Page 1


Kişisel Bilgiler

Çalışma hayatına ankastre mutfak ürünleri üreten bir firmada CNC takım tezgah sorumlusu olarak başladım. Üretmenin verdiği heyecanla eğitim hayatına başladım. Edindiğim tecrübe ve yetenekleri eğitim hayatım boyunca geliştirdim. Hacettepe Üniversitesinde endüstri ürünleri tasarımı önlisans ve Anadolu Üniversitesinde endüstriyel tasarım lisans eğitimi aldım.(2012-2018) Mobilya, ankastre mutfak aletleri ve savunma sanayinde ürün tasarımları gerçekleştirdim. Ürün tasarımı, tutkulu ve disiplinli olmayı gerektiren bir konu ve bu disiplin hayatımı şekillendiriyor. Meslek hayatıma ürün tasarımcısı olarak devam ediyorum ve paydaşı olduğum her tasarım sürecinde ilk günkü heyecanı içimde duyuyorum.

Elektronik posta

Cep telefonu

h.yattikalkmaz@hotmail.com

+90 (546) 225 35 26

Adres

Doğum tarihi

Eskişehir \ Merkez

1990 mayıs

Eğitim Mimarlık ve Tasarım Fakültesi , Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım - Lisans 3/4

2014 / 2018

Hacettepe Meslek Yüksekokulu, Hacettepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı - Önlisans 3,67/4

2012 / 2014

Araçlar DS Solidworks

Rhinoceros

3Ds Max

Autocad

Catia

Photoshop

V-ray \ Corona

Keyshot

Indesign


11.2011 - 10.2012

06.2013 - 07.2013 08.2014 - 09.2014

CNC \ CAD-CAM Sorumlusu

Üretim Stajyeri

ICF Ankastre A.Ş

COŞKUNÖZ HOLDİNG Savunma ve Havacılık A.Ş

09.2013 - 12.2013

04.2016 - 04.2018

Tasarım Stajyeri

Endüstriyel Tasarımcı

Senzoni Kitchen Appliances

Tekofis Mobilya

06.2018 - 02.2019

03.2019 - ...

3D Modelleme Eğitmeni

Endüstriyel Tasarımcı

Bemar Kariyer Okulları

ADF Build-in Appliances


BRIEF OLUŞTURMA 01

ARAŞTIRMA SÜRECİ 02

Sektördeki diğer ürünleri inceleyerek,hedeflenen sınıfın analizini yapıyorum. Günümüz ve sektör trendlerinin bendeki güncellemesini kontrol ediyorum.

ESKİZ 03

Kıymetli bulduğum tüm fikirleri hızlıca kağıda aktarıp, notlar alıyorum.Öne çıkanları detaylandırarak, sunum için gerekli 3B modelleri oluşturuyorum.


İLK SUNUM VE TASARIM ÖNERİLERİ 04 Tasarım kararları ve form alternatifleri sunumunu gerçekleştirip, tüm geri dönüşleri biriktirerek, gerekli revizyonları sağlıyorum.

ÜRETİM DETAYLARI VE CAD MODELİN OLUŞTURULMASI 05

Yeni ürünü devreye alma aşamasında, modelin imalata uygun CAD datasını oluşturuyorum. Sanal ortamda her detayı ile ürünü bitirmiş oluyorum.

SAC KESİM DOSYALARI VE BÜKÜM RESİMLERİ 06

Cnc lazer ve cnc punch tezgahlarına gerekli kesim dosyalarını aktarıyorum ve Abkant operatörüne yol gösterecek büküm dosyalarını hazırlıyorum. Karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek için ilk büküm proseslerini gözlemleyip, notlar alıyorum.


MONTAJ 07

Montaj esnasında operatörün karşılaşabileceği problemleri farkedip, çözüm üretebilmek için ürünün montajını yapıyorum. Komponentlerin görevini yerine getirip, getirmediğini kontrol ediyorum. Gerekli ise CAD modele son müdahaleleri yapıp, ürünün seri imalata uygunluğunu sağlıyorum.

TEDARİK 08

ISO 9001:2015 KYS kapsamında, satın alma talep formlarını hazırlıyorum. Cam, filtreler,motor,aydınlatma elemanları ve benzeri bileşenlerin teknik resimlerini hazırlayıp,gerekli birimlere geçiyorum, tedarik sonrası uygunluğunu onaylayıp envantere alınmasını sağlıyorum.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE PERFORMANS TESTLERİ 09


ISO 9001:2015 KYS TASARIM ve GELİŞTİRME DÖKÜMANTASYONU 10 Müşteri beklentileri ve piyasa şartları çerçevesinde tarafımca gerçekleştirilen ürün tasarım, geliştirme ve mevcut tasarımlarda değişiklik faaliyetlerinin standardını oluşturmak ve genel prensiplerini belirlemek amacıyla, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemine dahil gerçekleştirdiğim tasarım faaliyetinin dökümatasyonunu güncel tutuyorum.

TASARIM TESCİLİ VE FAYDALI MODEL SÜRECİ 11

TPE nezdinde yapılacak olan tasarım tescil başvurusunda gerekli unsurların hazırlığını yapıp, tescil başvurusu işlemlerini gerçekleştirerek. Tamamlanmış tasarımın kullanım haklarının TPE tarafından korunması için gerekli işlemleri tamamlıyorum.


001

Firma - Refsta co. & Kรถrting

classi davlumbaz


s l i a t e d . C E T e m o s 895mm

exploded view

three-view drawing


Classi, Avrupa kullanıcı kitlesi hedeflenerek, bir alman markası için tasarlandı. Üründe sade ve şık bir görünüm hedeflendi. 3 farklı versiyonda satışa sunuldu.

450mm

A T A D D CA

Classi’de kapak kapalı konumda iken hava şekilde gösterildiği gibi bir rota izler.Emilen hava dekoratif filtreden alınır, hava kanallarına yönlendirilerek yağ filtresinden geçer. Krom panel kullanıcı tarafından sökülüp takılabilecek şekilde tasarlandı.Classi’de kapağı kapalı tutmaya yarayan mıknatıslar aynı zamanda dekoraif krom paneli de sabitleyen elemanlar olarak kullanıldı.Kullanıcı gerekli durumlarda mıknatısları kolayca sökerek dekoratif filt filtreyi temizleyebilmek için krom paneli çıkartabilir. Dekoratif krom panel 2 adet vidalı mıknatıs ve alt kısımda bulunan geçme detayı sayesinde, gövdeye sabitlendi.


002

Firma - ADF built-in app.

hgf 1190 GAZLI OCAK


KNOBS & SERIGRAPHY


002

GAS HOBS GAZLI OCAK


004

Firma - Öğrenci Projesi

DILSIZ USAK MOBİLYA


Firma - Candy Hoover

kare MODULAR OCAK


006

Firma - Öğrenci Projesi

ıkonkart sosyal sorumluluk


Firma - ADF built-in app.

hıf1090 gazlı ocak

Firma - ADF built-in app.

VERTICAL DAVLUMBAZ


ADF firması tarafından tüm kalıp maliy yapılmış ve ekonomik ürün gamında satı HIF kodlu gazlı ocağı yeniden tasarladım eklenen yeni döküm ızgaralar ve düğmel sayesinde ocağın görünüşü tamamen de Ürün bir üst sınıfta yeni seri olarak firm ürün gamına eklendi. Birçok firmada ben nan bu standart gazlı ocağa eklenen yen tasarımları sayesinde ürün full döküm ga görünümüne kavuşurken rakip benzerler oldukça farklılaştı. Bir diğer amaç olan firmanın yatırımlar mak ve değer katmak da yerini buldu.Tas uygun düğmeler piyasadan hazır tedarik Çin’deki tedarikçilere uygun fiyatla argesi yaptırılan döküm ızgaralar ile çok düşük maliyetlerle tasarım tamamlandı.

HIF 1190 GAZLI OCAK


yetleri ışı yapılan m. Ocağa ler eğişti. manın nzeri buluni ızgara azlı ocak rinden

rını korusarıma k edilirken i


Evlerimizde kullandığımız pişiricilerde yön vardır.Gerek gazlı ocak gerekse vitro seramik ocaklarda bulunan sağ bek , sol bek ve sağ rezistans, sol rezistans... Vertical davlumbazın tasarımında bulunun birbirinden bağımsız açılır panel kapaklar sayesinde bu yön algısı desteklenmiştir. Kullanıcı istediği bölümü kullanıp çekiş sağlayarak, mutfağının hava kalitesini muhafaza edebilir.


Tek yönlü kullanımlarda kapağın biri kapalı tutularak, toplam emiş gücü diğer kısıma aktarılır ve kullanıcı tarafından performansa yön verilir.


Firma - ADF built-in app.

BOARD DAVLUMBAZ

Pen Holder Detail

Shop List Reminder Notes Communication Fun


Ben bir tasarımcı olarak çizim yapmayı seviyorum ama her yere .) P.S Alışveriş listelerinizi bu ürüne not düşebilirsiniz ya da bırakın evin küçüğü resim yapsın.


BAFT Elektrikli Motor A.Ş fason üreti elektrikli mutfak aleti pazarına giriş y tedir.BAFT bünyesinde yalnızca AC m yapılmaktadır.Tasarlanacak ürünün A çalışıyor olması beklenmektedir.


im anlaşması ile yapmak istemekmotor üretimi AC motor ile


010

3b modelleme ve görselleştirme 3B Modelleme - 3D Modelling Kaplama - Texturing & Metarial Işıklandırma - Lighting Görselleştirme - Rendering Düzenleme - Postproduction


010

BETON DENİZ MODELLEME VE GÖRSELLEŞTİRME


010

BETON DENİZ MODELLEME VE GÖRSELLEŞTİRME


010

KUZEYLİ MODELLEME VE GÖRSELLEŞTİRME


011

GRAFİK MARKA KİMLİĞİ


011

YEMEKKAPINDA.COM AFİŞ TASARIMI


Profile for Hüseyin Yattıkalkmaz

HY_portfolyo  

Ürün tasarımı portfolyo özeti 2018

HY_portfolyo  

Ürün tasarımı portfolyo özeti 2018

Advertisement