Page 1

İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU

“İnsanların ahiretini düşünmek, insana verilen en büyük değerdir”

Kurban Seferi 2012

İDDEF BİR İSMAİLAĞA KURULUŞUDUR.


i

“Sarf ettiğiniz iyi bir şeyi Allâh mutlaka bilir” Bakara Suresi 273. âyet

“Bir kardeşini güleç yüzle karşılamak olsa bile bir iyiliği küçük görme.” Hadis-i Şerif

“Birbirimize yardım edelim, birbirimizi teşvik edelim, birbirimizi çok sevelim. Bu benim Allâh (c.c.) yolunda kardeşim, bu benim hac yolunda kardeşim diyelim.” Mahmud Efendi Hazretleri Kudduse Sirruhu


KALBİMİZ İŞGAL ALTINDA Kardeşlerim! Kalbimizin kararması ve çökmesi bir nokta ile başlar. Kalp kalesinden düşen ilk taş bu siyah noktadır. Günaha devam ettikçe ruh sönmeye, kalp zifiri karanlığa bürünür.

Kalbimizdeki kir, küf, pas giderilmezse sonunda kalbi kör ederler. Kör gözler de çıkardan, lüksten, konfordan başka bir şey görmez. Böyle kalplerde şehvet, öfke ve kin son derece etkilidir. İşte, kalp günahta diretirse Allah da o kalbi cezalandırır. İleri aşamada kalp mühürlenebilir. Bu hâl kademe kademe gelir. Hasta kalpten ölü kalbe hüsran gerçekleşir. Ortalıkta bir günah yarışı yaşanıyor. Birr ve takvada nefes tüketmemiz gerekirken hangi kulvarda koşuyoruz. Günahı seven bir toplum, günahları ile sevinen bir nesil haline geldik. Söze, günah muhabbeti ile başlıyoruz. Kimse günahından dolayı kınanmaz oldu. Çünkü, kimsenin kimseyi uyaracak, kınayacak mecali ve yüzü kalmadı. Hatta günahta bağışıklık kazandık. Artık hiçbirimiz günahlarımızdan ürkmüyoruz. Günaha bağışıklık kazanmış bir beden, bu saatten sonra “selim bir kalbi” taşıyabilir mi? Dostlarım! Hiç düşündünüz mü? Her gün “günah defterimize” neler yazdırıyoruz. Hiçbir şeyin kayıt dışı kalmadığını bile bile… Günah dosyasını hangi cesaretle bu kadar şişiriyoruz. Bu dosyanın sümen altı edilemeyeceği ortada iken… Bu dosyanın zaman aşımına uğramayacağını göre göre. Bu kadar günah yükü ile kalbimiz şunu diyebilirse kurtuluşumuzun umut ışığı olabilir. Tıpkı Hz.Adem ve Hz.Havva’nın (Radıyallahu Anhuma) dedikleri gibi:

“(Adem ve eşi) dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.” (Araf Sûresi, 23. âyet) Bu âyet-i celîlenin rehberliğinde işgal altındaki kalbi yeniden hayata döndürmeye çalışmalıyız. Temizlik hareketi yine kalpte başlamalı. Biliniz ki kurtuluş; kalbimiz temiz olmadan asla!

Mahmut USTAOSMANOĞLU (Efendi Hazretleri K.S.)


KURBAN Allâh’a yakın olmanın en güzel yollarından biri… Dünya müslümanları ile kucaklaşma, hediyeleşme fırsatı… Fakirin çorbasına bir parça et ayırabilmenin mutluluğu… İ’lay-i Kelîmetullah idealinin önemli bir safhası. Bu idealle yirmiiki ülkeye ulaşmak nasip oldu. Tabii ki siz mü’min kardeşlerimizin dua ve yardımları ile. Hedefimiz, Müslümanların bulunduğu her toprak parçasına ulaşmak. Hedefimiz, kurban vesilesi ile ehl-i sünnet vel cemaat inancını dünyaya yaymak. Hedefimiz, her ülkede onlarca medrese açabilmek, açılmış olanları yaşatmak. Müslümanların duyarlılığı bizi hizmete zorluyor. Siz kardeşlerimizin bu olağanüstü ilgisi başarının en büyük müjdecisi olmuştur. Daha büyük hizmetlerde buluşma dileklerimle. M. Şevket USTAOSMANOĞLU İDDEF Genel Başkanı


BU HIZDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSEK AFRİKA’ DA AÇ İNSAN KALMAYACAK ! Etiyopya ‘nın başkenti Addis Ababa havalimanındayız. Bayram sonrası hemen hemen tüm sivil toplum kuruluşları bir arada. Selâmlaşma ve bayramlaşmalardan sonra bir kardeşimiz heyecan ve sevinçle: - “Elhamdülillah, Türkiye’den buraya çok büyük yardımlar yağıyor” dedi. O arada söz istedim ve şöyle dedim: - “Arkadaşlar! Şayet Türkiye’deki bütün sivil topum kuruluşlarının topladıkları kurbanları bir araya getirsek, değil Afrika’nın, değil bir ülkesinin, belki büyük bir şehrinin bir günlük değil, sadece bir öğünlük yemeği yapmaz. Rezzâk olan Allâh‘dır. Bu insanları biz doyurmuyoruz. Haddi zatında Afrika‘da açlık sorunu değil, İslâmi eğitimsizlik sorunu var. Bu tür yardımlarımız şayet onlara islâmın emir ve yasaklarını tebliğ etmek için olursa bir kıymet kazanır. Yoksa, şayet o insanları doyuruyoruz diye bir düşünce hasıl olursa, belki vebalde dahi oluruz. Çünkü Rezzâk olan Allâh‘dır. Belki bu kurbanlarımızla yaptığımız yardımlar o insanları kucaklamamıza ve onların gönlünü alarak, onlara ulaşmamıza sebep olabilir. Bayram sabahı Habeşli kardeşlerimize bir selâmlama konuşması yaptık. Onlara “Sizler ilk Ensâr olan Necâşi Hazretlerinin torunlarısınız. Dolayısıyla bütün Müslümanların size Ensâr olması lazım. Sizler Bilâl-i Habeşi‘nin (r.a.) torunlarısınız. Sizlerin sedasıyla islâmın yeryüzüne yayılması lazım” deyince, tekbir getirip sevinçlerini görmek, bu sevince ortak olmak çok güzeldi. İslâmın Türkiye’ye mahsus bir din olmayıp, bizlere oralardan geldiğini anlamak ve maalesef bu gün bir çoğunun hristiyanlaştırıldığı o insanlara ulaşarak islâmı tebliğ etmek, medreseler açmak en büyük vazifemizdir. Ahmet Furkan KARA İDDEF BÖLGE SORUMLUSU


Kurban Seferi

4

BAYRAM VE HÜZÜN Kurban bayramının sevincini yaşarken acı bir haberle sarsıldık. Sabah namazından yarım saat önce elimize ulaşan bir yazı... O da ne! Sayit ağabeyimiz hakka yürüdü! Bu bir şaka dedik. Sayit ağabeyimizin her zamanki espirilerinden biri diye düşündük. Lâkin Sapancalı Mehmet hocanın kızarmış gözleri her şeyi anlatmaya yetmişti. Evet! Sayit ağabeyimiz aramızdan ayrıldı. Bir mürid vakarıyla... Kimseye yük olmadan... Kimseye eziyet vermeden. Bir bayram gecesi, teheccüd zamanı, şeyhinin tefsirini okuduktan sonra sabah namazını kılmak üzere camiye giderken ve de herkesin derin bir uykuya daldığı saatte…

Bundan daha güzel bir vuslat kaç kişiye nasip olmuştur.

İstanbul uyurken o ayakta idi. Herkes, kurbanımı nasıl keserim telaşı ile uyumaya çalışırken, o, Arakan’a, Somali’ye, Habeşistan’a; açlıktan kıvranan yirmiden fazla ülkeye kurban paralarını bir an önce teslim edebilmenin telaşını yaşıyordu. Bütün kalbimizle inanıyoruz ki onu meşayıhımız karşıladı, ağırladı ve bağrına bastı. Zira o, Efendi Hazretlerimizin (K.S.) bir emanetiydi. Sayit ağabeyimiz, arkasında, kendisiyle hayat bulan yüzlerce yetim bıraktı. Üzgün ama vakur ve iradeli… Tek fire vermeden onun çizgisini yaşatacak. Hatta yuvarlanan kar topu gibi büyüyerek.

Son yolculuğundaki mahşeri kalabalık, bunun en büyük şahididir.

Sayit ağabeyimiz, davasını yaşatacak güzel insanlar yetiştirdi. Yaktığı bu meş’ale asla sönmeyecektir.

Sayit ağabey! Şimdiden seni özlüyoruz.

Kabrin nur, mekanın cennet olsun. M. Şevket USTAOSMANOĞLU İDDEF Genel Başkanı


Kurban Seferi

5

Kurban Serüveni Kurban kesimi için İDDEF’e vekâlet veren hayırseverlerimiz, aşağıdaki yöntemlerden biri ile kurbanlarını federasyonumuza ulaştırdılar: • Fatih’deki merkezimize gelerek elden • Banka hesap numaraları aracılığıyla • PTT Posta çeki hesabıyla • Online Web bağışla

Kurbanlıklar İDDEF görevlilerince kesim yapılacak ülke ve bölgelerde kurban olma özelliklerine uygun olarak satın alındı.

Kurbanlıklar İslami usullere uygun şekilde, vekaletler tek tek okunarak kesildi.

Kesilen kurbanlar ilim talebeleri ve ihtiyaç sahibi Müslüman ailelere dağıtıldı.

Sayın Kurt Yunus ınız kurban tir kesilmiş azınızı m şükür na z. ni si lir kılabi n. bul etsi Allah ka

Kurban kesimlerinin gerçekleştiğine dair bilgi, kısa mesaj ile vekâlet sahiplerine iletildi.

Kurban bülteni ve bilgilendirici kurban videosu talep eden hayırseverlere gönderildi.


6

Kurban Seferi Hassasiyetiniz izdir Hassasiyetim

Kurban ibadettir dedik. İbadetin noksansız yapılmaya çalışılması lazım gelir. Her ibadetin öncesi yapılacak olan hazırlık, ibadetin ne derece doğru ya da yanlış olacağını belirler. Örneğin namaz ibadetinin öncesindeki abdest ve onun öncesi helâ âdâbına uygun olursa, namaz ibadetinin sağlıklı olduğu gibi; kurban ibadetinde kesim öncesi kurbanın kontrolü, hatta daha öncesinde alımındaki hassasiyet kurban ibadetinin sağlıklı olmasını sağlar.

Onun için kurbanın alımından ve kesiminden önce yapılan kontrolüne varana kadar hassasiyetiniz emanete duyulan saygıdan dolayıdır. İDEF olarak kurbanın dün olduğu gibi bu gün ve son nefesimize kadar da sıhhatli bir ibadet olarak sürdürülmesine gayret edeceğiz. Hassasiyetiniz hassasiyetimizdir.


Kurban Seferi

7

Biz Bir Ümmetiz

Paylaştık kurban vesilesiyle, bayram sevincini ve kurban ile gelen bereketi, rahmeti, ümmet sevgisini. Müslüman kardeşlerimizin sevincine ortak olurken, paylaşmayı artırdığımız günlerde, unutulan bir değeri de hatırlattık. Biz bir ümmetiz! Ama aynı zamanda üzülerek bir şeyi hatırladık ki; o da kaybettiğimiz bayram şuuru. Çok zor imkanlarda insanların olabilecek en yeni kıyafetlerini giyip, kundaktaki çocuklarına varana

kadar akın akın stadyumlara koşması, onbinlerce cemaatin bir araya gelmesi ve coşkularından hiçbir şey kaybetmeden bayramı yaşamaları… Küçücük evlerini kocaman gönülleriyle birbirlerine açmaları bizi dedelerimizden kalan hayal meyal hatırladığımız duygu dolu o bayram günlerine götürdü. Bize Hz. Ömer’in (Radyallahu Anh) sözünü hatırlattı: “Darlıklara sabretmeye sabrettik ama bolluklara sabredemedik.”


8

Kurban Seferi 20 Ülkede k Vekîliniz Oldu

İDDEF, ülkemizde olduğu gibi dünyanın her köşesinde unutulanları hatırlatmak için çalışmalarına devam etmekte. 2010-2012 yılları arasında Gine’de başlattığımız yurtdışı kurban çalışmaları, iki sene içerisinde bize önemli bir şeyin unutulduğunu gösterdi. O da vekalet, bizileri kurbanını kesmek için vekil eden kardeşlerimizi tek tek hatırlamak, vekalet verilmesi.

ifade ile kalplerin mutma’in olmasıdır. İDDEF olarak, emanet veren, bizi vekil tayin eden kardeşlerimizin kalplerini mutma’in etmekten ziyade, önce kendi kalplerimizi mutmain etmek; bunun için her bir kardeşimizin ismini okurken, sanki kendi kurbanının başındaymış gibi hareket etmek, hem kurumumuzu hem de iştirakçilerimizi kalben mutma’in ediyor.

Konumuz mes’elenin fıkhî boyutu değil, ibadeti ciddiye almak ve emanetin kıymete alınmasıdır. Daha net

Temennimiz ve gayretimiz bu değerleri kıyamete kadar unutmamak ve unutturmamak.


Kurban Seferi

9

Kurbanlar Can Öncelikle Bir

Ben iki kurbanın oğluyum diyen Efendimizin (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem), bu şerefli sözünü en çok hissettiğimiz nokta kurban kesimi. Boğazlananın bir can, bir hayvan olmasından öte duygular yaşanıyor. Yatırdığımız, kesim yapacağımız canın, o hayvanın, aslında kendisini Allâh’ın (Celle Celâluhu) emri ile kainatın efendisine feda eden İsmail’e (Aleyhisselam), Allah (Celle Celâluhu) tarafından seçilen bir can olduğunu düşünerek, merhametle kesim yapmak, o kadar çok özlediğimiz bir

ibadet ki. Neredeyse unutulmaya yüz tutmuş. Hiç düşünmeden üzerine çullanılan, hışımla boğazlanan kurbanların çoğaldığı günümüzde, dünyanın neresinde olursa olsun kurbanın mana ve mahiyetini unutmadan kesilmesi, bizi emanete karşı olan hassasiyetimizde en çok rahatlatan bir husus olmuştur. Ne mutlu onlara; kurban olanlara, kurban nazarıyla bakabilenlere.


10

Kurban Seferi dece Amacımız Sa eğil Et Yedirmek D

Her zaman ifade ettiğimiz gibi biz hâşâ Rezzâk olmadığımızı, herkese et yedirmek gibi bir gayretimiz olmadığını, her seferinde vurguluyoruz. Kurban ibadetinin en önemli kısımlarından biri olan paylaşma ibadeti de aynı niyet ve duygu içerisindedir. Önceden belirlenen ziyâde ihtiyaç sahiplerine dağıtılan hisse kartlarının, ayrılan hisse miktarınca tarafımıza ibraz edilmesi şeklinde dağıtılan hisseler, hisseleri çok

göstermeye değil, birkaç gün de olsa ihtiyaçların karşılanmasına yönelik. Dağıtılan hisselerin mümkün mertebe fazla verilmeye gayret edilmesi ise bizi farklı kılan unsurlardan. Diğer bir husus da paylaşmayı, “emanet sahiplerini temsilen” tatlı dil ve güler yüzle, muhabbetle kucaklayarak yerine getirme gayreti. Sözde değil gönülde kucaklaşmak bu paylaşımın şekli oldu.


Kurban Seferi

11

e İşimiz Medres be Gücümüz Tale

İDDEF için kurban demek, medrese demek, talebe demek. Sadece kurban değil, su kuyuları, erzak yardımları… Hepsinin tek hedefidir medrese. Bu kurban bayramı da bizim için ilimle alimler arasında köprü oldu. Etiyopya’da 1 sene önce açılan erkek medresesinin yanında kız medresesinin açılışını yaptık, başkent Addis Ababa’da bir medreseyi düzenli hale getirip işletmesini üstlendik. 10 mescidde 10 görevli ile başta temizlik ve eğitim seferberliği başlattık. Burkina Faso’da 30 yatılı talebe kapasite-

li medresemizin yeterli olmadığının tesbit edilmesi ile Bekir Ağabeyimiz öncülüğünde 150 yatılı talebe kapasiteli bir medresenin yer ve yapımına karar vererek 1 sene de bitirilmesini planladık. Arakan sınırındaki medresemizin hela ve şadırvan eksikliklerini gidererek çatı yapımına başladık. Somali’de medrese çalışmalarına başladık, Kenya’yı eğitim seferberliği sınırlarımıza dahil ettik. Tüm bunlar ve bunlara bağlı etkenler gösteriyor ki işimiz medrese gücümüz talebe. Ne mutlu sebep olanlara!


12

Kurban Seferi


Kurban Seferi

13

BURKİNA FASO Burkina Faso’ya vardığımızda 1050 kişinin vekaleti tedirgin ediyordu bizi; acaba emanetleri hakkıyla yerine getirebilecek miyiz diye. Ancak kurban kesim yerine gittiğimizde görüyoruz ki bu korkuların hepsi yersiz. İDDEF’in Burkina Faso eğitim sorumlusu, 10 kıraatten âlim olan Abdullah hocamızın, İDDEF’den almış olduğu talimatları harfiyen yerine getirdiğini ve organizasyonu kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir şekilde yönettiğini görüyoruz. Bu güzel organizasyon içerisinde kesimlere başladık. Birçok kurbanı bizzat kendimiz kestik. Sadece kesimler değil, kesim öncesi tesbit edilen yüksek ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine giderek kendilerine hisse kartları teslim edilmesi ve bayram sabahı, kesim sonrası taksimatın bu kartlar mukabilinde, sorunsuz ve eziyetsiz gerçekleştirilmesiyle, binlerce aileye ulaşmış olmanın hazzını yaşadık. Emanetleri hakkıyla yerine teslim etmenin haklı sevinci, bayram sevincimiz ile birleşiyordu. Burkina Faso gibi çok fakir bir ülkede ama isminden anlaşılacağı üzere mutlu insanların ülkesinde böyle bir mükemmel organizasyonu açıkçası beklemiyorduk. Bunun sebebini değerlendirdiğimiz zaman, eğitimle insani yardımın birleştirilmesi ve insanların en büyük ihtiyacının eğitim olarak görülmesinin başarıyı oluşturduğunu gördük. Evet; şimdi İDDEF’in “bizim için kurban medrese demek, talebe demek” söyleminin ne denli önemli, yerinde ve gerçek olduğunu daha iyi anlıyoruz. Mevlâm sebeb olanlardan razı olsun. İDDEF Merkez Gönüllüsü Sinan AKTAŞ


14

Kurban Seferi

GİNE İDDEF’in düzenlemiş olduğu 2012 kurban organizasyonunda Batı Afrika’da yer alan Gine’nin başkenti Conakry’deki Mamou bölgesinde ümmet adına bulunmaktan; yaşadığımız geniş imkanlar içerisinde Afrika gibi uzak ve yoksun memleketlere hizmet götürdüğümüzden dolayı çok mutlu ve bahtiyar oldum. Allâh herkese din kardeşliği duygusunu yaşamayı nasip etsin. Allâh’a emanet olun. TALHA DEMİR / MALATYA İDDEF GÖNÜLLÜSÜ


Kurban Seferi

15

GİNE Ben beldemizde tarih öğretmeniyim. Bizden öncekilerin dikkatsizliği ya da ihmali, bizim sömürü içinde yaşamamıza sebep oldu. Siz Müslüman Türklerin tarihini çok iyi bilirim. Gerçekten tarih boyu insanlığa çok değerler verdiniz, dîn-i mübîni islâma çok hizmetler ettiniz. Bizim beldemize gelip bizlerle kucaklaşıp bayramlaştınız ya; sizden başka bir şey de istemiyoruz. Müslüman Türkler çok cesur, hiç sömürülmemiş, sömürmek isteyenleri dize getirip onları emri altına alan bir millettir. Bu dîne, insana ve insanlığa verdiğiniz hizmetten dolayı sizlere yüce Allâh’dan başarılar dileriz. Beldelerimizde bulunan su kuyularınız, camileriniz, medreseleriniz, yetiştirdiğiniz halkımızdan olan hafız ve molla yavrularımız bunların birer mahsulüdür. Her biri gecemizi aydınlatan yol göstericimizdir. Buradan ihvân-ı dîn kardeşliğimizin, karındaşlıktan daha öte samimi bir duygu olduğunu, bir kez daha yaşayarak hissettik. İslâm birliğinin her şeyin üzerinde olduğunu anladık. Bütün dünya bilmeli ki; mânâsı olmayan maddeden fâide beklenmesi, geçici bir meltem rüzgârı gibidir. En kâlbi duygularımla sizleri Allâh’a emanet ediyorum. Tekrar tekrar, bizleri ziyaret ederek onurlandırmanızı cânı gönülden arzu ediyorum. ABDULLAH SADORSA / GİNE YEREL TARİH ÖĞRETMENİ


16

Kurban Seferi

GİNE İDDEF vesilesi ile Batı Afrika ülkesi olan Gine başkenti Conakry’de iki bayramı bir arada yaşamak nasip oldu. Elhamdülillah bulunduğumuz ortamdan dolayı bir kez daha, dil ve ırk farkı olmasına rağmen din kardeşliği ve paylaşmanın verdiği sıcaklığı hissettim. Buranın halkı bayram sevincini fakirlik içinde olmasına rağmen, kadın, erkek, çoluk-çocuk demeden birlikte ibâdet aşkıyla, bizleri de kucaklayarak gurbette olduğumuzu bizlere hissettirmediler. Bu bizleri çok mutlu ve bahtiyar etti. Bir kez daha anladım ki kurban, Allah (C.C.) için bir ibâdet, insanlar için kardeşlik ve paylaşmak, ihsanda bulunmak için güzel bir sebeptir. Burada elimizdeki nimetlerin ne kadar büyük olduğunu anlama fırsatı yakaladım. Meşakkatli yolculuk olmasına rağmen tekrar böyle bir hizmet görevi verilirse, seve seve ve büyük bir aşk ile; sevgi ve muhabbet ile ecrini Allâh’dan (C.C.) bekleyerek, her zaman hazır olduğumu bildirir, şükranlarımı selâm ve dua ile arz ederim. ADEM KAYAÖNÜ / AVUSTURYA İDDEF GÖNÜLLÜSÜ

GİNE Üzerimizdeki kurban emanetlerini bu sene en güzel şekilde yerine ve ehline; Afrika’nın Gine bölgesindeki fakir ama bir o kadar onurlu, karşılıksız hiç bir şey kabul etmeyen, hediyelerini alırken gözleri dolan, ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize ulaştırdık. Bu çalışmalara vesile olan İDDEF’e şükranlarımı sunar, son nefesime kadar bu çalışmaların içerisinde değil önünde olduğumu en kalbi dugularımla ifade ederim. SABRİ AKYÜREK İDDEF MALATYA GÖREVLİSİ


Kurban Seferi

17

GİNE Muhtaç, yoksul, ve fakir Müslüman halkın, sömnürge altında her şeyleri ellerinden alınmış. Her olumsuzluğa rağmen dîn-i mübîni islâmı yaşamaya çalışan din kardeşlerimiz, varlık içinde yoksulluk çekiyorlar. Allâh-u Te’âlâ Hazretlerine sonsuz hamdü senâ, habîbi Muhammed Mustafâ’ya sonsuz salâtü selâm olsun ki Efendi Hazretlerimizi (K.S.) bizlere buldurdu. Gerçekten cennet vatanımızda sultanımızla birlikte daha nice hizmetler etmeyi mevlâm nasip eylesin. Ecdadımızın bizlere bıraktığı miraslara, örflere ve adetlere sahip çıkmamız lazım. Gerçekten çok ihtiyaç sahibi insanlar var. Biz Müslümanlar olarak yardımlaşmak, paylaşmak, kendi nefsimiz için istediğimizi Müslüman kardeşimiz için de istemek, Müslümanlığın gereğidir. Biz Müslümanlar, sultanımızın emrini bütün dünyaya yaymak, medreseler açmak, camiler yapmak, kuyular açmak, sevgi kardeşliğimizi tüm dünyaya ilan etmemiz lazım. Dolayısıyla buralara kurbanlarını gönderen kardeşlerimiz çok kazandılar inşeallâh. İDDEF’in bu çalışmalarından dolayı teşekkürlerimiz arz ederiz. Burada gerçekten insanlar senede bir et görüyorlar. Buzdolabı yok, cana yakınlar, hizmetkârlar, cana yakın Müslümanlar. FATİH ÖZTÜRK / BURSA İDDEF GÖNÜLLÜSÜ


18

Kurban Seferi

ETİYOPYA Afrka’ya ikinci gidişimde pek çok olaya şahit oldum. Bilâli Habeşî’nin (R.A.) ve Müslümanlara kapısını açan Necâşî’nin memleketi olan Habeşistan’a gidip oralarda bizlere teslim edilen kurban emanetlerini mümkün mertebe kendimiz ve gözetimimizde kesmek ve kestirip dağıtmak üzere yardımlarda bulunduk. Habeşistan’da ecdâdımızın bırakmış olduğu eserleri dimdik ayakta görmek bizi çok memnun etti. Oraya gittiğimizde görmüş olduğumuz kaleleri, mahalleleri, camileri ziyaret etme imkânımız oldu. Müslümanların gözlerindeki ışığı, mâneviyâtı, Müslümanlara olan sevgiyi, Osmanlı torunlarına olan ilgiyi görmüş olduk. Şunu da ifade etmek isterim ki; bizim de Osmanlı torunları olarak üzerimize büyük vazifeler düşmektedir. Gittiğimiz yerlerde erkek olsun, kadın olsun, devlet erkânı olsun, Osmanlı torunlarına çok büyük ilgi duyulduğuna şahit olduk. Bu ilgiye karşılık, İDDEF’in erkek medresesinin karşısında bir kız medresesi açması ve bu medresenin kız talebelerinin hanım hocalardan ders aldığı ilk medrese olma özelliği bizi ziyadesiyle memnun etti. Efendi Hazretlerimizin (K.S.) her mahallede hem kız hem de erkek medreseleri açma hedefi doğrultusunda hizmet eden tüm İDDEF görevli ve gönüllülerinden, özellikle bu aşkı bizlere nakış nakış işleyen Mahmud Efendi (K.S.) Hazretlerinden Allâh (C.C.) razı olsun. MAHMUT TAŞTAN / İSTANBUL FETHİYE CAMİİ İMAM HATÎBİ


Kurban Seferi

19

ETİYOPYA Kurban ibadettir, paylaşmaktır, paylaşarak yaşamaktır ibâdeti. Ulu bir çağrıdır. İyiliğe uzanan bir hareket, ötelerden bir davet… Sadece yanı başımızdaki değil, adını bile duymadığımız diyarlardaki bir rahmet; alanı da vereni de ulaştıranı da kuşatan bir berekettir. Kurban, kutlu bir payın asıl sahibine teslimi için önemli bir vesiledir. Kurbanda iyilik yolcuları dünyanın dört bir yanına dağılır; hayır uzanabildiği yere kadar uzansın, dualar en uzaklara ulaşsın diye. Kurbanlar kesilip hak sahiplerine pay edilirken, göklerde de bir taksimat başlar. Fakat kurban İDDEF için sadece hedefe ulaştıran bir vesiledir. O hedef ki dünyanın her mahallesine bir kız ve bir erkek medrese açmaktır… Kucaklaşmaktır… Asıl olan yakınlaşmaktır; kardeş olmaktır yeniden. Yetime, yoksula, mazlum ve mağdura, afetzedeye, kimsesize, unutulmuşa yoldaş olmaktır. Öyle bir vesile ki; Türkiye’den veya Osmanlı topraklarından, Osmanlı torunları ile Necâşi ve Bilâl torunlarının kucaklaşmasıdır. Habeşistan’da genellikle kurban çalışması ile gelen kurumlar, haklı olarak ulaşımı müsait yerleri seçmektedirler. Çünkü Afrika gibi bir kıtanın her yerinde kırsal kesimlere gidilmesi için ulaşımın zor olması, konaklamak için uygun otellerin bulunmaması gibi nedenlerden dolayı o bölgeler tercih edilmemektedir. Ancak İDDEF her sene olduğu gibi bu sene de kurban çalışmasını diğer kuruluşlardan farklı olarak, daha önce kimsenin gitmediği ve daha çok ihtiyacın olduğu uzak yerlerde, ulaşılması zor yerlerde yapmıştır. Habeşistan’da İDDEF 2012 Kurban Çalışmaları Nasıl Gerekleştirildi? • Kurbanlıklar, kesim yapılacak bölgelerde doğrudan İDDEF görevlileri tarafından ve kurban olma özelliklerine uygun olarak satın alındı. • Kurbanlıkların vekâletleri İDDEF’in görevli hoca efendileri tarafından bizzat yerinde teslim edilerek, kesimler İDDEF hocaları nezaretinde ve İslâmi usullere uygun kesildi. Bu sene Habeşistan’da kesimi yapılan kurbanların et taksimatı aşağıdaki şekilde yapılmıştır: • Yetim aileler arasında durumu kötü olanlar • Engelli aileler • Çok fakir aileler • Yardıma muhtaç yaşlılar ve kimsesizler • Medreselerimizin bulunduğu bölgeler • Daha önce kurban çalışmasının hiç yapılmadığı bölgeler Tüm çalışmalarda dağıtım elden, bire bir, yüz yüze yapılmıştır. NASREDDİN ABDURRAHİM / ETİYOPYA İDDEF GÖNÜLLÜSÜ


20

Kurban Seferi

SOMALİ Somali’nin kırsal ağırlıklı 10 bölgesinde medrese hocaları ve talebeler başta olmak üzere, hiç kurban kesilmeyen yerlerde emanetleri ehillerine teslim ettik. Yaklaşık 2.200 aileyle, toplamda 10.000’in üzerinde kişiyle hemhâl olduk. Evet, ben de Somalili idim ama kendimi Türkiyeli bir Müslüman gibi hissettim. Sizlere, Türkiyeli Müslümanlara, bu hayırlara vesile olanlara o kadar çok dua ediyorum ki… Kurban organizasyonunu tertip eden ve böyle bir buluşmaya vesile olan İDDEF’e ve çalışanlarına minnettarız. ZUBEYR MOHAMED KOBUR İDDEF SOMALİ GÖREVLİSİ


Kurban Seferi

21

GANA Ülkemizde bu sene medrese hizmetlerine başlayacak olan İDDEF, eğitim hizmetlerine başlamadan gönül hizmetlerinden başladı. Yüzlerce ailenin sevincine sevinç kattı. Kurbanın et ve kandan ibaret olmadığını ayeti kerime ve hadisi şerifler ışığında biliyorduk. Ama uygulamasını İDDEF’ten öğrendik. Çünkü bizi bizden daha iyi anlıyordu. En büyük ihtiyacımızın islamiyeti en güzel bir şekilde yaşayıp yaşatmak, anlayıp anlatmak, öğrenip öğretmek olduğunu bize örnek olarak öğretiyorlardı. Asıl bayramımız Gana’da medreselerimiz açıldığında başlayacak. Şükranlarımı sunuyorum. ABDULKERİM ZEKERİYA İDDEF GANA GÖREVLİSİ


22

Kurban Seferi


Kurban Seferi

23

MALİ Mali’den ve Malili Müslümanlardan Allah’ın selâmı, rahmeti ve bereketi Türkiye’deki Müslümanların üzerine olsun. Türkiye’deki kardeşlerimizin kurban emanetleri, İDDEF İsmailağa Medreseleri, medreselerin hocaları, talebelerin ihtiyaç sahibi aileleri ve İDDEF’in Mali’deki 11 mescidde görevli 26 hocası başta olmak üzere, bölge halkından ihtiyaç sahibi kimselere dağıtıldı. Kurbanın bir ibâdet olduğu unutulmadan, kurbanlıkların islâma uygun şekilde alınarak, vekâletlerin usûlüne uygun şekilde teslim edilip okunarak, hisselerin özenle dağıtılarak gerçekleştirildiği bu organizasyonu gerçekleştirenlere ne mutlu. Ne mutlu bu hayrı yapanlara, ne mutlu buralara ulaştıranlara, ne mutlu kurban ibâdetini eti ve deriyi düşünmeden îfâ edebilenlere. Selâm ve dua ile. MUHAMMED KABORE İDDEF MALİ SORUMLUSU ÖZBEKİSTAN Silsile-i Meşayıhımızın Pirlerinden Nakşibend Hazretlerinin (K.S.) beldesi Buhâra-i Şerîfde, Abdulhâlık Gucduvâni Hazretlerinin (K.S.) beldesi Gucduvan’da ve Taşkent’te silsilemizi hatırlayarak yapmış olduğumuz kurban kesim-dağıtım çalışmaları vesilesiyle, diğer ülkelerin aksine, kendimizin ziyâde istifade ettiği bir organizasyon oldu. Zîra buralar, yaptığımız tüm hizmetlerin mânevi kaynağı idi. Sözün en az kullanıldığı ama duyguların zirvede olduğu kutlu beldelerden, bu hayra vesile olan, başta Efendi Hazretlerimiz (K.S.) ve onun yolunu dünyaya onun emriyle yaymaya çalışan İDDEF’e çok teşekkür ediyoruz. KAMİL ÖZKUL ÖZBEK İDDEF ÖZBEKİSTAN SORUMLUSU HİNDİSTAN Hindistan’da İmâm-ı Rabbâni Hazretlerimizin (K.S.) beldesi olan Serhend ve Serhend’e 150 km. mesafede bulunan Bihar olmak üzere 2 bölgede kurban organizasyonumuzu, ibâdat ve hizmetlerimizi gerçekleştirdik. Bir tarafta meşâyıhımızın ehli ve komşuları, diğer tarafta yüzlerce medrese talebesi ve aileleri başta olmak üzere Daru’l Kurra medresemiz ve ihtiyaç sahiplerine, Türkiye’deki Müslümanların kurban hediyeleri ulaştırılmıştır. Sebep olan İDDEF’e ve bizleri vesile kılan Efendi Hazretlerimize (K.S.) sonsuz şükran borçluyuz. MÜFTİ HABİBULLAH İDDEF GÖNÜLLÜSÜ TACİKİSTAN Tacikistan’da kurban bayramı bu sene bir başka coşkulu geçti. Kurumumuzun (İDDEF) göndermiş olduğu kurbanlar sofralara aş, gönüllere aşk oldu. Bu aşk ehl-i sünnet doğrultusunda, ümmet birliği düşüncesi idi. Bu paylaşımdan yaklaşık olarak 3.500 kişi istifade etti. Bayramı bu denli özel kılan hizmetlerinden dolayı İDDEF’e teşekkür ederiz. ŞEHABETTİN KALENDERZÂDE İDDEF TACİKİSTAN SORUMLU / TACİKİSTAN


24

Kurban Seferi

GÜRCİSTAN Bu ülkede Batum, Tiflis ve çeçen ailelerin bulunduğu Ahmeda’da kamplarda yapmış olduğumuz kurban organizasyonu, medreselerimiz, hocalarımız, talebelerimiz öncelikli olmak üzere ihtiyaç sahiplerine ve kamplardaki Çeçen kardeşlerimizin ailelerine emanetler ulaştırıldı. Burada İDDEF’e ait olan medrese yeri, kurban organizasyonuna vesile idi. İnşeallah bir an evvel medresemiz de açılır. Böylelikle hizmet tam anlamıyla amacına ulaşmış olur. ADEM CULHA / GEBZE İDDEF GÖNÜLLÜSÜ BANGLADEŞ / ARAKAN Ümmet bilincinde olmak, hatırlamak, hatırlanmak… Tüm bu duyguların yaşandığı ülke Bangladeş ve özellikle Arakan mülteci kamplarıdır. İDDEF’in kurban emanetleri de bu duygulara tercüman oldu, ümmet olduğumuzu tekrar hatırladık. Hatırlanmanın hazzını Bangladeşli ve Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz ile yaşadık. Ne olur Arakan’ı unutmayın. Selâm ve dua ile. MÜŞTAK AHMED İDDEF BANGLADEŞ SORUMLUSU PAKİSTAN Pakistan’da Skardu, Gilgit ve Karaçi’de 8.500 aileye, toplamda yaklaşık 45.000 kişiye ulaşan çalışmalarımız tamamlandı. İDDEF olarak özellikler Skardu ve Gilgit gibi Şiaların yoğun olduğu bölgelerde gerçekleştirilen kurban organizasyonları çok büyük değer arz etti. Daha evvel İDDEF’in davetlisi olarak ülkemizde kalan, aynı zamanda ihvanımız olan Ehl-i Sünnet İslâm Medreseleri Başkanı Haknavaz Efendi ve Gilgit Ehl-i Sünnet Başkanı Gazi Nisar Efendinin ehl-i şia ile olan mücadelelerinde kurbandan da öteye ehl-i sünnetin en büyük desteği oldu. İDDEF olarak dünyanın neresinde olursa olsun, mücadelemiz aynı; ehl-i sünnetin yeryüzüne yayılması. ÖMER AKYÜREK İDDEF PAKİSTAN SORUMLUSU


Kurban Seferi

25


26

Kurban Seferi


Kurban Seferi

27


28

Kurban Seferi


2012 Kurban organizasyonumuzda Federasyon üyemiz olsun olmasın, aynı amaç doğrultusunda bu nûrun yeryüzüne parlaması için gece-gündüz demeden çalışan tüm derneklerimize, saygıdeğer başkanlarına, değerli yönetim kurulu üyelerine ve hizmet gönüllülerine, ayrıca ferdî olarak çaba sarfeden duyarlı müslüman kardeşlerimize gayretleri için şükranlarımızı sunarız. GENEL BAŞKAN Mahmud Şevket USTAOSMANOĞLU


Birlikten kuvvet doğar. “İki kişi bir kişiden hayırlıdır. Üç kişi iki kişiden hayırlıdır. Dört kişi üç kişiden hayırlıdır. Cemaat olmanız gerekir. / Hadis-i Şerif

ÜYE DERNEKLERİMİZ

Marmara Bölge Başkanlığı: Çınaraltı Derneği / Bandırma Sakarya Bölge Başkanlığı: Sakarya İddef / Sakarya

İç Anadolu Bölge Başkanlığı: Çağrı Derneği / Kayseri

Akdeniz Bölge Başkanlığı: Çağder / Bucak

D. Anadolu Bölge Başkanlığı: Ergülder / Erzincan

Konya Bölge Başkanlığı: Ziyader / Konya

İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanlığı: Huzur Derneği / Pendik Ağrı - Merkez Ensar Derneği

Erzurum - Merkez Vuslat Derneği

İzmit - Kartepe Uluçınar Derneği

Antalya - Merkez Furkan Derneği

İstanbul - Bağcılar Abidder

Kırıkkale - Merkez Seher Derneği

Aydın - Nazilli Vefa Derneği

İstanbul - Esenler Hizmet Derneği

Kocaeli - Gebze Gülbahçesi Derneği

Aydın - Söke Muhabbet Derneği

İstanbul - Fatih Bera Derneği

Kocaeli - Gebze Havva Sultan Derneği

Balıkesir - Gönen Gihder

İstanbul - Güngören Ensar Derneği

Kocaeli - Gebze Vesile Derneği

Balıkesir - Merkez Uluçınar Derneği

İstanbul - Kartal Sena Derneği

Malatya - Merkez Sıla Derneği

Bursa - Emek Çınaraltı Derneği

İstanbul - Maltepe Z.Evler Derneği

Manisa - Merkez Lale Derneği

Bursa - Gemlik Gemder

İstanbul - Pendik Fetih Derneği

Nevşehir - Merkez F.Sultan Mehmet Derneği

Bursa - Merkez Uluçınar Derneği

İstanbul - Sultangazi Uluçınar Derneği

Trabzon - Akçaabat Fatih Derneği

İNSANA DEĞER VEREN DERNEKLER FEDERASYONU Balat Mahallesi Manyasızade Caddesi No:1/A, 34087 Fatih/İstanbul-Türkiye Telefon ve Faks: +90 0212 621 00 65 (pbx) Mobil: +90 544 621 00 65 Web: www.iddef.org E-posta: iletisim@iddef.org

Kurban Seferi 2012  

2012 Kurban organizasyonunda yapmış olduğumuz hizmetleri anlatan bültendir.

Advertisement