Page 1

Sosyal Öğrenmenin Geliştirilmesinde

Taylan ACAR Ulusal Destek Servisi


İnternet üzerinden içerik geliştirilmesine imkan sağlayan, hazırlanan içeriğin iletişim, işbirliği yönetim araçları yardımıyla paylaştıran araçlardır.


İletişim yönetimi

İçerik yönetimi

Sosyal Öğrenme Platformu(Portalı)

İşbirliği yönetimi


eTwinning bir sosyal öğrenme platformudur, web 2.0 araçlarını kullanır.


Web 2.0 Araçları-Çok Bilinenler


İletişim Amaçlı Web 2.0 Araçları (eTwinning Portalı Dışında) Senkron (Eş zamanlı) Skype ICQ MSN Flash Meeting

Asenkron (Ayrı zamanlı) Twitter Evernote Yahoo Gmail Hotmail OutLook


İletişim Amaçlı Web 2.0 Araçları (eTwinning Portalında olanlar) Senkron (Eş zamanlı) Sohbet Odası

Asenkron (Ayrı zamanlı) Forum Proje Günlükleri Twin Blog


Sohbet Odas覺 (Chat)


TwinBlog


Forum


Proje Günlüğü


İşbirliği Amaçlı Web 2.0 Araçları (eTwinning Portalı Dışında) Google Doc Evernote Doodle


Google Doc Bilgisayarda hazırlanan her türlü dokümanın, etablonun veya sununun çevrimiçi kopyasını paylaşılabildiği ve üzerinde her türlü düzeltmeler kaydetme ve geri alınma işlemlerinin yapılabildiği Google uygulamasıdır.

www.google.com


Evernote Not alma yazılımıdır. Evernote kullanarak eklediğiniz bir nota herhangi bir yerden ulaşabilirsiniz. Bir restorantın kartını,ders programınızı,bir afiş, iş ilanının resmini çekip notlarınıza katabilirsiniz. Böylelikle bu notlara etiket ekleyerek, etiketler üzerinden arabilirsiniz.

www.evernote.com


Doodle Çevrimiçi takvim bazlı planlama yazılımı. Çok sayıda kullanıcının ortak bir etkinlik için çevrimiçi tarih ve saat düzenlenmesine imkan sağlar. Doodle bütün katılımcılar için en ideal toplantı zamanının belirlenmesinde yardımcı olur.

www.doodle.com


 Ta kv im

İşbirliği Yönetimi


İçerik Amaçlı Web 2.0 Araçları

Metin Bloglar Forum Viki Web RSS

Resim Flickr Picasa

Video YouTube MovieMaker

Sunum Prezi SmileBox


Blog Bir sayfa üzerinde tarihe göre ters sırada listelenmiş içeriklerden oluşan Web sayfalarıdır. Kullanıcıların birbirleriyle fikir alışverişi yapmaları da sağlanabilir. www.blogspot.com


flicker fotoğraf paylaşım sitesi, blogger'ların fotoğraf deposu fotoğrafları etiketlemeye ve kategorize etmeye yardımcı olur, İki milyardan fazla fotoğrafı barındırır. Ücretsiz kullanıcıların aylık 15 MB boyutunda fotoğraf gönderme sınırı vardır.

www.flickr.com


Prezi Klasik slayt sıralamasından tamamen farklı birbirine bağlanan nesnelerin, belirli bir hareket sırası verilerek oynatılması mantığına dayanan sunum yazılımıdır. Uzaklaşan ve aniden yakınlaşan yazılar, birbiri ile çakışan geometrik nesneler ile capcanlı sunumlar hazırlanmasına imkan sağlar.

http://www.prezi.com


Smilebox Smilebox belli şablonlar kullanılarak fotoğraf albümü oluşturmaya imkan sağlayan için sağlayan ücretsiz bir programdır. Ses ve video dosyalarıyla zenginleştirebileceğiniz albümleri facebook üzerinden de yayınlayabilirsiniz

www.smilebox.com


RSS Really Simple Syndication= Çok basit besleme) Bilginin, e-posta bilgisi gerektirmeksizin ve siteleri dolaşma stresinden kurtarılıp, en kısa yoldan en fazla kişiye ulaşılmasına imkan sağlar.


Viki (Açık sistem sanal ansiklopedi teknolojisi) Ziyaretçilerin kullanıcı hesabı sahibi gerekmeksizin bilgi maddesi ekleme,değiştirme ve çıkarmasına imkan sağlayan yapıdır. Ziyaretçiler viki teknolojisini kullanarak sanal ansiklopedi oluşturulmasında katkı sağlamış olurlar.


İçerik Yönetimi Metin

Resim

TwinBlog İmage Gallery Forum Viki Web

Video

Yönetim File Archieve Kaynak


TwinBlog


Forum


Viki


File archieve


File Archieve


İmage Gallery


Resources


Web 2.0 Araçları İle Öğrenme

bilgiyi bulan, kullanan, yorumlayan, eleştiren değerlendiren bireyler..

bilgiyi üreten, yapılandıran, Kendi öğrenmesini sağlayan,


Web 2.0 Araçlarının Eğitimde Kullanım Alanları • Çevrimiçi kaynakların sunumu • Öğrenci ödev dosyaları • İşbirlikli çalışmalar, yorumda bulunma • Mesleki ilerleme • Okullarda rehberlik hizmetleri • Öğretmenin ders notlarını paylaşabileceği bir alan


Web 2.0 Araçlarının Eğitimde Kullanım Alanları • Topluluk ilişkileri • Sınıf içi işbirlikleri • Bilgi paylaşımında sınırları dağıtma • Diğer kaynaklara kolay erişim • Ailelere bilgi verme


Teşekkür Ederiz..

web 2.0 araclari  

web 2.0 araçlari sunusu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you