Page 2

Afrika Katarakt Projesi Hakkında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “Siz görürseniz onlar da görecekler!” sloganıyla, 1 Nisan 2007 itibariyle hayata geçirdiği Katarakt Kampanyası ile Afrika’da yaşayan 100.000 kişinin ücretsiz ameliyat edilmesi amaçlanmaktadır. Göz ameliyatı alanında dünyada bir ilke imza atan Afrika Katarakt Projesi, katarakt probleminin çok yoğun olduğu sahraaltı Afrika’da 10 farklı ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler; Mali, Nijer, Burkina Faso, Somali, Etiyopya, Sudan, Gana, Benin, Togo ve Çad’dır. Projenin %40’lık bölümünü oluşturan Sudan bulunduğu konum itibari ile projenin lojistik merkezi olarak düşünülmüştür. 10 Afrika ülkesi kapsamında projenin başladığı Nisan 2007’den bu yana yapılan ameliyatlarla toplam 45.000’i aşkın kişi ışığa kavuşmuştur. Projede kapsamında yapılan tüm ameliyatlar “Afrika Görecek” kampanyası altında Türk halkı tarafından desteklenmekte, tüm ameliyat ve ilaç dağıtımları ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında yapılan tüm faaliyetleri İHH İnsani Yardım Vakfı web sitesi www.ihh.org.tr ve www.afrikagorecek.com internet adreslerinden takip etmek mümkündür.

Afrika Katarakt Projesi Sudan Hakkında 10 farklı ülkede 100.000 katarakt ameliyatını ücretsiz planlayan Afrika Katarakt Projesinin Sudan’daki hedefi 40.000 ameliyattır. Katarakt yüzünden görme

kaybına

uğrayan

2.000.000

insanın olduğu tahmin edilen Sudan’da katarakt en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir.

Projenin lojistik merkezi olarak düşünülen Sudan’da Afrika

Katarakt Projesi üç yıllık çalışma pediyodunu geride bırakmış ve bu süre zarfında 72,000’i aşkın hasta taramasını ve 24.000’den fazla göz ameliyatını ücretsiz olarak gerçekleştirmiştir.

2

Sudan Proje Raporu Ocak 2011  

İHH İnsani Yardım Vakfı Ocak ayı Proje raporudur.

Sudan Proje Raporu Ocak 2011  

İHH İnsani Yardım Vakfı Ocak ayı Proje raporudur.