Page 1

-Bülten

İstanbul ve Uluslararası Kent Gündemi Bülteni

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul taç koleksiyonuna yenisini resmen ekledi 0

AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ

Başkan TOPBAŞ Kopenhag’ta;

İstanbul’dan Ortak İklim Deklarasyonu Washington’da Küresel Krizin Yansımaları Tartışıldı

Kriz Döneminde Belediyeler "Ben Şam'ı bin yıl öncesinden bilirim / Annemin sütü gibi yakın bana."

Şam – İstanbul Kardeşlik Köprüsü www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr


e – Bülten

-Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul ve Uluslararası Kent Gündemi Bülteni

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Ö N S Ö Z

Üç imparatorluğa başkentlik yapan ve Napolyon’a göre Dünyanın Başkenti olan medeniyetler beşiği İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti ünvanını resmen devraldı. Bu, bir hakkın teslimi anlamında olduğu kadar tüm yıl boyunca İstanbul’un uluslararası gündemde yer alması, kentin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerinin tanıtılmasına fırsat olması açısından da önem taşımaktadır. 2009 Yılının son ayında İstanbul ve kentler için yoğun bir gündemle sizlerleyiz. İstanbul’un ve kentlerin geleceği için bir diğer önemli konu iklim değişikliği. Dünyanın en büyük iklim zirvesi Kopenhag’ta dünya liderlerini bir araya getirecek. Yerel yönetim liderlerinin ile ilgili bölüme Başkan TOPBAŞ katılacak. İstanbul, Paris ve Berlin gibi kentlerle ortak deklarasyon yayınlamayı planlamaktadır.

Selamettin Ermiş Dış ilişkiler Müdürü

Tarihin ve kültürün bizi sımsıkı bağladığı kardeş şehrimiz Şam özel dosyası ve ilginizi çekeceğini düşündüğümüz özel uluslararası kent gündemi haberleri sizi bekliyor.

BİZDEN HABERLER İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ünvanını Teslim Aldı Hollandalı İşadamları Büyükşehir Şirketlerine İlgi Gösteriyor Kore Tarihi Çevreyi Koruma Kurulu İstanbul’u Model Alıyor Yeni Başkonsoloslardan Başkan Topbaş’a Ziyaret Japonya Başkonsolosu, 2010 Türkiye’de Japonya Yılı İçin Dış İlişkiler Müdürlüğündeydi İstanbul Büyükşehir Belediyesine Barselona’dan Ziyaret URBAN AGE İstanbul Konferansı Raporunu Yayınladık

AVRUPA

ASYA

DÜNYADAN HABERLER Uluslararası Çevre Forumu Güney Kore’nin Jeju Adasında Yapıldı Güney Kore, Bilişim Devleriyle Türkiye’ye Geldi Asya’nın Belediye Başkanları, 2010’da İstanbul’da Toplanacak Uluslararası Afet Yönetimi ve Hukuk Konferansı Hindistan’da Düzenlendi METROPOLIS Komisyon II Toplantısı, Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde Yapıldı 2012 ve 2013 Avrupa Yeşil Başkentleri İçin Araştırmalar Başladı Eko-Kent 2009 Dünya Zirvesi İstanbul’da Düzenlendi Avrupa Komisyonu, Kentsel Ulaşımı Çevre Dostu ve Güvenli Hale Getiriyor Kent İklimi Konferansı Hamburg’da Yapıldı Dünya’nın En Büyük İklim Zirvesi Kopenhag’ta Başladı

AFRİKA

AMERİKA

NALAS Genel Kurulu İstanbul’da Yapıldı Dünyanın En Güçlü Kentleri Belli Oldu, İstanbul 2010’da Araştırılacak Washington’da Ekonomik Krizlerin Kentlere Etkileri Tartışıldı ABD Belediyeler Kongresi, Texas’ta Yapıldı 5. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi Afrika Birliği – Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu Birinci Ortaklar Diyalog Forumu Etiyopya’da Yapıldı

ARAŞTIRMA İNCELEME 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ve Türkiye’de Japonya Yılı ETKİNLİK Şam – İstanbul Kardeşlik Köprüsü YAKIN PLAN Kentsel Dönüşüm SEKTÖREL ANALİZ www.ibb.gov.tr/frelations irelations@ibb.gov.tr UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı) ULUSLARARASI KURULUŞ ANALİZİ

1


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

BİZDEN HABERLER 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ünvanını Teslim Aldık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, 2009 Avrupa Kültür Başkenti olan Litvanya'nın Vilnius kentini ziyaret ederek 2010 Avrupa Kültür Başkentliği ünvanını teslim aldı. Vilnius Resim Galerisi’ndeki törene; 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Macaristan’ın Pecz şehri Belediye Başkanı Zsolt Pava ve Almanya’nın Essen şehri Belediye Başkan Vekili Rudolf Jelinek ile 2011 Avrupa Kültür Başkenti olan Tallinn kenti Belediye Başkanı Edgar Savisaar ile 2014 Avrupa Kültür Başkenti Riga Belediyesi Meclis Başkanı Nils Usakovs katıldı. Vilnius Belediye Başkanı Vilius Navickas tarafından verilen ödülü alan Ahmet Selamet, bu yıl içerisinde İstanbul’da açılan Sütlüce Kongre Merkezi ve İstanbul Kongre Merkezi ile ilgili bilgi vererek 2009 yılında gerçekleştirilen etkinliklerden, 2010 yılında gerçekleştirilecek yeni projelerden ve İstanbul’da düzenlenecek ulusal ve uluslararası etkinliklerden bahsetti. Selamet, İstanbul’un tarihi, kültürel ve turistik önemine de vurgu yaparak, 2010 yılında İstanbul’u bir kongre merkezi ile tarihi ve turistik merkez haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ahmet Selamet ayrıca 2010 Avrupa Kültür Başkentliği payesini en iyi şekilde taşıyacaklarını ve değerlendireceklerini ifade etti. Litvanya Kültür Bakanı’nın ve basın mensuplarının da yer aldığı törenin sonunda, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pecs ve Essen’e ödülleri takdim edildi.

Japonya Başkonsolosu 2010 Türkiye’de Japonya Yılı İçin Dış İlişkiler Müdürlüğündeydi Japonya İstanbul Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi, İstanbul Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” hakkında görüşme yapmak üzere Dış İlişkiler Müdürü Selamettin Ermiş’le makamında bir araya geldi. 2010 İstanbul’un sadece Avrupa Kültür Başkenti değil, aynı zamanda “Türkiye’de Japonya Yılı” süresince pek çok kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacağı önemli bir yıl olacak. Bu vesileyle Japonya İstanbul Başkonsolosu Katsuyoshi Hayashi, önümüzdeki yıl boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerin açılışıyla ilgili bazı detayları açıklığa kavuşturmak üzere Dış İlişkiler Müdürlüğüne bir ziyarette bulundu. 2010 aynı zamanda Ertuğrul Fırkateyni’nin batmayla sonuçlanan talihsiz yolculuğunun da 120. yıl dönümü. Bu talihsiz kaza iki ulus arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlenmesinde önemli bir dönüm noktasıydı. Yıl boyunca gerçekleştirilecek kültürel etkinlikleri düzenlemek üzere bir idari komitenin oluşturulduğu “Türkiye’de Japonya Yılı” kapsamında Başkonsolos Katsuyoshi Hayashi iki ülke arasındaki dostluk bağlarının güçlenmesinden büyük memnuniyet duyduğunu ve “2010 Türkiye’de Japonya Yılı”nın her iki taraf için de önemli kazançlar sağlayacağını ifade etti. Açılış süreci ve beraberindeki kültürel etkinlikler için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun kullanımı ile ilgili olarak Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile irtibat içerisinde olduklarını belirten Katsuyoshi Hayashi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden de düzenlenecek etkinliklere yüksek katılım beklediklerini, sergi ve kültürel etkinliklerde belediye çalışanlarını görmekten büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

2


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesine Barselona’dan Ziyaret İstanbul’un kardeş şehri Barselona’nın Eski Belediye Meclisi üyeleri tarafından kurulan Barselona 100 Yıl Konseyi Derneği, Barselona ile İstanbul arasındaki ilişkileri pekiştirmek ve işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere 13 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ile bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey ise Barselona Belediyesi Kurumsal İlişkiler Başkanı Kati Carreras'ı makamında ağırladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğünün organizasyonunda gerçekleşen ziyaretler kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2. Meclis Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Barselona 100 Yıl Konseyi Derneği üyeleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Görüşmede, Barselona’nın İstanbul’un kardeş şehri olduğunu ve iki şehir arasında olumlu ilişkiler bulunduğunu vurgulayarak karşılıklı çaba ile ilişkilerin daha da büyümesini arzuladıklarını belirtti. İstanbul ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında heyete bilgi veren Göksel Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin yapısı ve işleyişi ile ilgili detaylı bilgiler sundu. Heyet adına söz alan Dernek Başkan Yardımcısı Carme Servitje Mauri ise dernek olarak hem hükümetler düzeyinde hem de yerel yönetimler düzeyinde şehirler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerine değinerek, “2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti” olan İstanbul’un çok önemli bir kent olduğunu vurguladı. Carme Mauri ayrıca Eylül ayında gerçekleşen Barselona’nın en büyük festivali “La Merce” de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet’i ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve festivalin büyük ses getirdiğini ifade etti.

Yeni Başkonsoloslardan Başkan Topbaş’a Ziyaret İstanbul’daki görevlerine yeni başlayan Almanya Başkonsolosu Brita Wagener, Rusya Başkonsolosu Alexey Erkhov ve Avusturya Başkonsolosu Paul Jeneweich, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ayrı ayrı ziyaret ederek makamında bir süre görüştü. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmelerin nezaket ziyareti olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, görevlerine yeni başlayan başkonsolosları tebrik etti ve başarılar diledi. Başkonsoloslara İstanbul ve Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Topbaş, Türkiye’nin her üç ülkeyle ilişkilerinin de çok olumlu olduğuna dikkat çekerek, İstanbul’un özellikle turizm ve ticaret alanında bu ülkelerin şehirleriyle daha çok işbirliği yapmak istediğini kaydetti. Konuk başkonsoloslar da İstanbul’da bulunmaktan duydukları mutlulukları belirterek, ilişkilerin daha ileriye taşınması için üzerlerine düşen görevi yerine getirmek için çalışacaklarını söylediler. Ziyaretler karşılıklı verilen hediyeler ve iyi niyet ifadeleriyle son buldu.

Kore Tarihi Çevreyi Koruma Kurulu İstanbul’u Model Alıyor Aralarında Güney Kore Tarihi Çevreyi Koruma Kurulu üst düzey yöneticilerinden Hyang-Soo Lee’nin de bulunduğu bir heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğünü ziyaret ederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürü Cem Eriş ile makamında bir araya geldi. Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen görüşmede söz alan Cem Eriş, Türkiye’de tarihi sit alanlarının ve tarihi çevrenin korunması ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğünün nasıl çalıştığına değindi. Eriş, İBB Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğünün 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu yetki alanı içinde ve ilgili yasalar çerçevesinde koruma amaçlı plan, proje, uygulama ve programları yapmak, yaptırmak, yürütmek, taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını değerlendirmek ve geliştirmek ile görevli ve yetkili ve söz konusu alanlarla ilgili tüm çalışmaların eşgüdümünden sorumlu olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan konuk heyet başkanı Hyang-Soo Lee, Türkiye’de tarihi sit alanlarının nasıl korunduğuna, yasal mevzuatın ne olduğuna ilişkin bilgi almak istediklerini, bu vesileyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade etti. Hyang-Soo Lee, Kore’deki tarihi yapıları korumak ve ileriye taşımak hedefinde olduklarını, İstanbul’daki tarihi alanların iyi korunduğunu ve İstanbul’daki tarihi çevreyi koruma modelinin kendileri için de bir örnek teşkil edebileceğini vurguladı.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

3


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Büyükşehir’e Hollandalı İşadamlarından Ziyaret

Rabobank Utrecht Bölge Müdürü Laurent van der Nouland’ın başkanlık ettiği ve Utrecht Belediye Başkan Yardımcısı Floris de Gelder ile Hollanda’nın çeşitli şehirlerden özellikle, finans, emlak ve gıda sektöründen önemli işadamlarından oluşan 26 kişilik heyet 19 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet tarafından kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, Türkiye’nin ekonomisi ve demokrasi alanında gösterdiği ilerleme ile AB’ye girme hakkını elde ettiğine inandıklarını, Avrupa Birliği üyesi olsun olmasın Türkiye ve İstanbul’un Avrupalı kimliğinin süreceğini dile getirerek, toplantıya katılan Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanı Yılmaz Şener, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ve İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Genel Müdürü Salih Bekaroğlu’nu İşadamlarına tanıttı ve Hollandalı işadamlarıyla işbirliğine açık olduklarını belirtti. Konuk heyet başkanı Rabobank Utrecht Bölge Müdürü Laurent van der Nouland, geçen yıl da başka bir vesileyle Ahmet Selamet ile bir araya geldiklerini hatırlatarak kendilerine gösterilen ilgiden ötürü teşekkür etti. Utrecht Belediye Başkan Yardımcısı Floris de Gelder, bu ziyareti gerçekleştirmekten çok memnun olduklarını ve temsil ettiği Utrecht’in 300.000 civarında nüfusu ile İstanbul’la kıyaslanamayacak kadar küçük bir kent olmasına karşın aralarında önemli sayıda Türk’ün de bulunduğu 180 civarında ülkeden insanın kentlerinde yaşadığını ifade etti. Floris de Gelder, Utrecht’in 2018 Avrupa Kültür Başkenti Adayı olduğunu da sözlerine ekledi. Dış İlişkiler Müdürlüğünün koordinasyonunda gerçekleşen ziyaret, karşılıklı iyi dilekler sunulmasının ve hediyeleşmenin ardından sona erdi.

URBAN AGE İstanbul Konferansı Raporunu Yayınladık 5-6 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen URBAN AGE İstanbul Konferansı’nın Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporu yayınlandı . Londra Ekonomi ve Siyaset Okulu Şehircilik Bölümü (LSE Cities Programme) tarafından 2005’te başlatılan dünyanın önemli kentlerini, şehircilik ve kentsel sorunlar bağlamında mercek altına alan URBAN AGE (KENTLER ÇAĞI) Araştırması 2009’u “İstanbul Yılı” olarak belirlemişti. 5-6 Kasım 2009 tarihlerinde gerçekleştirilen URBAN AGE Konferansı dünyanın önde gelen kent yöneticileri, uzmanlarını, akademisyenlerini ve düşünürlerini İstanbul’da bir araya getirdi. “İstanbul Araştırmaları”nın bulgularının sunulduğu konferansta İstanbul’un diğer kentsel sorun ve modelleri tartışıldı. İstanbul’la ilgili bu entellektüel düzeyi yüksek tartışma platformunda çarpıcı fikirler ve örnek modeller sunuldu; çağın kent ve kentli anlayışı eleştirel boyutta incelendi ve geleceğin kentleri için ufuk açıcı vizyonlar ve yaklaşımlar ortaya kondu. Bu faydalı etkinlik, kurumsal hafızaya nakşedilmesi ve kent yöneticileri için başvuru kaynağı oluşturması amacıyla yazılı olarak kayıt altına alındı ve özet olarak raporlandı. Rapora ulaşmak için: http://issuu.com/irelations/docs/urban_age_istanbul_konferans__raporu/1?mode=a_p

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

4


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYADAN

HABERLER

ASYA

Uluslararası Çevre Forumu Güney Kore’nin Jeju Adası’nda Yapıldı Küresel ısınmaya karşı sürdürülebilir çevresel stratejilerin ele alındığı ve iklim değişikliğiyle mücadelede kullanımı uygun, ucuz ve daha olgun teknolojilerin kullanılması için dikkatleri artırmayı amaçlayan Uluslararası Çevre Forumu, 30 Kasım 2009 tarihinde Güney Kore’nin Jeju adasında yapıldı. ICLEI (Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri KonseyiSürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler) organizasyonunda gerçekleşen ve Jeju Kalkınma Ajansı, Güney Kore Bilgi Ekonomisi Bakanlığı, Güney Kore Çevre Bakanlığı, Jeju İl Konseyi, Kore Enerji Araştırmaları, Halla daily News, Jeju MBC ve Kore Yerel Sürdürülebilirlik Birliği tarafından desteklenen forumda, sera gazı salınımlarının azaltılması, iklim değişikliğine adaptasyon, teknoloji transferi ve finansmanla birlikte çevre, enerji, ulaşım gibi birçok altyapı hizmeti ve sektörü ele alındı. Kaynak: http://www.iclei.org/index.php?id=1487&tx_ttnews[pS]=1260224568&tx_ttnews[tt_news]=4294&tx_ttnews[backPid]=1556&cHash=8e33dd25c3

Güney Kore, Bilişim Devleri İle Türkiye’ye Geldi Günümüz dünyasında çok önemli rol oynayan bilgi teknolojileri sektöründe lider ülkelerden olan Güney Kore’den bir heyet yeni ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak amacıyla Türkiye’ye geldi. Kore Internet ve Güvenlik Ajansı (KISA), Kore İletişim Kurumu (KCC) ve TUSKON tarafından organize edilen heyet programı kapsamında, 25 Kasım 2009 Çarşamba günü İstanbul Swiss Otel’de bir forum düzenlendi. Kore’den Samsung Elektronik, SK Telekom, LG, Net&TV gibi önde gelen tekonoloji firmalarının katıldığı forum programında; firmalar özellikle kablosuz internet, internet üzerinden TV yayıncılığı ve internet güvenliği alanlarındaki son teknolojiler ve ürünleri konusunda katılımcı Türk firmalarına bilgi sundular. Türk katılımcılar forum programı kapsamında Koreli firmaların ürün tanıtım stantlarını ziyaret etme imkanı da elde ettiler. KISA tarafından benzeri bir forum programı 2008 yılında TUSKON desteğiyle İstanbul’da düzenlenmişti. Kaynak: http://www.kisa.or.kr & http://www.tuskon.org/

Uluslararası Afet Yönetimi ve Hukuk Konferansı Hindistan’da Yapıldı Hindistan Ulusal Afet Yönetimi, Yeni Delhi Ulusal Hukuk Üniversitesi tarafından organize edilen Uluslararası Afet Yönetimi ve Hukuk Konferansı, 4 – 6 Aralık 2009 tarihleri arasında Hindistan’ın Bhopal kentinde yapıldı. Bhopal Felaketi’nin 25. yıldönümü dolayısıyla yapılan etkinlikte; çevre hukukunun su, hava, iklim, toprak kullanımı, tarım, ormancılık, çevresel güvenlik, sağlık ve endüstride etkileri ve yansımalarıyla hukuksal düzenlemelerin afet – risk yönetimindeki rolleri tartışıldı. Kaynak: http://cbclnliu.com/

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

5


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Asya’nın Belediye Başkanları 2010’da İstanbul’da Toplanacak Asya Kıtası Belediye Başkanları zirvesi, 2-7 Aralık 2009 tarihlerinde Tahran’da yapıldı. Tahran Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda, 2010 yılında yapılacak Asya Belediye Başkanları 2010 zirvesinin, Marmara Belediyeler Birliğinin ev sahipliğinde, İstanbul’da yapılması kararı alındı. Tahran’da düzenlenen toplantıya, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Hindistan, Filipinler, Katar, Bahreyn, Lübnan, Suriye, Endonezya, Japonya, Filistin, Vietnam gibi birçok ülkeden belediye başkanları ve teknik uzmanlar katıldı. Asya Belediye Başkanları zirvesine büyük önem veren Marmara Belediyeler Birliği, etkinliği, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetle takip etti. Toplantının sonunda, Marmara Belediyeler Birliğinin ısrarlı talebiyle, Asya Belediye Başkanları Zirvesi 2010 yılı toplantısının İstanbul’da yapılması kararı alındı. 2010 Avrupa Kültür Başkentliği döneminde, İstanbul’un aynı zamanda Asya Belediye Başkanları Forumunu da ağırlaması, İstanbul’un hem Avrupa hem de Asya’ya açılan köprü özelliğini vurgulaması bakımından anlamlı bulundu. Kaynak: http://www.marmara.gov.tr/

METROPOLIS Komisyon II Toplantısı, Hindistan’ın Yeni Delhi Kentinde Yapıldı Birleşik Kentler ve Yerel Yönetim Teşkilatının (UCLG) metropollerle ilgili kısmı olan aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de üye olduğu METROPOLIS (Dünya Büyük Metropoller Teşkilatı)’in 2009-2011 Daimi Komisyonlarından Komisyon 2’nin (Kentsel Büyüme Yönetimi) Toplantısı, 3-5 Aralık 2009 tarihleri arasında Hindistan Kent Sorunları Ulusal Enstitüsü Ve Metropolis’in ev sahipliğinde Yeni Delhi’de gerçekleşmiştir. Melbourne ve Kahire’nin öncülük ettiği Komisyon 2; şehirlerdeki hızlı kentleşme ve yaşanabilirlik konularını incelemeyi hedeflemektedir. Şehirleri halk için yaşanabilir ve yatırımcılar için çekici kılan nedir? Şehirlerin yaşanabilirliğini ve rekabetçiliğini korumak, teşvik etmek ve artırmak için yerel yönetimler ne yapıyorlar (veya ne yapmalılar)? Araştırmanın bir parçası olarak Komisyonda; altyapı, şehirlerin rekabetçiliği, eşitsizlikler ve sosyal kapsama / dışlama, yerel yönetimlerin ve yönetişimin bu problemlerin çözümündeki rolü gibi konulara odaklanmaktadır. Gündem Konu Başlıkları        

Kentsel Yönetime Akıllı Yaklaşım: Yeni Teknolojilerin Kullanılması (IBM), Kentsel Altyapı Planlamasında Sonuçlara Ulaşmak ve Mumbai’de Yönetim, Kentsel Yenilenmeyi Ölçmek, Sosyal Katılım: Politika ve Stratejiler, Değerlendirme İçin Sürdürülebilir Yoksulluk ve Altyapı Programı (ASPIRE), Kentsel Büyüme Yönetiminde Hindistan Yaklaşımı, Başarılı Bir Kentsel Büyüme İçin Kriterler ve Örnek İncelemesi: Barselona, Maşhad, Bangalor Toplantıya üst düzey politikacılar, belediye idarecileri, kent ve ulaşım planlamacıları katılmıştır.

Kaynak: http://www.metropolis-server.com/metropolis/en/node/1904

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

6


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYADAN

HABERLER

AVRUPA

2012 ve 2013 Avrupa Yeşil Başkentleri İçin Araştırmalar Başladı Avrupa Komisyonu 2012 ve 2013 yıllarının Avrupa Yeşil Başkentini seçmek için çalışmalara başladı. Kentsel alanları yaşamak için sağlıklı, sürdürülebilir ve ilgi çekici yerler haline getirme konusunda önderlik yapan şehirlere verilen “Avrupa Yeşil Başkenti Ödülü”, Avrupa genelinde kentsel yaşam çevresinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Nüfusunun yaklaşık %80’inin kentsel alanlarda yaşadığı Avrupa genelinde şehirler, vatandaşlarının yaşam kalitesini arttırma ve daha yeşil bir çevre oluşturmada hayati öneme sahiptirler. Düzenlenen ödül programında kentler aralarında yerel ulaşım, yerel yönetimlerin çevre idaresi gibi kriterlerin bulunduğu toplam 11 adet çevresel kritere göre değerlendirileceklerdir. Stockholm’ün 2010, Hamburg’un ise 2011 Avrupa Yeşil Başkenti seçildiği programın 2012 ve 2013 yılları ödülü için 200.000’den fazla nüfusa sahip her Avrupa kenti 1 Şubat 2010’a kadar online başvuru yapabilmektedir. Kaynak: http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/index_en.htm

Avrupa Komisyonu, Kentsel Ulaşımı Çevre Dostu ve Güvenli Hale Getiriyor Avrupa Komisyonu kentsel ulaşım alanında yerel, bölgesel ve ulusal yönetimlerin sürdürülebilir bir kentsel ulaşım sağlamasına destek olmak amacıyla 20 adet kriterden oluşan bir eylem planı oluşturdu. AB popülasyonunun %70’den fazlası bugün kentlerde yaşamakta, karbondioksit emisyonunun yaklaşık %40’ı, diğer hava kirleticilerden kaynaklanan emisyonların ise yaklaşık %70’i şehir içindeki ulaşımdan kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, eylem planı çok kritik bir dönemde oluşturulmuş olup, CIVITAS gibi daha temiz ve daha iyi bir kentsel ulaşım için devam etmekte olan Avrupa çaplı bazı girişimlerinin çalışmalarını desteklemektedir. Eylem planında belirtildiği üzere, Komisyon düşük/sıfır emisyonlu araçlar üzerinde gerçekleştirilecek proje ve araştırmalara yardımcı olmaya devam edecek, yerel yönetimlerin sürdürülebilir kentsel ulaşım konusundaki çalışmalarını hızlandırmak içinse bilgilendirme amaçlı dokümanlar, eğitim faaliyetleri ve destek niteliğinde faaliyetler düzenleyecektir. Kaynak: http://ec.europa.eu/transport/urban/urban_mobility/urban_mobility_en.htm

Kent İklimi Konferansı Hamburg’da Yapıldı “2011 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Hamburg’da, Aralık 2009’da Kopenhag’taki COP-15 Konferansı’ndan önce iklimin kentlere etkisi konulu bir konferans düzenlendi. 16 – 18 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenen ve “Belediye Başkanları Sözleşmesi” ve Hamburg Belediyesi işbirliğiyle ile gerçekleşen etkinliğe dünyanın birçok yerinden belediye başkanları, yerel ve bölgesel yöneticiler, akademisyenler, iklim ve çevre uzmanları, STÖ temsilcileri, iklim ve çevre konusunda uzman birçok firma katıldı. Aralık 2009’da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta düzenlenen küresel iklim değişikliği ile mücadele yolunda önemli bir uluslararası girişim olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP - 15), bir mesaj niteliği de taşıyan etkinlikte İklim değişikliğine karşı kentsel stratejiler, temiz enerji, temiz ulaşım, Kentsel Planlama Adaptasyon Stratejileri, Belediye Başkanları Sözleşmesi – Belediye İklim Politikaları Stratejileri: Kentler ve Enerji ve Kentler Ulaşım ve Kentlerin Geleceği gibi konular ele alındı. Kaynak: http://www.city-climate-conference.de/

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

7


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya’nın En Büyük İklim Zirvesi Kopenhag’ta Başladı1

İklim değişikliğine adanmış dünyanın en büyük konferansı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da 7 Aralık’ta başladı. Dünya tarihine “en önemli etkinliklerden biri “ olarak geçen zirveye 192 ülkeden 15 bini aşkın delege ile 30 bine yakın aktivist katılıyor. Zirveyi, 5 bine yakın gazeteci izliyor. İki hafta sürecek olan zirve, 18 Aralık’ta ABD Başkanı Barack Obama da dahil, 105 dünya liderinin katılacağı toplantıyla sona erecektir. Toplantıda, sera gazlarının atmosfere salınmasının azaltılması ve yoksul ülkelere temiz teknoloji için milyarlarca dolarlık yardım yönünde anlaşmaya varılması hedefleniyor. Zirvede, karbon gazlarının azaltılmasının yol açacağı maliyetin paylaşımı konusunda zengin ülkelerle yoksul ülkeler arasındaki derin güvensizliğin de üstesinden gelinmesi ümit ediliyor. Toplantıya liderlerin katılacak olması ve belli başlı kirletici ülkelerin (Çin, ABD, Rusya ve Hindistan gibi) sera gazı salımını azaltma yönünde verdiği sözler, bir anlaşmaya varılması umudunu artırmış bulunuyor. Kopenhag toplantısının amacı, sera gazı etkisi yaratan ve böylece atmosferin ısınmasına neden olan karbondioksit salınımını azaltmak. Delegeler, bu amaçla, süresi 2012’de sona eren Kyoto protokolünün devamı olacak yeni bir anlaşma hazırlamak için çalışmaktadır. Kyoto protokolünde sanayileşmiş ülkelerin 2012'ye kadar sera gazı salımlarını azaltması isteniyordu. Bu sefer ise aralarında Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu belli başlı tüm kirleticilerden, kuraklığı, çölleşmeyi, orman yangınlarını, deniz seviyesinin yükselmesi eğilimini tersine çevirmek için destek isteniyor.

1

Kopenhag İklim Zirvesi, E-bültenimizin hazırlanma süreci içinde halen devam ettiği için zirve ile ilgili araştırma dosyamız bir sonraki sayıda yer alacaktır.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

8


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Kopenhag zirvesindeki temel tartışma konuları şöyle sıralanıyor:  Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere sera gazları salımının azaltılması hedefleri,  Gelişmekte olan ülkelerin iklim değişimine adaptasyonu için bu ülkelere mali destek,  Dünyadaki ormanlık alanların tahribatını 2030'a kadar sona erdirmek için bir karbon ticareti planı oluşturulması. Başkan TOPBAŞ Zirve’de Konuşma Yapacak Bültenin yayına hazırlandığı saatlerde Kopenhag’ta bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş metrobüslerin hizmete girmesiyle bu hatta 1246 minibüs ve 80 bin aracın devre dışı kaldığını, bu sayede İstanbul’un karbon salınımının günde 623 ton azaldığını söyledi. Zirveden çok önemli kararların çıkması beklentisi içinde olduğunu ifade eden Topbaş, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Eşbaşkanı olarak stratejilerini ve bugüne kadar yapılan çalışmaları ortaya koyacaklarını belirtti. Topbaş, iklim değişikliğinin dünyanın birçok yerinde meteorolojik tahminlerin ötesinde sonuçlar doğurduğunu da vurgulayarak, İstanbul’a dair projelerini anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Aralık 2009 tarihinde Kopenhag’ta “Enerji Verimliliği: Aydınlatma ve Diğer Teknoloji” başlıklı oturumda konuşma yaptı. İstanbul Ortak Deklarasyon Yayınlayacak İstanbul bir grup kentle birlikte ortak deklarasyon yayınlayacak. Ortak Deklarasyona İstanbul’un yanısıra imza atması kesinleşen kentler şunlar:    

 Rio de Jenairo  Stockholm  Viyana

Paris Berlin Johannesburg Lisbon

Bu listeye yenileri de eklenmesi beklenmektedir.

Eko-Kent 2009 Dünya Zirvesi İstanbul’da Düzenlendi İki yılda bir dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen “Eko-Kent Dünya Zirvesi” bu yıl 13–15 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul’da katılımcılarla buluştu. Şehirler için yeni modeller geliştirmek, yaşam alanlarının güvenliği için yeni yasalar ve alternatif çözümler üretmek, çevre dostu kentler ve yapılar için yaratıcı çözümler sunmak için dünyanın pek çok yerinden ve Türkiye genelinden bürokratları, yerel yönetimleri, çevre uzmanlarını, mimarları, mühendisleri, şehir ve bölge planlamacılarını, peyzaj mimarlarını, akademisyenleri, tasarımcıları, müteahhitleri ve iş adamlarını İstanbul'da bir araya getiren Zirve’nin bu yılki ana teması "Küresel Çevre Dengeleri" oldu. Eco City Builders tarafından organize edilen Eko-Kent Dünya Zirvesi’nin ilki 1990 yılında ABD’de gerçekleşmiş olup, daha sonra bu zirve sırasıyla Avustralya, Senegal, Brezilya, Çin, Hindistan ve 2008’de tekrar ABD’de gerçekleştirildi. 2009 Zirvesi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Ekolojik Kentler ve Yapılar Fuarı da Zirve’nin önemli yan etkinliklerinden biri olarak katılımcılardan büyük ilgi gördü. Kaynak: http://www.ecocity2009.com

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

9


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

NALAS Genel Kurulu İstanbul’da Yapıldı Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS'ın 5. Genel Kurul toplantısı 10 -11 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde Taksim Elite World Otel’de gerçekleştirilen etkinliğe Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra NALAS Başkanı Tarzan Milosevic, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Yenişehir (Bursa) Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil'in de aralarında bulunduğu çok sayıda belediye başkanı ve üst düzey bürokrat katıldı. Arnavutluk, Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya'dan çok sayıda belediye başkanı ile yerel yönetim birlikleri de Genel Kurul toplantısına katıldı. Etkinlikte, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, AB Bölgeler Komitesi gibi kuruluşlar da üst düzeyde temsil edildi. Toplantıda, NALAS’ın başkanlık ve yönetim kurulu seçimi yapıldı. NALAS Başkanlığı’na Bulgaristan’ın Gotce Deltsev Belediye Başkanı Vladimir Moskov seçilirken, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, NALAS’ın Başkan Yardımcılığına seçildi. Genel Kurul’da; NALAS Başkanı Tarzan Milosevic, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Avrupa Parlamentosu üyesi Tanja Fajon, Avrupa Konseyi temsilcisi Yavuz Mildon ve Devlet Bakanı Faruk Çelik konuşma yaptı.

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlar’da barış ortamının hakim olması için yapılan çalışmaların önemine değindiği konuşmasında, “Dünya savaşlarının ardından, birbirini yok etmeye çalışan milletler, ortak amaç doğrultusunda Avrupa Birliğini kurdular. Ortak refah ve dostluk duygusuyla hareket edince, her şey çok güzel oluyor. Bu bağlamda yerel yönetimlere de çok büyük görevler düşüyor. NALAS, Balkan ülkelerini bir araya getiren çok önemli bir oluşumdur. Üye ülkelerin hepsi iyi niyetle, balkanların gelişmesi, ilerlemesi, demokrasi ve barışın hakim olması için önemli çalışmalar yapmaktadır. Bizler de Balkanlar’da barış rüzgârlarının esmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Marmara Belediyeler Birliği, NALAS’a büyük önem ve değer veriyor. Belediyecilik alanında, NALAS’a üye ülkelerle ve çeşitli yerel yönetimlerle önemli işbirlikleri yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devlet Bakanı Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada, NALAS yetkililerini İstanbul’da ağırlamaktan ötürü mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Coğrafi konumu, tarihi geçmişi ve üstün nitelikleriyle İstanbul, Balkanlar olarak adlandırılan Güney-Doğu Avrupa’da en yoğun nüfusa sahip ve belediyecilik alanında en gelişmiş şehirlerimizden biridir. Bu bakımdan bu önemli genel kurul toplantısının İstanbul’da gerçekleştirilmesi, çok anlamlıdır. NALAS’a üye ülkelerin yerel yönetimleri ile belediyelerimiz arasında çok sayıda ilişki geliştirme amaçlı etkinlik olmuştur. Yine Bakanlığımıza bağlı bulunan TİKA (Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı) NALAS üyesi belediyelerle sayısız işbirliği ve ortak organizasyon yapmıştır. Hükümetimiz tarafından dostluk ve kardeşlik duygularıyla geliştirilen yapıcı dış politika sayesinde, tüm dünya ile bağlantı kurmayı sürdüreceğiz” dedi.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

10


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYADAN HABERLER

AMERİKA

Dünyanın En Güçlü Kentleri Belli Oldu, İstanbul 2010’da Araştırılacak Dünya genelinde 35 şehri kapsayan ve ekonomi, araştırma ve geliştirme, yaşanabilirlik, kolay erişim, kültürel etkileşim, ekoloji ve doğal çevre gibi toplan 6 kritere göre oluşturulan 2009 Küresel Güç Endeksinin sonuçlarına göre dünyanın en güçlü şehirleri belli oldu: New York, Londra, Paris ve Tokyo. New York’un ekonomi, araştırma ve geliştirme, Londra’nın kültürel etkinlikler, Paris’in yaşanabilirlik ve kolay erişim kriterleri açısından öne çıktığı araştırmaya göre Cenevre, Zürih ve Viyana ise ekoloji ve doğal çevre kriterleri açısından dünyanın güçlü şehirleri arasında yer aldılar. ABD’den Los Angeles şehrinin 13. sırayla 2. en güçlü ABD şehri seçildiği araştırma sonuçlarına göre bazı Asya şehirleri de geçmiş yıllara göre büyük ilerleme kaydetti. Tokyo listede en güçlü Asya şehri olarak geçen yılki yerini korurken (4. sıra), Singapur sürpriz yaparak 11. sıradan 5. sıraya yükseldi.

İstanbul Gelecek Yılın Araştırma Listesine Girecek Mitsubishi tarafından finanse edilen Japon The Mori Memorial Foundation (Mori Vakfı) ve Institute for Urban Strategies (Şehir araştırmaları Enstitüsü)’nün yürütülen ve dünyanın en önemli 35 kentine yoğunlaşan araştırmada İstanbul incelenmemiştir ve dolayısıyla sıralamada bulunmamaktadır. URBAN AGE İstanbul Konferansı sırasında Vakıf ve enstitü görevlileri ile görüşen Dış İlişkiler Uzmanı Eyyup YILDIRIM, İstanbul’un neden araştırma içine dahil edilmediğini sormuş ve gerek konferansta İstanbul ile ilgili derin bilgiler edinmeleri ve gerek İstanbul’un doğal ve kültürel güzellikleri karşısında etkilendiklerini ifade etmişler ve İstanbul’un mutlaka araştırmaya katılması gerektiği fikrini paylaşmışlardır. Fakat Japonca-Türkçe dil engelinin derinlemesine bir araştırmaya engel olacağının ifade edilmesi üzerine gelecek yılki araştırmada İstanbul’un da bu endekste araştırılacağı belirtilmiştir. Araştırmada kullanılan endeks kriterleri: Fonksiyon Gösterge Grubu

Grup Gösterge sayısı

Ekonomi

Pazarın Çekim Gücü Ekonomik Canlılık İş Çevresi Yasalar ve Riskler

3 3 5 3

AR-GE

Araştırma Altyapısı Araştırmacı Kabul ve Destekleme Ortamı Başarı Trend Oluşturma Potansiyeli Barınma Ortamı (Otel vs.) Ziyaretçi Çekecek Kaynaklar Alışveriş & Restoran Etkileşim Hacmi Çalışma ortamı Yaşam Pahalılığı Güvenlik Yaşam Destek Fonksiyonları

3 2 3 4 2 5 2 3 2 2 4 5

Ekoloji Kirlilik Oranı Doğal çevre Uluslararası Ulaşım Altyapısı Şehiriçi Ulaşım Altyapısı

4 4 2 4 4

Kültürel Etkileşim

Yaşanabilirlik

Ekoloji Doğal Çevre

Ulaşım

Kaynak: http://www.citymayors.com/economics/power-cities.html

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

11


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

Washington’da Ekonomik Krizlerin Kentlere Etkileri Tartışıldı ABD’nin Yerel Yönetimler Birliği Örgütü NLC “Ulusal Kentler Federasyonu ve Metropolitan Politika Programı” tarafından 19 Kasım’da Waşington’da kentlerin küresel ekonomik kriz sonrasında karşılaştığı ekonomik problemleri ele alan bir forum düzenledi. Akademi ve Yerel yönetim politikacılarının kentsel ekonomiyi derinlemesine tartıştığı programda geçtiğimiz ay İstanbul’da düzenlenen Urban Age Programı’na da konuşmacı olarak katılan Brookings Enstitüsü Yardımcı Direktörü Bruce Katz de katıldı. Katz konuşmasında sağlıklı kent ekonomileri olmadan sağlıklı ulusal ekonomilerin mümkün olmayacağını ifade etti ve ekledi; “Kriz dolayısıyla kentlerin bütçelerinde yapılan kesintiler sonuç olarak ekonomik krizden kurtulmaya mani olacaktır.” Philadelphia (Filadelfiya), Belediye Başkanı Michael Nutter’in “şehirler başarısız olamayacak derece önemli, şehirlerin ekonomilerine yatırım yaptığınızda ekonomiyi canlandırabilirsiniz” ifadesi önemliydi. Kaynak: http:// www.nlc.org/

ABD Şehirler Kongresi: Ortaklık ve Geleceğe Bakış ABD Şehirler Kongresi 10-14 Kasım 2009 tarihleri arasında Texas, San Antonio’da toplandı. ABD Belediyeler Birliği NLC (National League of Cities) Tarafından düzenlenen etkinlikte belediyelerin ekonomik durumu, sürdürülebilir kentsel kalkınma, kentlerde işgücünü geliştirme ve ortaklıkların geliştirilmesi gibi güncel şehircilik sorunları tartışıldı. Kongrede ABD nüfusunun büyük çoğunluğunun kentlerde yaşadığı, ulusun kalkınması için ekonomik ve kültürel açıdan oynadığı lider rolünün fark edilmeye ve tanınmaya başlandığı dile getirildi. Belediyelerin KOBİ’leri teşvik etmesi, desteklemesi ve zor durumda olanlara yardım etmek için ortaklıklar kurmasının bu dönemde özellikle önemli olduğu anlatıldı. Beyazsaray Kent Liderlerinin Rolünü Övdü Şehirlerin yenilikçiliğin, çözümün ve umudun mekanı olduğunu belirten Michael Strautmanis, Beyazsaray Yönetimlerarası İlişkiler İK Şefi, Başkan Obama’nın gerçeğik değişimin aşağıdan yukarıya, yerelden genele geldiğini bildiğini anlattı. Kalkınma ve refah için kentlerin iş olanaklarının artırılmasını desteklemesini isteyen Strautmanis Beyazsaray’da İşsizlikle mücadele forumu düzenleneceğini ve kent yöneticilerinin de bu foruma davet edileceğini dile getirdi. Ekonomiyi kurtarma paketinde özellikle yeşil enerjiye yönelik 80 Milyar $ bütçe ayrıldığını ve bu bütçede belediye başkanlarının öncelikli söz hakkının olacağını söyledi.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

12


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYADAN HABERLER

AFRİKA

5. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi “5. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi” 19–21 Kasım 2009 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Kongreye Afrika ülkelerinden ve Türkiye’den çok sayıda devlet adamı, düşünce ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi, akademisyen, yazar, sanatçı, iş adamı, uzman ve diplomatik temsilci katıldı. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM tarafından Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 5. Uluslararası Türk - Afrika Kongresi’nde "Türkiye-Afrika İlişkilerinin Gelişiminde Sivil Toplum ve Düşünce Kuruluşlarının Rolü" masaya yatırıldı. Kongre dolayısıyla yapılan konuşmalarda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 400 yıla yakın bir iyi yönetişim, dostluk ve kardeşlik ilişkisi olduğuna değinilerek Türkiye – Afrika ilişkilerinin gelişmesine yönelik olarak Ankara Üniversitesinin Afrika Çalışmaları Merkezinin açılması, TUSKON’un ticari iş birliğini geliştirmek için Afrika ülkeleriyle yapmış olduğu ticaret zirveleri, Kızılay başta olmak üzere birçok Türk sivil toplum kuruluşunun kıtada yapmış ve yapmakta olduğu insanî yardım ve kalkınma çalışmaları ve Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresinin Afrika’da açmış olduğu ofisler ve yine koordinatörleriyle bu ülkelerde yürütmüş olduğu faaliyetlerin birbirlerini sürekli beslediği vurgulandı. Kongre etkinlikleri çerçevesinde Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Kalkınma ve İş Birliği Platformu USTKİP Komisyon Toplantıları ve Exlibris: Afrika Ülkeleri 2009 adlı bir sergi düzenlendi. Kaynak: http://tasam.org/

Afrika Birliği – Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu Birinci Ortaklar Diyalog Forumu Etiyopya’da Yapıldı “Afrika’nın Global Yapıdaki Rolünün Yeniden Tanımlanması İçin Kurumlar Arası İşbirliği Forumu”, Afrika Birliği Komisyonu (AUC) ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu (ECA) tarafından 1 – 3 Aralık 2009 tarihleri arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirildi. Forum, Afrika için çalışan bu iki kuruluşun, aralarında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak ve bunun yanı sıra politika, ekonomi, çevre ve güvenlik alanlarda sürekli bir değişimin yaşandığı uluslararası alanda Afrika’nın yeri ve oynadığı rolü tekrardan tanımlamak amacıyla düzenlendi. Forumda Afrika Birliği’nin global konumu, kuruluşlar arası işbirliği imkanları, Afrika’nın dünya arenasında oturması gereken yer, güvenlik ve barış konularında Afrika’nın global yapıdaki yeri, iklim değişiminin kıtaya etkisi, Afrika’da kalkınma ve altyapı, global sermayenin Afrika’ya bakışı gibi temalar ele alındı. Kaynak: http://www.uneca.org/PartnersDialogue/

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

13


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

A R A Ş T I R M A & İ N C E L E M E YAKIN PLAN: Şam

Şam – İstanbul Kardeşlik Köprüsü “Ben Şam'ı bin yıl öncesinden bilirim / Annemin sütü gibi yakın bana” Sezai KARAKOÇ Merve Dağıstanlı Barsık

2

Şam Hakkında Genel Bilgiler Nüfusu

3 Milyon

Yüzölçümü

11.500 Hektar

Kardeş Şehir Protokolün İmza Tarihi ve Yeri

18 Aralık 2006, İstanbul

Şam Valisi

Dr. Bisher Mazen Al-Sabban

Valinin Tarihi

Atanma

30 Ocak 2006 (Valinin görev süresi açık)

Valiliğinin Bütçesi

143.500.000 € (2007)

Şehre Yıllık Gelen Turist Sayısı:

1.800.000

Web:

www.damascus.gov.sy

Şam… Suriye'nin başkenti ve dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir. Topraklarından Barada Nehrinin geçtiği ve coğrafi olarak Ortadoğu'ya oldukça hâkim bir noktada yer alan Şam, Arapça Dimeşk, ElFayha’ (geniş ferah alan) ve Lu’lua’tü-ş Şark (Doğunun İncisi) isimleriyle de tanınır. 18 Eylül 2009 tarihi itibariyle, Türkiye ve Suriye arasında vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılması, iki ülke arasında geliştirilebilecek yeni işbirliği ufukları açmıştır. Tarihçe M.Ö. 15. Yüzyılına ait eski Mısır elyazması belgelerinde adı geçen Şam’ın, belgelenmiş tarihi, M.Ö. 2. yüzyılın ikinci yarısına dayanmaktadır. O dönemde Aramiler’in başkenti olan Şam, daha sonra; Asurlular, Babilililer, Persliler, Yunanlılar, Romalılar ve daha sonra Emeviler ve Abbasilerin egemenliğine geçmiştir. Bugünkü Suriye, Ürdün, Lübnan ve Filistin topraklarının tamamına, tarihte “Biladü’ş-Şam” (Şam Bölgesi) adı verilmekteydi. Bölge, Yavuz Sultan Selim döneminde (1516’da) Osmanlı İmparatorluğunun hâkimiyetine girmiştir. Abbasiler döneminde hilafetin başkentliğinin Şam’dan Bağdat’a taşınması neticesinde bölge önemini kaybetmiştir. 2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

14


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Osmanlının dağılışından itibaren, 1. Dünya savaşından sonra 1945 yılına kadar Fransız işgali altında kalan kent 1946'da bağımsızlığına kavuşmuştur.

Şam Valiliği İle İstanbul Belediyesinin Kardeşlik İlişkisi İstanbul ile Şam arasındaki Kardeş Şehir ve İşbirliği Protokolü, 18 – 22 Aralık 2006 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Şam Kültür Günleri kapsamında, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve Şam Valisi Sayın Bisher Al-Sabban tarafından imzalanmıştır. Protokol gereğince geliştirilecek işbirliği alanları ve protokolün öne çıkan hususları şunlardır: • Yerel yönetişim, kültür, turizm, gençlik, spor, bilgi teknolojisi, kültürel miras, kentsel planlama ve restorasyon, toplu taşımacılık, çevre koruması, alt yapı hizmetleri, imar, yeşil alanlar. • Görsel sanatlar, sahne sanatları, edebiyat, müzik ve filmler karşılıklı olarak tanıtılması. •

Ticaret, yatırım, finans, kültür ve turizm.

Karşılıklı uzman ve personel değişimi

Protokolün imzalanmasının üzerinden üç sene geçmiş olmasına rağmen, Mayıs 2006 tarihinde Şam’da düzenlenen İstanbul Kültür Günleri ve aynı yılın Aralık ayında İstanbul’da düzenlenen Şam Kültür Günleri dışında iki şehir arasında ortak bir etkinlik düzenlenmemiştir. Geçen süre içerisinde Şam Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birim ve iştirakleriyle birçok görüşme yapılmasına karşın henüz somut bir proje hayata geçirilmiş değildir.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

15


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Şam’da Önemli Tarihi Yapılar Emevi Camii: Hamidiye Çarşısının çıkışında yer alan Emevi Camii, şehrin en büyük, en eski ve en görkemli camisidir. 715 yılında eski bir kilisenin kalıntıları üzerine Emevi Halifesi Velid bin Abdülmelik tarafından inşa edilmiştir. Emevi Camii, M.Ö. I. yüzyıla ait bir Roma mabediyle onun harabeleri yanında bulunan Aziz Yohannes Kilisesi'nin yerine inşa edilmiş olmasıyla Hıristiyan dünyası için de ayrı bir yere sahiptir.15.229 km2 gibi geniş bir alanı kapsayan Cami, İslâm dünyasının ayakta kalabilen en eski camilerinden biri olma özelliğini taşır. Kıyamete yakın Hz. İsa'nın yeryüzüne ineceğine inanılan "Ak Minare" bu camiye aittir. Camide ayrıca; Hz. Yahya Peygamberin kabri, Hz. Hüseyin'in Kerbela'da Yezid Bin Muaviye’nin askerleri tarafından kesilen ve Şam'a getirilen mübarek başlarının defnedildiği ve ziyaret edildiği bölüm, Selahaddin Eyyubi türbesi, Hz. Hüseyin'in kızı Seyide Rukiye Camisi ve Türk Şehitliği bulunmaktadır. Hamidiye Çarşısı: 1863 yılında Osmanlı Padişahlarından Sultan II. Abdülhamid Han tarafından yaptırılmış olan Hamidiye Çarşısı; yapısı itibariyle İstanbul'daki kapalı çarşıyı andırmaktadır. Hicaz Tren İstasyonu: Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hicaz Demiryolu Hattı’nın Şam-Medine arasındaki uzunluğu 1320 km.dir. Osmanlı İmparatorluğunun en önemli projelerinden biri olan Projenin çalışmaları 8 yıl sürmüştür. Hicaz Demiryolu, imparatorluğun çöküşü sonrasında yok edilmeye çalışılmıştır. Süleymaniye Külliyesi (Tekkesi): Osmanlı Mimarisinin güzel örneklerinden biri olan Süleymaniye Külliyesi, 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Arka bahçesinde son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin'in ve saltanat ailesinin kabirleri de bulunmaktadır. Muhiddin-i Arabî Camii: İçerisinde ünlü İslam bilgini ve Mutasavvıfı Muhiddin-i Arabî’nin türbesi bulunan camii Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim tarafından 1518 yılında yaptırılmıştır. Halid-i Bağdadi Türbesi: 1770-1827 Yılları arasında Bağdat’ta yaşamış olan Mevlana Halid-i Bağdadi’nin kabri Şam'ın manevi dinamiklerinden biri olarak halkın önemli ziyaret yerlerinden biridir. Sahabe Mezarlığı: İçerisinde Bilal-i Habeşi ve Caferi Bin Ebi Talib gibi ünlü Sahabilerin ve Kerbela şehitlerinin türbeleri bulunmaktadır. Selahaddin-i Eyyubi Türbesi: İslam Tarihinin en dirayetli komutanlarından Selahaddin-i Eyyubi, Haçlı orduları tarafından işgal edilen Kudüs'ü 1187 yılında fethetmiştir. Selahaddin-i Eyyubi türbesinin avlusunda 1914 yılında Filistin'de şehit düşen ve ilk hava şehitlerimiz olan Fethi Bey, Sadık Bey ve Nuri Bey kabirleri bulunmaktadır.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

16


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

A R A Ş T I R M A & İ N C E L E M E 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Abdulvahap Sevim

3

Avrupa Kültür Başkenti Projesi “Avrupa Kültür Başkenti” projesi, Avrupa kültürlerinin çeşitliliğini, zenginliğini ve ortak özelliklerini ön plana çıkarmayı ve Avrupa Birliği vatandaşları arasındaki kaynaşmayı artırmayı amaçlar. Kültür başkenti fikri ilk olarak 1985 yılında Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atılmıştır. Bu fikir ile Birliğe üye bir ülkenin bir kentinin Avrupa’nın kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini barındırması halinde kültür başkenti seçilmesi; kentin eksiklerinin giderilmesi, yeni tesisler yapılması ve o kentteki turizm aktivitelerinin artmasının sağlanması hedeflenmiştir. Avrupa Birliği Parlamentosu, 1999 yılında Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin de kültür başkenti olmasına olanak sağlayan kararı almıştır. Bu karara bağlı olarak Avrupa Kültür Başkentleri iki farklı kategoride seçilmeye başlandı: AB ve AB dışı ülkeler. İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti Seçilme Süreci AB Parlamentosu'nun 1999'da AB üyesi olmayan ülkelerin de kültür başkenti olmasına olanak sağlamasının ardından 2000 yılında sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde İstanbul'un başkent olması için çalışmalar başladı. İstanbul’un 2010’da kültür başkenti olabilmesi amacıyla ilk girişim ve mutabakat metni 7 Temmuz 2000’de imzalandı. Proje Lideri: Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu (AKB) Proje Ortakları: Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Bakanlık, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi Projeyi Avrupa Kültür Başkenti Girişim Grubu(başkanlığını Nuri Çolakoğlu'nun yaptığı ve 13 sivil toplum örgütünden oluşan) yürüttü. AKB, son olarak Avrupa Konseyi'nin Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğüne 13 Aralık 2005'te 'İstanbul: 4 Elementin Kenti' başlıklı bir dosya sundu. Bu dosyada tema, Aristo'nun "evrenin dört temel unsuru olarak gösterdiği toprak, su, hava ve ateş" üzerine oturtuldu:

Toprağı, İstanbul'un tarihi eserleri,

 Havayı, minareleriyle ve çan kuleleriyle dini zenginlik ve hoşgörü ortamı, 

Suyu, İstanbul Boğazı ve Haliç,

Ateşi de modern sanatlar, gençlik ve teknoloji temsil etti.

2010 Kültür Başkentliği için Kiev ile yarışan İstanbul, oybirliği ile Avrupa Birliği dışı ülkeler kategorisinde Kültür Başkenti seçildi. Böylece Essen (Almanya), Pecs (Macaristan) ve İstanbul 2010 yılı Avrupa Kültür Başkentleri oldu. 3

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

17


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Neden Avrupa Kültür Başkenti? İstanbul zaten yüzyıllardır bir kültür başkenti. Uygarlıklar tarihindeki yeri, coğrafi konumu, topografyası, doğal ve kültürel değerleriyle belki de dünyanın en özel kentlerinden birisi. İslam imparatorluğunun başkenti olmadan önce, binyıllık Pagan, binyıllık da Hıristiyan kültürlerini barındırmış bir coğrafya. Tarih içinde, Pagan Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti olması, çağdaş İstanbul’un kimliğinin bugün de ayrılmaz bir parçası. Böyle bir açıdan bakarak ya da İstanbul’un, 20. yüzyıla değin süren “uygarlıkların başkenti” olma özelliğini anımsayarak, “kültür başkenti” düşüncesine en uygun kentlerden birisi olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır. İstanbul tarih boyunca kimliğinde sürekli olarak doğu-batı sentezini geliştirmiş ve yaşatmıştır. Yüzyıllar boyunca Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun en büyük kültür kentlerinden birisi olmuştur. Bu birikimiyle, “kültürlerin başkenti” olma ayrıcalığına sahiptir. Kentin mekânında, tarih boyunca Doğu ile Batı buluşmuş, etkileşmiş ve sentezlenmiştir. Sadece jeopolitik konumu nedeniyle değil; bu zenginliği ve sentezci kimliğiyle de İstanbul “sürekli bir kültür kenti” olmuştur. Kentin 2010 için “Avrupa kültür başkenti” olarak seçilmesi mutluluk ve kıvanç verici. Bir kent var olan nitelikleriyle ne kadar “kültür kenti” olursa olsun; Avrupa kültür başkenti projesi kapsamında onu farklı açılardan canlandırmak, yeniden sunmak heyecan dolu bir süreç olacaktır. Söz konusu proje belirli bir zaman dilimine ait gibi gözükse de, kenti daha çok tanımak, tanıtmak, araştırmak ve yeni girişimler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. 2010 Avrupa Kültür Başkentinin İstanbul’a ve İstanbullulara katkısı İstanbul’un adı, tüm dünyada kültür ve sanatla anılacak. AB adaylık sürecinde Türkiye’nin sembolü İstanbul’un aslında Avrupa kültürüyle yüzyıllardır karşılıklı etkileşim halinde olduğu projelerle ortaya konulacak. Kültürel miras, sürdürülebilir bir biçimde yönetilecek, kenti daha da bir çekim noktası haline getirecek. İstanbul; kentsel dönüşüm, şehircilik, çevresel ve sosyal anlamda kalıcı kazanımlara kavuşacak. Kültür varlıklarımızın korunacağı ve sergileneceği yeni müzeler kurulacak, tarihi binalar yenilenecek ve yeni işlev kazandırılarak halka açılacak. İstanbullular farklı sanat disiplinleriyle kucaklaşacak. Genç ve yetenekli insanlar sanatsal etkinliklerle daha yoğun bir ilişki kurma olanağına kavuşacak. İletişim, organizasyon, eğitim, tasarım ve yönetim gibi alanlarda pek çok kişi için istihdam imkânları doğacaktır. Kültür ve sanat projelerini izlemek için gelenler İstanbul’un kültürel zenginliğini, camilerini, kiliselerini, saraylarını, müzelerini de gezecek. Kültür turizmi hareketlenecek, gelişecek. Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerinden pek çok kültür sanat insanı, yazılı ve görsel basın mensupları İstanbul’a gelecek. Bu çerçevede İstanbul’un tanıtımına ve marka haline gelmesine olumlu katkı sağlanacak. Avrupa Kültür Başkenti seçilmek, Avrupa ile kültürel ilişkilerin yanı sıra ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesine katkıda bulunacak. Yeni yapısal çalışmalarla; yöneten ve yönetilenler hep birlikte, el ele, bilgi ve deneyimlerini paylaşırken gelecek için kalıcı ve sürdürülebilir bir modelin de oluşmasını sağlayacak. İstanbullular kentlerinin güzelliği ve sahip olduğu değerleri keşfederken böyle bir kentte yaşadıkları için gurur duyacaklar.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

18


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

A R A Ş T I R M A & İ N C E L E M E ETKİNLİK: 2010 Türkiye’de Japonya Yılı

2010 Türkiye’de Japonya Yılı Hüseyin Özgür Ünsal4 Osmanlı İmparatorluğu'na ait Ertuğrul Firkateyni'nin Japonya'yı ziyareti ve ardından yaşanan felaket ile başlayan Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk önümüzdeki 2010 yılında 120. yıldönümüne ulaşacaktır. Ertuğrul Firkateyni, 1890 yılında Wakayama açıklarında bir tayfuna yakalanarak batmış ve mürettebatından 587 kişi şehit olmuştur. Japon halkının çabalarıyla 69 denizci kurtarılabilmiş ve Japon Donanması’na ait gemilerle Türkiye’ye getirilmiştir. Ertuğrul Firkateyni’nin akıbeti Japon ve Türk ulusları arasındaki dostluğun bir mihenk taşı olmuştur. İlişkilerde önemli başka bir mihenk taşı da 1985 yılında İran-Irak Savaşı sonucu Tahran’daki Nissan fabrikasında çalışan ve Tahran’da mahsur kalan 215 Japon personelin dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla THY uçağı ile kurtarılması olmuştur. 2003 yılı da Japonya'da “Türk Yılı” olarak kutlanmış ve bu dönemde Japonya, Türkiye'nin ve Türk kültürünün tanınması için büyük destek vermiştir. 2010 yılının Japonya ve Türkiye arasında dostluğun derinleştirilmesine vesile olmak amacıyla Türkiye’de Japonya Yılı ilan edilmiştir. 2010 Japonya Yılı’nın sloganı ise “Türkiye ile Japonya, şimdi daha da yakın” olarak belirlenmiştir. Japonya Yılı etkinliklerinin gerçekleştirilmesi için büyük ekseriyetini Japonya’dan ve Türkiye’den Japon belediye, şirket, STK vb. kurum yetkililerinden oluşan bir Yürütme Kurulu tesis edilmiştir. Yürütme Kurulu’na Toyota’nın Başkanı Fujio Chō başkanlık etmektedir. Türkiye’den ise Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül 2010 Türkiye’de Japonya Yılı etkinliğinin Onursal Başkanı’dır. 2010 Japonya Yılı’na dair tüm faaliyetlerin koordinasyonu, programlanması ve yürütülmesinden Genel Sekreterlik sorumludur. Japonya Yılı çerçevesinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, İzmit, Eskişehir, Mersin başta olmak üzere pek çok şehir ve ilçede etkinlikler düzenlenecektir. Etkinliklerin temel odak noktasını Japonya’nın güzelliklerinin Türkiye’ye taşınması, iki ülke arasındaki dostluğun geliştirilmesi ve işbirliğinin geleceğe taşınması teşkil etmektedir. 2010 Japonya Yılı’nın açılışı 4 Ocak 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleşecek olup İstanbul’da da 7 Ocak 2010 tarihinde bir açılış yapılacaktır. 2010 Japonya Yılı websitesi için: http://www.tr.emb-japan.go.jp/Japonya2010/index.html 2010 Japonya Yılı etkinlik takvimi için: http://www.tr.emb-japan.go.jp/Japonya2010/activities.html

4

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

19


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

A R A Ş T I R M A & İ N C E L E M E SEKTÖREL ANALİZ : Kentsel Dönüşüm

22@ Barselona Deneyim Paylaşımı Çalıştayı Hulusi Köse & Dr. A. Didem Özdemir* “Kağıthane Cendere Vadisi Rehabilitasyon Amaçlı Özel Proje Alanı” çalışması kapsamında 22@ Barcelona Küme Gelişimi Deneyim Paylaşımı Çalıştayı 02– 03 Aralık 2009 tarihleri arasında İMP’de gerçekleştirildi.

İMP Kentsel Tasarım ve Yarışmalar Grubu tarafından yürütülmekte olan “Kağıthane Cendere Vadisi Rehabilitasyon Amaçlı Özel Proje Alanı” çalışması kapsamında “22@ Barcelona Küme Gelişimi Modeli” deneyim paylaşımı amacıyla “Cluster Development Experiences 22@ Barcelona” başlığı altında düzenlenen Çalıştay 02 – 03 Aralık 2009 tarihleri arasında İMP’de gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak Şişli ve Kâğıthane İlçe sınırları içinde kalan ve küçük parçalar halinde Eyüp ve Beyoğlu ilçe sınırlarına giren proje alanı “Kağıthane Cendere Vadisi” olarak tanımlanan ve mevcutta ağırlıklı olarak sanayi kullanımlarının yer aldığı bu alandaki sanayi kullanımlarının üniversite destekli ileri teknolojiler üreten ve kullanan birimlere dönüşünün sağlanması doğrultusunda 22@Barcelona projesi deneyimlerinin paylaşımı ve “Küme Gelişimi” konusunda bilgi vermek üzere Barcelona’dan 22@Barcelona CEO’su Josep Miquel Pique, Şehir Plancısı Rosina Vinyes i Ballbe, Altyapı Direktörü Ramon Sagarra i Ruis katıldı. Çalıştaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi üst yönetimi, ilgili daire başkanları, müdür ve müdür yardımcıları ile müdürlüklerde görevli uzmanlar, İMP yönetim, danışman ve uzmanları, BİMTAŞ yönetimi, ilçe belediyeleri başkan yardımcıları, sivil toplum kuruluşları ile özel sektör temsilcilerinden oluşan bir katılımcı grubu katıldı. Josep Miquel Pique 22@ Barcelona projesinin Avrupa başkentleri arasında yer alan Barcelona kentinin 3 büyük projesinden biri olduğunu belirtmiştir. Projenin temel özelliğini Barcelona kenti kıyı kesiminde yer alan ve kent içinde kalmış sanayi alanının dönüşümünün sağlanması olarak tanımlandı Küme Gelişimi Modeli’nin “Kağıthane Cendere Vadisi Rehabilitasyon Amaçlı Özel Proje Alanı” projesinde nasıl uygulanacağına dair fikirler ortaya kondu. Bu alanda yapılacak çalışmanın sadece ekonomik boyutta değil; aynı zamanda sosyal boyutta da olması gerektiği vurgulandı. Yapılacak çalışmanın 22@Barcelona modelini örnek alması ancak proje alanının özellikleri ve Türkiye’nin ve İstanbul’un kendine özgü dinamiklerinin analiz edilmesi ve bu dinamiklere göre öneri geliştirilmesi gerektiği önemle vurgulandı. *İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı & İstanbul Metropolitan Planlama Şehir Plancısı

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

20


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

A R A Ş T I R M A & İ N C E L E M E KURULUŞ ANALİZİ: UCLG

UCLG Birleşmiş Kentler Ve Yerel Yönetimler Teşkilatı İstanbul Eşbaşkanlığında Dünya’nın En Büyük Kentler Teşkilatı ve Kentlerin BM’si Derya Eren & Tuba Gürsül5

Genel merkezi İspanya’nın Barselona kentinde olan ve Ocak 2004’ten itibaren fiilen faaliyete geçen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG), Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA), Dünya Birleşmiş Kentler Federasyonu (FMCUUTO) ve Dünya Büyükşehirler Birliği (METROPOLIS)’nin ortaklığıyla kurulmuş uluslararası bir teşkilattır. Temel amacı, “Demokratik yerel yönetimin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olmak ve yerel yönetimler ve uluslararası topluluk ile işbirliği içinde, değerlerini, amaçlarını ve çıkarlarını korumak” olan teşkilatın kuruluşu üç ilkeye dayanmaktadır: Demokrasi, yerel özerklik ve hizmet sunumunda desantralizasyon. 100’den fazla ülkeden üyesi bulunan UCLG, kentler ve yerel yönetimler alanında dünyanın en geniş kapsamlı oluşumu haline gelmiştir. Büyüklükleri ve kentsel veya kırsal olma benzeri özellikleri göz önüne alınmaksızın yerel yönetimlere dünya çapında temsil edilmeleri ve çıkarlarını savunmaları için seslerini duyuracakları bir ortak zemin ortamı sunan UCLG, yerel yönetim konularında Birleşmiş Milletler nezdinde yerel yönetimlerin resmi sözcüsü konumundadır. Teşkilat amaç ve görevleri belirleyen ve bir ana tüzük çerçevesinde faaliyet göstermekte olup bu tüzüğe göre belirlenen UCLG Dünya Teşkilatının yönetim organları UCLG Dünya Genel Kurulu, UCLG Dünya Konseyi, UCLG Dünya Yönetim Kurulu, UCLG Başkanlığı ve UCLG Genel Sekreterliğinden oluşmaktadır.

5

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı & İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Uzmanı

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

21


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

UCLG Dünya Teşkilatı, dünyada yedi bölgeye ayrılmış desantralize bir yönetim ve seçim yapısına sahip olup Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa, Avrasya (Rusya ve Bağımsız Ülkeler), Ortadoğu ve Batı Asya (UCLG-MEWA), Latin Amerika ve Kuzey Amerika bölge teşkilatlarından oluşmaktadır. Her bölgenin Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu’nda belli sayıda temsil hakkı vardır. Her bölge içinde, temsil hakkı ve sayısı yerel yönetim ulusal birlikleri ve münferit kentlerin temsilcileri arasında, nüfus kriterine göre hesaplanarak dağıtılmıştır. Üyelerine yerel yönetimlerini geliştirme, dünya politikasını etkileme, küresel iletişim ağına katılım ve geleceği şekillendirme imkanları veren UCLG’nin üyelik için üç farklı kategorisi bulunmaktadır: Yerel yönetim üyeliği, uluslararası organizasyon üyeliği ve ortak üyelik. Teşkilatın BM ilişkileri, binyıl kalkınma hedeflerine katkı, vatandaşların menfaati doğrultusunda ademi merkeziyeti teşvik etme, kültür için gündem 21, bilgi toplumu, yerel yönetimlere kadınların katılımını arttırma, yerel yönetimlerin su ve kanalizasyon kullanımındaki rolü, AIDS’le mücadele, iklim değişimi konularında faaliyetleri mevcuttur.

Başkan TOPBAŞ UCLG Teşkilatı Eşbaşkanı 1987 yılında UCLG’nin kurucu teşkilatlarından biri olan Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA)’ne üye olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kuruluşundan bu yana UCLG’ye üyedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güney Kore’nin Jeju adasında 8 Haziran 2007’de başlayan ve dört gün süren UCLG – Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı 2. Kongresi sonrasında yapılan Dünya Konseyi toplantısında 300’ü aşkın üyenin oy birliğiyle dünya belediyelerinin eşbaşkanlığına getirildi.

UCLG’nin Gerçekleştirdiği Faaliyetler Mayıs 2004: UCLG ve Dünya Bankası arasında yoksullukla mücadele ve yaşam standartlarının yükseltilmesi konularında birlikte çalışmayı içeren İşbirliği Anlaşması imzalandı. Eylül 2004: Barselona’da düzenlenen İkinci Dünya Kent Forumu’nda, UCLG ve UN-Habitat arasında ortak düzenlenecek girişimlerin çerçevesinin belirtildiği bir İşbirliği Anlaşması imzaladı. Aralık 2005: UCLG, Tsunami’de zarar gören ülkeler için yerel yönetimler ve yerel yönetim kuruluşlarını bölgeye yardıma çağırdı. UCLG “Orta Doğu ve Batı Asya Binyıl Kalkınma Hedefleri”nin uygulamaya geçmesi doğrultusunda “Yerel Gündem 21 Programı”nın 3. dönemini Türkiye’de başlattı. Mart 2005: UCLG Yerel Yönetim Delegasyonu, Birleşmiş Milletler Beijing + 10 gözden geçirme toplantısında kadının yerel düzeyde politik katılımına dikkat çekti. Haziran 2005: Beijing’de, UCLG Dünya Konseyi Paco Moncayo Gallegos’u (Quito Belediye Başkanı) UCLG Başkanlığına üye olarak seçti ve Konsey, 13 tane Komite ve Çalışma Grubu kurdu. Temmuz 2005: Afrikalı Belediye Başkanları ve Yerel Yönetim temsilcileri, Afrika Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Kuruluş Kongresi’nde Tshwane, South Afrika’da buluştu. Kongrede, Afrika Birliği içinde bir “Yerel Yönetimler Yüksek Konseyi” kurulması için çağrıda bulunuldu. Ağustos 2005: Binin üzerinde şehir ve yerel yönetim kuruluşu UCLG Binyıl İlçe ve Şehir Kampanyasına katılarak “Yerel Yönetim Binyıl Bildirisi”ni kabul etti. Eylül 2005: Devlet yönetimleri açıkça, Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesinde yerel otoritelerin rolünü açıkça tanıdı. Ekim 2005: 15 ülkeden UCLG Asya-Pasifik Bölgesi temsilcisi Makati – Filipinler’de düzenlenen Belediye Finansı üzerine Yıllık Eğitim Çalışma Grubu’na katıldı. Kasım 2005: Latin Amerika Şehirler, Yerel Otoriteler ve Kuruluşları (FLACMA) ve UCLG Latin Amerika Birimi, Mar del Plata’daki Amerikalılar Zirvesi sırasında bölgedeki devletlerin yönetimlerine yerel yönetimin sesini duyurdu. İkinci Şehirler ve Yerel Otoriteler Zirvesi’nde yerel yönetimler “Bilbao Bildirisi”ni kabul etti. Sonradan Bilbao Bildirisi Tunus’ta “Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi”ne sunulmuştur. Aralık 2005: Dünya AIDS Günü’nde, UCLG STOP AIDS. Make the Promise girişimini Dünya AIDS Kampanyası, UNAIDS ve Afrika HIV/AIDS’e Karşı Belediye ve Yerel Yönetim Başkanları İttifakı (AMICAALL) ortaklığıyla başlatmıştır.

www.ibb.gov.tr/frelations

irelations@ibb.gov.tr

22


e – Bülten

Aralık 2009 Sayı. 02

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ | DIŞ İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ Şubat 2006: 200’ün üstünde belediye başkanı ve yerel yönetim liderleri Washington’daki UCLG İdari Büro toplantısı için bir araya geldi ve Dünya Bankası Başkanı ile görüştü. Bu görüşme, Dünya Bankası şehir gelişimi için çözümler belirlemek ve UCLG ile ortaklığı geliştirmek için yapılmıştır. Mart 2006: UCLG Yerel Yönetim Su Bildirisi Mart 2006’da Dünya Su Forumu’nun sonuç bildirisine eklendi ve devlet yönetimleri yerel otoritelerin suya erişim ve kanalizasyon gibi konularda oynadığı rolü tasdik etti. Haziran 2006: UCLG Delegasyonu, New York’ta HIV/AIDS üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Özel Oturumu’nda yer aldı. Delegasyon AIDS’le mücadelede yerel yönetimlerin rolünü vurguladılar. Temmuz 2006: Latin Amerika ve Kolombiya’dan yerel yönetim temsilcileri bölgedeki desentralizasyon sürecini incelemek için Latin Amerikalı Belediyeler ve Kuruluşlar Federasyonu 2. Bölgesel Kongresi’nde bir araya geldiler. Kasım 2006: 500’ün üzerinde belediye başkanı ve yerel yönetim temsilcisi Fas Marakeş’te Fas Başbakanının açılışını yaptığı UCLG Dünya Konseyi’nde buluştu. Konsey’de Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin uygulanmasına vurgu yapıldı. Mart 2007: 250’den fazla belediye ve yerel yönetim başkanı UCLG İdari Bürosu katılım için Paris’te toplandı. Toplantının ana gündem konusu iklim değişimleri ve bu değişimlerin şehirlerde yaşayan insanlar üzerindeki etkileri olarak belirlenmiştir. Toplantının sonunda “Paris Bildirisi” ilan edilmiştir. Bildiride iklim değişikliğinin yanı sıra iki siyasi konu; dünyanın her yerinde bulunan rehinelerin özgürlüğü ve Darfur’daki insani krizin çözümü. Kasım 2008: 27-30 Kasım 2008 tarihleri arasında UCLG Dünya Konseyi 2008 yılı toplantısı ve UCLG Dünya Yönetim Kurulu 2008 yılı 2. Toplantısı İstanbul’da yapılmıştır. Konferansı UCLG Dünya Teşkilatı Sekretaryası, İBB Dış İlişkiler Müdürlüğü ve UCLG-MEWA Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Sekretaryası düzenlemiştir. Haziran 2009: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, beraberindeki 7 kişilik bir heyet ile 02-04 Haziran tarihleri arasında Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki UCLG Yönetim Kurulu toplantısı ve adı geçen kuruluş tarafından düzenlenen İklim Zirvesi’ne katılmıştır. Kaynak: www.cities-localgovernments.org

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü Kemalpaşa Mahallesi Şehzadebaşı Caddesi No.25 Fatih / İstanbul, 34134 : (+90) 212 455 21 85 : (+90) 212 455 26 42

:

: irelations@ibb.gov.tr

www.ibb.gov.tr/frelations

www.ibb.gov.tr/frelations

e-bülten’i takip etmek için irelations@ibb.gov.tr adresine subscribe ebülten konulu boş e-posta atmanız veya www.ibb.gov.tr/frelations sitesine girerek e-mail listesine kayıt olmanız yeterli olacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Bültende yer alan haberler ve içeriklerin sorumlulukları yayın ekibine aittir. Her hakkı saklıdır. Kaynak belirterek alıntı yapabilirsiniz.

irelations@ibb.gov.tr

23

Dış İlişkiler E-Bülten Aralık 2009 Sayı 02  

Dış İlişkiler E-Bülten Aralık 2009 Sayı 02