{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade.

Page 13

trh

Specializované Turbo  Pedelec 45. · Elektrické komponenty jsou integrované, ale nejsou skryté.

Diamant Saphir  Pedelec 25. · Elektrokolo velice blízké konvenčnímu kolu s přidanými elektrickými komponentami.

SMART  Pedelec 25. · Integrace elektrických komponent a jedinečný vzhled.

Haibike EQ Xduro  elektrokolo kategorie Pedelec 25. · Celoodpružené horské kolo, postavené kolem předem daných elektrických komponent firmy Bosch.

Copenhagen Wheel  elektrokolo Pedelec 25 určené pro dodatečné vybavení. V popředí není pohon, ale měření hodnot týkajících se kvality ovzduší a propojení s databázemi a ostatními uživateli.

Audi Wörthersee (studie).  Elektrokolo, které staví do popředí zábavnost jízdy a interakci s uživatelem prostřednictvím smartphonu.

Vedle toho stojí vlastní vývoj výrobců, který vychází z celkové koncepce. Hybridní vozidla jsou z hlediska designu a koncepce pojata jako vlastní druh, aniž by opustila své kořeny. Takováto vozidla jsou pak často kombinací různých druhů jednostopých vozidel, jako jsou BMX, motocykl a Citybike.

Závazný standard pro LEV by umožnil kombinovat různé systémy, zajistil by příležitosti pro individualizaci a otevřel by tak nový prostor pro design a funkce. Organizace EnergyBus pracuje již od roku 2002 na takovéto harmonizaci a sdružuje v roce 2012 přes 60 průmyslových aktérů. Patří k nim dodavatelé systémů jako Panasonic, Bosch, SEW-Brose, BionX nebo Electragil, výrobci jízdních kol jako Winora, KTM nebo Gepida i různí výrobci baterií a infrastrukturální subjekty jako DB Rent, Movelo nebo WSM. Normalizovaná nabíjecí zástrčka byla po zkušebním provozu v roce 2011 uvolněna k použití v březnu 2012. Související komunikační protokol je založen na osvědčeném strojovém jazyku CAN Open, který je používán od roku 1992.

Návrhy mladších designérů velice šikovně integrují elektrické komponenty, například do rámové trubky. Elektronika však stojí v popředí koncepce vozidel, která mají formovat nový druh mobility. Koncepční studie přitom zcela přesahují rámec vozidla a zabývají se celou společností. Často přestává být středem designerského zájmu samotné vozidlo, ale jednotlivé komponenty, jako je baterie nebo motor, a jejich elektronický obsah. Systém má sloužit jako rozhranormalizace jako omezení ní mezi člověkem a okolním prostředím a shromažďovat např. data V neposlední řadě je provedení vozidel určováno zákonodárci. Něpro uživatele a o něm, je možné jej zapojit do sítě a namontovat jako mecký zákon StVZO má například přesnou představu o tom, jaké sadu na jakékoli myslitelné kolo. díly jsou potřebné pro bezpečnost, design přitom nehraje žádnou roli. Pro elektrokola kategorie Pedelec 45 jsou například předepsána zpětná zrcátka, která výrazně mění »tvář« kola. Snahy Evropské unie standardizace pro svobodu designu Obecnému vývoji LEV a zejména veřejným strukturálním projektům stanovit pro určité druhy kol povinné typové zkoušky (homologaci), stojí v cestě překážka: chybějící standardizace. Elektrické kompo- znamenají další omezení, protože pak by každá modifikace vozidla, nenty lehkých elektrických vozidel, jako je motor, baterie, konekto- například použití nového sedla, vyžadovala nové schválení. rové spoje, řízení a displeje, neodpovídají žádnému standardu. Na- Umírněná úprava slibuje inovace a realita trhu ukazuje, že shoda s místo toho používá každá firma svůj vlastní systém s konektory a ko- předpisy není pro kupující při výběru vždy tím nejdůležitějším kritémunikačním protokolem, takže výrobce je při výběru jednotlivých riem . Rozhodující je vzhled, funkce a pocit z jízdy, protože moderní lidé se nechtějí pouze někam (rychle) dostat, ale chtějí přitom i pokomponent odkázán na jeden systém a jeho varianty. kud možno dobře vypadat. »Dobře« zůstává poplatné duchu doby.

GoPedelec  13

Profile for ibc cycling consultancy

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

CZ handbook Gopedelec  

handbook on pedelecs and electric bicycles, techique, market, trends.

Advertisement