Page 1

24 AĞUSTOS-07 EYLÜL 2011


ZENGİN ARAP TURİSTLER BOĞAZİÇİ YALILARINA YATIRIM YAPIYOR Balkans.com, 29 Ağustos 2011

Balkan coğrafyasından haberlere yer veren Balkans.com adlı haber portalı İstanbul’da konut satın alan zengin Arap turistlerle ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Sotheby Türkiye Başkanı, Zengin Arap turistlerin İstanbul Boğazı’ndaki yalılar ve pahalı evlerle daha fazla ilgilenmeye başladıklarını söyledi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki politik çalkantıların da, yatırımcıların yüzünü Türkiye gibi güvenli yerlere çevirmelerini sağladı.

Sotheby Türkiye Genel Müdürü Ahmet Özver Hürriyet gazetesine verdiği demeçte “Son yıllarda Arap yatırımcılar Türk pazarını izlemeye almışlardı ancak şimdilerde bu daha da arttı.” diyor. Özver’e göre aşırı zengin Araplar İstanbul’u Asya ve Avrupa olarak ikiye bölen Boğaziçi kıyısındaki evlere 2 milyon $ ile 30 milyon $’a arasında rakamlar ödüyor. Bir kısım Arap yatırımcı ise İstanbul’un merkezindeki ortalama 250.000 $’lık lüks konut projeleriyle ilgileniyor.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=117521

2


İSTANBUL, RAMAZAN’DA YOKSULLARA YARDIM EDİYOR Setimes.com, 25 Ağustos 2011

Balkanlar’dan haberlere yer veren Setimes.com adlı haber portalı 25 Ağustos tarihli yayınında Ramazan boyunca belediyelerce, İstanbul genelinde kurulan iftar çadırları ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Hangi siyasi partiden olursa olsun, Türk belediyeleri her Ramazan yüzyıllık bir geleneği yerine getirerek, dev iftar çadırları kuruyor. Oruçlarını açmak için çadırlara gelen misafirler, toplumun farklı kesimlerinden ve farklı yaş gruplarından geliyor. İftar çadırlarının en büyüğü ise, İstanbul'un ticaret ve turizm merkezi Eminönü'nde kuruluyor.

Eminönü'nde kurulan çadırın yiyecek-içecek hizmetlerini sağlayan firmanın genel müdürü Yenal Keleş şöyle diyor: "Çadırımız daha çok evsizlere, tiner bağımlılarına, sokak satıcılarına, Eminönü'ne alışverişe gelenlere ve hatta bu ortamı yaşamak ve halkın durumunu yakından görmek isteyen zenginlere hizmet veriyor."

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/audio_story/2011/ 08/25/audio_story-06

3


TÜRKİYE’DE RAMAZAN Setimes.com, 26 Ağustos 2011

Balkan coğrafyasından haberlere yer veren Setimes.com adlı haber portalı 26 Ağustos tarihli yayınında Ramazan boyunca Eminönü’nde hizmet veren iftar çadırı ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“İşlek Eminönü semtindeki iftar çadırı, İstanbul'daki Ramazan kutlamalarının adeta simgesidir. Oruç açma saati yaklaştıkça önünde uzun kuyruklar oluşur. Ezan okunduktan kısa bir süre sonra, Eminönü'nün normal keşmekeşi, insanlar oruçlarını açarken yerini kısa süreli bir sessizliğe bırakır, ancak kısa bir süre sonra her şey eski haline döner.

Bu tür iftar çadırları, semt belediyeleri tarafından kurulur ve özel firma ve şahısların sponsorluğunda bedava yemek dağıtırlar. Menü basittir: makarna, patates, çorba, ekmek, su ve tatlı.

Ramazan çadırlarına giden insanların çoğu genelde düşük gelirlidir; gerisi de iftar saatinde yakınlardan geçen insanlardır. Bir saatte yüzlerce insanın faydalandığı çadırda masalar bir dolup bir boşalır.

4


Birkaç kilometre ötede, İstanbul'un lüks otelleri kamuoyunda çok tartışılan pahalı iftar menüleri hazırlarlar. Bir otel, çeşitli et, sebze ve tatlı çeşitleri sunduğu iftar menüsünü "sultanlara layık" olarak sunuyor. Açık büfe 70 TL ve fiks menü 55 TL - bazı oteller daha da pahalı. Aylık asgari ücretin 600 TL olduğu bir ülkede, bu tür iftar yemekleri protestoların hedefi oluyor.

Emek ve Adalet Platformu, bu Ramazan'da her Cumartesi günü beş yıldızlı otellerin yakınındaki parklarda iftarlar düzenledi. Her etkinlikte sayıları birkaç yüzü bulan protestocular, medyanın ilgisini çektiler. Katılımcılar evlerinden yemek getiriyor ve piknik tarzında oruç açıyorlar.

Protestolarla, Türkiye'de bu kadar kişi yoksulluk çeker ve Afrika'da insanlar açlıktan ölürken, Ramazan'ı lüks otellerde kutlamanın İslam'a uymadığının vurgulanması amaçlanıyor.

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2011/08/ 26/feature-04

5


İSTANBUL, BİLİŞİM ZİRVESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK WorldBulletin.net, 31 Ağustos 2011

World Bulletin adlı haber portalının önümüzdeki ay İstanbul’da düzenlenecek olan Bilişim Zirvesi ile ilgili yer verdiği haberin çevirisi şöyledir:

“2000 yılından bu yana düzenlenen ve dünya genelinden uzman ve girişimcileri bir araya getiren Bilişim Zirvesi 2011’de Avrasya’ya ulaşacak. Bilişim Zirvesi 03-05 Ekim tarihleri arasında “Sınırlar Kalkıyor” temasıyla İstanbul’da düzenlenecek. Zirve, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Avrasya Zirvesi-Bilişim Zirvesi ‘11” başlığı altında organize edilecek.

Zirveye Türki cumhuriyetler, Ortadoğu ve Balkanlardan çok sayıda katılımcı iştirak edecek. Zirve kapsamında çeşitli konferans, forum ve çalıştaylar düzenlenecek. Mobil internet, e-ticaret ve sosyal medya zirvede tartışılacak konular arasında yer almakta. Yaklaşık 4000 kişini zirveye katılması bekleniyor.”

”Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=78285

6


İSTANBUL, “DÜNYANIN EN YAŞANILABİLİR ŞEHİRLERİ” LİSTESİNDE 109’UNCU SIRADA Economist Intelligence Unit, İngiltere, Ağustos 2011

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan, ekonomi ve iş alanlarında araştırmalar yapan "Economist Intelligence Unit" (EIU), yıllık olarak yayımladığı "Dünyanın en yaşanabilir şehirleri" listesini açıkladı. İstanbul, 140 şehrin sıralandığı "Dünyanın en yaşanabilir şehirleri" listesinde 109'uncu sırada yer aldı.

Yaşama koşulları, siyasi ve sosyal istikrar, suç oranı, sağlık hizmeti, kültürel aktiviteler, çevre, eğitim ve altyapı gibi konular dikkate alınarak yapılan sıralamada, ilk 10 sırada şu şehirler yer aldı:

"Melbourne (Avustralya), Viyana (Avusturya), Vancouver (Kanada), Toronto (Kanada), Calgary (Kanada), Sydney (Avustralya), Helsinki (Finlandiya), Perth (Avustralya), Adelaide (Avustralya), Auckland (Yeni Zelanda)."

Son bir yılda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler bazı şehirlerin "yaşanabilir" sıralamasını etkiledi. Yunanistan'ın başkenti Atina, yaşanan ekonomik kriz ve istikrarsızlık nedeniyle 5 sıra 7


gerileyerek 67'nci sırada yer aldı. Arap baharı da sıralamada değişikliklere neden oldu. Bir önceki raporda 107'nci sırada yer alan Libya'nın başkenti Trablus 135'inci sıraya geriledi.

Listenin sonunda yer alan 10 şehir ise şöyle: "Dakar (Senegal), Abidjan (Fildişi Kıyısı), Tahran (İran), Douala (Kamerun), Karaçi (Pakistan), Trablus (Libya), Cezayir (Cezayir), Lagos (Nijerya), Dakka (Bangladeş), Harare (Zimbabve)."

Türkiye'den ise sadece İstanbul listede yer aldı. İstanbul "yaşanabilir" sıralamasında 109'uncu olarak, Bakü, Bangkok, Belgrad, Kuveyt gibi şehirlerin gerisinde, Riyad, Cidde, Mumbai, Katmandu, Taşkent, Kahire gibi şehirlerin önünde yer bulundu.

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.eiu.com/public/topical_report.aspx?campaignid=liveabilityAug2011

8


İSTANBUL HALKININ %64’Ü BORÇ İÇİNDE Balkans.com, 01 Eylül 2011

Balkan coğrafyasından haberlere yer veren Balkans.com adlı haber portalı, “İstanbul Halkının Ekonomik, Sosyal ve Politik Beklentileri” başlıklı anketin sonuçlarını aşağıdaki haberle okuyucularına duyurdu:

“Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden İstanbul’da son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre yaşayanların %64’ü borçlu, %25’i maliyetlerini düşürmeye çalışıyor.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafından yürütülen araştırma 1552 kişi arasından şehrin 30 farklı ilçesinde gerçekleştirildi. “İstanbul Halkının Ekonomik, Sosyal ve Politik Beklentileri” başlıklı araştırmaya göre İstanbul sakinlerinin %44’ü en önce çözülmesi gereken sorunun yoksulluk ve işsizlik olduğunu düşünüyor. Katılımcıların %24’ü terörizm ve güvenliğin ikinci önemli sorun olduğunu düşünüyorlar. Katılımcılara göre en önemsiz sorun ise yolsuzluk oldu.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=117940 9


İSTANBUL’DA OTEL FİYATLARI ARTIŞ GÖSTERDİ TheEconomist.com, İngiltere, 01 Eylül 2011

Haftalık olarak yayınlanan ekonomi dergisi The Economist’e ait internet sitesinde, İstanbul otellerinde gözlenen fiyat artışları aşağıdaki haberle duyuruldu:

“Hogg Robinson Grup’un(HRG) yaptığı araştırmaya göre, İstanbul’da otel fiyatları geçen yıl %37 oranında artış gösterdi. Türk parasındaki zayıflamanın bu fiyatlara etkisi olduğu düşünülüyor. HRG, değişiklik için iki neden öne sürüyor: İstanbul’un iş merkezi olarak artan çekim gücü ve güvenlik konusundaki endişeler ziyaretçileri beş yıldızlı otellere yönlendirdi.

İstanbul bu durumda dikkat çekse de anketin gerçekleştirildiği 50 şehrin 33’ünde otel fiyatlarında artış gözlendi. Pasifik Asya ’da fiyatlar % 7 oranında artarken, Cape Town’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nda çok sayıda otel inşa edilmesi nedeniyle kentteki otel fiyatlarında düşüş gözlendi. Moskova’da ise bir gecelik otel ücreti ortalama 425 $. Moskova bu rakamla en pahalı otel ücretine sahip kent olma özelliğini koruyor.

10


Konaklama açısından en pahalı kentler sıralaması ise şöyle: Moskova, Cenevre, Zürih, Paris, Stokholm, Washington, Sidney, İstanbul, New York, Oslo.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.economist.com/blogs/gulliver/2011/09/hotel-prices

11


İSTANBUL’DAKİ SOMALİ CADDESİNDE AFRİKALI GÖÇMENLER YENİ BİR HAYAT ARIYOR The National, Birleşik Arap Emirlikleri, 05 Eylül 2011

Ortadoğu’nun İngilizce yayın yapan gazetelerinden The National 05 Eylül tarihli sayısında İstanbul’da yaşayan Afrikalı göçmenlerle ilgili aşağıdaki yazıya yer verdi:

“Türk gazetelerinin İstanbul’un Mogadişu’su (Somali’nin başkenti ve en büyük şehri) diye adlandırdığı Avrupa yakasındaki Yenikapı semtinde, 17.yüzyıldan kalma Katip Kasım Camii Sokağı’nın önündeki caddeye “Somali Caddesi” deniliyor çünkü cadde sakinleri oturma izni olmayan, eğer polis tarafından yakalanırlarsa sınır dışı edilmeyle karşı karşıya olan Afrika’dan gelen göçmenlerden oluşuyor.

Caminin etrafındaki alan aynı zamanda Kürtler , Ermeniler ve diğer azınlık etnik grupların üyelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Caddeler, Afrika ve Asya ülkeleri için ucuz telefon görüşme imkanı sunan dükkanlarla bezenmiş. Doğu Avrupalı turistlerin ucuz giysi ve diğer malzemeleri için vazgeçilmezi Laleli, hemen yanıbaşlarında. Türkler masalarını kaldırımlara taşırdıkları cafelerde Afrikalı ve Doğu Avrupalılarla çaylarını paylaşıyorlar.

12


Türkiye’nin iltica yasaları yalnızca Avrupa’dan gelen göçmenler için sığınak imkanı veriyor. Diğer ülkelerden gelen mülteciler eğer Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne kayıtlı değillerse, sınırdışı edilmeyle karşı karşıyalar. Türkiyede kalmasına izin verilen mültecilere ise nadiren çalışma izni verimekte. Türkiye, batıya ulaşmak isteyen yüzbinlerce Asyalı, Afrikalı, ve Orta Doğulu göçmen için önemli bir transit ülke niteliğinde.

Afrika son zamanlarda Türkiye’deki insanların kafasında oldukça yer edindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Somali’ye giderken muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’da Kenya’daki mülteci kampını ziyaret etti. Türkler Ramazan ayı boyunca 200 milyon ABD Doları tutarında yiyecek yardımında bulundu. Erdoğan Türkiye’nin Mogadişu’ya sahra hastanesi getireceğini ve okullarla yolları yeniden inşa edeceğini söyledi.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.thenational.ae/news/worldwide/europe/on-somalia-street-istanbul-africanmigrants-seek-a-new-life

13


Abdulvahap SEVİM

MURAT KURU

Ali ÇETİN

SELAMİ ÇAKIR

Derya EREN

ŞULE YEĞENOĞLU

Esra COŞKUN

ÜLKÜ GÜL

Eyyüp YILDIRIM

Volkan TOPÇU

Fecir Kübra İSBİR

Yasin DİLMEN

Gülgün ŞAHİN

Yasin SUNKUR

Hulusi KÖSE

Z. BüSra MÜFTÜOĞLU Zeynep Nur AYANOĞLU

14


15


07-14 EYLÜL 2011


İSTANBUL, ULUSLARARASI AIDS KONGRESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK News.Az, Azerbaycan, 07 Eylül 2011

Azeri kökenli haber portalı News.Az, 2014 yılında İstanbul’un ev sahipliği yapacağı Uluslararası AIDS Kongresi ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Dünyanın en büyük ve önemli kongrelerinden biri olan Uluslararası AIDS Kongresi 2014 yılında İstanbul’da düzenlenecek. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul’un Melbourne ve Sao Paulo ile birlikte 3 finalist şehirden biri olduğunu ve Uluslararası AIDS Derneği’nin 2014 yılı kongre mekanı olarak İstanbul’u seçtiğini söyledi. Yalçıntaş aynı zamanda Uluslararası AIDS Kongresi’nin müslüman bir ülkede ilk kez düzenleneceğini belirtti.

Her iki yılda bir düzenlenen Uluslararası AIDS Kongresi, HIV alanında çalışan ve aynı zamanda politikaları düzenleyen kişiler ile HIV virüsü taşıyan bireyleri bir araya getiren bir organizasyondur. Kongre, HIV konusunda nerede olduğumuzu görmek ve son bilimsel gelişmeler ve araştırmaları takip etmek için bir şans sunmaktadır.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.news.az/articles/turkey/43894

2


“İSTANBUL’UN YILDIZLARI” ÇOCUKLAR İÇİN PARLIYOR JustLuxe.com, 10 Eylül 2011

Lüks ürün, moda ve hizmet alanında yayın yapan JustLuxe.com adlı internet sitesi UNICEF’in yararına düzenlenen sosyal sorumluluk projesi “İstanbul’un yıldızları” ile ilgili aşağıdaki haberi sayfasına taşıdı:

“İstanbul’un Yıldızları”, UNICEF Türkiye’nin yararına yapılacak en büyük çok amaçlı açık hava sanat etkinliği olacak. Binlerce yıl öncesinin kültür ve tarihinden ilham alan üç boyutlu grafikler ve sanatsal sunumlar bu sonbahar boyunca dev yıldız şeklinde heykellerin üzerinde sergilenecek. Uluslararası iş dünyasını ve kültürel endüstriyi bir araya getiren proje “Çocuklar İçin Daha Parlak Bir Gelecek” hareketine dikkat çekiyor.

İstanbul’un Yıldızları aslında sanatın ne şekilde günlük sokak yaşantısının bir parçası olabileceğine dair heyecanlı ve eğlendirici yönde iyi bir örnek oluşturuyor. İstanbul’un en popüler sokaklarını yüzlerce yıldızla süsleyen proje, sosyal bilince sahip birçok ulusal ya da uluslararası kuruluşun katkılarıyla sanatın ve sanatçının sokaktaki milyonlarca insanla buluştuğu bir ortam oluşturuyor.

3


Katkı sağlayan sanatçı ve işletmeler tarafından tuval olarak kullanılan beş yönlü yıldız heykelinin tasarımının arkasındaki isim olan Küresel Tasarım Birliği’nin önemli üyesi Aziz Sarıyer “Yüzyıllardır gökyüzündeki parlak nesneler insanlık için başarı ve şansı temsil etmiştir. Bu yıldızı tüm dünyadaki çocuklar için tasarladım.”dedi.

UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi ve Yazar Ayşe Kulin “Dünya adil değil. Yeteri kadar besin, su ve aşı yok. Sokaklardaki bu tatlı, masalsı parlak yıldızlar çocukların eğitime ulaşmasına yardım edecek, masraflar şirketler tarafından karşılanacak.”dedi.

‘İstanbul’un Yıldızları” üç ay boyunca 30 Kasım 2011 tarihine kadar devam edecek. Sokak sergisinin devamında, renkli yıldızlar sergi salonunda toplanacak. Son olarak da, Aralık ayında geliri UNICEF Türkiye için ihtiyaç sahibi çocukların taleplerini karşılamak amaçlı bir açık arttırma düzenlenecek.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.justluxe.com/lifestyle/arts/feature-1639976.php

4


İSTANBUL, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ÇALIŞMA BAKANLARI ZİRVESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPTI WorldBulletin.com, 11 Eylül 2011 WorldBulletin adlı haber portalı geçtiğimiz Cumartesi İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Bakanları Zirvesi ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“İslam İşbirliği Teşkilatı geçtiğimiz Cumartesi günü istanbul’da “Çalışma Bakanları Zirvesi” düzenledi. Zirve, Yıldız Sarayı’nda gerçekleşti.

Zirvenin açılışında konuşan İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoglu, amaçlarının ekonomik üretkenliğini arttırmada üye ülkelere yardımcı olmak olduğunu belirtti. İhsanoğlu “Bugünkü toplantımız tarihi bir öneme sahip. Toplantıda işgücü, insan kaynakları, sosyoekonomik kalkınma ve istihdam konularını tartışacağız.” dedi.

Zirvenin açılışında konusan Türkiye Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakani Faruk Çelik ise ``İşçi sağlığı ve güvenliği, işdünyasının iki önemli konusudur.’’ ifadesinde bulundu.

5


Konuşmasında Birleşmiş Milletler’in Palmer Raporu’na da yer veren Çelik, raporu kabul etmemenin teşkilatın büyüklüğünün bir göstergesi olduğunu söyledi. “

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=78715

6


CEBIT EUROSIA 2011 BİLİŞİM FUARI İSTANBUL’DA DÜZENLENECEK Today.Az, İstanbul, 10 Eylül 2011

Azerbaycan kökenli haber portalı Today.Az, 06-09 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Avrasya'nın bir numaralı bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“CEBIT Eurosia 2011 Bilişim Fuarı 06-09 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, dünyanın önemli bilişim fuarlarından olan fuarda Azerbaycan’ın da ulusal bir standla temsil edileceğini bildirdi.

Standın hedefi Azerbaycan ekonomisi ve bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki en son gelişmeleri sunmak olacak. Standda Azerbaycan’ın ilk milli haberleşme uydusu Azerspace, eğitim ve diğer alanlarda bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanları katılımcılara tanıtılacak; ayrıca özel bilişim firmalarının başarıları da sunulmuş olacak.

Fuara 131.000 ziyaretçinin katılması bekleniyor. 16 Ülkeden yaklaşık 1066 firma fuara iştirak edecek. Fuar alanı 19.000m2’den büyük bir alanı kapsıyor.

7


“E-Yönetim”, finans sektörü, e-sağlık ve teknolojik gelişmeler fuarın ana temaları olacak.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.today.az/news/business/94177.html

8


17. ULUSLARARASI BOR SEMPOZYUMU’NA İSTANBUL EV SAHİPLİĞİ YAPACAK WorldBulletin.com, 10 Eylül 2011

WorldBulletin adlı haber portalı 12-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 17. Uluslararası Bor Sempozyumu ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“17. Uluslararası Bor Sempozyumu, 12-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek. Sempozyum, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesi altında, Polat Rönasans Otel’de düzenlenecek.

Otuzu aşkın ülkeden 400’den fazla uzman ve devlet adamı sempozyuma katılacak. En son Japonya’nın ev sahipliği yaptığı sempozyum, her üç yılda bir düzenlenmektedir.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=78688

9


CHADBOURNE&PARKE LLP İSTANBUL’DA OFİS AÇACAK Balkans.com, 07 Eylül 2011

Balkan coğrafyasından haberlere yer veren Balkans.com adlı internet sitesi ünlü hukuk firması Chadbourne&Parke’nin İstanbul’da kuracağı yeni ofisle ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“Uluslararası bir hukuk firması olan Chadbourne & Parke LLP, İstanbul'da bir ofis açılacağını açıkladı. İstanbul'daki ofis, şirket birleşmeleri ve satın almalar, özel sermaye, sermaye piyasaları, finansal işbirliği, proje finansmanı ve vergi konuları üzerinde yoğunlaşacak.

Chadbourne Yönetici Ortağı Andrew Giaccia “ Orta ve Doğu Avrupa’da, Rusya ve Orta Doğu’ da güçlü bir itibarı olan firmanın İstanbul'da ofis açmasından heyecan duyduklarını " belirtti.

Ekonomi alanında yayın yapan MarketWatch sitesi ise, ofisin Türkiye'de bulunmasının bölgedeki müşterilere hizmet için güçlü bir forum ve destek ortamı sunacağını bildirdi.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=118683

10


MEGABUILD YAPI FUARI İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ Today.Az, Azerbaycan, 09 Eylül 2011

Azerbaycan kaynaklı haber portalı Today.Az, 08-11 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen, inşaat ve inşaat malzemeleri fuarı olma özelliğini taşıyan Avrasya Yapı Fuarı MEGABUILD’le ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“Azerbaycan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Shahin Mustafayev, İstanbul’daki MEGABUILD 2011 fuarına katıldı.

Türkiye Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan fuara katılan misafirleri karşıladı. Çağlayan, Azeri Bakana onur plaketi verdi. İkili, fuardaki Azerbaycan standını beraber incelediler.

Çağlayan, Türkiye’den 150, farklı ülkelerden ise 80’i aşkın firmanın etkinliğe katıldığını bildirdi.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.today.az/news/business/94120.html

11


TÜRKİYE’NİN İLK FİNANS MERKEZİNİ KURMAK İÇİN GİRİŞİMLER BAŞLADI Today.Az, Azerbaycan, 10 Eylül 2011

Azeri kaynaklı haber portalı internet sitesi Today.Az, İstanbul’un Ataşehir ilçesinde kurulacak olan finans merkezi ile ilgili olarak aşağıdaki haberi okuyucularına duyurdu:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Ataşehir’de Türkiye’nin ilk finans merkezini kurmak için girişimleri başlattı.

177 hektarlık bir alan üzerine kurulacak olan merkez, New York, Londra, Dubai ve Hong Kong’daki finans merkezlerinden daha büyük olacak. Türk ve yabancı finans şirketleri merkezde yer alacak.

Merkezin planlama faaliyetleri, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) katılımı ile Çevre ve Orman Bakanlığı kontrolü altında başladı.

12


Merkez kurulmadan önce mastır plan, kentsel tasarım projeleri ve altyapı sorunlarını çözmek için bölgenin iskan planının hazırlanması ile ilgili çalışmalar da başladı. Bu çalışmaların altı ay içinde bitmesi ve ihalenin sonuçlanmasının ardından inşaat çalışmaları başlayacak. Merkezin 24 saat canlı kalması bölgede ayrıca sanat ve eğlence merkezleri, oteller ve kafeler de inşa edilecek.

Ataşehir ilçesi, İstanbul’un Asya kıtasında yer almaktadır.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.today.az/news/regions/94197.html

13


İSTANBUL’DA KALDIRIMDA YEMEK YEMEK NİÇİN YASAKLANDI? PRI.Org, A.B.D., 08 Eylül 2011

ABD’de yayın yapan Public Radio International’ın resmi internet sitesinde Beyoğlu’ndaki restoranların kaldırımda bulunan masalarının kaldırılmasıyla ilgili aşağıdaki habere yer verildi:

“İstanbul’un kalabalık bölgelerinden biri olan Beyoğlu’ndaki lokanta sahipleri, hükümetin dışarıda yemek yenmesini yasaklayan düzenlemesiyle masalarını içeri almaya zorlanıyorlar.

Çoğunlukla barları ve restoranlarıyla İstanbul’un yoğun turistlik ve gece hayatı bölgesi olan Beyoğlu, son zamanlarda dışarıda yemek yenilecek yerleriyle gündemde. Hükümetin dışarıda servis yapmak isteyen restoran sahiplerine karşı sıkı önlemler almasının ardından, bugünlerde dışarıdaki yemek alanlarında sessizlik hakim.

PRI’s The World’e açıklama yapan Guardian gazetesinden Constanze Letsch “Elbette bazı söylentiler etrafta dolaşıyor, bazı insanlar bunun nedeninin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylüyorlar... Masa ve sandalyeler arasında sıkıştığını ve geçemediği.” Yetkililer ise sandalyeler ve masalar arasından geçemeyen çevre sakinlerinden ilk 7 ayda 1000’den fazla şikayet alındığını belirtiyorlar.

14


Restoran sahipleri yeni düzenlemeden dolayı para kaybettiklerini ve insanları işten çıkartmaya zorlandıklarını belirterek bu durumdan oldukça üzgün olduklarını belirtiyorlar. Lettsch “Şu ana kadar Belediyeden 70 cm’lik balkonlar eklenebileceğine dair tek bir çözüm geldi. Bu çözüm bile kaybedilen yerlerin geri alınmasında oldukça yeterli.” ifadesinde bulundu.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.pri.org/stories/business/istanbul-cracks-down-sidewalk-dining5817.html

15


İSTANBUL’DA TAKSİ PLAKASI FİYATLARI %29 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ Balkans.com, 08 Eylül 2011

Balkanlardan haberlere yer veren Balkans.com adlı internet sitesi İstanbul’daki taksi plakalarında görülen fiyat artışı ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“Taksi plakası fiyatları İstanbul’da bu yılın başlangıcından itibaren %29 oranında artış gösterdi. Hürriyet Daily News’in haberine göre, Ocak ayında 610,000 olan taksi plakaları fiyatı,785,000’e yükseldi.

İstanbul Şoförler Odası Başkanı Yahya Uğur’a göre fiyatlardaki artış şaşırtıcı değil, zira bu artış sektöre olan güvenden kaynaklanmakta. Yahya Uğur, İstanbul Şoförler Odası gibi sektör temsilcilerinin plaka fiyatlarındaki artışı önlemediklerini, çünkü taksi sürücülerinin daha sonra satamayacakları kadar taksi plakası lisansı satın aldıkları ifade etti.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=118785

16


İSTANBUL ŞEHİR REHBERİ The Telegraph, İngiltere, Eylül 2011

Ünlü İngiliz gazetesi The Telegraph, İstanbul’da geçirilecek bir tatil için ziyaretçilere aşağıdaki ipuçlarını sundu:

“Hiç şüphesiz İstanbul; Londra, New York, Paris gibi dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. En büyük ayrıcalığı Avrupa ve Asyayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı olan şehrin her iki yakası da mükemmel konumlanmıştır, dünyada onun gibi iki kıtayı bölen başka bir şehir de yoktur.

Boğazı Asya’ya doğru vakurlu geçişi işaret eden eski yarımada; ahşap evlerle bezenmiş arnavut kaldırımlı dar sokakları, doğuya özgü kubbe ve minarelerin silüeti ile kaplıdır. Güneyde Marmara Denizi’nin mavi suları cezbedici bir şekilde ışıldıyor. Kuzeyde Haliç’in zarif kıvrımının karşısında , eğlencenin nabzının attığı Beyoğlu’nun dörtte birinde parlak ışıklar yanıp sönüyor.

15 milyonu aşan nüfusuyla gelişen mega şehir , Manhattan’ı andırmaya başlıyor. Daha da önemlisi İstanbul aslında M.Ö. 7. yüzyılda Yunanlılar tarafından kurulmuş antik bir kenttir.

17


M.S. 4. yüzyılda Hristiyan Bizans dünyasının başkenti olan Kostantinopolis , nihayet 1453’te Osmanlı Türklerinin fethinin öncesine kadar çeşitli yüzyıllarda Batı Avrupa’dan gelen İslam cengaverlerine ev sahipliği yapmıştır.

Osmanlı Camii gölgesinde ferah bir şekilde nargile tüttürün, opera dinlemeye Asya kıtasına geçmek için feribota atlayın, İstanbul Modern’de en son çağdaş sanat eserlerine ya da Kariye Müzesi’nde nefis Bizans mozaiklerine hayran kalın.

Boğaza nazır kulüplerde gece boyu dans edin, kokteylin tadını çıkarın ve şık bir teras barda panoramik manzaraya hayran kalın, yüzyıllık kapalı çarşıda görkemli Türk halılar için pazarlık yapın ya da Sultanahmet Camii’nin içindeki zarif çinilere göz atın. Klişeler doğru, doğu gerçekten batıyla buluşuyor ve bir defaya mahsus şehrin parçası olmanın keyfini çıkarın.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.telegraph.co.uk/travel/destination/turkey/istanbul/35504/Istanbul-city-breakguide.html

18


Abdulvahap SEVİM

MURAT KURU

Ali ÇETİN

SELAMİ ÇAKIR

Derya EREN

ŞULE YEĞENOĞLU

Esra COŞKUN

ÜLKÜ GÜL

Eyyüp YILDIRIM

Volkan TOPÇU

Fecir Kübra İSBİR

Yasin DİLMEN

Gülgün ŞAHİN

Yasin SUNKUR

Hulusi KÖSE

Z. BüSra MÜFTÜOĞLU Zeynep Nur AYANOĞLU

19


20


14-21 EYLÜL 2011


İSTANBUL YENİDEN TASARLANIYOR New York Times, ABD, 14 Eylül 2011

ABD’nin ünlü gazetesi The New York Times’ın internet sitesinde İstanbul’da son yıllarda tasarım alanında gözlenen gelişmelerle ilgili aşağıdaki habere yer verildi:

“Tasarım artık nesnelere bağlı değil; etki alanı daha geniş” diyor İstanbul Sanat Merkezi Müdürü Sayın Vasıf Kortum. Türkiye gecikmeli de olsa hızlı bir şekilde büyüyor. Adnan Kazmaoğlu tarafından tasarlanan geometrik Yeşil Vadi Camii’nin geçen yılki açılışından bu yana, bir tasarım ve mimari hareketi şehri etkisi altına aldı.

Salt’ın Mimar Han Tümertekin tarafından kolonlarla tasarlanan Beyoğlu’ndaki binasının her odasında farklı bir Türk tasarımcının çalışmaları yer alıyor: Hakan Demirel’in sineması, Ömer Ünal’ın kitapevi ve Ali Selçuk ve Murat Bozok’un kafeteryası.

Moden yaklaşımlar artık şehir otellerini de etkilemekte; özellikle de Derin tarafından iç tasarımı yapılan House Otel gibi. Belki de Türkiye’nin yaratıcı, verimli zamanlarının en belirgin işareti önümüzdeki yıl İstanbul’da ilk kez düzenlenecek olan tasarım bienali. Yönetmen Özlem Yalın

2


“Gelişmekte olan bir ülke olarak tasarıma olan ihtiyaç her alanda belirgin. İyi tasarım yaşam kalitesini yükseltir” diyor.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://tmagazine.blogs.nytimes.com/2011/09/14/istanbul-reimagined/

3


ULUSLARARASI SOSYAL GÜVENLİK BİRLİĞİ İCRA KURULU TOPLANTISI İSTANBUL’DA DÜZENLENDİ Today.Az, Azerbaycan, 15 Eylül 2011

Azeri kökenli haber portalı Today.Az 15 Eylül tarihli yayınında, geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği İcra Kurulu Avrupa Ağı Toplantısı’na yer verdi:

“Azerbaycan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Salim Müslimov başkanlığındaki heyet, Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği (ISSA) İcra Kurulu Avrupa Ağı Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul’a geldi.

Toplantı, Stokholm ve Bakü’de gerçekleştirilen seminer sonuçlarının yanı sıra Avrupa Ağının gelecek planları dahil olmak üzere çeşitli konulara yoğunlaştı. Ayrıca toplantıda 2011-2013 yılları arası ağın eylem planları üzerine düzenlemeler yapıldı. Bunun yanı sıra Türkiye ve Norveç’in İcra Kuruluna üyeliği toplantıda görüşülen konular arasında yer aldı.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.today.az/news/society/94550.html 4


TÜRKİYE-ABD İŞ KONSEYİ İSTANBUL’DA TOPLANACAK Today.az, Azerbaycan, 17 Eylül 2011

Azeri kökenli haber portalı Today.Az 19 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen Türkiye-ABD İş Konseyi Toplantısı ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“Türkiye-ABD İş Konseyi ilk toplantısını 19 Eylül'de İstanbul'da gerçekleştirecek. Türkiye Ekonomi Bakanlığı Cuma günü "ABD Uluslararası Ticaret Müsteşarı Francisco Sanchez ve Bakanlık Müsteşar Ahmet Yakıcı toplantıya birlikte başkanlık edeceklerdir." şeklinde açıklama yaptı.

Üçüncü dünya ülkelerinde Türkiye - ABD ortaklığı yanı sıra yatırım ve ticaret fırsatları da toplantı gündeminde yer alacak. Yakıcı ve Sanchez, toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyecek. Ekonomik ve ticari işbirliğinin daha da yoğunlaştırılması için "ABD-Türkiye Stratejik Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi" altında kurulan İş Konseyi, bir yıl içinde en az bir kez Türk ve Amerikan özel sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi hedefliyor.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.today.az/news/regions/94668.html

5


İSTANBUL’A BUZ OTEL YAPILMASI PLANLANIYOR Hoteliermiddleeast.com, 18 Eylül 2011

Otelcilik sektöründen haberlere yer veren Hotelier Middle East adlı internet sitesi İstanbul’da inşa edilmesi planlanan buz otelle ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Norveçli mimari firması Lofoten Trading, Türkiye’deki buz müzesinin benzerini Kuveyt’te de yapmayı planlıyor.

Türkiye’deki Buz Müzesi’nin başarılı çıkışından sonra firma yetkilileri yeni geniş çaplı projelerle çalışmalarına devam etmek istediklerini belirttiler. Firmanın Genel Müdürü Odd, Lofoten’in İstanbul’un merkezinde buz restoran ve buz barı olan 6 odalı bir otel inşa etmek istediğini ifade etti. Olsen masa, sandalye ve yatağı olan sıradan bir otel odası yapmak istediklerini, söz konusu otelin buz odaları olacağı için zengin bir konsepte sahip olamayacağını, fakat otelin bu haliyle bile prestij kazanabileceğini söyledi.

Türkiye’deki buz müzesi Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nde bulunuyor, Nisan 2010’daki açılışı itibari ile müzeyi 500,000 kişi ziyaret etti. Viking temalı müzede 370,000 ton buz kullanıldı.”

6


Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.hoteliermiddleeast.com/12367-ice-hotels-planned-in-istanbul-and-kuwait/

7


FENERBAHÇE STADINA SADECE KADINLAR VE ÇOCUKLAR ALINDI Bbc.co.uk, İngiltere, 21 Eylül 2011

İngiltere’nin ünlü haber portalı Bbc.co’da Fenerbahçe’nin kendi evinde oynadığı ve sadece kadın ve 12 yaşın altındaki çocukların alındığı maç ile ilgili aşağıdaki habere yer verildi:

“Türkiye Futbol Federasyonu erkekleri stadyuma almayarak holiganlığın önüne geçmek için radikal çözümler aldı. Fanatik taraftarlarının kuraldışı hareketlerinden dolayı cezalı olan Fenerbahçe’nin maçını izlemek için 12 yaşın altındaki çocuklara ve kadınlara izin verildi.

Salı günü 41.000’den fazla kadın ve çocuk İstanbul’da Fenerbahçe-Manisaspor karşılaşmasını izlemek için stadı doldurdu.

Fenerbahçe İstanbul’da Temmuz ayında Ukrayna liginin şampiyonu Shaktar Donetsk ile yaptığı maç esnasında taraftarların stada girmesi dolayısıyla 2 maç saha kapatma cezası almıştı. Ancak sonrasında Türk yetkililer cezayı yumuşattı ve kadın ve çocukların stada girmelerine izin verdi.

8


Fenerbahçe’nin 1-1 berabere kaldığı maç her iki takım oyuncularının seyircilere çiçek atmasının ardından başladı. İzleyiciler gelenek halini almış yuhalama seslerinden ziyade alkışlarla karşılandı.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/14998237.st

9


BREMENLİ SANATÇILAR İSTANBUL’DA Art-in.de, Almanya, 18 Eylül 2011 Sanat haberlerine yer veren Alman kökenli Art-In adlı internet sitesinde, Bremenli Sanatçılar Christian Haake & Korpys/Löffler’in İstanbul’da, Galerie Manzara Perspectives’de açılan sergileri ile ilgili yayınlanan haberin çevirisi şöyledir:

“İstanbul ve Türkiye, çok sayıda imge ve çağrışımlara yol açıyor. Heyecan verici şarkın gizemi, ticari aktarma merkezleri, çok farklı kültürel ve sanatsal akımları birleştiren bin yıllık pota.

Sanatçılar Korpys/Löffler ve Cristian Hake Transit adlı bu sergide bu ülke insanlarının alışkanlıklarını, gelenek ve göreneklerini ele alıyorlar. Kimi zaman Bremen’den eski bir Ford Transit’le Türkiye’ye doğru yola çıkan “misafir işçilerin” (Almancıların) seyahat esnasında yolda karşılaştıkları ve yaşadıkları olumsuzluklar serginin malzemesi oluyor. Bazen İstanbul ve Türkiye’ye ilişkin imgeleri film karelerine döken bir film veya sanatçıların Türkiye ve İstanbul ile ilgili fikir ve düşünceleri gündeme geliyor. Bunu yaparken, bu uzak ülkeye ve geleneklerine ilişkin tamamen farklı bir bakış açısı ortaya çıkıyor: İstanbul’a yolculuk sırasında bakışlar Almanya’dan İstanbul’a yolculuk esnasında misafir işçi güzergâhı olarak adlandırılan Autoput’a (eski Yugoslavya içinen geçen rotaya verilen ad) odaklanıyor ve son yıllarda meydana gelen

10


değişiklikleri selüloit üzerinden göz önüne seriyor. Görünüşe bakılırsa, İstanbul ve Türkiye’ye dair tasavvurlardan bir film için gerçek sahneler ortaya çıkıyor.

Değişim motifi, Christian Hake ve Korpys/Löffler’in bütün sergisine baştan sona damgasını vuruyor. Bir Ford Transit, yalnızca toplumsal ve sosyal dönüşümün değil, aynı zamanda manevi dönüşümün, imge ile düşünceler arasındaki dönüşümün ve düşünce ile gerçeklik arasıdaki düzenlemenin gerçek sembolü olarak alınıyor. İsim yapmış küratörlerin bir girişimi olan Bremer Kunst Satellit (Bremen Sanat Uydusu) seçtiği Bremenli sanatçıların sergilerini 9 yıldır tüm dünyada dolaştırmaktadır. Şimdiye kadar sergi istasyonları, New York (ABD), Kazablanka (Fas), Bombey ve Yeni Delhi (Hindistan) Riga (Letonya), Vilnius (Litvanya), Kyoto (Japonya), Rezkjavik (İzlanda) ve Şam (Suriye) oldu. Almanya’nın sanat elçileri şimdi İstanbul’dalar.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.art-in.de/incmeldung.php?id=2742&titel=Christian-Haake-&-Korpys/Loeffler-

11


KONUSU İSTANBUL’DA GEÇEN EN İYİ 10 KİTAP The Guardian, İngiltere, 14 Eylül 2011

Ünlü İngiliz gazetesi The Guardian’a ait internet sitesi, konusu İstanbul’da geçen en iyi 10 kitapla ilgili aşağıdaki makaleyi yayınladı:

“Malcolm Burgess,

Kostantinopolis’in tarihinden, Nobel ödüllü Orhan Pamuk’un yazdığı

şehirdeki edebi izlere kadar İstanbul ile ilgili 10 adet eser seçti:

--İstanbul’da Dolaşmak: Şehir Rehberi, 1972 (Hillary Sumner Boyd-John Freely)-Belki de İstanbul hakkındaki eksiksiz bir rehber. Net bir şekilde şehri seven ve kendini bu işe en çok adamış rehberlerle İstanbul’da dolaştık, ayrıntılı ama asla sıkıcı değil.

--Konstantinapolis, 1878 (Edmondo de Amicis)-Hayatın verimliliği ve endişe vericiliğinin zıtlıklarıyla dolu, şimdiye kadar yazılmış en eğlenceli şehir rehberlerinden biri. Evet, zaman 1877’den beri değişti, ancak şehrin bu karmaşık ve canlı portresinden halen varlığını koruyor.

12


--Kuşlar da Gitti, 1978, (Yaşar Kemal)-Fikrinin merkezinde bütün yaşayan canlıların iyi muamele vasıtasıyla duasını kazanma, eski adetlere göre bu amaç için özel olarak yakalanan kuşların serbest bırakılmasını anlatan, karısı tarafından hoş bir şekilde tercüme edilmiş olan, Türkiye’nin en çok sevilen yazarlarından birinin kısa ve güzel bir romanıdır.

--İstanbul, 2003, (Orhan Pamuk)-Nobel ödüllü yazar kendi gençliğinin İstanbul’unu geri çağırıyor.

Kitaptaki siyah-beyaz

fotoğraflar, Pamuk’un hüzün tasvirine katkıda bulunuyor.

--Huzur, 1949, (Ahmet Hamdi Tanpınar)-Orhan Pamuk’un, İstanbul’la ilgili yazılan en önemli kitap olarak değerlendirdiği “Huzur”, şehir ve insan sevgisini içeren, şehre lirik bir övgüdür.

--Türk Büyükelçiliği Mektupları, 1837, (Lady Mary Wortley Montagu)-18.yüzyıl da yazılmış olmasına rağmen, Lady Mary’nin inanılmaz derecedeki modern ve renkli ifadeleri okuyucuları baştan sona eğlendirmektedir.

--Baba ve Piç, 2006, (Elif Şafak)-Türkiye’nin en popüler yazarlarından birinin yoğun ilgi gören bu kitabı, günümüzün karmaşıklığı ve geçmişin çalkantısını bir araya getirdiği gibi büyülü, aydınlatıcı ve kalp kırıcıdır.

--Konstantinapol: Dünyanın Gözbebeği Şehir, 1995, (Philip Mansel)-Şehrin en güzel dönemlerinde geçen ve kültürel, sosyal ve siyasi geçmişi anlatan büyüleyici bir kitaptır. Anekdot ve bilgilerle zenginleşen kitap daima şaşırtıcı ve bazen korku vericidir.

--Siyah İstanbul, 2008, (Mustafa Ziyalan, Amy Spangler-16 hikayelik bu koleksiyon İstanbul’daki mekanların ve insanların karanlık yansıtmakta.

13


--İstanbul kitabı: Kısa Kurguda Bir şehir, 2010, (Jim Hinks, Gul Turner)-10 önde gelen Türk yazarının her birinin şehri farklı bir şekilde ele aldığı yakın zamanlı bu kitap, ince olmasına rağmen farklı görüşler ve sürprizlerle dolu.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.guardian.co.uk/travel/2011/sep/14/10-best-books-set-in-istanbul

14


12. İSTANBUL BİENALİ BAŞLADI New York Times, ABD, 14 Eylül 2011 ABD’de yayınlanmakta olan The New York Times gazetesinde yayınlanan 12. İstanbul Bienali ile ilgili haberin özet çevirisi şöyledir:

“4000 sanat dünyası profesyoneli ve 700 gazeteci “İsimsiz” başlıklı 12.İstanbul Bienali açılışı için İstanbul’a akın etti. Şehirdeki müze ve galerilerin küratörleri, sergiler ve film gösterimlerine paralel olarak sahneye koyulan etkinliklere katılıyorlar.

Görülmesi tavsiye edilen bienal duraklarının listesi şöyle: Rampa, Arter, Pilot, Art Beat, Sakıp Sabancı Müzesi, Borusan, İstanbul Modern ve EkavArt.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.nytimes.com/2011/09/15/world/europe/from-old-disco-to-new-media-istanbulcapitalizes-on-biennial.html

15


Abdulvahap SEVİM

MURAT KURU

Ali ÇETİN

SELAMİ ÇAKIR

Derya EREN

ŞULE YEĞENOĞLU

Esra COŞKUN

Volkan TOPÇU

Eyyüp YILDIRIM

Yasin DİLMEN

Fecir Kübra İSBİR

Yasin SUNKUR

Gülgün ŞAHİN

Z. BüSra MÜFTÜOĞLU

Hulusi KÖSE

Zeynep Nur AYANOĞLU

16


17


21-28 EYLÜL 2011


EXPO İRAN 2011 FUARI AÇILDI BEDigest.com, 22 Eylül 2011

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın iş dünyasından haberlere yer veren Business& Economy Digest adlı haber portalı, 22 Eylül tarihinde CNR Fuar Merkezi’nde açılışı yapılan EXPO İran 2011 Fuarı ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Ayrıcalıklı sergi, İran’ın endüstriyel, bilimsel ve kültürel kapasitesini İstanbul CNR Uluslar arası Ticaret Fuarı’nda sergileyecek. 22 Eylül 2011 Perşembe günü yapılacak etkinliğin açılış törenine İran Ankara Büyükelçisi Bahman Hosseinpour ve İran İstanbul Başkonsolosu Mahmut Haydari’nin yanında özel sektör temsilcisi de katılacak.

Haydari, dört günlük serginin İran’ın serbest bölgelerde yatırım konuları da dahil olmak üzere birçok alandaki kapasitesini göstereceğini söyledi. Sergiye 15 İran eyaletindeki 91 imalatçı firmanın sergiye katılacağını ekledi. Haydari, serginin İran Ticaret Geliştirme Örgütü’yle beraber İran’ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Büyükelçiliği’yle beraber desteklendiğini söyledi. Sergi 25 Eylül 2011 tarihine kadar devam edecek.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.bedigest.com/NEWS/63122.aspx

2


DÜNYACA ÜNLÜ OTELLER İSTANBUL’UN POPÜLERLİĞİNİ FIRSATA ÇEVİRİYOR Balkans.com, 23 Eylül 2011

Balkan coğrafyasından haberler yayınlayan Balkans.com adlı haber portalı İstanbul’un giderek gelişen otelcilik sektörü ile ilgili aşağıdaki yazıyı okuyucularına aktardı:

“Türkiye’nin mali sermayesi, Londra ve Singapur gibi küresel bir finans merkezi olan ülkelerle boy ölçüşür hale gelince, dünya çapında otel sahipleri şehrin yükselen popülaritesinden yararlanmak istemeye başladı.

100 civarında yeni otel, şehirde inşa halinde. Türkiye Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB)’nin bir raporuna göre, bu durum önümüzdeki yıllarda beklenen turist akışının olacağının işareti. 100’ün üzerinde yeni otel yatırımının 39’u, Hilton, Radisson, Marriott, Le Méridien ya da Crowne Plaza gibi uluslararası 5 yıldızlı oteller zincirinin bir parçası. TUROB’un araştırmasına göre yaklaşık 20 lüks otel zinciri ise ya İstanbul’a ilk yatırımlarını yapmaya hazırlanıyor ya da mevcut yatak kapasitelerini arttırmaya çalışıyor.

3


Şehirdeki yeni otel yatırımları dalgası, İstanbul’un kalacak yer kapasitesine toplamda 31.500 yatak ekleyecek, TUROB Başkanı Timur Bayındır iki yıl içinde yatak sayısının 100.000’in üzerine varacağını ifade etti. Bayındır, Türkiye’nin en yoğun nüfuslu şehrine artan ilgiyi vurgularken, tüm büyük uluslararası otel zincirlerinin artık İstanbul’da varlık gösterdiğini belirtti. 2011’in ilk yarısında İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı 3,5 milyona ulaştı.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.balkans.com/open-news.php?uniquenumber=120614

4


HILTON WORLDWIDE İSTANBUL’DA ŞUBE AÇTI Virginia Business Magazine, ABD, 27 Eylül 2011

ABD’de yayınlanan VirginiaBusiness.com adlı haber portalında Hilton Worldwide’ın İstanbul’da açtığı yeni otel ile ilgili olarak aşağıdaki habere yer verildi:

“Fairfax merkezli Hilton Worldwide bugün İstanbul Haliç’te, Türkiye’deki 4. Hilton Garden Inn otelini açtı.

Otel, Avrupa yakasında, eğlence ve alışveriş mekanı olan Beyoğlu’na yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Aynı zamanda İstanbul’un temel iş merkezlerinden olan Levent bölgesinin de 8 kilometre güneyindedir.

Otel’de 210 oda ve en fazla 250 kişiyi ağırlayacak 8 adet toplantı salonu bulunmaktadır.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.virginiabusiness.com/index.php/news/article/hilton-worldwide-opens-hotel-inistanbul/314350/ 5


BAŞBAKAN ERDOĞAN BM GENEL SEKRETERİ BAN’DAN İSTANBUL’UN BM’NİN MERKEZİ OLMASINI İSTEDİ WorldBulletin.com, 23 Eylül 2011

World Bulletin adlı haber portalı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri BanKi Moon ile görüşmesi ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’la Perşembe günü yaptığı görüşmede Ban’ın İstanbul’u BM’nin merkezi yapmasını istedi.

Erdoğan, Genel Sekreterle yaptığı toplantı sırasında, İsrail’in 2010 Mayıs ayında Mavi Marmara yardım gemisine yaptığı saldırı hakkındaki Palmer Raporu’ndan duymuş olduğu üzüntüyü de dile getirdi. Erdoğan Ban Ki-Moon’a Türkiye’nin Somali’ye yardıma devam edeceğini de söyledi. Erdoğan ve Ban Ki-Moon ayrıca Medeniyetler İttifakı projesine de değindiler. Başbakan Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedi Nejad ile Perşembe günü ilerleyen saatlerde görüşecek.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=79266

6


AVRUPA’NIN EN HIZLI BÜYÜYEN ŞEHRİ ORTAYA ÇIKTI NewsJunkyJournal.com, 26 Eylül 2011

İş dünyası, finans, sağlık, seyahat vb. konularda haberlere yer veren NewsJunkyJournal.com adlı internet sitesi İstanbul’un emlak piyasası ile ilgili aşağıdaki habere yer verdi:

“İstanbul’daki kaliteli konaklama yerlerinin eksikliği, apartmanlara olan büyük talep ve emlak yatırım fırsatları, “Experience International” firmasının, uluslararası yatırımcı kitlesi için yatırım amaçlı dairelerden oluşan Richmond House II’yi piyasaya sürmesine öncülük yaptı.

İstanbul Ticaret Odası’nın verilerine göre 2011’de yabancı yatırımda %27’lik bir artış gözlenen İstanbul, son yıllarda uluslararası yatırımcılar için popüler bir nokta haline geldi. 2011’de %27’lik büyümeyle sıcak nokta olduğunu söyledi. Türkiye’nin başarılı bankacık ve finans sektörüyle beraber, gelişen turizm endüstrisi İstanbul’da daire yatırımlarında büyük bir artışa yol açtı.

İstanbul’un hızlı büyüyen orta sınıfıyla birlikte büyüme önceden görülmemiş düzeylere ulaşarak kentte yeni daireler için büyük bir talep doğurdu. Gayri Menkul Yatırım Ortaklık Şirketi, 2015 yılı sonuna kadar yılda 250.000 yeni daireye talep olacağını söylüyor.

7


İstanbul’un emlak piyasasındaki başarısı basit bir “arz talep” meselesidir. Avrupa’nın en hızlı büyüyen şehrinde hızlı bir genişleme gözlenmekte–çalışmak ya da eğim almak için her yıl ortalama 400.000 yeni kişi şehre geliyor- ve şimdi mevcut konut talebinin arz stokunu hızla geçtiğini göstermektedir.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.newsjunkyjournal.com/europes-fastest-growing-city-revealed/2519845/

8


HILTON GARDEN INN İSTANBUL’DA AÇILDI MarketWatch.com, 26 Eylül 2011

Finans dünyasından haberlere yer veren MarketWatch.com adlı internet sitesi İstanbul’da hizmete giren Hilton Garden Inn Oteli ile ilgili aşağıdaki haberi okuyucularına aktardı:

“Hilton Worldwide Hilton Garden Inn Haliç’te hizmete girerek Türkiye’deki şube sayısını on sekize çıkardı. Otel Avrupa yakasında Beyoğlu’na sadece altı kilometre uzaklıkta inşa edildi. Ayrıca otel Levent’in yaklaşık olarak sekiz kilometre güneyine ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na 18 kilometre uzaklıkta olacak. Otelde 210 kişilik misafir odası ve modern tasarımlı bir lobi, wi-fi internet erişimi mevcuttur. Hilton Garden Inn, uluslararası anlamda kabul gören LEED sertifikasına da sahiptir.

Hilton Garden Inn Haliç Genel Müdürü Cemal Hoşgül otelin açılışıyla ilgili olarak “İstanbul’daki yeni otelimizde konuklarımızı karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Dünyaca ünlü Hilton Garden Inn markasının tüm değerleriyle, misafirlerimize Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstermeye hazırız.” ifadesinde bulundu.”

9


Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.marketwatch.com/story/hilton-garden-inn-makes-istanbul-debut-as-midmarket-brand-continues-growth-2011-09-26

10


ADAO DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONGRESİ’NİN BAŞARISINI ALKIŞLIYOR MarketWatch.com, 22 Eylül 2011

İş ve finans dünyasından haberler yayınlayan MarketWatch.com adlı internet sitesi geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da düzenlenen 19. Dünya İş Sağlığı ve güvenliği Kongresi ile ilgili aşağıdaki haberi yayınladı:

“Asbeste Karşı Bilinçlendirme Örgütü (ADAO), 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen, “Sağlıklı ve Güvenli Bir Gelecek İçin Koruma Kültürü Oluşturmak” temalı 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nin sonuçlarından memnun kaldığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte, ILO ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği (ISSA) tarafından ortaklaşa organize edilen Dünya Kongresi, 140'dan fazla farklı ülkeden gelen 5400 katılımcıyı bir araya getirdi. Kongre ile birlikte düzenlenen güvenlik ve sağlık fuarı, yaklaşık 12.000 ziyaretçi çekti. 1955 yılındaki ilk Dünya Kongresi’nden bu yana, üç yılda bir yapılan etkinlik, politikaya yön verenler ve uzmanlar için iş sağlığı ve güvenliği alanında ilk uluslararası platform olma özelliğindedir.

11


Sağlık ve güvenlik uzmanları bazında katılımın en yüksek olduğu 2011’deki kongrede insana yakışır işin güvenli bir çalışma olduğu sonucuna varılarak, korunaklı bir küresel kültür oluşturup muhafaza etmek için yenilenmiş bir taahhüt çağrısında bulunuldu. Dünya Kongresi açılış töreninde konuşan, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, üretken bir ekonominin yeterli ve kalifiye işgücüne gerek duyduğunu vurguladı ve bütün insanlara hak ettikleri çalışma koşullarını sağlamak amacıyla, işçi sağlığı ve güvenliğinin "koruyucu ve önleyici" yaklaşımlarla ele alınması çağrısında bulundu. Asbeste bağlı hastalıkların ortadan kaldırılması, Dünya Kongresi için önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.”

Haberin detayı için aşağıdaki linke tıklayınız: http://www.marketwatch.com/story/adao-lauds-successful-world-congress-on-safety-andhealth-at-work-and-istanbul-declaration-2011-09-22

12


Abdulvahap SEVİM

MUHAMMED BENGİSU

Ali ÇETİN

MURAT KURU

Derya EREN

SELAMİ ÇAKIR

Esra COŞKUN

ŞULE YEĞENOĞLU

Eyyüp YILDIRIM

Volkan TOPÇU

Fecir Kübra İSBİR

Yasin DİLMEN

Gülgün ŞAHİN

Yasin SUNKUR

Hulusi KÖSE

Z. BüSra MÜFTÜOĞLU Zeynep Nur AYANOĞLU

13


14

Dış Basında İstanbul Eylül 2011  

Dış Basında İstanbul Eylül 2011

Advertisement