoğun yıkama programıyla kıyaslanmıştır.

BULAŞIKLARINIZI YIKARKEN %30 DAHA ETKİLİ SONUÇLAR İÇİN: Yoğun Yıkama Programı’nı seçin. Bölgesel yıkama gerçekleştirmek istediğiniz sepeti seçin: 1., 2., 3. sepet.

eco TECH

TASARRUF MODU Seçtiğiniz sepette bölgesel yıkama yaparak tam dolu kapasitedeki normal yıkama programına kıyasla %25 daha az su ve enerji harcarsınız.

hotpoint.com.tr


MUTFAKTA YAŞAM

» Derin dondurucular ve soğutucular hakkında her şey

DONDURARAK

SAKLAYIN Günümüzde çoğu eve girmiş bulunan derin dondurucular artık sadece yiyeceklerin depolandığı dolaplar olmaktan çıkıp gündelik yaşantımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldiler. Peki, gıdaları dondurarak saklamak istediğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

D

erin dondurucular et, sebze ve diğer yiyeceklerin vitaminlerini koruyarak saklanmalarına imkân verir. Bunun için dondurma işlemi -24°C gibi oldukça düşük sıcaklıklarda ve mümkün olduğunca hızlı yapılmalıdır. Derin dondurucudaki saklama sıcaklığı ise -18°C olmalıdır. Derin dondurucular arasında birçok fark bulunuyor. Örneğin bazı derin dondurucularda, dondurma işlemini hızlandırmak için geçici olarak kapasite artırılabiliyor.

DOLAPLAR VE SANDIKLAR

BİR DERİN DONDURUCU NASIL ÇALIŞIR? Gıda ürünlerinizi soğukta ve uzun süre saklayabilmeniz için sıcaklığı sıfır derecenin altına getirmelisiniz. Isı şeklindeki enerji ortamdan sağlanır. Soğuma bir sıvının buharlaşması sayesinde oluşur. Buharlaştırıcı, ortam sıcaklığını derin dondurucuya alır. Kondansatör ısının dışarıdaki havaya salınmasını sağlar. Derin dondurucularla buzdolaplarının çalışma prensibi aynıdır.

34

Ekim 2013

Derin dondurucular birçok değişik model ve büyüklükte üretiliyor. Güzel, büyük Amerikan buzdolapları artık sadece modayı takip edenlerin mutfaklarını süslemiyor. Bu gardırop tipi buzdolaplarının dondurucu bölümleri genelde bağımsız sandık tipi derin donduruculardan daha küçüktür, ancak yine de yeterli büyüklüğe sahip oldukları söylenebilir. Ayrıca bu buzdolapları, bölmeler konusunda sağladıkları esneklikle tercih sebebi olabilirler. Çoğu modelde rafların yeri değişebilir ve bazı modellerde büyük parçaların saklanabileceği özel kutular bulunur. Bağımsız derin dondurucularda ise sandık ve dolap tipi derin dondurucular arasında bir takım farklar vardır. Tüm sene boyunca, örneğin kendi bahçenizde yetişen sebzeler gibi birçok gıda ürünlerini saklamak istediğinizde, sandık tipi bir derin dondurucu sizin için daha uygun olabilir. Dolap tipi bir derin dondurucunun avantajı ise neyin nerede olduğunu görebilmeniz ve tüm gıdaları üst üste istiflemenize gerek olmamasıdır. Bu modellerin tıpkı bir buzdolabı gibi sola veya sağa doğru açılan kapıları vardır. Saklamak istediğiniz gıda ürünleri çok fazla değilse, o zaman tezgâh altı tipi bir derin dondurucu sizin için iyi bir çözüm olabilir.

NELER SAKLANABİLİR?

Özellikle büyük miktarları bir anda saklamak istediğinizde, 24 saatlik saklama kapasitesine dikkat etmeniz önemlidir. Sandık tipi bir derin dondurucu, genellikle gıda ürünlerinin büyük bir kısmını 24 saatte dondurabilir. Şüphesiz, buzdolapları ve derin donduruculardaki yıldız işaretlerini daha önce görmüşsünüzdür. Derin dondurucular genelde en fazla yıldız sayısı olan dört yıldıza sahiptirler. Bu, dondurulmuş gıdaları uzunca bir süre saklayabileceğiniz anlamına gelir. Derin dondurucu bölmeleri olan buzdolapları genelde daha az yıldıza sahiptir. Üç yıldız, derin dondurulmuş gıda ürünlerini birkaç hafta, iki yıldız ise birkaç gün saklayabileceğinizi gösterir. Bir tek yıldıza sahip cihazlarda sadece buz küplerini dondurabilirsiniz.

BÖLMELER

Derin dondurucuların bölmeleri, modellerine göre değişir. Tüm

modellerde saklamak için özel bir bölme bulunur. Bu bölmeyi gıda ürünlerini dondurmak için kullanabilirsiniz. Derin dondurma işleminin ardından ürünleri, ürünlerinizi saklamak için tasarlanmış başka bir bölmeye alabilirsiniz. Raf dondurmalı sisteme sahip olan derin dondurucularda her bölmeyi derin dondura işlemi için kullanabilirsiniz, çünkü bu modellerde her rafın altından soğuk hava verilir. Bazı durumlarda FrostSafe olarak adlandırılan raf dondurmalı sistem çok daha pratiktir, çünkü yeni ürünleri derin dondurucuya koymak istediğinizde birçok şeyi yeniden düzenlemek zorunda kalmazsınız. Raf dondurmalı sisteme sahip olmayan bir derin dondurucunuz varsa, o zaman sadece en üst iki rafta derin dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dolabın üst kısmında bulunan raflar bu durumda derin dondurma alanının hacmini bazen artırabilir.

İDEAL DERİN DONDURUCU KULLANIMI

Derin dondurucunuzun ideal şekilde çalışması için neler yapabilirsiniz? İlk olarak kapaklarının daima iyi kapandığından emin olun. Böylece derin dondurucunuz istenilen soğuklukta kalır. Bunun dışında, derin dondurucuların çok doldurulmaması gerektiği doğru bir bilgi değildir. Derin dondurucular az miktarda gıdayla doldurulduklarında daha fazla çalışmak zorunda kalırlar ve bu hiç ekonomik bir yöntem sayılmaz. Arada bir daha az ürün saklamanız gerektiğinde, boş kalan bölümleri polistiren köpükle doldurabilirsiniz. Ortam sıcaklığı da derin dondurucu kullanımında önemli bir rol oynar. Çoğu derin dondurucular 16°C ile 32°C arasında bir ortam sıcaklığında kullanım için uygundur. Daha yüksek bir ortam sıcaklığında bir derin dondurucu çok fazla elektrik tüketecektir. Zaten derin dondurucuların serin bir mekânda daha iyi çalıştığı bilinen bir şeydir. İmkânınız varsa, derin dondurucunuzu mutfaktan ziyade serin bir yere koyabilirsiniz. Birçok derin dondurucuda ortam sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Bu durumda cihaz kendini belirlenmiş olan ortam sıcaklığına göre ayarlar ve gerektiği kadar enerji tüketir. Ayrıca gıda ürünlerinize (soğuttuktan sonra) mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde derin dondurma işlemi uygulamak da yararlıdır. Böylece büyük buz kristallerinin oluşmasını önlersiniz. Buzlanmadan söz açılmışken, derin dondurucunun buzlarını çözmek oldukça zahmetli bir iştir. Ancak gittikçe çok daha fazla sayıda derin dondurucu NoFrost teknolojisine sahip olarak piyasaya sürülmeye başladı ve böylece bu sıkıcı iş de artık geçmişte kaldı. NoFrost teknolojisi sadece gıda ürünlerinizi taze, besleyici ve güzel tutmuyor, aynı zamanda sizi derin dondurucunun çözülmesi derdinden de kurtarıyor, çünkü NoFrost teknolojisi ile derin dondurma işleminin yapıldığı bölümdeki buzlanma önlenmiş oluyor ve böylece buz çözme işlemine gerek kalmıyor. » www.mediamarkt.com.tr


www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

35


MUTFAKTA YAŞAM

» Profilo derin dondurucular

Yiyeceklerinize Yaz kış en sevdiğiniz meyve ve sebzeleri taze halleriyle saklayıp tüketmenizi sağlayan Profilo derin dondurucular, geniş hacimli kasaları ve ısı kontrol mekanizmaları sayesinde Kurban Bayramı’nda da evlerinizin gizli kahramanı olmaya devam ediyor.

P

rofilo Dayanıklı Ev Aletleri’nin A+ enerji sınıfı, yüksek enerji tasarrufu sağlayan ve az yer kaplayan derin dondurucuları yiyeceklerinizin tazeliği için koruma sağlar. Besinleriniz için sağlıklı koşulları oluşturan cihaza, geniş hacimli kasası sayesinde büyük miktarlarda gıda rahatlıkla yerleştirilebilir. Kurban Bayramı’ndan sonra fazla etlerin tıkıştırıldığı yetersiz ve hantal soğutucuları geride bırakan geniş kasalı sandık tipi Profilo DF6023W2VV, DF6034W2VV ve DF6024W2VV derin dondurucular, çevreye dost enerji tüketimi ve ergonomik yapısıyla tercih edebileceğiniz kaliteli bir ürün.

KURBAN BAYRAMI

DF6015W2VV

AKILLI KORUMA Isı denetimli mekanizmasıyla Profilo derin dondurucular, elektrik kesintilerinde 50 saate kadar koruma sağlayarak yiyeceklerin bozulmasına engel oluyor, yiyeceklerinizin tazeliğini koruyor.

36

Ekim 2013

Kurban Bayramı’ndan sonraki dönem, çok miktarda etle başa çıkmanız gereken bir zaman olduğu için dondurucularınızın gerçekten koruma sağlaması da büyük önem taşır. Etlerin sağlıklı bir şekilde saklanması için ısı düzeyinin kontrollü şekilde ayarlanabilir olması ve dondurucunun geniş hacimli olması çok miktarda eti koruyabilmek için neredeyse önkoşuldur. Güvenebileceğiniz, enerji tasarruflu Profilo dondurucular, karşılaşacağınız bu tip sorunlar göz önünde bulundurularak geliştirilir. Çözülen etin tekrar dondurulması sağlığınız açısından çok tehlikeli olabilir. Bozuk etler, gıda zehirlenmelerine sebep olabilir. Ayrıca, çok miktarda gıdanın tıka basa doldurulduğu yetersiz dondurucular ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü bu şekilde saklanan gıdaların iç kısımları gerektiği kadar kısa sürede soğutulamaz. Eğer bu kısımlar uzun süre için 10 derecenin üstünde kalırsa mikroplar kolayca gelişir, çabucak sayıları artar ve hastalık yapan seviyeye ulaşır. Yiyeceklerin arasında hava boşluğu bırakan geniş hacimli Profilo dondurucuların sağladığı üstün koruma sayesinde etlerinizin bozulmasına engel olabilirsiniz.

YÜKSEK KAPASİTE

Kalabalık bir ailede yaşıyorsanız, tüketeceğiniz gıda miktarı çok daha fazla olacaktır. Bunun için aldığınız sebze ve meyvelerin canlılığını koru-

yacak geniş hacimli bir dondurucuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Profilo’nun derin dondurucu serisinden DF6034W2VV’nin 390 litrelik net kapasiteli dondurucu bölmesi ile 398 litrelik brüt hacmi size bu konuda dikkat çekici bir rahatlık sunuyor. Bunun yanında evlerinde derin dondurucuya ayıracak fazla yeri olmayan kişiler için Profilo Dikey Tipli derin dondurucular da iyi bir seçenek olabilir. Sandık Tipi dondurucularda olduğu kadar üstün koruma ve enerji tasarrufu sağlayan cihazlar, ergonomik yapılarıyla da alan kullanımında kolaylık sağlar. Kış yaklaşırken tazeliğini korumasına ihtiyaç duyacağınız çeşitli sebze ve meyveleri rahatlıkla saklayabileceğiniz geniş hazneli enerji tasarruflu bu ürünle yiyeceklerinizi canlılığını kaybetmeden tüketebilirsiniz. Profilo sandık tipi derin dondurucular sadece kurban etlerinin değil, yüksek miktarlardaki sebze ve meyvelerin de sağlıklı koşullarda saklanması için gerekli imkânı sağlar. .

KONTROLLÜ SOĞUTMA

Profilo derin dondurucuların elektrik kesintilerinde 50 saate varan saklama kapasitesi sayesinde yiyeceklerinizi uzun süre güvenle saklayabilirsiniz. Derin donduruculara eklenen mekanik sıcaklık kontrolüyse gıdaların her zaman taze kalmasını sağlayan bir diğer özellik. Bu özellik sayesinde dondurucu, ortam sıcaklığını algılayıp her zaman aynı seviyede tutacak bir programlama yapıyor. Böylece, yiyecekleriniz zarar görmeden canlılığını koruyor. İstediğiniz şekilde çalıştırabileceğiniz derin dondurucularda yarı yük ekonomi tuşu, süper dondurma görsel ve işitsel uyarı sistemi gibi fonksiyonlar da bulunuyor.

ENERJİ TASARRUFU

A + enerji sınıfında üretilen doğa dostu Profilo derin dondurucular, çevrenin korunmasının yanı sıra aile bütçesine de katkıda bulunuyor. Cihazı doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayacağı, kalorifer peteği ya da ocak gibi ısı kaynaklarına uzak, kuru ve iyi havalandırılmış bir yere yerleştirdiğinizde daha fazla enerji tasarrufu yapmanız mümkün. Televizyon, bilgisayarlar, aydınlatma gibi cihazların yanında yiyecekle-

www.mediamarkt.com.tr


DF6034W2VV

rinizin bozulmaması için sürekli açık tutmanız gereken dondurucuların da yüksek miktarda enerji tüketmesi hem çok yüksek miktarda elektrik faturalarına hem de geri dönüşü olmayacak miktarda gereksiz enerji tüketimine sebep olur. Bilinçli bir tüketici olmanız hem ekonomik hem de sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz açısından önem taşır.

SEBZELERİNİZ İÇİN

Yaz mevsiminde hasat edilen taze sebze ve meyvelerden yapılmış yemeklerinizi kışa saklayarak sofralarınızdaki çeşitliliği kışın da koruyabilirsiniz. Her ne kadar mevsim sebzelerini mevsiminde yemek daha sağlıklı olsa da Profilo dondurucuların geliştirilmiş koruma özellikleri sayesinde yiyeceklerinizi ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz. Derin dondurucuları daha etkin bir şekilde kullanabileceğiniz birkaç ipucunu şöyle sıralayabiliriz: İlk olarak yemeklerin lezzet öğesi olan domatesleri derin dondurucuya koymadan önce rendeleyin ya da kalın dilimler halinde poşetleyin böylece sebzeler lezzetini kaybetmeden canlı kalabilir. Patlıcan ve kırmızıbiberleri közleyip poşetlemek iyi bir fikir olabilir. Çünkü bu sebzeler oldukça hassastır ve uzun süre muhafaza edebilmek için közlemek hem lezzetli hem de kolay bir çözüm olur. Pırasa, barbunya gibi yiyecekleri haşlamadan saklayabilirsiniz. Belki de en yaygın olarak yapılan kış hazırlıklarından birisi de taze fasulyedir. Yalnız, fasulyeyi domatesle kavurup dondurucuya atarsanız daha sonra pişirirken işinizi kolaylaştırmış olursunuz. «

GENİŞ HACİMLİ Büyük miktarda gıda depolamanız gerektiğinde yiyecekler arasında hava boşlukları bırakmaya özen göstermelisiniz. Örneğin, sakladığınız etlere ait tüm kısımların soğumasına olanak sağlayan geniş hacimli dondurucular sayesinde bakteri üretiminin önüne geçebilirsiniz.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

37


OBJEKTİF

» Çocuğunuzun fotoğrafları için ipuçları

KÜÇÜK MODELLER

Çocuklar… Fotoğraflarınızın en güzel modelleri! İyi çekilmiş bir çocuk portresinin verdiği mutluluk gibisi yok. Ayrıca böyle bir portre çekimi yapmak düşündüğünüz kadar da zor değil. İstediğiniz görüntüyü elde etmek için sadece birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz yeterli. Bu yazıda vereceğimiz ipuçları size bu yolda kesinlikle yardımcı olacak!

Çocuğunuza yaklaşarak çekim yapın; resimde yüzüyle bedeni arasında az da olsa bir orantısızlık olabilir. Buna rağmen fotoğrafta son derece dinamik bir etki elde etmeniz de mümkün. Bunun gibi doğal bir anı yakalamak her zaman güzel sonuçlar verecektir!

FLU ARKA PLAN Flu arka planı olan portreler elde etmek için: Oldukça kuvvetli bir yakınlaştırma (zum) kullanın veya çocuğa yaklaşın. Arka planı uzaklaştırın. Makineyi portre moduna ayarlayın. Alternatif olarak yüksek bir diyafram tercih edin (düşük f-sayısı). Son olarak bir diğer önemli nokta: Daha büyük bir görüntü sensörüne sahip olan sistem ve refleks fotoğraf makineleriyle kompakt makinelere göre, daha flu bir arka plan elde etmeniz mümkün.

»

» » »

38

Ekim 2013

www.mediamarkt.com.tr


PORTRE MERCEĞİ

B

ir çocuk portresi çekerken belirli bir mesafede olmak ve bu mesafeyi korumak dikkat etmeniz gereken en önemli hususların arasında yer alıyor. Çok fazla yaklaşırsanız, ekranda çocuğun yüzünün görüntüsü bozulabilir. Çocukla aranıza bir metrelik bir mesafe koyarsanız, daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha sonra da istediğiniz görüntüyü elde etmek için objektifle görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Pek çok fotoğrafçı portre fotoğrafı çekerken fotoğraf makinesini hafifçe eğer. Bu şekilde modelin yüzü fotoğrafta daha iyi çıkar. Ancak çekilen bu fotoğrafı bir televizyon veya bilgisayar ekranında görüntülediğinizde, fotoğraftaki siyah alanlar nedeniyle ekrandaki yüz nispeten daha küçük görünebilir. Bu nedenle genel olarak fotoğraf makinesini yatay tutun ve çocuğun yüzünün resim karesine tam olarak sığdığından emin olun. Resim için iyi bir görüş alanı sağlayın ve burun bölgesine yeterince yer verin. Buna alternatif olarak resmin arka planının daha az dikkat çekeceği bir açı bulmaya gayret edin.

ANLIK VE DOĞAL KARELER

Anlık ve doğal fotoğraflar mı çekmek istiyorsunuz? Çocuğun başka bir yere konsantre olmasını sağlayarak başarılı bir fotoğraf çekebilirsiniz. Fotoğrafınız için modellik yapacak çocuğun makineye bakmasını sağlayın ve her şeyin düzgün bir şekilde ayarlandığından emin olun. Fotoğraflarınızı dikkatle ve peş peşe birkaç kare olacak şekilde çekin. Çocukla konuşarak fotoğrafının ne kadar güzel olduğunu söyleyin ve onun bu aktiviteden zevk almasını sağlayın. Ayrıca çektiğiniz fotoğrafları kendisine hemen gösterin. Fotoğraflar çok güzel olduğu için çekmeye devam etmek istediğinizi belirtin. Böylece birkaç çekim daha yapmanız mümkün olabilir ve güzel bir seri çekmek için birlikte çalışabilirsiniz. Çocuğa asla doğrudan talimat vermeyin; örneğin ona nasıl bakması gerektiğini söylemeyin. Eğer bunu yaparsanız modelinizin oldukça gergin ve rahatsız bir poz vermesine neden olabilirsiniz. Vizör yerine (bazı makinelerde vizör bulunmuyor) LCD ekranı aracılığıyla çekim yaparsanız, fotoğraf makinenizin üzerinden doğrudan etrafa bakabilirsiniz. Böylece çok iyi bir göz temasının sağlandığı fotoğraflar elde edebilirsiniz.

DOĞRU IŞIK KULLANIMI

Pek çok üreticinin refleks ve sistem fotoğraf makinelerinde, oldukça güzel sonuçlar veren, makul fiyatları olan portre mercekleri bulunur. Bunlar genellikle 1,8 / 50 mm (veya buna denk) mercekleri olur. Elde edilen resimler son derece parlak ve yüksek kalitede görünür. Ayrıca büyük bir diyafram seçtiğinizde, arka planda çok hoş flu bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Örneğin 1,8/50 mm gibi objektif ışık kuvveti yüksek bir portre merceği ile, refleks veya sistem fotoğraf makinenizde büyük bir diyafram açıklığı (düşük f-sayısı) kullanarak arka planda flu bir görüntü elde edebilirsiniz.

Poz verilerek çekilmiş bir portrede de oldukça doğal bir sonuç elde edebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz daha önceden çeşitli nedenlerle kendisinin fotoğrafını çekmenize alışıksa.

Fotoğraflarınızı doğal gün ışığında çekmeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle güneş içeri doğrudan vurmuyorsa, büyük bir pencere yanında her zaman iyi bir ışık elde edebilirsiniz. Flaşı dolaylı bir şekilde (örneğin tavandan yansıtarak) kullanamıyorsanız, flaş kullanmaktan kaçının. Bunu harici flaş takılabilen sistem ve refleks fotoğraf makineleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

HANGİ FOTOĞRAF MAKİNESİ/MERCEK?

Neredeyse bütün makinelerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı özellikler söz konusu. Geniş bir zum aralığı ile belirli bir mesafeden de yakın çekim yapabilir, böylece sessiz bir şekilde çocuğu huzursuz etmeden, çekim için doğru zamanı bekleyebilirsiniz. Ev içinde veya çevresinde, kısa mesafelerde çekmeniz gereken portre fotoğrafları için sınırlı bir zum aralığı sorun yaratmayabilir. Refleks veya sistem fotoğraf makinelerinin sahip olduğu zum aralıkları bunun için fazlasıyla yeterli. Sistem ve refleks fotoğraf makinelerinin kompakt makinelere göre birkaç avantajı daha bulunuyor. Odaklama çok daha hızlı ve hassas çalıştığından, daha net portreler çekme ihtimaliniz de artıyor. Bu sistemin bir diğer artısı da merceklerinin değiştirilebilir olması. Böylece portre merceği yerine, bir yakınlaştırma veya telefoto merceği kullanarak belirli bir mesafeden, çocuğun dikkatini çekmeden flu bir arka planla çok güzel yakın çekimler yapmanız mümkün. « www.mediamarkt.com.tr

Fotoğraf makinenizde katlanabilir bir LCD ekran bulunuyorsa, fotoğraf makinenizi çocuğun göremeyeceği bir seviyede tutabilirsiniz. Böylece çekimi çocukta çok daha az şüphe uyandıracak şekilde yapabilir ve son derece güzel görüş açıları yakalayabilirsiniz.

Ekim 2013

39


ANI YARATMAK VARDIR, ANI YAKALAMAK VARDIR! Panasonic Lumix G serisi ile anı yaratan da yakalayan da siz olun!

GX7

G6

Her anın bir bakış açısı, bir gözü var Panasonic Lumix G serisinin sunduğu lens çeşitliliği ile her an ve her durum için donanımlısınız! Panasonic Lumix G serisi fotoğraf makineleri ile kullanılabilen ve LEICA LENS‘leri de içeren Micro Four Thirds lens seçenekleriyle tüm anları doğru bakış açısıyla kaydedebilirsiniz.

panasonic.com.tr facebook.com/PanasonicTurkiye twitter.com/PanasonicTR

Panasonic Lumix GX7: ŞIK ve üstün PERFORMANSLI Müthiş odaklama performansı, olağanüstü hız ve benzersiz kullanışlılık, Panasonic Lumix GX7’yi tanımlamak için kullanılabilecek niteliklerden yalnızca bazıları. Keşfetmek istediğiniz bir şehri, önünüzden hızla akan yaşamları kaydederken, profesyonel fotoğrafçıların tercihi Panasonic Lumix GX7 en büyük yardımcınız olacak. Üstelik çok yakında Türkiye‘de!

Panasonic Lumix G6: Hayatın fotoğrafını “KARANLIKTA” bile NET çeker 16.05 Live MOS Sensör, gren azaltma sistemleri ve “Düşük Işıkta Otomatik Odaklama (AF)”, Lumix G6’nın ışığın yetersiz olduğu anları mükemmel kaydetmesini sağlıyor. G6’nın fotoğraf ve videodaki üstün performansı ile tanışın!

GF6

GH3

Panasonic Lumix GF6: CEBE SIĞAN gövde Wi-Fi ve NFC üzerinden fotoğraf paylaşımı, çekim anında “teknik destek” ve 19 adet birbirinden yaratıcı filtre… Hepsinin yanına Venus Motor ve 16 megapiksel Live MOS Sensörün sunduğu üstün görüntü kalitesini ekleyin. İşte size bir yaratıcılık makinesi!

Panasonic Lumix GH3: Hem FOTOĞRAF hem VİDEODA yüksek performans Panasonic Lumix GH3 16,05 megapiksel Dijival Live MOS Sensör, 4 CPU’lu Venus Engine, olağanüstü tepki hızına sahip Kontrast AF sistemi ve hem suya hem de toza dayanıklı tasarımıyla “tepeden tırnağa yüksek performansı” hayallerinizle buluşturuyor.


Lens tipi fotoğraf makineleri

« OBJEKTİF

Takın, çıkartın, çekin! Telefonunuzu yüksek performanslı fotoğraf makinesine dönüştürmeye ne dersiniz? İyi bir lens, profesyonel fotoğrafçılığın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sony de bu bilgiyi esas alarak kolayca taşınabilen ve akıllı telefona takılabilen lens tipi fotoğraf makinelerini kullanıcıların beğenisine sunuyor.

S

ony’nin yeni akıllı telefona takılabilen lens tipi fotoğraf makineleri sayesinde profesyonel desteği yanınızda taşıyabilirsiniz. DSC-QX10 lens tipi fotoğraf makinesi, akıllı telefonlara takarak kullanabileceğiniz çeşitli fonksiyonlarla donatılmış güçlü yapısı ve sağlamlığıyla profesyonellerin de dikkatini çekecek nitelikte. Tek bir dokunuşla çekim yapabileceğiniz Sony lens tipi fotoğraf makinesi, WiFi donanımıyla akıllı telefonunuza bağlanabilir ve görüntüleri hızlıca telefon ekranına yansıtabilir. Sony NFC (Yakın Alan İletişimi) eklentisiyle bir tek dokunuşla akıllı telefon bağlantısı yapabilir, görüntüyü kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Sony lens tipi fotoğraf makinelerinin sahip olduğu üstün odaklama kapasitesi, hafiflik, yüksek kalitede çözünürlük ve WiFi bağlantısı, yenilikçi bir yaklaşımla kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Ayrıca akıllı telefonla birlikte kullanırken telefon ekranından fotoğrafın açısını ayarlayabilir, istediğiniz görüntüleri daha kolay elde edebilirsiniz. Optik özellikleri gelişmiş olan ürünle manuel çekim yaparken son derece net fotoğraflar çekebilirsiniz.

WıFı bağlantı

Hayatı kolaylaştıran özellikleri nedeniyle artık herkeste olan akıllı telefonlara kolayca bağlanabilen Sony DSC-QX10 lens tipi fotoğraf makinesi, sağlamlığı ve hafifliğiyle kullanıcılar için uygun bir seçenek. Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, ağırlığı yüzünden her zaman yanınızda

www.mediamarkt.com.tr

taşıyamadığınız profesyonel makinelere muhtaç olursunuz. Fakat bu hafif ürün sayesinde artık bu sorun ortadan kalkıyor. Böylece önceden planladığınız fotoğraf gezilerindeki çalışmalarınızın yerini size ilham veren bir anda çektiğiniz kaliteli görüntüler alabilir. Bu WiFi bağlantı Android ve iOS sistemleriyle kolayca sağlanabiliyor. Böylece istediğinizde telefonun ekranından da çekim açınızı ayarlayabiliyorsunuz. DSC-QX10’u akıllı telefonunuza takmadan da uzaktan bağlantı sağlayabilirsiniz.

TaşınabiLEn uzmanLık Sony akıllı telefona takılabilen lens tipi fotoğraf makinesi, hem kolayca kaliteli fotoğraf çekmenizi hem de hafifliğiyle taşıma rahatlığı sağlıyor.

Kaliteli lensler

Fotoğraf makinesinin en önemli özelliklerinden birinin “iyi lensler” olduğunu profesyoneller bilir. Sony DSC-QX10ile 18.2 megapiksele kadar yüksek çözünürlükte kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Odak uzunluğu, çektiğiniz fotoğrafların netliği açısından dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri. Sony lens tipi fotoğraf makinelerinin öne çıkan niteliklerinden bir diğeri de uzak mesafelerde dahi zum yaptığınızda netlikten ödün vermeden çekim yapabilmeniz. Odak uzunluğu konusunda seçenekleriniz olsun istiyorsanız, bu iki modelden kendi kullanımınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz. DSC-QX10 ile 25-250mm odak uzunluğuyla çekim yapabilirsiniz. «

Ekim 2013

41


Nikon WU-1a adaptör

« OBJEKTİF

ADAPTÖRLE HIZLI aktarın İleri teknoloji fotoğraf makineleriyle yaşadığınız eşsiz anları ölümsüzleştirmeniz ve paylaşmanız artık çok daha kolay ve çabuk. Nikon'un zamanla yarışan kullanıcıları için tasarladığı WU-1a adaptörüyle fotoğraflarınızı anında Android veya iOS işletim sistemli bir cihazla paylaşabilirsiniz.

Y

üksek çözünürlükteki kaliteli görüntülerinizi paylaşabilmeniz için birçok yol mevcut. Görüntü kalitesini kaybetmeden transfer yapabileceğiniz sitelerden bulut ağlarda açılan ortak dosyalara, harici diskten sosyal medyaya kadar birçok seçeneği deneyebilirsiniz. Nikon'un tasarladığı WU-1a adaptörüyle, bu yöntemlerin önüne geçerek hiç vakit kaybetmeden diğer cihazlara hızlı bir şekilde bağlanıp fotoğraflarınızı istediğiniz cihaza rahatlıkla aktarabilirsiniz. Böylece makinenizle çektiğiniz fotoğrafları kolayca akıllı cihazlarda görüntüleyerek transfer için vakit kaybetmemiş olursunuz. Live-View ekran özelliğiyle de fotoğraf makineninizin ayarlarını uzaktan yapabilirsiniz. Ayrıca Nikon'un D3200, D5200, D7100, Coolpix A, Coolpix P520, Coolpix P330 modellerine de uyumlu olan adaptörün kullanımı da oldukça kolay.

KULLANIMI KOLAY

En basit haliyle adaptör, dijital SLR fotoğraf makinesine bağlandıktan sonra çektiğiniz görüntüleri kablosuz bir bağlantı üzerinden akıllı cihazlara aktarmaya başlıyor. Live-View ekran özelliği sayesinde bağlantı sağlandıktan hemen sonra görüntüyü anında akıllı cihazınızın ekranında görebilirsiniz. Böylece WU-1a adaptörüyle Nikon dijital SLR fotoğraf makineleri ve Nikkor lenslerle yakaladığınız birbirinden güzel fotoğraf karelerini WU-1a uyumlu kablosuz donanımlı akıllı

www.mediamarkt.com.tr

cihazınız aracılığıyla ailenizle, arkadaşlarınızla, blog ya da sosyal ağlarınızda kolayca paylaşabilirsiniz. Bu cihazın etkileyici ve işlevsel özelliklerinden biri de fotoğraf makinesinin Live- View ekranını akıllı cihazlar üzerinden kontrol edebiliyor olmanız. Böylece kameranız AC adaptörüne bağlı olmasa da pil göstergesi, kalan poz sayısı, enstantane hızı ve diyafram ayarı ya da odak noktaları gibi bilgileri de akıllı cihazlar aracılığıyla izleyebiliyor ve çekim komutu verebiliyorsunuz.

FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Teknolojinin hızla geliştiği ve hayatın çok daha hızlı aktığı günümüzde, anı yakalamak kadar paylaşmak da büyük önem taşıyor. Gündelik yaşamın sosyal ağlara neredeyse tamamen entegre olduğunu düşünürsek, bu ağlarda yapacağımız paylaşımların da hayatla senkronize olması neredeyse bir gereklilik haline geliyor. Nikon, geliştirdiği WU-1a adaptörle fotoğrafladığınız ve paylaşmaya değer bulduğunuz her anı hiç vakit kaybetmeden sevdikleriniz ve sosyal ağlarınızla paylaşabilmenizi sağlıyor. Görüntü aktarımı için zaman kaybetmenizi önleyen ve ölümsüzleştirdiğiniz her kareyi anında sevdiklerinizle paylaşmanızı sağlayan bu adaptörü, Nikon marka D3200, D5200, D7100, Coolpix A, Coolpix P520, Coolpix P330 modellerindeki fotoğraf makineleriyle kullanabilirsiniz. «

UZAKTAN KONTROL Nikon WU-1a adaptör sayesinde kullandığınız dijital SRL fotoğraf makinesinin Live-View ekranıyla uzaktan bağlantı kurarak istediğinizde akıllı cihazlar üzerinden çekim yapabilirsiniz.

Ekim 2013

43


EVDE YAŞAM

» Ev işleri

ÜTÜ KÂBUSUNA Çoğu zaman yapmaktan kaçındığınız bir iş olan ütü, gelişen teknolojiyle birlikte artık çok daha kolay. Henüz çok makul fiyatları olmasa da buharlı ütüler ve buhar makinelerinin ütüleme işlemlerinde son derece iyi sonuçlar verdiği bir gerçek.

Y

apılan anketler gösteriyor ki ütü yapmak ev işleri arasında en az sevilen işlerden biri. Pek çok kişi bu nedenle ütü yapmak yerine, ütüsüz bir kıyafetle dışarı çıkmayı tercih edebiliyor. Oysaki kıyafetlerinizin ütülü olması daha iyi görünmenizi sağlayabilir. Neyse ki gelişen teknolojiyle birlikte bu soruna çözüm olacak nitelikte buharlı ütüler üretiliyor. Eskiden ütü yaparken kıyafetlerin üzerine hafifçe bastırmanızın gerektiği ütüler, yerini artık tamamen

buharlı ütülere bırakıyor. Bu şekilde ütü yapmak eğlenceli olmasa bile, eskisine oranla çok daha kolay ve pratik bir hal alıyor.

NEDEN BUHAR?

Buharlı ütü bulmak eskiye oranla oldukça kolay. Eskiden ısıtılmış su veya buharın olmadığı “kuru ütüler” kullanılıyordu. Bu yüzden ütü masasının yanında her zaman bir su püskürtme şişesi bulunuyordu.

ÜTÜLEME İPUÇLARI

» Büyük bir kıyafet yığınıyla karşı karşıyaysanız, önce daha düşük sıcaklıklarda ütülenmesi gereken ipekli, sentetik ve diğer

hassas kıyafetlerinizi ütülemeniz yerinde olabilir. Ütü iyice ısındıktan sonra, daha kalın kumaşların kullanıldığı kıyafetlerinizi ütüleyebilirsiniz. Tişört ve gömlekleri ütülerken kollarla yakadan başlayabilir ve ardından dikiş yerleri boyunca ilerleyebilirsiniz. Önce ön tarafı, sonra arka tarafı ve son olarak da omuz kısmını ütülemeniz işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Ütü yaparken kullanabileceğiniz maksimum sıcaklık genelde kıyafetlerinizin etiketlerinde belirtilir. Yine de hatırlatalım: Keten kıyafetler 230°C’de, pamuklular 204°C’de ve sentetik kumaşlar 190°C’de ütülenebilir. Yünlü, polyester ve ipek kumaşlar için sıcaklık 148°C’nin üzerine çıkmamalıdır. Akrilik, likra ve naylon içeren kıyafetler için 135°C’ye kadar olan sıcaklık ayarını kullanabilirsiniz. Ütünün sıcaklığının genelde en az 100°C sıcaklığında olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bütün kıyafetler bu ısıya dayanıklı olmayabilir. Kıyafetinizdeki yıkama etiketinin üzerinde, en az üç noktanın olduğu bir sembol ile bu uyarıyı görebilirsiniz.

»

»

44

Ekim 2013

www.mediamarkt.com.tr


CAMLA ÜTÜLEMEDEN BUHARLI ÜTÜLERE

SON!

Şimdiyse buharlı ütülerin tabanında buhar çıkmasını sağlayan delikler yer alıyor. Böylece bazı çamaşırların ütülenmesi çok daha kolay hale geliyor. Bu şekilde ütünüzü buhar yardımıyla daha hızlı bir şekilde yapabiliyor ve istediğinizde ekstra buhar özelliğinden de faydalanabiliyorsunuz. Bu özelliği sayesinde gömleğinizin üzerindeki zorlu bir kırışıklığı yok etmek için çok çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Ütünün buhar püskürtme gücü ne kadar fazla olursa, kıyafetlerinizi ütülemeniz de o kadar kolaylaşır. Çoğu buharlı ütüde kumaş türüne uygun olan buhar miktarını belirlemenizi sağlayan ayarlar da bulunuyor.

ÜTÜ MÜ, BUHAR MAKİNESİ Mİ?

Artık yeni bir kavram olmayan buharlı ütüler kulağa eski bir teknoloji gibi gelebilir. Fakat buharlı ütü teknolojisi de zaman içinde kazandığı çok yönlü özelliklerle yeniliklere ev sahipliği yapmaya başlıyor. Şüphesiz buharlı ütülerin en büyük avantajı, buhar makinesine oranla az yer kaplıyor olmaları. Ayrıca kullanımı da kolay olan bu ütüleri makul fiyatlarda bulmanız da mümkün. Yalnız su haznesinin küçük olduğunu unutmamanızda fayda var! Öte yandan buhar makinesinde büyük bir su haznesi yer alır. Ayrıca klasik ütülerden boyut olarak çok daha büyük olan buhar makinesi, çok daha hızlı bir şekilde daha fazla buhar üretebilir. Geniş bir aileniz varsa veya ütü işlerini kolaylaştırmak istiyorsanız, sizin için ideal olabilir!

TÜKETİCİLERE İPUÇLARI

Buharlı ütü ile buhar makinesi arasında bir tercih yapmanız gerekiyorsa, bazı konulara dikkat etmeniz faydalı olabilir. İlk olarak hareket özgürlüğünüzden ödün vermemek için kablo boyuna dikkat edebilirsiniz. Bazı buhar makinelerinin kablosu, makinenin

www.mediamarkt.com.tr

360° dönmesini sağlayacak şekilde tasarlandığı için, böyle bir ürün bulmanız oldukça mümkün. Ütü gibi çok da sevilmeyen bir ev işini hızlıca bitirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda daha küçük bir su deposu olan buharlı ütüler, buhar makinesine göre daha avantajlı olabilir. Dahası düşük sıcaklıklarda ütü yapmayı mümkün kılan hafif ütüler sayesinde, ipek gibi hassas kumaşları da kolayca ütüleyebilirsiniz. Genel olarak buhar makinesiyle buharlı ütüler arasında kullanım şekline göre farklı avantajlar ön plana çıkıyor. Buharlı ütüler hafif ve hassas kumaşlar için çok uygunken, buharlı makineler çok daha zorlu ve çok sayıda kumaş için etkili çözümler sunabiliyor.

TABAN

Taban, buharlı ütüleri birbirinden ayıran önemli bir özellik olarak sayılabilir. Ütülerin tabanları farklı malzemelerden üretilmiş olabilir, fakat size önerimiz özel kaplama içerenini tercih etmeniz. Böylelikle çizilmeye karşı dayanıklı bir tabanı olan ütünüz kumaş üzerinde çok daha rahat kayar ve temizlenmesi de daha kolay olur. Ayrıca birçok ütüde bulunan damlatmaya karşı geliştirilmiş sistem sayesinde, yeni yıkanmış kumaşları ütülerken ortaya çıkabilecek lekelere karşı da önlem almış olursunuz. Bir diğer özellik de ütülerin haznelerine suyun kolayca doldurulabilmesi. Genellikle bu tip ev işleri için çok zamanınız yoksa, bu tip ayrıntılar önem kazanabilir. Ütüyü fişe takılı halde unutmak en yaygın ev kazalarından biri olarak bilinir. Fakat belli bir süre kullanılmadığı takdirde, kendi kendine kapanan ürünler sayesinde, güvenle ütü yapmak da artık mümkün. Ütü alırken bu özelliğine dikkat etmeniz halinde, artık içiniz daha rahat bir şekilde ütü yapabilir, ütüyü fişte unutsanız bile, korkutucu bir sonuçla karşılaşmazsınız. «

“Ütü” kelimesinin İngilizce karşılığı olan “iron” kelimesi aynı zamanda “demir” anlamına da geliyor. Bunun nedeni eskiden ısıyı uzun süre koruyabilmesi için ütülerin demirden yapılıyor olmasıydı. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da ütüler oldukça ağırdı. Hayatımızın vazgeçilmezi olan ütülerin kısa tarihini gelin, birlikte inceleyelim: 12. yüzyıl: Ütüleme camı. Normanlar yünlü kıyafetlerini yumuşatmak için bir tenis topu büyüklüğündeki ütüleme camına balmumu sürerlerdi. Bu yöntemle topu kumaşa sürterek ortaya çıkan ısı sayesinde, balmumu eriyip kıyafetler tarafından daha iyi emiliyor ve böylece kumaş da suyu çekmiyordu. 14. yüzyıl: Kil ütüler. Bu ütülerin şekli şimdiki tutma kollu ütülerle aynıydı. Ateşin içinde ısıtılıyorlardı. 15. yüzyıl: İlk demir ve bakır ütüler. Bunlar ısıyı kilden yapılan ütülere göre daha iyi iletiyordu. 17. yüzyıl: Demir döküm ütüler. İçlerinde ,sıcağı ileten demir bir çubuğun bulunduğu ütünün ısıtılması da kor halindeki kömürlerle sağlanıyordu. 19. yüzyıl: İspirto ısıtmalı ütüler. Oldukça kötü bir fikirdi, çünkü her an bir patlama olabilirdi! Yaklaşık 1850: Gazlı ütüler. Arka taraflarında bir gaz tüpünden ütüye yakıt sağlayan bir boru yer alıyordu. Yaklaşık 1900: Elektrikli ütüler. İlk örnekleri hiç de güvenli olmayan modellerdi. Sonraları buharlı ütüler yaygınlaşmış ve zamanla kablosuz elektrikli ütüler, buhar makineleri ve pratik ütü masaları da hayatımıza girmiştir.

Ekim 2013

45


EVDE YAŞAM

» philips akıllı azur ütüler

Akıllı ütü konforu

Teknolojisini devamlı geliştiren Philips, son olarak Akıllı Azur Ütü’leri kullanıcılarına sunuyor. Akıllı Azur’ların ısıyı otomatik ayarlayan Akıllı Çip teknolojisi, Iyonize Derin Buharı, yeni 3 Etkili Kireç Temizleme Sistemi ve yeni T-IonicGlide tabanı sayesinde ütü yapmak artık daha güvenli.

GC4914

Akıllı çip Isı ayarı yapmak artık geride kalıyor. Kumaş ne kadar zorlayıcı bir yapıya sahip olursa olsun, ister sentetik ister ipek, hepsinde etkili ve güvenli ısı ayarı yapan Philips Akıllı Azur ütüler artık kullanıcısıyla buluşuyor.

46

Ekim 2013

D

aha şık görünmek için vazgeçemeyeceğiniz neler var? Kaliteli kıyafetler, güzel kumaşlar, ince çizgiler ve temizlik. Kıyafetlerinizin ilk aldığınızdaki gibi görünmesini istiyor ve kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra size bunu sunacak bir ütüye ihtiyaç duyuyorsanız, Philips’in yeni Akıllı Azur Ütülerini deneyebilirsiniz. Philips Akıllı Azur serisinden GC 4919 ve GC 4914’te bulunan Akıllı Çip Teknolojisi, İyonize Derin buhar teknolojisi, 3 etkili kireç temizleme sistemi ve T-IonicGlide taban sayesinde, en hassas kumaşları dahi zarar görmeden kolayca ütüleyebilirsiniz. Philips’in kalitesine güvendiği bu ürünlerden satın aldıktan sonra memnun kalmazsanız, 60 gün içinde iade ederek paranızı geri alabilirsiniz.

Akıllı çip teknolojisi

Akıllı çip teknolojisi, şimdiye kadar ütüler için geliştirilen en yeni uygulamalardan biri. Cihaz bu teknolojiyle kumaşa uygun ısı ayarını belirleyip gerekli ısı ayarını kendisini yapıyor. Ütüye yeni başlayanlar ya da yanı başında bu konuda kendisine yardımcı olacak birini bulamayanlar için kolaylık sağlayan akıllı çip özelliği, hangi kumaş için ne kadar ısı ayarı yapmanız gerektiğini bilmeseniz bile, kıyafetlerinizi güvenle ütüleme imkânı sunuyor.

iyonize buhAr sistemi

Sadece Philips’in GC 4919 Akıllı Azur ütüsünde bulunan İyonize Derin Buhar Teknolojisi kumaşa derinlemesine nüfuz eder, böylece kuma-

www.mediamarkt.com.tr


şın kolayca düzleşmesini sağlar. Kat kat kumaşların bile en derinlerine ulaşan iyonize derin buhar sayesinde ütü yaparken harcadığınız vakit azalır. Ayrıca gümüş iyonları sayesinde kumaşlarınızda %99’a varan hijyen de sağlayabilirsiniz.

YENİ T-IONICGLIDE TABAN

Ütü yapmanın en büyük zorluklarından biri de ütünün tabanına zarar vermeden uzun süre kullanabilmek. Normal şartlar altında ütünün rahatça kayması gereken taban yüzeyi, bazı kumaşların yapısı ve tabanda biriken çizilmeler nedeniyle sizi zorlayabilir ve ütünün kaygan olmayan tabanı yüzünden sizi daha çok güç sarf ederek ütü yapmak zorunda bırakabilir. Oysaki Philips Akıllı Azur’un titanyumoksit katmanlı yeni tabanı sayesinde zorluk yaşamadan kolayca kırışıklıları giderebilirsiniz. Dahası, yüzeydeki koruma sayesinde çizilme riskini önleyebilir, daha uzun süre kullanabileceğiniz dayanıklı ve kaygan bir ütüye sahip olabilirsiniz.

GC4919

3 ETKİLİ KİREÇ TEMİZLEME

Ütülerin ömrünü azaltan faktörlerin en başında gelen kireç birikmesi, kireç temizleme teknolojisiyle artık geçmişte kalıyor. Philips’in ütü teknolojisine kazandırdığı kaliteli ve yenilikçi uygulamalardan bir diğeri olan 3 EtkiliKireç Temizleme Sistemi, 3 aşamada ütünüzü kireçten korur. Öncelikle akıllı uyarı ışığı ile size ütünüzün temizlenme vaktinin geldiğini haber verir. Böylece kireç birikimi bir sorun haline gelmeden, gerekli bakımı yapmak için harekete geçebilirsiniz. Bir sonraki adımsa kireç temizleme tabletleri. Bu tabletler sayesinde kirecin temizlenmesi için ayrı bir hizmete başvurmanıza gerek kalmaz. Son dokunuş ise kireç temizleme tuşu. Küçük bir hareketle kireç probleminizi tamamen ortadan kaldırır. Böylece ilk günkü kalitesini koruyan uzun ömürlü, kullanışlı ve şık bir tasarımı olan bir ütüye sahip olabilirsiniz.

DAYANIKLI VE GÜVENİLİR

Yaşamınızı kolaylaştırmalarının yanı sıra, evlerinizde kullandığınız aletlerin kullanım süresi ve dayanıklılığını artıran teknolojileri de önemseyen Philips, son ürünlerinden Akıllı Azur ütüleri bu amaçlar doğrultusunda tasarladı. Etkili kireç temizleme sistemi, iyonize ve derinlemesine nüfuz eden buharı, T-IonicGlide dayanıklı ve kaygan

taban yapısının yanı sıra, son teknoloji akıllı çip sayesinde ısıyı kendi ayarlayarak ütüleme konusunda mükemmel sonuç veriyor ve yanma riskini ortadan kaldırıyor. Üstelik kullanımı da çok kolay! Birçok ütünün en yaygın bozulma sebebi haznesinde biriken kireçlerin ütünün çalışmasını engelliyor oluşudur. Bu problemi göz önünde bulundurarak yeni bir çözüm üreten Philips, GC 4919 modeliyle kireç birikimini haber vermekle kalmıyor, temizlemek üzere de oldukça kolay ve kesin bir yöntem öneriyor. Bu sayede ütüler zarar görmüyor ve uzun süre kullanılabiliyor. Yeni akıllı ütü teknolojisi doğal kumaşlardan sentetiklere kadar her tür kumaş için mükemmel ütüleme sağlarken, ideal buhar ve sıcaklık dengesi kumaşı parlatmadan üstün sonuçlar veriyor. Buhar kazanlı ütülerle karşılaştırıldığında Philips Akıllı Ütü’lerin performansı sizler için oldukça ayrıcalıklı bir deneyim sunuyor. «

KİRECE KARŞI Ütü yapmayı kolaylaştıran özelliklerinin yanı sıra, ütünüzün ömrünü artıran 3 Etkili kireç temizleme sistemi de incelikle düşünülmüş olan bu yeni seride kireç uyarı ışığı,kireç temizleme tabletleri ve kireç temizleme tuşu sayesinde kireç tehlikesinden tamamen kurtuluyorsunuz.

www.mediamarkt.com.tr

Ekim 2013

47


EVDE YAŞAM

» Sağlıklı beslenmenin püf noktaları

SAĞLIKLI YAŞAM

Birkaç kilo vermek istiyorsanız, ilk olarak beslenmenize dikkat etmelisiniz. Peki, ‘sağlıklı’ beslenme tam olarak nedir ve kilo vermeye nasıl yardımcı olur? Size, alışveriş yaparken doğru seçim yapmanızı kolaylaştıracak altı temel püf noktası sunuyoruz.

B

ir insanın hayatı boyunca ortalama elli ile doksan ton arasında yiyecek tükettiğini biliyor muydunuz? Yiyecek bizim yakıtımızdır. Her gün milyarlarca hücremiz ölür ve milyarlarca yeni hücre oluşur. Bu işlem enerji gerektirir ve bu enerjiyi yediklerimizden alırız. Vücudumuzu oluşturan hücreler, yediğimiz yemeklerden meydana gelir. Dolayısıyla, yediklerimiz sadece kilo vermek için değil, hücrelerimizin kalitesi ve sayısı için de önem taşır.

1SAĞLIKLI YİYECEK TAZE YİYECEKTİR

Süpermarketlerimizden aldığımız yiyeceklerin yüzde sekseninden fazlası işlenmiş ürünlerden oluşuyor. Hazır sosların veya konserve sebzelerin kullanılması oldukça kolay, ancak bunlar sağlıklı değiller. Bu ‘gıdalar’ o kadar çok değişime uğruyor ki, içerisindeki tüm besleyici maddeler - vitaminler ve mineraller - yok oluyor. Ayrıca bunlara yapay tatlandırıcılar, renklendiriciler, aromalar, tuz ve koruyucu maddeler de ekleniyor. Bunun asla sağlıklı olmayacağını söylemeye gerek var mı? Sağlıklı yiyecek taze yiyecektir.

2ORGANİK TERCİH EDİN TABAĞINIZI RENKLENDİRİN Farklı renkteki her besin maddesinin, vücudunuz üzerinde farklı bir etkisi vardır. Örneğin kırmızı ve beyaz sebzeler kalp ve damarlar üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, mor sebze ve meyveler boşaltım sistemi üzerinde etkilidir. Yeşil sebzeler güçlü kemikler, dişler, sinir sistemi ve daha iyi görüş sağlar. Sarı ve turuncu olanlar ise bağışıklık sistemini güçlendirir.

48

Ekim 2013

Organik yiyeceklerin yetiştirilmesinde insanlar, doğa ve hayvanlar arasındaki denge dikkate alınır. Organik sebzeler ve meyveler yetiştirilirken herhangi bir kimyasal ilaç veya gübre kullanılmaz ve hayvanların düzgün bir şekilde yetiştirilmesine önem verilir. Kısacası, hakkında pek çok farklı rapor olsa da, organik besinler sağlığınız için daha iyidir. Fransız, İngiliz ve Polonyalı araştırmacılara göre, organik ürünlerin besin değeri her zaman daha fazladır ve az miktarda bile tüketilmesi bile günlük ihtiyaçları karşılar.

3 KENDİNİZ HAZIRLAYIN

Sağlıklı yemek, hazırlama aşamasıyla başlar. Tüm sebzeleri ve meyveleri doğranmamış olarak satın alın ve kendiniz doğrayın. Günde en az yarım litre olmak üzere, su içmeyi ihmal etmeyin. Su, boşaltım sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, lifli gıdaları tüketerek vücudunuzu temizleyin. Lifler bağırsakları uyarıcı etkiye sahiptir ve bağırsaklarınızı ‘süpürerek’ temizlenmesini sağlar. Çiğ, kızartılmamış veya buharda pişirilmiş sebze, bol bol meyve, esmer ekmek ve esmer pirinç tüketin.

4 YAVAŞ GİDİN!

Genellikle çok hızlı yemek yediğimizden, çok fazla yeriz. Hızlı yemek yerken, mideden beyine giden ve yemek alımının durdurulması gerektiğini belirten sinyal iletilemez. Dolayısıyla hızlı yemek yiyen insanların yavaş yiyenlere göre obez olma ihtimali üç kat daha fazladır. Yavaş yemek yiyin, ufak ısırıklar alın ve her lokmayı ağzınızda en az yirmi kez çiğneyin. Böylece, yemek henüz ağzınızdayken, tükürükteki enzimlerle parçalanma işlemi başlamış olur.

5 DEĞİŞİK BESİNLER TÜKETİN

Sebzeler, meyveler, süt ürünleri, et, balık, tahıl, kuruyemişler veya yumurta; her yiyeceğin kendine özgü özellikleri bulunuyor. Bir tanesi antioksidan bakımından zengindir, bir diğeri C vitamini içerir veya bir tanesi sağlıklı yağları, diğeri lif veya protein içerir. Vücudunuzun hepsine ihtiyacı var, dolayısıyla her şeyden azar azar yiyin.

www.mediamarkt.com.tr


6 VÜCUDUNUZU DİNLEYİN

Vücudunuz size sağlıklı yiyip yemediğinizi belli eder. Sağlıklı bir yemekten sonra kendinizi daha enerjik ve iyi hissedersiniz. Ayrıca organlarınız ve sinirleriniz daha düzgün çalışacağından, kendinizi çok daha rahat hissedersiniz. Ayrıca hepsi bu kadar da değil; sağlıklı yemek yemenin dışarıdan fark edilen pek çok etkisi de bulunuyor. Sağlıklı beslenen insanlar ince kalmalarının yanı sıra genellikle yumuşak ve parlak bir cilde, parlak saçlara ve ışıldayan gözlere sahip olurlar. Ancak doymamış yağ asitlerini ve şekeri çok fazla tüketirseniz, uyuşukluk ortaya çıkar veya hiperaktif olursunuz.

7VİTAMİNLER

Vitaminleri dengeli almanın en iyi yolu dengeli beslenmektir. Farklı gıda yemek çeşitli vitaminleri ve minarelleri almanız açısından çok önemlidir. Bu şekilde farklı beslenlerin ilave vitamin ve mineral

www.mediamarkt.com.tr

almasına gerek kalmaz. Fakat bazı durumlarda ilave vitamin ilacı almak gerekebilir. Ancak yüksek dozda alınan bazı vitaminler vücudumuzda birikebilir ve zaralı olur. Bu nedenle vitamin kullanırken dikkat etmenizde ve doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

8 SPOR YAPIN

Spor yapmak, zayıflamak için olduğu kadar kısa zaman içerisinde vücutsal faaliyetlerinizin de düzene girmesi konusunda size yardımcı olur. Günlük spor yapmanız, öncelikle vücudunuzda biriken zararlı toksinleri ter yolu ile vücudunuzdan atmanıza katkı sağlar. Ayrıca spor yapabilmek için salonlara gitmenize gerek yok günde en az 45 dakika açık havada yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. Üstelik istediğiniz hızda yürümek sizi rahatlatacağı için yaptığınız yürüyüşten daha çok zevk alırsınız. Bu şekilde yapacağınız yürüyüş fıziksel sağlığınız dışında ruhsal sağlığınıza da iyi gelecektir. « Ekim 2013

49


Miele’de 111. yaş şenliği

« EVDE YAŞAM

Kurutmada asırlık tecrübe Bir asırı aşkın köklü bir geçmişe sahip Alman üretici Miele, çamaşır kurutma makinelerine yönelik yüksek fiyat ve enerji tüketimi algısını kırıyor. Kuruluşunun 111. yılında üretilen T8860 WP Edition 111 serisi kurutucular, A+ enerji tüketimiyle kusursuz bir performans sağlıyor.

D

üşündüğümüzde evlerimizde hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler olmasaydı, kim bilir ne kadar zorluk çekerdik, değil mi? Geçmişte elde yıkanan çamaşırlar, bulaşıklar ve bitmek bilmeyen, çok zaman harcanan diğer birçok iş… Neyse ki gelişen teknolojiyle artık bu tür zorluklarla başa çıkmak zorunda değiliz. Hayatımıza yıllardır değer katan köklü markalardan “Miele” de bu yıl 111. yaşını kutluyor. Alman üretici, yılların verdiği deneyimle birbirini mükemmel derecede tamamlayacak ve evinizin vazgeçilmezleri arasında yer alacak çamaşır ve kurutma makinelerini sizlerin beğenisine sunuyor.

Ekonomik kurutma

Bizim için çok değerli olan çocuklarımızın vazgeçilmez aktivitelerdendir parkta oyun oynayıp, sokakta top koşturmak… Çocuklarımızın keyifli vakit geçirdiği bu mekânlarda kıyafetlerinin kirlenmesi de gayet doğal. Bu durumda kıyafetlerin temiz kalması görevi de şüphesiz siz ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınızın bu çok çabuk kirlenen kıyafetlerinin kirlenme hızına yetişmek için Miele, size teknolojinin bütün imkânlarını sunuyor. Çamaşır kurutucu makineler çok fazla revaçta olmasa da çamaşırın hızlı ve mükemmel şekilde kurutulabilmesi için bu makinelere ihtiyaç duyuluyor. Genel kanı, kurutucu makinelerinin pahalı ve çok fazla enerji tüketen makineler olduğu yönünde. Miele’in ürettiği T8860 WP Edition 111 kurutucular, A+ enerji sınıfı performansıyla bu algıyı kırmayı amaçlıyor. Diğer kurutucu makinelere göre daha düşük ısıyla

www.mediamarkt.com.tr

kurutma yapan T8860 serisi kurutucular, klasik kurutuculardan yüzde 25 daha düşük enerji harcıyor. Bu da elektrik faturanızda önemli bir tasarruf anlamına geliyor. Bir süre sonra makine için ödediğiniz ücreti yerine koymuş oluyorsunuz.

olağanüstü sonuç

Miele’in enerji tasarruflu kurutucusu, kullanıcılarına maksimum seviyede performans sağlaması için üretiliyor. Çamaşırlar kullanılan yüksek teknolojiyle mükemmel kurulukta çıkıyor. Ayrıca makinenin yumuşak tamburu sayesinde kıyafetler koruma altında kalıyor. Bu da kıyafetlerinizin daha az kırışıkla makineden çıkması, dolayısıyla daha kolay ütülenmesi anlamına geliyor. Kurutucu makine yün ve ipek gibi ekstra korumaya ihtiyaç duyulan kıyafetler için de özel program seçenekleri sunuyor. Aynı şekilde kot ve tişörtler için de program seçenekleri bulunuyor. Miele T 8860 WP Edition 111, sekiz kilogramlık yüksek kapasitesiyle de tek seferde çok sayıda parçanın kurutulmasına olanak veriyor.

uyumlu kombinasyon

Miele, evinizdeki çamaşır makinesinin özelliğine göre farklı seçeneklerde kurutucular sunuyor. Her çamaşır makinesi için alternatifi olan bu köklü markanın amacı birbirine tam anlamıyla uyum sağlayacak kombinasyonu yaratmak. Bunun sonucunda da tertemiz yıkanmış kıyafetler aynı şekilde kusursuz olarak da kurutulabiliyor. «

Asırlık tEcrübE Bu yıl 111. yaşını kutlayacak olan Miele, geniş hacimli T 8860 WP Edition 111 serisi kurutucularda, son teknoloji ürünü olan ısı pompası kullanıyor. Alman üretici bu kurutucu modelinde gösterdiği yüksek performansın yanında, düşün enerji tüketimini de vaat ediyor.

Ekim 2013

51


IFA TRENDLERİ

» Dünyanın en büyük elektronik fuarı

IFA 2013:

BAĞLI KALIN! Daha hızlı, daha büyük ve daha iyi! Dünyanın en büyük elektronik fuarı olan Berlin Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (IFA) doğal olarak her yıl en iyi ürünleri görmeyi bekliyoruz. Ve elbette yine hayal kırıklığına uğramadık, ancak bu sefer fuarda genel bir eğilim mevcuttu: Bağlı kalın! Kullanmakta olduğumuz elektronik cihazlarla kurduğumuz etkileşim, hayatımızı daha da kolaylaştırmak ve verimli hale getirmek için temel bir rol oynamaya başlıyor. Ancak bu karmaşık teknolojinin kullanımı basit olmalı.

Y

ıllar boyunca üreticiler televizyon, Blu-ray oynatıcı, fotoğraf makinesi veya çamaşır makinesi gibi ürünlerde teknik özellikleri artırmak için yarıştı ve artık her üretici, tüketiciye sunduğu ürünlerde bu yarışı devam ettiremeyecek kadar yüksek seviyeye ulaştı! Artık daha fazla piksel veya daha fazla GHz sözlerini içeren teknolojik ifadeler azalıyor. Bir cihazın öncelikle hayatı kolaylaştırması, daha eğlenceli ve işlevsel

52

Ekim 2013

olmasının yanında kullanımının kolay olması da amaçlanıyor. Üreticiler artık daha fazla piyasa araştırması yaparak tasarım, işlevsellik ve kullanım kolaylığı konusunda tüketicilerin beklentilerini karşılamaya yönelik çalışıyor. Gelişen teknolojilerin hayatımızı yönetmesinin önüne geçmek için, bu teknolojilerden daha memnun edici bir şekilde yararlanabilmek adına bu teknolojiler üzerinde kontrol gücüne sahip olabileceğimiz

www.mediamarkt.com.tr


Dünyanın en büyük elektronik fuarı

« IFA TRENDLERİ

TEKNOLOJİ HAYATIMIZA YÖN VERMEMELİ, BİZ TEKNOLOJİYİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENMELİYİZ. tasarımlar yapılıyor. Siemens, cihazlarını tanıttığı binden fazla kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre ürünlerini geliştirmeye başlıyor. Tüketicilerden gelen talepse genelde aynı: Basitlik! “İnanılmaz yeni teknolojileri bize sunmaya devam edin, ancak bu teknolojilerin basit ve anlaşılır olduğundan emin olun,” diyen tüketicilere yönelik ürünler tasarlamayı amaçlıyor.

son kullanma tarihi yaklaşınca bir uyarı alacaksınız. Şüphesiz ev ağımızı veya Bluetooth ya da NFC gibi hızlı ad hoc ağlarını kullanarak televizyonumuzu çalıştırmak, isteğimize bağlı olarak video izlemek veya bir fotoğrafı doğrudan yazıcımıza veya Facebook hesabımıza göndermek gibi seçenekler de hizmetimizde olacak. Gelecekte akıllı bir yaşam bizleri bekliyor!

HER ZAMAN BAĞLI

TELEVİZYONLAR HER YERDE

Fuardaki en önemli konuysa “bağlı olun” kavramıydı! Tüm gün boyunca akıllı telefonlarımız ya da tabletlerimizi yanımızda taşıyoruz. Artık bu cihazlara onlarsız bir yaşam süremeyecek kadar alıştık ve neredeyse yapacağımız her şeyde bu cihazları kullanmak istiyoruz. Televizyonlar, yazıcılar, fotoğraf makineleri, aydınlatma sistemleri, çamaşır makineleri ve hatta buzdolapları için bile bu cihazlardan faydalanmak istiyoruz. Üstelik bunu rahatlıkla yapabiliyoruz! İstediğimiz zaman uzaktan çalıştırabileceğimiz indüksiyon ocaklarını ve çamaşır makinelerini görmemizeyse az kaldı. Mesela buzdolabındaki yiyeceklerin

www.mediamarkt.com.tr

Televizyonların her zaman IFA Fuarı için büyük bir önemi var; ultra HD televizyonlar, OLED televizyonlar ve esnek televizyonlar… Fuar alanı 110 inç'e (yaklaşık 2.8 metre) varan büyüklükteki televizyonlarla doluydu. Bu televizyonlar duvar boyutunda olup son derece etkileyici görüntü sunuyor. Etkileyici olan bir diğer nokta ise ayrıntı, renk, netlik ve özellikle görüntü kaymalarını azaltma konusundaki büyük ilerleme. Spor müsabakaları veya aksiyon filmleri gibi hızla ekranda değişen görüntüler oldukça net ve büyük ekranda rahatsız edici bir bulanıklık olmadan görüntülenebiliyor. »

GELECEK HİKÂYESİ ARTIK YOK! IFA’da gösterilen ürünlerin neredeyse tümü şu anda piyasada mevcut durumda veya yılbaşına kadar piyasaya sürülecek. Dolayısıyla gördüklerimiz artık hayal değil, gerçeğin ta kendisi. Esnek bir OLED televizyon, akıllı bir çamaşır makinesi, ince ve akıllı bir telefon veya tablet istiyorsanız, uzun yıllar beklemenize gerek yok.

Ekim 2013

53


Yazlıkları çekmecelere kaldırmanın bizce tam zamanı. Bosch NoFrost derin dondurucular, 70 cm derinliği ve çıkartılabilir çekmeceleriyle yazın tüm lezzetlerini kışa taşımanızı sağlar.

A++ enerji sınıfına sahip Bosch NoFrost derin dondurucular, çekmeceli tasarımıyla dondurduğunuz yiyeceklere görerek ve aramadan kolayca ulaşmanızı sağlar. Ayrıca çıkartılabilir çekmeceler, çok büyük hacimli gıdaları bile dondurabilme fırsatı verir. Yazın bütün lezzetlerini olduğu gibi kışa taşıyabilin diye. www.bosch-home.com/tr

Bosch Çağrı Yönetim Merkezi: 444 6 333

BoschHomeTurkiye


Dünyanın en büyük elektronik fuarı

Düz ekran teknolojide de büyük adımlar atılmaya devam ediliyor. Şüphesiz evdeki diğer cihazlarla bağlantı kurma da bu yıl öne çıkan konular arasındaydı. Bundan iki yıl önce Blu-ray ve diğer ortam oynatıcıları ile (kablosuz) bağlantıya çok fazla önem veriliyordu, ama artık film kiralamak, Youtube ve Facebook üzerinden film izlemek ve hatta televizyon kanalı değiştirmek ya da çamaşır makinesinin enerji tüketimini takip etmek için akıllı çözümler ön plana çıkmış durumda. 3D işlevselliği de tüm yeni televizyonlarda artık bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Artık özellikle kalite ve akıllı özellikler konusuna odaklanılıyor. Belçika'da akıllı televizyonların yaklaşık yüzde 75'inde internet bağlantısı bulunuyor ve tüketicilerin yüzde ellisi bu özellikten faydalanıyor. Akıllı telefonlarla tabletlerin görevlerinden biri de televizyonlarımızla ev sinema sistemlerimizi kontrol etmek. Televizyonsa gittikçe daha merkezi bir rol oynamaya başlıyor.

KAHVELER SICAK!

Son yıllarda tüm dünyada daha fazla kahve tüketildiğini biliyor muydunuz? Sadece son üç yılda kahve tüketimi yüzde yedi oranında artmıştır. Filtre kahveden çekirdek, kapsül veya çözünebilir kahvelere geçiş yaptık. Restoran ve kafelerde sunulan aromalara evde de ulaşabilmek için kahve makinelerine bir şans vermek istiyoruz. Kahve mönülerinde espresso, cappuccino ile

www.mediamarkt.com.tr

birlikte çok sayıda aroma çeşidi yer alıyor. Ancak üreticiler tekniğe de önem veriyor. Dolayısıyla pişirme sıcaklığı (ideal olarak 90 ve 96 Santigrat derece arasında) dikkatle izleniyor ve pişirme işlemi sırasında sabit tutuluyor. Her şey en iyi kahveyi elde etmek için! Genellikle dokunmatik kontrollü (renkli) LCD ekranlar yardımıyla çalıştırılan kahve makinelerinin giderek daha büyük bir kısmında su ve süt kanallarının temizliği otomatik bir şekilde yapılıyor, böylece makinenin bakımı için çok daha az iş düşüyor.

DAHA EKONOMİK

2007 yılından başlayarak ev aletleri giderek artan bir şekilde IFA Fuarı’nın bir parçası haline geliyor. Bu yıl tüm dünyada “ekonomik olma” konusunda bir yarış söz konusuydu. Bu yarış ev aletlerine de yansıdı. Ev aletleri için en yüksek enerji etiketi A+++ olarak gösterilse de üreticiler bundan yüzde otuz ile kırk arasındaki bir oranda daha verimli aletler üretiyorlar. Mesela bu yıl Bosch tarafından Avrupa’nın en kapsamlı A+++ standardına sahip cihazları (320) ortaya konuldu. Su tüketimini ve gürültüyü azaltma konularında sürekli yeni dünya rekorları ortaya konuyor. Artık çamaşır makinelerinde 45 dB veya bulaşık makinelerinde 38 dB seviyesinde gürültü seviyesi elde ediliyor. Bir sohbetteki sesin 50 ile 60 dB aralığında olduğu düşünülünce bu gelişme bir devrim niteliğinde »

« IFA TRENDLERİ

ŞU ANDA EV ALETLERİNDE EN YÜKSEK ENERJİ TASARRUFU STANDARDI A+++ FAKAT BU ÇOK DAHA EKONOMİK BİR HALE GETİRİLEBİLİR.

Ekim 2013

55


HAYATINI SEN YAZ Hayatının hikâyesi yazılırken, kalemi başkasının tutmasına izin verme. www.hayatinisenyaz.com


Dünyanın en büyük elektronik fuarı

« IFA TRENDLERİ

MODERN BİR EV

Yeniden başlatma işlevi ile tüm ayarları hatırlayan ve işlerin ters gitmesi durumunda tüm tencereleri yeniden ısıtan pişirme cihazlarına ne dersiniz? Siemens, bölme içindeki havayı emerek sebze ve meyvelerin beş kat daha uzun süre taze kalmasını sağlayan özel buzdolabını piyasaya sürüyor. LG ise, tabletiniz veya akıllı telefonunuzla bağlantı kurabileceğiniz bir buzdolabı sunuyor. Bu buzdolabı sayesinde içindeki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini takip edebilir ve bir yemek tarifini cihazınıza girmeniz durumunda, önceden gerekli malzemelerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hatta buzdolabınız gerektiğinde biten gıdalar için süpermarketten sipariş dahi verebiliyor. Ancak bu hizmet şu anda sadece Güney Kore'de kullanıcılara sunuluyor. Fuarda Miele ise, çamaşırın her iki tarafına da su tutularak kaplanmasını sağlayan kapsamlı bir sistem tanıttı. Bu sayede daha hızlı sürede yıkama yapabiliyor ve yıkama süreniz azalıyor. Ayrıca Miele, çamaşır makinesinde en uygun yıkama sonucunu elde edebilmek için ayrı bölmeler ve deterjan tabletleri kullanan ve “Miele, Nespresso'ya benzemiş,” şeklinde yorumlara neden olan yeni yıkama sistemini de sundu. Gördüğünüz gibi artık her şey akıllı!

KENDİNİZ İÇİN DAHA FAZLA ZAMAN

IFA’da önceleri elektrikli büyük ev aletleri daha ön plandayken, artık bakım, sağlık aletleri ile küçük ev aletleri konuları da giderek daha fazla yer alıyor. Modern erkekler son dönemde kendileri için hiç olmadığı kadar fazla zaman harcıyor ve bu da diş, saç, cilt veya ayak bakımıyla ilgili ürünlerin yer aldığı piyasanın eskiye göre çok hızlı bir büyüme göstermesine neden oluyor. Tüketiciler bakım konusunun yanı sıra dişçi, pedikür, manikür, masaj salonu veya kuaför gibi yerlerde de ev rahatlığını arıyor. Buna yönelik tüketiciye akıllı telefonla bağlantı kurabileceği dikkat çekici uygulamalar aracılığıyla akıllı çözümler sunuluyor, örneğin terazide ölçtüğünüz kilonuzu çeşitli uygulamalarda görüntülemek gibi. »

www.mediamarkt.com.tr

SMARTWATCH Elektronik dünyasındaki en büyük patlama akıllı telefon ve tablet alanında oldu. Bu sene tüm dünyada 937 milyon adet akıllı telefon ve 215 milyon adet tablet satıldı. 2012 ile karşılaştırıldığında, artışlar sırasıyla yüzde 37 ve 64 oranında oldu. Bu yüzden tüm üreticilerin fuarda yeni ürünlerini sergilemek için oldukça fazla yer ayırması hiç kimse için şaşırtıcı olmadı. Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z1 veya LG G2 gibi geniş ekranlı bu akıllı telefonların pek çoğu diğer cihazlarla birlikte akıllı çözümler sunuyor. Artık sundukları iletişim olanaklarının yanı sıra, mobil ofis, mobil eğlence merkezi, sosyal ağ merkezi görevi de görmekte olan bu cihazlar sahip oldukları kameralarla normal kompakt fotoğraf makinelerine duyulan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Zaten bildiğimiz tablet serilerine ek olarak LG tarafından etkileyici 8.3 inç G-pad ürününün de kullanıcıların beğenisine sunulmasıyla daha küçük tablet modası da sona eriyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tablet ve akıllı telefonlar hayatımızdaki diğer cihazlar için adet bir ara birim görevini üstleniyor. Bundan birkaç sene önce mevcut olmayan bir ürün olmamalarına rağmen, artık hayatımızı ve elektronik dünyasını tamamen kaplamış durumda. Yavaş yavaş bilgisayarlı saat veya akıllı saat adı verilen yeni bir ürün türü de hayatımıza girmeye başlıyor. Samsung bu alanda Galaxy Gear ürününü kullanıcılara sunuyor. Mevcut akıllı telefon ya da tabletinizin bir eklentisi olarak da kullanabildiğiniz dokunmatik ekran ve sesli kontrol özelliklerine sahip bu saatle arama yapabilir, e-postalarınızı kontrol edebilir veya okuyabilirsiniz. Böylece birçok işlemi gerçekleştirmek için cihazı elinizde taşımanıza gerek kalmayacak.

Ekim 2013

57


PANASONIC VIERA WT600

ULTRA HD VE OLED Üretilen yeni teknolojilerle televizyon ekranlarından son derece etkileyici görüntüler elde edilmeye başlandı. Berlin’de gerçekleştirilen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (IFA) televizyon piyasasında gelecekteki gelişmelere dair ipuçları veriyor.

Y

akın bir gelecekte neredeyse bütün televizyonların Full HD olması bekleniyor. Bu teknoloji 1920 x 1080 piksellik çözünürlüğüyle kaliteli görüntü elde edilmesini sağlıyor. Görüntü kalitesinde yaşanan gelişmelerle birlikte televizyonların boyutları da büyüyor. Televizyon teknolojisindeki gelişmelere hep birlikte yakından bir göz atalım. Televizyonunuzun çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, gözlerinizin ekrandaki pikselleri ayırması da o kadar zorlaşıyor. Bu da daha kaliteli görüntü anlamına geliyor. UHD veya Ultra Yüksek Tanımlı adı verilen teknolojiyle 3840 x 2160 piksellik bir görüntü çözünürlüğü sunuluyor. Burada neredeyse 4000 yatay piksel, yani 4K

EN BÜYÜK EKRAN Sony, BRAVIA W85 modeliyle piyasadaki en büyük Full HD televizyonu sunuyor. X-Reality Pro görüntü işleme teknolojisi sayesinde, daha yüksek kontrast ve doğal renkler sağlanırken, 400 Hz’lik ekran yenileme hızı görüntü kareleri arasında daha yumuşak geçişler sunuyor. Akıllı telefonunuzla kontrol edebileceğiniz televizyonunuzda bu özelliği kullanarak program veya filmler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmanız çok kolay.

58

Ekim 2013

çözünürlük söz konusu. Bu teknoloji Full HD'den dört kat daha fazla ayrıntı anlamına geliyor. Dolayısıyla televizyonu çok yakından izleseniz bile, görüntüler ekstra bir derinlik kazanıyor ve canlıymış gibi görünüyor. Film ve spor müsabakaları izlemekten büyük keyif alanlar geleceğin bu çözünürlük standardına kendilerini kaptırabilir.

YENİ UHD TEKNOLOJİSİ

UHD televizyonların fiyat etiketleri şu anda yüksek rakamlarda seyretse de bu durum zamanla değişim gösterecek gibi görünüyor. Üreticilerin mevcut 84 inçlik modellerin yanında daha küçük ve daha makul fiyatlı modeller sunması bekleniyor. Yeni modeller 55 ile 65 inç arasında değişen ekran boyutuna sahip. Daha yüksek pazar payı elde etmek için üreticiler arasında sıkı bir rekabet söz konusu. Bu durum kullanıcıların lehine olup fiyatların daha aşağı seviyelere çekileceğine işaret ediyor. Panasonic TX-L65WT600E, LG 65LA9709, Toshiba 65M9363, LG 65LA9659 ve Sony KD-65X90005A gibi 65 inçlik UHD modellerin fiyatı, 65 inçlik en üst model HD televizyon fiyatının neredeyse iki katı. Bu kategorideki Philips 65PFL9709 sadece fiyat avantajıyla değil, aldığı EISA Ödülü’yle de öne çıkıyor. LG 55LA9709, Sony KD-55X9005A veya LG 55LA9659 gibi 55 inç boyutundaki modeller de en üst seviyedeki 55 inçlik Full HD modellerin yaklaşık iki katı bir fiyatla ürün pazarında yer alıyor. En uygun tercihlerden bir tanesi 58 inç büyüklüğündeki Toshiba 58M9363 modeli… Bu

www.mediamarkt.com.tr


Televizyon

« IFA TRENDLERİ

LG CURVED OLED TV

TOSHIBA 58M9363

bunlar henüz sadece prototip aşamasında. Ayrıca LG de bu alanda söz sahibi. Her iki marka da daha “eğimli” ekran tercih ediyor. Bu da televizyon dünyasındaki düz ekran modasının yerini bu “eğimli” modellerin mi alacağı sorusunu akla getiriyor.

EĞİMLİ EKRANLAR

modelle UHD teknolojisi en iyi Full HD model bir televizyonun fiyatına eşdeğer bir fiyatla sunuluyor. Toshiba'nın en son tableti olan 10,1 inç ekranlı Excite Pure’un televizyonla birlikte hediye olarak verildiği de göz önünde bulundurulacak olursa, bu televizyon sizin için oldukça avantajlı bir seçenek haline gelebilir.

Sinemalardaki eğimli perdelerden ilham alan LG, eğimli OLED ekranları tercih ediyor. Bu eğilim, televizyon seyrederken daha iyi bir seyir deneyimini garanti ediyor. Bu ekranlarda en çarpıcı görüntüyü ekranın tam karşısına oturduğunuzda elde ediyorsunuz. Bu eğimli tasarım modasına uygun olarak Sony de eğimli LED-LCD ekranlarını kullanıcılarının beğenisine sunuyor. IFA fuar alanının en etkileyici ürünüyse şüphesiz LG'nin 77 inçlik eğimli Ultra-HD OLED ekranıydı. Henüz bir prototip olmasına rağmen, televizyonun hayalleri süsleyecek bir ekrana sahip olduğu şimdiden söylenebilir. »

KUSURSUZ KONTRAST

IFA'da herkesin beklediği haber, OLED televizyonların piyasaya ne zaman sunulacağıydı. Bir süredir akıllı telefonlarımızda kullandığımız bu teknoloji artık büyük ekranlarda da yer almaya başlıyor. OLED'i bu kadar öncelikli yapan şey nedir, öncelikle bunu açıklayalım. Plazmada olduğu gibi, OLED (Organik Işık Yayan Diyot) teknolojisinde de her piksel kendi ışığını yayıyor. LCD'den farklı olarak burada ayrı bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulmuyor. Hiçbir piksel de olması gerekenden fazla ışık vermiyor. Diğer bir deyişle sonuçta mükemmel bir siyahlık elde ediliyor. Bu mükemmel siyahlık etkileyici bir kontrast ve çok gerçekçi görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Aynı zamanda görüntüyü OLED ekranında hangi açıdan izlediğiniz de bir sorun olmaktan çıkıyor ve resim kalitesi ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın, her zaman mükemmel hale geliyor. Bu teknoloji parlak renkler ve hızlı geçiş özelliğiyle aksiyon sahnelerinde dahi en yüksek netliğin elde edilmesine olanak tanıyor. Alternatiflerine göre OLED ekranlar oldukça ince bir yapıya sahip. Bu olumlu özelliğinin aksine, yüksek maliyetli olması gibi olumsuz bir tarafı da olan OLED teknolojisi her şeye rağmen plazmaların sonunu getirecek gibi görünüyor. Sony ve Panasonic de hayranlık uyandırıcı 4K OLED ekranlı televizyonlar üretmiş olsalar da

www.mediamarkt.com.tr

DAHA HIZLI HDMI Mevcut HDMI standardı (HDMI 1.4) bir süredir kullanılıyor. Bağlantıyı 4K içerik için kullanmak mümkün olsa da bu biraz sınırları zorlamak anlamına geliyor. Bu nedenle HDMI standardından sorumlu yetkili kuruluş HDMI konusunda bir güncelleme yapılmasına karar vermiş. Yeni standartla birlikte 4K için daha iyi destek sağlanıyor ve 21:9 geniş ekran formatı da destekleniyor. HDMI 2.0 aynı zamanda 32 çevresel kanal, HD Audio ve görüntüyle sesin arasında da daha iyi bir senkronizasyon imkânı sunuyor. Panasonic’in WT600 modeli, HDMI 2.0 ile mevcut durumda uyumlu olarak üretilirken, Sony ve Samsung da UHD cihazları için birer güncelleme sağlıyor.

BEKLENTİLERİN ÖTESİNDE Yüksek çözünürlüğü ve kusursuz ses performansıyla LG LA970V serisi televizyonlar beklentilerinizin çok ötesinde bir seyir deneyimi sunuyor. 8.3 milyon piksel kalitesinde HD’den tam 4 kat yüksek performans sağlayan televizyon, 55 ve 65 inçlik ekran seçenekleriyle satışa sunuluyor. Mükemmel bir 2D ve 3D görüntü kalitesine sahip LA970V, LG’nin yüksek teknolojili IPS paneliyle gerçeğe en yakın görüntüyü renk ve kontrast kaybı olmadan aktarıyor. Size de sevdiklerinizle televizyon izlemenin tadını çıkarmak kalıyor.

Ekim 2013

59


SONY PHILIPS MDR-10 M1

ULTRA HD VE OLED Berlin'de gerçekleştirilen IFA Fuarı'ndaki dikkat çekici konulardan biri, akıllı telefon ve tablet kullanımındaki yükselişin cihazların ses donanımını da etkilemesiydi. Dolayısıyla mobil cihazların ses kalitesi de insanların tercihlerinde etkili.

S

on yıllarda kulaklık setlerinde performans anlamında olumlu gelişmeler yaşanıyor. Günümüzde neredeyse hepimiz cep telefonuyla olan görüşmelerimizde ya da müzik dinlemek için bir, hatta iki kulaklık kullanıyoruz. Kulaklıkları aynı zamanda bir aksesuvar olarak da düşünen üreticiler, aynı kulaklığın farklı renklerdeki modellerini üretiyorlar. Bunun yanı sıra kulaklık setlerinde plastiğin yanında alüminyum, ahşap ve deri gibi oldukça şık ve dayanıklı malzemeler de kullanıyorlar. Dolayısıyla artık herkesin kendi tarzına uygun, işlevsel bir kulaklık seti bulması çok daha kolay.

ŞIK TASARIM Kablosuz hoparlörler yeni olmasa da Philips’in Fidelio SoundSphere DS9830W ürünüyle ortaya koyduğu yüksek performans göz ardı edilemez. Bu sistem kaliteli ahşap muhafazası, geniş ses aralığına sahip orta/bas hoparlörleri ve ayrı tiz modülleriyle hem tasarım hem de kalite olarak oldukça dikkat çekiyor. Ürün, müzik yayınlarını takip etmek için de oldukça ideal!

60

Ekim 2013

Konuyla ilgili IFA Fuarı'ndaki gelişmelere baktığımızda, üreticilerin farklı tarzlardaki kulaklıkları piyasaya sunma eğiliminde olduklarını gözlemliyoruz. Fuarda yer alan stantlarda, çeşitli markaların en son model kulaklıkları sergilenerek kullanıcıların beğenisine sunuldu.

ÖNCELİK KALİTE

Berlin’de gerçekleştirilen IFA Fuarı’nda dikkat çekici konulardan biri de ses kalitesiydi. Bildiğimiz gibi kulaklıkların ses kalitesi modeller arasında ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Çoğu üreticinin yeni model ürünlerde kalite konusuna daha fazla önem verdiğini görüyoruz. IFA'da dikkat çeken bir diğer noktaysa, akıllı telefonlara kablosuz olarak bağlanabilme özelliği bulunan Bluetooth kulaklıkları. Fuarda çok daha kolay kurulum sağlayan NFC (Yakın Alan Bağlantısı) çipi içeren modeller de stantlardaki yerlerini aldılar. Bu modelde bir kulaklık kullanırken yapmanız gereken tek şey, akıllı telefonunuzdan kulaklık setini seçmeniz ve kulaklıkla bağlantı sağlamanız.

YENİ TREND

Bundan birkaç yıl öncesine kadar genel eğilim, oturma odasına 5.1 veya 7.1 çevresel ses sistemleri kurarak sinema etkisi oluşturmak yönündeydi. Belki de kablolar konusunda eşlerden gelen yoğun protestolar neticesinde bu alışkanlık yavaş yavaş ortadan kalkmaya

www.mediamarkt.com.tr


Ses

PHILIPS FIDELIO E5

başladı. Fazla kabloyla boğuşmak zorunda olduğunuz bu seçeneğin dışında da televizyonlardan yüksek performansta ses elde etme şansınız mevcut. Bilindiği üzere çok şık ve ince bir tasarımı olmasına karşın, günümüzde televizyonlardan elde edilen ses gücü hâlâ kısıtlı durumda. Oldukça şık çevresel ses sistemlerini satın almak bugün de mümkün, fakat IFA'da temel olarak yenilikçi “sound bar” (ses çubuğu) ses kolonları daha dikkat çekici olanlar arasındaydı. Bu ses sistemlerinde televizyonun üzerine veya altına yerleştirilen uzun bir hoparlörle ayrı bir derin bas hoparlörü bulunuyor. Bu setler kablosuz olduğundan, bunları oturma odanızda görülmeyen bir yere dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Berlin'de gerçekleştirilen fuarda, çeşitli üreticilerin sunduğu inanılmaz ses çıkış gücüne sahip ses sistemlerini görme fırsatımız da oldu. Televizyon sehpalarına yerleştirebileceğiniz, oldukça zor fark edilecek incelikteki cihazlar bunlardan biri. Bu sistemlerin en büyük avantajı çok yer kaplamamalarının yanında kaliteli ses çıkışı sağlamaları. Geniş ürün yelpazesinde yer alan bir diğer alternatif de sanal çevresel ses oluşturmaya yönelik oldukça güçlü teknolojiler. Kısacası bu ses sistemleriyle izleyeceğiniz aksiyon filminde aksiyonun içinde yer alabilir ve kendinizi filmde olup bitenlerin bir parçasıymış gibi hissedebilirsiniz!

KOMPAKT SES KOLONLARI

Çok yüksek ses çıkışlarına sahip donanımlar, örneğin yatak odasında kullandığınız daha küçük televizyonlarınız için uygun olmayabilir. Neyse ki bu durum artık değişiyor. Panasonic ve Denon’un da dahil olduğu çok sayıda firma küçük televizyonlara

www.mediamarkt.com.tr

« IFA TRENDLERİ

SONY HT-ST7

bağlanabilen kompakt ses kolonları (sound box) sunmaya başladı. Bu ürünler artık çok daha küçük üretiliyor ve dolayısıyla çok daha az yer kaplıyor. Philips'in Fidelio E5 ile sunduğu heyecan verici çözüm, herkese uygun olabilecek gibi görünüyor. Bu markanın EISA ödüllü HTL9100 modelinde, ses kolonu bağlantılarını çıkararak cihazı ayrı bir kablosuz hoparlör olarak da kullanabilirsiniz. Şayet bu ses sistemini film izlemek için kullanıyorsanız, çevresel ses ortamı oluşturabilmeniz de mümkün. Fidelio E5 ile televizyonun sağına ve soluna yerleştirebileceğiniz iki hoparlör ve basları olağanüstü şekilde hissedebileceğiniz ayrı bir derin bas hoparlörü sunuluyor. Oldukça şık bir dizayna sahip bu hoparlörün gizli bir özelliği de bulunuyor. Ufak bir mandal aracılığıyla hoparlörün üst tarafını kaldırdığınızda, çevresel ses elde etmek için kullanabileceğiniz iki uydu hoparlöre sahip olabilirsiniz. Televizyonda film seyrederken bunları yanınıza veya koltuğunuzun arkasına yerleştirebilir ve çevresel sesin keyfini çıkarabilirsiniz. »

DAHA İYİ SES Bu yılki IFA ‘da birçok marka tarafından ‘192 KHz/bit’ adeta bir sloganlar olarak kullanıldı. Dijital ses kayıtları için bir referans olarak kullanılan bu değer aynı zamanda ses kalitesinin CD kayıtlarından çok yüksek olduğu anlamına geliyor. Bu kalitede müzik sadece jaz ve klasik müzik için kullanılıyor fakat gelecekte diğer müzik alanlarında da bu ses sisteminin yerleşmesini bekliyoruz. Büyük müzik şirketlerinin bu kalitede çalışmalar yapacakları ön görülüyor. Bu anlamda sadece ses sistemleri değil akıllı telefonlar, tabletler ve kulaklıklar da bu gelişmeler için kendini hazırlıyor.

İDDİALI PERFORMANS Çok uzun bir dönem ses cihazları konusunda liderlerden olan Sony, MD R-10 kulaklıklarıyla adından söz ettirmeye devam edecek gibi. Kırk milimetrelik dinamik neodmiyum sürücüsünün sağladığı güç, her türlü iniş ve çıkışla birlikte, titreşimli bas seslerini duyabilmenize de olanak tanıyor. Sony, üstün ses deneyimi için bütün hünerlerini ortaya koymuş.

Ekim 2013

61


SAMSUNG

BÜYÜK, DAHA BÜYÜK IFA Fuarı’nda bu sene, önceki senelerin aksine akıllı telefonlarla tabletlerdeki heyecan verici gelişmeler de tüketiciye tanıtıldı. Yeni bir akıllı telefon veya tablet almayı düşünenler, geliştirilen özellikleriyle artık daha fazla eğlenebilecek!

I

FA Fuarı’nda akıllı telefon stantları arasında ön plana çıkan model hiç şüphesiz Samsung Galaxy Note 3 oldu. Model numarasından da anlaşılacağı gibi, serinin üçüncü nesli olan bu akıllı telefon ilk versiyonu da dahil tüketiciye en geniş seçenekleri sunuyor. "Phablet mi?" dediğinizi duyar gibiyiz. Kulağa biraz tuhaf geldiği bir gerçek! “Phablet” sözcüğü telefon (phone) ve tablet kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış. Phablet’i aslında büyük bir telefon gibi düşünebilirsiniz. İlk bakışta telefon olarak tutmak zormuş gibi görünse de aslında büyük ekranı sayesinde

DERİ ARKA TARAF Samsung Galaxy Note 3'ün arka tarafının boydan boya deri kaplı olması göze çarpan ilk özelliği. Artık ucuz plastik görünümlü bir telefondan daha fazlası gibi görünüyor. Böylece Galaxy Note 3, elinizde daha az kayıyor ve çok daha dayanıklı. Ayrıca bu cihazın 1080p bir ekranında, her şeyi kesintisiz olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

62

Ekim 2013

oldukça kullanışlı olabilir. Hem e-posta okumak, siteleri ziyaret etmek gibi önemli işleriniz için hem de oyun oynamak, sohbet etmek ya da Facebook’a girmek gibi eğlence amaçlı kullanmanız keyifli olabilir. Bir tablet olarak da yararlanabileceğiniz cihazdan rahatlıkla telefon görüşmesi de yapabilirsiniz.

HERKESİN ZEVKİNE UYGUN

İnsanların aklındaki temel sorulardan biri hiç şüphesiz hangi akıllı telefon boyutunun kendileri için uygun olduğu. IFA Fuarı’nda da tanıttıkları ürünleriyle Asus ve Samsung, bu sorunun cevabının “sizin tercihiniz” olduğunu gösteriyor! Çok sayıda marka birbirinden büyük ekranı olan akıllı telefonlar sunmasına rağmen, Asus ve Samsung’u sunduğu seçeneklerle nicelik olarak geçemediler. Galaxy Note, Samsung'un sunduğu en büyük akıllı telefon sınıfını temsil ediyor, ancak çok daha değişik ve daha küçük Galaxy modellerini bulmanız da mümkün. Galaxy Note 3, Berlin'de düzenlenen bir etkinlikte Galaxy Gear saati ve Galaxy Zoom akıllı telefonuyla birlikte lanse edildi. Galaxy Note 3 bu tasarım çizgisindeki en güçlü örnek olmasının yanında, diğer Galaxy akıllı telefonlardan biraz daha farklı. Bu modelin arka tarafı boydan boya tamamen deriyle kaplı. Dolayısıyla bir Galaxy Note 3’ü elinizden kayıp düşürme

www.mediamarkt.com.tr


Akıllı telefonlar ve tabletler

« IFA TRENDLERİ SONY

HTC ONE MINI

FULL HD

ihtimaliniz oldukça azalıyor. Bu cihazın 5,68 inçlik ekranı, oldukça başarılı bir model olan Galaxy Note 2'nin 5,5 inçlik ekranından biraz daha büyük. Akıllı telefonların kenarları inceldikçe, ekranları biraz daha genişliyor. Böylece ekranıyla daha fazla alan sunan, ancak bunu yaparken hantal veya ağır olmayan bu cihazla hayatınız daha da kolaylaşıyor. Piyasaya yeni sunulan Sony Xperia Z veya LG G2 gibi modeller de aynı şekilde üretilmiş cihazlar ve bize de sadece bu yaklaşımı alkışlamak düşüyor. Asus firması ise, “telefon” ve “tablet”in artık birbirinden ayırt edilmesi gerektiğine inanıyor. Firma bu “soruna” piyasaya sunduğu dört mobil cihazla çözüm getiriyor. Bunlar en küçükten en büyüğe doğru 6, 7, 8 ve 10 inç ekranlı cihazlar. İlk ikisi akıllı telefon olarak işlev görürken, diğer ikisi birer tablet. Ekran söz konusu olduğunda, yeni Fonepad Note 6 modeli 1920 x 1080 piksel çözünürlüğüyle şüphesiz en iyisi.

Akıllı telefon ve tabletlerde 1920 x 1080 piksel çözünürlüğündeki ekranların kullanımı gün geçtikçe artış gösteriyor. Modern bir Full HD televizyonla aynı çözünürlüğün kullanılması bir tesadüf değil. Bu özelliğiyle video dosyalarınızı mobil bir cihaz üzerinden, bilgisayarınızda dönüştürmenize gerek kalmadan, oturma odanızda izlediğiniz bir kalitede izleyebiliyorsunuz.

ÜSTÜN

Sony ve LG'nin IFA Fuarı’nda sunduğu cihazların temel özelliği yeni, çekici ve üst sınıf ürünler olmaları. Sony'nin Xperia Z1 modeli, oldukça rağbet görmüş olan Xperia Z'nin daha da geliştirilmiş bir tasarımı. Z1 modelinin özellikleri bir önceki modelle aynı; bu cihaz da çok hızlı, güzel bir ekrana sahip ve ne su ne toz geçiriyor. Sony, şık ve kendine özgü minimalist Japon tarzını korurken, iyi bir fotoğraf makinesine özgü özellikleriyle de öne çıkıyor. Android'li Xperia Z1 sahip olduğu yirmi megapiksel ile muhtemelen piksel sayısı açısından piyasadaki en zengin akıllı telefon.

GERİ DÖNÜŞ

IFA Fuarı, LG için önemli anlara ev sahipliği yaptı. Marka, mobil cihazlar konusunda uzun süredir etkin olmasına rağmen geri planda kalmayı tercih etti, ancak bu durum artık sona eriyor, çünkü LG sunduğu G2 modeli ile en üst sınıf cihazlara yönelik bir adım atıyor. Bu akıllı cihazın 1920 x 1080 çözünürlüğünde 5,2 inçlik bir ekranı var. Bu akıllı telefon Android 4.2.2 sistemiyle çalışıyor ve Qualcomm'un 2,26 GHz’lik dört çekirdekli işlemcisine ve 2 GB RAM donanımına sahip. LG’nin ürünleri arasında yıllar sonra bir tabletle karşılaşmak

www.mediamarkt.com.tr

herkes için hoş bir sürpriz olabilir. G-Pad 8.3 adı verilen bu tabletin IPS teknolojisiyle üretilen 8,3 inçlik bir ekrana var, hafif ve kompakt bir cihaz. Bu, daha güzel renkler ve geniş izleme açıları anlamına geliyor ki buna kim hayır diyebilir? »

ÇOK YÖNLÜ IFA Fuarı’nda, Sony uzun süredir “Honami” kod adıyla anılan, amiral gemisi Xperia Z1 akıllı telefonunu tanıttı. Bu modelde kameraya oldukça fazla özen gösterilmiş. 1920 x 1080 piksel çözünürlükte, 5 inçlik bir ekranı olan ve Xperia Z'nin yeni nesil modeli olan bu cihaz 8,5 milimetre kalınlığında ve 170 gram ağırlığında. Önceki modeli gibi, Z1 de su ve toz geçirmiyor.

Ekim 2013

63


YENİ FOTOĞRAF TEKNO Son teknoloji ürünü fotoğraf makinelerinin yanında klasik makinelerin de sergilendiği IFA Fuarı’nda geleneksel fotoğraf makinesi markaları çok fazla ilgi görmedi. Sadece hazırlanan konseptlerle tüketicinin ilgisini çekmek mümkün olabildi.

B

u yıl IFA'da ilgi çeken şeyler klasik olmayan fotoğraf makineleri ve video kameralar oldu. En son teknolojileri içeren birkaç ilginç kompakt cihaza rastlansa da temel olarak odaklanılan konu, biraz daha ilginç görünen farklı şekillerdeki cihazlar oldu. Bu durum özellikle video kameralarda öne çıktı. Klasik el kameraları artık çok daha az kişinin ilgisini çektiğinden, fuarda da çok revaçta değildi. Akıllı telefonlarla dijital fotoğraf makinelerinde daha iyi görüntü işlemcilerinin kulla-

HER AN YANINIZDA Ekstrem spor severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan “giyilebilir” kameralar ailesine Panasonic’ten yeni bir üye geliyor! Panasonic HX-A100 kamera, outdoor aktivitelerinizin her anını kayıt altına alabileceğiniz harika bir cihaz. Su geçirmez özelliği bulunan bu cihaz, 1/4.1" BSI MOS sensörüyle çektiği görüntüleri Wi-Fi ile kolayca paylaşmanıza olanak sağlıyor.

64

Ekim 2013

nılması da eskiye oranla rağbet görmemesinde bir diğer etken. Kullanılan bu teknolojiyle birlikte çok yüksek kalitede video ve fotoğraf elde etmeniz mümkün. Fuarda en çok ilgi gören ürünlerden biri de aksiyon kameralarıydı. Bunlar kullanacağınız çeşitli aksesuvarlarla kask, sele veya arabaya bağlayabileceğiniz küçük kameralar. Aksiyon kameralarının çoğu su geçirmez özellikte ve darbelere karşı dayanıklı. Böylece bunları her yerde, zorlu koşullar altında dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Keşfedeceğiniz bu mini kameraları dağda bisikletle gezerken veya snowboard parkurunda yaşanan heyecanlı aksiyon sahnelerini çekmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. IFA Fuarı’nda Panasonic ve Sony'nin ürettiği ilginç modeller tüketicinin beğenisine sunuldu. Küçük boyutlu olmalarına rağmen sunduğu kalite baz alındığında, hiç de küçümsenecek gibi değiller. Eğer bu konuya özel bir ilgi duyuyorsanız, kamera seçiminde yaptığınız etkinliklere uygun aksesuvarları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

HER ZAMAN ÇEVRİMİÇİ

İnsanlara bir fotoğraf makinesi çizmelerini söyleseniz, büyük çoğunluğu kâğıdın üzerine bir dikdörtgenle içine bir daire çizecektir. Ancak artık işlemciler ve makine bileşenleri iyice küçülmüş

www.mediamarkt.com.tr


Fotoğraf ve video

« IFA TRENDLERİ

SONY QX100

SONY QX10

LOJİLERİ olduğundan, fotoğraf makinelerinin görüntüleri de farklılaşmaya başlıyor. Sony, Cyber-shot DSC-QX10 ve DSC-Q100 modelleriyle bu konuda fotoğraf makinelerinde farklı bir çizgiyi yansıtıyor. Bu makinelerin belirli bir uzaklıktan iki ayrı merceği varmış gibi görünse de aslında optik zumlu, eksiksiz iki fotoğraf makinesi. Sony, Cybershot DSC-QX fotoğraf makineleri WiFi aracılığıyla akıllı telefon veya tablete bağlanarak bu konuda kolay bir çözüm sunuyor. Böylece cihazın ek özellikleri de kullanılabiliyor. Fotoğraflar akıllı telefonunuza otomatik olarak kopyalanıyor, böylece çektiğiniz güzel kareleri aileniz veya arkadaşlarınızla anında paylaşabiliyorsunuz. Fotoğraf makineleri bir bağlantı parçasıyla birlikte sunuluyor. Böylece bunları akıllı telefonunuza takabiliyor ve makineyi iki metreye varan bir uzaklıktan yönetebiliyorsunuz. Ürünle birlikte sunulan bu aparat, anlarınız için çok şık bir çözüm sunuyor. İster arkadaşlarınızla güzel bir partide olsun, ister hayvanat bahçesine yapılan bir gezide veya bir konserde olsun, günümüzde herkes fotoğraf çektiğinde, bunları hemen paylaşmayı istiyor. Bunun da doğal bir sonucu olarak akıllı telefonlar popüler cihazlar haline geliyor. Ancak bu telefonlar genellikle sınırlı kalitede fotoğraf çekme performansı sağlıyor. Gerçekten iyi bir zuma sahip olan telefon sayısı çok fazla değil. Sony’nin sunduğu oldukça hafif ve kompakt fotoğraf makineleriyle fotoğraflarınızı hiç tereddüt etmeden rahatlıkla paylaşabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda bu makinelerle akıllı telefonunuz arasında kolayca bağlantı kurabilmeniz de mümkün.

TABLET VE AKLLI TELEFONLAR

Fotoğraf makinesi üreticilerinin farkında olduğu bir diğer konu da fotoğraf makinelerinde uzaktan bağlantının olması gerektiği yönünde. Akıllı telefon yerine fotoğraf makinesi kullanmayı tercih edenler

www.mediamarkt.com.tr

4K VİDEO KAMERALAR

için bu özellik oldukça önem taşıyor. Bu sebepten dolayı birçok kamerada WiFi bulunuyor. Dolayısıyla akıllı telefon kullanıcıları için cihaz daha çekici bir hale geliyor. Bu sayede fotoğraflar basit bir şekilde telefon veya tabletlere yollanıp sosyal medyada paylaşılabiliyor. Yakın alan iletişimi (NFC) sayesinde de kolaylıkla bağlantı kuruluyor. Ayrıca videoları oynatmak veya yazıcıdan çıkarmak da oldukça basit bir hale geliyor. »

Halihazırda Ultra HD görüntü kalitesi sunan çok sayıda televizyon piyasaya sunulmuş durumda. Şu anda mevcut olan temel sorunsa, televizyonda Ultra HD çözünürlüğü destekleyen çok fazla içeriğin olmaması. Televizyon kanallarında ve filmlerde bu kaliteyi elde etmek için biraz daha beklemeniz gerekecek. Bu kaliteyi elde etmek için kısa vadede mümkün olan seçenek kendi çekeceğiniz filmler. Henüz prototip aşamasında olsa da IFA'da bazı 4K video kameralar da teşhir edildi. Hem Panasonic hem de Sony firmaları 4K kameralarını yakında satışa sunacaklarını belirtti.

KABLOSUZ MERCEK Sony, IFA'da devrim niteliğindeki mercek fotoğraf makinesi Cyber-shot DSC-QX10'u sundu. Bu kablosuz mercek akıllı telefonunuzla da bağlantı kurabiliyor. Bu ürünle akıllı telefonunuzu bir anda 10x optik zum özellikli, 18 megapiksellik bir fotoğraf makinesine dönüştürmeniz mümkün. Kablosuz bağlantı kurabilmek için merceği NFC uyumlu bir akıllı telefonunun yakınına getirmeniz yeterli olacaktır.

Ekim 2013

65


LENOVO IDEAPAD YOGA

HİBRİT BİLGİSAYARLAR IFA Fuarı'nın bir bölümü masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara ayrılmıştı. Bu yıl öne çıkanlar ekrandaki ekstra piksel sayıları, uzun süreli pil ve Windows 8.1 oldu. Acaba bu, BT dünyasında yeni bir çığır açılacağı anlamına mı geliyor?

W

indows 8 için 18 Ekim'de Windows Blue adıyla yayınlanacak olan güncelleme Windows 8.1’i bir anda IFA’nın en çok konuşulan konusu haline getirdi. Bu yeni sürümün ardından dizüstü bilgisayar ve diğer BT cihaz üreticileri yeni ürünlerini bu yeni Windows sürümüyle uyumlu olacak şekilde hazırlıyorlar. Peki, Windows 8.1'i bu kadar özel kılan nedir? Her şeyden önce, kullanıcılardan alınan geri bildirimler dikkate alınarak Windows 8'in menüleri ciddi oranda değiştiriliyor ve Windows 8 arayüzünün kullanıcıların alıştığı şekilde olması amaçlanıyor. Bununla klasik Windows arayüzünü kullanmaya alışmış olan

RUHSAL ESNEKLİK Lenovo Ideapad Yoga 2 Pro ürünü ile oldukça etkileyici bir kombinasyonu sunuyor: Dizüstü bilgisayar, tablet, Windows 8 ve yüksek çözünürlüklü bir ekran. Cihazın esnek tasarımı çok sayıda farklı kullanım senaryosunun uygulanmasına olanak veriyor. Ayrıca 3200 x 1800 piksellik ekran çözünürlüğü de gözleriniz için tam bir ziyafet sunuyor.

66

Ekim 2013

kullanılması geri kazanılması hedefleniyor. Ayrıca çok sayıda yeni uygulama ve ek özellikler bu yeni sürümü daha ilginç bir hale getiriyor. Windows 8 artık NFC, Miracast ve yüksek ekran çözünürlüklerini de destekleyebiliyor.

NE KADAR ÇOK, O KADAR DAHA İYİ

Geçtiğimiz yıl olağandışı bir gelişme yaşandı: Tabletlerin çoğu tipik bir dizüstü bilgisayardan daha fazla sayıda pikselle üretilmeye ve bu cihazlardan daha net görüntüler elde edilmeye başlandı. Neyse ki bu dengesizlik artık sona eriyor ve her geçen gün daha çok sayıda üretici çok yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip dizüstü bilgisayarları piyasaya sürmeye devam ediyor. Artık 2560 x 1440 veya 2880 x 1800 piksel gibi çözünürlükler sıradan kabul edilebilir. Böyle bir ekranı gördüğünüzde etkilenmemeniz mümkün değil. Metinler son derece net görüntülenirken gözleriniz yorulmuyor ve ekrandan görüntü özellikleri kolayca seçilebiliyor. Masaüstü bilgisayarları tercih edenler de bu özellikler için çok uzun bir süre beklemeyecek gibi görünüyor. IFA Fuarı'nda daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıda dokunmatik özellikli monitör de tüketicilere sunuldu ve bu yeni neslin daha iyi çalıştığı görüldü.

www.mediamarkt.com.tr


Bilgisayar&I IT

« IFA TRENDLERİ SONY VAIO TAP 21

SONY VAIO TAP 11

SURFACE PRO ÖRNEKLERİ Geçen yıl Microsoft ayrılabilir ekranıyla tam işlevli bir Windows 8 dizüstü bilgisayarı olan Surface Pro'yu piyasaya çıkardı. Böylece bu cihazı bir tablet olarak da kullanabilirsiniz. Surface Pro modelini bulmak zor olsa da çoğu marka bu Microsoft bilgisayarını örnek alarak kendi özel modellerini piyasaya sürdü. Bunlara çok sayıda yeniliğin de eklenmesiyle oldukça dikkat çekici cihazlar ortaya çıktı.

ESNEKLİK

Bu bir monitör mü? Bir tablet mi? Yoksa bir dizüstü bilgisayar mı? Bir bilgisayar satın almadan önce dikkat edilecek konular artık biraz daha farklı. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda daha güçlü donanımlar kullanılıyor ve pil ömrü sorunu da ortadan kalkıyor. Günümüzdeki hibrit dizüstü bilgisayarlar bu açıdan oldukça uygun, çünkü bunlarla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Açtığınız zaman katlanabilen ekranlara sahip modeller sayesinde çok basit bir hareketle masa üstünde kullanabileceğiniz bir cihaz elde edebilmeniz mümkün. IFA Fuarı'nda Sony ve Lenovo tarafından üretilenler dahil olmak üzere, bu tür hibrit cihazlar oldukça dikkat çekti. Lenovo’nun en yeni hibrit bilgisayar serisi IdeaPad Yoga 2 adını taşıyor. Gösterişli renkleri, hafifliği ve 3200 x 1800 piksel çözünürlüklü 13 inçlik ekranı nedeniyle fuar ziyaretçileri bu yeni dizüstü bilgisayarı incelemek için birbiriyle yarıştı. Masaüstü bilgisayar almayı tercih edenler için de yeni ve ilginç seçenekler sunuldu. Özellikle hepsi bir arada bilgisayarlar yerden oldukça fazla tasarruf sağladıkları için ilgi çekti. Bunlar DVD veya Blu-ray

www.mediamarkt.com.tr

sürücüleri de dahil olmak üzere, tüm bilgisayar bileşenleri ekranın içinde yer alacak şekilde üretiliyor. HP Envy Recline serisi bu hepsi bir arada modeller için oldukça iyi bir örnek: Şık, tarz sahibi ve dokunmatik ekran kullanımıyla son derece modern. »

TABLET ÜSTÜ Sony VAIO Tap 11 yarı tablet yarı dizüstü bilgisayar olan hibrit bir cihazdır. Manyetik klavyesi sayesinde bu tableti her yere götürebilir ve verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilirsiniz. Klavyesi, yoldayken otomatik olarak tabletinizi şarj eden ek bir pil içeriyor.

Ekim 2013

67


DAHA FAZLA KOLAYLIK IFA Fuarı’nda sadece televizyonlar, ses cihazları değil, beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri de geniş yer buldu. Bu bağlamda firmalar, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda pek çok yeniliği sunma imkânı buldular.

K

lasik ev aletleri, IFA Fuarı’nda ses ve video ürünlerinden tamamen ayrı bir alanda sergilendi. Beyaz eşyalar, ev aletleri ve elektrikli küçük aletler artık diğer fuar organizasyonlarında da daha sık görülüyor. Bu durumun temel nedenlerinden biri, öncelikle ses ve video teknolojileri dünyasında söz sahibi olan büyük markaların pek çoğunun beyaz eşya ürünleriyle de öne çıkmaya başlaması. Ev aletleri ve elektrikli küçük ev aletleri konusunda zaten faaliyet gösteren LG ve Panasonic gibi markaların yanı sıra, şu an birçok firma da bu ürünlere ağırlık vermeye başladı. Sektörde bu cihazlara ağırlık verilmesi, kullanıcılara

MÜKEMMEL YIKAMA İKİLİSİ Miele W1 ve T1 çamaşır/kurutma makinesi kombinasyonuyla yıkadığınız çamaşırlardan mükemmel sonuçlar elde etmeniz artık mümkün. Makinenin özel petek yapılı tamburu sayesinde, tambur yüzeyi ile hassas kıyafetler arasında petek şeklinde koruyucu bir su tabakası meydana geliyor ve böylece kıyafetlerinizin yıpranmasının önüne geçebilir ve çamaşırlarınızın daha az kırışmasını sağlayabilirsiniz.

68

Ekim 2013

birçok seçeneğin sunulmasına olanak sağlıyor. Firmalar arasındaki rekabet, birbirinden daha fonksiyonel ve gelişmiş cihazların tasarlanmasını da beraberinde getiriyor. Ayrıca bu firmaların ürettiği ürünler özellikleri ve tasarım açısından bilinen Avrupa markalarından farklılıklar gösteriyor. Bir tüketici olarak daha fazla seçeneğinizin olması kulağa oldukça hoş geliyor.

TAVSİYELER

Buna ek olarak televizyonlarla ses cihazlarındaki trendler, kendini beyaz eşyalarda da göstermeye başlıyor. Bu cihazların akıllı telefonlarla birlikte kullanılma oranı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Bu cihazlar, yıkama programları konusunda yardımcı olacak bir uygulamadan makinenin akıllı telefon aracılığıyla programlanıp çalıştırılmasına kadar, kullanıcıya çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Bu işlevselliği artırılmış ürünler şu an çok yaygın olmasa da IFA Fuarı’ndaki tasarımlar bu yönde ilerlemenin olacağını gösteriyor. Örneğin LG gibi güçlü isimlerin “bağlı olma” konusuna büyük önem verdiği görülüyor. Bosch, Siemens ve Miele’nin de “akıllı beyaz eşyalar” kavramına inandıklarını gösterdikleri tasarımları mevcut. Siemens ise IFA’daki “Bağlanabilirlik ve Yakınsaklık” konsepti kapsamında yaptığı yeniliklerin yanı sıra, çeşitli ev aletlerinin kontrol edilmesini sağlayan bir uygulamayı da tüketicilerin beğenisine sundu. Philips ise bu konuda oldukça iddialı

www.mediamarkt.com.tr


Ev aletleri

« IFA TRENDLERİ SIEMENS

TORBASIZ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGELER

olduğunu göstererek yakın gelecekte her ev aletinin kendi uygulama sistemi olacağı görüşünü savunuyor. Fuarda firma, HomeCooker Next ile “hepsi bir arada” pişirme cihazını tüketicilerin beğenisine sundu. Bu cihazla siz bir tarif seçtiğinizde, cihaz seçtiğiniz tarife göre kendini programlıyor. Elbette malzemeleri sizin eklemeniz gerekiyor.

EKO

Firmalar hem çamaşır makineleri hem buzdolaplarında ekonomik çalışma konusunda sınır tanımıyorlar. Bu tür ürünlerde bir ilerleme kaydedildiğinde, hemen herkesin evinde bu yeni teknolojiler yer almıyor. Dolayısıyla bir çamaşır makinesi veya buzdolabı alırken doğru seçimin yapılması konusu daha da önem kazanıyor. Doğru tercih yapmak içinse, tüm modellerle özelliklerini bilmek daha çok ehemmiyet kazanıyor. Bu bağlamda IFA Fuarı’nda firmalar tüketicilere yeni geliştirdikleri ürünleri undular. Miele ve Siemens, ürettikleri çamaşır makinesi modellerini sunarken, Siemens’in IQ800 EcoStar modeli, A+++ etiketi için gerekli olandan % 50 daha fazla verimlilik sağlayarak diğer ürünler arasından öne çıkıyor. Şu an bütçenizi aşabilecek bu ürünlerin fiyatları, tıpkı arabalar gibi, insanların daha fazla bu ürünleri talep etmesi ve bu ürünlerin daha çok tüketilmesiyle orantılı olarak düşecektir. Ekonomik ev aletlerinin geliştirilmesi pek çok markanın gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Bu sayede gerçekten cazip yeniliklerin de ortaya çıktığını görüyoruz. Daha az su ve elektrik harcayan yeni çamaşır yıkama programları veya çamaşıra göre uyarlanan yıkama programları buna örnek olarak verilebilir. Buzdolapları açısından bakılacak olursa, daha kullanışlı ve çevreye dost tercihler yapılabilir. IFA Fuarı’nın ana kapısı üzerinde ek küçük kapıları olan çok sayıda büyük buzdolabı modelinin olması da göze çarpan detaylar arasında. Dolayısıyla örneğin bir kutu süt almak için bütün buzdolabını açmanıza gerek kalmayacak.

KÜÇÜK AMA İYİ

İnsanların küçük ev aletleri konusundaki beklentileri, hayatlarını daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırmalarını sağlayacak ürünlerdir. Bu cihazlarda yeniliklerin olmayacağını ve birbirle-

www.mediamarkt.com.tr

rinden farklı olmadıklarını düşünebilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle değil! Örneğin Panasonic daha iyi su kullanımı sağlayan yeni bir ürün serisini tüketicilerin beğenisine sunuyor. Kurutma esnasında nemlendirme de yapan saç kurutma makineleri veya buhar üreten saç şekillendirme cihazları da sizi şaşırtacak nitelikte. Dikkat çekici diğer bir nokta da espresso makinelerinin artık lüks bir eşya olmaktan çıkmış olması ve artık üzerlerinde daha çok sayıda yüksek teknoloji ürünü parçaların bulunması. Mesela sizi yüzünüzden tanıyan ve sizi gördüğünde kahvenizi istediğiniz kıvamda sunan bir espresso makinesine ne dersiniz? Artık sabahları mahmur mahmur dolanırken düğme aramak zorunda değilsiniz! »

Dyson, bizleri torbasız elektrikli süpürgelerle tanıştıran ve bu ürünü yaygınlaştıran ilk marka olmasına rağmen birçok firma da ürünlerinde bu özelliği geliştirmeye başladı. Artık neredeyse her markanın torbasız bir elektrikli süpürgesi var ve bu rekabetin getirdiği çeşitli avantajlar da tüketiciye yeni seçenekler sunuyor. En azından uygun elektrikli süpürge torbasını bulmak için oradan oraya dolaşmanıza gerek kalmıyor.

KENDİ KENDİNİ TEMİZLER Fuarda Siemens, ısı pompalı IQ800 Blue Therm hava nem gidericisini tanıttı. Hem nemden kurtulurken hem de enerji tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. IQ800, yoğuşturucusunu otomatik olarak temizleyen dünyanın ilk hava nem giderme cihazı aynı zamanda. Bu sayede cihazın kullanım ömrü boyunca enerji tüketiminiz de hep aynı kalıyor.

Ekim 2013

69


SES VE GÖRÜNTÜ

» Evin her yerinde müzik

SESli yayıN Üzerinde çok düşünecek vaktiniz olmasa da video ve ses cihazlarınızın kitapçıklarında ses yayını başlığına rastlamışsınızdır. Peki, yayın yapmak aslında ne anlama geliyor ve nasıl yayın yapılıyor?

E

skiden yayın, internet radyoları üzerinden yapılıyordu. Artık, yayın yapmak için dosyalarınızın bir cihazda toplanmış ve arşivlenmiş olması gerekiyor. Yayın yapmak içinse bu arşive erişebilir olmanız yeterli. Sadece tek bir tuşla web sayfası üzerinden müzik, film yayını yapabilirsiniz. Yayın yapmak için öncelikle bir ağınızın olması gerekir. Bu, internet veya ev ağınız olabilir. Daha önce ismini duymuş olabileceğiniz Juke, Deezer, Rdio, Pandora, Sony Music Unlimited, Google Play Music gibi müzik hizmeti veren internet kanalları abonelik sistemi uygular. Böylece abone olmak için sabit bir ücret ödeyerek, çok büyük bir müzik arşivinden sanatçıya veya listelere göre müzik seçimi yapabilirsiniz. Bu tür yayınların radyo yayınlarından farkı, dinleyicilerin istedikleri parçaları dinleyebilmesidir. Bu şekilde yayın yapmanın kullanışlı olduğu söylenebilir, çünkü dosyayı indirmenize gerek kalmadan kolayca erişip dinleyebilirsiniz. Böylece arşivin herhangi bir cihaza kopyalanmasına gerek olmadan arşivi çok sayıda kişi aynı anda kullanabilir. Günümüzün gelişmiş medya oynatıcılarında bile yüksek kalitede milyonlarca şarkıyı düzenlemek ve kolayca aranabilir bir hale getirmek kolay olmayabilir. Bu işlemi WiFi veya 3G gibi bir ağ bağlantısı aracılığıyla ve doğru uygulamalar kullanarak yapabilir ve akıllı telefonunuz üzerinden arşivle bağlantı sağlayabilirsiniz.

İç mekânlar

Evde kendi müzik yayınızı yapmak, eğer aileniz kalabalıksa veya müzik arşiviniz büyükse son derece kullanışlı bir çözüm olabilir. Üstelik evinizden yayın yapmakla müzik yayını hizmeti veren bilinen diğer kuruluşların yaptığı iş hemen aynıdır: Müzik tek bir merkezde depolanırken ağ üzerinden pek çok farklı cihazın erişimi sağlanabilir. Aşağıda açıklayacağımız gibi bu işlem pek çok farklı şekilde yapılabilir. Önce merkezi müzik depolama kısmına bir göz atalım.

naS VidEo Artık sadece müzik değil, animasyonlar, diziler, filmler, belgeseller, spor müsabakaları ve çok daha fazlası da yayınlanabiliyor. Bu işlem ağ, depolama ve oynatma cihazlarında oldukça yüksek bir yoğunluğa neden oluyor. Fakat yayın Full HD dahi olsa uyumlu yönlendirici, bilgisayar ve medya oynatıcı cihazlar üzerinden net bir şekilde izlenebiliyor.

70

Ekim 2013

Evde, dilediğiniz yerde müzik yayınınızı yapmak için herhangi bir bilgisayarı veya dizüstü bilgisayarı depolama aracı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle bu iş için üretilmiş cihazların da bulunduğunu ekleyelim. Bunlara NAS cihazları (Networked Attached Storage yani Ağ Bağlantılı Depolama) adı verilir. Bu cihazlar dosyalarınızı depolamanız için temel bir sabit diskin yanı sıra bazı akıllı devreler ve ağ bağlantıları içeren küçük kasalardır. NAS cihazını yönlendiricinize bağlandıktan sonra evinizdeki tüm cihazlardan buraya erişim sağlayabilirsiniz; yalnız bu cihazlardan bazıları için ayrıca ayar yapmanız gerekebilir.

Dİjİtal Yaşam ağı

Cihazlara bir ağ (kablolu veya sadece WiFi) üzerinden bağlanmak, yayın yapmak için yeterli olmayabilir. Cihazların da aynı protokolü kullanmaları, aynı dili konuşmaları gerekir. En yaygın şekilde kullanılan protokol DLNA olarak bilinen Digital Living Network Alliance

(Dijital Yaşam Ağ Birliği) ile sizler de kolayca yayın yapabilirsiniz. DLNA protokolü televizyonlar, NAS cihazları ve akıllı telefonların hepsine uyum gösterebilir. DLNA cihazları ile aynı anda hem “gönderici” hem “alıcı” olabileceğiniz gibi, “kontrol” görevini de üstlenebilirsiniz. DLNA ile NAS üzerinden evinizdeki sinema sistemine yayın yapabilir ve hatta bunu akıllı telefonunuz üzerinden izleyebilirsiniz.

aırPlaY

Apple yayın konusunda kendi “diline” sahip: AirPlay. Bir cihazın kullanılabilmesi için bu dili konuşması gerekiyor ancak Apple haricinde pek çok cihaz da giderek artan bir oranda bu protokolü destekliyor. Ses donanımı üreticilerinin büyük bir kısmı AirPlay için destek sağlıyor. Dilerseniz siz de ev sinema sisteminizin hoparlörlerini AirPlay’e uygun hale getirebilirsiniz. AirPlay yayınları için pek çok seçenek kullanmak da mümkün. Apple ürünü olması nedeniyle, bekleneceği üzere AirPlay’in kullanıcı seçenekleri (dosya formatı olarak) DLNA’ya göre daha sınırlı.

www.mediamarkt.com.tr


Müzik dosyalarınızı depolayın.

Müzik dosyalarınızı kontrol edin

Müzik dosyalarınızı görüntüleyin.

Müzik dosyalarınızı dağıtın.

AYRI SİSTEMLER

Çok sayıda markanın çeşitli cihazları tarafından kullanılan DLNA ve AirPlay standartlarına ek olarak, sadece belirli bir marka için geçerli olan özel yayın teknolojileri de bulunuyor. Çoğu zaman markaya özel bu yayın teknolojileri farklı markada donanımlar için ideal bir çözüm olmaz, ancak yine de kullanım kolaylığı konusunda bazı ek avantajlar sunar. Örneğin Sonos ürünleri oldukça iyi frekans ve ses kapsama aralıkları sayesinde üstün kalitede bir kablosuz ses yayını olarak kabul edilir. Çünkü bu cihazda ses kolonları ve derin bas hoparlörlerini de dâhil ederek ve farklı parçaları bir araya getirerek bir çevresel ses sistemi kurmanız mümkündür.

BLUETOOTH

Bluetooth ise her ne kadar işlevi aynı olsa da daha farklı bir yazılım olarak görülebilir. Akıllı telefonunuzda oynattığınız bir dosyayı bir Bluetooth hoparlör üzerinden dinlediğinizde, aslında bir yayın yapmış olursunuz. Fakat Bluetooth bir cihazdan çok sayıda alıcıya

www.mediamarkt.com.tr

yayın yapan “merkezi (grup) bir gönderici” değil, daha çok birebir bağlantı aracılığıyla klasik bir yayın gerçekleştirir. Bluetooth ile birden çok alıcıya yayın yapmak henüz mümkün değilse de birden çok alıcıya sırayla yayın yapılabilir.

SONUÇ

Yayın yapabilmek için öncelikle ağ bağlantısı üzerinden müzik veya video dosyalarını oynatmanız gerekir. Müzik yayını genellikle kablosuz ağ üzerinden yapılıyor olsa da kablolu bir ağ üzerinden yapmanız da mümkündür. Bütün cihazların birbiriyle uyumlu olarak çalışabilmeleri için ağ üzerinde belirli bir ortak protokol diline ihtiyaç vardır. DLNA ve AirPlay, en yaygın protokol araçları olarak bilinir. DLNA, neredeyse tüm cihaz üreticileri tarafından benimsenirken, AirPlay yalnızca Apple tarafından sunulan bir yazılım olmasına karşın her geçen gün daha fazla cihaz tarafından destekleniyor. Bluetooth ise ayrı bir yayın türü olsa da kısa mesafelerde ve birebir kablosuz bağlantılarda kullanılabilir. « Ekim 2013

71


Sharp Aquos LED Televizyon

« SES VE GÖRÜNTÜ

RENKLER ARTIK dAHA cAnlI Son model televizyonlarda hâlâ kullanılmakta olan 3-Renk teknolojisine son veren Japon devi Sharp, Quattron teknolojisiyle dünyanın ilk ve tek 4-Renk görüntü deneyimini yaşatıyor. 4-Renk Quattron teknolojisiyle televizyonunuzdaki dünya gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor.

T

elevizyonlar hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Özellikle havaların kötü olduğu ya da yorgunluktan dışarı çıkmak istemediğimiz günlerde çoğunlukla evde televizyon izlemeyi tercih ediyoruz. Hal böyle olunca televizyonların donanım kalitesinin ve sunduğu avantajların önemi daha fazla öne çıkıyor. Son yıllarda üreticiler, kullanıcılara en iyi görüntü kalitesini sunabilmek için Full HD, 3D ve hatta Ultra HD gibi teknolojiye sahip televizyonları piyasaya sürüyor. Japon üretici Sharp ise, yeni Quattron teknolojisine sahip Aquos LED televizyonlarıyla, yeni 4-Renk özelliği sayesinde kusursuz renk kalitesi ve çarpıcı netlik sunuyor.

Ödüllü teknoloji QUAttRon

Yeni Sharp Aquos televizyon, sahip olduğu Quattron 4-Renk teknolojisiyle göz kamaştırıcı bir ekran görüntüsü sunuyor. Ödüllü 4-Renk teknolojisi (RGBY), standart RGB piksele sarı rengin eklenmesinin yanı sıra, yeniden üretilmesi zor olan ya da sıradan LCD’lerle elde edilmesi güç olan renklerle görüntü oluşturmayı da sağlıyor. Her Quattron piksel, dört alt pikselden (RGBY) meydana geliyor. Bu da Quattron özellikli bir televizyonda, standart bir televizyondan iki milyon daha fazla alt piksel yer aldığı anlamına geliyor. Böylelikle bu yepyeni teknolojiyle renkler çok daha canlı, net ve doğal görünüyor.

www.mediamarkt.com.tr

etkileyici deRinlik

Quattron teknolojisinin daha iyi renk üretimi, daha keskin görüntü ve yüksek kontrast sağlaması, çok daha derin görüntülerin oluşturulmasına da imkan olanak tanıyor. Kusursuz teknolojinin yarattığı fark 2D görüntü formatında açıkça görülebilirken, 3D görüntü formatındaysa gerçekten nefes kesiyor. Ayrıca Active Motion 800’de kullanılan yeni teknoloji, hızlı hareket eden görüntülerde meydana gelen bulanıklaşmayı azaltıyor ve görüntünün daha net olmasını sağlıyor. Televizyonun bir diğer dikkat çekici özelliği de Android’de ve iOS’da bulunan özel bir uygulama kullanılarak akıllı telefonlar ya da tabletler aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması.

düşük eneRji tüketimi

Yenilikçi teknolojisiyle tüketicileri memnun etmeye yönelik ürünler geliştiren Sharp, çıkardığı her yeni modelinde olduğu gibi Aquos modelinde de güçlü donanımları en düşük enerji tüketimiyle birleştirmeyi başarmış. Quattron RGBY, yeni LCD LED teknolojisiyle birleşerek, daha iyi kontrast değerleri sunup, görüntüyü yüzde 30 daha net hale getiriyor. LCD panelin canlı görüntü oluşturmak için diğer ekranlara oranla daha az ışık ihtiyacı olması, enerji tüketimini de yüzde 30 azaltıyor. «

DAhA fAzLA rEnk Quattron renk teknolojisi, standart “kırmızı-yeşil-mavi” alt piksel yapısına sarı piksel ekleyerek, bir milyardan fazla renk sunuyor. Bu teknoloji görüntülere daha çok detay, daha düzgün hatlar, daha parlak sarılar, derin maviler ve zengin altın renkleri sağlıyor.

Ekim 2013

73


Philips UHD TV’ler

« SES VE GÖRÜNTÜ

Görüntüde yeni bir çağ Eşsiz deneyimini ve yenilikçi teknolojileri bünyesinde buluşturan Philips, TP Vision ile Ultra HD kalitesini ekranlara taşıyor. Tüketici elektroniğinin saygın ödüllerinden EISA ile onurlandırılan firma, ürünlerinin çevreci ve kaliteli olması anlayışıyla geliştirdiği televizyonları kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

P

hilips TV’ler sahip oldukları yenilikçi teknoloji sayesinde, TV izlerken daha eğlenceli vakit geçirmenize olanak sağlıyor. Ultra HD teknolojisi, görüntüde kusursuzluğu hedef alan yeni platformu ve geliştirilmiş diğer görüntü özellikleriyle televizyonunuzda film, maç ya da dizi izlerken aldığınız keyfi standartların üstüne çıkarıyor. Birçok farklı dalda EISA Ödülü'ne sahip olan Philips TV’ler onaylanmış kalitesini tüketicilerin beğenisine sunuyor.

ÖDÜLLÜ TEKNOLOJİ

Film izlerken kullanacağınız DVD, Blu-Ray ya da uydu kanalından gelen görüntüleri Ultra HD (UHD) kalitesinde izleyebilmek için cihazınızın gerekli uyum mekanizmalarına sahip olması gerekir. Philips UHD’lerde yer alan Premium Platform görüntü kalitesini belirlerken bünyesinde bulunan gelişmiş renk işleme, geliştirilmiş yerel kontrast, üstün hareket yakalama kabiliyeti ve kusursuz netlik sayesinde de ödüllü bir ürün olmanın hakkını veriyor. Teknolojide bir prestij göstergesi olan EISA ödüllerinin farklı dallarda ödül verdiği Philips TV’ler gerek çevreci anlayışıyla gerekse çağın önüne geçen uygulamalarıyla televizyon kullanıcılarına kaliteden ödün vermeyen teknolojinin değerini tekrar hatırlatıyor.

GÖRSEL BAŞARI

Philips UHD’ lerde bulunan üstün çözünürlük sayesinde düşük kaliteli kaynaklardan gelen görüntüler netleşirken daha ger-

www.mediamarkt.com.tr

çekçi ve doğal bir görünüm kazanıyor. Bu özelliğin temel işlevi, gelen görüntüyü yüksek kaliteye kavuştururken eldeki verinin de netliğini artıracak analizleri yapmak olarak tanımlanıyor. Bu da Philips TV’lerin, görüntüyü şansa bırakmadan kaliteli hale getirecek sistemler geliştirdiğini gösteriyor. Cihaz Gelişmiş Parazit Azaltma özelliğiyle Cloud TV kanallarından ve akıllı aygıtlardan aktarılan videoların görüntülerini tarıyor ve indirilen dosyanın boyutunu sıkıştırıyor. Böylece internetten aktarılan bir görüntü kesintiye uğramadan sıkıştırıldığı depodan ekrana ulaşıyor. Böylece kesintisiz görüntülerle filminizin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

BENZERSİZ NETLİK

Düzeltme ve Hareketi Dengelemeli Görüntü Ayrıştırma özelliği, birkaç aşamada parazit görüntüleri etkisiz kılıyor. Öncelikle gelen veriyi düzeltmeye alıyor ve netlikle parazitsiz görüntü arasında bir uyum yakalıyor. Bu şekilde, blok yapılarda olan veriler, parazitler ve örnekleme gürültülerinde belirgin bir azalma sağlanıyor. Yaygın Renk İşleme sayesinde en küçük ten rengi nüanslarını dahi ayrıştırabilen teknoloji, "Geliştirilmiş Yerel Kontrast” özelliği sayesinde gerekli gördüğü kısımları görünümü düzelterek yansıtabiliyor. Dahası titreşimli görüntüyü analiz ederek netleştiriyor, hareketleri doğallıkla ekrana yansıtıyor. Panellerde bulunan VA teknolojisi (pikseller dikey olarak hizalanıyor) Çift Düzey Çözünürlük özelliğiyle birleştiğindeyse 3D filmleri dahi izlemek mümkün hale geliyor. «

ULTRA GÖRÜNTÜ İYİLEŞTİRMESİ Gelişmiş parlaklık ve görüntüyü iyileştiren özelliğiyle herhangi bir görüntüyü tarayarak kalitesini yükselten Philips UHD’ler (4K), içeriğin özgünlüğünü koruyarak doğal bir görünüme kavuşturuyor.

Ekim 2013

75


SES VE GÖRÜNTÜ

» LG Ultra HD 4K TV

Evde sinema keyfi Ev eğlencesi anlayışına yeni bir soluk getiren LG LA970V ULTRA HD TV, 8.3 milyon piksellik çözünürlüğü, ULTRA HD görüntü kalitesi ve sıradışı ses performansıyla sinema kalitesini evinizde yaşamaya olanak tanıyor.

T

elevizyonlar yıllardan beri ev eğlencesinin en önemli araçlarından biri. Uzun yıllar boyunca geliştirilen birçok teknolojiyle birlikte kullanıcıların eğlence anlayışları da büyük ölçüde değişmeye başladı. Televizyon üreticileri bu değişime ayak uydurarak kullanıcıların beklentilerine yönelik yeniliklerle televizyonun ev eğlencesinin önemli bir parçası olmaya devam etmesini sağlıyor. Sinema keyfini evinizde yaşayabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm özellikleri bünyesinde toplayan LG LA970V Ultra HD TV, bu değişimdeki son nokta.

SIRADIŞI SES VE GÖRÜNTÜ

EĞLENCE KUTUSU LG LA970V, yüksek çözünürlüklü performansının yanında, izleyeceğiniz içeriği seçme imkânı sunuyor. Ayrıca veri aktarımını kolayca yapabileceğiniz Smart TV uygulamalarıyla da evinizde keyifli anlar geçirmenizi vaat ediyor.

76

Ekim 2013

Günümüzde çok sayıda teknoloji markası piyasaya yeni ürünlerini sunmuş durumda. En fazla ürün yelpazesine sahip elektronik eşyalardan biri de şüphesiz yeni nesil akıllı televizyonlar… Çok fazla tercih şansına sahip olduğumuz akıllı televizyon piyasasında üreticiler kıyasıya rekabet içindeler. Markalar, en yeni teknolojiyi en hızlı biçimde kullanıcıların beğenisine sunmak için yarışıyor ve kullanıcıların tercihlerini genellikle çağı yakalamak konusunda hızlı olanlar markalar belirliyor. Birçok kullanıcı artık HD kalitenin üstünde bir teknolojiye sahip olmak istiyor. Akıllı televizyon piyasasında oldukça iddialı olan teknoloji markası LG, bu konuda kullanıcıların arayışına mükemmel bir alternatif sunuyor. LG’nin yeni seri televizyonu 8.3 milyon piksellik çözünürlükle HD’den

yaklaşık 4 kat daha yüksek çözünürlük imkânı tanıyor. Sıradaşı 2D ve 3D görüntü kalitesine sahip LA970V, çocuklarınızla için de keyifli bir seyir deneyimi yaşayabileceğiniz çok yönlü bir cihaz. Yüksek görüntü kalitesi sayesinde çocuklarınız izledikleri 3D animasyonların gerçekçiliği ve canlılığı karşısında kendilerini serüvenin içinde hissedebiliyorlar. Sadece çocuklarınız değil, siz ve misarifleriniz de ışığı ekranın her yerine eşit olarak dağıtan LG’nin yeni teknolosinin sunduğu daha parlak ve net ekran keyfini sürebilirsiniz. LG markalı televizyonunuz yüksek geçiş hızıyla da 2D ya da 3D izleyeceğiniz aksiyon sahnelerinde ayrıntıları bütün detaylarıyla sunuyor. Kendinizi bir anda izlediğiniz filmin atmosferine kaptırabileceğiniz gibi, gerçekçi görüntü kalitesiyle de cihaz size sıradışı bir seyir deneyimi vaat ediyor. Bunun yanında LG’nin geliştirdiği en üstün ekran teknolojisi olan IPS panele de sahip olan cihaz, diğer panellere göre gerçeğe en yakın görüntüyü, renk ve kontrast kaybı olmadan sizlerin beğenisine sunuyor. Yüksek performanslı akıllı bir televizyon aldığımızda dahi ses kalitesi genelde beklentilerimizi karşılamaz. Tüketiciler televizyonun yanında bir de ses sistemi alınması yoluna gidiyor. LA970V ise, bu konudaki kalıplaşmış yargıları kıracak bir performans vaat ediyor. Görüntü kalitesindeki mükemmeliğin yanında LA970V, 4.1 Kanal Sliding Speaker özeliğiyle sıradışı bir ses kalitesiyle evinizde deniyimleme şansına sahip olacağınız sinema keyfine katkıda bulunuyor. Ön

www.mediamarkt.com.tr


kısımda bulunan haraketli hoparlör aktifleştirildiğinde görünür hale gelirken, kullanılmadığındaysa gözden kayboluyor.

EĞLENCE KONTROLÜNÜZDE

LG’nin üstün 3D teknolojisiyle geliştirilen LA970V, 55 ve 65 inç seçenekleriyle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Büyüleyici bir 3D deneyimini vaat eden televizyon, pile ihtiyaç duymadan çalıştırabileceğiniz CINEMA 3D gözlükleriyle destekleniyor. Hafif tasarıma sahip bu 3D gözlükler ekrandaki titreşimi en az seviyeye indiriyor. Böylece görüntüleri gözleriniz yorulmadan 3D olarak izleyebiliyorsunuz. Ayrıca televizyonun 2D’yi 3D’ye çevirme özelliği sayesinde, 2D yayınlanan bir görüntüyü 3D olarak kusursuz kalitede seyredebiliyorsunuz. LA970V’nin geniş izleme açısı, kalabalık bir arkadaş grubu veya bütün ailenizle birlikte 3D görüntülerde hiçbir bozulma olmaksızın keyifli anlar yaşamanıza olanak tanıyor. Hareketlerinizi sezgisel olarak algılayabilen ve televizyonunuzu oturduğunuz yerden tek tuşla kontrol edebilmenize olanak sağlayan Sihirli Kumanda ise, cihazın fark yaratan en dikkat çekici aksesuvarından biri olarak öne çıkıyor ve TV deneyiminizi yepyeni bir boyuta taşıyor. Smart Share seçeneği, LA970V’nin WiDi ve Miracast da dahil olmak üzere pek çok farklı bağlantı imkânı sunan bir diğer önemli özelliği. Böylece akıllı cihazlardan LG Smart TV’ye rahatlıkla içerik aktarımı yapabiliyorsunuz. Ayrıca

www.mediamarkt.com.tr

Near Field Communication (NFC) veri iletim teknolojisi sayesinde, Tag On etiketine dokunarak televizyondaki görüntüyü akıllı telefon veya tabletinize aktarabilmeniz de mümkün. LA970V aynı zamanda zengin Smart TV uygulamalarıyla da dikkat çekiyor. Bu uygulamalarla TV’de ne izleyeceğinize artık siz karar veriyorsunuz. Televizyon kanallarında yayınlanan kaçırdığınız dizi, film ve televizyon programlarını böylece rahatlıkla izleme imkânına sahip oluyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp Tivibu, Turkcell TV, Kanal D ve Filmbox gibi uygulamalar arasından dilediğiniz yayını seçip izlemek. «

YÜKSEK GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİSİ LG’nin sıradan HD televizyonların görüntü kalitesini dörde katlayan teknolojisine sahip yüksek çözünürlükteki televizyonları ile, sıcacık evinizde sevdiklerinizle birlikte yaşayacağınız mükemmel seyir deneyiminin keyfini çıkarın.

Ekim 2013

77


BİLGİSAYAR DÜNYASI

» A’dan Z’ye çevrimiçi depolama

BULUT SİSTEMİNDE GÜVENLİK SkyDrive, Dropbox ve WeTransfer gibi “bulut hizmetleri” uzun süredir güvenilir birer çevrimiçi depolama araçları olarak biliniyor. Kullanımlarının pratik olması ve hızlı veri ulaşımı, dijital bulut sisteminin en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Peki, bu hizmetler tam olarak nedir ve ne kadar güvenlidir?

KULLANIŞLI BULUT HİZMETLERİ Bazı bulut hizmetleri ise doğrudan güvenlikle ilgili değil, daha çok kullanım kolaylığı ve eğlence sağlayan özellikler sunuyor. Öne çıkan bazıları: AUDIOBOX.FM Tüm müzik dosyalarınızı yükleyin ve bilgisayarınız, akıllı telefonunuz ve tabletiniz üzerinden istediğiniz sistem için yayın yapabilirsiniz. DROPBOX.COM Son derece popüler olan bu depolama hizmetinde başkalarıyla kolayca dosya paylaşabilirsiniz. SKYDRIVE.COM Microsoft’un kullanışlı bulut sistemi… Fotoğraflarınızın en güzel şekilde görüntülenmesi için son derece uygun. Windows tabletiniz, akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

78

Ekim 2013

G

ünümüzde hemen herkes “bulut bilişim” ifadesine aşina ve muhtemelen bu hizmetleri bir şekilde kullanıyor. “Bulut” aslında uzaktan kullanabileceğiniz bir internet sunucusundan başka bir şey değil. “Bulut” kelimesi gökyüzündeki bulutlar gibi elle tutulamayan varlıkları ifade ediyor. “Bulut bilişim” fenomeni kullandığımız pek çok hizmeti kapsıyor. Hotmail veya Gmail gibi e-posta hizmetleri, çevrimiçi bankacılık, Fizy ile müzik dinlemek ve Facebook, Instagram gibi sosyal ağlar bunlardan bazıları. Ne var ki “bulut bilişim” ifadesi genellikle kullanıcılar tarafından sadece Dropbox, Microsoft SkyDrive ve Google Drive gibi uzaktan erişilen depolama hizmetleri için kullanılıyor. Bu şirketlerin çoğu kullanıcılarına ücretsiz üyelik imkânı sunarak kullanıcılarına hizmetlerini deneyimleme şansı veriyor. Bu hizmetleri kullanırken fotoğraflarınız, videolarınız ve diğer verileriniz için daha fazla alan ve özel bazı seçeneklerden faydalanmak isterseniz, ücretli hizmetleri kullanmanız gerekebilir.

AVANTAJLARI, DEZAVANTAJLARI

Çoğumuz kişisel dosyalarımızı çevrimiçi depolamak konusunda genellikle şüpheci bir yaklaşım sergiliyoruz. Fotoğraflarımızın veya önemli belgelerimizin bir çekmeceye koyulduğunu, üzerlerine kilit vurulduğunu ve bunların güvenli bir şekilde tutulduğunu görmek içimizi rahatlatabiliyor. Bulut hizmetlerinin somut, elle tutulur bir varlığının olmaması kullanıcılar için tedirginlik verici olabiliyor. Ancak bu hizmetlerin birçok avantajı da olduğunu vurgulamak gerek. En önemlisi bu hizmetlerden ücretsiz faydalanabilir ve akıllı telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız üzerinden erişebilirsiniz. Bununla birlikte sabit diskinizin bozulması durumunda dahi bilgilerinizi kaybetme riskiyle asla karşılaşmazsınız. Ne var ki bu tür depolama hizmetlerinin

dezavantajları da oldukça fazla. Dijital depolama hizmeti için belirli bir hizmet bedeli ödüyor olsanız bile bu hiç kimsenin verilerinize erişemeyeceği anlamına gelmiyor. Bilgisayar korsanları ve unutulan parolalar yaşanması muhtemel aksiliklerden bazıları. Verilerinizin izinsiz kullanılabileceği ihtimalini de unutmamak gerek.

GİZLİLİK İHLALİ

Son zamanlarda haberlerde sıklıkla NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi) adıyla karşılaşıyoruz. Ortaya çıkan belgelere göre bu gizli Amerikan servisi, bireyleri ve devletleri birçok yolla gözlem altına alıp gerekli görülen verileri kayıt altında tutuyor. Bu durum kısmen 11 Eylül 2001’de New York’ta gerçekleşen saldırılardan sonra yürürlüğe sokulan Ulusal Güvenlik Yasası ile bağlantılı. Bu yasa, istihbarat birimlerine vatandaşlardan izin almadan ve mahkeme kararı olmadan bulut hizmeti sunan şirketlerdeki verileri araştırma yetkisi veriyor. Buna bir Hotmail adresi ile alınan SkyDrive’da ve Gmail bağlantılı bir

www.mediamarkt.com.tr


BULUT İÇİN İPUÇLARI Bulut sistemi harika bir çözüm ve hayatınızı oldukça kolaylaştırıyor. Ancak bazı dosya türlerini evinizde, kendi sabit diskinizde tutmanız daha iyi olabilir. İşte, bu tür dosyalar için bir kontrol listesi:

» » » »

HANGİSİ DAHA GÜVENLİ?

bulut hizmeti olan Google Drive’da depolanan bilgiler de dâhil. Ulusal Güvenlik Yasası ile ilgili en büyük sorun, bilgileri takip edilen kişiye bununla ilgili bilgi verilmemesi (Avrupa’da bilgilendirme yapılıyor). Buradaki önemli nokta Microsoft ve Google gibi hizmet sağlayıcısı şirketlerin ABD’de faaliyet gösteriyor olmaları. Dolayısıyla bu şirketler Amerikan yasalarına tabi. Bunlar, bir kullanıcı olarak farkında olmanız gereken konulardan birkaçı. Google veya Microsoft tarafından sunulan e-posta hizmetlerini kullandığınızda, kişisel bilgilerinizin Amerikan yasalarına tabi olmasını da kabul etmiş sayılırsınız.

www.mediamarkt.com.tr

Gizlilik konusunda Avrupa’daki bulut hizmetleri daha güvenli, ancak ne var ki Avrupa’da çevrimiçi depolama hizmeti veren şirket sayısı çok fazla değil. Bunlardan biri CloudMe hizmeti. İsveç yasalarına ve dolayısıyla AB yasalarına tabi olan bu hizmetin veri sunucuları tüm Avrupa’ya dağıtılmış durumda. Avrupa orijinli bir bulut hizmeti kullanıyorsanız, normal koşullarda güvenli ellerdesiniz diyebiliriz. Elbette, hizmet sağlayıcı sisteme kötü amaçlı kişilerin sızması her zaman söz konusu olabilir. Sonuç itibariyle, bu durum bilgisayarlarla ilişkili olan her alanda ortaya çıkabilecek genel bir tehlike. Çoğu bulut hizmetinde şifrelemenin yanında ek bir güvenlik katmanı da sağlanıyor. Kırılması oldukça zor bir şifre oluşturuluyor ve dijital dosyalarınız bu şifreyle kodlanarak saklanıyor. Ancak bazı hizmetlerde bu şifre hizmet sağlayıcı şirkete ait olabiliyor. Bu durumda resmi güvenlik kuruluşları hesabınıza kolayca erişim sağlayabiliyor. Neyse ki verilerinizi sizin de şifreleyebileceğiniz yöntemler mevcut. Örneğin ücretsiz olarak kullanılabilen BoxCryptor veya TrueCrypt gibi programlarla kullandığınız dosyaları ve klasörleri bu yöntemle koruyabilirsiniz. «

» »

Finansal bilgiler ve diğer kişisel bilgiler Parolaları içeren bir liste Yasadışı yazılım ve çoklu ortam dosyaları Sizin, ailenizin veya arkadaşlarınızın özel fotoğrafları ve videoları Gizli şirket bilgileri Süper güvenlikli bulut depolama sistemleri

MEGA.CO.NZ Üstün bir şifreleme sistemi ile 50 GB depolama alanına sahip ücretsiz hesap. WUALA.COM Yerel şifreleme sistemi ile 5 GB depolama alanına sahip ücretsiz bir hesap. TRESORIT 5 GB boyutunda ücretsiz hesap. Güvenliğini kırmayı başarırsanız 10.000 dolar ödül veriliyor.

Ekim 2013

79


Yedekleme cihaz ve programları

« BİLGİSAYAR DÜNYASI

Verilerinizi güvenDe tutun Dijital dönüşüm yaşadığımız bugünlerde oluşturduğunuz verilerin kaydedilmesi kadar yedeklenmesi de oldukça önemli. Yıllarca biriktirdiğiniz fotoğraf albümlerinizi, müzik ya da film arşivinizi kaybetme ihtimalini ortadan kaldırmak için WD’nin sunduğu harici disk seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

S

abit sürücülerdeki kişisel verilerin hepimiz için önemli olduğu aşikâr. WD, size bu konuda yardımcı olabilecek yeni teknolojiler üretiyor. Başınıza gelmesi muhtemel olan o korkunç anı önlemek için işe, verilerinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmekle başlayabilirsiniz. Bu noktada USB bellekler, CD ve DVD’ler kapasite olarak yetersiz gelebilir. Bu yüzden öncelikle dosyalarınızı harici bir diske yedeklemeniz daha yerindedir. Sonraki aşamada ise yedekleme yazılımları kullanabilirsiniz. WD’nin sunduğu SmartWare Pro gibi kullanımı kolay bir yedekleme yazılımı, verilerinizi güvenilir ve otomatik bir şekilde yedeklemenize olanak sağlar. Bununla birlikte günlükleri tutar ve herhangi bir problem yaşanması halinde sizi bilgilendirir. WD’nin sunduğu harici sabit disk seçenekleri arasından sizin için en uygun olanını tercih edin.

Ultra ince tasarım

WD’nin tamamen metal alaşımla kaplanmış yeni harici diski My Passport Slim modeli, dayanıklı gövdesinin yanı sıra, ince yapısıyla şık bir tasarım sunuyor. Ürünün içinde yer alan WD SmartWare Pro otomatik yedekleme yazılımı, çok az PC kaynağı kullanarak ve arka planda sessizce çalışarak verilerinizin korunmasına yardımcı oluyor. Dropbox hesabınız varsa, bu yedekleri bulut teknolojisiyle yedeklemeniz de yine mümkün. Ayrıca donanım şifrelemeli parola korumasıyla özel verilerinizi güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz.

www.mediamarkt.com.tr

1 TB ve 2 TB kapasite seçenekleri olan My Passport Slim, USB 3.0 bağlantısını da destekliyor. Saniyede 90 MB- 100 MB seviyesinde dosya aktarımı yapabilecek bir performans sunan ürün, Windows 8 ile tam uyumluluk gösteriyor.

UyUmlU

Sadece 11 mm boyutundaki WD marka My Passport Air harici disk sürücüsü Mac bilgisayarlar için özel olarak tasarlandı. Apple Time Machine ile uyumlu olan WD’nin bu ürünü, hızlı ve kolay bir şekilde yedekleme yapmanızı sağlıyor. Tüm cihazlarınız için USB 3.0 ve USB 2.0 uyumluluğuna sahip My Passport Air, parola koruması ve donanım tabanlı şifreleme özelliğiyle dosyalarınız daha güvende. Doğrudan Mac’inizin USB bağlantı noktasından çalışan sürücü için ayrı bir güç kaynağına da ihtiyacınız yok. Mac’inizi mükemmel şekilde tamamlayacak olan tamamen metal ve ultra ince My Passport Air, 500 GB ve 1 TB kapasite seçenekleriyle siz kullanıcıların beğenisine sunuluyor. «

YüksEk pErformans WD harici sabit diskler, verilerinizin yüksek hızda yedeklemesine olanak sağlamasının yanı sıra, WD SmartWare Pro veri koruma yazılımıyla verilerinizin güvende tutulmasına da yardımcı oluyor.

Ekim 2013

81


82

Ekim 2013

www.mediamarkt.com.tr


Dertsiz tasasiz bir internet deneyimi

« BİLGİSAYAR DÜNYASI

GÜVENLİ BİR İNTERNET İÇİN TAVSİYELER Artık akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve hatta televizyonumuzla bile çevrimiçi olabiliyoruz. Bu yüzden iyi bir güvenlik yazılımı kullanmanın önemi de artıyor. Güvenlik yazılımı kullanmanın yanı sıra bu yazımızda belirttiğimiz tavsiyelere de dikkat ederseniz, internette korkusuzca dolaşabilirsiniz.

G

üvenli internet, iyi bir güvenlik yazılımıyla başlar. Media Markt’ta sizi virüs, istenmeyen mesajlar ve diğer çevrimiçi saldırılara karşı koruyacak çok sayıda yazılım programı bulabilirsiniz. Fakat bir yazılım tam olarak güvenliğinizi sağlayamayabilir. İnterneti nasıl kullandığınız da bu yüzden çok önemlidir. Tavsiyelerimiz sayesinde evinizde veya hareket halindeyken güvenli bir şekilde çevrimiçi olacaksınız.

GÜVENLİ ŞİFRE SEÇİMİ

Güvenli bir şekilde internette gezinebilmek için, yararlandığınız tüm çevrimiçi hizmetlerde iyi bir şifre seçmeniz gerektiğini muhtemelen onlarca kez duymuşsunuzdur. Ancak “iyi” bir şifre yeterli midir? Her şeyden önce yeterli uzunluğa sahip bir şifre seçmelisiniz, bunun için en az sekiz karakter kullanmanız tavsiye edilir (tercihen 14 ya da daha fazla). Şifrenizde ne kadar farklı karakter olursa o kadar iyi, bu nedenle $, #, *, ve @ gibi işaretleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca hem büyük hem de küçük harf kullanabilirsiniz. Aslında takip etmeniz gereken temel kural oldukça basittir: Şifreniz ne kadar güçlü olursa, saldırganlara yakalanmanız o kadar zor olacaktır. Ayrıca şifre seçerken bazı hatalara da düşmemeniz gerekiyor… Tersten yazılan kelimelerden sakınmalı, kendiniz için bir anlamı olan şifreleri seçmemelisiniz. Aynı şekilde karakterleri arka arkaya tekrarlamak da çok doğru değil. Tüm bunlara ek olarak isim, doğum günü veya arabanızın plakası gibi kişisel bilgilerinizi içeren şifreleri de tercih etmemelisiniz. Bir şifrenin güvenlik seviyesini kontrol etmek mi istiyorsunuz? Microsoft’un internet sitesinde, belirlediğiniz şifrelerin güvenlik derecelerini, kimliğinizi gizli tutarak sorgulatabilirsiniz.

ŞİFRELERİNİZ KONUSUNDA DİKKATLİ OLUN

Daha rahat akılda kaldığı için tek şifre kullanmak yerine her hizmet için ayrı şifre kullanmayı tercih etmenin, güvenliğinizi artırmak için doğru bir kullanım şekli olacağını rahatlıkla ifade edilebiliriz. Şifreleri post-it’lere yazarak ekrana yapıştırmak da pek akıllıca değil. Neyse ki şifre yönetici yazılımlar, istediğiniz an yardımcı olmak üzere sizi bekliyor. Şifre yönetici programlar, tüm şifrelerinizi tek bir ortama kaydedebileceğiniz kullanışlı yazılımlardır. Bu yazılımları kullanmanız durumunda, sadece tek bir ana şifreyi aklınızda tutmanız yeterlidir. Bu şifreyi kullanarak, şifre yönetici yazılımınıza bağlanır ve tüm şifrelerinizin listesine ulaşırsınız. Başarılı şifre yönetici yazılımlarına örnek olarak, internetten kolayca erişebileceğiniz KeePass Password Safe gösterilebilir.

OPTİMAL KORUMA

Bu makinelerle daha güvenli bir şekilde çevrimiçi olmak için kendiniz de çeşitli önlemler alabilirsiniz. Makine için yazılım güncellemesi

www.mediamarkt.com.tr

olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin (bunun için ne yapacağınızı makinenin kılavuzundan okuyabilirsiniz). Yeni bir yazılım güncellemesinin mevcut olduğu uyarısını aldığınızda ilgili güncellemeyi hemen indirin. Bazen üreticiden bu konu hakkında e-posta da alabilirsiniz. Yeni yazılım güncellemeleri genellikle güvenlik alanında iyileştirmeler sunar. Ayrıca bu makinelerle bağlantı kurarken yalnızca güvenli (kablosuz) ağlar üzerinden bağlanmaya dikkat edin. Evde güçlü koruması olan (güvenlik duvarı gibi) iyi bir yönlendirici olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta olabilir. Sadece kesinlikle güvenilir bir ağ olduğunu bildiğiniz halka açık kablosuz ağları kullanmaya özen gösterin.

ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİK

Çocuklarınızın da internetten bilinçli bir şekilde yararlanmalarını mı istiyorsunuz? Bu sorunun çözümü hiç de zor değil. Bu genç internet kullanıcılarını doğru bir şekilde bilgilendirirken biraz da yardım almanızda fayda var. Windows’un Ebeveyn Kontrolü özelliğini (denetim masası ekranı üzerinden) mutlaka denemelisiniz. Bu özellikle, çocukların interneti ne zaman kullanabileceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca internet kısıtlamalarını da etkinleştirebilirsiniz. Böylelikle çocukların ziyaret edebileceği ve edemeyeceği sayfaları kategorilendirip belirleyebilirsiniz. Daha fazla kontrole sahip olmak isterseniz, güvenlik yazılımlarından yararlanabilirsiniz. “Her şey dâhil” güvenlik paketlerinin pek çoğu beveyn kontrolü konusunda geniş seçeneklere sahip. En yakın Media Markt’ı ziyaret ederek mevcut yazılım paketleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

GÜVENLİ GİRİŞ NOKTASI

Yukarıda değindiğimiz gibi internet bağlantınızı mümkün olduğunca güvenli hale getirmek önemli... Bu sayede, aynı bağlantıyı kullanan tüm makineler için güvenlik sağlanmış oluyor. Tabii ki her zaman, kurulu bir güvenlik duvarını devreye sokabilirsiniz ama yine de kablosuz internet bağlantınızı şifrelemeyi unutmayın. Şifreleme için genellikle farklı güvenlik seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekler arasından, mevcut en üst düzey şifreleme teknolojisi olan WPA2’yi seçmenizi tavsiye ederiz. Öncelikle, kablosuz ağınızı kullanacak tüm makinelerin WPA2’yi destekleyip desteklemediğini kontrol etmelisiniz. Ayrıca yabancılar için kablosuz internet bağlantınızı “görünmez” yapmayı da seçebilirsiniz. Bu durumda mevcut ağlar arandığında, sizin ağınız görünmeyecektir. Kablosuz yönlendiricinizin ayarlarındaki ‘SSID Yayınlama’yı devre dışı bıraktığınızda, yalnızca kablosuz ağınızın adını bilen ve makineye manuel olarak giriş yapan kullanıcılara bağlantı sağlanacaktır. «

DİĞER CİHAZLARDA İNTERNET KULLANIMI Artık internete bağlanmanızı sağlayan televizyonları da piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca oyun konsolu, müzik sistemleri ve hatta yazıcılarınızı kullanarak da çevrimiçi olabilirsiniz. Bu cihazlarda kullanabileceğiniz güvenlik programları henüz piyasaya sürülmedi. Ancak hemen endişelenmeyin çünkü bu tür güvenlik programlarına günümüzde henüz ihtiyaç duyulmuyor. Bu cihazların üreticileri, cihazlarını internet ortamında saldırganların mümkün olan en az zararı verebileceği bir şekilde sınırlandırılmış olarak sunuyor. Ayrıca üreticiler, güvenliği sağlamak için, genellikle sunulan tüm uygulamaların ana yazılım üreticisi tarafından kontrol edilerek son kullanıcılara sunulduğu bir “market”ten yararlanıyor.

Ekim 2013

83


ATIV Book 9 Lite

« BİLGİSAYAR DÜNYASI

Şık, ince ve hızlı Tasarım, incelik ve hız gibi özellikler söz konusu olduğunda Samsung, her zaman zengin alternatifleriyle ön plana çıkan markalardan biri. Kısa bir süre önce Samsung’un ürün ailesine katılan ATIV Book 9 Lite da bu bağlamda geliştirilen özellikleriyle dikkat çekiyor.

S

amsung, kişisel bilgisayar deneyimini daha da zenginleştirerek iş yaşamını hızlı ve efektif; gündelik hayatı ise konforlu hale getirmeye devam ediyor. ATIV Book 9 Lite, mobil telefon ile bilgisayar ortamları arasındaki alışverişte kusursuz bir iş ve sosyal yaşam dengesi sağlıyor. Serinin bir arada sunduğu stil, tasarım ve kesintisiz bağlantı yetkinlikleri ile kişisel bilgisayar deneyimi yeniden tanımlanıyor. ATIV Book 9 Lite, hem iş hem de eğlence opsiyonları için mekân ve ortamdan bağımsız olarak çözümler üretebiliyor.

DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKLER

ATIV Book 9’un premium tasarım çizgilerini taşıyan ve 128GB SSD ve dört çekirdekli işlemciye sahip ATIV Book 9 Lite, 10 noktalı dokunmatik ekran dahil olmak üzere en yeni teknolojilerle donatılmış fonksiyonel bir cihaz. Dört çekirdekli işlemcisi Samsung için özel üretilen bir çipe sahip. Bu sayede bilgisayara tam uyumlu olduğundan dört çekirdekten de tam verim alabiliyorsunuz. Yaklaşık 1.44 kg ağırlığı ve 16.9 mm’lik ince tasarımıyla ATIV Book 9 Lite hayatı mobil yaşayanlar ve sıkça iş seyahatine çıkanlar için ideal.

BEKLEMEK YOK

İnce tasarımı yüksek performansla birleştiren ATIV Book 9 Lite’ın en önemli özelliklerinden biri açılış süresinin sadece 8 saniye olması. Bu sayede her nerede olursanız olun, bilgisayarınızdaki bir bilgiye erişmeniz çok daha hızlı hale geliyor. Örneğin bir toplantıya yetiş-

www.mediamarkt.com.tr

meniz gerekiyor ve taksidesiniz. Birkaç saniyede kullanıma hazır hale gelen bilgisayarınız sayesinde, son notlarınızı yolda geçireceğiniz kısa sürede gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarın uyku modundan çıkmasının sadece 2 saniye sürdüğünü ekleyelim. ATIV Book 9 Lite, bu hızını büyük oranda 128 GB SSD diskine borçlu. Windows 8 işletim sistemiyle birlikte gelmesi de bu hızının bir diğer sebebi. En yaygın işletim sisteminin son versiyonuna sahip olması da bu cihazı daha kullanışlı bir hale getiriyor. Zira bu sayede piyasadaki hemen her türlü uygulamayı, uyumluluk sorunu yaşamadan bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz.

SIDESYNC TEKNOLOJİSİ

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri, artık cebimizde daha çok veri taşıyoruz. Fakat bir telefon aracılığıyla önemli işleri yürütmek, ekranının küçük olması sebebiyle her zaman çok efektif olmayabilir. SideSync teknolojisiyle ATIV BOOK 9 Lite, özellikle bu tip durumlarda imdadınıza yetişiyor. Kullanımı oldukça basit olan bu teknoloji, kullanıcıların bilgisayarlarındaki çalışmalarını basit ve kolay bir şekilde, ICS ve üstü sürümlere sahip Android işletim sistemli Samsung akıllı telefonlarında da sürdürmelerine olanak sağlıyor.  SideSync teknolojisi sayesinde bilgisayarlar mobil cihazlarla bir bütün haline geliyor. Mesela cep telefonunuza gelen SMS’lere yanıt yazarken bilgisayarınızın klavyesini kullanabiliyorsunuz ya da haritaları daha geniş ekranda inceleyip fotoğraflarınızı ve diğer multimedya içeriklerinizi bu cihazda kolayca görüntüleyebiliyorsunuz. «

ŞIK TASARIM ATIV Book 9 Lite’ın Galaxy Tab serisine benzeyen tasarımı da oldukça ilgi çekici. Modern beyaz hatları ve bir dergiyi anımsatan tasarımından dolayı, ATIV Book 9 Lite’ı yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

Ekim 2013

85


ASUS Windows 8’i önerir.

Gfk ve NPD Q1 2013 raporlarına göre

Yüksek hassasiyetli dokunmatik ekranın interaktif deneyiminizi değiștirmesini keșfedin. VivoBook'un ince ișçiliğe sahip metalik yüzeyi ve ultra-ince gövdesi sağlamlık ve șık görünümü bir arada sunuyor. VivoBook, muhteșem bir deneyim için Intel ® Core i7 ™ ișlemciler ile güçlendirilmiștir.


ASUS MeMO Pad

« BİLGİSAYAR DÜNYASI

YÜKSEK PERFORMANSTA İNCELİK

Özenle seçilmiş donanım bileşenleri, etkileyici tasarım ve renk seçenekleriyle yeni ASUS MeMO Pad HD 7, standartların üzerinde bir performans sergiliyor. Yenilikçi teknolojiyle pratik kullanımı bir arada bulabileceğiniz MeMO Pad HD 7 modelinin geliştirilmiş ekran özellikleri sayesinde, görüntü kalitesi de oldukça yükseliyor.

A

SUS ailesinin en yeni üyelerinden olan MeMO Pad HD 7 şık tasarımı, etkileyici özellikleri ve hafifliğiyle son derece kullanışlı. Birçok renk seçeneğini rahatlıkla bulabileceğiniz tabletin şıklığı kadar, IPS paneli ve LED arka aydınlatmalı ekranıyla sunduğu üst düzey görüntü kalitesi de oldukça dikkat çekici. 7.0 inçlik ekranla 1280 x 800 piksel çözünürlüğe sahip olan MeMO Pad HD 7, geniş renk yelpazesiyle de kullanıcılarını memnun edecek gibi görünüyor.

PROFESYONEL GÖRÜNTÜ

Kolay taşınabilirliği sayesinde yanınızdan ayıramayacağınız ASUS MeMO Pad HD 7, 1.2 MP çözünürlükteki ön kamerasıyla görüntülü görüşmeler için de oldukça uygun. Gövdesinin arka kısmındaki kameranın 5.0 MP’e ulaşan çözünürlüğü sayesinde, fotoğraf çekerken de eşsiz görüntüler yakalayabilirsiniz. Arka arkaya hızlı çekim yapabileceğiniz MeMO Pad HD 7, bu yönüyle tüketiciler için pratik bir seçenek olmayı başarıyor. ASUS MeMO Pad HD 7, ayrıca SonicMaster ses teknolojisini yansıtan yüksek kalitede stereo hoparlörleriyle size daha iyi bir ses imkânı sunuyor. Bluetooth özelliğiyle kolayca veri transferi de yapabilen tabletin, GPS alıcısı sayesinde yönünüzü bulmanız da kolaylaşıyor.

HAFİF VE KULLANIŞLI

302 gram ağırlığındaki MeMO Pad HD 7’yi kolaylıkla cebinizde taşıyabilirsiniz. Hafifliğine karşın güçlü ses ve işletim sistemiyle hem daha çok iş yapabileceğiniz, hem de rahatlıkla yanınıza alabileceğiniz bir ürün olmayı başaran MeMO Pad HD 7’nin pil ömrü de şaşırtıcı düzeyde. Tabletin dört çekirdekli işlemcisi ve 1 GB’lık belleğiyle hayli yüksek bir performansa sahip olduğu söylenebilir. Geniş depolama alanı sunmasıyla beğeni toplayan ASUS MeMO Pad HD 7, ek olarak Micro SD kart yuvasıyla 32 GB›lık artış sağlayabiliyor. ASUS MeMO Pad HD 7 böylece kullanıcılar için daha da cazip bir seçenek haline geliyor. Tablet modelleriyle kısa zamanda oldukça beğeni toplamayı başaran ASUS, MeMO Pad HD 7’de yüksek performansı ve şık görünümü bir araya getirmeyi başarıyor. « www.mediamarkt.com.tr

CANLI VE GÜÇLÜ Kaliteli bir tablet sahibi olmak isteyenler için geliştirilen ASUS MeMO Pad HD 7, şık ve canlı tasarımlardan hoşlanan kullanıcılara da hitap ediyor.

Ekim 2013

87


Daha iyi görüntü Sony, taşınabilir bilgisayarlarda daha iyi görüntü kalitesi sağlama konusunda üst sıralardaki yerini korumaya devam ediyor. Televizyon sektöründe de öncülerden birisi olduğundan, bu çok da şaşırtıcı bir durum değil. X-Reality, Bravia Engine ve Triluminos ekran gibi çeşitli teknolojiler VAIO ürün serisinde de kullanılıyor. Ayrıca,ekranların piksel sayıları da bir hayli yüksek. Pek çok dizüstü bilgisayar ilk iPad'den biraz daha fazla, yani 1366x768 piksellik bir çözünürlük sunarken, Sony daha çok VAIO Pro13'teki Full HD ekranı gibi yüksek çözünürlüklü ekranlara odaklanıyor. Dolayısıyla birden fazla programı aynı anda kullanabilirsiniz; böylece metinler çok daha rahat okunur ve resimler çok daha güzel görünür. Sony'den beklenen yüksek çözünürlüğe ve resim kalitesine sahip bir dizüstü bilgisayar tercih ederek gözlerinize hak ettikleri güzellikte görüntüler sunun.

88

Ekim 2013

Yeni nesil Yeni Sony VAIO modellerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, performans taşınabilirlik ve pil ömrü seçenekleri arasında bir tercih yapmak zorunda kalmak tarihe karışıyor. VAIO dizüstü bilgisayarlar çok güçlü olmalarının yanı sıra, oldukça uzun pil ömrüne de sahipler.

D

izüstü bilgisayarların son yıllarda ciddi bir değişimden geçtiği dikkatinizden kaçmamıştır. Eskiden yaklaşık üç saat çalıştıktan sonra priz aramaya başlamanız gerekirken, bugün taşınabilir bilgisayarınızı bütün gün boyunca rahatça kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarların performansı da artık hiç olmadığı kadar başarılı. İnce ve hafif tasarımlar sizi yanıltmasın, bu durum işlem gücü açısından taviz verildiğini göstermiyor. Bunun temel nedenleri yeni nesil Intel Core işlemcilerde sunulan yenilikler ve pil teknolojisi alanındaki sürekli ilerleme. Ne var ki tüm bu bileşenleri bir araya getirip uygun bir şekilde birleştirmek ve farklı özelliklere sahip bileşenleri en iyi şekilde bir araya toplamak da ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Sony bu uzmanlığı ürünlerine tam anlamıyla yansıtıyor. Sony, çok yüksek bir performansa sahip ince ve hafif dizüstü bilgisayarları henüz “ultrabook” kavramı ortaya çıkmamışken piyasaya sürmüş durumdaydı. Şimdi de performans, ağırlık ve pil ömrü konularında yine ön sıralarda yer alıyor. VAIO Pro13 ve VAIO Duo13 gibi en üst modellerde bu mükemmel özellikleri siz de görebilirsiniz. Hafiflik ilk önceliğiniz olmasa da multimedya özelliklerine sahip bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, Sony'nin yenilikçi modellerini mağazalarda bulabilirsiniz. Fit 15 ve Fit 15E modern bir aile dizüstü bilgisayarından beklentinizi yeniden tanımlıyor. Daha iyi görüntü kalitesi, daha iyi ses çıkışı ve daha yüksek bir performans, bu çekici tasarımla birlikte sunuluyor. «


Sony VAIO ile ufkunuzu genişletin

« BİLGİSAYAR DÜNYASI

SOny VAIO DuO13

SOny VAIO PrO13 VAIO Pro13, dünyanın en hafif ultrabook modelidir. 13,3 inç (34 cm) genişliğindeki ekranına rağmen, ağırlığı sadece 1 kilogramdır (tam olarak 1,06 kilogram). Hafif olması, bu ultrabook modelinin dayanıksız olduğu anlamına gelmiyor, çünkü muhafazasında kullanılan karbon fiberler son derece güçlü. Full HD Triluminos ekranı X-Reality görüntü iyileştirme özelliği sayesinde göz alıcı renkler sunarken; yüksek çözünürlükte aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmanıza da imkân sağlıyor ve fotoğraflarınız çok daha güzel bir şekilde görüntülenebiliyor. VAIO Pro13 çeşitli çevre birimleri ve dış dünyayla bağlantı sağlamaya yönelik bütün teknolojilere sahip LAN bağlantısından USB 3.0'a ve Bluetooth ve NFC gibi kablosuz çevre birimi bağlantılarına; hızlı bağlantı kurulması için kolayca eşleşme sağlanabilir.

dizüstü

Pek çok insan dizüstü bilgisayar mı, yoksa tablet mi almaları gerektiği konusunda tereddüt edebiliyor. Her iki seçeneğin de güçlü olduğu yanlar var. Sony bu modelle iki cihazı da bir arada sunuyor. Dolayısıyla bu sorun oldukça kolay bir şekilde çözülmüş görünüyor, çünkü VAIO Duo 13 bir dizüstü bilgisayar olarak kullanılmadığında bir tablete dönüşebiliyor. Ekran geriye doğru katlandığında dik duruma geliyor ve altında bir tuş takımı ortaya çıkıyor. Ayrıca ince tasarımı ve tam olarak 1343 gr ağırlığıyla hafif bir cihaz. Duo13'te Full HD çözünürlükte fantastik ve rengârenk görüntüler sunan bir Triluminos ekran da bulunuyor. Bu ekran pil ömrünü olumsuz etkilemezken en az 16 saatlik (iki günlük) bir kullanım süresi sağlıyor. Dokunmatik ekranı sayesinde Duo13'ü parmaklarınızla kullanabileceğiniz gibi ekran kalemiyle de yönetebilirsiniz. Güçlü bir Core i7 ve Core i5 işlemciye, geniş bir belleğe ve hızlı bir SSD diske sahip bu model aynı zamanda pusula da dahil, çeşitli uygulamalarla kullanılmak üzere iki adet kamera ve sensör de içeriyor.

SOny VAIO FIt 15E Sony'nin eşsiz tarzını yansıtan, en son teknolojileri içeren bu ürün oldukça makul fiyatlarla piyasaya çıkıyor. Sony böylece VAIO Fit 15E modeli ile yeni bir tasarıma sahip, moda olacak bir dizüstü bilgisayarı beğeniye sunuyor. Elbette Fit 15E'de güçlü bir Intel Core işlemcisi, geniş çalışma belleği ve oldukça büyük bir depolama alanı yer alıyor. Dizüstü bilgisayarlarda ön plana çıkan bir diğer özellikse kullanıcı deneyimidir ve VAIO bu konuda da incelikli bir ürün. Son derece rahat bir kullanıma sahip klavyesi ve beraberindeki dokunmatik iz sürücünün yanı sıra, capcanlı renkler sunan HD ekranı ve tümleşik hoparlörleri (derin bas hoparlörü dahil) video ve fotoğraf görüntülerken ve müzik dinlerken en iyi deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Çeşitli bağlantı (kablolu veya kablosuz) seçenekleriyle Fit 15E tüm modern standartları desteklerken tüm donanımlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışır.

www.mediamarkt.com.tr

SOny VAIO FIt 15 Uygun fiyata sahip iyi bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, VAIO Fit15 beklentilerinizi karşılayacak nitelikte. Sony, son derece şık bir tasarıma sahip bu taşınabilir cihazla son teknolojileri içeren eksiksiz bir bilgisayar sunuyor. Parlak alüminyum tasarımının çekiciliği, bilgisayarı açtığınızda da sizi etkilemeye devam ediyor. Hibrit bir depolama sisteminin kullanılması oldukça büyük bir disk alanı sunarken dizüstü bilgisayarınızın son derece hızlı tepki vermesini de sağlıyor. 2 GB’lık belleğe sahip olan oldukça güçlü Nvidia GeForce, GT 735M grafik kartıyla kontrol edilen Full HD ve dokunmatik ekran sayesinde, oyun oynamak için de ideal bir dizüstü bilgisayar. Güçlü Core i5 işlemcisi ve 8 GB belleği bütün işlerin hızla yapılmasını sağlıyor. VAIO Fit 15, herkesin kesesine uygun olan dizüstü bilgisayarlar kategorisinde öne çıkıyor.

Ekim 2013

89


BİLGİSAYAR DÜNYASI

» Doğru monitör nasıl seçilir?

MONİTÖR SEÇME SANATI Monitörünüzü değiştirmeyi mi düşünüyorsunuz? Piyasada birçok farklı özellikte monitör bulabilirsiniz. İhtiyacınıza göre tercih yapabilmeniz için hangi monitörün size en uygun olacağıyla ilgili paylaştığımız ipuçlarını değerlendirebilirsiniz.

S

ADAPTÖRLER Bağlantıları uyuşmadığı için monitörünüzü bilgisayarınıza bağlayamıyor musunuz? Hiç sorun değil! Media Markt’ta DVI bağlantısını bir HDMI bağlantısına dönüştüren çok sayıda bağlantı adaptörünü kolayca bulabilirsiniz.

90

Ekim 2013

izin için en doğru monitörü arıyorsanız, ön araştırma yapmadan ani kararlar vermeyin. Monitör tercihiniz belirlenirken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta monitörün hangi amaçla kullanacağınız olmalı. Kendinize doğrudan sormanız gereken ilk soru bu. Bazılarımız bilgisayarı oyun oynamak, bazılarımız da temel olarak fotoğraf düzenlemek gibi işler için kullanır. Film izlemeyi seven biriyseniz veya bilgisayarınızı PowerPoint sunumlar hazırlamak gibi ihtiyaçlarınız için kullanıyorsanız, daha farklı bir monitör tercih edebilirsiniz. Monitör seçiminizi yaparken öncelikle monitörün hangi boyutlarda olacağına karar vermeniz iyi bir başlangıç noktası olabilir. Video kurgularına ya da fotoğraf düzenlemelerine yoğun bir vakit ayırıyorsanız, 24 inç büyüklüğünde veya daha büyük boyuttaki bir ekran doğru bir tercih olacaktır. Bilgisayarınızı temel olarak e-postalarınızı okumak veya internette gezinmek için kullanıyorsanız, 20 inç boyutundaki kompakt bir ekranla daha rahat çalışabilirsiniz. Monitörünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri de çalışma alanınızı baz almanız. Monitörü yerleştireceğiniz alan darsa ve büyük bir monitörünüz varsa, muhtemelen ekrana çok yakın duruyor olacaksınız. Bu durum da baş ağrılarına ve benzeri rahatsızlıklara yol açabilir.

TEST EDİN

Monitör tercihinizi yaparken size sunacağımız bazı ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. İşe, izleme açınıza göre monitörünüzün renkleri nasıl yansıttığını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Yandan bakıldığında görüntüde genellikle ufak bir farklılık meydana gelir. Görüntüde meydana gelen farklılık, monitörlerin performanslarına göre değişiklik gösterir. Bazı monitörlerde renk bozulması oldukça açık bir şekilde görülürken, bazılarında ise bu çok daha az bir şekilde göze çarpar.

Aynı durum monitörlerin parlaklığı için de geçerlidir. Benzer şekilde farklı açılardan bakıldığında parlaklığın aynı kalıp kalmadığını kontrol edin. Burada renkler de önemli bir rol oynar. Renklerin monitörde nasıl göründüğünü kontrol edin. Bunun için önceden çekmiş olduğunuz fotoğrafların nasıl göründüğüne göz atabilir; en uygun görüntüyü siz bildiğiniz için, farklı monitörler arasında daha rahat bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Bununla birlikte siyah ekranın monitörde nasıl görüntülendiğini kontrol etmenizde yarar var. Görüntü gerçekten siyah mı, yoksa bunun yerine gri/bulanık kısımlardan mı oluşuyor, bunu inceleyebilirsiniz. Bunu kontrol etmenin en iyi yolu da karanlık sahneler içeren bir film izlemek. Karanlık sahnelerdeki ayrıntıları iyi seçebilmeniz, monitörünüzün performansının iyi olduğu anlamına gelir.

SİZİN SEÇİMİNİZ HANGİSİ?

Monitör seçiminizi yaparken mat mı yoksa parlak mı olmasını istediğinize önceden karar verin. Bugünlerde daha çok parlak panelli monitörler tercih ediliyor. Renklerin ve fotoğrafların parlak ekranlarda çok daha canlı görüntülendiği düşünülürse, bu çok da şaşırtıcı bir durum olmasa gerek. Ancak unutulmaması gereken nokta, parlak ekranların dezavantajlı da olduğu... Ekrandaki yansımalar çalışmalarınız sırasında bir süreden sonra yorucu olabilir. Monitörünüzü çok fazla güneş ışığı alan veya çok aydınlık bir ortamda kullanıyorsanız, ekrandaki parlama kısa bir süre sonra rahatsız etmeye başlayacak, ışık kaynağının monitörden yansıdığını göreceksiniz. Bu tür durumlar için mat bir ekranı tercih edebilirsiniz.

BAĞLANTILAR

Doğru monitörü seçme konusunda önemli olan bir başka nokta da bağlantı seçeneklerinin sayısıdır. Çoğu durumda, bilgisayarınızın

www.mediamarkt.com.tr


İYİ BİR MONİTÖR, İYİ BİR EKRAN KARTI

özellikleri ne tür bağlantılar kullanabileceğinizi belirler. Monitör ve bilgisayarlar uzun yıllardır VGA bağlantısına sahip olarak üretildi. Ancak VGA bağlantılı bilgisayarlar artık yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Bunun nedeni diğer bağlantıların daha yüksek görüntü kalitesi sunmaları. DisplayPort bağlantısı, 2013’te istikrarlı bir ilerleme kaydetti. Artık pek çok monitörün arkasında DVI bağlantıları da görüyoruz. En yüksek uyumluluğu aramanız durumunda ise, HDMI bağlantısını kullanmanız gerekiyor. Günümüzde sadece bilgisayarlar değil, diğer pek çok cihaz da (oyun konsolu veya BluRay oynatıcı gibi) HDMI bağlantısı kullanılıyor. Dolayısıyla çok sayıda cihazı monitörünüze kolayca bağlayabiliyorsunuz.

DOKUNMATİK KONTROL

Yeni trend dokunmatik ekranlar... Bu durum çok da şaşırtıcı değil, çünkü yeni bilgisayarlar genellikle Windows 8 işletim sistemi ile

www.mediamarkt.com.tr

sunuluyor. Windows’un bu sürümü dokunarak kullanılmak üzere optimize edildi. Dokunmatik ekran aracılığıyla Windows 8’i parmaklarınızı kullanarak kontrol edebilmeniz mümkün. Bu ekranlar şu sıralar yüksek fiyatlarda satışa sunulmuş olsa da genel beklenti, bu fiyatın önümüzdeki aylarda ciddi oranda düşeceği yönünde.

EKSTRA ÖZELLİKLER

Çoğu monitör üreticisi monitörleriyle birlikte çeşitli ekstra özellikler de sunar. Masanızda çok az yeriniz var ve basit bir hoparlöre ihtiyaç duyuyorsanız tümleşik hoparlörlere sahip bir monitör seçebilirsiniz. Ancak çok yüksek kalitede bir performans beklemeyin ve bunların hiç biri ayrı hoparlörlerin yerini tutamayacağını bilin. Bazı monitörlerde tümleşik web kamerası da bulunmaktadır. Böylece ekstra bir kameraya ihtiyaç duymadan arkadaşlarınızla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Gördüğünüz gibi üstün bir seyir keyfi için pek çok seçenek mevcut! «

İyi bir monitör kuşkusuz çok önemli. Ancak görüntünün iyi olup olmayacağını birden çok etken belirliyor. Mevcut bilgisayarınız için yeni bir monitör alacaksanız, önce bilgisayarın özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Monitöre verilen görüntü, ekran kartı tarafından kontrol ediliyor. Ekran kartınızın, almayı düşündüğünüz monitörün çözünürlüğünü desteklediğinden emin olun. Ancak bu şekilde monitörünüzü en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Modern bir monitörle çok eski bir ekran kartını kullanmak son derece anlamsız olacaktır. Neyse ki ekran kartının değiştirilmesi çok karmaşık bir işlem değil. Media Markt’ta size bu konuda yardımcı olabileceğimizi hatırlatalım.

Ekim 2013

91


BİLGİSAYAR DÜNYASI

» Bilgisayarda oyun oynamak

EN ÜSTÜN OYUN DENEYİMİ Son yirmi yılda çok sayıda yeni konsol, taşınabilir oyun cihazı ve başka oyun sistemi piyasaya sunuldu ve daha sonra silinip gitti. Ancak bilgisayarlar piyasadaki yerini hep korudu. Peki, bilgisayarda oyun oynamayı bu kadar özel ve popüler yapan şey nedir?

B

azıları bilgisayarı karmaşık ve hantal bir cihaz olarak görürken, bazılarıysa video oyunlarının keyfini çıkarmanın en güzel yolunun bilgisayarlar olduğunu söyler. Ancak düşünceniz her ne olursa olsun, bilgisayarda oyun oynamanın, oyun konsolunda oyun oynamaktan tamamen farklı bir deneyim olduğu bir gerçek. Siz de bilgisayarda oyun oynamaktan zevk alanlardansanız, gerçeğinden ayırt etmekte zorlanacağınız grafiklerin, oyun farelerinin ve mekanik tuşlu klavyelerin dünyasına hoş geldiniz!

GEÇMİŞE KISA BİR BAKIŞ BİLGİSAYAR FENOMENLERİ Battlefield, Call of Duty, Bioshock, Assassin's Creed, vb. gibi oyun konsollarında gördüğümüz en iyi oyunların yanında, özellikle bilgisayarlara özgü bazı oyunlar da mevcut. Son zamanların fenomen haline gelmiş en önemli bilgisayar oyunlarına kısaca göz atalım:

» Minecraft: Yetişkinler için tüm yaratıcılıklarını gösterebilecekleri sanal bir LEGO kutusu.

» World of Warcraft: Kesinlikle çok oyunculu bir rol yapma fenomeni. Dikkat edin, bağımlılık yapar!

» Diablo: Diablo III oyun konsolları için tasarlanmış olsa da bu serinin ortaya çıkışında da bilgisayar var. » Total War: Rome 2, strateji oyunlarının önde gelenlerinden biri.

92

Ekim 2013

Bilgisayarlar her zaman oyun tutkunlarının ilgi odağı oluyor. Bilgisayar oyunları için de durum bundan çok farklı değil. Altmışlı ve yetmişli yıllarda bile, oyun fanatikleri tarafından o zamanki bilgisayarlar için özel olarak geliştirilmiş oyunlar mevcuttu. İlk ticari video oyunu 1977 yılında ortaya çıktı. Microchess adındaki bu oyun, büyük oyun yapımcılarının bilgisayar platformuna ilgi göstermesini sağlayacak kadar yüksek bir satış rakamına ulaştı. Microchess’in ardından piyasaya çok sayıda oyun sürüldü. Frogger, Space Invaders ve Pac-Man gibi oyunlar en başarılılarından bazılarıydı. Oyun konsollarının henüz popüler olmadığı 1980’li yılların başlarındaysa, bilgisayarlar bütün oyun sektörünü elinde tutuyordu. Bu platform aslında eğitim ve diğer alanlarda da gittikçe popüler olmaya başladı. Oyun

tutkunlarının sayısındaki artışla birlikte bilgisayar oyunları da popülerlik kazanınca, bilgisayarlar da video oyunları alanında kendilerine özel bir yer edindi. King’s Quest ve Leisure Suit Larry gibi çok gelişmiş macera oyunları bilgisayarlarla neler yapılabileceğini ilk defa gayet güzel bir şekilde ortaya koyan oyunlar oldu.

GRAFİK DEVRİMİ

Windows gibi yeni bir işletim sisteminin sunulması ve bununla birlikte kolaylık sağlayan fare kullanımının da artması ilginç bir tezada yol açtı: Daha önce “normal” olarak sadece bilim ve eğitim alanında kullanılan bilgisayarlara geniş kitlelerce erişildi. Windows ve fare kombinasyonu, oyun oynama kolaylığını getirdi ve daha önce “zor” kumanda edilen oyunlara (bunlar için özel kumandalar üretiliyordu) artık basit bir şekilde birtakım ek özellikler de eklenmeye başlandı. Bütün bu gelişmelerin sonucunda çok daha üstün grafiklerin olduğu oyunlar ve bunların kişiselleştirilmesini sağlayan özellikler ortaya çıktı. Bilgisayarda oyun oynamanın bir konsolda oyun oynamaya göre avantajlarına göz atacak olursak, burada üç temel unsur ön plana çıkıyor: Üstün görüntü kalitesi, geniş özelleştirme seçenekleri ve hız. Wolfenstein, Doom, Myst ve Ultima gibi oyunlar modern bir işletim sistemine sahip bilgisayarlarda oynanabilen ilk oyunlar olmalarının yanında, zamanın en iyi grafiklerine de sahiptiler. 1990’larda oyun mimarisinde 3B haritalarının kullanılmaya başlanmasıyla da bilgisayarlarla o zamanın popüler oyun sistemleri olan Nintendo 64 ve PlayStation arasındaki fark görüntü kalitesi açısından oldukça büyüdü. Aslında bu fark her birkaç yılda bir ortaya çıkmaya devam ediyor. Xbox 360 ve PlayStation 3 gibi oyun sistemleri miadını doldururken, bilgisayarların işlemci ve grafik özellikleri de hep daha üst bir seviyeye ulaşmış oluyor. Fakat Xbox One ve PlayStation 4 gibi

www.mediamarkt.com.tr


TEMEL AKSESUVARLAR Yavaş bir dizüstü bilgisayarla oyunlardan yeterince keyif alamayacağınız su götürmez bir gerçek. Bilgisayarda oyun oynama deneyiminden maksimum keyif almak için bazı temel aksesuvarlara ihtiyaç duyabilirsiniz:

» KLAVYE: Gerçek oyun tutkun-

ları, programlanabilir tuşlara sahip özel, mekanik klavyeleri tercih ediyor. Bu çeşitleri görmeye ne dersiniz?

» NET BİR EKRAN: Kuşkusuz

oyunların sunduğu üstün grafik deneyimini mümkün olan en iyi şekilde yaşamak gerekiyor. Ekranı sadece en yüksek çözünürlük açısından değil, belki 3D ekran kartı açısından da değerlendirmeniz faydalı olabilir.

» İYİ HOPARLÖRLER: İyi bir ses

çıkışının gücünü küçümsemeyin. Kendinizi oyuna daha iyi kaptıracağınız gibi, aynı zamanda duruma daha iyi hâkim olursunuz, düşmanın tam olarak nereden geldiğini duymanızın onu alt etmenizi sağlaması gibi.

» JOYSTICK:

Uçuş ve dövüş oyunlarını kumanda etmek için ideal.

» KULAKLIK SETİ: Kendinizi

oyuna kaptırmamanız için hiçbir engel yok.

» RAHAT BİR OYUN SANDALYE-

Sİ: Eski rahatsız sandalyenizden kurtulun. Gerçek oyuncular rahatlığı tercih ediyor!

» DİREKSİYON SETİ: Yarış fanatikleri asla vazgeçemezler!

yeni bir oyun sistemi piyasaya sürüldüğündeyse, aradaki bu fark biraz olsun azalıyor.

SAYISIZ AVANTAJ

Bir bilgisayarın size sağlayabileceği avantajlar küçümsenemeyecek kadar fazla. Oyun konsolu tercih edenlere göreyse, bilgisayarda oyun oynamanın çok sayıda dezavantajı bulunuyor. Bu dezavantajlar bilgisayarlardaki karmaşık kontrol şekilleri, uzun kurulum süreleri ve nispeten daha sık çökmeleri. Ne var ki günümüzde bu dezavantajların çoğu artık geçerliliğini korumuyor. Gelişen teknolojiyle birlikte özel konsol kumandalarınızı artık bilgisayarınıza kolayca bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca dizüstü bilgisayarların da oldukça güçlü yapılarının olduğu yadsıyamayacağımız bir gerçek. Dizüstü bilgisayarları bir nevi taşınabilir oyun konsolu olarak da kullanılabilmemizse bir ayrıcalık. Özellikle bilgisayar oyunlarında temel dağıtım yöntemi olan dijital

www.mediamarkt.com.tr

» GÜÇLÜ BİR BİLGİSAYAR: Hiç

şüphesiz en temel gereksinim güçlü bir işlemciye, iyi bir ekran kartına ve soğutma sistemine sahip son teknoloji bir bilgisayar.

» OYUN KUMANDASI: Hız ve

hassasiyet gibi konulara önem veriyorsanız, oyunlarda kontrolü sağlamanın en rahat yolu.

» FARE: Oyuncular için özel

olarak geliştirilmiş çok sayıda oyun faresi modeli bulunuyor.

dağıtım yoluyla oyunların kurulum süreçleri ortalama bir oyun konsolu ile kıyaslandığında çok da karmaşık değil. Evet, bilgisayarınızda çökme veya virüs bulaşma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz, ancak bunlar iyi bir soğutucu veya antivirüs yazılımı ile kolayca çözülebilir. Bilgisayarın oyun dünyasındaki yerini koruduğu oldukça açık. İşin gerçeği, bilgisayar daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir konuma geliyor! Piyasaya yeni çıkacak PlayStation 4 ve Xbox One konsolları bile, iyi donanımlara sahip daha eski bilgisayarlarla yarışamayacak nitelikte. Oyun geliştiricilerinin çıkaracakları oyunların tanıtımlarında, bilgisayarlardan alınmış ekran görüntülerini kullanmaları çok da tesadüf değil. Bilgisayardaki grafikler oyun konsollarına göre daha iyi. Bilgisayarda oyun oynamayı tercih eden kitlenin hemen hemen hiç değişmemesi de ilginç başka bir gerçek. Her zaman en üstün oyun deneyimini ve kaliteyi talep ettikleri aşikâr. Bilgisayar tercih edenlerin eskiye göre tek farkı, bugün sayılarının oldukça artmış olması... « Ekim 2013

93


The Hangover III (Felekten bir gece)

« EĞLENCE DÜNYASİ

KOMEDİ EFSANESİNDE FİNAL İlk filmi 2009 yılında vizyona giren ve gişede yakaladığı büyük başarıyla dikkat çeken The Hangover serisi, son filmi Hangover III ile final yapıyor. Serinin diğer iki filminde olduğu gibi yönetmen koltuğuna yine Todd Phillips oturuyor.

B

azı filmler yayınlandığı andan itibaren unutulmazlar arasında yer alır. The Hangover da o filmlerden biri… Serinin ilk filminde bekârlığa veda partisi için Las Vegas’a giden kafadarlar, macera dolu bir gecenin ardından bir otel odasında gözlerini açarlar. Geceye dair hiçbir şey hatırlamayan arkadaşları bekleyen sürprizlerin belki de en kötüsü damadın kaybolmuş olmasıdır. Bir gece öncesine dair yaşananları tamamen unutan kahramanlarımız, yakaladıkları ipuçlarını değerlendirerek işlerin nerede kontrolden çıktığını bulmak için harekete geçerler. En önemli sorun da damadı zamanında bulup Los Angeles’taki düğüne yetiştirmektir. Sahneler yeniden sizin de gözünüzde canlanır gibi oldu mu? Serinin ikinci filmi için de yine hafızalarımızı yoklayalım. Phil, Alan ve Doug, Stu’nun düğünü için Tayland’a gider. Stu, Las Vegas’ta yaşadığı unutulmaz bekârlığa veda partisinden sonra, düğün öncesi sakin bir kahvaltı yapmak ister. Gözlerini açtığı ertesi sabah başka bir şehirde uyanır. Yüzünde bir dövme vardır. Stu, bir bardakta duran kesik bir parmakla karşısında da bir maymunun olduğu bir yerde bulur kendini. Stu, hiçbir şeyin planladığı gibi gitmediğini fark eder. Bütün bu kargaşanın arasında, kendisini kötü bir sürpriz daha beklemektedir. Stu, karısının kardeşinin de kaybolduğunu fark eder. Vegas’ın ardından yaşanan bu Bangkok macerasını da geçip artık final vaktine gelebiliriz… Başrollerde yine önceki iki filmde olduğu gibi  Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Justin Bartha  ve  Ed Helms  bulunuyor. Fakat serinin finalinde kahramanlarımız bu defa bambaşka bir maceraya atılıyor. Dört arkadaş bu kez ne bir düğün de ne de bekârlığa veda partisiyle karşımıza çıkıyor. Peki, ters gidebilecek ne olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Başlarını belaya sokma konusunda bir hayli tecrübeli olan

www.mediamarkt.com.tr

kahramanlarımız için bu hiç dert değil! Zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkına varamayacağınız serinin son filmi Hangover III, sinemaseverlere yine çok eğlenceli dakikalar yaşatacak. Türkçe dublaj ve altyazı seçeneklerinin de olduğu serinin final filminin Blu-ray ve DVD’sini tüm satış noktalarında bulabilirsiniz. Sinema gösteriminin yanı sıra, özel sahnelerin yer aldığı filmin DVD’sinde yönetmen Todd Phillips’in şımarık hareketlerinden usandığı Zach’in yerine yeni bir oyuncuyla devam ettiği bölümleri keyifle izleyebilirsiniz. Ayrıca DVD’de, çetenin en vahşi dublörlerinin Las Vegas Bulvarı’na halatla indiği aksiyon dolu sahneleri seyrederken, ekip ve oyuncuların hayvanlarla çektikleri zorlu sahnelerde gözlerinizi filmden alamayacaksınız. Son olarak önümüzdeki günlerde serinin DVD Trilogy'sinin de raflardaki yerini alacağını hatırlatalım. İyi seyirler! «

Tür: Komedi Yönetmen: Todd Phillips Oyuncular: Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms, Ken Jeong Süre: 100 dk

Ekim 2013

95


GELECEK SAYIDA

»

HAYALİMİZDEKİ EV Eviniz sonbahara hazır mı? Bir sonraki sayımızda vereceğimiz ipuçlarıyla evinizi, daha konforlu ve keyifli bir mekâna dönüştürebilir, yazı arkanızda bırakıp sonbaharı karşılayabilirsiniz.

AYRICA: »

ULTRA HD

Ultra HD televizyonlarda, Full HD televizyonlara göre 4 kat daha fazla piksel bulunuyor. Bu da görüntünün kalitesini 4 kata kadar yükseltiyor. Önümüzdeki ay bu konuyla ilgili vereceğimiz bilgileri okuyabilirsiniz.

MOBİL İŞLETİM SİSTEMİ »Android, iOS veya Windows: Akıllı telefonların işletim sistemleri arasındaki rekabet büyüyor. Bir sonraki sayıda bu işletim sistemlerini inceleyip işletim sistemi tercihiniz konusunda yardımcı olacağız.

BİR SONRAKİ SAYIMIZI 1 KASIM TARİHİNDEN İTİBAREN MEDIA MARKT MAĞAZALARINDA BULABİLİRSİNİZ.

KÜNYE

YAYINCI MS Istanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., Evren Mah. Koçman Cad. Ziyal Plaza A5 Blok Kat:5 Güneşli İstanbul İMTİYAZ SAHİBİ Aziz Süzer (Tüzel Kişi Temsilcisi) GENEL YAYIN YÖNETMENİ Murat Kayın (Sorumlu Müdür) YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ömer Arabacı PAZARLAMA MÜDÜRÜ Çağman Akalın YAPIM VE KONSEPT iMediate B.V., Arendstraat 53 1223 RE Hilversum Hollanda www.imediate.nl Joost Driessen (Genel Müdür) Roger Slangen (Yayın Koordinatörü), Monique Hemmes (Uluslararasi Dergi Sorumlusu) Banu Çelik (Proje Koordinatörü) TÜRKİYE İÇERİK DANIŞMANI Ajans Luxus, Refik Saydam Cad. Akarca Sok. No:39/4 Tepebaşı Istanbul www.ajansluxus.com Nevra Savcılıoğlu (Genel Müdür) Barış Bakır (Yayın Koordinatörü) Emrah Kap (Editör) Arzu Sarı, Volkan Erkan (Yazı İşleri) FOTOĞRAF ANP, ImageSelect, Getty Images, iStockphoto, Stockfood/BeeldigBeeld YÖNETİM YERİ Evren Mah. Koçman Cad. Ziyal Plaza A5 Blok Kat:1 Güneşli İstanbul BASKI Promat Basım Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş Sanayi Mahallesi 1673 Sokak No:34 Esenyurt/ISTANBUL Tel: 0212 622 63 63, info@promat.com.tr, www.promat.com.tr YAYIN TÜRÜ Yerel, Süreli ve Aylık İLETİŞİM info@mediazine.com.tr ©Mediazine, MS Istanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasaları ve ilgili sair mevzuata uygun olarak yayımlanmaktadır. Mediazine dergisinin isim ve yayın hakkı MS Istanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. aittir. Yayıncının yazılı izni olmadan bu yayının hiçbir parçası yeniden yayınlanamaz ya da baskı, fotokopi, film veya internet kullanılarak veya herhangi başka bir şekilde çoğaltılamaz. Bu yayında belirtilen fiyat ve bilgilerde meydana gelebilecek değişiklikler ve dizgi hataları nedeniyle herhangi bir hak iddia edilemez. MS Istanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., üçüncü şahısların bu yayını okumaları veya bu yayın içeriği nedeniyle karşılaşabilecekleri hususlar ve bunların sonuçları bakımından sorumlu tutulamaz. Bedelsizdir, para ile satılamaz.

98

Ekim 2013

www.mediamarkt.com.tr


Mediazine Türkiye / 2013, 10 - Ekim  

Teknolojik yaşam dergisi - Media Markt

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you