Page 28

İnovasyon Kenti İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Akıllı Şehircilik” konseptinin Barselona modeli üzerinden ele alındığı toplantıda, İstanbul’un inovatif başarısını anlattı. Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediye olduklarını belirtti. Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde (Living Lab) düzenlenen toplantıda, teknolojiyi ve inovasyonu kent halkı ile turistlerin hizmetine akıllı ve verimli şekilde sunan “Akıllı Şehircilik Konsepti”nin Barselona modeli ele alındı. Toplantının açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zekanın hedef kazandığında güce dönüştüğünü belirterek, hazırı tüketmenin kolay, sıfırdan imkan kazanmanın esas olduğunu söyledi. Şehirlerin inovasyon merkezleri olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şehirler geliştikçe ortaya çıkan ihtiyaçlarına yöneticilerinden cevap beklediğini kaydetti.

28

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

Teknolojiyi En İyi Kullanan Belediyeyiz Teknolojinin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiğini, problemlerin çözülmesi için ortaya çıktığını, çözümün o problemin içinde gizli olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz. İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyeye geldiler. İstanbul’u bir tablete sığdırdık. Bunu başardık. İstanbul artık trafiğini internetten takip edebiliyor. İstanbul’da en fazla kullanılabilen sistemlerden biri Cep Trafik” diye konuştu. Dünya İstanbul’un Metro Çalışmalarına Gıpta Ediyor Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da kangrene dönüşen otopark sorununa el atarak İSPARK’ı marka haline getirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metrobüs, imkansızlık içinden çıkan bir imkan. Dünyada birkaç kentte akıllı metro sistemi bulunuyor. Bunlardan biri

de İstanbul. Kentimiz, metrolarının makinist olmadan dahi çalışabilen bir teknolojiye sahip.” 18 Bin Taksi Tek Merkezden Yönetilecek Taksilerde call center sisteminin yakın zamanda hizmete girerek taksilerin boş dolaşmak yerine daha doğru ve bilinçli hareket etmelerini sağlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, bu hizmetle İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceğini açıkladı. Konuşmasında karla mücadele çalışmalarında kullandıkları teknolojik sistemleri de değinen Başkan Topbaş, buzlanmaya karşı kürekle tuz atmak yerine inovatif çalışmalar sonucu buzlanmayı algılayıp kendi kendine harekete geçen sisteme geçtiklerini söyledi.

Profile for İstanbul İtfaiyesi

İstanbul İtfaiyesi - Haziran 2015  

İstanbul İtfaiyesi - Haziran 2015  

Advertisement