Page 1

akademický dvojtýždenník | vydáva Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

PRÍRUČKA MLADÝCH FMK SVIŠŤOV Špeciálna príloha pre prvákov FMK – samostatne nepredajné 2013-2014


EDITORIÁL

Účel svätí prostriedky Nebudem vás mučiť otrepaným Vitajte ani zaužívanými frázami o tom, aká veľká životná zmena je nástup na vysokú. Poviem vám to na rovinu: nejako to zvládnete. Presne tak, ako to zvládli stovky absolventov pred vami, ktorých táto škola každým rokom chrlí na pracovný trh. Flexibilnejší jedinci si budú na novej škole počínať o niečo lepšie ako tí, ktorým genetika nenadelila až také široké lakte. Očakávania bola jediná vec, ktorú ste pred nástupom na FMK mali. Hneď na začiatku by ste však mali vedieť, že niektoré sa naplnia a iné zostanú lietať v povetrí až do konca vášho štúdia. Čo však na FMK treba oceniť je, že vaše predstavy môžete pretaviť do niečoho reálneho. Nehovorím, že to bude ľahké, ale nie je to nemožné. Nechcem

už však ďalej mudrovať, podobných rád sa dočkáte aj na predposlednej strane tohto plátku. Apropo, čo to vlastne čítate? 16 strán, ktoré držíte v rukách, predstavujú špeciálne vydanie študentského akademického dvojtýždenníka atteliér. Naša redakcia ho vytvorila iba pre vás. Aby ste sa na škole nielenže nestratili, ale aby ste našli to čo potrebujete ( a nejde iba o budovy roztrúsené po Trnave). Premostime sa však k cieľu tohto rádoby editoriálu. Naše úmysly pri zostavovaní ružového špeciálu neboli celkom čisté, ale účel svätí prostriedky, nie je tak? Okrem informačnej funkcie vás totiž chceme týmto vydaním do atteliéru prilákať. Potrebujeme posily v podobe ešte entuziastických a nápaditých ľudí, akými ste práve vy – prváci.

Je jedno či radi píšete, zalamujete alebo ste marketingový mág. A čo môžeme ponúknuť my vám? Prácu v najlepšom slovenskom univerzitnom časáku či možnosť spoznať šikovných a inšpiratívnych ľudí. Predovšetkým sa tu však dokážete efektívne pripraviť na svoje budúce povolanie, pretože väčšina členov redakcie skončila v mediálnej či marketingovej oblasti. Nájdenie vysnívanej práce je podstata každej univerzity a atteliér tomuto cieľu nezanedbateľne pomáha.

P.S. V októbri si nezabudnite zakúpiť prvého tohtoročné číslo atteliéru.

Hľadáme do atteliéru!

Webový redaktor/bloger

Social media guru

Marketing ninja

Neváhaj využiť príležitosť publikovať na webe atteliéru, pretože online je budúcnosť a keď skončíš skolu, zamestnávateľ tvoje výstupy určite ocení.

Ak chceš, aby sa tvoje posty sharovali samé od seba a naháňať „lajky“ znie ako to pravé hobby, môžeš u nás nabrať skúsenosti so správou sociálnych médií, pretože tie hýbu svetom!

Dokážeš zohnať kartón Redbullov za malý reklamný priestor? Za túto reklamu by sme Redbull nedostali, ale nabudúce nám možno nejaký vybavíš práve ty!

Grafik/zalamovač

Web editor

Atteliér vzniká na rovnakej úrovni ako periodiká veľkých vydavateľstiev. Využi preto možnosť naučiť sa, ako to funguje v praxi a zalamuj články ako king. Šikovných grafikov je málo, tak buď jedným z nich!

Vyber to najlepšie na web atteliéru, potykaj si s Wordpressom či Photoshopom a na pracovnom pohovore nedáš ostatným konkurentom šancu. Web editori su v slovenských médiách neustále žiadaní.

Ak máš záujem o ktorúkoľvek z pozícií, píš na sefredaktor@attelier.sk 2

atteliér 07-08 | 2012-2013


O ATTELIÉRI

Kvalita novinárčiny vraj upadá, skúsiš zmeniť tento trend? Je celkom možné, že po prijatí na FMK a verejnom oznámení, kde chceš stráviť najbližšie obdobie svojho mladého života, sa na teba zniesla spŕška otázok. Je to pre teba vhodná škola? Vezmeš si z nej niečo alebo tam budeš len zabíjať čas? Nájdeš si po jej skončení vhodnú prácu?

Mňa s nimi pred tromi rokmi týrali rovnako. Sám po prvých týždňoch zistíš, či škola tvoje očakávania spĺňa a odpovede na vyššie položené otázky budú pre teba zrazu jednoduchšie. Šiel si predsa študovať to, čo ťa baví, do jadrovej fyziky a medicíny sa predsa tiež nepletie hocikto. Od prvého dňa, keď si budeš sadať za malé stolíky v učebniach na Skladovej, sa totiž môžeš plne vložiť do vlastnej tvorivej činnosti. Schválne som napísal „môžeš“, pretože do ničoho ťa nikto nútiť nebude. Čo takto skúsiť atteliér? Atteliér je časopis, ktorý tento rok v novembri oslávi už 10 rokov existencie a rozhodne neplánuje túto sériu prerušiť. Špecifický je v tom, že každý rok odídu ľudia, ktorým za ich pôsobenia prirástol k srdcu natoľko, že aj po ich odchode sa zaujímajú o to, čo sa s časopisom deje. Na druhej strane prídete vy, ktorí máte vlastnú víziu, kam sa formálna aj obsahová stránka posunie. Výnimočné a pre mňa najpodstatnejšie pri tvorbe atteliéru je, že prichádzate do kontaktu s ľuďmi, ktorí sú už od magentovej farby poriadne zafúľaní. V preklade – na fakulte pôsobia už veľa rokov a ich skúsenosti sa na teba jednoducho nalepia. Okrem toho si na redakčných poradách vyskúšaš v praxi veci, o ktorých profesori na prednáškach hovoria. Nemenej podstatná vec je, že spoznáš kvantum nových tvári, z ktorých sa dokonca môže vyvinúť intenzívne priateľstvo a v škole sa budeš už po prvom semestri cítiť ako doma. Chceme ťa! Atteliér je slovo, ktoré sa u študentov FMK zaradilo k popredným pojmom. Vývoj, ktorým prešiel, si môžeš sám pozrieť, keďže o jeho titulky na Skladovej určite neprídeš. O zmene k lepšiemu svedčí najmä ocenenie Štúrovo pero pre najlepší vysokoškolský časopis, ktoré sa nám podarilo uchmatnúť už dva roky po sebe.

Redaktori atteliéru počas zalamovačky

Ako prváci ste dostali nalinkovaný zoznam predmetov, ktoré teraz absolvujete. Možnosť podieľať sa na tvorbe časopisu ste tam však nájsť nemohli. Dovolím si teraz napísať výzvu, aby ste napriek tomu tí aktívnejší a šikovnejší, ktorí máte v hlave menšie či väčšie priehrštie nápadov, prišli medzi nás do sutterénu na Skladovej. Najlepšie v utorok o šiestej, kedykoľvek po začiatku semestra. Čím skôr začnete, tým skôr si nás obľúbite

a škola vás za to v ďalších ročníkoch dokonca odmení kreditmi.

Povedali o atteliéri:

Viktória Mirvajová (šéfredaktorka 2010-2011): V druhom ročníku som si atteliér pôvodne ani nezapísala ako predmet. Išla som sa tam len pozrieť, ostala som a myslím, že to bola jedna z najlepších vecí, ktoré som na škole zažila. Robiť atteliér nie je ako písať seminárnu prácu, ktorú nikto nečíta. Viete, že sa to dostane do rúk vašich spolužiakov, pedagógov a kritika sa v tomto prípade ráta viac. Témy si volíte vy, rozhovory si vyberáte a realizujete sami. Ak oslovíte známu osobnosť, máte zaručené, že pre univerzitný časopis povedia viac než pre celoštátne týždenníky. Atteliér mi chýba, bolo úžasné stráviť celú noc v redakcií a následne sa tešiť z nového čísla.

Andrej Knap (šéfredaktor 2011-2013): Ak máte záujem získať počas štúdia prax, zažiť situácie, ktoré riešia v každom denníku, týždenníku či mesačníku, tak má určite veľký zmysel stať sa súčasťou atteliéru. Uchytí sa redaktor, grafik, ale aj marketér. Síce na FMK strávim ešte rok, ale už teraz môžem povedať, že atteliér ma naučil najviac. V životopise vyzerá veľmi dobre, keď si môžete napísať, že ste súčasťou najlepšieho vysokoškolského časopisu na Slovensku. A najmä dnes, keď už naozaj nestačí len pasívne vychodiť roky na výške.

Mimochodom, skús si na internetových blogoch nájsť heslo „FMK“, niektoré články rozhodne stoja za prečítanie a ty sa vďaka nim rýchlo zorientuješ v novom prostredí. Autor: Martin Čeliga Foto: archív

atteliér 07-08 | 2012-2013

3


KABINETY

Realizuj sa Štúdium nie je len o sedení na prednáškach Popri povinných a povinne voliteľných predmetoch vznikla na fakulte aj skupina výberových predmetov – kabinety a ateliéry. Ich úlohou je rozvíjať najmä praktické zručnosti študentov, doktorandov a pedagógov v oblasti marketingu a médií. Okrem užitočnej praxe ich študenti ocenia aj vďaka potrebným kreditom.

Kabinet telovýchovy a športu má v pláne zaviesť na školu aj futbal

4

Kabinetné praktikum telovýchovy a športu O športové vyžitie na pôde FMK je veľký záujem. Kabinet spočíva nielen v aktívnom športovaní, ale predovšetkým v získavaní priestorov pre vykonávanie športov. V minulom roku sa podarilo zrealizovať plávanie a pre dievčatá cvičenie zumby a port de bras. Postupne sú v pláne futbal, stolný tenis či fitnes. Avšak ich realizácia závisí od financií, ktoré na ne škola vyčlení a rovnako od možnosti zabezpečenia priestorov. Kontaktná osoba: Andrej Habiňák, (andrej.habinak@gmail.com)

Kabinet nových médií V minulom roku členovia kabinetu plnili úlohy súvisiace prevažne s propagáciou fakultných eventov a projektov v online prostredí a printe. Niektorí z nich sa podieľali aj na vývoji nového fakultného webu, ktorý bude spustený na začiatku tohto semestra. V nasledujúcom roku plánuje kabinet tiež niekoľko ďalších aktivít, v rámci ktorých budú mať študenti možnosť písať články z oblasti digitálnych médií alebo testovať vybrané online kurzy na prestížnych zahraničných univerzitách. Kontaktná osoba: Michal Kabát (michal.kabat@gmail.com)

Kabinet umeleckej interpretácie a eventov FMK V tomto kabinete sa študenti venujú predovšetkým organizácii podujatí, ktoré vypĺňajú voľný čas študentov. Náplňou ich práce je aj organizácia prednášok s odborníkmi z marketingovej, či mediálnej oblasti, v ktorých sa študenti dozvedia, čo z teórie v praxi funguje a čo nie. Tento kabinet stál minulý rok napríklad pri organizácii volejbalového turnaja Senator´s cup, FMK lyžiarskeho retro záťahu či Letného záťahu s motívom školy v prírode. Kontaktná osoba: Igor Lakatoš, (igor.lakatos@gmail.com)

FMK TV Profesionálne HD štúdio podnietilo vznik fakultnej televízie. Tá každý rok dáva priestor študentom, ktorí si chcú v praxi vyskúšať prácu redaktora, kameramana či moderátora. Každoročný casting sa snaží oddeliť „zrno od pliev“ a nájsť schopných a kreatívnych ľudí. Najväčší záujem je najmä o pozície pred kamerou. Technikov a kameramanov bolo o niečo menej, aj keď tréningom práve týchto pozícií si študenti môžu zabezpečiť budúce zamestnanie. Výstupom práce študentov bol spravodajský blok z eventov na pôde fakulty. Kontaktná osoba: Marek Šimončič (mareksim@gmail.com)

atteliér 07-08 | 2012-2013

Rádio Aetter Popri univerzitnom časopise a FMK TV pôsobí na fakulte už dva roky aj rádio. Tvorivý tím prináša pestrú skladbu programov – od spravodajských až po zábavné. Každý rok skúšajú niečo nové – nové zvučky, relácie a zdokonaľujú spravodajstvo. Redaktori vo vysielaní prinášajú rozhovory, reportáže z výstav či iných kultúrnych, školských a spoločenských podujatí. Rádio sa zapája do súťaže Radiorallye (súťaž študentských rádií zo Slovenska a z Česka). Pre poslucháčov ponúkajú online stream a zo všetkých konferencií fakulty. Vždy na začiatku roka organizujú pre prvákov a študentov casting na pozície redaktorov a moderátorov. Kontaktná osoba: Andrej Brník (abrnky@gmail.com) Ateliér réžie s Dušanom Rapošom Minulý rok začal na fakulte vyučovať známy slovenský režisér Dušan Rapoš, ktorý založil tvorivý ateliér. Z prihlásených študentov sa pokúsi vytvoriť filmový štáb – od scenáristov, dramaturgov, kameramanov a producentov až po strihačov. A film nezostane len v teoretickej rovine – študenti si môžu vyskúšať


KABINETY vykonávanie týchto profesií v praxi pod vedením skúseného režiséra. V ateliéri sa vyžaduje veľká zainteresovanosť a študenti absolvujú všetky jednotlivé fázy produkčného procesu – od vývojovej fázy (tvorbu scenára, príprava priestorov, casting hercov) cez samotné nakrúcanie až po postprodukciu (strihanie). Kontaktná osoba: Radmila Buricová (r.buricova@gmail.com) KEFA Pod týmto netradičným názvom funguje kreatívno-experimentálny fotoateliér. Na jeho čele stoja dvaja z radov študentov Martin Stropko a Antonios Vlachou. Zameriavajú sa na analógovú a digitálnu fotografiu a jej následnú postprodukciu. Ak vás zaujíma, kam sa dá pri fotografii zájsť a čo všetko sa dá s fotografiou urobiť, môžete sa pokojne pridať. Počet účastníkov je obmedzený – max 25 ľudí a lákadlom pre záujemcov môže byť vydanie knihy či organizácia výstavy vlastných fotografií. Kontaktná osoba: Antonios Vlachou (antonios.vlachou@gmail.com) Mediálny ateliér foto Fotografické vyžitie ponúka aj mediálny ateliér – foto. Študenti každoročne spolupracujú na kreatívnej ročenke Muuza a vydali aj niekoľko zaujímavých fotokníh – Medzi kvapkami dažďa (s témou autizmu), Kone FMK alebo projekt Falzifikáty – napodobňovanie malieb. Vždy na začiatku roka si zvolia témy, ktoré budú počas roka spracovávať (fotografie

Fotka do tretice Trocha inak sa venuje fotografii pedagóg Jozef Sedlák. Minulý rok študenti napríklad pod jeho vedením pracovali priekopníckou metódou luminografie – fotografovaniu svetelných zdrojov, generačnými fotografiami rodiny či neštandardným stvárnením módy, alebo reklamy. Niekoľkokrát za rok vystavuje v Galérii Ľudovíta Hlaváča v priestoroch univerzity na Skladovej práce študentov, ktoré môže obdivovať aj širšia verejnosť. Študenti si tak v rámci predmetu Fotografické praktikum môžu vyskúšať rôzne neštandardné techniky spojené s realizáciou fotografie. Kontaktná osoba: Jozef Sedlák (sedlak.jozef@post.sk)

reportážneho, dokumentárneho či iného charakteru) a pritom konzultujú vlastné výsledky. Aktívne sa tiež podieľajú aj na fotografovaní univerzitných eventov. Ateliéru na atraktivite pridávajú aj odborné prednášky so skúsenými fotografmi. Mnohí študenti, ktorí sa fotografii začali venovať až na univerzite, sa vypracovali a dnes majú vytvorené vlastné portfólio a sú držiteľmi ocenení z rôznych fotografických súťaží. Kontaktná osoba: Katarína Ácelová (husopav@gmail.com)

Univerzitný spevokol Unitty Hlasovo nadaní môžu svoj spevácky talent rozvíjať v univerzitnom zbore. Skúšky zboru bývajú každý týždeň a zbor sprevádza všetky významné konferencie na pôde univerzity. A že rozhodne nejde o nejaké hulákanie pri táborovom ohni sa mohli presvedčiť všetci, ktorí niekedy univerzitné hlasy počuli spievať. V minulom roku sprevádzali spevom obidve konferencie v Smoleniciach či vianočný večierok rektora. Kontaktná osoba: Jozef Illéš (jozef.illes@benicky.info) Autor: Ľudmila Krkošková Foto: archív FMK

Univerzitný spevokol Unitty ocení nové hlasy, najmä tie chlapčenské

atteliér 07-08 | 2012-2013

5


INTERVIEW

Až tretina denných študentov sa zamestná popri štúdiu Školu ste si vybrali, prijímačky úspešne absolvovali... ako to ale v súčasnosti vyzerá s akreditáciou a budúcnosťou absolventov FMK? Na naše otázky odpovedali prodekanky FMK JULIÁNA LALUHOVÁ (vpravo) a ĽUDMILA ČÁBYOVÁ (vľavo).

Množstvo škôl „bojuje“ s akreditačnou komisiou. Ako je na tom FMK s akreditáciou jednotlivých stupňov štúdia? Ľ. Čábyová: FMK má priznané práva realizovať študijné programy masmediálna komunikácia, marketingová komunikácia a aplikované mediálne štúdiá vo všetkých troch stupňoch štúdia. V študijnom programe media relations, ktorý vyučujeme v anglickom jazyku, poskytujeme bakalárske štúdium. Okrem toho, ako jediná fakulta na univerzite máme priznané práva realizovať habilitačné a inauguračné konanie v študijnom odbore masmediálne štúdiá. Budúci rok nás čaká komplexná akreditácia. Na všetky existujúce študijné programy budeme musieť vypracovať nové akreditačné spisy a žiadať o ich akreditáciu. Verím, že súčasné personálne i materiálne zabezpečenie fakulty je na takej úrovni, aby fakulta v rámci komplexnej akreditácie uspela. Čím sa naša FMK odlišuje od iných škôl podobného zamerania? J. Laluhová: FMK UCM v Trnave ako jediná verejná vysoká škola poskytuje štúdium v študijnom odbore 3.2.3 masmediálne štúdiá na Slovensku. Všetky ostatné vysoké školy (či už je to Univerzita Komenského, UKF Nitra...) poskytujú vzdelanie v príslušných študijných programoch v rámci katedier jednotlivých vysokých škôl. Výnimkou je Paneurópska vysoká škola, ktorá je súkromnou, a teda aj denný študent si platí školné. Potenciál FMK je podporený technológiami, ktoré boli zriadené a poskytnuté k dispozícii študentom vďaka univerzitnému projektu financovanému zo zdrojov Európskej únie v podobe HD štúdia a multimediálneho laboratória v budove FMK na Skladovej ulici. Usilujeme sa o skvalitňovanie podmienok ku štúdiu, najmä prostredníctvom budovania kvalitného pedagogického zboru, priestorov, vybavenia (knižnica, IKT...), vnútornej a vonkajšej komunikácie.

6

atteliér 07-08 | 2012-2013

Prednedávnom vznikli nové študijné odbory AMES a VZME. Čím sa od seba odlišujú? J. Laluhová: Študijný program media relations (VZME) je formálne starší než študijný program aplikované mediálne štúdia(AMES), no kvalitatívne sú si úplne rovné a stávajú sa konkurenciou aj pre historicky najdlhšie akreditované študijné programy FMK, masmediálna komunikácia, marketingová komunikácia. Jedinečnosť študijného programu media relations spočíva v možnosti, ktoré poskytuje, a to je štúdium tohto programu v anglickom jazyku. Minimálne 80% vyučovania prebieha v anglickom jazyku a v nasledujúcom roku štúdia budú jednotlivé predmety zabezpečovať pedagógovia zo zahraničia. V súčasnosti fakulta pripravuje akreditačný spis magisterského stupňa štúdia VZME. V roku 2013 bol akreditovaný doktorandský stupeň štúdia a od ak. roka 2013/2014 budú na FMK študovať prví doktorandi tohto zamerania. AMES má v rámci študijných programov FMK špecifické postavenie, nakoľko je výsledkom kontinuálneho snaženia fakulty pri plnení spoločenskej požiadavky vychovávať gramotných príjemcov mediálnych obsahov (komunikátov) a tiež aj odborníkov, ktorých prvoradým poslaním má byť zabezpečovanie a realizovanie výchovy k mediálnej gramotnosti ohrozených skupín našej spoločnosti, ktorými sú napr. deti alebo seniori. Vzdelávanie v takto nastavenom študijnom programe realizuje na Slovensku iba FMK. Slovensko spolu s inými krajinami EÚ trápi vysoká nezamestnanosť. Platí to aj pre našich absolventov? Ľ. Čábyová: Pri odpovedi na túto otázku si trochu pomôžem výsledkami prieskumov, ktoré sme na fakulte realizovali. V auguste 2008 na FMK UCM v Trnave prebehol prieskum elektronickým dopytovaním,

v ktorom sa absolventi fakulty vyjadrujú k uplatneniu sa v praxi. V realizovanom prieskume boli oslovení e-mailom všetci absolventi bakalárskeho štúdia, ktorí ukončili štúdium v akademickom roku 2007/2008. S výsledkami je fakulta maximálne spokojná. Možno konštatovať, že 90 % absolventov fakulty pokračuje v magisterskom štúdiu. Mnohí z nich sú už však zamestnaní aj počas štúdia. Najčastejšou oblasťou, v ktorej pôsobia absolventi FMK sú médiá, personálne agentúry, verejná správa. Podobný prieskum zrealizovala fakulta aj v roku 2013. Aký bol výsledok? Ľ. Čábyová: Do prieskumu sa prostredníctvom elektronického dotazníka zapojilo 379 absolventov Mgr. štúdia, z toho 43 % absolventov bolo z roku 2012. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 32% absolventov denného štúdia sa zamestnalo do troch mesiacov od ukončenia štúdia, 10 % do šiestich mesiacov a 8,9 % absolventov do jedného roka. Vďaka možnosti študovať na dennom štúdiu na základe individuálneho študijného plánu, až 31 % absolventov si našlo svoje zamestnanie už počas štúdia. Priemerný nástupný plat 34 % absolventov je 600 až 800 €, pre 22% absolventov 400 – 600 €, 21% mali výšku nástupného platu 800 – 1000 €, 15 % absolventov sa môže pochváliť s nástupným platom viac ako 1000 €. Medzi pracovné pozície, ktoré absolventi najviac obsadzujú patrí: account manager, marketingový pracovník, moderátor, redaktor, PR manažér, projektový manažér. Autor: Lucia Osvaldová Foto: archív


STÁŽE

FMK – teória a prax v jednom Straší ťa predstava, že 5 rokov stráviš zahrabaný v knihách? Bojíš sa, že skončíš školu s teóriou v malíčku, ale nikto ťa nezamestná? Na FMK sa ti to nestane. Stačí mať odhodlanie a chuť skúšať nové veci.

Prvé skúsenosti z praxe Titul pred menom už dávno nie je zárukou dobrej pracovnej pozície. Je fajn, ak si študenti popri chodení na prednášky a užívaní si študentského života nájdu čas získať skúsenosti z praxe. Fakulta masmediálnej komunikácie preto už v druhom ročníku zahrnula do rozvrhu povinný predmet odborná prax. Ten by mal byť pre študentov prvým nakopnutím k tomu, aby si vyskúšali svoje teoretické zručnosti v praxi. V piatom ročníku majú budúci magistri povinnú preddiplomovú prax. Poď na stáž Možno si myslíte, že je pre študentov ťažké zohnať si prácu popri škole. Myslela si to aj skupinka mladých študentov, ktorí založili projekt Pracovné stáže. Ich slogan ,,Hľadaj už teraz“ predstavuje ideu celého projektu. Snažia sa poskytnúť študentom možnosti na získanie skúseností z reálneho sveta praxe. Zverejňujú pracovné ponuky vhodné najmä pre študentov stredných aj vysokých škôl zameraných na marketing, žurnalistiku, médiá, IT a reklamu. Na svoju webovú stránku www.pracovnestaze.sk a na fanpage Pracovné stáže na facebooku pridávajú denne množstvo pracovných ponúk, od bezplatných stáží až po platené posty. Poskytujú ponuky pre každého, kto sa nebojí výzvy. Za necelé dva roky svojej existencie zohnali stážistu pre viac ako 50 firiem. Nových ľudí do tímu z radov študentov takto hľadali menšie spoločnosti ako napríklad iAdverti, či Akadémia kreatívnej fotografie, ale aj veľké spoločnosti ako Ševt a Peugeot, známe televízie, rádiá, noviny a internetové portály. Navyše, ako hovorí Eva Kretiková, zakladateľka projektu, firmy si väčšinou stážistu vychovajú a potom si ho už nechajú.

Dojmy po stáži:

Anna Filipová, 1. ročník Mgr., masmediálna komunikácia, stáž na komunikačnom odbore policajného prezídia SR Hoci sa bojím nových vecí, dva týždne na komunikačnom odbore policajného prezídia SR som považovala za výzvu. Prvou úlohou bolo napísať tlačovú správu na web o zimných cestách. Páčila sa im, a tak bol môj osud na ďalšie dni spečatený. „Neviditeľných chodcov“ som potom čítala na niekoľkých webových stránkach. Témy boli rôzne – od ocenených policajtov, cez novinky v pasoch, cvičení policajných potápačov, prevencie bezpečnosti na ceste až po objasnené prípady. Okrem voľna v škole mi to dalo aspoň minimálne skúsenosti s písaním tlačových správ, trošku zasvätenia do policajnej roboty, nové kontakty alebo účasť na tlačovkách. Plus bonus: Vianočný koncert Ministerstva vnútra SR, na ktorý sa nedostane hocikto.

Autor: Lenka Májiková 5 dôvodov, prečo ísť na stáž 1. 2. 3. 4. 5.

Získaš prax Spoznáš nových ľudí Získaš kontakty Obohatíš si životopis Máš možnosť pracovať vo firme aj po škole

Michal Mendel, 2. ročník Mgr., masmediálna komunikácia stáž v Hospodárskych novinách a  pre zľavový portál Cenynadne.sk Už v minulosti som absolvoval stáž cez Pracovné stáže, konkrétne v Hospodárskych novinách, kde si ma neskôr nechali a fungoval som tam aj po ukončení stáže. To len ako príklad, že absolvovanie stáže nie je len

ďalšou odrážkou v životopise, ale že to môže prerásť do plnohodnotného pracovného vzťahu už počas školy a človek získa prakticky bez námahy a hľadania zamestnanie v odbore, o ktorý má záujem. V súčasnosti som taktiež na stáži a fungujem ako copywriter pre zľavový portál Cenynadne.sk. Mojou úlohou je tvorba reklamných textov pre zľavnené produkty a služby, prípadne mystery shopping. Je to celkom zaujímavá a relatívne kreatívna práca, kde sa dá vyhrať, poprípade sebarealizovať. Dôvod, prečo som na stáž šiel je ten, že v budúcnosti sa možno budem chcieť uberať touto cestou a vždy je dobré mať už niečo za sebou, vedieť do čoho idem, prakticky si to vyskúšať a nabrať zručnosti, ktoré mi poskytnú lepšiu štartovaciu pozíciu v hľadaní neskoršieho skutočného zamestnania.

Mária Chnupová, 1. ročník Mgr., masmediálna komunikácia, stáž v rádiu Expres Vďaka Pracovným stážam som sa náhodou dopracovala k ponuke stáže pre najpočúvanejšie slovenské rádio. Na stránke mali dotazník, ktorý bolo treba vyplniť, tak som si povedala, že nič za to nedám. Časom som aj zabudla na takúto maličkosť, ale asi po dvoch týždňoch sa mi ozvali, či mám o to miesto záujem, tak som samozrejme súhlasila. Moja stáž spočívala v pripravovaní krátkych príspevkov do rannej šou na nasledujúci deň. Naučila som sa tam perfekte strihať, to som dovtedy nevedela a mala som pocit, že je to veľmi ťažké. Stretla som sa s kopou ľudí, prvýkrát v živote som robila rozhovor so známymi ľuďmi, dokonca aj jeden v angličtine. Príspevky som si strihala podľa toho, ako sa to páči mne a nie nadriadeným. Nadchlo ma to tak, že som sa rozhodla aj moju bakalárku robiť o rádiách. Bola to dobrá skúsenosť do života, hlavne veľká zodpovednosť. Ak by bola možnosť, určite by som do toho šla znova.

atteliér 07-08 | 2012-2013

7


TR

8

atteliér 07-08 | 2012-2013

ST

ÍN

SK

SK

LA

A

CE

VÁ O D

ST A

Skladová

Učebne AM, BM, knižnica

TR

ST

S ÍN

KA

ZELENÝ KRÍČOK

Á ÍKOV

HÁ CZ JDO

RY B N

A JÁN

Hlavná budova UCM + internát Nám. J. Herdu

C

RO UK

Kino OKO, Hajdóczyho

S CE

IANS

KA

JAMA Učebne JAMA 1 – 12

BUČ

SERVIS

YH O

TA


HO DÁ SPO RSK

Herdu › JAMA

3

Jána Bottu › V. Clementisa (JAMA)

1 12

Stanica › Špačinská ul. (pri Herdu)

8:00 8:00 12:30 8:00

– – – –

11:00 11:00 14:30 11:00

033/55 65 101 033/55 65 102 KOMU, MARK: andrea.zavadilova@ucm.sk VZME, AMES: miroslava.lukacovicova@ucm.sk

Kontakty:

Pia

Úradné hodiny: Po Str

Kontakty:

Otvorené:

033/55 45 228 kniznica.fmk@ucm.sk

Po-Štv 8:00 – 15:30 Pia 8:00 – 14:00 So 9:00 – 13:00

Miesto: tretie poschodie budovy FMK na Skladovej ul.

Miesto: vestibul hlavnej budovy UCM

Stanica › Zelený kríčok › Skladová:

16

Knižnica

Železničná a autobusová hlavná stanica

Študijné oddelenie

A

Doprava v Trnave

Internát Ul. Jána Bottu

7:30 – 14:45

 stravný lístok – 1,90 € (platí v jedálňach Relax v celej Trnave)  možnosť výberu zo štyroch jedál  zľavy po predložení ISICu na bagety a iné

7:00 – 13:30 Jedáleň na Herdu: obedy 10:30 – 13:00

Bufet na Skladovej:

Stravovanie

Trojičné námestie, centrum TT

SERVIS

atteliér 07-08 | 2012-2013

9


SERVIS FMK EVENTY

Vysokoškolský život na FMK FMK jednoducho žije! Zistíte to tak, že už nebudete vedieť, na ktorú akciu ísť a ktorú vynechať. Stačí poriadne sledovať plagáty na nástenkách, udalosti na Facebooku a stránku našej školy. Prečítajte si prehľad plánovaných udalostí, no ani zďaleka nie všetkých, ktoré vás tento rok čakajú.

Slávnostná imatrikulácia prvákov Dátum: november Typ akcie: školská Imatrikulácia je povinná pre všetkých prvákov a nezabudnite, že vstup je v slušnom oblečení. Vypočujete si príhovor našej pani dekanky a okrem toho slávnostne sľúbite, že budete hrdým študentom FMK, ktorý bude šíriť dobré meno fakulty. Na imatrikuláciách tiež dostanete indexy, ktoré vás budú sprevádzať celé vaše štúdium. Nové trendy v marketingu Dátum: november Typ akcie: fakultná konferencia so zameraním na marketing Konferencia, ktorú by si študenti (nielen) marketingu nemali nechať ujsť. Množstvo zaujímavých prednášok na témy týkajúcich sa marketingu, reklamy a médií. V krásnom prostredí Smolenického zámku si vypočujete novinky a informácie, ktoré rozšíria vaše vedomosti v danej tematike. Do Smoleníc býva zabezpečený autobus, ktorý vás tam dovezie aj privezie naspäť do Trnavy. Beánia FMK Dátum: november Typ akcie: študentská párty Beánia je najväčšia párty na našej fakulte v zimnom semestri. Zabudnite na slávnostné šaty, obleky a tanečných partnerov. Beánia na FMK je celkom iná. Jediné, čo budete potrebovať, je troška kreativity a párty náladičku. Každý rok sa určí jedna téma, ktorá určuje dress code a atmosféru, preto sa pripravte, že zažijete skutočne neobyčajný večer medzi ľuďmi FMK so skvelou hudbou a zábavou (minulý rok bola téma Cesta okolo sveta).

Futbalový turnaj UCM Dátum: neurčitý Typ akcie: športové podujatie Pre všetkých športových nadšencov sa pravidelne organizuje Futbalový turnaj UCM, kde sa môžete vybehať za loptou a zmerať si svoje sily medzi študentmi a vyučujúcimi. Nezabudnite si kvalitnú obuv a dobrú kondičku. Pravidlom nie je zvíťaziť, ale zúčastniť sa.

Týždeň vedy a techniky Dátum: november Typ akcie: odborné prednášky Zúčastníte sa prednášok odborníkov z praxe a rôznych odvetví. Počas týždňa vedy a techniky sa dozviete veci, ktoré sa v škole nenaučíte. Získajte informácie ako sa zamestnať, ako na sebe pracovať, ktorým chybám sa v médiách vyhnúť a tiež ako zaobchádzať s kreativitou. Každý rok prednášajú iné osobnosti, ktoré majú každému študentovi FMK čo ponúknuť, preto tento týždeň určite nevynechajte.

Insomnia na Skladovej Dátum: neurčitý Typ akcie: filmový večer pre študentov FMK V malom kine v sutteréne na Skladovej sa pravidelne konajú filmové večery. Každý sa zameriava na inú filmovú tému, od čoho sa odvíja aj atmosféra Insomnie. Pripravte si pukance, čipsy, kolu alebo čokoľvek, čo vám chutí, pretože do tohto kina vás pustia s vlastným jedlom.

10 atteliér 07-08 | 2012-2013

Fashion Delight Dátum: neurčitý Typ akcie: módna prehliadka organizovaná študentmi FMK Akcia pre všetkých študentov, ktorí majú radi módu, modelky (aj modelov), žiaru reflektorov a organizáciu eventu na vysokej úrovni. Tešiť sa môžete na kolekcie oblečenia a šperkov od našich študentov, známych značiek a zároveň aj na vystúpenia tanečníkov, spevákov a iných osobností FMK.

Vianočné trhy Dátum: december Typ akcie: tradičné vianočné trhy so všetkým, čo k tomu patrí Príďte si vychutnať trošku vianočnej atmosféry na Skladovej, pripomeňte si vianočné koledy, vychutnajte perníčky a sladký punč. Kúpte si handmade darčeky a nalaďte sa na Vianoce s FMK!


FMK EVENTY SERVIS Senators Cup Dátum: december Typ akcie: volejbalový turnaj Príďte sa zabaviť na volejbalový turnaj, kde si zahráte proti študentom a pedagógom UCM. Poskladajte si svoj alebo sa pridajte k nejakému tímu a ukážte celej univerzite svoj smeč!

Univerzitovica Dátum: marec /apríl Typ akcie: najväčšia univerzitná party Zabavte sa, vytancujte sa, spoznajte nových ľudí z UCM. Okrem hudby a diskotéky vás čakajú aj medzifakultné súťaže, v ktorých môžete vybojovať pre FMK univerzitný pohár. Postavte sa za FMK na Unverzitovici! Zimný záťah Dátum: pred začatím letného semestra Typ akcie: lyžiarsky výcvik FMK Lyže, termosky, šponovky... Zažite nezabudnuteľný víkend na svahu s FMK. Pripravte sa na Zimný záťah, na ktorom sa skvele zabavíte, zalyžujete si a užijete si čaro zimnej krajiny v spoločnosti spolužiakov z FMK.

ShowShowička Dátum: neurčitý Typ akcie: zábavný večer na štýl Partičky Súťažné disciplíny na štýl Partičky, dvojčlenné tímy, porota a Kino Oko plné študentov. Študenti FMK, ktorí majú dostatok odvahy sa môžu postaviť pred sálu plnú ľudí a ukázať svoje herecké vlohy. Študentský ples Dátum: plesová sezóna 2014 Typ akcie: ples pre študentov Prichystajte si najlepší oblek či najkrajšie šaty, lodičky a ide sa plesať! V spoločnosti FMK študentov si vychutnajte nezabudnuteľný večer na úrovni plný elegancie, zábavy a hudby. Plesy, ako všetky párty na FMK, majú tiež svoju netradičnú tému. Vlani sme tancovali v štýle horúcej Kuby, takže aj tento rok sa určite máte na čo tešiť.

FREJM Dátum: jar Typ akcie: festival študentskej tvorby Baví ťa písať, fotiť, točiť filmy a podobne? Priprav sa na multižánrový festival plný workshopov, prednášok a feedbackov na tvoje práce. Ukážte, čo vo vás drieme! FREJM je skvelým miestom, kde môžete prezentovať svoju prácu a vypočuť si kritiku. Majáles Dátum: koniec letného semestra Typ akcie: majálesová akcia na pôde FMK Májová párty priamo v areáli Skladovej je povinnosťou každého správneho masmediálca a markeťáka. Zabaviť sa môžete na koncertoch, popri súťažiach a nechýba tu ani občerstvenie. Majáles je skvelou možnosťou, ako sa odreagovať pred letným skúškovým a zažiť Skladovú aj v inom svetle.

Megatrendy a média Dátum: marec Typ akcie: konferencia Konferencia sa koná pravidelne na Smolenickom zámku, kde doktorandi, vyučujúci a odborníci z praxe prednášajú najnovšie poznatky na tému trendy v médiách. Účasť na tejto konferencii by nemali vynechať študenti, ktorých zaujímajú média a všetko čo s nimi súvisí.

Pevnosť Skladová Dátum: neurčitý Typ akcie: veľká súťaž tímov Poskladajte si tím najšikovnejších, najmúdrejších a najzdatnejších spolužiakov, prežite dobrodružstvo o akom ste ani nesnívali a spoznajte tajné zákutia Skladovej! Pevnosť Skladová preverí všetky vaše schopnosti a aj slabé stránky. Pripravte sa na rôzne bojové úlohy a pripravte si aj dávku odvahy.

Škola v prírode Dátum: jún Typ akcie: škola v prírode bez školy Zažite nezabudnuteľný víkend v spoločnosti spolužiakov z FMK v prírode. Súťaže, nočné hry, diskotéky, túry a desiaty v plastovom vrecúšku s horalkou a džúsom. Škola v prírode je skvelý spôsob ako osláviť koniec letného semestra a utužiť vysokoškolský kolektív.

Ďalšie akcie Okrem týchto akcií sa na FMK dejú ďalšie eventy, párty a udalosti ako napríklad výstavy našich skvelých fotografov z fotoateliérov a akcie študentov ako Veľkonočné trhy, Školská družina alebo Noc reklám. Sledujte dianie, oznamy na stránke, oznamy v časopise atteliér a facebookovskú stránku FMK, kde nájdete presné dátumy všetkých akcií, ktoré sa budú konať na našej fakulte. Ak máte nápady na nové super akcie alebo sa chcete pripojiť k organizácií týchto eventov, neváhajte a kontaktujte organizátorov alebo oslovte vyučujúcich a doktorandov. FMK je otvorená iniciatíve študentov, ktorí majú kreatívne nápady. Autor: Lenka Ďurkovičová

atteliér 07-08 | 2012-2013 11


ZA HRANICE

Študujj v zahraničí Chceli by ste vylepšiť svoj životopis? Jednou z možností je aj štúdium v zahraničí. Počas štúdia na Fakulte masmediálnej komunikácie (FMK) máte hneď niekoľko možností. Môžeme spomenúť program Erasmus, agentúru SAIA alebo neziskovú organizáciu AIESEC.

ERASMUS Ak vás láka štúdium médií za hranicami Slovenska, jednou z možností je program ERASMUS. Táto mobilita je programom Európskej únie zameraným na mobilitu a spoluprácu v oblasti vysokoškolského vzdelávania v celej Európe. Spája študentov z rôznych krajín už viac ako 25 rokov a pomocou neho boli na študijnom pobyte už takmer tri milióny študentov. Vstupenkou je výberové konanie, ktoré sa koná v zimnom semestri akademického roka. Koordinátor pre zahraničné vzťahy na FMK Ján Višňovský v skratke vysvetľuje základné kategórie výberu: „Hlavnými kritériami kladenými na študentov sú jazykové znalosti, študijný prospech, motivácia a osobná zaangažovanosť. Študenti sú o výberovom konaní informovaní prostredníctvom webovej stránky či koordinátorov štúdia.“ Na študijnom pobyte musíte získať 30 kreditov za semester – rovnaký počet ako pri štúdiu na FMK a vo väčšine prípadov je možnosť zúčastniť sa na jazykovom kurze v danej krajine. Ak chcete spoznať Nemecko, Portugalsko, Chorvátsko, Dánsko či mnohé ďalšie krajiny, ERASMUS je jasnou voľbou.

12 atteliér 07-08 | 2012-2013

SAIA Ďalšou z možností je zahraničný študijný pobyt prostredníctvom agentúry SAIA (Slovenská akademická a informačná agentúra), ktorá ponúka možnosť získať štipendium nielen v rámci Európy, ale aj v iných častiach sveta. V ponuke sú programy ako CEEPUS, Národný štipendijný program a ďalšie. Máte možnosť získať grant na jeden alebo viac semestrálnych pobytov a aj na letné jazykové školy. Viac informácií získate na webovej stránke: www.saia.sk. V skratke prinášame pár bodov, na ktoré netreba zabudnúť:

1.

Zistite či je vo vami vybranej krajine bezplatné alebo platené štúdium.

2.

V databáze SAIA zistite deadliny pre podanie všetkých potrebných dokumentov a elektronickej žiadosti (dokumenty treba poslať aj poštou).

3.

Na stránke vybranej zahraničnej univerzity si vyberte predmety a kontaktujte zahraničné oddelenie tejto univerzity

so žiadosťou (životopisom a motivačným listom s vybranými predmetmi) o štúdium a akceptačný list, na základe ktorého budete prijatí.

4.

O vašom pobyte informujte koordinátora pre zahraničné vzťahy na FMK Jána Višňovského a prodekanku pre výchovno-vzdelávaciu činnosť Juliánu Laluhovú.

5.

Podajte si prihlášku spolu so všetkými dokumentmi cez SAIA. Nenechávajte si to na posledný deň. AIESEC Aj najväčšia medzinárodná študentská nezisková organizácia AIESEC ponúka možnosť zažiť zahraničie prostredníctvom stáži. Okrem spoznania novej kultúry sa záujemcom otvára možnosť aktívnej znalosti cudzieho jazyka a prezentačných schopností alebo zisk profesionálnej praxe v zahraničí. AIESEC ponúka dve možnosti zahraničnej cesty: kultúrna stáž (6-8 týždňov) a profesionálna stáž (3 mesiace – 1,5 roka). Viac informácií nájdete na stránke www.zahranicnestaze.sk alebo na FB AIESEC


ZA HRANICE SERVIS Trnava, prípadne v kancelárii v hlavnej budove UCM pri vrátnici. Na čo netreba zabudnúť Administratíva zahraničného študijného pobytu prebieha vo viacerých fázach. V prvom rade treba myslieť na to, že pokiaľ by ste ako prváci bakalári chceli ísť študovať do zahraničia čo najskôr, mali by ste počítať s tým, že to bude možné až nasledujúci akademický rok. Pri zahraničných pobytoch je hlavnou podmienkou úspešne absolvovať prvý akademický rok.

Akú skúsenosť majú so študijným pobytom v zahraničí naši študenti? V nasledujúcich riadkoch prinášame názory niektorých študentov, ktorí sa zúčastnili zahraničného pobytu. Jana Komendová, 2.Mgr., marketingová komunikácia, Poľsko

A nakoniec si treba pár týždňov počkať a nové dobrodružstvo sa môže začať. Veľa šťastia. Samozrejme pre zahraničný študijný pobyt sa treba snažiť o najlepšie študijné výsledky na FMK. Zoznam zahraničných univerzít, s ktorými má FMK zmluvu cez program ERASMUS: Česká republika: Univerzita Karlova v Prahe Univerzita J. A. Komenského Praha Česká zemědělská univerzita v Prahe Nemecko: Anhalt University of Applied Science Hochschule der Medien, Stuttgard Dánsko: Danish School of Journalism Holandsko: Hogeschool Utrecht Portugalsko: University of Algarve

„Poľsko som si vybrala preto, lebo ma vždy lákalo. Je nám Slovákom jazykovo aj geograficky blízke, čiastočne aj mentalitou a zvykmi,“ spomína na svoj Erasmus pobyt Jana. „Predmety sa vyučovali individuálne cielené na každého študenta s tým, čo ho zaujímalo, čomu by sa chcel bližšie venovať,“ dopĺňa informácie o predmetoch. Jej najobľúbenejší predmet bol Human Resources Management (manažment ľudských zdrojov). Písali na ňom seminárne práce, ktoré boli prakticky zamerané a so svojím príspevkom sa zúčastnila aj na konferencii. Medzi najzaujímavejšie zážitky by zaradila poľskú kuchyňu a párty napr. Andrzejki (Sviatok sv. Ondreja, kedy ľudia zvykli veštiť budúcnosť chlebom, prsteňom či hrebeňom, pozn. red.).

ostatných študentov, ktorí na nej už študovali. „Všetky predmety (najmä praktické) som mala v angličtine. Pri výučbe teoretických predmetov dbali na to, aby sa prelínali s praxou, reálnou spoluprácou s manažérmi z medzinárodných spoločností,“ vysvetľuje princíp štúdia na univerzite v Holandsku. Spolupracovali s nimi napríklad pri návrhu reálneho produktu či jeho vizuálnej a obsahovej koncepcií. „Najzaujímavejším predmetom pre mňa bol Magazín a InDesign. Na tomto predmete sme mali možnosť vytvoriť reálny zákaznícky časopis použitím programu InDesign a prezentovať ho pred zadávateľom.“ Určite nezabudne na holandské syry, kvety, bicyklovanie v daždi či sviatok Queen´s day (oslavy narodenín kráľovnej, kedy sú všetci oblečení v oranžovom a oslavujú v uliciach Amsterdamu, pozn. red.). Z miest môže odporučiť Rotterdam s najväčším prístavom a parkom miniatúr Madurodam alebo Zaanse Schans (mestečko mlynov). Miriama Fáberová, 2. Mgr., masmediálna komunikácia, Dánsko

Chorvátsko: University of Dubrovnik

Katarína Žažová,

University of Zagreb

3.PhD., marketingová komunikácia, Holandsko

Rumunsko: University of Lucian Blaga, Sibiu Bulharsko: St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Turnovo Poľsko: Czestochowa University of Technology Pedagogical University of Cracow Poznan School of Social Sciences University of Economics in Katowice University of Information Technology and Management in Rzeszow University of Maria Curie-Skłodowska in Lublin

Autor: Jana Sýkorová, Viktor Kudzia Foto: SAIA, AIESEC, ERASMUS, www.hqsm.net, archív študentov

„Univerzita v holandskom Utrechte ma oslovila najmä vysokou úrovňou výučby (jedna z najlepších v Holandsku), ponukou predmetov, rovnako ako aj kultúrou a krajinou, v ktorej sa nachádza,“ začína svoje rozprávanie Katka. Presvedčili ju aj dobré referencie od

„Z ponúkaných škôl sa mi Danish School of Media and Journalism v Dánsku páčila najviac a moje očakávania sa naplnili,“ vysvetľuje dôvody svojho Erasmus pobytu Miriama. Celý semester sa venovali len televíznej žurnalistike: „Učili sme sa na ukážkach a teóriu sme hneď aplikovali v praxi. V trojčlenných tímoch sme nakrútili štyri reportáže, krátky dokument a za všetko sme boli priebežne hodnotení.“ Okrem toho spoznala krásnu Kodaň a druhé najväčšie dánske mesto Århus, kde bývala. Boli síce roztrúsení po celom meste, ale každý mal vlastnú izbu. V Dánsku sa žilo draho, ale vďaka cestovaniu počas nakrúcania spoznala kus Európy. Cesty plné bicyklov, dúhový tunel na streche miestnej galérie, škola s piatkovým barom, dánsky šnaps, viac než 12 národností, praktické skúsenosti s televíznou tvorbou a nezabudnuteľní ľudia – najlepší semester.

atteliér 07-08 | 2012-2013 13


SERVIS AKTUÁLNE KAM DO MESTA

Výška nie je len o učení Štúdium na výške už dávno nie je len o vysedávaní na prednáškach či prebdených nociach strávených nad skriptami. V noci či cez deň sa totiž dajú robiť aj zaujímavejšie aktivity. Nezabúdajte však, že štúdium je prvoradé a náš článok berte ako tipy a rady, kde v Trnave „vypnúť“.

Čajka

Partizáni

ArtKlub

Halenárska 6 (za Jednotou)

Námestie SNP

Hlavná 17 (schodíky dolu)

Monkey

ClubEurope

TenPodnik

Radlinského 2

Zelený kríčok 2

Štefánikova 18

pravidelne organizované tanečné párty

v podniku je zakázané fajčiť (okrem terasy)

Kultúra, to je naše Radi sa chodíte, tak povediac kultúrne vyžiť? V Trnave ste na správnom mieste, kde môžete navštevovať divadlo, kiná či rôzne galérie. Predstavenia Divadla Jána Palárika na Trojičnom námestí začínajú o 19.00, pokiaľ nie je uvedené inak a tešiť sa môžete na bohatú ponuku divadelných predstavení, ale aj na kvalitných slovenských hercov. Dom kultúry je ďalšou inštitúciou, kde môžete získať pekné spomienky a zážitky. Usporadúvajú sa tu rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, divadelné predstavenia, koncerty, plesy, tanečné a zábavné podujatia rôznych žánrov profesionálnej i amatérskej umeleckej činnosti. Fanúšikov filmov potešia dve kiná: Cinemax a Kino Hviezda, v ktorom okrem premietania bývajú aj rôzne improvizačné a zábavné vystúpenia. Nachádza sa tu tiež Galéria Jána Koniarka či Malá synagóga – Galéria, ktoré organizujú výstavy a zhromažďujú rôzne umelecké diela výtvarného umenia.

14 atteliér 07-08 | 2012-2013

okrem pitia sa môžete aj dobre najesť

Fandíme športu Pre športu chtivých nadšencov prinášame zopár miest, kde sa môžu realizovať. Najväčším je AŠK Slávia, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pri budove univerzity. V rozsiahlom športovom areáli sa nachádzajú futbalové ihriská, telocvičňa, tenisové kurty, asfaltová dráha, využívaná hlavne verejnosťou na rekreačný beh a korčuľovanie. Súčasťou areálu je rovnako aj športová hala Sport centrum Pohoda, v ktorej sú prevádzkované rôzne druhy športu: squash, aerobic, stolný tenis, cvičenie na stacionárnych bicykloch, posilňovanie a pre tých pohodlnejších tu je relax v podobe masáží, saunovania a pod. Areál je otvorený denne od 7.00 do 22.00 hod. Ak obľubujete plávanie, môžete navštíviť Mestskú krytú plaváreň Zátvor, alebo plaváreň MTF-ky, kde majú študenti zľavu na ISIC. Autor: Ľubica Šulhánková Grafika: Lukáš Hošták


NÁZORY SERVIS

Nemajte strach z otázok Vitajte prváci! Určite momentálne prežívate stavy šťastia, že ste sa dostali na vašu vytúženú školu a zároveň aj obavy z toho, čo vás tu čaká. Hlavou sa vám budú premietať otázky typu, ktorým smerom sa vybrať, aby som nezablúdil a prišiel do správnej budovy a tiež do správnej miestnosti. Univerzita na vás vychrlí množstvo skratiek v rozvrhu, oznamov na webe a vy sa zrazu cítite nachvíľku stratení a dezorientovaní. Nebojte sa, všetci sme si tým prešli. Vôbec to nie je neobvyklý jav. Dôležité je zhlboka sa nadýchnuť a pýtať sa. Ja som sa prvý deň nikoho nič nepýtal a zo Skladovej som sa dlhé hodiny nevedel dostať na intrák. Takže ak vám mám dať nejaké rady pre dobrý štart na našej fakulte, tak tá moja najpodstatnejšia je: Veľa sa pýtajte! Všade.

Na študijnom, na prednáškach, medzi spolužiakmi aj cudzími ľuďmi. (Varovanie: Pýtajte sa k veci, nezmyselné otázky sa nemusia stretnúť s pochopením u opytovaného). Naša fakulta ponúka nespočetné množstvo možností realizovať sa v tom čo vás baví: vlastné fakultné rádio, televízia, časopis (najlepší na Slovensku), rôzne kabinety, v ktorých môžete pripravovať eventy, zháňať sponzorov, športovať, spievať v univerzitnom spevokole a mnoho iného. Dôležité je nebáť sa prezentovať sa a pýtať sa. No ešte dôležitejšie je nemlčať, keď sa pýtajú vás, pretože univerzita je jedinečným miestom, kde môžete vyjadriť svoje myšlienky nahlas. Verím, že o výsledkoch vašej kreativity budem čoskoro počuť. Držím palce!

Nebojte sa skočiť do vody, keď neviete plávať V prvom rade ti chcem pogratulovať k úspešnému prijatiu na školu, na ktorú si sa, dúfam, vždy chcel dostať. Cieľom tohto úvodného názoru je dať vám krátku možnosť zhodnotiť tri roky mojím pohľadom, z čoho si vy môžete, ale nemusíte zobrať niečo pre svoje nasledujúce tri roky. Nerád niekomu hovorím, čo má robiť a ako sa má správať. Navyše na to nemám ani vek. Preto bude tento krátky subjektívny „návod“ pozostávať skôr z pripomienok ako to nerobiť. Ak chcete sedieť za knihami a svedomito študovať, je to pre vás len dobre. Samozrejme, že túto možnosť máte aj doma. Máme predsa internet. Škola ako táto je v prvom rade o príležitostiach, ktoré vám ponúkne v praktickom rozvíjaní svojich schopností,

Čačko

Timotej Michalko

o ktorých možno viete a niektorí z vás ich ešte len možno objavia. Nebojte sa preto skočiť do vody, aj keď neviete plávať. Je to najlepší spôsob, ako v sebe hľadať seba samého, svoje zručnosti, záľuby a pomaly si tak formovať svoj smer. V tomto vám táto škola ponúka dostatočne veľký priestor na sebarealizáciu. Toto sa vám na prednáškach, kde keď si odmyslíme jedno semestrálnu skúšku, takmer nepodarí. Určite nie s takou spätnou väzbou, ktorá by vás dostatočne motivovala, aby ste sa zlepšili. Neodkladajte si to na povestné „neskôr“. Ani táto škola, ako každá iná, nie je dokonalá vo všetkých smeroch. Dôležité je z nej vyťažiť to dobré, čo vás posunie dopredu. Čim skôr začnete, tým lepšie pre vás.

Zahoď svoje starosti... Myslíte si, že prijatím na školu opadli počiatočné stresy a nervy? Omyl! Nechcem vás strašiť, milí prváci, ale občas sa môžu prihodiť situácie, kedy sa budete cítiť aspoň trošku bezradní. Tu je malý návod na to, ako to zvládnuť s chladnou hlavou. Sedíte v Kine OKO, čo je však len jedna z troch budov patriacich k vašej každodennej tour de Trnava. Ďalšími budovami sú JAMA, bývalá základná škola, ktorá sa hrdo pýši pod najvyšším kopcom malého Ríma, konkrétne na sídlisku Družba, neďaleko hlavnej budovy univerzity. Túto nájdete pomerne ľahko a pešo ste tam za necelých 10 minút. Problém však nastáva, keď si v rozvrhu nájdete ako miesto vašej prednášky Skladovú. Je to budova na okraji Trnavy a pokiaľ sa tam z času na čas dostanete mestskou hromadnou

Stano

dopravou, srdečne vám gratulujem. Nebojte sa však, na polhodinové prechádzky si rýchlo zvyknete, naberiete kondičku a pochopíte, že toto miesto nakoniec aj budete mať radi. Má totiž svojskú uvoľnenú atmosféru a nájdete tu takisto špičkové vybavenie pre vaše projekty. Trnava je študentské mesto a ponúka mnohé akcie. Veľké množstvo z nich má na svedomí práve FMK, prípadne jej šikovní študenti. Máte šancu sa rozvíjať, preto ju nezahadzujte. Robte to, čo vás baví, skúšajte, čo ste nikdy nerobili. Kde inde máte príležitosť natočiť si vlastný film, prípadne si vyskúšať ako to funguje v rádiu či v televízii.. Keď vás škola bude baviť, nebudú žiadne stresy a štúdium bude pre vás potešením. Držím palce!

Lenka Labačková

atteliér 07-08 | 2012-2013 15


Atteliér špeciál - príručka mladých svišťov  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you