Page 1

Bulharsko

Slnečné pobrežie

lo známym najmä vďaka širokým Najväčšie bulharské letovisko sa sta upom do mora a veľmi príjemnému pieskovým plážam s pozvoľným vst ýneďaleké mesto Nesebar, ktoré ukr podnebiu. Skvostom celej oblasti je i val sta kostolov, ktoré sa tu postupne va množstvo antických pamiatok a r zaradený do svetového dedičstva od staroveku. V roku 1983 bol Neseba UNESCO.

194 |

Bulharsko SLNEČNÉ POBREŽIE


Slnečné pobrežie je 8 km dlhá piesková pláž pri pobreží Čierneho mora, ktorej hlavná časť sa tiahne od mesta Nesebar po mestečko Sveti Vlas. Výstavba hotelov tu začala začiatkom 60-tych rokov minulého storočia. Do dnešného dňa tu vyrástlo viac než 500 hotelov rôznych kategórii. Letovisko zaznamenalo veľký rozmach najmä v posledných rokoch, kedy tu svoje komplexy začali budovať najrenomovanejšie hotelové siete. Teplé letné počasie, ktoré tu spravidla panuje od začiatku mája do konca októbra spríjemňuje svieži vánok z neďalekých hôr. V blízkosti letoviska sa nachádzajú dva aquaparky, ktoré určite potešia najmä najmladších dovolenkárov. Aj vďaka tomu je dnes Slnečné pobrežie letoviskom ako stvorené na nezabudnuteľnú rodinnú dovolenku.

Klimatické podmienky mesiac

VI

VII

VIII

IX

X

vzduch voda

26 19

29 22

29 23

24 21

20 17

Slnečné pobrežie Letisko Burgas

Bulharsko

Výlety

Južné pobrežie – sozopol & ropotamo Návšteva prírodnej rezervácie založenej v roku 1940. Súčasťou výletu je plavba po rieke s rovnakým názvom Ropotamo, až k samotému ústiu rieky. Počas plavby môžte obdivovať bohatú faunu a viac ako 100 druhov chránených rastlín. Po plavbe nasleduje prehliadka malebného rybárskeho mestečka Sozopol. Najstaršie mestečko na bulharskom pobreží sa nachádza na malom polostrove a je rozdelené na dve časti – staré mesto a nové mesto Charmanite. Pre turistov je najväčším lákadlom Staré mesto, plné spletitých uličiek, romantických zákutí, krčmičiek a domácich viníc.

bulharská pevnosť – veliko tarnovo, arbanassi Návšteva mesta Tarnovo, hlavného mesta Druhého bulharského kráľovstva, ktoré bolo v 12. až 14. storočí považované za druhé najkrajšie a najmocnejšie mesto po Konštantínopole. Mesto patrilo medzi európske kultúrne strediská a odtiaľto pochádza aj meno Tarnovskej umeleckej školy architektúry, maliarstva a literatúry. Mesto sa nachádzalo na štyroch kopcoch, na vŕšku Tsarevec môžme obdivovať zbytky mohutného opevnenia. Zaujímavá je aj prehliadka dedinky Arbanasi, vzdialenej 3 km od bývalého hlavného mesta Veliko Tarnovo. Najstaršie domy boli postavené z kameňa a podobajú sa malým modelom pevností. V Arbanasse je 144 zrekonštruovaných domov, 5 kostolov a dva kláštory s bohatou výzdobou. Medzi najvýznamnejšie patrí kláštor Dormitiona a Božej Matky a Dom Konstantsaliyata.

romantický nesebar Návšteva starobylého mestečka s antickými pamiatkami a stredovekými stavbami zaradeného do zoznamu pamiatok UNESCO. Najnavštevovanejšími pamiatkami v Nessebare sú budova starého biskupstva, Starý metropolitný kostol, kostol Krista Pantokrata, veterný mlyn a turecké kúpele.

perla čierneho mora – balčik & aladzha & varna Návšteva jedného z najstarších miest Bulharska, mesta Balčik, ktoré je vybudované na unikátnych bielych pieskovcovitých terasách. Už rímsky básnik Ovídius obdivoval krásu tohto mesta v kopcoch nad zálivom a nazval ho „Bielym mestom“. Významnou pamiatkou mesta je letohrádok s francúzskym parkom a krásnou botanickou záhradou. Prehliadka kláštora Aladzha, vytesaného do vápencovej skaly, vráti návštevníkov do obdobia 13. storočia, poskytuje oázu pokoja, ktorú umocňuje krásna záhrada obklopujúca kláštor. Krátka zastávka na prehliadku mestečka Varna.

brána orientu – istanbul Jednodňový výlet do mesta dvoch kontinentov, mesta s neobyčajne bohatou históriou a pozoruhodnou orientálnou atmosférou. Autobusová prehliadka historických pamiatok vrátane návštevy Modrej mešity, Hippodromu a sultánskeho paláca Topkapi. Zážitok z prehliadky mesta umocní vyhliadková plavba loďou po Bosporskej úžine ako aj návšteva Veľkého bazáru, obrovského trhu s nekonečnými chodbami a nepreberným množstvom tovaru – od korenín, kobercov, látok, keramiky, šperkov, oblečenia, koženého tovaru a rôznych doplnkov.

Bulharsko SLNEČNÉ POBREŽIE

| 195

2012 - Bulharsko - Slnecne pobrezie  

2012 - Bulharsko - Slnecne pobrezie