Page 1

SIERPIEŃ/2015 -1-


26

110

64

104

92

48

80 -2-


4 REDAKCJA poznaj, kto współtworzył wydanie

76

10 FRANKOWO miasto, w ktrym sporo się dzieje

26 WYWIAD marmolada i robaki.. co je łączy? 48 PRZESTRZEŃ PUBLICZNA restauracja w egzotycznym klimacie? 64 MARCHEWKOWE PRZEDSZKOLE projekt godny naśladowania

76 GOTUJEMY poznaj smaki lata 92 ROŚLINA uśmiechaj się w swoim domu 104 POKOCHAĆ SZTUKĘ

można dostrzec piękno

110 HOMESTAGING przepis na spokój i harmonię we wnętrzu

fot. marmoladadesign.com

-3-


Wydanie powstało wspólnie z... Katarzyna Jurczenia

Agnieszka Urbanowska

www.ilobahie.blogspot.com www.ilobahiecreative.com

www.aczemunie.com.pl

Ewelina Kożuchowska

Małgorzata Grzywa

www.projecthomestaging.blogspot.com

www.gosiagrzywa.weebly.com

-4-


WYZWANIE ’20 DAYS OF DOODLING!’

Zacznij dzień od kreatywności! Codzienne ćwiczenie pomysłów! szczegóły na blogach: www.ilobahie.blogspot.com | www.zenja.pl

Podziękowania dla: Lecha Moczulskiego i Przemysława Nowaka z pracowni Mili Młodzi Ludzie oraz dla Moniki i Pawła Żukiewiczów z Przedszkola Marchewkowego za udostępnienie zdjęć i materiału, Dominiki Wysogląd i Magdaleny Pawlas z pracowni Marmolada Design za interesujący wywiad.

-5-


PRZYGOTOWANIE KAŻDEGO NUMERU TO DUŻE WYZWANIE. ZEBRANIE WARTOŚCIOWEGO MATERIAŁU I RÓŻNYCH ’CIEKAWOŚCI’ TO ZADANIE NIEŁATWE. WIEM JEDNAK, ŻE WSZYSTKO TO, CO ZNAJDUJECIE W KAŻDYM NUMERZE JEST DLA WAS INTERESUJĄCE, I ŻE Z WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ PO NIEGO SIĘGACIE. AKTUALNE WYDANIE SKRYWA AŻ TRZY WNĘTRZA, KTÓRE KONIECZNIE POWINNIŚCIE ZWIEDZIĆ. W NUMERZE ZNAJDZIECIE RÓWNIEŻ ODROBINĘ NOWOCZESNEGO DESIGNU ORAZ BĘDZIECIE MOGLI PONOWNIE ZAKOCHAC SIĘ W SZTUCE. MIMO UPALNYCH CHWIL ZACHĘCAM DO KREATYWNEGO SPĘDZANIA CZASU WSPÓLNIE Z ILOBAHIE CREATIVE!

-6-


Katarzyna Jurczenia redaktor naczelna ILOBAHIE CREATIVE

-7-


www.ilobahiecreative.com FB/ilobahiecreative free subscription

-8-


-9-


01 TO MIASTO NIEDUŻE, ALE DZIEJE SIĘ TAM SPORO. TRWA BUDOWA RATUSZA (...) PODZIEMNY PARKING... -10-


01

WNĘ TRZE

-11-


FRANKOWO projekt wnętrza: pracownia k. pracownia: www.pracowniak.pl tekst: Anna Komorowska zdjęcia: Michał Rokita

-12-


-13-


-14-


-15-


-16-


Pokój Franka ciągle ewoluuje, bo jego właściciel rośnie i zmienia zainteresowania. Zmieniają się również funkcje pokoju. Na razie jest po prostu miejscem do zabawy, a dokładniej mówiąc miejscem do przechowywania zabawek, które (w rozsądnych na szczęście dawkach) przenoszą się do głównego pokoju. W przyszłości dojdzie łóżeczko, szafki, potem biurko. Kto sądził, że jak urządził dziecku pokój to ma z głowy, jest w błędzie! Zmiany są konieczne, a nowe wyzwania interesujące. A ponieważ nic tak nie motywuje do działania jak konkretny, wyznaczony termin, nowa wersja pokoju pojawia się zawsze 1. października, kiedy to urodziny obchodzi zarówno Franek, jak i założona przez jego rodziców pracownia k.

-17-


-18-


-19-


-20-


Z okazji 1. urodzin pojawił się w pokoju niebieski pasek. Zakres i cały świat rocznego dziecka, który zmusza dorosłego do “zejścia na ziemię”. Rok później przejął rolę “linii horyzontu” pod którą ukryty jest parking podziemny, a nad nią… całe miasto – Frankowo. To miasto nieduże, ale dzieje się tam sporo. Trwa budowa ratusza (brakuje mu jeszcze zegara), podziemny parking jest już przepełniony, biblioteka wciąż powiększa swój księgozbiór, a w ZOO słychać gwar zwierząt – dzikich i domowych. Fabryka Idei zaprasza do podziwiania i tworzenia sztuki, a pobliskie kasyno organizuje rozgrywki puszczania bączków i układania puzzli. Ale najwięcej dzieje się na lotnisku… ciągły ruch, odloty i przyloty. Dobrze, że wieża kontroli lotów sprawuje się znakomicie.

-21-


Tegoroczna odsłona frankowego pokoju znów będzie oparta na naszych pomysłach, ale mamy nadzieję, że za rok jego właściciel będzie już aktywnie uczestniczył w projektowaniu.

-22-


-23-


www.ilobahiecreative.com FB/ilobahiecreative free subscription

-24-


-25-


02 ZAINSPIROWANY MIASTEM, W KTÓRYM AKTUALNIE MIESZKAMY. ROBAK TO PROJEKT KURTKI MIEJSKIEJ DLA (...) ENERGICZNYCH... -26-


02

WY WIAD

-27-


-28-


ODROBINA MARMOLADY z Dominiką Wysogląd i Magdą Pawlas z pracowni Marmolada Design rozmawiała: Katarzyna Jurczenia | www.ilobahie.blogspot.com zdjęcia: www.marmoladadesign.com

ZAPOŻYCZĘ Z WASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ: „CO SŁYCHAĆ…?” Jesteśmy głodne... designu!

-29-


MARMOLADA DESIGN, WIĘKSZOŚĆ OSÓB PO PRZECZYTANIU WASZEGO LOGO Z PEWNOŚCIĄ SPODZIEWAŁABY SIĘ NIECODZIENNEJ SMAKOWICIE PODANEJ KONFITURY… CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST MARMOLADA DESIGN I Z CZYM SIĘ JĄ JE? SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA I CZYM SIĘ ZAJMUJECIE? CZYM JEST…? Marmolada Design to nie wytwórnia powideł, to też nie produkcja konfitury lecz multidyscyplinarne studio projektowe założone przez Dominikę Wysogląd i Magdę Pawlas, absolwentki wzornictwa na ASP w Krakowie i Warszawie. Studio powstało z chęci realizacji własnych wizji i przelaniu młodej, świeżej energii na realne projekty. Nazwa wzięła się z naszego zamiłowania do kuchni i tzw. smaczków projektowych, które staramy się wprowadzać w naszych projektach. Nasza współpraca zaczęła się od próby… nowe zadania, pierwsze zlecenia… i co dalej? Okazało się, że pracuje nam się bardzo dobrze, jesteśmy na pewno różne, ale chyba dzięki temu potrafimy zachować balans, połączyć siły i sprawnie dotrzeć do celu. Mamy też wiele wspólnego – uwielbiamy podróże, sporty ekstremalne i dobrą kuchnię. Każdy dzień pracy rozpoczynamy od celebracji śniadania, gdzie oczywiście nie może zabraknąć samej marmolady!

-30-


-31-


CZYM SIĘ JĄ JE…? Można rękami - namacalnie poprzez dotknięcie naszych produktów, oczami – widząc efekty naszej pracy oraz smakując – na targach, gdzie częstujemy marmoladą naszej produkcji.

CZYM SIĘ ZAJMUJECIE…? Zajmujemy się wszechstronnym projektowaniem, nie ograniczając się do konkretnej specjalizacji. Badamy różne podłoża projektowe, obserwujemy ludzi i ich otoczenie, mamy różne doświadczenia i z tego wszystkiego czerpiemy inspiracje. Interesuje nas projektowanie mebli, ubioru, produktu oraz wszystko co związane z wizerunkiem marki. Skupiamy się zarówno na produkcie, opakowaniu jak i formie sprzedaży, dbając o każdy detal i indywidualny charakter marki. Obecnie zajmujemy się rozwojem własnych projektów, które powoli wdrażamy do produkcji. Jesteśmy otwarte na nowe wyzwania. Lubimy eksperymenty i niecodzienne propozycje. Współpracujemy z różnymi klientami od poważnych kancelarii, po szalonych himalaistów. Zapewniamy kompleksową usługę od projektowania produktów, przez identyfikacje wizualne po strony internetowe.

-32-


-33-


-34-


-35-


-36-


SKĄD ZAMIŁOWANIE DO SKLEJKI? Kolekcja ze sklejki była naszym pierwszym razem zrealizowanym projektem. Obie pochodzimy z południa Polski, a zapach drewna i lasu towarzyszył nam w codziennym życiu. Ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu w dzieciństwie były drzewa. Dominika siedziała na czereśni, a Magda na orzechu … może stąd nasze zamiłowanie do naturalnych materiałów. Sklejka jest cudownym materiałem do eksperymentów i tworzenia prototypów. Podczas studiów wielokrotnie wykorzystywałyśmy ten materiał realizując różne projekty.

-37-


WASZE PROJEKTY SĄ NIEPOWTARZALNE I MINIMALISTYCZNE W SWEJ PROSTOCIE. DLA KOGO TWORZYCIE I JAKA IDEA WAM PRZYŚWIECA? Zapewne się powtarzamy, ale określenie „Mniej znaczy więcej” jest nam bardzo bliskie. Tworzymy dla ludzi, którzy cenią minimalistyczne rozwiązania i niebanalny design. Dbamy o to, aby nasze produkty były „pasteryzowane”, chcemy aby służyły przez długie lata i z upływem czasu nabierały wartości. Starannie przechodzimy przez każdy etap procesu projektowego, dopracowując go w każdym detalu. Doceniamy klimat, miejsce i sposób podania posiłku do stołu, to samo wrażenie staramy się przełożyć do świata projektowego dbając o każdy szczegół i odpowiednie doprawienie. Pomimo wielokrotnej możliwości wyjazdu do pracy za granicę, postanowiłyśmy spróbować własnych sił na lokalnym gruncie. Na swój sposób jesteśmy lokalnymi patriotkami, wierząc w rozwój i siłę polskiego designu. Chcemy wspierać lokalnych producentów i często niedocenionych rzemieślników korzystając z ich usług. Naszym marzeniem jest aby mieć dobry wpływ na polski design i rozwój świadomości w Naszym kraju. Poprzez szeroką gamę dziedzin projektowych chciałybyśmy dotrzeć do jak najszerszej grupy klientów i odbiorców.

-38-


-39-


OPOWIEDZCIE PROSZĘ SKĄD POMYSŁ NA WYPLOTKA I ULE? Kolekcja ze sklejki, czyli projekt wyPLOTEK i ULE był naszym pierwszym projektem stworzonym wspólnie. Był to swojego rodzaju test jak będzie się nam razem pracować i przechodzić przez wszystkie etapy projektowe od tworzenia założeń, idee, koncepcje, prototypowanie, aż po finalny produkt. Ule to zestaw modułowych elementów, które w dowolnej konfiguracji można powiesić na ścianie. W skład zestawu wchodzi: lampa z płóciennym kablem, lustro, zegar, siatka do wsuwania drobiazgów ze skórzanymi paskami oraz wieszak z metalowymi śrubami. wyPLOTEK to mały taboret, który zmieści się w każdym mieszkaniu. Odróżnia się spośród innych swoim miękkim, wyplecionym siedziskiem i możliwością sztaplowania.

-40-


-41-


-42-


-43-


JAKIEGO ZLECENIA NIE CHCIAŁYBYŚCIE DOSTAĆ, A NA JAKIE CZEKACIE Z NIECIERPLIWOŚCIĄ? Do tej pory nie trafiło nam się zlecenie które musiałybyśmy odrzucić. Każde jest dla nas nowym wyzwaniem i każde przynosi większe, bardzo cenne w tej pracy doświadczenie. Same sześcioletnie studia nauczyły nas pracy, zdobywania kontaktów i cierpliwości. Uczymy się na błędach i własnych doświadczeniach, nie podglądamy innych robiąc staże w wielkich biurach projektowych, chcemy osiągnąć sukces przez swoją pracę i wytrwałość. Najlepsze zlecenia to chyba takie w których tworzymy wszystko od początku, budując strategie marki, przez identyfikację, aż po produkt. Marzenia?? Hmm… okulary alpinistyczne dotarły na wierzchołek góry Manaslu, może czas na coś w ciepłym, egzotycznym klimacie? Może coś związanego z kuchnią i gotowaniem?

-44-


-45-


-46-


NA KONIEC… ZACIEKAWIŁA MNIE INFORMACJA NA JEDNYM Z WASZYCH PORTALI SPOŁECZNOŚCIOWYCH O ROBAK-ACH, KTÓRE ZAWŁADNĄ MIASTO… NALEŻY SIĘ BAĆ? ;) ZDRADZICIE CO NIE CO? Bać absolutnie nie. Robaki tak jak sama marmolada też bywają smaczne! To nasz najnowszy projekt. Zainspirowany miastem, w którym aktualnie mieszkamy. ROBAK to projekt kurtki miejskiej dla młodych, energicznych, kochających miejskie życie ludzi. Forma kurtki inspirowana jest skorupiakiem. W tylnej części znajduje się element przeznaczony do pompowania. Miejski tłok nie zawsze pozwala nam wygodnie usiąść w każdym miejscu. Na wieczornych wypadach nad rzekę, czy streetowych spotkaniach często przesiadujemy na ziemi. Czemu w takim razie nie zasiąść wygodnie na miękkim siedzeniu, które zawsze możemy mieć ze sobą? A tak, w skrócie powstała kurtka do siedzenia. Na razie jest w fazie prototypu, ale udoskonalamy ją i planujemy wprowadzić do sprzedaży. Mamy nadzieję, że ROBAKI faktycznie zawładną miasto. Stay tuned!

-47-


03 SZAFY OKŁADZIN ŚCIENNYCH ORAZ LAMP NA SUFICIE NAPROWADZAĆ MAJĄ NA MIEJSCE EKSPOZYCJI. MODUŁOWA... -48-


03

PRZE STRZEŃ PUBLI CZNA

-49-


-50-


LOKAL BAKERY pracownia: Mili Młodzi Ludzie | www.milimlodziludzie.com projekt: Lech Moczulski, Przemysław Nowak zdjęcia: PION | www.cargocollective.com/pion

-51-


Za najlepsze tło dla złotego koloru pieczywa uznaliśmy czerń i to właśnie ona podkreśla główną z trzech prostopadłościennych brył, w które układają się ściany.

-52-


-53-


-54-


Pozostałe dwie wykończone są bejcowanym drewnem budowlanym, znalezionym u inwestorów w piwnicy. Z tego samego źródła pochodzi drewno okalające bar.

-55-


-56-


-57-


Szrafy okładzin ściennych oraz lamp na suficie naprowadzać mają na miejsce ekspozycji. Modułowa konstrukcja z rur kwadratowych pozwala na dowolną jej aranżację.

-58-


-59-


-60-


-61-


System ekspozycyjny tworzą także półki, tabliczki na menu oraz specjalnie zaprojektowane wiklinowe koszyki, które mogą być ułożone na trzy sposoby. Otwór drzwiowy w ekspozytorze tworzy kadr na piec piekarniczy. Niewielka część konsumpcyjna (powierzchnia około 20 m. kw.) zawiera kombinację trzech rodzajów siedzisk i trzech typów blatów.

-62-


-63-


MARCHEWKOWE PRZEDSZKOLE projekt: Anna Czarnecka tekst: Monika i Paweł Żukiewiczowie zdjęcia: www.przedszkolemarchewka.pl

-64-


-65-


Kupiliśmy budynek po restauracji, która uległa pożarowi. W budynku ujęło nas to, że jest wolno stojący i ma spadzisty dach. Już wtedy oczami wyobraźni widzieliśmy w tym miejscu piękne przedszkole. Na początku myśleliśmy, że wystarczy gruntowny remont i wymiana dachu, jednak bardzo szybko, bo podczas rozbiórki okazało się, że praktycznie wszystko trzeba zbudować od nowa. Ze starego budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Zmianie więc uległa posadzka i beton, który został pod nią wylany.

-66-


-67-


-68-


-69-


-70-


Uważamy, że mamy dobre wyczucie estetyki jednak pomyśleliśmy, że warto temat wystroju wnętrza powierzyć zawodowemu projektantowi. Okazało się, że nasza koleżanka - Anna Czarnecka - interesuje się projektowaniem wnętrz i zawsze marzyła o zaprojektowaniu pomieszczenia dla dzieci. Kiedy dowiedziała się, że będziemy otwierać przedszkole sama skontaktowała się z nami i zaproponowała pomoc. Z Anią byliśmy zgodni co do tego, że wnętrze nie powinno być zbyt kolorowe i pstrokate, a wręcz przeciwnie chcieliśmy, aby było przyjazne, przyjemne i jasne. Zależało nam, aby wnętrza przedszkola nie rozpraszały dzieci podczas zajęć, bo przecież przebywanie w otoczeniu przyjaznych barw jest miłe i przyjemne zarówno dla dzieci jak i dla ich opiekunów. Ania zaproponowała nam wizję wystroju bazującą głównie na odcieniach bieli i szarości uzupełnionego prostymi formami o jednolitych kolorach typu koła, kwadraty, paski i kropki. Te formy oprócz walorów estetycznych pełnią również funkcję użytkową podczas zajęć dla dzieci.

-71-


Przechodząc do realizacji projektu natknęliśmy się na wiele wyzwań. Najtrudniejszym etapem dla nas był etap poszukiwania mebli, które pasowałyby kolorystycznie. Warto wspomnieć, że meble dla dzieci muszą mieć odpowiednie atesty, a firmy produkujące takie meble, w przystępnej cenie, w większości produkują je w krzykliwych, jaskrawych kolorach, które były nie do przyjęcia. Musieliśmy dość mocno negocjować, a nawet prosić producentów o biały kolor mebli (konkretnie drzwiczek), a ten kolor nie oznaczał niestety niższej ceny (…).

-72-


Na ściany wybraliśmy farby lateksowe, łatwo zmywalne. Decyzja ta była oczywista przy wyborze koloru białego. Niemniej w miejscach gdzie dzieci często się opierają o ściany zastosowaliśmy kolorowe farby oraz tapety. W salach w części, gdzie dzieci się bawią i często siedzą na podłodze zastosowaliśmy profesjonalne wykładziny dywanowe, a w części gdzie jedzą posiłki oraz tworzą swoje prace artystyczne ułożyliśmy panele podłogowe. Panele wydały się najodpowiedniejsze, gdyż wokół stolików trzeba często zamiatać oraz zmywać podłogę.

-73-


-74-


W korytarzach oraz szatni zdecydowaliśmy się na linoleum. Jest to w pełni naturalny produkt wytworzony mechanicznie (a nie chemicznie). Jest on bardzo przyjazny otoczeniu, a w szczególności małym dzieciom. Bardzo przyjemnie chodzi się po takiej podłodze chociaż jest bardzo wymagająca w utrzymaniu czystości. Wybraliśmy stosunkowo jasny i jednolity kolor, na którym widać najmniejsze zabrudzenia. Pomimo tego jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowego efektu. Niektórym może się wydawać, że wystrój naszego przedszkola Marchewki jest mocno minimalistyczny i surowy. Jednak kolorowe ubranka dzieci i zabawki uzupełniają pięknie kolorystykę wnętrz.

-75-


04 ...DODAJ OLEJ, CEBULKĘ, PORA I BULION. DOPRAW SOLĄ I PIEPRZEM. (...) GOTUJ MIESZAJĄC OD CZASU DO CZASU... -76-


04

GOTU JEMY

-77-


GOTUJ...! przepisy: Małgorzata Grzywa zdjęcia: www.gosiagrzywa.weebly.com

-78-


-79-


PIECZONA MARCHEWKA Z MIODEM I MASLEM 1 bukiet młodych marchewek, dokładnie umytych 2 łyżki roztopionego masła 2 ząbki czosnku startego na tarce 2 łyżki miodu lipowego 2 łyżki posiekanej pietruszki sól i tłuczony zielony pieprz

-80-


Nagrzej piekarnik do 200° C. Do naczynia do zapiekania włóż marchewkę polej rozpuszczonym masłem i miodem. Całość dopraw solą, zielonym pieprzem, czosnkiem i posiekaną pietruszką. Piecz ok. 20 min.

-81-


KREM Z MARCHWI, KOLENDRY I POMARAŃCZY 1 duża posiekana cebula 2 szklanki startej marchewki 4 gałązki natki pietruszki 4 gałązki kolendy 3/4 l bulionu warzywnego otarta skórka z 1 pomarańczy + sok sól i pieprz do smaku jogurt naturalny -82-


Na oleju zeszklij cebulę. Do garnka wlej bulion, sok z pomarańczy, dodaj marchewkę i cebulę, zioła, przyprawy. Gotuj na wolnym ogniu ok. 30 min. Pozwól zupie ostygnąć, wyjmij zioła, a zupę ze skórką z pomarańczy zmiksuj, aż będzie gładka i aksamitna. Dopraw do smaku. Podawaj z kleksem jogurtu i pikantnymi krakersami.

-83-


CZERWONE BURAKI GLAZUROWANE OCTEM BALSAMICZNYM 6-8 średnich czerwonych buraków, dobrze umytych 1/2 szklanki octu balsamicznego 2 łyżeczki cukru sól i świeżo zmielony czarny pieprz olej

-84-


Rozgrzej piekarnik do 200° C. W brytfannie ułóż buraki, polej olejem i posyp solą. Przykryj arkuszem folii aluminiowej. Piecz ok. 1 godz., sprawdzaj widelcem czy są miękkie. Ostudź i obierz ze skórek. Ocet balsamiczny i cukier umieść w małej patelni i redukuj na małym ogniu, aż powstanie lepki sos. Pokrój buraki na ćwiartki (lub kształt jaki lubisz) i polej sosem balsamicznym. Z bagietki pokrojonej na kromki przygotuj grzanki. Na każdą kromkę połóż pokruszony serek twarogowy typu włoskiego i udekoruj kostką z buraka.

-85-


CZERWONE BURAKI PIECZONE Z ZIOŁAMI 6 średnich czerwonych buraków, dobrze umyte 2-3 gałązki tymianku 2-3 liście laurowe świeżo zmielony czarny pieprz olej sól Rozgrzej piekarnik do 200° C. W brytfannie ułóż buraki, polej olejem, posyp solą, dodaj tymianek i liście laurowe. Przykryj arkuszem folii aluminiowej. Piecz ok. 1 godz., sprawdzaj widelcem czy są miękkie. Ostudź i obierz ze skórek.

-86-


KREM Z CZERWONYCH BURAKÓW Z KMINKIEM 1 porcja pieczonych buraczków z ziołami, posiekanych 1 średnia cebula, drobno posiekana 1 por - tylko białe i blade zielone części 1/2 l bulionu drobiowego 1 szklanka maślanki sól i świeżo zmielony czarny pieprz 1 łyżka kminku olej Na suchej patelni upraż kminek, ok. 1 min. Dodaj olej, cebulę, pora i bulion. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż cebula będzie miękka, 5-7 minut. Dodaj buraki i zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj, mieszając od czasu do czasu, ok. 15-20 min. Ostudź, a następnie zmiksuj z 1/2 szkl. maślanki. Przed podaniem udekoruj maślanką ubitą na pianę. -87-


KREM Z GROSZKU 1/2 łyżki masła 1 duża szalotka, drobno posiekana 1/2 l bulionu drobiowego (lub warzywnego) 10 listków mięty 2 duże listki melisy 500 g świeżego groszku (lub mrożonego typu “petite”) sól i tłuczony zielony pieprz

-88-


W średnim garnku rozpuść masło i zeszklij szalotkę. Dodaj melisę i miętę, zalej bupionem, zagotuj. Dodaj groszek, gotuj na wolnym ogniu przez około 5 min., aż groszek zmięknie. Dopraw do smaku i ostudź. Usuń liście mięty i melisy, a następnie zmiksuj na gładko. Krem możemy podawać jako chłodnik na upalne dni.

-89-


PLACKI ZIEMNIACZENA Z GROSZKIEM I LIMONKĄ 2 szklanki tłuczonych, gotowanych ziemniaków* 1 garść ugotowanego groszku 4 łyżki mąki pszennej 1 jajko otarta skórka z 1 limonki szczypta startej gałki muszkatołowej sól i pieprz do smaku olej do smażenia -90-


Do miski włóż ziemniaki, jajko, mąkę, skórkę z limonki i przyprawy. Najpierw wymieszaj łyżką, a potem wyrób ręką. Do powstałej masy dodaj groszek i delikatnie połącz. Ciasto wyłóż na wysypaną mąką stolnicę, rekami formuj małe placuszki (lub całość rozłóż na duży placek i wycinaj szklanką małe placuszki). Smaż na gorącym oleju z dwóch stron aż bedą rumiane. Podawaj z kwaśną śmietaną. * najlepsze są z wysoką zawartością skrobi, sypkie i mączyste.

-91-


05 (...) BĘDZIESZ SIĘ UŚMIECHAĆ. W TWOIM DOMU OD RAZU ZROBI SIĘ WESELEJ, CIEPLEJ, HARMONIJNIEJ. -92-


05

ROŚ LINA

-93-


-94-


LATO PEŁNE KWIATÓW tekst: Agnieszka Urbanowska | www.aczemunie.com.pl zdjęcia: Agnieszka Urbanowska, Andrzej Wiliński

-95-


Co by tu dziś włożyć do wazonu, na jakie kwiaty się zdecydować, jakich kolorów użyć? Wybrać tonacje chłodne, kontrastujące z temperaturą za oknem, czy może wręcz przeciwnie, wybrać mocne, zdecydowane barwy? Oto jest pytanie? Pytanie powodowane przyjemnym nadmiarem obfitości, możliwości, dostępnością kwiatów. Lato mogłoby nie przemijać, mogłoby trwać i trwać chociażby właśnie po to, by wprowadzać kwiaty do domu. Jestem wielką orędowniczką kwiatów w domu i gorąco wszystkich do tego namawiam. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny, będziesz się uśmiechać. W Twoim domu od razu zrobi się weselej, cieplej, harmonijniej.

-96-


-97-


-98-


Do przygotowania tych prostych kompozycji wykorzystałam tradycyjne wazon, ale też by nadać całości nieco zabawny i figlarny charakter, część kwiatów ułożyłam w filiżankach. Kwiaty zachowują swoje położenie, czyli znajdują się tam gdzie chcesz, dzięki gąbce florystycznej, którą uprzednio namoczyłam w wodzie i natępnie umieściłam ją w naczyniach. Moja rada: nie przyciskaj na siłę gąbki, nie zalewaj jej wodą. Po prostu nalej do naczynia wody, (naczynia większego niż gąbka) i pozwól jej wchłonąć tyle wody, ile ona jej potrzebuje.

-99-


-100-


-101-


Kwiaty układaj, jak Ci w duszy gra, przycinaj, skracaj, pobaw się kompozycją. Twórz, większe lub mniejsze plamy barw tego samego koloru, jeżeli wolisz, rozkładać kolory równomiernie. Na początku zbuduj bazę z zieleni (floryści taką bazę nazywają wypełnieniem). Później dokładaj mocniejsze elementy, tak by na koniec całość zwieńczyć najdrobniejszym kwiatostanem. Dobrej zabawy!

-102-


-103-


06 NA PIERWSZY RZUT OKA SZOKUJĄ I PRZYPOMINAJĄ MARTWE TWARZE (...)W BLIŻSZYM POZNANIU... -104-


06

SZTU KA

-105-


POKOCHAĆ SZTUKĘ szczegóły: www.ilobahie.blogspot.com

FOLKOWATO Jedwabisto mleczne ceramiczne projekty Madaliny Andronic to produkty wytwarzane ręczie i też ręcznie malowane. Prace artyski nawiązują do rumuńskiego folkloru, który jest delikatny i nowoczesny. the-awesome-project.tumblr.com

BAJECZNE POSTACI Infantylne rzeźby ceramiczne artystki Nathalie Choux niewątpliwie wprowadzają w świat bajkowy, w którym tajemniczość i niepowtarzalność odgrywa rolę pierwszoplanową. nathaliechoux.com

-106-


UKRYTE PIEKNO Dziwaczne rzeźby Bonnie Marie Smith, które na pierwszy rzut oka szokują i przypominają martwe twarze i części ciała człowieka, w bliższym poznaniu nabierają piękna, które skrywają... bonniemariesmith.com

KOMBINAJCA PROPORCJI Oryginalne kombinacje tekstur, materiałów oraz proporcji form, które tworzy Dima RV zaskakują swoim niecodziennym odbiorem. Rzeźby tego artysty są dziwaczne lecz bardzo interesujące. brak strony, więcej na blogu ILOBAHIE

-107-


www.ilobahiecreative.com FB/ilobahiecreative free subscription

-108-


-109-


07 ...TO JEDNO Z TYCH WNĘTRZ, W KTÓRYM POWINNA PANOWAĆ ATMOSFERA SPOKOJU I HARMONII... -110-


07

HOME STA GING

-111-


CZAS NA POKÓJ tekst: Ewelina Kożuchowska zdjęcia: www.projecthomestaging.blogspot.com

-112-


-113-


Sprzedając

mieszkanie

powinniśmy

sobie

zda-

wać sprawę, że każde pomieszczenie naszego mieszkania jest tak naprawdę naszą wizytówkę. Dlatego praktyczność i estetyka niemal w każdym przypadku sprawdza się przy sprzedaży mieszkania. Jednym z pomieszczeń na które powinniśmy zwrócić uwagę jest pokój. To jedno z tych wnętrz, w którym powinna panować atmosfera spokoju i harmonii i można to osiągnąć dzięki zastosowaniu kilku podstawowych zasad.

-114-


PAMIĘTAJ, ŻE ...

SPRZEDAJĄC MIESZKANIE SPRZEDAJESZ PRODUKT, DLATEGO DEPERSONALIZACJA, ESTETYKA I PRAKTYCZNOŚĆ W HOME STAGINGU MA TAK DUŻE ZNACZENIE. -115-


CZYSTE ŚCIANY ROBIĄ DOBRE WRAŻENIE Mało kto zdaje sobie sprawę jak odświeżone i czyste ściany przy sprzedaży mieszkania są ważne. Zawsze podkreślam, że puszka farby i pędzel potrafi zdziałać cuda, dlatego warto odświeżyć kolor ścian wybierając najlepiej paletę jasnych, ciepłych kolorów, która rozjaśni wnętrze i sprawi, że przestrzeń będzie jaśniejsza. Tak jak i w tym przypadku czas zmienił odcień koloru ścian, w których biel stała się szara, dlatego idealnym i mało kosztownym rozwiązaniem było odświeżenie ścian i pomalowanie ich w tej samej wcześniejszej palecie kolorów. W ten sposób wnętrze znów nabrało czystości i odpowiednich proporcji.

-116-


-117-


UWAGA! PORZĄDEK I DEPERSONALIZACJA TO PODSTAWA Meble powinny być tak swobodnie ustawione aby w pokoju

panowała

równowaga

i harmonia, aby uzyskać jak najwięcej miejsca. Nie zapominajmy o dokładnym umyciu okien i podłogi, które mają również spore znaczenia. Podłoga często decyduje o wygodzie, dlatego powinna być czysta i zadbana. Dość często pokój jest miejscem gromadzenia

wszelkich

pa-

miątek, zdjęć na ścianach czy codziennych bibelotów, które podczas sprzedaży mieszkania niepotrzebnie rozpraszają uwagę, dlatego depersonalizacja mieszkania jest bardzo ważna. Warto

wymienione

powyżej

przedmioty wcześniej pochować, a z pewnością mieszkanie zyska większą atrakcyjność.

-118-


-119-


ZWRÓĆ UWAGĘ NA ŚWIATŁO Wnętrze z dużą ilością światła wydaje się bardziej przestronne, a my czujemy się w nim lepiej. Szybkim i prostym sposobem wydobycie większej ilości światła jest wymiana ciężkich zasłon na lżejsze tkaniny. Możemy również w sposób dekoracyjny upiąć zasłony tak, aby wnętrze nabrało lekkości. Odpowiednie światło we wnętrzu to solidna podstawa, gdyż wszystkie zakamarki wnętrza są doświetlone i przestrzeń wydaje sie większa, a to przyciąga uwagę potencjalnych nabywców.

-120-


-121-


AKCJA ODPOWIEDNIE ELEMENTY Pusty pokój jak również zagracony nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego ważne jest, aby wnętrze pokoju było przede wszystkim praktyczne jak i komfortowe. Możemy uzyskać ten efekt wybierając stylową lampę lub odświeżając abażur, dodać kilka książek i plakatów na ścianach, położyć poduchy na sofie czy ustawić kilka świec zapachowych. Pokój zaaranżowany z dużą estetyką, rozjaśniony dodatkami zawsze będzie wyglądał doskonale.

-122-


-123-


ILOBAHIE CREATIVE MAGAZINE www.ilobahiecreative.com ilobahiecreative@gmail.com PRENUMERATA www.ilobahiecreative.com/p/prenumerata.html REDAKTOR NACZELNA, PROJEKT GRAFICZNY, UKŁAD I SKŁAD Katarzyna Jurczenia ilobahiecreative@gmail.com OKŁADKA: Marmolad Design| www.marmoladadesign.com WYDANIE ILOBAHIE CREATIVE POWSTAŁO WSPÓLNIE Z: Małgorzatą Grzywą, Katarzyną Jurczenia, Eweliną Kożuchowską, Agnieszką Urbanowską. PODZIĘKOWANIA DLA: Lecha Moczulskiego i Przemysława Nowaka z pracowni Mili Młodzi Ludzie oraz dla Moniki i Pawła Żukiewiczów z Przedszkola Marchewkowego za udostępnienie zdjęć i materiału, Dominiki Wysogląd i Magdaleny Pawlas z pracowni Marmolada Design za interesujący wywiad.

-124-


www.ilobahiecreative.com/p/prenumerata.html

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNĄ PRENUMERATĘ, A MAGAZYN BĘDZIESZ DOSTAWAĆ NA WSKAZANY ADRES EMAIL ZA DARMO -125-


NAZBYT UMEBLOWANE POKOJE NIC W SOBIE NIE MAJĄ. ZWYKŁE PROPORCJE POKOJU DUŻO BARDZIEJ ODDZIAŁYWAJĄ NA NASZĄ WRAŻLIWOŚĆ NIŻ TO, CO W DANEJ CHWILI NARZUCA SIĘ NASZEJ ŚWIADOMOŚCI.

Robert Henri/architekt

-126-

ILOBAHIE CREATIVE sierpień 2015  

FRANKOWO - miasto, w którym sporo się dzieje | Marmolada Design | Przedszkole Marchewkowe | Smaki lata | Roślinność w domu | Pokochaj sztukę...

ILOBAHIE CREATIVE sierpień 2015  

FRANKOWO - miasto, w którym sporo się dzieje | Marmolada Design | Przedszkole Marchewkowe | Smaki lata | Roślinność w domu | Pokochaj sztukę...

Advertisement