Page 32

Türkiye’de domain sektörünün var olduğu günden beri sektörün içindesiniz ve domain yatırımcısı denildiğinde, akla gelen ilk isimlerdensiniz. Domain yatırımcısı kimdir? diye sorsak bize ne söylersiniz? Bir kişinin domain yatırımcısı olması için illa kendini öyle tanımlamasına, profesyonel anlamda bu işi yapmasına veya büyük bir portföyü olmasına gerek yok. İleride değerleneceği düşüncesiyle bir ya da daha fazla alan adı alan kişi domain yatırımcısıdır. Bu bir kaç saat ilerisi de olabilir, yıllar sonrası da. Domain satın almaya başladığınız ilk yıllarda, domainlerinizin ve domain kavramının bu kadar büyük önem arz edeceğini tahmin ettiniz mi , o yıllarda domain sektörü ile ilgili öngördüklerinizden bugün neler gerçekleşmiş durumdadır?

32

En başından beri domainlerin öneminin ve değerinin bu kadar artacağı bilinciyle hareket ettim. Türkçe alan adı piyasası ise öngörümden daha yavaş gelişiyor. Gerçi bu yavaş gelişim domain piyasasına özgü de değil, genel anlamda Türkiye internet sektörünün hala emekleme aşamasında olduğunu düşünüyorum. Günümüzde, domain piyasasına yeni girmiş domain yatırımcılarının işi gerçekten zor mu, iyi domainlerin hepsi alındı mı, Siz bugün domain piyasasına giriyor olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz? Kaliteli domainlerin çok büyük bir bölümü 1997-1998 yıllarında zaten alınmıştı. Önde gelen domain yatırımcılarının neredeyse tamamı, sonraki yıllarda düşen domainleri takip ederek, açık artırmalara girerek ve sahiplerinden domain satın alarak portföylerini oluşturdu.

Hosting Dergi - 8.SAYI  

Domain yatırımcılarının dikkatine ! Türkiye'nin önde gelen domain yatırımcılarından Kıvılcım İstanbulluoğlu,Domain Yatırımcılığı ile ilgili...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you