{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 31

best practice

Uzamykatelný napájecí kabel Nabíjení a zabezpečení zároveň Uzamykatelný napájecí kabel kombinuje nabíjení lehkých elektrických vozidel (LEV) s jejich zamykáním a ochranou proti krádeži, plní tedy funkci zámku kola. Jak zajistit ochranu LEV proti krádežím, jejich rychlonabíjení nebo nabíjení ve venkovním prostředí nebo pod střechou – těmito problémy se zabývá technický výbor konsorcia EnergyBus již dlouho. Výsledkem bylo vyvinutí uzamykatelného napájecího kabelu. Tak zvaný Charge-Lock EnergyBus System proměňuje napájecí kabel zároveň v zámek jízdního kola. Nejdůležitějšími tématy pro budoucnost oblasti LEV (elektrokola, E-Bike, E-Scooter atd.) jsou standardy odvětví a funkční infrastruktura pro nabíjení. Pouze s nimi dokáží LEV dlouhodobě přesvědčit lidi o svých přednostech a elektrifikovaná kola si budou moci vybudovat svou pozici v celosvětovém měřítku.

standardizovaná bezpečnost Důležitou roli přitom hraje faktor bezpečnosti. Téměř všechny prodávané nabíječky pro elektrokola jsou schváleny pouze pro suché prostory. Nejsou tedy vhodné pro nabíjení venku nebo jen pod přístřeškem. V zásadě jsou tedy všechny zásuvky ve venkovním prostředí nepoužitelné pro nabíjení elektrokol, protože: ➢ je není možné legálně používat (ledaže by někdo měl nabíječku konstruovanou i pro použití venku) ➢ jsou nepraktické (neexistuje ochrana proti krádeži) ➢ je to časově náročné (proces nabíjení) S cílem zavést v celém odvětví funkční systém přichází v rámci pilotního projektu konsorcia EnergyBus pro infrastrukturu nabíjení uzamykatelný napájecí kabel.  www.lade-infrastruktur.org 

DO IT YOURSELF ✔

Navštivte pilotní region Tegernsee, Schliersee a Achensee. Nabízí cyklistům řadu míst, kde je možné si elektrokolo půjčit nebo nabít, a to s využitím standardu EnergyBus. Od roku 2013 zde začne být zaváděn uzamykatelný napájecí kabel EnergyBus.

✔ Již dnes dbejte na kompatibilitu. Při nákupu stojanů pro kola je nechte rovnou vybavit elektrickou přípojkou. Možné dodavatele naleznete na adrese: www.lade-infrastruktur.org ✔ Pozvěte do svého města workshop MDM (Municipal Decisi on Maker). Workshopy poskytují komunálním politikům informace o výstavbě infrastruktury pro LEV v jejich regio nu (viz stranu 56). ✔ V krátkodobém horizontu neinvestovat do infrastruktury pro nabíjení, ale obecně do přátelštějšího prostředí pro jízdní kola.

GoPedelec  31

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement