{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 27

technologie

Zásobníky energie: praktické zkušenosti Ve svém životě neustále používáme baterie, bereme je s sebou na procházky v kapse, pokládáme je na noční stolek a dokonce i do dětských postýlek. Baterie jsou v dětských hračkách, mobilních telefonech, budících, noteboocích, klíčích s dálkovým ovládáním, pohlednicích, jízdních kolech, sekačkách na trávu, automobilech a mnoha dalších výrobcích; téměř všude se dostaly do předmětů naší každodenní potřeby.   Hannes Neupert 

do roku 2015 zde bude ročně prodáno v oblasti LEV přes 10 milionů lithiových baterií, což odpovídá zhruba třetině celkového trhu v Číně v roce 2011. Lithiové baterie s kapacitou nad 100 Wh byly s ohledem na množství nehod klasifikovány OSN jako nebezpečné zboží třídy 9. V roce 2011 došlo ke zřícení dvou nákladních letadel, pravděpodobnou příčinou bylo vznícení lithiových baterií v nákladovém prostoru. V Číně došlo rovněž v roce 2011 k první havárii lithiové baterie v elektrokole se smrtelnými následky, obyvatelé domu se snažili uniknout požáru a zemřeli při skoku z okna domu. Tisk v Evropě informoval v uplynulých letech o více jak 30 požárech způsobených lithiovými bateriemi elektrokol, s vyšší četností v uplynulých 3 letech, korespondujících s růstem trhu v Evropě. Skutečný počet V současnosti je trh se zhruba 2 miliony baterií prodaných v ob- případů může být ještě vyšší, protože baterie elektrokol jako příčina lasti lehkých elektrických vozidel (podle odhadu organizace Extra- požáru nejsou ještě tak známé. Energy za rok 2011) výrazně větší. Současný vývoj v Číně ukazuje, že Spoléháme na to, že baterie budou vydávat uloženou elektrickou energii pouze tak, jak chceme my – ve formě hudby z MP3 přehrávače, ve formě hovoru pomocí našeho mobilního telefonu a již nějakou dobu i ve formě větru v zádech při jízdě ne elektrokole. Bohužel se stále častěji stává, že baterie vydají v nich uloženou elektrickou energii a chemickou energii, která je ještě větší než ta elektrická, neřízeně ve formě požáru nebo výbuchu, a to často bez jakéhokoli varování. Toto nebezpečí je v odborných kruzích známé již od roku 2003, kdy došlo k prvním velkým požárům způsobenými bateriemi elektrokol. Ale tehdy byl světový trh s vysokokapacitními bateriemi na bázi lithia ještě velice přehledný.

Malý přehled tisku s příklady požárů. Bohužel je seznam požárů velice dlouhý. Naštěstí zatím mělo jen velice málo nehod za následek smrt. Organizace ExtraEnergy vytvořila pro zdůraznění nebezpečí fiktivní novinový článek s nadpisem »Elektrokolo explodovalo, 13 nájemníků uhořelo ve spánku«. Tento případ je smyšlený a snad k němu nikdy nedojde. 30. září 2010 k takovému případu téměř došlo, hasiči v Aurichu a Walle však byli naštěstí dostatečně rychlí a dokázali obyvatele domu pro seniory zachránit. Tento zásah je dokumentován na obrázcích 1, 2 a 3.

lní hasiči Aurich, DE Obrázek: Dobrovo

Obrázek: Hasiči Zug, CH

iči Aurich, DE brovolní has Obrázek: Do

Obrázek: Hasiči Zug, CH

íka Požár u zákazn

v Paříži

GoPedelec  27

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement