__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

TAŞLAR DEĞIL,

YAPILAN IŞLER ANITLARI MEYDANA GETIRIR… İSTANBUL ANADOLU YAKASI ORGANIZE SANAYI BÖLGESI DERGISI

DUDULLU OSB BAŞKANI MURAT ÖNAY

AR-GE VE ÜR-GE BAYRAĞINI DALGALANDIRACAĞIZ

Temmuz-Eylül 2016

Yıl: 2 Sayı: 5

ANADOLU YAKASI OSB HEYETINDEN

GEBZE OSB BAŞKANI VAHIT YILDIRIM

TBMM BAŞKANI İSMAIL KAHRAMAN’A ZIYARET

YEŞILIN SANAYI ILE DOST OLDUĞU NOKTADAYIZ


İÇİNDEKİLER

04

SINAİ

TAŞLAR DEĞIL,

YAPILAN IŞLER ANITLARI MEYDANA GETIRIR… İSTANBUL ANADOLU YAKASI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DERGİSİ

DUDULLU OSB BAŞKANI MURAT ÖNAY

AR-GE VE ÜR-GE BAYRAĞINI DALGALANDIRACAĞIZ

Temmuz-Eylül 2016

Yıl: 2 Sayı: 5

ANADOLU YAKASI OSB HEYETINDEN

GEBZE OSB BAŞKANI VAHIT YILDIRIM

TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN’A ZİYARET

YEŞİLİN SANAYİ İLE DOST OLDUĞU NOKTADAYIZ

07

38

MURAT ÇÖKMEZ

ERDAL BAHÇIVAN

Endüstriye ‘tuğla’ koyuyoruz

Sanayide geleceğin sözcüsü OSB’lerdir

İMTIYAZ SAHIBI (İAYOSB ADINA) Murat ÇÖKMEZ Yönetim Kurulu Başkanı GENEL YAYIN YÖNETMENI Seda ALKIM YAYIN KURULU Mehmet Ali FİNCAN Ali Fazıl BÖYET Cem FAYDASIÇOK M. Sinan KILIÇ Merve TORBALI Hakan HATİBOĞLU Ayla DEV YÖNETIM YERI VE İLETIŞIM Aydınlı Mah. Gazi Bulvarı 5. Sokak No: 2 - 34953 Tuzla / İSTANBUL Tel : 0 (216) 593 00 00 Faks : 0 (216) 593 00 09 www.iayosb.com sinai@iayosb.com

32

Yayın Türü: Bölgesel Süreli Yayın YAYINA HAZIRLAYAN SANAYİ GAZETECİLİK Matbaacılık Reklam Prodüksiyon ve İnternet Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti

08

FAHAMETTIN AKINGÜÇ

IAYOSB

Dehasını eğitime adadı

Altyapısıyla ışıldayacak

Merkez; Mustafa Kemal Mah. 2127. Sokak No:14/3 Çankaya / ANKARA Tel: 0 (312) 417 11 44 Baskı : Tor Ofset Dergimize reklam vermek ve dergimizi ücretsiz temin etmek için sinai@iayosb.com adresine mail atabilirsiniz Dergide yayınlanan yazı ve makaleler kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin yayın organıdır. Üç ayda bir yayımlanır.

10

13

17

26

BÖLGE

BÖLGE

BÖLGE

BÖLGE

Kahraman’a nezaket ziyareti

Girişimcilik Zirvesi

Çökmez’den ‘üretim’ vurgusu

Davalara uzlaşmacı çözüm


05

SINAİ

44

İÇİNDEKİLER

50

B. MURAT ÖNAY

VAHIT YILDIRIM

Endüstriyel çekim merkezi

Bir yatırım mıknatısı: Gebze OSB

Seda ALKIM Genel Yayın Yönetmeni Değerli Okurlar; Hazıra konarak tüketmek yerine üretmenin bilinciyle hareket ettiğimiz yönetim sistemimizde, yaptığımız işbirlikleri ve muhtelif başarı örneklerinden de ilham alarak hazırladığımız yeni sayımızda sağlıktan eğitime, icatlardan yatırımlara kadar birçok alanda yeni haberlerle karşınızdayız.

34

Ay yıldızlı bayrağımız altında özgürce yaşamamızı kanları ve canları pahasına sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi ve şehitlerimizi hürmet, minnet ve şükranla anıyor; tüm ulusumuzun 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.

54

BORA MENTEŞ

MUCIT KADINLAR

Kurumsal filo hizmetlerinin öncüsü

Bilime kadın dokunuşu

36

42

48

56

MAKALE

MAKALE

MAKALE

SEYAHAT

Dr. Kürşat Salgar

Yeliz Şahin

Fahri Acar

Rotalarla yeşile doğru

Dostluğu, sevgiyi ve geleceği... Aşımızı, ekmeğimizi, soframızı... Hüznümüzü, acımızı, mutluluğumuzu paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz Ramazan ve Kurban Bayramımız kutlu olsun. Bizlere varlıklarıyla güç veren sanayicimize teşekkür eder, bir sonraki sayımız için makalelerinizi ve firma haberlerinizi beklediğimizi de hatırlatmak isteriz.


MAKALE

SINAÄ°

06


07

SINAİ

MAKALE

MURAT ÇÖKMEZ İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu Başkanı

Endüstriye ‘tuğla’ koyuyoruz Taşlar değil, yapılan işler anıtları meydana getirir… Değerli Sanayici Dostlarım, Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz genel kurul toplantısında sanayicilerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde, İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin altyapı ve üstyapı çalışmalarına hız verdik. “Gideceğin yoldan emin isek, engeller ‘dinlenme noktan’ olmaktan öteye gidemez” dedik ve çalışmalara başladık. İŞKUR, akademik kurum ve kuruluşlarla imza attığımız işbirliklerinin hem bölgemizin hem de ülkemizin yolunu aydınlatacağı inancıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışanlarımızın uygun şartlarda işlerine odaklanabilmelerini sağlamak amacıyla uyum ve motivasyon temelli eğitimler veriyoruz ve verim yükseltici uygulamaları hayata geçiriyoruz. Girişimciliğin hem kısa hem de uzun vadeli bir kazanç olduğunun farkında olan bir sanayi kuruluşu olarak, bölgedeki ve ülkedeki girişimcilik dostu çalışmalara iştirak ediyoruz.

Gebze Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Girişimcilik Zirvesi’nde OSB’mizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Pazar gücümüzü Ar-Ge yetkinliğimizden aldığımız bir gerçek. Bu eksende özellikle son zamanlarda gitgide ağırlık verdiğimiz üniversite-sanayi işbirliği üzerine OSB olarak yoğunlaştık. İnovasyon camiasıyla kurduğumuz işbirlikleriyle, Ar-Ge’ye özgün bırakılan fikirlerin ticari ortamda ve platformda kendilerine yer bulabilmelerini amaçlıyoruz.

Zafer Bayramı, dünya tarihine damga vuran Milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu zafer birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın bir göstergesidir. Bu zaferi kazanan şanlı ecdadın mirasçısı olarak bizler de bugün; ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için gece gündüz demeden var gücümüzle çalışmalıyız.

İstanbul Anadolu Yakası OSB yönetimi olarak gayemiz bu yöndedir.

Din, dil, cinsiyet, ırk ayrımı gözetmeksizin herkesin kucaklaştığı, dini değerlerimizin ve duygularımızın bireysel çıkarlar uğruna kullanılmadığı, kişi ve kurumların toplumdaki adalet duygusunu zedelenmediği nice bayramlarda ve gelecek güzel günlerde buluşmak dileğiyle tüm ulusumuzun Ramazan ve Kurban Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyor, dünyamıza sağlık, mutluluk ve barış getirmesini temenni ediyorum.

Tüm bunların yanında, manevi birlikteliği de güçlendirmekte yarar var. 30 Ağustos

İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetimi olarak ferah yarınlar diliyorum…

Bizler biliyoruz ki, Ar-Ge ve inovasyon camiasının endüstri çevreleriyle olan birlikteliğini, OSB’lerin ihracat başarılarıyla, kurumlarla kurulan işbirlikleriyle, ortak paydada buluşan bir yönetimle pekiştirebiliriz.


BÖLGE

08

SINAİ

Son teknolojier ile çalışmalarına başlayan İAYOSB,

Altyapısıyla ışıldayacak

İstanbul Anadolu Yakası OSB’de altyapı için hummalı çalışmalar başlatıldı. Son teknolojilerle yapılmakta olan çalışmalarla OSB kusursuz çizgiye bir adım daha yaklaşmış olacak. Altyapı çalışmalarına gösterdiği özen ve titizlikle dikkat çeken İstanbul Anadolu Yakası OSB, ‘daha iyi bir sanayi bölgesi’ için kolları sıvadı. Yapılacak olan iş kapsamında, içme suyu ve yangın hidrant hattı ile asfalt ve bordür-tretuvarın tamamı, atık su ve yağmur suyu hatlarının kısmi yenilenecek olması, mevcut altyapıda daha iyi durumda olan altyapı hatlarına daha sonraki seneler için kazısız teknoloji yöntemiyle kaplama yapılarak, tüm alt ve üst yapının yenileme çalışmaları tamamlanmış olacak.

Mayıs’ta başladı İhale için firmalardan gelen yoğun başvuruları, ihale komisyonunda yer alan Komisyon Başkanı Murat Çökmez ve Komisyon Üyeleri Ayla Dev, Kemal Bektaş, Ahmet Yılmazer, Metin Otelci, Mustafa Kılıç ve Sinan Kılıç değerlendirdi. Kibsaş Karadeniz İnşaat’la imzalanan sözleşme kapsamında Mayıs ayı içerisinde altyapı çalışmalarına başlandı. İş makinelerinin çalışmalara başladığı İstanbul Anadolu Yakası OSB’de, yer altındaki hatların bakım ve onarımı gerçekleştiriliyor.


09

SINAİ

BÖLGE


BÖLGE

10

SINAİ

Moderatörlüğünü Maltepe Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hamit Vanlı’nın yaptığı etkinlikte genç girişimcilerin önemi ve üretimin devamlılığı vurgulandı.

Çökmez’den ‘üretim’ vurgusu Ayla Dev’den İSG eğitimi İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürü Ayla Dev, Okan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği ile İnşaat Teknolojisi seminerine eğitmen olarak davet edildi. İnşaat Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Dev, İş Sağlığı ve Güvenliği temel eğitimiyle ilgili sunumuyla öğrencileri bilgilendirdi. Sektördeki gelişmeler ile ilgili soruların cevaplanmasının ardından, öğrencilere katılım sertifikası verildi.

İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, lojistik ve ticaret buluşmalarında ‘üretim’ ve ‘ihracat’ kavramlarının altını çizdi. Maltepe Üniversitesi “VI. Lojistik ve Ticaret Buluşması“ ticaret ve lojistiğin geleceğini, yarının lojistikçilerinin önünde konuşmak, onlarla lojistik sektörünün bugünü ve yarını hakkında ki büyük resmi paylaşmak amacıyla 17 Mart 2016’da Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi, Dr. Reşit Galip Konferans Salonu’nda bir araya geldi. Üniversite’nin Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü’nce düzenlenen etkinliğe bin 500 kişi katılım gösterdi.

“Genç girişimciler önemli” Programa konuşmacı olarak davet

edilen İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, başında bulunduğu OSB hakkında bilgi paylaştıktan sonra OSB’lerin kuruluş amacı ve üretimin önemi hakkında bilgi verdi. Öğrencilerden gelen sektör ile ilgili soruları yanıtlayan Çökmez; “Ülkemizin gelişmesi için üretimin büyük öneme haiz olduğunun farkındayız. Bu sebeple ihracat ve kalkınma hedeflerimizle aynı doğrultuda yol almalıyız” diye konuştu.


11

SINAİ

BÖLGE


BÖLGE

12

SINAİ

Yatırım yapmayı düşünen firmalara seminer Türkiye Temsilciliği ile Avrupa pazarında büyümek isteyen Türk firmalarına ücretsiz destek ve danışmanlık hizmeti veren, Düsseldorf, Köln, Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin Ekonomik Kalkınma Ajansı olan NRW.INVEST Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya liderliğinde İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

Şirketleşme süreci anlatıldı Seminerde bir pazar ve ticaret bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya tanıtılarak, söz konusu eyalette yatırım yapma süreci ve şirketleşmenin hukuki çerçevesi anlatıldı. Ayrıca burada şirket kurarak başarılı olan Türk firmalarının hikâyeleri anlatılarak, bölgenin sunduğu fırsatlar konusunda bilgi verildi. Seminerin sonunda yaklaşık bir saat süren soru-cevap kısmında ise katılımcılar seminer konuşmacılarına sorularını birebir yönelterek, bölgeye yatırımın avantajları ve burada şirketleşmenin basamakları hakkında daha detaylı bilgi alma şansını elde etti.

Firmalar fuarda yerini aldı İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin önde gelen firmaları, ürün ve kalitelerini önde gelen fuarlarda yer alarak meraklılarına sergiledi. Yurt içinde ve yurt dışında öne çıkan başarılı firmalarıyla grafiğini her geçen gün yükselten İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB), Hasçelik ve ESK Yapı’yla gururlandı. ISK-SODEX ve 39. Yapı Fuarı’na katılan iki işletme, ürün ve maharetlerini ilgilileriyle paylaşmış oldu.

Hasçelik takdir topladı İAYOSB firmalarından Hasçelik, 04-07 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen ISK-SODEX- Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri fuarında yerini aldı. Her geçen gün kalite çıtasını daha da yukarılara taşıyan Hasçelik, müşterileriyle birlikte çeşitli projelerde, araştırma geliştirme faaliyetlerini geçiren yapısıyla ilgi gördü. Güçlü teknik kadrosuyla, her türlü yeniliği takip edebilmek için yoğun eği-

timler alan Hasçelik, ISK-SODEX Fuarı’nda mevcut ve potansiyel müşterileriyle bir araya gelerek gelecek hedeflerini gözler önüne sermiş oldu.

ESK Yapı büyüledi İAYOSB bünyesinde faaliyet gösteren sektörün öncü firmalarından ESK Yapı Sistemleri, 10-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen 39. Yapı Fuarı TurkeyBuild İstanbul’da başarılı bir şekilde kendini gösterdi. Akustik ahşap tavan paneller, akustik ahşap duvar paneller, linear ahşap tavan paneller ve bu ürünlere ait montaj malzemelerinin üretimini yapan ESK Yapı, tüm bu faaliyetlerinin yanı sıra, 2013 yılında yapmış olduğu yeni nesil nano-teknolojik yatırımları ile mikro perfore hattını kurarak, yıllık akustik panel üretim kapasitesini 175 bin metrekareye çıkarmasıyla biliniyor.


13

SINAİ

BÖLGE

Tuzlalı kadınlardan el emeği sergisi

Davalara uzlaşmacı çözüm “İş Yargısında uzlaşma kültürü, ispat yükü ve deliller” konulu seminer, İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşti. İşverenler, toplantıya büyük ilgi gösterdi. İstanbul Anadolu Adliyesi 4. İş Mahkemesi Hakimi İbrahim Halil Şua’nın vermiş olduğu,”İş Yargısında Uzlaşma Kültürü, İspat Yükü ve Deliller” konulu seminere yaklaşık 150 civarında işveren ve işveren temsilcisi katıldı. “Çalışma, Fesih ve Yargılama” sürecine yönelik sorunlar ele alındı. İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Vekili Haktan Akın ve İstanbul Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Baltacı’nın katıldığı seminerde açılış konuşması yapan OSB Başkanı Murat Çökmez, seminerin faydalı olacağını belirterek katılımcılara teşekkür etti.

yükünün 3-4 yıl içerisinde 3-4 kat artarak devam ettiğini göstermiştir. Bu nedenle işçi ile işverenlerin, uyuşmazlığı dava yoluna gitmeden çözebilmesi sağlanmalıdır. Nasıl ki hastalıklar henüz ortaya çıkmadan bireyler yazılı ve görsel medya aracılığıyla eğitilmekte, önleyici tedavi sağlanmakta, sosyal meselelerde de sorunların tarafları olan işçi ve işverenlerin bağlı oldukları meslek örgütleri tarafından uyuşmazlıklara yönelik bilgilendirilmesi ve bu nokta da farkındalıklarının sağlanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Dosya sayısı artıyor

Uzlaşma artık şart

Hakim İbrahim Halil Şua; “Görev yaptığımız İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 2013 yılının Şubat ayında faaliyete geçen iş mahkemelerine bakan hakim sayısı 21 iken, 2016 yılı Mart ayında bu sayı 29 dur ve her geçen gün mahkeme, hakim ve dava dosya sayısı artmaktadır. 2010 yılı itibariyle Yargıtay’da ki iş davası dosya sayısı 30 bin iken 2014 yılı itibariyle 140 bine ulaşmış olması iş

Şua; “Uzlaşma kültürünün unsuru olarak kabul edilen, anlaşmazlık konularının taraflarca bilinmesini, en basitinden gündemi de yakalayarak ve takip ederek öğrenilmesini istedik. İçinde yaşadığımız toplumda dikkat, ilgi ve algının çözüm odaklı bilgiyle harmanlanıp uzlaşma kültüründe ısıtılarak sorunların aşılacağını düşünüyoruz” açıklamalarına yer verdi.

Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Tuzla Halk Eğitim Merkezi, eğitim yılı içinde hazırladıkları ürünleri Tuzla Belediyesi Rumeli Kültür Merkezi’nde görücüye çıkardı. Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Tuzla Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle karma sergi düzenlendi. Tuzlalı kadınlar tarafından hazırlanan gümüş, kazaziye, ipek kozası, moda tasarım ve geleneksel el baskısı ürünler sergiyi süsledi. Serginin açılışı, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı tarafından gerçekleştirildi. Sergiye İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürü Ayla Dev ve Kurumsal İletişim Uzmanı Seda Alkım da katıldı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada kamu otoritesi ve sivil inisiyatif işbirliğinin önemine değindi. Bu işbirliğini kuran ve geliştiren oluşumlarda yer aldıklarını belirten Başkan Yazıcı, bu ortaklıkta gönüllülük ruhunun başarı sağladığını kaydetti. Başkan Yazıcı; “Belediyecilik hizmetlerinde rutinin çok ötesine geçildiği bir çağdayız. Şehirlerin yarıştığı dünyada İstanbul; teknoloji, sosyal ve kültürel mekanlarıyla bu yarışta çok ciddi bir şekilde ön planda. Hatta Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı alacak kadar ön planda. Bu yarışta İstanbul’un bir parçası olan Tuzla’da biz, sosyal ve kültürel belediyeciliği ama bunun yanında genç, kadın ve her pencereden topluma bakışı becerebilmenin, başarabilmenin onur ve gururunu yaşıyoruz” dedi.


BÖLGE

14

SINAİ

Arabuluculuk Kanunu İAYOSB’de konuşuldu Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Seniha Dal’ın eğitmenliğini üstlendiği “Hukuk Uyuşmazlıklarında Alternatif Çözüm Yolu Arabuluculuk Kanunu” semineri 8 Nisan 2016’da İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye’deki arabuluculuk sistemi üzerine katılımcılara bilgi veren Seniha Dal, arabuluculuk süreciyle ilgili de bilgi verdi. Dal, zamandan ve masraftan yana avantaj yaratan sistemi; “Taraflar kendini çok daha net ifade edebildiği için bu sistem tercih edilmelidir” şeklinde özetledi.

Aile şirketlerine ‘kurumsallık’ anahtarı “Aile Şirketlerinde Başarının Anahtarı Aile Anayasası’’ semineri İstanbul Anadolu Yakası OSB’de gerçekleştirildi. Seminerde, aile şirketlerine kurumsallaşma yolunda önemli anahtar bilgiler sunuldu. 14 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Aile Şirketlerinde Başarının Anahtarı Aile Anayasası’’ semineri, Qualityline Genel Müdürü Erol Dinçkal eğitmenliğinde düzenlendi. Aile şirketlerinde kurumsallaşmanın anahtarını katılımcılara sunan seminerde, aile şirketlerinin tanımı ve işleyişi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Dinçkal; “Aile şirketlerinin kısa ömürlü olduğu bir gerçek. Bu etkiyi en aza indirgemek kurumsallaşmayla mümkündür” dedi.

Nesillere mercek Aile şirketlerinde birinci neslin kurucu, ikinci neslin devam ettirici, üçüncü neslin ise genellikle yok edici olduğunu belirten Dinçkal, aile bireyleri arasındaki duygusal bağın yanı sıra var olan kan bağının da nesnel kararlar almanın önüne geçtiğini ifade etti. Şirketlerin

misyonu ve vizyonu belirlenmiş, yol haritası oluşturulmuş, iş analizlerini ve insan kaynaklarını doğru biçimlendirmiş bir yapıya kavuşması gerektiğini dile getiren Dinçkal, aile şirketlerine önerilerde de bulundu.

Dinçkal’dan tavsiyeler Erol Dinçkal, aile şirketlerine kurumsallaşmanın anahtarını sunarak; “Vizyonunuz ve misyonunuz belli olsun, veri toplama tekniklerinizi belirleyin, planlamaya odaklanın ve bir amaç çerçevesinde hareket edin” şeklinde konuştu. İdari organların oluşturulması gerektiğini ifade eden Dinçkal; “Uzun vadeli düşünerek stratejik risk üzerine de planlama yaparak, aile anayasanızı oluşturun” açıklamalarına yer verdi. Dinçkal, kontrol ve koordinenin öneminin de altını bir kez daha çizdi.


15

SINAİ

BÖLGE


BÖLGE

16

SINAİ

Faydasıçok’a sürpriz kutlama İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Cem Faydasıçok’un doğum günü, Yönetim Kurulu üyelerinin sürprizi ile kutlandı. Sınai Dergisi olarak kendisine sağlıklı, mutlu nice seneler dileriz.

İstanbul Anadolu Yakası OSB,

Tedarik zincirine dahil Savunma ve Havacılık Sanayinde Tedarikçi Ağının Kurulması ve Firma Yetkinliğinin Artırılmasıyla Yenilikçi Ekosistem Kurulumu toplantısı, İstanbul Anadolu Yakası OSB yönetim kurulunun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ali Gülke emekli oldu İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) Bölge Müdürlüğü’nde Bölge Müdür Yardımcılığı görevini uzun yıllar layıkıyla sürdüren, tüm katılımcılar ve çalışanlar tarafından saygı ve sevgi duyulan Ali Gülke emekliliğe ayrıldı. İAYOSB Bölge Müdürü Ayla Dev, bölge için vermiş olduğu emekler için Gülke’ye teşekkürlerini sunarak plaket takdim etti.

İstanbul Anadolu Yakası OSB, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi İTÜNOVA ve Savunma Havacılık-Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul’un ortak yürüttüğü proje olan Savunma ve Havacılık Sanayinde Tedarikçi Ağının Kurulması ve Firma Yetkinliğinin Artırılmasıyla Yenilikçi Ekosistem Kurulumu ile ilgili İstanbul Kalkınma Ajansı’nın iştirak ettiği toplantı Teknopark İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yetkin isimler katıldı Toplantıya İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez ve yönetim kurulu üyelerinin, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı Kıdemli Danışman Özden Özben,

İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdürü Ercan Çitil, Savunma Havacılık-Uzay Kümelenmesi Derneği SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ve Teknopark İstanbul İş Geliştirme Müdürü Özgür Özçelik katıldı.

Firma entegrasyonu anlatıldı Toplantıda, savunma havacılığı tedarik zincirlerinde etkin tedarik zinciri yönetiminin önemli bir unsurunun, teslimatın zamanında gerçekleştirilmesi olduğunun, zincire dâhil olan firmalar arasındaki işbirliklerinin, satın almadan teslimata kadar bütün iş süreçlerinde firmaların entegrasyonu ve senkronizasyonunun ne kadar önemli olduğunun altı özellikle çizildi.


17

SINAİ

BÖLGE

Etkili iletişim eğitimi

TBMM Başkanı Kahraman’a nezaket ziyareti İstanbul Anadolu Yakası OSB heyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’a Dolmabahçe Sarayı’nda misafir olan İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) Başkanı Murat Çökmez ve yönetim kurulu, OSB’nin faaliyetleri ve yatırımları üzerine Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a bilgi verdi ve sanayi bölgesinin hedeflerini anlattı.

Kahraman’a ‘onur’ plaketi İsmail Kahraman’ı ziyaret eden Yönetim

Kurulu heyeti arasında yer alan Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fazıl Böyet, Denetim Kurulu Üyesi Hakan Hatiboğlu, Bölge Müdürü Ayla Dev, İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar ve Akım Metal Kurucu Ortağı Mustafa Böyet, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin Onur Kurulu Başkanlığı’nı ve plaketini takdim etti. Başkan Murat Çökmez ise , OSB ile ilgili çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Etkili İletişimde Farkındalık ve Farklılık eğitimi, İstanbul Anadolu Yakası OSB bünyesinde gerçekleştirildi. Maltepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Dilek Çelik eğitmenliğinde, İstanbul Anadolu Yakası OSB Bölge Müdürlüğü çalışanları için; doğru tonlamalar ve vurgularla anlaşılır etkileyici konuşma eğitimi verildi.

Farkındalık oluşturuldu Çalışanların öz motivasyonlarını artırarak kendi gelişimleri ve mutlulukları için olduğu kadar, çalıştıkları kuruma katkı sağlamak ve takım sinerjisini oluşturmak için neler yapabilecekleri üzerine düşünmeleri hedeflenen Etkili İletişimde Farkındalık ve Farklılık eğitimi oldukça verimli geçti. Jest ve mimiğin öneminin anlatıldığı eğitimde, beden dilinin ve tonlamanın iletişimdeki önemine de ayrıca vurgu yapıldı.


BÖLGE

18

SINAİ

Alkım’dan sosyal sorumluluk vurgusu İstanbul Anadolu Yakası OSB Kurumsal İletişim Uzmanı Seda Alkım, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Arzu Öğüt Şimşek ve heyeti ile sosyal sorumluluk projeleri için bir araya geldi. Projede yer almaktan memnuniyet duyduğunu belirten Alkım; “Gönüllülük ruhunu zirveye çıkardığımız takdirde, çok güzel işlerin başarılabileceğini ve geleceğimizi daha emin bir şekilde beraberce inşa edeceğimize inanıyorum” dedi.

Bilal Hancı yeniden Başkan İstanbul Tuzla OSB bünyesinde Genel Kurul düzenlendi. Yapılan seçimde mevcut Başkan Bilal Hancı sanayicinin güvenini tekrar kazandı ve yeniden Tuzla OSB başkanlığına seçildi. İstanbul Tuzla OSB’de düzenlenen Genel Kurul toplantısı, mevcut Başkan Bilal Hancı’nın güven tazelediği genel kurul olarak kayıtlara geçti. Genel kurulda Divan Başkanlığı’na Yeditepe Üniversitesi Müteşebbis Heyet Başkanı Yusuf Akgün, Divan Katipliği’ne ise Yusuf Tokdemir ve Hasan Kılıçaslan oy birliği ile getirildi. Seçimli genel kurula İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Rıdvan Mertöz’ün yanı sıra çok sayıda

sanayici de katılım gösterdi.

Çökmez: Yeni döneminiz hayırlı olsun İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, İstanbul Tuzla OSB Başkanı Bilal Hancı’ya, Yönetim Kurulu Üyelerine ve tüm katılımcılarına kararın hayırlı olmasını ve başarılarının devamını dileyen temennilerde bulundu.


19

SINAİ

BÖLGE

İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh’i ağırladı. Bölgedeki sanayinin işleyişini takdir eden Savinykh, yönetimle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi’nden bölge ziyareti Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh, İstanbul Anadolu Yakası OSB’yi ziyaret etti. OSB Başkanı Murat Çökmez, Belarus heyetiyle işbirliği olanaklarını masaya yatırdı.

İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) Başkanı Murat Çökmez ve yönetim kurulu, bölgeye ziyaret amaçlı gelen Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei V. Savinykh ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Sefa Gömdeniz’i ağırladı.

İşbirlikleri konuşuldu Bölge sanayicileri ile bir araya gelinen

toplantıda, iki ülke arasındaki işbirlikleri konuşuldu. İAYOSB Başkanı Murat Çökmez, Büyükelçi Andrei V. Savinykh’e plaket takdim etti. Yönetim kurulu üyelerinin ve OSB Bölge Müdürü Ayla Dev’in ağırladığı Belarus heyeti, İAYOSB’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan Murat Çökmez’e teşekkürlerini iletti.

ThyssenKrupp’la dev işbirliği İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) ve SAHA İSTANBUL İşbirliğiyle, dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ThyssenKrupp’un tüm dünya adına ürettiği gemi ve sistemlerin tedarikçisi olmak için gemi imalatında kullanılan ya da kullanılabilecek malzemeleri üreten bölge firmaları Teknopark İstanbul Konferans Salonu’nda yeni işbirlikleri için bir araya geldi. ThyssenKrupp Marine Systems A.Ş. firma tanıtım sunumu ile başlayan toplantı programı, ofset sunumu ve alt yüklenici nitelendirme ve geliştirme sunumuyla devam etti. Programda birebir görüşmeler de sıklıkla gerçekleştirildi.


BÖLGE

20

SINAİ

Deneyim edinme fırsatı:

İşbaşı Eğitim Programı Deneyim yoğunluklu ücretsiz staj programı olan İşbaşı Eğitim Programı, İstanbul Anadolu Yakası OSB bünyesinde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin İŞKUR işbirliğiyle, Tuzla İŞKUR Şube Müdürü Fahri Acar eğitmenliğinde düzenlediği İşbaşı Eğitim Programı; Mesleki Eğitim Kursları, Çalışanların Mesleki Eğitimi, İşbirliği ve Uzmanlaşmış Meslek Edindirme (UMEM), Prim Teşvikleri (6111 sayılı Kanun Ve İşbaşı Eğitim Sonrası Prim Teşvikleri), İşverene Yönelik Hizmetler, Suriye Vatandaşlarının Çalışma İzni, MYK Belgeli Zorunlu Çalıştırma konuları ekseninde İAYOSB Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Mevzuat anlatıldı İşsiz ve öğrencilerin mesleki deneyim ve tecrübe kazanmaları amacıyla ortaya konan staj programı İşbaşı Eğitim Programı’yla ilgili bilgi verilen toplantıda konuşan Tuzla İŞKUR Şube Müdürü Fahri Acar, sanayicilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek; İŞKUR’un yeni istihdam politikası, değişen yönetmelik ve mevzuatlarını da sanayicilere aktardı.

Sanayicilerin kalifiye eleman sorununu,

İŞKUR çözüm üretecek İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, İMES Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek, OSB yöneticileri ve sanayicilerle bir araya geldi. 28 Nisan 2016’da, İMES Sanayi Sitesi Four Points By Sheraton Otelde düzenlenen kahvaltı programında OSB yöneticileri ve sanayicilerle bir araya gelen İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan, İŞKUR’un istihdamdaki çalışmaları, istihdam için yürütülen destekler ve eğitim programları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İstihdam havzasına eleman aranıyor Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İMES Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar, Dudullu bölgesinde 60 binden fazla istihdam sağladıklarını belirterek, sanayicilerin kalifiye eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. 2014 yılında İŞKUR ile protokol imzaladıklarını belirten Akar, “Bin 369 kişi firmalarımızda istihdam edildi. Ayrıca sanayicilerimiz İŞKUR’un sağladığı devlet destekleri hakkında bilgi sahibi oldu. Desteklerden yararlanmaya başladı. Sanayicilerimizin İŞKUR ile işbirliği arttı” diye konuştu.

İstihdam merkezi açıldı Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can,

İŞKUR’un çalışmalarının kendilerine katkı sağladığını vurgulayarak; “İş arayan vatandaşlarımız, her işi yaparım mantığıyla herhangi bir zanaatı olmayan kişiler. Bu noktada İŞKUR’umuz önemli çalışmalar yürütüyor. Ümraniye Belediyesi olarak da İŞKUR ile sıkı bir işbirliği halindeyiz. İş arayan kardeşlerimiz için Ümraniye’de istihdam merkezi açtık. İŞKUR’la beraber onların eğitilmesi ve iş bulması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Faaliyet ve çalışmalar daha yoğun İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan’da sanayicilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, İŞKUR’un faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. İŞKUR’un Yeni istihdam politikası ve İŞKUR’un değişen yönetmelik ve mevzuatlarını sanayicilere aktardı. Programa ayrıca Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, KOSGEB Anadolu Yakası Müdürü Serhat Öztürk ve Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez katıldı. Program soru cevap bölümüyle son buldu.


21

SINAİ

BÖLGE


BÖLGE

22

SINAİ

Atıktan e-izine, mevzuattan geri kazanıma…

Ayşe Yalçın aramızdan ayrıldı İstanbul Anadolu Yakası OSB’nin Bölge Müdürlüğü personeli Ayşe Yalçın aramızdan ayrıldı. Ebediyete intikal eden Merhume Ayşe Yalçın’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve OSB camiasına başsağlığı dileriz.

‘Yeşil’ seminer bilgilendirdi İstanbul Anadolu Yakası OSB, atık, geri kazanım, çevre mevzuatı ve ÇED gibi önemli konularda bölge sanayicisini düzenlediği seminerde bilgilendirdi.

Çevre Mevzuatı Kapsamında İşverenin Sorumlulukları ve Çevirim içi Uygulamalar Semineri 16 Mart 2016’da İstanbul Anadolu Yakası OSB (İAYOSB) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Çevre Mühendisi Mürsel Meracıoğlu’nun eğitmenlik yaptığı seminerde, OSB’lerin atık su uygulamalarıyla ilgili de bilgilendirmede bulunuldu.

Sorumlulukları ve Belgelendirme, OSB Atık ve Atık su Uygulamaları, DİB-BİB gereklilikleri, E-İzin Süreçleri ve BEKRA bildirimlerini içeren Çevre Mevzuatı Kapsamında İşverenin Sorumlulukları ve Çevirimiçi Uygulamalar Semineri, bölge sanayicisini bilgilendirdi.

E-izinden geri kazanıma

Çevre Mühendisi Mürsel Meracıoğlu, atık konularında OSB’lerin dikkat etmesi gereken hususlarla ilgili katılımcılara yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda atık yönetiminden, yasal süreçlere kadar pek çok konuya dikkat çekildi ve bazı önemli uygulamalar şemalar üzerinden anlatıldı.

Çevre Mevzuatı Kapsamında; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetimi, Atık Yönetim Planları, Atık Bildirimleri, Tehlikeli Atık Bildirimleri Sistemi (TABS), Tehlikesiz Atık Bildirimleri, Ambalaj ve Ambalaj Atığı Bildirimleri, Geri Kazanım

OSB’lere atık su brifingi


23

SINAİ

12. KOBİ Zirvesi düzenlendi:

Girişimcilik ekosistemi güçleniyor TOSYÖV, TOBB ve KOSGEB tarafından düzenlenen 12. KOBİ Zirvesi, “Girişimci Ekosistemi” ana temasıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Kalkınmanın tepe kurumlarının yetkin isimlerinin katıldığı zirve, girişimcilik atılımlarını güçlendiren Türkiye’nin geleceğini ele aldı. İstanbul’da “Girişimci Ekosistemi” ana temasıyla gerçekleştirilen 12. KOBİ Zirvesi’ne, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Fikri Işık, İstanbul Valisi Vasip Şahin, TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez, KOSGEB Başkanı Recep Biçer, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan, Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop’un yanısıra kamunun, sivil toplum kuruluşlarının, akademi dünyasının, özel sektörün, KOBİ’lerin ve girişimcilerin yoğun katılımı oldu.

“Herkes girişimci olmalı” Zirve’nin açılış konuşmasını yapan TOSYÖV Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın

Sönmez; “Amacımız Türkiye’yi küresel rekabette başarıya götürecek yüz binlerce ‘Yenilikçi Girişimci’yi ortaya çıkarmaktır. Dünya dijital dönüşüm devrimini yaşıyor. Üretimde, ticarette, hizmette, geleneksel olan kalkıyor, ezber bozuluyor, yeni iş modelleri ortaya çıkıyor. Türkiye bu Vizyoner Yenilikçi Girişimciyi bulmak, yetiştirmek ve hayatın odağına oturtmak zorundadır”dedi.

Ticaretten alınan pay artacak İstanbul Valisi Vasip Şahin; “KOBİ’ler, küreselleşmenin yarattığı şiddetli rekabet ortamında ulusal ekonomilerin gelişmesi ve korunması bakımından önemli bir işlev üstlenmektedirler” diye konuştu. Şahin, Türkiye’nin dünya ticaretinden 2023 yılında yüzde 1.5’e oranında pay almak istediğini, bunun da Ar-Ge ve inovasyondan geçtiğini belirtti.

ZIRVE

KOBİ’leri besleyen kurum KOSGEB Başkanı Recep Biçer de, girişimciliği cesaretlendirici destekler verdiklerinden söz etti. Biçer; “KOSGEB’in bütçesinin artması ciddi sorumlulukları beraberinde getiriyor. Bu sorumluluk bilinciyle KOBİ’lere dokunuyor ve onlara ulaşmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Teknolojik kalkınmayı tesis edecek Zirveye özel olarak davet edilen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de, kurumun ana hedef kitlesinin KOBİ’ler olduğunu belirterek, kalkınmayı gerçekleştirmenin yolarlını aradıklarını ifade etti. Ergin, TÜBİTAK’ın birinci görevini; “bilim, teknoloji, yenilik politikalarının oluşturulmasında hükümete yardımcı olmak” şeklinde tanımladı.


BÖLGE

24

SINAİ

KOBİGEL’ in avantajları masaya yattı İstanbul Anadolu Yakası OSB, KOBİGEL destek programı toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda KOBİGEL hakkında bilgi verilirken, sunulacak projelerin sahip olması gereken kriterler hakkında da bilgi verildi. İstanbul Sanayi Odası ve İAYOSB işbirliğiyle, “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı” bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen etkinlik, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin artırılması ile rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi hedefi doğrultusunda yapıldı. KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Uzmanı Burcu Haksöz tarafından yapılan bilgilendirmede KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı uygulama esasları, yararlanma koşulları ve destek üst limitleri ile başvuru süreci ve proje hazırlama sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında sunum yapıldı. Ardından yapılan oturumda katılımcıların konu ile ilgili soruları ayrıntılı şekilde yanıtlandı.

KOBİ’ler istatistiklerle anlatıldı 250’den az çalışan istihdam eden işletmeler olarak tanımlanan KOBİ’lere yönelik yapılan bilgilendirme toplantısında, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin yüzde 99,82’lik oranına tekabül ettiği belirtildi. Toplam istihdamın yüzde 74’ünü sağlayan, katma değerin yüzde 52’sine talip olan ve toplam satışların yaklaşık yüzde 69’unu gerçekleştiren KOBİ’lerin ihracatın yüzde 56,4’ünü gerçekleştirdiğinin belirtildiği toplantı, KOSGEB’in de kuruluş amacına aydınlık getirdi. KOBİ’lerin etkinliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedefleyen KOSGEB’in sanayideki entegrasyonu ekonomik gelişmeler doğrultusunda yaptığının belirtildiği toplantıda, KOSGEB’in 81 ilde 88 müdürlüğe sahip

olduğunun altı çizildi ve KOSGEB veri tabanına 828 bin 635 KOBİ’nin kayıtlı olduğu dile getirildi.

KOBİGEL’den dev destek İşbirliğine, girişimcilere ve gelişen işletmelere yönelik birçok destek programını devreye alan KOSGEB’in muhtelif pek çok desteği de işletmelere sunduğunun belirtildiği toplantıda, KOBİGEL hakkında bilgilendirmede bulunuldu. ‘Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi’ olarak amacına çerçeve çizilen KOBİGEL’in geri ödemesiz 300 bin TL ve geri ödemeli 700 bin TL destek sağlayacağı da üzerinde durulan hususlardan oldu.


25

SINAİ

BÖLGE


BÖLGE

26

SINAİ

Öncü sanayiciler ‘zirve’ye çıktı:

HEDEF YENİLEŞİM, YÖNTEM GİRİŞİM Girişimciliğin küresel gelişimine yön veren fikir liderlerini, bölge sanayicileri ve öğrenciler ile bir araya getiren “Girişimcilik Zirvesi”nde birbirinden ilgi çekici konular ele alındı. Gebze Teknik Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu “Girişimcilik Zirvesi”, Türkiye’nin öncü sanayicilerini, sektöründe fark oluşturan girişimcileri ve geleceğin potansiyel girişimcileri olan öğrencileri buluşturdu. “Girişimci Vizyon Güçlü İnovasyon” sloganıyla 21-22 Nisan 2016 tarihlerinde düzenlenen zirvede konuşmacı olarak yer alan İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, sanayi-üniversite işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

‘Girişimci Vizyon Güçlü İnovasyon’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Fikri Işık’ın da konuşmacı olduğu zirvede dinleyicilere seslenen Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, 21. yüzyıl yapılanmasında girişimciliğin, Ar-Ge ve inovasyonun önemine değindi. Ar-Ge ve inovasyon altyapısının, üniversiteye gelen öğrencilerle gerçekleştiğine dikkat çeken Görgün, “Girişimcilik hem istihdam

hem üretim açısından karşımıza çıkar. Ülkedeki girişimcilik potansiyeli o ülkenin zenginliğidir. Girişimcilik değişimi ve gelişimi kolaylaştıran anahtardır. İnovasyon tekrarlanabilir, sistemleştirilebilir olmalıdır. İnovasyonun tetikleyicisi girişimcilik ruhudur. Girişimciliği öğrencilerimizin önlerine seçenek olarak sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Dönüştürücü aktörler: OSB’ler Zirvenin ikinci gününde düzenlenen “Girişimcilikte Dönüştürücü Aktörler: Organize Sanayi Bölgeleri” panelinde, İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, Makine İhtisas OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu, İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz ve TOSB Başkanı Yunus Çiftçi sunum yaptı. Panelde, Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım Oturum Başkanı oldu.


27

SINAİ

BÖLGE

“Rekabetin sınırları yoktur”

11 üniversiteyle el ele Türkiye’deki OSB uygulamalarının incelendiği ve OSB’lerin kuruluş amaçlarının konuşulduğu oturumda panelistler, girişimcilikte OSB’lerin önemini anlattı. İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, sanayi-üniversite işbirliğinin önemine dikkat çekti. Üniversite sanayi işbirliğinde 11’inci üniversite ile protokol

imzaladıklarını dile getiren Çökmez; “Sanayici ile üniversitelerin birleşmesini ciddi şekilde başardık. Ülkemiz için, bayrağımız için çok çalışmalıyız. Üretim olmadan tüketim olmaz” dedi. Çökmez’in konuşmasının ardından Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün, Çökmez’e plaket takdim etti.

Aynı panelde söz alan İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, KOBİ’lerin ve OSB’lerin tarihsel süreçlerinden bahsetti. Erboz, OSB’nin en büyük faydasının, o bölgede planlı yapıya olanak vermesi olduğuna dikkat çekerek, OSB’lerin zaman içinde modern, temiz, planlı, kontrollü bir hale geldiğini vurguladı. TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, “Rekabetin coğrafi ve siyasi sınırları yoktur. Rakipler tüm dünyada” dedi. Makine İhtisas OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu, OSB ve girişimcinin kar amacıyla risk alan yetenekli, bilgi sahibi ve cesur insanlardan oluştuğunu kaydetti. Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan ise; “OSB’ler ile çevremizdeki ülkelere de rol model oluşturacak şekilde örnek olduk. Hayal edin. Hayal ettikten sonra her şey oluyor” diye konuştu.


BÖLGE

28

SINAİ

Olağan Genel Kurul toplandı

Yönetimde şeffaflık sürecek Bölge sanayicilerinin ve Bakanlık temsilcilerinin katılımıyla, İstanbul Anadolu Yakası OSB 2016 Yılı Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul Anadolu Yakası OSB 2016 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Genel Kurul’a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı temsilen Faruk Bektaş ve Cafer Pektaş ile Divan Heyeti ve bölge sanayicileri katıldı. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda 22 Mart 2016’da gerçekleştirilen toplantıda, Divan Başkanlığı’na Kemal Akar seçilirken, Metin Otelci, Engin Kurugöl ve Ensar Başaran da Divan’da yer alan diğer isimler oldu.

Çökmez, faaliyetleri anlattı Divan’ın seçilmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurul’da faaliyet raporları okundu. Toplantıda kürsüye çıkan, İstanbul Anadolu Yakası OSB Başkanı Murat Çökmez, 2015 yılı faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çökmez; “2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da kurumsal değerlerimiz çerçevesinde çalışmalarımıza devam ederek; şeffaf, yenilikçi, katılımcı ve sorumluluk sahibi felsefemizden hareket-

le belirlediğimiz hedeflerimize ulaşarak Türkiye’nin örnek OSB’si olma yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başarıya giden yolda üretimin gücüne inanarak, yeni projelerle emin adımlarla geleceğe ilerliyoruz” dedi.

21 kuruluş stant açtı Ardından gündem maddeleri sırasıyla görüşüldü ve oylamalar yapıldı. Tüm gündem maddeleri bölge sanayicileri tarafından oybirliği ile kabul edildi. İş ortakları için oluşturulan stant alanına katılım ve ilgi oldukça yoğun oldu. Genel Kurul sonrası açılan alanda stant açan 21 kuruluşun isimleri şöyle: Ersoy Hastanesi, Medical Park, Akgenç Turizm, İtünova, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Okan Kariyer Merkezi, Crown Hotel, NearPort Hotel, İnfo Fuarcılık, Türk Telekom, Trane, Skoda, Opet, İkea, Sarı Kamyonet, Asomis Yazılım, Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Emirates ve Vega Okulları.


29

SINAİ

BÖLGE


MAKALE

30

SINAİ

Erol DEMİR

Mesleki eğitimde Alman modeli: Dual Sistem

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü

Şube Müdürü Her konuda olduğu gibi milletçe eksik gördüğümüzde hemen Avrupa ülkelerine bakarak onlar nasıl yapmış ve başarmış diyerek karşılaştırmalarda bulunuruz. Hep merak etmişimdir; İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkmış bir Almanya, bizim köylü vatandaşlarımızı göçmen olarak almış ve kendi sanayi üretiminde işe yarar bir meslek adamı haline getirerek ekonomik kalkınmasında önemli bir katkıyı sağlamayı nasıl başarmıştır?

Almanya, eğitime verdiği önem ve ayırdığı mali kaynakla örnek gösterilebilecek bir modeli hayata geçirmiştir.

Alman eğitim sistemi, eğitime verilen önem ve ayırdığı güçlü mali kaynak sonucu Avrupa’nın en başarılı eğitim sistemlerinden biri olmuştur. Almanya’da, meslek eğitimi ekonomik gelişmenin temeli ve esas unsurlarından birisidir. Bir meslekte çalışacak kişilerin hangi yeterliliklere sahip olması gerektiğinin listelerini yapmışlardır. Almanya’da bir mesleğin nasıl öğrenilmesi ve uygulanması gerektiğine o işi en iyi yapan zanaatkârların karar vereceğine inanılmaktadır. Devlet görevlileri ise bunu yasal çerçeveye oturtmakla görevlidir. Meslek sahipleri ve ilgili kurumlar, mesleki eğitim sisteminin en önemli parçasıdır. 1869 yılında zanaat mes-

lekleri ile ikili sistem resmi çerçeveye alınmıştır. Daha sonra sanayi meslekleri de bu sistem içerisine alınarak uygulama alanı genişletilmiştir. Ama Kanunun ve ikili sistemin ruhu çok değişmemiştir. Günümüzde dual sistem yüzde 80 işletmede, yüzde 20 okulda (mesleki eğitim merkezi) uygulanan, yani işletme ağırlıklı bir eğitim modeli olarak, Alman mesleki eğitim sisteminin en önemli bölümü durumundadır. Almanya’da zorunlu eğitimi tamamlayanların yüzde 55’i ikili sisteme, yüzde 10’u okul ağırlıklı meslek liselerine, yüzde 35’i üniversiteye hazırlayan okullara devam etmektedir. Özellikle okul ve işletme eğitiminin uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Bu durumun Alman mesleki sisteminin kalitesini arttırdığı düşünülmektedir. Almanya’da gençlerin işsizlik oranı diğer AB ülkelerine göre nispeten düşüktür (yüzde 11-12). Bu da ikili sistemden kaynaklanmaktadır. Çünkü ikili sistemden mezun olanların yüzde 90’ı bir yıl içinde iş bulabilmektedir. Hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin yaygın ve kolay ulaşılabilir olmasının da etkisiyle meslek sahibi olanların yaklaşık yarısı


31

7-8 yıl içinde yeni bir meslek öğrenmek için eğitim almaktadır. Almanya’da dört işverenden biri çırak istihdam etmektedir. Almanya’da, ne işletmeler meslek eğitimi vermekle yükümlüdür, ne de gençler meslek eğitiminden geçmek zorundadır. İkili meslek eğitimine duyulan büyük ilgi meslek eğitimimin bir yandan işletmeler için yararlı olması, öte yandan bu yolla gençlerin istihdam şansının ve uzun vadeli para kazanma imkânlarının açık olmasıdır. İkili meslek eğitim sisteminin başlıca karakteristiklerinden birisi, mesleki eğitim sürecinde; işverenlerin, sendikaların, federal dairelerin ve eyalet resmi dairelerinin ortak çalışmalarıdır. Bu işbirliği; işverenlerle, iş alanların mesleki eğitim meselelerinde işbirliği içinde çalıştıkları işletmelerde, daha en alt kademede başlamaktadır. Mesleki eğitim alanındaki sosyal diyalogun gelişmiş olması sistemin başarısının temel unsurlarından biridir. Bu diyalog, bölgesel ya da yerel düzeyde, ülke çapında ya da federal düzeyde gerçekleşmektedir. (1) İşsizliğe karşı en iyi güvence bir meslek eğitimidir. Meslek eğitimine sahip olmayanların Almanya’da işsiz kalma riskleri, meslek sahibi olanlara oranla iki misli artmaktadır. Almanya’da mesleklerin çoğu İkili Eğitim sistemi ile edinilir. Meslek eğitimi alan öğrenci genelde 3–4 gün işletmede, 1–2 gün de meslek okulunda eğitilir.(2) Almanya’da ilkokulu bitiren öğrencinin eğilim ve yeteneğine göre okullardan birine devam etmesi zorunludur. Sınıf öğretmeni ve okul yöneticisi tarafından hazırlanan tavsiye uyarınca öğrencilerin gideceği okullar belirlenir. Meslekî

SINAİ

eğitimin çok yaygın olduğu Almanya’da genel diplomaların ve meslek diplomalarının birinin diğerinden daha üstün olduğunun söylenmesi söz konusu değildir. Orta öğretim sonrası dual sisteme devam eden gençlerin oranı toplum içinde yüzde 72’dir. Almanya’da çalışan aktif iş gücü içinde meslekî eğitim diplomasına sahip olmayan vasıfsızların oranı diğer AB ülkelerine kıyasla oldukça düşüktür. Toplam işçi istihdamı içinde vasıflı işçi oranın yüzde 45 olduğu Almanya’da vasıflı işçilerin yüzde 90’ı bir meslek diploması ya da sertifikaya sahiptir. Almanya’da meslekî eğitimin sağladığı en önemli avantajlardan bir meslek diploması sahibi olan ve ilgili branşta çalışan gençler başlangıçtan itibaren vasıflı işçi statüsünde değerlendirilmesidir. Avrupa ülkelerinde uygulanan meslekî eğitim sistemleri içerisinde en gelişmiş ve başarılı sistem olarak kabul edilen dual Alman Sisteminin çok geniş bir yelpazede farklı uzmanlık alanlarında eğitim sağlamasına karşın, gençlerin iyi bir gelecek elde etme düşüncesiyle üniversiteye yöneldikleri görülmektedir. (3) Ülkemizde de veliler ve öğrencilerin çoğunluğu üniversiteyi bitirip daha iyi koşullarda çalışmak ve çok para kazanmayı hedeflemektedirler. Bu yaklaşımla üniversite sınavlarına giren sayısı milyonu aşmıştır. Diğer yandan üniversite mezunu işsiz sayısı da küçümsenmeyecek orana yükselmiştir. Mesleki eğitim doğrudan özel sektöre eleman yetiştirmektedir. Aynı zamanda mesleki eğitim, yaparak öğrenmeyi, yani iş başı eğitimini gerektirmektedir. Bu nedenle, Almanya’da olduğu gibi, iş dünyasının ve dolayısıyla Odaların süreç içerisinde olması mutlak bir

MAKALE

gerekliliktir. Bunun da ötesinde, piyasa koşulları değiştikçe ve teknoloji geliştikçe, Milli Eğitim Bakanlığı ve okullarımız, özel sektörün ihtiyaçlarını takip etmekte zorlandıkları için, mesleki eğitim gittikçe daha fazla firma odaklı hale gelmekte; iş başı eğitimin ağırlığı artmaktadır.(4) Ülkemizde dual sisteme benzer mesleki eğitim uygulamaları bulunmasına rağmen beklenen başarı elde edilememiştir. Bunun sebeplerinden bazılarını; meslek sahibi nitelikli insana toplumsal bakıştaki olumsuz algı, mesleki rehberlik ve yönlendirmenin yetersiz ve bağlayıcılığının olmaması, mevcut mesleki eğitim sürecinin daha çok akademik ağırlıklı yapılması, sektörün, sektör temsilcisi odaların, sendikaların, yerel yönetimlerin ve sivil toplum temsilcilerinin yeterince karar/süreçte/ uygulamada rol almamaları, okul-sanayi işbirliğinin kurumsal sürdürülebilir yapıya kavuşamamış olması, çalışanların yeterliliklerini sektörel denetim ve yaptırımların işletilmemesi, sıralamak mümkündür. Kaynaklar: (1) http://www.tesk.org.tr/tr/proje/ yurutulen/ekspertiz/almanya.html 19/04/2016 (2)http://www.integration-in-deutschland.net/index.php?id=71&L=1 – 19.04.2016 (3)http://dhgm.meb.gov.tr/yayimlar/ dergiler/Milli_Egitim_Dergisi/155-156/ aykac.htm - 19.04.2016 (4)www.tobb.org.tr/AvrupaBirligiDairesi/.../MeslekiEgitim/Almanya.pdf - 20.04.2016


BAŞARI HİKAYESİ

SINAİ

32


33

SINAİ

BAŞARI HİKAYESİ

Bir nefer gibi çalıştı…

DEHASINI EĞİTİME ADADI Eğitimin sembol isimlerinden kabul edilen sektör çınarlarından Fahamettin Akıngüç, camiada duayen olarak kabul ediliyor… Eğitim mühendisi Akıngüç, imza attığı ilkleriyle adeta bir gurur tablosu çiziyor… Fahamettin Akıngüç… 1926 doğumlu İnşaat Yüksek Mühendisi… Çok sayıda tesisin müteahhitlik işlerini yapan Akıngüç, 1960 yılında İstanbul’da, dönemin eğitim alanındaki ilk özel okullarından Kültür Koleji’ni kurarak öğretime açmış ve bundan sonraki tüm yaşamını yalnızca eğitim sektöründe geçirmiştir. “Öğrenci odaklı” bireysel planlama ve uygulamalarıyla ön plana çıkan Akıngüç, eğitim sorunlarının çözümüne eğilmiştir. İlkleri gerçekleştirme sevdası, onu eğitim alanında ilk defa öğrencilere “rehberlik” hizmeti vermeye itmiştir. Milli eğitim camiasında ‘duayen’ olarak tanımlan öncü ve yenilikçi isim Akıngüç’ün hayat hikâyesi, Türkiye İş Bankası Yayınları’nca 2007 yılında “Eğitim Mühendisi- Fahamettin Akıngüç” adıyla kitap olarak yayımlandı…

Eğitim duayeni Eğitim sektöründe ilk defa okul içinde psikologlar istihdam ederek, öğrencilerin gelişme durumlarını, sorunlarını, bilimsel olarak izleyen Akıngüç, bu konularda velilere periyodik rapor gönderme sistemini uygulamaya koymuştur. Eğitim sektöründeki bu yenilikçi ve öncü faaliyetlerinin devamı olarak, Türkiye’deki özel eğitim kurumlarını bir çatı altında toplama çalışmalarını başlatmış ve uzun yıllar Özel Okullar Derneği Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Arı gibi çalışkan Fahamettin Akıngüç, İTÜ Rektörlüğü tarafından, mezuniyette 50. yılını doldurmuş olması nedeniyle, 2000 yılında anı plaketini almıştır. Ayrıca, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’nde yapılmakta olan öğrenci yurtlarına yaptığı katkılar nedeniyle 2008 yılında “Gümüş Arı 2008”

ödülünü almıştır. Fahamettin Akıngüç, mühendislik formasyonunu eğitim sektöründe kullanarak başarılı örnekler vermiş, tüm yaşamını eğitime adayarak Türk toplumuna binlerce değerli genç yetiştirmiştir.

Entelektüel kimlik Mühendislik disipliniyle eğitim dünyasına adım atan, bir kolejle başlayan eğitimcilik serüvenine 70 yaşından sonra üniversite kurarak devam eden, “çok geç” kavramına hayatı boyunca hiçbir zaman yer vermeyen Fahamettin Akıngüç’ün yaşam öyküsü adeta bir ilham kaynağı… Türkiye’nin eğitim söz konusu olduğunda simge isimlerinden kabul edilen Fahamettin Akıngüç, entelektüel birikimi, yaşam felsefesi, dürüstlüğü, açık sözlülüğüyle harmanladığı esprili mizacıyla insanı etkisi altına alan bir yapıya da sahip.


TANITIM

34

SINAİ

Kurumsal filo hizmetlerinin öncüsü Operasyonel kiralama yatırımlarıyla Doğu Marmara’da sektörün aranılan kanı olan Nazer Otomotiv, kurumsal filo hizmetlerinde zirveyi hedefliyor. Nazer Otomotiv Filo Kiralama Şefi Bora Menteş; “Kurumsal firmaların uzun dönem kiralama ihtiyaçlarında doğru adresiz” diyor.

Türkiye’de ivmesini hızla yükselten operasyonel kiralama sektörünün gelişimi ile birlikte müşterilerin araçtan ziyade kapsamlı bir hizmet paketi talep ettiklerini belirten Nazer Otomotiv Filo Kiralama Şefi Bora Menteş; “Nazer Filo Kiralama olarak tüm Türkiye geneline yaygın hizmet vermemize rağmen özellikle İstanbul ve Kocaeli illerinde yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Hizmet verdiğimiz kurumsal müşterilerimizin memnuniyetine odaklanmamız ve kesintisiz hizmet politikamız sayesinde sözleşme yenileme oranımız yüzde 95’in üzerinde devam etmekte olup ‘her müşterimiz bizim için özeldir’ prensibiyle çalışmaktayız” şeklinde konuştu.

Büyük firmalar hedefte İlerleyen dönemde kiralama hizmetlerine yönelik yatırımları devam ettireceklerini belirten Menteş; “Parkımızı da sağlıklı bir biçimde büyütmek istiyoruz. Ülkemizin ekonomisinin gelişimine bizim de bir nebze katkımız olduğuna inanıyor ve Gebze’de yatırım yapan uluslararası menşeili firmalara odaklanmayı, üretime yönelen yabancı yatırımcıların kurumsal filo hizmetlerinde tek adres olmayı hedefliyoruz” dedi.

KOBİ’lerin sözcüsü oldu Sektörün sorunlarını dile getiren Bora Menteş; “Sermaye sıkıntısı çeken, işlerini büyütmek isteyen KOBİ’lerin ticari araç kiralama taleplerinde kanundaki düzenlemenin belirsiz olması nedeniyle mobilite ihtiyaçlarına ciddi kaynak ayırmak zorunda kalmaları ve kiralama hizmetlerinden olması gereken hacimde faydalanamamaları sektörün geliştirilmesi gereken yönleridir” açıklamalarında bulundu.

Kurumsal firmalarla uzun vadeli işbirliği Her yıl düzenli olarak yüksek büyüme performansı gösteren kiralama sektörünün geldiği büyüklük ve yarattığı katma değerle ülke ekonomisinden daha da fazla pay alacağına inandıklarını belirten Menteş; “Nazer Filo Kiralama olarak bu gelişime katkı sağlamak ve yeni işbirliklerine imza atmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Şu an kurumsal firmaların uzun dönem kiralama ihtiyaçları için çalışıyoruz, ileride bireysel sürücülerinde uzun dönem kiralamayı tercih etmeye başlayacağı günlerde sektörümüze yön veren firmalardan olmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.


35

SINAİ

RÖPORTAJ


MAKALE

36

SINAİ

Kronik yorgunluktan ozon terapisi ile kurtulun Ozon tedavisi ile kronik yorgunluğun önüne geçilebilir. Ozon terapisi kişiye özel olarak planlanır. Terapiler sonucunda yüksek enerji ve zindelik hissinin arttırır.

Dr. Kürşat SALGAR Anadolu Sağlık Merkezi Acil Servis Hekimi

Özellikle kış aylarında yaşanabilen kronik yorgunluktan ozon terapisi ile kurtulabilirsiniz. Ozonun başlıca 3 etkisi vardır. Yara iyileşmesi, doku onarımı, dokunun diri kalması gibi yerel iyileşme faktörlerini uyarır. Her şeyden önemlisi ise hücrenin enerji santralinde oksijen azlığından ötürü üretilemeyen ATP sayısını, yani vücudun enerjisinin temel moleküllerinin sayısını, normale çevirir. Ozon terapisinin kimlere uygulanacağını açıklayalım:

Kapalı ortamlar kronik yorgunluğu tetikliyor

Kış aylarının gelmesiyle beraber herkesin üzerinde hissettiği ağırlık, bazen kronik yorgunluğa dönüşebiliyor. Havanın erken kararması, gecelerin uzun olması da bu durumu tetikleyebiliyor.

Kapalı ortamlarda yaşayan insanlar düşük oksijenle yaşarlar. Kronik yorgunluğun nedenlerinden biri de budur. Yani kötü yakıtla çalışıyoruz. Ozon, siz evde otururken kapınızın çalınması ve bir adamın elinde bir çanta dolusu para ile içeriye girip masanızın üzerine bırakması kadar bedene iyi gelir. Bedeni derleyip toparlar ve onarır. Oksijen azlığı, hücrelerdeki serAnadolu Sağlık Merkezi

best radikallerin salınmasına yol açıyor, bu serbest radikallerin de birer top mermisi gibi hücrelerin duvarlarını, DNA’larını parçaladığını ve hücrelerde yıkıma yol açtığını belirtmeliyiz. Ozon terapisiyle serbest radikaller yakalanıyor ve hücrenin yaşlanmasının normale çekilmesi sağlanıyor.

“Ozon, insanın yapabileceği en büyük yatırımdır” İyileşmeyen yaralar, diyabetik ayaklar, dolaşım bozuklukları, kronik yorgunluklar, bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar, herpes, zona, hepatit gibi virüs hastalıklarının ağır seyrettiği durumlarda da ozon terapisinin etkili olduğuna dikkat çekmek gerekir. Ozon bir insanın kendine yapabileceği en büyük yatırımdır. Tabii ki bir mucize değildir. Bilimsel bir temeli olan, yaklaşık 100150 yıldır üzerinde çalışılan tamamlayıcı bir tıp bölümüdür. Tedavi, 21 yaş üzerindeki kişilere uygulanabilmekte olup, hastanın enerjisini, kognitif faaliyetlerini ve bilişsel düzeyini olumlu etkilediği için ileri yaşlarda da ozon terapisinin daha yararlı olacağını ifade edebiliriz.


37

SINAÄ°

MAKALE


RÖPORTAJ

38

SINAİ

“SANAYİDE GELECEĞİN SÖZCÜSÜ OSB’LERDİR” Sanayinin lokomotif kenti İstanbul’un ideal sanayileşme aşamasına geçişine zemin oluşturan İstanbul Sanayi Odası’nın Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayinin bölge geleceğinde kimin söz sahibi olacağını açıkladı: “OSB’lerin rolü kritik.” İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, SINAİ’ye konuştu. İstanbul’un sanayisiz düşünülemeyeceğini ve endüstriyel altyapısı gelişmiş dev sanayi kentinin tüm paydaşlarıyla ekonomiye destek verdiğini ifade eden Erdal Bahçıvan, OSB’lerin sorumluluğunun büyük olduğunu vurguladı. Üniversite ekosistemiyle sanayiyi buluşturan, girişimciliği ateşleyen ve sanayinin rekabet gücüne artılar sunan işbirliklerine yol çizen İSO’nun, OSB İhtisas Komisyonu kurduğunu dile getiren Bahçıvan, çarpık sanayileşmeyi önleyici çalışmalara hız kazandırdıklarını açıkladı. Sanayicinin önünde çözüm bekleyen birtakım sıkıntılarının olduğunu belirten İSO Başkanı, KOBİ’lere de SINAİ aracılığıyla mesaj verdi.

İstanbul’un kıymetlisi ‘sanayi’ Türkiye’de sanayinin önemli boyutlarda kalkınma ve büyümeye etkisi olduğunu biliyoruz. Bu eksende sizlerden Türkiye’nin ve İstanbul’un sanayi yapısını değerlendirmenizi rica ediyoruz. Geçmişten bugüne sanayi sektörü, ülkemizin büyümesinin ve kalkınmasının motor gücüdür. Sanayi üretim endeksindeki artışla Türkiye ekonomisinin büyümesi arasında büyük bir korelasyon var. Bugün Türkiye’nin ihracatının yüzde 95’inden fazlası sanayi ürünlerinden oluşuyor. Buna karşın sanayinin ekonomideki payı giderek düşüyor. Türk sanayisinin temel sorunu düşük-orta düzey teknoloji ağırlıklı bir yapıya sahip olması. Önümüzdeki süreçte ileri teknoloji odaklı bir dönüşüme ve verimlilik temelli rekabet gücü artışına

ihtiyaç var. Sanayi, İstanbul gibi derinliği olan ve Türkiye ekonomisinin kalbi sayılabilecek bir kent için çok daha anlamlı ve vazgeçilemezdir. Bugün İstanbul sanayicisinin en önemli sorunlarından biri, üretim tesislerinin İstanbul yerleşimindeki belirsizliğidir. Oysa dünyanın birçok önde gelen metropol kentindeki uygulamalar bu yaklaşımları doğrulamamaktadır. Türkiye’nin büyük oranda yüksek teknolojili üretiminin ve ihracatının yapıldığı İstanbul’un stratejileri düşünülmeden 2023 hedefinin hayata geçmesi mümkün olmayacaktır.

OSB’lerin rolü kritik Bölge sanayisini hangi dinamikler ayakta tutmaktadır? Bu anlamda OSB’lerin rolü nedir? İstanbul, Türkiye’nin öne çıkan metropol şehri. 1960 sonrası hızlanan sanayileşme hamlesi, şehrin ekonomisini sanayiyi merkeze alan bir yapıya dayandırmış; finans, danışmanlık, hukuk gibi üst düzey hizmetler de buna bağlı olarak gelişmiştir. İstanbul iş hedeflerinizi kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bir şehir. Bu hedeflere ulaşabilmenin temel yolu yetenekli, tecrübeli, maliyet etkin, güçlü ve dinamik bir iş gücüdür. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip İstanbul’da yaş ortalaması 30 ve işgücüne katılım oranı yüzde 71’dir. İstanbul’da 53 üniversitede 663 bin öğrenci bulunmakta ki; bu yaklaşık olarak ülkedeki üniversite sayısının üçte birine, öğrenci sayısının da onda birine denk geliyor. 2014 yılında 218 milyar dolar olan ve giderek artan dış ticaret hacmi İstanbul’un lojistik açıdan ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Mevcut havaalanı ve limanlar moderni-

ze edilmekte, 3. Köprü ve havaalanı inşaatları devam ediyor. Sanayi kuruluşlarının dağınık bir yapıda olması şehir planlaması açısından pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu bağlamda İstanbul’daki OSB’ler mekân düzenleme aracı olarak büyük bir görev üstleniyor. OSB’lerin teknolojik bilginin üretilmesi ve yeniliklerin uygulanması yoluyla sağladığı rekabet avantajı OSB’lerde meslek lisesi kurulmasına yönelik verilen teşviklerle üst düzeye ulaştı.

Sanayiye rekabet aşılıyor Stratejileri güçlü sanayi camiası inşa edebilmek adına mücadelede bulunan İSO’nun faaliyet ve sorumlulukları nelerdir? Türkiye sanayisini güçlendirmek adına imza attığınız çalışmalara çerçeve çizebilir misiniz? İSO olarak sanayimizin rekabet gücünü artırması yönünde yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Firmalarımızın ArGe, inovasyon ve rekabet gücünü geliştirecek ve onların daha verimli projeler geliştirmelerinin önünü açacak eğitim ve seminerler düzenliyoruz.


39

SINAİ

RÖPORTAJ

Erdal BAHÇIVAN İSO Yönetim Kurulu Başkanı

RÖPORTAJ: SEDA ALKIM


RÖPORTAJ

40

SINAİ

“KOBİ’nin derdi ‘rekabet’ olmalı” KOBİ’lerin en başarılı şirketler listesine girmesinin yolları nelerdir? Dergimiz aracılığıyla KOBİ’lere tavsiye verebilir misiniz? KOBİ’ler yeni rekabet ortamının dinamiğini iyi kavramalı, ölçek ekonomisi için birleşerek büyüme, kümelenme, kaliteyi artırma, tasarım geliştirme, markalaşma ve satış sonrası hizmetler gibi politikalarla değişen ve zorlaşan rekabet şartlarını kendi lehlerine değiştirmeye çalışan aktif aktörler olmalıdır. Bu bağlamda KOBİ’lerin kendi iç piyasasında iyi tanınan ve bilinen, dış piyasalara odaklanan, küreselleşmeyi anlayan ve yaşayan, niş pazarlara yönelen, rakiplerini tanıyan ve iyi analiz eden, ortak pazarlama grupları gibi stratejik ortalıklar yapan bir yapıya dönüşümünü süratle tamamlaması çok önemli. KOBİ’ler daha rekabetçi olabilmek için markalaşmaya önem vermeli, ileri teknolojiyi kullanmalı, servis kalitesini artırmalı, üründe uzmanlaşmaya gitmeli, internet ve sosyal medya mecralarını daha etkin kullanmalı ve yeni ürün geliştirmeye odaklanmalıdır. Bu özelliklerin yanında KOBİ’lerin gelişmeye sürekli açık, eğitime önem veren ve gerektiğinde işbirlikleri yapmaya hazır olan bir yapıda olması rekabet güçlerinin artmasında çok önemli faktörler olduğuna inanıyoruz. KOBİ’lerin mevcut yapılarını güçlendirmek ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşmak için toplu üretime geçebilmesi ve üründe standartlaşması gerekiyor. Alternatif finans kaynakları bulmak ve finansal yönetim anlayışlarını çağın gereklerine uygun hale getirmek suretiyle KOBİ’ler mali yapılarını güçlendirilmeli, üründe etiket, ambalaj ve belgelendirmeye gereken önemi vermelidir. Tüm bunların yanında KOBİ’lerin fiziki altyapısının ve iletişim sisteminin geliştirilmesi işletmelerin daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasında olmazsa olmazlardandır.

Üniversite-sanayi işbirliği konusuna özel bir önem veriyoruz. Türk sanayisi rekabet gücünü artırma yolunda üniversitelerimiz ile daha çok birlikte çalışmak zorunda. İSO öncülüğünde online portal olarak hizmet veren Sanayi Projeleri (www.sanayiprojeleri.com) çalışmamız, sanayi firmalarının ihtiyacı olan projeleri ilgili üniversiteler ile eşleştirerek ortak çalışma platformu meydana getiriyor. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) işbirliğinde “İSO Sanayi - Teknopark Ortak Çalışma Komisyonu” kurduk. Bu Komisyon, Teknopark yönetici şirketleri ile sanayi firmalarından oluşuyor. Sanayi firmalarının, TGB’lerin ve ilgili sivil toplum kuruluşları, dernekler ve diğer kurum ve kuruluşların ortak amaçlar doğrultusunda hareket etmesine yönelik stratejik çalışmalarda bulunmasını amaçlıyoruz. Yeni iş kolları ekseninde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yürüttüğü “Çekirdek Girişimcilik Ekosistemi” ile stratejik bir işbirliğine girdik. 14 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen İTÜ Çekirdek BigBang finalinde 1 Milyon TL çekirdek sermaye için başvuran ve girişimciler arasından; TRD BioTek ve Vivosens girişimlerine toplam 200 bin TL tutarında “İSO Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü” verildi. İSO – KOZA Modeli kapsamında 1 yıl boyunca “Mentorluk”, “Sanayici Antrenör”, “Eğitim ve Danışmanlık” destekleri sağlıyoruz. Ayrıca dünya genelinde ekonomik büyümenin en hızlı ve güvenilir öncü göstergesi olan İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıklıyoruz.

“Kaynak ve finansman düğümü çözülmeli” Sanayinin ve sanayicinin yaşadığı zorluklar malumunuz… Bu bağlamda sanayicinin ivedilikle halledilmesi gereken başlıca sorunları nelerdir? İstanbul sanayisinin ihtiyaç duyduğu dinamiklerin neler olduğunu düşünüyorsunuz? Yüksek katma değerli ve teknolojili üretim yapısının eksikliği sanayimizin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Teşvik sistemimiz düşük teknolojili ve düşük katma değerli ürünlerden yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlere geçişi desteklemeli. Finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve kaynak bulma sorunu özellikle

KOBİ’lerimizi daha çok etkiliyor. Sanayinin nitelikli eleman bulma konusundaki sorunu da yıllardır devam ediyor.

OSB İhtisas Komisyonu Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük sanayi kentlerinde OSB’lerin genişleme/yer sıkıntısı gündemde. Bununla ilgili çözüm önerebilir misiniz? Türkiye’nin en büyük, en zengin ve üretken ekonomisine sahip İstanbul’da; Valiliğin yapmış olduğu açıklamaya göre 2015 yılı sonu itibariyle imalat sanayisinde toplam 47 bin 876 firma faaliyette bulunuyor. Bu firmaların 14 bin 762’si (yüzde 30,8) Odamız üyesi. 27 bin 135’i (yüzde 56,7) OSB’de sanayi kuruluşu ve 5 bin 979’u (yüzde 12,5) ise küçük sanayi sitesi kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. İstanbul’daki sanayi kuruluşlarında 1 milyon 217 bin kişi istihdam ediliyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi sanayi açısından önemli şehirler kültür, turizm, ticaret, finans ile sanayi özelliğini bir arada barındırabilir. Burada can alıcı mesele çevre ile uyumlu çağdaş bir sanayi altyapısını kurabilmenin teknik ve hukuki açıdan en sistematik yolunun OSB’ler olmasıdır. Biz İstanbullu sanayiciler olarak hep şunu söylüyoruz: “Sanayisiz bir İstanbul olmayacağı gibi, İstanbul’suz bir sanayi de olamaz” Bu bakış açıyla Odamızda OSB İhtisas Komisyonu kuruldu. Bu komisyon İstanbul için iki ayrı yakada birer OSB kurulması için çalışmalar yürütüyor. Ayrıca Hazine arazilerinin, 49 yıllığına sanayi yatırımları için uygun bir bedel karşılığında kiralanması modelini “Emlak Sanayi” adı ile kamuoyu ile paylaşmıştık. Uygun devlet arazilerinin projelere göre özel sektöre tahsis edilmesini içeren modelimizin hükümetimizin 2016 yılı Eylem Planı’nda yer alan “anahtar teslim fabrika binası” maddesi ile önemli ölçüde örtüşmesi sevindiricidir. Bu eylemin bir an evvel hayata geçirilmesi önemlidir. Böylece ülke genelinde 200’e yakın OSB’de emek yoğun sektörlerde yatırımcıların yatırım başlangıç maliyetlerini aşağı çekerek, ellerindeki mevcut ekonomik kaynakları doğrudan üretime aktarmaları teşvik edilecektir.


41

SINAİ

RÖPORTAJ


MAKALE

42

SINAİ

Yeliz ŞAHİN

2015 AP Türkiye Raporu’nda neler var?

İktisadi Kalkınma Vakfı Uzman

En Sert AP Türkiye Raporu’nun Ana Hatları

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu için rekor değişiklik önergesi verildi. Rapor, Türkiye’nin durumunu çeşitli perspektiflerden analiz etti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporu 14 Nisan 2016 tarihinde AP genel kurulunda yapılan oylamada 133 aleyhte ve 87 çekimser oya karşılık 375 lehte oy ile kabul edildi. Sosyalist ve Demokrat Grup mensubu Hollandalı Parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan ikinci rapor olma özelliği taşıyan 2015 AP Türkiye Raporu, her yıl olduğu gibi bu yıl da değişiklik önergelerinin sayısıyla yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz yıl kabul edilen 2014 Türkiye Raporu 480 değişiklik önergesi alırken, 2015 Türkiye Raporu’na komite aşamasında 545, genel kurul aşamasında 47 olmak üzere toplamda 592 değişiklik önergesi verildi. İlk taslağı 29 maddeden oluşan ve 8 sayfa uzunluğunda olan raporun kabul edildiğinde neredeyse bunun iki misli; 52 madde ve 14 sayfa uzunluğunda olması, değişiklik önergelerinin etkisini ortaya koyuyor. Bu yılki raporda, ilişkilerdeki güncel durum, Türkiye’de hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar gibi geleneksel bölümlerin yanında çözüm süreci ve Güneydoğu’daki durum, göçmen krizi bağlamında Türkiye-AB işbirliği ve

Kıbrıs görüşmelerinde yaşanan ilerlemeler temaları öne çıkıyor. Hukukun üstünlüğü, demokrasi ve temel haklar bölümü raporun en eleştirel kısımlarını oluşturuyor.

AP’nin Durum Analizi: “Kopenhag Kriterlerinden Uzaklaşıldı” Raporun ilk bölümünde yer alan AP’nin Türkiye-AB ilişkilerindeki durum analizine, reform hızında yaşanan düşüş konusundaki eleştirilerin damgasını vurduğu görülüyor. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki geri gidişten ve genel anlamda reformların hızında yaşanan yavaşlamadan endişe duyulduğu belirtilirken, Türkiye’deki durum; “yargının bağımsızlığı, toplanma ve ifade özgürlüğü ile insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü konularında gerilemelerin yaşandığı ve Kopenhag Kriterlerinden uzaklaşıldığı” ifadeleriyle özetleniyor. Katılım müzakerelerindeki canlanma not edilirken yeni fasılların açılmasının somut gelişmelere zemin hazırlaması ümit ediliyor. Bu bağlamda, Türkiye’ye somut ilerleme kaydetme ve sürece gerçek anlamda bağlılık gösterme, Komisyona


43

ise müzakerelerin ele alınış biçimini gözden geçirme ve Türkiye ile ilişkilerin derinleştirilmesi için yeni yöntemler keşfetme çağrısında bulunuluyor. Müşterek çıkar alanlarında; göç, terörle mücadele, enerji, ekonomi ve ticaret gibi tematik konularda yapısal, düzenli ve açık üst düzey siyasi diyalog süreçlerine güçlü destek mesajı veriliyor.

Hukukun Üstünlüğü ve Temel Haklar Konusunda Ağır Eleştiriler Hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlükler bölümü, AP Türkiye Raporu’nun şüphesiz en eleştirel bölümü olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik alanlarında reform ihtiyacına dikkat çekilerek, bu konuları kapsayan 23’üncü ve 24’üncü fasılların Üye Devletlerin tutumuna halel getirmeksizin açılış kriterlerinin karşılanmasının akabinde açılması çağrısı bu yıl da raporda yer buluyor. Türkiye’deki reform sürecinin AB değerleri ve standartlarına uyumlu biçimde şekillenmesi, Ankara’nın Venedik Komisyonu ve Avrupa Konseyi ile istişare içinde bulunması gerektiği vurgulanıyor. Türkiye’ye kuvvetler ayrılığı ve yargının bağımsızlığının sağlanması için anlamlı adımlar atma çağrısı yapılıyor.

Mülteci Krizinde Türkiye’ye Övgü, AB’ye Dayanışma Çağrısı Raporun mülteci krizi bağlamında Türkiye-AB ilişkilerini ele alan bölümünde, Türkiye’ye yönelik olumlu değerlendirmelere yer veriliyor. Türkiye’nin dünyadaki en kalabalık mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmasıyla insanlığa sağladığı muazzam katkıdan, Suriyelilere işgücü piyasasını açma kararından ve ücretsiz

SINAİ

sağlık ile eğitim hizmeti sağlamasından övgüyle söz ediliyor. Mülteci krizinin ele alınmasının yalnızca Türkiye’den beklenmesinin uzun vadeli bir çözüm teşkil etmediğinin altı çizilerek, AB üye ülkelerine mültecilerin yeniden yerleştirilmesinde dayanışma ruhu göstermeleri çağrısı yapılıyor.

AP’den Kıbrıs Müzakerelerine Güçlü Destek Raporda, Kıbrıs’ta BM arabuluculuğunda Mayıs 2015’te yeniden başlayan müzakere sürecinde sağlanan ilerleme ışığında Kıbrıs müzakerelerine bu yıl ayrı bir bölümde yer verilmesi dikkat çekiyor. Raporun Kıbrıs’taki müzakere sürecini ele alan bölümünde, Türkiye’ye yönelik, Rum AP üyelerinin pozisyonlarını yansıtan Ek Protkol’ün uygulanması, Maraş’ın BM’ye devri, Türk askerinin Ada’dan çekilmesi gibi konularda alışılmış eleştirilere ve çağrılara rağmen Ada’daki sürece güçlü destek mesajı veriliyor. Raporda, Türk tarafı ve Rum tarafı liderlerinin Mayıs 2015’te kabul ettikleri güven artırıcı önlemler olumlu şekilde not ediliyor. Buna karşılık güven artırıcı önlemlerden GSM operatörlerinin her iki tarafta da işlerliğinin sağlanması konusunda kayda değer ilerleme sağlanamadığı not ediliyor ve tüm önlemlerin uygulanması için her iki tarafa da çağrıda bulunuluyor. GSM operatörlerinin Ada’nın her iki tarafında dolaşımının sağlanması konusunun Rum tarafında Türk GSM operatörleriyle işbirliği yapılmasını yasaklayan bir yasanın engeline takıldığı biliniyor. AB’ye Ada’da çözüme siyasi ve mali destek sağlaması; Türkiye’ye ise müzakere sürecine ve sürecin olumlu şekilde sonuçlanmasına destek vermesi çağrısı

MAKALE

yapılıyor. Raporda ayrıca Türkiye’nin Kayıp Şahıslar Komitesi’ne askeri bölge de dahil olmak üzere tüm bölgelere erişim hakkı vermesi olumlu şekilde not edilirken, Komitenin gerekli arşivlere erişimine de izin vermesi isteniyor. Rum lider Anastasiadis’in Türkçe’yi AB resmi dili yapma yönündeki girişimi ve muhtemel çözüm anlaşmasının yürürlüğe girmesini takiben AB müktesebatının gelecekteki Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nde uygulanması gereğinden hareketle iki toplumlu ad hoc bir AB Hazırlık Komitesi kurulması memnuniyetle karşılanıyor. Avrupa Komisyonu ile AP’nin AB’ye tam entegre olmalarını sağlamak amacıyla Kıbrıslı Türkler ile angajmanını artırmak üzere daha fazla çaba sarf etmesi gerektiği belirtiliyor. Bu doğrultuda, AP Başkanı, Ada’da çözüme varılması durumunda gerekli adımları atmak üzere teşvik ediliyor.

Tepki Yaratan Sözde “Soykırım” Kararı Referansı: AP Raporu, AP içerisindeki siyasi grupların Türkiye-AB ilişkilerinin son bir yılına ilişkin algı ve değerlendirmelerini yansıtması bakımından önem taşıyor. 2014 yılındaki seçimlerle büyük ölçüde yenilenen AP’nin kabul ettiği ikinci Türkiye Raporu olan 2015 Türkiye Raporu, yeni parlamentonun Türkiye’ye daha eleştirel yaklaştığının da teyidi niteliğinde. AP üyelerinin raporla, son dönemde Türkiye-AB ilişkilerinde mülteci krizi ekseninde yaşanan canlanmaya destek mesajı vermelerine karşın, AB’nin temelde güvenlik konusundaki stratejik kaygılarla Türkiye’ye yönelik pragmatik yaklaşımını paylaşmadığını gösteriyor. *Yazarın değerlendirmesi özetlenerek yayımlanmıştır.


RÖPORTAJ

44

SINAİ

Teknokent projesiyle iddiasını artırdı:

ENDÜSTRIYEL ÇEKIM MERKEZI Alt ve üst yapısıyla olduğu kadar sosyal olanaklarıyla örnek bölge ilan edilen İstanbul Dudullu OSB, Başkan B. Murat Önay’ın deyimiyle adeta bir ‘çekim merkezi’… OSB, yakın zamanda faaliyete alacağı teknokentle, Ar-Ge çalışmalarına da güç verecek. Esas bölüm olan fabrikalar bölümü ve 3 kooperatiften oluşan, küçük, orta ve büyük ölçekli kuruluşların merkezi olan İstanbul Dudullu OSB, 265 hektar alanı, 4 ayrı bölgesi, 3 bine yakın firması ve 30 bin kişilik istihdamıyla Türkiye’nin en önemli üretim üslerinden kabul ediliyor. SINAİ’ye konuşan ve yüzde yüze yakın doluluğa sahip bölgeden yıllık 2 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirdiklerini belirten İstanbul Dudullu OSB Başkanı B. Murat Önay, kreş ve spor kompleksi gibi sosyal ve kentsel projelerin yanı sıra, üniversite-sanayi işbirliğini pekiştirici çalışmalara da

imza attıklarını belirtiyor. Endüstriyel çekim merkezi olma özelliğini koruyan OSB’nin, teknokent projesiyle de adından söz ettirdiğini belirten Önay; “İstanbul Dudullu OSB Boğaziçi Teknokent, Ar-Ge ve Ür-Ge bayrağını dalgalandıran merkez olarak parmak ısırtacak” diyor.

rikini yapabilecek işletmeleri bünyelerinde barındırdıklarını söyledi. OSB’nin üreticiler ve tedarikçileriyle birlikte bir bütünlük içinde çalıştığını belirten Önay; “İstanbul Dudullu OSB, tüm artılarıyla da üretimin ve ticaretin bir parçasıdır. Kentin içinde kentli OSB’yiz” diye konuştu.

Entegre çalışma sistemi

Alt ve üstyapısı kusursuz

OSB’de Fabrikalar Bölgesi dışında küçük ve orta ölçekli KSS’lerin bulunduğunu ifade eden Murat Önay, her türlü sektörün teda-

Firmaların elektrik, su, doğalgaz gibi altyapı imkânlarına çok kolay ve eksiksiz ulaştığı İstanbul Dudullu OSB, OSB içi denetimleri


45

SINAİ

RÖPORTAJ

Teknokente geri sayım Boğaziçi Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen teknokent projesinden bahseden Önay, sanayinin sorunlarında sanayinin kalbinde çözüm üretecek yapıyı devreye alacaklarını dile getirdi. Fiziki yapısıyla örnek teşkil edecek İstanbul Dudullu OSB Boğaziçi Teknokent’in, 15 bin 500 metrekare toplam kapalı alana sahip olacağını belirten Önay; “Akademisyen desteği ve eğitim altyapısını Boğaziçi Üniversitesi sağlayacak. Komplekste yer alacak işletmeler Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini yürütecek. İstanbul Dudullu OSB içinde yer alan firmalar, teknokent avantajlarından yararlanacak. Daha açılmadan ciddi talep alıyoruz. Projeyi hayata geçirdiğimiz-

de kiralık alanın yüzde 8090’ını dolduracağız” dedi. 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan İstanbul Dudullu OSB Boğaziçi Teknokent’in içinde küçük ölçekli araştırma projeleri için kuluçka merkezi kurulacağını ve teknokent içinde 100 işletmenin yer almasının hedeflendiğini belirten B. Murat Önay; “Projenin İstanbul Dudullu OSB’de olması, önemli bir lojistik avantaj sağlayacak. Anadolu Yakası’nın en önemli teknokent projelerinden birini hayata geçireceğiz. Zira küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların ortasında bir noktada teknokent kuruluyor. Ulaşımın merkezi lokasyonda olması diğer bir artımızdır” şeklinde konuştu.

hızlandırarak firmalara kısa sürede hizmetler verdiğini söyledi. Dağıtım lisansına ve ilavesini de yaptığı indirici trafo merkezine sahip İstanbul Dudullu OSB olarak trafo iyileştirme çalışmalarını sürdürdüklerini, enerji ihtiyacını verimli, kesintisiz ve kaliteli bir biçimde sağladıklarını belirten B. Murat Önay; “İletişim ve internet altyapımız sorunsuz ve hızlı. Güvenlik birimimiz bölgemizi 24 saat kontrol ediyor. 112 Acil Sağlık Birimi de 24 saat bölgemizde ambulans hizmeti veriyor. 2,5 milyon liraya 2010’da inşa ettirdiğimiz itfaiye istasyonumuz 3 ekiple 24 saat bölgeye ve yakın çevreye hizmet veriyor. Tüm bunlarla birlikte haftanın 6 günü açık OSGB’lerimiz mevcut” açıklamalarına yer verdi. Çevre düzenlemeleriyle örnek OSB olduklarının altını çizen Önay, yıllık 2 milyon liralık kaynağı bu yönde değerlendirdiklerini ifade etti. Yeşile yatırım yaptıklarını ifade eden Önay, her yıl bölgeye 500 yeni ağaç kazandırdıklarını vurguladı.

B. Murat ÖNAY İstanbul Dudullu OSB Yönetim Kurulu Başkanı

Örnek kreş projesi İstanbul Dudullu OSB’nin örnek olduğu kreş projesi ise tam bir başarı hikâyesi. Kampüs Kreş markasıyla Füsun Önay yönetiminde başarılı bir ekip tarafından faaliyet yürüten kreş yüzde 100 doluluk oranıyla çalışıyor ve yoğun talep alıyor. 337 çocuğun bakımının yanı sıra eğitimi ve öğretimi sürdürülen kreşin bölgede örnek olduğunu ve niteliğinin yüksekliğinden kaynaklı olarak çok fazla talep aldıklarını belirten B.Murat Önay, OSB olarak kreşten kâr beklentisi içerisinde olmadıklarını vurguluyor: “Kendi ayakları üzerinde duran yapılar inşa etmek OSB olarak önceliğimiz. Kreş bu anlamda bölgenin örnek yapısı oldu. Türkiye’nin en büyük kreşini açtık. Mekân büyüklüğü, nitelik ve kontenjan açısından Türkiye’nin en büyük kreşi. Aile

ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasındaki protokole göre tüm OSB’lerde kreş açılması kararlaştırılmıştı. Bunu yapan ilk biz olduk. Kreş bünyesinde çocukların rutin sağlık kontrollerini yapmak, hastalık durumunda önlemleri almak üzere sürekli görev yapan bir hemşire, çocuklarla birebir iletişim kurarak gelişimlerini takip eden, veliler için rehberlik hizmeti veren 3 uzman psikolog, çocukların günlük alması gereken besin değerlerine uygun olarak sağlıklı ve hijyenik yemekler pişiren profesyonel bir yemekhane kadrosu bulunuyor. Emzirme odalarımız mevcut” dedi. Önay, bu yıl 3-4-5 yaş gruplarında 5 tane çift dilli eğitim sınıfı açtıklarını kaydederek, kreşteki 92 çocuğun bu sınıflarda eğitim aldığını aktardı.


RÖPORTAJ

46

SINAİ

Eğitime yatırım, geleceğe yatırım Eğitime önem veren İstanbul Dudullu OSB, okul projesini ilk kez dile getiren OSB’ler arasında yer alıyor. İstanbul Dudullu OSB Yönetimi, teknokent projesinin bitmesinden sonra okul projesini devreye almayı düşünüyor. Önay, 2017 yılı ve sonrasında Bölgenin kalifiye insan ihtiyacını karşılayacak nitelikte bir eğitim kampüsü oluşturmayı düşündüklerinden söz ediyor:“26 dönüm bir arazi ayırdık. Kampüsümüzde ilkokuldan meslek yüksekokuluna, üniversiteye kadar her eğitim kademesinde okul yer alacak, mesleki ilköğretim, lise ve meslek yüksekokulu olacak.”

Bakanlık Binası Dudullu OSB’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın İl Müdürlüğü binası, artık İstanbul Dudullu OSB sınırları içerisinde yer aldığını belirten Önay; “Sanayicilerimiz sanayi sicil belgelerini almak veya kalibrasyon testlerinden yararlanmak için artık Sirkeci’ye gitmeden, İstanbul Dudullu OSB içerisinde hizmet alabiliyor” diye konuştu.

RÖPORTAJ: SEDA ALKIM

‘Birlikteliğin’ adresi: WE’LL CLUB Yenilikçi ve vizyoner yönetim anlayışları çerçevesinde itfaiyeden, kreşe birçok hizmeti hayata geçirdiklerini belirten Önay; “Bölgemizin ve çevredeki firmaların ihtiyaçlarını analiz ederek onların hayatlarına değer katacak projeler üretmeye devam ediyoruz. Spor kompleksini kendimiz işletiyoruz, kreşte de kar amacı gütmüyoruz” dedi. Önay kurulması planlanan teknokentle iç içe, yan yana olan tesisin bölge çalışanlarının yanı sıra teknokent çalışanlarına ve çevreye de hizmet vereceğini açıkladı. İstanbul Dudullu OSB’nin bu yıl en çok emek verdiği Oya Ezgi Köktürk yönetimindeki We’ll Club Spor ve Yaşam Kompleksi projesinin çevre yerleşim yerlerinin ve bölge firmalarının önemli bir ihtiyacını karşılayacağını belirten B.Murat Önay, üyelerde, bölge çalışanlarında ve sakinlerde ‘biz’ ve ‘birliktelik’ duygusu oluşturmak için kulübü kurduklarını anlattı. Ağustos 2015’te hizmete açılan kompleksle ilgili bilgi veren Önay; “We’ll Club tam da sahiplendiği sloganın altını dolduracak bir altyapıya sahip. 30 bin metrekarelik tesisi-

mizde; yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 2 bin metrekarelik en son teknolojiye sahip fitness ekipmanları içinde barındıran bir fitness alanı, bin metrekare kapalı spor sahası ve 4 bin metrekarelik tenis kortları, masa tenisi ve squash, 2 kulvarlı, 140 cm uzunluğunda tartan koşu pisti, spor salonu ve yüzme havuzunda aktivitelerin izlenebileceği 300 kişilik teleskobik tribün, tüm donanıma sahip 7 adet grup egzersiz ders stüdyoları, çocuklarınızı güvenle bırakacağınız 650 metrekarelik We’ll For Kids alanı, sauna, buhar odası, şok duşu, hakem ve seminer odalarından 250 kişilik kapalı otoparka kadar uluslararası standartlarda bir spor tesisinde olması gereken her şey mevcut” açıklamasında bulundu. Önay, açılışın üzerinden 1 yıl geçmeden üye sayılarının bin 500’e yaklaştığı bilgisini verdi. Önay, tesiste fit ve sağlıklı menüsüyle katılımcılara kıştırtıcı lezzetler sunan Cafe Zenzero’nun ve İtalyan lezzetlerinden oluşan mönüsü ve farklı ambiyansı ile Ristorante La Chitarra’nın yanı sıra, kuaför ve bakım salonlarının da büyük ilgi gördüğünü ifade etti.


47

SINAİ

RÖPORTAJ


MAKALE

48

SINAİ

Fahri ACAR

İşe alacağınız kişiyi işin başında görme fırsatı

İŞKUR Tuzla Şube Müdürü 1- İşbaşı Eğitim Programı Nedir? Kurumumuz tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarından birisi olan İşbaşı Eğitim Programı, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi işbaşında öğrenme programıdır.

İşbaşı Eğitim Programı ile çalışan adayının üretkenliği, uygulanan eğitimlerle pekiştiriliyor ve kendisine yapacağı işi öncesinden tatbik etme imkanı sunuluyor.

2- Program ile Neler Amaçlanmaktadır? Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır. Bir diğer amacı ise nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır. Bu sayede, iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler ise ihtiyaç duydukları işgücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan hem

iş arayanlar hem de işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler. 3- Programdan Hangi İşverenler Yararlanabilirler? Mevcut düzenlemeler kapsamında; • 4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a. maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan, • Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının yüzde 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir. 4- İşverenler, Programa Nasıl Başvuru Yapabilirler? Belirlenen şartları sağlayan işverenler, Kurumumuz tarafından kendilerine tahsis edilen iş ve meslek danışmanları veya görevlendirilecek personel aracılığı ile ya da doğrudan il müdürlüklerine / hizmet merkezlerine gelerek taleplerini iletebilirler. İşverenin program düzenleme talebi, ivedilikle değerlendirilerek gerekli şart-


49

ların sağlanması durumunda program düzenlenir. 5- Programa Kimler Katılabilirler? İşbaşı eğitim programına katılmak için gerekli şartlar; • 15 yaşını doldurmak, • Kuruma kayıtlı olmak • İşsiz olmak Ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabilir. Ancak; - işverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar ile, - programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler, bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamamaktadırlar. İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, Kurumumuz internet sayfasında, Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğü ilan panosunda yayımlanan ilanlara hem internet üzerinden hem de Hizmet Merkezi veya İl Müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirler. 6- Programa Katılacak Kişiler Nasıl Belirlenir? Program düzenlemek isteyen işverenler programa katılacak kişileri doğrudan kendileri seçerek program düzenleyebilirler. Eğer işverenler tarafından program düzenlenecek kişi bulunamamışsa ve Kurumumuzdan katılımcı talep edilmişse kendilerinin belirlemiş olduğu özel şartları taşıyan kişiler arasından işverene yönlendirilen katılımcı adaylarından işveren istediğini seçerek program düzenleyebilirler. 7- Programın Süresi Ne Kadardır? İşbaşı Eğitim Programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebilir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat

SINAİ

MAKALE

olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkündür. Bunun yanı sıra İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezince uygun görülmesi halinde vardiyalı olarak çalışılan işyerlerinde normal mesai saatleri dışında da program düzenlenmesi mümkündür.

Diğer yandan üniversite öğrencilerinin program süresince burs veya öğrenim kredileri kesilmediğinden öğrenciler burs veya kredilerini almaya devam edebilmektedirler. Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri Kurumumuz tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmaktadır.

8- Programın İşverene Faydaları Nelerdir?

10- Programa Katılan Kişilerin İstihdam Edilmesi Durumunda Sağlanan Teşvikler Nelerdir?

İşverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmemektedir. Diğer yandan program kapsamında işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmaması işverenlere işgücü maliyet avantajını da sağlamaktadır. 9- Programın Katılımcıya Faydaları Nelerdir? İşbaşı Eğitim Programı katılımcılara eğitim aldıkları meslekte veya başka bir alanda mesleki deneyim ve beceri kazanma şansı sunmaktadır. Programa katılan üniversite öğrencileri ise zorunlu stajlarını bu program aracılığıyla yapma şansına sahip olarak iş arama sürecinde bu deneyimlerine CV’lerinde yer vermek suretiyle iş bulma sürecinde yaşanan deneyim eksikliği engeli aşmaktadırlar. Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde gelir elde etme imkanı da verilmektedir. Halen günlük 36,5 TL zaruri gider ödemesi İŞKUR tarafından yapılmaktadır.

31.12.2016 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programını tamamlayan; 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan program sonrasında üç ay içinde işe alınması durumunda işe alan işverenler imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteriyorsa 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteriyorsa 30 ay süre ile SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. Ayrıca işverenler 30/06/2015 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programlarına katılan kişileri işe almış olurlarsa 42 aylık süre 48 aya; 30 aylık süre ise 36 aya uzamaktadır. 30 yaşından büyüklerin istihdam edilmesi durumunda ise, katılımcının cinsiyetine göre 6 aydan 30 aya kadar işveren sigorta primi İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca, Programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı getirilmektedir. Ayrıntılı Bilgi • Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri • www.iskur.gov.tr • İŞKUR Hizmet Noktaları


RÖPORTAJ

50

SINAİ

Bir yatırım mıknatısı: Gebze OSB Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım, yabancı yatırımcının favori sanayi bölgelerinden olan Gebze OSB’nin, üretim ve altyapısıyla olduğu kadar, sosyal imkan ve donatılarıyla da öne çıktığını ifade etti. Yıldırım; “Yatırımcımıza sunduğumuz hizmet gelişmiş ülkelerdeki endüstri parklarının hizmetleri ile eş düzeyde” dedi. Türkiye’nin kişi başına düşen üretim miktarının en yüksek olduğu İstanbul ve Kocaeli sınırında 1986 yılında kurulan Gebze OSB, 516 hektarlık alanı ve 189’u tahsisli 191 parseliyle kalkınmanın en güçlü neferlerinden biri… 13’ü inşaat, 18’iyse proje aşamasında olan 158 işletmeye sahip olan Gebze OSB’nin 42 firmasının yabancı sermayeli kuruluşlarla işletildiğini ifade eden Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım; “Bölgemizde 2016 itibariyle 24 bin kişi istihdam ediliyor” dedi. SINAİ’ye Gebze OSB’nin artılarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, her açıdan eksiksiz durumdaki OSB’nin kendi yağında kavrulduğunun da hususi olarak altını çizdi.

Yabancı sermayenin favorisi Gebze OSB’nin fiziki altyapısı ve sunduğu hizmetlerin gelişmiş ülkelerdeki endüstri parklarıyla eş, hatta daha da gelişmiş düzeyde olduğunu belirten Vahit Yıldırım; “Almanya, Amerika, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İsrail, İtalya, Japonya, Kore ve Lüksemburg gibi ülkelerin yabancı sermayeli kuruluşları bölgemizi özellikle tercih ediyor. Sanayi parsellerimiz içerisinde; gıda, ambalaj, plastik, elektrik-elektronik, makine, kimya, otomotiv ve bilişim sektörleri; sanayi parsellerimiz dışında ise, bankaların ve cafe-restoranların yer aldığı GOSB Meydan olarak adlandırılan alan, teknopark, meslek lisesi, kreş, tır parkı, cami, arıtma tesisi, itfaiye, PTT, spor ve park alanlarıyla misafirlerimizi ve bölge katılımcıları-

mızı karşılıyor. Tüm bunlar da, Gebze OSB’nin artılarını oluşturuyor.

Gücünü OSB’den alan teknopark 5 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip olan bölgede, 112 ambulans istasyonları trafik ve iş kazalarına anlık ve hızlı müdahale edebilmek için, Gebze OSB ve çevresindeki yerleşkelere GOSB İtfaiye Binası’nda oluşturulan alanda hizmet veriyor. OSB içerisinde teknopark kurduklarını belirten Yıldırım, GOSB Teknopark ile bölgenin ekonomik ve teknolojik gelişimine katkı sağladıklarını ifade etti. Yıldırım, GOSB Teknopark’ta 3 adet üretim, 2 adet hibrid ve 1 adet high-tech bulunduğunu açıkladı.

Yıldırım, Gebze OSB’yi anlattı Gebze OSB’yi, Türkiye’nin ve dünyanın kredi kullanılmadan tamamen yatırımcılarının finansmanı ile gerçekleşen, Türkiye’de altyapı yatırımları, kullanıcı talepleri göz önüne alınarak hazırlanmış, sektörel bazda gruplandırma yapılmış, elektrik şebekesi yeraltında ve yedekli olan, Türkiye’de ilk defa scada uzaktan kontrol/kumanda sistemini kuran, Türkiye’nin en kısa sürede gerçekleşen, özel güvenlik teşkilatı kurarak plaka tanıma sistemi, mobese ve analizli kamera sistemi ile takip edilen, özel itfaiye teşkilatına sahip, 4562 Sayılı OSB Kanunu’na ilk uyum sağlayan ve 1 numara ile tescil edilmiş, bünyesinde teknopark oluşturmuş,

çevreye duyarlı, yeşilin sanayi ile dost olduğu ve bu konuda Cumhurbaşkanı tarafından örnek gösterilen, Yönetim Merkezi ve Sosyal Tesisleri Türk mimarlık literatürüne girmiş, Türk çağdaş resim sanatının önde gelen sanatçılarının eserlerinden oluşan resim koleksiyonuna sahip, OSBsanat-kültür-spor ilişkilerini en üst düzeye çıkaran, “Küresel İlkeler” sözleşmesini imzalamış, “Temiz Türkiyem Yarışması”nda ülke genelindeki Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde en temiz OSB unvanına sahip olan ve deprem bölgesinde olup, Marmara depreminden etkilenmeyen bir sanayi bölgesi olarak tanımlayan Vahit Yıldırım; “Çevreye duyarlı yaklaşımımız bölgemizi farklı kılıyor. 30 yıldır Türkiye’ye katma değer sağlamak için gayret gösteriyoruz. Sürdürülebilir kalkınma prensibimiz çerçevesinde, çevreye duyarlı politikalarımız ve yatırımlarımızla daha temiz ve sağlıklı bir OSB yaratmak için uğraş veriyoruz. Yeşilin sanayi ile dost olduğu ve bu konuda Cumhurbaşkanımız tarafından örnek gösteriliyoruz” şeklinde konuştu.


51

SINAİ

RÖPORTAJ

Vahit YILDIRIM Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı

RÖPORTAJ: SEDA ALKIM


RÖPORTAJ

52

SINAİ

Gebze OSB’de yok yok Sadece ekonomik açıdan değil, bölgenin sosyal açıdan gelişiminin sağlanması yolunda da adımlar attıklarını belirten Yıldırım, bölge içinde OSB çalışanları için sosyal donatı alanları da oluşturduklarını ifade etti. Gebze OSB’nin merkezinde konumlanan, hem Gebze OSB’ye hem de çevresindeki diğer OSB’lere ve yerleşkelere hizmet veren, bölge çalışanlarının farklı ihtiyaçlarına cevap vermesi amacıyla GOSB Meydan olarak adlandırılan bir sosyal rekreasyon alanı oluşturulduğunu ifade eden Yıldırım; “GOSB Meydan’da, Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, TEB, Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası’nın ‘Bankacılık Hizmetleri’ binaları, GOSB’un merkezinde, ana yol üzerinde bulunan alanda yer alıyor. Aynı alanda, Koçtaş’a ait Depofix Yapı Marketi ve Egro Cafe, GOSB katılımcılarına hizmet veriyor. Meydan Binası’nda Acil İhtiyaç Noktası, Atıştırsan, Derindere Otomotiv, Egeliler Yemek İşletmeleri, Fotografik Ajans, Gökhan Eczane-

si, İlke Otomasyon, ING Bank, İş Leasing, İzge Ajans, Kaya OSGB, Koçel Çelik Eşya, Remax-Vega Gayrimenkul, Seyidoğlu, Sunrise Cafe-Restoran, Toksan Makine, Vakıfbank, Yapı Hidrolik ve Pnömatik, Yapı ve Kredi Bankası ve Ziraat Bankası faaliyet gösteriyor. GOSB Yönetim Binası’ndaki 170 kişilik konferans salonu ve çok amaçlı salon, toplantılar, kokteyl, resim ve heykel sergisi, ürün sergileri vb. etkinlikler için son derece uygun. Yönetim Merkezi içinde, a la carte olarak hizmet sunan GOSB Restoran’ın yanı sıra tenis kortları ile yarı olimpik bir havuz da yer alıyor” bilgilendirmesinde bulundu. Gebze OSB’deki firmaların iş yükünü azaltmak için bölgede noter açılması ile ilgili girişimlerden olumlu sonuç alındığını, Gebze 16. Noterliği’nin, GOSB Meydan Binası’nda faaliyet göstermeye başladığını söyleyen Başkan, ayrıca bölge çalışanlarının mesai dışında vakit geçirebilmeleri için Temmuz 2015’te halı saha açtıklarını ifade etti.


53

SINAİ

RÖPORTAJ


TARİHÇE

54

SINAİ

Hayati buluşlara hayat üflediler:

BİLİME KADIN DOKUNUŞU Gıdadan elektroniğe, medikalden kimyaya… Hayatın her alanına dokunan kadınlar, günümüzün ‘olmazsa olmaz’ icatlarının da mucidi…

Mucit kadınlar, müthiş icatlar ‘Kadın mucitler ve ilginç buluşları’ denilince zihnimizde beliren kalıplaşmış bir görüntü yoktur şüphesiz. Hâlbuki kadınlar, çağımızın en çok gereksinim duyulan ve kullanılan gereçlerinin de fikir sahibidir…

Gıda sektörüne açılan çığır Bir Amerikan kolonisi ile birlikte yaşamını sürdüren Sybilla Masters, bir süre yerli Amerikan kadınlarını inceledikten sonra mısır unu oluşturmak için yeni bir yol buldu. Fikrini hayata geçirmek için bir patent bulması gerekiyordu ve bunun için İngiltere’ye gitti. Ancak o zaman kurallar gereği bir kadının kendine ait bir işinin veya malının olması mümkün değildi. Kadınlar yalnızca babası veya kocası üzerinden mülk sahibi olabiliyordu.1715 yılında Sybilla Masters, patent kişisini buldu ve fikrini tescilledi.

Kies, tabuları yıktı Mary Kies ise, kendi adıyla patent kuran ilk Amerikalı kadındır. 1809’da saman ile şapka dokumacılığını geliştirdi. Bu keşif İngiltere için büyük bir ekonomik nimet oldu. İlk kez kendi adını kullanmasıyla öne çıkan Kies, diğer kadın mucitlerin fikirlerine destek bulmasının da yolunu açtı.

Bir kilometre taşı: Kwolek Günümüzde halat, zırh ve yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılan kevlar, ilk kez Stephanie Kwolek tarafından bulundu. Kwolek 1946 yılında DuPont adında bir kimya şirketinde çalışmaya başladı. Polimerler yardımıyla ekstra güçlü sentetik elyaf yapımı ile ilgili bir araştır-


55

ma yapmaya başladı. Araştırma sırasına bu polimerler yardımıyla oluşacak kumaşın daha sağlam olabileceğini keşfetti. Bu keşfiyle birlikte günümüzde birçok alanda kullandığımız bu malzemeyi yaşamımıza katmış oldu.

Medikal dehası ‘Brown’ Mantarın çoğalmasını engelleyen ilaç Nistatin, içindeki maddeler yardımıyla mantar hücresini saran zara bağlanarak yapısını bozuyordu. Bu bozulmayla birlikte hücredeki bazı maddelerin kaybına yol açıyordu. Rachel Fuller Brown, mantar karşıtı antibiyotik icadıyla bu sorunu ortadan kaldırdı.

Zafer ‘Anderson’un Araba sileceği, Mary Anderson tarafından icat edildi. Anderson arabayla seyahate çıktığı sırada aşırı bastıran yağmur nedeniyle çok zor durumda kaldı. Görüşü zorlaşan sürücüler başlarını dışarı çıkartarak yola devam etmeye çalışıyorlardı. Bunu gören Anderson bir tasarımcı ile birlikte çalışarak ilk araba sileceğini tasarladı. Başlarda icadına patent bulmakta zorluk yaşadı. Trafik esnasında araba sileceklerinin sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle çoğu kez reddedildi. Ancak 1903’te patent almayı başardı.1916 yılına

SINAİ

gelindiğinde ise artık tüm arabalarda silecek vardı.

Olmazsa olmazı icat etti Günümüzde yaşamın büyük kolaylığı olan bulaşık makinesi Josephine Cochrane tarafından icat edildi. Amerika’da yaşayan ve varlıklı bir aileden gelen Josephine evinde büyük yemekler vermek zorunda kalıyordu. Böyle zamanlarda yardımcıları değerli yemek takımlarını kırabiliyorlardı. Buna bir çözüm bulanabileceğini düşünen Josephine 1886 yılında evinin garajından çalışmaya başladı. Bir motorla çalışan ve su ile sabunu köpürterek püskürtme ilkesine dayanan makineyi icat etti. Daha sonra yakın arkadaşlarına da bu makineyi yapmaya başladı. Garajda başlayan bu serüven KitchenAid adlı ev araçları satan bir şirkete dönüştü.

Sektör patlama yaşadı Farklı birçok alanda 26 farklı ürün icat eden Margaret Knight, kâğıt torbanın mucidi oldu. Kağıt torba yapımında kullanılan makineyi icat eden Margaret, bu icadı ile kağıt sektörünün gelişebilmesi yolunda önemli bir adım atmış oldu. 1971 yılında patentini alarak yaygın hale getirdi.

TARİHÇE


SEYAHAT

56

SINAİ

KAPADOKYA

YENİCE

KAZDAĞLARI

MENEKŞE YAYLASI

HİTİT YOLU

‘Tabana kuvvet’ rotalarla yeşile doğru Baharın en güzel aktivitelerinden bir tanesi şüphesiz doğa yürüyüşleri. İşte Türkiye’de yürüyüş yapabileceğiniz en güzel yerler...

Yenice’nin yeşili büyülüyor Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve eski konaklarıyla ünlü Safranbolu’ya sadece 40 kilometre mesafede bulunan Yenice Ormanları, yemyeşil vadileri, zengin bitki çeşitliliği ve gür ormanlarıyla yürüyüş sevdalılarına hitap ediyor. Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları kapsamında 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, günübirlik, kısa ve uzun olmak üzere üç kategoride toplanıyor. Parkurlar genellikle orman yolları ve patikalardan oluşuyor.

Bülbül şakırtılarıyla Hitit Yolu Çorum’daki Hattuşaş, Alacahöyük, Şapinuva gibi binlerce yıllık kentleri birbirine bağlayan Hitit Yolu parkurları… Valiliğin girişimiyle, 2010’da 23 parkurun harita-

ları, GPS koordinatları çıkarılmış ve çevre özelliklerini içeren bir kitap yayımlanmış. Parkurlar kapsamında bisiklet aşıkları da düşünülmüş.

Yeni parkurlar keşfedin: Kazdağları Mitolojik efsaneleri kadar, derin kanyonları, uçsuz bucaksız çam ormanları, rengârenk giysili tahtacı Türkmenler’in yaşadığı köyleriyle de sıra dışı bir tabiat alanı Kazdağları Milli Parkı... Balıkesir’in Edremit ilçesinde. 21 bin hektarlık alanda 77’si sadece Türkiye’de 29’u dünyada sadece bu alanda yetişen bitki bulunuyor. Milli park sınırlarında belirli başlı iki parkur olmakla birlikte, işaretlenmemiş alanlardan tercihe göre yeni parkurlar çıkarmak mümkün. Sahaya, Milli Parklar’ın sertifikalandırdığı alan kılavuzları olmadan yürüyüşçü alınmıyor.

Vadilerini arşınlayın: Kapadokya Tabiat ananın özenle yarattığı doğa mucizesi Kapadokya, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm merkezlerinden biri. Sürekli bir devinim ve değişim içerisindeki coğrafyasının oluşturduğu vadiler, Kapadokya yürüyüş parkurlarının omurgasını oluşturuyor.

Renk ve ahenk: Menekşe Yaylası İstanbul kıyısında günübirlik mesafedeki Menekşe Yaylası, İzmit Yuvacık’a bağlı, Samanlı Dağları’nda yer alan güzel bir yürüyüş rotası. Tipik yayla evleri, bahar çiçekleri, dağ çilekleri… Yuvacık Menekşe Yaylası’nın cazibesi…


57

SINAİ

TEMMUZ

EYLÜL

11 Temmuz 16 Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi Fuarı 2016 Edirne Fuar Alanı Edirne

1 Eylül 16 IWE-İSTANBUL WATER EXPO İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

12 Temmuz 16 Üniversite Tercih Fuarı ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

1 Eylül 16 3.Expo Tunnel Turkey İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

20 Temmuz 16 Gapshoes OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep 28 Temmuz 16 Aksaray İnşaat ve Yapı Malzemeleri Fuarı Çok Amaçlı Teşhir Alanı Aksaray

AĞUSTOS 3 Ağustos 16 4.Çorlu Autoshow Fuarı Çorlu Orion Alışveriş Merkezi Fuar Alanı Tekirdağ

1 Eylül 16 2. Maden Fuarı Türkiye İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

1 Eylül 16 ROLLEXPO TURKEY 2016 İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

1 Eylül 16 IPACK 2016 İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

3 Ağustos 16 9.Çorlu Tarımtech 2016 Çorlu Orion Alışveriş Merkezi Fuar Alanı Tekirdağ

1 Eylül 16 Worldfood İstanbul 2016 İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

25 Ağustos 16 85.İzmir Enternasyonal Fuarı Uluslararası İzmir Fuar Alanı Kültürpark İzmir

1 Eylül 16 Sivas Kitap Fuarı Sivas Fuar Alanı Sivas

31 Ağustos 16 PROMOTÜRK İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

1 Eylül 16 Kadın’a Dair Her Şey İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

FUAR TAKVİMİ

7 Eylül 16 Citytech 10.Uluslararası Belediye ve Çevre 2016 Fuarı ANFA Altınpark Fuar Merkezi Ankara

27 Eylül 16 Avrasya Boat Show 2016 West İstanbul Marina-Beylikdüzü İstanbul

7 Eylül 16 CSI İstanbul Güvenlik Fuarı İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

27 Eylül 16 Bot Şov Avrasya Viaport Marina- Tuzla İstanbul

21 Eylül 16 SHOEXPO Fuar İzmir Alanı İzmir 22 Eylül 16 CNR ENERGY İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul

22 Eylül 16 İstanbul Sanat 2016 Haliç Kongre Merkezi İstanbul

22 Eylül 16 20.Uluslararası SHF Fire & Rescue Fuarı İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul 22 Eylül 16 PET İstanbul Fuarı İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul 27 Eylül 16 GAS TURKEY 2016 Hilton Kongre ve Sergi Merkezi İstanbul 27 Eylül 16 TISSUE World İstanbul 2016 İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

28 Eylül 16 Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara 29 Eylül 16 TURKCAST 2016 7.Döküm Ürünleri İhtisas Fuarı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul 29 Eylül 16 Ankiros 2016 13.Uluslararası Demir-Çelik ve Döküm Teknolojileri, Makine ve Ürünleri Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul 29 Eylül 16 Sign İstanbul-2016 Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul 29 Eylül 16 5.Uluslararası Isaf IT Security Fuarı İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul 29 Eylül 16 5.Uluslararası Isaf Smart Home Fuarı İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy İstanbul


SEYAHAT

SINAÄ°

58


Profile for İstanbul Anadolu Yakası OSB

SINAİ (5)  

SINAİ (5)  

Profile for iayosb
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded