{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 23

hnací jednotky

Pohon Řada lidí vychází z toho, že elektromotory jsou již tak vyvinuté, že u nich není další evoluce a optimalizace možná. Ale speciálně u pohonů elektrokol kategorie Pedelec, u kterých se jedná o souhru síly svalů a elektromotoru, existuje ještě velký prostor pro optimalizaci.   Hannes Neupert 

Začalo to pohonem třecími válečky, u kterých hřídel motoru, opatřená drsným povrchem, působila přímo na pneumatiku . Dnes na celém světě dominuje motor v náboji bez převodovky, který se milionkrát osvědčil zejména v Číně u vozidel s menším průměrem kol a většinou rovnoměrnou rychlostí jízdy.

Elektromagnet a permanentní magnet, osvědčený princip nachází uplatnění ve většině motorů pro LEV.

Pohon třecími válečky u solárního kola ruského průkopníka solárních kol Alexandra Popolova 1989.

Bezpřevodový motor do náboje firmy BionX, který – stejně jako ostatní bezpřevodové motory do nábojů – umožňuje snadnou rekuperaci – zpětné získávání elektrické energie při brždění.

Nejprodávanější pohon pro elektrokola kategorie Pedelec 25 v roce 2011 v Evropě – motor s převodovkou do náboje firmy 8Fun z Číny.

Motor ve středu šlapek firmy Bosch následuje úspěšné vzory z Japonska od firem Panasonic a Yamaha.

Vzor pro elektrokolo – princip integrace spalovacího a elektrického motoru tak, jak je vyřešen u vozu Toyota Prius. U elektrokol kategorie Pedelec to funguje stejně – zde se jedná o souhru svalů a elektromotoru, například u futuristických prototypů firmy Nexxtdrive.

V Evropě jsou u motorů pro náboje předních kol používány nejčastěji motory s převodovkou. Tyto motory mohou být konstruovány jako výrazně lehčí a kompaktnější než motory bez převodovky, které jsou v Evropě používány většinou pro pohon zadního kola. V Japonsku a Švýcarsku jsou běžné motory ve středech šlapek – v Nizozemí jsou to opět motory v nábojích kol. Dominantnost jednotlivých druhů pohonu je dána spíše historicky – vychází z koncepce výrobců, kteří zde měli určující vliv. V současnosti se tato dominantnost s ohledem na stále univerzálnější modely, které přicházejí na trh, stírá . Elektrické pohony jsou však stále ještě většinou vyvíjeny bez ohledu na pohon lidských svalů. Budoucnost ale určitě patří integraci, která nabízí maximální efektivitu. Někteří výrobci již učinili v tomto směru první kroky . Například anglická firma Nexxtdrive zkombinovala v jednom náboji dva elektromotory a planetovou převodovku, které společně reagují na lidský pohon. Podobně to vyřešila Toyota u pohonu automobilu Prius , u kterého dva elektrické stroje spolupracují přes planetovou převodovku se spalovacím motorem. V tomto případě odpadá nutnost použití spojky a běžné převodovky. Vzniká efekt plynulého převodu s velmi vysokou účinností, který umožňuje provozovat spalovací mo-

tor trvale při optimálním zatížení a otáčkách . V případě elektrokola odpovídá spalovacímu motoru motor tvořený lidskými svaly. Ještě radikálnější je formulace Haralda Kutzkeho a Andrease Fuchse, jejichž plně digitál-

ní pohon sdružuje hned tři elektrické stroje: generátor, který přeměňuje sílu vynaloženou svaly na elektřinu, a dva motory v náboji, které přenášejí energii z baterie a svalů jezdce na silnici .

GoPedelec  23

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement