Page 1


ocak ‘19

bir kreatif çalışmalar derlemesidir.


DENEYİMLER

İDİL ATEŞ Nişantaşı Anadolu Lisesi 2010 - 2014 Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü 2014 başlangıç dönemi Genel Not Ortalaması: 3.00 İstanbul, Eskişehir idilats@gmail.com +90 (533) 930 37 48

Diseño Industrial (UNIVERSIDAD DE VALLADOLID)

PechaKucha Nights Eskişehir (Organizasyon Ekibi)

Logo, Poster, Etiket Tasarımı (NEROTRICOTS Ltd.Sti. , İstanbul)

Katılımcı Sanatçı, İllüstrasyon (“Döngü” Atölye Karakalem Sergisi )

Stajyer (VEKSAN Aydınlatma San.Tic.Şti., Eskişehir)

Sensus Şarap Butiği, Safi Meze & Et (Kampanya ve afiş tasarımları)

Sanat İllüstrasyon İletişim Analog Fotoğrafçılık Araştırma Grafik Tasarım Görsel İletişim Moda Tasarımı

PROGRAMLAR Rhinoceros Solidworks Fusion360 3DsMax Keyshot 6

Illustrator Photoshop Animate InDesign

Microsoft Office OSX iWork Sketchbook

YETENEKLER Artistik Çizim Ürün eskizleme Ürün Fotoğraflama Prototipleme ve modelleme Seramik Plastik Ahşap Karton

Fransızca (Başlangıç) İspanyolca (B2) İngilizce (C1) Türkçe (Anadil)


“SUYA HÜKMET, AKIŞA TANIK OL” LAQ Bireysel Proje

Vitra kurumsal kimliğini taşıyan inovatif armatür serisi 2018


Lapidis Aquae *su taşı Vitra Infinit ve Memoria serisi mobilya ve vitrifiye ürünler ile kullanıma uygun olarak tasarlanmış, Corian malzeme ile üretilebilen; kireçlenme,lekelenme,kayma vb. sorunları ortadan kaldıran dikdörtgen şelale akışlı banyo armatürü serisidir.


Eğimi ve uzun yüzeyi sayesinde suyu usulca taşıyan form, kullanıcıya boyun eğerken suya hükmediyor. Suyun; form içerisinde aldığı yolda bir pencere açarak, kullanıcı akışa tanıklık etmeye davet ediliyor. Akış yüzeyi, ilhamını su dalgalarınınbirbirine temasından oluşan su katarı çizgilerinden alıyor. Hassas sıcaklık kontrolü için joystick batarya kullanan LAQ; suyu kaynağından aşağıya süzerek, modern yaşamın temposunda doğal akıştan uzaklaşan insanlara; bu ritmi yeniden yaşatmayı amaçlamaktadır.


Vücudunuzda rahatça ulaşamadığınız bölgelere duş ünitesi açılı başlığı sayesinde rahatça erişim sağlar. Ünite elemanları Corian gövdeden yapılmıştır, yüzey bir doğal taş etkisi yaratırken “akış pürüzsüzlüğü” yakalamada kullanılır.

corian paslanmaz/kireçlenmez gövde

hassas ısı ayarlı imkanı

su akışını düzenleyen eğimli başlık

su katarı dokusu

40 mm üç kanallı kartuş

ankastre bağlantısı


Serinin lavabo bataryası, küvet bataryası, flex hortumlu el duşu ve batarya birimi, taharet musluğu bulunmaktadır. Aqua massage özellikli, 1 metre flex hortumu gövdesinde saklayabilen duş başlığı küvet ünitesi gövdesinde hortumu muhafaza ederek hem koruma hem de kompakt kullanım önerir.


Kireçlenme, paslanma gibi sorunları ortadan kaldırır, kalıplanarak üretilebilir, su basıncına ve darbelere karşı direnci yüksektir.

“OYUN HER DENEYİMİNİN “AİLENİN ÜYESİ İÇİNEVRİMİ” EĞLENCE” G³ Bireysel Proje

Ailenin her üyesi için, retro video oyunları ve güncel oyunları bir araya getiren kompakt oyun konsolu tasarımı. 2018


G³ *gamecube


Butona basarak kablosuz şarj alanına erişim sağlayabilirsiniz. Çoklu oyuncular ve kablolu kollar için girişler; donanım kutusunda mevcuttur.

Yaylı sistem ile küp açılacak ve geri itmeniz sonucunda kapanacaktır . Kauçuk butonları kullanarak şarjı başlatabilir; açma ve kapatma gibi işlemleri yönetebilirsiniz.

İçerisine yerleştirildiğinde oyun kollarını kablosuz olarak şarj edebilir, saydam yüzeyi sayesinde şarj durumunu ve oyun kollarınızı rahatça görmenizi sağlar. Eğimli tabanı ve fanı sayesinde uzun süreli kullanımda devreler için gerekli soğutmayı sağlar.


kauçuk kontroller

LED, PCB anakart

indüksiyon bobinleri

şarj bobinleri

Ergonomik tasarım ile uzun saatler oyun deneyimi

fan, ana kart, havalandırma

AC güç girişi

“Oyun kolu, size bir kol tuttuğunuzu unutturmak için tasarlandı.” -Ashida Kenichiro


Koyu renk hakimiyetinde arayüz ile gözleriniz yorulmadan gezinebilir, Nintendo hesabınıza bağlanarak oyun indirebilirsiniz. Cihaz satın alındığında Gamecube oyunları hesabınıza yüklenecektir. Yeni oyunlardan satın almanız halinde konsoldan oynayabilir, böylece hem retro hem de modern bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Eskizleme ve prototip aşamaları


“İLETİŞİM VE OKUNABİLİRLİK” LUMİ Bireysel Proje

Kablosuz modem tasarımı 2018


Luminare *aydınlanma Lumi, kablosuz modemlerin karmaşık aydınlatma uygulamaları sonucu kullanıcı ile kuramadığı iletişimi kuruyor. Günümüzde her evde bulunan modemlerin saklanışının aksine, LUMI varlığını belli ediyor ve kullanıcı ile sağlıklı bir iletişim kuruyor.


okunabilirliği arttırıcı pleksi yüzey

havalandırma 80 adet delik

antenler

2 LAN 1 WAN 2 USB Güç soketi

silikon düğmeler

Basit renk ve aydınlanma kombinasyonları ile LUMİ, kullanıcı ile etkili iletişim kurar. Modem kapatılmadan ışıkları kapatılabilir, uyarı moduna geçtiğinde ise otomatik olarak arıza giderme ile iletişime geçer.

ABS beyaz gövde LED aydınlatma 5 watt

Ana devre paneli kartları


“MODERN ORYANTAL” DAWN Bireysel Proje

Koku ve parfüm şişesi tasarımı 2016


Dawn *gün doğumu Adı orient “güneşın doğumu, aydınlanma, ışıma” kavramlarına dayanan Dawn; koku tasarımı ile bize oryantal esintileri yaşatıyor, formu ile modern hayata adapte oluyor. Üzerindeki kutsal geometrik doku kaplaması ile geçmişine ve ilham aldığı topraklara selam veren Dawn, sahibine sofistike bir kullanım sunuyor.


sprey butonu

püskürtme

“hayat çiçeği” kabartma

kaide Üst Notalar:

Orta Notalar:

Alt Notalar:

*Nane Sümbül çiçekleri Karanfil

*Damla sakızı Gül

*Bal Amber Öd ağacı

**Zakkum

**Osmantus

**Lobhan

avuç içine oturan form *Eau de Toilette **Eau de Parfum


Modern hayatta oryantal ve feminen esintileri taşıyan kadınlar için tasarlanan DAWN, yassı ve oval formu sayesinde kolayca taşınabilir. Kullanıcının yoğunluk tercihlerine göre; Eau de toilette ve Eau de parfum seçenekleri vardır.

Dawn, doğu güneşinin sıcaklığını ve doğuşunu ilham alır. Sıcak notalarının yanı sıra oval formu ile kullanıcıya özel hissettirmeyi amaçlar. Form çalışmaları maket ağırlıklı olarak yapılmış olup avuç içine rahatça oturacak şekilde tasarlanmıştır.

Toz Pastel, mürekkep ve keçeli kalem pafta çalışmaları


İllüstrasyon (soldan sağa) "Pencere" 2017 Tükenmez kalem 26x26 "Dokuz-Beş" 2018 Tükenmez kalem 26x26 "İnsanlık" 2018 Tükenmez kalem, suluboya 26x26 "Sığmak" 2018 Tükenmez kalem, suluboya 26x26 "İçgüdü" 2017 Guaj boya 52x52

“KİŞİSEL ÇALIŞMALAR”

“Döngü” Atölye Karakalem Sergisi Eskişehir, 2019


Analog Fotoğraf Bozcaarmut 2018

Analog Fotoğraf Bozcaarmut 2018


İllüstrasyon Soulbackpackers Garden Barcelona 2017

İllüstrasyon Montmarte Square Paris 2016


“Tasarımcının amacı; dinlemek, gözlemlemek, anlamak, empati kurmak, sentezlemek ve kavradıkları ile; görünmeyeni görünür yapabilmektir.” -Hillman CURTIS

Profile for İdil Ateş

portfolyo '19  

İdil Ateş

portfolyo '19  

İdil Ateş

Profile for idilatess
Advertisement