Page 11

9 a y s do ğu Afrika için

Do ferberliği yardım se

14 Somalili çocuk tedavi için İstanbul’a getirildi

S

omali’nin başkenti Mogadişu’da açlık ve hastalıklarla mücadele eden 14 çocuk, tedavi görmek üzere refakatçileriyle birlikte İHH ekibi tarafından İstanbul’a getirildi. 13 Eylül’de İHH, TİKA ve THY’nin ortak çalışması ile İstanbul’a getirilen çocuklar Esenler Avicenna Hastanesi’ne yatırıldı ve tedavilerine başlandı. Aralarında dört aylık bir bebeğin de bulunduğu çocukların tedavi ve barınma masrafları İHH tarafından karşılanıyor.

Ü

ç yaşındaki oğlu Abdullah’ın tedavisi için Türkiye’ye gelen Muhammed Şerif Osman 37 yaşında ve İngilizce öğretmeni. Altı çocuğuyla birlikte Mogadişu’ya 13 kilometre mesafedeki bir köyde yaşıyor. Oğlu Abdullah’ın kalp yetmezliği var. Diğer beş çocuğunu anneleriyle birlikte Mogadişu’da bırakan Muhammed Şerif, Somali’de insanların günde bir kere yemek yediklerini, bazı günler yiyecek hiçbir şey bulamadıklarını anlatıyor. Muhammed Şerif yaşadıkları tüm zorluklara rağmen umutlu ve hâllerine şükretmeleri gerektiğini söylüyor.

Somali’den gelen 14 çocuktan en küçüğü Hani Ahmet, dört aylık olmasına rağmen sadece üç kilo ağırlığında. Hani Ahmet’e annesi Fatima refakat ediyor. Fatima, en küçük çocuğu Hani Ahmet’i Türkiye’de tedavi ettirmek için diğer altı çocuğunu geride bıraktı..Mogadişu’da yedi çocuğuyla birlikte bir köyde yaşayan Fatima, eşinin hayatta olduğunu ancak yiyecek bir şeyler bulmak için genellikle çocuklarının yanından ayrılmak zorunda kaldığını anlatıyor. Geride kalan çocuklarını Allah’a emanet ettiğini söylüyor.

Siz de Doğu Afrika için acil yardım seferberliğine katılabilir, kampanya için belirtilen hesap numaralarından, internet ve telefon üzerinden kredi kartı ile bağış yapabilir ya da “Afrika” yazıp 3072’ye SMS göndererek kampanyaya 5 TL katkıda bulunabilirsiniz!

İHH İnsani Yardım Bülteni - 47  

İhh İnsani Yardım Vakfı - Aylık Bülten - 47

Advertisement