{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 14

trh

2008

vývoj trhu elektrokol kategorie pedelec a e-bike v Evropě

2009

300.000

2010

500.000

0

690.000 175.000

350.000

525.000

700.000

Německo Itálie Rakousko ostatní Francie Nizozemí Švýcarsko

1 Prakticky nic nevyvolává tak kontroverzní diskusi jako prodejní čísla elektrokol. Tato čísla pocházejí od Průmyslového svazu jednostopých vozidel (ZIV) Německo. ZIV uvedl pro rok 2011 hodnotu 900 000 kusů. Jiné zdroje, jako EBWR (Electric Bikes Worldwide Reports) od Franka Jamersona, udávají dosažení značky 1 milionu již v roce 2010 a pro rok 2011 již 1,26 milionů jednotek. Protože elektrokola kategorie Pedelec nemusí být registrována a jsou do Evropy rovněž často dovážena pod různými celními skupinami, není nikdo schopen říci, kolik jich přesně je. Jasné je pouze jedno: je jich již hodně a bude jich stále víc.

Růst s větrem v zádech Elektrokola zvyšují prodeje a obrat V roce 2010 překročil prodej elektrokol v Evropě jeden milion. To, co signalizovala již od roku 2008 stále rostoucí prodejní čísla, se stalo skutečností. Trh s elektrickými bicykly běží naplno a zapojuje se stále více zemí, které se touto cestou vydaly. Přitom rychle stoupají nejenom prodeje, ale i částky vynaložené na jedno vozidlo, a to díky rostoucímu povědomí zákazníků o kvalitě.   Nora Manthey  Prodeje elektrických kol v Evropě překročily hranici jednoho milionu.

S rostoucí akceptancí nahrazují elektrokola stále více klasická jízdní kola.

14 GoPedelec

Elektrokola dosahují ohromných prodejů, především na svých největších evropských trzích – v Německu, Nizozemsku a od roku 2009 i v Rakousku. Zpráva o trhu odborného časopisu Bike Europe za rok 2010 konstatuje, že prodeje elektrických jízdních kol v Evropě překročily hranici jednoho milionu. V roce 2015 se počítá již se 3 miliony. Přitom většinu prodávaných elektrických jednostopých vozidel představují elektrokola kategorie Pedelec. Pro další růst prodeje navíc hovoří i vstup nových, produkčně silných hráčů na trh elektrokol. Firmy z oboru dodavatelů automobilového průmyslu jako je Bosch (2010) a Brose-SEW (2011) zdůvodňují svůj krok životaschopností elektromobility v budoucnu. S výrob-

ky sem vstupují další koncerny jako Siemens, Marquardt, Samsung, Höganas, Migros, Volkswagen a v neposlední řadě i výrobci automobilů BMW, Daimler, Audi, Opel, Toyota a Honda.

prodejní hit elektrokolo

Od roku 2008 rapidně rostou prodeje elektrokol, často o 50 % nebo více ve srovnání s předchozím rokem. Nejintenzivnější nárůst prodejních čísel probíhá v Nizozemsku, které současně disponuje nejvyspělejším trhem. Zde je možné pozorovat, že s rostoucí akceptací nahrazují elektrokola běžná jízdní kola. Toto osamostatnění elektrokol se projevuje v celé Evropě. Zatímco prodej jízdních kol 2009/10 vlivem tuhé zimy a deštivého léta celkově klesl 2, zaznamenala elektrokola další nárůst.

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement