Page 1

Elementy składowe komputera


Znaczenie skrótów: 

CPU - Central Processing Unit - Procesor

HDD - Hard disk drive - dysk twardy

RAM - Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym

MB - Mega bajt

TB - Tera bajt

WLAN - Wireless Local Area Network - sieć lokalna WiFi

PCI - Peripheral Component Interconnect - slot rozszerzeń

USB - Universal Serial Bus - uniwersalny port szeregowy


Jak rozpoznać nazwy procesorów 1 rdzeniowe maja zazwyczaj w nazwie „Pentium”, a 2 rdzeniowe mają "dual core’’ lub „Core 2 duo’’ w intelu a w amd mamy dopisek „X2" .


Przykłady: 

Jedno rdzeniowe : ●

Pentium,

Pentium II,

Pentium III,

Pentium 4,

Intel Pentium D,

Intel Celeron

Dwurdzeniowe: ●

Intel Pentium Dual core,

Pentium D od socket 775,

Intel Dual core,

Core I3,

Intel Celeron od s 775,


Typy procesorów montowanych współcześnie w komputerach. Typy procesorów montowanych współcześnie do komputerów PC: a. RISC(Reduced Instruction Set Computer): nazwa architektury mikroprocesorów, która została przedstawiona pod koniec lat 70. w teoretycznych pracach na uniwersytecie Berkeley oraz w wynikach badań Johna Cocke z Thomas J. Watson Research Center.

Przykłady: • • • • • •

Alpha AMD 29000 ARM Atmel AVR IBM 801 Intel i860

• • • • • •

Intel i960 Motorola M88000 MIPS PA-RISC PowerPC SPARC

b. CISC(Complex Instruction Set Computer): rodzaj architektury procesora. ●

● ● ● ●

Przykłady:

IBM System/360 VAX PDP-11 x86


Płyta główna Obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

Funkcje jakie pełni płyta główna: Umieszcza się układy elektroniczne komputera takie jak procesor , pamięć RAM czy karty rozszerzeń oprócz tego znajdują się tam kontroler, chipset ,BIOS itp. W komputerze na płycie głównej znajdują się procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), urządzeń Składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.) i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także innych urządzeń zewnętrznych (port szeregowy, port równoległy, USB, złącze klawiatury, złącze myszy).

Co to jest chipset? Grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.


Socket Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany. Producenci wyposażają swoje płyty w różne wersje gniazd umożliwiających zastosowanie jednego z dostępnych procesorów, przy czym rodzaj procesora często zależy również od zainstalowanego na płycie chipsetu. Dla procesorów Pentium i jego poprzedników stosowano jednakowe podstawki, jednak począwszy od procesora Pentium II, zaczęto projektować inne, zależnie od producenta.


Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy. Gniazdo procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Płytę z odpowiednim gniazdem dobiera się do procesora(lub procesor do płyty). Każdy procesor pasuje tylko do odpowiedniego socketu/a.


Co oznacza skrót BIOS? Skrót BIOS pochodzi od Basic Input/Output Sytem. Jest to nic więcej jak program komputerowy – zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić. Tym co go wyróżnia spośród innych programów jest miejsce, w którym jest przechowywany oraz funkcje, za które odpowiada. W przeciwieństwie do innych programów BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu (Read-Only Memory). Kod źródłowy programu zapisanego w BIOS’ie różni się od normalnego oprogramowania, jest on integralną częścią komputera, definiując przy tym co nasz komputer może robić. Jest to specyfikacja sprzętowa Przyporządkowana dokładnie do jednego komputera.


Co to jest cache? Cache jest to pamięć podręczna – mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Przykłady pamięci podręcznej: ● Pamięć podręczna przyspiesza dostęp do relatywnie wolnej pamięci RAM. ● Pamięć podręczna dysku twardego przyspiesza dostęp do bardzo wolnej pamięci masowej (w porównaniu do pamięci RAM, do której dane są pobierane). ● Oprócz pamięci podręcznej dysku twardego, system operacyjny zarządza umieszczaniem zawartości plików w pamięci podręcznej oraz metadatnych (jak katalogi, nazwy plików, itp.) w pamięci operacyjnej (RAM), w ten sposób zmniejszając użycie dysku zarówno podczas odczytu tych samych danych, jak i zapisu. ● Pamięć podręczna przeglądarki oznacza miejsce na dysku twardym, w którym przeglądarka internetowa przechowuje odwiedzone uprzednio strony (lub części stron) WWW. Ma to na celu przyspieszenie przeglądania stron internetowych, gdyż nie ma potrzeby ściągania odwiedzonych już stron z Internetu.


Urządzenia peryferyjne Jest to dowolna część komputera inna niż procesor i pamięć operacyjna czyli jest to: • klawiatura • Monitor • Mysz • skaner • itp. Szybka pamięć robocza jak RAM, ROM czy dawniej rdzeń, nie może być określana mianem urządzenia peryferyjnego. Nie musi się ona znajdować poza obudowa komputera .


Karty 1. Karta sieciowa- karta rozszerzeń komputera, służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane do sieci komputerowej. 2. Karta graficzna- karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za przedstawianie grafiki. 3. Karta dźwiękowa- karta rozszerzeń komputera umożliwiająca rejestrację przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

Prezentacja power  
Prezentacja power  
Advertisement