{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 21

rejstřík

 Li-Ion akumulátor  lithium-iontový akumulátor. Lithium je v současnosti používáno téměř ve všech běžných systémech, protože tato technologie má oproti jiným výhody, jako je například možnost uložení více energie na jednotku objemu a hmotnosti.

na rychlost 6 km/h (maximální rychlost podle zákona), aniž by přitom bylo nutné šlapat. Praktické na rampách nebo při vyjíždění na kopec. V Německu je pro řízení vozidel s pomůckou pro rozjezd předepsán řidičský průkaz respektive řidičské oprávnění Mofa.

 Malý motocykl  motorizované jednostopé vozidlo s maximální rychlostí konstrukčně omezenou na 45 km/h (od reformy řidičských oprávnění v letech 1998 / 99). Může přepravovat dvě osoby, pokud je pro to vybaveno.  Motor v předním náboji  motor v náboji předního kola. Největší výhodou je snadná dodatečná montáž a možnost kombinování se všemi převody a torpédovou brzdou (brzdění sešlápnutím šlapek dozadu).

 Rekuperace  zpětné získávání energie při brzdění, využití pro nabíjení ➢ akumulátoru. Některé pohony jsou schopné přepnout hnací motor při brzdění do režimu generátoru. Tím je možné aktuálně zvýšit dojezd o cca 10 %.  Řízení motoru  řídicí elektronika pro regulaci síly motoru.

 Nabíjecí cyklus  vybití a následné nabití ➢  akumulátoru (100 %), může zahrnovat více dílčích nabití (např. 4 × 25 %) – rozhodující je dobitá energie. Údaj například 500 nabíjecích cyklů znamená, že je možné akumulátor nabít minimálně 500krát na 100 % a přitom bude mít stále alespoň zbytkovou kapacitu udávanou výrobcem (většinou 85 % kapacity v novém stavu). Nábojový motor  motor, který je namontovaný v náboji předního nebo zadního kola.  Paměťový efekt  jev vyskytující se zejména u akumulátorů založených na niklu, ke kterému dochází, pokud je ➢ akumulátor nabit ještě před úplným vybitím. Akumulátor si »zapamatuje« úroveň, při které byl nabit a v budoucnu »očekává« nabití při dosažení stejné úrovně, tzn. vydává energii pouze do dosažení této úrovně. U akumulátorů založených na lithiu (➢ Li-Ion akumulátor) se tento efekt nevyskytuje.  Pedelec 25  (z Pedal Electric Cycle) nejrozšířenější druh ➢ elektrokola. Motor poskytuje podporu pouze při šlapání. Pokud je motorická podpora omezena na rychlost do 25 km/h a➢ jmenovitý výkon motoru není vyšší než 250 W, je v EU toto vozidlo rovnocenné běžnému jízdnímu kolu. Je tedy možné jezdit na něm bez helmy, po cyklistických stezkách a bez značky povinného ručení. Bylo patentováno roku 1982 Egonem Gelhardem a poprvé jej začala prodávat v roce 1992 společnost Yamaha v Japonsku.  Pedelec 45  rychlejší➢  elektrokolo, motor poskytuje podporu při šlapání i při rychlosti přes 25 km/h, maximálně však do rychlosti 45 km/h. Podléhá registraci jako malý motocykl, a tedy i povinnému ručení. Některá elektrokola kategorie Pedelec 45 jsou vybavena zařízením, například "plynovou" rukojetí, umožňujícím do rychlosti 20 km/h jízdu čistě na elektrický pohon.

 Snímač síly  většina elektrokol v cenovém rozmezí od 1 500 € je vybavena snímačem síly, který velice přesně měří sílu vynakládanou svaly při šlapání, na jejím základě pak řízení umožňuje přidat sílu dodávanou motorem.  Snímač pohybu  používají elektrokola s jednodušší konstrukcí. Měří pohyb šlapek (pedálů) v ložisku a při jeho zjištění odblokuje elektrický pohon.  Standard EnergyBus  veřejný standard vytvořený roku 2002 organizací EnergyBus e. V. pro elektrické komponenty ➢ LEV. Je tvořen rodinou konektorů a komunikačním protokolem vycházejícím ze strojového jazyka CANopen . Silový přenos je propojen s datovou komunikací. V březnu 2011 byl uvolněn komunikační protokol mezi baterií a nabíječkou a v březnu 2012 normalizovaná nabíjecí zástrčka. www.energybus.org  Středový motor  motor integrovaný do rámu respektive středu šlapky (motor v ložisku šlapky), působící přes řetěz. Většinou vyžaduje speciální konstrukci rámu.  Třída vozidel EU L1e  jednostopé motorové vozidlo (malý motocykl) s maximální rychlostí konstrukčně omezenou na 45 km/h a zdvihovým objemem do 50 cm³ nebo s maximálním výkonem do 4 kW u elektromotorů. Do této kategorie spadají elektrokola Pedelec 45 a všechny E-Bike.  Volt  (zkratka V) jednotka elektrického napětí. U elektrokol jsou obvyklá jmenovitá napětí 24, 26, 32, 36 a 48 V.  Výkonová (řídicí) elektronika  V současnosti jsou v nabíječkách a řídicích jednotkách motorů regulovány vysoké proudy podle potřeby.  Wh  (zkratka pro watthodinu) skutečný objem energie v baterii. Součin nabití (➢ Ah) a napětí (➢ Volt). Akumulátor s napětím 36 V a kapacitou 10 Ah dodává energii 360 Wh (36 V × 10 Ah).

 Zadní pohon  typicky motor v náboji zadního kola. Je možné jej kombinovat s přehazovačkou nebo integrovat do  Pomůcka pro rozjezd  je aktivována většinou stlačením převodovky v náboji. tlačítka, vzácněji otočnou rukojetí. Zrychlí elektrokolo až

GoPedelec  21

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement