Page 1

YAZ 2015

Student Branches

e w pluto


2

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

EDİTÖRÜN NOTU

Merhabalar, Ali Öztürk

IEEE Türkiye Öğrenci Kolları dergisinde editörlük görevimin IEEE Türkiye devir teslimini gerçekleştireceğim dönemin son sayısında sizlerle Tanıtım Koordinatörü birlikteyiz. IEEE’ nin sloganı olan ‘ İnsanlık için Teknoloji ‘ye paralel olarak IEEE Türkiye Öğrenci Kolları birçok proje ve etkinlik gerçekleştirdik. Tanıtım Koordinatörlüğü olarak Türkiye’de ve globaldeki insanlara doğru bir şekilde bu çalışmaların aktarılmasını hedefleyerek derginin temellerini attık. Bu kapsamda birçok projeye, etkinliğe ve röportajlara dergi içerisinde yer verdik. Bu sayımızda IEEE Day Elçiliğim sırasında duyduğum ve beni çok etkileyen ‘Dünya geleceğe odaklanırken IEEE gelecekteki yeniliklere odaklanır‘ sloganının en somut örneği olan Spectrum dergisinin editörüyle röportaj yapma fırsatı bulduk, bir akademisyenin, bir şirket yöneticisinin gözünden IEEE Türkiye Öğrenci Kolları hakkındaki görüşlerini aldık ve bir yıllık süreçte temsilcilerin ve koordinatörlerin çalışmalarını bu sayımızda mercek altına aldık. Bu görev sürecinde başta dergi ekibi olmak üzere bize destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Yaptığımız çalışmalarda şimdiki durumdan ziyade geleceği hedeflediğimizi belirtiyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüylede sizlere veda etmek istiyorum. "Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Hayatta tam zevk ve saadet ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti için çalışmakta bulunabilir."


3 Ekibimiz

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Caner Özdemir

Gülsüm Buğdaycıoğlu

Pınar Kaymaz

Tuğçe Nil Gürsoy

Bahadır Dönmez

Berkay Yılmaz

Yiğit Çabaş


4

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

iÇiNDEKiLER

6 8 12 14 16 18 20

“Başarı bir yolculuktur, varış noktası değil” IEEE Spectrum Büyük Sıçrama

R8’de Ödüller Kurumsal Destek Danışmanlığı Larry K. Wilson Bölgesel Öğrenci Aktivitesi Ödülü 13th IEEE Turkey Student & Young Professionals Congress IEEE Ufak Bilgiler


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

22 24 26 28 30 32

5

IEEE Türkiye Academic Koordinatörlüğü IEEE Türkiye ITKK Projesi IEEE Türkiye EMBS Öğrenci Temsilciliği IEEE Türkiye Sosyal Projeler Koordinatörlüğü IEEE Türkiye PES Öğrenci Temsilciliği IEEE Türkiye WIE Öğrenci Temsilciliği IEEE Türkiye Communications Society Temsilciliği IEEE Türkiye RAS Öğrenci Temsilciliği Diğer Şubelerin Gözünden IEEE Türkiye Bir Akademisyenin Gözünden IEEE Türkiye Bir Şirket Yöneticisi Gözünden IEEE Türkiye Tekno-Haber

34 36 40 42 44 46


6

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

“Basarı bir yo . varıs. noktas

Öğrenci Temsilcisi seçildiğim gün, görevimin sonunda yazacağım bu iletiyi hay flerimizi başarmış olmanın mutluluğunu yaşamak istiyordum. Sonra Ben Sweetland başarı yolculuğunun ortasında görevi devralmış, kendi hayallerimize, kendi bilinme yönümüzü çevirmiştik. Şimdi bayrağı teslim edip bizden sonra gelecek arkadaşların ceğinden emin bir şekilde görevimizi bırakıyoruz. Bu süreçte en önemli nokta yola ç dı. Ben de o kadar şanslıyım ki, göreve geldiğimde, bu hedeflere inanan ve bu hede Bu noktalara gelmemizdeki en büyük teşekkürü bana destek olan ve IEEE Türkiye’yi Geldiğimiz noktada, IEEE Türkiye beni hep ailem oldu, her şehirde bir evim, he yaşadım. Geçtiğimiz günlerde mezun oldum ve artık IEEE Türkiye’de öğrenci olarak o cağım. Sizlerin ihtiyaç duyduğu her noktada beni de ailenizin bir bireyi olarak görme “Kendi yolumuza ışık tutmadan başkasının yoluna ışık tutamayız”

Yine Ben Sweetland’in kullandığı sözlerden birisi bu. Bu söz, tam da bizim bul neler yapılabileceğini, neleri araştırmam gerektiğini tek tek incelemiştim. Gerçekten IEEE Türkiye içinde en ulvi görevlerden biri olan bu göreve geldim. Mesele şu ki, IEE irsiniz. Hepimizin görevi IEEE Türkiye’de kendimizi geliştirmek, daha sonra önce çev IEEE Türkiye’ye aile dememizin temel sebebi daha hiç kimseyi tanımadan kap IEEE’ye gönül veren herkes, bu ortamı tadan herkes, bu ortamın büyüklüğünü ve ya ederek, bu aileye bir şekilde dahil olmuş her bireye de buradan teşekkürlerimi sunu “Yeterince sevginiz varsa dünyadaki en mutlu ve en güçlü insan olursunuz.”

Yazıma Emmet Fox’un bir sözü ile son veriyorum. IEEE Türkiye bu sevgiye sahi en güçlü aile yapmanın tatminini yaşayın.


IEEE Turkey Section Student Branches

olculuktur, sı degil.”

yal ediyordum. Önemli hedeflerle yola çıktığımız bu yolculukta, heded’in “Başarı bir yolculuktur, varış noktası değil.” sözünü gördüm. Biz eyenlerimize IEEE’yi en güzel şekilde ilerletme yolunda bir rotaya da IEEE Türkiye’yi hayalleriyle hedefleriyle çok daha iyi yerlere götüreçıktığınız mürettebatın da sizin kadar bu hayal ve hedeflere inanmasıyefler uğruna varını yoğunu ortaya koyan bir ekip de benimle birlikteydi. i ailesi olarak gören arkadaşlarıma borçluyum. er üniversitede bir arkadaşım oldu. Hep ilkleri, IEEE Türkiye ortamında olmasam da, yeni deyimiyle genç profesyonel olarak her daim yer alaenizi temenni ediyorum. Çünkü ben de sizleri aynı şekilde görüyorum.

lunduğumuz ortama uyuyor. Ben görevi istemeden önce IEEE Türkiye’yi n de sizlere bir ışık olabilecek liderliği yapabileceğimi hissettiğimde de EE Türkiye’de ünvanınıza bakmaksızın bir üyeyken bile bizlere ışık olabilvremizi , sonra ülkemizi sonra da tüm dünyayı geliştirmek olmalı. pıdan içeriye adımınızı attığınızda ailenin bir ferdi olmanızdır. Bir şekilde apabileceklerini görmekteler. Herkesin bu aileye dahil olmasını temenni uyorum.

ip. Gelin siz de en güçlü insanlardan biri olun ve bu aileyi en mutlu ve

Yaz 2015

7

Ayhan Epik IEEE Türkiye Öğrenci Temsilcisi


8

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

• Bize kendinizden ve işinizden bahseder misiniz?

Susan Hassler bilim ve teknoloji alanlarına odak ve yeniden konumlandırma çabaları gibi konularda Science dergisinin editörlüğünü yaptı. Aynı zamand graf programlarının kurucu editörlüğünü üstlendi. M den biri tarafından yayımlanan Nature Biotechnolo

Folio dergisinin yayınladığı “Folio 40: Yayımcılık Magazine’in Editörlük ve Tasarım Onur Listesi’ne al IEEE’nin bir üyesi olarak Susan, New York Üniversit öğretim üyeliği yapmakta. Ayrıca Miami Üniversite Moleküler Biyoloji bölümünde ders vermekte.

IEEE’de bulunduğu pozisyonda IEEE Spectrum Dergisi, IEEE Spectrum Online, IEEE Spectrum Video ve IEEE üye gazetesi olan The Institute gibi yayın organlarında editörlük işlerini yürütü ve öncülük ediyor. IEEE Spectrum için konumlandırma ve bu derginin uzantılarıyla birlikte tan masını sağlama adına bütünleşmiş bir strateji geliştirerek uyguluyor. Böylece derginin takipçi daha iyi bir kullanıcı/okuyucu deneyimi sunmak istiyor. Yeni yayımlar ve servisler için çeşitli fı ları tespit edip bunları geliştiriyor. Yazı işleri mükemmeliğinin sürdürülmesini sağlıyor. 2009’d Spectrum, basım ve çevrimiçi yayımcılık anlamında 123 adet yazı işleri ve tasarım ödülü kaza 123 ödülün içinde 4 tane genel mükemmeliyet ödülü, 3 tane en iyi dergi ödülü, 4 tane en iyi ödülü ve 1 tane de genel anlamda en iyi marka ödülü bulunuyor.


IEEE Turkey Section Student Branches

?

klanmadan önce yayımcılık kariyerine tüketici dergilerinde başladı. Startuplar a uzmanlaşan Hassler, New York Academy of Sciences tarafından çıkarılan The da Rockfeller Üniversitesi’nin Sinir Bilimleri Enstitüsünde sempozyum ve monoMacmillan Publishers ve bu kurumun dijital strateji ekibinin orijinal üyelerinogy dergisinin de kurucu editörü oldu.

Sektörünün En Etkili İsimleri” listesine dâhil edildi ve yine 2011 yılında Min lınma başarısı gösterdi. tesinin Gazetecilik Fakültesinin Bilim ve Çevre Yazısı programında misafir esi Tıp Fakültesinde de geçici professör olarak Biyokimya ve

Radyo/ üyor nıtılilerine fırsatdan beri andı. Bu web sayfası

Yaz 2015

9

Susan Hassler

IEEE Spectrum Baş Editörü


10

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

• Ekiplerinizden bize söz eder misiniz? Birlikte nasıl çalışıyorsunuz?

Bir adet basım yazı işleri ekibimiz ve bir tanede online yazı işleri ekibim Basım ve çevrimiçi yayım konularıyla da yapım ekibimiz ilgileniyor. Bu plantı yapıyoruz. Takımlarımız, basılı ve çevrim içi ürünlerimizi yayınla • Spectrum’u hazırlama süreci hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Uzun soluklu makalelerimizin yazılması için birkaç aylık bir süreç gerekiyor. Haberlerimiz de g olarak düzenlenen zaman programlarıyla çalışıyorlar. Editörlerimiz farklı konularda (bilgisaya fikirler üretiyorlar. Ya bu hikayeleri kendileri yazıyorlar ya da uzman ve serbest çalışan yazarl makaleler genelde baştan aşağı gözden geçirilip yeniden yazılıyor. Çünkü uzmanlar genel anl • Her bir sayınızda üzerinde duracağınız konuları nasıl beliriliyorsunuz?

Editörlerimiz sürekli olarak farklı kaynakları tarayıp anlatı fikirleri bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca de başlayabilmek için bir konu çizelgesi oluşturuyoruz.

• Türkiye’deki Teknoloji çalışmalarını ve IEEE Türkiye’yi uluslararası platformda tanıtmak için

Web sayfanızı düzenleyin. Daha fazla bilgi verici içerikler yayınlayın ve her zaman güncel tutu IEEE üye gazetesi olan The Institute’ün baş editörü Kathy Pretz ile iletişime geçin. Yeni ve sıra kında yazmaya ilgililer. Ona bizim cevap verdiğimizi söyleyin. Susan Hassler 23 Ağustos 2015


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

11

miz mevcut. Ayrıca kopya düzenleme işleriyle uğraşan bir yazı işleri redaksiyon masamız var. u küçük takımların faaliyetlerini uyum içinde gerçekleştirmelerini sağlamak için BİRÇOK toamak için birbirleriye çok yakın çalışıyorlar.

günlük, aylık ve haftalık dönemlerle hazırlanıyor. Kaynaklar ve bölümler aşağı yukarı bir aylık arlar, iletişim, güç&enerji, biyomedikal mühendisliği) uzmanlaşarak anlatılarımız için değişik ları bizim için araştırma yapmak ve yazı yazmakla görevlendiriyorlar. Uzmanlarca yazılmış lamda kendi uzmanlık alanları dışındaki okuyucular için yazı yazarken pek rahat olamıyorlar.

a birçok konferans ve toplantıya katılıyorlar. Basılı yayınlarımızın planlamasına sağlıklı bir şekil-

n neler yapabiliriz?

un. a dışı şube faaliyetleri hak-


12

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Türkiye büyük zorluk ve imkânsızlıklara rağmen, yaptığı atılım Şimdi, yine, yeniden büyük bir sıçrama yaparak dünyanın ilk 10 bü inanıyoruz! Ancak…

“Geçmişi hatırlamalı, dersler çıkarmalıyız. Geleceği şekillend dığı köprüler kurabilmek için toplumsal hafızamızı kaybetmemeliy

Bunun için de; hangi sektör, hangi iş kolu olursa olsun, yarının büyü

- Başarılarındaki temel yapı taşlarının sürdürülebilirlik bakış açısı, - Genç nesillere, paydaşlara, kamuoyuna bugünlere gelişte Radyo-T lerin ülkemizin modernleşmesine nasıl öncülük ettiğinin gösterileb - Gelecek için yapılması gerekenleri bulmak için bilgilerin, derslerin na, yeni nesillere aktarılması gerekiyor…

Bu doğrultuda Büyük Sıçrama belgeseliyle, Türkiye’nin ulaşm amacıyla Türkiye’deki elektronik sanayi ve bilişimin dününü, bugün düzey yöneticiyle aylar süren söyleşiler ve ciddi bir arşiv taraması ya

Türkiye’de ilk defa bir STK (TESİD–Türk Elektronik Sanayiciler (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) Öğrenci Kulü Trabzon’da 12 üniversitede yapılan Büyük Sıçrama üniversite etkinl duayenler, akademisyenler ve öğrenciler buluştu. Ve 17 Haziran Bah gösterimi gerçekleşti.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

13

mlarla ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline gelmeyi başardı. üyük ekonomisinden biri olmayı hedefliyoruz! Ve biz, hep birlikte bunu da başaracağımıza

direcek genç nesillerle, geçmiş arasında ortak vizyonun, heyecanın, umudun, inancın paylaşılyiz…”

ük Türkiye’sini yaratacak vizyoner kurumların,

AR-GE, tasarım, girişimcilik, inovasyon olduğunu anlatabilmesi, Telsiz dönemi ile başlayan ve zaman içinde Elektronik ve Bilişim Sanayiine dönüşen gelişmebilmesi n, deneyimlerin paylaşılması, perde arkasında kalmış bu hayati kısmın geleceğin mimarları-

mış olduğu çağdaş uygarlık düzeyi ile ilgili toplumsal hafızaya önemli bir katkıda bulunmak nünü ve yarınını kapsayan bir çalışma gerçekleştirildi. 35 kurumdan, 56 değerli uzman ve üst apıldı.

ri Derneği ) kendi sektörünün tarihini işleyen bir belgesel yaptırdı. Yine başka bir ilk de IEEE übü’nden geldi; 2014 -2015 öğretim yılı döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Adana ve liklerinde 2500’ün üzerinde öğrenciye belgesel tanıtımı yapıldı, panellerde belgeselde yer alan hçeşehir Üniversitesi’nde Sezonun 12’nci ve son etkinliğinde belgeselin 1. bölümünün özel Bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan bir proje olan Büyük Sıçrama gelecek yıl da üniversitelerdeki etkinliklerine IEEE Öğrenci Kulübü organizasyonu ve TESİD desteğiyle devam edecek. Facebook https://facebook.com/buyuksicrama Twitter https://twitter.com/buyuksicrama


14

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Uzun bir süre önce bir adam dedi ki; “Biz defalarca yaptığımız şeyiz işte bu yüzden mükemmellik bir eylem değil alışkanlıktır.” Söyleyebilirim ki Türkiye’deki öğrenciler ve öğrenci kolları mükemmeller Dinko Jakovljevic ve onlar bu alışkanlığı kazandılar. Bunu söyleyebiliriz çünkü geçtiğiR8 SAC’de Ödüller ve miz birkaç yılda Türkiye’deki öğrenci kolları farklı derecelerde pek çok ödül kazandı. Binlerce öğrenci kolu arasından seçilerek 2015 Öğrenci Yarışmalar Aktiviteleri Örnek Öğrenci Kolu Ödülü’nü kazanan İzmir Yüksek TeknoKoordinatörü loji Enstitüsü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni tebrik ediyorum. En büyük IEEE Bölgesi olmamızı göz önünde bulundurursak, Türkiye’den ödül alan iki öğrenci kolunun olması büyük bir başarıdır. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu diğer iki okulla beraber 8. Bölgeyi dünya çapında gerçekleşecek olan Öğrenci Kolu İnternet Sitesi Yarışması’nda temsil edecek. Dahası IEEE Türkiye Şubesi, bir IEEE öğrenci üyesinin alabileceği en büyük ödül olan Larry K. Wilson Bölgesel Öğrenci Aktiviteleri Ödülü’nü kazanan Uzay Kaş’la gururlanabilir. Uzay Kaş ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki ekibi, Ankara’da gerçekleşen İlk IEEE Güç ve Enerji Öğrenci Kongresi’nin ev sahipliğini üstlenme cesareti gösterdi. Biz de Larry K. Wilson ödüllerini, öğrenci aktiviteleri alanında sıra dışı olan ve büyük başarılarda sorumluluk almış öğrencilere veriyoruz. Bir şeyde ilk ve başkalarına yol gösterici olmak oldukça önemli. Biliyoruz ki Uzay ve bütün ekibi, bütün dünyada gerçekleşecek olan PES Öğrenci Kongreleri’nin organize edilmesinde yol gösterici oldular. Son olarak, Türkiye Şubesi’ndeki herkesi ve özellikle öğrenci kollarındaki gayretle çalışan öğrencileri tebrik etmek istiyorum. Sizler IEEE’nin gerçek dayanak noktasısınız ve siz beklediğimiz değişimi gerçekleştirecek güce sahipsiniz. Ben Türkiye’nin daha çok ödül almasını umuyorum, bunun için yapmanız gereken şey aktif olmak, raporlamaları doldurmak ve ödül başvurusunda bulunmak. Sizin aktivitelerinizi tüm dünyadaki öğrenci kollarıyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyacağız.

Sevgi ve saygılarımla. Dinko Jakovljevic Awards & Contest Coordinator in R8 SAC


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Merhabalar Arkadaşlar,

Kurumsal Destek Öğrenci Temsilcisi olarak göreve geldiğim günden beri IEEE Türkiye’de yaşanan gelişmelerden ve katkımın bulunduğunu düşündüğüm konulardan bahsetmek istiyorum. İlk olarak kurulan ve kurulmakta olan kol sayılarını vererek başlayayım. IEEE Türkiye’de 2014-2015 döneminde 13 yeni kol kuruldu ve 4 tanesi de kurulum aşamasında bulunmaktadır. Ayrıca globalde yeniden aktifleştirilen de 5 adet kol bulunmaktadır. Görevde bulunduğum süre içerisinde webinarlar, raporlar konusunda yardımlar, tüzük ve karar defteri düzenlemesi, IEEE101 rehberi hazırlanması, başkanlar iletişim listesi gibi işleri de yaptım. Bu sene şubemiz öğrenci kolları tarafından 2 adet Örnek Öğrenci Kolu Ödülü, 4 adet Darrel Chong Öğrenci Aktiviteleri Ödülü, IEEE RAS tarafından Video Yarışması birincliği, Fırat IEEE tarafından IEEE Day Fotoğraf Yarışması Ödülü ve Boğaziçi IEEE tarafında IEEE 8. Bölge Website Yarışması ikinciliği ülkemize getirilmiştir. Bunun dışında 8. Bölge tarafından sadece bir kişiye verilen Larry K. Wilson ödülü ülkemize getirilmiştir. IEEE üyesi olarak bulunduğum 4 yılda, gerek IEEE Türkiye’de, gerekse kendi kulübümde insanlara yardım etmeyi amaç edindim. Görevimin bitmesine rağmen bundan sonra bu yolda ilerleyeceğimi belirtmek isterim.

15

Teşekkürler

Ozan Erdoğan IEEE Türkiye Kurumsal Destek Danışmanı


16

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

-

Larry K. Wilson Bölgesel Ö •

Bize kısaca kendini tanıtır mısın? Ben Uzay Kaş, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Şu anda IEEE O

• IEEE ile nasıl tanıştın? IEEE ile tanıştığımda hazırlıktaydım. O zamanlar topluluğun girişimcilik ve robotik alanlar dım. 1. Sınıftayken, Polonya’da düzenlenen SYP’nin (Student and Young Professional Congress) Adaylık sürecinde toplulukta Uluslararası İlişkiler Proje Grubu koordinatör yardımcılığı yapıyord sürede, daha önce hiçbir Society’nin kongresinin yapılmamış olduğunu gördük. “Bunu biz yapa geçtik, aklımızdakileri paylaştık. Kendisi, Global’de PES komitesinin de böyle bir şey düşündüğü IEEE tarafından ilk defa böyle bir kongre düzenleneceği ve ev sahipliğini de IEEE ODTÜ’nün yap kongre organize edildi. O sıradaki PES Başkan Yardımcısı Türkiye’ye geldi. Gözde Hoca, bölümde

• IEEE tarafından sana verilen ödülden kısaca bahseder misin? 2015 Larry K. Wilson Bölgesel Öğrenci Aktivitesi Ödülü. Bu ödül her sene her Region’dan önce, bu ödülü ilk defa 2005’te yine IEEE ODTÜ’den Ferhan Özkan aldı. Ondan 10 sene sonra b

• Başvuru yaparken neler düşünüyordun? Bu ödülü bekliyor muydun? Bu ödülün varlığından uzun zamandır haberdardım ancak başvurmak aklımda yoktu. Top yoktu. ESOGÜ’de gerçekleşen Başkanlar Kurultayı’ndayken başvuru sürecinin uzatıldığı haberin mak istedim. Öğrenci Temsilcimiz Ayhan beni aday gösterdi. Aday gösterildikten sonra, PES Kon referans mektubu istedim. Onlardan aldığım bu mektubu da başvuruma ekledim. Aslında bu öd düşünüyordum.

• Bu ödülü almanda nelerin etkili olduğunu düşünüyorsun? SYP’yi alamadığımızda biz biraz hırslanmıştık, özellikle ben. Dedik ki SYP’yi aratmayacak d telerini, society ve affinity group’ları araştırmaya başladık. Bu araştırma süresi yaklaşık 5 ay sür PES Kongresi’nde yeterli desteği bulduk.Bu konuda, kendi şansımızı kendimiz yarattık diyebilirim


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

.

. .

17

.

Ögrenci Aktivitesi Ödülü

ODTÜ’nün Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyorum.

rına ilgiliydim. Zaman içinde bu değişti, daha farklı alanlarla ilgilenmeye başla) ev sahipliği için aday olmuştuk. Kazanırsam koordinatörlerinden biri olacaktım. dum. Koordinatörümüz Akın’la IEEE yapısının derinliklerine inmeye başladık. Bu abilir miyiz?” diye düşündük. Sonrasında IEEE WIE Başkanı Simay’la bağlantıya ünü belirtti. “Biz hazırız” dedik ve bir günde resmi teklif gönderdik. Sonrasında pacağı duyurusu yapıldı. 2014 Ağustos’ta online olarak yapılan toplantılarda eki hocalarımız, sponsorlar ve PES’in desteği ile kongre gerçekleşti.

n IEEE içinde yeni ve başarılı bir çalışma yapmış öğrencilere veriliyor. Benden ben almaya hak kazandım.

pluluk olarak başvurduğumuz diğer ödüller için uğraşıyorduk, bu ödüle zaman ni aldım. Region 8 SAC üyesi olan Taygun’un da yönlendirmesi üzerine başvurngresi sırasında tanışma fırsatı bulduğum PES Başkanı ve bir öncesi başkandan dülü beklemiyordum, birilerinin her zaman daha fazlasını yapmış olabileceğini

daha yeni bir çalışma yapalım. Bu amaçla yola çıktık. Sürekli IEEE teknik komirdü. 3-4 farklı proje ortaya çıkmıştı ancak bunlar için yeterli desteği bulamadık. m.

Uzay Kaş IEEE ODTÜ Yönetim Kurulu Başkanı


18

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Misafir etmek için heyecanla beklediğimiz gen

13. IEEE Türkiye Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi gün be gün yaklaşıyor, “zaman lerini içimizden sürekli tekrar eder olduk…

İZÜ IEEE ailesi olarak sizlere gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki; “Hazırız!”. Sadece sizlere nas koymaya gayret ediyor, beyin fırtınası değil, resmen beyin kasırgası yapıyoruz.

Geçen yıl Koç IEEE ev sahipliğinde yapılan kongreye katılanlar hatırlarlar; adaylık sürecin nun cevabını henüz kimse veremiyordu. Böyle bir sorumluluğun altına kişisel ya da ekip olarak göstermişti ki, böylesi etkinlikleri yapmak ciddi bir sorumluluk bilinci ve gerçek bir ekip işiydi.

Lâkin bizim ekibimiz için, kullanmayı çok sevdiğimiz bir cümle vardır; “Biz çok normal ad zasyonu üstlenmesi, pek olağan değildir. Hatta biraz cahil cesareti gözüyle bakılması bile bizim İZÜ IEEE ailesi olarak IEEE Türkiye adına bu sorumluluğu almaya ve neticesinde de topluluk ola göre oldukça açıktır; “Bu ekip daha fazlasını hak ediyor.”.

Kongreye aday olmaya dair karar sürecimiz, ekipçe aldığımız birçok karardaki gibi farklı b ya?”, “Yapabilir miyiz ki?”, “Yaparız tabii” cümleleri diyebiliriz. İnce eleyip sık dokumakla, zama lıca tamamlayıp nihai kararımıza ulaştık. Alması kolay, uygulaması zor bir karar gibi görünebilir olarak bir kongre çıkarmak, üniversite hayatımızın en gurur verici anlarından biri olacak ve bu z unutmayın ki İZÜ IEEE sadece kongre yapmaz.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

19

niş ve güzel IEEE Türkiye ailesi, herkese selam!

n su gibi akıyor” kalıbını o kadar iyi idrak ediyoruz ki artık “zamanı içmişiz, haberimiz yok” söz-

sıl daha unutulmaz bir kongre yaşatabiliriz fikriyle her gün hazırlıklarımızın üzerine biraz daha

nde aday çıkmadı. Bizlerin de ilk başta merakla beklediğimiz ”Acaba kim aday olacak?” sorusuk girmek, elbette ki büyük bir kumardı. Önceki kongre, kurultay tecrübeleri her öğrenci koluna

damlar değiliz.”. 2013 yılının başlarında yeni kurulan bir IEEE ekibinin böylesi büyük bir organiaçımızdan normal karşılanabilir fakat bizim inandığımız bir şey var, “Hayat karar ve eylemdir”. arak böyle bir “büyük sıçrama” gerçekleştirmeye karar vermemizin altındaki sebep ise bize

bir dokuya sahip. Bu süreci tüm gerçekliğiyle açıklamak gerekirse özet olarak; “Biz aday olsak an kaybetmek arasındaki farkı bilen bir ekip olarak kendi içimizde ve dışarıyla temaslarımızı hızki öyle olduğuna da emin olabilirsiniz. Zorlu bir süreç olsa da şundan eminiz ki, İZÜ IEEE ekibi zorluklara göğüs germeye kesinlikle değecek. Sözün kalanını kongreye saklayalım istiyoruz, 24 Ağustos 2015 sabahı görüşmek dileğiyle; Saygılarımızla,

İZÜ IEEE Ailesi


20

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

IEEE Ufak Bilgiler

80 ülkede toplamda 2,669 öğrenci kolu bulunmaktadır.

Üyelerin 117,000’den fazlası öğrencilerdir. 160’ın üzeride ülkede 426,000’den fazla üyesi mevcuttur ve bu üyelerin %50’sinden fazlası ABD dışındaki ülkelerdendir.

IEEE da m insa nolo bilg alan uzm pro ler nur

IEEE’ sene rans t zasyo teknik

Elektik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanında tüm dünyadaki teknik yayınların yaklaşık 3’te 1’i IEEE tarafından yayımlanmaktadır. Bu yazılı eserler arasında her yıl yayımlanan ve sayıları 180’I bulan tutanaklar, bültenler ve dergiler bulunmaktadır.

10 coğrafik bölgede toplamda 334 section bulunmaktadır.


E’nin üyeleri arasınmühendisler, bilim anları, Elektrotekoji, mühendislik ve gisayar bilimi gibi nlara ilgi duyan manlar ve ofesyönelbulur.

’nin sponsorluğunda her 1,600’ün üstünde konfetertip edilir ve bu organionlara 100,000’in üzerinde k uzman ve profesyöneller katılır.

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

21

I-E-E-E'in Anlamı IEEE kısaltması, "Eye-triple-E" şeklinde telaffuz edilir ve Elektrik Elektronik Mühendisleri Kurumu (İng: Institute of Electrical and Electronics Engineers) anlamına gelir. Topluluk, bu isim altında kurulmuştur ve topluluğun tam adı resmi olarak bu şekilde geçmektedir. Fakat dünyanın en büyük teknik organizasyonu olarak, IEEE üyeleri arasında mühendisler, bilim insanları ve diğer uzmanlar bulunur. Kurucu unsur olan elektrik elektronik mühendisleri dışında, günümüzde bilgisayar mühendisleri, yazılım geliştiricileri, bilişim teknolojileri uzmanları, fizikçiler, hekimler ve daha birçok meslekten insan IEEE çatısı altında bulunmaktadır. Bu nedenle topluluğun tam adı artık geçerliliğini yitirmiştir ve resmi evraklar dışında pek kullanılmamaktadır. Bu uzun isim yerine IEEE kısaltması daha çok tercih edilmektedir.


22

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Tüm IEEE gönüllülerine merhaba! IEEE Academic Türkiye elçiliği olarak video çekimlerimizi Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile sürdürüyoruz. Bu süreçte, özellikle bu üniversitedeki çalışmalarından dolayı destekçimiz Gülsüm Buğdaycıoğlu’na ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Video çekimi yapmak isteyen destekçilerimiz ise her zaman elçiliğimiz ile irtibata geçebilir ve gerekli donanım ve danışmanlık desteğine sahip olabilir. Bu sayımızda sizlerle projemizin fikir sahibi Rui Costa’nın GOLDRush için verdiği röportajın metnini paylaşmak istiyorum. Birçok soruya yanıt bulacağınız röportaj metninde bulamadığınız sorular için her zaman elçiliğimize danışabilirsiniz.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

23

Bahadır Akın Akgül IEEE Türkiye Academic Türkiye Koordinatörü


24

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Canımız lEEE T

Senenin son dergi yazısında beraberiz –duygular- . Bütün yoğunlukları arasında, bütün zo bilgisayarlarımız başından kocaman teşekkürler etmeliyiz. Bu yazının kısa ve öz bir sene özeti olması gerekiyordu ama –kollarımız çok güzel etkinlikler yap ekip olarak bu bizim içimize sinmedi. Kongreye çok az zaman kaldı. Kongre demek pek çok anlamının yanında yeni kardeşler d lerle kaynaşıp yeni kardeşler edineceğiz. Belki önümüzdeki sene bu vesileyle hiç gitmediğimiz b sünde proje yapın. Beraber gezmeyin öyle sokak sokak.)Üstelik belki de bu vesileyle, daha önce İşte bu yüzden bu yazıda kardeşliklerle ilgili sık sık gündeme gelen bir kaç mevzuya değinmek b Kardeşlikleri seçerken biliyoruz ki size yakın bir şehirde hatta aynı şehirde kardeş seçmek istiyo ları var ama aşılamayacak şeyler değiller. Üstelik bunu yaparak kendinizi uzun yolcukların güzel lüden ve yepyeni tecrübelerden mahrum bırakıyorsunuz. Unutmayın, aslında her kol birbiriyle yapmak için bir bahaneye ihtiyacınız yok. Hadi şimdi onları arayıp kahve içmeye çağırın. Ayrıca Evet, en yakın arkadaşınızın koluyla kardeş olmayı çok istiyorsunuz, biliyoruz. Biz de bunu çok is nuzun sağlayacağı fayda fazlaysa hadi yapın bunu! Hem yakın arkadaşlarla çalışmak gerçekten d güvenin.

Kesinlikle en uzun süredir kurulu ve en büyük etkinlikleri yapan kolla kardeş olasınız var, nız süreçleri yaşamadı. Muhtemelen bazı konularda onlardan daha tecrübelisiniz. Ayrıca belki Her kolun kendi kişiliği vardır ve hepsi farklıdır. Sadece büyük diye kolunuzu mutsuz olacağı bir Biz yıllar boyunca sadece internetten konuşarak etkinlik çıkartılabileceğini, son derece kaynaşıl rıyla internet üzerinden teknik etkinlik yapılabileceğini üstelik son derece faydalı olabileceğini b Kiminle kardeş olursanız olun, bahanelerin size ve yapabileceğiniz müthiş projelere engel olma Unutmayın; IEEE’nin her köşesi, siz ne kadar emek, değer verirseniz size o kadar geri kazandırı Ve aslında hepsinden önemlisi çok eğlenin. Sadece eğlenmeyin ama çok eğlenin. ITKK bol karde


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Türkiye Ailesi

,

orluklara rağmen bu dergiyi çıkartan süper Tanıtım Koordinatörlüğü ekibine

ptılar, mümkün olduğunca bir araya geldik ve kardeşlik süper bir şey- açıkçası

de demek. Çok kısa bir zaman içerisinde yeni insanlarla tanışacağız ve yeni ekipbir şehrin sokaklarında dolaşıyor olacağız (Aslında fabrikasında dolaşıp, kampüeki pek çokları gibi, hayatımızdan hiç çıkmayan yeni dostlar edineceğiz. bize daha mantıklı geldi. orsunuz. Evet, çeşitli sebeplerden dolayı farklı şehirlerde kardeşliklerin zorluklliğinden ve otobüste uyuyup boyanmaktan, sallanırken oynanan vampir-köye kardeş. Aynı şehirde olduğunuz kolla zaten görüşmek ve beraber bir şeyler a mesafeler aşka engel değil, aksini söyleyenlere inanmayın. stiyoruz. Kulüp hayatınızda verdiğiniz pek çok karar gibi bunda da, eğer kolude çok keyifli. Ama değilse koca seneniz boşa geçer; denedik, kanıtladık. Bize

evet. Ama unutmayın, eğer yeni kurulduysanız o koldaki kimse sizin yaşadığıilgi alanlarınız (yoğunlaştığınız komiteleriniz, etkinlik tarzlarınız) farklı. kardeşliğe sürüklemeyin bizce  ama yine de siz bilirsiniz. labileceğini kanıtladık. Bu sene de neredeyse bütün temsilcilerimiz webinarlabir kez daha gösterdi. asına izin vermeyin. ır. eşlikli kongreler diler.  IEEE Türkiye Kardeş Kollar Projesi Ekibi adına, Kıvılcım.

25

Kıvılcım Şebnem Elibüyük IEEE Türkiye ITKK Projesi Koordinatörü


26

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

NEDİR?

Engineering In Medicine & Biology Society, sağlık ve mühendisliğin bir araya geldiği nokt turan bir IEEE komitesidir. Akademisyenlerden, sektör çalışanlarından (medikal, tıp, elektronik, bulunan en büyük biyomedikal mühensiliği organizasyonudur. Türkiye'de yeni yeni gelişmekte Ü., Işık Ü., Yaşar Ü., ESOGÜ, Ankara Ü., Bahçeşehir Ü., KOÇ Üniversitelerinde kurulu olup; Kocae halinde bulunulmaktadır. IEEE Türkiye EMBS Öğrenci kolları gerçekleştirdikleri teknik ve kariyer

EMBS OLARAK NELER Mİ YAPIYORUZ?

2014-2015 dönemi içerisine ilk dönem IEEE Türkiye EMBS Öğrenci Kolları tarafından yur bakış açısı, sektörde yerini almış konuşmacılar ile sektörel bir bakış açısı kazandığımız ve bunlar gerçekleştirildi. İkinci dönem gerçekleştirilen kariyer etkinliklerine ek olarak teknik gezi günleri öğrencilerin sektörü yerinde görmesini ve kolların aktifliğini korumasını sağladı. Her iki dönem ilendirme sunumları gerçekleştirilip yeni kolların aramıza katılması sağlanmıştır.

IEEE TÜRKİYE EMBS GÜCÜMÜZ!

IEEE Türkiye EMBS yapısından yararlanmak, kolların kaynaşmasını artırmak amacıyla IEEE EMBS Konferansı düzenlendi. IEEE Türkiye EMBS Kurucu Başkanı Doç. Dr. Selçuk Çömlekçi ve IE dan ve Türkiye'deki Chapter’ın durumundan bahsederek öğrencilerin akıllarındaki soru işaretle çalışan, öğrencilik yıllarında IEEE gönüllüsü konuşmacılarımız öğrencilere tavsiyelerde bulundu sektöre dair soruları cevaplandırdı. Son olarak sosyobilimsel alanında oturuma yer verdiğimiz N

BEN NASIL BU YAPININ Bİ PARÇASI OLABİLİRİM DİYORSAN;

IEEE uluslarası bir kuruluş ve özel bir kurulum yapısına sahip resmi sitesinden üye olarak de bir IEEE EMBS üyesi olabilirsiiniz. Böylece IEEE EMBS arşivi, konferanslara funding gibi birçok bir IEEE EMBS danışman hocamız ile IEEE EMBS Chapter kurulumunuzu gerçekleştirip, IEEE yap


IEEE Turkey Section Student Branches

tada, üyelerini teknik etkinlikler ve kariyer organizasyonlarla sektörü ile buluş, makina, endüstri...) ve öğrencilerden oluşan 97 ülkede 10.000'i aşkın üyesi olan IEEE Turkey EMBS Chapter YTÜ, GTÜ, Hacettepe Ü., İYTE, Namık Kemal eli Ü., Yeditepe Ü., İzmir Ü. ve Çukurova Ü. IEEE Öğrenci kolları ile de iletişim r etkinlikler ile öğrencilere fayda sağlamaktadır.

rtiçinden ve yurtdışından gelen akademisyen konuşmacılar ile akademik rın yanında sosyobilimsel içerikli oturumlarında yer aldığı kariyer etkinlikleri i düzenlendi. Hemen hemen her kol tarafından gerçekleştirilen teknik gezilerle içerisinde bölge toplantılarına ve başkanlar kurultayında EMBS hakkında bilg-

E Türkiye EMBS kollarının organizasyon ekibinde yer aldığı ilk IEEE Türkiye EEE Türkiye EMBS Öğrenci Temsilcisinin IEEE EMBS yapılanmasından, yararlarıneri giderilmeye çalışıldı. IEEE Young Professional oturumunda şu anda sektörde u. SIEMENS – Healthcare’den gelen Mehmet Cevdet Cebe, öğrencilerden gelen N-Beyin CEO'su Dr. Kerem Dündar bizlere beynin sırlarını anlattı.

k bu ailenin bir parçası olabiliyoruz. Aynı şekilde IEEE EMBS üyeliği de alarak siz k yönden yararlanabilirsiniz. Ayrıca okulunuzdaki 6 IEEE EMBS öğrenci üyesi ve pısındaki değerli konuşmacıları konferanslarınızda ağırlayabilirsiniz.

Yaz 2015

27

Yağmur Kütük IEEE Türkiye EMBS Öğrenci Temsilcisi


28

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

IEEE T Sosyal Sorum

IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi olarak yıl içerisinde, teknik projelerden farklı olar unutulan değerlerimizi canlandırmaya, mühendislik öğrencileri olarak bizim de değerlerimizi ö sediğimizi hissettirmeye çalıştık. Gün geçtikçe azalan değerleri, ekip olarak yapmış olduğumuz çalışmalarla canlandırmaya çalıştık. Bir önceki dergiden bu zamana kadar toplumda farkındalık yaratmak, sevgi ve saygıyı paylaşmak, bilgi aktarımında bulunmak amacıyla çeşitli projeler gerç tirdik. Bu projelerimizle gerek üyelerimiz arasında gerek toplum içinde o güzel değerlerin hâlâ c kaldığını, hâlâ eski günlere dönülebildiğini göstermeye çalıştık.

Önceki dergide bahsettiğimiz TISP (Teacher In Service Program) projelerini tüm IEEE koll da gerçekleştirmeye çalıştık. Bu projelerle, bizlerin üniversitede yapmış olduğu deneyleri ortao öğrencilerinin seviyesine indirgeyerek onların da gerekli ekipmanlarla deneyleri yapmasını sağl maya çalıştık. Böylece, daima defterlerine çizip yazdıkları çoğu materyalin gerçeği ile deneyleri tılar, sonuçları gözlemlediler. Ayrıca yapılan çalıştaylara ek olarak, mühendislik hakkında da ger sunumlar yaptık. Yapılan TISP projeleri, gidilen okullardaki tüm öğrenci ve öğretmenler tarafınd çokça beğenildi. TISP projelerinin yanı sıra, IEEE ODTÜ Engelsiz Hazine Avı projesi ile engelli ark daşlarımızın sorunlarını elimizden geldiğince belirledik ve çözülmesi için gerekli işlemleri başlattı Bu projede, farklı kollardan gelen IEEE üyeleri gruplara ayrıldı, ODTÜ kampüsünde belirli lokasy ra hazırlanan engelsiz hazine avı aşamalarını zeka sorularını çözerek, engelli arkadaşlarımızın d larını anlamaya yardımcı olan oyunları oynayarak ve lokasyon etrafındaki engelleri belirleyerek sonraki aşamaya geçtiler. Böylece ODTÜ kampüsünde göze çarpan engelleri belirledik ve oynad mız oyunlarla engelli arkadaşlarımızın hislerine bir nebze de olsa ortak olduk.

Tüm bunların yanında TISP projelerini gerçekleştiremeyen kollar kendi kolları içerisinde ç sosyal sorumluluk projeleri yaptılar. Tüm sene boyunca, yapılan tüm projelerde emeği geçen ge IEEE Türkiye Sosyal Sorumluluk Projesi ekibine gerekse projelerde yer alan tüm IEEE üyelerine ç teşekkür ederim. Elimizden geldiğince, yaptığımız toplumsal sorumluluk projeleri ile, unutulm yüz tutmuş farkındalık, yardımlaşma, anlayış gibi duyguları canlandırmaya çalıştık. Gerçekten fa sıyla keyif aldığım, yoğun ve bir o kadar da mükemmel bir yıldı. Şunu da asla unutmayalım, IEEE olmak bir ayrıcalıktır!

SEVGİLE


Türkiye mluluk Projesi

rak, önemtüm k çekleşcanlı

larınokul layaprekli dan kattık. yonladurumk bir dığı-

çeşitli erek çok maya azlaE’li

ERLE...

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

29

Ezgi Köse IEEE Türkiye Sosyal Projeler Koordinatörü


30

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Değerli IEEE Türkiye Ailesi,

Günümüzde ülkelerin, çağdaş yaşam koşullarına erişebilmeleri ve ekonomik gelişimlerini anlamda yapılan yatırımlar, ar-ge çalışmaları ve gelişen teknolojiler ışığında önemini her geçen projeler geliştirmekte ve iş birliği anlaşmaları imzalamaktadır.

Böylesine önemli bir alanda meslek hayatını sürdürecek olan bireylerin, hem yurt içi hem kından takip etmesi ve bireysel gelişim sürecinde varolan eksiklerini tespit edip, mutlak giderm düşecek olup, varolan bilgi birikimlerinin de bir değeri kalmayacaktır.

Bahsettiğim bu hususlar çerçevesinde, misyonu üyelerinin hem bilgi birikimini arttırmak olan IEEE PES Türkiye, gün geçtikçe büyüyen yapısı, varolan bilgi birikimi ve tecrübesiyle birlikte

Sene başında göreve geldiğimde ismen 3, fiilen 1 komite ile çalışmalarını sürdürmekte o sayısını 17’ye yükselterek üye sayısı 300’ü aşkın bir topluluğa erişmiştir.

Çökmüş bir yapı olarak devraldığım IEEE PES Türkiye, bugün EPDK’dan Cumhurbaşkanlığı teklifleri alan ve bunlardan kendi yapısına uygun olanları seçerek gerçekleştiren kurumsal bir y

Mevcut misyonu kapsamında, enerji sektörünün çeşitli alanlarında online eğitim semine Ayrıca, Haliç Kongre Merkezi’nde bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler K ye dahil olmuştur.

Bunların yanı sıra bu yıl kurmuş olduğumuz komitelerimizden sorumlu arkadaşlarımızla s malar yapılmıştır. Bu vesileyle tüm komitelerimize ve komite sorumlusu arkadaşlarımıza göster

Bir yıllık bu süreçte, varolan bilgi birikimim ve deneyimimle, IEEE PES Türkiye’ye katkı sağ ğum bu çalışmalar ilerleyen yıllarda artarak fayda sağlamaya devam eder ve önemli mühendisl


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

31

i sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir kaynak niteliğinde olan enerji, sektörel Çetin Mert Yaver n yıl arttırmaktadır. Ülkemiz de bu bağlamda edindiği misyon sayesinde önemli

IEEE Türkiye PES m de yurt dışında süre gelen sektörel gelişmeleri ve teknolojik ilerlemeleri ya- Öğrenci Temsilcisi

meleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu bireyler sektör içerisinde bir hayli geriye

k hem de sektörel ve teknolojik ilerlemeleri takip etmelerine olanak tanımak e mühendis adaylarına ışık tutmaya devam etmektedir.

olan IEEE PES Türkiye, yapmış olduğum uygulama ve çalışmalar sonucu komite

ı’na kadar tanınan, sektörde faaliyet gösteren kurum ve kuruşlardan iş birliği yapıya dönüşmüştür.

erleri düzenlemiş, sektörün önde gelen firmalarını ağırlamıştır. Kongresi ve Fuarı’nın destekçileri arasında yer almış ve katılımcı olarak kongre-

sürekli iletişim halinde bulunulmuş, devamlılığın sağlanması adına gerekli çalışrmiş oldukları kararlılık ve azimden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

ğlayabilmek adına bazı çalışmalar içerisinde bulundum. Dilerim ki yapmış oldulerimizin yetişmesine katkıda bulunur.


32

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

IEEE Türkiye ailesi olarak bir görev yılının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz seçildiğimde bu kadar enerji dolu, bir yandan yoğun ama bir o kadar da keyifli bir yolculuğa ç Türkiye Women in Engineering hem de 30’u aşkın okuldaki Women in Engineering topluluğu da, IEEE Türkiye WIE olarak da etkinlikler düzenledik veya düzenlenen etkinliklere katılım gö

Geçtiğimiz dönemin en değerli gördüğüm etkinliği ilkini düzenlediğimiz ve devamını ge düzenlenen kampta, E# ekibinin de desteğiyle Türkiye’nin birçok şehrinden WIE koordinatörl takım ruhunu oluşturmak ve zaman-proje yönetimi, kulüp yönetimi gibi WIE koordinatörleri alanlarda fazladan deneyim kazanmaları, aynı zamanda da diğer WIE koordinatörleriyle tanış

Bundan hemen sonra, büyük kadın ağları ve organizasyonlarıyla temasa geçerek hem T çalıştık. Çalışmalarımızın meyve vermesi sayesinde, bu sene itibarıyla Birleşmiş Milletler Kad ğımız bulunmakta.

Sene içinde bölge toplantıları ve Başkanlar Kurultayı’na katılım gösterip paralel oturum ve sohbet etkinlikleri düzenleyerek hem profesyonel hem de arkadaşlık bağlarımızı güçlendi bir aile haline getirdik. Elbette Türkiye içindeki ağımızı genişletip güçlendirirken dünya çapında da aktiflik göstererek yurt dışındaki bilinirliğimizi arttırmak için çalıştık. Özellikle 22-26 Nisan 2015 tarihlerinde, Silikon Vadisi’nde düzenlenen ve bizzat katıldığım WIE International Leadership Conference IEEE’deki ve WIE’deki önemli gönüllüleri tanımam ve tecrübelerini Türkiye’deki gönüllülere aktarmam için oldukça büyük bir fırsat oldu. Konferans, aynı zamanda IEEE Türkiye WIE olarak yaptıklarımızı tanıtmam için de önemli bir platformdu.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

z sene Koç Üniversitesi’nde Women in Engineering öğrenci temsilcisi olarak çıkacağımı tahmin etmemiştim. 2014-2015 dönemi hem benim, hem IEEE u için oldukça yoğun ve verimli geçti. Okulların yürüttüğü etkinliklerin yanınösterdik.

etirmeyi istediğimiz WIE Kampı oldu. 21-22 Eylül tarihleri arasında ODTÜ’de leri için çeşitli çalıştaylar gerçekleştirdik. Bu çalıştaylarımızın öncelikli amacı, imizin yeni senede ihtiyaç duyabilecekleri becerileri pratiğe dökmeleri ve bu şarak yeni işbirliklerine zemin hazırlamaktı.

Türkiye hem de dünya çapındaki profesyonel ağımızı genişletmek üzerine dın Ofisi, TurkishWIN, KAGİDER gibi organizasyonlarla aktif kurumsal ortaklı-

mlarda WIE gönüllüleriyle bir araya gelmenin yanında, Cafe WIE gibi tanışma irdik, aramıza katılan her yeni üyeyle WIE’yi bir topluluk olmanın ötesinde Women in Engineering’in bir parçası olmak benim için çok değerli ve görevimin bitmesine az bir süre kalmışken geriye dönüp baktığımda, bu değeri bir kez daha görüyorum. Benimle birlikte WIE’nin büyümesi ve gelişmesi için çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma, WIE koordinatörlerine ve diğer gönüllülere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

33

Gökçe Şencan IEEE Türkiye WIE Öğrenci Temsilcisi


34

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Communications Society ile...

Daha üniversite yıllarında IEEE gibi hem teknik hem de sosyal bir topluluk üyeleri olarak biz, asl in öğrenci temsilcisi olarak yapmak istediğim ise aslında bilinçli üyelerimizin bu topluluğa girerek aldık anlamda, göreve geldiğim Şubat ayından itibaren Communications Society adına yürüttüğüm çalışmal alanı üzerine geleceğini kurmak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza Communications Society ile kazanaca Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yenilikçi ve önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden o bu iş birliği kapsamında IEEE üyeleri için bitirme projesi desteği, staj ve iş imkanlarında bulundular. Bö CV'lerini COMSOC aracılığı ile firma yetkililerine ulaştırmış bulundu. Bir diğer işbirliğini ise dünya gene servis çözümleri sağlayan telekomünikasyon şirketi P.I. WORKS ile gerçekleştirdik. Bu alanda öğrenciler otuza yakın başvuru gerçekleşti. Yapılan iş birliklerinin içeriğinde ayrıca IEEE Öğrenci Kolları etkinlikleri öğrenci-sektör ilişkilerinin bağdaştırılacağına inanılan ve firmaların da bu alanda istekli olduğu ulusal ç ety'nin üzerinde çalıştığı faaliyetler arasında bulunuyor. IEEE Türkiye Communications Society aktif çalışmalarını, öğrenci kollarının iletişim sektörü üzer önde gelen firmalarını günümüz ve gelecek teknoloji üzerine bir araya getirdiği gibi, teknik geziler ve e Aslında hem teknik hem de sosyal anlamda kendimize, hayatımıza, kariyerimize kazandırdığımız onel ağımızı genişletiyoruz. Birçok kişinin hayalinde olan bu üniversite sosyalliğini; özellikle mühendisl enler, sektör ve öğrenciler olarak tek bir çatı altında toplandığımız yer IEEE. Kendi ilgi alanlarımıza yön güçlendirdiğimiz büyük bir aile burası. İşte tam da burada sizlere, IEEE Communications Society Presid paylaşmak istiyorum. "Communications Society 33 yıldan fazlaca bir süredir benim evim. Bana hiçbir yerden elde ede üyelere kariyerlerindeki başarıyı elde etmeleri için yardım edip fırsat sağlayan, kişisel onur ve başarıdı Kendisinin de dediği gibi bu bizler için sunulmuş bir fırsat. Dergilerini, makalelerini, kongreleri v leceğimiz evrensel bir yapı. Harvey Freeman ekleyerek devam ediyor, "IEEE INFOCOM 2017 Nisan ayında İstanbul'da gerçekleşecek. Umarım, IEEE Türkiye de bu orga IEEE INFOCOM, temel teknik programın ağırlıkta olduğu, birçok çalıştay, panel, kişisel konferans daki araştırma topluluklarının bulunduğu günümüz ve ilerleyen teknoloji üzerine kurulmuş büyük bir k Türkiye ev sahipliğinde büyük bir konferansa katılımı faydalı ve büyük bir fırsat olduğu niteliği taşıyor. Sadece INFOCOM değil, global anlamda Communications Society'nin kaynaklarına, etkinliklerin org adresi sizlere en iyi kılavuz olacaktır. Yazımın başında da belirttiğim gibi, kariyerlerimize yönelik adımları IEEE ile bilinçli olarak atmay

Jean-Jacques ROUSSEAU'nun da dediği gibi; "Büyük kişileri yaratan büyük fırsatlardır."


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

35

lında kariyerimize yönelik adımları bilinçli olarak atmaya başladık. Bir teknik alt birimTuğba Koç kları olumlu kararla edinecekleri tecrübeleri sektörle birleştirmek üzerine oldu. Bu lar öğrenci sektör ilişkilerini geliştirme ve IEEE Türkiye öğrenci kollarında haberleşme IEEE Türkiye akları tecrübe ve birikimler için yardımcı olmak üzerine oldu. Communications olan NETAŞ ile yaptığımız anlaşma ile bu alanda ilk adımımızı atmış olduk. Yapılan Society Öğrenci öylesine köklü bir firmanın IEEE üyelerine sağlamış olduğu imkan ile elliye yakın kişi Temsilcisi elindeki mobil sağlayıcılara, servis kalitesinin takibi ve iyileştirilmesi adına ürün ve re staj ve yeni mezunlara tam zamanlı iş olanakları sağlayacak olan P.I. Works için i için seminer, panel, çalıştay ve sponsorluk desteklerinde bulunabileceklerdir. Ayrıca çapta teknik eğitimler ve bu firmalara yapılacak olan geziler Communications Soci-

rine düzenlediği organizasyonlar ile devam ettiriyor. Bu organizasyonlar sektörün eğitimlerle de zenginleştiriliyor. z artıları yanımıza alarak büyük yol katediyor, yeni arkadaşlıklar edinerek profesylik ve bilim öğrencileri olarak biz elde ediyoruz. İşte tam da bu noktada akademisyneldiğimiz, makaleleri, konferansları ve panellerinden yararlanarak teknik alt yapımızı dent-Elect Harvey Freeman'ın dergimizde sizlere ulaştırmam için sarf ettiği cümleleri

emeyeceğim teknik bilgileri sağlayan, dünya çapında sayısız arkadaşlıkların edinildiği, ır." ve organizasyonları takip ederek tecrübelerimizi geliştirip, bilgilerimizi genişletebi-

anizasyona katılım gösterebilir." slar ve öğrenci poster sergileri bölümlerinin olduğu network aynı zamanda bu alankonferanstır. Benim naçizane fikrim ise bu alana ilgi duyan arkadaşlarımızın, böyle

ne, yarışmalarına ve konferanslarına ulaşmak, bilgi edinmek isterseniz www.comsoc.

ya başladık devamını ise bizim kararlılığımız getirecektir.

Tuğba Koç İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği / 4 IEEE Türkiye Communications Society Öğrenci Temsilcisi


36

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

IEEE RAS Türkiye temsilcisi olarak bu lamak istiyorum. Siz olmasaydınız başar öğrenci kolu sayımızı 35’e çıkarttık. Ülke kurduk. Uluslar arası birincilik aldık. Rob

Göreve ilk geldiğim gün iletişimin bi yordu. Sosyal medya üzerinden yapılanmaya başladık. İlk olarak bugün 857 üyeye ulaşmış ola erastr mail gruplarımızı kurdum. Eş zamanlı olarak ülke genelindeki RAS öğrenci kolları temsil iletişim alt yapımızı tamamlamış oldum lakin bir paragrafta anlattığım bu olayı tamamlamak b

Vakit kaybetmeden ülke geneli RAS öğrenci kolları Webinarlarına başladık ve iletişimim haberdar oldu hem de fikir alışverişi yapıp misyon ve vizyonumuz doğrultusunda yol alabildik da yaptık.

Göreve geldiğim gün her RAS ekibinin en az 3 robotu olmalı demiştim. Ekiplerimizin bu üzerinden yayınladım. Hexapod ve Firebender adlı robotların yapım detaylarını paylaştım. Am yerek ülke ve dünya genelinde paylaşım yapmasını sağlamaktı. Daha sonra tekerleği yeniden i da var olan Instructables adlı site üzerinden yürütmeye karar verdim. Yıl içerisinde ekiplerimi biri olan ve bu yıl ülkemizde yer alan ICAR 2015 de robot sergisi açtık.

Ülke içi yarışmalarda öğrenci kollarımız çeşitli dereceler aldı. Bu yazımda derece aldığın versitesi ve Ankara Üniversitesi’ne hem teşekkür eder hem de başarılarının devamını dilerim. yarışmalara katılımları ve yarışmaları takip edebilmeleri için ülke geneli yarışmalar takvimi ha şup fikir alışverişi yaptık ve planlarımızı konuştuk.


IEEE Turkey Section Student Branches

u son yazımın ilk cümlesine sizlere verdiğiniz destek için teşekkür ederek başramazdık. 1 yıl içerisinde 81 önemli adım attık ve göreve geldiğimde 19 olan e çapından akademisyenlerimizi de dahil ederek geniş ve sağlam bir network bot yapım workshopları düzenledik.

izim için ne kadar önemli olduğunu biliyordum ve bunu kalıcı kılmam gerekian IEEE RAS Turkey adlı facebook grubumuzu ve 148 üyeye ulaşmış olan ieelcilerini bir araya toplayıp bir iletişim dosyası hazırladım. Bu adımları atarak biraz uzun zaman aldı.

mizi daha da güçlendirdik. Bu şekilde ülke genelindeki kollar hem birbirinden k. İlerleyen zamanlarda 5 bölge toplatısında yer alıp gelişmelerimizin sunularını

u yeterliliğe gelebilmesi için 2 adet robot yapım Workshop’u hazırlayıp internet macım bir robot yapım platformu hazırlayıp insanların oraya robotlarını yükleicat etmenin zaman kaybı olacağını fark ettim ve bu çalışmalarımızı hali hazırizin hazırladıkları robotları dahil ederek, en prestijli robotik konferanslarından

nı bizlere bildiren Koç Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Karabük Üni. Aynı zamanda biz de Iztech RoboLeauge de derece aldık. :) Tüm ekiplerimizin azırladık. Mümkün olan her yarışma günlerinde katılan arkadaşlarımızla bulu-

Yaz 2015

37

Osman Doğan Yirmibeşoğlu IEEE Türkiye RAS Öğrenci Temsilcisi


38

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Başarılarımızdan bahsederken uluslararası başarımızı atlarsam olmaz. Ülkemizi gururla 1.liği elde ettik. Videomuzu linkten izleyebilirsiniz. https://goo.gl/BdOpwT

Ülkemizde düzenlenen robotik konferanslarında stantlar kurduk. Bunlardan ilki Türkiye Robotics (ICAR) idi. TORK daki standımızda iletişim belgelerimizi dağıtarak ülke çapındaki bilin olduğum robot sergimizi açtık ve dünyaca ünlü profesörlerin katılımıyla Speed Networking etk networkün kapılarını araladılar. Robotiğin babalarından biri olan Prof. Dr. Oussama Khatib de king ekibiyle toplu çekildiğimiz fotoğrafımızı çerçeveletip hediye ettik.

Kocaman ve dolu dolu bir yılı anlatmak bildiğiniz gibi bu kadar kısa süremez o yüzden d mizden resimleri, toplantılarımızdan notları ve bu yazımda bahsettiğim / bahsetmediğim tüm Gmail grubumuza dahil olmayı da unutmayalım.

Facebook grubumuz: facebook/groups/ieee.ras.sbtr wwMail grubumuz: ieeerastr@googlegroups.com

Yıl boyunca destek veren RAS ekiplerine teşekkür ederim. YTÜ RAS TOBB RAS Ankara Üniversitesi RAS İstanbul Kültür Üniversitesi RAS ODTU RAS

Boğaziçi RAS Bilkent RAS İstanbul Üniversitesi RAS Pamukkale Üniversitesi RAS Sabancı RAS

Yıl boyunca bireysel destek veren arkadaşlarıma / ekibime özel teşekkürlerimi sunarım.

Erdem Öcük, Selahattin Selek, Tarık Keleştemur, Başer Kandehir, Arman Zozuni, Muham fotoşopta kral olan Ahmet Sefa Öztürk’e ….

Son olarak her zor anımda yanımda olup başarabileceğimi bana hatırlatan kız arkadaşım


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

39

temsil ettiğimiz IEEE RAS SAC’ın ICRA 2015 konferansı için düzenlediği video yarışmasında

e Otonom Robotlar Konferansı (TORK), ikincisi ise International Conference on Advanced nirliğimizi arttırdık ve hocalarımızla webinar serimizin temellerini attık. ICAR da ise bahsetmiş kinliği düzenledik. Speed networking etkinliği esnasında öğrencilerimiz paha biçilemez bir dahil olmak üzere bir çok profesörle tanıştık. Etkinlikten sonra Prof. Khatib’e speed networ-

daha neler yaşadığımızı, öğrenci kollarımızın yaptıkları robotların albümlerini, etkinliklerim dosyalarımızı görmek isterseniz sizleri facebook grubumuza dahil olmaya davet ediyorum.

mmed Hakkı Öner, Müge Buksur, Hüseyin Bayram, Batuhan Kayım, Ali Öztürk, Ayhan Epik ve

m Gizem Sevgi Şencan’a özel teşekkürlerimi sunarım. Osman Doğan Yirmibeşoğlu IEEE RAS Türkiye öğrenci kolları temsilcisi


40

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

- Subelerin Gözü Diger

Ben ve Mısır IEEE Zewail City Öğrenci Kolu’ndan on bir üye geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret ettik ve İstanbul’da unutulmaz bir on beş gün geçirdik. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret ettik ve buralardaki IEEE Öğrenci Kollarıyla taxnışma fırsatı bulduk. IEEE Türkiye Şubesi’nin 8.Bölgedeki en aktif kollardan biri olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda IEEE Türkiye üyeleri oldukça yardımcı, arkadaş canlısı ve eğlenceli insanlar. Türkiye’deki mühendislere harika değerler kattığına inandığım güzide etkinlikler ve aktiviteler düzenliyorlar. Bütün IEEE Türkiye Şubesi’ne iyi şanslar diliyorum. Ahmed Samir IEEE Zewail City Öğrenci Kolu Başkanı Mısır

2012’den beri IEEE gönüllüsüyüm, bugüne kadar birçok sorumluluk aldım ve şu anda IEEE R8 Üniversite Öncesi Çalışmalar Sosyal Yardım Programları Koordinatörü olarak görev yapmaktayım. R8’de düzenlenen farklı etkinliklerde IEEE Türkiye’den birçok arkadaş edinme fırsatı buldum., bunlardan en büyüğü ve en hatırlanası olanı ise 2014 yılında düzenlenen IEEE R8 Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi’ydi. En çok katılımcı sayısına sahip ülkelerden olan Türkiye Şubesi’nden birçok gönüllüyle tanıştım. Profesyonellikleri, liderlik vasıfları, iletişim becerileri ve katılımcıların çoğunluğuyla kurdukları ilişkilerle ülkelerini onurlandırdılar. Yaseminlerin ülkesinden, Gülsüm Buğdaycıoğlu, Simay Akar, Ahmet Taygun Namlı, Hüseyin Yongacı, Dilge Kanoğlu, Tuğba Koç, Gizem Ateş, Uzay Kaş ve tüm IEEE Türkiye üyelerine en içten dileklerimle kucak dolusu selam gönderiyorum. Bilel Dekhili IEEE Xtreme Tunus Temsilcisi Tunus


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

41

ünden IEEE Türkiye;

Bir sene önce biz ve IEEE Portekiz’den birkaç arkadaş Krakow’da düzenlenen IEEE 8.Bölge Öğrenci ve Genç Profesyoneller Kongresi 2014’e katılma fırsatı bulduk. R8’in her yerinden gelen insanlarla tanıştığımız, yeni kültürler keşfettiğimiz, fikir ve tecrübelerimizi paylaştığımız harika bir etkinlikti. Bu tarz etkinliklerin vazgeçilmezi olan ‘Multicultural Evening’de inanılmaz derecede arkadaş canlısı olan Türklerle yakınlaşma fırsatı bulduk. Beraber fotoğraflar çektirip, onların geleneksel yemeklerini tattık. Ayrıca geleneksel Türkçe müziklerle nasıl dans edileceğini öğrendiğimiz unutamayacağımız eğlenceli bir zaman geçirdik. Umuyorum ki; bir gün Türkiye’de, Portekiz’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde tekrar bir araya geliriz. Ivo Ferreira & Andreia Pereira IEEE University of Coimbra Öğrenci Kolu Portekiz IEEE Türkiye Şubesi aktiviteleri süresince inanılmaz işler başarıyor. Bunlardan bir tanesi de, takımda gerçekten çok iyi insanlarla tanıştığım ve benim dxe elçi olarak yer aldığım, mobil uygulama geliştiricileri için harika bir fırsat olan IEEE madC’ydi. Cherag Sahney IEEE Computer Society Halklaİlişkiler Sorumlusu SAC Newsletter Team Hindistan


42

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Bir Akademisyenin Gözün 1)Kaç yıldır IEEE bünyesinde yer alıyorsunuz? Yaklaşık 20 yıldır IEEE bünyesinde yer alıyorum.

2)Bir akademisyen olarak hem danışmanı olduğunuz IEEE öğrenci kolu hem de IEEE Türkiye faa özelliği olduğunu düşünüyor musunuz? IEEE öğrenci kolunun faaliyetlerini değerlendirirken üniversite içerisindeki faaliyetler, üniversitel te yarar görüyorum. Üniversite içerisindeki faaliyetler IEEE öğrenci kolunun üniversitedeki diğer öğrenc kolunu daha yakından tanımasına vesile olmaktadır. Diğer yandan, üniversiteler arası faaliyetler, IEEE ko birçok öğrencinin kafasında yer alan ”Acaba biz mesleğimizi ne kadar iyi öğreniyoruz?” sorusuna büyük akademisyenlerin bir bakıma kabuğunu kırabilmelerini sağlamaktadır. Uluslararası faaliyetler ise sadece yapılan faaliyetlerin ve çalışmaların dünyaya tanıtılması açısından ülke tanıtımı gibi kutsal bir göreve hiz bilecek oldukça önemli artılarının olduğunu düşünüyorum. IEEE Türkiye için yine yukarıda bahsettiğimiz değerlendirmelerimiz geçerli olmakla birlikte, bilhassa ülke vinden dolayı ulusal bilimde oldukça önemli bir yere sahiptir. IEEE Türkiye’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ü ğız” sözüne hizmet eden önemli kuruluşlardan biri olduğunu düşünüyorum. IEEE öğrenci topluluklarının diğer topluluklara nazaran sahip olduğu en önemli avantaj oldukça geniş bi da bu denli yoğun olduğu bir başka topluluğa maalesef üniversiteler bünyesinde rastlamamaktayız. Bu nun açılmasında, gerekse öğrencilerin daha mesleğe ilk adım attıkları esnada geniş bir çevre elde edebi

3)IEEE bünyesinde çalışmanın öğrencilerinize ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz? Öğrencilerin IEEE öğrenci kolunda görev alma anlarını bir milat gibi düşünüyorum. Çünkü, yer al artacağını düşünüyorum. Bununla birlikte IEEE bünyesinde çalışarak, bilim dünyasındaki son gelişmeler bir çevre edinebileceklerini düşünüyorum. Böylece, öğrencilerin mezun olduklarında sudan çıkmış balığ engellenebiliyor. Ayrıca, iş hayatına atılırken yapacakları tercih aşamasında edindikleri çevrenin oldukça

4)Mühendislik sizin için neler ifade ediyor ve bu konuda IEEE tam olarak ne konumda bulunuy Mühendislik ve IEEE’yi bir toplumun parçaları gibi düşünebiliriz. Mühendislik büyük bir toplumu IEEE ve benzeri kuruluşlardır. Dolayısıyla biz mühendisler de bu önemli ailenin birer bireyleriyiz. Bu kap

5)IEEE’ den ve yayınlarından nasıl ve ne sıklıkla faydalanıyorsunuz? Bir akademisyenin bilim dünyasıyla iç içe olma gerekliliğinden dolayı belki de hayatımızın her gü ların incelenmesinde, gerek yeni yayınlarımızın literatüre sunulması işlemleri, gerekse IEEE bünyesinde soruya bir akademisyen olarak verilebilecek en güzel cevap “her zaman” olabilir.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

43

nden IEEE Türkiye;

aliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Diğer öğrenci topluluklarından ayıran bir

ler arası faaliyetler ve uluslararası faaliyetler olmak üzere üç bölümde düşünmekci topluluklarının ve bütün bölümlerdeki öğrenci ve akademisyenlerin IEEE öğrenci oluna mensup öğrencilerin birbirlerini daha yakından tanımasına imkân sağlayarak k ölçüde cevap verebilmelerini sağlamaktadır. Bir başka deyişle, öğrencilerin ve hatta e öğrencilerin dış dünyaya açılabilmelerine imkân vermiyor, aynı zamanda ülkemizde zmet etmektedir. Bu kapsamda IEEE öğrenci kollarının geniş bir yelpazede ele alına-

e genelinde düzenlenen konferanslarda sağladığı destek ve IEEE ile olan köprü göreün “Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyaca-

ir ağa sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra, sosyal, teknik ve bilimsel faaliyetlerin bir arada IEEE öğrenci topluluklarının gerek öğrenci gelişiminde, gerek öğrencilerin ufkuilmeleri açısından bir adım önde olduğunu ortaya koymaktadır.

lacakları çeşitli faaliyetlerle birlikte özellikle kişisel gelişimlerinin önemli derecede re daha yakın olabileceklerini ve gerek ulusal gerekse uluslararası bazda kayda değer ğa dönmeleri IEEE toplulukları içerisinde yer almaları sayesinde bir nebze de olsa a önemli getirileri olduğu da söylenebilir.

yor? un kendisi gibi ele alındığında, bu toplumdaki en küçük yapı taşları, yani aileleri de psamda, mühendisliğin benim için bir yaşam tarzı olduğunu söyleyebilirim.

ününde IEEE ile münasebet halinde oluyoruz. Bu münasebet gerek son çıkan yayıneki çeşitli kuruluşlardaki görevlerimiz esnasında mevcut olmaktadır. Bunun için bu

Prof. Dr. Ceyhun Karpuz Pamukkale Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu Danışmanı


44

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

.

.

. . .

Bir S. irket Yöneticisi Gö

1) Vural Bey bize biraz kendinizden ve TESİD ile olan bağınızdan bahseder misiniz? İTÜ Elektrik-Elektronik bölümü mezunuyum. Mezuniyet sonrası Master için gittiğim Bo elektrik projeleri yapmaya başladım.Ancak aklım elektronik de kalmıştı. Biraz sermaye birikti Şimdilerde vaktimin büyük bölümünü gençlere mentörlük yapmakla geçiriyorum. EMPA ,kur üstleniyor

2) Bir şirket yöneticisi olarak IEEE Türkiye faaliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Diğer Açıkçası diğer öğrenci topluluklarını pek tanımadım.IEEE Türkiye ile Büyük Sıçrama pro mizde pek görmediğimiz gönüllülük esasına dayalı çalışılıyor. Bu topluluk mesleki becerileri n bazı ilkleri başarabilir. Tıpkı TESİD ile üniversitelerde yaptığı gibi.

3) Büyük Sıçrama etkinliklerinde, IEEE ile TESİD ortaklığı fikri nasıl ortaya çıktı? Bu ortak ç Büyük Sıçrama fikri ilk olarak EMPA’da doğdu.EMPATECH programları çerçevesinde he zi çekiyordu.Buradan hareketle EMPA İcra Kurulu Üyesi ve aynı zamanda film yapımcısı Alp TESİD’e götürdük.Başkan Müjdat Altay fikri çok beğendi ve çalışmalar başladık.Belgesel ünive da İKÜ Öğretim Üyesi Sinan Orallı devreye girdi ve bizi İKÜ IEEE kulübü ile bir araya getirdi. Erem Irmak, Sinan Onbaşı ve Burak Çiloğlu projeyi sahiplenip IEEE içinde yayılmasını ve bu gü tüm IEEE topluluğuna teşekkür ediyoruz. Sanırım bu kadar kısa sürede 12 üniversitede böyle

4) Mühendislik sizin için neler ifade ediyor ve IEEE bu noktada hangi konumda bulunuyo Mühendislik benim için bir tutku demek.Tutku ile iş yapmak , problemleri çözmek topl bu çok yönlü olmak konusuna biraz daha önem verebilir.

5) Büyük sıçrama etkinliklerinde her zaman belirtilen bir nokta var; 2. Büyük Sıçramayı ge gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Ülkemiz bir dönem ( 94 -2001 ) çok yoğun ekonomik dar boğazlar ile uğraştı.Yüksek en izin cazibesi nedeni ile paradan para kazanıyordu. Ama son 10 senede durum değişti. Artık p kiyor. İşte tam da bu noktada mühendislere iş düşüyor. Malum yeni bir dijital çağın başınday fizik, matematik ve yazılım konusunda bilgili mühendisleri çok fırsatlar bekliyor. Yani bir elek etmiyor.Hepsi temel bilimlerde çok iyi olacak ve yazılımdan anlayacak. Ancak bu şekilde fark yapacak kadar sabırlı olmak diyelim.


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

45

.

özünden

IEEE Türkiye

oğaziçi Üniversitesinde öğrenim esnasında kendi Mühendislik ofisimi açıp tirince arkadaşlarımla EMPA yı kurduk.34 yıldır yarı iletken işi ile uğraşıyorum. ruluşundan itibaren TESİD üyesi ve Büyük Sıçrama projesinin pazarlamasını

r öğrenci topluluklarından ayıran bir yönü olduğunu düşünüyor musunuz? ojesi vesilesi ile tanıştık. Harika bir topluluk, çok iyi iş bölümü yapıyorlar.Ülkenedeni ile ülkenin kaderini değiştirecek bir misyon üstlenebilir ve Türkiye ‘de

çalışmanın sonucunda TESİD olarak IEEE hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? er yıl bize gelen üniversite öğrencilerinin sektör hakkında bilgi açlığı dikkatimiper Akman sektörün tarihçesini ele alan bir belgesel fikri attı ortaya. Konuyu ersite gençliği için yapılmıştı, peki biz bunu gençlere nasıl tanıtacaktık? Bura Diyebilirim ki çok şanslıydık ve 3 gönüllü ben onlara üç silahşörler diyorum; üzel sonuçların alınmasını sağladılar.TESİD olarak başta bu 3 arkadaşımıza ve e bir organizasyon da ilk defa yapılıyor bu da çok önemli.

or? lumu kalkındıracak projeler tasarlamak, Leonardo gibi çok yönlü olmak.IEEE

erçekleştirmek. Bu noktada mühendislere ve mühendis adayı öğrencilere ne

nflasyon döneminde Ar-ge ye yetirince kaynak ayrılamadı. Yatırımcı yüksek fapara kazanabilmek için yatırımcının katma değerli işlere yatırım yapması gereyız, şu ana kadar yapılanlar belki de işin %1 i bile değil. Mühendislere, özellikle ktronik mühendisi ya da bir yazılım mühendisi veya bir makine mühendisi fark k yaratabilirsiniz.Bir de mesleğinize tutkulu olmak ,sabırlı olmak hatta doktora

Vural Akman EMPA Elektronik Yöneticisi


46

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Tekno-

Türkiye'nin en büyük hibr

Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışm elektrik santrali kuruldu. Gediz Üniversitesi, öğrenci otoparkına Türkiye’nin en büyük hibrit elektrik santralini ku olarak kullanılmaya devam ederken, 100konutun ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyo İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kap rekarelik öğrenci otoparkının üzeri bin 600 güneş paneliyle kaplandı, bir de rüzgar türbini yer saatte 500 kilovat elektrik üretiyor. Gediz Üniversitesi, elektrik ihtiyacının en az yüzde 60’ını buradan sağlayacak ve yılda 1 nüştürülmesiyle de her sene, çevre kirliliğine neden olan 450 ton karbon salınımı engellenec laboratuvarı olarak da kullanılacak, yenilenebilir enerji sektörünün ihtiyaç duyduğu teknik pe Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, hibrit elektrik santrali kur kat çekmek, hem topluma hem de öğrencilerine çevreci enerji bilinci aşılamak istediklerini de “Bulunduğumuz coğrafya yılın büyük bölümünde güneşli ve rüzgarlı. Hibrit santralle bu renci otoparkımızı hibrit santrale dönüştürüp bu atıl alanı elektrik üretir hale getirerek de örn kaynakların ekonomik değere dönüştürülmesinde öncülük üstlenmeye devam edeceğiz.” Kaynak: NTV

İnsansız hava aracının

ODTÜ’lü araştırmacılar, havalimanlarına kontrolsüz girdiklerinde uçuş güvenliğinde risk ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, AA muhabiri rek arttığına işaret etti. İHA’ların amatör ve hobi amaçlı kontrolsüz kullanımının özellikle havalimanlarında uçu türk Havalimanına birkaç defa insansız hava araçları girdi, iyi niyetle de olsa inen ve kalkan uç İHA’ların havada algılanması üzerine Doç. Dr. Erol Şahin, Prof. Dr. Göktürk Üçoluk ve araştırm larını bildiren Kalkan, şöyle devam etti: “Kameradan veya farklı sensörlerden gelen görüntüleri işleyerek korumak istediğimiz a Dünyada da bu konu çok yeni ve bildiğimiz kadarıyla henüz çalışılmıyor. Bizim yazılımımızda, giren bir İHA’yı herhangi bir uçan canlıdan ayırarak algılayabiliyor ve alarm üretebiliyor. Burad Kalkan, geliştirdikleri teknolojinin, mevcut havaalanlarının görüntüleme sistemlerine k Kaynak: AA - Selma Kasap


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

47

-Haber

rit enerji santralini kurdu

malarını çevreci projeyle taçlandırdı. İzmir Seyrek’teki kampüse Türkiye’nin en büyük hibrit

urarak örnek bir yenilebilir enerji projesine imza attı. Üç bin metrekarelik bu alan otopark or. psamında 1 milyon TL ile desteklediği proje, toplam 2.2 milyon TL’ye mal oldu. Üç bin metrleştirildi. Büyük bölümü yerli teknoloji olan santral, güneş ve rüzgar enerjileri birleştirilerek

130 bin dolar (yaklaşık 350 bin TL) tasarruf edecek. Yenilenebilir kaynakların elektriğe döcek. Doğa dostu bu tesis Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi tarafından araştırma ve eğitim ersonel burada uygulama yapacak. rarak bu alanda öncü bir adım attıklarını açıkladı. İzmir’in rüzgar ve güneş potansiyeline dike dile getiren Kavuk, şunları söyledi: u 2 yenilenebilir kaynaktan aynı anda elektrik üreterek yeşil bir kampüs haline geldik. Öğnek olduğumuzu düşünüyoruz. Gediz Üniversitesi olarak ülkemizin sahip olduğu çevreci

n tespitine Türk imzası

k oluşturabilen İHA’ları algılayabilen ve anında alarm veren yeni bir teknoloji geliştirdi. ine yaptığı açıklamada, küçük boyuttaki İHA’ların sivil ve askeri amaçlarla kullanımının gide-

uş güvenliğini tehlikeye düşürebileceğini ifade eden Kalkan, “Örneğin, yakın zamanda Ataçaklar için tehlike oluşturacak şekilde havalimanına sokuldu” dedi. ma görevlisi Fatih Gökçe ile bir çalışma yürüttüklerini ve bu konuda önemli sonuçlara ulaştık-

alana bir İHA’nın girip girmediğini algılayabilen bir yazılım geliştirdik. kameradan gelen görüntüleri önce eğitiyoruz. Sonra sistem kendi kendine görüntüye yeni da örüntü tanıma denilen yöntemleri kullanıyoruz.” kolaylıkla entegre edilebileceğini, çalışmalarda sona geldiklerini sözlerine ekledi.


48

IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

Tekno-

“Güneşi Soğutan Adam” olarak bilinen öd

1963 yılında Kars’ta doğan Dr. Ahmet Lokurlu, Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliğ manya’da yaşayan Ahmet Lokurlu, buradaki üniversitelerde enerji ve proses, endüstri, makin Dr. Ahmet Lokurlu, 1993 yazında Türkiye’de bir tatil sırasında güneşte fazla kalır ve vüc ni dönüştürerek soğutmada kullanabilmek mümkün mü?” olur. 1999′da SOLITEM adlı şirketi kuran Lokurlu şirket bünyesinde dünya genelinde bütün i LITEM, güneş enerjisi ile soğutma ve proses buharı alanında dünyanın bir çok yerinde faaliye Lokurlu, 2007 yılında, Time dergisinin “Heroes of the Environment” (Çevre Kahramanları) öze “Çevrecilik Oscarı” olarak tanımlanan Dünya Enerji Ödülü’ne layık görülen Dr. Ahmet L Dünya kamuoyunda büyük ilgi görmüş, Dünya Küresel Enerji Ödülü, Küresel 100 Eco-Tech Öd Almanya’nın ‘en yaratıcı kişisi’ unvanına da sahip olmuştur.

Harçlıklarıyla elektrik

Elazığ’da, Fırat Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören 7 öğren bil üretti. Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi verdikleri elektrikli otomobil üretti. Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasin Varol, AA muhabirine yaptığı açık tıklarını belirterek, bunun kendileri için büyük bir başarı olduğunu söyledi. Öğrencilerinin piyasadaki elektrikli otomobillerden farklı olarak herkesin binebileceği e bir elektrikli araç üretimi gerçekleştirmekti ve bunu bu yıl içerisinde gerçekleştirdik” dedi. Proje ortaklarından Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencisi Yunus Emre Akay (23) da veya çok lüks bir araç değil, herkesin binebileceği, ekonomik bir araç yapmak olduğunu vurgu Piyasadaki diğer elektrikli araçların pahalı ve Türkiye’nin yol koşullarına uygunluğunun araştırmalarda fabrikasyon araçların maliyetinin çok fazla olduğunu gördük. Bu yüzden daha hangi bir kişinin rahatlıkla sürebileceği, karmaşık şanzıman sistemi olmayan bir araç. Aracımı Kaynak: AA


IEEE Turkey Section Student Branches

Yaz 2015

49

-Haber

düllü Türk bilim insanı Dr. Ahmet Lokurlu

ği Bölümü’nden mezun olmuştur. Daha sonra Almaya’ya giden ve uzun yıllardan beri Alne mühendislikleri alanlarında eğitim almıştır. cudunda yanıklar oluşur. Aklına gelen ilk soru “Tükenmeyen enerji kaynağı güneşin, enerjisi-

insanlığa sunmak için çevreyi koruyan ve insanlığa kazanç getiren bir teknoloji geliştirir. SOet göstermektedir. Dr. Lokurlu 13 yıl içinde dünyanın 7 ülkesinde 13 güneş parkı kurmuştur. el sayısında seçilen 14 işadamı ve girişimciden biridir. Lokurlu, ödülünü dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan‘ın elinden almıştır. dülü, Harikalar Dünyası Ödülü gibi birçok ödüle de layık görülmüştür. Lokurlu ayrıca 2005’te

kli otomobil ürettiler

nci, bitirme projesi kapsamında, 10 bin lira maliyetle “Fors” adını verdikleri elektrikli otomo-

i 7 arkadaş, bitirme projesi kapsamında, TÜBİTAK desteği ve cep harçlıklarıyla, “Fors” adını

klamada, öğrencilerinin 3 ay gibi kısa bir sürede 10 bin lira maliyetle elektrikli otomobil yap-

ekonomik bir araç ortaya koyduğunu ifade eden Varol, “Burada temel amaç, düşük maliyetli

a bitirme projesi kapsamında ürettikleri elektrikli otomobille amaçlarının çok hızlı giden uladı. n da tartışılabilir olduğunu aktaran Akay, “Piyasadaki araçların durumu hakkında yaptığımız düşük maliyetli bir araç yapma amacıyla yola çıktık. Aracımız 10 bin liraya mal oldu. Herız yol koşullarında çok güzel bir sürüşe sahip ve yokuşlardaki ivmelenmesi de çok iyi” dedi.


Kıvılcım Şebnem Elibüyük IEEE Türkiye ITKK Projesi Koordinatörü

Ezgi Köse

Ali Öztürk

IEEE Türkiye Sosyal Projeler Koordinatörü

IEEE Türkiye Tanıtım Koordinatörü

Furkan Gültekin IEEE Türkiye E# Projesi İletişim Sorumlusu

Ozan Erdoğan

Çetin Mert Yaver

Gökçe Şencan

Yağmu

IEEE Türkiye Kurumsal Destek Danışmanı

IEEE Türkiye Öğrenci Kolları PES Öğrenci Temsilcisi

IEEE Türkiye WIE Öğrenci Temsilcisi

IEEE Türk Öğrenci


ur Kütük

kiye EMBS Temsilcisi

Ayhan Epik IEEE Türkiye Öğrenci Temsilcisi

Osman Doğan Yirmibeşoğlu

Bahadır Akın Akgül

IEEE Türkiye RAS Öğrenci Temsilcisi

IEEE Türkiye Academic Koordinatörü

Sedat Öztürk IEEE Türkiye Hackhaton Projesi Koordinatörü

Mustafa Yeşilçam

Tuğba Koç

Ahmet Atasever

IEEE Türkiye Elektrikli Araçlar Projesi Koordinatörü

IEEE Communications Society Öğrenci Temsilcisi

IEEE Türkiye Computer Society Öğrenci Temsilcisi


IEEE Turkey Section Student Branches News  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you