Page 1

31 EKİM-07 KASIM 2012


TAKSİM MEYDANI YENİLEME PROJESİ BAŞLIYOR Balkans.com, Kıbrıs, 06 Kasım 2012

Balkan dünyası ile ilgili haberlerin yer aldığı Balkans.com adlı internet sitesinde Taksim Meydanı’nın yayalaştırılması projesi ile ilgili aşağıdaki habere yer verildi: “Yoğun trafik sıkışıklığı ve semt sakinlerinin feryadı gölgesinde tartışmalı Taksim Meydanı’nın yenilenmesi projesi dün başladı. İstanbul’un en yoğun noktası olan Taksim’in yayalaştırılması için 5 tünel inşa edilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar kapsamında dün bazı yollar kapandı. Projenin ilk basamağı olarak Harbiye’de Cumhuriyet Caddesi’ne yakın olan kısımlar ve Tarlabaşı Bulvarı trafiğe kapatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş proje tamamlandığında İstanbulluların teşekkür edeceğini söyledi. Dün Kahire dönüşünde gazetecilere konuşan Topbaş “Taksim’de trafik sıkışıklığına neden olacak durumlar var ancak bu kaosun en kısa sürede sona ereceğini düşünüyorum” dedi. Proje tamamlandığında, araçlar meydanın altındaki tünellerden her yöne gidecek, Taksim Meydanı ise sadece yaya trafiğine açılacak. Belediye yetkililerine göre projenin ilk basamağının 8 ay sürmesi bekleniyor.”

Haberin detayı için: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=161809

-2-


İSTANBUL AUTO SHOW 2012 DEVAM EDİYOR RushLane.com, ABD, 05 Kasım 2012

Otomotiv sektörü ile ilgili gelişmeleri yayınlayan RushLane.com adlı internet sitesi 02-11 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İstanbul Auto Show 2012 ile ilgili aşağıdaki haberi okuyucularına aktardı: “Türk otomotiv endüstrisi, 02-11 Kasım tarihleri arası düzenlenecek olan İstanbul AutoShow 2012 açılışıyla önemli bir aşama kaydedecek. Bu büyüklükteki bir otomobil fuarı, sadece belirli sınıf ve kaliteli fuarların yer aldığı “Uluslararası Otomobil Fuarları” takviminde de yer almalıdır. 2000 yılına kadar her yıl düzenlenen fuar daha sonra iki yılda bir düzenlenmeye başlandı. 2014 yılında 15’incisi düzenlenecek olan fuar Otomobil Distribütörleri Birliği tarafından organize edilmekte. Otomobil Distribütörler Birliği, Anadolu’nun farklı birçok yerinde de otomobil fuarları düzenlemekte. Fuar, katılımcıların son teknolojiler konusunda bilgilenmelerinin yanında Türk ekonomisine de katkı sağlanıyor. İstanbul Auto Show 2012 hafta içi 12:00-21:00, hafta sonu ise 11:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.”

Haberi detayı için: http://www.rushlane.com/istanbul-international-auto-show-2012-1250916.html

-3-


İSTANBUL’UN SAHİL SEMTLERİ YATIRIMCILAR İÇİN BÜYÜK FIRSATLAR SUNUYOR APlaceInTheSun.com, İngiltere, 06 Kasım 2012

Gayrimenkul alanında yayın yapan APlaceInTheSun.com adlı internet sitesi İstanbul’un emlak sektörü ile ilgili aşağıdaki haberi okuyucularıyla paylaştı: “İstanbul’un kıyı bölgelerindeki lüks emlaklar yatırımcılar için şehrin diğer semtlerine göre büyük fırsatlar sunuyor. Luxurion Real Estate Group ile çalışan yerel bir emlak firmasının temsilcisi olan Cindy Uriona “Bebek, Emirgan ve Yeniköy gibi lüks sahil semtleri ekonomik durgunluk öncesine göre %20-30 daha uygun fiyatlarla geniş bir emlak yelpazesi sunuyor. Örneğin gözde Bebek semti yalıya dönüştürülmüş apartman daireleri de dahil olmak üzere geleneksel villalar ve yenilenmiş konaklarla geniş bir seçkiye sahip.” açıklamasında bulundu. Emlak Danışmanı Cindy Uriona “Türk mülkiyet yasalarının değişmiş olması ve yeni emlaklar için talep değişimleri İstanbul’da yatırım için mükemmel bir zamanlama olduğunun göstergesidir.” dedi.”

Haberin detayı için: http://www.aplaceinthesun.com/news/feature/tabid/131/EntryId/2159/Waterfront-Istanbul-offering-greatpotential-for-buyers.aspx

-4-


İSTANBUL TASARIM BİENALİ DesignWeek.co.uk, İngiltere, 02 Kasım 2012

Tasarım konusunda haberler yayınlayan DesignWeek.co.uk adlı İngiltere kökenli internet sitesi 13 Ekim-12 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da devam etmekte olan Tasarım Bienali ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi: “İstanbul Tasarım Bienali geçtiğimiz ay başladı. İki ana mekanda gerçekleştirilen sergi, Tasarım Müzesi Yöneticisi Deyan Sudjic’in şehirle ilgili kişisel deneyimlerinden yola çıkılarak oluşturulan “Kusursuzluk” temasına dayanıyor. Bienalin öncüsü IKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı de şehrin eksikliklerine kayıtsız değil. Eczacıbaşı açılış töreninde yaptığı konuşmada “Daha iyi tasarlanmış ürünlere ve şehirlere ihtiyacımız var.” dedi. Bienalde sergilenen tüm projeler, endüstrinin karşı karşıya kaldığı sosyal ve teknolojik devrimlere cevap veriyor. Küratör Emre Arolat sergi ile şehirdeki karar vericilerin ve yöneticilerin dikkatini çekmeye çalıştığını belirtti. İstanbul Tasarım Bienali 12 Aralık’a kadar devam edecek.”

Haberin detayı için: http://www.designweek.co.uk/whats-on/istanbul-design-biennial/3035524.article

-5-


AUTO SHOW 2012 İSTANBUL’DA BAŞLIYOR News.az, Azerbaycan, 02 Kasım 2012

Azerbaycan kökenli haber portalı News.az 02-11 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Auto Show 2012 ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı: “En yeni ve en yüksek menzile sahip araçlar İstanbul’da gerçekleştirilen Auto Show 2012’de görücüye çıktı. Bu yılki fuarda, 45 markaya ait yaklaşık 500 araç sergileniyor. Fuarda otomobil teknolojisinin şu ana kadar geldiği yeri görmek mümkün. Araçlar her türlü beğeniye ve ihtiyaca hitap ediyor. Dünyanın en hızlı ve pahalı araçları fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Araç üreticileri rakip firmalara ne kadar yaratıcı ve çarpıcı tasarımlar yaptıklarını göstermeyi amaçlıyor. Görevimiz Tehlike filminin en son versiyonunda Tom Cruise tarafından kullanılan fütüristik araç da fuarda sergileniyor. İstanbul Auto Show 2012, 11 Kasım’a kadar Beylikdüzü Fuar Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak.”

Haberin detayı için: http://www.news.az/articles/turkey/71182

-6-


HILTON, İSTANBUL’UN EN BÜYÜK OTELİ VE SERGİ SARAYI’NA İMZA ATIYOR 4Hoteliers.com, B.A.E., 05 Kasım 2012

Otelcilik sektörü ile ilgili haberler yayınlayan 4Hoteliers.com adlı internet sitesi Hilton Worldwide tarafından Bomonti’de inşa edilecek olan Hilton Bomonti Otel ve Sergi Sarayı hakkında şu haberi yayınladı: “Hilton İstanbul Bomonti Otel ve Sergi Sarayı, İstanbul için 829 odalı bir otel ile 111.000 m2’lik bir etkinlik alanını bir araya getiriyor. Hilton Worldwide, Şişli’de yapılacak otel ve sergi sarayı ile ilgili imzanın atıldığını duyurdu. Söz konusu otel ve sergi sarayı İstanbul’un sembolik öneme sahip tarihi mekanlarından Bomonti Bira Fabrikası’na bitişik olacak. 829 oda ve suitten oluşan otel, misafirlere üst düzey tesisler, spa ve fitness imkanlarının yanı sıra kapalı ve açık olmak üzere iki de yüzme havuzu sunuyor. Yeni otel ve konferans merkezi 35 katlı bir kule şeklinde inşa edilecek ve ziyaretçilerine Avrupa’dan Asya’ya doğru çarpıcı bir manzara sunacak. Türkiye, Hilton Worldwide için stratejik bir önem taşıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer kentlerinde yeni oteller ve sergi sarayları açıldı.”

Haberin detayı için: http://www.4hoteliers.com/4hots_nshw.php?mwi=10611

-7-


İSTANBUL’DA KAN BAĞIŞLAMA KAMPI DÜZENLENİYOR News.az, Azerbaycan,31 Ekim 2012

İngilizce yayın yapan Azerbaycan kökenli online haber portalı News.Az ‘Alfa Extreme-Istanbul’ ve ‘Kan Bağışlama Ağı’ kampı ile ilgili şu habere yer verdi: “13-21 Kasım tarihleri arasında “Alfa Extreme-Istanbul” ve “Kan Bağışlama Ağı” kampı İstanbul’da gençler için gerçekleştirilecek. Etkinlik Kan Bağışlama Örgütü Halk Birliği, İreli Spor Kompleksi ve Sağlık Kulübü’nün ortaklığıyla düzenlenecek. Proje, kan veren ve vermek isteyen 18-29 yaş arasındaki insanlar için tasarlanmıştır. Projeyle gençlerden oluşan kan verme ağı oluşturmak, sağlıklı yaşam ve kan bağışlama fikrini teşvik etmek ve gençlerin bu konudaki farkındalığını arttırmak amaçlanıyor. Kamp boyunca katılımcılar kan bağışlama, sağlıklı yaşam tarzı, olağanüstü durumlarda yaşama metotları konularında eğitim alacaklar. Etkinlik kapsamında katılımcılar Türk Hemofili Derneği, Fenerbahçe Kulübü ve İstanbul’da okuyan Azerbaycanlı öğrencilerle buluşacaklar.”

Haberin detayı için: http://www.news.az/articles/society/71022

-8-


IC HOLDİNG İSTANBUL HAVALİMANI İÇİN FRAPORT’LA ORTAK TEKLİF SUNMAYI DÜŞÜNÜYOR Bloomberg.com, ABD, 31 Ekim 2012

Ünlü haber ajansı Bloomberg’e ait internet sitesinde IC Yatırım Holding A.Ş.’nin İstanbul’da inşa edilmesi düşünülen üçüncü havalimanı ihalesi için vermeyi planladıkları teklif hakkında aşağıdaki haberi yayınladı: “Üçüncü Boğaz Köprüsü ihalesini kazanan IC Yatırım Holding A.Ş, Alman ulaşım firması Fraport’la ortak olarak İstanbul’da yapılması düşünülen üçüncü havalimanı ihalesi için de teklif sunmayı amaçladıklarını açıkladı. Türk hükümeti 10 milyar dolara mal olması beklenen havalimanı için teklifleri bu yılsonunda almaya başlayacak. 2016 yılında açılması planlanan havalimanı yılda ortalama 60 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Yeni havalimanı, Türkiye’nin en büyük kentindeki 3. havalimanı olacak.”

Haberin detayı için: http://www.bloomberg.com/news/2012-10-31/ic-holding-considers-bid-with-fraport-on-istanbul-airport.html

-9-


İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI KAPANABİLİR Trend.az, Azerbaycan, 02 Kasım 2012

Azerbaycan kökenli haber portalı Trend.az İstanbul’a yapılması planlanan 3. havalimanı hakkında şu haberi okuyucularıyla paylaştı: “Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı Murat Ersoy “The Lira” gazetesine yaptığı açıklamada üçüncü havalimanının devreye girmesiyle birlikte birbirine böylesine yakın iki havalimanında yaşanabilecek güvenlik kaygıları nedeniyle Atatürk Havalimanı'nın kapatılabileceğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş daha önce yaptığı açıklamada İstanbul’a üçüncü havalimanının şehrin kuzeyindeki Terkos Gölü yakınına inşa edileceğini söylemişti. Topbaş havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını belirtti. Ulaştırma Bakanlığı ise havalimanının ilk etapta yıllık 90 milyon kişiye hizmet kapasitesinde olacağını daha sonra bu sayının 150 milyona ulaştırılacağını vurguladı.”

Haberin detayı için: http://en.trend.az/capital/business/2083505.html

- 10 -


WTA SEZON SONU ŞAMPİYONASI İSTANBUL’DA KATILIM REKORU KIRDI TennisWorldUsa.com, Güney Afrika, 03 Kasım 2012

Tenis sporu ile ilgili dünya genelinden güncel haberlere yer veren Tennis World adlı internet sitesi 23-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen WTA İstanbul 2012 Tenis Şampiyonası hakkında şu habere yer verdi: “WTA, 2013 yılından sonra İstanbul’da düzenlenen yılsonu şampiyonasına son veriyor ancak etkinliğe katılım rekoru kırıldığından bir kez daha düşünmeyi isteyebilirler. Sinan Erdem Arena’daki sezon sonu kapanışında 70.000’den fazla- tam olarak 73.072- kişi katılarak son 12 yılın sezon sonu finali katılımcı rekoru kırıldı. Geçen hafta sonu gerçekleştirilen final maçında Serena Williams Maria Sharapova’yı eledi. Williams “İstanbul şampiyonaya ev sahipliği için harika bir yer, taraftarlar turnuvayı oldukça destekliyor” dedi. Williams ise açıklamasında “Kitle şaşırtıcıydı; ilk günden itibaren bizlere güçlü destek verdiler. İstanbul’a ilk seyahatimde inanılmaz zamanlar yaşadım ve bu turnuvaya başta çocuklar olmak üzere tenis sporuyla ilgilenen çok daha fazla insanın katılmasını ümit ediyorum” dedi.”

Haberin detayı için: http://www.tennisworldusa.org/WTA---Season-ending-Championships-sets-attendance-records-in-Istanbularticolo6830.html

- 11 -


İSTANBUL’A ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞA EDİLİYOR ATO.ru, Rusya Federasyonu, 01 Kasım 2012

Rusya kaynaklı haber portalı ATO.ru İstanbul’a inşa edilmesi planlanan 3. havalimanı ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi: “Türk Hükümeti ülkenin en büyük kenti olan İstanbul’a yeni havalimanı inşaatı için projeyi belirledi ve onayladı. Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’ndan sonra inşa edilecek olan havalimanı, kentin üçüncü havalimanı olacak. İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni havalimanın kentin Avrupa yakasının güneyine inşa edileceği açıklamasında bulundu. İlk gelen bilgilere, havalimanı 10 milyar liraya mal olacak. 750 bin km2’ lik bir alana inşa edilecek olan projenin ilk aşamasının 2016’ya kadar bitmesi planlanıyor. Yılda 100 milyon yolcu taşıyacak olan üçüncü havalimanının 2023’te bitmesi öngörülüyor. Havalimanı ile yolcu sayısının yılda 150 milyona kadar artması bekleniyor. Türkiye Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2011 yılında ülkeyi 31,46 milyon turist ziyaret etti ve bu rakam ülkeye 23 milyar dolar gelir sağladı.”

Haberin detayı için: http://www.ato.ru/content/v-stambule-poyavitsya-novyy-aeroport

- 12 -


EDİTÖR Derya EREN KATKIDA BULUNANLAR İBB Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanları

İletişim Bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Cad. No:25. 34134 Fatih / İSTANBUL Telefon: +90 (212) 455 21 85 E-posta: irelations@ibb.gov.tr

Bülten üyelik işlemleri için derya.eren@ibb.gov.tr adresine subscribe/unsubscribe konulu bir boş elektronik ileti göndermeniz yeterli olacaktır. DIŞ BASINDA İSTANBUL Bülteni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından haftalık olarak hazırlanmaktadır. Bültende yer alan haberlerin ve içeriklerin sorumluluğu yayın ekibine aittir. - 13 -


07-14 KASIM 2012


İSTANBUL 31. ULUSLARARASI KİTAP FUARI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR News.az, Azerbaycan, 13 Kasım 2012

Azerbaycan kökenli haber portalı News.az 17-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 31. Uluslararası Kitap Fuarı ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı: “17-25 Kasım tarihleri arasında İstanbul 31. Uluslararası Kitap Fuarı’na ev sahipliği yapacak. Mugam Radyosu’nun açıklamasına göre fuarda Azerbaycan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım ve Bilgilendirme Birimi Yöneticisi Vagıf Guliyev, birim danışmanı Faig Khudanlı, ANAS üyesi Teymur Karımlı, şair Ajdar Ol ile Aytan Maharramova, Adalat Behbudov ve Parviz Farhadov’dan oluşan Mugam görevlileri tarafından temsil edilecek. Azerbaycan’ın fuardaki 24 metrekarelik standında ülkenin zengin kültürü, tarihi, edebi ve sanatsal yayınları tanıtılacak.”

Haberin detayı için tıklayınız

-2-


AZERBAYCANLI İŞ KADINLARI İSTANBUL ZİRVESİNE KATILDI Today.az, Azerbaycan, 14 Kasım 2012

Azerbaycan kaynaklı haber portalı Today.az Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından İstanbul’da düzenlenen 5. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi hakkında şu haberi yayınladı: “20 Azerbaycanlı iş kadını Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği uluslararası zirveye katıldı. Azerbaycanlı Girişimciler Derneği Milli Konfederasyonu’na göre, etkinliğin amacı yerel cemiyetteki kadın girişimcilerin rolünü belirlemek ve kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri konusunda yenilikçi yolları öğrenmektir. Etkinlikte Türkiye Kadın Girişimciler Derneği Başkanı dünya ekonomisinde kadınların rolünü takdir eden bir konuşma yaptı. Gülden Türktan konuşmasında, kadınların dünya ekonomisinin itici gücü durumunda olduğunu; küresel olarak dünya kadınlarının, tüketici harcamasının yıllık yaklaşık 20 trilyon $’luk bir değerini kontrol ettiklerini ve bu rakamın önümüzdeki beş yılda 28 trilyon $’ı geçeceğine inandığını söyledi. Türktan, çalışan kadınların 1 milyarı bulduğunu ve bu rakamın önümüzdeki beş yılda 1,2 milyara ulaşacağını ifade etti. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği 2002’de 38 iş kadını tarafından kadınlar arasında girişimciliği geliştirmek ve kadınların ekonomik ve sosyal statülerini güçlendirmek amacıyla kuruldu.”

Haberin detayı için tıklayınız

-3-


İSTANBUL 2020: İKİ KITAYI BİRBİRİNE BAĞLAYAN EŞSİZ AVRASYA MARATONU 100.000’DEN FAZLA KATILIMCIYI BİRARAYA GETİRDİ SportsFeatures.com, ABD, 11 Kasım 2012

Olimpiyat Oyunları ile ilgili haberler yayınlayan SportsFeatures.com adlı internet sitesi 11 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen Kıtalararası Avrasya Maratonu hakkında aşağıdaki habere yer verdi: “11 Kasım’da İstanbul’da yapılan Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu’na 100,000 kişinin katılması 2020 Olimpiyat Oyunları’na aday olan İstanbul için yerel destek olmuş oldu. Bu yılki etkinlik 13.000’den fazla atleti ve 2020 Olimpiyatları’na desteklerini göstermek için destek tişörtü giyen yüzlerce genci bir araya getirdi. Yarışın bir kıtadan başlayıp, Boğaz Köprüsü’nden geçilerek diğer bir kıtada bittiği eşsiz Avrasya Maratonu, Atletizm Federasyonları Birliği’nce geçtiğimiz yıl altın kategori nişanesine yükseltildi. Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasat Arat bu durumun yarışın ilk kez düzenlendiği 1979’dan bu yana yaşanan en önemli gelişmelerden biri olduğunu ve de Türk halkının 2020 Olimpiyatları için son derece kararlı olduğunu söyledi. Arat, “Türkiye'de spor etkinlikleri her zaman ciddi şekilde desteklenmektedir. Yerel bir anket sonuçlarına göre İstanbul halkının % 87’si ve Türk milletinin ise % 83’ü İstanbul’un Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmasını istediğini göstermiştir” dedi. Arat konuşmasına “Spor dünyası bugün iki kıtayı bir maratonda görme şansı buldu. İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları’nda da aynı şeyin yaşanmasını istiyoruz. Düşünün, bazı sporcular Avrupa kıtasında uykuya dalarken Asya kıtasında rekabet devam ediyor olabilecek. Bu yepyeni ve çok heyecan verici bir fırsat.” şeklinde devam etti.”

Haberin detayı için tıklayınız

-4-


BİZANS’IN YERALTI SU DÜNYASI HARİKALARI İSTANBUL’DA SERGİLENİYOR DailyMail.co.uk, İngiltere, 09 Kasım 2012

Ünlü İngiliz gazetesi Daily Mail’e ait internet sitesinde Bizans döneminde yapılan ve şehrin su ihtiyacını karşılayan su taşıma sistemini tanıtmak amacıyla oluşturulan “Bir Başkentin Su Yolları” adlı sergi ile ilgili aşağıdaki haber yayınlandı: “Gizemli ve mağaramsı yapıdaki Yerebatan Sarnıcı, İstanbul'un tanınmış turistik bir merkezdir. Ünlü James Bond serisinin “Rusya’dan Sevgilerle” filminde kullanılan mekanlardan biri olan 6. yüzyıla ait sarnıç, Bizans Sarayı dâhil birçok binaya temiz su sağlamaktaydı. Türk bilim adamları ile çalışan İngiliz arkeologlar, Bizans döneminde hizmet veren büyük bir su sistemini ortaya çıkardılar. Bizans döneminde şehrin su ihtiyacını karşılayan su taşıma sistemi “Bir Başkentin Su Yolları” isimli sergide tanıtılıyor. Yerebatan Sarnıcı’nın bu projeye dahil olup olmadığı ise kesin değil. Tarihte İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan kanalları ortaya çıkarmayı amaçlayan sergide pek çok fotoğraf, bilgisayar grafikleri ve rekonstrüksiyonlar kullanıldı.”

Haberin detayı için tıklayınız

-5-


TÜRK KIZILAYI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MOGADİŞU’YU YENİDEN İNŞA EDİYOR Trend.az, Azerbaycan, 14 Kasım 2012

Azerbaycan kaynaklı haber sitesi Trend.az Türk Kızılayı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Somali’de gerçekleştirecekleri ortak çalışma hakkında aşağıdaki habere yer verdi: “Anadolu Haber Ajansı’nın haberine göre, Türk Kızılayı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Somali’de şehrin yeniden inşası için şantiye kurdu. Türk Kızılayı ve İBB yol ve kaldırım yapımı, katı atıkların toplanması, çevre düzenlemesi ve sanayi bölgelerinin inşası için birlikte çalışacaklar. Türkiye’den 50 inşaat makinesi ve kamyon, inşaat çalışmaları sırasında kullanılmak üzere Mogadişu’ya gönderildi. İBB, projeyi hızlandırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde 100 uzmandan oluşan bir takımı Somali’ye gönderecek. Anadolu Haber Ajansı’na konuşan İBB yöneticilerinden Kamil Kolabaş, Mogadişu’yu modern ve çağdaş bir başkente çevirmek istediklerini söyledi. Kolabaş, “Şantiyede, beton, kaldırım taşı ve asfalt üretilecek bir tesis kuracağız. Şantiye Somali’ye uzun süre hizmet edecek. Mogadişu’yu Afrika’nın modern başkentlerinden biri haline getirmek için çalışıyoruz.” dedi. Türk Kızılayı’nda yönetici olan Mümtaz Şimşek ise şantiyenin 250 kişiye iş sağlayacağını söyledi.”

Haberin detayı için tıklayınız

-6-


İSTANBUL İÇİN “UÇAN MARTI” AKTARMA MERKEZİ PLANLANIYOR RailwayGazette.com, İngiltere,13 Kasım 2012

İngilizce yayın yapan online haber portalı RailwayGazette.com Kabataş’da inşa edilmesi planlanan “Uçan Martı” Aktarma Merkezi ile ilgili şu habere yer verdi: “Hakan Kıran Mimarlık ve Hollanda kökenli Royal HaskoningDHV mühendislik danışma firması İstanbul’un Avrupa yakasında tramvay, füniküler, otobüs ve feribot hizmetleri arasında bir aktarım istasyonu olarak Kabataş Martı Ulaşım Merkezi’nin tasarımı konusunda bir protokol imzaladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi’nden bakıldığında uçan bir martıya benzeyen kent simgesini oluşturmak için bu projeyi seçti.”

Haberin detayı için tıklayınız

-7-


DOMOTEX HALI VE ZEMİN KAPLAMA FUARI İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ Assabeel.net, Ürdün, 14 Kasım 2012

Ürdün kökenli haber portalı Assabeel.net geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen Domotex Halı ve Zemin Kaplama Fuarı ile ilgili şu haberi yayınladı: “Geçtiğimiz hafta Domotex Halı ve Zemin Kaplama Fuarı uluslararası geniş bir katılım ile ilk kez İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuarın açılış konuşmasını, Türkiye Ticaret ve Sanayi Bakanı, Türkiye Fuar Komitesi Başkanı ve Uluslararası Hannover Fuar Komitesi Başkanı gerçekleştirdi. Fuarın düzenleyicilerinden birisi de Türkiye kökenli Ant Expo şirketinin ortağı olan El-Maliki Fuarcılık olup, fuara, Ürdün, Lübnan, Suriye, Mısır, Irak, Filistinli iş adamlarından oluşan bir Arap heyeti de katıldı. Fuar, halı ve zemin döşeme konusunda faaliyet gösteren Türkiye ve Ortadoğu’dan 20’den fazla ülkeden yüzlerce katılımcı için ticari bir platform oluşturdu. Fuara Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Suriye, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Yemen, Mısır, Pakistan, Irak, İran, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Türkmenistan’dan katılımcılar iştirak etti.”

Haberin detayı için tıklayınız

-8-


TARTIŞMALI TAKSİM MEYDANI’NIN YENİLENME PROJESİ BAŞLADI GreenProphet.com, 13 Kasım 2012

Ortadoğu ile ilgili haberlerin yer aldığı GreenProphet.com adlı internet sitesinde Taksim Meydanı’nın yenilenmesiyle ilgili aşağıdaki habere yer verildi: “Şehir planlamacıları, avukatlar, aktivistler, akademisyenler ve kaygılı vatandaşların tüm eleştirilerine rağmen İstanbul’da ulaşımın ve protesto eylemlerinin en önemli yeri olan Taksim Meydanı’nın yeniden yapılandırılması çalışmalarına başlandı. Plan karşıtlarına göre resmi olarak “Taksim Meydanı’nın Yayalaştırılması” olarak tanımlanan proje bittikten sonra şu anda olduğundan daha az yayalaştırılmış olacak. Projeye göre Cumhuriyet Caddesi yer altına yapılacak hızlı tünelle Taksim’e uzanacak ve açıkça cadde boyunca uzanan yürüyüş alanları kaybolacak, Taksim’de şu anda bulunan park, askeri kışla ile ağaçlı yol yer değiştirecek ve otobüs durakları yerin altına alınacak. Yönetim projenin 8 ayda tamamlanacağını belirtmesine karşın, firmalar ağır makinalar çalışmaya başlamadan önce arkeologlardan gelecek onayın beklenmesi gerektiğini belirtiyor.”

Haberin detayı için tıklayınız

-9-


EDİTÖR Derya EREN KATKIDA BULUNANLAR İBB Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanları

İletişim Bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Cad. No:25. 34134 Fatih / İSTANBUL Telefon: +90 (212) 455 21 85 E-posta: irelations@ibb.gov.tr

Bülten üyelik işlemleri için derya.eren@ibb.gov.tr adresine subscribe/unsubscribe konulu bir boş elektronik ileti göndermeniz yeterli olacaktır. DIŞ BASINDA İSTANBUL Bülteni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından haftalık olarak hazırlanmaktadır. - 10 Bültende yer alan haberlerin ve içeriklerin sorumluluğu yayın ekibine aittir.


14-21 KASIM 2012


KAZAN’DA İSTANBUL PARKI İNŞA EDİLİYOR Time and Money, Rusya Federasyonu, 14 Kasım 2012

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde iş dünyasından haberlere yer veren günlük bir gazete olan Time and Money Kazan’a inşa edilecek olan “İstanbul Park Projesi” ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi: “Hakan Kıran Mimarlık Şirketi” üst düzey yöneticisi Ali Ulvi Altan, Kazan Belediye Başkanı İlsur Methsin’e Kazan’a inşa edilecek olan “İstanbul Parkı” projesini sundu. Söz konusu projenin Kazan’ın Hovo-Savinovski ilçesinde Çistopolskaya ve Abcalyamova caddelerinin kesişme noktasına 2013 yılında inşa edilmesi planlanıyor. Proje Kazan Belediyesi’nden onay aldı. Yeşil alan, çeşme, küçük mimari yapıları ile birlikte parkın merkezine Türkiye’nin sembolü olan lale görünümlü camdan şeffaf bir bina inşa edilecek. Ali Ulvi Altan’a göre, Kazan ve İstanbul’un kültürel açıdan birçok benzer yönleri bulunuyor. Altan, Türk halkı ile Tatar halkının düşünce yapılarının benzediğini, Türkçe ve Tatarca’nın aynı dil ailesinden olduklarını ifade etti. Ali Ulvi Altan bunların dışında, iki kentin topografik açıdan da benzediğini, bu parkın iş birliği ve ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Kazan Belediye Başkanı İlsur Methsin ise lalenin sadece Türkiye'nin değil, 2013’te Kazan'da yapılacak olan Dünya Üniversite Oyunları'nda Kazan’ın da sembolü olacağını belirtti. Hakan Kıran Mimarlık’ın İstanbul Belediyesi'nin kent mimari konularında danışman kurumu olduğuna işaret eden Methsin, "Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın profesyonelliğine çok güveniyoruz.” dedi. Kazan’a tematik bir park kurma fikri Tataristan Devlet Başkanı Rustam Minnihanov ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ikili görüşmesinde ortaya çıkmıştı.”

Haberin detayı için tıklayınız

-2-


BM DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ KENT TURİZMİ KÜRESEL ZİRVESİ TURİZM LİDERLERİNİ İSTANBUL’DA BULUŞTURDU BreakingTravelNews.com, İngiltere, 16 Kasım 2012

Seyahat sektörü ile ilgili haberlere yer veren BreakingTravelNews.com adlı internet sitesi 14-16 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Kent Turizmi Küresel Zirvesi hakkında aşağıdaki haberi yayınladı: “Dünyanın muhtelif yerlerinden gelen turizm liderleri Kent Turizmi Küresel Zirvesi’ne katılmak üzere İstanbul’da buluştu. Zirve, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkıları ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından organize edildi. Zirve 15 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Zirvenin açılış konuşması sırasıyla Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Tâlip Rıfai ile Birleşmiş Milletler İskân Programı Genel Sekreteri Joan Clos da etkinlikte söz alan isimler arasındaydı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuşmasında zirvenin gerçekleştirildiği İstanbul şehrine dikkatleri çekerek, turizm hususunda Türkiye’nin kat ettiği mesafenin dünya tarafından fark edilmeye başlandığını söyledi. Günay, İstanbul’un yanı sıra İzmir, Antalya gibi şehirlerin de turizm hususunda hızla geliştiğini ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapar hale geldiğini sözlerine ekledi.”

Haberin detayı için tıklayınız

-3-


ŞARJAH ULUSLARARASI KİTAP FUARI İSTANBUL KİTAP FUARI’NA KATILIYOR AMEInfo.com, BAE, 19 Kasım 2012

Orta Doğu’dan haberlere yer veren AMEInfo.com adlı internet sitesi 17-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı hakkında aşağıdaki haberi okuyucularıyla paylaştı: “Şarjah Uluslararası Kitap Fuarı’nı (SIBF) temsil eden bir heyet, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 31. İstanbul Kitap Fuarı’na katılıyor. SIBF Direktörü ve aynı zamanda İstanbul Kitap Fuarı’nı ziyaret eden heyetin başındaki isim olan Ahmen Bin Rakkad al Amri, İstanbul Kitap Fuarı ziyaretlerinin kendi fuarlarının sona ermesinin hemen ardından gerçekleştiğini, İstanbul’a Türk yayıncılarla buluşmak, 31. Şarjah Uluslararası Kitap Fuarı’nın başarısını Türk yetkililere anlatmak ve İstanbul Kitap Fuarı’nın organizatörlerini bir sonraki Şarjah Kitap Fuarı’na davet etmek için geldiklerini belirtti. 31. İstanbul Kitap Fuarı’na 250’den fazla Türk, Arap ve uluslararası yayınevinin yanı sıra pek çok üniversite ve enstitü katılıyor. Konferansın onur konuğu ise iki ülke arasındaki ilişkilerin 400. yılı vesilesiyle Hollanda oldu.”

Haberin detayı için tıklayınız

-4-


HARVARD ÜNİVERSİTESİ İŞLETME BÖLÜMÜ İSTANBUL’DA ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇMAYI PLANLIYOR TheCrimson.com, ABD, 15 Kasım 2012

Harvard Üniversitesi öğrencilerine yönelik hazırlanan bir gazete olan The Harvard Crimson’a ait internet sitesinde üniversitenin İstanbul’da açmayı planladığı yeni araştırma merkezi ile ilgili şu habere yer verildi: “Dekan Nitin Nohria Harvard Üniversitesi’nin, dünyanın birçok yerinde bulunan 7 araştırma merkezine ek olarak, 2013 başlarında İstanbul’da da yeni bir araştırma merkezi açmayı planladığını söyledi. Nohria, bu merkezlerin kampüs niteliğinde olmadığını, sadece işletme bölümüne küresel ekonomi hakkında makalelerin yazılması ile alakalı yardımcı olması için tasarlandığını dile getirdi. Program, Silikon Vadisi’nde Kalifornia Araştırma Merkezi’nin açılması ile başladı ve Hong Kong, Buenos Aires, Tokyo, Paris, Mumbai ve Şangay’a yayıldı. Nohria, İstanbul’un batı ile doğu arasında bir köprü vazifesi gördüğünü ve batı dünyası için İslam Dünyası’na giriş için bir geçiş kapısı olduğunu vurguladı. Harvard İşletme Bölümü, 2012’de İstanbul’da dikkatleri araştırma merkezinin üzerine çekmek ve destek toplamak adına bir toplantı düzenledi. Hâlihazırdaki Araştırma Merkezleri, belirli bir bölge hakkında makale yazılmasında birçok avantaj sağlıyor. Küçük bir araştırmacı ve tercüman ekibi ile merkezlerde araştırmalar için yön belirleme, fakülte üyelerine toplantı ayarlanması hakkında yardımcı olma ve tercümanlık hizmetleri veriyor.”

Haberin detayı için tıklayınız

-5-


İSTANBUL BM DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ KÜRESEL ZİRVESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR SportsFeatures.com, ABD, 15 Kasım 2012

Olimpiyat Oyunları ile ilgili haberlere yer veren SportsFeatures.com adlı internet sitesi 14-16 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Kent Turizmi Küresel Zirvesi hakkında aşağıdaki haberi yayınladı: “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) küresel zirvesini 155 ülkeden 1200’den fazla katılımcıyla kentin turistik çekiciliğini de göstermek için harika bir fırsat olduğunu düşünerek İstanbul’da düzenledi. Haliç kıyısında yer alan Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılanlar arasında altı ortak üyenin yanında 400’den fazla özel firma, eğitim kurumu, turizm derneği ve yerel turizm mercilerini temsil eden bağlı üyeler de yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Sn Ertuğrul Günay ve UNWTO Genel Sekreteri Sn Taleb Rifai da zirveye katılan isimler arasındaydı. Son 7 yılda İstanbul 40 farklı kültür, spor ve turizm etkinliğine ev sahipliği yaptı. IAAF Dünya Kapalı Salon Şampiyonası, WTA Şampiyonası ve Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bu yılın önemli etkinlikleri olarak göze çarptı. Gelecek olan etkinlik 12-16 Aralık tarihleri arası Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenecek olan 11’inci FINA Dünya Yüzme Şampiyonası olacak.”

Haberin detayı için tıklayınız

-6-


ALFA EXTREME KAMPI BAŞARIYLA SÜRÜYOR News.az, Azerbaycan, 19 Kasım 2012

Azerbaycan kaynaklı haber portalı News.az 13-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Alfa Extreme Gençlik Kampı” ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi: “Alfa Extreme Gençlik Kampı 13-21 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Etkinlik Kan Bağışçıları Derneği ve Ireli Kamu Sendikası tarafından ortaklaşa olarak gerçekleştiriliyor. Kampın ilk gününde, Türk Kızılayı’na ait Çapa Kan Bankası’nda25 gencin katılımıyla “Türkiye’de Kan Bağışı Yönetimi ve Gönüllülüğün Buradaki Rolü” başlıklı bir seminer gerçekleştirildi. Katılımcılar daha sonra Türk Hemofili Merkezi’ni ziyaret etti. Burada yapılan toplantıda hemofili hastalarının nasıl tedavi edileceği konusu görüşüldü.”

Haberin detayı için tıklayınız

-7-


İSTANBULLULAR 293 MİLYAR TL DEĞERİNDE KREDİ KULLANDI Balkans.com, Kıbrıs, 20 Kasım 2012

Balkan coğrafyasından haberler yayınlayan Balkans.com adlı haber portalı yılın ilk dokuz ayında İstanbul’da kullanılan kredi miktarı hakkında aşağıdaki haberi okuyucularına aktardı: “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’nun verilerine göre yılın ilk dokuz ayında İstanbul’da kullanılan kredi miktarı, 76 kentin toplamında kullanılan kredi miktarına eşdeğer oldu. Banka ve finans kurumlarından İstanbulluların kullandığı kredi miktarı yaklaşık 293 milyar liraya ulaştı. İstanbul’u 86,3 milyar lira ile Ankara ve 42,2 milyar lira ile İzmir takip etti. Türkiye’nin güneyinde önemli ulaşım güzergahı olan Antalya ise 24,6 milyar lira ile listede dördüncü sırayı aldı.”

Haberin detayı için tıklayınız

-8-


ODEABANK TÜRKİYE’DEKİ İLK ŞUBESİNİ İSTANBUL’DA AÇTI Balkans.com, Kıbrıs, 15 Kasım 2012

Balkan coğrafyasından haberlere yer veren Balkans.com adlı internet sitesi İstanbul’da şube açan Lübnan merkezli Odeabank ile ilgili şu haberi yayınladı: “Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türk birimi olan Odeabank ilk şubesini İstanbul’da açtı. Hürriyet gazetesinin haberine göre Maslak Olive Plaza’da yer alan şube ticari ve kurumsal hizmetlerin yanı sıra rutin bankacılık hizmetlerini de sunacak. Bankanın genel merkezi de aynı binada yer alacak.”

Haberin detayı için tıklayınız

-9-


EDİTÖR Derya EREN KATKIDA BULUNANLAR İBB Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanları

İletişim Bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Cad. No:25. 34134 Fatih / İSTANBUL Telefon: +90 (212) 455 21 85 E-posta: irelations@ibb.gov.tr

Bülten üyelik işlemleri için derya.eren@ibb.gov.tr adresine subscribe/unsub, scribe konulu bir boş elektronik ileti göndermeniz yeterli olacaktır. DIŞ BASINDA İSTANBUL Bülteni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından haftalık olarak - 10 hazırlanmaktadır. Bültende yer alan haberlerin ve içeriklerin sorumluluğu yayın ekibine aittir.


21-28 KASIM 2012


İSTANBUL’DA ÇİN HAZİNELERİ SERGİSİ China Radio International, Çin Halk Cumhuriyeti, 21 Kasım 2012

Çin Uluslararası Radyosu’na ait internet sitesinde "2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı" kapsamında İstanbul’da düzenlenen "Çin Hazineleri" sergisi ile ilgili aşağıdaki habere yer verildi: "2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı" kapsamında düzenlenen en önemli etkinliklerden olan "Çin Hazineleri" sergisi dün İstanbul'da başladı. Çin Kültür Bakanlığı, Çin Devlet Tarihî Eserler Müdürlüğü, Çin Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen sergi, aynı gün düzenlenen ve Mogua Mağarası’ndaki duvar resimlerini yansıtan "Dunhuan Renkleri " sergisiyle birlikte “2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı”nın son bölümünü oluşturuyor. "Çin Hazineleri" sergisinin açılış töreni dün Topkapı Sarayı Müzesi'nde düzenlendi. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çin Kültür Bakan Yardımcısı Li Şiaojie ve Türkiye Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü'nün yanı sıra Çin'in İstanbul'daki Başkonsolosu Jang Lingyang da aralarında yer aldığı çok sayıda Çinli ve Türk misafir açılışta hazır bulundu. "Çin Hazineleri" sergisi, Çin Kültür Yılı etkinliklerinin en önemli ayağı olarak görülüyor. Çin ve Türkiye tarafından ortaklaşa hazırlanan planlar ve Çinli uzmanların yaptıkları çalışmalar sonrasında sergide "Yasak Kent", "Şanghay Müzesi" ve "Çin Şi Huang Müzesi"nin içinde bulunduğu 11 kuruluştan toplam 101 tarihî eser yer almakta. Serginin organizatörü tarafından yapılan açıklamaya göre Çin ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin kapsamlı gelişmesinin ilerletilmesi amacıyla sergi, 20 Şubat 2013'e kadar sürecek. Bununla birlikte, Çin ve Türkiye arasındaki Dostluk Anlaşması’na göre 2013 yılı Çin'de Türkiye Kültür Yılı olacak.”

Haberin detayı için tıklayınız

-2-


6,5 MİLYAR DOLARLIK İSTANBUL HAVALİMANI İHALEYE ÇIKIYOR Airport-World.com, İngiltere, 23 Kasım 2012

İngiltere menşeli ve havayolları sektörü ile ilgili güncel haberlere yer veren AirPort-World.com adlı internet sitesi İstanbul'da yapılması planlanan yeni havayolu hakkında aşağıdaki haberi yayınladı: “İstanbul'un 6,5 milyar dolarlık yeni havalimanının bu yıl bitmeden ihaleye çıkması bekleniyor. İhale duyurusu bu haftanın başlarında Türkiye Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Daire Başkanı tarafından duyuruldu. Proje geçen Ağustos’ta başlatıldı ve Yapı Endeksi websitesinin bugün açıklamasına göre projeye yerel ve uluslararası ilgi giderek artmaya başladı. Bakanlığın Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, “Biz dünyanın her yerinden ilgili kesimlerden bilgi talepleri alıyoruz.” dedi. Türk firmalarından Sabancı, Limak, IC Holding ve TAV’ın yanısıra yabancı firmaların da projeyle ilgilendikleri belirtildi. Havaalanının üç pist ve üç güzergahı içeren 100 milyon yolcu kapasitelik kısmının 2016’da faaliyete geçirilmesi planlanıyor. İstanbul’un kuzeybatısında yer alacak olan yeni havalimanının, yılda 150 milyon yolcu taşıması bekleniyor.”

Haberin detayı için tıklayınız

-3-


İSTANBUL’UN DÜNYA MİRASI STATÜSÜ TEHLİKE ALTINDA Ansamed.info, İtalya, 26 Kasım 2012

İtalyan haber ajansı Ansamed’e ait internet sitesinde İstanbul ile ilgili aşağıdaki haberi yayınlandı: “Türkiye yayınlanan günlük gazete Zaman’da Pazartesi yayınlanan habere göre, İstanbul Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabilir. Günlük yayınlanan Taraf gazetesine göre Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi İstanbul’u tehlike altında olan dünya mirası listesine yerleştirebilecek bir raporu UNESCO’ya sundu. Yerel basına göre, Haliç’e üç devasa sütunla yapılan yeni köprü İstanbul’un merkezindeki şehir manzarasına zarar verebilir. İstanbul Mimarlar Derneği’ne göre projenin mimarları, iki yıl önce UNESCO’nun da uygun bulduğu köprü projesine uymuyor. Mimar Korhan Gümüş Hürriyet’e yaptığı açıklamada “İki sütunun metroyu kaldıramayacağını anladıkları için iki yerine üç sütün inşa etmiş olabilir.” ifadesinde bulundu.”

Haberin detayı için tıklayınız

-4-


ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN FİNANSMANI İÇİN ANLAŞMAYA VARILDI Reuters, İngiltere, 22 Kasım 2012

Ünlü haber ajansı Reuters’e ait internet sitesinde İstanbul’a inşa edilmesi planlanan üçüncü köprü ile ilgili şu habere yer verildi: “Boğaziçi’ne inşa edilecek üçüncü köprü ile ilgili yüklenici firmalar 2 milyar dolardan daha büyük bir maliyeti olacak proje için altı Türk bankası ile anlaşmaya vardı. İş Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank, Halkbank, Akbank ve Garanti Bankası proje için kredi desteği sağlayacak. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi İstanbul’un kuzeyinden geçen ve üçüncü bir köprüyle Boğaziçi’ndi bağlayan 414 kilometrelik bir yolu içeriyor. Üçüncü köprüyle ilgili ihale geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirilmiş, İtalya’dan Astaldi ve Türkiye’den IC İçtaş projenin yapımını üstlenmeye hak kazanmıştı.”

Haberin detayı için tıklayınız

-5-


NÜKLEER GÜVENLİK ZİRVESİ HAZIRLIK TOPLANTISI İSTANBUL’DA YAPILACAK GlobalTimes.cn, Çin Halk Cumhuriyeti, 27 Kasım 2012

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayınlanmakta olan Global Times gazetesine ait internet sitesinde 27-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 3. Nükleer Güvenlik Zirvesi Hazırlık Toplantısı hakkında aşağıdaki habere yer verildi: “3. Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin ilk hazırlık toplantısı Salı günü İstanbul’da yapılacak. Dışişleri Bakanlığı 2728 Kasım için planlanan toplantının devlet ve hükümet başkanlarına bu konularda öneride bulunmak amacıyla atanan üst düzey yetkililer ve beraberindeki heyetlerin katılımıyla düzenleneceğini bildirdi. 3.Nükleer Güvenlik Zirvesi yasadışı nükleer ticaretin ve nükleer terörizmin önlenmesi, ayrıca nükleer malzemenin emniyet ve güvenliğinin sağlanması hedeflerine yönelik çabaların birleştirilmesi amacıyla 2014 yılında Hollanda’da yapılacak. İlk iki zirve sırasıyla Nisan 2010’da ABD’nin başkenti Washington’da ve Mart 2012’de Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirilmişti. Türk Dışişleri Bakanlığı’na göre ellinin üzerinde ülke ve uluslararası örgütün yaklaşık 150 temsilciyle iştirak edeceği toplantıda, geçtiğimiz Mart ayındaki Seul Zirvesi’nden bu yana kaydedilen gelişmelerin ele alınacak, 2014’de Lahey’de gerçekleştirilecek zirveye yönelik hazırlıklara başlanacak, ayrıca müteakip zirveye giden süreçte atılması gereken somut adımlar ve uluslararası işbirliği alanları incelenecektir.”

Haberin detayı için tıklayınız

-6-


SURİYE MUHALEFET KOALİSYONU İSTANBUL’DA MERKEZ AÇIYOR Bernama.com, Malezya, 24 Kasım 2012

Malezya Ulusal Haber Ajansı Bernama’ya ait internet sitesinde Suriyeli Muhalifler Koalisyonu’nun İstanbul’da açtığı ofisle ilgili haber aşağıdaki şekilde okuyuculara aktarıldı: “Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yeni oluşan Suriyeli Muhalifler Koalisyonu’nun İstanbul’da bir ofis açacağını duyurdu. Davutoğlu, yakın zamanda ofisin açılacağını ve Suriye halkının ve muhalefetinin tanınmış temsilcileri olan muhaliflerin liderleri ile sürekli iletişim halinde olunacağını belirtti. Suriyeli muhalif gruplar, Katar’ın başkenti Doha’da “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” olarak adlandırılan koalisyon için imza attılar. Türkiye 15 Kasım’da bu koalisyonu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanımıştı.”

Haberin detayı için tıklayınız

-7-


ALFA EXTREME İSTANBUL KAMPI SONA ERDİ News.az, Azerbaycan, 23 Kasım 2012

Azerbaycan kaynaklı internet sitesi News.az gençler arasında kan bağışını teşvik etmek amacıyla İstanbul’da düzenlenen Alfa Extreme Kampı hakkında şu habere yer verdi: “Kanbağışı Birliği Kamu Sendikası, Ireli Spor Merkezi ve Ireli Sağlık Kulübü’nün ortak katkılarıyla İstanbul’da düzenlenen Alfa Extreme İstanbul Kampı sona erdi. Kamp sırasında, kan bağışı, sağlıklı yaşam ve zor koşullarda hayatta kalma eğitimlerine 25 genç katıldı. Katılımcılar, Türk Kızılayı ve Türk Hemofili Merkezi altında çalışan Çapa Kan Bankası’nı ziyaret ettiler. Ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü yetkilileriyle görüşen grup Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ve Fenerbahçe Müzesi’ni de ziyaret etti. Gençler arasında bağış temasını ve sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmeyi amaçlayan proje genç bağışçılar arasında bir iletişim ağı oluşturmakta, aynı zamanda bağış konusunda gençlerin farkındalığını arttırmaktadır.”

Haberin detayı için tıklayınız

-8-


EDİTÖR Derya EREN KATKIDA BULUNANLAR İBB Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanları

İletişim Bilgileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Cad. No:25. 34134 Fatih / İSTANBUL Telefon: +90 (212) 455 21 85 E-posta: irelations@ibb.gov.tr

Bülten üyelik işlemleri için derya.eren@ibb.gov.tr adresine subscribe/unsubscribe konulu bir boş elektronik ileti göndermeniz yeterli olacaktır. DIŞ BASINDA İSTANBUL Bülteni, İstanbul - 9 - tarafından haftalık olarak hazırlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Bültende yer alan haberlerin ve içeriklerin sorumluluğu yayın ekibine aittir.

Dış Basında İstanbul Kasım 2012  

Dış Basında İstanbul Kasım 2012

Dış Basında İstanbul Kasım 2012  

Dış Basında İstanbul Kasım 2012

Advertisement