{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 19

komponenty elektrokola

E-mobilita pro začátečníky Co je co? E-mobilita zní ze všech úst. V současnosti se veřejností šíří řada pojmů. Co se jimi konkrétně myslí, není však někdy zcela jasné. Malé zmatení pojmů…   Nora Manthey 

3 4

5 6

Elektrokolo kategorie Pedelec 25 (Pedal Electric Cycle) je jízdní kolo s elektromotorem 1, který se zapne pouze tehdy, pokud cyklista šlape. Snímač 2 měří, zda cyklista šlape, a předává odpovídající informace řídicí jednotce (Controller) 3 . Tento snímač je u elektrokol Pedelec předepsán zákonem a zajišťuje, aby motor pracoval skutečně jen tehdy, pokud cyklista šlape. Při dosažení rychlosti 25 km/h se motor automaticky odpojí, tatorychlost je maximální z hlediska právního zařazení do kategorie jízdních kol. Je tedy možné jezdit bez helmy, řidičského oprávnění a povinného ručení všude tam,kde je to dovolené pro jízdní kola.

1

2

Elektřinu dodává akumulátor 4, který je možné nabíjet pomocí nabíječky připojením k jakékoli zásuvce. Akumulátory jsou často namontovány na nosiči zavazadel nebo na rámu, někdy jsou do nich i integrovány. Dojezd na jedno nabití akumulátoru je závislý na řadě faktorů: hmotnost cyklisty, míra motorické podpory, jízdní chování cyklisty a kola, průběh trasy, počasí. Za optimálních podmínek může u některých výrobců dosahovat dojezd na jedno nabití okolo 100 km. U většiny prodávaných modelů je průměrný dojezd 50 km, úspornou jízdou je možné jej mírně zvýšit.

Elektrokola kategorie Pedelec jsou vybavená buď snímačem pohybu nebo krouticího momentu. 5. Snímače pohybu pouze kontrolují, zdase kliky pohybují a při zjištění šlapání zapnou motorickou podporu. Snímače krouticího momentu měří sílu vyvíjenou cyklistou při šlapání. Konstrukce snímače krouticího momentu v sobě kombinuje magnety a Hallovy snímače, 6 schopné změřit i minimální průhyb konstrukčního dílu (zde uložení zadního kola). Tento průhyb je vytvářen vedením síly svalů přes řetěz na náboj zadního kola. Pomocí této informace je pak řízena intenzita podpory poskytované motorem.

GoPedelec  19

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement