{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 45

ergonomie

Tvrdé zkoušky každý den Na čem při koupi skutečně záleží Na první pohled vypadá koupě elektrokola celkem jednoduše. Člověk zajde do obchodu, rozhlédne se, vyzkouší si kolo, které se mu líbí, trochu se vyptá prodavače, podívá se na cenu a nejpozději tady se zastaví… ale možná i mnohem dříve. Protože elektrokolo je víc než jen jízdní kolo s elektromotorem.   Nora Manthey 

Na rozdíl od běžných kol jsou elektrokola komplexními výrobky, jejichž výkon není dán pouze jednotlivými daty nebo komponenty, ale souhrou člověka a stroje. Motor elektrokola poskytuje podporu pouze tehdy, pokud člověk šlape. Jedná se tedy o hybridní vozidlo využívající k pohonu svaly i motor, jehož výkon je závislý na dalších faktorech. Uživatel se nejenom může, ale přímo musí alespoň trochu zajímat o přesné softwarové nastavení, sladění komponent a jejich výběr. To, co je důležité pro každodenní použití, je pocit z jízdy a praktičnost.

rychlý test v prodejně kol

potřebách, vycházejících z konkrétního způsobu života. Pokud se nachází předpokládané místo parkování na úrovni terénu, nemusí být kolo lehké, aby šlo snadno přenášet, pokud však někdo žije ve třetím patře, je pro něj hmotnost rozhodující.

pomůcka při rozhodování zkušební jízda(y) Základní manipulaci si člověk ale ozkouší až tehdy, když bude elektrokolo vyvádět z prodejny – na zkušební jízdu. Během této zkušební jízdy je možné při nastavování výšky sedla, řidítek a motoru zjistit, jak snadná je jeho obsluha. Krátká vyjížďka po rovné silnici postačí pouze pro získání prvního dojmu o pocitu z jízdy. Zda je tento pocit dlouhodobý, je možné si ověřit až při zdolávání kopců a údolí. Kopec, ale i obyčejná rampa, mohou poskytnout představu o motorické podpoře při maximálním zatížení. Několik schodů je možné využít pro rozšířenou zkoušku "přenosnosti". Dobrým indikátorem pro to, zda se kolo lehce pohybuje, je jízda bez motoru – ostatně k výpadku motoru může dojít kdykoli. Vypnutí za jízdy rovněž ukáže, zda je displej dostupný a zda se snadno ovládá.

Samozřejmě není prakticky možné si elektrokolo v prodejně na delší dobu vypůjčit, a už vůbec ne několik elektrokol najednou. Přesto existuje několik jednoduchých testů, které snadno a rychle simulují obtížné situace z každodenního provozu. Není přitom nutné elektrokolo v obchodě rozebrat, ale je nutné požadovat informace o technice a volnost při rozhodování. Tímto způsobem je možné například vyzkoušet, zda lze akumulátor snadno vyjmout (pokud je to možné), vyzkoušet různé mechanismy na různých elektrokolech, a zjistit tak víc i o vlastních preferencích. Protože nový výrobek, jako je elektrokolo, je nutné nejdříve poznat, než se člověk pro Doporučuje se vyzkoušet více kol a různé systémy. Vyněkterý rozhodne. tvořte si vlastní uživatelský test s využitím dotazníku z Zdvižením je možné zkontrolovat, zda bude možné testu ExtraEnergy Pedelec & E-Bike. Pokud budete mít kolo snadno přenášet. Přitom je ale nutné pamatovat na štěstí a naleznete u svého prodejce širokou paletu elekto, že většina elektrokol je s ohledem na přítomnost mo- trokol, můžete poznamenat své dojmy a doma je vyhodtoru a baterie těžší než běžná kola. Tím by se člověk ne- notit, a teprve poté se rozhodnout. měl nechat odradit; vyplatí se popřemýšlet o skutečných

To, co je důležité pro každodenní použití, je pocit z jízdy a praktičnost.

Člověk by měl požádat o pár vstupních informací nebo trochu prostoru k přemýšlení.

Doporučuje se vyzkoušet více kol a různé systémy. Udělejte si vlastní spotřebitelský test

GoPedelec  45

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement