Page 1

Bu bülten ücretsizdir, alabilirsiniz - Mayıs 2015

s04-09 İtfaiye Eğitim Merkezi s10-13 İBB Kocasinan İtfaiye Grubu s14-17 İBB Üsküdar İtfaiye Grubu s20-21 İBB İtfaiye NEPAL’ de

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

1


2

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


Sevgili İstanbullular, Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların kavşak noktasında bulunan, asırlarca farklı inanç ve geleneklere mensup toplumlara ev sahipliği yapan İstanbul’umuz, atalarımızın yadigarı kurumlarıyla, halkıyla, gelenekleriyle, kendi başına bir medeniyettir. Böyle güzide bir şehre yakışır teşkilat olma gayreti içinde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı, 300 yıllık başarılı geçmişi ile yeniliklerin daima öncüsü olmuştur. Gelişmiş ekipman ve araç filosuyla İstanbul halkına 365 gün 24 saat hizmet vermeye devam eden İstanbul İtfaiyesi’ni dünyanın en modern ve en gelişmiş teşkilatı haline getirmek için pek çok çalışmaya imza attık. Türkiye’ deki İtfaiye teşkilatları arasında lokomotif görevi üstlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi hizmet içi eğitimleriyle birlikte 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerine yönelik yürütmüş olduğu eğitim faaliyetlerine kesintisiz devam ediyor. Kentin 113 itfaiye istasyonlarından olan Kocasinan ve Üsküdar İtfaiye İstasyonlarında da İstanbulluların can ve mal güvenliğini sağlamak için 7/24 esaslı olarak hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri İstanbul İtfaiyesi’nin hizmetlerinin yer aldığı bültenimizle baş başa bırakırken; hepinize sağlıklı, mutlu ve huzur dolu günler dilerim.

Dr. Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

3


İstanbul Büyükşehir Belediyesi “İtfaiye Eğitim Merkezi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi ilk olarak 1937 yılında, hala Fatih’te bulunan itfaiye binasında, “İtfaiye Okulu” adı altında eğitim vermeye başladı.

İtfaiye Eğitim Merkezi’ nin Bahçelievler’ deki tesislerinde; 6 adet dershane, 200 kişilik konferans salonu, yangın güvenlik simülasyon odası, baca denetim birimi, kurum arşivi, dökümantasyon birimi, depolar, kütüphane ve spor salonu bulunuyor. Tırmanma ve merdiven eğitim kulesi, yüksekte çalışma kulesi, muhtelif çaplarda eğitim kuyuları, kurtarma eğitimlerinin yapıldığı eğitim binası ve eğitim asansörü de eğitim merkezi sınırları içinde yer alıyor. Türkiye’de kurulan ilk itfaiye eğitim merkezi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nde, itfaiye personelinin eğitimlerinin planlaması, gerçekleştirilmesi ve istasyonlarda uygulanan ders programlarının entegrasyonu sağlanıyor. Bu merkezde; özel kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, “gönüllü itfaiye istasyonlarında” görev yapan gönüllülere, İstanbul’da yaşayan vatandaşlara ve ana okuldan başlayarak üniversiteler dahil olmak üzere tüm eğitim kurumlarıyla yurt içi ve yurt dışında görev yapan itfaiyecilere eğitimler veriliyor. Merkezlerde verilen eğitimlerin yanı sıra; 2014 yılından bu yana “Mobil Eğitim” araçlarıyla eğitimler halkın ayağına götürülüyor.

4

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

5


Teknik ve Akademik Destek Çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi, İstanbul Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bünyesinde, İstanbul İtfaiyesi’nin desteğiyle 2000 - 2001 öğretim yılında açılmış olan “İtfaiyecilik” programının akademik olarak daha da geliştirilmesi amacıyla öğretim elemanı, staj imkanı ve teknik imkan sağlıyor. İstanbul Üniversitesi İtfaiyecilik Meslek Yüksekokulu’nda “Araç ve Malzeme Bilgisi” ve “Kurtarma” eğitimleri İtfaiye Eğitim Merkezi tarafından veriliyor.

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” alanında 2011 2012 Öğretim yılında ise; iş organizasyonu yaparak yangına müdahale edecek, can ve mala zarar gelmesini önleyecek, arama kurtarma çalışması yapacak, mesleği ile ilgili temel hesapları bilecek, yangın önleme ile ilgili tedbirleri bilecek ve uygulayacak, doğal afet öncesi hazırlıkları yapacak/ yaptıracak, teknik iş gücünün eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve İstanbul Bayrampaşa Şehit Büyükelçi İsmail Erez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arasında işbirliğini sağlamak amacıyla protokol yapılıyor.

6

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

7


İtfaiye Eğitim Merkezi Büyükbakkalköy ve Resneli Eğitim Tesisleri İstanbul’un yerleşim alanı ve nüfus yoğunluğu dikkate alınarak Anadolu Yakası Büyükbakkalköy ve Başakşehir Resneli Eğitim Tesisleri faaliyete geçirildi. Büyükbakkalköy’de hizmet içi eğitimler, kamu özel kurum ve

R

kuruluşlarla halka yönelik yangın güvenlik eğitimleri ve gönüllü itfaiyecilik eğitimleri veriliyor.

8

esneli Eğitim Tesisi’ nde en son teknolojiyle donatılmış modern eğitim konteynırları bulunuyor. Burada yapılan eğitimlerde, itfaiyecinin gerçek olaylarda karşılaştığı veya karşılaşması muhtemel olan yüksek sıcaklık, yoğun duman, karanlık ortam, patlama, büyümesi ve yangın yerindeki tehlikeler, senaryolar eşliğinde fiziksel ve zihinsel olarak yaşatılıyor. Tesisin kullanılmasıyla birlikte yapılan eğitimler, gece görüşlü ve yüksek ısıya dayanıklı kamera sistemleriyle etkinlikleri ölçülüp, kayıt altına alınabiliyor.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İtfaiye Eğitim Merkezi’nde verilen eğitimler, talep edilmesi halinde özel kamu kurum ve kuruluşların kendilerine ait yerlerde de gerçekleştirilebiliyor. Eğitimlerin sonunda başarılı olan kursiyerlere katılım belgesi veriliyor. İtfaiye Eğitim Merkezi’nde verilen tüm bu eğitimlerin yanı sıra, İstanbul il sınırları içindeki köylerde kurulan “gönüllü itfaiye istasyonlarında” görev yapan personele; yangın, arama, kurtarma, malzeme bilgisi gibi temel itfaiyecilik eğitimlerinin yanı sıra, ilkyardım eğitimleri de veriliyor.

Baca Denetim Birimi İstanbul’da doğalgazın kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte baca yangınlarında ciddi bir azalma görülüyor. Bacaların kullanımından kaynaklanan tehlikeleri en aza indirmek amacıyla İtfaiye Eğitim Merkezi bünyesinde görev yapan “Baca Denetim Birimi” tarafından verilen eğitimler, yazılı ve görsel basın aracılığıyla duyurularak halkımızın bilinçlendirilmesi sağlanıyor. Baca temizlik işlemleri İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş baca ve yağlı kanal temizleme firmaları aracılığıyla yapılıyor. Baca temizlik işlerinin kontrol ve denetimleri ise yine itfaiye eğitim merkezindeki baca denetim ekipleri tarafından yapılıyor.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

9


İBB Kocasinan İtfaiye Grubu İBB Kocasinan İtfaiye Grubu’na bağlı Sefaköy, Yenimahalle ve Şirinevler olmak üzere 3 istasyon bulunuyor. Bahçelievler’de 1986 yılında kurulan İBB Kocasinan İtfaiye Grubu’nda, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için, 24/48 esasına göre 143 personel 3 vardiyada görev yapıyor.

10

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İBB Kocasinan İtfaiye Grubu, Sefaköy, Yenimahalle, Şirinevler istasyonlarıyla birlikte; sorumluluk sahası olan 68.01 kilometre kaplı alanda yaklaşık 2 milyon 134 bin nüfusa hizmet ediyor. Son teknoloji ürünü ekipmanlarla donatılmış olan Kocasinan Grup Amirliği’nin araç parkında birbirinden farklı özelliklere sahip, her türlü itfai olaya

müdahale edebilme imkânı sağlayan 18 adet itfaiye aracı bulunuyor. İBB Kocasinan İtfaiye Grubu’nun araç filosunda, 4 adet 6x6x6 Afet Müdahale ve İtfaiye Aracı ile “Koca Yusuf” olarak bilinen Çok Fonksiyonlu Robotik Müdahale Aracı yer alıyor. Doğu Sanayi Sitesi başta olmak üzere, İstanbul’un en önemli fabrika ve sanayi tesisleri İBB

Kocasinan İtfaiye Grubu’nun sorumluluk alanında bulunuyor. Bölgede yerleşimin yoğun olmasından dolayı müdahale edilen itfai olay sayısı, İstanbul ortalamasının üzerinde bir istatistiğe sahip. İBB Kocasinan İtfaiye Grubu yılda ortalama 4 binin üzerinde itfai olaya müdahale ediyor. Aynı zamanda önemli olaylarda diğer istasyonlara da destek veriyor. İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

11


İBB KOCASİNAN İTFAİYE GRUBU D A İ M A

H İ Z M E T İ N İ Z D E Y İ Z

İBB Kocasinan İtfaiye Grubu’nun araç filosunda, 4 adet 6x6x6 Afet Müdahale Kurtarma İtfaiye Aracı ve 18 adet Yangın Söndürme ve Kurtarma Aracı olmak üzere toplam 22 adet araç yer alıyor. İBB Kocasinan İtfaiye Grubu sorumluluk sahaları içinde Şirinevler, Sefaköy ve Yenimahalle olmak üzere 41 mahalle yer alıyor. Kocasinan Grubu’nda 24/48 saat esasına göre toplam 143 personel 3 vardiya şeklinde görev yapıyor.

İBB Kocasinan İtfaiye Grubu yılda ortalama 4000 itfai olaya müdahale ediliyor. Kocasinan İtfaiye Grubu gerekli durumlarda diğer istasyonlara da destek veriyor.

Sayılarla Kocasinan İtfaiye Grubu YANGINLARA

1986

143

4.546

2.134.224

YANGIN SAYISI

2.375 *Veriler Nisan 2014 - Nisan 2015 tarihleri arasındadır.

68,01

05:33 41 ARAÇ SAYISI

iSTANBUL iTFAiYESi

KM

2

22

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

13


İBB ÜSKÜDAR İTFAİYE GRUBU İstanbul’daki en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Üsküdar, Osmanlı dönemi boyunca büyük imar faaliyetlerine sahne oldu. Üsküdar, çok sayıda külliye, cami, hamam, çeşme saray, yalı, köşk ve gibi yapılarla kendini gösteriyor. Kız Kulesi en önemli yapılardan biridir. İstanbul’ daki en eski itfaiye gruplarından biri olan İBB Üsküdar İtfaiye Grubuna Çengelköy ve Zeynep Kamil olmak üzere 2 istasyon bağlı bulunuyor. İstanbul’un Fatih ve Beyoğlu’ndan sonra en eski grupları arasında yer alan İBB Üsküdar İtfaiye Grubu, Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü ile aynı binada hizmet veriyor.

14

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

15


1616

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İBB ÜSKÜDAR İTFAİYE GRUBU D A İ M A

H İ Z M E T İ N İ Z D E Y İ Z

İBB Üsküdar İtfaiye Grubu’ nun araç filosunda, 2 adet 6x6x6 Afet Müdahale Kurtarma İtfaiye Aracı ve 13 adet Yangın Söndürme ve Kurtarma Aracı olmak üzere toplam 15 adet araç yer alıyor. İBB Üsküdar İtfaiye Grubu’ nun sorumluluk alanında Kadıköy, Ümraniye ve Üsküdar ilçe sınırları olmak üzere 33 mahalle yer alıyor. Üsküdar Grubu’nda 24/48 saat esasına göre toplam 115 personel 3 vardiya şeklinde görev yapıyor.

Üsküdar Grubu’ nda yılda ortalama 1500 itfai olaya müdahale ediliyor. Üsküdar İtfaiye İstasyonu gerekli durumlarda diğer istasyonlara da destek veriyor.

Sayılarla Üsküdar İtfaiye Grubu YANGINLARA

1923

115

1.639

478.295

YANGIN SAYISI

488 *Veriler Nisan 2014 - Nisan 2015 tarihleri arasındadır.

32,22

05:55 33 ARAÇ SAYISI iSTANBUL iTFAiYESi

KM

2

15

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

17


Tarihi

Cibali Yangını İSTANBUL’UN TARİHİ SEMTLERİNDEN BİRİ OLAN CİBALİ, İSMİNİ İSTANBUL’UN FETHİ SIRASINDA ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATAN CEBE ALİ’DEN ALIYOR. “CEBE ALİ” İSMİ İSE ZAMANLA “CİBALİ” ŞEKLİNE GELİYOR.

Cibali, zaman içinde uğradığı tahribatlarla geçmişteki tarihi varlığından uzak da olsa, yıllardır sınırları içinde düzenlenen eğitim ve kültür etkinlikleri sayesinde eski kimliğini bulmaya çalışıyor. Osmanlı döneminde İstanbul’da yangın vakalarının en sık görüldüğü yer, sokakların dar ve ahşap evlerin çoğunlukta olması sebebiyle Cibali’dir. O yıllarda Cibali’nin ticaret merkezi olması ve teknelerin onarılması için kullanılan yanıcı maddelerin buradaki depolarda saklanması, İstanbul’daki yangınların bölgede çıkmasına neden oluyordu. Bu yangınlardan biri 2 Eylül 1633’te Cibali Kapısı dışında, bir gemi tamircisinin yaktığı çalı çırpının rüzgar şiddetiyle yakındaki kayıkhaneleri tutuşturmasıyla başlıyor. Aya Kapısı, Cibali Kapısı, Küçük Mustafa Paşa çarşısı, Haydarpaşa, Üsküplü Cami, Unkapanı ve Zeyrek yokuşuna kadar olan yerlere hızlı yayılan yangın, tüm semti yok ediyor. Naima Efendi’nin Hicri 1043 tarihinde uzun uzun anlattığı, “oldu bin kırk üçde ihrâk-ı kebir” mısrasıyla ebcede bağlanan bu büyük yangının tarihimizde özel bir yeri vardır. 4. Murat eskilerin “büyük fitne” dedikleri kargaşa dönemini 1633 yangınını bahane ederek koyduğu şiddetli yasaklarla sona erdiriyor. Yaklaşık 48 saat devam eden Cibali yangınında; çok sayıda ev, dükkan, konak, cami ve mescit yanarak tarihi bir yıkıma neden oluyor. O zamanlar için büyük bir felaket olan Cibali yangını, şehrin hafızasının yok olduğu bir yangın olarak tarihe geçiyor. Bu dönemin ana kaynağı olan Vasıf Tarihi’nde Yeniçeri Kışlası dışında bir de çarşı adlarını kaydetmek suretiyle Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Atik Ali Paşa, Lütfi Paşa yangınlarının çıktığı söyleniyor. Bu yangından başka 7 Haziran 1693, 17 Temmuz 1718, 9 Mayıs 1724, 6 Temmuz 1756, 22 Ağustos 1782 ve 1 Temmuz 1833 tarihlerinde çıkan yangınlar, Cibali’de birçok binanın yanıp kaybolmasına neden oluyor.

“Kuğunun Son Şarkısı” Kitabından alınmıştır.

18

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

19


İstanbul Büyükşehir Belediyesi

NEPAL de

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Nepal yardım çalışmalarına İstanbul İtfaiyesi bir ekip gönderdi. 25 Nisan 2015 günü Nepal’de meydana gelen 7,8 şiddetindeki deprem sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ ın talimatıyla bölgeye giden İstanbul İtfaiyesi’ne bağlı 7 kişilik ekip, çalışmalarını tamamladı. 8 bin kişinin hayatını kaybettiği, 15 bin kişinin yaralandığı depremde, Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç koordinasyonunda yardım ve kurtarma çalışmalarını tamamlayan ekip, İstanbul’a döndü.

20

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

21


Yenibosna’da Otel Yangını Merkez Mahallesi Asena 1 Sokak’ta bulunan 9 katlı inşaat halindeki otelin bodrum ve birinci katında yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Kocasinan, Sefaköy, Bakırköy, Başakşehir, Fatih, ikitelli, Turgutreis ve Şişli İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında can kaybı olmazken, otelde büyük çaplı maddi hasar meydana geldi. Tarih: 5 Mayıs 2015

Kadıköy’de Kanala Düşen

Vatandaş Kurtarıldı Kadıköy’de kanala düşen bir vatandaş, İBB Kadıköy İtfaiye Grubu ekipleri tarafından kurtarıldı. Bostancı Mahallesi Emin Ali Paşa Caddesi Pala Sokak üzerinde bulunan kanala düşen vatandaş Kadıköy ve Erenköy İtfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak, sağlık ekiplerine teslim edildi. Tarih: 20 Nisan 2015

22

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İleri Düzey

Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İtfaiyesi Hizmet içi Eğitimleri kapsamında 120 saat olarak planlanan “İleri Düzey Arama Kurtarma Eğitimleri” başladı. Avrupa ve Anadolu Yakasında düzenlenen eğitimler İtfaiye Eğitim Merkezi Resneli, Binkılıç, Büyükbakkalköy ve Tuzla İtfaiye İstasyon’larında gerçekleştirilecek. Eğitimlerde; düğüm atma, yüksek mesafelerden kurtarma, kuyu, sarnıç ve su depolarından kurtarma, seyyar merdivenlerle kurtarma, yangın ortamında arama kurtarma teknikleri gibi dersler teorik ve uygulamalı olarak işlenecek.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

23


İlköğretim öğrencilerine

“Afetlerden Korunma Eğitimi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı Eğitim Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından ilköğretim 5. ve 6. sınıf öğrencilerine, farklı okullardan 45’li gruplar halinde, okul sezonu boyunca haftada 2 gün “Afetlerden Korunma Eğitimi” verilecek. Bu kapsamda Esenler Oruç Reis İlköğretim Okulu ve Eyüp Belediyesi Düğmeciler Bilgi Evi öğrencileri AKOM’u ziyaret etti. Öğrencilere sırayla; “deprem, yangın, parlama, patlama, rüzgarlar, fırtınalar, kasırgalar, kar fırtınası ve çığ, gök

24

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

gürültülü sağanak yağışlar, seller, heyelanlar, çamur akıntıları, sıcak hava dalgaları” gibi afet konularda eğitim verilerek, güvenli yaşam bilinci oluşturulmaya çalışıldı. Eğitime katılan öğrencilere “Afetlerden Korunma Eğitimi Katılım Belgesi” ve “Güvenli Yaşamı Öğreniyorum” kitabı verildi. Kasım ayında başlayan eğitimler Mayıs sonuna kadar devam edecek.


Harbiye Askeri Müzesi ve İBB Müdürlüklerinde Görev Yapan Personele Güvenlik Eğitimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nde, Harbiye Askeri Müzesi ve İBB bünyesinde bulunan Müdürlüklerde çalışan personele “Yangın Güvenliği Eğitimi” verildi. 3 günlük eğitim boyunca 45 personele, Yanma ve Yangın Bilgisi, Yangın Yerindeki Tehlikeler, LPG Doğalgaz Bilgisi, Söndürme Maddeleri ve Kullanma Teknikleri, İşyerinde Güvenlik ve Organizasyon gibi dersler teorik olarak verildi. Resneli Konteyner Eğitim Tesisi’nde ise teorik olarak verilen eğitimlerin uygulamalı olarak tatbikatı yapıldı. Eğitimlerde, katılımcıların çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yangın anında doğru hareket tarzı ve müdahale teknikleri öğretildi.

Avcılar İtfaiye Grubu’ndan Ev Hanımlarına Eğitim

63 Anaokulu Öğrencisine Daha Eğitim Verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul İtfaiye ekipleri, toplumun her kesiminde afet bilinci oluşturmak amacıyla yürüttüğü eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul İtfaiyesi, 7’den 70’e toplumun her kesiminde afet bilinci oluşturmak amacıyla yürüttüğü eğitim çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Yangın ve doğal afetlerle ilgili ev hanımları ve öğrencileri bilinçlendirmeye yönelik başlatılan proje gereği, Avcılar Halk Eğitim Merkezi’nde kayıtlı çeşitli yaş gruplarından oluşan 60 öğrenci ve ev hanımına; başta yangın olmak üzere, doğal afet ve ev kazaları ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim verildi. Eğitimlerde olabilecek olaylar karşısında hareket tarzı, tahliye ve ilk müdahale ile ilgili tatbikatlar yapıldı.

Eğitim çalışmaları kapsamında, Bahçelievler Gülşah Anaokulu ve Yenibosna Doğu Sanayi İlkokulu Anasınıfından İtfaiye Eğitim Merkezine gelen 63 öğrenciye daha “Yangın Güvenliği” ve “Afetlerde Doğru Davranış Tarzları” konularında teorik ve pratik eğitimler verildi.

Eğitimler ev hanımları ve öğrenciler tarafından ilgiyle takip edildi.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

25


Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’ndan 32 Öğrenci

İtfaiye Eğitim Merkezi’ nde Eğitim çalışmaları kapsamında Bağcılar Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’ndan gelen 32 öğrenciye “Yangın Güvenliği” ve “Afetlerde Doğru Davranış Tarzları” konularında eğitim verildi. İlköğretim okulu öğrencilerinin İtfaiye Eğitim Merkezi’ ndeki eğitimi iki aşamada gerçekleştirildi. Eğitimin ilk aşamasında 32 öğrenciye, eğitmenler tarafından yangın, yangın çıkış nedenleri ve yangın anında doğru hareket tarzları hakkında teorik bilgiler anlatıldı. İlköğretim okulu öğrencilerine uygulamalı eğitim aşamasında önce yangın söndürme cihazlarını hakkında bilgi verildi ardından da tatbikat yaptırıldı.

26

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


İstanbul İtfaiyesi

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda İstanbul İtfaiyesi ekipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye İzcilik Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1.000 izcisiyle beraber toplam 3 bin izcinin kamp yapmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda, Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıldönümü olan “Dedeciğim Ben Geldim” etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinliklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nden 27 kişi hazır bulundu. Katılımcı izcilere, Mobil Eğitim Aracı ile Yanma ve Yangın Bilgisi, Yangın Öncesi Alınması Gereken Önlemler, Yangın Anında Doğru Davranış Yöntemleri ve ilk Müdahale Teknikleri konulu eğitimler verildi.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

27


İnovasyon Kenti İstanbul İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Akıllı Şehircilik” konseptinin Barselona modeli üzerinden ele alındığı toplantıda, İstanbul’un inovatif başarısını anlattı. Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediye olduklarını belirtti. Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde (Living Lab) düzenlenen toplantıda, teknolojiyi ve inovasyonu kent halkı ile turistlerin hizmetine akıllı ve verimli şekilde sunan “Akıllı Şehircilik Konsepti”nin Barselona modeli ele alındı. Toplantının açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zekanın hedef kazandığında güce dönüştüğünü belirterek, hazırı tüketmenin kolay, sıfırdan imkan kazanmanın esas olduğunu söyledi. Şehirlerin inovasyon merkezleri olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şehirler geliştikçe ortaya çıkan ihtiyaçlarına yöneticilerinden cevap beklediğini kaydetti.

28

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

Teknolojiyi En İyi Kullanan Belediyeyiz Teknolojinin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştiğini, problemlerin çözülmesi için ortaya çıktığını, çözümün o problemin içinde gizli olduğunu anlatan Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi en iyi kullanan belediyeyiz. İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyeye geldiler. İstanbul’u bir tablete sığdırdık. Bunu başardık. İstanbul artık trafiğini internetten takip edebiliyor. İstanbul’da en fazla kullanılabilen sistemlerden biri Cep Trafik” diye konuştu. Dünya İstanbul’un Metro Çalışmalarına Gıpta Ediyor Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da kangrene dönüşen otopark sorununa el atarak İSPARK’ı marka haline getirdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Metrobüs, imkansızlık içinden çıkan bir imkan. Dünyada birkaç kentte akıllı metro sistemi bulunuyor. Bunlardan biri

de İstanbul. Kentimiz, metrolarının makinist olmadan dahi çalışabilen bir teknolojiye sahip.” 18 Bin Taksi Tek Merkezden Yönetilecek Taksilerde call center sisteminin yakın zamanda hizmete girerek taksilerin boş dolaşmak yerine daha doğru ve bilinçli hareket etmelerini sağlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, bu hizmetle İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceğini açıkladı. Konuşmasında karla mücadele çalışmalarında kullandıkları teknolojik sistemleri de değinen Başkan Topbaş, buzlanmaya karşı kürekle tuz atmak yerine inovatif çalışmalar sonucu buzlanmayı algılayıp kendi kendine harekete geçen sisteme geçtiklerini söyledi.


İstanbul Yine Zirvede! Dev yatırımlarla dünyanın merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İstanbul, büyük bir başarıya daha imza attı. İstanbul, İsveç’in seyahat dergilerinden biri olan Vagabond’un düzenlediği “2015 yılında gezilecek 10 şehir” listesinde en fazla oyu alarak 1’inci oldu. İsveç’in popüler seyahat dergilerinden biri olan Vagabond Dergisi tarafından “2015 yılında gezilecek 10 şehir” belirlendi. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehirleri arasında yer alan İstanbul, Malaga (İspanya), Kuzeydoğu Hindistan, Yasmania (Avustralya), Mallarco (İspanya adası), Mikonos (Yunanistan), San Fransisco (ABD) gibi şehirleri geride bırakarak, gezilecek şehirler arasında dünya 1’incisi oldu.

İsveçlilerin gözdesi İstanbul… Vagabond Dergisi, İstanbul’un en popüler şehirlerden biri olmasının sadece 2015 yılı içerisinde değil; son yıllardaki istatistiklerinin de göstergesi olduğunun altı çizildi. İsveçlilerin İstanbul’a olan taleplerinin özellikle 2014 yılında büyük oranda yükseldiğini gözler önüne seren sonuçların, İstanbul’u tanıtım çalışmaları kapsamında; İsveç’in basın mensupları, sektör temsilcileri ve kamuoyu önderlerine yönelik ağırlamaların basındaki yansımaları olduğuna da dikkat çekildi. Merkezi Hükümet ile yerel yönetimlerin koordineli çalışmasının turizm açısından da meyvelerini verdiği İstanbul, başta Avrupa olmak üzere yapancı turistlerin ilk aklına gelen kentlerden biri olması yapılan tanıtım çalışmalarının başarısı olarak gösteriliyor.

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

29


Bu çocuklar, ~ ögretmenleriyle birlikte itfaiye istasyonunu ziyarete gelmisler. .

30

30

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


Çevrede çesitli . . itfaiye araçları var. Itfaiye görevlileri bu araçları onlara tek tek tanıtıyor.

Tubitak - Meraklı Minik Dergisi

31

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

31


32

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


R Ü T KÜL

T A SAN SI

A AJAND

Koçu rı - Reşad Ekrem la cı ba m lu Tu l İstanbu “Yangın tulumbacılığı, pırpırı fakat pitoresk kılık ve kıyafetiyle koşarlı, uçarlı, civelek ve sırrım gibi, tığ gibi delikanlılar için çok çetin fakat cazip, öylesine cazip bir meşgale olmuştur ki kısa bir zaman içinde tabaka tabaka, boy boy İstanbul çocuklarını büyülemiş, deyimleriyle, argosuyla zengin bir edebiyata sahip olmuştur. Bu kitap, o alem üzerine milli kütüphanemize konulan ilk eser oluyor. Teşkilatıyla, adet ve ananeleriyle, koğuş nizamları ve hayatıyla, çalgılı kahvehaneleri ve buralardan doğan koşmaları, semaileri, ayaklı manileri ve destanlarıyla o renkli, sesli alem...”

Ekip 49 Filmde Kaptan Mike Kennedy’nin takibinde deneme niteliğinde görev yapan itfaiyeci Jack Morrison, Baltimore yangın istasyonunda savaş görmüş eski bir asker kıvamında olgunlaşır. Jack bir yol ayrımına gelmiştir ancak yaptığı fedakarlıklar onu defalarca kez tehlikeye atmıştır. Aynı zamanda karısı ve çocuğu ile olan ilişkisine de zarar vermiştir. Kariyerindeki en kötü yangına gereken müdaheleyi yaparken bir binanın içinde kapalı kalır. Şimdi Şef Kennedy çılgıncasına onu kurtarmak için çaba sarf etmektedir. İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015

33


34

İstanbul İtfaiyesi Mayıs - 2015


……….. VE

UT ANMA , UT ANÇ

GOOOOOOOOOL

AY

L

AYNA LA

DUYMA

.

YANMA N N N DAN

U

O U UNU

Y NL

Ç

ULLAN L AN A ÇA

15

YA AN

,YA

N

OLMAYAN

T

ÇE D E

ULLAN L AN YA

M

A AYA GELME

U TA Ç

NN

MELE DE

ULLAN L AN

ET

1

A D NA N ALL

A ÇA

Y

17

.

YE Y

MANGANE T O A LA

D E

VANA

U U

E VE

E A

N AÇMA

O TUMU

ANA T A

U ULAN

E

13

DO YALA

NN

8

U ANT

ET EÇ VEYA A A

N

14

LAN LA

T EMA

NN

ADA D

N

E EN

U U EN

O UNAN

16

ALT MA

U

LA

AV U A

3

A LAMENT O U A A

11

ALT MA U TA MA D A MAL EMELE DEN

18

GENEL AL

AN

A

G U U

A

EN ÇO

ON YANMA NE EDE OLU

G N L ……. M ……..

MET ODU AYD NLAT MADA

A ET LE E

ULLAN L AN

A

L

EYYA

12

ME

A

N

EN, A

NA

YANG N

YANG NT ULLAN L AN

2

10 EN A

U

AY

LAT

ULLAN LAN

YANG NT T , ENA G TA ,

G

9

GELEN

ANAHTAR

1

Önceki Sayı Cevabı: Daima Hazırız

2

3

1

4

1

5

0

6

,

V .

A A

N M NDE NE NE

7

L YANMA

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

E

OY


Profile for İstanbul İtfaiyesi

İstanbul İtfaiyesi - Haziran 2015  

İstanbul İtfaiyesi - Haziran 2015  

Advertisement